О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 июня 2026 года № 240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2026 года № 38957
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18404) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" (далее – государственная услуга).";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) специальный счет – счет финансового института в банке второго уровня, на который зачисляются суммы субсидий;";

"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 маусымда № 38957 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат есебінен және шегінде бюджеттік субсидияларды (бұдан әрі – субсидиялар) беру тәртібін, сондай-ақ "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) арнайы шот – субсидиялар сомалары аударылатын қаржы институтының екінші деңгейлі банктегі шоты;";

дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) договор кредитования - договор, заключенный между финансовым институтом и заемщиком (услугополучателем), по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/микрокредит и включает в себя рамочное соглашение, соглашение об открытии кредитной линии, кредитное соглашение, кредитный договор, договор займа, договор о предоставлении микрокредита, а также иные договора, отвечающие требованиям к договору займа;
4-2) финансовый институт – финансовые организации, имеющие лицензии на осуществление банковских операций, а также кредитные товарищества и микрофинансовые организации в сфере агропромышленного комплекса;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) цифровая система единого государственного кадастра недвижимости – цифровая система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";";
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) цифровой реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, и иные сведения, отраженные в ГЦСС;
11) государственная цифровая система субсидирования (далее – ГЦСС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "цифрового правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;";
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) кредит беру шарты – қаржы институты мен қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) арасында жасалған шарт, оның талаптары бойынша қаржы институты кредит/микрокредит береді және негіздемелік келісімнен, кредиттік желіні ашу туралы келісімнен, кредиттік келісімнен, кредиттік шарттан, қарыз шартынан, микрокредит беру туралы шарттан, сондай-ақ қарыз шартына қойылатын талаптарға сай келетін өзге де шарттардан тұрады;
4-2) қаржы институты – банктік операцияларды жүзеге асыру лицензиялары бар қаржылық ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредиттік серіктестіктер мен микроқаржы ұйымдары;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі – жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;";
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) субсидиялауға арналған өтінімдердің цифрлық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы мәліметтер және СМЦЖ-да көрсетілген өзге де мәліметтер жиынтығы;
11) субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – СМЦЖ) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жүргізу, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімнің субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалану арқылы жасалған, электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО (услугодатель)), оператору "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.
5. В случае сбоя ГЦСС, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, услугодатель незамедлительно уведомляет Министерство о возникшей ситуации, которое приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГЦСС.
6. Формирование и распределение объемов субсидий осуществляются МИО (услугодателями) согласно видам и нормативам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, в рамках выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год, с учетом:
информации, представляемой местными исполнительными органами районов и городов о потребности объемов субсидий на текущий год;
итоговых данных об освоенных объемах субсидий в предыдущем году;
региональных особенностей;
преобладающей специализации сельскохозяйственного производства в регионе, включая импортозависимые направления, определяемой количеством и долей предприятий, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции.
Объемы субсидий определяются путем умножения количества единиц (голов, килограмм, доз, штук) на соответствующий норматив субсидий, установленный согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При наличии задолженности по неисполненным обязательствам перед товаропроизводителями, образовавшейся в результате невыплаты субсидий по поданным и одобренным заявкам в предыдущем(их) финансовом(ых) году(ах), соответствующая сумма задолженности подлежит включению в расчет при планировании объема субсидий на текущий финансовый год.
Общий объем потребности в субсидиях по всем направлениям субсидирования определяется путем суммирования потребностей по каждому виду субсидий.
Предлагаемые объемы субсидий с приложением решения маслихата об утверждении областного бюджета на соответствующий период не позднее 10 января соответствующего года подписываются ЭЦП руководителя МИО (услугодателя) и направляются посредством ГЦСС на согласование в Министерство.
При наличии основания для корректировки общего объема средств, предусматривающей перераспределение или увеличение объемов финансирования, выделение дополнительных средств на виды субсидий, МИО (услугодатель) вносит соответствующие изменения в ГЦСС и направляет их посредством ГЦСС на согласование в Министерство.

"4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) осы Қағидалар өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)), "цифрлық үкіметтің" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
5. Субсидия беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын СМЦЖ-да іркіліс болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші туындаған жағдай туралы Министрлікті дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны СМЦЖ-ға орналастырады.
6. Субсидиялардың көлемін қалыптастыруды және бөлуді ЖАО (көрсетілетін қызметті берушілер) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері мен нормаларына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты шегінде мыналарды ескере отырып жүзеге асырады:
аудандардың және қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын ағымдағы жылға қажетті субсидиялар көлемдері туралы ақпараттар;
алдыңғы жылы игерілген субсидия көлемдері туралы қорытынды деректер;
өңірлік ерекшеліктер;
ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын кәсіпорындардың санымен және үлесімен айқындалатын импортқа тәуелді бағыттарды қоса алғанда, өңірде ауыл шаруашылығы өндірісінің басым мамандануы.
Субсидиялар көлемі бірліктердің (бас, килограмм, доза, дана) санын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген тиісті субсидиялар нормативтеріне көбейту жолымен айқындалады.
Алдыңғы қаржы жылында (жылдарында) берілген және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидиялардың төленбеу нәтижесінде қалыптасқан тауар өндірушілер алдындағы орындалмаған міндеттемелер бойынша берешек болған кезде, тиісті берешек сомасы ағымдағы қаржы жылына арналған субсидия көлемін жоспарлау кезінде есептеуге қосылуға тиіс.
Барлық субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялауға жалпы қажеттілік көлемі әрбір субсидия түрі бойынша қажеттіліктерді қосу арқылы айқындалады.
Мәслихаттың тиісті кезеңге арналған облыстық бюджетті бекіту туралы шешімі қоса берілген, ұсынылған субсидия көлемдеріне тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы ЭЦҚ-мен қол қояды және СМЦЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.
Қаржыландыру көлемін қайта бөлу немесе ұлғайту, субсидия түрлеріне қосымша қаражат бөлуді көздейтін жалпы қаржы көлемін түзету үшін негіз болған кезде, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМЦЖ-да тиісті түзетулер енгізеді және оларды СМЦЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.

В случае недостаточного количества заявок по отдельным видам субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, а также при наличии неиспользованных средств, в течение финансового года МИО (услугодатель) перераспределяет указанные средств на другие виды субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, по которым имеется нехватка средств.
МИО (услугодатель) для мониторинга субсидирования ежегодно, до 1 февраля года, следующего за отчетным, представляют в Министерство:
информацию об использовании субсидий по видам субсидий, установленных в приложении 1 к настоящим Правилам, по форме согласно приложению 4-2 к настоящим Правилам.
7. Министерство в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает предоставленные объемы субсидий на соответствие приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае соответствия нормативам субсидий, установленным согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Министерство посредством ГЦСС согласовывает представленные МИО (услугодателем) объемы субсидий.
В случае несоответствия нормативам субсидий, установленным согласно приложению 1 к настоящим Правилам, выявления некорректных расчетов при распределении объемов субсидий, Министерство посредством ГЦСС направляет мотивированное заключение в МИО (услугодателю) с указанием причин отказа.
Срок доработки объемов субсидий МИО (услугодателем) составляет 3 (три) рабочих дня.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для подачи заявки на субсидии, товаропроизводителю необходимо зарегистрироваться в ГЦСС. Товаропроизводитель регистрируется самостоятельно, с помощью ЭЦП.";
пункты 14 и 14-1 изложить в следующей редакции:
"14. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи заявки в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "цифрового правительства" с ГЦСС:
на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителя (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген субсидиялардың жекелеген түрлері бойынша өтінімдер саны жеткіліксіз болған жағдайда, сондай-ақ пайдаланылмаған қаражат болған кезде, қаржы жылы ішінде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) көрсетілген қаражатты осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген қаражат жетіспейтін субсидияның басқа түрлеріне қайта бөледі.
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялауды мониторингтеу үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін Министрлікке мыналарды ұсынады:
осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері бойынша осы Қағидаларға 4-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың пайдаланылуы туралы ақпарат.
7. Министрлік 2 (екі) жұмыс күні ішінде берілген субсидиялар көлемдерінің осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкестігін қарайды.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген субсидиялау нормативтеріне сәйкес келген жағдайда, Министрлік СМЦЖ арқылы ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынған субсидиялар көлемдерін келіседі.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген субсидиялар нормативтеріне сәйкес келмеген, субсидиялар көлемін бөлу кезінде қате есептеулер анықталған жағдайда, Министрлік СМЦЖ арқылы бас тарту себептерін көрсете отырып, уәжді қорытындыны ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жолдайды.
ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) субсидиялар көлемдерін пысықтау мерзімі 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Субсидияға өтінім беру үшін тауар өндіруші СМЦЖ-да тіркелуі қажет. Тауар өндіруші өз бетінше, ЭЦҚ көмегімен тіркеледі.";
14 және 14-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) "цифрлық үкіметтің" веб-порталының СМЦЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электрондық түрде мыналарға өтінім берілуі:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға;

на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 6 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 7 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 8 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 9 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 10 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки) по форме 11 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты по форме 12 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 13 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости тонкой и полутонкой/грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку по форме 14 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства меда по форме 15 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления/мелкого рогатого скота по форме 16 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға (маусымдық жеткізілімдер);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы/қылшықты және жартылай қылшықты жүннің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бал өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша ет бағытындағы асыл тұқымды ірі қара малдың/асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандатуға субсидиялар алуға;

на перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на причитающиеся субсидии на приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) регистрации поданной заявки в ГЦСС с использованием ЭЦП;
3) соответствии заявки критериям, установленным в приложении 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства" изложен в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Информационное взаимодействие веб-портала "цифрового правительства" и ГЦСС осуществляется в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан.
14-1. Товаропроизводителям, получающим субсидии, необходимо соблюдать обязательства по обеспечению роста/сохранению на уровне предыдущего года объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса, в денежном выражении (тысяч теңге).
Встречные обязательства принимаются субъектами агропромышленного комплекса при условии получения в текущем финансовом году субсидий в совокупности по всем видам субсидий, по которым предусмотрено установление аналогичных встречных обязательств, в размере 100 000 000 (ста миллионов) теңге и выше.
С 1 января 2029 года встречные обязательства распространяются на все субъекты агропромышленного комплекса, получающие субсидии.
Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса определяется по следующей формуле:
объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч теңге = объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук/доз х цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч теңге.
В случае неисполнения обязательств вследствие непреодолимой силы (ухудшение природно-климатических условий, фитосанитарной и эпизоотической ситуаций), товаропроизводитель размещает в ГЦСС документ, подтверждающий данный факт (справку о погодных условиях, выданную республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и (или) решение МИО об установлении карантина или ограничительных мероприятий и (или) акт экспертизы (протокол испытаний) о выявлении болезни животных и (или) акт о повреждении посевов вредителями, болезнями растений и сорняками).

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша арнайы шотқа субсидиялар аударуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алу үшін тиесілі субсидияларға өтінімнің берілуі;
2) ЭЦҚ пайдалана отырып, берілген өтінімді СМЦЖ-ға тіркеу;
3) өтінімнің осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 4-қосымшада жазылған.
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы мен СМЦЖ-дың ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы цифрлық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
14-1. Субсидия алатын тауар өндірушілер агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемін ақшалай мәнде (мың теңге) өсіруді/өткен жылғы деңгейде сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді сақтаулары қажет.
Қарсы міндеттемелерді агроөнеркәсіптік кешен субъектілері ағымдағы қаржы жылында ұқсас қарсы міндеттемелерді белгілеу көзделген субсидиялардың барлық түрлері бойынша жиынтығында 100 000 000 (жүз миллион) теңге және одан жоғары мөлшерде субсидиялар алған жағдайда қабылдайды.
2029 жылғы 1 қаңтардан бастап қарсы міндеттемелер субсидиялар алатын агроөнеркәсіптік кешеннің барлық субъектілеріне қолданылады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңге = агроөнеркәсіптік кешеннің заттай мәндегі өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі, тонна/бас/дана/доза х агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы, мың теңге.
Еңсерілмейтін күштің (табиғи-климаттық жағдайлардың, фитосанитариялық және эпизоотиялық жағдайлардың нашарлауы) салдарынан міндеттемелер орындалмаған жағдайда, тауар өндіруші СМЦЖ-ға осы фактіні растайтын құжатты (Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтаманы және (немесе) ЖАО-ның карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімін және (немесе) жануарлардың ауруын анықтау туралы сараптама актісін (сынақ хаттамасы) және (немесе) егістіктердің зиянкестермен және өсімдіктердің ауруларымен зақымдануы туралы актіні) орналастырады.

Встречное обязательство считается неисполненным в случае отрицательного отклонения (графа 8 формы 1 приложения 4-1 к настоящим Правилам), которое рассчитывается посредством разницы между объемом валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за 2 (два) предыдущих года, предшествующих году подачи заявки. При первичном принятии встречных обязательств отклонение равно нулю.
В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд в первый раз и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидий в текущем календарном году на 1 (один) год. В случае неисполнения обязательств в течение 2 (двух) предыдущих лет подряд во второй и последующие разы и отсутствия документов, подтверждающих наступление обстоятельств непреодолимой силы, будет прекращена возможность подачи заявки на получение субсидий в текущем календарном году на 2 (два) года.
Ежеквартально, разработчиком настоящих Правил, в ГЦСС размещаются сведения о среднереспубликанских ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, согласно официально представленной информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан. В случае появления новой продукции (товара или услуги) агропромышленного комплекса среднереспубликанские цены на нее вносятся в ГЦСС в срок до 20 января соответствующего года. При расчете объема валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса используется зафиксированная цена 2024 года. В случае отсутствия данных о ценах в официальной статистической информации будут использованы данные из альтернативных источников или средняя цена 5 (пяти) субъектов агропромышленного комплекса области, города республиканского значения, столицы, производящих данный вид продукции.
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса заполняется товаропроизводителем в Личном кабинете по форме 1 согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам (далее – форма 1) в срок с 20 января и до конца текущего года и подтверждается электронной цифровой подписью. Сведения о встречных обязательствах отражаются в реестре встречных обязательств по форме 2 согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам и являются общедоступными для пользователей.
При этом товаропроизводителями, прошедшими государственную регистрацию в текущем году, объем валовой продукции за предыдущий год указывается в значении "0".
Уровень выполнения товаропроизводителем обязательств фиксируется в ГЦСС.";

Қарсы міндеттеме теріс ауытқу жағдайында (осы Қағидаларға 4-1-қосымшаның 1-нысанының 8-бағаны) орындалмады деп есептеледі, ол өтінім берілген жылдың алдындағы алдыңғы 2 (екі) жылдағы агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімі (тауарлары немесе көрсетілетін қызметтері) көлемдерінің арасындағы айырма арқылы есептеледі. Қарсы міндеттемелерді алғашқы қабылдау кезінде ауытқу нөлге тең болады.
Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан бірінші рет міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылы 1 (бір) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады. Алдыңғы 2 (екі) жыл қатарынан екінші рет және одан кейін де міндеттемелер орындалмаған және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, ағымдағы күнтізбелік жылда 2 (екі) жылға субсидиялар алуға өтінім беру мүмкіндігі тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми ұсынған ақпаратына сәйкес осы Қағидаларды әзірлеуші тоқсан сайын агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) орташа республикалық бағалары туралы деректерді СМЦЖ-ға орналастырады. Агроөнеркәсіптік кешеннің жаңа өнімі (тауары немесе көрсетілетін қызметі) пайда болған жағдайда, оның орташа республикалық бағалары СМЦЖ-ға тиісті жылдың 20 қаңтарына дейінгі мерзімде енгізіледі. Агроөнеркәсіптік кешеннің жалпы өнімінің (тауарларының немесе қызметтерінің) көлемін есептеу кезінде 2024 жылғы тіркелген баға пайдаланылады. Ресми статистикалық ақпаратта баға туралы деректер болмаған жағдайда, баламалы көздерден алынған деректер немесе өнімнің осы түрін өндіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың 5 (бес) агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің орташа бағасы пайдаланылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпаратты тауар өндіруші осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша 20 қаңтардан бастап ағымдағы жылдың соңына дейінгі мерзімде Жеке кабинетінде толтырады және электрондық цифрлық қолтаңбамен растайды. Қарсы міндеттемелер туралы мәліметтер осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қарсы міндеттемелер тізілімінде көрсетіледі және пайдаланушылар үшін жалпыға қолжетімді болып табылады.
Бұл ретте ағымдағы жылы мемлекеттік тіркеуден өткен тауар өндірушілер үшін алдыңғы жылғы жалпы өнім көлемі "0" мәнінде көрсетіледі.
Тауар өндірушінің міндеттемелерді орындау деңгейі СМЦЖ-да белгіленеді.";

пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Подтверждение приобретения племенной продукции (материала), реализации поголовья и (или) продукции осуществляется электронными счета-фактурами посредством цифровой системы электронных счет-фактур (далее – ЦС ЭСФ), интегрированной с ГЦСС.
При приобретении товаропроизводителем поголовья напрямую у иностранного производителя, не использующего ЦС ЭСФ, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).
17. МИО (услугодатель) создает специальную комиссию, определяющую производственную мощность, наличие соответствующей инфраструктуры, а также осуществляющую выдачу и отзыв заключений специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – заключение).
Специальная комиссия формируется из представителей структурного подразделения МИО (услугодателя), местного исполнительного органа районов (городов), а также по согласованию из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", общественных отраслевых союзов, ассоциаций, республиканских палат.
Председателем специальной комиссии назначается руководитель структурного подразделения МИО (услугодателя).
Состав специальной комиссии формируется с учетом исключения конфликта интересов в деятельности специальной комиссии.
На каждого товаропроизводителя направляется не менее 3 (трех) специалистов, определяемые специальной комиссией.
Осмотр осуществляется в присутствии товаропроизводителя или его доверенного лица.
Определение производственной мощности предприятия и инфраструктуры осуществляется на безвозмездной основе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления письменного уведомления товаропроизводителя в МИО (услугодателю). Срок рассмотрения продлевается не более чем на 5 (пять) рабочих дней по согласованию с товаропроизводителем.
Сканированная копия и сведения из заключения, а также фото и (или) видеоматериалы вносятся МИО (услугодателем) в ГЦСС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты предоставления подписанного заключения специальной комиссией.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алуды, мал басын және (немесе) өнімді өткізуді растау СМЦЖ-мен интеграцияланған электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ ЦЖ) арқылы электрондық шот-фактуралармен жүзеге асырылады.
Тауар өндіруші мал басын ЭШФ ЦЖ-ны пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған кезде, сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісімен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан) расталады.
17. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік қуатты, тиісті инфрақұрылымның болуын айқындайтын, сондай-ақ арнайы комиссияның қорытындыларын (бұдан әрі – қорытынды) субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаты мен инфрақұрылымына сәйкестігіне беруді және кері қайтарып алуды жүзеге асыратын арнайы комиссия құрады.
Арнайы комиссия ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) құрылымдық бөлімшесінің, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органының өкілдерінен, сондай-ақ келісу бойынша: "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың, қауымдастықтардың, республикалық палаталардың өкілдерінен қалыптастырылады.
Арнайы комиссияның төрағасы болып ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы тағайындалады.
Арнайы комиссияның құрамы арнайы комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысын болдырмауды ескере отырып қалыптастырылады.
Әрбір тауар өндірушіге арнайы комиссия айқындайтын кемінде 3 (үш) маман жіберіледі.
Тексеріп-қарау тауар өндірушінің немесе оның сенімді адамының қатысуымен жүзеге асырылады.
Кәсіпорынның өндірістік қуатын және инфрақұрылымды айқындау тауар өндірушінің ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жазбаша хабарламасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтеусіз негізде жүзеге асырылады. Қарау мерзімі тауар өндірушінің келісуі бойынша 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Қорытындының сканерленген көшірмесі мен мәліметтерін, сондай-ақ фото- және (немесе) бейнематериалдарды ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) қол қойылған қорытындыны арнайы комиссия ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде СМЦЖ-ға енгізеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Формирование и регистрация заявки производится товаропроизводителем в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формирует заявку с внесением в нее сведений, а также сканирует и прикрепляет электронную копию документов, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) регистрирует заявку в ГЦСС путем ее подписания ЭЦП:
товаропроизводителя;
доверительного управляющего наследством, назначаемого нотариусом (в случае смерти товаропроизводителя).";
дополнить пунктами 23-1, 23-2, 23-3 и 23-4 следующего содержания:
"23-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
23-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
23-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 23-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 23-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
23-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;

"20. Өтінімді қалыптастыруды және тіркеуді тауар өндіруші Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) мәліметтерді енгізе отырып, өтінім қалыптастырады, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін сканерлейді және қоса тіркейді;
2) өтінімді СМЦЖ-да:
тауар өндірушінің;
нотариус тағайындайтын мұраны сенімгерлікпен басқарушының (тауар өндіруші қайтыс болған жағдайда) ЭЦҚ-сын қою арқылы тіркейді.";
мынадай мазмұндағы 23-1, 23-2, 23-3, және 23-4-тармақтармен толықтырылсын:
23-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
23-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
23-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 23-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 23-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
23-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;

2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункты 24 и 24-1 изложить в следующей редакции:
"24. В случае наличия средств по соответствующему направлению, МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней после одобрения заявки формирует в ГЦСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в цифровую систему "Казначейство-Клиент", с учетом помесячного плана финансирования.
По заявкам, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце, по очередности согласно дате поступления заявок.
В случае возврата счетов к оплате в связи с некорректными сведениями реквизитов текущего счета банка второго уровня, МИО (услугодатель) на основе дополнительного заявления от товаропроизводителя на изменение реквизитов счета банка второго уровня вносит в ГЦСС соответствующие изменения в реквизиты банка второго уровня по текущей заявке.
24-1. В случае недостаточности средств для полного удовлетворения заявки, МИО (услугодателем) посредством ГЦСС в Личный кабинет товаропроизводителя направляется предложение по частичной выплате причитающихся субсидий. Предложение товаропроизводителем принимается/отклоняется в течение 2 (двух) рабочих дней. При согласии товаропроизводителя, МИО производит оплату согласно направленному предложению. Остаток причитающихся субсидий выплачивается при перераспределении средств между видами субсидий и (или) выделении бюджетных средств в текущем/следующем(их) финансовом(ых) году(ах).
При отклонении товаропроизводителем предложения о частичной выплате или по истечению 2 (двух) рабочих дней предложение направляется следующему товаропроизводителю согласно листу ожидания.";
дополнить пунктом 24-3 следующего содержания:
"24-3. Финансовый институт в рамках заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан договора кредитования подает в местный исполнительный орган (услугодателю) заявку на перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Для получения субсидий на специальный счет, финансовый институт к заявке подгружает в электронном формате "PDF" (сканированная версия бумажного варианта с письменной подписью или заверенного с ЭЦП (QR-кодом)): положительное решение кредитного комитета финансового института, договор кредитования.
В течение 3 (трех) рабочих дней с даты регистрации заявки в ГЦСС субсидии перечисляются на специальный счет финансового института в банке второго уровня в рамках заключенного договора кредитования на приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз.

2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
24 және 24-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тиісті бағыт бойынша қаражат болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім мақұлданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ай сайынғы қаржыландыру жоспарын ескере отырып, "Қазынашылық-Клиент" цифрлық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған шоттарды СМЦЖ-да қалыптастырады.
Субсидия көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік қаражат көлемінен асатын өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдердің келіп түскен күніне сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері туралы қате мәліметтерге байланысты төлем шоттары қайтарылған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) тауар өндірушіден екінші деңгейдегі банк шотының деректемелерін өзгертуге арналған қосымша өтініш негізінде ағымдағы өтінім бойынша СМЦЖ-да екінші деңгейдегі банктің деректемелеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
24-1. Өтінімді толық қанағаттандыру үшін қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМЦЖ арқылы тауар өндірушінің Жеке кабинетіне тиесілі субсидияларды ішінара төлеу жөнінде ұсыныс жолдайды. Тауар өндіруші ұсынысты 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды/қабылдамайды. Тауар өндіруші келіскен кезде ЖАО жіберілген ұсынысқа сәйкес төлем жүргізеді. Тиесілі субсидиялардың қалғаны қаражатты субсидиялар түрлері арасында қайта бөлу және (немесе) ағымдағы/келесі қаржы жылында (жылдарында) бюджет қаражатын бөлу кезінде төленеді.
Тауар өндіруші ішінара төлеу туралы ұсынысты қабылдамаған кезде немесе 2 (екі) жұмыс күні өткеннен кейін ұсыныс күту парағына сәйкес келесі тауар өндірушіге жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 24-3-тармақпен толықтырылсын:
"24-3. Қаржы институты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған кредит беру шарты шеңберінде жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша арнайы шотқа субсидиялар аударуға өтінім береді.
Арнайы шотқа субсидиялар алу үшін қаржы институты өтінімге "PDF" (жазбаша қолы қойылған немесе ЭЦҚ-мен (QR-код) расталған қағаз нұсқасының сканерленген нұсқасы) электрондық форматында қаржы институтының кредиттік комитетінің оң шешімін, кредит беру шартын жүктейді.
Өтінім СМЦЖ-да тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялар ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алуға жасалған кредит беру шарты шеңберінде қаржы институтының екінші деңгейдегі банктегі арнайы шотына аударылады.

Товаропроизводитель по факту приобретения племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз вносит в ГЦСС сведения указанные, в заявке по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет в МИО (услугодателю).
При отсутствии факта приобретения племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, товаропроизводителем, подтверждаемой регистрацией племенных животных в ИБСПР и подачей заявки на причитающиеся субсидии за приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам, финансовый институт в течение 120 (ста двадцати) дней с момента получения суммы субсидий возвращает их в местный исполнительный орган (услугодателю).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Районные отделы сельского хозяйства (далее – РОСХ) посредством ГЦСС ежеквартально осуществляют мониторинг сохранности просубсидированного поголовья. Мониторинг проводится в разделе "Мониторинг исполнения обязательств" на период сохранности поголовья, установленный в приложении 2 к настоящим Правилам.
По результатам проведенного ежеквартального мониторинга РОСХ представляет информацию в МИО (услугодателю) области не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, включая сведения о размерах подлежащих возврату субсидий.
Также РОСХ не реже одного раза в год осуществляют выезд на место ведения хозяйства товаропроизводителей, получивших субсидии на приобретение племенного скота для проведения визуального осмотра и подтверждения наличия просубсидированного поголовья до истечения периода сохранности, установленный в приложении 2 к настоящим Правилам.
По результатам выезда должностными лицами РОСХ осуществляется фотофиксация просубсидированного поголовья, которой вносится РОСХ в ГЦСС путем проставления соответствующей отметки о проведенной проверке с указанием даты выезда, а также фамилии, имени, отчества (при наличии) и должности должностного лица РОСХ, осуществившего выезд, которые отражаются в разделе примечаний системы.
Мониторинг исполнения обязательств, а также мероприятия по возврату средств в городах республиканского значения и столицы осуществляются МИО (услугодателями) данных административно-территориальных единиц.
В случае установления РОСХ нарушения товаропроизводителем принятого обязательства по обеспечению сохранности заявленного поголовья (за исключением норм естественной убыли (падежа)) и его целевого использования в рамках поданной заявки на получение субсидий, РОСХ в течение тридцати рабочих дней с даты установления факта(ов) нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий направляет товаропроизводителю уведомление о возврате полученной суммы субсидии в местный бюджет, с указанием суммы, срока возврата, кода бюджетной классификации Республики Казахстан, по которому должен быть осуществлен возврат средств, реквизитов банковского счета, на который должны быть перечислены средства.
Уведомление о возврате полученной суммы субсидии направляется письмом по месту регистрации товаропроизводителя, а также в "личный кабинет" ГЦСС. Уведомление считается доставленным с момента получения письма или прочтения уведомления в электронной системе.
В случае подтверждения нарушения товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий, возврату подлежит объем средств за каждую несохраненную голову. Сумма полученной субсидии подлежит возврату товаропроизводителем в местный бюджет в течение девяноста рабочих дней с момента получения им уведомления.
В случае полного или частичного неперечисления сумм, указанных в уведомлении, РОСХ направляет материалы в МИО (услугодателю) области для принятия мер по возврату средств в судебном порядке.
В случае нарушения товаропроизводителем обязательств, предусмотренных в рамках поданной заявки, товаропроизводитель имеет возможность подать новую заявку только после выполнения своих предыдущих обязательств (после возврата субсидий за несохраненное поголовье).";

Тауар өндіруші ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алу фактісі бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша өтінімде көрсетілген мәліметтерді СМЦЖ-ға енгізеді және ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жолдайды.
Тауар өндірушінің ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алу фактісі, асыл тұқымды жануарлардың САТЖАҚ-та тіркеліп расталуы және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алуға тиесілі субсидиялар алуға арналған өтінім беру фактісі болмаған кезде, қаржы институты субсидия сомасын алған сәттен бастап 120 (жүз жиырма) күн ішінде оны жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) қайтарады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Аудандық ауыл шаруашылығы бөлімдері (бұдан әрі – ААШБ) СМЦЖ арқылы тоқсан сайын субсидияланған мал басының сақталуын мониторингтеуді жүзеге асырады. Мониторинг осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген мал басының сақталу кезеңіне арналған "Міндеттемелерді орындау мониторингі" бөлімінде жүргізіледі.
Жүргізілген тоқсан сайынғы мониторинг нәтижелері бойынша ААШБ есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей облыстың ЖАО-сына (көрсетілетін қызметті берушіге) қайтарылуға тиіс субсидиялар мөлшері туралы мәліметтермен қоса ақпарат ұсынады.
Сондай-ақ, ААШБ жылына кемінде бір рет көзбен шолып тексеру жүргізу және осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген сақтау кезеңі өткенге дейін субсидияланған мал басының бар-жоғын растау үшін асыл тұқымды мал сатып алуға субсидия алған тауар өндірушілердің шаруашылық жүргізу орнына баруды жүзеге асырады.
Бару нәтижелері бойынша ААШБ лауазымды тұлғалары субсидияланған мал басын фотоға түсіріп, бекітеді, оны ААШБ бару күні сондай-ақ баруды жүзеге асырған ААШБ лауазымды тұлғасының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және лауазымы көрсетіле отырып, СМЦЖ-ға тексерудің жүргізілгені туралы тиісті белгіні қою арқылы енгізеді, олар жүйенің ескертпелер бөлімінде көрсетіледі.
Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада мiндеттемелердiң орындалуын мониторингтеуді, сондай-ақ қаражатты қайтару жөнiндегi іс-шараларды осы әкiмшiлiк аумақтық бiрлiктердiң ЖАО-лары (көрсетілетін қызметті берушілер) жүзеге асырады.
ААШБ тауар өндірушінің мәлімделген мал басының сақталуын (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда) және субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде оның мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша қабылдаған міндетін бұзғанын анықтаған жағдайда, ААШБ субсидиялар алуға берілген өтінім шеңберінде тауар өндірушінің қабылдаған міндеттемені бұзу фактісі (фактілері) анықталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде субсидия сомасын, қайтару мерзімін, қаражатты қайтару жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының бюджеттік сыныптамасының кодын, қаражат аударылатын банктік шоттың деректемелерін көрсете отырып, тауар өндірушіге алынған субсидиялар сомасын жергілікті бюджетке қайтару туралы хабарлама жібереді.
Алынған субсидия сомасын қайтару туралы хабарлама хатпен тауар өндірушінің тіркелген жеріне, сондай-ақ СМЦЖ-дағы "жеке кабинетіне" жіберіледі. Хат келіп түскен немесе хабарлама электрондық жүйеде оқылған сәттен бастап хабарлама жеткізілді деп есептелінеді.
Тауар өндірушінің субсидиялауға берілген өтінім шеңберінде қабылданған міндеттемені бұзғаны расталған жағдайда, әрбір сақталмаған мал басы үшін қаражат сомасы қайтарылуы тиіс. Алынған субсидия сомасын тауар өндіруші хабарламаны алған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде жергілікті бюджетке қайтаруы тиіс.
Хабарламада көрсетілген сомалар толық немесе ішінара аударылмаған жағдайда, ААШБ сот тәртібімен қаражатты қайтару жөнінде шаралар қабылдау үшін облыстың ЖАО-на (көрсетілетін қызметті берушіге) материалдар жібереді.
Тауар өндіруші берілген өтінім шеңберінде көзделген міндеттемелерді бұзған жағдайда, тауар өндіруші өзінің алдыңғы міндеттемелерін орындағаннан кейін ғана (сақталмаған мал басы үшін субсидиялар қайтарылғаннан кейін) жаңа өтінім беруге мүмкіндігі бар.";

приложения 1, 2, 3, 4, 4-1, 4-2, 5 и 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением:
1) абзацев второго, пятого, восьмого и десятого пункта 1 приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) строки, порядковый номер 3 раздела "Коневодство" приложения 1, раздела "За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, с учетом особенностей и специализации регионов" приложения 2, приложения 3, строки, порядковый номер 3 приложения 4, приложения 6 и приложения 8, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидий
№ п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, теңге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение отечественного племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
Приобретенная голова
260 000
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота:
2.1
Отечественный
260 000
2.2
Импортированный из стран Содружества Независимых Государств, Украины

Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 4-1, 4-2, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін бұйрықтың 1-тармағының екінші, бесінші, сегізінші және оныншы абзацтарын;
2) 1-қосымшаның "Жылқы шаруашылығы" бөлімінің реттік нөмірі 3-жолды, 2-қосымшаның "Жергілікті бюджет қаражаты есебінен, өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша жергілікті бюджеттен бюджет қаражаты есебінен" бөлімін, 3-қосымшаны, 4-қосымшаның реттік нөмірі 3-жолды, 6-қосымшаны және 8-қосымшаны қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Ет және ет-сүт бағытындағы отандық асыл тұқымды тұқымдық бұқа сатып алу
Сатып алынған бас
260 000
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу:
Сатып алынған бас
2.1
Отандық
260 000
2.2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен, Украинадан әкелінген

26 000
2.
Приобретение импортированных племенных маточных овец
52 000
3.
Приобретение импортированных племенных баранов-производителей
260 000
4.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
Голова
4 000
5.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
Реализованная голова
3 000
5.1
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
Реализованная голова
7 000
6.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
Штука
80 000
7.
Субсидирование стоимости услуг племенных центров, дистрибьютерных центров по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
Осемененная голова/случной сезон
1 500
8.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
8.1.
шерсть от 60 качества
Реализованный килограмм
200
8.2.
шерсть от 50 качества
Реализованный килограмм
150
9.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
Реализованный килограмм
25
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
Голова/случной сезон
20 000
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Приобретенная голова
175 000
3.
Приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Приобретенная голова
Устанавливается местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения (далее – МИО)
4.
Возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Голова/один раз в год
Устанавливается МИО
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
Приобретенная голова
175 000
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
Приобретенная голова
100 000
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
Голова
2 000
За счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению МИО, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
2.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова

26 000
2.
Импортталған асыл тұқымды аналық қой басын сатып алу
52 000
3.
Импортталған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар сатып алу
260 000
4.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
Бас
4 000
5.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату
Сатылған бас
3 000
5.1
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
Сатылған бас
7 000
6.
Қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
Дана
80 000
7.
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі аналық қой басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтерінің құнын субсидиялау
Ұрықтандырылған бас/шағылыстыру маусымы
1 500
8.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
8.1.
Сапаның 60 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
200
8.2.
Сапаның 50 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
150
9.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
25
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
20 000
2.
Өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар сатып алу
Сатып алынған бас
175 000
3.
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
Сатып алынған бас
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) белгілейді
4.
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу
Бас/жылына бір рет
ЖАО белгілейді
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер сатып алу
Сатып алынған бас
175 000
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқалар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
Бас
2 000
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
2.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас

70 000
3.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
4.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55*
5.
Удешевление стоимости производства меда
Реализованный килограмм
200
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приобретение племенных животных всех видов (за исключением племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц, суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы, племенных свиней) субсидируется до утвержденного норматива, но не более 50% стоимости от его стоимости приобретения.
Приобретение семени племенного быка молочных/ молочно-мясных и мясных/мясо-молочных пород субсидируется до 50 % от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Субсидии по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" предоставляются при объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных справкой о погодных условиях, выданной республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан. Данное требование не распространяется на маточное поголовье сельскохозяйственных животных в Атырауской, Мангистауской, Кызылординской областях и области Ұлытау.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств.
Примечание:

70 000
3.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
4.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55*
5.
Бал өндірісінің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
200
Асыл тұқымды тұқымдық малды сатып алу тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана субсидияланады.
Асыл тұқымды жануарлардың барлық түрлерін (етті бағыттағы құстардың ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын, асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанын, асыл тұқымды шошқаларды қоспағанда) сатып алу бекітілген нормативке дейін, бірақ оның сатып алу құнының 50%-ынан аспайтын мөлшерде субсидияланады.
Сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялар "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде немесе Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтамамен расталған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен қалыптан тыс ауа райы жағдайлары басталған кезде беріледі. Бұл талап Атырау, Маңғыстау, Қызылорда және Ұлытау облыстарындағы ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген және/немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлінген және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде жүзеге асырылады.
Ескертпе:

* при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств допускается увеличение текущего норматива субсидирования по направлению "Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока" с 55 теңге до 190 теңге, в зависимости от суммы выделенных бюджетных средств, по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в ГЦСС.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ № п/п
Виды субсидий
Критерии
Метод проверки в государственной цифровой системе субсидирования (далее – ГЦСС) на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
4. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
5. Возраст приобретенного поголовья (на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве) – в пределах 8 - 26 месяцев включительно.
6. Количество приобретенных быков-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 быка;
2) для докрытия при искусственном осеменении – 1 бык на 100 маток.
7. Принятие обязательства по целевому использованию не более двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с Единой автоматизированной системой управления (далее – ЕАСУ), цифровой системой единого государственного кадастра недвижимости (далее – ЦСЕГКН), базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) и информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР)

* жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражатын бөлу кезінде және/ немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлу кезінде және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде "Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялаудың ағымдағы нормативін СМЦЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің келісуі бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасына байланысты 55 теңгеден 190 теңгеге дейін ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшемшарттар
Субсидиялау шарттарына сәйкестігін субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – СМЦЖ) тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Етті және етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте АЖБ-да және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы).
4. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алғанда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде) – 8-26 ай аралығында болуы тиіс.
6. Сатып алынған тұқымдық бұқалардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру үшін – 1 бұқаға кемінде 20 аналық бас және 30 аналықтан артық болмауы керек;
2) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 бұқаға 100 аналық бас.
7. Қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
Басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі - ББАЖ),
жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесімен (бұдан әрі - ЖМБМКЦЖ),
ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi дерекқормен (бұдан әрі - АЖБ) және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен
(бұдан әрі – САТЖАҚ) интеграциялық өзара әрекеттесу

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6-18 месяцев включительно; нетели – 13-26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации реализованного племенного поголовья крупного рогатого скота, рожденного в данном хозяйстве, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения).
4. Возраст животных при реализации (телки – 6-18 месяцев включительно, бычки – не старше 26 месяцев).
5. Наличие племенного статуса у реализованного поголовья, присвоенного Республиканской палатой в ИБСПР, а также наличие бонитировки и (или) индексной оценки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе мужские особи молочного или молочно-мясного направлений), реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде – ірі қара малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 ай аралығында; құнажындар – 13-26 ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Ет бағытындағы асыл тұқымды ірі қара малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Осы шаруашылықта туған, өткізілген асыл тұқымды ірі қара мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Өткізу кезіндегі жануарлардың жасы – қашарлар – 6-18 айды қоса алғанда, өндіруші бұқашықтар – 26 айдан аспайды.
5. САТЖАҚ-да республикалық палата берген өткізілген мал басының асыл тұқымдық мәртебесінің болуы, сондай-ақ бонитирлеудің және (немесе) индекстік бағалаудың болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім іске асырылған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы еркек дарақтар) құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве от племенного быка-производителя, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма крупного рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. При реализации на откормочную площадку:
1) наличие регистрации крупного рогатого скота мужской особи в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на имя откормочной площадки;
2) возраст реализованного поголовья от 8 до 15 месяцев включительно;
3) живой вес реализованного поголовья должен быть не менее 180 килограмм (при реализации бычков живым весом свыше 250 килограмм, выплата субсидий рассчитывается на 250 килограмм живого веса).
6. При реализации на мясоперерабатывающее предприятие:
1) наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье;
2) живой вес реализованного поголовья должен быть не менее 200 килограмм (сумма субсидий рассчитывается исходя из разницы между фактическим живым весом на момент реализации и минимальным порогом 200 килограмм, но не более 250 килограмм).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся убоем и первичной переработкой говядины
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берген сәтте аналық ірі қара мал басының, сондай-ақ сол шаруашылықта асыл тұқымды тұқымдық бұқадан туған оның еркек төлінің АЖБ-да және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Ірі қара малдың еркек дарағын ірі қара малды бордақылауға арналған бордақылау алаңдарына немесе осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірлері және арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Бордақылау алаңына өткізу кезінде:
1) еркек ірі қара малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) бордақылау алаңының атына тіркелген болуы;
2) өткізілген малдың жасы 8 айдан 15 айға дейін қоса алғанда;
3) өткізілген малдың тірі салмағы кемінде 180 килограмм болуы тиіс (тірі салмағы 250 килограмнан асатын бұқашықтарды өткізу кезінде субсидиялар төлеу 250 килограмм тірі салмаққа есептеледі).
6. Ет өңдеу кәсіпорнына өткізу кезінде:
1) ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер);
2) өткізілген малдың тірі салмағы кемінде 200 килограмм болуы тиіс (субсидиялар сомасы өткізу сәтіндегі нақты тірі салмақтан ең төменгі шегі 200 килограмды алу арқылы есептеледі, бірақ 250 килограмнан аспауы тиіс).
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін өткізу құнын арзандатуы
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6 - 18 месяцев включительно; нетели – 13 - 26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства молока
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации в ИСЖ не менее 50 голов фуражного маточного поголовья в возрасте от 23 месяцев – для племенных, 28 месяцев – для товарных животных.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях.
6. Наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованное молоко)
2.1.
Сельскохозяйственный производственный кооператив (далее - СПК)
1. Наличие учетного номера (на собственный молокоприемный пункт).
2. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 28 месяцев членов кооператива в ИСЖ на момент подачи заявки.
3. Наличие положительного заключения специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие, имеющее учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся товаропроизводителями (крестьянское хозяйство, фермерское хозяйство, индивидуальный предприниматель).

3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 (қоса алғанда) ай аралығында; құнажындар – 13-26 (қоса алғанда) ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Сүт өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. АЖБ-да асыл тұқымды сиырлар үшін - кемінде 23 айдан басталатын, тауарлық сиырлар үшін - 28 айдан басталатын кемінде 50 бас бағымдағы аналық бастың тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына немесе сүт өңдеу цехына сүтті сату.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы.
6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген сүт үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
2.1.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі (бұдан әрі - АШӨК)
1. Есепке алу нөмірінің (өзінің сүт қабылдау пунктінің) болуы.
2. Өтінім беру сәтінде кооператив мүшелерінің ірі қара малдарының жасы 28 айдан басталатын аналық басының АЖБ-да тіркелген болуы.
3. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4. Дайындалған сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына өткізу.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы (тауар өндірушілер болып табылатын АШӨК мүшелері үшін (шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық, дара кәсіпкер).

6. Годовой объем производства коровьего молока на 1 голову дойной коровы не превышает 7 500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Скотоводство
1.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном цифровом реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животных регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения.
5. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
6. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение семени племенного быка молочного/ молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений:
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

6. Сауын сиырдың бір басына шаққанда сиыр сүтін өндірудің жылдық көлемі 7500 килограмнан аспайды.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтте аналық малдың АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбрионның САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Мал шаруашылығы
1.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануардың иесінде өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелуінің болуы.
4. Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен жасалған аналық мал басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
6. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының тығыздық фактісін растауының болуы.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Сүтті/ сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқаның тұқымын сатып алу:
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей молочного/ молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений, семя которых было приобретено.
5. Норма приобретения из расчета две дозы на одну голову маточного поголовья.
6. Отсутствие у приобретенного семени генетических аномалий, подтвержденное Республиканской палатой (при импорте).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.1
.
Однополое
2.2.
Двуполое
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса курицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованное мясо курицы)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Овцеводство
1.
Приобретение племенных овец, баранов-производителей
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива при приобретении племенных баранов-производителей).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім беру сәтінде аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ұрығы сатып алынған және қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алу нормасы аналық малдың бір басына екі доза есебінен.
6. Сатып алынған тұқымда Республикалық палата растаған генетикалық ауытқулардың болмауы (импорт кезінде).
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.1
Бір жынысты
2.2
Екі жынысты
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ интеграциялық өзара әрекеттесу
20 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ағымдағы жылдың (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Тауық етін өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құс фабрикасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ -мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген тауық еті үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте САТЖАҚ-да асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы сатып алынған тәуліктік балапанның тіркелген болуы.
3. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды қойларды, тұқымдық қошқарларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (тұқымдық қошқарларды сатып алу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного племенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 4 до 18 месяцев включительно, маточное поголовье овец – от 4 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
баранов-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
6. Количество приобретенных племенных баранов-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной/ручной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 барана;
2) для проведения искусственного осеменения – 1 баран на 300 маток;
3) для докрытия при искусственном осеменении – 1 баран на 100 маток.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации реализованного племенного поголовья мелкого рогатого скота, рожденного в данном хозяйстве, в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения).
4. Возраст животных при реализации от 4 до 18 месяцев включительно.
5. Наличие племенного статуса у реализованного поголовья, присвоенного Республиканской палатой в ИБСПР, а также наличие бонитировки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента реализации)
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.

3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - сатып алу сәтінде асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген; импортталған кезде – сатушыда (экспорттаушыда) малды карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар – 4 айдан - 18 айға дейін қоса алғанда; саулық қойлар – 4 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық қошқарларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
6. Сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру/ қолмен шағылыстыру үшін – 1 қошқарға кемінде 20 саулықтан және 30 саулықтан аспауы тиіс;
2) қолдан ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 300 саулық;
3) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 100 саулық.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Осы шаруашылықта туылған, өткізілген асыл тұқымды ұсақ мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (тарихи мәліметтер).
4. Өткізу кезіндегі жануарлардың жасы 4 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Өткізілген малдың САТЖАҚ-да республикалық палата берген асыл тұқымдық мәртебесінің болуы, сондай-ақ бонитирлеудің болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның төлдерінің еркек дарақтарының АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.

4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Возраст мелкого рогатого скота мужской особи от 4 до 12 месяцев включительно на момент реализации.
6. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
6.1. При реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие -наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи в период с января по апрель месяц включительно, на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Возраст реализованного мелкого рогатого скота мужской особи от 4 до 6 месяцев включительно на момент реализации.
6. Живой вес реализованного поголовья мелкого рогатого скота на откормочную площадку не менее 25 килограмм.
7. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
7.1. При реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие, наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец

4. Есепке алу нөмірлері және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ұсақ малды бордақылау үшін ұсақ малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізу.
5. Өткізу кезінде ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы 4 айдан 12 айға дейін қоса алғанда.
6. Бордақылау алаңының атына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтерде) тіркелуінің болуы;
6.1. Мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның еркек төлдерінің АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Еркек ұсақ малдың қаңтардан бастап сәуірге дейін қоса алғанда ұсақ мал басын бордақылауға арналған бордақылау алаңдарына немесе Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірі және арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Өткізілген еркек ұсақ малдың жасы өткізілген сәтінде 4 айдан 6 айға дейін қоса алғанда.
6. Бордақылау алаңына өткізілген ұсақ мал басының тірі салмағы кемінде 25 килограмм.
7. Өткізілген еркек ұсақ малдың бордақылау алаңының атына АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (тарихи мәліметтерде);
7.1. Мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер).
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату

1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
6.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном цифровом реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животного регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
5. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
6. Наличие регистрации в ИБСПР племенных баранов-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени).
7. Наличие регистрации основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени).
8. Наличие регистрации баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР.
9. Норматив нагрузки на 1 основного барана-производителя 1:300 (при использовании свежеоткаченного семени). барана-пробника – 1:100.
10. Норматив нагрузки на 1 барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100.
11. Возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
12. Использование одних и тех же баранов-производителей, и баранов-пробников в одном хозяйстве не более 2-х случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИБСПР и ИСЖ

1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбриондардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
6.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде
саулық қойларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануарды иеленушіде өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында асыл тұқымды малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен аналық малды қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
5. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің САТЖАҚ-да расталған болуы.
6. Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты тоңазытылған ұрықтарды пайдаланған кезде).
7. Негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықтарды пайдаланған кезде).
8. Сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
9. Негізгі тұқымдық қошқардың жүктеме нормативі 1:300, сыналатын қошқардың – 1:100.
10. Толық ұрықтандыруға пайдаланылатын тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) жүктеме нормативі – 1:100.
11. Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс.
12. Бір шаруашылықта бір тұқымдық қошқарды және сыналатын қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
7.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации поголовья в ИСЖ и в ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Реализация тонкой и полутонкой шерсти, полученной от собственного поголовья, на предприятия по переработке шерсти, имеющие учетные номера и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие справки подтверждения качества шерсти, выданной лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ, ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
8.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации поголовья в ИСЖ и в ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Реализация грубой и полугрубой шерсти, полученной от собственного поголовья, на предприятия по переработке шерсти, имеющих учетных номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ, ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации племенного чистопородного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.

Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
7.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Өз малынан алынған биязы және жартылай биязы жүнді есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар жүн өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Жүн сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген жүн сапасын растайтын анықтаманың болуы.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
8.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшықты және жартылай қылшықты жүннің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар жүн өңдеу кәсіпорындарына өз малынан алынған қылшық және жартылай қылшық жүнді өткізу.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап өсімін молайту үшін пайдаланылған таза тұқымды асыл тұқымды аналық мал басын АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

4. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки (не требуется при искусственном осеменении).
5. Наличие регистрации племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления в ИБСПР, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки, семя которых было использовано (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
6. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном цифровом реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
7. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья (при воспроизводстве методом искусственного осеменения).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и
ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных жеребцов - производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.

4. Өсімді молайту үшін пайдаланылған, өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру кезінде талап етілмейді).
5. Ұрықтары пайдаланылған өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
6. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
7. САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін расталған болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 12 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных верблюдов- производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию верблюда-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенного хряка/свинок
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Возраст приобретенного поголовья:
внутри страны – в пределах 3 - 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте – в пределах 1 - 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера).
4. Количество приобретенных хряков- производителей должно быть в соотношениях не менее 50 и не более 200 свиноматок на 1 хряка-производителя.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
хряков-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
1. Наличие учетного номера.
2. Хозяйство с поголовьем основных свиноматок не менее 200 голов.
3. Наличие регистрации поголовья свиней в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация или перемещение свиней на убойный пункт или на мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 100 голов свиней в смену, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализации или перемещении поголовья.
6. Возраст поголовья от 5 до 8 месяцев включительно на момент реализации или перемещения.

3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық түйені қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды еркек шошқаларды/ мегежіндерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Сатып алынған мал басының жасы - ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде 3-12 аралығында; импорттау кезінде – малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 1-12 ай аралығында қоса алғанда.
4. Сатып алынған тұқымдық шошқалардың саны 1 тұқымдық шошқаға кемінде 50 және 200 мегежіннен аспауы керек.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық шошқаларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне сатылған немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Негізгі мегежіндер саны кемінде 200 бас болатын шаруашылық.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-та шошқа басының тіркелген болуы (тарихи мәліметтер).
4. Шошқаларды сою пункттеріне немесе есепке алу нөмірі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, сою қуаттылығы ауысымына кемінде 100 бас шошқа болатын ет өңдеу кәсіпорнына өткізу немесе орнын ауыстыру.
5. ББАЖ-да өткізілген немесе союға ауыстырылған мал басы туралы мәліметтердің болуы (тарихи мәліметтер).
6. Өткізу немесе союға ауыстырған кезінде мал басының жасы 5 айдан 8 айға дейін қоса алғанда.

7. Живой вес реализованного или перемещенного на убой поголовья не менее 100 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) - от 6 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1.Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока

7. Союға өткізілген немесе ауыстырылған мал басының тірі салмағы кемінде 100 килограмм.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 6 айдан бастап 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда, кемінде екі жыл қатарынан мақсатты пайдалану.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық мал басының тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.
Түйе сүтін өндіру және қайта өңдеу құнын арзандату

1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы, сформированные исключительно из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ЦСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
4.
Удешевление стоимости производства меда
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации пчелосемей в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие справки подтверждения качества меда, выданной лабораторией, осуществляющей оценку качества меда.
4. Годовой объем производства меда не превышает 100 килограмм в год на 1 пчелосемью.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
При получении субсидии на приобретение племенного поголовья животных и птицы необходимо обеспечить сохранность (за исключением норм естественной убыли (падежа) в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12488) (далее – норма естественной убыли (падежа)):
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
Момент приобретения скота исчисляется с даты регистрации животного в ИСЖ на имя покупателя, для птиц, семени и эмбрионов – с даты регистрации на имя покупателя в ИБСПР.
При получении субсидии на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений необходимо обеспечить сохранность маточного поголовья (за исключением норм естественной убыли (падежа), а также выбраковки поголовья лошадей – 15 %) в течение одного года с момента подачи заявки.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
В случае неполучения товаропроизводителем субсидий с использованием конкретных электронных счетов-фактур, по обращению товаропроизводителя местным исполнительным органом (услугодателем) посредством ГЦСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка данных электронных счетов-фактур.
Уполномоченный орган разрабатывает техническое задание алгоритма работы ГЦСС и размещает его в ГЦСС.
Субсидированию не подлежат:

1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт тек жеке қосалқы шаруашылықтардан құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық малдың тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын түйенің 1 басына 1500 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Бал өндірісінің құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте балара ұяларынын САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Балдың сапасын бағалауды жүзеге асыратын аккредиттелген зертхана берген балдың сапасын растайтын анықтаманың болуы.
4. Бал өндірісінің жылдық көлемі 1 ара отбасына жылына 100 килограмнан аспайды.
ББАЖ, ЖМБМКЦЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды басын сатып алуға субсидия алған кезде мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда) (бұдан әрі – табиғи кему (өлу) нормасы):
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы;
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Малды сатып алу сәті жануарларды/құстарды АЖБ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап, құстар, ұрық, эмбриондар үшін САТЖАҚ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап есептеледі.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидия алған кезде жылқылардың аналық басының (табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, сондай-ақ жылқы басының жарамсыздануы – 15%) өтінім берілген сәттен бастап бір жыл ішінде сақталуын қамтамасыз ету қажет.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Тауар өндірушілер нақты электрондық шот-фактураларды пайдалана отырып субсидиялар алмаған жағдайда, тауар өндірушінің өтініші бойынша жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) СМЦЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы электрондық шот-фактураларды бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган СМЦЖ жұмысының алгоритміне техникалық тапсырма әзірлейді және оны СМЦЖ-ға орналастырады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:

1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем лошадей, просубсидированных в текущем году за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки (за исключением мясоперерабатывающего предприятия мощностью 1500 голов крупного рогатого скота в сутки);
4) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы (субпродукты), куриный каркас, а также отдельно куриная шкура без мяса;
5) мясо курицы, реализованное за пределы территории Республики Казахстан;
6) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
7) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии с критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам);
8) корма просубсидированные в текущем году.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
____________________________
(столицы, областей, городов
республиканского значения)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование
юридического лица)

1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ағымдағы жылы субсидияланған жылқының аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары (қуаттылығы тәулігіне 1500 бас ірі қара өңдейтін ет өңдеу кәсіпорындарын);
4) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – құстың аяқтары, бастары, ішкі органдары (субөнімдер), тауық қаңқасы, сондай-ақ, бөлек алынған еті жоқ тауық терісі;
5) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізілген тауық еті;
6) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
7) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген жануарлар саны туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туылған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
8) ағымдағы жылы субсидияланған азық.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
____________________________
(астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың) жергілікті
атқарушы органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: ____________
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ____________________
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

13. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка;
при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).
14. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________ теңге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы (за исключением норм естественной убыли (падежа) в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488) (далее – норма естественной убыли (падежа)):
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных и птицы.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Осведомлен о блокировке ИСЖ до истечения периода сохранности просубсидированного поголовья, установленного в приложении 2 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404).
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 2
Местный исполнительный орган
____________________________
(столицы, областей, городов
республиканского значения)
Заявка на получение субсидий племенными центрами и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования заявки: ___________

13. Құны толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алынған кезде: бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме;
шетелден сатып алынған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация/тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Мәлімделген жануарлар мен құстар бастарының сақталуын (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда) (бұдан әрі – табиғи кему (өлу) нормасы) қамтамасыз етінімді растаймын:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы;
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімдіі жинауға, өңдеуге, сондай-ақ уәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына 2-қосымшада белгіленген субсидияланған мал басын сақтау кезеңі өткенге дейін АЖБ бұғатталатыны туралы хабардармын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
2-нысан
____________________________
(астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың) жергілікті
атқарушы органы
Асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға арналған өтінімі (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____________
Өтінімнің қалыптастыру күні:
__________________________

1. Наименование племенного центра/дистрибьютерного центра по реализации семени
и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр)/
техника-осеменатора по оказанию услуг по искусственному осеменению:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. БИН (ИИН)________________________________________________________
3. Юридический адрес: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Номер телефона племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
____________________________________________________________________
6. Наименование товаропроизводителя/сельскохозяйственного кооператива
(далее – сельхозкооператив)-получателя услуг по искусственному осеменению:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. БИН (ИИН) товаропроизводителя /сельхозкооператива __________________
8. Юридический адрес товаропроизводителя/сельхозкооператива: ___________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
9. Учетный номер – сельхозкооператива-получателя услуг (при наличии)/
товаропроизводителя
___________________________________________________________________
10. Номер телефона товаропроизводителя/сельхозкооператива
___________________________________________________________________
11. Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)
12. Список осемененного маточного поголовья:
№ п/п
Наименование товаропроизводителя/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/ фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
ИНЖ маточного поголовья крупного рогатого скота, зарегистрированного в ИСЖ
Дата осеменения
Дата обследования (не требуется для овец)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются
из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала
"электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания
кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые
прилагаются к заявке.

1. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтардың (бұдан әрі – дистрибьютерлік орталық)/ұрықтандырушы-техниктің атауы:
____________________________________________________________________
2. БСН (ЖСН) _______________________________________________________
3. Заңды мекенжайы:__________________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК): _______________________________
5. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
телефон нөмірі: ______________________________________________________
6. Қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметті алушы-тауар өндірушінің/ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі) атауы:_______________________________
7. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің БСН-сы (ЖСН-сы)
8. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
9. Ауылшаркооперативі-көрсетілетін қызметті алушының (бар болса)/ тауар өндірушінің есепке алу нөмірі
_____________________________________________________________________
10. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің телефон нөмірі _______________
11. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
12. Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі:
Р/с №
Тауар өндірушінің атауы/кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермер шаруа қожалығы) атауы
ЖСН (БСН)
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (қойлар үшін талап етілмейді)
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.

13. Электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению.
14. Общая сумма оказанных услуг_______________________ теңге.
15. Сумма услуг в пересчете на 1 голову __________ теңге.
16. Норматив субсидирования: на 1 голову ________ теңге.
17. Общая сумма причитающейся субсидии___________ теңге.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 3
Местный исполнительный орган
____________________________
(столицы, областей, городов
республиканского значения)
Заявка на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений
Номер заявки: ____
Дата формирования заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)

13. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі.
14. Кооператив мүшелерінің мүшелік кітаптарының электрондық көшірмесі.
15. Көрсетілген қызметтердің жалпы сомасы ________________ теңге.
16. Көрсетілген қызметтің 1 басқа шаққандағы мөлшері__________ теңге.
17. Субсидиялау нормативі: бір басқа ______ теңге.
18. Төлеуге жататын жалпы субсидия мөлшері___________ теңге.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3-нысан
____________________________
(астананың, облыстардың,
республикалық
маңызы бар қалалардың)
жергілікті атқарушы органы
Сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні_______
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ______________________________
____________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________

1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН_____________________________________________________
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________

9. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
10. Электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
11. Норматив субсидирования за килограмм_____ теңге.
12. Сумма причитающейся субсидии___________теңге.
Подтверждаю, что обеспечу не допущение отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 6
Местный исполнительный орган
____________________________
(столицы, областей, городов
республиканского значения)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) (оставить нужное)
Номер заявки: ____
Дата формирования заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя___________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)

9. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
10. Өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда қоса беріледі).
11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін _ теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы_______ теңге.
Субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмеуін қамтамасыз етуді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
6-нысан
____________________________
(астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың) жергілікті
атқарушы органы
Сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні:___________
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. ИИН/БИН _________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес товаропроизводителя __________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства ____________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/
цеха по переработке молока
____________________________________________________________________
7. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
8. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.

2. ЖСН/БСН___________________________________________________
(жеке /заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің мекенжайы ________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________
6. Сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі:___________
7. Тауар өндірушінің телефоны __________________________________________
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, га
Жер санаты
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.

11. Норматив субсидирования __________ теңге за килограмм.
12. Сумма причитающейся субсидии_____________________________________
13. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя
Название покупателя
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
14. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).

11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін ___ теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы ________________ теңге.
13. Электронды шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ-ты жазып беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатып алушының ЖСН/БСН
Сатып алушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
14. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).

4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _____________________________
5. Учетный номер молокоприемного пункта СПК
___________________________________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/
цеха по переработке молока, куда было реализовано молоко.
___________________________________________________________________
7. Номер телефона руководителя СПК __________________________________
8. Список членов СПК:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
Количество дойных коров в возрасте от 28 месяцев и выше, зарегистрированных в ИСЖ
Наличие в ИБСПР ежемесячного результата анализа молока на соматические клетки в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство)
1
2
3
4
5
1.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства"/членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
9. Реализованный объем молока:
№ п/п
Вид продукции
Единица измерения
Реализованный объем, количество
Сумма реализации, теңге
1
2
3
4
5
1.
килограмм
2.

4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. АШӨК сүт қабылдау пунктінің есепке алу нөмірі___________________
6. Сүт өткізілген сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі
7. АШӨК басшысының телефон нөмірі _______________________
8. АШӨК мүшелерінің тізімі:
Р/с
Кооператив мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) атауы
ЖСН(БСН)
АЖБ-да тіркелген, жасы 28 ай және одан асқан өзінің сауын сиырлардың саны
Акредиттелген зертханаларда соматикалық жасушаларға ай сайынғы сүт талдамасы нәтижесінің САТЖАҚ-да болуы (ауыл шаруашылығы құралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын АШӨК-тің мүшелері үшін)
1
2
3
4
5
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
9. Өткізілген сүт көлемі:
Р/с №
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өткізілген көлем, мөлшері
Өткізу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
1.
килограмм

9. Электронная копия договора купли-продажи (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты).
10. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя
Название покупателя
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка) (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты).

9. Сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
10. Электронды шот-фактура (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
Р/с№
ЭШФ-ны жазып беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатып алушының ЖСН/БСН
Сатып алушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түсу фактісін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді- көшірме) (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне тапсырған жағдайда ұсынылмайды).

2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ______________________________
5. Учетный номер хозяйства: __________________________________________

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________________________
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________

9. Сведения о племенных чистопородных жеребцах-производителях верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства:
№ п/п
ИНЖ жеребцов-производителей в ИСЖ
Регистрационные номера жеребцов-производителей в ИБСПР
1
2
3
1.
2.
10. Наличие племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области
племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного
осеменения)
___________________________________________________________________
(выбрать из списка)

9. Өсімін молайту үшін пайдаланылған мініс және мініс-жегін бағыттағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық айғырлардың ЖСН-сы
Тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген нөмірлері
1
2
3
1.
2.
10. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
_____________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)

9. Электронная копия договора купли-продажи.
10. Электронная счет-фактура:
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН продавца
Наименование продавца
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
12. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________теңге.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 17
Местный исполнительный орган
____________________________
(столицы, областей, городов
республиканского значения)
Заявка на перечисление субсидий на специальный счет
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
1. Наименование финансового института _________________________________
2. БИН финансового института _________________________________________
3. Наименование товаропроизводителя (заемщика) ________________________
4. Учетный номер хозяйства ___________________________________________
5. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
Статистика по приобретаемому поголовью:
Скотоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению, теңге
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Племенное маточное поголовье мясных и мясо-молочных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Итого:
Овцеводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Племенное поголовье мелкого рогатого скота:
Всего голов племенных маточных овец
Всего голов племенных баранов-производителей
Итого:
Коневодство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Верблюдоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных верблюдов-производителей
Свиноводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных маточных свиней
Всего голов племенных хряков-производителей
Итого:
Козоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных маточных коз
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор кредитования на приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма, теңге
2.
Решение кредитного комитета финансового института
Номер решения
Дата решения
3.
Справка финансового института о наличии специального счета в банке второго уровня
Наименование банка
ИИН/БИН
ИИК
БИК
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено финансовым институтом в часов "___" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код.
Форма 18
Местный исполнительный орган
___________________________
(столицы, областей,
городов республиканского
значения)
Заявка на причитающиеся субсидии на приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:

9. Сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
10. Электрондық шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының ЖСН/БСН
Сатушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
11. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бақылау-касса аппараттарының кіріс кассалық ордері мен чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақуәкілетті органға бюджетті орындау бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
17-нысан
____________________________
(астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың) жергілікті
атқарушы органы
Субсидияларды арнайы шотқа аударуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған күн
1. Қаржы институтының атауы ______________________________________________
2. Қаржы институтының БСН-сы______________________________________________
3. Тауар өндірушінің (қарыз алушының) атауы: _________________________________
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _________________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі __________________________________________
Сатып алынатын мал басы бойынша статистика:
Мал шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Жиыны:
Қой шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Асыл тұқымды ұсақ мал басы:
Барлық асыл тұқымды аналық қойлардың басы
Барлық асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың басы
Жиыны:
Жылқы шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлардың басы
Түйе шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асыл тұқымды тұқымдық түйелердің басы
Шошқа шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асылтұқымды мегежіндер басы
Барлық асыл тұқымды еркек шошқалардың басы
Жиыны:
Ешкі шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асыл тұқымды аналық ешкілердің басы
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алуға кредит беру шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Сома, теңге
2.
Қаржы институтының кредиттік комитетінің шешімі
Шешім нөмірі
Шешім күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе қаржы институтының арнайы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
Банктің атауы
ЖСН/БСН
ЖСК
БСК
Кбе
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Қаржы институты 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК - жеке сәйкестендіру коды;
Кбе - бенефициар коды;
БСК - банктік сәйкестендіру коды.
18-нысан
____________________________
(астананың, облыстың,
республикалық маңызы
бар қаланың) жергілікті
атқарушы органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алу үшін тиесілі субсидияларға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:___________
Өтінім қалыптастырылған күн:

1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: __________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН __________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Учетный номер хозяйства _____________________________________________
5. Номер телефона _____________________________________________________
6. Фактически приобретено племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз в 20___ году ________________________ голов:
1) половозрастная группа, (возраст на момент постановки их на карантинирование
у продавца) _____________________________________________________________
2) данные о продавце (страна, наименование продавца, месторасположение)
________________________________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что мною заключен кредитный договор с
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование финансового института)
на приобретение _________________________________________________________
племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-
мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного
барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного
направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя,
племенных свинок, племенного маточного поголовья коз в количестве ______ голов
и причитающиеся мне субсидии, в размере__________ теңге перечислены
на специальный счет
_______________________________________________________________________
(наименование финансового института) в счет погашения.
Список фактически приобретенного племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз:
№ п/п
ИНЖ
Дата рождения
Возраст, месяцев
Дата регистрации в хозяйстве/ постановки на карантинирование у продавца
Пол, порода/породное происхождение и страна приобретения
Регистрационный номер в Республиканской палате
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Статистика по приобретенному поголовью:
Скотоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению, теңге
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Племенное маточное поголовье мясных и мясо-молочных пород
Всего голов зарубежного происхождения:
Австралия, страны Северной и Южной Америки, страны Европы
Страны СНГ, Украина
Итого:
Овцеводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Племенное поголовье мелкого рогатого скота:
Всего голов племенных маточных овец
Всего голов племенных баранов-производителей
Итого:
Коневодство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных жеребцев-производителей
Верблюдоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных верблюдов-производителей
Свиноводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных маточных свиней
Всего голов племенных хряков-производителей
Итого:
Козоводство
приобретено голов
норматив субсидирования, теңге
сумма к возмещению
Всего голов племенных маточных коз
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор кредитования на приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма, теңге
2.
Решение кредитного комитета финансового института
Номер решения
Дата решения
3.
Справка финансового института о наличии специального счета в банке второго уровня
Наименование банка
ИИН/БИН
ИИК
БИК
Кбе
Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Целевое назначение
Наименование и БИН/ИИН собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
1.
2.
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие земель сельскохозяйственного назначения у товаропроизводителя
Номер и дата выдачи государственного акта землепользования
Кадастровый номер
Площадь, гектар
2.
Договор купли-продажи племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Номер и дата электронной счет-фактуры
Сумма по договору, теңге
3.
Платежные документы, подтверждающие полную оплату по договору купли-продажи
Наименование документа (ов)
Всего оплаченная сумма, теңге
4.
Договор кредитования на приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма по договору, теңге
5.
Племенное свидетельство племенного животного/экспортный сертификат или заключение с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного соответствующей Республиканской палатой
Номер
Дата выдачи
6.
Акт эпизоотологического обследования у продавца (в случае завоза, племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз)
Номер акта (ов)
Дата (ы) постановки на карантинирование
Дата (ы) снятия с карантинирования
Количество, голов

1. Тауар өндірушінің атауы: ____________________________________________
________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:_______________________________________
________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің нөмірі)
3. ЖСН/БСН _________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі __________________________________
5. Тауар өндірушінің телефон нөмірі____________________________________
6. 20__ жылы нақты сатып алынған ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басы:
____________________________________________________________________ бас
1) жыныстық-жастық тобы, оларды сатушыда карантинге қою сәтіндегі жасы:
_______________________________________________________________________
2) сатушы туралы деректер (елі, сатушының атауы, орналасқан жері):
_______________________________________________________________________
Осымен ___________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
саны ______ бас ________________ ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алуға кредиттік шартты жасасқанымды және маған тиесілі ___________________________ теңге мөлшеріндегі субсидияның өтеу есебіне
_______________________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
арнайы шотына аударылғанын растаймын.
Нақты сатып алынған ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басының тізімі:
Р/с №
ЖБН
Туған күні
Жасы, айы
Шаруашылықта тіркелген /сатушыда карантинге қойылған күні
Жынысы, тұқымы /шығу тегі мен сатып алынған елі
Республикалық палатада тіркелген нөмірі
1
2.
3
4
5
6
7
1.
2.
Сатып алынған мал басы бойынша статистика:
Мал шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Аустралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері, Еуропа елдері
ТМД елдері, Украина
Жиыны:
Қой шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома, теңге
Асыл тұқымды ұсақ малдар:
Барлық асыл тұқымды қойлардың басы
Барлық асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың басы
Жиыны:
Жылқы шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлардың басы
Түйе шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асыл тұқымды тұқымдық түйелердің басы
Шошқа шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асыл тұқымды мегежіндердің басы
Барлық асыл тұқымды еркек шошқалардың басы
Жиыны:
Ешкі шаруашылығы
сатып алынғаны, бас
субсидиялау нормативі, теңге
өтеуге жататын сома,
Барлық асыл тұқымды аналық ешкілердің басы
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алуға кредит беру шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Сома, теңге
2.
Қаржы институтының кредиттік комитетінің шешімі
Шешім нөмірі
Шешім күні
3.
Екінші деңгейдегі банктің немесе қаржы институтының арнайы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
Банктің атауы
ЖСН/БСН
ЖСК
БСК
Кбе
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаңы, гектар
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы және БСН/және ЖСН
1
2
3
4
5
1.
2.
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуын растайтын құжат
Мемлекеттік жер пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар
2.
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алуға кредит беру шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күн
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
3.
Сатып алу-сату шарты бойынша толық төлем жасалғанын растайтын құжаттар
Құжат (тар) атауы
Барлық төленген сома, теңге
4.
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын алуға кредит беру шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
5.
Асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымдық куәлігі/ тиісті Республикалық палата ұсынған бонитер берген экспорттық сертификат немесе бағалау ведомосі бар қорытынды
Нөмірі
Берілген күні
6.
Сатушыда эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі (ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алған жағдайда)
Акт (лер) нөмірі
Карантинге қою күн (дер) і
Карантиннен алу күн (дер) і
Бас саны

Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы (за исключением норм естественной убыли (падежа) в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488) (далее – норма естественной убыли (падежа)):
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Осведомлен о блокировке ИСЖ до истечения периода сохранности просубсидированного поголовья, установленного в приложении 2 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404).
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года.
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
1.
Наименование государственной услуги
Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
3.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения (далее – услугодатель).
4.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
5.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
6.
Форма оказания государственной услуги
Цифровизированная (частично автоматизированная).
7.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
8.
Размер платы, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
9.
График работы услугодателя и объектов информации

Мәлімделген жануарлар мен құстар бастарының сақталуын (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда) (бұдан әрі – табиғи кему (өлу) нормасы) қамтамасыз етінімді растаймын:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы;
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануарлар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактуралардың бұғатталатыны туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімдіі жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына 2-қосымшада белгіленген субсидияланған мал басын сақтау кезеңі өткенге дейін АЖБ бұғатталатыны туралы хабардармын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" __________ сағат ___ қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған деректер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЖБН - жануарлардың бірдейлендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
4-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Цифрландырылған (ішінара автоматтандырылған).
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тауар өндірушеден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тегін көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Тегін
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) в государственной цифровой системе субсидирования (далее – ГЦСС).
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель вносит электронную заявку, подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя, на получение субсидий:
1. за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18404) (далее – Правила):
1) электронная копия акта карантинирования у продавца (при импорте) (не требуется для суточных цыплят);
2) электронная копия договора купли-продажи;
3) электронная копия племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы (для яичного птицеводства);
4) электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка; при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств);

1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (тауар өндіруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov.​kz интернет-ресурсында;
2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
3) субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – СМЦЖ) орналастырылған.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, мыналарға субсидия алуға арналған электрондық өтінімді енгізеді:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі -
Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілерді, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алуға:
1) сатушыдан карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі (импорт кезінде) (тәуліктік балапандарға талап етілмейді);
2) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
3) финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) электрондық көшірмесі (жұмыртқалы құс шаруашылығы үшін);
4) құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінде сатып алған кезде: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме; шетелде сатып алған кезде: тауарларға кедендік декларация/тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініш) және қаражат аударуға өтініш).

2. племенными и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению;
3. за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного/молочно-мясного и мясного/мясо-молочного направлений по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия документов, подтверждающих оплату стоимости семени (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
4. за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
2) электронная копия договора купли-продажи;
5. на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
6. на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
7. на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам:

2. асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтар және ұрықтандырушы-техниктер Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін:
1) қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі;
3. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті және етті/етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) ұрық құнының төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
4. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара мал мен қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату үшін:
1) эмбриондар құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
2) сатып-алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
5. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды);
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
6. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды);
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
7. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандату үшін:

1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
8. на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
9. на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам/на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам/на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки) по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
10. на удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты);
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка) (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты);
3) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или убойные пункты).
11. на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам;

1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
8. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындар өткізген сиыр етінің құнын арзандату үшін:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
9. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген (маусымдық жеткізілімдер) ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме;
10. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттарына союға өткізілген немесе ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі (өзінің жеке меншіктегі қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізген жағдайда берілмейді);
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) тауарлық-көлік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өзінің жеке меншіктегі қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізген жағдайда беріледі);
11. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін;

12. на удешевление стоимости тонкой и полутонкой/грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
3) электронная копия справки, выданная лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти (для тонкой и полутонкой шерсти).
13. на удешевление стоимости производства меда по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованную продукцию (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка);
3) электронная копия справки, выданная лабораторией, осуществляющей оценку качества меда;
14. На удешевление затрат при выращивании племенного молодняка крупного рогатого скота мясного направления/мелкого рогатого скота по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (приходный кассовый ордер и чеки контрольно-кассовых аппаратов, или платежное поручение, или банковская выписка).
15. На перечисление субсидий на специальный счет по форме 17 согласно приложению 3 к Правилам:
1) Договор кредитования;
2) Решение кредитного комитета финансового института.
16. На приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз по форме 18 согласно приложению 3 к Правилам:
1) Договор кредитования;
2) Решение кредитного комитета финансового института;
3) Договор купли-продажи;
4) Племенное свидетельство племенного животного/экспортный сертификат или заключение с оценочной ведомостью, выданное бонитером, рекомендованного соответствующей Республиканской палатой;
5) Акт эпизоотологического обследования у продавца.
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в ГЦСС о принятии запроса для оказания государственной услуги.
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

12. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы/ қылшықты және жартылай қылшықты жүннің құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) жүннің сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген анықтаманың электрондық көшірмесі (биязы және жартылай биязы жүн үшін).
13. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша бал өндірісінің құнын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме);
3) балдың сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген анықтаманың электрондық көшірмесі;
14. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша ет бағытындағы асыл тұқымды ірі қара/ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату үшін:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (кіріс кассалық ордер және бақылау-касса аппараттарының чектері немесе төлем тапсырмасы немесе банктік үзінді-көшірме).
15. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша субсидияларды арнайы шотқа аудару үшін:
1) Кредит беру шарты;
2) Қаржы институтының кредиттік комитетінің шешімі.
16. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, асыл тұқымды аналық ешкілердің басын сатып алу үшін:
1) Кредит беру шарты;
2) Қаржы институтының кредиттік комитетінің шешімі;
3) Сатып алу-сату шарты;
4) Асыл тұқымды жануарлардың асыл тұқымдық куәлігі/ тиісті Республикалық палата ұсынған бонитер берген экспорттық сертификат немесе бағалау ведомосі бар қорытынды;
5) Сатушыда эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы СМЦЖ-да көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіндегі" тиісті мәртебесі өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия товаропроизводителя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий, критериям установленных Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в цифровой форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ГЦСС, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 4-1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма 1
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-ВПЖ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: товаропроизводители, получающие субсидии.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок с 20 января и до конца соответствующего года
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Область _________________________________________
Год _____________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ________
Наименование области
Наименование товаропроизводителя
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер товаропроизводителя
Наименование произведенной продукции (товаров или услуг)
Объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/ штук/доз
Цена на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч теңге*

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) тауар өндірушінің және (немесе) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы
12.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының СМЦЖ-дағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
5-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
4-1-қосымша
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы:
Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-МШЖӨ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ж
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: субсидия алатын тауар өндірушілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, 20 қаңтардан бастап және тиісті жылдың соңына дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Облыс_________________________________________
Жылы _________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішісі бойынша код
________________________________________________
Облыс атауы
Тауар өндірушінің атауы
Тауар өндірушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы
Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтерінің) көлемі заттай мәнде, тонна/бас/дана/доза
Агроөнеркәсіптік кешенөнімінің (тауардың немесе көрсетілген қызметтің) бағасы, мың теңге *

Объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч теңге (5*6)**
Отклонение +/-/=, тысяч теңге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование________________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон_____________________________________________________________
Адрес электронной почты______________________________________________
Исполнитель_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________20 ___ года

Агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі, мың теңге (5 *6) **
Ауытқу +/-/= , мың теңге **
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы_______________________________
Орындаушы_____________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам________________________
____________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы "__" __________

Примечание:* данные о ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса (далее – АПК) заполняются автоматически государственной цифровой системой субсидирования (далее – ГЦСС) согласно пункту 14-1 Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404);
** рассчитывается автоматически в ГЦСС.
При представлении информации об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) АПК субъект АПК указывает объем произведенной продукции АПК по всем видам деятельности один раз.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Согласен предоставлять первичные статистические данные о состоянии животноводства, производстве продукции животноводства в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в соответствии с Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
Требование по предоставлению первичных статистических данных о состоянии животноводства распространяется на все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным или вторичным видами деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 01.4 – "Животноводство" и 01.5 – "Смешанное сельское хозяйство".
Требование по предоставлению первичных статистических данных о производстве продукции животноводства распространяется на попавшие в выборку индивидуальные предприниматели, крестьянские или фермерские хозяйства, хозяйства населения, имеющие скот и птицу.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме 1,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об объеме
произведенной валовой
продукции (товаров или услуг)
агропромышленного комплекса"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" (индекс: форма № 1-ВПЖ, периодичность: годовая)

Ескертпе:* агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы туралы деректер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларының 14-1-тармағына сәйкес субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – СМЦЖ) автоматты түрде толтырылады;
** СМЦЖ-да автоматты түрде есептеледі.
АӨК өндірілген жалпы өнімінің (тауарларының немесе көрсетілетін қызметтерінің) көлемі туралы ақпарат ұсынылған кезде АӨК субъектісі қызметтің барлық түрлері бойынша АӨК өндірілген өнімінің көлемін бір рет көрсетеді.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6459 болып тіркелген) бекітілген Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына мал шаруашылығының жай-күйі туралы, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру туралы алғашқы статистикалық деректерді беруге келісемін.
Мал шаруашылығының жай-күйі туралы бастапқы статистикалық деректерді беру жөніндегі талап экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің 01.4 – "Мал шаруашылығы" және 01.5 – "Аралас ауыл шаруашылығы" кодтары бойынша негізгі немесе қосалқы қызмет түрлері бар барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелеріне қолданылады.
Мал шаруашылығы өнімін өндіру туралы бастапқы статистикалық деректерді беру жөніндегі талап іріктемеге түскен, мал мен құсы бар дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтарына қолданылады.
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Агроөнеркәсіптік кешеннің
өндірілген жалпы өнімнің
(тауарлардың немесе
көрсетілетін қызметтердің)
көлемі туралы ақпарат"
1-нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1-МШЖӨ нысан, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об объеме произведенной валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса" (далее – Форма).
2. Форма заполняется товаропроизводителями в государственной цифровой системе субсидирования (далее – ГЦСС).
3. Форма подписывается руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется:
товаропроизводителями, получающими субсидии.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается область расположения товаропроизводителя согласно Классификатору административно-территориальных объектов.
7. В графе 2 Формы указывается наименование товаропроизводителя, получающего субсидии.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер товаропроизводителя.
9. В графе 4 Формы указывается наименование произведенной продукции (товаров или услуг).
10. В графе 5 Формы указывается объем произведенной продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год в натуральном выражении, тонн/голов/штук/доз.
11. В графе 6 Формы указывается данные о ценах на продукцию (товар или услугу) агропромышленного комплекса, тысяч теңге, которые заполняются автоматически в ГЦСС.
12. В графе 7 Формы указывается объем валовой продукции (товаров или услуг) агропромышленного комплекса за предыдущий год, тысяч теңге, который рассчитывается автоматически в ГЦСС.
13. В графе 8 Формы указывается отклонение, которое заполняется автоматически в ГЦСС.
Форма 2
Реестр встречных обязательств
Наименование
Область
Отчетный год
Дата принятия встречных обязательств
Растениеводческая продукция (да / нет)
Животноводческая продукция (да / нет)
Продукты переработки (да / нет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 4-2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
Информация об использовании субсидий на животноводство
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-ИСЖ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в бумажном виде
Область/город __________________________________________________
Год ___________________________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ___
Наименование отрасли
Наименование видов субсидий
Ед. измерения
Норматив субсидирования, теңге
Выделено
Освоено
Остаток (+/-), теңге
Причины неосвоения
Субсидируемый объем

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешеннің өндірілген жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) көлемі туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды тауар өндірушілер субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – СМЦЖ) толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды:
субсидия алатын тауар өндірушілер ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес тауар өндіруші орналасқан облыс көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында субсидия алатын тауар өндірушінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында тауар өндірушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында өндірілген өнімнің (тауарлардың немесе көрсетілген қызметтердің) атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы өндірілген өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі заттай мәнде, тоннамен/баспен/данамен/дозамен көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында агроөнеркәсіптік кешен өнімінің (тауардың немесе көрсетілетін қызметтің) бағасы туралы деректер, мың теңгемен көрсетіледі, олар автоматты түрде СМЦЖ-да толтырылады.
12. Нысанның 7-бағанында агроөнеркәсіптік кешеннің өткен жылғы жалпы өнімінің (тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің) көлемі, мың теңгемен көрсетіледі, ол автоматты түрде СМЦЖ-да есептеледі.
13. Нысанның 8-бағанында ауытқу, мың теңгемен көрсетіледі, ол СМЦЖ-да автоматты түрде толтырылады.
2-нысан
Қарсы міндеттемелер тізілімі
Атауы
Облыс
Есептік жыл
Қарсы міндеттемелерді қабылдау күні
Өсімдік шаруашылығы өнімдері
Мал шаруашылығы өнімдері (иә / жоқ)
Қайта өңдеу өнімдері (иә / жоқ)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
6-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
4-2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-МШСП
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезеңі: 20__ж
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 ақпанға дейінгі мерзімде.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз түрінде.
Облыс/қала_________________________________________
Жылы _________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды __________
Саланың атауы
Субсидия түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Субсидиялау нормативі, теңге
Бөлінді
Игерілді
Қалдық (+/-), теңге
Игерілмеу себептері
Субсидия көлемі
Субсидия сомасы, теңге

Сумма субсидий, теңге (4*5)
Субсидируемый объем
Сумма субсидий, теңге (4*7)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________20 ___ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий на животноводство"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство" (индекс: форма № 1-ИСЖ, периодичность: годовая)

(4*5)
Субсидия көлемі
Субсидия сомасы, теңге (4*7)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы_______________________________
Орындаушы_____________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам________________________
____________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы "__" __________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Мал шаруашылығына арналған
субсидияны пайдалану туралы
ақпарат" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1-МШСП нысан, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство" (далее – Форма).
2. Форма заполняется местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения и направляется в адрес Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется: местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование субсидируемой отрасли (мясное и мясо-молочное скотоводство, молочное и молочно-мясное скотоводство, скотоводство, мясное и яичное птицеводство, овцеводство, коневодство, верблюдоводство, свиноводство, а также по видам субсидий, предусмотренных в разделе "за счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению местного исполнительного органа, с учетом особенностей и специализации регионов").
7. В графе 2 Формы указывается наименование видов субсидии, установленных в приложении 1 к настоящим Правилам.
8. В графе 3 Формы указывается единица измерения (килограмм, голова, штука, доза).
9. В графе 4 Формы указывается норматив субсидирования по каждому виду субсидий, установленный в приложении 1 к настоящим Правилам.
10. В графе 5 Формы указывается запланированный объем по соответствующим видам субсидии.
11. В графе 6 Формы указывается сумма выделенных бюджетных средств по соответствующим видам субсидий.
12. В графе 7 Формы указывается фактический просубсидированный объем по соответствующим видам субсидии.
13. В графе 8 Формы указывается фактический освоенная сумма выделенных бюджетных средств.
14. В графе 9 Формы указываются остаток неосвоенных бюджетных средств (при наличии).
15. В графе 10 Формы указываются причины неосвоения бюджетных средств (в случае наличия остатка неосвоенных бюджетных средств).
Приложение 7 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 5
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Заключение специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года
1. Наименование товаропроизводителя _____________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары толтырады және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне жібереді.
3. Нысанға басшы не оның міндеттерін атқарушы адам аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында субсидияланатын саланың атауы көрсетіледі (етті және етті-сүтті мал шаруашылығы, сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы, мал шаруашылығы, етті және жұмыртқалы құс шаруашылығы, қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, сондай-ақ "Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, жергілікті атқарушы органдарының қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен" бөлімінде көзделген субсидия түрлері бойынша).
7. Нысанның 2-бағанында осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлерінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі (килограмм, бас, дана, доза).
9. Нысанның 4-бағанында осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген әрбір субсидия түрі бойынша субсидиялау нормативі көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша жоспарланған көлем көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша нақты субсидияланған көлем көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында бөлінген бюджет қаражатының нақты игерілген сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанда игерілмеген бюджет қаражатының қалдығы (бар болса) көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанда бюджет қаражатының игерілмеу себептері (игерілмеген қалдық болған жағдайда) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
7-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаттылығының және инфрақұрылымның сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысы
20 ___ жылғы "___" _______
1. Тауар өндірушінің атауы: __________________________________
__________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________
3. Учетный номер хозяйства: ______________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных,
заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции
и сырья животного происхождения, а также организациям по производству,
хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок,
утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 10466):
5. Вид субсидий, с указанием мощности_____________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Инфраструктура предприятия
Соответствует
Не соответствует
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота, вместимостью не менее 500 голов мужских особей крупного рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 30 сантиметров кормового стола на одну голову или бункерная самокормушка шириной 6 метров и объемом 9 кубических метров на 100 голов), имеющее: карантинную площадку;
въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей);
твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы или бункерные самокормушки; автономный источник и система водоснабжения;
автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей);
навозохранилище; кормоприготовительную и кормораздаточную технику/оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики);
хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота;
считыватель электронных способов идентификации;
трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма крупных рогатых скотов мужских особей.
Откормочные площадки: специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота, вместимостью не менее 1000 голов мужских особей мелкого рогатого скота единовременно (мощность определяется из расчета 10 сантиметров кормового стола на одну голову), имеющее:
карантинную площадку; въездной дезбарьер;
загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками;
бетонные / железные кормушки или кормовые столы;
автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей);
кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики);
хранилище для кормов;
ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных;
наличие необходимого объема кормов.

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:__________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _____________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды:
_______________________________________________________________
5. Субсидиялар түрі, қуаттылығын көрсете отырып___________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Кәсіпорынның инфрақұрылымы
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 500 бас ірі қара малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 30 сантиметр немесе ені 6 метр және көлемі 9 текше метр болатын 100 басқа арналған бункерлік өздігінен азықтандырғыш есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері немесе бункерлік өздігінен азықтандырғыш; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); көң сақтау орны және еріген суды жинауға арналған мүйісі; азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ірі қара малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; сәйкестендірудің электрондық тәсілдерін есептегіші; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы және ірі қара малдың еркек дарақтарын астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы бар ірі қара малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.
Бордақылау алаңдары: сыйымдылығы бір мезгілде кемінде 1000 бас ұсақ малдың еркек дарағы болатын (қуаттылығы азық беретін үстелдері бір басқа 10 сантиметр есебінен анықталады), карантиндік алаңы; кіре берістегі дезинфекциялық тосқауылы; жануарларды күтіп-бағуға арналған қашалары; желден қорғауышы (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); мал азықтандыратын астаулары мен науалары; бетон/темір астаулары немесе азық беретін үстелдері; автономды және сумен жабдықтау көзінің жүйесі; жылытылатын автоматты суару науалары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес); азық дайындайтын және азық тарататын техникасы /жабдығы (дән ұсатқыш/ жаныштағыш немесе құрамажем цехы, азық таратқыштар); азық сақтау орны; ветеринариялық пункт, ұсақ малға арналған электрондық таразысы бар бөлгіш және бекіткіш; жануарларды тиеуге және түсіруге арналған сатысы, азықтың қажетті көлемінің болуы қажетті азық көлемі бар ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған алаң.

Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем свиней, с убойной мощностью не менее 100 голов свиней в смену (мощность определяется согласно технической документации):
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Убойный пункт, занимающийся убоем свиней: с технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, холодильными камерами для хранения готовой продукции.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой говядины, имеющее:
1) собственное оборудование по убою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки (мощность определяется согласно технической документации);
2) собственную систему утилизации отходов убоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;
2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки);
7) ежегодное повышение квалификации кадров по направлениям производства молока, подтвержденное соответствующим сертификатом (свидетельством), выданным организациями, осуществляющими профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров в сфере агропромышленного комплекса (данное требование распространяется на молочно-товарные фермы, введенные в эксплуатацию с 2024 года (согласно акту ввода в эксплуатацию)).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров): молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:

Сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады): мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымы және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Сою қуаты тәулігіне бір ауысымда кемінде 100 бас шошқа болатын, есепке алу нөмірі бар ет өңдеуші кәсіпорындар (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, ет сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тіршілік ету жүйесінің инфрақұрылымы мен жабдықтары, ветеринариялық – санитариялық сараптама жөніндегі зертханасы бар кәсіпорын.
Есепке алу нөмірі бар шошқаларды союмен айналысатын сою пункті:
мал союға арналған технологиялық желісі, ет сақтайтын тоңазытқыш камералары, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары бар.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын, онда:
1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өзінің жабдығы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес анықталады):
2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;
3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес келеді.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды байламай күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) автоматтандырылған сауу қондырғысы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина) бар сауу залы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар;
7) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар берген тиісті сертификатпен (куәлікпен) расталған сүт өндіру бағыттары бойынша кадрлардың біліктілігін жыл сайын арттыру (бұл талап 2024 жылдан бастап пайдалануға берілген (пайдалануға беру актісіне сәйкес) тауарлық сүт фермаларына қолданылады).
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның

1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) ежегодное повышение квалификации кадров по направлениям в сфере производства молока, подтвержденное соответствующим сертификатом (свидетельством), выданным организациями, осуществляющими профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров в сфере агропромышленного комплекса (данное требование распространяется на молочно-товарные фермы, введенные в эксплуатацию с 2024 года (согласно акту ввода в эксплуатацию)).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому наличию фуражного поголовья коров), имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов; 4) фиксатор для скота.
Сельскохозяйственный производственный кооператив занимающийся заготовкой молока:
1) наличие собственного молокоприемного пункта или собственного/арендуемого молоковоза;
2) наличие оборудования машинного доения, включая переносные доильные установки (для членов сельскохозяйственного производственного кооператива, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство).
Мясная птицефабрика (мощность определяется согласно технической документации и/или фактическому производству за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на двенадцать месяцев):
1) наличие оборудования/помещения для содержания птиц, автоматизированной системы кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех);
2) наличие одного из перечисленных сертификатов: система пищевой безопасности ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек);
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации).
Предприятие по переработке шерсти, имеющее:
1) собственное оборудование по мойке шерсти, сушильные установки (зона оборудованная системами водоснабжения и водоотведения, вентиляция и освещение в соответствии с санитарными нормами) и/или прядильные установки от 350 килограммов/час (мощность определяется согласно технической документации);

1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азық тарату және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункті бар;
6) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кадрларды кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдар берген тиісті сертификатпен (куәлікпен) расталған сүт өндіру бағыттары бойынша кадрлардың біліктілігін жыл сайын арттыру (бұл талап 2024 жылдан бастап пайдалануға берілген (пайдалануға беру актісіне сәйкес) тауарлық-сүт фермаларына қолданылады).
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылық тауарлық сүт фермасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе бағымдағы сиыр басының нақты болуына қарай анықталады), оның
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жайы;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машинамен саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар.
Сүт дайындауды жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі:
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;
2) машинамен сауатын жабдықтың болуы (ауыл шарқұралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативінің мүшелері үшін).
Етті құс фабрикасы (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес және/немесе өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз уақыт жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып, айқындалады):
1) құстарды ұстауға арналған жабдықтардың/үй-жайлардың, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесінің, құс сою желісі (сою цехы) болуы;
2) мына сертификаттардың бірінің болуы: ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт); ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт).
Мыналары бар жүн өңдеу кәсіпорындарында:
1) жүнді жуатын жеке жабдығы, кептіру қондырғылары (сумен жабдықтау және су бұру жүйелерімен жабдықталған аймақ, санитариялық нормаларға сәйкес желдету және жарықтандыру) және/немесе иіру қондырғылары 350 килограмм/сағ (қуаты техникалық құжаттамаға сәйкес айқындалады);

2) собственную систему отвода сточных вод.
По результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу по каждому
критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии
___________________________________________________________________
Состав специальной комиссии:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование организации и должность)
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование
__________________________________________
(организации и должность) (подпись)
Подпись товаропроизводителя:
_________________________________________
Данное заключение подлежит размещению в государственной цифровой системе
субсидирования.
Приложение 8 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 240
Приложение 6
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий №_____ от "___" _________ 20 ____ года
Наименование товаропроизводителя _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Цель обращения ______________________________________________________
(вид субсидий)
Дата обращения "__________" ______________________________ 20 ____ года
Решение ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ответственный исполнитель (услугодатель) местного исполнительного органа
(столицы, областей, городов республиканского значения)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Подписано и отправлено в _____часов "___" ________ 20__ года
____________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)

2) сарқынды суларды бұрудың меншікті жүйесі.
Қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға инфрақұрылымның әрбір өлшемшарты бойынша жеке-жеке қанатбелгі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:__________________________________
____________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________ __________ _______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы___________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде орналастырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 240 бұйрығына
8-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды,
мал шаруашылығы өнімдерінің
өнімділігін және сапасын
арттыруды субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама 20 ____ жылғы "___" _________№_____
Тауар өндірушінің атауы __________________________________________
(аты,әкесінің аты бар болса), тегі)
Жүгіну мақсаты __________________________________________________
(субсидиялар түрі)
Жүгінген күні 20 ____ жылғы "____" _________________________________
Шешім __________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар
қаланың) (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20__ жылғы "___" ________ _____сағат___де қол қойылып, жіберілді
________________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба)