"Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 32 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 1 маусымдағы № 389 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 3 маусымдағы № 67 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 маусымда № 38906 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 32 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17655 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 1.1-тармақшамен толықтырылсын:
"
1.1
Жеке күзет ұйымының уәкілетті органның аумақтық құрылымдық бөлімшесіне өз қызметін тоқтата тұру (қайта бастау) немесе заңды тұлғаның тіркелген жерінен тыс жерде күзет қызметтерін көрсету туралы хабарламаны бес жұмыс күні ішінде ұсынбауы не уақтылы ұсынбауы.
Өрескел
";
реттік нөмірі 18, 38 және 42-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
18
Транзиттік теміржол жүк тасымалдарын жүзеге асыруға тартылған жүктерді және теміржол көлігі объектілерін күзету жөніндегі әскерилендірілген күзетті қоспағанда, ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының үшінші тұлғаларға күзет қызметтерін көрсету фактісінің болуы.
Өрескел
38
Транзиттік теміржол жүк тасымалдарын жүзеге асыруға тартылған жүктерді және теміржол көлігі объектілерін күзету жөніндегі әскерилендірілген күзетті қоспағанда, ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының үшінші тұлғаларға күзет қызметтерін көрсету фактісінің болуы.
Өрескел
42
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген талаптарға сәйкестігіне тексеріс жүргізу үшін күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 32 "Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2026 года № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 июня 2026 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2026 года № 38906
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 32 "Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17655) следующие изменения и дополнения:
в субъективных критериях оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью для осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля, утвержденных указанным совместным приказом:
дополнить строкой, порядковый номер 1.1 следующего содержания:
"
1.1
Непредоставление либо несвоевременное предоставление в течении пяти рабочих дней частной охранной организацией в территориальное структурное подразделение уполномоченного органа уведомление о приостановлении (возобновлении) своей деятельности или оказании охранных услуг вне места регистрации юридического лица.
Грубое
";
строки, порядковые номера 18, 38 и 42 изложить в следующей редакции:
"
18
Наличие факта оказания охранными организациями, учрежденными национальными компаниями, охранных услуг третьим лицам, за исключением военизированной охраны по охране грузов и объектов железнодорожного транспорта на территориях терминалов, задействованных в осуществлении транзитных железнодорожных грузовых перевозок.
Грубое
38
Наличие факта оказания охранными организациями, учрежденными национальными компаниями, охранных услуг третьим лицам, за исключением военизированной охраны по охране грузов и объектов железнодорожного транспорта на территориях терминалов, задействованных в осуществлении транзитных железнодорожных грузовых перевозок.
Грубое
42
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
";
в субъективных критериях оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью для проведения проверки на соответствие требованиям, утвержденных указанным совместным приказом:

реттік нөмірі 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды.
Өрескел
3
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
4
Жеке күзет ұйымы (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
5
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
6
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылады.
Өрескел
7
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

строки, порядковые номера 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"
2
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства) не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
3
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
Значительное
4
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
Значительное
5
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
Грубое
6
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, имеющее судимость за совершение преступления.
Грубое
7
Руководителем частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
8
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
8
Руководителем частной охранной организации, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства) является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
9
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
10
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылған.
Өрескел
11
Жеке күзет ұйымының басшысымен (оның ішінде филиал мен өкілдік), сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған:

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
9
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
10
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
Грубое
11
С руководителем частной охранной организации, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), в период занятия им аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
Өрескел
";
1-бөлімде:
3-кіші бөлім мен 29-жол алып тасталсын.;
реттік нөмірі 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 және 40-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
31
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды.
Өрескел
32
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
33
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
34
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
35
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылады.
Өрескел
36
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Грубое
";
В разделе 1:
подраздел 3 и строку 29 исключить.;
строки, порядковые номера 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"
31
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
32
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
Значительное
33
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
Значительное
34
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
Грубое
35
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, имеющее судимость за совершение преступления.
Грубое
36
Руководителем частной охранной организации, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
Өрескел
";
2-бөлімде:
3-кіші бөлім мен 58-жол алып тасталсын.;
реттік нөмірі 59-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
59
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
";
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген талаптарға сәйкестігіне тексеріс жүргізу үшін жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
27
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
";
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген талаптарға сәйкестігіне тексеріс жүргізу үшін күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:
реттік нөмірі 35-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
35
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
";

1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Грубое
";
В разделе 2:
подраздел 3 и строку 58 исключить.;
строку, порядковый номер 59 изложить в следующей редакции:
"
59
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
";
В субъективных критериях оценки степени риска по государственному контролю за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации для проведения проверки на соответствие требованиям, утвержденных указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 27 изложить в следующей редакции:
"
27
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
";
В субъективных критериях оценки степени риска по государственному контролю за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации для проведения проверки на соответствие требованиям, утвержденных указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 35 изложить в следующей редакции:
"
35
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
";

Бірлескен бұйрыққа 1-1-қосымшада, көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жеке күзет ұйымы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесінде:
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
2-бөлімінің 4-реттік нөмірі: Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін: мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100 %
";
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
2-бөлімінің 3-реттік нөмірі: Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін: мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100 %
";
бірлескен бұйрыққа 1-2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 1-3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 1-3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 4-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 5-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субъектілері мен объектілерінің бірынғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

в приложении 1-1 к совместному приказу, в перечне субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в сфере охранной деятельности, утвержденным указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 4 раздела 2: для профилактического контроля с посещением: изложить в следующей редакции:
"
4
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100 %
";
строку, порядковый номер 3 раздела 2: для проверок на соответствие требованиям: изложить в следующей редакции:
"
3
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100 %
";
приложение 1-2 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 1-3 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
приложение 4 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
приложение 5 к совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок";
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
__________Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 3 маусымдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 389 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
1-2-қосымша
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметіне субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт/мәні
1
2
3
4
5
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 3 маусымдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 389 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2026 года № 67
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 389
Приложение 1-2
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
Юридические лица, осуществляющие деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для проверок на соответствие требованиям
1
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2026 года № 67
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 389

1-3-қосымша
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметінесубъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт/мәні
1
2
3
4
5
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Заңды немесе жеке тұлғада күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болмауы.
Мемлекеттік органдар, ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері
50
1 факт
100%
2
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
50
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 3 маусымдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 389 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Күзет қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес күзет қызметін тексеру парағы
Бақылау субъектісінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ______________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4

Приложение 1-3
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Юридические и физические лица, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для проверок на соответствие требованиям
1
Отсутствие у юридического либо физического лица уведомления о начале деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации.
Результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами, организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий
50
1 факт
100%
2
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
50
1 факт
100%
Приложение 3
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2026 года № 67
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 389
Приложение 2
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Проверочный лист за охранной деятельностью в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц, осуществляющих охранную деятельность
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4

1-бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Жеке күзет ұйымы күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды қоспағанда, өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырады.
2
Жеке күзет ұйымы күзет қызметін жарғы және заңды тұлғалармен күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия негізінде жүзеге асырады.
3
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында жоғары заң білімінің немесе Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдардағы командалық лауазымдарда немесе құқық қорғау және арнайы органдардағы басшылық лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы.
4
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
5
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болуы.
6
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болуы.
7
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
8
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылмайды.
9
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

Раздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Частная охранная организация осуществляет иную предпринимательскую деятельность, за исключением работ по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
2
Частная охранная организация осуществляет охранную деятельность на основе устава и лицензии на осуществление охранной деятельности юридическими лицами
3
Наличие у руководителя (в том числе филиала и представительства), высшего юридического образования или стажа работы не менее трех лет на командных должностях в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях или на руководящих должностях в правоохранительных и специальных органах.
4
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является гражданином Республики Казахстан.
5
Наличие у руководителя, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
6
Наличие у руководителя, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
7
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящим на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
8
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, имеющим судимость за совершение преступления.
9
Руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты; 5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;

3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
10
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
10
Руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
11
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
12
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылмаған.
13
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысымен, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:
1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
11
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты;
проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
12
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
13
С руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), в период занятия им аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:
1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;

6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
14
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
15
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері 19 жастан кіші емес.
16
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болуы.
17
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болуы.
18
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылмайды.
19
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
20
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса; 2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
14
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является гражданином Республики Казахстан.
15
Возраст работника частной охранной организации, занимающего должность охранника не моложе 19 лет.
16
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
17
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
18
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом, имеющим судимость за совершение преступления.
19
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящим на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
20
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
22
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
23
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылмаған.
24
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерімен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:
1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
22
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу охранником или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты;
проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
23
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции
24
С работником частной охранной организации, занимающим должность охранника, в период занятия им аналогичной должности не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:
1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;

3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
2-бөлім. Террористік тұрғыдан осал объектілерді күзететін субъектілер үшін:
25
Күзет қызметтерін көрсету саласында бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.
26
Меншік не жалға алу құқығында орталықтандырылған күзет пунктін орналастыруға арналған кеңселік үй-жайының болуы.
27
Орталықтандырылған бақылау пультінің болуы.
28
Радиобайланыстың болуы.
29
Объектілерден дабыл сигналдарына шығуды қамтамасыз ететін кемінде екі мобильді топ (жедел ден қою топтарының) болуы тиіс.
30
Қызметтік, оның ішінде атыс қаруының болуы.
Лауазымды адам (дар) __________________________ _________________
лауазымы қолы
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ ____________
лауазымы қолы
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 3 маусымдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 389 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметіне тексеру парағы
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ____________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________
___________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы_______________________________________
___________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Санитарлық нормаларға сәйкес келетін сабақтар өткізуге арналған үй-жайдың болуы.
2
Меншік құқығында немесе жалдау шартында атыс даярлығы бойынша сабақтар өткізу үшін атыс тирінің болуы.
3
Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларында көзделген арнайы және техникалық құралдардың болуы.
4
Тиісті теориялық, практикалық білімдері және өзінің кәсіптік құзыреті саласында практикалық дағдылары бар және күзет қызметі саласында кәсіптік жұмыс тәжірибесін жинақтаған, мамандарды оқыту процесіне тартылып жүрген оқытушылардың болуы (растайтын құжаттардың көшірмелері).
5
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адамдар болып табылмайды.
6
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адамдар болып табылмайды.
7
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар болып табылмайды:

3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Раздел 2. Для субъектов, осуществляющих охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении:
25
Наличие опыта работы в сфере оказания охранных услуг не менее одного года.
26
Наличие офисного помещения для размещения пункта централизованной охраны на праве собственности либо аренды.
27
Наличие пульта централизованного наблюдения.
28
Наличие радиосвязи.
29
Наличие не менее двух мобильных групп (групп оперативного реагирования) обеспечивающих выезд на сигналы тревоги объектов.
30
Наличие служебного, в том числе огнестрельного оружия.
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________ _________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _______________________ _________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2026 года № 67
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 389
Приложение 3
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Проверочный лист за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие помещения для проведения занятий, соответствующих санитарным нормам.
2
Наличие стрелкового тира для проведения занятий по огневой подготовке на праве собственности либо договора аренды. Наличие специальных и технических средств, предусмотренных учебными программами и учебными планами.
3
Наличие специальных и технических средств, предусмотренных учебными программами и учебными планами.
4
Наличие преподавателей, обладающих соответствующими теоретическими, практическими знаниями и навыками преподавания в области своей профессиональной компетенции, и привлекаемых к процессу обучения специалистов, имеющих профессиональный опыт работы в области охранной деятельности (копии, подтверждающих документов).
5
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
6
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, имеющие судимость за совершение преступления.
7
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, освобожденные от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
9
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары лауазымға қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
10
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары кемінде үш жыл бұрын мемлекеттiк, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әдiлет органдарынан теріс себептермен босатылған адамдар болып табылмайды.
11
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшыларымен (қатысушыларымен), басшыларымен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісілауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
9
Учредители (участники), руководители СУЦ и их филиалов не привлекались к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
10
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, уволенные менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
11
С учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов, в период занятия ими аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
12
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары шетелдік заңды тұлғалар, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар, шетелдіктер, сондай-ақазаматтығы жоқ адамдар болып табылмайды.
13
Қызметтік қару мен оның патрондарының мынадай түрлерге, типтерге, модельдерге және санға сәйкес келуі:
1) ойықты ұзын ұңғылы – кемінде 5;
2) ойықты қысқа ұңғылы – кемінде 10;
3) тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы – кемінде 7;
4) тегіс ұңғылы қысқа ұңғылы – кемінде 7;
5) ұңғысыз жарақат салатын– кемінде 5;
6) электр қаруы – кемінде 5;
7) газды пистолеттер, револьверлер – кемінде 5;
8) пневматикалық қару – кемінде 5.
Оқ-дәрілердің нормалары:
- жеке күзет ұйымдарының күзетшілерін, басшыларын оқыту – оқитын қызметкерге әрбір қарудың түріне 18 патрон;
- жеке адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді оқыту – оқитын қызметкерге барлық курс ішінде 500 патрон;
- азаматтық аңшылық қару мен өзін-өзі қорғау қаруының иелерін оқытуға – бір азаматтық қару иесіне 20 патрон;
- қарудың атуын тексеру – қарудың бір бірлігіне қаруға 8 патрон есебінен белгіленеді.
Лауазымды адам (дар) __________________________ _____________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ _________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 3 маусымдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 389 Бірлескен бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті тексеру парағы
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ______________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Заңды немесе жеке тұлғада күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы.
2
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмысты жүргізетін заңды тұлғаның (бұдан әрі – субъект) маманында жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғары немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болуы.
3
Субъектіде күзет сигнализациясы құралдарын ретке келтіру, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болуы.
4
Субъект басшысы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
5
Субъект басшысы психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
6
Субъекті басшысында заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
7
Субъект басшысы бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:

1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
12
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, а также лица без гражданства
13
Соответствие служебного оружия и патронов к нему следующим видам, типам, моделям и количеству:
1) нарезное длинноствольное оружие– не более 5 единиц;
2) нарезное короткоствольное оружие– не более 10 единиц;
3) гладкоствольное длинноствольное оружие– не более 7 единиц;
4) гладкоствольное короткоствольное оружие– не более 7 единиц;
5) бесствольное травматическое оружие– не более 5 единиц;
6) электрическое оружие– не более 5 единиц;
7) газовый пистолет, револьвер – не более 5 единиц;
8) пневматическое оружие– не более 5 единиц.
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
- обучение охранников, руководителей частных охранных организаций – 18 патронов на обучаемого на каждый вид оружия;
- обучение охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц – 500 патронов на обучаемого за весь курс;
- обучение владельцев гражданского охотничьего оружия и оружия самообороны – 20 патронов на одного владельца гражданского оружия;
- проверка боя оружия - 8 патронов на одну единицу оружия.
Должностное (ые) лицо (а) ___________________________ _____________
должность подпись
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________ _____________
должность подпись
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2026 года № 67
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 389
Приложение 4
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Проверочный лист за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие у юридического либо физического лица уведомления о начале деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
2
Наличие у специалиста юридического лица (далее – субъект), производящего работы по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
3
Наличие у субъекта помещения с оборудованием (или договора на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
4
Руководитель субъекта является гражданином Республики Казахстан.
5
Руководитель субъекта не является лицом, состоящим на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
6
Руководитель субъекта не имеет непогашенную или неснятую судимость.
7
Руководителем субъекта не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
8
Субъект жұмыскері Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылады.
9
Субъект жұмыскері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
10
Субъекті жұмыскерінде заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
11
Субъект жұмыскері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
8
Работник субъекта является гражданином Республики Казахстан.
9
Работник субъекта не является лицом, состоящим на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
10
Работник субъекта не имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
11
Работник субъекта не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
12
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғада жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғарғы немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болуы.
13
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның күзет сигнализациясы құралдарын ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болуы.
14
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
15
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
16
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
17
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
12
Наличие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
13
Наличие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации помещения с оборудованием (или договор на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
14
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации является гражданином Республики Казахстан.
15
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не является лицо, состоящее на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
16
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
17
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1-бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде оның жеке басын және жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың болуы.
2
Күзетшінің жеке басын және оның жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың мынадай талаптарға сәйкес келуі:
- куәлiктiң мұқабасы көк түстi теріден, лидериннен, винилдi немесе белокроннан дайындалады;

Раздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника документа, удостоверяющего его личность и принадлежность к частной охранной организации.
2
Соответствие документа, удостоверяющего личность охранника и принадлежность его к частной охранной организации следующим требованиям:
- обложка удостоверения изготавливается из кожи, лидерина, винилискожи или белокрона синего цвета;

- куәлiктiң ашылған түрдегi мөлшерi 210 х 70 мм болады;
- сыртында, бет жағында:
"КУӘЛIК
УДОСТОВЕРЕНИЕ"
деген жазу болады;
- куәлiктiң iшкi жағына ақ түстi жапсырма қағаз жапсырылады;
- куәлiктiң жапсырмасы баспаханалық офсеттiк тәсiлмен орындалған; - куәлiктiң жапсырмасы әр қайсысы 95 х 65 мм екi жартыдан - сол және оң бөлiктен тұрады;
- жапсырманың сол бөлiгiнде мөлшерi 3,5 х 4,5 см фото сурет жапсыруға арналған орын болады; - куәлiктi дайындау кезiнде мемлекеттiк рәмiздердi пайдалануға тыйым салынады (оның iшiнде сутаңба белгiлермен).
3
Жеке күзет ұйымында күзет қызметтерін көрсету туралы жазбаша шарттың болуы.
4
Жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқаратын жұмыскерді міндетті сақтандыруды растайтын құжаттың болуы.
5
Күзетшілер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің штат саны мынадай нормативтерге сәйкес келеді:
1) стационарлық объектілерді күзету кезінде:
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін күзет постына штаттық күзетшілер саны 4,5 бірліктен аспауы тиіс;
- он екі сағат бойы жұмыс істейтін бір күзет постына штаттық күзетшілер саны 2,25 бірліктен аспауы тиіс;
- сегіз сағат бойы жұмыс істейтін бір күзет постына штаттық күзетшілер саны 1,5 бірліктен аспауы тиіс;
- күзетілетін объектілерден түсетін шақыруларға қызмет көрсететін жеке күзет ұйымының бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді тобына (жедел ден қою тобына) штаттық күзетшілер саны 13,5 бірліктен аспауы тиіс;
2) магистральдық құбыржолдарын күзету кезінде:
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді топ айланып өтетін жолдарды, жер бедерінің күрделілігін, тас жолының бойын, елді мекендерден қашықтығын, желілік бөлікті техникалық құралдармен қорғауды, аудандағы қауіптер мен криминалдық
қауіп-қатерді талдауды ескере отырып, магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігінің
40 – 80 километріне;
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді топ магистральдық газ құбырының күзетелетін желілік бөлігі тас жолының 100 – 160 километріне;
3) теміржол және автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктерді күзету кезінде күзетшілердің саны стационарлық объектілерді күзету үшін орнатылған нормативтер шегінде шарт талаптарымен белгіленеді.
6
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері мынадай Нысанды киім киіп жүру қағидаларын сақтайды:
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қоятын мобилді топтар құрамында қызмет өткеру кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі. 3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қолсұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін. 4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта күртесіз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Пиджактың (жейденің) сол жақ төс қалтасында жеке күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Кеңсе үй-жайларын күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.

- в развернутом виде удостоверение имеет размер 210 х 70 мм;
- снаружи, на лицевой стороне размещена надпись:
"КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ";
- во внутреннюю часть удостоверения вклеивается вкладыш белого цвета;
- вкладыш удостоверения выполнен типографским офсетным способом;
- вкладыш удостоверения состоит из двух половин - левой и правой, размером 95 х 65 мм каждая;
- в левой части вкладыша имеется место для наклеивания фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
-при изготовлении удостоверений не допускается использование государственной символики (в т.ч. водяными знаками).
3
Наличие у частной охранной организации письменного договора об оказании охранных услуг.
4
Наличие документа, подтверждающего обязательное страхование работника, занимающего должность охранника частной охранной организации.
5
Штатная численность работников частной охранной организации, занимающих должности охранников соответствует следующим нормативам:
1) при охране стационарных объектов:
- не более 4,5 единиц штатного охранника на один круглосуточный пост охраны;
- не более 2,25 единиц штатного охранника на один двенадцатичасовой пост охраны;
- не более 1,5 единиц штатного охранника на один восьмичасовой пост охраны;
- не более 13,5 единиц штатного охранника на одну круглосуточную мобильную группу (группу оперативного реагирования) частной охранной организации, обслуживающую вызовы с охраняемых объектов;
2) при охране магистральных трубопроводов:
- одна круглосуточная мобильная группа на 40 - 80 километров линейной части магистральных нефтепроводов с учетом объездных путей, сложности рельефа местности, вдоль трассового проезда, удаленности от населенных пунктов, технических средств защиты линейной части, анализа угроз и криминальной опасности района;
- одна круглосуточная мобильная группа на 100 - 160 километров трассы охраняемой линейной части магистрального газопровода;
3) при охране грузов, перевозимых железнодорожным и автомобильным транспортом, численность охранников определяются условиями договора, в пределах нормативов, установленных для охраны стационарных объектов.
6
Работники частной охранной организации, занимающие должность охранника, соблюдают следующие Правила ношения форменной одежды:
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.

6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер үшін: - қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде - тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге; - нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады. 7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
7
Күзетшілер лауазымдарын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің мынадай талаптарға сәйкес келетін нысанды киімінің, сондай-ақ айырым белгілерінің және фурнитураның болуы: 1. Жазғы нысанды киім: - бейсболка немесе сұр түсті кепи; - сұр түсті күрте; - сұр түсті қысқартылған күрте; - көгілдір немесе ақ түсті жейде; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло; - сұр түсті галстук; - сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім. 2. Қысқы нысанды киім: - тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік; - табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын; - сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы шалбарымен; - сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы жартылай комбинезонымен; - көгілдір немесе ақ түсті жейде; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка; - сұр түсті галстук;
- классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті, жылы аяқ киім; - галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты). 3. Кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киім:
- ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
- төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
- көгілдір немесе ақ түсті жейде; - күңгірт түсті галстук;
- классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
4. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы нысанды киім:
- бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
- сұр түсті қысқартылған күрте; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло; - сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайыаяқ киім. 5. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы нысанды киім:
- сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
- сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
- сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка; - қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.

6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
- при низких температурах воздуха в зимний период ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
- нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.
7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.
7
Наличие у работников частной охранной организации, занимающих должности охранников форменной одежды, а также знаков различия и фурнитуры соответствующих следующим требованиям:
1. Летняя форменная одежда:
- бейсболка или кепи серого цвета;
- куртка серого цвета;
- куртка укороченная, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя форменная одежда;
- шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с брюками утепленными, серого цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
- валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).
3. Форменная одежда для офисных помещений:
- пиджак однобортный мужской темного цвета;
- брюки зауженного к низу силуэта темного цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- галстук темного цвета;
- обувь классических моделей черного цвета.
4. Летняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
- куртка укороченная, серого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.
5. Зимняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
- обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета.

6. Омырау белгісі:
- белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір; - белгінің мөлшері - 120x30 мм;
- белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына жапсырылады; - белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.

6. Нагрудный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 120x30 мм;
- знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.

7. Арқадағы белгі: - белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір; - белгінің мөлшері - 280x80 мм; - белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады; - белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.

7. Наспинный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 280x80 мм;
- знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.

8. Жеңдегі белгі:
- пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді; - белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады; - Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады. Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады. 9. Бас киімдердегі белгілер: - тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
- сопақша белгінің мөлшері - көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм; - дөңгелек белгінің диаметрі - 40 мм; - кокарданың мөлшері: биіктігі - 60 мм, ені - 40 мм;
- белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады. 10. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
- кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу,
термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
- пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді; - белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады.
8
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және азаматтары бір мезгілде күзет қызметімен айналысатын бірнеше ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары және (немесе) меншік иелері болып табылмайды.
9
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылмайды.
10
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушылары) өздеріне қатысты күзет қызметтерін көрсететін құрылтайшылар не ұйымның лауазымды адамдары болып табылмайды.
11
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар азаматтар, сондай-ақ құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамында көрсетілген адамдар бар заңды тұлғалар болып табылмайды.
12
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және олармен аффилиирлеген заңды тұлғалар болып табылмайды.
13
Жеке күзет ұйымдарының құрылтайшылары (қатысушылары) қоғамдық бірлестіктер болып табылмайды.
14
Жеке күзет ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) шетелдік заңды тұлғалар, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ сенімгерлік басқаруында жеке күзет ұйымы бар адамдар болып табылмайды.

8. Нарукавный знак:
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
- для работников – членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленного идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
9. Знаки на головных уборах:
- знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
- размер овального знака – 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
- диаметр круглого знака – 40 мм;
- размер кокарды: высота – 60 мм, ширина – 40 мм;
- знаки наносятся по центру передней части головного убора.
10. Знаки на одежде для офисных помещений:
- на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
8
Юридические лица и граждане Республики Казахстан не являются одновременно учредителями, участниками и (или) собственниками более чем одной организации, занимающейся охранной деятельностью.
9
Частная охранная организация не является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
10
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги.
11
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются граждане, имеющие судимость за совершения преступления, а также юридические лица, в составе учредителей (участников) которых имеются указанные лица.
12
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица.
13
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются общественные объединения.
14
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, лица без гражданства, а также имеющие в доверительном управлении частную охранную организацию.

2-бөлім. Ұлттық компаниялар құрған күзет қызметі субъектілері үшін:
15
Транзиттік теміржол жүк тасымалдарын жүзеге асыруға тартылған жүктерді және теміржол көлігі объектілерін күзету жөніндегі әскерилендірілген күзетті қоспағанда, ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының үшінші тұлғаларға күзет қызметтерін көрсету фактісінің болуы.
16
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылады.
17
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушылары) өздеріне қатысты күзет қызметтерін көрсететін құрылтайшылар не ұйымның лауазымды адамдары болып табылады.
18
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және олармен аффилиирлеген заңды тұлғалар болып табылады.
Лауазымды адам (дар) __________________________ ______________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ _________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Раздел 2. Для субъектов охранной деятельности, учрежденных национальными компаниями:
15
Отсутствие факта оказания охранными организациями, учрежденными национальными компаниями, охранных услуг третьим лицам, за исключением военизированной охраны по охране грузов и объектов железнодорожного транспорта на территориях терминалов, задействованных в осуществлении транзитных железнодорожных грузовых перевозок.
16
Частная охранная организация является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
17
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги.
18
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица.
Должностное (ые) лицо (а) _______________________ ________________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________ ____________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)