"Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 тамыздағы № 321 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2026 жылғы 3 маусымдағы № 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 маусымда № 38901 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 тамыздағы № 321 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23936 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі технологияларды іріктеуді жүзеге асыру, энергетикалық кәдеге жарату объектілерін енгізу және аукциондық сауда – саттық өткізу үшін елді мекендер тобын айқындау үшін уәкілетті органның шешімімен тізбені қалыптастыру мәселелері жөніндегі Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, ол төрағадан және оның мүшелерінен тұрады.
Комиссияның құрамы оның жалпы мүшелер санының кемінде 30 пайызы мөлшерінде тәуелсіз сарапшылардың өкілдерін міндетті түрде енгізу ескеріле отырып қалыптастырылады.
Комиссияның құрамын уәкілетті орган айқындайды.
Комиссия құру туралы шешім уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссия құрылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелері ашық дауыс беру арқылы энергетикалық кәдеге жарату объектілерін енгізу үшін елді мекендерін айқындау туралы шешім қабылдайды. Дауыс беру нәтижелері Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады.
Энергетикалық кәдеге жарату объектілерін енгізу үшін елді мекендерін айқындау туралы комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Комиссия отырысы Комиссияның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды болып есептеледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган Комиссияның тиісті хаттамасын қоса бере отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықты өткізу үшін Комиссияның энергетикалық кәдеге жарату объектілерін енгізу үшін елді мекендерін айқындауы туралы ақпаратты аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушыға жібереді.".

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 321 "Об утверждении Правил формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 июня 2026 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2026 года № 38901
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 321 "Об утверждении Правил формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23936) следующие изменения:
в Правилах формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для осуществления отбора технологий по энергетической утилизации отходов, определения группы населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации и проведения аукционных торгов решением уполномоченного органа создается Комиссия по вопросам формирования Перечня (далее – Комиссия), которая состоит из председателя и ее членов. Комиссия формируется из нечетного количества членов.
Состав Комиссии формируется с учетом обязательного включения представителей независимых экспертов не менее 30 процентов от общего числа членов Комиссии.
Состав Комиссии определяется уполномоченным органом.
Решение о создании Комиссии размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В течение пяти рабочих дней после создания Комиссии членами Комиссии открытым голосованием принимается решение об определении населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии.
Решение Комиссии об определении населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации оформляется протоколом, подписывается председателем и членами Комиссии.
Заседание Комиссии считается правомочным при наличии кворума, составляющего не менее двух третей от общего состава Комиссии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган направляет организатору аукционных торгов информацию об определении Комиссией населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации для проведения аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов с приложением соответствующего протокола Комиссии.".

2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы

2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан