О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1022 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 801 "Об утверждении Критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 216 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2026 года № 38866
Примечание ИЗПИ!
Порядок вступления в силу см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1022 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 801 "Об утверждении Критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12656) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан (далее – Критерии), утвержденных указанным совместным приказом:
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Также по объективным критериям к высокой степени риска относятся субъекты контроля, привлекающие иностранную рабочую силу свыше 30 человек согласно отчетным данным автоматизированной цифровой системы "Иностранная рабочая сила" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля.
К неблагоприятным происшествиям относятся: несчастные случаи, связанные с трудовой деятельностью, с тяжелым, групповым или со смертельным исходом;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
3) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением цифровой системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в случаях:

"Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1022 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 801 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 216 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 59 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылы 2 маусымда № 38866 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1022 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 801 бірлескен бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12656 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында (бұдан әрі – Өлшемшарттар):
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен қатар объективті өлшемшарттар бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Шетелдік жұмыс күші" автоматтандырылған цифрлық жүйесінің есептілік деректеріне сәйкес 30-дан астам шетелдік жұмыс күшін тартатын бақылау субъектілері тәуекелдердің жоғары деңгейіне жатады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы.
Қолайсыз оқиғаларға мыналар: еңбек қызметіне байланысты ауыр, топтық немесе өліммен аяқталатын жазатайым оқиғалар жатады;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барумен алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бақылау субъектілері (объектілері) цифрлық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:

1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.";
Параграф 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Особенности формирования системы оценки и управления рисками, использующих цифровую систему с учетом специфики и конфиденциальности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
"21. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии цифровых систем оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.";
Степени нарушений требований за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан дополнить строками, порядковыми номерами 42 и 43 следующего содержания:
"
42
Обеспечение полноты и своевременности осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Грубое
43
Наличие договора предпенсионного аннуитета
Значительное
";
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, дополнить строкой, порядковый номер 3 следующего содержания:
"
3
Наличие несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, с тяжелым, групповым или со смертельным исходом
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля
100
Наличие
Отсутствие
0%
100%
";

1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.";
4-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ерекшелік пен құпиялылық ескеріле отырып, цифрлық жүйелерді пайдаланатын тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері";
"21. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төмен шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.";
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзылу дәрежелері мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 42 және 43-жолдарымен толықтырылсын:
"
42
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіби төлемдердің толық және уақтылы жүзеге асырылуын қамтамасыз ету
Өрескел
43
Зейнетақы алды аннуитеттік шартының болуы
Елеулі
";
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу кезінде тәуекел дәрежесін субъективті бағалау өлшемшарттары бойынша анықтауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-жолымен толықтырылсын:
"
3
Ауыр, топтық немесе өліммен аяқталатын еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаның болуы
Бақылау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы
100
Болуы
Болмауы
0%
100%
";

Проверочный лист за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан в области занятости населения в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении физических лиц, юридических лиц, в том числе государственных органов, филиалов и представительств юридических лиц, утвержденном указанным совместным приказом, дополнить строками, порядковыми номерами 39 и 40 следующего содержания:
"
39
Обеспечение полноты и своевременности осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
40
Наличие договора предпенсионного аннуитета
".
2. Комитету государственной инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении;
4) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан       __________С. Жумангарин
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан       __________А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан

Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жеке тұлғаларға, заңды тұлғаларға, оның ішінде мемлекеттік органдарға, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының және халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамасының сақталуын тексеру парағы мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 39 және 40-жолдарымен толықтырылсын:
"
39
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіби төлемдердің толық және уақтылы жүзеге асырылуын қамтамасыз ету
40
Зейнетақы алды аннуитеттік шартының болуы
".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік еңбек инспекциясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне олардың орындалуы туралы мәліметтер беруді;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін оның Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
_____А. Ертаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті