"Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 231 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 202 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38813 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 231 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32901 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 109-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 109-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасына мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Білім беру ұйымдары:
1) тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдаланған;
2) оқуды аяқтаған, біліктілік емтиханын тапсырған адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып, кәсіптік оқытуды өткізу бойынша кемінде 6 (алты) ай тәжірибесі болған не білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандық топтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бойынша білім беру қызметіне лицензиясы болған (кәсіпорындар немесе салалық қауымдастықтар жанындағы оқу орталықтары үшін кәсіптік оқыту жүргізу тәжірибесі талап етілмейді);

О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 231 "Об утверждении Правил организации и финансирования профессионального обучения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 202. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38813
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года №231 "Об утверждении Правил организации и финансирования профессионального обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №32901) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй пункта 2 статьи 109 Социального кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и финансирования профессионального обучения (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и финансирования профессионального обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 109 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации и финансирования профессионального обучения.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) единая цифровая система социально-трудовой сферы (далее – АЦС "Рынок труда") – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Организации образования включаются в Реестр при:
1) использовании элементов дуального обучения с наставничеством;
2) наличии не менее 6 (шести) месяцев опыта проведения профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата, либо наличии лицензии на образовательную деятельность на предоставление технического и профессионального образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей (для учебных центров при предприятиях или отраслевых ассоциациях опыт проведения профессионального обучения не требуется);

3) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылары болған;
4) кәсіптік стандарттардың талаптарына сәйкес әзірленген білім беру бағдарламалары болған.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Бұл ретте ағымдағы қаржы жылы Оқытуды ұйымдастыруға алдыңғы күнтізбелік жылы оқуды аяқтаған жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру деңгейі жұмыс беруші өтінім берген күнге кемінде 60%-ды құрайтын білім беру ұйымдары жіберіледі.
Осы талап Оқытуды ұйымдастыруға алғаш рет қатысатын және (немесе) мүгедектігі бар адамдарды Оқытуға мамандандырылған білім беру ұйымдарына қатысты қолданылмайды.
Жұмысқа орналастыру мынадай:
1) мерзімді әскери қызметке Қарулы Күштерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына шақырылған;
2) үш жасқа толғанға дейін бала күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алатын;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен;
5) қайтыс болған;
6) мүгедектігі бар;
7) хабар-ошарсыз кетті деп танылған;
8) сот әрекетке қабілетсіз деп таныған жұмыссыздарды есепке алмай есептеледі.
Жұмысқа орналастыру деңгейі міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады және алдыңғы бір жылдан аспайтын кезеңде жұмыссыздарды оқуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін тексеріледі.
Жұмысқа орналасқандардың есебіне алдыңғы күнтізбелік жылы Оқытуды ұйымдастыруға өтінім берген жұмыс беруші тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақының 10%-ынан кем емес мөлшерде міндетті зейнетақы жарналарын аударып отырған жұмыссыздар алынады.";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" АЦЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар жұмыссызға қайтарылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жұмыс беруші - заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер штатының саны қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші жұмыссызды тұрақты жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, жұмыссызға төлеген материалдық көмек пен стипендия сомасын қоса алғанда, мемлекеттің оқуға жұмсаған шығыстарын бюджетке қайтарады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) наличии преподавателей с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
4) наличии образовательных программ, разработанных в соответствии с требованиями профессиональных стандартов.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. При этом к организации Обучения в текущем финансовом году допускаются организации образования, у которых уровень трудоустройства безработных, завершивших Обучение в предыдущем календарном году, составляет не менее 60% на дату подачи заявки работодателем.
Данное требование не распространяется на организации образования, впервые принимающие участие в организации Обучения и (или) специализирующихся на Обучении лиц с инвалидностью.
Уровень трудоустройства рассчитывается без учета следующих безработных:
1) призванных на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, а также в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
2) находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
3) получающих техническое и профессиональное, послесреднее, высшее и (или) послевузовское образование;
4) выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
5) умерших;
6) имеющих инвалидность;
7) признанных безвестно отсутствующими;
8) признанных судом недееспособными.
Уровень трудоустройства определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов и проверяется по истечении трех месяцев после завершения безработными обучения за период не более одного предшествующего года.
В учет трудоустроенных включаются безработные, в пользу которых работодателем, подавшим заявку на организацию Обучения в прошедшем календарном году, перечислены обязательные пенсионные взносы в размере не менее 10% от минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"После удостоверения личности и введения данных в АЦС "Рынок труда" документы возвращаются безработному.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В случае отказа от приема безработного на постоянную работу работодатель возмещает в бюджет фактические расходы государства на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии безработному, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности штата работников, снижения объема производства и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Мансап орталығы есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде ай сайын білім беру ұйымдарының мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға оқып жатқан жұмыссыздардың мәртебесі бойынша деректерді қояды.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Білім беру ұйымдарындағы Оқытудың құнын облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім беру басқармасының және ӨКП-ның ұсынымы бойынша өңірлік комиссиялар жыл сайын белгілейді.";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі
1-параграф. Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі
49. Жұмыс берушiлердегі жұмыс орнында кәсiптiк оқыту (бұдан әрi - Жұмыс орнында оқыту) ағымдағы жылға:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жұмыс істеп тұрған заңды тұлға немесе дара кәсіпкер мәртебесі болған;
2) жарғыда кадрларды кәсіптік даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі норма (ереже) болған;
3) бір жылдан астам жұмыс істеп тұрған;
4) салықтар, жарналар және аударымдар бойынша мерзімі өткен берешегі болмаған;
5) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс тәжірибесі бар білікті жұмыскерлері болған;
6) жұмысшы біліктілігі бойынша кадрларды даярлаудың жеке бағдарламасы болған;
7) алдыңғы жылы Жұмыс орнында оқытуды аяқтаған жұмыссыздардың кемінде 60%-ын жұмысқа орналастырған кезде жұмыс берушілердің базасында ұйымдастырылады.
Осы тармақтың 7) тармақшасының талабы Оқытуды ұйымдастыруға алғаш рет қатысатын және (немесе) мүгедектігі бар адамдарды оқытуға мамандандырылған жұмыс берушілерге қолданылмайды.
49-1. Жұмысқа орналасқандардың саны:
1) мерзімді әскери қызметке Қарулы Күштерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына шақырылған;
2) үш жасқа толғанға дейін бала күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алатын;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен;
5) қайтыс болған;
6) мүгедектігі бар;
7) хабар-ошарсыз кетті деп танылған;
8) сот әрекетке қабілетсіз деп таныған жұмыссыздарды есепке алмай есептеледі.
Жұмысқа орналастыру деңгейі міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады және алдыңғы бір жылдан аспайтын кезеңде жұмыссыздар Жұмыс орнында оқытуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін тексеріледі.
Жұмысқа орналасқандардың есебіне есебіне алдыңғы күнтізбелік жылы Жұмыс орнында оқытуды ұйымдастыруға өтінім берген жұмыс беруші тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақының 10%-ынан кем емес мөлшерде міндетті зейнетақы жарналарын аударып отырған жұмыссыздар алынады.

"30. Карьерный центр ежемесячно в срок до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным, на основе сведений организации образования проставляет данные по статусам обучающихся безработных в АЦС "Рынок труда".";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Стоимость Обучения в организациях образования устанавливается ежегодно региональной комиссией по представлению управления образования области, города республиканского значения, столицы и РПП.";
главу 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок организации и финансирования профессионального обучения на рабочем месте у работодателей
Параграф 1. Порядок организации профессионального обучения на рабочем месте у работодателей
49. Профессиональное обучение на рабочем месте у работодателей (далее – Обучение на рабочем месте) организуется на текущий год на базе работодателей при:
1) наличии статуса действующего юридического лица или индивидуального предпринимателя, зарегистрированного на территории Республики Казахстан;
2) наличии в уставе нормы (положении) по профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров;
3) осуществлении деятельности более одного года;
4) отсутствии просроченной задолженности по налогам, взносам и отчислениям;
5) наличии квалифицированных работников с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
6) наличии индивидуальной программы подготовки кадров по рабочим квалификациям;
7) трудоустройстве не менее 60% безработных, завершивших Обучение на рабочем месте в предыдущем году.
Требование подпункта 7) настоящего пункта не распространяется на работодателей, впервые принимающих участие в организации Обучения и (или) специализирующихся на обучении лиц с инвалидностью.
49-1. Количество трудоустроенных рассчитывается без учета следующих безработных:
1) призванных на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, а также в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
2) находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
3) получающих техническое и профессиональное, послесреднее, высшее и (или) послевузовское образование;
4) выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
5) умерших;
6) имеющих инвалидность;
7) признанных безвестно отсутствующими;
8) признанных судом недееспособными.
Уровень трудоустройства определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов и проверяется по истечении трех месяцев после завершения безработными Обучения на рабочем месте за период не более одного предшествующего года.
В учет трудоустроенных включаются безработные, в пользу которых работодателем, подающим заявку на организацию Обучения на рабочем месте, перечислены обязательные пенсионные взносы в размере не менее 10% от минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

50. Жұмыс орнында оқытуды ұйымдастыру үшін жұмыс беруші Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинеті" арқылы ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде мансап орталығына алдағы қаржы жылына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
51. Мансап орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімдерді осы Қағидалардың 49-тармағында көрсетілген жұмыс берушілерді іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
Мансап орталығы жүргізілген жұмыстың қорытындысы бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін аудандық (қалалық) комиссияға жібереді.
52. Аудандық (қалалық) комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде біліктілікті (дағдыларды), кәсіптік оқытуға жолданатын жұмыссыздардың санын, оқыту ұзақтығын көрсетумен өтінімдері бойынша Жұмыс орнында оқыту ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі бюджет қаражаты болған кезде қаржы жылы ішінде тоқсан сайынғы негізде жаңартылады.
53. Мансап орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бекітілген соң 5 (бес) жұмыс күні ішінде аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы жұмыс берушілерді хабардар етеді.
Тізбеге енгізілмеген жұмыс берушілер қаржы жылы ішінде алдыңғы өтінім берілген күннен бастап 3 ай өткен соң қайта өтінім береді.
54. Жұмыс орнында оқытуға қатысуға ниет білдірген үміткерлер мансап орталығына мынадай құжаттарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) бар болса білімі туралы құжатты (аттестат, куәлік, диплом), оқытудан өткенін растайтын құжатты (куәлік, сертификат);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек нарығы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
Мансап орталығы Жұмыс орнында оқытуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және электрондық поштаның көмегімен жұмыс берушілерге келісуге жібереді.

50. Работодатель для организации Обучения на рабочем месте, посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает заявку на предстоящий финансовый год по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в карьерный центр в срок до 1 ноября текущего финансового года.
51. Карьерный центр в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня завершения сбора заявок рассматривает заявки на предмет соответствия критериям отбора работодателей, указанным в пункте 49 настоящих Правил.
По итогам проведенной работы карьерный центр в течение 3 (трех) рабочих дней формирует единый перечень работодателей и направляет в районную (городскую) комиссию для рассмотрения и утверждения.
52. Районная (городская) комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей, по заявкам которых будет организовано Обучение на рабочем месте на очередной финансовый год с указанием квалификации (навыков), количества направляемых безработных на профессиональное обучение, продолжительности обучения.
Перечень работодателей обновляется на ежеквартальной основе в течение финансового года при наличии бюджетных средств.
53. Карьерный центр в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей извещает работодателей о принятом решении районной (городской) комиссии.
Работодатели, не включенные в Перечень, в течение финансового года повторно подают заявку по истечении 3-х месяцев со дня подачи предыдущей заявки.
54. Претенденты, желающие участвовать в Обучении на рабочем месте, подают в карьерный центр заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса (при наличии);
3) документы об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;
4) копия справки о состоянии здоровья согласно форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
Карьерный центр формирует список претендентов на Обучение на рабочем месте и направляет работодателю на согласование посредством электронной почты.

55. Жұмыс беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде Жұмыс орнында оқытуға үміткерлердің тізімін келіседі және қажет болған кезде әлеуетті үміткерлермен сұхбаттасу өткізеді.
56. Мансап орталығы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыссызды жұмыс беруші қабылдаған шешім туралы хабардар етеді және оның келісімімен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жұмыс орнында оқытуға жолдама береді.
Еңбек мобильділігі орталығы жұмыссыздармен және жұмыс берушімен осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік оқыту бойынша әлеуметтік келісімшарт (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасасады.
57. Жұмыссыз мансап орталығынан жолдама алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге Жұмыс орнында оқыту мәселесі бойынша жүгінеді.
58. Жұмыс беруші Мансап орталығының жолдамасы бойынша жүгінген жұмыссызды Жұмыс орнында оқытуға қабылдайды және онымен оқу кезеңіне еңбек шартын жасасады.
59. Еңбек шарты сабақтарды дәлелсіз себептермен босату және еңбек заңнамаларын сәйкес өз қызметтік міндеттемелерін орындамау жағдайларында, сондай-ақ үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық аттестаттау және (немесе) сертификаттау қорытындысы бойынша бұзылады.
60. Дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған жұмыссыздар жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап бір жыл өткен соң ғана кәсіптік оқытудан қайта өтеді, бірақ оқуға бір рет қана жіберіледі.
61. Жұмыс беруші жұмыссызды оқытудың жеке бағдарламасын жасайды және білікті тәлімгерді бекітіп, жұмыс орнында оқытуды жүзеге асырады.
Жұмыс орнында оқытудың жеке бағдарламасы оқыту жүргізілетін жұмыс берушінің құрылымдық бөлімшесінің атауын, оқытуды өткізу нысандарын, тәлімгердің тегі мен атын көрсете отырып, жұмыс берушінің актісімен бекітіледі.
62. Жұмыс орнында оқытуды аяқтаған соң жұмыс беруші жұмыссыздардың кәсіптік даярлығын бағалау бойынша біліктілік емтихан өткізеді.
63. Жұмыс орнында оқытуды аяқтаған жұмыссыздарға жұмыс беруші №385 бұйрыққа сәйкес нысан бойынша сертификат береді.
64. Жұмыссыз жұмыс орнында оқытуды сәтті аяқтағаннан кейін жұмыс беруші Әлеуметтік келісімшарттың негізінде оны 5 (бес) жұмыс күні ішінде тұрақты жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) мерзімге жұмысқа орналастырады.
65. Жұмыс беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде мансап орталығына тұрақты жұмыс орнына ауыстыру немесе жұмыссыздарды ауыстырудан бас тарту туралы хабарлайды.
66. Мансап орталығы жұмыссыздың жұмыс орнында оқытудан өткені және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетеді.

55. Работодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней согласовывает список претендентов на Обучение на рабочем месте и при необходимости проводит собеседование с потенциальными претендентами.
56. Карьерный центр в течение 3 (трех) рабочих дней извещает безработного о принятом решении работодателя и выдает ему с его согласия направление на Обучение на рабочем месте по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Центр трудовой мобильности заключает с безработным и работодателем социальный контракт по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
57. Безработный обращается к работодателю по вопросу Обучения на рабочем месте в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения направления от карьерного центра.
58. Работодатель принимает на Обучение на рабочем месте безработного, обратившегося по направлению карьерного центра, и заключает с ним трудовой договор на период обучения.
59. Трудовой договор с безработным расторгается в случаях пропуска занятий без уважительных причин и неисполнения своих должностных обязанностей согласно трудовому законодательству, а также по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации и (или) сертификации.
60. Отчисленные безработные по неуважительным причинам повторно проходят профессиональное обучение по истечении одного года со дня повторной регистрации в качестве безработного, но не более одного раза.
61. Работодатель составляет индивидуальную программу обучения безработного и осуществляет обучение на рабочем месте с закреплением квалифицированного наставника.
Индивидуальная программа Обучения на рабочем месте утверждается актом работодателя с указанием наименования структурного подразделения работодателя, где будет проводиться обучение, формы проведения обучения, фамилия и имя наставника.
62. По окончанию Обучения на рабочем месте работодатель проводит квалификационный экзамен безработных по оценке профессиональной подготовленности.
63. Безработным, завершившим Обучение на рабочем месте, работодателем выдается сертификат по форме в соответствии с Приказом № 385.
64. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня успешного завершения Обучения на рабочем месте работодатель на основе Социального контракта переводит безработного на постоянную работу со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев.
65. Работодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает карьерный центр о переводе на постоянное рабочее место или отказе в переводе безработного.
66. Карьерный центр отражает в индивидуальной карте занятости сведения о прохождении безработным Обучения на рабочем месте и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока обучения) обучения.

67. Жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші-жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші жұмыссызды тұрақты жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, мемлекеттің оқуға жіберілген жұмыссызға жалақы төлеуге жұмсаған шығыстарын бюджетке қайтарады.
68. Жұмыс беруші ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне мансап орталығына осы Қағидаларға 11 және 12-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жұмыс орнында оқытудың іске асырылу барысы туралы есепті және "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 50-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстардың актісін ұсынады.
69. Мансап орталығы есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде жұмыс берушілердің мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға оқып жатқан жұмыссыздардың мәртебесі бойынша деректерді қояды.
2-параграф. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды қаржыландыру тәртібі
70. Жұмыс орнында оқытуды қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
71. Жұмыс орнында оқыту құны жыл сайын ӨКП және облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім беру басқармаларының ұсынуы бойынша өңірлік комиссиялармен белгіленеді.
72. Жұмыс орнында оқыту кезеңінде жұмыссыздардың жалақысын Еңбек кодексіне сәйкес еңбек мобильділігі орталығы төлейді.
73. Жалақының бір айдағы мөлшері салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны, банктік қызметтерді және экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда 20 (жиырма) АЕК-ті құрайды.
74. Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін жалақыға қосымша үстеме ақы белгілейді.
75. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне қарай жұмыс беруші ұсынған есептіліктердің негізінде жұмыссыздардың ағымдағы (карточкалық) шоттарына жалақыны аударады.
76. Жұмыссыздарға жұмыс орнында оқыту кезеңінде уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес еңбек мобильділігі орталығы жүргізеді.

67. В случае отказа от приема безработного на постоянную работу работодатель возмещает в бюджет фактические расходы государства на выплату заработной платы безработным, направленным на обучение, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности штата работников, снижения объема производства и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
68. Работодатель ежемесячно к 1 (первому) числу месяца, следующего за отчетным, представляет в карьерный центр отчет о ходе реализации Обучения на рабочем месте по формам согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам и акт выполненных работ по форме согласно приложению 50 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
69. Карьерный центр ежемесячно в срок до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным, на основе сведений Работодателя проставляет данные по статусам обучающихся безработных в АЦС "Рынок труда".
Параграф 2. Порядок финансирования профессионального обучения на рабочем месте у работодателей
70. Финансирование Обучения на рабочем месте осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения за счет средств местного бюджета.
71. Стоимость Обучения на рабочем месте устанавливается ежегодно региональной комиссией по представлению РПП и управления образования области, города республиканского значения, столицы.
72. Заработная плата безработным в период Обучения на рабочем месте выплачивается центром трудовой мобильности в соответствии с Трудовым кодексом.
73. Размер заработной платы в месяц составляет 20 (двадцать) МРП без учета налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск, банковских услуг и выплат по экологическим надбавкам.
74. В зависимости от сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств устанавливает дополнительную надбавку к заработной плате за фактически выполненную работу.
75. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании отчетов, представленных работодателем, перечисляет заработную плату на текущие (карточные) счета безработных.
76. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности безработным в период Обучения на рабочем месте производятся центром трудовой мобильности в соответствии с Трудовым кодексом.

77. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне жұмыс беруші ұсынған орындалған жұмыстар актісінің негізінде жұмыс орнында оқыту ақысын жұмыс берушінің есеп шотына аударады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Мансап орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Еңбек нарығы" АЦЖ-да білім алып жатқан жұмыссыздардың мәртебесі бойынша деректерді қояды.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 12-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 14-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз үшінші, отыз төртінші, тоқсаныншы, жүзінші, жүз бірінші, жүз үшінші және жүз жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

77. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 15 (пятнадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании акта выполненных работ, предоставленного работодателем, перечисляет оплату за Обучение на рабочем месте на расчетный счет работодателя.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Карьерный центр ежемесячно в срок до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным, проставляет данные по статусам обучающихся безработных в АЦС "Рынок труда" согласно приложению 14 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 5 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 11 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 12 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 14 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать третьего, тридцать четвертого, девяностого, сотого, сто первого, сто третьего и сто седьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

Қағидалардың 54-тармағы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"54. Жұмыс орнында оқытуға қатысуға ниет білдірген үміткерлер мансап орталығына мынадай құжаттарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) бар болса білімі туралы құжатты (аттестат, куәлік, диплом), оқытудан өткенін растайтын құжатты (куәлік, сертификат);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
Мансап орталығы Жұмыс орнында оқытуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және электрондық поштаның көмегімен жұмыс берушілерге келісуге жібереді.".
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КО-1-1
Кезеңділік: біржолғы
Есепті кезең: 20__ жылғы _______ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жұмыс берушілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
№ р/с
Жұмыс берушінің атауы
Жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Оқуды ұйымдастыру қажет біліктіліктің немесе дағдының атауы
Оқитын-дардың саны, адам
Оқудың ұзақтығы, айлар
1
2
3
4
5
6
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"_____________
Мөрдің орны (бар болса)
"Білім беру ұйымдарында
жұмыссыздарды кәсіптік
оқытуға ағымдағы қаржы
жылына өтінім" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

Установить, что c 12 июля 2026 года пункт 54 Правил действует в следующей редакции:
"54. Претенденты, желающие участвовать в Обучении на рабочем месте, подают в карьерный центр заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
"1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса (при наличии);
3) документы об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;
4) копия справки о состоянии здоровья согласно форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
После удостоверения личности и введения данных в АЦС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
Карьерный центр формирует список претендентов на Обучение на рабочем месте и направляет работодателю на согласование посредством электронной почты.".
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПО-1-1
Периодичность: единовременная
Отчетный период: по состоянию на ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: работодатели
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 1 ноября текущего финансового года
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
№ п/п
Наименование работодателя
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя
Наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать обучение
Количество обучаемых, человек
Продолжительность обучения, месяцев
1
2
3
4
5
6
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Заявка на предстоящий
финансовый год на профессиональное
обучение безработных
в организациях образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер толтырады және мансап орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін ұсынылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жұмыссыздарды білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру қажет етілетін біліктіліктің немесе дағдының атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында білім беру ұйымдарына кәсіптік оқытуға жіберілетін жұмыссыздардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ұзақтығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік оқытуды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________ ауданының
(қаласының) мансап орталығының
директорына
_____________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш
Мені білім беру ұйымына кәсіптік оқытуға жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
___________________ ______________ Күні қолы
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________ өтініші 20__ жылғы "___" ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді, құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________ _______________ Күні қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования" (далее - Форма).
2. Форма заполняется работодателями и предоставляется в карьерные центры.
3. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется до 1 ноября текущего финансового года.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
9. В графе 4 Формы указывается наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать профессиональное обучение безработных в организациях образования.
10. В графе 5 Формы указывается количество безработных, направляемых на профессиональное обучение в организацию образования.
11. В графе 6 Формы указывается продолжительность профессионального обучения безработных в организациях образования.
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 2
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Директору карьерного центра
_________________________
района (города)
от_______________________________,
проживающего по адресу:
________________________________.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заявление
Прошу направить меня на профессиональное обучение в организацию образования.
К заявлению прилагаю следующие документы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
___________________ ______________
Дата подпись
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________ принято "___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
___________________ ______________
Дата подпись
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 5
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КО-1-2
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Білім беру ұйымдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне қарай
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
№ р/с
Білім беру ұйымының атауы
Білім беру ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Кестенің жалғасы:
Есепті айдағы оқу күндерінің саны
Есепті айда сабаққа келген күндерінің саны
Есепті айда сабаққа келмеген күндердің саны, барлығы
Есепті айда дәлелсіз себептер бойынша сабаққа келмеген күндердің саны
Келмеу себебі
6
7
8
9
10
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"_____________
Мөрдің орны (бар болса)
"Білім беру ұйымдарында
кәсіптік оқытудан өтіп жатқан
жұмыссыздар туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды білім беру ұйымдары толтырады және мансап орталығына ұсынады.
3. Нысанға білім беру ұйымының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПО-1-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Организации образования
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
№ п/п
Наименование организации образования
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер организации образования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного
Индивидуальный идентификационный номер безработного
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы
Количество учебных дней в отчетном месяце
Количество посещенных дней за отчетный месяц
Количество пропущенных дней за отчетный месяц, всего
Количество пропущенных дней за отчетный месяц по неуважительной причине
Причины непосещения
6
7
8
9
10
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о безработных,
проходящих профессиональное
обучение в организациях
образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования" (далее – субсидируемые рабочие места)" (далее - Форма).
2. Форма заполняется Организациями образования и предоставляется в карьерный центр.
3. Форма подписывается руководителем Организацией образования, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.

5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды өткізіп жатқан білім беру ұйымының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды өткізіп жатқан білім беру ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында есепті айдағы оқу күндерінің саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келген күндерінің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келмеген күндерінің барлық саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында есепті айда жұмыссыздың дәлелсіз себептер бойынша оқуға келмеген күндерінің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында есепті айда жұмыссыздың білім беру ұйымдарына келмеу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КО-1
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Білім беру ұйымдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне қарай
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
Біліктілік атауы
Оқу мерзімі
Оқудан өтуге өтініш берген адамдардың саны
Оқуға қабылданғанадамдардың саны
Оқудан өтіп жатқан адамдардың саны
Оқуды аяқтаған адамдардың саны
Оқудан шығарылған адамдардың саны
Себеп түрлері бойынша оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Сабақтан қалу
Үлгермеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы:
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"_____________
Мөрдің орны (бар болса)
"Білім беру ұйымдарында
кәсіптік оқытудың іске асырылу
барысы туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін
жинауға арналған
нысанға қосымша
"Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование организации образования, проводящего профессиональное обучение безработных.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер организации образования, проводящего профессиональное обучение безработных.
9. В графе 4 Формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного, проходящего профессиональное обучение.
10. В графе 5 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер безработного, проходящего профессиональное обучение.
11. В графе 6 Формы указывается количество учебных дней в отчетном месяце.
12. В графе 7 Формы указывается количество посещенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
13. В графе 8 Формы указывается количество всех пропущенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
14. 13. В графе 9 Формы указывается количество пропущенных дней безработным учебы по неуважительной причине в отчетном месяце.
15. В графе 10 Формы указывается причины непосещения организации образования в отчетном месяце.
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 6
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о ходе реализации профессионального обучения в организациях образования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПО-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Организации образования
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
Наименование квалификации
Срок обучения
Количество человек, подавших заявление на прохождение обучения
Количество человек, принятых на обучение
Количество человек, проходящих обучение
Количество человек, завершивших обучение
Количество человек, отчисленных из обучения
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Пропуски
Неуспеваемость
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы:
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
нарушения внутреннего распорядка
по собственному желанию
заболевание
призыв на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан
трудоустройство
смерть
беременность, роды, отпуск по уходу за ребенком
смена постоянного места жительства
прочие
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
______________________________________ _________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
___________________________________ __________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о ходе реализации
профессионального обучения
в организациях образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о ходе реализации профессионального обучения в организациях образования"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Білім беру ұйымдары толтырады және мансап орталығына ұсынады.
3. Нысанға Білім беру ұйымының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады..
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында біліктіліктің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында оқыту мерзімі көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында оқудан өтуге өтініш берген адамдардың саны көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында оқуға қабылданған адамдардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында оқудан өтіп жатқан адамдардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында оқуды бітірген адамдардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында оқудан шығарылған адамдардың жалпы саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында оқудан шығарылғандардың жалпы санынан сабақтан қалу себебі бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сабақ үлгермеу себебі бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан ішкі тәртіпті бұзу себебінен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан өз еркімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сырқатына байланысты оқуды аяқтамаған адамдардың көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштер қатарына алынған адамдардың саны көрсетіледі.
19. Нысанның 14-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жұмысқа орналасу себебімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
20. Нысанның 15-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан қайтыс болғандықтан оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
21. Нысанның 16-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жүктілігіне, босану және бала күтіміне байланысты демалыс алған адамдардың саны көрсетіледі.
22. Нысанның 17-бағанында жалпы шығарылғандардың жалпы санынан тұрақты мекен-жайын ауыстыруына байланысты оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
23. Нысанның 18-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан басқа да жағдайлар бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
5-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о ходе реализации профессионального обучения в организациях образования" (далее - Форма).
2. Форма заполняется Организациями образования и предоставляется в карьерный центр.
3. Форма подписывается руководителем Организацией образования, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование квалификации.
8. В графе 2 Формы указывается срок обучения.
9. В графе 3 Формы указывается количество человек, подавших заявление на прохождение обучения.
10. В графе 4 Формы указывается количество человек, принятых на обучение.
11. В графе 5 Формы указывается количество человек, проходящих обучение.
12. В графе 6 Формы указывается количество человек, завершивших обучение.
13. В графе 7 Формы указывается общее количество отчисленных человек из обучения.
14. В графе 8 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине пропусков из общего количества отчисленных.
15. В графе 9 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине неуспеваемости из общего количества отчисленных.
16. В графе 10 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине нарушений внутреннего распорядка из общего количества отчисленных.
17. В графе 11 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по собственному желанию из общего количества отчисленных.
18. В графе 12 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине болезни из общего количества отчисленных.
19. В графе 13 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине призыва на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан из общего количества отчисленных.
20. В графе 14 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине трудоустройства из общего количества отчисленных.
21. В графе 15 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение причине смерти из общего количества отчисленных.
22. В графе 16 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине беременности, родов, отпуска по уходу за ребенком из общего количества отчисленных.
23. В графе 17 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине смены постоянного местожительства из общего количества отчисленных.
24. В графе 18 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по прочим причинам из общего количества отчисленных.
Приложение 5 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 7
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя

8. Нысанның 3-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жұмыссыздарды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру қажет етілетін біліктіліктің немесе дағдының атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында жұмыс берушіге кәсіптік оқытуға жіберілетін жұмыссыздардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ұзақтығы көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ай сайынғы құны теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________ ауданының
(қаласының) мансап орталығының
директорына
_____________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш
Мені жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуға жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
___________________ ______________ Күні қолы
----------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ____________________________ өтініші 20__ жылғы "___" ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді, құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
___________________ ______________ Күні қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер

8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
9. В графе 4 Формы указывается наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать профессиональное обучение безработных на рабочем месте у работодателя.
10. В графе 5 Формы указывается количество безработных, направляемых на профессиональное обучение к работодателю.
11. В графе 6 Формы указывается продолжительность профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателя.
12. В графе 7 Формы указывается ежемесячная стоимость профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателя в тенге.
Приложение 6 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 8
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Директору карьерного центра
___________________
района (города)
от_______________________________,
проживающего по адресу:
________________________________.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заявление
Прошу направить меня на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя.
К заявлению прилагаю следующие документы:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
___________________ ______________
Дата подпись
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ______________________________ принято "___"
_________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество (при его
наличии), должность лица, принявшего документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
__________________ ______________
Дата подпись
Приложение 7 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 11
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателя

5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудан өткізіп жатқан жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудан өткізіп жатқан жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында есепті айдағы оқу күндерінің саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келген күндерінің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келмеген күндерінің барлық саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында есепті айда жұмыссыздың дәлелсіз себептер бойынша оқуға келмеген күндерінің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келмеу себептері көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында жалақыны аудару үшін жұмыссызға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында жалақыны аудару үшін жұмыссыздың карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
8-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КО-2
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Жұмыс берушілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне қарай
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Біліктілік атауы
Оқу мерзімі
Оқудан өтуге өтініш берген адамдардың саны
Оқуға қабылданғанадамдардың саны
Оқудан өтіп жатқан адамдардың саны
Оқуды аяқтаған адамдардың саны
Оқудан шығарылған адамдардың саны
Себеп түрлері бойынша оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Сабақтан қалу
Үлгермеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы:
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
ішкі тәртіпті бұзу
өз еркі бойынша
сырқаттану
Қазақстан Республикасының Қарулы күштеріне мерзімді әскери қызметке шақырылу
жұмысқа орналасу
қайтыс болу
жүктілік, босану, бала күтімі бойынша демалыс
тұрақты мекен –жайдың ауысуына байланысты
өзге себептер
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"_____________
Мөрдің орны (бар болса)
"Жұмыс берушілердегі жұмыс
орнында кәсіптік оқытудың іске
асырылу барысы туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование работодателя, проводящего профессиональное обучение безработных.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя, проводящего профессиональное обучение безработных.
9. В графе 4 Формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного, проходящего обучение.
10. В графе 5 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер безработного, проходящего обучение.
11. В графе 6 Формы указывается количество учебных дней в отчетном месяце.
12. В графе 7 Формы указывается количество посещенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
13. В графе 8 Формы указывается количество всех пропущенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
14. 13. В графе 9 Формы указывается количество пропущенных дней безработным учебы по неуважительной причине в отчетном месяце.
15. В графе 10 Формы указывается причины непосещения безработным учебы в отчетном месяце.
16. В графе 11 Формы указывается наименование банка обслуживающего безработного для перечисления заработной платы.
17. В графе 12 Формы указывается номер 20-ти значного карточного или текущего счета безработного для перечисления заработной платы.
Приложение 8 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 12
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о ходе реализации профессионального обучения на рабочем месте у работодателя
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПО-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: работодатели
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
Наименование квалификации
Срок обучения
Количество человек, подавших заявление на прохождение обучения
Количество человек, принятых на обучение
Количество человек, проходящих обучение
Количество человек, завершивших обучение
Количество человек, отчисленных из обучения
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Пропуски
Неуспеваемость
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы:
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
нарушения внутреннего распорядка
по собственному желанию
заболевание
призыв на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан
трудоустройство
смерть
беременность, роды, отпуск по уходу за ребенком
смена постоянного места жительства
прочие
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о ходе
реализации профессионального
обучения на рабочем
месте у работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о ходе реализации профессионального обучения на рабочем месте у работодателя"

23. Нысанның 18-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан басқада жағдайлар бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 202 бұйрығына
9-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: халықты жұмыспен қамту саласындығы уәкілетті мемлекеттік органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Сұранысқа ие кәсіптер тізбесі бойынша Электрондық еңбек биржасында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КО-3-1
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мансап орталықтары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-күніне дейін
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Кесте
№ р/с
Облыстың/қаланың атауы және ӘАОЖ бойынша коды
Барлығы оқуға кірісті (адам)
Оның ішінде 1-бағаннан
Барлығы сертификат алды (адам)
ауыл тұрғындары
әйел дер
35 жасқа дейінгі жастар
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы:
Оның ішінде 5-бағаннан
5-бағаннан Кәсіби саланың атауы
ауыл тұрғындары
әйел дер
35 жасқа дейінгі жастар
Ауыл шаруашылығы
IT және телекоммуникациялар
Туризм
Маркетинг және БАҚ
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы:
Жеке қызметтер және сервис
Тұру және тамақтану
Әлеуметтік қызмет
Көлік және логистика
Қаржы және бухгалтерлік есеп
Мәдениет және спорт
Ғылым және кеңес беру
Мұнай, газ және ресурстарды өндіру
Энергетика
Біліктілігі жоқ мамандықтар
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Кестенің жалғасы:
Құрылыс және сәулет
Қауіпсіздік және ТЖ
ТКШ және абаттандыру
HR және хатшылық
Сауда және қойма
Өндіріс
Білім және тәрбие
SMART SKILLS
Басшылар
Мемлекеттік қызмет
Медицина және фармацевтика
Құқықтану
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ _______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Сұранысқа ие кәсіптер тізбесі
бойынша Электрондық еңбек
биржасында жұмыссыздарды
кәсіптік оқытудың іске асырылу
барысы туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Сұранысқа ие кәсіптер тізбесі бойынша Электрондық еңбек биржасында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме

23. В графе 18 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по прочим причинам из общего количества отчисленных.
Приложение 9 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 202
Приложение 14
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных за ______________ 20___года
(месяц)
Представляется: в уполномоченный государственный орган в сфере занятости населения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о ходе реализации профессионального обучения безработных на Электронной бирже труда по перечню востребованных профессий
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПО-3-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: карьерные центры
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 1 числа месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица
№ п/п
Наименование области/города, код по КАТО
Всего приступили к обучению (человек)
В том числе из графы 1
Всего получили сертификат (человек)
В том числе из графы 5
из гр. 5 Наименование профессиональной области
жители села
женщины
молодежь до 35 лет
жители села
женщины
молодежь до 35 лет
Сельское хозяйство
IT и телекоммуникации
Туризм
Маркетинг и СМИ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы:
Индивидуальные услуги и сервис
Проживание и питание
Социальное обслуживание
Транспорт и логистика
Финансы и бухучет
Культура и спорт
Наука и консалтинг
Нефть, газ и добыча ресурсов
Энергетика
Профессии без квалификации
Строительство и архитектура
Безопасность и ЧС
ЖКХ и благоустройство
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Продолжение таблицы:
HR и секретариат
Торговля и складирование
Производство
Образование и воспитание
SMART SKILLS
Руководители
Госслужба
Медицина и фармацевтика
Юриспруденция
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о ходе реализации
профессионального обучения
безработных на Электронной
бирже труда по перечню
востребованных профессий"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о ходе реализации профессионального обучения безработных на Электронной бирже труда по перечню востребованных профессий "

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Сұранысқа ие кәсіптер тізбесі бойынша Электрондық еңбек биржасында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды мансап орталығы толтырады және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ұсынады.
3. Нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.
4. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында облыстың/қаланың атауы және Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша коды көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқытуға қатысу үшін оқуға кіріскен адамдардың саны көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқытуға қатысу үшін оқуға кіріскендердің ішінен ауыл тұрғындарының саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқытуға қатысу үшін оқуға кіріскен әйелдер саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқуға қатысу үшін оқуға кіріскендердің ішінен 35 жасқа дейінгі жастардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған адамдардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған ауыл тұрғындарының саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған әйелдердің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған 35 жасқа дейінгі жастардың саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған ауыл шаруашылығы кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған IT және телекоммуникациялар кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған туризм кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о ходе реализации профессионального обучения безработных на Электронной бирже труда по перечню востребованных профессий" (далее - Форма).
2. Форма заполняется карьерным центром и предоставляется в уполномоченный государственный орган в сфере занятости населения.
3. Форма предоставляется ежемесячно в срок в до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным.
4. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер строки.
7. В графе 2 Формы указывается наименование области/города и код по Классификатору административно-территориальных объектов.
8. В графе 3 Формы указывается количество человек, приступивших к обучению для участия в профессиональном обучении на Электронной бирже труда.
9. В графе 4 Формы указывается количество жителей села из числа приступивших к обучению для участия в профессиональном обучении на Электронной бирже труда.
10. В графе 5 Формы указывается количество женщин из числа приступивших к обучению для участия в профессиональном обучении на Электронной бирже труда.
11. В графе 6 Формы указывается количество молодежи до 35 лет из числа приступивших к обучению для участия в профессиональном обучении на Электронной бирже труда.
12. В графе 7 Формы указывается количество человек, получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
13. В графе 8 Формы указывается количество жителей села из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
14. В графе 9 Формы указывается количество женщин из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
15. В графе 10 Формы указывается количество молодежи до 35 лет из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
16. В графе 11 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области сельское хозяйство из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
17. В графе 12 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области IT и телекоммуникации из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
18. В графе 13 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области туризм из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.

19. Нысанның 14-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан маркетинг және БАҚ кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
20. Нысанның 15-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан кәсіптік сала бойынша оқудан өткен жеке қызметтер мен сервис саны көрсетіледі.
21. Нысанның 16-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан кәсіптік сала бойынша оқудан өткен адамдардың саны тұру және тамақтану көрсетіледі.
22. Нысанның 17-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан кәсіптік сала бойынша әлеуметтік қызмет көрсетуден өткен адамдардың саны көрсетіледі.
23. Нысанның 18-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен көлік және логистика кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
24. Нысанның 19-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан қаржы және бухгалтерлік есеп кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
25. Нысанның 20-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан мәдениет және спорт кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
26. Нысанның 21-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан ғылым және консалтинг кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
27. Нысанның 22-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан кәсіптік сала бойынша оқудан өткен мұнай, газ және ресурстарды өндіру саны көрсетіледі.
28. Нысанның 23-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан энергетика кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
29. Нысанның 24-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан біліктілігі жоқ мамандықтың кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
30. Нысанның 25-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан кәсіптік сала бойынша оқудан өткен құрылыс және сәулет адамдарының саны көрсетіледі.

19. В графе 14 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области маркетинг и СМИ из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
20. В графе 15 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области индивидуальные услуги и сервис из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
21. В графе 16 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области проживание и питание из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
22. В графе 17 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области социальное обслуживание из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
23. В графе 18 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области транспорт и логистика из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
24. В графе 19 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области финансы и бухучет из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
25. В графе 20 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области культура и спорт из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
26. В графе 21 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области наука и консалтинг из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
27. В графе 22 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области нефть, газ и добыча ресурсов из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
28. В графе 23 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области энергетика из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
29. В графе 24 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области профессии без квалификации из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
30. В графе 25 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области строительство и архитектура из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.

31. Нысанның 26-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен қауіпсіздік және төтенше жағдай кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
32. Нысанның 27-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық және абаттандыру кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
33. Нысанның 28-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен HR және хатшылық кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
34. Нысанның 29-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан сауда және қойма кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
35. Нысанның 30-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан өндіріс кәсіптік сала бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
36. Нысанның 31-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан білім беру және тәрбиелеу кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
37. Нысанның 32-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен SMART SKILLS кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
38. Нысанның 33-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен басшылар кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
39. Нысанның 34-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алған мемлекеттік қызмет кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
40. Нысанның 35-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандар қатарынан медицина және фармацевтика кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.
41. Нысанның 36-бағанында Электрондық еңбек биржасында кәсіптік оқыту бойынша сертификаттар алғандардың ішінен құқықтану кәсіптік саласы бойынша оқудан өткен адамдардың саны көрсетіледі.

31. В графе 26 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области безопасность и чрезвычайная ситуация из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
32. В графе 27 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области жилищно-коммунальное хозяйство и благоустройство из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
33. В графе 28 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области HR и секретариат из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
34. В графе 29 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области торговля и складирование из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
35. В графе 30 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области производство из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
36. В графе 31 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области образование и воспитание из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
37. В графе 32 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области SMART SKILLS из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
38. В графе 33 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области руководители из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
39. В графе 34 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области госслужба из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
40. В графе 35 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области Медицина и фармацевтика из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.
41. В графе 36 Формы указывается количество человек прошедших обучение по профессиональной области юриспруденция из числа получивших сертификаты по профессиональному обучению на Электронной бирже труда.