"Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 250 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 19 мамырдағы № 313 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 мамырда № 38759 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасында реттелмеген бөлігінде кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін құру, санатқа бөлу, сыныптау қағидаларын, сондай-ақ оларды жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларын және оларға қойылатын үлгілік талаптарды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 250 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16520 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың тиесілік нормаларында:
3-санатты (автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары 1-тармақтың реттік нөмірі 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Автокөлік құралдарын автоматтандырылған есепке алуға арналған жабдық (кедендік бақылаудың басқа техникалық құралдарымен (бұдан әрі – КБТҚ) интеграцияланған))
жиынтық
1 кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын автоматтандырылған есепке алуға арналған жабдық
жиынтық
1 кіру/шығу
";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 250 "Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенности и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза, а также требований к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции и может проводиться таможенный контроль"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2026 года № 38759
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026 г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 250 "Об утверждении Правил создания, категорирования, классификации, а также норм положенности и типовых требований к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов в части, не урегулированной таможенным законодательством Евразийского экономического союза, а также требований к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции и может проводиться таможенный контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16520) следующие изменения:
в Нормах положенности к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов, утвержденных указанным приказом:
строки, порядковые номера 1 и 2 пункта 1 Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 3 категории (по автомобильному сообщению), изложить в следующей редакции:
"
1
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими техническими средствами таможенного контроля (далее – ТСТК))
комплект
1 въезд/выезд
2
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта
комплект
1 въезд/выезд
";

2-санатты (автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары 2-тармақтың реттік нөмірі 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Автокөлік құралдарын автоматтандырылған есептеу жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық
2 кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын автоматтандырылған есептеу жабдығы 1 жолақ – 1 жиынтық
жиынтық
1 кіру/шығу
";
1-санатты (тәулігіне 200-ден және жоғары АКҚ байланысты автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары 3-тармақтың реттік нөмірі 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Автокөлік құралдарын автоматтандырылаған есептеу жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық
4 кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын автоматтандырылған есептеу жабдығы 1 жолақ – 1 жиынтық
жиынтық
1 кіру/шығу
";
1-санатты (тәулігіне 500-ден 1000-ға дейінгі АКҚ байланысты автомобиль қатынасы бойынша) кедендердің, кеден бекеттерінің және бақылау-өткізу пункттерінің кедендік бақылау техникалық құралдарының тиесілік нормалары 4-тармақтың реттік нөмірі 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Автокөлік құралдарын автоматтандырылған есептеу жабдығы (басқа КБТҚ-мен интеграцияланған)
жиынтық
12 кіру/шығу
2
Жеңіл автокөлік үшін жеке жолақ болған кезде автокөлік құралдарын автоматтандырылған электрондық жабдығы 1 жолақ – 1 жиынтық
жиынтық
1 кіру/шығу
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендерді, кеден бекеттерін және бақылау-өткізу пункттерін жайластыру мен материалдық-техникалық жарақтандырудың оларға қойылатын үлгілік талаптарда:
6-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шектес өткізу пункттерімен цифрлық манифестпен және алдын алу ақпараттың электрондық деректерімен алмасу үшін байланыстың т алшықты-оптикалық желісін қарастыру қажет.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары мен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесіне кіретін мамандандырылған мемлекеттік мекемелер орналасқан жерлерінде және аумағында кедендік операциялар жасалуы және кедендік бақылау жүргізілуі мүмкін өзге жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарда:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салмақтық габариттік параметрлерді айқындау – мемлекеттік кірістер органдары пайдаланатын цифрлық жүйелермен интеграциялау мүмкіндігімен, өткізілетін тауарлардың салмақты параметрлерін өлшеу, жүк автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін, оның ішінде автоматты режимде айқындауға арналған;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) байланыс және ақпараттық технологиялар - кибер қауіпсіздіктің кепілденген деңгейін, сондай-ақ "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желіге шығатын жұмыс орнымен қамтамасыз ететін байланыстың ашық (ішкі, қалааралық және халықаралық) және арнайы байланыс түрлерінің қажетті ақпаратын қамтамасыз етуге арналған;".

строки, порядковые номера 1 и 2 пункта 2 Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 2 категории (по автомобильному сообщению), изложить в следующей редакции:
"
1
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
2 въезд/выезд
2
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта 1 полоса – 1 комплект
комплект
1 въезд/выезд
";
строки, порядковые номера 1 и 2 пункта 3 Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 1 категории (по автомобильному сообщению в зависимости от 200 и более АТС/сутки), изложить в следующей редакции:
"
1
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
4 въезд/выезд
2
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта 1 полоса – 1 комплект
комплект
1 въезд/выезд
";
строки, порядковые номера 1 и 2 пункта 4 Нормы положенности технических средств таможенного контроля таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов 1 категории (по автомобильному сообщению в зависимости от 500 до 1000 АТС/сутки), изложить в следующей редакции:
"
1
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств (интегрированное с другими ТСТК)
комплект
12 въезд/выезд
2
Оборудование для автоматизированного учета автотранспортных средств, при наличии отдельной полосы для легкового автотранспорта из расчета 1 полоса – 1 комплект
комплект
1 въезд/выезд
";
в Типовых требованиях к обустройству и материально-техническому оснащению таможен, таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"5) волоконно-оптическую линию связи для обмена цифровыми данными предварительной информации и электронными манифестами с сопредельными пунктами пропуска.";
в Требованиях к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах размещения органов государственных доходов и специализированных государственных учреждений, входящих в систему органов государственных доходов и в иных местах, на территории которых могут совершаться таможенные операции, и может проводиться таможенный контроль, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) определения весогабаритных параметров – для измерения весовых параметров перемещаемых товаров, весовых и габаритных параметров грузовых автотранспортных средств, в том числе в автоматическом режиме с возможностью интеграции с цифровыми системами, используемыми органами государственных доходов;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) связи и информационных технологий – для обеспечения необходимой информацией, открытыми (внутренней, междугородней и международной) и специальными видами связи, обеспечивающими гарантированный уровень кибербезопасности, а также рабочие места с выходом в информационно-телекоммуникационную сеть "Интернет";".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғаш ресми жарияланған күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі М. Такиев

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев