"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2026 жылғы 18 мамырдағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 мамырда № 38741 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) адамның иммундық тапшылық вирусын (бұдан әрі – АИТВ инфекциясы) жұқтырған бір адамға арналған тариф – АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға шаққандағы АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын ТМККК шеңберінде медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
2) АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарауға арналған тариф – АИТВ инфекциясын зерттеп-қарау бойынша бір жүгінушіге есептегендегі ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
3) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін: аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "Бекітілген халықтың тіркелімі" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" ЦЖ) тіркелген халыққа қызметтер көрсету кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;
4) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтері кешенінің құны;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2026 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2026 года № 38741
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) тариф на одно лицо, зараженное вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция) – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;
3) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в цифровой системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ЦС "РПН");
4) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ЦС "РПН", с учетом поправочных коэффициентов;

5) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
6) базалық мөлшерлеме – стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларды бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;
7) бірлесіп орындаушы – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына (бұдан әрі – дерекқор) енгізілген, жасасқан қызметтерді сатып алу шарты бойынша қызметтер берушінің міндеттерінің бір бөлігін орындау үшін бірлесіп орындау шартын қызметтер беруші жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) донорлық ұйым – трансплантаттау мақсатында мәйіттерден ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу және консервациялау жүзеге асырылатын денсаулық сақтау ұйымы;
10) достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарының бір адамына арналған тариф – достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарының бір адамына шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
11) емделіп шығу жағдайы – пациентке келіп түскен кезден бастап шыққанға дейін стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
12) жыныстық-жастық түзету коэффициенті – халықтың әртүрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтары ескерілетін коэффициент;
13) клиникалық-шығындық топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеуге арналған шығындар бойынша ұқсас аурулардың клиникалық біртекті топтары;
14) қайтыс болғаннан кейінгі ағзаның (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) доноры – реципиентке трансплантаттау мақсатында ағзалары (ағзасының бөлігі) және (немесе) тіндерді (тінінің бөлігі) пайдаланылуы мүмкін, миының біржола семуі расталған, он сегіз жастағы және одан үлкен адам;

5) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
6) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай в стационарных и стационарозамещающих условиях;
7) соисполнитель – субъект здравоохранения, включенный в базу данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – база данных), с которым поставщик заключил договор соисполнения для исполнения части обязательств поставщика по заключенному договору закупа услуг;
8) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
9) донорская организация – организация здравоохранения, в которой осуществляется изъятие и консервация органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) от трупов с целью трансплантации;
10) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
11) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
12) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
13) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
14) посмертный донор органа (части органа) и (или) тканей (части ткани) – лицо в возрасте восемнадцати лет и старше, которому констатирована необратимая гибель головного мозга, органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) которого могут быть использованы для трансплантации реципиенту;

15) қызметтер беруші – Қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ – 242/2020 бұйрық) айқындалған тәртіпте көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
16) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
17) медициналық көмек көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрық) бекітілген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын сақтамаудан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқудан көрінетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайының және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) құнының (шығын сыйымдылығы коэффициентінің, тарифтің) негізсіз жоғарылауының фактісі, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету мерзімдерінің сақталмауы;
18) медициналық көрсетілетін қызметтер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
19) медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің регрессивтік шкаласы – денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін төлеу схемасы, оған сәйкес есептік кезеңге арналған қызметтерді сатып алу шартымен көзделген көлем орындалғанға дейін төлемдер "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрық) бекітілген тарифтер бойынша жүргізіледі, артық болған жағдайда төмендету коэффициенттері қолданылады;

15) поставщик – субъект здравоохранения, с которым Фонд или администратор бюджетных программ заключил договор закупа услуг в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) (далее – приказ № ҚР ДСМ-242/2020);
16) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
17) дефект оказания медицинской помощи (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении стандартов организации оказания медицинской помощи и необоснованном отклонении от клинических протоколов, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги (помощи) и (или) необоснованного завышения стоимости (коэффициента затратоемкости, тарифа) медицинских услуг (помощи), а также несоблюдение сроков оказания медицинских услуг (помощи), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) (далее – приказ № ҚР ДСМ-321/2020);
18) медицинские услуги (далее – услуги) – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
19) регрессивная шкала объемов медицинских услуг – схема оплаты услуг субъектов здравоохранения, при которой до выполнения объема на отчетный период предусмотренного по договору закупа услуг производится по тарифам, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550) (далее – приказ № ҚР ДСМ-170/2020), в случае превышения применяются понижающие коэффициенты;

20) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – МСАК субъектісі) – "БХТ" ЦЖ порталында тіркелген бекітілген халыққа ТМККК шеңберінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
21) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
22) медициналық цифрлық жүйе (бұдан әрі – МЦЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін цифрлық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
23) нысаналы жарна – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – МӘМС туралы Заң) айқындалған Қорға жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу үшін МӘМС-ке мемлекеттің жарналары түрінде ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен Қорға өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер;
24) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – "ДНЭТ" ЦЖ) "Психикалық науқастардың тіркелімі" (бұдан әрі – "ПНТ") және "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" (бұдан әрі – "ННТ") ішкі жүйелерінде тіркелген бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
25) республикалық денсаулық сақтау ұйымдары – уәкілетті органның қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, дербес білім беру ұйымының, медициналық білім беру ұйымдарының денсаулық сақтау ұйымдары;
26) тариф – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрық) сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;

20) субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь (далее – субъект ПМСП) – субъект здравоохранения, оказывающий ПМСП в рамках ГОБМП прикрепленному населению, зарегистрированному в ЦС "РПН";
21) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту здравоохранения ПМСП;
22) медицинская цифровая система (далее – МЦС) – цифровая система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в цифровом формате;
23) целевой взнос – безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в Фонд, для оплаты оказания услуг в рамках ГОБМП, в виде взносов государства на ОСМС за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в Фонд, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об ОСМС), для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе ОСМС военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов.
24) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах "Регистр психических больных" (далее – "РПБ") и "Регистр наркологических больных" (далее – "РНБ") цифровой системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ЦС "ЭРДБ");
25) республиканские организации здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования;
26) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) (далее – приказ № ҚР ДСМ-309/2020);

27) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сауда атауына шекті бағаларды бекіту туралы" 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-77 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23886 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-77 бұйрық) сәйкес уәкілетті орган бекіткен ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде сатып алуды одан жоғары бағамен жүргізуге болмайтын, дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған баға;
28) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты) – медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсетуді көздейтін Қор мен денсаулық сақтау субъектісінің арасындағы жазбаша нысандағы келісім;
29) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу (бұдан әрі – мониторинг) – Қордың немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметтер берушінің шарттық міндеттемелерді тиісінше орындауы бойынша бағалауы және (немесе) жасалған көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сыртқы сараптама;
30) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" ЦЖ-ның "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" (бұдан әрі – "ТНҰТ") ішкі жүйесінде тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде туберкулезбен ауыратын науқастарға көрсетілетін медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
31) түзету коэффициенттері – № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрықтың негізінде бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф белгілеу мақсатында көрсетілетін қызметтің есептік құнына қолданылатын коэффициенттер;
32) шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласы (бұдан әрі – Сызықтық шкала) – медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелерін алғаннан кейін, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының айлық сомасы асып кеткен жағдайларда төлем сомасын есептеу тетігі (бұдан әрі – сапа мен көлем мониторингі);

27) предельная цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках ГОБМП и в системе ОСМС – цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия, выше которой не может быть произведен закуп в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, утвержденная уполномоченным органом согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-77 "Об утверждении предельных цен на торговое наименование лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23886) (далее – приказ № ҚР ДСМ-77);
28) договор закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между Фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи потребителям медицинских услуг;
29) мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг) – оценка Фонда или администратора бюджетных программ по надлежащему исполнению договорных обязательств поставщиком и (или) внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) в рамках заключенного договора закупа услуг;
30) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" (далее – НРБТ) ЦС "ЭРДБ";
31) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые к расчетной стоимости услуги с целью установления тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной на основании приказа № ҚР ДСМ-309/2020;
32) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения (далее – субъект цифровой среды).

33) шығын сыйымдылығы коэффициенті – КШТ-ның базалық мөлшерлемесінің құнына шығындылық дәрежесін айқындайтын коэффициент;
34) ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – ЫК) – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21824 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрық) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары негізінде денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлерін ынталандырушы компонентінің қаражаты есебінен көтермелеу әдісі;
35) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар (бұдан әрі – цифрлық орта субъектісі).
36) цифрлық төлем жүйесі (бұдан әрі – ЦТЖ) – ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілген қызметтерді сатып алу, оның ішінде сатып алу шарттарын орындау бойынша қызметті автоматтандыратын цифрлық жүйелер;
37) № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрыққа сәйкес ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының есептік санына жан басына шаққандағы норматив – МСАК субъектісіне бекітілген (республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыс орталықтары) бір тұрғынына есептелген, ірілендіруге жататын есептік құн.";
12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қор мен қызметтер берушіге байланысты емес жағдайларға байланысты (табиғи құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай, цифрлық жүйелердің істен шығуы немесе жұмыс істемеуі, пандемия) Қордың қызметтер берушіге төлем жасауы мүмкін болмаған жағдайда, Қор мен қызметтер беруші келісе отырып аванстық (алдын ала) төлем жасайды:
1) бұрын Қормен шарт жасасқан қызметтер берушілер үшін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 70 (жетпіс) пайызынан аспайтын сомасында, төленген аванстың (алдын ала) төлем сомасын ұстап қалу графигіне сәйкес кейіннен ұстау;
2) бұрын Қормен шарт жасамаған қызметтер берушілер үшін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайтын сомасында, төленген аванстың (алдын ала) төлем сомасын ұстап қалу графигіне сәйкес кейіннен ұстау.

33) линейная шкала оценки исполнения договора (далее – Линейная шкала) – механизм расчета суммы оплаты в случаях превышения месячной суммы договора закупа услуг после получения результатов мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (далее – мониторинг качества и объема);
34) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
35) стимулирующий компонент (далее – СК) – это метод поощрения работников субъекта здравоохранения за счет средств стимулирующего компонента результатов деятельности на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-278/2020 "Об утверждении правил поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21824) (далее – приказ № ҚР ДСМ-278/2020);
36) цифровая платежная система (далее – ЦПС) – цифровые системы, автоматизирующие деятельность по закупу услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, в том числе по исполнению договоров закупа услуг;
37) подушевой норматив на расчетную численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению, согласно приказу № ҚР ДСМ-309/2020 – расчетная стоимость на одного прикрепленного жителя (городов республиканского значения, столицы и областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению.";
пункты 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"12. Фонд по согласованию с поставщиком в случае невозможности исполнения оплаты Фондом поставщику из-за обстоятельств, не зависящих от Фонда и поставщика (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение, сбой или нефункционирование цифровых систем, пандемия), осуществляет авансовую (предварительную) оплату:
1) для поставщиков, ранее заключавших договор с Фондом в размере не более 70 (семидесяти) процентов от суммы договора закупа услуг, с последующим удержанием суммы, выплаченной авансовой (предварительной) оплаты, согласно графику ее удержания;
2) для поставщиков, ранее не заключавших договор с Фондом в размере не более 30 (тридцати) процентов от суммы договора закупа услуг, с последующим удержанием суммы, выплаченной авансовой (предварительной) оплаты, согласно графику ее удержания.

13. Көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыру көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілімнің, қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасының негізінде жүзеге асырылады.
Қызметтерді сатып алудың ұзақ мерзімді шарттары бойынша төлем құжаттарын қалыптастыру және көрсетілген медициналық қызметтердің көлемі мен сомаларын есепке алуды жүргізу әрбір қаржы жылы бөлек жүзеге асырылады.
14. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарын есепке алуды Қор қолмен немесе ЦТЖ-да автоматтандырылған режимде жүзеге асырады.
15. Қызметтер беруші есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЦТЖ-да Қордың активтері және ТМККК-ға бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімді (шот-тізілімдерді) (бұдан әрі – көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілім) қолмен немесе автоматтандырылған режимде қалыптастырады және Қорға басшы немесе уәкілетті лауазымды адам қол қойған қызметтер берушінің атынан қағаз жеткізгіште және қызметтер берушінің мөрімен (бар болған жағдайда) расталған немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат түрінде береді.
Қызметтер беруші шот-тізілімді қолмен немесе автоматтандырылған режимде дұрыс қалыптастырмаған және (немесе) қате деректермен қол қойылған шот-тізілімді қағаз жеткізгіште ұсынған жағдайда, Қор оны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қызметтер берушіге шот-тізілімді қайта қалыптастыру үшін қайтарады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген еңсерілмейтін күш мән-жайлары және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған цифрлық жүйелерді жаңартуларға байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор еңсерілмейтін күш мән-жайлары және (немесе) цифрлық жүйелерді жаңартуларға байланысты мән-жайлар жойылғаннан кейін көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілімді қабылдайды.
Ағымдағы жылдың қаңтарындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шот-тізілім өткен жылдың 1 желтоқсанынан бастап ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шот-тізілімге кірмеген көрсетілетін қызметтерді ескере отырып қалыптастырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қызметтер беруші бухгалтерлік есептің бастапқы құжаттарының негізінде есептік кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейінгі мерзімде ЦТЖ-да есептік кезеңде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілері қызметтер көрсету кезіндегі шығыстардың құрылымы туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастыруды және денсаулық сақтау субъектісінің және Қордың есептік деректерді цифрлық өңдеу бағдарламаларын интеграциялау арқылы денсаулық сақтау субъектілерінің ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі шығыстары туралы мәліметтерге Қорға қол жеткізуді беруді қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген ақпарат және Қорға мәліметтерге қол жеткізу берілмеген жағдайда ағымдағы есептік кезең үшін қызмет берушіге шот-тізілімді қалыптастыру көрсетілген ақпарат және қол жеткізу берілгенге дейін жүргізілмейді.
Қызметтер беруші Қордың сұрау салуы бойынша бастапқы бухгалтерлік құжаттардың көшірмелерін ұсынады, оның негізінде осы тармақта көрсетілген ақпаратты қалыптастыру жүзеге асырылады.
Осы тармақтың күші көрсетілген мәліметтердің қағаз нысанда берілуін қамтамасыз ететін арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, әскери-медициналық мекемелердің (медициналық бөлімшелердің) жанындағы қызметтер берушілерге қолданылмайды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

13. Формирование акта оказанных услуг осуществляется на основании счет-реестра за оказанные услуги, протокола исполнения договора закупа услуг.
По долгосрочным договорам закупа услуг формирование платежных документов и ведение учета объемов и сумм оказанных медицинских услуг осуществляется раздельно каждый финансовый год.
14. Учет договоров закупа услуг осуществляется Фондом в ручном или в автоматизированном режиме в ЦПС.
15. Поставщик в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, в ЦПС формирует в ручном или в автоматизированном режиме и передает Фонду подписанный руководителем или уполномоченным лицом от имени поставщика на бумажном носителе и заверенный печатью поставщика (при ее наличии) или в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) счет-реестр (счет-реестров) за оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – счет-реестр за оказанные услуги) за счет активов Фонда социального медицинского страхования и средств целевого взноса, выделяемых на ГОБМП, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае некорректного формирования поставщиком счет-реестра в ручном или в автоматизированном режиме и (или) предоставлении подписанного счет-реестра на бумажном носителе с некорректными данными, Фонд в течение 1 (одного) рабочего дня после его получения возвращает поставщику счет-реестр для его повторного формирования.
В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в цифровых системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, Фонд принимает счет-реестр за оказанные услуги после устранения обстоятельств непреодолимой силы и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в цифровых системах.
Счет-реестр за январь текущего года в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС формируется с учетом услуг, не вошедших в счет-реестр в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с 1 декабря предыдущего года.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Поставщик на основании первичных документов бухгалтерского учета в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, обеспечивает в ЦПС формирование за отчетный период информации о структуре расходов субъектов здравоохранения при оказании услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и обеспечивает предоставление доступа Фонду к сведениям о расходах субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС посредством интеграции программ цифровой обработки учетных данных субъекта здравоохранения и Фонда.
При непредставлении информации и доступа Фонду к сведениям, указанным в первом абзаце настоящего пункта, формирование счет-реестра за текущий отчетный период поставщику не производится до предоставления указанной информации и доступа.
Поставщик по запросу Фонда предоставляет копии первичных бухгалтерских документов, на основании которых осуществляется формирование информации, указанной в настоящем пункте.
Действие настоящего пункта не распространяется на поставщиков при специальных государственных и правоохранительных органах, военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях), которые обеспечивают предоставление указанных сведений в бумажной форме.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қордың активтері және ТМККК-ға бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен Қор ЦТЖ-да қолмен немесе автоматтандырылған режимде қалыптастырады және Қор мен қызметтер берушінің атынан басшы немесе уәкілетті тұлға қағаз жеткізгіште қол қояды және Қордың және қызметтер берушінің мөрлерімен расталады (бар болған жағдайда) немесе ЭЦҚ арқылы қол қойылған электрондық құжат түрінде қалыптастырылады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасында:
1) өзге төлемдер – сот органдарының шешімі, жүргізілген төлемдер бойынша өткен төлем кезеңдері үшін салыстырып-тексеру нәтижелері, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты не осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша төленуге жататын сомаларды қайта есептеу болған жағдайларда;
2) өзге шегерімдер – сот органдарының шешімі болған, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген жылдық сомасы асып кеткен, жүргізілген төлемдер бойынша өткен төлем кезеңдері үшін салыстырып-тексеру нәтижелері, есепті кезең жабылғаннан кейін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуы мониторингінің немесе жоспардан тыс мониторинг нәтижелері бойынша айыппұл санкцияларын қолдану, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты не осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша төленуге жататын сомаларды қайта есептеу жағдайларында көрсетіледі.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қызметтер беруші ЦТЖ-да көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасының негізінде көрсетілген қызметтердің актісін (бұдан әрі – көрсетілген қызметтердің актісі) құрады.
Көрсетілген қызметтер актісі көрсетілетін қызметтерді сатып алудың әрбір шартына жеке-жеке қалыптастырылады және Қордың және қызметтер берушінің атынан басшы немесе уәкілетті тұлға қағаз жеткізгіште қол қояды және Қордың және қызметтер берушінің мөрлерімен (бар болған жағдайда) расталады немесе олардың ЭЦҚ қойылған электрондық құжат түрінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Көрсетілетін қызметті сатып алу шартында көзделген форс-мажорлық жағдайлар және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған цифрлық жүйелерді жаңартуға байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор төлем құжаттарын қолмен қабылдайды.

"19. Протокол исполнения договора закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС за счет активов Фонда и средств целевого взноса, выделяемых на ГОБМП формируется Фондом в ЦПС в ручном или автоматизированном режиме и подписывается руководителем или уполномоченным лицом от имени Фонда и поставщика на бумажном носителе и заверяется печатями Фонда и поставщика (при ее наличии) или формируется в виде электронного документа, подписанного их ЭЦП по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В протоколе исполнения договора закупа услуг отражаются:
1) иные выплаты – при наличии решения судебных органов, результатов сверки за прошедшие платежные периоды по проведенным платежам, перерасчета сумм, подлежащих оплате ввиду изменения законодательства Республики Казахстан либо по иным основаниям, предусмотренным настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан;
2) иные вычеты – при наличии решения судебных органов, превышения годовой суммы договора закупа услуг, предусмотренной договором закупа услуг, результатов сверки за прошедшие платежные периоды по проведенным платежам, применения штрафных санкций по результатам мониторинга надлежащего исполнения договора закупа услуг или внепланового мониторинга после закрытия отчетного периода, перерасчета сумм, подлежащих оплате ввиду изменения законодательства Республики Казахстан либо по иным основаниям, предусмотренным настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Поставщик на основании протокола исполнения договора закупа услуг в ЦПС составляет акт выполненных работ (оказанных услуг) (далее – акт оказанных услуг).
Акт оказанных услуг формируется в ручном или автоматизированном режиме отдельно на каждый договор закупа услуг и подписывается руководителем или уполномоченным лицом от имени Фонда и поставщика на бумажном носителе и заверяется печатями Фонда и поставщика (при ее наличии) или формируется в виде электронного документа, подписанного их ЭЦП по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в цифровых системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, Фонд принимает платежные документы в ручном режиме.";

22. Қағаз жеткізгіштегі төлем құжаттары екі данада, қызметтер беруші және Қор үшін бір-бір данадан қалыптастырылады.
ЦТЖ-ға қызметтер берушінің деректерді дұрыс немесе толық енгізбеу фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген қызметтер актісі бойынша ақы төлеуді жүзеге асыру сәтіне дейін МЦЖ-дағы деректерді түзету Қордың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
"Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесіндегі (бұдан әрі – "СНЭТ" ЦЖ) гистологиялық және патоморфологиялық зерттеулердің нәтижелері зерттеу нәтижелерін алу фактісі бойынша енгізіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қызметтерге ақы төлеу нәтижелері бойынша Қор тоқсан сайын, сондай-ақ 11 (он бір) ай үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті салыстырып-тексеру актісін (бұдан әрі – салыстырып-тексеру актісі) қалыптастыра отырып, қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық қызметтер мен қаржылық міндеттемелер көлемдерінің орындалуын салыстырып-тексеруді жүзеге асырады және қызметтерді сатып алу шартына қосымша келісімдер жасайды.
Ағымдағы жылдың екінші және үшінші тоқсандарының, 10 (оныншы) және 11 (он бірінші) айларының қорытындылары бойынша салыстырып-тексеру актісінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының көлемі және (немесе) азайту сомалары:
1) алдын алуға болмайтын өлім жағдайларын қоспағанда, сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша;
2) ақы төлеу кешенді жан басына шаққандағы норматив, жан басына шаққандағы норматив, кешенді тариф бойынша және олар бойынша сызықтық шкала қолданылмайтын көмек түрлері бойынша жүзеге асырылатын медициналық көмек түрлерін қоспағанда, медициналық көрсетілетін қызметтер көлемдерінің орындалмауы көрсетіледі.
Қор жыл ішінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының сомасын:
1) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін және қаражат көлемін ай сайын бөлу бойынша орындамаған;
2) қызметтер берушінің жазбаша өтініші негізінде көрсетілетін қызметтер көлемін және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша қаражат көлемін қызметтер беруші орындаудан бас тартқан жағдайларда азайтады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген еңсерілмейтін күш және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған цифрлық жүйелердің дайын болмауына байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор еңсерілмейтін күш және (немесе) цифрлық жүйелердің дайын болмауына байланысты мән-жайлар жойылғаннан кейін салыстырып-тексеру актісін жасайды.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

22. Платежные документы на бумажном носителе формируются в двух экземплярах, по одному экземпляру для поставщика и Фонда.
В случае установления факта некорректного или неполного ввода данных поставщиком в ЦПС, по согласованию с Фондом, осуществляется корректировка данных в МЦС, введенных поставщиком, до момента осуществления оплаты по акту оказанных услуг.
Результаты гистологических и патоморфологических исследований в цифровой системе "Электронный регистр стационарных больных" (далее – ЦС "ЭРСБ") вносятся по факту получения результатов исследований.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. По результатам оплаты услуг Фонд ежеквартально, а также за 11 (одиннадцать) месяцев осуществляет сверку исполнения объемов медицинских услуг и финансовых обязательств по договорам закупа услуг с формированием соответствующего акта сверки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт сверки) и заключает дополнительные соглашения к договору закупа услуг.
В акте сверки по итогам второго, третьего кварталов, 10 (десятого) и 11 (одиннадцатого) месяцев отражаются объемы и (или) суммы уменьшения договора закупа услуг:
1) по результатам мониторинга качества и объема, за исключением непредотвратимых летальных случаев;
2) неисполнения объемов медицинских услуг, за исключением видов медицинской помощи, по которым оплата осуществляется по комплексному подушевому нормативу, подушевому нормативу, комплексному тарифу и по видам помощи, по которым не применяется линейная шкала.
Фонд в течение года уменьшает объем медицинских услуг и (или) сумму договора закупа услуг в случаях:
1) неисполнения по помесячному распределению объемов услуг и объема средств по договору закупа услуг;
2) отказа от исполнения поставщиком объемов услуг и (или) объема средств по договору закупа услуг на основании письменного обращения поставщика.
В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с неготовностью в цифровых системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, Фонд составляет акт сверки после устранения обстоятельств непреодолимой силы и (или) обстоятельств, связанных с неготовностью в цифровых системах.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Бірлесіп орындаушының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлем құжаттарын қалыптастыру тиісті цифрлық жүйелерде немесе қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылады.";
38, 39, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін қызметтер берушіге ақы төлеу:
1) білікті мамандарды және (немесе) пациентті санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты жедел медициналық жәрдем және медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша;
2) жедел медициналық жәрдем станцияларының жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық айлықақының 200% мөлшерінде қосымша ақы төлеуге;
3) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына (бұдан әрі – № 1193 ҚР ҮҚ) сәйкес жедел медициналық жәрдем станцияларының жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеуге жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі – ДСБ) ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ерекше еңбек жағдайлары үшін жедел медициналық жәрдем станцияларының жұмыскерлеріне қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
39. Есепті кезеңде қызметтер берушіге жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы жедел жәрдемнің жан басына шаққандағы нормативін есепті кезеңде жедел жәрдем станциясының қызмет көрсету аумағындағы МСАК ұйымдарына бекітілген "БХТ" ЦЖ-да тіркелген халықтың орташа тізімдік санына көбейту жолымен айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген халықтың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін жедел жәрдем станциясының қызмет көрсету аумағындағы МСАК ұйымдарына бекітілген "БХТ" ЦЖ-да тіркелген халықтың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен айқындалады.
Есепті кезеңде жедел көмектің жан басына шаққандағы нормативі бойынша қызметтер берушіге жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты болмайды.
40. Қызметтер беруші "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманың нысандары бойынша деректерді "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да күн сайын дербестендірілген енгізуді қамтамасыз етеді.

"35. Формирование платежных документов по оплате услуг соисполнителя осуществляется в соответствующих цифровых системах или на бумажных носителях.";
пункты 38, 39, 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"38. Оплата поставщику за оказание скорой медицинской помощи осуществляется:
1) по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) пациента санитарным транспортом;
2) на выплату доплат водителям станций скорой медицинской помощи за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада;
3) на выплату доплат работникам станций скорой медицинской помощи за особые условия труда в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – ПП РК № 1193).
Местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УЗ) ежемесячно до 20 числа следующим за отчетным периодом предоставляют отчет в Фонд по выплатам доплат работникам станций скорой медицинской помощи за особые условия труда согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
39. Сумма оплаты за оказание скорой медицинской помощи поставщику за отчетный период определяется путем умножения подушевого норматива скорой помощи на среднесписочную численность прикрепленного населения, зарегистрированного в ЦС "РПН" к организациям ПМСП на территории обслуживания станции скорой помощи за отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного населения, зарегистрированного в ЦС "РПН" к организациям ПМСП на территории обслуживания станции скорой помощи за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание скорой медицинской помощи поставщику по подушевому нормативу скорой помощи за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг.
40. Поставщик обеспечивает ежедневный персонифицированный ввод данных по формам первичной медицинской документации, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020) в МЦС, интегрированной ЦС "ЕПС".

41. Бекітілген халыққа МСАК көрсететін қызметтер беруші – денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген сома шегінде:
1) бекітілген халыққа МСАК қызметтерін көрсету;
2) 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету үшін бекітілген халыққа кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
3) ақуызы төмен арнайы емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз ету;
4) қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін ірілендіру;
5) МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық жалақының 200 % мөлшерінде қосымша ақы төлеуге;
6) № 1193 ҚР ҮҚ-ға сәйкес МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жұмыскерлеріне еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеуге;
7) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарына медициналық көмек көрсету;
8) № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығымен айқындалған МСАК субъектілері қызметінің түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары үшін МСАК мамандарымен медициналық көмек көрсететін қызметтер берушінің жұмыскерлерін ынталандыру (бұдан әрі – МСАК жұмыскерлерін ынталандыру) үшін жүзеге асырылады.
ДСБ ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ерекше еңбек жағдайлары үшін МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жұмыскерлеріне қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
42. Бекітілген халыққа МСАК көрсеткені үшін ақы төлеу МСАК КЖН тарифі бойынша жүзеге асырылады, ол "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 49 бұйрық) сәйкес ТМККК шеңберінде қызметтер тізбесі бойынша МСАК қызметтерін көрсетуді қамтиды.";
46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. ДСБ шешімі бойынша ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен орталықтандырылған қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін айқындауға жол беріледі.
Ақы төлеу мақсатында ақуызы төмен емдік өнімдерді және құрамында фенилаланині төмен өнімді босату "Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "ДҚ" ЦЖ) тіркеледі.

41. Оплата услуг поставщиков-субъектов здравоохранения, оказывающих ПМСП прикрепленному населению осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг за:
1) оказание услуг ПМСП прикрепленному населению;
2) оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов;
3) обеспечение специализированными лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина;
4) разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности;
5) на выплату доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада;
6) на выплату доплат работникам отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда в соответствии с ПП РК № 1193;
7) оказание медицинской помощи в организациях среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
8) стимулирование работников поставщика, оказывающего медицинскую помощь специалистами ПМСП, за достигнутые индикаторы конечного результата деятельности субъектов ПМСП (далее – стимулирование работников ПМСП) в порядке, определенном приказом № ҚР ДСМ-278/2020.
УЗ ежемесячно до 20 числа следующим за отчетным периодом предоставляют отчет в Фонд по выплатам доплат работникам отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
42. Оплата услуг ПМСП прикрепленному населению осуществляется по тарифу КПН ПМСП, который включает в себя оказание услуг ПМСП по перечню услуг согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160) (далее – приказ № 49).";
пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. По решению УЗ допускается определение субъектов ПМСП для централизованного обеспечения лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина.
В целях оплаты отпуск лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина регистрируется в цифровой системе "Лекарственное обеспечение" (далее – ЦС "ЛО").

47. Есепті кезеңде МСАК КЖН бойынша МСАК субъектілеріне амбулаториялық-емханалық көмек (бұдан әрі – АЕК) көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы МСАК субъектілері үшін МСАК КЖН-ны есепті кезеңде "БХТ" ЦЖ-да тіркеліп бекітілген халықтың орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген халықтың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін "БХТ" ЦЖ-да тіркеліп бекітілген халықтың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен айқындалады.
47-1-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, есепті кезеңде МСАК КЖН бойынша МСАК субъектілеріне АЕК қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты болмайды.";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Ақы төлеу процесін жүзеге асыру кезінде цифрлық орта субъектісі "БТЖ" ЦЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттарына сәйкес бірлесіп орындаушылар және олар көрсететін консультациялық-диагностикалық қызметтер (бұдан әрі – КДҚ) бойынша деректерді енгізеді және растайды.
51. Амбулаториялық жағдайда МСАК және мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін шот-тізілімді автоматтандырылған қалыптастыру кезінде ақы төлеуді жүргізу және ақы төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеу үшін қызметтер беруші:
1) дәрігерлердің қабылдау графигі мен кестесін, дәрігерге қабылдауға жазылу, активтер мен үйге шақырулар бойынша күн сайын МЦЖ "Тіркеу бөлімі" модулінде мәліметтерді енгізуді;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін АЕК мамандарымен көрсетілген қызметтерді "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да күн сайын дербестендірілген тіркеуді;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да КДҚ сыртқы бағыттарын күн сайын енгізуді;
4) "ДҚ" ЦЖ-да емшек сүтінің бейімделген алмастырғыштарын босатуды күн сайын енгізуді;
5) "ДҚ" ЦЖ-да ақуызы төмен емдік өнімдер мен құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босатуды күнделікті енгізуді;
6) "БТЖ" ЦЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша деректерді олар жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізуді және растауды;
7) "БТЖ" ЦЖ-да қызметтер берушінің бекітілген халыққа КДҚ көрсетуге бірлесіп орындау шартын орындау хаттамасын, қызметтер берушінің бекітілген халыққа бірлесіп орындау шарты бойынша КДҚ көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыруды;
8) есептеу мен бөлу № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылатын ЫК-ты төлеу үшін қажетті деректерді "БТЖ" ЦЖ-да енгізуді және беруді қамтамасыз етеді.
"БТЖ" ЦЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар ағымдағы есепті кезеңге төлемге ұсынған шот-тізілімдер болмаған жағдайда АЕК көрсетілген қызметтер бойынша шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін қызметтер берушіге жүргізілмейді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

47. Сумма оплаты за оказание услуг амбулаторно-поликлинической помощи (далее – АПП) субъектам ПМСП по КПН ПМСП за отчетный период определяется путем умножения КПН ПМСП для субъектов ПМСП на среднесписочную численность прикрепленного населения, зарегистрированного в ЦС "РПН" за отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного населения, зарегистрированных в ЦС "РПН" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание услуг АПП субъектам ПМСП по КПН ПМСП за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 47-1.";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. При осуществлении процесса оплаты субъект цифровой среды в ЦС "ЕПС" вводит и подтверждает данные по соисполнителям и оказываемым ими консультативно-диагностическим услугам (далее – КДУ) в соответствии с заключенными договорами соисполнения.
51. Для проведения оплаты при автоматизированном формировании счет-реестра за оказание комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате, поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод сведений по графику приема и расписание врачей, записи на прием к врачу, активы и вызовы на дом в модуле "Регистратура" МЦС;
2) ежедневную персонифицированную регистрацию в МЦС, интегрированной с ЦС "ЕПС", оказанных услуг АПП для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
3) ежедневный ввод внешних направлений КДУ в МЦС, интегрированной с ЦС "ЕПС" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
4) ежедневный ввод отпуска адаптированных заменителей грудного молока в ЦС "ЛО";
5) ежедневный ввод отпуска лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина в ЦС "ЛО";
6) ввод и подтверждение данных по заключенным договорам соисполнения в ЦС "ЕПС" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их заключения;
7) формирование в ЦС "ЕПС" протокола исполнения договора соисполнения на оказание КДУ прикрепленному населению поставщика, акта оказанных услуг КДУ по договору соисполнения прикрепленному населению поставщика;
8) ввод и передачу в ЦС "ЕПС" данных, необходимых для выплаты СК, расчет и распределение которого осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-278/2020.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ЦС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:

"53. ЦЖ-да енгізу нәтижелері бойынша деректер Қорға және цифрлық орта субъектісіне функциялары мен құзыреттері шегінде Қордың өз құзыреті шеңберінде осы Қағидаларда айқындалған басқарушылық шешімдерді қабылдауы мақсатында күнделікті медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемін мониторингтеу, талдау және бағалау үшін қолжетімді болады.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. МСАК субъектілері мен ауыл субъектілеріне ЫК төлеу үшін медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері:
"БХТ" ЦЖ-да есепті тоқсан аяқталған күннен кейінгі келесі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті тоқсан ішінде болған (жазатайым оқиғаларды қоспағанда) және МСАК деңгейінде алдын алуға болатын барлық ана өлімі мен сәби өлімінің жағдайларын тіркеу, сондай-ақ көрсетілген жағдайлардың СК сомасын есептеуге қатысуы туралы мәліметтер сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша;
"ЖБНҚК" ЦЖ-да медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылаудың аяқталмауына байланысты есепті кезеңде ЫК сомасын есептеуге қатыспайтын нәресте өлімі жағдайлары туралы мәліметтер.
56. "ЖБНҚК" ЦЖ-да МСАК субъектілері мен ауыл субъектілері бойынша Қор:
1) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, бұл ретте ағымдағы жылдың 4-тоқсаны үшін келесі жылдың қаңтарында есепті тоқсанның жабылуын растау. Есепті тоқсанды жабу халық бекітілген учаскелер бөлінісінде МСАК субъектілері бойынша бөлінбеген жағдайлар болған кезде тоқтатыла тұрады. Есепті кезеңді жабуды растаған күннен бастап Қорды қоспағанда, енгізілген деректерді өзгертуге рұқсат берілмейді;
2) есептік тоқсанда қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторларын бағалау қорытындылары бойынша МСАК субъектілеріне және ауыл субъектілеріне бөлінген қаражат шегінде ЫК сомасын аударуды қамтамасыз етеді.";
58, 59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. МСАК субъектісі төлем құжаттарын қалыптастыру үшін:
1) түпкілікті нәтиже индикаторларының мәніне әсер ететін нақты жағдай бойынша бекіту учаскесі туралы ақпарат болмаған кезде "БХТ" ЦЖ-ға деректерді енгізуді;
2) аумақтық учаскелер бөлінісінде түпкілікті нәтиже индикаторларының мәндерін және ЫК сомаларын автоматтандырылған есептеу аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде есепті тоқсанның жабылуын растау, кейін енгізілген деректерді кез келген өзгеру мүмкін болмайды;
3) көтермелеу қағидаларына сәйкес МСАК жұмыскерлерін ынталандыру бойынша ЫК сомаларын бөлу нәтижелері бойынша есепті ай үшін жиынтық деректерді енгізуді және есепті тоқсан аяқталған күннен кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлеріне нормативтің ЫК сомаларын бөлу бойынша есепті қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

"53. По результатам ввода в ЦС данные становятся доступными Фонду и субъекту цифровой среды в пределах функций и полномочий, определенных настоящими Правилами для ежедневного мониторинга качества и объема медицинских услуг, анализа и оценки с целью принятия управленческих решений Фондом в рамках его компетенции.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Для оплаты СК субъектам ПМСП и субъектам села ведомство уполномоченного органа по государственному контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения обеспечивают:
в ЦС "РПН" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем завершения отчетного квартала, регистрацию всех случаев материнской смертности и младенческой смертности, произошедших в течение отчетного квартала (за исключением несчастных случаев) и предотвратимых на уровне ПМСП, а также сведения об участии указанных случаев в расчете суммы СК по результатам мониторинга качества и объема;
в ЦС "ДКПН" сведения о случаях младенческой смертности, не участвующих в расчете суммы СК в отчетном периоде в связи с незавершенным государственным контролем в сфере оказания медицинских услуг.
56. По субъектам ПМСП и субъектам села в ЦС "ДКПН" Фонд обеспечивает:
1) подтверждение закрытия отчетного квартала в срок не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, при этом за 4 квартал текущего года – в январе следующего года. Закрытие отчетного квартала приостанавливается при наличии нераспределенных случаев по субъектам ПМСП в разрезе участков, к которым прикреплено население. Изменение внесенных данных за исключением Фонда, со дня подтверждения закрытия отчетного периода не допускаются;
2) перечисление суммы СК субъектам ПМСП и субъектам села по итогам оценки достигнутых индикаторов конечного результата за отчетный квартал в пределах выделенных средств.";
пункты 58, 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"58. Субъект ПМСП для формирования платежных документов обеспечивает:
1) ввод данных в ЦС "РПН", при отсутствии информации об участке прикрепления по конкретному случаю, влияющему на значение индикаторов конечного результата;
2) подтверждение закрытия отчетного квартала в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней по завершению автоматизированного расчета значений индикаторов конечного результата и сумм СК в разрезе территориальных участков, после чего любые изменения внесенных данных невозможны;
3) ввод сводных данных за отчетный месяц по результатам распределения сумм СК по стимулированию работников ПМСП в соответствии с правилами поощрения и формирование отчета по распределению сумм СК работникам субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам в срок до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за днем завершения отчетного квартала.

59. Уәкілетті органның хатымен расталған цифрлық жүйелерде жаңартулармен байланысты сатып алу шарты және (немесе) жағдайларында көрсетілген еңсерілмес күш жағдайлары пайда болған жағдайда Қор көрсетілген қызметтерге шот-тізілімді ЫК-сыз қабылдайды және кейінгі есептесумен және келесі есептік кезеңдегі өзге төлемдер арқылы төленеді.
60. Консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушілерге ақы төлеуді Қор "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) айқындалған қызметтер тізбесі бойынша жүзеге асырады.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. МСАК және амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек қызмет кешенін көрсету үшін және төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеуді қызметтер беруші № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттамаға сәйкес көрсетілген медициналық қызметтер туралы деректерді "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да енгізуді және растауды және олардың "БТЖ" ЦЖ-ға жіберілуін көрсетілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
Ағымдағы есепті кезең үшін АЕК қызметтерін көрсеткені үшін шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар "БТЖ" ЦЖ-да ақы төлеуге ұсынылған шот-тізілімдер болмаған жағдайда жүргізілмейді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Қызметтер беруші:
1) "СНЭТ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күнделікті енгізуді және растауды;
2) "ДҚ" ЦЖ-да бала күтімі бойынша жиынтықты (дәрі қобдишасын) босатуды күн сайын енгізуді;
3) "СНЭТ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін стационардан шыққан адамның статистикалық картасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.";
78-тармақта:
12) тармақша алып тасталсын;
79, 80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Қор мамандандырылған және медициналық көмек көрсеткен кездегі өлім жағдайлары бойынша ЦТЖ-да № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша әрбір өлім жағдайына (өліммен аяқталған) және өлім жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қорытындыны сканерленген нұсқада бекітеді.

59. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в цифровых системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа, Фонд принимает счет-реестр за оказанные услуги без СК с последующим расчетом и оплатой в следующих отчетных периодах посредством иных выплат.
60. Оплата поставщикам за оказание специализированной медицинской помощи в виде консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) осуществляется Фондом по перечню услуг, определенных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №27833).";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Для автоматизированного формирования счет-реестра за оказание комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате поставщик обеспечивает в МЦС, интегрированных с ЦС "ЕПС", ввод и подтверждение данных согласно первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ЦС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней с момента оказания.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ЦС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных в МЦС, интегрированной с ЦС "ЭРСБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) ежедневный ввод отпуска комплекта по уходу за ребенком (аптечка) в ЦС "ЛО";
3) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара в МЦС, интегрированной с ЦС "ЭРСБ" статистических карт выбывшего из стационара для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.";
в пункте 78:
подпункт 12) исключить;
пункты 79, 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"79. Фонд по летальным случаям при оказании специализированной медицинской помощи прикрепляет в ЦПС в сканированном варианте заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности на каждый случай смерти (летального исхода) по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-321/2020.

80. "Ресурстарды басқару жүйесі" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "РБЖ" ЦЖ) тіркелген оқшауланған стационардың бөлімшелері (бөлімшелері) арасында пациентті ауыстыру жағдайларында пациентті емдеуге ақы төлеу қорытынды диагноз бойынша бір емделіп шығу жағдайы ретінде жүзеге асырылады.
81. Осы Қағидаларға 54-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша диагноздар тізбесіне сәйкес А06-А24 КШТ-да қалыптасатын инфекциялық бейін бойынша өз еркімен кету жағдайларын қоспағанда, ауыстыруға, пациенттің өз еркімен кетуіне байланысты пациенттің тәуліктік стационарда қысқа мерзімді (3 (үш) тәулікке дейін қоса алғанда) болуына негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнынан нақты өткізген төсек-күндері бойынша ақы төленеді.
Қысқа мерзімді болу кезінде (үш тәулікке дейін қоса алғанда) алдын алуға болмайтын өлім жағдайларында ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнының елу пайызы мөлшерінде неонатологиялық бейіннен тыс өлім жағдайларын қоспағанда жүргізіледі.";
88 және 89-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Күндізгі стационар жағдайында "Коронарлық артериография" қызметтерін өткізген жағдайда ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің жетпіс бес пайыздық құны бойынша жүргізіледі.
89. Тарифтер бойынша күндізгі стационар жағдайында гемодиализ қызметтері үшін ақы төлеу "СНЭТ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да тіркелген пациенттердің деректерін беру арқылы нақты көрсетілген сеанстар үшін жүргізіледі.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Гемодиализ қызметтеріне мұқтаж пациентті "СНЭТ" ЦЖ-да тіркеуді гемодиализ қызметтерін беруші пациенттің еркін таңдауы мен еркін нысанда жазылған жеке өтінішінің негізінде және "ДНЭТ" ЦЖ-дан МЦЖ-ға енгізілетін деректерді тексергеннен кейін жүзеге асырады.";
93 және 93-1 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нақты келтірілген шығыстар үшін төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша операциялар үшін ақы төлеу шығыстардың мынадай баптары:
1) жалақы;
2) салықтар немесе бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, МӘМС туралы Заңға сәйкес төленетін МӘМС аударымдары;

80. При переводе пациента между отделениями (подразделениями) обособленного стационара, зарегистрированного в цифровой системе "Система управления ресурсами" (далее – ЦС "СУР") оплата за лечение пациента осуществляется как за один пролеченный случай по заключительному диагнозу.
81. Кратковременное (до 3 (трех) суток включительно) пребывание пациента в круглосуточном стационаре, связанное с переводом, самовольным уходом пациента, оплачивается по фактически проведенным койко-дням от стоимости КЗГ основного диагноза или операции, за исключением случаев самовольного ухода по инфекционному профилю, формируемых в КЗГ A06-A24 по перечню диагнозов в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра согласно приложению 54 к настоящим Правилам.
Оплата в случае непредотвратимых летальных исходов при кратковременном пребывании (до трех суток включительно) производится по пятидесятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции, за исключением летальных исходов по неонатологическому профилю.";
пункты 88 и 89 изложить в следующей редакции:
"88. В случае проведения услуги "Коронарная артериография" в условиях дневного стационара оплата производится по семидесятипятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции.
89. Оплата за услуги гемодиализа в условиях дневного стационара производится по тарифам за фактически оказанные сеансы пациентам, зарегистрированным в МЦС с передачей данных в ЦС "ЭРСБ" путем интеграции.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Регистрация пациента, нуждающегося в услугах гемодиализа, в ЦС "ЭРСБ" осуществляется поставщиком услуг гемодиализа, на основании свободного выбора пациента и его личного заявления, написанного в произвольной форме, и введения данных в МЦС после их проверки из ЦС "ЭРДБ".";
пункты 93 и 93-1 изложить в следующей редакции:
"93. Оплата за операции по перечню случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, производится по фактическим расходам по следующим статьям расходов:
1) заработная плата;
2) налоги или иные обязательные платежи в бюджет, обязательные профессиональные пенсионные взносы, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом об ОСМС;

3) тамақтану;
4) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар (бұдан әрі – МБ);
5) тарифтер бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер;
6) бір пациентке қайта есептегенде алдыңғы айда қызметтер берушінің коммуналдық және басқа шығыстарына арналған нақты шығындар бойынша есептелетін коммуналдық шығыстар бойынша жүргізіледі.
Нақты келтірілген шығыстар үшін ақы төлеу кезінде дәрілік заттар мен МБ-ға шекті құнынан аспайтын олардың нақты (сатып алу) құны бойынша ақы төленеді. Қызметтер беруші көрсетілген құнға арналған растайтын құжаттарды ұсына отырып, цифрлық жүйелерге дәрілік заттар мен МБ-ның нақты (сатып алу) құнын енгізеді.
93-1. Нақты келтірілген шығыстар үшін төленуге жататын талап етілетін жағдайларды растау үшін қызметтер берушіге мыналарды:
1. Растайтын құжаттар пакетін ұсыну, соның ішінде:
осы Қағидалардың 93-тармағында көрсетілген баптар бойынша нақты шығыстардың толық жазылуы;
төлем құжаттарының көшірмелері (шоттар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актілері, төлем тапсырмалары).
2. Цифрлық жүйелерге нақты шығыстар туралы деректерді дұрыс және уақтылы енгізу, соның ішінде:
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың шекті бағадан аспайтын сатып алу құны туралы ақпарат;
осы Қағидалардың 93-тармағында көрсетілген баптардың тізбесіне сәйкес құжаттамамен расталған шығыстар туралы деректерді қамтамасыз етеді.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Транспланттау мақсатында қайтыс болғаннан кейінгі донорды мультиағзалық мүшелер және (немесе) тіндерді алуға дайындау жөніндегі қызметті көрсету үшін ақы төлеуді донорлық ұйым № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрықпен бекітілген D00.931.053 "Кадаврды мультиағзалық мүшелер және/немесе тіндерді алуға дайындау" қызметінің құны бойынша емделген ағзаның құнына № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрықпен белгіленген түзету коэффициентін қолдана отырып бір рет жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 101-1-тармақпен толықтырылсын:
"101-1. Инфекциялық бейіннің емделген жағдайларын төлеу үшін мынадай кодтар тізбесі қолданылады:
1) осы Қағидаларға 54-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша негізгі диагноз болып табылатын диагноздар тізбесі;
2) осы Қағидаларға 55-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша негізгі диагноздардың кодтарына асқынулардың тізбесі;
3) осы Қағидаларға 56-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша инфекциялық бейіндегі нақтылайтын диагноздардың тізбесі.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) питание;
4) лекарственные средства, медицинские изделия (далее – МИ);
5) медицинские услуги по тарифам;
6) коммунальные расходы, исчисляемые по фактическим затратам на коммунальные и прочие расходы поставщика в предыдущем месяце в пересчете на одного пациента.
При оплате за фактически понесенные расходы лекарственные средства и МИ оплачиваются по их фактической (закупочной) стоимости, не превышающей предельных цен. Поставщик вводит в цифровые системы фактическую (закупочную) стоимость лекарственных средств и МИ с предоставлением подтверждающих документов на указанную стоимость.
93-1. Для подтверждения предъявленных случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы, поставщик обеспечивает:
1. Предоставление пакета подтверждающих документов, включая:
расшифровку фактических расходов по статьям, указанным в пункте 93 настоящих Правил;
копии платежных документов (счета, накладные, акты выполненных работ или оказанных услуг, платежные поручения).
2. Корректное и своевременное внесение данных о фактических расходах в цифровые системы, включая:
информацию о закупочной стоимости лекарственных средств и медицинских изделий, не превышающей предельные цены;
данные о расходах, подтвержденные документально, в соответствии с перечнем статей, указанным в пункте 93 настоящих Правил.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Оплата за оказание услуги по подготовке посмертного донора к мультиорганному забору органов и (или) тканей с целью трансплантации осуществляется донорской организацией один раз по стоимости услуги D00.931.053 "Подготовка кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-170/2020, с применением поправочного коэффициента, установленного приказом № ҚР ДСМ-309/2020, к стоимости пролеченного случая.";
дополнить пунктом 101-1 следующего содержания:
"101-1. Для оплаты пролеченных случаев инфекционного профиля применяются следующие перечни кодов:
1) перечень диагнозов в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра, являются основным диагнозом согласно приложению 54 к настоящим Правилам;
2) перечень осложнений к кодам основных диагнозов в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра, согласно приложению 55 к настоящим Правилам;
3) перечень уточняющих диагнозов инфекционного профиля в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра, согласно приложению 56 к настоящим Правилам.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:

"104. Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес қосымша шығыстарға ақы төлей отырып, клиникалық-шығындыққ топтардың құны бойынша ақы төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша тәуліктік стационар жағдайында жүктілік пен босанудың асқынған ағымы үшін ақы төлеу дәрілік заттар мен МБ-ға арналған қосымша шығыстарға ақы төлей отырып, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құны бойынша өңірлендіру қағидаттарын ескере отырып, жүзеге асырылады.
Тәуліктік стационар жағдайларында альбуминдік және перитонеалдық диализ қызметтері үшін ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операциялардың КШТ бойынша және тарифтер бойынша көрсетілген сеанстардың құнын төлей отырып жүргізіледі.
Денсаулық сақтау ұйымдарына "СНЭТ" ЦЖ-да сканерленген түрде бекітілген жүкқұжат бойынша үйде перитонеалдық диализді өз бетінше жүргізу үшін пациентке берілген шығыс материалдарына арналған шығындар төленеді.";
119, 120 және 121-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Амбулаториялық емдеу кезеңі бар нозологиялар үшін дәрілік заттар стационарлық емдеу курсы аяқталғаннан кейін беріледі, бұл ретте пациентке берілген дәрілік заттар "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) көзделген дәрілік заттарды қоспағанда, "СНЭТ" ЦЖ-да сканерленген түрде қоса берілген жүкқұжат негізінде жүзеге асырылады.
120. Стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және үйде, МСАК және мамандандырылған медициналық көмек көрсететін қызметтер беруші-денсаулық сақтау субъектілерінің (бұдан әрі – ауыл халқына көрсетілетін қызметтер) көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бекітілген ауыл халқына (бұдан әрі – ауыл субъектілері) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген сома шегінде:
1) ауыл халқына көрсетілетін қызметтер көрсету;
2) 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету үшін бекітілген халыққа кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
3) ақуызы төмен арнайы емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз ету;
4) МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық айлықақының 200 % мөлшерінде қосымша ақы төлеуге;

"104. Оплата за осложненное течение беременности и родов в условиях круглосуточного стационара по перечню случаев, подлежащих оплате по стоимости клинико-затратных групп с оплатой дополнительных расходов, согласно приложению 14 к настоящим Правилам осуществляется с учетом принципов регионализации по стоимости КЗГ основного диагноза или операции с оплатой дополнительных расходов на лекарственные средства и МИ.
Оплата за услуги альбуминового и перитонеального диализов в условиях круглосуточного стационара производится по КЗГ основного диагноза или операций и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
Организациям здравоохранения оплачиваются затраты на расходные материалы, выданные пациенту для самостоятельного проведения перитонеального диализа на дому по накладной, прикрепленной в сканированном виде в ЦС "ЭРСБ".";
пункты 119, 120 и 121 изложить в следующей редакции:
"119. Для нозологий, имеющих этап амбулаторного лечения, лекарственные средства выдаются по завершению курса стационарного лечения, при этом, оплата стоимости выданных пациенту лекарственных средств осуществляется на основании прикрепленной в сканированном виде в ЦС "ЭРСБ" накладной, за исключением лекарственных средств, предусмотренных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
120. Оплата услуг поставщиков-субъектов здравоохранения, оказывающих ПМСП и специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому (далее – услуги сельскому населению) прикрепленному сельскому населению (далее – субъекты села) осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг за:
1) оказание услуг сельскому населению;
2) оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов;
3) обеспечение специализированными лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина;
4) на выплату доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада;

5) № 1193 ҚР ҮҚ-ға сәйкес МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жұмыскерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеуге;
6) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсету;
7) "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" ұлттық пилоттық жобасын бекіту туралы" 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес пайдалануға берілген "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық Ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба) шеңберінде жаңадан енгізілген МСАК объектілерінің шығындарын өтеу;
8) МСАК жұмыскерлерін ынталандыру үшін жүзеге асырылады.
ДСБ ай сайын есептік кезеңнен кейінгі 20-күнге дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жұмыскерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
ДСБ ай сайын есептік кезеңнен кейінгі 20-күнге дейін Қорға ауылдық денсаулық сақтау субъектілері бойынша жиынтық ақпаратты, ұлттық жоба шеңберінде жаңадан енгізілген МСАК объектілерінің шығындары жөніндегі ақпаратты осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
121. Ауыл халқына қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына КЖН) бойынша, 60 000 (алпыс мың) бекітілген адамдардан асатын халық саны бар ауыл субъектілерін қоспағанда жүзеге асырылады, оған № 49 бұйрығымен бекітілген көрсетілетін қызметтер тізбесі және "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және бекітілген ауыл халқына үйде МСАК қызметтерінің кешенін және мамандандырылған медициналық көмекті қамтамасыз ету кіреді.";
124, 125 және 126-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

5) на выплату доплат работникам отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда в соответствии с ПП РК № 1193;
6) оказание медицинской помощи в организациях среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
7) возмещение затрат вновь введенных объектов ПМСП в рамках пилотного Национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", введенных в эксплуатацию в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962 "Об утверждении пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" (далее – национальный проект);
8) стимулирование работников ПМСП.
УЗ ежемесячно до 20 числа, следующим за отчетным периодом, предоставляют отчет в Фонд по выплатам доплат работникам отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП, за особые условия труда согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
УЗ ежемесячно до 20 числа, следующим за отчетным периодом, предоставляет в Фонд сводную информацию по субъектам здравоохранения села информацию по затратам вновь введенных объектов ПМСП в рамках национального проекта по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
121. Оплата за оказание услуг сельскому населению осуществляется по комплексному подушевому нормативу на сельское население (далее – КПН на сельское население) за исключением субъектов села с численностью населения, превышающим 60 000 (шестьдесят тысяч) прикрепленных лиц, который включает в себя обеспечение комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому прикрепленному сельскому населению по перечню услуг, утвержденному приказом № 49 и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).";
пункты 124, 125 и 126 изложить в следующей редакции:

"124. ДСБ шешімі бойынша ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен орталықтандырылған қамтамасыз ету үшін ауыл субъектілерін айқындауға жол беріледі.
Ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босату үшін ақы төлеу мақсатында "ДҚ" ЦЖ-да тіркеледі.
125. "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген халықтың саны бойынша МСАК көрсететін ауыл субъектілері үшін есепті кезең үшін КЖН ауыл халқына есепті кезеңнің соңғы күнінде айқындалады.
126. Есепті кезеңде ауыл халқына қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы ауыл халқына арналған КЖН-ды есепті кезеңде "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, бекітілген ауыл халқының орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген ауыл халқының орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген ауыл халқының санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы айқындалады.";
130 және 131-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"130. Ауыл халқына медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу және шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру және ақы төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеу үшін ауыл субъектісі:
1) МЦЖ-дың "Тіркеу бөлімі" модулінде дәрігерлердің қабылдау графигі мен кестесін, дәрігерге қабылдауға жазылу, активтер мен үйге шақыртулар бойынша мәліметтерді күн сайын енгізуді;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін бекітілген ауыл халқына амбулаториялық жағдайларда көрсетілген қызметтерді "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да күн сайын дербестендірілген тіркеуді;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін КДҚ-ға сыртқы бағыттарды "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да күн сайын енгізуді;
4) "ДҚ" ЦЖ-да емшек сүтінің бейімделген алмастырғыштарын босатуды күн сайын енгізуді;
5) "ДҚ" ЦЖ-да ақуызы төмен емдік өнімдер мен құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босатуды күн сайын енгізуді;
6) бірлесіп орындау шарттары бойынша деректерді "БТЖ" ЦЖ-да олар жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізу және растауды;
7) "БТЖ" ЦЖ-да қызметтер берушінің бекітілген халыққа КДҚ көрсетуге бірлесіп орындау шартын орындау хаттамасын, қызметтер берушінің бекітілген халыққа бірлесіп орындау шарты бойынша КДҚ көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыруды;

"124. По решению УЗ допускается определение субъектов села для централизованного обеспечения лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина.
В целях оплаты отпуск лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина регистрируется в ЦС "ЛО".
125. КПН на сельское население за отчетный период для субъектов села, оказывающих ПМСП по численности прикрепленного населения, зарегистрированного в ЦС "РПН", определяется на последнюю дату отчетного месяца.
126. Сумма оплаты за оказание услуг сельскому населению за отчетный период определяется путем умножения КПН на сельское население на среднесписочную численность прикрепленного сельского населения, зарегистрированного в ЦС "РПН" на отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного сельского населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного сельского населения, зарегистрированных в ЦС "РПН" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание услуг сельскому населению по КПН на сельское население за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 126-1.";
пункты 130 и 131 изложить в следующей редакции:
"130. Для оплаты и автоматизированного формирования счет-реестра за оказание медицинской помощи сельскому населению и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате, субъект села обеспечивает:
1) ежедневный ввод сведений по графику приема и расписание врачей, записи на прием к врачу, активы и вызовы на дом в модуле "Регистратура" МЦС;
2) ежедневную персонифицированную регистрацию в МЦС, интегрированных с ЦС "ЕПС" услуг, оказанных в амбулаторных условиях прикрепленному сельскому населению для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
3) ежедневный ввод внешних направлений на КДУ в МЦС, интегрированных с ЦС "ЕПС" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
4) ежедневный ввод отпуска адаптированных заменителей грудного молока в ЦС "ЛО";
5) ежедневный ввод отпуска лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина в ЦС "ЛО";
6) ввод и подтверждение данных по заключенным договорам соисполнения в ЦС "ЕПС" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их заключения;
7) формирование в ЦС "ЕПС" протокола исполнения договора соисполнения на оказание КДУ прикрепленному населению поставщика, акта оказанных услуг КДУ по договору соисполнения прикрепленному населению поставщика;

8) есептеу мен бөлу осы тарауға сәйкес жүзеге асырылатын ЫК-ны төлеу үшін қажетті деректерді "БТЖ" ЦЖ-да енгізуді және беруді;
9) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары бойынша МЦЖ-да деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
10) пациенттің стационардан шыққан күнінен кейінгі күннен кешіктірмей "СНЭТ" ЦЖ-да шығару эпикризін қалыптастыруды;
11) медициналық карталардан "СНЭТ" ЦЖ-да деректерді енгізу нәтижелері бойынша стационардан шыққан адамның статистикалық картасын (№ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары) қалыптастыруды;
12) осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес көрсетілген қызметтер туралы деректерді күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде "БТЖ" ЦЖ-ға жіберуді қамтамасыз етеді.
Ағымдағы есепті кезең үшін АЕК қызметтерін көрсеткені үшін қызметтер берушіге шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар "БТЖ" ЦЖ-да төлеуге ұсынған шот-тізілімдер болмаған жағдайларда жүргізілмейді.
131. Қор ауыл субъектілері бойынша:
1) ЦТЖ-да стационарлық және стационарды алмастыратын көмектің сапасын сараптау нәтижелерін енгізеді;
2) ЦТЖ-да стационарлық науқастардың әрбір өлім жағдайына (өліммен аяқталған) сараптамалық қорытындыны сканерленген түрінде бекітеді.";
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Осы Қағидалардың 132-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру үшін онкологиялық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде өспелерді диагностикалау және емдеу, онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені және төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептегені үшін қызметтер беруші "БХТ" ЦЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттамаға сәйкес көрсетілген медициналық қызметтер туралы деректерді енгізуді және растауды және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он ) күн ішінде, бірақ есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" ЦЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді.";
137-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"137. "РБЖ" ЦЖ тіркелген оқшауланған стационардың бөлімшелері (бөлімшелері) арасында онкологиялық аурулары бар пациентті ауыстырған жағдайда пациентті емдеуге ақы төлеу қорытынды диагноз бойынша бір емделіп шығу жағдайы ретінде жүзеге асырылады.";
141, 142 және 143-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"141. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу "ОНЭТ" ЦЖ-да (МЦЖ мен "ОНЭТ" ЦЖ арасында талап етілетін интеграция болған кезде МЦЖ-да) енгізу жолымен жүзеге асырылады:

8) ввод и передачу в ЦС "ЕПС" данных, необходимых для выплаты СК, расчет и распределение которого осуществляется в соответствии с настоящей главой;
9) ежедневный ввод и подтверждение данных в МЦС по формам первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
10) формирование выписного эпикриза в ЦС "ЭРСБ", в срок не позднее дня следующего за днем выбытия пациента из стационара;
11) формирование по результатам ввода данных в ЦС "ЭРСБ" из медицинских карт статистическую карту выбывшего из стационара (формы первичной медицинской документации, утвержденные согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020);
12) отправку в ЦС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней данных об оказанных услугах согласно подпунктам 2) и 3) настоящего пункта.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ЦС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.
131. Фонд по субъектам села:
1) в ЦПС вводит результаты экспертизы качества стационарной и стационарозамещающей помощи;
2) в ЦПС прикрепляет в сканированном варианте экспертное заключение на каждый случай смерти (летального исхода) стационарных больных.";
пункт 133 изложить в следующей редакции:
133. Для автоматизированного формирования счет-реестра согласно подпункту 2) пункта 132 настоящих Правил за оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике и лечении новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном и третичном уровнях оказания онкологической помощи и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате поставщик обеспечивает в МЦС интегрированной с ЦС "ЕПС" ввод и подтверждение данных согласно первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ЦС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем.";
пункт 137 изложить в следующей редакции:
"137. В случаях перевода пациента с онкологическими заболеваниями между отделениями (подразделениями) обособленного стационара, зарегистрированного в ЦС "СУР" оплата за лечение пациента осуществляется как за один пролеченный случай по заключительному диагнозу.";
пункты 141, 142 и 143 изложить в следующей редакции:
"141. Регистрация случаев оказания медицинской помощи онкологическим больным осуществляется в ЦС "ЭРОБ" (в МЦС при наличии требуемой интеграции между МЦС и ЦС "ЭРОБ") путем ввода:

1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсету туралы деректерді күн сайын растау;
2) пациент стационардан шыққаннан немесе амбулаториялық емдеу аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде шығару эпикризін растау;
3) таргеттік препараттарды қоса алғанда, есепті кезеңде онкологиялық науқастарға қолданылған химиялық препараттар туралы деректерді емдеудің барлық кезеңдерінде растау.
142. Онкологиялық науқастарға химиялық препараттарды іс жүзінде пайдалану жөніндегі деректерді "ОНЭТ" ЦЖ-да енгізуді химиялық препараттардың шекті бағасынан аспайтын нақты (сатып алу) құнын ескере отырып, химиялық препараттарды қолдану схемасына сәйкес қызметтер берушінің химиотерапевт дәрігері жүзеге асырады.
143. "ОНЭТ" ЦЖ-да ұсынылған шығындарды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, иондаушы сәулеленуді қайта зарядтауды және сервистік қызметтер көрсетуді нақты жүргізу бойынша деректерді енгізу жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 146-1-тармақпен толықтырылсын:
"146-1. Тәулік бойы немесе күндізгі стационар жағдайларында протон терапиясын жүргізу үшін ақы төлеу КШТ тарифтерінің нөлдік ставкасы бойынша негізгі диагноздың немесе операцияның және тарифтер бойынша көрсетілген сеанстардың құнын ақы төлей отырып жүзеге асырылады.
Протон терапиясы қызметін химиотерапиялық еммен біріктіріп жүргізу кезінде ақы төлеу бір емделген жағдай үшін негізгі диагноздың шығын сыйымдылығының коэффициентін ескере отырып, нақты көрсетілген протон терапиясы сеанстары үшін ақы төлеу жүргізіледі.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған шығындарды көздейтін кешенді тариф бойынша:
1) ұйымдастырушылық, әдістемелік, профилактикалық, емдеу-диагностикалық қызметті үйлестіруге, мониторингтеуге, талдауға және фтизиопульмонологиялық қызметті дамытуға;
2) туберкулезбен ауыратын адамдарға профилактикалық, консультациялық-диагностикалық, емдеу, оңалту көмегін көрсетуге;
3) "Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29917 болып болып тіркелген) 4-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша "Туберкулез" диагнозын қоюға;

1) ежедневного подтверждения данных об оказании специализированной медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) подтверждения выписного эпикриза в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за выбытием пациента из стационара или завершением амбулаторного лечения;
3) подтверждения данных об использованных в отчетном периоде химиопрепаратах онкологическим больным, включая таргетные препараты, на всех этапах лечения.
142. Ввод в ЦС "ЭРОБ" данных по фактическому использованию химиопрепаратов онкологическим больным осуществляется врачом химиотерапевтом поставщика в соответствии со схемой применения химиопрепаратов с учетом фактической (закупочной) стоимости химиопрепаратов, не превышающей их предельную цену.
143. В ЦС "ЭРОБ" осуществляется ввод данных по фактическому проведению перезарядки и сервисного обслуживания ионизирующего излучения с приложением документов, подтверждающих предъявленные затраты.";
дополнить пунктом 146-1 следующего содержания:
"146-1. Оплата за проведение протонной терапии в условиях круглосуточного или дневного стационара осуществляется по тарифам КЗГ основного диагноза или операции по нулевой ставке и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
При оказании услуги протонной терапии в сочетании с химиотерапевтическим лечением оплата производится за один пролеченный случай с учетом коэффициента затратоемкости основного диагноза с оплатой за фактически оказанные сеансы протонной терапии.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. Оплата услуг осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом, предусматривающего затраты на:
1) координацию, мониторинг, анализ организационной, методической, профилактической, лечебно-диагностической деятельности и развития фтизиопульмонологической службы;
2) оказание профилактической, консультативно-диагностической, лечебной, реабилитационной помощи лицам, больным туберкулезом;
3) постановку диагноза "Туберкулез" в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра согласно приложению 4 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-107 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29917);

4) туберкулездің зертханалық диагностикасын ұйымдастыруға;
5) ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығының мамандарының қатысуымен консультацияларды ұйымдастыруға;
6) туберкулезбен ауыратын адамдарды көрсетілімдері бойынша ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығына жіберуге (күрделі дифференциалды-диагностикалық және клиникалық жағдайлар, түпкілікті диагноз қоюдың мүмкін еместігі, дәріге төзімді туберкулездің қайталанған жағдайлары, емдеу схемаларын түзету емдеудің тиімсіздігі, туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауға елеулі жағымсыз құбылыстар, хирургиялық емдеу);
7) стационарлық және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмектің өзара іс-қимылын және сабақтастығын қамтамасыз етуге;
8) туберкулезге қарсы препараттарды үздіксіз қамтамасыз етуге (қажеттілікті айқындау, өтінім жасау, сатып алу, сақтау, бөлу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді үйлестіру);
9) туберкулезге қарсы іс-шаралардың тиімділігін талдауға;
10) туберкулез кезінде адвокация, коммуникация және әлеуметтік жұмылдыруды жүргізуге;
11) туберкулезді бақылауда ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылды ұйымдастыруға жүзеге асырылады.
Республикалық ұйымда туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылады.";
151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 және 158-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"151. Туберкулезге қарсы диспансер туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы есепті кезеңдегі туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тарифті есепті кезеңде туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңде туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күніне "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың санын қосу жолымен және алынған соманы айдың күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.
152. Туберкулезге қарсы диспансер ақы төлеуге ұсынатын және туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманы автоматтандырылған есептеу:
"Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тергеп-тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-169/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21562 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрық) сәйкес "ДНЭТ" ЦЖ-да белсенді туберкулезбен ауыратын адамдарды тіркеу (қайта тіркеу), есепке қою және есептен шығару;
"ДҚ" ЦЖ-да туберкулезге қарсы препараттардың шығысын (кіріс, есептен шығару) тіркеу негізінде жүзеге асырылады.

4) организацию лабораторной диагностики туберкулеза;
5) организацию консультаций с участием специалистов национального научного центра фтизиопульмонологии;
6) направление лиц, больных туберкулезом, в национальный научный центр фтизиопульмонологии по показаниям (сложные дифференциально-диагностические и клинические случаи, невозможность постановки окончательного диагноза, повторные случаи лекарственно-устойчивого туберкулеза, коррекция схем лечения неэффективность лечения, серьезные нежелательные явления на прием противотуберкулезных препаратов, хирургическое лечение);
7) обеспечение взаимодействия и преемственности медицинской помощи в стационарных и амбулаторных условиях;
8) бесперебойное обеспечение противотуберкулезных препаратов (определение потребности, составление заявки, закуп, хранение, распределение, координация лекарственного обеспечения);
9) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;
10) проведение адвокации, коммуникации и социальной мобилизации при туберкулезе;
11) организацию межведомственного и межсекторального взаимодействия в контроле за туберкулезом.
Оплата за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом в республиканской организации осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один койко-день.";
пункты 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157 и 158 изложить в следующей редакции:
"151. Сумма оплаты за оказание медико-социальной помощи по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом противотуберкулезным диспансерам за отчетный период определяется путем умножения комплексного тарифа на одного больного туберкулезом на среднесписочную численность активных больных туберкулезом за отчетный период.
Среднесписочная численность активных больных туберкулезом за отчетный период определяется путем суммирования численности больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ ЦС "ЭРДБ" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
152. Автоматизированный расчет суммы, предъявляемой противотуберкулезным диспансером к оплате за отчетный период и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом, осуществляется на основании:
регистрации (перерегистрации), постановки на учет и снятия с учета лиц с активным туберкулезом в ЦС "ЭРДБ" в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-169/2020 "Об утверждении правил регистрации и расследования, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21562) (далее – приказ № ҚР ДСМ-169/2020);
регистрации расхода (приход, списание) противотуберкулезных препаратов в ЦС "ЛО".

153. Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке қоюды тіркеуді (қайта тіркеуді) туберкулезге қарсы диспансер "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін күн сайын автоматтандырылған режимде "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та жүзеге асырады.
154. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастың есептен шығарылуын тіркеуді туберкулезге қарсы диспансер "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та автоматтандырылған режимде:
1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары;
2) азаматтардың хал актілерін тіркеу бөлімі (бұдан әрі – АХАТБ) органдарынан келіп түсетін қайтыс болу туралы мәліметтер;
3) "БХТ" ЦЖ-да тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастың қайтыс болуы туралы куәлік;
4) "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та туберкулезбен ауыратын науқастың қайтыс болу жағдайын тіркеу фактісі;
5) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша белгіленген туберкулезбен ауыратын науқастың басқа өңірге кетуін растау;
6) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұру үшін шығу;
7) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысанының медициналық картасының деректері негізінде жүзеге асырады.
Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды есептен шығарылуын тіркеу нәтижелері бойынша "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та автоматтандырылған режимде белсенді науқастардың есебінен шығарылған туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың тізімдері қалыптастырылады.
155. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін туберкулезге қарсы диспансер туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету бойынша қызметтерді тіркеу кезінде "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та:
1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
2) пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандарын қалыптастыруды;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін стационардан шыққан адамның статистикалық карталарын стационардан шығарған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
156. Қайтыс болған күні өткен есепті кезеңде тіркелген науқастарды қайтыс болу себебі бойынша "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқас ретінде есептен шығарған жағдайда ақы төлеу АБЖ-ға сәйкес ақаулар тізбесі бойынша күніне туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша қайтыс болған күнін тіркеген күннен бастап туберкулезбен ауыратын науқастың есепте тұрған әрбір күнтізбелік күні үшін есептелген соманы және айыппұл санкцияларын алуды ескере отырып, есепті кезеңде жүзеге асырылады.

153. Регистрация (перерегистрация) постановки на учет больных туберкулезом, осуществляется противотуберкулезным диспансером ежедневно в автоматизированном режиме в НРБТ ЦС "ЭРДБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020).
154. Регистрация снятия с учета активного больного туберкулезом осуществляется противотуберкулезным диспансером в автоматизированном режиме НРБТ ЦС "ЭРДБ" на основании:
1) форм первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) сведений о смерти, поступающих из органа регистрации актов гражданского состояния (далее – ОРАГС);
3) свидетельства о смерти больного туберкулезом, зарегистрированного в ЦС "РПН";
4) факта регистрации случая смерти больного туберкулезом в НРБТ ЦС "ЭРДБ";
5) подтверждения выбытия больного туберкулезом в другой регион, установленного по форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
6) выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
7) данных медицинской карты формы первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
По результатам регистрации снятия с учета активных больных туберкулезом в НРБТ ЦС "ЭРДБ" в автоматизированном режиме формируются списки активных больных туберкулезом, снятых с учета активных больных.
155. Для оплаты услуг противотуберкулезный диспансер при регистрации услуг по оказанию медицинской помощи больным туберкулезом в ЦС "ЭРДБ" обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара – форм первичной медицинской документации, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
3) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара статистических карт выбывшего из стационара для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
156. В случае снятия с учета в НРБТ ЦС "ЭРДБ" активных больных туберкулезом по причине смерти, дата смерти которых зарегистрирована в прошедшем отчетном периоде, оплата осуществляется в отчетном периоде с учетом снятия суммы, рассчитанной за каждый календарный день нахождения активного больного туберкулезом на учете со дня регистрации даты его смерти по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом в день и штрафных санкций по перечню дефектов в соответствии с ЕКД.

157. "ДНЭТ" ЦЖ-ның ТНҰТ-та туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқасты уақтылы есептен шығармағаны және адамның қайтыс болуы туралы туралы мәліметтерді уақтылы тіркемегені үшін айыппұл санкциялары қайтыс болғаннан кейін тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастарға, сондай-ақ 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін туберкулезбен ауырған қайтыс болған науқастарға қатысты қолданылмайды.
158. Туберкулезге қарсы препараттарға кеткен шығыстарды "ДҚ" ЦЖ-да тіркеуді туберкулезге қарсы диспансер жүзеге асырады.
Басқа денсаулық сақтау ұйымдары туберкулезге қарсы препараттарды беруді тіркеу үшін "Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) сәйкес туберкулезге қарсы диспансер олармен дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге өтеусіз шарт жасасады. Туберкулезге қарсы препараттарды өтеусіз азаматтық-құқықтық шарт бойынша босатуды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары "ДҚ" ЦЖ-ға туберкулезге қарсы препараттардың шығысын енгізеді және растайды.";
167-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"167. АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталық есепті кезең үшін ақы төлеуге ұсынатын және АИТВ кезінде медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманың есебі:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың есепке қойылуын және есептен шығарылуын тіркеу (қайта тіркеу);
2) стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмекті және амбулаториялық-емханалық көмекті көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің пациенттері үшін АИТВ инфекциясына зертханалық зерттеу жүргізу;
3) достық кабинеттерінде халықтың осал топтарына медициналық көмек көрсету;
4) "ДҚ" ЦЖ-да қамтамасыз етілген антиретровирустық препараттар рецептілерін тіркеу негізінде қамтамасыз етіледі.";
169-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Ақы төлеу үшін АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың есептен шығарылуын тіркеуді АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталық:
1) АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталыққа есепке қою және диспансерлік байқау үшін тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты пациентті ауыстыру туралы хабарламаны жолдай отырып, АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің қызметтер көрсететін АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтан тыс жерлерге кетуі;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ресми деректері;

157. Штрафные санкции за несвоевременное снятие с учета активного больного туберкулезом и несвоевременную регистрацию сведений о смерти больного туберкулезом в НРБТ ЦС "ЭРДБ" не применяются в отношении посмертно зарегистрированных туберкулезных больных, а также больных туберкулезом умерших до 1 января 2018 года.
158. Регистрация расхода противотуберкулезных препаратов в ЦС "ЛО" осуществляется противотуберкулезным диспансером.
Для регистрации выдачи противотуберкулезных препаратов другими организациями здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 "Об утверждении правил проведения мероприятий по профилактике туберкулеза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) противотуберкулезный диспансер заключает с ними безвозмездный договор на лекарственное обеспечение. Организации здравоохранения, осуществляющие отпуск противотуберкулезных препаратов по безвозмездному гражданско-правовому договору, вносят и подтверждают в ЦС "ЛО" расход противотуберкулезных препаратов.";
пункт 167 изложить в следующей редакции:
"167. Расчет суммы, предъявляемой центром по профилактике и борьбе с ВИЧ к оплате за отчетный период и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальной помощи при ВИЧ, обеспечивается на основании:
1) регистрации (перерегистрации) постановки на учет и снятия с учета зараженных ВИЧ-инфекцией;
2) проведения лабораторных исследований на ВИЧ-инфекции для пациентов субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и стационарозамещающую медицинскую помощи и амбулаторно-поликлинической помощи;
3) оказания медицинской помощи для уязвимых групп населения в Дружественных кабинетах;
4) регистрации обеспеченных рецептов антиретровирусных препаратов в ЦС "ЛО".";
пункт 169 изложить в следующей редакции:
"169. Для оплаты производится регистрация снятия с учета зараженных ВИЧ-инфекцией, которая осуществляется центром по профилактике и борьбе с ВИЧ на основании:
1) выбытия зараженного ВИЧ-инфекцией за пределы обслуживаемой центром по профилактике и борьбе с ВИЧ административно-территориальной единицы Республики Казахстан, с направлением уведомления о переводе пациента в связи со сменой места жительства для постановки на учет и диспансерного наблюдения в другой центр по профилактике и борьбе с ВИЧ;
2) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;

3) АХАТБ органдарынан келіп түскен қайтыс болу туралы мәліметтер;
4) "БХТ" ЦЖ-да тіркелген АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың қайтыс болуы туралы куәлік;
5) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың қайтыс болу жағдайын "СНЭТ" ЦЖ-да тіркеу фактісі негізінде жүзеге асырады.";
176, 177, 178, 179, 180, 181 және 182 мынадай редакцияда жазылсын:
"176. Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін психиатриялық ұйымдарға ай сайынғы ақы төлеу сомасы есепті кезеңде психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар адамдардың орташа тізімдік санына психикалық денсаулық орталығының бір пациентіне кешенді тарифті көбейту жолымен айқындалады.
Есепті кезеңде психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар науқастардың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде "ДНЭТ" ЦЖ-ның ПНТ және ННТ-та тіркелген санына психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары бар науқастар санын қосу және алынған соманы аталған есепті кезеңдегі айдың күнтізбелік күндер санына бөлу арқылы есептеледі.
177. Есепті кезең үшін ақы төлеуге психикалық денсаулық орталықтары ұсынатын және психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманың автоматтандырылған есебі денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерінде тіркеу (қайта тіркеу) негізінде:
1) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды;
2) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есептен шығаруды;
3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсету жағдайларын;
4) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды;
5) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есептен шығаруды;
6) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу (қайта тіркеу) негізінде қамтамасыз етіледі.
178. Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды тіркеуді (қайта тіркеуді) психикалық денсаулық ұйымдары күн сайын автоматтандырылған режимде "ДНЭТ" ЦЖ-ның ПНТ және ННТ-та:
1) №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары;
2) пациенттің (немесе оның заңды өкілінің) медициналық зерттеп-қарауға жазбаша келісімінің;
3) тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты пациентті ауыстыру туралы басқа психиатриялық ұйымды хабардар етудің негізінде белгіленген Қазақстан Республикасының өзге әкімшілік-аумақтық бірлігінен психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың келуі, сондай-ақ бұрын белгіленген психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар шетелден келген Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға келген қандастар, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың келуінің;

3) сведений о смерти, поступающих ОРАГС;
4) свидетельства о смерти зараженных ВИЧ-инфекцией, зарегистрированного в ЦС "РПН";
5) факта регистрации случая смерти зараженных ВИЧ-инфекцией в ЦС "ЭРСБ".";
пункты 176, 177, 178, 179, 180, 181 и 182 изложить в следующей редакции:
"176. Ежемесячная сумма оплаты психиатрическим организациям за оказание медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) определяется путем умножения комплексного тарифа на одного больного центра психического здоровья на среднесписочную численность с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) за отчетный период.
Среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), зарегистрированных в РПБ и РНБ ЦС "ЭРДБ" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.
177. Автоматизированный расчет суммы, предъявляемой центрами психического здоровья к оплате за отчетный период, и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), обеспечивается на основании регистрации (перерегистрации) в цифровых системах здравоохранения:
1) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
2) снятия с учета лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
3) случаев оказания медицинской помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
4) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ;
5) снятия с учета лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ;
6) случаев оказания медицинской помощи лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ.
178. Регистрация (перерегистрация) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) осуществляется центрами психического здоровья ежедневно в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ЦС "ЭРДБ" на основании:
1) форм первичной медицинской документации, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) письменного согласия пациента (или его законного представителя) на медицинское обследование;
3) прибытия лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) из иной административно-территориальной единицы Республики Казахстан, установленного на основании уведомления другой психиатрической организации о переводе пациента в связи со сменой места жительства, а также прибывших из зарубежных стран граждан Республики Казахстан, оралманов, иностранцев и лиц без гражданства на постоянное место жительства в Республики Казахстан с ранее установленными психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями);

4) адамды психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар науқас деп тану туралы медициналық куәландырудың және (немесе) сот-наркологиялық қорытындының негізінде жүзеге асырады.
179. Психикалық бұзушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамдарды есептен шығаруды тіркеуді психиатриялық ұйым "ДНЭТ" ЦЖ-ның ПНТ және ННТ-та автоматтандырылған режимде:
1) психикалық бұзылушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамның сауығуы туралы психиатр дәрігерлер комиссиясының қорытындысы;
2) "ДНЭТ" ЦЖ-да тіркелген психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулардан) бар адамның қайтыс болуы туралы куәлік;
3) қызметтер көрсететін аумақтың психиатриялық ұйымынан тыс жерлерге кетіп, тұрақты тұрғылықты жерінің өзгеруі;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының ресми деректері;
5) АХАТБ-дан келіп түсетін қайтыс болуы туралы мәліметтер;
6) 12 (он екі) ай ішінде психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамның орналасқан жері туралы қандай да бір дұрыс мәліметтердің болмауы;
7) бас бостандығынан айыруға байланысты расталған сотталу фактісі (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алғаннан кейін 3 айдың ішінде шығару жүргізіледі);
8) хабарсыз кеткен деп тану немесе қайтыс болуы туралы хабарлама негізінде жүзеге асырады.
180. "ДНЭТ" ЦЖ-ның ПНТ және ННТ-та автоматтандырылған режимде психикалық денсаулық орталығынан есептен шығарылуын тіркеу:
1) дәрігерлік-консультациялық комиссиясының (бұдан әрі – ДКК) төрағасы немесе бірінші басшының орынбасары қол қойған емдеуші нарколог дәрігердің есептен шығару туралы қорытындысы;
2) пациенттің құжаттарын жаңа тұрғылықты жері бойынша өңірлік психикалық денсаулық орталығына жіберу арқылы басқа психикалық денсаулық орталығына диспансерлік және (немесе) профилактикалық байқауға наркологиялық есепке қоюға бере отырып, қызметтер көрсететін психикалық денсаулық орталығының аумағынан тыс жерге кете отырып, тұрақты тұрғылықты жерінің өзгеруі;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ресми деректері;
4) барлық қабылданған шараларға қарамастан, (оның ішінде ішкі істер органдарына және әділет органдарына тоқсанына 1 (бір) рет, оның тұрған жері туралы объективті мәліметтер болмаған) психикалық денсаулық орталығы 1 (бір) жыл бойы науқасты қарап-тексеруді қамтамасыз ете алмаған жағдайда науқасты байқаудан алу туралы психикалық денсаулық орталығының ДКК шешімі;

4) медицинского освидетельствования о признании лица больным с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) и (или) судебно-наркологического заключения.
179. Регистрация снятия с учета лиц, страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) осуществляется психиатрической организацией в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ЦС "ЭРДБ" на основании:
1) заключения комиссией врачей-психиатров о выздоровлении лица, страдающего психическими расстройствами (заболеваниями);
2) свидетельства о смерти лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), зарегистрированного в ЦС "ЭРДБ";
3) изменения постоянного места жительства с выездом за пределы обслуживаемой психиатрической организацией территории;
4) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
5) сведений о смерти, поступающих из ОРАГС;
6) отсутствия каких-либо достоверных сведений о местонахождении лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) страдающего в течение 12 (двенадцати) месяцев;
7) подтвержденного факта осуждения, связанного с лишением свободы (снятие производится в течение 3 (трех) месяцев после получения ответа на запрос с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан);
8) признания безвестно отсутствующим или объявления умершим.
180. Регистрация снятия с учета больного центров психического здоровья в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ЦС "ЭРДБ" на основании:
1) заключения лечащего врача-нарколога, подписанного председателем врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) или заместителем первого руководителя о снятии с учета;
2) изменения постоянного места жительства с выездом за пределы обслуживаемого центром психического здоровья территории с передачей на наркологический учет и на диспансерное и (или) профилактическое наблюдение в другой центр психического здоровья путем направления документов пациента в региональный центр психического здоровья по новому месту жительства;
3) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
4) решения ВКК центра психического здоровья о снятии с наблюдения больного, когда центр психического здоровья не может в течение 1 (одного) года обеспечить осмотр больного, несмотря на все принятые меры (в том числе обращения в органы внутренних дел и в органы юстиции 1 (один) раз в квартал, при отсутствии объективных сведений о его месте нахождения);

5) 3 (үш) жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға байланысты соттау; (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде шығару жүргізіледі);
6) "БХТ" ЦЖ-да тіркелген алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын науқастың қайтыс болғаны туралы куәлік;
7) АХАТБ-дан келіп түсетін қайтыс болуы туралы мәліметтер;
8) анықталған нозология бойынша есепке ала отырып, осы нозология бойынша диагнозды өзгерту немесе нақтылау негізінде жүргізіледі.
181. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша мамандандырылған медициналық көмек, медициналық-әлеуметтік көмек көрсету туралы деректерді күнделікті енгізу және растау арқылы "ДНЭТ" ЦЖ-да жүзеге асырылады.
182. Қызметтер беруші:
1) "ОНЭТ" ЦЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
2) "ОНЭТ" ЦЖ-да пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін психиатриялық стационардан шыққан адамның статистикалық карталарын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.";
189-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"189. ПАБ қызметтерін көрсеткені үшін шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру кезінде ақы төлеуді және төлеуге ұсынылған соманы дұрыс есептеуді жүргізу үшін:
патологиялық-анатомиялық ашып-қарау қызметтері бойынша:
1) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі пациенттің биологиялық қайтыс болғаны анықталған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша деректерді патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерін берушіге қолжетімді болатын МЦЖ-да енгізуді қамтамасыз етеді;
2) ПАБ МЦЖ-да көрсетілген медициналық қызметтер туралы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша деректерді күн сайын енгізуді және растауды қамтамасыз етеді және оларды "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да қызмет көрсеткеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жөнелтуді қамтамасыз етеді;
патогистологиялық диагностика қызметтері бойынша:

5) осуждения, связанные с лишением свободы на срок свыше 3 (трех) лет; (снятие производится в течение 3 (трех) месяцев после получения ответа на запрос с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан);
6) свидетельства о смерти больного алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, зарегистрированного в ЦС "РПН";
7) сведений о смерти, поступающих из ОРАГС;
8) изменения или уточнения диагноза по данной нозологии с взятием на учет по уточненной нозологии.
181. Регистрация случаев оказания медицинской помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях осуществляется в ЦС "ЭРСБ" путем ежедневного ввода и подтверждения данных об оказании специализированной медицинской помощи, медико-социальной помощи по форме первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020.
182. Поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных в ЦС "ЭРОБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара статистических карт выбывшего из психиатрического стационара ЦС "ЭРОБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020.";
пункт 189 изложить в следующей редакции:
"189. Для проведения оплаты при автоматизированном формировании счет-реестра за оказание услуг ПАБ и корректного расчета суммы, предъявленной к оплате:
по услугам патологоанатомического вскрытия:
1) субъект здравоохранения, оказывающий специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях, не позднее первого рабочего дня следующего за днем констатации биологической смерти пациента обеспечивает ввод в МЦС данных по форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, которые становятся доступными поставщику услуг патологоанатомической диагностики;
2) ПАБ обеспечивает в МЦС, интегрированной с ЦС "ЕПС" ежедневный ввод и подтверждение данных по форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ЦС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания;
по услугам патогистологической диагностики:

1) денсаулық сақтау субъектісі № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысанына қосымша параққа сәйкес амбулаториялық деңгейде жүргізілетін гистологиялық зерттеуге жолдаманы "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да енгізеді және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде, бірақ есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" ЦЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді;
2) ПАБ "БТЖ" ЦЖ-мен интеграцияланған МЦЖ-да деректерді ҚР ДСМ-175/2020 № бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша көрсетілген медициналық қызметтер туралы күн сайын енгізуді және растауды қамтамасыз етеді және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде, есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" ЦЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді;
3) ПАБ жүргізілген гистологиялық зерттеулердің саны және олардың санаттары туралы МЦЖ-да статистикалық есепті қалыптастыруды қамтамасыз етеді.";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 10-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қағидаларға 14-қосымшада:
"Шығыстарды қосымша өтей отырып, клиникалық-шығындық топтардың құны бойынша ақы төлеуге жататын қызметтердің/манипуляциялардың тізбесі" бөлімінде:
реттік нөмірлері 50, 51 ,52, 53-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 81-1 және 81-2-жолдармен толықтырылсын:
"
81-1.
D00.931.053
Кадаврды мультиағзалық мүшелер және/немесе тіндерді алуға дайындау
81-2.
D92.330.001
Протон терапиясы (1 сессия)
";
көрсетілген қағидаларға 38-1-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес 54, 55 және 56-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

1) субъект здравоохранения вносит в МЦС, интегрированных с ЦС "ЕПС" направление на гистологическое исследование, проводимое на амбулаторном уровне, согласно вкладному листу к форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, и обеспечивает их отправку в ЦС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем;
2) ПАБ обеспечивает в МЦС, интегрированных с ЦС "ЕПС" ежедневный ввод и подтверждение данных по форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ЦС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем;
3) ПАБ обеспечивает формирование статистического отчета в МЦС о количестве проведенных гистологических исследований и их категорий.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 10 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в приложении 14 к указанным правилам:
в разделе "Перечень услуг/манипуляций, подлежащих оплате по стоимости клинико-затратным группам основного диагноза с дополнительным возмещением затрат":
строки порядковые номера 50, 51 ,52, 53 исключить;
дополнить строками, порядковыми номерами 81-1 и 81-2 следующего содержания:
"
81-1.
D00.931.053
Подготовка кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей
81-2.
D92.330.001
Протонная терапия (1 сеанс)
";
приложение 38-1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 54, 55 и 56 согласно приложениям 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылатын осы бұйрықтың 1-тармағының сексен бесінші, сексен алтыншы, тоқсан жетінші, жүзінші, жүз қырық тоғызыншы, жүз жетпіс бесінші, жүз жетпіс алтыншы, жүз жетпіс жетінші, жүз жетпіс сегізінші, жүз тоқсаныншы, жүз тоқсан төртінші, үш жүз отыз бесінші және үш жүз қырық бесінші абзацтарын;
2) 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма сегізінші, отыз төртінші, отыз алтыншы, қырқыншы, қырық үшінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елу бірінші, елу төртінші, елу тоғызыншы, алпыс төртінші, алпыс алтыншы, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпіс сегізінші, сексенінші, сексен жетінші, сексен сегізінші, тоқсаныншы, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз тоғызыншы, жүз он бірінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз жиырма бірінші, жүз жиырма төртінші, жүз жиырма бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз отыз бірінші, жүз отыз төртінші, жүз отыз жетінші, жүз отыз сегізінші, жүз қырық бірінші, жүз қырық екінші, жүз қырық үшінші, жүз қырық жетінші, жүз қырық сегізінші, жүз елу үшінші, жүз елу бесінші, жүз алпыс төртінші, жүз алпыс тоғызыншы, жүз сексен екінші, жүз сексен төртінші, жүз тоқсан тоғызыншы, екі жүзінші, екі жүз бірінші, екі жүз екінші, екі жүз алтыншы, екі жүз жетінші, екі жүз сегізінші, екі жүз тоғызыншы, екі жүз оныншы, екі жүз он бірінші, екі жүз он екінші, екі жүз он үшінші, екі жүз он төртінші, екі жүз он бесінші, екі жүз он алтыншы, екі жүз он жетінші, екі жүз он сегізінші, екі жүз жиырмасыншы, екі жүз жиырма бірінші, екі жүз жиырма үшінші, екі жүз жиырма бесінші, екі жүз жиырма жетінші, екі жүз отыз бірінші, екі жүз отыз екінші, екі жүз елу екінші, екі жүз елу төртінші, екі жүз елу бесінші, екі жүз елу алтыншы, екі жүз елу жетінші, екі жүз алпысыншы, екі жүз алпыс бірінші, екі жүз алпыс бесінші, екі жүз алпыс алтыншы, екі жүз жетпісінші, екі жүз жетпіс бірінші, екі жүз жетпіс екінші, екі жүз жетпіс үшінші, екі жүз жетпіс тоғызыншы, екі жүз сексен бесінші, екі жүз сексен алтыншы, екі жүз сексен тоғызыншы, екі жүз тоқсаныншы, екі жүз тоқсан жетінші, үш жүз екінші, үш жүз төртінші, үш жүз он бірінші, үш жүз он жетінші, үш жүз жиырмасыншы, үш жүз жиырма екінші, үш жүз жиырма үшінші, үш жүз жиырма жетінші, үш жүз жиырма сегізінші, үш жүз отызыншы, үш жүз отыз бірінші, үш жүз отыз екінші, үш жүз отыз алтыншы, үш жүз отыз жетінші, үш жүз отыз сегізінші, үш жүз қырық төртінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
Т. Мұратов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 1-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін көрсету кезіндегі шығыстардың құрылымы туралы 20 ___ жылғы (айын көрсету) ақпарат 20 ___ жылғы "___" _________ № _____ шарт бойынша Қызметтер берушінің атауы ____________________ БСН ____________________
р/с
Көрсеткіштердің атауы
ТМККК+МӘМС бойынша сома (мың теңге)
1
Есептік жылға арналған шарттың сомасы (есепті жасау күніне)
2
Есеп шоттағы қалдық қаражат
3
Есептік айдағы аванстық қаражат түсімдері
4
Есептік айдағы қаражат түсімдері
р/с №
Шығыстардың атауы
Есептік кезеңдегі ТМККК+МӘМС нақты шығыстары (мың теңге)
Есептік кезеңдегі ТМККК+МӘМС кассалық шығыстары (мың теңге)
Есептік кезеңнің соңына ТМККК+МӘМС дебиторлық берешегі, (мың теңге)
Есептік кезеңнің соңына ТМККК+МӘМС кредиторлық берешегі, (мың теңге)
есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күніне*
есептік кезеңнен кейінгі айдың соңына
1
2
3**
4**
5**
6
7
А
БАРЛЫҒЫ
1.
Жалақы
2.
Салықтар және бюджетке басқа міндеттемелер
3.
Дәрі-дәрмектерді және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу жиыны, оның ішінде
3.1
"СҚ-Фармация" ЖШС-нен:
4.
Дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды есептен шығару жиыны, оның ішінде
4.1
"СҚ-Фармация" ЖШС бойынша:
5.
Тамақ өнімдерін сатып алу
6.
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу
7.
Басқа қызметтер және жұмыстар
8.
Іссапар шығындары
9.
Басқа ағымдағы шығындар/шығыстар
10.
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу
11.
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы
Қызметтер берушінің басшысы (уәкілетті тұлға):
_________________________/_______________
(Аты, әкесінің аты, тегі, (бар болған жағдайда)/қолы) (қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Қызметтер берушінің бас бухгалтері: ____________________________/____________
(Аты, әкесінің аты, тегі, (бар болған жағдайда)/қолы) (қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Мөрдің орны (болған жағдайда)/ (қағаз жеткізгіштегі құжат үшін)
Күні 20__жылғы "_____" _________
Ескерту:

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июня 2026 года, за исключением:
1) абзацев восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, девяносто седьмого, сотого, сто сорок девятого, сто семьдесят пятого, сто семьдесят шестого, сто семьдесят седьмого, сто семьдесят восьмого, сто девяностого, сто девяносто четвертого, триста тридцать пятого и триста сорок пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года;
2) абзацев седьмого, восьмого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать восьмого, тридцать четвертого, тридцать шестого, сорокового, сорок третьего, сорок восьмого, сорок девятого, пятьдесят первого, пятьдесят четвертого, пятьдесят девятого, шестьдесят четвертого, шестьдесят шестого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семьдесят восьмого, восьмидесятого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, девяностого, сто четвертого, сто пятого, сто шестого, сто девятого, сто одиннадцатого, сто двенадцатого, сто тринадцатого, сто четырнадцатого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто двадцать первого, сто двадцать четвертого, сто двадцать пятого, сто двадцать шестого, сто тридцать первого, сто тридцать четвертого, сто тридцать седьмого, сто тридцать восьмого, сто сорок первого, сто сорок второго, сто сорок третьего, сто сорок седьмого, сто сорок восьмого, сто пятьдесят третьего, сто пятьдесят пятого, сто шестьдесят четвертого, сто шестьдесят девятого, сто восемьдесят второго, сто восемьдесят четвертого, сто девяносто девятого, двухсотого, двести первого, двести второго, двести шестого, двести седьмого, двести восьмого, двести девятого, двести десятого, двести одиннадцатого, двести двенадцатого, двести тринадцатого, двести четырнадцатого, двести пятнадцатого, двести шестнадцатого, двести семнадцатого, двести восемнадцатого, двести двадцатого, двести двадцать первого, двести двадцать третьего, двести двадцать пятого, двести двадцать седьмого, двести тридцать первого, двести тридцать второго, двести пятьдесят второго, двести пятьдесят четвертого, двести пятьдесят пятого, двести пятьдесят шестого, двести пятьдесят седьмого, двести шестидесятого, двести шестьдесят первого, двести шестьдесят пятого, двести шестьдесят шестого, двести семидесятого, двести семьдесят первого, двести семьдесят второго, двести семьдесят третьего, двести семьдесят девятого, двести восемьдесят пятого, двести восемьдесят шестого, двести восемьдесят девятого, двести девяностого, двести девяносто седьмого, трехсот второго, трехсот четвертого, трехсот одиннадцатого, трехсот семнадцатого, трехсот двадцатого, трехсот двадцать второго, трехсот двадцать третьего, трехсот двадцать седьмого, трехсот двадцать восьмого, трехсот тридцатого, трехсот тридцать первого, трехсот тридцать второго, трехсот тридцать шестого, трехсот тридцать седьмого, трехсот тридцать восьмого, трехсот сорок четвертого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Исполняющий обязанности министра
здравоохранения Республики Казахстан
Т. Мұратов
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 2
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Информация о структуре расходов при оказании услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
за ____ 202_ года (указать месяц)
по Договору № ____ от "___" ____ 20 ___ года
Наименование поставщика ________________
БИН ________________
№ п/п
Наименование показателей
Сумма по ГОБМП+ОСМС, (тысяч тенге)
1
Сумма договора на отчетный год (на дату составления отчета)
2
Остаток средств на расчетном счету
3
Поступления авансовых средств за отчетный месяц
4
Поступления средств за отчетный месяц
№ п/п
Наименование расходов
Фактические расходы ГОБМП+ОСМС за отчетный период, (тысяч тенге)
Кассовые расходы ГОБМП+ОСМС за отчетный период, (тысяч тенге)
Дебиторская задолженность ГОБМП+ОСМС на конец отчетного периода, (тысяч тенге)
Кредиторская задолженность ГОБМП+ОСМС на конец отчетного периода, (тысяч тенге)
на 10 число месяца, следующего за отчетным периодом*
на конец месяца, следующего за отчетным периодом
1
2
3**
4**
5**
6
7
А
ВСЕГО
1.
Заработная плата*
2.
Налоги и другие обязательства в бюджет
3.
Приобретение медикаментов и изделий медицинского назначения всего, в том числе:
3.1
от ТОО "СК-Фармация"
4.
Списание медикаментов и изделий медицинского назначения всего, в том числе:
4.1
по ТОО "СК-Фармация"
5.
Приобретение продуктов питания
6.
Оплата коммунальных услуг
7.
Прочие услуги и работы
8.
Командировочные расходы
9.
Прочие текущие расходы/затраты
10.
Приобретение основных средств и нематериальных активов
11.
Амортизация основных средств и нематериальных активов
Руководитель поставщика (уполномоченное лицо):
_____________________________________/_______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_____________________________________/____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)
(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____" _________20___ года
Примечание:

* 4-бағанда Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 113-бабының 1-тармағына сәйкес жалақы төлеу бойынша шығыстар ғана көрсетіледі.
** 3, 4, 5-бағандарда "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен айқындалған бастапқы құжаттарға сәйкес шығындар баптары бойынша шығыстар көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтерін
көрсету кезіндегі шығыстардың
құрылымы туралы ақпаратқа 1-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде шығыстар құрылымын толтыру үшін шығыстар сыныптауышының толық жазылуы
Код
Шығыстар бабы
Шығындар бабына кіретіндер
Жылдық қаржылық есептіліктің толық жазылуы
1
2
3
4
01
Еңбек ақы
Негізгі жалақысы
Еңбек ақы
Еңбек ақы төлеу қоры есебінен қосымша төлемдер (қосымша төлемдер, үстемеақылар)
Сыйақылар
Сауықтыру жәрдемақысы
Материалдық көмек
Демалыс, пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақы
Еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы (аурухана)
Еңбек ақы төлеу қоры есебінен басқа төлемдер
Жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті
02
Демалыс резерві
Демалыс резерві
Демалыс резерві
03
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік салық
Еңбек ақы төлеу қорынан салықтар, аударымдар және жарналар
04
Әлеуметтік аударымдар
Әлеуметтік аударымдар
05
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
06
Жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушілердің міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
07
Іссапар шығыстары
Жол жүру шығыстары
Іссапар шығыстары
Тұрғын үйді жалдау шығыстары
Тәуліктік шығыстары
Басқа іссапар шығыстары
08
Оқу шығыстары
Оқытуға арналған шығыстар персоналды оқытуды ұйымдастыру бойынша шығыстар Оқытуға арналған шығыстар
Оқу шығыстары
Персоналдың біліктілігін арттыру бойынша шығыстар
09
Бюджетке төленетін басқа да салықтар мен төлемдер
Жер салығы
Бюджетке төленетін басқа да салықтар мен төлемдер
Мүлік салығы
Көлік салығы
Корпоративтік табыс салығы
ҚҚС
Алымдар
Төлемдер
Мемлекеттік баж
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
Таза табыстың бір бөлігін аудару
Бюджетке төленетін басқа да төлемдер
10
Қорларды сатып алу/есептен шығару
Дәрілік заттарды есептен шығару/сатып алу (ДЗ)
Қорларды есептен шығару
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды есептен шығару/сатып алу (ММБ)
Дезинфекциялау құралдарын есептен шығару/сатып алу
ЖЖМ есептен шығару/сатып алу
Жұмсақ мүкәммалды есептен шығару/сатып алу
Қатты түгендеуді есептен шығару/сатып алу
Дәрілік және ақуызы төмен және фенилаланині төмен өнімдерді сатып алу
Бейімделген емшек сүтін алмастырғыштарды сатып алу
Шаруашылық тауарларды есептен шығару/сатып алу
Басқа қорларды есептен шығару/сатып алу
Басқа қорларды есептен шығару/сатып алу
11
Негізгі құралдарды сатып алу /есептен шығару/амортизациялау
Жер учаскелерін сатып алу/есептен шығару негізгі құралдарды амортизациялау
Негізгі құралдарды амортизациялау
Ғимараттар мен құрылыстарды сатып алу/есептен шығару/ амортизациялау
Медициналық жабдықты сатып алу/есептен шығару/ амортизациялау
Басқа машиналар мен жабдықтарды сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Көлік құралдарын сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Басқа да негізгі құралдарды сатып алу/есептен шығару/ амортизациялау
12
Материалдық емес активтерді сатып алу/есептен шығару / тозу
Бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу/есептен шығару/тозу
Материалдық емес активтерді амортизациялау
Лицензияларды сатып алу/есептен шығару/тозу
Басқа материалдық емес активтерді сатып алу/есептен шығару/ тозу
13
Бірлесіп орындаушылардың медициналық қызметтері
Бірлесіп орындау шарттары бойынша басқа медициналық ұйымдардың медициналық қызметтері
Бірлесіп орындаушылардың медициналық қызметтері
14
ЖБУ шарттары бойынша мердігерлердің жұмыстары мен қызметтері
ЖББ шарттары бойынша мердігерлерден жұмыстар мен қызметтер ЖББ шарттары бойынша мердігерлерден ақылы қызметтер көрсету (ЖББ) шарттары бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер
ЖБУ шарттары бойынша мердігерлердің жұмыстары мен қызметтері
ЖТҚ шарттары бойынша салықтар және басқа да міндетті қызметтер
15
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
16
Байланыс қызметтері
Абоненттік төлем
Байланыс қызметтері
Қалааралық байланыс
Телефон байланысы қызметтерін ұсыну
IP VPN байланыс арнасының қызметтері
Басқа байланыс қызметтері
Интернет
Ұялы байланыс операторларының желісі бойынша сөйлесу
Ақылы анықтама
Басқа да байланыс қызметтері
17
Пошта қызметтері
Пошта қызметтері
Пошта қызметтері
Арнайы байланыс қызметтері
Басқа пошта қызметтері
18
Банк қызметтері
Аударым операциялары үшін көрсетілетін қызметтер банктік қызметтер
Банк қызметтері
Анықтама беру жөніндегі қызметтер
Басқа банктік қызметтер
19
Негізгі құралдарға қызмет көрсету және жөндеу
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсету
Негізгі құралдарға қызмет көрсету және жөндеу
Желдету жүйесіне техникалық қызмет көрсету
Климаттық жабдықтар мен кондиционерлеу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
Ағынды суларды бұру
Лифттерге техникалық қызмет көрсету
Жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру қызметтері
Серверлік және коммуникациялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және әкімшілендіру жөніндегі қызметтер
Үй-жайларды күзету жөніндегі қызметтер
Күзет-өрт дабылы мониторингі қызметтері
Кір жуу қызметтері
Тазалау қызметтері
Дератизация, дезинфекция
Медициналық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Техникалық газдармен және сұйықтықтармен толтыру жөніндегі қызметтер
Медициналық қалдықтарды кәдеге жарату
Өлшеу құралдарын тексеру жөніндегі қызметтер
Ғимараттарды ағымдағы жөндеу
Жылу тораптарын ағымдағы жөндеу
Автокөлікті ағымдағы жөндеу
Тұрмыстық электр аспаптарын жөндеу
Объектіні физикалық қорғау
Бейнебақылауға қызмет көрсету
Кеңсе техникасын жөндеу және қызмет көрсету
Өртке қарсы іс-шаралар
Негізгі құралдарды ұстау және жөндеу жөніндегі өзге де қызметтер
20
Коммуналдық қызметтер
Жылу энергиясы коммуналдық қызметтер
Коммуналдық қызметтер
Электр энергиясы
Сумен жабдықтау
21
Материалдық емес активтерге байланысты қызметтер
"1С: Кәсіпорын" бойынша сүйемелдеу бойынша қызметтер
Материалдық емес активтерге байланысты қызметтер
Басқа ЦЖ-ны сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
ЦЖ интеграциялау жөніндегі қызметтер
Сайтты жүргізу және қызмет көрсету бойынша қызметтер
Антивирустық бағдарламалық жасақтама лицензияларын жаңарту
МЕА-мен байланысты өзге де қызметтер
22
Сақтандыру
Жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру
Сақтандыру
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру
Медицина қызметкерлерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру
Міндетті сақтандырудың басқа түрлері
23
Ақпараттық қызметтер
Мерзімді басылымдарға жазылу
Ақпараттық қызметтер
БАҚ және әлеуметтік желілер мониторингі бойынша қызметтер
Медициналық ұйымның қызметі туралы әлеуметтік науқан жүргізу
Ақпараттық-имидждік іс-шаралар өткізу
24
Жалдау шығындары
Ғимараттарды жалға алу шығындары
Жалдау шығындары
Автокөлікті жалға алу бойынша шығыстар
Басқа техника мен жабдықтарды жалға алу
25
Өкілдік шығындар
Өкілдік іс-шараларды ұйымдастыруға арналған шығыстар
Өкілдік шығындар
26
Типографиялық және полиграфиялық қызметтер
Бланкілерді дайындау
Типографиялық және полиграфиялық қызметтер
Имидждік полиграфиялық өнімдерді дайындау
27
Аудиторлық қызметтер
МҚҰ аудитін жүргізу жөніндегі қызметтер
Аудиторлық қызметтер
28
Консалтингтік қызметтер
Консалтингтік қызметтер
Консалтингтік қызметтер
29
Басқа шығындар
Жұмыс орындарын аттестаттау
Басқа шығындар
Нотариаттық қызметтер
ЖСҚ әзірлеу, техникалық қадағалау және авторлық қадағалау қызметтері
Айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы
Сот шығындары
Аталған шығыстар баптарына кірмеген басқа шығыстар
30
Қаржылық шығыстар
Қаржылық шығыстар
Қаржылық шығындар
Резервтер құру бойынша шығыстар
Бағамдық айырмашылық бойынша шығыстар
Активтерді шығару бойынша шығыстар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 2-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
4-қосымша
Р-1 нысаны
Тапсырыс беруші ЖСН/БСН
___________________________________________
байланыс құралдары туралы толық атауы, мекенжайы, деректері
Орындаушы ЖСН/БСН
_______________________________________
байланыс құралдары туралы толық атауы, мекенжайы, деректері
Шарт (келісімшарт)___№___ "___"________ 20 __ г.
ОРЫНДАЛҒАН ЖҰМЫСТАР (КӨРСЕТІЛГЕН ҚЫЗМЕТТЕР) АКТІСІ *
Құжат нөмірі
Жасалған күні
Р/с №
Жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) атауы(олар болған кезде техникалық ерекшелікке, тапсырмаға, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындау кестесіне сәйкес олардың кіші түрлері бөлінісінде)
Жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) күні**
Ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп туралы мәліметтер (күні, нөмірі, беттер саны) (олар болған кезде)***
Өлшем бірлігі
Жұмыстар орындалды (қызметтер көрсетілді)
Есепті кезең үшін төленген авансты ұстап қалуға арналған сома
Аударуға барлығы
саны
Бір бірліктің бағасы
құны
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде
1
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық қызметтер
қызмет
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде
2
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық қызметтер
қызмет
Жиыны
х
Тапсырыс берушіден алынған қорларды пайдалану туралы мәліметтер
_____________________________________________________ (атауы, саны, құны)
Қосымша: құжаттаманың тізбесі, оның ішінде маркетингтік, ғылыми зерттеулер,
консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп (тер) (олар болған кезде
міндетті) _______________ бет
Тапсырды
(Орындаушы) _____/_____/____
Қабылданды
(Тапсырыс Беруші) ____/_____/____
лауазымы қолы қолды таратып жазу
лауазымы қолы қолды таратып жазу
Мөр орны
Қабылданған жұмыстарға (қызмет)
Қол қойылған
(қабылданған) күні ________________________
Мөр орны
* Құрылыс-монтаж жұмыстарын қоспағанда, жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) өткізу - қабылдап алу үшін қолданылады.
** Егер орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) күні әртүрлі кезеңдерінде түсетін жағдайда, сондай-ақ егер жұмыстарды (қызметтерді) орындау күні, қол қою (қабылдау) күні әртүрлі болған жағдайда толтырылады.
*** Ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және басқа қызметтер туралы есеп болған жағдайда толтырылады.
Орындалған жұмыстар
(көрсетілген қызметтер)
актісіне қосымша
Нысан
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілген қызметтердің есебі
Шарттың жалпы сомасы: ___________________________________теңге
Төленген аванстың жалпы сомасы: __________________________теңге
Желтоқсан айында төленген аванстың жалпы сомасы: ____________________теңге
Төленген жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) жалпы құны:___________теңге
Орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) жалпы құны: _________теңге
№ 1-кесте. Төлемге қабылданған соманы есептеу
№ р/с
Атауы
Саны
Сомасы
Төлемге ұсынылды
Төлемге қабылданды
Төлемге ұсынылды, теңге
Төлемге қабылданды, теңге
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде
Жиыны
№ 2-кесте. Өзге де төлемдер және (немесе) шегерімдер сомасы
№ р/с
Атауы
Мақсаты (өзге шегерімдерді және (немесе) төлемдерді енгізу кезінде анықтамалықтан таңдалған себептер)
Төлемдер
Шегерімдер
саны
сомасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Барлығы төлеуге қабылданды: _____________ теңге, оның ішінде:

* в столбце 4 указывается только расход по выплате заработной платы в соответствии с пунктом 1 статьи 113 Трудового кодекса Республики Казахстан.
**в столбцах 3, 4, 5 указываются расходы по статьям затрат согласно первичных документов, определенных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов".
Приложение 1
к Информации о структуре
расходов при оказании
услуг субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Расшифровка классификатор расходов для заполнения структуры расход в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Код
Статья расходов
Что включается в статью расходов
Расшифровка в годовой финансовой отчетности
1
2
3
4
01
Оплата труда
Основная заработная плата
Оплата труда
Дополнительные выплаты за счет ФОТ (доплаты, надбавки)
Премии
Пособие на оздоровление
Материальная помощь
Отпускные, компенсации за неиспользованный отпуск
Пособие по временной нетрудоспособности (больничные)
Прочие выплаты за счет ФОТ
Стимулирующий компонент подушевого норматива
02
Резерв по отпускам
Резерв по отпускам
Резерв по отпускам
03
Социальный налог
Социальный налог
Налоги, отчисления и взносы от ФОТ
04
Социальные отчисления
Социальные отчисления
05
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
06
Обязательные пенсионные взносы от работодателей
Обязательные пенсионные взносы от работодателей
Обязательные профессиональные пенсионные взносы от работодателей
07
Командировочные расходы
Расходы на проезд
Командировочные расходы
Расходы на найм жилья
Суточные
Прочие командировочные расходы
08
Расходы на обучение
Расходы по организации обучения персонала
Расходы на обучение
Расходы по повышению квалификации персонала
09
Прочие налоги и платежи в бюджет
Налог на землю
Прочие налоги и платежи в бюджет
Налог на имущество
Налог на транспорт
Корпоративный подоходный налог
НДС
Сборы
Платы
Государственная пошлина
Пени и штрафы по налогам и другим платежам в бюджет
Отчисление части чистого дохода
Прочие платежи в бюджет
10
Приобретение/Списание запасов
Списание/приобретение лекарственных средств (ЛС)
Списание запасов
Списание/приобретение изделий медицинского назначения (ИМН)
Списание/приобретение дезинфицирующих средств
Списание/приобретение ГСМ
Списание/приобретение мягкого инвентаря
Списание/приобретение жесткого инвентаря
Приобретение лечебных и низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина
Приобретение адаптированных заменителей грудного молока
Списание/приобретение хозяйственных товаров
Списание/приобретение прочих запасов
11
Приобретение /Списание/амортизация основных средств
Приобретение/списание земельных участков
Амортизация основных средств
Приобретение/списание/амортизация зданий и сооружений
Приобретение/списание/амортизация медицинского оборудования
Приобретение/списание/амортизация прочих машин и оборудования
Приобретение/списание/амортизация транспортных средств
Приобретение/списание/амортизация прочих основных средств
12
Приобретение/списание/износ нематериальных активов
Приобретение/списание/износ программного обеспечения
Амортизация нематериальных активов
Приобретение/списание/износ лицензий
Приобретение/списание/износ прочих нематериальных активов
13
Медицинские услуги соисполнителей
Медицинские услуги других медицинских организаций по договорам соисполнения
Медицинские услуги соисполнителей
14
Работы и услуги от подрядчиков по договорам ВОУ
Оплата услуг по договорам возмездного оказания услуг (ВОУ)
Работы и услуги от подрядчиков по договорам ВОУ
Налоги и другие обязательные услуги по договорам ВОУ
15
Услуги по организации питания пациентов
Услуги по организации питания пациентов
Услуги по организации питания пациентов
16
Услуги связи
Абонентская плата
Услуги связи
Междугородняя связь
Предоставление услуг телефонной связи
Услуги IP VPN канала связи
Прочие услуги связи
Интернет
Разговоры по сети сотовых операторов
Платная справка
Прочие услуги связи
17
Почтовые услуги
Почтовые услуги
Почтовые услуги
Услуги спецсвязи
Прочие услуги почты
18
Банковские услуги
Услуги за переводные операции
Банковские услуги
Услуги по выдаче справок
Прочие банковские услуги
19
Обслуживание и ремонт основных средств
Комплексное обслуживание зданий
Обслуживание и ремонт основных средств
Техобслуживание системы вентиляции
Техобслуживание климатического оборудования и систем кондиционирования
Отвод сточных вод
Техобслуживание лифтов
Услуги по техническому обследованию недвижимости
Услуги по техническому обслуживанию и администрированию серверного и коммуникационного оборудования
Услуги по охране помещений
Услуги мониторинга охранно-пожарной сигнализации
Услуги прачечной
Услуги клининга
Дератизация, дезинфекция
Техобслуживание и ремонт медицинского оборудования
Услуги по заправке техническими газами и жидкостями
Утилизация медицинских отходов
Услуги по проверке средств измерения
Текущий ремонт зданий
Текущий ремонт тепловых узлов
Текущий ремонт автотранспорта
Ремонт электробытовых приборов
Физическая охрана объекта
Обслуживание видеонаблюдения
Ремонт и обслуживание офисной техники
Противопожарные мероприятия
Прочие услуги по содержанию и ремонту основных средств
20
Коммунальные услуги
Теплоэнергия
Коммунальные услуги
Электроэнергия
Водоснабжение
Вывоз ТБО
21
Услуги, связанные с нематериальными активами
Услуги по сопровождению ПО "1С: Предприятие"
Услуги, связанные с нематериальными активами
Услуги по сопровождению прочих ЦС
Услуги по интеграции ЦС
Услуги по ведению и обслуживанию сайта
Продление лицензий на антивирусное программное обеспечение
Прочие услуги, связанные с НМА
22
Страхование
Обязательное страхования гражданско-правовой ответственности работодателя
Страхование
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
Страхование профессиональной ответственности медицинских работников
Прочие виды обязательного страхования
23
Информационные услуги
Подписка на периодические издания
Информационные услуги
Услуги по мониторингу СМИ и социальных сетей
Проведение социальной компании о деятельности медицинской организации
Проведение информационно-имиджевых мероприятий
24
Расходы по аренде
Расходы по аренде зданий
Расходы по аренде
Расходы по аренде автотранспорта
Аренда прочей техники и оборудования
25
Представительские расходы
Расходы на организацию представительских мероприятий
Представительские расходы
26
Типографские и полиграфические услуги
Изготовление бланков
Типографские и полиграфические услуги
Изготовление имиджевой полиграфической продукции
27
Аудиторские услуги
Услуги по проведению аудита ГФО
Аудиторские услуги
28
Консалтинговые услуги
Консалтинговые услуги
Консалтинговые услуги
29
Прочие расходы
Аттестация рабочих мест
Прочие расходы
Нотариальные услуги
Разработка ПСД, услуги технадзора и авторского надзора
Штрафы, пени, неустойки
Судебные издержки
Другие расходы, не вошедшие в перечисленные статьи расходов
Финансовые расходы
Финансовые расходы
Финансовые расходы
Расходы по созданию резервов
Расходы по курсовой разнице
Расходы по выбытию активов
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 4
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма Р-1
Заказчик ИИН/БИН __________________________________
полное наименование, адрес, данные о средствах связи
Исполнитель ИИН/БИН _________________________________
полное наименование, адрес, данные о средствах связи
Договор (контракт)___№___ "___"________ 20 __ г.
АКТ ВЫПОЛНЕННЫХ РАБОТ (ОКАЗАННЫХ УСЛУГ) *
Номер документа
Дата составления
п/п
Наименование работ (услуг) (в разрезе их подвидов в соответствии с технической спецификацией, заданием, графиком выполнения работ (услуг) при их наличии)
Дата выполнения работ (оказания услуг) **
Сведения об отчете о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах (дата, номер, количество страниц) (при их наличии) ***
Единица измерения
Выполнено работ (оказано услуг)
Сумма к удержанию выплаченного аванса за отчетный период
Итого к перечислению
количество
цена за единицу
стоимость
1
2
3
4
5
6
7
8
В рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
услуга
В системе обязательного социального медицинского страхования
2
Медицинские услуги в системе обязательного социального медицинского страхования
услуга
Итого
х
Сведения об использовании запасов, полученных от заказчика ____________________________________________________
(наименование, количество, стоимость)
Приложение: Перечень документации, в том числе отчет(ы) о маркетинговых, научных исследованиях, консультационных и прочих услугах (обязательны при его (их) наличии) на _______________ страниц
Сдал (Исполнитель)_____/_____/____
должность/ подпись/ расшифровка подписи
Принял (Заказчик)____/_____/____
должность/ подпись/ расшифровка подписи
Место печати
(для акта на бумажном носителе)
Дата подписания (принятия) работ (услуг)
_________________
Место печати
(для акта на бумажном носителе)
*Применяется для приемки-передачи выполненных работ (оказанных услуг), за исключением строительно-монтажных работ.
**Заполняется в случае, если даты выполненных работ (оказанных услуг) приходятся на различные периоды, а также в случае, если даты выполнения работ (оказания услуг) и даты подписания (принятия) работ (услуг) различны.
***Заполняется в случае наличия отчета о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах.
Приложение
к акту выполненных работ
(оказанных услуг)
Форма
Отчет оказанных услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Общая сумма Договора: ___________________________________________ тенге
Общая сумма выплаченного аванса: __________________________________ тенге
Общая сумма выплаченного аванса в декабре: _________________________ тенге
Общая стоимость оплаченных работ (оказанных услуг): _________________ тенге
Общая стоимость исполненных работ (оказанных услуг): _______________ тенге
Таблица № 1. Расчет суммы, принятой к оплате
№ п/п
Наименование
Количество
Сумма
Предъявлено к оплате
Принято к оплате
Предъявлено к оплате, тенге
Принято к оплате, тенге
1.
В рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
2.
В системе обязательного социального медицинского страхования
Итого
Таблица № 2. Сумма иных выплат и (или) вычетов
№ п/п
Наименование
Назначение (причины, выбранные из справочника при внесении иных вычетов и (или) выплат)
Выплаты
Вычеты
количество
сумма
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Всего принято к оплате: _____________ тенге, в том числе:

1. ұсталған сома: _____________ теңге, оның ішінде:
1.1. сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша: _____________ теңге;
1.2. өліммен аяқталған ағымдағы кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін,
сапа мен көлем мониторингінен өтпеген: _____________ теңге;
1.3. есепті кезеңде сапа мен көлем мониторингінен өткен, алдын алуға болмайтын
өліммен аяқталған өткен кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін: _______теңге;
1.4. Шарттың жоспарлы сомасын асырғаны үшін сызықтық шкала бойынша:___ теңге;
1.5. ағымдағы кезеңнің Шарттың талаптарынан тыс көрсетілген, оның ішінде сапа мен
көлем мониторингінен өтпеген емделген жағдайлары (қызметтері) үшін: ____теңге;
1.6. жоспарлы көлемнен асып кеткені үшін регрессивті шкала бойынша: _____ теңге;
1.7. Қорға аударымдар және (немесе) жарналар төленбеген бекітілген тұлғалар үшін:
__________ теңге;
1.8. жыл бойы қызмет көрсетілмеген бекітілген тұлғалар үшін: __________ теңге.
2. Алынған сома: ____________ теңге / қабылданған: ___________ теңге, оның ішінде:
2.1. төлемдер: _____________ теңге,
2.2. шегерімдер: ______________ теңге.
3. Қабылданған сома: _________ теңге, оның ішінде:
3.1. Есепті кезеңде сапа мен көлем мониторингінен өткен, алдын алуға болмайтын
өліммен аяқталған өткен кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін: _______ теңге;
3.2. шарт талаптарынан тыс көрсетілген, сапа мен көлем мониторингінен өткен, өткен
кезеңнің емделген жағдайлары үшін:___________ теңге;
Бұрын төленген авансты ұстап қалуға арналған сома:_____________ теңге;
оның ішінде:
бастапқы аванс: _____________ теңге,
ай сайынғы аванс: _____________ теңге;
Ұстауға жататын бұрын төленген аванстың қалдығы келесі кезеңде: _____ теңге;
оның ішінде:
бастапқы аванс: _____________ теңге,
ай сайынғы аванс: _____________ теңге;
Барлығы аударуға есептелген: _____________ теңге.
Қызметтер беруші:___________________
(қызметтер берушінің атауы) Мекенжайы:
________________________
БСН:_______________________________
ЖСК:_______________________________
БИК:_______________________________
Банктің атауы:_________________
___________________________________
___________________________________
КБЕ:_______________________________
Басшы: _______________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
қолы) (қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Мөр орны (бар болса)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Тапсырыс беруші : _______________
(Тапсырыс берушінің атауы)
Мекенжайы: ____________________________
БСН:_______________________________
ЖСК:_______________________________
БИК:_______________________________
Банктің атауы:_________________
___________________________________
___________________________________
КБЕ:_______________________________
Басшы: ____________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Мөр орны (бар болса)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 3-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем станцияларының (ұтқыр бригадалардың) жұмыскерлеріне еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеу бойынша ай сайынғы ақпарат
Қаржыландыру көзі: ________________________________________
Қызметтер берушінің атауы: ________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның атауы: ______________________________
№ р/с
Көрсетілетін қызмет атауы
Бөлінген сома (ағымдағы жылға)
Есепті айда барлығы
Санамаланған
Есептелген және аударылған сома арасындағы айырма
Есепті кезеңнің соңындағы жылдық соманың қалдығы
Негіздеме (төлем тапсырмасы)
1.
Қызметтер берушінің басшысы (уәкілетті тұлға): ________________/___________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Қызметтер берушінің бас бухгалтері :___________________/_________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Мөрдің орны (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
20__жылғы "__"______
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 4-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
7-қосымша
Азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасын есептеу формуласы
Азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасы есепті айға мына формула бойынша есептеледі:
S = 10% * КНЖМСАК х СЖПД, мұнда:
S – айына, азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасы;
КНЖМСАК– "БХТ" ЦЖ-да тіркелген МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы норматив;

1. удержанная сумма: _____________ тенге, из них:
1.1. по результатам мониторинга качества и объема: _____________ тенге;
1.2. за пролеченные случаи текущего периода с летальным исходом,
не прошедшие мониторинга качества и объема: _____________ тенге;
1.3. за пролеченные случаи прошедшего периода с непредотвратимым
летальным исходом, прошедшие мониторинг качества и объема в отчетном
периоде: ___________ тенге;
1.4. по линейной шкале за превышение плановой суммы договора: __________ тенге;
1.5. за пролеченные случаи (услуги) текущего периода, оказанные вне условий Договора, в том числе не прошедшие мониторинг качества и объема: __________ тенге;
1.6. по регрессивной шкале за превышение планового объема: __________ тенге;
1.7. за прикрепленных лиц, по которым отсутствует уплата отчислений и (или) взносов в Фонд: __________ тенге;
1.8. за прикрепленных лиц, которым не оказывались услуги в течение года: __________ тенге.
2. Сумма снятая: ____________ тенге / принятая: ___________ тенге, из них:
2.1. выплаты: _____________ тенге,
2.2. вычеты: ______________ тенге.
3. Принятая сумма: _________ тенге, из них:
3.1. За пролеченные случаи прошедшего периода с непредотвратимым летальным исходом, прошедшие мониторинг качества и объема в отчетном периоде: _____ тенге;
3.2. за пролеченные случаи, прошедшего периода, оказанные вне условий Договора, прошедшие мониторинг качества и объема: ___________ тенге.
Сумма к удержанию ранее выплаченного аванса: _____________ тенге, из них:
первоначальный аванс: _____________ тенге,
ежемесячный аванс: _____________ тенге;
Остаток ранее выплаченного аванса, который подлежит к удержанию в следующий период: _______ тенге, из них:
первоначальный аванс: _____________ тенге,
ежемесячный аванс: _____________ тенге.
Итого начислено к перечислению: _____________ тенге.
Поставщик:_________________________
(наименование поставщика)
Адрес: _____________________________
БИН: ______________________________
ИИК: ______________________________ БИК:_______________________________
Наименование банка: ________________
КБЕ: ______________________________
Руководитель: __________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись) (для акта на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)
(для акта на бумажном носителе)
Заказчик : ______________________
(наименование заказчика)
Адрес: ________________
БИН: _________________
ИИК: _________________
БИК: _________________
Наименование банка: _________________________
КБЕ: __________________
Руководитель:_______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись) (для акта на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)
(для акта на бумажном носителе)
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 6
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Ежемесячная информация по выплатам доплат работникам станций скорой медицинской помощи, отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда
Наименование поставщика: ________________________________________
Наименование бюджетной программы: ______________________________
№ п/п
Наименование услуг
Сумма выделенная (на текущий год)
Начислено всего за отчетный месяц
Перечислено
Разница между начисленной и перечисленной суммой
Остаток годовой суммы на конец отчетного периода
Основание (платежное поручение)
1.
Руководитель поставщика (уполномоченное лицо):
_____________________________________/_______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_____________________________________/____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)/(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"_________20___ года
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 7
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Формула расчета суммы удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики
Сумма удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики за отчетный месяц рассчитывается по следующей формуле:
S = 10% * КПНПМСП х ЧВОП, где:
S – сумма удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики, в месяц;
КПНПМСП – комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц, определенный для субъекта ПМСП;

СЖПД – ҚР "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 123-бабы 4-тармағына сәйкес, есепті кезеңдегі айдың соңғы күніне нормативтерден тыс МСАК субъектісінің жалпы практика дәрігерлеріне бекітілген халық санын жалпы практика дәрігерлеріне бекітілген халық санын қоспағанда, халқының саны 3 (үш) мың адамнан кем ауылдарда және кенттерде көрсетілетін медициналық көмек, нормативтен тыс есепті кезең айының соңғы күні.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 5-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
10-қосымша
Амбулаториялық негізде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушіге төлем сомасын есептеу алгоритмі
1. Сызықтық шкаланы қолданумен стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу (бұдан әрі – Ақы төлеу сомасы) ЦТЖ-да автоматтандырылған түрде сапа мен көлем мониторингісі нәтижесін алғаннан кейін мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын анықтау;
2) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлық сомадан асып кету сомасының асып кету пайызын анықтау;
3) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу пайызын анықтау;
4) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзеу;
5) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу сомасын есептеу.
2. Асып кету сомасы медициналық көмектің әрбір түрі бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында көрсетілген медициналық қызметтер үшін шот-тізілім бойынша ақы төлеуге ұсынылған сома (ұсынылған сома) мен қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген жоспарлық соманың (бұдан әрі – жоспарлы сома) арасындағы ауытқу ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
1) ұсынылған сома көрсетілген қызметтердің құнын оларды растауды ЦТЖ-да тіркеу күніне дәйектілікпен қорытындылау арқылы есептеледі;
2) жоспарланған сомадан 105 %-дан асатын соманы қалыптастыру құны жоспарланған сомадан 105 %-дан асуға әкеп соқтырған ЦТЖ-да көрсетілген қызметті растау тіркелген кезден бастап танылады;
3. Есептелген артық соманың жоспарлы сомадан асып кету пайызы мынадай формула бойынша анықталады:
% асып кету=С асып кету/ С жоспар х 100+100, мұндағы
% асып кету – асып кету пайызы;
Сасып кету – асып кету сомасы;
Сжоспар – жоспарланған сома.
4) Шығындарды өтеу пайызын анықтау мынадай кесте бойынша интервалға сәйкес жүзеге асырылады:
аралық (i) №
асып кету пайызы(%асып кету i)
Өтеу пайызы(%өтем.i)
1
2
3
1

ЧВОП – численность населения прикрепленного к врачам общей практики субъекта ПМСП на последний день месяца отчетного периода сверх норматива, предусмотренного частью третьей пункта 4 статьи 123 Кодекса РК "О здоровье народа и системе здравоохранения", за исключением численности населения прикрепленного к врачам общей практики, оказывающим медицинскую помощь в селах и поселках с численностью населения менее 3 (трех) тысяч человек, на последний день месяца отчетного периода сверх норматива.
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 10
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Алгоритм расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях по каждому виду медицинской помощи, с применением Линейной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ЦПС, после получения результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
2) определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме по каждому виду медицинской помощи;
3) определение процента возмещения по каждому виду медицинской помощи;
4) корректировка суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
5) исчисление суммы оплаты по каждому виду медицинской помощи.
2. Сумма превышения исчисляется как разница между суммой, предъявленной по счету-реестру за оказанные медицинские услуги по каждому виду медицинской помощи (далее - предъявленная сумма), от месячной суммы, предусмотренной договором закупа услуг (далее - плановая сумма).
При этом:
1) предъявленная сумма исчисляется путем последовательного суммирования стоимости оказанных услуг по дате регистрации их подтверждения в ЦПС;
2) образование суммы превышения от 105 % от плановой суммы признается с момента регистрации подтверждения оказанной услуги в ЦПС, стоимость которой привела к превышению от 105 % от плановой суммы;
3. Определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме осуществляется по следующей формуле:
%превыш=Спревыш/ Сплан. х 100+100, где
%превыш - процента превышения;
Спревыш - сумма превышения;
Сплан. - плановая сумма.
4. Определение процента возмещения осуществляется в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
№ интервала (i)
Процент превышения (%превыш i)
Процент возмещения (%возм.i)
1
2
3
1

100 % бастап 105 % дейін
100 %
2
105 % жоғары
0 %
5. Медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзету мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) егер арту пайызы 105% және одан да төмен болса, онда түзетілген арту сомасын арту сомасын 100%-ға көбейту арқылы есептеледі;
2) егер асып кету сомасы 105%-дан жоғары болса, онда 105%-дан асатын соманы 0%-ға көбейту арқылы асып кетудің түзетілген сомасы есептеледі.

от 100 % до 105 %
100 %
2
свыше 105 %
0 %
5. Корректировка суммы превышения осуществляется по каждому виду медицинской помощи в следующей порядке:
1) в случае, если процент превышения составляет 105 % и ниже, то скорректированная сумма превышения рассчитывается путем умножения суммы превышения на 100 %;
2) в случае, если сумма превышения выше 105 %, то скорректированная сумма превышения исчисляется путем суммирования суммы превышения свыше 105%, умноженной на 0 %.

6. Ақы төлеу сомасын есептеу көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлы сома мен түзетілген арту сомасын қосу арқылы есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 6-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
11-қосымша
Стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда және үйде көрсетілген мамандандырылған медициналық көмек үшін жеткізушіге төлем сомасын есептеу алгоритмі
1. Сызықтық шкаланы қолданумен стационарды алмастыратын, стационарлық және үйде көмек көрсету үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу (бұдан әрі – Ақы төлеу сомасы) ЦТЖ-да автоматтандырылған түрде сапа мен көлем мониторингісі нәтижесін алғаннан кейін мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын анықтау;
2) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлық сомадан асып кету сомасының асып кету пайызын анықтау;
3) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу пайызын анықтау;
4) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзеу;
5) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу сомасын есептеу.
2. Асып кету сомасы медициналық көмектің әрбір түрі бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында көрсетілген медициналық қызметтер үшін шот-тізілім бойынша ақы төлеуге ұсынылған сома (ұсынылған сома) мен қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген жоспарлық соманың (бұдан әрі – жоспарлы сома) арасындағы ауытқу ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
1) ақы төлеуге ұсынылған сома "СНЭТ" ЦЖ-да тіркеу күні бойынша емделіп шығу жағдайларының құнын кезекпен қосу жолымен анықталады;
2) құны жоспарлық соманы асып кетуге алып келген емделіп шыққан жағдайның құны "СНЭТ" ЦЖ-да тіркелу сәтінен бастап анықталады;
3) асып кету сомасы құралған сәттен бастап емделіп шыққан жағдайның құны 1,0-ге тең түзету коэффициенттермен есептеледі;
4) егер жоспарлы соманың асып кету сәтінде пайда болған сома жоспарлы соманың асып кетуі басталатын емделіп шығу жағдайының құнынан 51% және одан астам болса, онда осы емделіп шығу жағдайының құны 1,0-ге тең түзету коэффициентін қолдана отырып қалыптастырылады.
3. Жоспарлы сомаға есептелген асып кету сомасының асып кету пайызын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
% асып кету = С асып кету/С шарт х 100, мұндағы
% асып кету – асып кету пайызы;
С асып кету – асып кету сомасы;
С жоспар. – жоспарлы сома.

6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования плановой суммы и скорректированной суммы превышения по каждому виду помощи
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 11
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Алгоритм расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому
1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому по каждому виду медицинской помощи, с применением Линейной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ЦПС, после получения результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
2) определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме по каждому виду медицинской помощи;
3) определение процента возмещения по каждому виду медицинской помощи;
4) корректировка суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
5) исчисление суммы оплаты по каждому виду медицинской помощи.
2. Сумма превышения исчисляется как разница между суммой, предъявленной по счету-реестру за оказанные медицинские услуги в форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по каждому виду медицинской помощи (далее - предъявленная сумма), от месячной суммы, предусмотренной договором закупа услуг (далее - плановая сумма).
При этом:
1) предъявленная сумма исчисляется путем последовательного суммирования стоимости пролеченных случаев по дате регистрации их подтверждения в ЦС "ЭРСБ";
2) образование суммы превышения признается с момента регистрации подтверждения в ЦС "ЭРСБ" пролеченного случая, стоимость которого привела к превышению плановой суммы;
3) с момента образования суммы превышения, исчисление стоимости пролеченных случаев осуществляется с применением поправочного коэффициента равного 1,0;
4) в случае, если сумма, образовавшаяся в момент превышения плановой суммы, составляет 51% и более от стоимости пролеченного случая, с которого начинается превышение плановой суммы, то стоимость данного пролеченного случая формируется с применением поправочного коэффициента равного 1,0.
3. Определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме осуществляется по следующей формуле:
%превыш=Спревыш/ Сплан. х 100+100, где
%превыш - процента превышения;
Спревыш - сумма превышения;
Сплан. - плановая сумма.

2) егер арту сомасы 105%-дан артық болса, онда түзетілген арту сомасы мыналарды:
50%-ға көбейтілген 105% дейіңгі арту сомасын;
0%-ға көбейтілген 105%-дан жоғары арту сомасын қосу арқылы есептеледі.
6. Ақы төлеу сомасын есептеу көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлы сома мен түзетілген арту сомасын қосу арқылы жасалады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 7-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
38-1-қосымша
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда онкологиялық науқастарға көрсетілген мамандандырылған медициналық көмек үшін қызметтер берушіге төлем сомасын есептеу үшін регрессивті шкаланы қолдану алгоритмі
1. Онкологиялық бейін бойынша стационарлық және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін регрессивті шкаланы (бұдан әрі – төлем сомасы) пайдалана отырып, қызметттер берушіге төлем сомасын есептеу ЦТЖ-да автоматтандырылған режимде сапа және көлем мониторингінің нәтижелерін есепке алмастан, мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) көлемдердің асып кетуін есептеу;
2) жоспарлы сомаға асып кету көлемінің пайызын айқындау;
3) төмендету коэффициентін анықтау;
4) асып кету сомасын түзету;
5) төлем сомасын есептеу.
2. Көлемдердің асып кетуі көрсетілген медициналық қызметтер үшін ұсынылған шот-фактурадағы емделіп шығу жағдайларының саны мен уәкілетті орган белгілеген айлық көлемнің арасындағы айырмашылықты айқындау жолымен есептеледі.
Бұл ретте:
1) ұсынылған көлем емделіп шығу жағдайларының ЦЖ-да растау тіркелген күні бойынша дәйектілікпен қосу жолымен есептеледі;
2) жоспарлы көлемнен 105 %-дан асатын көлемдердің қалыптасуы көлемнің 105% - дан асуына әкеп соққан ЦЖ-да емделіп шығу жағдайын растау тіркелген сәттен бастап танылады;
3. Жоспарланған көлемге есептелген мөлшерден асып кету пайызын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
% асып кетуV=V асып кету/V жоспар. х 100+100, мұндағы
% асып кету – асып кету пайызы;
V асып кету – асып кету көлемі;
V жоспар – жоспарлы көлем.
4. Өтеу пайызын анықтау мынадай кестеге сәйкес интервалға сәйкес жүзеге асырылады:
интервал № (i)
Асып кету пайызы (асып кету %)
Тарифке төмендету коэффициенті коэф.i)
1
2
3
1
100 % -дан 105 %-ға дейін
1
2
105 %-дан жоғары
0,5
5. Асып кету көлемдерін түзету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) егер асып кету пайызы 105 % және одан төмен болған жағдайда, онда түзетілген асып кету көлемі асып кету көлемін белгіленген тарифтердің мөлшерін 1-ге көбейту жолымен есептеледі;

2) в случае, если сумма превышения выше 105 %, то скорректированная сумма превышения исчисляется путем суммирования:
суммы превышения до 105 % умноженной на 50%;
суммы превышения свыше 105 %, умноженной на 0%.
6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования плановой суммы скорректированной суммы превышения по каждому виду помощи.
Приложение 7 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 38-1
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Алгоритм применения регрессивной шкалы для расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь онкологическим больным в стационарных и стационарозамещающих условиях
1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях по онкологическому профилю, с применением Регрессивной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ЦПС, без учета результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление объемов превышения;
2) определение процента превышения объемов к плановому объему;
3) определение понижающего коэффициента;
4) корректировка суммы превышения;
5) исчисление суммы оплаты.
2. Объем превышения исчисляется путем определения разницы между количеством пролеченных случаев, предъявленных по счету-реестру за оказанные медицинские услуги, и месячным объемом, установленным уполномоченным органом.
При этом:
1) предъявленный объем исчисляется путем последовательного суммирования пролеченных случаев по дате регистрации их подтверждения в ЦС;
2) образование объемов превышения от 105% от планового объема признается с момента регистрации подтверждения пролеченного случая в ЦС, объем которой привел к превышению от 105 % от планового объема;
3. Определение процента превышения исчисленной объема превышения к плановому объему осуществляется по следующей формуле:
% превышV=Vпревыш/Vплан. х 100+100, где
% превыш – процента превышения;
Vпревыш – объем превышения;
Vплан. – плановый объем.
4. Определение процента возмещения осуществляется в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
№ интервала (i)
Процент превышения объема (% превыш)
Понижающий коэффициент к тарифу (коэф.i)
1
2
3
1
от 100 % до 105 %
1
2
свыше 105 %
0,5
5. Корректировка объемов превышения осуществляется в следующей порядке:
1) в случае, если процент превышения составляет 105% и ниже, то скорректированные объемы превышения рассчитываются путем умножения объемов превышения на размеры установленных тарифов на 1;

2) егер асып кету пайызы 105 %-дан жоғары болса, онда емделіп шығу жағдайының түзетілген құны белгіленген тарифтерге 0,5-ке көбейту жолымен есептеледі.
6. Төлем сомасын есептеу түзетілген құнын ескере отырып, емделіп шығу жағдайларының құнын қосу арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 18 мамырдағы
№ 52 Бұйрыққа 8-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
54-қосымша
Жұқпалы бейіндегі 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша инфекциялық бейіндегі негізгі диагноз болып табылатын диагноздар тізбесі
КШТ атауы
КШТ коды
АХЖ-10 негізгі қорытынды диагноздарының кодтары
1
Карантиндік жұқпалы аурулар
A01
A00.0, A00.1, A00.9, A20.0, A20.1, A20.2, A20.3, A20.7, A20.8, A20.9, A39.0†, A39.1†, A39.2, A39.3, A39.4, A39.5†, A39.8†, A39.9, A80.0, A80.1, A80.2, A80.3, A80.4, A80.9, A92.3, A92.4, A95.0, A95.1, A95.9, A96.2, A97.0, A97.1, A97.2, A97.9, A98.3, A98.4, B03, U04.9
2
Аса қауіпті жұқпалы аурулар
A02
A21.0, A21.1, A21.2, A21.3, A21.7, A21.8, A21.9, A22.0, A22.1, A22.2, A22.7, A22.8, A22.9, A23.0, A23.1, A23.2, A23.3, A23.8, A23.9, A27.0, A27.8, A27.9, A30.0, A30.1, A30.2, A30.3, A30.4, A30.5, A30.8, A30.9, A32.0, A32.1†, A32.7, A32.8†, A32.9, A82.0, A82.1, A82.9, A98.0, A98.5, B08.8
3
Ауыр ағымы бар жұқпалы аурулар
A03
A01.0, A01.1, A01.2, A01.3, A01.4, A24.0, A24.1, A24.2, A24.3, A24.4, A33, A34, A35, A36.0, A36.1, A36.2, A36.3, A36.8†, A36.9, A68.0, A68.1, A68.9, A75.0, A75.1, A75.2, A75.3, A75.9, A98.1, A98.2, B04, B56.0, B56.1, B56.9
4
Тропикалық жұқпалы аурулар
A04
A48.1, A48.2, A48.4, A77.0, A77.1, A77.2, A77.3, A77.8, A77.9, A78, A92.0, A92.1, A92.2, A92.8, A92.9, A93.0, A93.1, A93.2, A93.8, A94, A96.0, A96.1, A96.8, A96.9, A98.8, A99, B50.0, B50.9, B50.8, B51.0, B51.8, B51.9, B52.0, B52.8, B52.9, B53.0, B53.1, B53.8, B54
5
Орталық жүйке жүйесінің мүшелеріне әсер ететін инфекциялар
A05
A05.1, A06.6†, A81.0, A81.1, A81.2, A81.8, A81.9, A83.0, A83.1, A83.2, A83.3, A83.4, A83.5, A83.6, A83.8, A83.9, A84.0, A84.1, A84.8, A84.9, A85.0†, A85.1†, A85.2, A85.8, A86, A87.0†, A87.1†, A87.2, A87.8, A87.9, A88.0, A88.1, A88.8, A89, B00.3†, B00.4†, B01.0†, B01.1†, B02.0†, B02.1†, B02.2†, B05.0†, B05.1†, B06.0†, B26.1†, B26.2†, B37.5†, B38.4†, B43.1, B45.1, B46.1, B58.2†, B60.2†, G00.0, G00.1, G00.2, G00.3, G00.8, G00.9
6
Асқынусыз ішек инфекциясы
A06
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9
7
Асқынуы бар ішек инфекциясы
A07
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9
8
Бактериялық жұқпалы аурулар
A08

2) в случае, если процент превышения выше 105%, то скорректированная стоимость пролеченного случая исчисляется путем умножения на 0,5 к установленным тарифам.
6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования стоимости пролеченных случаев с учетом скорректированной стоимости.
Приложение 8 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2026 года № 52
Приложение 54
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения в
рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра инфекционного профиля, являются основным диагнозом инфекционного профиля
Наименование КЗГ
Код КЗГ
Коды основных заключительных диагнозов МКБ-10
1
Карантинные инфекционные заболевания
A01
A00.0, A00.1, A00.9, A20.0, A20.1, A20.2, A20.3, A20.7, A20.8, A20.9, A39.0†, A39.1†, A39.2, A39.3, A39.4, A39.5†, A39.8†, A39.9, A80.0, A80.1, A80.2, A80.3, A80.4, A80.9, A92.3, A92.4, A95.0, A95.1, A95.9, A96.2, A97.0, A97.1, A97.2, A97.9, A98.3, A98.4, B03, U04.9
2
Особо опасные инфекционные заболевания
A02
A21.0, A21.1, A21.2, A21.3, A21.7, A21.8, A21.9, A22.0, A22.1, A22.2, A22.7, A22.8, A22.9, A23.0, A23.1, A23.2, A23.3, A23.8, A23.9, A27.0, A27.8, A27.9, A30.0, A30.1, A30.2, A30.3, A30.4, A30.5, A30.8, A30.9, A32.0, A32.1†, A32.7, A32.8†, A32.9, A82.0, A82.1, A82.9, A98.0, A98.5, B08.8
3
Инфекционные заболевания с тяжелым течением
A03
A01.0, A01.1, A01.2, A01.3, A01.4, A24.0, A24.1, A24.2, A24.3, A24.4, A33, A34, A35, A36.0, A36.1, A36.2, A36.3, A36.8†, A36.9, A68.0, A68.1, A68.9, A75.0, A75.1, A75.2, A75.3, A75.9, A98.1, A98.2, B04, B56.0, B56.1, B56.9
4
Тропические инфекционные заболевания
A04
A48.1, A48.2, A48.4, A77.0, A77.1, A77.2, A77.3, A77.8, A77.9, A78, A92.0, A92.1, A92.2, A92.8, A92.9, A93.0, A93.1, A93.2, A93.8, A94, A96.0, A96.1, A96.8, A96.9, A98.8, A99, B50.0, B50.9, B50.8, B51.0, B51.8, B51.9, B52.0, B52.8, B52.9, B53.0, B53.1, B53.8, B54
5
Инфекции поражающие органы центральной нервной системы
A05
A05.1, A06.6†, A81.0, A81.1, A81.2, A81.8, A81.9, A83.0, A83.1, A83.2, A83.3, A83.4, A83.5, A83.6, A83.8, A83.9, A84.0, A84.1, A84.8, A84.9, A85.0†, A85.1†, A85.2, A85.8, A86, A87.0†, A87.1†, A87.2, A87.8, A87.9, A88.0, A88.1, A88.8, A89, B00.3†, B00.4†, B01.0†, B01.1†, B02.0†, B02.1†, B02.2†, B05.0†, B05.1†, B06.0†, B26.1†, B26.2†, B37.5†, B38.4†, B43.1, B45.1, B46.1, B58.2†, B60.2†, G00.0, G00.1, G00.2, G00.3, G00.8, G00.9
6
Кишечные инфекции без осложнений
A06
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9
7
Кишечные инфекции с осложнением
A07
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9
8
Бактериальные инфекционные заболевания
A08

A25.0, A25.1, A25.9, A26.0, A26.7, A26.8, A26.9, A28.0, A28.1, A28.2, A28.8, A28.9, A31.0, A31.1, A31.8, A31.9, A42.0, A42.1, A42.2, A42.7, A42.8, A42.9, A43.0, A43.8, A43.9, A44.0, A44.1, A44.8, A44.9, A46, A48.0, A48.8, A49.0, A49.1, A49.2, A49.3, A49.8, A49.9
9
Көбінесе балалық шақта болатын инфекциялар
A09
A37.0, A37.1, A37.8, A37.9, A38, B01.9, B05.9, B06.9, B26.9, B01.2†, B01.8, B05.2†, B05.3†, B05.4, B05.8†, B06.8†, B26.0†, B26.3†, B26.8†
10
Протозооздар, спирохеттер, риккетсиялар және кейбір қарапайымдылар тудыратын жұқпалы аурулар
A10
A65, A66.0, A66.1, A66.2, A66.3, A66.4, A66.5, A66.6, A66.7, A66.8, A66.9, A67.0, A67.1, A67.2, A67.3, A67.9, A69.0, A69.1, A69.2, A69.8, A69.9, A70, A79.0, A79.1, A79.8, A79.9, B44.0, B44.1, B44.2, B44.7, B44.8, B44.9, B55.0, B55.1, B55.2, B55.9, B57.0†, B57.1, B57.2†, B57.3, B57.4, B57.5, B58.0†, B58.1†, B58.3†, B58.8†, B58.9, B59, B60.0, B60.1†, B60.8, B64, B99
11
Асқынусыз вирустық жұқпалы аурулар
A11
B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9
12
Асқынулары бар вирустық жұқпалы аурулар
A12
B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9
13
Адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ)туындаған аурулар
A13
B20.0, B20.1, B20.2, B20.3, B20.4, B20.5, B20.6, B20.7, B20.8, B20.9, B22.0, B22.1, B22.2, B22.7, B23.0, B23.1, B23.2, B23.8, B24
14
Жедел вирустық гепатиттер және басқа анықталмаған вирустық гепатиттер
A14
B15.0, B15.9, B16.0, B16.1, B16.2, B16.9, B17.0, B17.1, B17.2, B17.8, B17.9, B19.9, B19.0
15
Созылмалы вирустық гепатиттер
A15
B18.0, B18.1, B18.2, B18.8, B18.9
16
Гельминттер тудыратын адамның паразиттік аурулары
A16
B65.0, B65.1, B65.2, B65.3, B65.8, B65.9, B66.0, B66.1, B66.2, B66.3, B66.4, B66.5, B66.8, B66.9, B67.0, B67.1, B67.2, B67.3, B67.4, B67.5, B67.6, B67.7, B67.8, B67.9, B68.0, B68.1, B68.9, B69.0, B69.1, B69.8, B69.9, B70.0, B70.1, B71.0, B71.1, B71.8, B72, B73, B74.0, B74.1, B74.2, B74.3, B74.4, B74.8, B74.9, B75, B76.0, B76.1, B76.8, B76.9, B77.0, B77.8, B77.9, B78.0, B78.1, B78.7, B79, B80, B81.0, B81.1, B81.2, B81.3, B81.4, B81.8, B82.0, B82.9, B83.0, B83.1, B83.2, B83.3, B83.4, B83.8, B83.9
17
Тұмау және парагрипп вирустары тудыратын жедел жұқпалы аурулар
A17

A25.0, A25.1, A25.9, A26.0, A26.7, A26.8, A26.9, A28.0, A28.1, A28.2, A28.8, A28.9, A31.0, A31.1, A31.8, A31.9, A42.0, A42.1, A42.2, A42.7, A42.8, A42.9, A43.0, A43.8, A43.9, A44.0, A44.1, A44.8, A44.9, A46, A48.0, A48.8, A49.0, A49.1, A49.2, A49.3, A49.8, A49.9
9
Инфекции протекающие преимущественно в детском возрасте
A09
A37.0, A37.1, A37.8, A37.9, A38, B01.9, B05.9, B06.9, B26.9, B01.2†, B01.8, B05.2†, B05.3†, B05.4, B05.8†, B06.8†, B26.0†, B26.3†, B26.8†
10
Инфекционные заболевания, вызываемые протозоозами, спирохетами, риккетсиями и некоторыми простейшими
A10
A65, A66.0, A66.1, A66.2, A66.3, A66.4, A66.5, A66.6, A66.7, A66.8, A66.9, A67.0, A67.1, A67.2, A67.3, A67.9, A69.0, A69.1, A69.2, A69.8, A69.9, A70, A79.0, A79.1, A79.8, A79.9, B44.0, B44.1, B44.2, B44.7, B44.8, B44.9, B55.0, B55.1, B55.2, B55.9, B57.0†, B57.1, B57.2†, B57.3, B57.4, B57.5, B58.0†, B58.1†, B58.3†, B58.8†, B58.9, B59, B60.0, B60.1†, B60.8, B64, B99
11
Вирусные инфекционные заболевания без осложнений
A11
B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9
12
Вирусные инфекционные заболевания с осложнениями
A12
B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9
13
Болезни, вызванные вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
A13
B20.0, B20.1, B20.2, B20.3, B20.4, B20.5, B20.6, B20.7, B20.8, B20.9, B22.0, B22.1, B22.2, B22.7, B23.0, B23.1, B23.2, B23.8, B24
14
Острые вирусные гепатиты и другие неуточненные вирусные гепатиты
A14
B15.0, B15.9, B16.0, B16.1, B16.2, B16.9, B17.0, B17.1, B17.2, B17.8, B17.9, B19.9, B19.0
15
Хронические вирусные гепатиты
A15
B18.0, B18.1, B18.2, B18.8, B18.9
16
Паразитарные заболевания человека вызываемые гельминтами
A16
B65.0, B65.1, B65.2, B65.3, B65.8, B65.9, B66.0, B66.1, B66.2, B66.3, B66.4, B66.5, B66.8, B66.9, B67.0, B67.1, B67.2, B67.3, B67.4, B67.5, B67.6, B67.7, B67.8, B67.9, B68.0, B68.1, B68.9, B69.0, B69.1, B69.8, B69.9, B70.0, B70.1, B71.0, B71.1, B71.8, B72, B73, B74.0, B74.1, B74.2, B74.3, B74.4, B74.8, B74.9, B75, B76.0, B76.1, B76.8, B76.9, B77.0, B77.8, B77.9, B78.0, B78.1, B78.7, B79, B80, B81.0, B81.1, B81.2, B81.3, B81.4, B81.8, B82.0, B82.9, B83.0, B83.1, B83.2, B83.3, B83.4, B83.8, B83.9
17
Острые инфекционные заболевания вызываемые вирусами гриппа и парагриппа
A17

J10.0, J10.1, J10.8, J11.0, J11.1, J11.8, J12.2, J20.4
18
Жоғарғы / төменгі тыныс жолдарының жедел инфекциясы
A18
J00, J01.0, J01.1, J01.2, J01.3, J01.4, J01.8, J01.9, J02.0, J02.8, J02.9, J03.8, J03.9, J03.0, J04.0, J04.1, J05.0, J05.1, J06.0, J06.8, J06.9, J04.2, J20.3, J20.5, J20.6, J20.7, J21.0, J21.1, J22, J38.4, J38.5, J38.6, J39.8, J39.9
19
Вирустық пневмония
A19
J12.0, J12.1, J12.3, J12.8, J12.9
20
Болу нәтижесі бар жұқпалы аурулар - өз бетінше күтім жасау
A20
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9, A25.0, A25.1, A25.9, A26.0, A26.7, A26.8, A26.9, A28.0, A28.1, A28.2, A28.8, A28.9, A31.0, A31.1, A31.8, A31.9, A42.0, A42.1, A42.2, A42.7, A42.8, A42.9, A43.0, A43.8, A43.9, A44.0, A44.1, A44.8, A44.9, A46, A48.0, A48.8, A49.0, A49.1, A49.2, A49.3, A49.8, A49.9, A37.0, A37.1, A37.8, A37.9, A38, B01.9, B05.9, B06.9, B26.9, B01.2†, B01.8, B05.2†, B05.3†, B05.4, B05.8†, B06.8†, B26.0†, B26.3†, B26.8†, A65, A66.0, A66.1, A66.2, A66.3, A66.4, A66.5, A66.6, A66.7, A66.8, A66.9, A67.0, A67.1, A67.2, A67.3, A67.9, A69.0, A69.1, A69.2, A69.8, A69.9, A70, A79.0, A79.1, A79.8, A79.9, B44.0, B44.1, B44.2, B44.7, B44.8, B44.9, B55.0, B55.1, B55.2, B55.9, B57.0†, B57.1, B57.2†, B57.3, B57.4, B57.5, B58.0†, B58.1†, B58.3†, B58.8†, B58.9, B59, B60.0, B60.1†, B60.8, B64, B99, B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9, B20.0, B20.1, B20.2, B20.3, B20.4, B20.5, B20.6, B20.7, B20.8, B20.9, B22.0, B22.1, B22.2, B22.7, B23.0, B23.1, B23.2, B23.8, B24, B15.0, B15.9, B16.0, B16.1, B16.2, B16.9, B17.0, B17.1, B17.2, B17.8, B17.9, B19.9, B19.0, B18.0, B18.1, B18.2, B18.8, B18.9, B65.0, B65.1, B65.2, B65.3, B65.8, B65.9, B66.0, B66.1, B66.2, B66.3, B66.4, B66.5, B66.8, B66.9, B67.0, B67.1, B67.2, B67.3, B67.4, B67.5, B67.6, B67.7, B67.8, B67.9, B68.0, B68.1, B68.9, B69.0, B69.1, B69.8, B69.9, B70.0, B70.1, B71.0, B71.1, B71.8, B72, B73, B74.0, B74.1, B74.2, B74.3, B74.4, B74.8, B74.9, B75, B76.0, B76.1, B76.8, B76.9, B77.0, B77.8, B77.9, B78.0, B78.1, B78.7, B79, B80, B81.0, B81.1, B81.2, B81.3, B81.4, B81.8, B82.0, B82.9, B83.0, B83.1, B83.2, B83.3, B83.4, B83.8, B83.9, J10.0, J10.1, J10.8, J11.0, J11.1, J11.8, J12.2, J20.4, J00, J01.0, J01.1, J01.2, J01.3, J01.4, J01.8, J01.9, J02.0, J02.8, J02.9, J03.8, J03.9, J03.0, J04.0, J04.1, J05.0, J05.1, J06.0, J06.8, J06.9, J04.2, J20.3, J20.5, J20.6, J20.7, J21.0, J21.1, J22, J38.4, J38.5, J38.6, J39.8, J39.9, J12.0, J12.1, J12.3, J12.8, J12.9, U07.1, U07.2, U10.9
21
Ауыр және өте ауыр дәрежедегі covid-19 коронавирустық инфекциясы
A21
U07.1, U07.2
22
Орташа ауырлықтағы covid-19 коронавирустық инфекциясы
A22
U07.1, U07.2
23
Жеңіл ауырлықтағы және асимптоматикалық түрдегі covid-19 коронавирустық инфекциясы
A23
U07.1, U07.2
24
Covid-19-мен байланысты көп жүйелі қабыну синдромы анықталмаған
A24

J10.0, J10.1, J10.8, J11.0, J11.1, J11.8, J12.2, J20.4
18
Острые инфекции верхних/нижних дыхательных путей
A18
J00, J01.0, J01.1, J01.2, J01.3, J01.4, J01.8, J01.9, J02.0, J02.8, J02.9, J03.8, J03.9, J03.0, J04.0, J04.1, J05.0, J05.1, J06.0, J06.8, J06.9, J04.2, J20.3, J20.5, J20.6, J20.7, J21.0, J21.1, J22, J38.4, J38.5, J38.6, J39.8, J39.9
19
Вирусные пневмонии
A19
J12.0, J12.1, J12.3, J12.8, J12.9
20
Инфекционные заболевания с краткосрочным пребыванием
A20
A02.0, A02.1, A02.2†, A02.8, A02.9, A03.0, A03.1, A03.2, A03.3, A03.8, A03.9, A04.0, A04.1, A04.2, A04.3, A04.4, A04.5, A04.6, A04.7, A04.8, A04.9, A05.0, A05.2, A05.3, A05.4, A05.8, A05.9, A06.0, A06.1, A06.2, A06.3, A06.4†, A06.5†, A06.7, A06.8†, A06.9, A07.0, A07.1, A07.2, A07.3, A07.8, A07.9, A08.0, A08.1, A08.2, A08.3, A08.4, A08.5, A09.0, A09.9, A25.0, A25.1, A25.9, A26.0, A26.7, A26.8, A26.9, A28.0, A28.1, A28.2, A28.8, A28.9, A31.0, A31.1, A31.8, A31.9, A42.0, A42.1, A42.2, A42.7, A42.8, A42.9, A43.0, A43.8, A43.9, A44.0, A44.1, A44.8, A44.9, A46, A48.0, A48.8, A49.0, A49.1, A49.2, A49.3, A49.8, A49.9, A37.0, A37.1, A37.8, A37.9, A38, B01.9, B05.9, B06.9, B26.9, B01.2†, B01.8, B05.2†, B05.3†, B05.4, B05.8†, B06.8†, B26.0†, B26.3†, B26.8†, A65, A66.0, A66.1, A66.2, A66.3, A66.4, A66.5, A66.6, A66.7, A66.8, A66.9, A67.0, A67.1, A67.2, A67.3, A67.9, A69.0, A69.1, A69.2, A69.8, A69.9, A70, A79.0, A79.1, A79.8, A79.9, B44.0, B44.1, B44.2, B44.7, B44.8, B44.9, B55.0, B55.1, B55.2, B55.9, B57.0†, B57.1, B57.2†, B57.3, B57.4, B57.5, B58.0†, B58.1†, B58.3†, B58.8†, B58.9, B59, B60.0, B60.1†, B60.8, B64, B99, B00.0, B00.2, B00.7, B00.8†, B00.9, B02.3†, B02.7, B02.8, B02.9, B08.2, B08.3, B08.4, B08.5, B09, B25.0†, B25.1†, B25.2†, B25.8, B25.9, B27.0, B27.1, B27.8, B27.9, B33.0, B33.1, B33.2, B33.3, B33.4†, B33.8, B34.0, B34.1, B34.2, B34.3, B34.4, B34.8, B34.9, B20.0, B20.1, B20.2, B20.3, B20.4, B20.5, B20.6, B20.7, B20.8, B20.9, B22.0, B22.1, B22.2, B22.7, B23.0, B23.1, B23.2, B23.8, B24, B15.0, B15.9, B16.0, B16.1, B16.2, B16.9, B17.0, B17.1, B17.2, B17.8, B17.9, B19.9, B19.0, B18.0, B18.1, B18.2, B18.8, B18.9, B65.0, B65.1, B65.2, B65.3, B65.8, B65.9, B66.0, B66.1, B66.2, B66.3, B66.4, B66.5, B66.8, B66.9, B67.0, B67.1, B67.2, B67.3, B67.4, B67.5, B67.6, B67.7, B67.8, B67.9, B68.0, B68.1, B68.9, B69.0, B69.1, B69.8, B69.9, B70.0, B70.1, B71.0, B71.1, B71.8, B72, B73, B74.0, B74.1, B74.2, B74.3, B74.4, B74.8, B74.9, B75, B76.0, B76.1, B76.8, B76.9, B77.0, B77.8, B77.9, B78.0, B78.1, B78.7, B79, B80, B81.0, B81.1, B81.2, B81.3, B81.4, B81.8, B82.0, B82.9, B83.0, B83.1, B83.2, B83.3, B83.4, B83.8, B83.9, J10.0, J10.1, J10.8, J11.0, J11.1, J11.8, J12.2, J20.4, J00, J01.0, J01.1, J01.2, J01.3, J01.4, J01.8, J01.9, J02.0, J02.8, J02.9, J03.8, J03.9, J03.0, J04.0, J04.1, J05.0, J05.1, J06.0, J06.8, J06.9, J04.2, J20.3, J20.5, J20.6, J20.7, J21.0, J21.1, J22, J38.4, J38.5, J38.6, J39.8, J39.9, J12.0, J12.1, J12.3, J12.8, J12.9, U07.1, U07.2, U10.9
21
Коронавирусная инфекция CОVID-19 тяжелой и крайне тяжелой степени тяжести
A21
U07.1, U07.2
22
Коронавирусная инфекция CОVID-19 среднетяжелой степени тяжести
A22
U07.1, U07.2
23
Коронавирусная инфекция CОVID-19 легкой степени тяжести и бессимптомной формы
A23
U07.1, U07.2
24
Мультисистемный воспалительный синдром, связанный с COVID-19 неуточненный
A24