"Жоғары жетістіктер спорты түрлерінің тізбесін және оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушысының 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 185 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 мамырда № 38734 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары жетістіктер спорты түрлерінің тізбесін және оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушысының 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 185 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 37006) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жоғары жетістіктер спорт түрлерінің тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 185 "Об определении Перечня видов спорта высших достижений и порядка их финансирования за счет бюджетных средств"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2026 года № 38734
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 185 "Об определении Перечня видов спорта высших достижений и порядка их финансирования за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37006) следующее изменение:
Перечень видов спорта высших достижений изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) үш жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттарды ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

2) в течение трех рабочих дней размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить предоставление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 84 бұйрығына қосымша
бұйрыққа 1-қосымша
Жоғары жетістіктер спорт түрлерінің тізбесі
Спорт түрлері
Халықаралық федерациялары
Олимпиадалық
Паралимпиадалық
Сурдлимпиадалық
Азия және Параазия ойындарының бағдарламаларына енген спорт түрлері
Ұлттық спорт түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Жазғы спорт түрлері
1
Ат спорты
International Equestrian Federation (FEI)
Ат спорты
Пара ат спорты
2
Ату спорт түрлері
International Shooting Sport Federation (ISSF)
Нысана көздеу
Пара нысана көздеу
Стенд ату
3
Ауыр атлетика
International Weightlifting Federation (IWF)
Ауыр атлетика
4
Бадминтон
Badminton World Federation (BWF)
Бадминтон
Бадминтон
5
Бокс
World Boxing
Бокс
6
Баскетбол
Federation International de Basketball (FIBA)
Баскетбол
Баскетбол 3х3
7
Бочча
World Boccia
Бочча
8
Велосипедтік спорт түрлері
Union Cycliste Internationale (UCI)
Велосипед спорты (тас жол)
Пара велоспорт (тас жол, трек)
Велотрек
Маунтинбайк
Велосипедтік мотокросс (BMX)
9
Волейбол
International Volleyball Federation (FIVB)
Классикалық волейбол
Волейболды отырып ойнау
Жағажай волейбол
10
Гимнастика спорт түрлері
International Gymnastics Federation (FIG)
Батуттық гимнастика
Спорттық гимнастика
Көркем гимнастика
11
Голбол
International Blind Sport Federation (IBSA)
Голбол
12
Гольф
International Golf Federation (IGF)
Гольф
13
Дзюдо
International Judo Federation (IJF)
Дзюдо
Пара дзюдо
Дзюдо
14
Есу спорт түрлері
World Rowing
Fédération Internationale des Sociétés d'Aviron (FISA)
Академиялық есу
Пара есу
International Canoe Federation (ICF)
Байдарка мен каноэде есу
Пара каноэ
Есу слаломы
15
Желкенді қайық спорты
World Sailing (WS)
Желкенді қайық спорты
16
Жеңіл атлетика
World Athletics (WATH), International Association of Athletics Federations (IAAF)
Жеңіл атлетика
Пара жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика
17
Көгалдағы хоккей
International Hockey Federation (FIH)
Көгалдағы хоккей
18
Күрес түрлері
United World Wrestling (UWW)
Еркін күрес
Еркін күрес
Грек-рим күресі
Грек-рим күресі
Әйелдер күресі
19
Қазіргі бессайыс
International Modern Pentathlon Union (UIPM)
Қазіргі бессайыс
20
Қол добы
International Handball Federation (IHF)
Қол добы
21
Пара пауэрлифтинг
World Para Powerlifting
Пара пауэрлифтинг
22
Регби
World Rugby
Регби 7
23
Садақ ату
World Archery Federation (WA)
Садақ ату
Пара садақ ату
24
Семсерлесу
Internationale Fencing Federation (FIE)
Семсерлесу
25
Скейтбординг
World Skate (WS)
Скейтбординг
26
Спорттық құзға өрмелеу
International Federation of Sport Climbing (IFSC)
Спорттық құзға өрмелеу
27
Су спорт түрлері
World Aquatics, Fédération Internationale de Natation (FINA)
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
Су добы
Жүзу
Пара жүзу
Жүзу
Суға секіру
Ашық суда жүзу
28
Таеквондо
World Taekwondo (WT)
Таеквондо WT
Пара таеквондо
Таеквондо
29
Теннис
International Tennis Federation (ITF)
Теннис
Арбадағы теннис
30
Триатлон
World Triathlon (WT)
Триатлон
31
Үстел теннисі
International Table Tennis Federation (ITTF)
Үстел теннисі
Пара үстел теннисі
Үстел теннисі
32
Футбол
Fédération Internationale de Football Association (FIFA)
Футбол

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 84
Приложение 1 к приказу
Перечень видов спорта высших достижений
Виды спорта
Международные федерации
Олимпийские
Паралимпийские
Сурдлимпийские
Виды спорта, вошедшие в программы Азиатских и Параазиатских игр
Национальные виды спорта
1
2
3
4
5
6
7
8
Летние виды спорта
1
Конный спорт
International Equestrian Federation (FEI)
Конный спорт
Пара конный спорт
2
Стрелковые виды спорта
International Shooting Sport Federation (ISSF)
Пулевая стрельба
Пара пулевая стрельба
Стендовая стрельба
3
Тяжелая атлетика
International Weightlifting Federation (IWF)
Тяжелая атлетика
4
Бадминтон
Badminton World Federation (BWF)
Бадминтон
Бадминтон
5
Бокс
World Boxing
Бокс
6
Баскетбол
Federation International de Basketball (FIBA)
Баскетбол
Баскетбол 3х3
7
Бочча
World Boccia
Бочча
8
Велосипедные виды спорта
Union Cycliste Internationale (UCI)
Велосипедный спорт (шоссе)
Пара велоспорт (шоссе, трек)
Велотрек
Маунтинбайк
Велосипедный мотокросс (BMX)
9
Волейбол
International Volleyball Federation (FIVB)
Классический волейбол
Волейбол сидя
Пляжный волейбол
10
Гимнастические виды спорта
International Gymnastics Federation (FIG)
Батутная гимнастика
Спортивная гимнастика
Художественная гимнастика
11
Голбол
International Blind Sport Federation (IBSA)
Голбол
12
Гольф
International Golf Federation (IGF)
Гольф
13
Дзюдо
International Judo Federation (IJF)
Дзюдо
Пара дзюдо
Дзюдо
14
Гребные виды спорта
World Rowing
Fédération Internationale des Sociétés d'Aviron (FISA)
Академическая гребля
Пара гребля
International Canoe Federation (ICF)
Гребля на байдарках и каноэ
Пара каноэ
Гребной слалом
15
Парусный спорт
World Sailing (WS)
Парусный спорт
16
Легкая атлетика
World Athletics (WATH), International Association of Athletics Federations (IAAF)
Легкая атлетика
Пара легкая атлетика
Легкая атлетика
17
Хоккей на траве
International Hockey Federation (FIH)
Хоккей на траве
18
Виды борьбы
United World Wrestling (UWW)
Вольная борьба
Вольная борьба
Греко-римская борьба
Греко-римская борьба
Женская борьба
19
Современное пятиборье
International Modern Pentathlon Union (UIPM)
Современное пятиборье
20
Гандбол
International Handball Federation (IHF)
Гандбол
21
Пара пауэрлифтинг
World Para Powerlifting
Пара пауэрлифтинг
22
Регби
World Rugby
Регби 7
23
Стрельба из лука
World Archery Federation (WA)
Стрельба из лука
Пара стрельба из лука
24
Фехтование
International Fencing Federation (FIE)
Фехтование
25
Скейтбординг
World Skate (WS)
Скейтбординг
26
Спортивное скалолазание
International Federation of Sport Climbing (IFSC)
Спортивное скалолазание
27
Водные виды спорта
World Aquatics, Fédération Internationale de Natation (FINA)
Артистическое плавание (синхронное плавание)
Водное поло
Плавание
Пара плавание
Плавание
Прыжки в воду
Плавание на открытой воде
28
Таеквондо
World Taekwondo (WT)
Таеквондо WT
Пара таеквондо
Таеквондо
29
Теннис
International Tennis Federation (ITF)
Теннис
Теннис на колясках
30
Триатлон
World Triathlon (WT)
Триатлон
31
Настольный теннис
International Table Tennis Federation (ITTF)
Настольный теннис
Пара настольный теннис
Настольный теннис
32
Футбол
Fédération Internationale de Football Association (FIFA)
Футбол

Футбол 5х5
Футбол
Жағажай футболы
Assosiation Mundial de Futsal (AMF)
Футзал
Футзал
Қысқы спорт түрлері
33
Биатлон
International Biathlon Union (IBU)
Биатлон
Пара биатлон
34
Керлинг
World Kurling (WC)
Керлинг
Арбадағы керлинг
Керлинг
35
Коньки спорт түрлері
International Skating Union (ISU)
Конькимен жүгіру спорты
Шорт-трек
Конькимен мәнерлеп сырғанау
36
Ски-альпинизм
International Ski Mountaieering Federation (ISMF)
Ски-альпинизм
37
Шайбалы хоккей
International Ice Hockey Federation (IIHF)
Шайбалы хоккей
Мұздағы пара хоккей
Шайбалы хоккей
38
Шаңғы спорт түрлері
International Ski and Snowboard Federation (FIS)
Тау шаңғысы спорты
Шаңғы жарыстары
Пара шаңғы жарыстары
Шаңғы жарыстары
Шаңғы қоссайысы
Шаңғы мен тұғырдан секіру
Сноуборд
Фристайл (акробатика, могул)
Азия және Параазия ойындарының бағдарламаларына енген спорт түрлері
39
Белбеу күрес
World Alysh Federation (WAF)
International Belt Wrestling Association (IBWA)
Белбеу күрес (алыш)
40
Би спорты
World dance sport federation (WDSF)
Би спорты
41
Бильярд
International Piramid Confederation (IPC)
Бильярд
42
Бодибилдинг
International Fitness and BodyBuilding Federation (IFBB)
Бодибилдинг
43
Брейкинг
World dance sport federation (WDSF)
Брейкинг
44
Джиу-джитсу
Ju-Jitsu International Federation (JJIF)
Джиу-джитсу
45
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
International Mixed Martial Arts federation (IMMAF)
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
46
Каратэ (WKF)
World karate federation (WKF)
Каратэ
Каратэ (WKF)
47
Киберспорт
International Esports Federation (IESF)
Киберспорт
48
Кикбоксинг
World Association of Kickboxing Organizations (WAKO)
Кикбоксинг
49
Кураш
International Kurash Association
Кураш
50
Муайтай
International Federation of Muaythai Associations (IFMA)
Муайтай
51
Падел
International Padel Federation
Падел
52
Пара қол күресі
WAF world armrestling federation
Пара қол күресі
53
Пенчак силат
International Pencak Silat Federation (IPSF)
Пенчак силат
54
Самбо
International Sambo Federation (FIAS)
Спорттық самбо
Жауынгерлік самбо
Жағажай самбо
55
Ушу
International Wushu Federation (IWUF)
Ушу (саньда, таолу)
56
Шахмат
Federation Internationale des Echecs (FIDE), The International Chess Committee of the Deaf
Шахмат
Шахмат, шахмат (паралимпиадалық емес)
Ұлттық спорт түрлері
57
Аударыспақ
"World Federation of Horseback Wrestling" ЗТБ
Аударыспақ
58
Асық ату
"Көшпенділердің Асық спорты халықаралық федерациясы" ЗТБ
Асық ату
59
Бәйге
-
Бәйге
60
Дәстүрлі садақ ату
"World Tradicional Archery federation"
Дәстүрлі садақ ату
61
Жамбы ату
"International horseback archery alliance" (IHAA)
Жамбы ату
62
Жекпе-жек
-
Жекпе-жек
63
Көкпар
"Халықаралық жаппай көкпар федерациясы" ЗТБ
Жаппай көкпар
"Бүкіләлемдік көкпар қауымдастығы" ЗТБ
Көкпар
64
Қазақ күресі
"QAZAQ KURESI" қауымдастық нысандағы ЗТБ
Қазақ күресі
65
Құсбегілік
"INTERNATIONAL QUSBEGILIK FEDERATION"
Құсбегілік
66
Теңге ілу
"Халықаралық теңге ілу ат спорт федерациясы" қауымдастық нысандағы ЗТБ
Теңге ілу
67
Тоғызқұмалақ
"Дүниежүзілік тоғызқұмалақ федерациясы" ЗТБ
Тоғызқұмалақ, тоғызқұмалақ (паралимпиадалық емес)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:

Футбол 5х5
Футбол
Пляжный футбол
Assosiation Mundial de Futsal (AMF)
Футзал
Футзал
Зимние виды спорта
33
Биатлон
International Biathlon Union (IBU)
Биатлон
Пара биатлон
34
Керлинг
World Curling Federation (WCF)
Керлинг
Керлинг на колясках
Керлинг
35
Коньковые виды спорта
International Skating Union (ISU)
Конькобежный спорт
Шорт-трек
Фигурное катание на коньках
36
Ски-альпинизм
International Ski Mountaineering Federation (ISMF)
Ски-альпинизм
37
Хоккей с шайбой
International Ice Hockey Federation (IIHF)
Хоккей с шайбой
Пара хоккей на льду
Хоккей с шайбой
38
Лыжные виды спорта
International Ski and Snowboard Federation (FIS)
Горнолыжный спорт
Лыжные гонки
Пара лыжные гонки
Лыжные гонки
Лыжное двоеборье
Прыжки на лыжах с трамплина
Сноуборд
Фристайл (акробатика, могул)
Виды спорта, вошедшие в программы Азиатских и Параазиатских игр
39
Борьба на поясах
World Alysh Federation (WAF)
International Belt Wrestling Association (IBWA)
Борьба на поясах (алыш)
40
Танцевальный спорт
World dance sport federation (WDSF)
Танцевальный спорт
41
Бильярд
International Piramid Confederation (IPC)
Бильярд
42
Бодибилдинг
International Fitness and BodyBuilding Federation (IFBB)
Бодибилдинг
43
Брейкинг
World dance sport federation (WDSF)
Брейкинг
44
Джиу-джитсу
Ju-Jitsu International Federation (JJIF)
Джиу-джитсу
45
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
International Mixed Martial Arts federation (IMMAF)
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
46
Каратэ (WKF)
World karate federation (WKF)
Каратэ
Каратэ (WKF)
47
Киберспорт
International Esports Federation (IESF)
Киберспорт
48
Кикбоксинг
World Association of Kickboxing Organizations (WAKO)
Кикбоксинг
49
Кураш
International Kurash Association
Кураш
50
Муайтай
International Federation of Muaythai Associations (IFMA)
Муайтай
51
Падел
International Padel Federation
Падел
52
Пара армрестлинг
WAF world armrestling federation
Пара армрестлинг
53
Пенчак силат
International Pencak Silat Federation (IPSF)
Пенчак силат
54
Самбо
International Sambo Federation (FIAS)
Спортивное самбо
Боевое самбо
Пляжное самбо
55
Ушу
International Wushu Federation (IWUF)
Ушу (саньда, таолу)
56
Шахматы
Federation Internationale des Echecs (FIDE), The International Chess Committee of the Deaf
Шахматы
Шахматы, шахматы (непаралимпийский)
Национальные виды спорта
57
Аударыспақ
ОЮЛ "World Federation of Horseback Wrestling"
Аударыспақ
58
Асық ату
ОЮЛ "Ассоциация международная федерация спорта Кочевников Асык"
Асық ату
59
Бәйге
-
Бәйге
60
Дәстүрлі садақ ату
"World Tradicional Archery federation"
Дәстүрлі садақ ату
61
Жамбы ату
"International horseback archery alliance" (IHAA)
Жамбы ату
62
Жекпе-жек
-
Жекпе-жек
63
Көкпар
ОЮЛ "Международная федерация спорта жаппай көкпар"
Жаппай көкпар
ОЮЛ "Всемирная ассоциация кокпар"
Көкпар
64
Қазақ күресі
ОЮЛ Ассоциация "QAZAQ KURESI"
Қазақ күресі
65
Құсбегілік
"INTERNATIONAL QUSBEGILIK FEDERATION"
Құсбегілік
66
Теңге ілу
ОЮЛ Ассоциация "Международная федерация конного спорта Теңге ілу"
Теңге ілу
67
Тоғызқұмалақ
ОЮЛ "Всемирная Федерация тогызкумалак"
Тоғызқұмалақ, тоғызқұмалақ (непаралимпийский)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:

1. ММА – Миксд Мартиал Артс (Мixed Martial Arts);
2. WKF – Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
3. WT – Уолд таеквондо (World Taekwondo);
4. BMX – Байкл мотокросс (Bicycle Motocross).

1. ММА – Миксд Мартиал Артс (Мixed Martial Arts);
2. WKF – Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
3. WT – Уолд таеквондо (World taekwondo);
4. BMX – Байкл мотокросс (Bicycle Motocross).