"Электрондық геоботаникалық карталарды жасау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 10 маусымдағы № 189 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 8 мамырдағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 12 мамырда № 38698 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық геоботаникалық карталарды жасау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 10 маусымдағы № 189 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28499 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық геоботаникалық карталарды жасау жөніндегі әдістемеде:
2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) географиялық цифрлық жүйе (бұдан әрі – ГЦЖ) – Жер туралы, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзгеше пайдалануды қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
2) географиялық цифрлық жүйенің дерекқоры (бұдан әрі – ГЦЖ дерекқоры) – нақты бір аумақты және онда орналасқан объектілерді сипаттайтын кеңістіктік және кестелік деректердің ұйымдастырылған жиынтығы;
3) графикалық қабат – географиялық ақпараттық жүйедегі картографиялық ақпарат;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Электрондық геоботаникалық карта ГЦЖ-да жасалады.
Электрондық геоботаникалық картаны жасау процесінде ГЦЖ дерекқоры қолданылады.
ГЦЖ дерекқоры ауылдық округтердің шекаралары туралы ақпаратты және табиғи азықтық алқаптар туралы деректерді (өсімдік жамылғысының құрылымы, типологиялық құрамы, алқаптар түрлерінің аумақтық орналасуы, ауданы, түсімділігі, азықтың сапасы, дақылдық-техникалық жай-күйі, табиғи азықтық алқаптарды заманауи қолдану, оларды ұтымды пайдалану және жақсарту) қамтиды.";
6-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Алғашқы картографиялық материалдың сканерленген кескіні, таңдалған картографиялық проекцияда және координаттық есептеу жүйесінде растрлық кескінді одан әрі векторлау мақсатында ГЦЖ-да тіркеледі.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Растрлық кескінді байланыстыру координаттар бойынша растрға бақылау нүктелерін салу арқылы ГЦЖ құралдардың көмегімен жүргізіледі.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Геоботаникалық контурларды векторлау процесі ГЦЖ құралдарының көмегімен электрондық геоботаникалық картада бейнеленетін атрибуттық мәліметтерді графикалық қабаттары бар аумақтық нысандардың контурларын, сонымен қатар полигондарды құру болып табылады. Электрондық геоботаникалық картасында көрсетілуі тиіс барлық нысандар электрондық геоботаникалық картасы құрамындағы элементтер бойынша бөлінеді. Элементтердің әрбір тобы жеке аты мен құрылымы бар тиісті графикалық қабатқа енгізіледі. Барлық геоботаникалық контурлар жиектеме шектерінен шықпай, шекара сызығымен дәл келіп түйіседі.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дұрыс емес деректер немесе қателер анықталған жағдайда, ГЦЖ құралдарын пайдалана отырып, түзетулер жүргізіледі.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ГЦЖ дерекқоры деректердің тұтастығын тексеру ережелерін, топологияға қатысатын кеңістіктік объектілердің (геоботаникалық контурларының) топологиялық тәртібін пайдалануға мүмкіндік беретін топологиялық деректер моделін (топология қабаттары) қамтиды және топологиялық, қателер мен ерекшеліктерді көрсететін ережелерді пайдалануға мүмкіндік беретін топологиялық деректер моделін (топология қабаттары) қамтиды.";

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июня 2022 года № 189 "Об утверждении Методики по созданию электронных геоботанических карт"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2026 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2026 года № 38698
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июня 2022 года № 189 "Об утверждении Методики по созданию электронных геоботанических карт" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28499) следующие изменения:
в Методике по созданию геоботанических карт, утвержденной указанным приказом:
в пункте 2 подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) географическая цифровая система (далее – ГЦС) – цифровая система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
2) база данных географической цифровой системы (далее – база данных ГЦС) – организованная совокупность пространственных и табличных данных, описывающих конкретную территорию и расположенные на ней объекты;
3) графический слой – картографическая информация в географической цифровой системе;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Электронная геоботаническая карта создается в ГЦС.
В процессе создания электронной геоботанической карты используется база данных ГЦС.
База данных ГЦС содержит информацию о границах сельских округов и данные природных кормовых угодий (структура растительного покрова, типологический состав геоботанического контура, территориальное размещение видов угодий, площади, урожайность, качество корма, культуртехническое состояние, современное использование природных кормовых угодий, возможности их рационального использования и улучшения).";
в пункте 6:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Отсканированное изображение исходного картографического материала регистрируется в ГЦС с целью дальнейшей векторизации растрового изображения в выбранной картографической проекции и в координатной системе отсчета.";
часть третью изложить в следующе редакции:
"Привязка растрового изображения производится с помощью инструментов ГЦС, путем нанесения опорных точек на растре по координатам.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Процесс векторизации геоботанических контуров представляет собой создание контуров, полигонов площадных объектов графическими слоями и заполнение атрибутивных данных, подлежащих отображению на электронной геоботанической карте, посредством инструментов ГЦС. Все объекты, подлежащие отображению на электронной геоботанической карты, разделяются по элементам содержания электронной геоботанической карты. Каждая группа элементов наносится на соответствующий графический слой, имеющий свое индивидуальное название и структуру. Все геоботанические контуры соединяются узел в узел с линией границ, не выходя за пределы рамки.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При выявлении некорректных данных или ошибок осуществляются исправления с использованием программных инструментов ГЦС.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"База данных ГЦС включает модель топологических данных (слои топологии), позволяющая использовать правила проверки целостности данных, топологического поведения пространственных объектов (геоботанических контуров), участвующих в топологии, и отражает топологические отношения, ошибки и исключения.".

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануы тиіс және 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года после его официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан