"Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 4 мамырдағы № 168 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 5 мамырдағы № 46 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 мамырда № 38683 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19025 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) осы бірлескен бұйрыққа 3-2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
3-3) осы бірлескен бұйрыққа 3-3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бақылау субъектілері - астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары), сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорындарына бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) болмашы бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды астық нарығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде бұзу, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарын, астықты сақтау шарттарын және астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын бұзуы;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений к совместному приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 мая 2026 года № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 мая 2026 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2026 года № 38683
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19025) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне согласно приложению 3-2 к настоящему совместному приказу;
3-3) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне согласно приложению 3-3 к настоящему совместному приказу;";
в критериях оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна, утвержденных указанным совместным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) субъекты контроля – юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна, также местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части неправильного ведения документации в области зернового рынка, также нарушения требований местными исполнительными органами по ведению количественно-качественного учета зерна, условий хранения зерна и условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

"5) елеулі бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды астықты қысқы сақтау жағдайына ауыстыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу бөлігінде бұзу, технологиялық жабдықтардың сәйкессіздігі, астық нарығы саласындағы ақпарат пен құжаттаманың ұсынылмауы, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияны беру және тоқтату бойынша және астық қабылдау кәсіпорындары жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға қойылатын біліктілік талаптарын бұзу;
6) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды астықтың сандық-сапалық сақталуының нашарлауына, оның ішінде астықтың жоғалу және бүліну фактілеріне, астықты сақтау шарттарының сақталмауына, астық қабылдау кәсіпорындарының олар шығарған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындамауына алып келуі мүмкін бұзушылықтар бөлігінде бұзу, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астық қабылдау кәсіпорнынан астық көлігінің кез келген түрімен жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талаптарын бұзу;";
3-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) астық өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады;
2) астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар тәуекелдің орташа дәрежесіне жатады.
Тәуекелдің орташа және жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) астық өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда болғанда жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.

"5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части проведения мероприятий по переводу зерна на зимние условия хранения, несоответствие технологического оборудования, не предоставление информации и документации в области зернового рынка, также нарушение требований местными исполнительными органами по выдачи и приостановлению действия лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок и хлебоприемными предприятиями квалификационных требований к приему зерна нового урожая в рамках ежегодного обследования;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о зерне, влекущих административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" в части нарушения, которое может привести к ухудшению количественно-качественной сохранности зерна, в том числе к фактам утраты и порчи зерна, несоблюдению условий хранения зерна, неисполнению хлебоприемными предприятиями обязательств по выпущенным ими зерновым распискам, а также местным исполнительным органам, также нарушение требований местными исполнительными органами по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии;";
часть вторую и третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна относятся к высокой степени риска;
2) местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области регулирования рынка зерна и за деятельностью субъектов относятся к средней степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней и высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна относятся к высокой степени риска, при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.

2) астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда болғанда орташа тәуекел дәрежесіне жатады.";
5-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-1-қосымшаға сәйкес айқындалады.";
7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектісіне (объектісіне) Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы заңнамасының сақталуын және субъектілердің қызметін бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар жатады.";
астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшада:
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
15
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
елеулі
";
астық нарығын реттеу саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 3-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0 %
100 %
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген 3-қосымшада:
бірінші абзац келесідей редакцияда жазылсын:
"___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
____________________________________________________________________
саласында 138-бабына сәйкес
____________________________________________________________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы";
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
2
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
";

2) местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями относятся к средней степени риска, при показателе степени риска от 31 до 70 включительно.";
в пункте 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна для юридических лиц (хлебоприемных предприятий), осуществляющих деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих государственный контроль за хлебоприемными предприятиями определяется согласно приложению 1-1 к настоящим Критериям.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области регулирования рынка зерна и за деятельностью субъектов.";
в приложении 1 к критериям оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна:
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
"
Наименование критериев
Степень нарушения
15
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
значительное
";
в приложении 3 к критериям оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0 %
100 %
";
в приложении 3 к вышеуказанному совместному приказу:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий
____________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении
____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля";
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
Перечень требовании
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
2
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
";

осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-1-қосымшасымен толықтырылсын;
астық нарығын реттеу саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жоғарыда көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-2-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жоғарыда көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін оның Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі __________А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 168 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-1-қосымша
Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау үшін жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
2
3
1
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарды, астықты сақтау шарттарын, астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын сақтау
болмашы
2
Астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астықты астық қабылдау кәсіпорнынан көліктің кез-келген түрімен тиеп-жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
3
Фактілер анықталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде нан қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару енгізілген туралы сотқа өтініш беру
елеулі
4
Астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру туралы растайтын құжаттың болуы
болмашы
5
Үш күн мерзімде астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабыладу кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатураларды ұсыну туралы хабарлама жіберу
елеулі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 168 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары)
1
Меншік құқығындағы астық сақтау қоймасының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің) болуы
елеулі
2
Технологиялық жабдықтар: астық тазалау машиналарының, астық кептіру жабдығының, таразы жабдығының (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген), тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көлік жабдығының, жылжымалы көлік жабдығының, белсенді желдету жабдығының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтардың, сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы
өрескел
3
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдардың болуы
елеулі
4
Өлшемдердің жай-күйін бағалаудан өткен, зертханалық жабдықпен және аспаптармен (ылғал өлшегіштермен, кептіру шкафтарымен, зертханалық таразылармен, дәнді ұнтақтауға арналған диірмендермен, елеуіштер жиынтықтарымен, сынама іріктегіштермен, пуркалармен, ақуыз құрамын, дән маңызының құрамы мен сапасын, құлау санын анықтауға арналған құрылғылармен, астықтың залалдануын анықтауға арналған оптикалық аспаптармен); астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелермен жарақталған, астық сапасын анықтауға арналған өндірістік-технологиялық зертхананың болуы
болмашы
5
Тиiстi бiлiмi (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiмі, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiмі) бар техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы
елеулі
6
Интернет желісіне қолжетімділіктің болуы
елеулі
Астық қабылдау кәсіпорындарына бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар
1
Астық қолхаттарын шығарумен байланысты қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру бойынша растайтын құжаттардың болуы:

дополнить приложением 1-1 к критериям оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к критериям оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-2 к вышеуказанному совместному приказу согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-3 к вышеуказанному совместному приказу согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 46
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 мая 2026 года № 168
Приложение 1-1
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о зерне для профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
Перечень требований
Степень нарушений
1
2
3
1
Соблюдение требований по ведению количественно-качественного учета зерна; условий хранения зерна; условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
незначительное
2
Соблюдение требования по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии
грубое
3
В течение двух рабочих дней с момента выявления фактов подача в суд заявления о введении временного управления хлебоприемным предприятием
грубое
4
Наличие подтверждающего документа о проверке фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным
незначительное
5
В трехдневный срок направление держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 46
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 мая 2026 года № 168
Приложение 2
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям
Наименование критериев
Степень нарушения
Юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна
1
Наличие на праве собственности зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)
грубое
2
Наличие технологического оборудования: зерноочистительных машин, зерносушильного оборудования, весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
значительное
3
Наличие пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок
грубое
4
Наличие производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна, прошедшей оценку состояния измерений, оснащенной: лабораторным оборудованием и приборами (влагомерами, сушильными шкафами, весами лабораторными, мельницей для размола зерна, комплектами сит, пробоотборниками, пурками, устройствами для определения содержания белка, содержания и качества клейковины, числа падения, оптическими приборами для определения зараженности зерна); стеллажами для хранения образцов зерна
значительное
5
Наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей – высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов – послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование
незначительное
6
Наличие доступа к сети интернет
значительное
Местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями
1
Наличие подтверждающих документов по выдаче лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок:

1) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін заңды тұлғаның өтініші;
2) астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтердің электрондық нысаны;
3) лицензия беру үшін лицензиялық алым.
болмашы
2
Астық қабылдау кәсіпорнының біліктілік талаптарына сәйкестігін және жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі растайтын құжаттардың болуы:
1) технологиялық жабдықтың бар жоғы туралы мәліметтер;
2) өткізу режимінің, аумақты қоршаудың, асфальтталған және (немесе) бетон алаңдарының бар жоғы туралы мәліметтер;
3) өлшеу құралдарының типін бекіту туралы, өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер;
4) астықтың сапасын ақаусыз жабдықтармен және аспаптармен айқындау үшін өндірістік-технологиялық зертхананың жарақтандырылуы туралы мәліметтер;
5) техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер;
6) интернет желісіне қол жеткізу туралы мәліметтер.
болмашы
3
Тұтас алғанда немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзімге астық қолхаттарын шығара отырып қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 168 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 10 шілдедегі
№ 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына
3-2-қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
_____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы____________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарды; астықты сақтау шарттарын; астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын сақтау
2
Астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астық қабылдау кәсіпорнынан астық көлігінің кез келген түрімен жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талапты сақтау
3
Фактілер анықталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде сотқа астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы өтініш беру
4
Астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру туралы растайтын құжаттың болуы
5
Үш күн мерзімде астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатураларды ұсыну туралы хабарлама жіберу
Лауазымды адам (дар) _____________________________________________
____________ ______________ ______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы _____________________________________
_____________ ____________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 168 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2019 жылғы
10 шілдедегі № 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына

1) заявление юридического лица для получения лицензии и (или) приложения к лицензии;
2) электронная форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;
3) лицензионный сбор за выдачу лицензии.
значительное
2
Наличие подтверждающих документов по обеспечению соответствия хлебоприемного предприятия квалификационным требованиям и готовности к приему зерна в рамках обследования:
1) сведения о наличии технологического оборудования;
2) сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок;
3) сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений;
4) сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами;
5) сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов;
6) сведения о доступе к сети интернет.
значительное
3
Наличие подтверждающих документов по приостановлению действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев
значительное
Приложение 3
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 46
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 мая 2026 года № 168
Приложение 3-2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне
_______________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения
_______________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение требований по ведению количественно-качественного учета зерна; условий хранения зерна; условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
2
Соблюдение требования по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии
3
В течение двух рабочих дней с момента выявления фактов подача в суд заявления о введении временного управления хлебоприемным предприятием
4
Наличие подтверждающего документа о проверке фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным
5
В трехдневный срок направление держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ _________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ________________________ _________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 46
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 мая 2026 года № 168

3-3-қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
_____________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ___________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Қызмет алушының астық қолхаттарын беру арқылы қоймалық қызмет көрсету қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындының болуы
2
Астық қабылдау кәсіпорнының біліктілік талаптарына сәйкестігін және жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығын қамтамасыз ету:
1) технологиялық жабдықтың болуы туралы мәліметтер;
2) өткізу режимінің, аумақты қоршаудың болуы туралы мәліметтер,
асфальтталған
және (немесе) бетон алаңдары;
3) өлшеу құралдарының түрін бекіту туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер,
өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау және өлшеу құралдарын тексеру туралы;
4) өндірістік-технологиялық зертхананың жарақтандырылуы туралы мәліметтер
астықтың сапасын ақаусыз жабдықтармен және аспаптармен анықтау үшін;
5) техникалық басшылардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер және
мамандар;
6) интернет желісіне қол жеткізу туралы мәліметтер.
3
Тұтас алғанда немесе жекелеген операцияларды алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асыру бөлігінде астық қолхаттарын шығара отырып қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі талаптарды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________________________________________
____________ ______________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________________
_____________ ____________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)

Приложение 3-3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки контроля
__________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие заключения о соответствии или несоответствии услугополучателя квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок
2
Обеспечение соответствия хлебоприемного предприятия квалификационным требованиям и готовности к приему зерна нового урожая в рамках ежегодного обследования:
1) сведения о наличии технологического оборудования;
2) сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок;
3) сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений;
4) сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами;
5) сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов;
6) сведения о доступе к сети интернет.
3
Соблюдение требований по приостановлению действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)