Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 45 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 сәуірде № 38622 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері және цифрлық қаржы технологиялары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
2026 жылғы 12 шілдеге дейін:
Қағидалардың 1-тармағының 6) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6) ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;";
Қағидалардың 6-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6. Ұлттық Банктің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш келіп түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жолдайды. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштер келесі жұмыс күні қабылданады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
Ұлттық Банк "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден көрсетілетін қызметті алушы басшысының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 8-тармағының жетінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Электрондық үкімет" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
Қағидалардың 9-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

Об утверждении правил осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2026 года № 45. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2026 года № 38622
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов (далее – Правила).
2. Департаменту платежных систем и цифровых финансовых технологий Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представления в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 мая 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
подпункта 6) пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"6) требования к информационной безопасности;";
пункта 6 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"6. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "электронного правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Национальный Банк получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность руководителя услугополучателя, и о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.";
части седьмой пункта 8 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.";
пункта 9 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:

"9. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
Қағидалардың 23-тармағының он екінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету рәсімдері;";
Қағидалардың 36-тармағының екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы интернет-ресурстың, мобильді қосымшаның, ақпараттық инфрақұрылымның үздіксіз жұмыс істеуін, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ақпараттық жүйелеріндегі деректердің жасырындылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз етеді.";
Қағидалардың 5-тарауының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тарау мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5-тарау. Ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар
43. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 5 (бес) жылды құрайды.
44. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасын, оның себептері мен салдарын жоюға шұғыл шаралар қабылдау тәртібін айқындайды.
45. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы барлық ақпаратты көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын есепке алу журналын жүргізеді.
46. Ақпараттық қауіпсіздіктің әрбір оқыс оқиғасына ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының жеке картасы толтырылады, оған оқыс оқиғаны сипаттау, оқыс оқиға орын алған, анықталған және жойылған күні мен уақыты, туындаған зардаптар, залал және қабылданған шаралар жөніндегі мәліметтер қамтылады.
47. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ақпараттандыру объектілеріне қатысты тәуекелдің атауын, сипаттамасын, орын алу себебін, тиімді деңгейін және оны барынша азайту жөніндегі іс-шаралар жоспарын көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқарады.
48. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті мониторингтеу барысында алынған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат шоғырландырылуға, жүйеленуге және сақталуға тиіс.
49. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы анықталған кезден бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде болған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы хабарламаны, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының картасын қоса бере отырып, еркін нысанда жібереді.

"9. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
абзаца двенадцатого пункта 23 Правил, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"процедуры обеспечения информационной безопасности;";
части второй пункта 36 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает непрерывность функционирования интернет-ресурса, мобильного приложения, информационной инфраструктуры, конфиденциальность, целостность и доступность данных информационных систем оператора обмена необеспеченных цифровых активов.";
главы 5 Правил, установив, что в период приостановления данная глава действует в следующей редакции:
"Глава 5. Требования к информационной безопасности
43. Срок хранения информации об инцидентах информационной безопасности составляет не менее 5 (пяти) лет.
44. Оператором обмена необеспеченных цифровых активов определяется порядок принятия неотложных мер к устранению инцидента информационной безопасности, его причин и последствий.
45. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов ведет журнал учета инцидентов информационной безопасности с отражением всей информации об инциденте информационной безопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах.
46. На каждый инцидент информационной безопасности заполняется отдельная карта инцидента информационной безопасности, которая включает сведения по описанию инцидента, дате и времени возникновения, обнаружения и устранения инцидента, возникшим последствиям, ущербу и принятым мерам.
47. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов управляет рисками информационной безопасности с указанием наименования, описания, причины возникновения, приемлемого уровня риска и плана мероприятий по его минимизации по отношению к объектам информатизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
48. Информация об инцидентах информационной безопасности, полученная в ходе мониторинга деятельности по обеспечению информационной безопасности, подлежит консолидации, систематизации и хранению.
49. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов направляет в Национальный Банк в произвольной форме уведомление о произошедших инцидентах информационной безопасности в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента их обнаружения с приложением карты инцидента информационной безопасности.

50. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы:
1) пайдаланушыларды сәйкестендіруді, аутентификациялау мен авторизация жасауды;
2) ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын тіркеу мен сақтауды;
3) ақпаратты рұқсатсыз қол жеткізуден, таралып кетуден, өзгертуден, жоюдан және бұғаттаудан қорғауды;
4) ақпараттың резервтік көшірмесін жасауды және оны қалпына келтіруді;
5) платформада дербес деректерді өңдеу кезінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын;
6) мәмілелердің қауіпсіз жасалуын қамтамасыз етеді.".
Қағидаларға 2-қосымшаның қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы қосымша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 29 сәуірдегі № 45
Қаулымен бекітілді
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Цифрлық активтер туралы заң) 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда мыналар айқындалады:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын лицензиялау тəртібі жəне қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптары;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларын жүзеге асыру бойынша цифрлық активтер нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін ұсынылатын құжаттардың тізбесі (бұдан әрі – лицензия);
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басшы қызметкеріне және құрылтайшыларына (қатысушыларына) (құрылтайшыларының біріне, қатысушыларына немесе акционерлеріне), бенефициарлық меншік иесіне қойылатын талаптар;
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;

50. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает:
1) идентификацию, аутентификацию и авторизацию пользователей;
2) регистрацию и хранение событий информационной безопасности;
3) защиту информации от несанкционированного доступа, утечки, модификации, уничтожения и блокирования.
4) резервное копирование и восстановление информации;
5) соблюдение требований законодательства Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" при обработке персональных данных на платформе;
6) безопасное совершение сделок.";
приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления данное приложение действует в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 апреля 2026 года № 45
Правила осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют:
1) порядок лицензирования оператора обмена необеспеченных цифровых активов и квалификационные требования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
2) перечень документов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), для получения лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – обменные операции с необеспеченными цифровыми активами (далее – лицензия);
3) требования к руководящему работнику и учредителям (участникам) (одному из учредителей, участникам или акционерам), бенефициарному собственнику оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
4) требования к минимальному размеру уставного капитала оператора обмена необеспеченных цифровых активов;

5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;
6) киберқауіпсіздікке қойылатын талаптар;
7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қайта ұйымдастыру тəртібі;
8) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру тәртібі;
9) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібі;
10) операцияларды талдау жəне бақылау жүйесіне қойылатын талаптар;
11) клиенттердің операциялары бойынша шектеулер мен лимиттер;
12) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының екінші деңгейдегі банктермен және Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
13) клиенттердің цифрлық активінің əмияндарын ашу жəне оларға қызмет көрсету тəртібі.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Цифрлық активтер туралы заңда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операциялары – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы жүзеге асыратын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар;
2) құпия кіру кілті – белгілі бір реттілікпен жасалған және цифрлық активтермен операциялар жасау кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаларды жасау үшін, сондай-ақ цифрлық активтің әмиянына қол жеткізу үшін пайдаланылатын бірегей криптографиялық ақпарат;
3) мнемоникалық сөз тіркесі – цифрлық активтердің әмиянында жасалған барлық мекенжайларға цифрлық активтің әмиянына қол жеткізуді қалпына келтіруге арналған сөздердің бірегей тізбегі;
4) цифрлық активтің жиі пайдаланылатын әмияны – криптографиялық кілттерді сақтау немесе оларды басқару үшін пайдаланылатын, цифрлық активтерге қол жеткізуді жəне олармен транзакциялар жүргізуді қамтамасыз ететін бағдарламалық құрал;
5) цифрлық активтің сирек пайдаланылатын әмияны – криптографиялық кілттерді сақтау немесе оларды басқару үшін пайдаланылатын, цифрлық активтерге қол жеткізуді жəне олармен транзакциялар жүргізуді қамтамасыз ететін аппараттық құрал.
2-тарау. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын лицензиялау тəртібі
1-параграф. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына лицензия алу үшін Ұлттық Банкке ұсынылатын құжаттардың тізбесі
3. Лицензия алуға ниет білдірген заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Ұлттық Банкке Қағидаларға 1 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.

5) требования к организационно-правовой форме оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
6) требования к кибербезопасности;
7) порядок реорганизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
8) порядок осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов;
9) порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов;
10) требования к системе анализа и контроля операций;
11) ограничения и лимиты по операциям клиентов;
12) порядок взаимодействия операторов обмена необеспеченных цифровых активов с банками второго уровня и Национальным оператором почты;
13) порядок открытия и обслуживания кошельков цифрового актива клиентов.
2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о цифровых активах, Законе Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Для целей Правил используются следующие основные понятия:
1) обменные операции с необеспеченными цифровыми активами – операции по покупке и (или) продаже необеспеченных цифровых активов, осуществляемые оператором обмена необеспеченных цифровых активов;
2) приватный ключ доступа – уникальная криптографическая информация, сгенерированная в определенной последовательности и используемая для совершения электронной цифровых подписей при совершении операций с цифровыми активами, а также для получения доступа к кошельку цифрового актива;
3) мнемоническая фраза – уникальная последовательность слов, предназначенная для восстановления доступа к кошельку цифрового актива всем адресам, созданным в кошельке цифровых активов;
4) холодный кошелек цифрового актива – аппаратное средство, которое используется для хранения криптографических ключей или управления ими, обеспечивающее доступ к цифровым активам и проведение транзакций с ними;
5) горячий кошелек цифрового актива – программное средство, которое используется для хранения криптографических ключей или управления ими, обеспечивающее доступ к цифровым активам и проведение транзакций с ними.
Глава 2. Порядок лицензирования оператора обмена необеспеченных цифровых активов
Параграф 1. Перечень документов, представляемых в Национальный Банк, для получения лицензии
3. Юридическое лицо, намеревающееся получить лицензию (далее – услугополучатель), представляет в Национальный Банк заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам.

Өтінішке цифрлық активтер туралы Заңның 12-2-бабының 6-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.
4. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қызметін Цифрлық активтер туралы заңға, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға жəне жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Занға (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заң), Қағидаларға және цифрлық активтер туралы Заңның 12-2-бабы 6-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттармен толықтырылады.
Цифрлық активтер туралы Заңның 12-2 - бабы 6-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы құжаттардың жаңа редакциясын ұсына отырып, 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке сол өзгерістер туралы хабарлайды.
2-параграф. "Цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке –қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
5. "Цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларына лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) процестің сипатын, көрсету нысанын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген.
6. Ұлттық Банктің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш келіп түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жолдайды. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштер келесі жұмыс күні қабылданады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіліп, мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініш қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
Ұлттық Банк "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден көрсетілетін қызметті алушы басшысының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.
7. Жауапты бөлімшенің қызметкері лицензия алу туралы өтінішті тіркеген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімше өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.

К заявлению прилагаются документы и сведения, предусмотренные пунктом 6 статьи 12-2 Закона о цифровых активах.
4. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов осуществляет деятельность в соответствии с Законом о цифровых активах, Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ), Правилами и документами, предусмотренными подпунктами 4) и 5) пункта 6 статьи 12-2 Закона о цифровых активах.
В случае внесения изменений в документы, предусмотренные подпунктами 4) и 5) пункта 6 статьи 12-2 Закона о цифровых активах, оператор обмена необеспеченных цифровых активов уведомляет о таких изменениях Национальный Банк в течение 10 (десяти) рабочих дней с представлением новой редакции документов.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – обменные операции с необеспеченными цифровыми активами"
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – обменные операции с необеспеченными цифровыми активами" (далее – государственная услуга), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, установлен в приложении 2 к Правилам.
6. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "цифрового правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Национальный Банк получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность руководителя услугополучателя, и о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
7. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем регистрации заявления о получении лицензии, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

8. Құжаттар толық ұсынылған фактісі анықталған кезде жауапты бөлімше мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды, лицензия жобасын немесе дәлелді бас тарту жобасын дайындайды.
Лицензия беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банк көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстаным білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарламамен бірге көрсетілетін қызметті алушыға дәлелді бас тарту туралы алдын ала шешімді жібереді.
Тыңдау туралы хабарлама өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарлама берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Ұлттық Банк лицензия алу үшін өтінішті көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтердің толық топтамасын ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері Ұлттық Банктің уәкілетті тұлғасы (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) тиісті шешім қабылдаған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға лицензияны қоса бере отырып, лицензияны беру не лицензияны беруден дәлелді бас тарту туралы хабарлама жібереді.
"Цифрлық үкімет" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
10. Ұлттық Банк көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде лицензия береді.
11. Лицензияның көшірмесі қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ресми интернет-ресурсының (бар болса) басты бетінде және жеке бөлімшелер және (немесе) өзіне-өзі қызмет көрсету пункттері арқылы қызмет көрсеткен жағдайда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының клиенттері көре алатын жерде орналастырылуға тиіс.
3-параграф. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қайта ұйымдастыру тəртібі
12. Ерікті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған жағдайда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банкке хабарлайды.
13. Қайта ұйымдастырылатын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы өз клиенттерін жүргізіліп жатқан қайта ұйымдастыру туралы бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсында тиісті хабарландыру жариялау арқылы хабардар етеді.

8. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект лицензии либо проект мотивированного отказа.
При выявлении оснований для отказа в выдаче лицензии Национальный Банк направляет услугополучателю предварительное решение о мотивированном отказе с уведомлением о времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до истечения срока рассмотрения заявления.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Заявление для получения лицензии рассматривается Национальным Банком в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня представления услугополучателем полного пакета документов и сведений, указанных в пункте 3 Правил.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем принятия уполномоченным лицом Национального Банка (далее – уполномоченное лицо) соответствующего решения, направляет услугополучателю уведомление о выдаче лицензии с приложением лицензии либо мотивированный отказ в выдаче лицензии.
На веб-портале "цифрового правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
9. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
10. Национальный Банк выдает услугополучателю лицензию на казахском и русском языках по форме согласно приложению 3 к Правилам.
11. Копия лицензии подлежит размещению на главной странице официального интернет-ресурса (при наличии) оператора обмена необеспеченных цифровых активов и в месте, доступном для обозрения клиентам оператора обмена необеспеченных цифровых активов, в случае оказания услуги через физические отделения и (или) пункты самообслуживания.
Параграф 3. Порядок реорганизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов
12. В случае принятия решения о добровольной реорганизации, оператор обмена необеспеченных цифровых активов информирует об этом Национальный Банк в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия соответствующего решения.
13. Реорганизуемый оператор обмена необеспеченных цифровых активов информирует о производимой реорганизации своих клиентов путем публикации соответствующего объявления в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе.

14. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған лицензиялау Цифрлық активтер туралы заңның және Қағидалардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
15. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енген не қайта ұйымдастыру (қосу, бірігу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) немесе тарату жолымен қызметті ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке растайтын құжаттар қоса берілген хабарламаны еркін жазбаша нысанда жібереді.
4-параграф. Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Ұлттық Банк басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және шағым берілген күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушының басшысы қол қояды.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, оны Ұлттық Банктің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Ұлттық Банктің мекенжайына келіп түскен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
17. Шағымды қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
3-тарау. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптары және оның қызметіне қойылатын өзге де талаптар
18. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы акционерлік қоғамның немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.

14. Лицензирование, образованного в результате реорганизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов производится в соответствии с требованиями Закона о цифровых активах и Правил.
15. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда о прекращении деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов либо принятия решения о добровольном прекращении деятельности путем реорганизации (присоединения, слияния, разделения, выделения, преобразования) или ликвидации направляет в Национальный Банк в произвольной письменной форме уведомление с приложением подтверждающих документов.
Параграф 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
16. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменном виде на имя руководителя Национального Банка.
В жалобе услугополучателя указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата подачи жалобы.
Жалоба подписывается руководителем услугополучателя.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии Национального Банка с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственной услуги, поступившая в адрес Национального Банка, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
17. В случае несогласия с результатами рассмотрения жалобы услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 3. Квалификационные требования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов и иные требования к его деятельности
18. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов создается в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.

19. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшері 50 (елу) миллион теңгені құрайды.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталы тек Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ақшамен ғана қалыптастырылады.
20. Мыналарды:
1) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамдарды;
2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңына сәйкес терроризмді, экстремизмді қаржыландырумен және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі адамдарды;
3) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті түрде орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент жеке тұлғалары мен заңды тұлғалары қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының құрылтайшылары (қатысушылары) (құрылтайшыларының, қатысушыларының немесе акционерлерінің бірі), бенефициарлық меншік иелері болып табылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті түрде орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған тізбеге КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңына сәйкес енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі.
21.  Мыналарды:
1) Қағидалардың 20-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған адамдарды;
2) жоғары білімі жоқ адамды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басшы қызметкері болып табылады.".
22. Мынадай:
1) банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған;
2) бұрын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының тізілімінен шығарылған, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атқарушы органының басшысы болған адамды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы атқарушы органының басшысы етіп сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады. Осы тармақшада көрсетілген негіз қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының тізілімінен шығарылған күннен бастап қатарынан күнтізбелік бес жыл бойы қолданылады;

19. Минимальный размер уставного капитала оператора обмена необеспеченных цифровых активов составляет 50 (пятьдесят) миллионов тенге.
Уставный капитал оператора обмена необеспеченных цифровых активов формируется исключительно деньгами в национальной валюте Республики Казахстан.
20. Учредителями (участниками) (одним из учредителей, участников или акционеров), бенефициарными собственниками оператора обмена необеспеченных цифровых активов являются физические и юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, не имеющих безупречную деловую репутацию;
2) лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которое (которая) не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), понимается государство (территория), включенное (включенная) в перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
21. Руководящим работником оператора обмена необеспеченных цифровых активов является физическое лицо - резидент Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 20 Правил;
2) лица, не имеющего высшего образования.
22. Запрещается избирать или назначать руководителем исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов лицо:
1) являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации в период не более чем за один год до принятия решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан;
2) ранее являвшееся руководителем исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов, исключенного из реестра оператора обмена необеспеченных цифровых активов. Указанное в настоящем подпункте основание применяется в течение пяти последовательных календарных лет с даты исключения оператора обмена необеспеченных цифровых активов из реестра оператора обмена необеспеченных цифровых активов;

3) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы атқарушы органының басшысы етіп сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады.
23. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басқару органы бекіткен Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асыру қағидалары мынадай мәліметтерді қамтиды:
клиенттерге көрсетілетін қызметтердің тізбесі, сипаттамасы және ұсыну тәртібі;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының және клиенттердің құқықтары мен міндеттері;
клиентті сәйкестендіру және верификациялау рәсімдері;
осындай қызмет көрсету кезінде нақты бөлімшелер мен өзіне-өзі қызмет көрсету пункттерінің жұмыс тәртібі мен талаптары;
цифрлық активтермен мәмілелер бойынша есеп айырысуды аяқтау тәртібі мен мерзімі;
цифрлық активтердегі өтімділікті толықтыру және артық өтімділікті өткізу көздері туралы ақпарат;
операцияларды талдау және бақылау жүйесінің жұмыс істеу тәртібі мен тетіктерінің сипаттамасы;
цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу тәртібі мен талаптары;
клиенттің біліктілігін айқындауға арналған мәселелердің тәртібі мен тізбесі;
цифрлық активтердің әмияндары ашылған блокчейн желісінің атауын көрсете отырып, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының цифрлық актив әмияндарының мекенжайлары;
киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету рәсімдері;
келтірілген залалды өтеуді есептеу тәртібін және ақша мен цифрлық активтерді қайтару тетігін қоса алғанда, дауларды шешу және клиенттердің шағымдарын қарау тәртібі. Өтемақы мөлшері қызмет көрсету кезінде қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының кінәсінен клиентке нақты келтірілген залал негізге алына отырып айқындалады
24. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының екінші деңгейдегі банкпен және (немесе) Ұлттық пошта операторымен, цифрлық активтер биржасымен, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерге қол жеткізуді ұсынатын цифрлық актив қызметтерінің басқа провайдерлерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерінің операцияларына қызмет көрсету үшін банктерде және (немесе) Ұлттық пошта операторында банк шоттарын ашу тәртібін;
2) клиенттердің және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының құралдарын сақтау шарттарын;
3) банктің және (немесе) Ұлттық пошта операторының цифрлық активтермен жасалатын мәмілелер бойынша операцияларға қызмет көрсету шарттарын;

3) не имеющее безупречной деловой репутации.
23. Правила осуществления деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов, утвержденные органом управления оператора обмена необеспеченных цифровых активов, содержат следующие сведения:
перечень, описание и порядок предоставления услуг, предоставляемых клиентам;
права и обязанности оператора обмена необеспеченных цифровых активов и клиентов;
процедуры идентификации и верификации клиента;
порядок и условия работы физических отделений и пунктов самообслуживания при оказании такой деятельности;
порядок и сроки завершения расчетов по сделкам с цифровыми активами;
информация об источниках пополнения ликвидности и реализации излишней ликвидности в цифровых активах;
описание порядка и механизмов функционирования системы анализа и контроля операций;
порядок и условия открытия и ведения кошельков цифровых активов;
порядок и перечень вопросов для определения квалификации клиента;
адреса кошельков цифровых активов оператора обмена необеспеченных цифровых активов с указанием названия сети блокчейн, на которой открыты кошельки цифровых активов;
процедуры обеспечения кибербезопасности;
порядок разрешения споров и рассмотрения жалоб клиентов, включая порядок расчета компенсации причиненного ущерба и механизм возврата денег и цифровых активов. Размер компенсации определяется исходя из фактически причиненного клиенту ущерба, возникшего по вине оператора обмена необеспеченных цифровых активов при оказании услуг.
24. Документ, определяющий порядок взаимодействия оператора обмена необеспеченных цифровых активов с банком второго уровня и (или) Национальным оператором почты, с биржей цифровых активов, с другими провайдерами услуг цифровых активов, предоставляющими доступ к необеспеченным цифровым активам, включает, но не ограничивается:
1) порядок открытия банковских счетов в банках и (или) у Национального оператора почты для обслуживания операций клиентов оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
2) условия хранения средств клиентов и оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
3) условия обслуживания банком и (или) Национальным оператором почты операций по совершаемым сделкам с цифровыми активами;

4) цифрлық активтердің әмияндарын ашу және оператордың цифрлық активтердің биржаларында және цифрлық активтердің көрсетілетін қызметтерінің провайдерлері, оның ішінде қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерге қол жеткізуді ұсынатын шетелдік лицензияланған ұйымдар арқылы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының операциялар жүргізу тәртібін қамтиды, бірақ онымен шектелмейді.
4-тарау. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру тәртібі
25. Жеке және заңды тұлғалар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының клиенттері болып табылады.
26. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді Қазақстан Республикасының резидент-клиенттеріне сатып алу және сату жөніндегі операцияларды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді ұлттық валютада қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттерімен қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу және сату жөніндегі операцияларды ұлттық және (немесе) шетел валютасында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы жүзеге асырады.
27. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен операцияларды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы өз атынан және өз қаражаты есебінен жасайды.
Қызмет көрсету үшін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерден қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға және сатуға өтінімдер қабылдайды.
28. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді цифрлық активтердің сирек пайдаланылатын және (немесе) жиі пайдаланылатын әмиянында сақтайды.
29. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиент операция жасағанға дейін оның назарына мынаны қамтитын, бірақ онымен шектелмейтін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға, сатуға және иеленуге байланысты тәуекелдер туралы мына ақпаратты жеткізеді:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің төлем құралы болып табылмайтынын көрсету;
2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді мемлекет қамтамасыз етпейтінін және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу ақшаны және азаматтық құқықтардың (оның ішінде қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер құнының құбылмалылығы, техникалық іркілістер (қателер), ұрлауды қоса алғанда, құқыққа қарсы іс-әрекеттер жасау нәтижесінде) өзге де объектілерін толық жоғалтуға әкеп соғуы мүмкін екенін көрсету;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын операцияларды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары арқылы жүзеге асыратын тұлғалар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің құнын өзгертуге өзі жауапты болатынын көрсету.
Тәуекелдер туралы ақпарат қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының интернет-ресурсының басты бетінде немесе осы интернет-ресурстың жеке бетінде қараушылардың назарын аудару бойынша шаралар қабылдана отырып орналастырылады.

4) порядок открытия кошельков цифровых активов и проведения операций оператором обмена необеспеченных цифровых активов на биржах цифровых активов и через провайдеров услуг цифровых активов, в том числе зарубежных лицензированных организаций, предоставляющих доступ к необеспеченным цифровым активам.
Глава 4. Порядок осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов
25. Клиентами оператора обмена необеспеченных цифровых активов выступают физические и юридические лица.
26. Операции по покупке и продаже необеспеченных цифровых активов с клиентами-резидентами Республики Казахстан осуществляются оператором обмена необеспеченных цифровых активов в национальной валюте.
Операции по покупке и продаже необеспеченных цифровых активов с клиентами-нерезидентами Республики Казахстан осуществляются оператором обмена необеспеченных цифровых активов в национальной и (или) иностранной валюте.
27. Операции с необеспеченными цифровыми активами совершаются оператором обмена необеспеченных цифровых активов от собственного имени и за собственные средства.
Для оказания услуги оператор обмена необеспеченных цифровых активов принимает от клиентов заявки на покупку и продажу необеспеченных цифровых активов.
28. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов хранит необеспеченные цифровые активы на холодных и (или) горячих кошельках цифровых активов.
29. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов до совершения клиентом операции доводит до его сведения информацию о рисках, связанных с покупкой, продажей, и владением необеспеченными цифровыми активами, которая содержит, но не ограничивается:
1) указание на то, что необеспеченные цифровые активы не являются средством платежа;
2) указание на то, что необеспеченные цифровые активы не обеспечиваются государством и приобретение необеспеченных цифровых активов может привести к полной потере денег и иных объектов гражданских прав (в том числе в результате волатильности стоимости необеспеченных цифровых активов, технических сбоев (ошибок), совершения противоправных действий, включая хищение);
3) указание на то, что лица, осуществляющие операции с необеспеченными цифровыми активами через операторов обмена необеспеченных цифровых активов, самостоятельно несут ответственность за изменение стоимости необеспеченного цифрового актива.
Информация о рисках размещается на главной странице интернет-ресурса оператора обмена необеспеченных цифровых активов или на отдельной странице этого интернет-ресурса с принятием мер по привлечению к ней внимания его посетителей.

30. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерге КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңында көзделген клиентті тиісті тексеру жөнінде шаралар қабылдағаннан кейін ғана қызмет көрсетеді.
Қашықтан қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерін биометриялық аутентификациялау Ұлттық Банктің Сәйкестендіру деректерін алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент емес-клиенттерін сәйкестендіру Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары мен КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңның талаптарына сәйкес әзірленген ішкі бақылау қағидалары сақталған жағдайда СДАО және (немесе) қашықтықтан сәйкестендірудің бөгде сервистері арқылы жүзеге асырылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Ұлттық Банктің алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығына (бұдан әрі – антифрод-орталық) антифрод-орталық операторының цифрлық жүйесімен техникалық өзара іс-қимыл орнату арқылы қосылады.
31. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы цифрлық активтермен мәмілелер туралы мәліметтерді клиентпен іскерлік қатынас тоқтатылған күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл сақтайды.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы тиісті тексеру нәтижелері бойынша алынған мәліметтерді клиентпен іскерлік қатынастар тоқтатылған күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл сақтайды.
32. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерге цифрлық актив әмияндарын ашу және оларға қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету кезінде клиенттердің цифрлық активі әмияндарының мнемоникалық сөз тіркестері мен құпия кілттерінің қауіпсіздігін және тиісті сақталуын қамтамасыз етеді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерге цифрлық актив әмияндарының мнемоникалық сөз тіркестері мен құпия кілттерін жария етпейді және клиенттердің алдында олардың сақталуына жауап береді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы мнемоникалық сөз тіркестерін, құпия кілттерді, жеке кабинетке (жеке кабинет ашылған жағдайда) және клиенттердің цифрлық активінің әмияндарына парольдерді үшінші тұлғалар рұқсатсыз кіре алмайтын, қорғалған ортада сақтайды.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы криптографиялық қорғау құралдарын қолдануды қоса алғанда, ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық-техникалық шараларының кешенін енгізеді.
Көрсетілген мәліметтерге қол жеткізу қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының уәкілетті қызметкерлеріне қызметкермен жасалған еңбек шарты, қызметкердің лауазымдық нұсқаулығы және (немесе) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы басшысының қызметкерге қолжетімділік беру бұйрығы негізінде беріледі.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы аталған мәліметтермен жасалған барлық іс-әрекеттердің, оның ішінде оларды беру, көшіру және жою есебін жүргізеді.
Қызметкер жұмыстан босатылған және (немесе) лауазымдық міндеттері өзгерген жағдайларда мәліметтерге қолжетімділік дереу шектеледі немесе кері қайтарып алынады.
Клиенттің жеке кабинетіне кіру логин мен парольдің көмегімен жүзеге асырылады, олар клиент жүгінген жағдайда және Қағидалардың 30-тармағына сәйкес қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы оның жеке басын растағаннан кейін өзгертілуі немесе қалпына келтірілуі (жоғалған жағдайда) мүмкін.

30. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает клиентов только после принятия мер по надлежащей проверке клиента, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Биометрическая аутентификация клиентов-резидентов Республики Казахстан при оказании услуг дистанционным способом осуществляется посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка (далее – ЦОИД).
Идентификация клиентов-нерезидентов Республики Казахстан осуществляется посредством ЦОИД и (или) сторонних сервисов удаленной идентификации при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан и Правил внутреннего контроля, разработанных в соответствии с требованиями Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов подключается к Центру обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества Национального Банка (далее – антифрод-центр) путем установления технического взаимодействия с цифровой системой оператора антифрод-центра.
31. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов хранит сведения о сделках с цифровыми активами не менее 5 (пяти) лет со дня прекращения деловых отношений с клиентом.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов хранит сведения, полученные по результатам надлежащей проверки, не менее 5 (пяти) лет со дня прекращения деловых отношений с клиентом.
32. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов при оказании клиентам услуги по открытию и обслуживанию кошельков цифровых активов обеспечивает безопасность и надлежащее хранение мнемонических фраз и приватных ключей кошельков цифровых активов клиентов.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов не раскрывает клиентам мнемонические фразы и приватные ключи кошельков цифровых активов и несет ответственность перед клиентами за их сохранность.
Мнемонические фразы, приватные ключи, пароли к личному кабинету (в случае открытия личного кабинета) и кошелькам цифровых активов клиентов хранятся оператором обмена необеспеченных цифровых активов в защищенной среде, исключающей несанкционированный доступ третьих лиц.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов внедряет комплекс организационно-технических мер защиты информации, включая применение средств криптографической защиты.
Доступ к указанным сведениям предоставляется уполномоченным работникам оператора обмена необеспеченных цифровых активов на основании трудового договора с работником, должностной инструкции работника и (или) приказа руководителя оператора обмена необеспеченных цифровых активов на предоставления доступа работнику.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов ведет учет всех действий, совершенных с указанными сведениями, включая их передачу, копирование и уничтожение.
Доступ к сведениям подлежит немедленному ограничению или отзыву в случаях увольнения работника и (или) изменения должностных обязанностей.
Доступ к личному кабинету клиента осуществляется с помощью логина и пароля, которые могут быть изменены либо восстановлены (при утере) в случае обращения клиента и после подтверждения его личности оператором обмена необеспеченных цифровых активов согласно пункту 30 Правил.

33. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен операция жүргізу үшін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттен өзінің ағымдағы банктік шотына ақша немесе өзінің цифрлық актив әмиянының мекенжайына қамтамасыз етілмеген цифрлық актив алады және клиенттен ақша немесе цифрлық актив алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде клиентке қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалған операцияның түріне байланысты ақша немесе қамтамасыз етілмеген цифрлық актив түрінде қарсы орындауды береді.
34. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді қолма-қол ұлттық валютаға сату жөніндегі операцияларды жеке бөлімшелер және (немесе) өзіне-өзі қызмет көрсету пункттерін ашу арқылы, сондай-ақ мобильді қосымша немесе өзге де қашықтықтан қызмет көрсету тәсілі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырады.
35. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз цифрлық активтерді қолма-қол валютаға сатып алу операцияларын жүргізбейді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының клиенттердің қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерін сатып алу жөніндегі операциялары тек қолма-қол ақшасыз тәсілмен, оның ішінде мобильді қосымша немесе өзге де қашықтықтан қызмет көрсету тәсілі арқылы жүзеге асырылады.
36. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қызметті нақты бөлімшелер, өзіне-өзі қызмет көрсету пункттері және (немесе) мобильді қосымша немесе өзге де қашықтықтан қызмет көрсету тәсілі арқылы жүзеге асыру кезінде клиенттің жеке кабинетінде (жеке кабинет ашылған жағдайда) көрсетілген қызметтің жай-күйі мен мәліметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ нақты уақыт режимінде нақты бөлімшелер мен өзіне-өзі қызмет көрсету пункттерінің жай-күйіне (жұмыс істеу жай-күйі, кассадағы және купюра қабылдағыштағы қолма-қол қаражат саны) мониторинг жүргізеді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы интернет-ресурстың, мобильді қосымшаның, цифрлық инфрақұрылымның жұмыс істеуінің үздіксіздігін, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының цифрлық жүйелері деректерінің жасырындылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
37. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қолма-қол ақшаның қалдығын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ішкі актілеріне сәйкес белгіленген мерзімде, бірақ айына кемінде 1 (бір) рет өзінің банктік шотына есептеуді қамтамасыз етеді.
38. Айырбастау операторы нақты бөлімшелер ашу арқылы қызмет көрсеткен жағдайда мынадай талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді:

33. Для проведения операции с необеспеченными цифровыми активами оператор обмена необеспеченных цифровых активов получает от клиента деньги на свой текущий банковский счет или необеспеченные цифровые активы на свой адрес кошелька цифрового актива и передает клиенту встречное исполнение в виде денег или необеспеченных цифровых активов в зависимости от вида совершенной операции с необеспеченными цифровыми активами в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения от клиента денег или цифровых активов.
34. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов осуществляет операции по продаже необеспеченных цифровых активов за наличную национальную валюту посредством открытия физических отделений и (или) пунктов самообслуживания, а также безналичным способом посредством мобильного приложения или иного дистанционного способа обслуживания.
35. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов не осуществляет операции по покупке необеспеченных цифровых активов у клиента за наличную валюту.
Операции оператора обмена необеспеченных цифровых активов по покупке необеспеченных цифровых активов клиентов осуществляются только безналичным способом, в том числе посредством мобильного приложения или иного дистанционного способа обслуживания.
36. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов при осуществлении деятельности посредством физических отделений, пунктов самообслуживания и (или) посредством мобильного приложения или иного дистанционного способа обслуживания обеспечивает отображение статуса и сведений об оказанной услуге в личном кабинете клиента (в случае открытия личного кабинета), а также осуществляет мониторинг состояния физических отделений и пунктов самообслуживания в режиме реального времени (статус функционирования, количество наличных средств в кассе и купюроприемнике).
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает непрерывность функционирования интернет-ресурса, мобильного приложения, цифровой инфраструктуры, конфиденциальность, целостность и доступность данных цифровых систем оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
37. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает зачисление остатков наличных денег на собственный банковский счет в сроки, установленные согласно внутренним актам оператора обмена необеспеченных цифровых активов, но не реже 1 (одного) раза в месяц.
38. Оператор обмена в случае оказания услуги посредством открытия физических отделений обеспечивает выполнение следующих требований:

1) бөлімше жеке тұрған ғимарат болады не коммерциялық немесе кеңсе үй-жайының (ғимараттың) ішінде орналасады;
2) бөлімше күзет пультіне қосылған күзет дабылымен, сондай-ақ дабыл түймесімен жабдықталған;
3) бөлімшеде клиенттерге көрінетін жерде қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы туралы деректер (қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атауы, байланыс деректері және лицензиясы) орналастырылады;
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметкері әрбір операцияны жүргізер алдында клиентті сәйкестендіруді жүргізеді.
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметкері КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңға сәйкес оның әрбір операциясын жүргізер алдында клиентті сәйкестендіруді жүргізеді.
39. Айырбастау операторы өзіне-өзі қызмет көрсету пункті арқылы қызмет көрсеткен жағдайда мынадай талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді:
1) өзіне-өзі қызмет көрсету пункті жүргізілген операциялар туралы деректерді қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына жібереді;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету пункті бұзудан қорғалған;
3) өзіне-өзі қызмет көрсету пунктінде клиенттерге көрінетін жерде өзіне-өзі қызмет көрсету пунктінің иесі туралы деректер (қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атауы, байланыс деректері және лицензиясы) орналастырылады;
4) жабдық әрбір операцияны жүргізер алдында клиентті сәйкестендіруді жүргізеді;
5) өзіне-өзі қызмет көрсету пунктіне сервистік қызмет көрсетіледі.
40. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу немесе сату бойынша қызмет көрсетілгеннен кейін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиентпен шартта көзделген операцияның жасалғанын растайтын құжатты клиентке беруді, сондай-ақ жүргізілген операциялардың тарихын қарауды қамтамасыз етеді.
41. Қағидаларда көзделген қызметті жүзеге асыру мақсатында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының өздерінің эмитенттеріне қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатуға және сатып алуына рұқсат етіледі.
Шет мемлекеттердің реттеуші органдарынан лицензиясы (рұқсаты) бар цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерінен қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу не сату соңғы күнтізбелік 6 (алты) ай ішінде цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері сатып алатын не сататын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің жалпы көлемінің 50 (елу) пайызынан аспайтын көлемде рұқсат етіледі.
42. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы компанияның шаруашылық қызметі үшін және лицензиясында көзделген операцияларды жүзеге асыру үшін әртүрлі банктік шоттарды пайдаланады.

1) отделение является отдельно стоящим зданием либо находится внутри коммерческих или офисных помещений (зданий);
2) отделение оборудовано охранной сигнализацией с подключением к пульту охраны, а также тревожной кнопкой;
3) в отделении на видимом для обозрения клиентами месте размещаются данные об операторе обмена необеспеченных цифровых активов (наименование, контакты и лицензия оператора обмена необеспеченных цифровых активов);
4) работник оператора обмена необеспеченных цифровых активов проводит идентификацию клиента перед проведением каждой его операции в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
39. Оператор обмена в случае оказания услуги посредством пункта самообслуживания обеспечивает выполнение следующих требований:
1) пункт самообслуживания осуществляет передачу данных о проведенных операциях оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
2) пункт самообслуживания имеет защиту от взлома;
3) в пункте самообслуживания на видимом для обозрения клиентами месте размещаются данные о владельце пункта самообслуживания (наименование, контакты и лицензия оператора обмена необеспеченных цифровых активов);
4) оборудование проводит идентификацию клиента перед проведением каждой его операции;
5) проведение сервисного обслуживания пункта самообслуживания.
40. После оказания услуги по покупке или продаже необеспеченных цифровых активов оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает выдачу клиенту документа, подтверждающего совершение операции, предусмотренным в договоре с клиентом, а также просмотр истории проведенных операций.
41. Разрешается приобретение и продажа необеспеченных цифровых активов оператором обмена необеспеченных цифровых активов их эмитентам, для целей осуществления деятельности, предусмотренной Правилами.
Приобретение либо продажа необеспеченных цифровых активов у провайдеров услуг цифровых активов, имеющих лицензию (разрешение) от регулирующих органов иностранных государств разрешается в объеме, не превышающем 50 (пятьдесят) процентов от общего объема приобретаемых либо продаваемых необеспеченных цифровых активов провайдерам услуг цифровых активов в течение 6 (шести) последних календарных месяцев.
42. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов использует разные банковские счета для хозяйственной деятельности компании и для осуществления операций, предусмотренной лицензией.

5-тарау. Киберқауіпсіздікке қойылатын талаптар
43. Киберқауіпсіздік оқыс оқиғалары туралы ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 5 (бес) жылды құрайды.
44. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы киберқауіпсіздік оқыс оқиғасын, оның себептері мен салдарын жоюға шұғыл шаралар қабылдау тәртібін айқындайды.
45. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы киберқауіпсіздік оқыс оқиғасы, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы барлық ақпаратты көрсете отырып, киберқауіпсіздік оқыс оқиғаларын есепке алу журналын жүргізеді.
46. Кибрқауіпсіздіктің әрбір оқыс оқиғасына киберқауіпсіздік оқыс оқиғасының жеке картасы толтырылады.
Киберқауіпсіздіктің әрбір оқыс оқиғасына киберқауіпсіздіктің жеке оқыс оқиғасына картасы толтырылады, ол инциденттің сипаттамасы, инциденттің пайда болған күні мен уақыты, анықталған және жойылған уақыты, туындаған зардаптар, залал және қабылданған шаралар жөніндегі мәліметтерді қамтиды.
47. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының цифрлық объектілеріне қатысты тәуекелдің атауын, сипаттамасын, пайда болу себебін, қолайлы деңгейін және оны барынша азайту жөніндегі іс-шаралар жоспарын көрсете отырып, киберқауіпсіздік тәуекелдерін басқарады.
48. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті мониторингтеу барысында алынған киберқауіпсіздік оқыс оқиғалары туралы ақпарат шоғырландырылады, жүйеленеді және сақталады.
49. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Ұлттық Банкке киберқауіпсіздік инциденті картасын қоса бере отырып, олар анықталған кезден бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде болған киберқауіпсіздік инциденттері туралы хабарламаны еркін нысанда жібереді.
50. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы:
1) пайдаланушыларды сәйкестендіру, аутентификациялау және авторизациялау;
2) киберқауіпсіздік оқиғаларын тіркеу және сақтау;
3) ақпаратты рұқсатсыз кіруден, ағып кетуден, өзгертуден, жоюдан және бұғаттаудан қорғау.
4) ақпараттың сақтық көшірмесін жасау және қалпына келтіру;
5) платформада дербес деректерді өңдеу кезінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау;
6) мәмілелерді қауіпсіз жасалуын қамтамасыз етеді.
6-тарау. Операцияларды талдау және бақылау жүйесіне қойылатын талаптар
51. Операцияларды талдау және бақылау жүйесіне қойылатын талаптар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) клиенттердің күдікті әрекеттерін анықтауды қоса алғанда, цифрлық активтермен операцияларды бақылау және қадағалау;

Глава 5. Требования к кибербезопасности
43. Срок хранения информации об инцидентах кибербезопасности составляет не менее 5 (пяти) лет.
44. Оператором обмена необеспеченных цифровых активов определяется порядок принятия неотложных мер к устранению инцидента кибербезопасности, его причин и последствий.
45. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов ведет журнал учета инцидентов кибербезопасности с отражением всей информации об инциденте кибербезопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах.
46. На каждый инцидент кибербезопасности заполняется отдельная карта инцидента кибербезопасности, которая включает сведения по описанию инцидента, дате и времени возникновения, обнаружения и устранения инцидента, возникшим последствиям, ущербу и принятым мерам.
47. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов управляет рисками кибербезопасности с указанием наименования, описания, причины возникновения, приемлемого уровня риска и плана мероприятий по его минимизации по отношению к цифровым объектам оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
48. Информация об инцидентах кибербезопасности, полученная в ходе мониторинга деятельности по обеспечению кибербезопасности, подлежит консолидации, систематизации и хранению.
49. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов направляет в Национальный Банк в произвольной форме уведомление о произошедших инцидентах кибербезопасности в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента их обнаружения с приложением карты инцидента кибербезопасности.
50. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает:
1) идентификацию, аутентификацию и авторизацию пользователей;
2) регистрацию и хранение событий кибербезопасности;
3) защиту информации от несанкционированного доступа, утечки, модификации, уничтожения и блокирования.
4) резервное копирование и восстановление информации;
5) соблюдение требований законодательства Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" при обработке персональных данных на платформе;
6) безопасное совершение сделок.
Глава 6. Требования к системе анализа и контроля операций
51. Требования к системе анализа и контроля операций, включают, но не ограничиваются:
1) мониторинг и отслеживание операций с цифровыми активами, включая выявление подозрительных действий клиентов;

2) нақты уақыттағы транзакцияларды бақылау және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ заңды орындауға жауапты адамға хабарлау;
3) клиенттің цифрлық активінің әмиянына бағалау жүргізу және клиенттің цифрлық активінің әмиянына тәуекел деңгейін беру;
4) клиенттің цифрлық активінің әмиянына операцияның жасырын болуын арттыратын және цифрлық актив ұстаушылар тізбегін анықтауды қиындататын сервистерді пайдалану тұрғысынан талдау жүргізу.
7-тарау. Клиенттердің операциялары бойынша шектеулер мен лимиттер
52. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының мыналармен іскерлік қатынастар орнатуына болмайды:
1) 18 (он сегіз) жасқа толмаған жеке тұлғалар;
2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген өзге тұлғалар.
53. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиенттерге олардың біліктілігіне байланысты қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен операциялар жасау үшін қызмет көрсетеді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы цифрлық активтермен операциялар жасау үшін сұраунаманы (тестті) пайдалана отырып, клиенттің білімін бағалау арқылы клиенттің біліктілігін айқындайды.
54. Сауалнама (тест) сұрақтар негізінде құрылады, ол мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) клиенттің цифрлық активтермен жұмыс тәжірибесі мен өтілі;
2) клиенттің цифрлық активтердің әмияндарын олардың түрлері мен атауларын көрсете отырып пайдалану тәжірибесі;
3) клиенттің операцияларды жүзеге асыруда практикалық тәжірибесі бар цифрлық активтер базасындағы құралдардың түрлері;
4) клиенттің цифрлық активтермен жасалатын операцияның қайтымсыздығына байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
5) клиенттің цифрлық активтер әмиянына қол жеткізуден айрылуына байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
6) клиенттің цифрлық активтердің жоғары құбылмалылығымен байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
7) цифрлық активтер бойынша мемлекеттік кепілдіктердің болмауына (немесе шектелуіне) байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
8) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заң сәйкес клиенттің қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен операцияларды күдікті деп тану кезінде оларды тоқтата тұру мүмкіндігіне байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
9) клиенттің қамтамасыз етілмеген цифрлық активті Қағидалардың 57-тармағында айқындалған тізімнен алып тастау мүмкіндігімен байланысты тәуекелдерді қабылдағаны туралы белгі;
10) клиентті цифрлық активтермен операциялар жасау кезінде салық, валюта заңнамасының, КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарын сақтау қажеттілігі туралы талаппен таныстыру туралы белгі.
Сұраунамада (тестте) бір немесе бірнеше дұрыс жауап таңдалатын кемінде 10 (он) сұрақ қамтылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы ең төменгі өту балын (сұрақтардың жалпы санынан пайызбен) белгілейді, одан төмен болғанда қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен операциялар жасау үшін клиенттің біліктілігі жеткіліксіз деп танылады.
Ең төменгі өту балы 80 (сексен) пайыздан төмен болмауы керек.

2) мониторинг транзакций в реальном времени и уведомление ответственного лица/подразделения за соблюдение Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) проведение оценки кошелька цифрового актива клиента и присвоения уровня риска кошельку цифровых активов клиента;
4) проведение анализа кошелька цифрового актива клиента на предмет использования сервисов, повышающих анонимность операции и усложняющих определение цепочки держателей цифрового актива.
Глава 7. Ограничения и лимиты по операциям клиентов
52. Не допускается установление деловых отношений оператором обмена необеспеченных цифровых активов с:
1) физическими лицами, не достигшими 18 (восемнадцати) лет;
2) иными лицами, включенными в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, а также в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом о ПОДФТ/ФРОМУ.
53. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает клиентов для совершения операций с необеспеченными цифровыми активами в зависимости от их квалификации.
Определение квалификации клиента для совершения операций с цифровыми активами осуществляется оператором обмена необеспеченных цифровых активов посредством оценки знаний клиента с использованием вопросника (теста).
54. Вопросник (тест) формируется на основе вопросов, который охватывает, но не ограничивается следующим:
1) опыт и стаж работы клиента с цифровыми активами;
2) опыт использования клиентом кошельков цифровых активов с указанием их видов и названий;
3) виды инструментов на базе цифровых активов, в отношении которых у клиента имеется практический опыт осуществления операций;
4) отметку о принятии клиентом рисков, связанных с необратимостью операции с цифровыми активами;
5) отметку о принятии клиентом рисков, связанных с утратой доступа к кошельку цифровых активов;
6) отметку о принятии клиентом рисков, связанных с высокой волатильностью цифровых активов;
7) отметку о принятии клиентом рисков, связанных с отсутствием (или ограниченностью) государственных гарантий по цифровым активам;
8) отметку о принятии клиентом рисков, связанных c возможностью приостановления операций с необеспеченными цифровыми активами при признании их подозрительными в соответствии с Законом о ПОДФТ/ФРОМУ;
9) отметку о принятии клиентом рисков, связанных с возможностью исключения необеспеченного цифрового актива из списка, определенного в пункте 57 Правил;
10) отметку об ознакомлении клиента с требованием о необходимости соблюдения требований налогового, валютного законодательства, Закона о ПОДФТ/ФРОМУ и иных законов Республики Казахстан при совершении операций с цифровыми активами.
Вопросник (тест) включает не менее 10 (десяти) вопросов с выбором одного или нескольких правильных ответов.
Оператором обмена необеспеченных цифровых активов устанавливается минимальный проходной балл (в процентах от общего количества вопросов), ниже которого клиент признается недостаточно квалифицированным для совершения операций с необеспеченными цифровыми активами.
Минимальный проходной балл не может быть ниже 80 (восьмидесяти) процентов.

55. Клиент соңғы рет бағалаудан өткеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кейін клиенттің білімін бағалауды қайта жүргізуге болады.
56. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы біліктілігі жеткілікті клиенттердің операцияларына шектеулер мен лимиттерді қолданбай қызмет көрсетеді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы біліктілігі жеткіліксіз клиенттерге қатысты операциялар бойынша мынадай лимиттер мен шектеулер қолданады:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу бойынша – тәулігіне 7 000 000 (жеті миллион) теңгеге дейін;
2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сату бойынша – тәулігіне 7 000 000 (жеті миллион) теңгеге дейін.
57. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің мынадай түрлерін сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларға қызмет көрсетеді:
1) BTC;
2) ETH;
3) USDT;
4) XRP;
5) BNB;
6) SOL;
7) USDC;
8) TRX;
9) DOGE;
10) ADA;
11) BCH;
12) LINK;
13) LEO;
14) XLM;
15) SUI;
16) LTC;
17) AVAX;
18) DAI;
19) HBAR;
20) SHIB;
21) TON;
22) CRO;
23) DOT;
24) UNI;
25) MNT;
26) TAO;
27) PEPE;
28) AAVE
29) BGB;
30) OKB;
31) NEAR;
32) ETC;
33) USDE;
34) ASTER;
35) ICP;
36) WLD;
37) KCS;
38) SKY;
39) POL;
40) APT;
41) ONDO;
42) KAS;
43) RLUSD;
44) PYUSD;
45) ATOM;
46) ARB;
47) ALGO;
48) RENDER;
49) FIL;
50) VET;
51) FLR;
52) BONK;
53) XDC;
54) QNT;
55) PUMP;
56) GT;
57) SEI;
58) STX;
59) CAKE;
60) FET;
61) NEXO;
62) OP;
63) XTZ;
64) CRV;
65) CHZ;
66) IMX;
67) LDO;
68) AERO;
69) INJ;
70) TUSD;
71) GRT;
72) TIA;
73) EURC.
58. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы, егер қамтамасыз етілмеген цифрлық актив Қағидалардың 57-тармағында көзделмеген жағдайда, клиентке қамтамасыз етілмеген цифрлық активпен операция жүргізуден бас тартады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Өтініш
_______________________________________________________________
(қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атауы және
бизнес-сәйкестендіру нөмірі) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау
операторына қызметті жүзеге асыруға лицензия беруді сұрайды.
1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының орналасқан
жері: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефоны, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурсы (болған жағдайда)

55. Повторное проведение оценки знаний клиента доступно клиенту через 30 (тридцать) календарных дней после последнего прохождения.
56. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает операции клиентов, имеющих достаточную квалификацию, без применения ограничений и лимитов.
В отношении клиентов с недостаточной квалификацией оператором обмена необеспеченных цифровых активов применяются следующие лимиты и ограничения по операциям:
1) по покупке необеспеченных цифровых активов – до 7 000 000 (семи миллионов) тенге в сутки;
2) по продаже необеспеченных цифровых активов – до 7 000 000 (семи миллионов) тенге в сутки.
57. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает операции по покупке и (или) продаже следующих видов необеспеченных цифровых активов:
1) BTC;
2) ETH;
3) USDT;
4) XRP;
5) BNB;
6) SOL;
7) USDC;
8) TRX;
9) DOGE;
10) ADA;
11) BCH;
12) LINK;
13) LEO;
14) XLM;
15) SUI;
16) LTC;
17) AVAX;
18) DAI;
19) HBAR;
20) SHIB;
21) TON;
22) CRO;
23) DOT;
24) UNI;
25) MNT;
26) TAO;
27) PEPE;
28) AAVE
29) BGB;
30) OKB;
31) NEAR;
32) ETC;
33) USDE;
34) ASTER;
35) ICP;
36) WLD;
37) KCS;
38) SKY;
39) POL;
40) APT;
41) ONDO;
42) KAS;
43) RLUSD;
44) PYUSD;
45) ATOM;
46) ARB;
47) ALGO;
48) RENDER;
49) FIL;
50) VET;
51) FLR;
52) BONK;
53) XDC;
54) QNT;
55) PUMP;
56) GT;
57) SEI;
58) STX;
59) CAKE;
60) FET;
61) NEXO;
62) OP;
63) XTZ;
64) CRV;
65) CHZ;
66) IMX;
67) LDO;
68) AERO;
69) INJ;
70) TUSD;
71) GRT;
72) TIA;
73) EURC.
58. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов отказывает клиенту в проведении операции с необеспеченным цифровым активом, в случае если необеспеченный цифровой актив не предусмотрен в пункте 57 Правил.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности операторов
обмена необеспеченных
цифровых активов
Национальный Банк
Республики Казахстан
Заявление
_____________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер оператора обмена
необеспеченных цифровых активов) просит выдать лицензию на осуществление
деятельности оператору обмена необеспеченных цифровых активов
1. Место нахождения оператора обмена необеспеченных цифровых активов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)

2. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын мемлекеттік
тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
3. Ұсынылатын құжаттардың тізбесі:
1) ____________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________;
3) ____________________________________________________________;
4) ____________________________________________________________;
5) ____________________________________________________________;
6) _____________________________________________________________;
4. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атқарушы
органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер:
Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
__________________________________________________ (жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда - өзгерістердің қашан және қандай себептермен болғанын көрсету)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (болған жағдайда) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
(тұрғылықты жері, оның ішінде үй, қызметтік телефон нөмірлері, сондай-ақ электрондық пошта мекенжайы)
Азаматтығы
Жұмыс орындары мен лауазымдарының толық тізбесі
Жұмыс кезеңі (айы/жылы)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымы
1.
Алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болуы
Иә/жоқ
(егер иә болса, онда сот үкімінің деректемелері, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілсін)
Егер қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 7 наурыздағы Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылған жағдайда
Иә/жоқ
(егер иә болса, онда ұйымның атауы, лауазымы, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімнің не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 7 наурыздағы Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің деректемелері көрсетіледі)
Өзге ақпарат (бар болса)
Осы мәліметтерді тексергенімді және олардың дәйекті және толық болып
табылатынын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының бірінші
басшысы:
немесе қол қоюға өкілетті адам
____________________________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
"Цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке –қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің"
www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал), көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде;
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Цифрлық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: цифрлық/қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Лицензия бергені үшін лицензиялық алым 30 (отыз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер, бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, қолма-қол емес нысанда "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) оператора обмена
необеспеченных цифровых активов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
3. Перечень представляемых документов:
1) ___________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________________;
4) ___________________________________________________________________;
5) ___________________________________________________________________;
6) ___________________________________________________________________;
4. Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа оператора обмена
необеспеченных цифровых активов:
Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность,
в случае изменения фамилии, имени, отчества - указать,
когда и по какой причине произошли изменения)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Данные документа,
удостоверяющего
личность
(наименование документа, номер, серия (при наличии)
и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
(место жительства, включая номера домашнего,
служебного телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство
Полный перечень места работ и должностей
Период работы (месяц/год)
Наименование организации, занимаемые должности
1.
Наличие неснятой или непогашенной судимости
Да/нет
(если да, то указать реквизиты приговора суда, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан)
Если ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в период не более чем за один год до принятия решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве"
Да/нет
(если да, то указывается наименование организации, должность, реквизиты решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве")
Иная информация (при наличии)
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Первый руководитель оператора обмена необеспеченных цифровых активов:
или лицо, уполномоченное на подписание
_________________________________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности операторов
обмена необеспеченных
цифровых активов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов
– обменные операции с необеспеченными цифровыми активами"
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства"
www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал), канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение двадцати рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов;
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче лицензии с приложением лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 30 (тридцать) месячных расчетных показателей.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді (дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып)қамтитын өтініш
2) ең аз мөлшерін жарғылық капиталға ақы төленгенін растайтын құжаттар;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы үлгілік жарғы бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының банкпен немесе Ұлттық пошта операторымен, цифрлық активтер биржасымен немесе қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерге қолжетімділікті ұсынатын өзге де тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат;
5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басқару органы бекіткен қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асыру қағидалары.
6) өтінішті және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді беруге адамның өкілеттігін растайтын құжат.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензия алу үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің және (немесе) ақпараттың анық болмауы және (немесе) толық болмауы;
2) құжаттардың толық жинақталымын ұсынбау немесе құжаттардың осы Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атқарушы органы басшысының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема документов и выдачи результатов оказания государственной услуги - с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);
2) документы, подтверждающие оплату уставного капитала;
3) устав, за исключением случаев, когда оператор обмена необеспеченных цифровых активов осуществляет деятельность по типовому уставу;
4) документ, определяющий порядок взаимодействия оператора обмена необеспеченных цифровых активов с банком или Национальным оператором почты, с биржей цифровых активов или иными лицами, предоставляющими доступ к необеспеченным цифровым активам;
5) правила осуществления деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов, утвержденные органом управления оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
6) документ, подтверждающий полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) недостоверность и (или) неполнота сведений и (или) информации в документах, представленных для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами;
2) представление неполного пакета документов или несоответствие документов требованиям настоящего Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан;
3) несоответствие руководителя исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов установленным требованиям;

4) бенефициарлық меншік иесінде алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болуы.
Лицензия беруден бас тартылған жағдайда заңды тұлға қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының лицензиясын алудан бас тартуға әкеп соққан себептер жойылған кезде лицензия алуға өтінішті қайта ұсынады немесе өз атауын өзгерту не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдайды.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына лицензия беруден бас тартуға әкеп соққан себептерді жоймау қайта қараудан бас тартуға негіз болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық формада және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктерді ескере отырып өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу қолжетімді.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған:
www.nationalbank.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке –қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларына лицензия
20___ жылғы "____" _________________ №_____ лицензия
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы, мемлекеттік тіркелген орны, заңды тұлғаның
бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үй, кеңсе нөмірі)
Осы лицензия қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау
операцияларын жүзеге асыруға құқық береді
Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы
__________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы
_______________________________________________________________
(қолтаңба немесе электрондық цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 29 сәуірдегі
№ 45 Қаулымен бекітілді
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
"Цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке –қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен айырбастау операцияларына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің"
www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал), көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде;
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Лицензия бергені үшін лицензиялық алым 30 (отыз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер, бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, қолма-қол емес нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

4) наличие неснятой или непогашенной судимости у бенефициарного собственника.
В случае отказа в выдаче лицензии юридическое лицо повторно представляет заявление на получение лицензии при устранении причин, повлекших отказ в получении лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов, или принимает решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в выдаче лицензии оператору обмена необеспеченных цифровых активов, является основанием для отказа в повторном рассмотрении.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности операторов обмена
необеспеченных цифровых активов
Лицензия на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов
– обменные операции с необеспеченными цифровыми активами
№_____ от "____" _________________ 20___ года
_________________________________________________________________
(наименование услугополучателя, место государственной регистрации,
бизнес- идентификационный номер юридического лица)
_________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
Настоящая лицензия дает право на осуществление обменных операций
с необеспеченными цифровыми активами
Уполномоченное лицо услугодателя _________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (должность)
_________________________________________________________________
(подпись или электронная цифровая подпись)
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 апреля 2026 года № 45
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности операторов обмена
необеспеченных цифровых активов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов
– обменные операции с необеспеченными цифровыми активами"
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал), канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение двадцати рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов;
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче лицензии с приложением лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 30 (тридцать) месячных расчетных показателей.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации