"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 27 сәуірдегі № 308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 сәуірде № 38569 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қызметке кандидаттарға ӘДК-ге МК-ға жолдаманы алдағы қызмет орны бойынша бөліністердің кадр қызметтері, оқуға кандидаттарға олардың жеке істері қалыптастырылатын бөліністердің кадр қызметтері береді.
ӘДК пайдаланатын цифрлық жүйелерді қызметке автоматтандырылған қабылдаудың цифрлық порталдарымен интеграциялау кезінде МК-ға жолдама цифрлық форматта қалыптастырылады.
Қызметкерлерге ӘДК-ге МК-ға жолдаманы қазіргі жұмыс істейтін не болмаса алдағы уақытта жұмыс істейтін (орын ауыстырған кезде) қызмет орны бойынша бөліністердің кадр қызметтері береді.
7. МК МК-ға жолдама беретін бөліністердің кадр қызметтері орналасқан жері бойынша жұмыс істейтін ӘДК-да жүргізіледі.
Қызметке автоматтандырылған қабылдаудың цифрлық порталында МК жолдама қалыптастырылған жағдайда, МК алдағы қызмет орны немесе кандидаттың тұрғылықты жері бойынша ӘДК-да өткізіледі.
Құқық қорғау органдары орталық аппараттарының қызметкерлеріне МК Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету департаментінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясында (бұдан әрі – ОӘДК) өткізіледі.
Құқық қорғау органдары орталық аппараттарының және олардың аумақтық бөліністерінің қызметін үйлестіретін ведомстволық бағынысты республикалық мекемелердің кадр қызметтері қызметке кандидаттарды алдағы уақытта жұмыс істейтін немесе тұрғылықты жері бойынша ӘДК-ға МК-ға жібереді.
Қалған жағдайларда қызметке кандидаттарды және қызметкерлерді МК өткізу орны ІІМ ОӘДК келісіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 апреля 2026 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2026 года № 38569
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Направление на МО в ВВК кандидатам на службу выдается кадровыми службами подразделений по месту предстоящей службы, кандидатам на учебу – кадровыми службами подразделений, где формируются их личные дела.
При интеграции цифровых систем, используемых ВВК, с цифровыми порталами автоматизированного приема на службу, направление на МО формируется в цифровом формате.
Направление на МО в ВВК сотрудникам выдается кадровыми службами подразделений по месту настоящей либо предстоящей службы (при перемещении).
7. МО проводится в ВВК ОВД, функционирующей по месту расположения подразделений, кадровыми службами которых выдается направление на МО.
В случае формирования направления на МО в цифровом портале автоматизированного приема на службу, МО проводится в ВВК по месту предстоящей службы или по месту проживания кандидата.
Сотрудникам центральных аппаратов правоохранительных органов МО проводится в Центральной военно-врачебной комиссии Департамента социального и медицинского обеспечения (далее – ЦВВК) Министерства внутренних дел (далее – МВД) Республики Казахстан.
Кадровые службы центральных аппаратов правоохранительных органов и их подведомственных республиканских учреждений, координирующих деятельность территориальных подразделений, направляют кандидатов на службу на МО в ВВК по месту предстоящей службы либо их проживания.
В остальных случаях место проведения МО кандидатов на службу и сотрудников согласовывается с ЦВВК МВД.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Қызметке (оқуға) кандидаттар, қызметкерлер кадр қызметінің жолдамасымен бірге куәландыру үшін ӘДК-ға зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін, рентгенограммаларды (пленкаларды), арнайы зерттеу әдістерінің хаттамаларын (бұдан әрі – зерттеу нәтижелері), осы Қағидалардың 37 және 59-тармақтарында көрсетілген қажетті медициналық және қызметтік құжаттарды ұсынады.
ӘДК-ге ұсынуға арналған қажетті құжаттар мен зерттеулер нәтижелерінің міндетті тізбесін кадр қызметі куәландырылатын адамдарға ӘДК-ге жолдамамен бірге береді. Куәландырылатын адамдардың әрбір санаты үшін көрсетілген тізбені ІІМ ОӘДК құрайды.
Анықтамалар, көшірмелер және зерттеу нәтижелері бланкілерде ресімделуі, мамандарының мөрлерімен және денсаулық сақтау мекемелерінің мөрлерімен расталуы тиіс. Куәландырылатын адамдардың жекелеген санаттары үшін құжаттардың және зерттеу нәтижелерінің қолданылу мерзімі осы Қағидалардың тиісті тарауларында регламенттеледі.
МК басталар алдында куәландырылатын адам (заңды өкілі) жазбаша немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы:
оның дербес медициналық деректеріне қол жеткізуге, оларды жинауға және өңдеуге;
оған қатысты кадр қызметінің жолдамасына сәйкес медициналық (оның ішінде психиатриялық) куәландыру және ПФТ жүргізуге;
оның МК және ПФТ-ден өту рәсімдерін сақтауына;
қажет болған кезде қосымша медициналық тексеруден, бақылаудан өтуге, олардың нәтижелерін және басқа да қолда бар медициналық мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
МК-ға жолдама берген кадр қызметіне МК және ПФТ қорытындысын беруге келісім береді.
Жоғарыда көрсетілген жазбаша келісімді ресімдеуден немесе оның шарттарын сақтаудан бас тартқан кезде осы адамға МК жүргізілмейді не басталған МК тоқтатыла тұрады.
Көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ олардың жалған (бұрмаланған), құжаттар, мәліметтер беру фактісі анықталған кезде куәландырылатын адамдар МК және (немесе) ПФТ жүргізуден шеттетіледі және олар туралы "Тексеру аяқталмауына байланысты қорытынды шығарылған жоқ" қорытындысы қабылданады. Көрсетілген фактілерді растайтын құжаттар МК актісіне қоса тіркеледі. Осы фактілер туралы мәліметтер кадр қызметіне арналған ӘДК-ның қорытындысымен бірге анықтаманың "ескерту" бөлімінде көрсетіледі.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘДК қорытындыларын есепке алудың цифрлық жүйесі бар болған кезде медициналық тіркеуші ішкі істер органдарының барлық ӘДК бірыңғай базасы бойынша алдыңғы өткізілген барлық МК нәтижелерінің бар (жоқ) екеніне тексеру жүргізеді.";
12-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша тексеру көлемін ӘДК маманы аурудың (физикалық жай-күйі) нақты түрі үшін Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларында (бұдан әрі – ДЕКХ) көрсетілген тексеру түрлерінің ішінен дербес айқындайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Кандидаты на службу (учебу), сотрудники вместе с направлением кадровой службы для освидетельствования в ВВК предоставляют результаты лабораторных и инструментальных исследований, рентгенограммы (пленки), протоколы специальных методов исследования (далее – результаты исследований), необходимые медицинские и служебные документы, указанные в пунктах 37 и 59 настоящих Правил.
Перечень необходимых для предоставления в ВВК документов и результатов исследований выдается кадровой службой освидетельствуемым лицам вместе с направлением на ВВК. Указанный перечень для каждой категории освидетельствуемых лиц составляется ЦВВК МВД.
Справки, выписки и результаты исследований оформляются на бланках, заверяются личными печатями специалистов и печатями учреждений здравоохранения. Сроки действия документов и результатов исследований для отдельных категорий освидетельствуемых лиц регламентируются в соответствующих главах настоящих Правил.
Перед началом МО освидетельствуемое лицо (законный представитель) дает письменное или, посредством электронной цифровой подписи, согласие:
на доступ к его персональным медицинским данным, их сбор и обработку;
на проведение в его отношении согласно направлению кадровой службы медицинского (в том числе психиатрического) освидетельствования и ПФО;
на соблюдение им процедур прохождения МО и ПФО;
на прохождение им при необходимости дополнительного медицинского обследования, наблюдения, предоставление их результатов и других имеющихся медицинских сведений и документов;
на передачу заключения МО и ПФО в кадровую службу, выдавшую направление на МО.
При отказе от оформления вышеуказанного письменного согласия или соблюдения его условий данному лицу МО не проводится либо начатое МО приостанавливается.
В указанных случаях, а также при выявлении факта предоставления ими недостоверных (фальсификации) документов, сведений, освидетельствуемые лица отстраняются от проведения МО и(или) ПФО и по ним принимается заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования". Документы, подтверждающие указанные факты, приобщаются к акту МО. Сведения о данных фактах указываются в разделе "примечание" справки с заключением ВВК для кадровой службы.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"При наличии цифровой системы учета заключений ВВК медицинским регистратором проводится проверка наличия (отсутствия) результатов прохождения всех предыдущих МО по единой базе всех ВВК органов внутренних дел.";
часть пятую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Объем дополнительного обследования определяется самостоятельно специалистом ВВК из числа видов обследований, указанных в клинических протоколах диагностики и лечения (далее – КПДЛ) для конкретного вида заболевания (физического состояния).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. ӘДК-ның қорытынды отырысында 5 жұмыс күнінен аспайтың мерзімде қосымша (оның ішінде қайта) тексеру (емдеу) немесе материалдардың нәтижелерін неғұрлым егжей-тегжейлі талдау қажеттілігі анықталған кезде ӘДК-ның қорытындысы шығарылмайды. Көрсетілген жағдайларда МК актісінде күні көрсетіле отырып, тиісті жазба жасалады.
5 жұмыс күнінен астам мерзімде қосымша (оның ішінде қайтадан) тексеру (емдеу) қажеттігі анықталған жағдайларда, тағайындалған тексеруден немесе МК аяқтаудан бас тартқан кезде, сондай-ақ куәландырылатын адам ӘДК қорытынды отырысынан кейін 5 жұмыс күнінен астам мерзімде келмеген кезде немесе тағайындалған қосымша тексерудің (емдеудің) нәтижелерін ұсынбаған кезде МК актісінің (картасының) "диагноздар" бөлімінде анықталған диагноздардың мәтіні "толық зерттелмеген" деген сөзбен толықтырылады, қызметке (оқуға) кандидаттарға және қызметкерлерге "тексеру аяқталмауына байланысты қорытынды шығарылған жоқ" деген қорытынды шығарылады.
Айқын байқалған созылмалы аурулар, мертігу (жаралану және жарақаттану) салдарлары кезінде қолайсыз ДСЖ болжау жағдайларында амбулаториялық немесе стационарлық тексеру (емдеу) қажет болған кезде қызметкерлерге "Кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емделуге) жатады" деген қорытынды шығарылады.
Мұндай жағдайларда қызметкерлерді қайта МК-ға жіберу туралы шешімді кадр қызметтері алдыңғы МК өткізілген сәттен бастап 3 айдан кешіктірмей қабылдайды.
Сараптамалық маңызы бар аурулар, мертігу (жаралану, контузия, жарақат) салдарларын анықталған, байқалған (емдеген) сәттен бастап кемінде 6 ай бақылаудың қажетті мерзімдері ескерілетін Қағидалардың 60-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайлар бұған жатпайды.";
30-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"ӘДК қорытындыларын есепке алудың цифрлық жүйесі болған кезде медициналық тіркеуші ӘДК қорытындысын есепке алудың цифрлық жүйесіне енгізеді, ал кадр қызметтерінің цифрлық жүйелерімен интеграцияланған жағдайда - комиссия қорытындысын цифрлық форматта МК-ға жолдама берілген кадр қызметіне жібереді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Бұрын МК кезінде жарамды деп танылған және ПФТ бойынша ұсынылған қызметкерлер, кейіннен алдыңғы лауазыммен салыстырғанда (осыған байланысты бұрын МК жүргізілген) денсаулық жағдайына бірдей немесе неғұрлым төмен талаптарды не осыған ұқсас қызмет түрін көздейтін лауазымдарға (оның ішінде жоғары тұрған лауазымдарға) қызмет бойынша тағайындаған (ауысқан) кезде, алдыңғы МК кезінен бастап 3 жыл ішінде МК жіберілмейді.
Бұл тұрғыда ерекшелікті ӘДК-нің алдыңғы шешімімен әскери қызметке жарамдылығын шектеу туралы қорытынды шығарылған қызметкерлер немесе функцияларының айқын бұзылуымен ауруларының (жүрек-қан тамырлары, эндокриндік, жүйке жүйесі) немесе жарақаттардың зардаптары бойынша диагноздары анықталған, сондай-ақ азаптауды қолдану қаупі жоғары лауазымдарда қызмет бойынша тағайындалатын (орнын ауыстыратын) немесе қызмет мерзімін ұзартатын қызметкерлер құрайды.
Бұрын МК кезінде жарамды деп танылған және ПФТ бойынша ұсынылған қызметкерлер, кейіннен алдыңғы лауазыммен салыстырғанда (осыған байланысты бұрын МК жүргізілген) денсаулық жағдайына қойылатын бірдей немесе неғұрлым төмен талаптар не осыған ұқсас қызмет түрі көзделген лауазымдарда қызмет мерзімін ұзарту кезінде, алдыңғы МК 6 ай ішінде қайта МК жіберілмейді.
Киберқауіпсіздік, киберқылмыспен күрес саласындағы бөлімшелердің қызметкерлері басқа бөлімшелерге ауысқан кезде алдыңғы МК өту мерзіміне қарамастан (оның ішінде Талаптардың 87-тармағының талаптарын ескере отырып) МК-дан өтеді.";

"20. При выявлении на итоговом заседании ВВК необходимости дополнительного (в том числе повторного) обследования (лечения) или более детального анализа результатов материалов в сроки менее 5 рабочих дней заключение ВВК не выносится. В указанных случаях в акте МО производится соответствующая запись с указанием даты.
При необходимости дополнительного (в том числе повторного) обследования (лечения) в сроки более 5 рабочих дней, отказе от назначенного обследования или завершения МО, а также когда в течение 5 рабочих дней после итогового заседания ВВК освидетельствуемый не явился или не предоставил результаты назначенного дополнительного обследования (лечения), в разделе "диагнозы" акта (карты) МО текст установленных диагнозов дополняется словом "недообследован"; кандидатам на службу (учебу) и сотрудникам выносится заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования".
При необходимости амбулаторного или стационарного обследования (лечения) в случаях прогноза неблагоприятного ВЭИ при выраженных хронических заболеваниях, последствиях увечий (ранений, контузий, травм) сотрудникам выносится заключение "Подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием".
В таких случаях решение о направлении сотрудников на повторное МО принимается кадровыми службами в сроки не позднее 3-х месяцев с момента проведения предыдущего МО.
Исключение составляют случаи, указанные в части пятой пункта 60 Правил, при которых учитываются необходимые сроки не менее 6-ти месяцев с момента выявления, наблюдения (лечения) экспертно-значимых заболеваний, последствий увечья (ранения, контузии, травмы).";
пункт 30 дополнить частью пятой следующего содержания:
"При наличии цифровой системы учета заключений ВВК медицинским регистратором проводится внесение заключения ВВК в цифровую систему учета, а в случае интеграции с цифровыми системами кадровых служб – направление заключения ВВК в цифровом формате в кадровую службу, которой было выдано направление на МО.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Сотрудники, признанные ранее годными по МО и рекомендованными по ПФО, в последующем при их назначении (перемещении) по службе на должности (в том числе вышестоящие), предусматривающих по сравнению с предыдущей должностью (в связи с которой проводилось ранее МО), одинаковые или более низкие требования к состоянию здоровья либо схожий вид деятельности, в течение 3-лет с момента предыдущего МО повторно на МО не направляются.
Исключение составляют сотрудники, которым предыдущим решением ВВК выносилось заключение об ограничении годности к воинской службе или определены диагнозы заболеваний (сердечно-сосудистой эндокринной, нервной системы), последствий травм с выраженным нарушением функции, а также назначаемые (перемещаемые) по службе или продлевающие срок службы на должностях с высоким риском применения пыток.
Сотрудники, признанные ранее годными по МО и рекомендованными по ПФО, в последующем, при продлении срока службы на должностях, предусматривающих по сравнению с предыдущей должностью (в связи с которой проводилось ранее МО), одинаковые или более низкие требования к состоянию здоровья либо схожий вид деятельности, в течение 6 месяцев с момента предыдущего МО повторно на МО не направляются.
Сотрудники подразделений в сфере кибербезопасности, борьбы с киберпреступностью при перемещении в другие подразделения проходят МО независимо от срока прохождения предыдущего МО (в т.ч. с учетом требований пункта 87 Требований).";

мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. Қызметке кандидаттарды және бұрын МК бойынша жарамды деп танылған және ПФТ бойынша ұсынылған қызметкерлерді қайта МК кезінде ӘДК сарапшыларында тексеру жүргізілген сәттен бастап 3 ай ішінде сол МК актісінде тиісті жаңа қорытынды қабылдауға жол беріледі (егер осы кезеңде құжатпен расталған денсаулық жағдайының нашарлауы болмаса).
Бұл ретте жаңа қорытынды шығарылған сәтте осы Қағидалардың 37 және 59-тармақтарында көрсетілген зерттеулер нәтижелерінің қолданылу мерзімдері, сондай-ақ Талаптардың бағандары бойынша қызмет түрлерін бөлуді ескере отырып, жекелеген мамандарда қосымша тексеру қажеттігі (ПФТ, вестибулярлық сынама, ЭЭГ) ескеріледі.
Кандидат немесе қызметкер жолдамада көрсетілген лауазымда қызметке жарамсыз деп танылған және басқа лауазымға жаңа жолдама ұсынған жағдайларда денсаулық жағдайы және дене бітімінің дамуы бойынша жаңадан ұсынылған лауазымға қызметке орналасуға кедергі келтіретін негіздер болмаған жағдайда қайта (бұдан әрі) куәландыру жүргізіледі. Көрсетілген жағдайларда ӘДК сарапшыларында тексеру жүргізілген сәттен бастап 3 ай ішінде сол МК актісінде жаңа қорытынды қабылданады.
Осы тармақтың мазмұны қызметке кандидат немесе қызметкер МК және (немесе) ПФТ (оның ішінде тексеруге немесе емдеуге жіберу кезінде) аяқтамаған және ӘДК сарапшыларында тексеру жүргізілген сәттен бастап 3 ай ішінде МК және (немесе) ПФТ қайта келген жағдайларға да қолданылады.
Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайларда МК актісінде және хаттамалар кітабында жаңа қорытындыны ресімдеу тәртібі осы Қағидалардың 31, 136 және 138-тармақтарымен регламенттеледі.
ӘДК сарапшыларында зерттеу жүргізілген сәттен бастап 3 айдан астам мерзімде МК қайта жасаған кезде МК жаңа актісі ресімделеді.";
32-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1. Қайта, қосымша немесе бақылау МК жүргізу кезінде бұрын шығарылған қорытындыларды, қаулыларды қайта қарау немесе күшін жою нәтижелері МК актісіне (картасына) енгізіледі және осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес науқастануы туралы анықтамамен немесе куәлікпен ресімделеді.
Бақылау МК алдыңғы өзінің, төмен тұрған ӘДК-ның немесе алдын ала МК жүргізген ӘДК-ның қорытындысының негізділігін тексеру мақсатында жүргізіледі.
Қайта, қосымша немесе бақылау МК жүргізілмейтін жағдайларда, ӘДС мәселелері бойынша бұрын шығарылған қорытындыларды, қаулыларды, шешімдерді қайта қарау немесе олардың күшін жою туралы шешім сараптама материалдарын бақылау талдауының нәтижелері бойынша шығарылады және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес сырттай сараптама жөніндегі әскери-дәрігерлік комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, ол хаттамалар кітабында (журналында) тіркеледі және нөмірленуіне сәйкес сақталады.
Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулы кадр қызметінің инспекторына хаттамалар кітабына (журналына) қол қойғызып беріледі, хаттама мен қаулының көшірмесі МК актісіне (картасына) немесе алдыңғы сырттай сараптама материалдарына қоса тігіледі.";
33-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
"31-1. При повторном МО кандидатов на службу и сотрудников, признанных ранее годными по МО и рекомендованными по ПФО, в течение 3 месяцев с момента проведения обследования у экспертов ВВК допускается принятие соответствующего нового заключения в том же акте МО (если за этот период не произошло ухудшение состояния здоровья, подтвержденного документально).
При этом, на момент вынесения нового заключения, учитываются сроки действия результатов исследований, указанных в пунктах 37 и 59 настоящих Правил, а также необходимость дообследования (ПФТ, вестибулярная проба, ЭЭГ) у отдельных специалистов с учетом распределения видов деятельности по графам Требований.
В случаях, когда кандидат или сотрудник признается негодным на службу в должности, указанной в направлении, и предоставляет новое направление на другую должность, проводится повторное (дальнейшее) освидетельствование при условии отсутствия оснований, препятствующих по состоянию здоровья и физическому развитию поступлению на службу на вновь предложенную должность. В указанных случаях новое заключение принимается в том же акте МО в течение 3 месяцев с момента проведения обследования у экспертов ВВК.
Содержание данного пункта распространяется и на случаи, когда кандидат на службу или сотрудник не завершил МО и (или) ПФО (в том числе при направлении на обследование или лечение) и явился повторно на МО и (или) ПФО в течение 3 месяцев с момента проведения обследования у экспертов ВВК.
Во всех вышеуказанных случаях порядок оформления нового заключения в акте МО и книге протоколов регламентируется пунктами 31, 136 и 138 настоящих Правил.
При повторном МО в сроки свыше 3-х месяцев с момента проведения обследования у экспертов ВВК оформляется новый акт МО.";
пункт 32-1 изложить в следующей редакции:
"32-1. Результаты пересмотра или отмена ранее вынесенных заключений, постановлений при проведении повторного, дополнительного или контрольного МО вносятся в акт (карту) МО и оформляются справкой или свидетельством о болезни в соответствии с Приложениями 6 и 7 к настоящим Правилам.
Контрольное МО проводится в целях проверки обоснованности предыдущего собственного заключения, заключения нижестоящей ВВК либо ВВК, проводившего предварительное МО.
В случаях, когда повторное, дополнительное или контрольное МО не проводится, решение о пересмотре или отмене ранее вынесенных заключений, постановлений, решений по вопросам ВВЭ выносится по результатам контрольного анализа экспертных материалов и оформляется протоколом заседания военно-врачебной комиссии по заочной экспертизе в соответствии с Приложением 12 к настоящим Правилам, который регистрируется в книге (журнале) протоколов и хранится соответственно нумерации.
Постановление по форме в соответствии с Приложением 13 к настоящим Правилам, передается инспектору кадровую службу под роспись в книге (журнале) протоколов, копия протокола и постановления приобщаются к акту (карте) МО или материалам предыдущей заочной экспертизы.";
часть первую пункта 33 изложить в следующей редакции:

"33. Кадр қызметтері әскери билеттерді, қызметке кандидаттардың тіркеу куәліктерін зерделейді және "әскери қызметке жарамды" немесе "әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды" әскери есепте болған жағдайда оларды ӘДК-ге жібереді. Қызметке (оқуға) кандидаттарда есепке алу-әскери құжаттары болмаған кезде олардың әскери қызметке қатысы (жарамдылық дәрежесі) туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің цифрлық жүйелерінде нақтыланады, басып шығарылады және ӘДК-ға медициналық куәландыруға жолдамамен бірге ұсыну үшін кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Қызметке кандидаттар ӘДК-ге куәландыру үшін кадр қызметінің жолдамасымен бірге:
1) электрондық картасынан мәліметтердің қағаз түріндегі көшірмелерін және (немесе) кемінде соңғы 5 жыл кезеңіндегі денсаулық жағдайын сипаттайтын амбулаторлық картасын, амбулаторлық картасы болмаған жағдайда – себебін (жоғалғаны, басталмағаны) көрсете отырып, тіркелген емханасынан анықтама;
2) электрондық немесе амбулаторлық картадан үзінді көшірме және бақыланатын жері бойынша (жұмыс, оқу немесе қызмет) учаскелік дәрігерден, одан басқа, әйел жынысты адамдардан бақыланатын жері бойынша гинекологтан басқа медициналық құжаттардың көшірмелері, кемінде соңғы 5 жыл кезеңіндегі денсаулық жағдайы, жүгінуі, динамикалық бақылау және ауырған аурулары және мүгедектігі бар (жоғы) туралы мәліметтерді қамтитын медициналық құжаттардың жазбаша көшірмесін (МК басталғанға дейін 6 айдан аспайтын мерзімде берілген);
3) тұрғылықты жері бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қалада немесе астанада тұрған кезде – қалалық) наркологиялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық диспансерлерден кемінде соңғы 5 жыл кезеңінде динамикалық бақылау, денсаулық жағдайы, жүгінуі, ауырған аурулары, және мүгедектігі бар (жоғы) туралы анықтамалар (МК басталғанға дейін 6 айдан аспайтын мерзімде берілген) (аудандық емдеу-профилактикалық мекемесінің психиатриялық кабинетінен мәліметтер болған жағдайда қалалық, облыстық диспансерлерден анықтама ұсыну мүмкіндігі, тұрғылықты жері ауысқан жағдайда көрсетілген кезеңдегі тұрғылықты жері бойынша барлық психоневрологиялық диспансерлерден анықтама ұсынылады). Сондай-ақ, Қызылорда облысында тұратын адамдар Қазақ республикалық лепрозорийінен тиісті анықтама ұсынады;
4) әскери билетін (тіркеу куәлігін), олар болмаған кезде – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің цифрлық жүйесінен әскери қызметке жарамдылық санаты туралы мәліметтер;
5) жеке куәліктің бірінші бетінің (паспорттың, тууы туралы куәліктің) көшірмесі;

"33. Кадровые службы изучают военные билеты, приписные свидетельства кандидатов на службу и направляют их в ВВК при условии состояния на воинском учете "годными к воинской службе" или "годными к воинской службе с незначительными ограничениями". При отсутствии у кандидатов на службу (учебу) учетно-воинских документов сведения об их отношении (степени годности) к воинской службе уточняются в цифровых системах Министерства обороны Республики Казахстан, распечатываются и заверяются печатью кадровой службы для предоставления в ВВК вместе с направлением на МО."
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Кандидаты на службу вместе с направлением кадровой службы для освидетельствования в ВВК предоставляют:
1) бумажные копии сведений из электронной карты и (или) амбулаторную карту, характеризующие медицинской состояние здоровья за период не менее 5 последних лет, при отсутствии амбулаторной карты – справку с поликлиники прикрепления с указанием причины (утеряна, не заводилась);
2) выписку из электронной или амбулаторной карты и других медицинских документов от участкового врача по месту наблюдения (работы, учебы или службы), лицам женского пола, кроме того, от гинеколога по месту наблюдения, содержащие сведения о состоянии здоровья, обращаемости, перенесенных заболеваниях, динамическом наблюдении и наличии (отсутствии) инвалидности за период не менее 5 последних лет (выданные в сроки не более 6-ти месяцев до начала МО);
3) справки (выданные в сроки не более 6-ти месяцев до начала МО) о состоянии здоровья, обращаемости, перенесенных заболеваниях, динамическом наблюдении и наличии (отсутствии) инвалидности за период не менее 5 последних лет из областных (при проживании в городе республиканского значения или столице – городских) наркологических, психоневрологических, противотуберкулезных, кожно-венерологических диспансеров по месту жительства (наличие сведений из психиатрического кабинета районного лечебно-профилактического учреждения не исключает предоставление справки из городских, областных диспансеров, а при смене места жительства предоставляются справки из всех психоневрологических диспансеров по месту жительства за указанный период). Лица, проживающие в Кызылординской области, также предоставляют соответствующую справку из Казахского республиканского лепрозория;
4) военный билет (приписное свидетельство), при их отсутствии – сведения о категории годности к воинской службе из цифровой системы Министерства обороны Республики Казахстан;
5) копию первой страницы удостоверения личности (паспорта, свидетельства о рождении);

6) жұмыстан шығару негіздемесі көрсетілген жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді (бұрынғы қызметкерлер мен әскери қызметшілер үшін), ал денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан босатылған жағдайда – ӘДК-нің тиісті қорытындысының көшірмесін;
7) МК басталған күнге дейін күнтізбелік 14 күннен аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелері:
қанның клиникалық (кеңейтілген) талдауын;
несептің жалпы талдауын (микроскопиямен);
қанның құрамындағы глюкозаны (40 жастан асқан адамдарға) анықтауға арналған талдауын;
тазалық дәрежесіне жағындысын (әйел жынысты адамдарға);
сипаттамасы бар электрокардиография ("тыныштық жағдайдағы") нәтижелерін;
8) МК басталған күнге дейін 3 айдан аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелерін:
электр энцефалография, спирография және мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенографиясын (өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарына байланысты лауазымдарға кандидаттарға);
кеуде клеткасы органдарының сипаттамасы жазылған (пленкада немесе қағазда жазылған) флюорограммасы (рентгенограммасы);
микропреципитация (микрореакция) немесе мерезге Вассерман реакциясы;
ағзада есірткі және психотроптық заттардың (наркологиялық диспансерден) болуына тестілеу;
9) МК басталған күнге дейін 6 айдан аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелерін:
қанды АИТВ-инфекциясына талдауды;
қанды В және С вирустық гепатитінің маркерлеріне талдауды;
эхокардиография және стресс-тредмилтест ("Сұңқар", "Арлан" бөліністеріне, жылдам қимылдайтын арнайы жасаққа (бұдан әрі – "ЖҚАЖ");
көзішілік қысымды өлшеу деректерін (40 жастан асқан адамдарға) ұсынады.
Әйел адамдар сондай-ақ скринингтік тексеру мерзімдеріне сәйкес Папаниколау (30 жастан асқан) және маммографияны (40 жастан асқан) зерттеу нәтижелерін ұсынады.
Медициналық көрсетілімдер бойынша қажетті қосымша зерттеулер жүргізіледі.";
39-тармақ алып тасталсын;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Талаптардың барлық бағандары бойынша тұрақты сипаттағы негіздер бойынша бұрын лауазымға жарамсыз деп танылған адамдарға қайта куәландыру жүргізілмейді.
Жаңадан анықталған мән-жайлар бұрын шығарылған диагноздарды өзгерту мүмкіндігіне сенімді негіз беретін жағдайлар бұған жатпайды.
Бұрын созылмалы аурулар (жағдайлар), мертігудің (жаралану, контузия, жарақат) уақытша салдарлары бойынша жарамсыз деп танылған адамдарға МК сәтінен бастап 6 ай ішінде Талаптардың тармақтары мен бағандарына сәйкес алдыңғы лауазымға талаптармен салыстырғанда денсаулық жағдайы мен дамуына бірдей немесе неғұрлым жоғары талаптарды көздейтін лауазымдарға қайта куәландыру жүргізілмейді.
Егер кандидаттың денсаулық жағдайында ӘДК қорытындысын қайта қарау үшін негіз болатын құжатпен расталған өзгерістер болса не бақылау КМ жүргізілген жағдайда, Қағидаларда және Талаптарда көрсетілген мерзімнен бұрын қайта МК жүргізіледі.
Жіті аурулар (жағдайлар), мертігудің (жарақаттардың, жараланудың, контузиялардың) уақытша салдарлары себепті бұрын жарамсыз деп танылған адамдар емделгенін растайтын медициналық құжаттарды ұсынғаннан кейін қайта куәландыруға жіберіледі.";

6) выписку из приказа об увольнении с указанием основания увольнения (для бывших сотрудников и военнослужащих), а при увольнении по состоянию здоровья – копия соответствующего заключения ВВК;
7) результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 14 календарных дней до начала МО:
клинического (развернутого) анализа крови;
общего анализа мочи (с микроскопией);
анализа крови на содержание глюкозы (лицам старше 40 лет);
мазка на степень чистоты (лицам женского пола);
электрокардиографии ("в покое") с описанием;
8) результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 3 месяца до начала МО:
электро-энцефалографии, спирографии и рентгенографии придаточных пазух носа (кандидатам на должности, связанные с пожаротушением и аварийно-спасательными работами);
флюорограмму (рентгенограмму) органов грудной клетки (распечатанная на пленке или бумаге) с описанием;
реакции микропреципитации (микрореакции) или Вассермана на сифилис;
тестирования на наличие в организме наркотических средств и психотропных веществ (из наркологического диспансера);
9) результаты исследований, проведенных не ранее чем за 6 месяцев до начала МО:
анализа крови на ВИЧ-инфекцию;
анализа крови на маркеры вирусного гепатита В и С;
эхокардиографии и стресс-тредмилтеста (кандидатам на службу в подразделения "Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР");
данных измерения внутриглазного давления (лицам старше 40 лет).
Лица женского пола предоставляют также результаты исследований теста Папаниколау (старше 30 лет) и маммографии (старше 40 лет) в соответствии со сроками скрининговых обследований.
По медицинским показаниям приводятся необходимые дополнительные обследования.";
пункт 39 исключить;
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Лицам, признанным ранее негодными на должности по всем графам Требований по основаниям, имеющим стойкий характер, повторное освидетельствование не проводится.
Исключение составляют случаи, когда вновь выявленные обстоятельства дают убедительные основания возможности изменения ранее вынесенных диагнозов.
Лицам, признанным ранее негодными по хроническим заболеваниям (состояниям), временным последствиям увечий (ранений, травм, контузий), в течение 6-ти месяцев с момента МО не проводится повторное освидетельствование на должности, предусматривающие в соответствии с пунктами и графами Требований одинаковые или более высокие требования к состоянию здоровья и развитию по сравнению с требованиями к предыдущей должности.
Повторное МО раньше сроков, указанных в Правилах и Требованиях проводится, если в состоянии здоровья кандидата произошли документально подтвержденные изменения, дающие основания для пересмотра заключения ВВК либо в случаях проведения контрольного МО.
Лица, признанные ранее негодными по поводу острых заболеваний (состояний), временным последствиям увечий (ранений травм, контузий), допускаются к переосвидетельствованию после предоставления медицинских документов, подтверждающих излечение.";

мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"40-1. Алдыңғы МК бастап 6 ай ішінде ӘДК-нің жарамдылығы туралы жаңа қорытындысы шығарылған кезде (жарамдылық санатын өзгертумен) бір лауазым бойынша не Талаптардың тармақтары мен бағандарына сәйкес алдыңғы лауазымға (осыған байланысты бұрын МК өткізілген) қойылатын талаптармен салыстырғанда денсаулық жағдайына және дамуына қойылатын бірдей немесе неғұрлым жоғары талаптарды көздейтін лауазымдарға, алдыңғы МК қорытындысының күші жойылды деп есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Түпкілікті МК үшін оқуға кандидаттар ББҰ УӘДК-ға түпкілікті МК басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 14 күн бұрын жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін:
қанның клиникалық (толық) талдауы;
микропреципитация (микрореакция) немесе Вассерманның мерезге реакциялары;
несептің жалпы талдауы (микроскопиямен);
сипаттамасы бар электрокардиография ("тыныштық жағдайдағы").
Оқуға кандидаттар ББҰ УӘДК-ға түпкілікті МК процесі басталғанға дейін кемінде 6 ай бұрын жүргізілген кеуде қуысы мүшелерінің пленкаға немесе қағазға басылған флюорограммасын (рентгенологтың қорытындысымен) ұсынады.
Егер бұрын алдын ала МК ұсынылған кеуде қуысы мүшелерінің флюорограммасы (рентгенограммасы) мерзімі түпкілікті МК басталған сәтте 6 айдан аспаса, қайта тексеру жүргізілмейді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Алдын ала МК ІІМ ОӘДК, облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың Полиция департаменттерінің ӘДК (бұдан әрі – ПД ӘДК) түсу емтихандарынан кемінде 4 ай бұрын жүргізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген) бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнайы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларына сәйкес жеке істерді оқу орындарына жіберу мерзімінен кешіктірілмей аяқталады.
ӘДК тіркеу орны алдын ала куәландыруға жолдамалар қабылдауды және оқуға кандидаттарға медициналық куәландыру карталарын беруді жеке істерді оқу орындарына жіберудің соңғы мерзімінен 3 жұмыс күні бұрын тоқтатады.
Жеке істерді оқу орындарына жіберудің соңғы мерзімінде медициналық тексеруді аяқтау мүмкін болмаған кезде қорытынды "Тексерудің аяқталмауы себепті қорытынды шығарылған жоқ" деген тұжырымдамада шығарылады.";
53-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөліктепен толықтырылсын:
"Алдын ала МК өткізген ӘДК есепке алудың цифрлық жүйесіне оқуға кандидаттарды (осы ӘДК алдын ала МК өткен) денсаулық жағдайы мен дамуы бойынша ББҰ УӘДК түпкілікті МК жүргізу кезінде жарамсыз деп танудың әрбір жағдайы бойынша ақпарат енгізеді.";

дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. При вынесении в течение 6-ти месяцев с момента предыдущего МО нового заключения ВВК о годности (с изменением категории годности) по одной и той же должности, либо на должности, предусматривающие в соответствии с пунктами и графами Требований одинаковые или более высокие требования к состоянию здоровья и развитию по сравнению с требованиями к предыдущей должности (в связи с которой проводилось ранее МО), заключение предыдущего МО считается отмененным.";
дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Для окончательного МО кандидаты на учебу предоставляют в ВВВК УЗ результаты исследований, проведенных не ранее чем за 14 календарных дней до начала окончательного МО:
клинического (развернутого) анализа крови;
реакции микропреципитации (микрореакции) или Вассермана на сифилис;
общего анализа мочи (с микроскопией);
электрокардиографии ("в покое") с описанием.
Также, кандидаты на учебу предоставляют в ВВВК УЗ флюорограмму (рентгенограмму) органов грудной клетки (распечатанную на пленке или бумаге с заключением рентгенолога) произведенную не ранее чем за 6 месяцев до начала окончательного МО.
Если срок флюорограммы (рентгенограммы) органов грудной клетки, представленной ранее на предварительное МО, к моменту начала окончательного МО не превысил 6 месяцев, повторное обследование не проводится.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Предварительное МО проводится ЦВВК МВД, ВВК Департаментов полиции областей, столицы и городов республиканского значения (далее – ВВК ДП) не раньше, чем за 4 месяца до вступительных экзаменов и завершается не позднее сроков отправки личных дел в учебные заведения в соответствии с Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 13199) и Правилами приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 24401).
Прием направлений на предварительное освидетельствование и выдача карт МО кандидатам на учебу регистратурой ВВК прекращается за 3 рабочих дня до дня крайнего срока отправки личных дел в учебные заведения.
При невозможности завершения МО и ПФО к крайнему сроку отправки личных дел в учебные заведения, заключение выносится в формулировке "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования".";
пункт 53 дополнить частью третьей следующего содержания:
"ВВК, проводившее предварительное МО, вносит в цифровую систему учета (случаев проведения МО в ВВК ОВД) информацию по каждому случаю признания кандидатов на учебу (прошедших предварительное МО в данной ВВК) негодными по состоянию здоровья и развитию при проведении окончательного МО в ВВВК УЗ.";

60 және 61-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қызметтен жоспарлы босатылуына байланысты ӘДК-ге жіберілген қызметкерлер кадр қызметінен жалпы жұмыс өтілі және қызмет өткеру жылы, оның ішінде жеңілдікпен саналған өтілі туралы анықтама ұсынады.
Көрсетілген адамдарға кемінде күнтізбелік 5-10 күн ішінде стационарлық тексеру (емдеу) жүргізіледі. Стационарлық тексеру нәтижелері стационарлық науқастың медициналық картасынан толық үзіндімен ресімделеді. Ақпаратты нақтылау үшін ӘДК стационарлық науқастың медициналық картасын сұратады және қарайды.
Сараптамалық мәні бар аурулар, мертігу (жаралану, контузия, жарақат) салдарлары бойынша соңғы 6 ай ішінде тексеру нәтижелері бар стационарлық көшірмелер болған жағдайда МК қайта стационарлық тексерусіз жүргізіледі.
Тұрақты қолайсыз ДСЖ-ны анықтайтын айқын анатомиялық кемістігі немесе функциялық бұзылушылықтар болған кезде МК стационарлық тексерусіз жүргізіледі.
Әскери қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытынды тұрақты қолайсыз ДСЖ анықтайтын айқын дәрежесіндегі сараптамалық мәні бар аурулар, мертігу (жаралану, контузия, жарақат) салдарларын анықталған, бақылаған сәттен бастап кемінде 6 ай бақылау (емдеу) мерзімі бар болған кезде шығарылады.
Тез үдемелі ағыммен науқастану, мертігу (жаралану, контузия, жарақат) салдарлары немесе олардың қатерлі нысандар болган жагдайларда әскери қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытынды көрсетілген мерзімді есепке алмай шығарылады.
61. Қызметкерлерді МК кезінде ӘДК-нің сұрау салуы бойынша құқық қорғау органдары бөліністерінен, құқық қорғау органдарының арнайы мемлекеттік мұрағаттарының бөліністерінен, әскери құралымдардан, басқа да мекемелер мен ұйымдардан жеке (зейнетақы) істері, қызметтік тексеру, әкімшілік тергеу, анықтау, қылмыстық іс материалдары, мінездемелер, мұрағаттық анықтамалар, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділер және басқа да құжаттар сұралады. Аталған құжаттардағы мәліметтерге талдау жүргізіледі, олар сараптамалық қорытынды шығару кезінде ескеріледі.
Қызметкерлер ӘДК мамандарының ұсынысы бойынша медициналық ұйымдардан қажетті медициналық құжаттарды ұсынады.
Қажет болған жағдайда қызметкер қызмет орнынан қызметтік немесе жеке мінездеме ұсынады.
Қызметтік мінездемеде қызметкердің денсаулық жағдайының атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін атқаруына әсері туралы мәліметтер, қызметкерді науқастануы бойынша қызметтік міндеттерін атқарудан ұзақ және жиі босату жағдайлары туралы мәліметтер, қызметкердің денсаулық жағдайына байланысты оны қызметте сақтаудың және (немесе) басқа лауазымға ауыстырудың орындылығы туралы қызметкер басшысының пікірі көрсетіледі. Сондай-ақ қызметтік мінездемеде қызметкердің психикасының бұзылуын, алкогольді және басқа да психикалық белсенді заттарды теріс пайдалануға бейімділігін болжауға негіз болатын іс-әрекеттер жасағаны туралы фактілер көрсетіледі. Қызметтік мінездеме ішкі істер органы, кадр аппараты басшылығының қолдарымен расталады.
Жеке мінездемеде осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес мәліметтер көрсетіледі.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 60 и 61 изложить в следующей редакции:
"60. Сотрудники, направленные на ВВК в связи с планируемым увольнением, предоставляют справку с кадровой службы об общем стаже работы и выслуге лет, в том числе в льготном исчислении.
Данным лицам проводится стационарное обследование (лечение) в течение не менее 5-10 календарных дней. Результаты стационарного обследования оформляются подробной выпиской из медицинской карты стационарного больного. Для уточнения информации ВВК запрашивает и рассматривает медицинскую карту стационарного больного.
При наличии стационарных выписок с результатами обследования в течение последних 6 месяцев по экспертно-значимым заболеваниям, последствиям увечья (ранения, контузии, травмы) МО проводится без повторного стационарного обследования.
При наличии выраженных анатомических дефектов или функциональных нарушений, определяющих стойкий неблагоприятный ВЭИ, МО проводится без проведения стационарного обследования.
Заключение о негодности или ограниченной годности к воинской службе выносится при наличии срока не менее 6-ти месяцев с момента выявления, наблюдения (лечения) экспертно-значимых заболеваний, последствий увечья (ранения, контузии, травмы) в степени выраженности, определяющей стойкий неблагоприятный ВЭИ.
В случаях заболеваний, последствий увечья (ранения, контузии, травмы) с быстро прогрессирующим течением или их злокачественных форм заключение о негодности или ограниченной годности к воинской службе выносится без учета указанного срока.
61. При МО сотрудников по запросу ВВК из подразделений правоохранительных органов, подразделений специальных государственных архивов правоохранительных органов, воинских формирований, других учреждений и организаций запрашиваются личные (пенсионные) дела, материалы служебных проверок, административного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы. Проводится анализ содержащихся в перечисленных документах сведений, которые учитываются при вынесении экспертного заключения.
Сотрудники по предложению специалистов ВВК предоставляют из медицинских организаций необходимые медицинские документы.
При необходимости сотрудником предоставляется служебная или личностная характеристика с места службы.
В служебной характеристике указываются сведения о влиянии состояния здоровья сотрудника на исполнении им служебных обязанностей по занимаемой должности, сведения о случаях длительных и частых освобождений сотрудника от исполнения им служебных обязанностей по болезни, мнение руководителя сотрудника о целесообразности сохранения сотрудника на службе и (или) перемещения на другую должность в связи с состоянием его здоровья. Также в служебной характеристике указываются факты о совершении сотрудником действий, которые могут давать основание предполагать наличие у него психического расстройства, склонность к злоупотреблению алкоголем и других психоактивных веществ. Служебная характеристика заверяется подписями руководства органа внутренних дел, кадрового аппарата.
В личностной характеристике указываются сведения в соответствии с приложением 25 к настоящим Правилам.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:

"64. Қағидалардың 63-тармағының екінші бөлігінде айқындалған шарттар сақталған кезде осындай қосымша қорытынды "әскери қызметке шектеулі жарамды" тұжырымын анықтау кезінде қызметкерлерге (Талаптардың ІІІ бағаны бойынша лауазымдардағы қызметшілерге) МК кезінде қызмет мерзімін ұзарту, ауыстыру немесе Талаптардың сол бағаны бойынша лауазымға тағайындау кезінде шығарылады.";
92, 93 және 94-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Жұмыс істейтін қызметкер немесе бұрынғы қызметкер қызмет өткеру мерзімінде емдеуде болған жағдайда және ӘДК МК-ға жіберілмесе, не болмаса ӘДК МК кезінде себепті байланыс анықталмаса немесе қате анықталса, не болмаса оны қайта қарауға негіз болатын себептер анықталса, сырқаттың, зақымдардың (жаралану, контузия, жарақат) себепті байланысын анықтау, сондай-ақ қызметкерлерге бұдан бұрын шығарылған себепті байланыс туралы қаулыларды қайта қарау штаттағы ӘДК кадр қызметінің өтінішхаты бойынша сырттай сараптама барысында жүргізіледі.
Азамат (оның өкілі немесе оның отбасы мүшелері) ӘДК-де қайта қаралған ауруларының, мертігуінің себепті байланысы туралы қаулылармен келіспеген жағдайларда; қызмет өткеру кезеңінде не қызметтен босатылғаннан кейін бір жыл ішінде қаза болған (қайтыс болған) жағдайда; қызметтен босатылғаннан кейін бір жыл ішінде мүгедектік белгіленген кезде осы аурудың, мертігудің себепті байланысы ІІМ ОӘДК каралады.
93. Құқық қорғау органдарында қызмет өткеру кезеңінде зақым алған (жараланған, контузия алған, жарақаттанған) қызметкерлерге кадр қызметі ӘДК-ға қызметкердің зақым алу жағдайы туралы мәліметтері бар құжаттарды, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зақымдану (жаралану, контузия, жарақат) мән-жайлары туралы актіні не Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) 2-қосымшасына сәйкес еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісін ұсынады.
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру Еңбек кодексінің 20-тарауының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
94. Зақымдану (жаралану, контузия, жарақат) мән-жайлары туралы актісін не еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісін азамат қызмет өткерген бөліністер береді және зақым алынған сәттен бастап бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
Қалған жағдайларда осы актілер болмаған кезде кадр қызметтері азаматтың (қызметкердің, бұрынғы қызметкердің) арызы бойынша қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді.

"64. Такое же дополнительное заключение при определении формулировки "ограниченно годен(на) к воинской службе" при соблюдении условий, определенных в части второй пункта 63 Правил, выносится сотрудникам (служащим на должностях по графе III Требований) при МО при продлении срока службы, перемещении или назначении на должности по той же графе Требований.";
пункты 92, 93 и 94 изложить в следующей редакции:
"92. Если действующий или бывший сотрудник в период прохождения службы находился на лечении и на МО в ВВК не направлялся, либо при МО в ВВК причинная связь не была установлена или была установлена неверно, либо выявлены обстоятельства дающие основания для ее пересмотра, определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм), пересмотр ранее вынесенных постановлений о причинной связи сотрудникам проводится штатными ВВК в ходе заочной экспертизы по ходатайству кадровой службы.
При несогласии гражданина (его представителя или членов его семьи) с пересмотренным ВВК постановлением о причинной связи заболевания, увечья; при установлении инвалидности в течение одного года после увольнения со службы; гибели (смерти) в период прохождения службы либо в течение одного года после его увольнения со службы, причинную связь данного заболевания, увечья рассматривает ЦВВК МВД.
93. На сотрудников, получивших в период прохождения службы в правоохранительных органах увечья (ранения, контузии, травмы), кадровая служба предоставляет в ВВК документы, в которых содержатся сведения об обстоятельствах получения сотрудником увечья, акт об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы), по форме в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам либо акт расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, в соответствии с приложением 2 к приказу Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года №1055 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №12655).
Расследование несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, проводится согласно требованиям главы 20 Трудового Кодекса.
94. Акт об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы) или акт расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, выдается подразделениями, в которых гражданин проходил службу и оформляется в срок не позднее одного месяца с момента получения увечья.
В остальных случаях при отсутствии данных актов кадровыми службами по заявлению гражданина (сотрудника, бывшего сотрудника) проводится служебное расследование.

Осы Қағидалардың 124-тармағының 2) тармақшасында көзделген аурулардың түрлері және олармен жұқтыру жағдайлары (мән-жайлары) анықталған кезде инфекциялық ауру жағдайын медициналық-эпидемиологиялық тексеру нәтижелерін ескере отырып, қызметтік тексеру жүргізіледі.";
97-тармақша алып тасталсын;
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Науқастанудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысын анықтау кезінде осы Қағидалардың 94-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа:
1) мертігу (жаралану, контузия алу, жарақаттану) немесе науқастану фактілеріне байланысты қылмыстық істердің, сот шешімдерінің материалдары;
2) мертігу (жаралану, контузия, жарақат) немесе науқастану, жолығу немесе емделуде болу фактісін растайтын, жолығу уақыты мен себептері көрсетілген медициналық және қызметтік құжаттар;
3) ӘДК-нің куәландыру нәтижелері туралы деректері бар әскери-есептік құжаттар (ӘДК анықтамасы, науқастануы туралы куәлік, әскери билет, қызыл армия кітапшасы, науқастануы немесе жарақаттануы бойынша әскери міндеттіліктен босату туралы куәлік, емделуге кету туралы бұйрықтан үзінді);
4) МӘС бөлімдеріндегі куәландыру материалдары;
5) әскери қызмет өткеруді, арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдарында қызмет өткеруді растайтын құжаттар ескеріледі.";
109-тармақша алып тасталсын;
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Қызметкердің қайтыс болуына әкеп соқтырған сырқаттанулардың, зақымының себепті байланысы құқық қорғау органы, прокуратура органдары кадр қызметінің өтініші бойынша анықталады.
Қызметкердің қайтыс болуына әкеп соқтырған сырқаттанулардың, зақымының себепті байланысы туралы қаулы шығарар алдында ӘДК осы Қағидалардың 94 және 98-тармақтарында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ сот-медициналық (патологоанатомиялық) зерттеу материалдарын, өлім туралы куәліктердің көшірмелерін зерделейді.
Қызметкердің қайтыс болуына әкеп соқтырған сырқаттанулардың, зақымданудың себепті байланысы туралы қаулы, қызметтік міндеттерін, әскери қызметтік міндеттерін атқару кезінде алынған немесе Чернобыль АЭС катастрофасының және басқа да радиациялық катастрофалардың, аварияларының және ядролық сынақтардың әсеріне байланысты сырқатпен, зақыммен және қайтыс болу себебі (қайтыс болу туралы куәлікке сәйкес) арасындағы тікелей себеп-салдарлық байланыс бар болған кезде шығарылады.";
125-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер куәландырылушы зақымды (жаралану, контузия, жарақат) осы Қағидалардың 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген зақымдаушы факторлардың ықпалы нәтижесінде тура өз қызметтік міндеттерін тікелей атқару кезінде, сондай-ақ:";

При установлении видов заболеваний и условий (обстоятельств) их получения, предусмотренных подпунктом 2) пункта 124 настоящих Правил, проводится служебное расследование с учетом результатов медико-эпидемиологического расследования случая инфекционного заболевания.";
пункт 97 исключить;
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. При определении причинной связи заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы) кроме документов, указанных в пункте 94 настоящих Правил, учитываются также:
1) материалы уголовных дел, решений судов, связанных с фактами увечья (ранения, контузии, травмы) или заболевания,
2) медицинские и служебные документы, подтверждающие факт увечья (ранения, контузии, травмы) или заболевания, обращения или пребывание на лечении с указанием времени и причин обращения;
3) военно-учетные документы, в которых имеются данные о результатах освидетельствования ВВК (справка ВВК, свидетельство о болезни, воинский билет, красноармейская книжка, свидетельство об освобождении от воинской обязанности по болезни или травме, выписка из приказа об убытии на лечение);
4) материалы освидетельствования в отделах МСЭ;
5) документы, подтверждающие прохождение воинской службы, службы в специальных государственных, правоохранительных органах.";
пункт 109 исключить;
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. Причинная связь заболевания, увечья, приведшего сотрудника к смерти, определяется по обращению кадровой службы правоохранительного органа, органов прокуратуры.
Перед вынесением постановления о причинной связи заболевания, увечья, приведшего сотрудника к смерти, ВВК изучает документы, указанные в пунктах 94 и 98 настоящих Правил, а также материалы судебно-медицинского (патологоанатомического) исследования, копию медицинского свидетельства о смерти.
Постановления о причинной связи заболевания, увечья, приведшего сотрудника к смерти, выносятся при наличии прямой причинно-следственной связи между причиной смерти (согласно свидетельству о смерти) и заболеванием, увечьем, полученным в результате исполнения служебных обязанностей, обязанностей воинской службы или связанным с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф, аварий и ядерных испытаний.";
абзац первый подпункта 1) пункта 125 изложить в следующей редакции:
"1) "Увечье (ранение, контузия, травма) получено при исполнении служебных обязанностей" – если оно получено освидетельствуемым в результате воздействия повреждающих факторов, указанных в подпункте 6) пункта 2 настоящих Правил, при непосредственном исполнении прямых служебных обязанностей, а также получено:";

127- тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) егер оны қызметкер, бұрынғы қызметкер зақымды (жаралану, контузия, жарақат) Қағидалардың 125 тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлармен байланысты емес жағдайларда не болмаса алкогольдік, уытқұмарлық, есірткілік масаң күйде, құқық бұзушылық жасау салдары, лауазымдық нұсқаулықтардың, бұйрықтардың, директивалардың, тәлімгерлік, басшылықтардың, нұсқаулықтардың және басқа да басшылық құжаттардың талаптарын бұзу салдарынан немесе зақым қасақана жасалып, ол қызметтік, әкімшілік, қылмыстық тексеру нәтижесінде анықталса (егер аталған адам қылмыстық жауапкершілікке тартылмаса немесе оған қатысты қылмыстық іс тоқтатылса, онда қаулы шығарылады), сондай-ақ зақым алу жағдайларын растайтын құжаттар болмағанда – "Қаза табуына (қайтыс болуына) әкеп соқтырған зақым (жаралану, контузия, жарақат) қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты емес жазатайым оқиға салдарынан алынды";";
154-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"154. ПФЗ-ға жатпайды:
МК өткізу тоқтатылған қызметке және оқуға түсуге жарамсыздығы болжанатын талаптарға сәйкес негіздеме анықталуына байланысты, ӘДК-нің қорытынды отырысында МК-ні жалғастыруға жарамсыздығы немесе қажеттілігі туралы шешім қабылдағанға дейін қызметке және оқуға кандидаттар;
жарамсыз деп танылған қызметке және оқуға түсуге кандидаттар;
осы Қағидалардың 148-тармағының 3) тармақшасында жазылғандардан басқа, өзге мақсаттарда, оның ішінде қызмет мерзімін ұзарту кезінде одан әрі қызметке жарамдылығын айқындау кезінде куәландырылатын қызметкерлер.";
157-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша психодиагностика жүргізуді диагнозды верификациялау үшін ӘДК сарапшы-психиатры немесе сарапшы-невропатологы да ұсынуы мүмкін. Мұндай жағдайларда олар қосымша тестерді өткізу мүмкіндігін, мақсатқа сай болуын және түрін психологпен келіседі. Қосымша тестілеуді ұсыну туралы жазба "психиатр" немесе "невропатолог" бөлімінде жүргізіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшасында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Куәландырылушылардан кез келген тері тыртықтарын, оның ішінде инъекциялардан кейінгі тыртықтар, татуировкалар анықталған кезде сырттай тексеру жүргізетін сарапшы-дәрігерлер оларды МК актісіне (картасына) міндетті түрде жазады.
Нашақорлық-инъекциялық, өз-өзіне қол жұмсау (истероидтық), дене мүшесін зақымдау тән тыртықтардың бар екендігі туралы ақпарат, Талаптардың 18-тармағының жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөлімдерінде көрсетілген сипаттамаларға сәйкес мазмұны мен көлемі бойынша татуировкалар міндетті тексеруден өткізу үшін ӘДК-ның психологы мен психиатрына хабарлануы тиіс.
Жоғарыда көрсетілген ерекшеліктері бар тері аумағы, сондай-ақ операциядан кейінгі анық білінетін тыртықтары, сыртқы мүшелерінің, аяқ-қолдарының деформациялары мен кемістіктері бар дене аумағы кейіннен қосымша саралау мақсатында фотосуреттермен куәландырылатын адамның келісімімен тіркеледі (жалаңаш жыныс аумағың қоспағанда), олар МК актісіне қоса тіркеледі.";

пункт 127 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) "Увечье (ранение, контузия, травма), приведшее к гибели (смерти), получено в результате несчастного случая, не связанного с исполнением служебных обязанностей" – если оно было получено сотрудником, бывшим сотрудником при обстоятельствах, не связанных с указанными в подпункте 1) пункта 125 настоящих Правил либо получено в состоянии алкогольного, токсического, наркотического опьянения, вследствие совершения правонарушения, нарушения требований должностных инструкций, приказов, директив, наставлений, руководств, инструкций и других руководящих документов или причинено им умышленно, что установлено в результате служебного, административного, уголовного расследования (постановление выносится также, если указанное лицо не привлекается к уголовной ответственности или уголовное дело в отношении его прекращено), а также при отсутствии документов, подтверждающих обстоятельства получения увечий;";
пункт 154 изложить в следующей редакции:
"154. ПФО не подлежат:
кандидаты на службу и на учебу, которым проведение МО приостановлено ввиду выявления оснований, в соответствии с Требованиями предполагающих негодность к поступлению на службу или учебу, до принятия решения на итоговом заседании ВВК о негодности или необходимости продолжения МО;
кандидаты на службу и учебу, признанные негодными;
сотрудники, освидетельствуемые при определении годности к дальнейшей службе при продлении срока службы и в иных целях (кроме изложенных подпунктом 3) пункта 148 настоящих Правил).";
часть вторую пункта 157 изложить в следующей редакции:
"Проведение дополнительной психодиагностики может быть рекомендовано также экспертом-психиатром или экспертом-невропатологом ВВК для верификации диагноза. В таких случаях они согласовывают с психологом возможность, целесообразность проведения и вид дополнительных тестов. Запись о рекомендации дополнительного тестирования производится в разделе "психиатр" или "невропатолог".";
в приложении 2 к указанным Правилам:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При обнаружении у освидетельствуемых любых кожных рубцов, в том числе постинъекционных, татуировок эксперты-врачи, проводящие наружный осмотр обязательно описывают их в акте (карте) МО.
Информация о наличии рубцов, характерных для наркоманийно-инъекционного, суицидального (истероидного) генеза, членовредительства, татуировок, по содержанию и размерам, подпадающим под описания, указанные в частях седьмой, восьмой, девятой пункта 18 Требований, в обязательном порядке доводится до психолога и психиатра ВВК для проведения обязательного обследования у данных специалистов.
Область кожи с вышеуказанными особенностями, а также области тела с выраженными постоперационными рубцами, деформациями и дефектами внешних органов, конечностей с целью последующей дополнительной дифференциации фиксируются фотоснимками с согласия освидетельствуемого лица (за исключением области обнаженных гениталий), которые приобщаются в акт МО.";

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Тіркеу орнының үй-жайлары, психологиялық тестілеу және ОӘДК мен ПД ӘДК төрағалары кабинеттері (қорытынды отырыстар өткізілетін) МК және (немесе) ПФТ процестерін жазуға арналған аудио-бейнетіркеу жабдығымен қамтамасыз етіледі.";
15-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ДМИ-ді есептеп бой және дене салмағына антропометриялық өлшеулерді орта буын медицина қызметкері немесе сарапшы-хирург өлшеу аспаптары үшін міндетті тексеруден өткізілген бой өлшегіштің және медициналық таразының көмегімен жүргізеді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Көз қызметін тексеру көзілдіріксіз және контакттік линзасыз жүзеге асырылады, аз шаршататын тәсілдерінен басталады және төменде көрсетілген ретпен жүзеге асырылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Куәландырылушылардың ПД тестілеу өтуі кезінде өзімен бірге МК актісі немесе картасы, жеке басын куәландыратын құжат (кандидаттар), қызметтік куәлігі (қызметкерлер) болуы тиіс.
Азаматтар ПД тестілеу залына ұялы (мобильді) телефондарсыз және байланыстың барлық түрлерінсіз және гаджеттерсіз, смарт-сағаттарсыз кіреді не олар өшіріледі және ПД тестілеу залында бөлек бөлінген көрінетін жерде орналастырылады.";
83-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Зертханашы немесе сарапшы-психолог тестілеу тәртібі мен нұсқаулығын түсіндіргеннен кейін куәландырылатын адамдар осы Қағидаларға 18-20-қосымшаларына сәйкес (қағаз тасығышта тестілеу кезінде) ПФТ және ПДТ бланкілерінің паспорттық бөлігін толтырады. Компьютерлік тестілеуді өткізу кезінде куәландырылатын адамдардың паспорттық бөлігі компьютерлік тестілеу дерекқорда толтырылады.";
84-тармақ алып тасталсын;
86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"86. ЖЖЗӘ профилінің нормативті көрсеткіштері (клиникалық шкалалар 30-дан 70-дейін, бағалық шкалалар және Уэлш индексі сенімді болып табылғанда) М.Люшер методикасымен, функционалдық сынамалардың нәтижелерімен, "Равеннің прогрессивті матрицаларымен" (немесе "ҚБТ") (күмән тудырмайтын және әңгімелесумен, бақылаумен расталған) әдістемелері бойынша нәтижелерімен ұштастырған жагдайда, ПФТ қорытындысы тестілеудің қосымша әдістерін қолданбай шығарылады.
87. Қосымша тестілеу куәландырылатын адамда тәуекел факторлары (мінез-құлық, сипаттамалық, эмоциялық-ерік), бейімделудің бұзылу белгілері, зияткерлік және когнитивтік (танымдық) салалардың төмендетілген көрсеткіштері анықталған кезде, ММИЛ бейінінің сызықтық және/немесе жұмсартылған типтері кезінде (бағалау шкалалары шынайылық шеңберінде), топтық және жеке тексерулер деректерінің алшақтығы кезінде жүргізіледі.
Сондай-ақ, қосымша тестілеу ПФТ нәтижелері тиісті әдістемелер нормасының шеңберіне кірмегенде немесе егжей-тегжейлі талдауды талап ететін мінез-құлық пен сипаттың, эмоциялық-ерік және зияткерлік салалардың қандай да бір ерекшеліктері тіркелгенде өткізіледі.
Қосымша тестілеу түрін тағайындауды психолог өздігінен, міндетті ПФЗ әдістемелерін, бақылауларын және әңгімелесулерді негізге ала отырып мынадай тізбеден:

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Помещения регистратуры, кабинеты психологического тестирования и председателей ЦВВК и ВВК ДП (где проводятся итоговые заседания) обеспечиваются оборудованием аудио-видеофиксации для записи процессов МО и(или) ПФО."
часть вторую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Антропометрические исследования роста и веса тела с высчитыванием ИМТ проводятся средним медицинским работником либо экспертом-хирургом с помощью ростомера и медицинских весов, прошедших поверку, обязательную для измерительных приборов.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Обследование функции глаз осуществляется без очков для зрения и контактных линз, начинается с менее утомительных приемов и осуществляется в следующей последовательности.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Освидетельствуемые при прохождении ПДТ должны иметь при себе акт или карту МО, документ, удостоверяющий личность (кандидаты), служебное удостоверение (сотрудники).
В зал ПДТ граждане входят без сотовых(мобильных) телефонов, любых видов связи и гаджетов, смарт-часов либо они выключаются и располагаются в отдельно отведенном видимом месте в зале ПДТ.";
часть вторую пункта 83 изложить в следующей редакции:
"После разъяснения лаборантом или экспертом-психологом порядка и инструкции к тестированию, освидетельствуемые лица заполняют паспортную часть бланков ПДТ и ПФТ (при тестировании на бумажных носителях) в соответствии с приложениями 18-20 к настоящим Правилам. При проведении компьютерного тестирования паспортная часть заполняется лаборантом ПФЛ в базе данных компьютерного тестирования.";
пункт 84 исключить;
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"86. При нормативных показателях профиля ММИЛ (клинические шкалы в диапазоне от 30 до 70 Т-баллов, при достоверности по оценочным шкалам и индексу Уэлша), сочетающихся с нормативными результатами методик М.Люшера, функциональных проб, "Прогрессивных матриц Равена" ("КОТ") (не вызывающих сомнения и подтвержденных в ходе наблюдения и собеседования), итоги ПФО подводятся без применения дополнительных методов тестирования.
87. Дополнительное тестирование проводится при выявлении у освидетельствуемого факторов риска (поведенческих, характерологических, эмоционально-волевых), признаков нарушения адаптации, сниженных показателях интеллектуальной и когнитивной (познавательной) сфер, при линейном и/или утопленном типах профиля ММИЛ (с оценочными шкалами, находящиеся в рамках достоверности), при расхождении данных группового и индивидуального обследований.
Также дополнительное тестирование проводится, когда результаты ПФО не подпадают в рамки нормы соответствующих методик либо зафиксированы какие-либо особенности поведения и характера, эмоционально-волевой и интеллектуальной сфер, требующие детального разбора.
Назначение вида дополнительного обследования определяется психологом самостоятельно основываясь на результатах обязательных методик ПФО, наблюдения и собеседования из следующего перечня:

1) зияткерлік өнімділіктің төмендеуі кезінде – сандық қатарлар, арифметикалық есеп, Крепелин сынамасы, "ұқсастықтар", "заңдылықтарды орнату", "ұғымдарды, заттарды жалпылау", "мақалдар мен метафоралар мағыналарының ауыспалы түсінігі", ұғымдарды зерттеуге тест, Вексельдердің субтестісі, Амтхауэр, ПФИ, "4-ші артық", "5-ші артық", Кеттелдің графикалық тестісі, Зейгарник бойынша пәндік жіктеу, "10 сөзді жаттау", пиктограмма, Бентон, Эббингауз әдістемесі, Мюнстербергер әдістемесі, "Равеннің прогрессивті матрицалары" немесе "ҚБТ" әдістемесі;
2) дезадаптация белгілерін қоса алғанда, мінез-құлық сипатындағы тәуекел, мінезтану жоспары, эмоциялық тұрақсыздық белгілері кезінде – 16-факторлы Кеттелдің сауалнамасы, Шмишек, Айзенк тестісі, Леонгард сауалнамасы, тұлғаның сипаттамалық акцентуация мен жүйке-психикалық тұрақсыздықтың сауалнамасы (ТСА ЖПТ) сауалнамасы, агрессивті, делинквентті бағыттылықты анықтауға арналған тест, агрессияны бағалауға арналған сауалнама, жеке-типологиялық сауалнама (ИТО), Калифорниялық психологиялық сауалнама (CPI), Фрайбург көп факторлы тұлғалық сауалнама (FPI), Басса-Дарки сауалнамасы, бейімділік, МОАС, Томас тестісі, классикалық жобалық әдістемелер, УНП, Болжам, Болжам-2, 18 жасқа толмаған адамдарға арналған жеке тұлғаның патодиагностикалық сауалнамасы, Спилберг, Бек шкаласы, Лири тестісі, Завьялов сауалнамасы "Алкогольді тұтыну уәждері", тақырыптық апперцептивті тест, Сонди тестісі, СМОЛ тестісі, "аяқталмаған ұсыныстар" әдістемесі, ПФТ;
3) суицидтік мінез-құлық қаупін қоса алғанда, күйзеліске төзімділігі төмен, қорқыныш реакциялары белгілері кезінде – күйзеліске төзімділікке, суицидтік реакцияларға бейімділікті анықтауға арналған сауалнамалар, Спилберг тестісі, Болжам-2, Бек шкаласы, УНП, импульсивтілікке, аутоагрессияға, ОСР, ИСН, "Аяқталмаған ұсыныстар", жобалық әдістемелерін дербес анықтайды.";
95-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95-2. Алдын ала МК кезінде "ұсынылмайды" ПФЗ қорытындысы шығарылған кандидат оқу орнына жіберілген жағдайларда ПФЗ материалдарын оқу орнының ББҰ УӘДК-нің психологы бұрын қойылған қорытындының объективтілігі, ПФЗ процесінің бұзылуының және нәтижелерінің интерпретациясы бұзылуының болмауы тұрғысынан қарайды.
Егер сараптама материалдарының бақылау талдауының нәтижелері бойынша ПФЗ процесінің бұзылулары және нәтижелерінің интерпретациясының бұзылулары анықталмаса, ББҰ УӘДК-ның психологы бұрын шығарылған "ұсынылмайды" деген тұжырымды растайды, ол туралы медициналық куәландыру картасының "психологиялық тексеру" бөлімінде көрсетеді және қол қояды.
Алдын ала МК ПФЗ материалдарын тексеру барысында рәсімнің және (немесе) ПД тестілеу нәтижелерін интерпретациялаудың бұзылу фактілері анықталған кезде ББҰ УӘДК-де алдыңғы қорытындының негізділігін тексеру мақсатында бақылау ПФЗ жүргізіледі.
Егер алдыңғы ПФЗ немесе бақылау ПФЗ сараптама материалдарын бақылау талдауының нәтижелері бойынша "ұсынылмайды" деген тұжырым расталса, онда оқу орнына түсу туралы мәселенің шешімі ББҰ УӘДК-нің психологы мен оқу орнының штаттық психологының пікірін ескере отырып, қабылдау комиссиясына жүктеледі.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) при сниженной интеллектуальной продуктивности – числовые ряды, арифметический счет, проба Крепелина, "аналогии", "установка закономерностей", "обобщений понятий, предметов", "понимания переносного смысла пословиц и метафор", тесты на исследование осмысления, субтесты Векслера, Амтхауэра, ПФТ, "4-й лишний", "5-й лишний", графический тест Кеттелла, предметная классификация по Зейгарник, "заучивание 10 слов", пиктограммы, методика Бентона, Эббингауза, методика Мюнстербергера, методика Равена или КОТ;
2) при признаках риска поведенческого, характерологического плана, эмоциональной неустойчивости, включая признаки дезадаптации – 16-факторный опросник Кеттелла, тест Шмишека, Айзенка, опросник Леонгарда, опросник характериологической акцентуации личности и нервно-прихической неустойчивости (ХАЛ-НПН) тест на определение агрессивной, делинквентной направленности, опросник для оценки агрессии, индивидуально-типологический опросник (ИТО), Калифорнийский психологический опросник (CPI), Фрайбургский многофакторный личностный опросник (FPI), опросник Басса-Дарки, Адаптивность, МОАС, тест Томаса, классические проективные методики, УНП, Прогноз, Прогноз-2, патодиагностический опросник Личко для лиц, не достигших 18 летнего возраста, Спилберга, шкал Бека, тест Лири, опросник Завьялова "Мотивы потребления алкоголя", тематический апперцептивный тест, тест Сонди, СМОЛ, методика "незаконченных предложений", ПФТ;
3) при признаках низкой стрессоустойчивости, тревожных реакций, включая риск суицидального поведения – опросники на стрессоустойчивость, на выявление склонности к суицидальным реакциям, тест Спилберга, Прогноз-2, шкал Бека, УНП, опросники на импульсивность, аутоагрессии, ОСР, ИСН, "Незаконченные предложения", проективные методики.";
пункт 95-2 изложить в следующей редакции:
"95-2. В случаях направления в учебное заведение кандидата, которому при предварительном МО был вынесен вывод ПФО "не рекомендуется", материалы ПФО рассматриваются психологом ВВВК УЗ на предмет объективности выставленного ранее заключения, отсутствия нарушений процесса и интерпретации результатов ПФО.
Если по результатам контрольного анализа экспертных материалов нарушений процесса и интерпретации результатов ПФО не установлено, психолог ВВВК УЗ подтверждает ранее вынесенный вывод "не рекомендуется", о чем указывает и расписывается в разделе "психологическое обследование" карты МО.
При выявлении в ходе проверки материалов ПФО предварительного МО фактов нарушения процедуры и (или) интерпретации результатов ПДТ, то в ВВВК УЗ проводится контрольное ПФО в целях проверки обоснованности предыдущего заключения.
Если по итогам контрольного анализа экспертных материалов предыдущего ПФО или контрольного ПФО вывод "не рекомендуется" подтверждается, то решение вопроса о поступлении в учебное заведение возлагается на приемную комиссию с учетом мнения психолога ВВВК УЗ и штатного психолога учебного заведения.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:

"100. Психиатр МК актісінде (картасында) барлық дәрігерлердің жазбаларын міндетті түрде қарауға, суицидальдық кесулер, есірткі заттарды инъекциялық енгізуге тән дене учаскелерін қарауы және сипаттауы тиіс. Көрсетілген ерекшеліктер болған кезде психиатр оларды МК актісінде (картасында) сипаттайды.
Суицидальдық кесулерге (демонстрациялық-шантаж, истероидтық) тән татуировкалар, тері тыртықтары болған кезде психиатр өмірдің анамнезін жинайды, МК актісінде (картасында) орналасуын, мөлшерін, санын, мағыналық мазмұнын (татуировкалар үшін), оларды салу уақыты мен себептерін, сондай-ақ куәландырылатын адамның тексеру сәтіндегі олардың болуына (салуына) пікірін (қатынасын) сипаттайды.
Азамат келіскен жағдайда, ол көрсетілген мәліметтерді көрсете отырып, түсіндірме жазбаны ресімдейді.
Қажет болған кезде МК-дан одан әрі өтудің мақсатқа сай болуы мәселесін шешу үшін (басқа сарапшыларда тексерудің аспаптық-диагностикалық әдістеріне уақыт пен қаражат шығындарын болдырмау үшін) ӘДК төрағасымен, ӘДК-нің басқа дәрігерлер және психологымен бірлесіп, дереу комиссиялық тексеру жүргізіледі.
Суицидальдық кесулерге (демонстрациялық-шантаж, истероидтық) тән тері тыртықтарының себептерін нақтылау үшін азаматқа мамандандырылған емдеу мекемесі жағдайында амбулаториялық немесе стационарлық тексеруден өту ұсынылады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Мамандандырылған емдеу мекемесі жағдайында тексеруге жіберілгенге дейін ПФЗ жүргізеді. Тексеруге жолдамамен ӘДК психиатрының болжамды диагнозының негіздемесі, ПФЗ қорытындысы, амбулаторлық картадан толық үзінді, ал қызметкерлерге қосымша ІІМ, ПД емханасы психиатр-дәрігерінің, тексерулерінің деректері, соматикалық аурулардың болуы туралы мәліметтер, қажет болған жағдайда – қызмет орнынан қызметтiк немесе жеке мiнездеме берiледi.
Қызметтік мінездемеде осы Қағидалардың 61-тармағының мазмұнына сәйкес мәліметтер көрсетіледі. Жеке мінездемеде осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес мәліметтер көрсетіледі.
Көрсетілген құжаттар емдеу мекемесіне ұсынылады, олардың көшірмелері медициналық куәландыру актісіне қоса тіркеледі. ӘДК психиатр-дәрігері тексерудің барлық кезеңі ішінде сараптамалық мәселелерді (қызметке жарамдылығын, одан әрі еңбек болжамын белгілеу) нақтылау үшін диспансер (стационар) дәрігерлерімен іскерлік байланыста болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"100. Психиатр в обязательном порядке должен просматривать в акте (карте) МО записи всех врачей, осматривать и описывать участки тела, типичные для нанесения суицидальных порезов, инъекционного введения наркотических средств. При наличии указанных особенностей психиатр описывает их в акте (карте) МО.
При наличии татуировок, кожных рубцов, характерных для суицидальных (демонстративно-шантажных, истероидных) порезов, психиатр собирает анамнез жизни, описывает в акте (карте) МО локализацию, размеры, количество, смысловое содержание (для татуировок), время и причины их нанесения, а также мнение (отношение) освидетельствуемого лица на момент осмотра к их наличию (нанесению).
При согласии гражданина им оформляется пояснительная записка с отражением вышеуказанных сведений.
При необходимости сразу же проводится комиссионный осмотр совместно с председателем ВВК, другими врачами и психологом ВВК для решения вопроса целесообразности дальнейшего прохождения МО (для исключения затрат времени и средств на инструментально-диагностические методы обследования у других экспертов).
Для уточнения причин кожных рубцов, характерных для суицидальных (демонстративно-шантажных, истероидных) порезов, гражданину предлагается прохождение амбулаторного или стационарного обследования в условиях специализированного лечебного учреждения.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. До направления на обследование в условиях специализированного лечебного учреждения проводится ПФО. С направлением на обследование предоставляется обоснование предполагаемого диагноза психиатром ВВК, заключение ПФО, подробная выписка из амбулаторной карты, а на сотрудников, дополнительно, выписка с данными осмотров врача-психиатра поликлиники МВД, ДП, сведениями о наличии соматических заболеваний, при необходимости – служебная или личностная характеристика с места службы.
В служебной характеристике указываются сведения в соответствии с содержанием пункта 61 настоящих Правил. В личностной характеристике указываются сведения в соответствии с приложением 25 к настоящим Правилам.
Указанные документы представляются в лечебное учреждение, их копии приобщаются к акту медицинского освидетельствования. В течение всего периода обследования врач-психиатр ВВК поддерживает деловой контакт с врачами диспансера (стационара) для уточнения экспертных вопросов (годности к службе, установления дальнейшего трудового прогноза).";
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. ІІО ӘДС комиссиялары:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету департаментінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы (бұдан әрі – ОӘДК);
облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттерінің әскери-дәрігерлік комиссиялары (бұдан әрі – ДП ӘДК);
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының уақытша жұмыс істейтін штаттық емес әскери-дәрігерлік комиссиялары (бұдан әрі – ББҰ УӘДК) әскери-дәрігерлік комиссиялармен (бұдан әрі – ӘДК) ұсынған.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ӘДК-ның штат құрамына бастықтың (төрағаның), сарапшы-дәрігер мамандардың (хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, гинеколог), медициналық бикенің (ағаның), медициналық тіркеушінің, психофизиологиялық зертхана мамандарының лауазымдары кіреді.
ІІМ ОӘДК штат құрамына ОӘДК бастығының (төрағасының) орынбасары лауазымы да кіреді.
9. ӘДК қызметкерлері лауазымдарына "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21222 болып тіркелген) бекітілген біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкес тағайындалады.
ӘДК төрағаларын лауазымдарға тағайындау "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 463 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 143876 болып тіркелген) және "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 тіркелген) бұйрықтарымен бекітілген біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкес жүргізіледі.";
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету департаменті (Әмзеев А.Б.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

"3. Комиссии ВВЭ ОВД представлены военно-врачебными комиссиями (далее – ВВК):
Центральной военно-врачебной комиссией Департамента социального и медицинского обеспечения (далее – ЦВВК) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД);
военно-врачебными комиссиями Департаментов полиции областей, столицы и городов республиканского значения (ВВК ДП);
нештатными временно действующими военно-врачебными комиссиями организаций образования правоохранительных органов Республики Казахстан (далее – ВВВК УЗ).";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. С штатный состав ВВК входят должности начальника (председателя), специальностей экспертов-врачей (хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, гинеколог), медицинской сестры (брата), медрегистратора, специалистов психофизиологической лаборатории.
В штатный состав ЦВВК МВД входит также должность заместителя начальника (председателя) ЦВВК.
9. Назначение на должности работников ВВК производится в соответствии с требованиями к квалификации, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21222).
Назначение на должности председателей ВВК производится в соответствии с требованиями к квалификации, утвержденными приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 463 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 143876) и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20391).".
2. Департаменту социального и медицинского обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Амзеев А.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағынің бесінші, сегізінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, отыз төртінші, отыз бесінші, қырқыншы, елу үшінші, елу төртінші, алпысыншы, жүз екінші және жүз үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, восьмого, двадцать четвертого, двадцать пятого, тридцать четвертого, тридцать пятого, сорокового, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, шестидесятого, сто второго и сто третьего пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому мониторингу
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан