"Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 69 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 23 сәуірдегі № 32 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылы 27 сәуірде № 38551 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14313 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.";
1-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі";
2-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі";

О внесении изменений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе"
Совместный приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 69 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 апреля 2026 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2026 года № 38551
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14313) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, утвержденных приложением 1 к указанному совместному приказу:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии цифровой системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.";
заголовок приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов для проведения профилактического контроля с посещением";
заголовок приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям";

3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасымен бекітілген Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"_______________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасымен бекітілген Ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тексеру парағы";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"_______________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 4 және 5-қосымшаларын осы бірлескен бұйрықтың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын; Көрсетілген бірлескен бұйрықтың 6-қосымшасымен бекітілген Ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тексеру парағы" ;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"_______________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы".

приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
заголовок приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино, утвержденных приложением 2 к указанному совместному приказу:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино";
дополнить абзацем следующего содержания:
"_________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов, утвержденных приложением 3 к указанному совместному приказу:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов";
дополнить абзацем следующего содержания:
"________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля";
приложения 4 и 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему совместному приказу;
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, утвержденных приложением 6 к указанному совместному приказу:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаторов игорного бизнеса";
дополнить абзацем следующего содержания:
"________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля".

2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты күшіне енгеннен кейін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықта 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттарды ұсынуды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бірлескен бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарды қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
__________Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 23 сәуірдегі
№ 32 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 69 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 3-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың кассалары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
3
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
4
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

2. Комитету по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего совместного приказа, представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
4) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзацев третьего, четвертого и пятого пункта 1 настоящего совместного приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
__________ Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер- Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 апреля 2026 года № 32
и Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 69
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля
за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе,
осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов
для проведения профилактического контроля с посещением
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
3
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
4
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
5
Тұрғын емес үй-жайларда букмекерлік кеңселер кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
6
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
7
Букмекерлік кеңселердің кассаларын жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
8
Жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған букмекерлік кеңселердің кассаларын металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
9
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
10
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
5
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
6
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
7
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
8
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
9
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
10
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

1) Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған жағдайда өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және бенефициарлық меншік иелеріне тиісті тексеру жүргізу кезінде мынадай шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді: оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (жеке тұлғаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайын тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді жаңарту;

1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
12
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары немесе халықаралық спорт ұйымдарының, федерациялардың, комитеттердің қамқорлығымен өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеу міндетін сақтамауы
елеулі
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
15
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
16
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің букмекерлік кеңселер кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтамауы
өрескел
17
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
18
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
21
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
22
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
23
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
24
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
25
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
26
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
27
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
28
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
29
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың бәс тігуге қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
30
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына букмекерлік кеңсе, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
31
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған букмекерлік кеңсенің кассасында мөлшерлемелерді қабылдауға және ұтыстарды төлеуге тыйым салу
өрескел
32
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған ұтысты төлеуді қоса алғанда, бәс тігуге қатысушы мен букмекерлік кеңсе арасында төлемдерді, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып, қабылдауға (жүзеге асыруға) тыйым салуды сақтамау
өрескел
33
Мөлшерлемелер мен ұтыстар бойынша есеп айырысулардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін бірыңғай есепке алу жүйесінен тыс жерде букмекерлік кеңсенің электрондық кассасында мөлшерлемелерді қабылдауға және ұтыстарды төлеуге тыйым салу
өрескел
34
Бірыңғай есепке алу жүйесімен интеграцияланбай, аппараттық-бағдарламалық кешендердің жұмыс істеуіне, букмекерлік кеңсе қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының мөлшерлемелерді қабылдауына және ұтыстарды төлеуіне жол берілмейді
өрескел
35
Бірыңғай есепке алу жүйесіне телекоммуникация желілері арқылы қосылған аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы, бәс тігудің әрбір қатысушысы туралы ақпаратты, бәс тігудің әрбір қатысушысы бойынша қабылданған бәс тігу мөлшерлемелері (оның ішінде электрондық), бәс тігудің шығу нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдерді, оның ішінде:
бәс тігуге қатысушылар бойынша – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бәс тігу қатысушыларға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі; ойын бизнесін ұйымдастырушылар бойынша – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы, салық салу объектісінің түрі, кассалар тізбесі (әрбір касса үшін оның ішінде кассаның түрі (жер үсті/электрондық), кассаның орналасқан жері), лицензия туралы деректер (лицензияның нөмірі, берілген күні және аяқталған күні); тігілген бәс бойынша – әрбір мөлшерлеме бойынша бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі, бәс тігу шарттары, оның ішінде бәс тігу жасалған күні мен уақыты, бәс тігу сомасы, бәс тігу нәтижесіне тәуелді болатын оқиғалар нәтижелерінің тізбесі, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, бәс тігу нәтижесін есептеу күні мен уақыты, бәс тігу нәтижесі (ұтыс, жоғалту, жою), бәс тігу бойынша ұтыс немесе қайтару сомасы, сондай-ақ спорттық іс-шаралар, чемпионаттар және спорт түрлері бөлінісінде бәс тігудің есепті тоқсаны ішінде барлық мөлшермелердің жалпы сомасы мен саны туралы ақпарат; қабылданған мөлшерлемелер бойынша – әрбір қабылданған мөлшерлеме туралы, оның ішінде оны қабылдау күні мен уақыты, мөлшерлеме сомасы, мөлшерлемеге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, мөлшерлеме қабылданған касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі туралы; ұтыстар бойынша – төленген әрбір ұтыс туралы, оның ішінде төлем күні мен уақыты, төлем сомасы, бәс тігуге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, ұтыс төленген касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесіндегі аккаунттың бірегей нөмірі туралы ақпаратты онлайн режимде жіберуді қамтамасыз етпеу
өрескел
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
36
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау;
өрескел
37
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
11
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
12
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
грубое
13
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
15
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
16
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
17
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
18
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
19
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
21
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
22
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
23
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
24
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
25
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
26
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
27
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
28
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
29
Несоблюдение запрета на участие в пари лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
30
Несоответствие правил работы букмекерской конторы, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
31
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в кассе букмекерской конторы без их учета в единой системе учета
грубое
32
Несоблюдение запрета на прием (осуществление) платежей, в том числе с использованием электронных денег, между участником пари и букмекерской конторой, включая выплату выигрыша, без их учета в единой системе учета
грубое
33
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в электронной кассе букмекерской конторы вне единой системы учета, обеспечивающей осуществление расчетов по ставкам и выигрышам
грубое
34
Не допускаются функционирование аппаратно-программных комплексов, прием ставок и выплата выигрышей организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, без их интеграции с единой системой учета
грубое
35
Необеспечение посредством аппаратно-программного комплекса, подключенного посредством сетей телекоммуникаций к единой системе учета, в онлайн-режиме передачи в единую систему учета информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, в том числе:
по участникам пари – фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда участнику пари не присвоен индивидуальный идентификационный номер), уникальный идентификатор в единой системе учета;
по организаторам игорного бизнеса – наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес, вид объекта налогообложения, перечень касс (для каждой кассы указывается в том числе вид кассы (наземная/электронная), место нахождения кассы), данные о лицензии (номер, дата выдачи и дата окончания лицензии);
по заключенным пари – по каждому пари уникальный идентификатор в единой системе учета, условия пари, в том числе дата и время заключения пари, сумма пари, перечень исходов событий, от которых зависит исход пари, коэффициенты на варианты исхода пари, дата и время расчета результата пари, результат пари (выигрыш, проигрыш, отмена), сумма выигрыша или возврата по пари, а также информация об общей сумме и количестве всех заключенных в течение отчетного квартала пари в разрезе спортивных событий, чемпионатов и видов спорта;
по принятым ставкам – о каждой принятой ставке, в том числе о дате и времени ее приема, сумме ставки, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой была принята ставка, об уникальном идентификаторе в единой системе учета;
по выигрышам – о каждом выплаченном выигрыше, в том числе о дате и времени выплаты, сумме выплаты, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой был выплачен выигрыш, об уникальном идентификаторе в единой системе учета
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
36
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
37
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
38
Тұрғын емес үй-жайларда тотализатор кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
39
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотализатордың электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
40
Тотализатор кассаларын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
41
Тотализатор кассаларын жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
42
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
43
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ат спорты жарыстары (ат жарысы, жүгіру) және (немесе) Ит жарысы шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
44
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
38
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
39
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
40
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
41
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
42
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
43
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
грубое
44
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
45
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
46
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізу міндетін сақтамауы
елеулі
47
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
48
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
49
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің тотализаторлар кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі, уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарын сақтамауы
өрескел
50
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
51
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
52
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
53
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
54
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
55
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
56
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
57
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
58
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
59
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
60
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
61
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
болмашы
62
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың бәс тігуге қатысуына салынған тыйымды орындамау
өрескел
63
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына тотализаторлардың, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
өрескел
64
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған тотализатордың кассасында мөлшерлемелерді қабылдауына және ұтыстарды төлеуіне тыйым салу
өрескел
65
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған ұтысты төлеуді қоса алғанда, бәс тігуге қатысушы мен тотализатор арасында, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға (жүзеге асыруға) тыйым салуды сақтамау
өрескел
66
Мөлшерлемелер мен ұтыстар бойынша есеп айырысулардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін бірыңғай есепке алу жүйесінен тыс жерде тотализатордың электрондық кассасында мөлшерлемелерді қабылдауға және ұтыстарды төлеуге тыйым салу
өрескел
67
Бірыңғай есепке алу жүйесімен интеграцияланбай, аппараттық-бағдарламалық кешендердің жұмыс істеуіне, тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының мөлшерлемелерді қабылдауына және ұтыстарды төлеуіне жол берілмейді
өрескел
68
Бірыңғай есепке алу жүйесіне телекоммуникация желілері арқылы қосылған аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы, бәс тігудің әрбір қатысушысы туралы ақпаратты, бәс тігудің әрбір қатысушысы бойынша қабылданған бәс тігу мөлшерлемелері (оның ішінде электрондық), бәс тігудің шығу нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдерді, оның ішінде:
бәс тігуге қатысушылар бойынша – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бәс тігу қатысушыларға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі; ойын бизнесін ұйымдастырушылар бойынша – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы, салық салу объектісінің түрі, кассалар тізбесі (әрбір касса үшін оның ішінде кассаның түрі (жер үсті/электрондық), кассаның орналасқан жері), лицензия туралы деректер (лицензияның нөмірі, берілген күні және аяқталған күні); тігілген бәс бойынша – әрбір мөлшерлеме бойынша бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі, бәс тігу шарттары, оның ішінде бәс тігу жасалған күні мен уақыты, бәс тігу сомасы, бәс тігу нәтижесіне тәуелді болатын оқиғалар нәтижелерінің тізбесі, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, бәс тігу нәтижесін есептеу күні мен уақыты, бәс тігу нәтижесі (ұтыс, жоғалту, жою), бәс тігу бойынша ұтыс немесе қайтару сомасы, сондай-ақ спорттық іс-шаралар, чемпионаттар және спорт түрлері бөлінісінде бәс тігудің есепті тоқсаны ішінде барлық мөлшермелердің жалпы сомасы мен саны туралы ақпарат; қабылданған мөлшерлемелер бойынша – әрбір қабылданған мөлшерлеме туралы, оның ішінде оны қабылдау күні мен уақыты, мөлшерлеме сомасы, мөлшерлемеге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, мөлшерлеме қабылданған касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі туралы; ұтыстар бойынша – төленген әрбір ұтыс туралы, оның ішінде төлем күні мен уақыты, төлем сомасы, бәс тігуге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, ұтыс төленген касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесіндегі аккаунттың бірегей нөмірі туралы ақпаратты онлайн режимде жіберуді қамтамасыз етпеу
өрескел
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 23 сәуірдегі
№ 32 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 69
бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Букмекерлік кеңсе қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
_________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді / профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
______________________________________________________ (№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
______________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі),бизнес-сәйкестендіру нөмірі Орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Бағдарламалық қамтылым генерациялайтын және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлі, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа, оны кез келген визуализациялау арқылы оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салуды сақтамау
2
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
45
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
46
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
47
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
48
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
49
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами тотализаторов, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
50
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
51
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
52
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
53
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
54
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
55
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
56
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
57
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
58
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
59
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
60
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
61
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
незначительное
62
Несоблюдение запрета на участие в пари лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
грубое
63
Несоответствие правил работы тотализаторов, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
грубое
64
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в кассе тотализатора без их учета в единой системе учета
грубое
65
Несоблюдение запрета на прием (осуществление) платежей, в том числе с использованием электронных денег, между участником пари и тотализатором, включая выплату выигрыша, без их учета в единой системе учета
грубое
66
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в электронной кассе тотализатора вне единой системы учета, обеспечивающей осуществление расчетов по ставкам и выигрышам
грубое
67
Не допускаются функционирование аппаратно-программных комплексов, прием ставок и выплата выигрышей организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, без их интеграции с единой системой учета
грубое
68
Необеспечение посредством аппаратно-программного комплекса, подключенного посредством сетей телекоммуникаций к единой системе учета, в онлайн-режиме передачи в единую систему учета информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, в том числе:
по участникам пари – фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда участнику пари не присвоен индивидуальный идентификационный номер), уникальный идентификатор в единой системе учета;
по организаторам игорного бизнеса – наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес, вид объекта налогообложения, перечень касс (для каждой кассы указывается в том числе вид кассы (наземная/электронная), место нахождения кассы), данные о лицензии (номер, дата выдачи и дата окончания лицензии);
по заключенным пари – по каждому пари уникальный идентификатор в единой системе учета, условия пари, в том числе дата и время заключения пари, сумма пари, перечень исходов событий, от которых зависит исход пари, коэффициенты на варианты исхода пари, дата и время расчета результата пари, результат пари (выигрыш, проигрыш, отмена), сумма выигрыша или возврата по пари, а также информация об общей сумме и количестве всех заключенных в течение отчетного квартала пари в разрезе спортивных событий, чемпионатов и видов спорта;
по принятым ставкам – о каждой принятой ставке, в том числе о дате и времени ее приема, сумме ставки, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой была принята ставка, об уникальном идентификаторе в единой системе учета;
по выигрышам – о каждом выплаченном выигрыше, в том числе о дате и времени выплаты, сумме выплаты, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой был выплачен выигрыш, об уникальном идентификаторе в единой системе учета
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер- Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 апреля 2026 года № 32
и Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 69
Приложение 4
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан в отношении организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность букмекерских контор
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический
контроль с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
3
Букмекерлік кеңсе касcалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптардың сақтамауы. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Букмекер кеңселерінің кассаларын (болған жағдайда) жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
7
Букмекер кеңсесі қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді сақтамау
8
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаға жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
3
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
6
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
8
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
9
Аппараттық-бағдарламалық кешен жабдығы бойынша букмекер кеңсесінің жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылармен талапты сақтамау
10
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылармен аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары өткізетін немесе халықаралық спорт ұйымдары, федерациялары, комитеттері аясында өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана мөлшерлемелер қабылдау жөніндегі талапты сақтамау
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен мөлшелерді қабылдағанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізу міндетін сақтамау
12
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларымен аппараттық-бағдарламалық кешен сервері бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-касса машинасының фискалдық режимімен қамтамасыз ету талабын сақтамау. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушы орналасқан жерде болуға тиіс
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен бәс тігу қорытындысының нұсқаларына ұтыстардың коэффициенттерін есептеуді, қабылданған мөлшерлемелерді есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды және олар бойынша төлемдерді есепке алуды аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамау
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушыларымен букмекер кеңсесі кассаларымен аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауға бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпаратты жинауды жүзеге асыру және ұсыну бойынша талапты сақтамау
15
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
17
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
18
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға дереу хабарлау)
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
21
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
22
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлерінің немесе қаржы мониторингі субъектісінің тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес өзге де басшыларының арасынан, ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды, оның ішінде мінсіз іскерлік беделінің болуы туралы талапты қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы
23
Қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасы
24
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамау
25
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
26
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдардың қамтылуы болмауы
27
Мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген тұлғалардың бәс тігуге қатысуына салынған тыйымды орындамау
28
Уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына букмекерлік кеңсе, мөлшерлемелер қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің жұмыс қағидаларының сәйкес келмеуі
29
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған букмекерлік кеңсенің кассасында мөлшерлемелерді қабылдауға және ұтыстарды төлеуге тыйым салу
30
Бірыңғай есепке алу жүйесінде есепке алынбаған ұтысты төлеуді қоса алғанда, бәс тігуге қатысушы мен букмекерлік кеңсе арасында төлемдерді, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып, қабылдауға (жүзеге асыруға) тыйым салуды сақтамау
31
Мөлшерлемелер мен ұтыстар бойынша есеп айырысулардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін бірыңғай есепке алу жүйесінен тыс жерде букмекерлік кеңсенің электрондық кассасында мөлшерлемелерді қабылдауға және ұтыстарды төлеуге тыйым салу
32
Бірыңғай есепке алу жүйесімен интеграцияланбай, аппараттық-бағдарламалық кешендердің жұмыс істеуіне, букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының мөлшерлемелерді қабылдауына және ұтыстарды төлеуіне жол берілмейді
33
Бірыңғай есепке алу жүйесіне телекоммуникация желілері арқылы қосылған аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы, бәс тігудің әрбір қатысушысы туралы ақпаратты, бәс тігудің әрбір қатысушысы бойынша қабылданған бәс тігу мөлшерлемелері (оның ішінде электрондық), бәс тігудің шығу нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдерді, оның ішінде:
бәс тігуге қатысушылар бойынша – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бәс тігу қатысушыларға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі; ойын бизнесін ұйымдастырушылар бойынша – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы, салық салу объектісінің түрі, кассалар тізбесі (әрбір касса үшін оның ішінде кассаның түрі (жер үсті/электрондық), кассаның орналасқан жері), лицензия туралы деректер (лицензияның нөмірі, берілген күні және аяқталған күні); тігілген бәс бойынша – әрбір мөлшерлеме бойынша бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі, бәс тігу шарттары, оның ішінде бәс тігу жасалған күні мен уақыты, бәс тігу сомасы, бәс тігу нәтижесіне тәуелді болатын оқиғалар нәтижелерінің тізбесі, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, бәс тігу нәтижесін есептеу күні мен уақыты, бәс тігу нәтижесі (ұтыс, жоғалту, жою), бәс тігу бойынша ұтыс немесе қайтару сомасы, сондай-ақ спорттық іс-шаралар, чемпионаттар және спорт түрлері бөлінісінде бәс тігудің есепті тоқсаны ішінде барлық мөлшермелердің жалпы сомасы мен саны туралы ақпарат; қабылданған мөлшерлемелер бойынша – әрбір қабылданған мөлшерлеме туралы, оның ішінде оны қабылдау күні мен уақыты, мөлшерлеме сомасы, мөлшерлемеге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, мөлшерлеме қабылданған касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесінде аккаунттың бірегей нөмірі туралы; ұтыстар бойынша – төленген әрбір ұтыс туралы, оның ішінде төлем күні мен уақыты, төлем сомасы, бәс тігуге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, ұтыс төленген касса туралы, бірыңғай есепке алу жүйесіндегі аккаунттың бірегей нөмірі туралы ақпаратты онлайн режимде жіберуді қамтамасыз етпеу
Лауазымды адам (-дар)__________________________________ ______________
лауазымы қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ _____________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 23 сәуірдегі № 32 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 69 бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
_________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді / профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
______________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
______________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі),бизнес-сәйкестендіру нөмірі Орналасқан жерінің мекенжайы
_________________________ ______________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Бағдарламалық қамтылым генерациялайтын және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлі, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа, оны кез келген визуализациялау арқылы оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салуды сақтамау
2
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
9
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
10
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
11
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
12
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
13
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
15
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
16
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
17
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
18
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
19
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
21
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
22
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ: программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации;
программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов;
программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
23
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
24
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
25
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
26
Отсутствие предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари, содержащих предполагаемые негативные последствия
27
Несоблюдение запрета на участие в пари лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
28
Несоответствие правил работы букмекерской конторы, приема ставок и (или) пари типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных уполномоченным органом
29
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в кассе букмекерской конторы без их учета в единой системе учета
30
Несоблюдение запрета на прием (осуществление) платежей, в том числе с использованием электронных денег, между участником пари и букмекерской конторой, включая выплату выигрыша, без их учета в единой системе учета
31
Запрет на прием ставок и выплату выигрышей в электронной кассе букмекерской конторы вне единой системы учета, обеспечивающей осуществление расчетов по ставкам и выигрышам
32
Не допускаются функционирование аппаратно-программных комплексов, прием ставок и выплата выигрышей организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, без их интеграции с единой системой учета
33
Необеспечение посредством аппаратно-программного комплекса, подключенного посредством сетей телекоммуникаций к единой системе учета, в онлайн-режиме передачи в единую систему учета информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, в том числе:
по участникам пари – фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда участнику пари не присвоен индивидуальный идентификационный номер), уникальный идентификатор в единой системе учета;
по организаторам игорного бизнеса – наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес, вид объекта налогообложения, перечень касс (для каждой кассы указывается в том числе вид кассы (наземная/электронная), место нахождения кассы), данные о лицензии (номер, дата выдачи и дата окончания лицензии);
по заключенным пари – по каждому пари уникальный идентификатор в единой системе учета, условия пари, в том числе дата и время заключения пари, сумма пари, перечень исходов событий, от которых зависит исход пари, коэффициенты на варианты исхода пари, дата и время расчета результата пари, результат пари (выигрыш, проигрыш, отмена), сумма выигрыша или возврата по пари, а также информация об общей сумме и количестве всех заключенных в течение отчетного квартала пари в разрезе спортивных событий, чемпионатов и видов спорта;
по принятым ставкам – о каждой принятой ставке, в том числе о дате и времени ее приема, сумме ставки, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой была принята ставка, об уникальном идентификаторе в единой системе учета;
по выигрышам – о каждом выплаченном выигрыше, в том числе о дате и времени выплаты, сумме выплаты, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой был выплачен выигрыш, об уникальном идентификаторе в единой системе учета
Должностное (ые) лицо (а) ________________________________
_______________________________________________________
должность подпись
_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________
_______________________________________________________
должность подпись
_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 апреля 2026 года № 32
и Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 69
Приложение 5
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан в отношении организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность тотализаторов
______________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический
контроль с посещением субъекта (объекта) контроля ________________
______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения ________________________________________
______________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции;
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
3
Тотализатор касcалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотатализатордың электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен тотализаторлардың кассаларын жабдықтау бойынша талапты сақтамау
6
Тотализатордың кассаларын жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
7
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді сақтамау
8
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушымен ат-спорт жарыстары (ат жарыстары, жүгіру) және (немесе) ит жарыстары шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға бәс тігуді қабылдау жөніндегі талапты сақтамау
9
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
3
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
6
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
8
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
9
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;