"Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 295 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 сәуірде № 38522 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 295 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29862 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) географиялық цифрлық жүйе (бұдан әрі – ГЦЖ) – Жер туралы, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзгеше пайдалануды қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;";
2-тармақтың 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 160 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10147 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу қағидаларының 9-тармағына сәйкес жер-кадастрлық карталар Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрының (бұдан әрі – Кадастр) картографиялық негізі болып табылады.
Кадастрды автоматтандырылған түрде жүргізу кезінде картографиялық негіз ГЦЖ қолдана отырып және қағаз тасығыштарда көшірмелер дайындай отырып, электрондық жер-кадастрлық карта түрінде қалыптастырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Электрондық жер-кадастрлық карталар ЖМБМК ЦЖ және ГЦЖ арқылы құрылады.";
14, 15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жерге орналастыру жобасының негізінде ЖМБМК ЦЖ дерекқорына енгізілген жер учаскелері шекараларының орналасқан жері жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеген кезде, жер учаскесінің орналасқан жеріндегі топологиялық қатені түзету Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген) бекітілген Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларына сәйкес қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру жөніндегі жерге орналастыру жобасын әзірлеу жолымен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде қиылысатын жер учаскелерінің шекаралары бойынша дауды (жанжалды) шешу Кодекстің 167-бабында белгіленген тәртіппен қаралады.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде жер учаскелері шекараларының орналасқан жерінің жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеуі туралы тиісті деректер электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 295 "Об утверждении Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2026 года № 38522
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 295 "Об утверждении Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29862) следующие изменения:
в Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт, утвержденной указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) географическая цифровая система (далее – ГЦС) – цифровая система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;";
подпункт 5-1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5-1) цифровая система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ЦС ЕГКН) – цифровая система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Земельно-кадастровые карты являются картографической основой государственного земельного кадастра в Республике Казахстан (далее – Кадастр) в соответствии с пунктом 9 Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10147).
При автоматизированном ведении Кадастра картографическая основа формируется в виде электронной земельно-кадастровой карты с применением ГЦС и изготовлением копий на бумажных носителях.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Электронные земельно-кадастровые карты создаются посредством ЦС ЕГКН и ГЦС.";
пункты 14, 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"14. При несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка, которые были внесены в базу данных ЦС ЕГКН на основании землеустроительного проекта, исправление топологической ошибки в местоположении земельного участка осуществляется путем разработки землеустроительного проекта по упорядочению существующих земельных участков в соответствии с Правилами составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28399).
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, решение спора (конфликта) по границам пересекаемых земельных участков рассматриваются в порядке, установленном статьей 167 Кодекса.
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, соответствующие данные о несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты.

15. Жер учаскесі шекараларының координаттары жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК ЦЖ графикалық дерекқорында болмаған кезде, таңдалған есепке алу орамына арналған қолда бар жоспарларға талдау жүргізіледі және жер учаскелерінің тарихи мәліметтері бойынша шекараларының тиісті координаттары жоқ жер учаскелерінің тізбесі белгіленеді.
Таңдалған есепке алу орамында шекараларының координаттары жоқ, жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК ЦЖ графикалық дерекқорында бұрылыс нүктелерінің координаттары жоқ жер учаскелері болған жағдайда, жер учаскелерінің шекараларын нақты орналасқан жеріне сәйкес үйлестіру үшін далалық жұмыстар жүргізіледі.
Далалық жұмыстардың нәтижелері бойынша жер учаскелерінің шекаралары мен атрибутивтік деректер ЖМБМК ЦЖ графикалық дерекқорына жүктелетін электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.
Таңдалған есепке алу орамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделмеген және мемлекеттік жер кадастрында мәліметтері қамтылмаған жер учаскелері болған немесе шекаралары жер-кадастрлық істер материалдарымен сәйкес келмеген кезде, материалдар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын тиісті аумақтық бөлімшесіне тиісті іс-шаралар жүргізуі үшін жолданады.
16. Кадастрлық деректер жинағы ГЦЖ-да "KND_аудан коды_аудан (қаланың) коды" деген атаумен дербес дерекқор құру жолымен қалыптастырылады, кейіннен онда осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес кадастрлық деректер жинағының қабаттар құрылымы бойынша мынадай қабаттар жасалады:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын жасау:
жер пайдаланудың айналма шекаралары нүктелерінің координаттары қағаз жеткізгіштерден (жер пайдаланудың айналма шекаралары нүктелерінің координаттары ведомосі) енгізіледі және "Data Base File" (бұдан әрі – DBF) кеңейтілімді файлдар форматында сақталады;
DBF-ті нүктелік тақырыпқа түрлендіру ГЦЖ-дың "XY қосу" деген кіріктірілген құралдарының көмегімен жүргізіледі, оның нәтижесінде нүктелік қабат жасалады;
ГЦЖ қосымшасы жобасына геодерекқордан "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" бос полигоналды қабатын жүктеу жүргізіледі.
Жасалған нүктелік тақырып бойынша полигондар түрінде есептік кварталдардың кеңістіктік деректерін жасау "Жер учаскелерінің шекаралары" қабатын жасағандай етіп жүргізіледі.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын құру кезінде "Облыс атауы", "Облыстың кадастрлық коды", "Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы (бұдан әрі – ӘАОС) коды", "Координатталған" жолдары толтыру үшін міндетті атрибуттар болып табылады. "Облыс атауы" жолы облыстың атауын, ал "Облыстың кадастрлық коды" жолы оның кадастрлық кодын білдіреді. "ӘАОС коды" жолына ӘАОС коды, "Координатталған" жолына объект шекараларын координаттау мәртебесі енгізіледі ("0" мәні "камералы, шартты түрде айқындалған" объект мәртебесіне, "1" мәні "белгіленген шекаралар бойынша" объект мәртебесіне сәйкес келеді).
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат болған жағдайда, "Шекараларды бекіту туралы ақпарат", "Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі", "Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні" жолдарына шекаралардың бекітілгендігі туралы деректер, "Қосымша ақпарат" жолына қосымша, егжей-тегжейлі ақпарат енгізіледі. "Жүктеу күні (қызметтік)", "Жүктеу туралы ақпарат (қызметтік)" қызметтік жолдарын ГЦЖ автоматты түрде толтырады.
Кадастрлық және әкімшілік деректер жинақтары қабаттарының атрибуттық кестелерінің "Есептегіш", "Сәйкестендіру нөмірі", "Объект танабы", "Периметр" (объект периметрі), "Алаң" (объект алаңы) жолдарын толтыруды ГЦЖ автоматты түрде жүзеге асырады;

15. При отсутствии координат границ земельного участка в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ЦС ЕГКН проводится анализ имеющихся планов на выбранный учетный квартал и установление перечня земельных участков с отсутствующими координатами границ по историческим сведениям земельных участков.
При наличии в выбранном учетном квартале земельных участков с отсутствующими координатами границ, не имеющих координаты поворотных точек в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ЦС ЕГКН, проводятся полевые работы для координирования границ земельных участков в соответствии с их фактическим местоположением.
По результатам полевых работ границы земельных участков и атрибутивные данные вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты, который загружается в графическую базу данных ЦС ЕГКН.
При наличии земельных участков в выбранном учетном квартале, неоформленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и не содержащих сведений в государственном земельном кадастре или не соответствие границ с материалами земельно-кадастровых дел, материалы направляются в соответствующее территориальное подразделение Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющее государственный контроль за использованием и охраной земель для проведения соответствующих мероприятий.
16. Кадастровый набор данных формируется в ГЦС путем создания персональной базы данных с названием – "KND_код региона_код района (города)", с последующим созданием в ней следующих слоев по структуре слоев кадастрового набора данных согласно приложению 1 к настоящей Инструкции:
1) создание слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы":
ввод координат точек окружных границ землепользований заносится с бумажных носителей (ведомость координат точек окружных границ землепользований) и сохраняется в формате файлов с расширением "Data Base File" (далее – DBF);
преобразование DBF в точечную тему производится с помощью встроенных инструментов ГЦС "Добавить XY", в результате чего создается точечный слой;
производится загрузка в ГЦС пустого полигонального слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы" из базы геоданных.
Создание пространственных данных учетных кварталов в виде полигонов по созданной точечной теме производится также, как и создание слоя "Границы земельных участков".
При создании слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование области", "Кадастровый код области", "Код с классификатора административно-территориальных объектов (далее – КАТО)", "Координированный". Поле "Наименование области" представляет собой наименование области, а поле "Кадастровый код области" – ее кадастровый код. В поле "Код КАТО" вносится код КАТО, "Координированный" – статус координирования границ объекта (значение "0" соответствует статусу объекта "определено камерально, условно"), значение "1" соответствует статусу объекта "по установленным границам").
При наличии информации об утверждении границ, в поля "Информация об утверждении границ", "Номер документа об утверждении границ", "Дата документа об утверждении границ" вносятся данные об утверждении границ, "Дополнительная информация" – дополнительная, детальная информация. "Дата загрузки (служебное)", "Информация о загрузке (служебное)" – служебные поля заполняются ГЦС автоматически.
Заполнение следующих полей атрибутивных таблиц слоев кадастровых и административных наборов данных: "Счетчик", "Идентификационный номер", "Поле объекта", "Периметр" (периметр объекта), "Площадь" (площадь объекта) ГЦС осуществляется автоматически;

2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабаты "Есептік квартал шекаралары" қабатының прототипі бойынша жасалады (қолданыстағы "Есептік квартал шекаралары" қабатын көшіру және оны "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" деп қайта атау жолымен). Кіріктірілген ГЦЖ құралының көмегімен қабаттағы барлық объектілер бір полигонға біріктіріледі, нәтижесінде "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабаты жасалады.
"Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабатын жасау кезінде "Аудан атауы", "Ауданның кадастрлық коды", "ӘАОС коды", "Координатталған" жолдары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
3) "Есептік кварталдардың шекаралары" қабатын жасау "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын жасау кезіндегі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген үш кезеңнен тұрады.
"Есептік кварталдардың шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы" және "Кварталдың кадастрлық коды" жолдары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады. "Атауы" жолы ауылдық округ пен елді мекендердің атауын білдіреді. "Кварталдың кадастрлық коды" жолына есептік кварталдың коды енгізіледі. "ӘАОС коды" деген жолға ӘАОС коды (бар болса) енгізіледі;
4) "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатын құру кезінде геодеректер базасын кадастрлық нөмірлері бар жер учаскелерінің шекараларымен толтыру ЖМБМК ЦЖ кадастрлық картасы арқылы жүзеге асырылады.
Жер учаскесінің полигоны жасалғаннан кейін "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатының атрибуттық кестесінде жаңа жол пайда болады, онда "Кадастрлық нөмір" жолында кадастрлық нөмір түрінде ақпарат енгізіледі. Жер учаскесінің орналасқан жері бойынша деректер, жер учаскесінің нақты мекенжайы "Көше атауы" (көше атауы), "Жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (үй нөмірі), "1-көше атауы" (қиылысатын көшенің атауы), "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (қиылысатын көшедегі үйдің нөмірі) жолдарында толтырылады ("1-көше атауы", "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" жолдары көшелердің қиылысындағы жер учаскелерін айқындау үшін қажет).
"Үйлестірілген" жолда жер учаскесін үйлестіру туралы ақпарат (жер учаскелері бойынша геодеректер дайын жер-кадастрлық карталардан енгізіледі, заттай белгіленбеген, тиісінше жер учаскесі үйлестірілмеген болса, "0" мәні енгізіледі, егер жер учаскесі заттай белгіленіп, үйлестірілген болса, "1" мәні енгізіледі) қамтылады;
5) құқық белгілейтін құжаттары болмауы себепті ЖМБМК ЦЖ-ға енгізілмеген жер учаскелерінің шекаралары "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатында жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша жасалады. Электрондық жер-кадастрлық карталарда мұндай учаскелер кадастрлық нөмірі көрсетілмей, шартты белгімен көрсетіледі, онда жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары цифрлануы тиіс. Учаскенің контурлары (қоршаулары) болмаған жағдайда, ресімделмеген жер учаскесі құрылысының шекаралары цифрлануы тиіс.
Міндетті түрде толтырылатын "Қосымша ақпарат" деген жолда жер учаскесі бойынша егжей-тегжейлі ақпарат жазылады - учаске ресімделмеген не картада көрсетілген учаскенің шекаралары қоршау контуры бойынша нақты шекараларға сәйкес келмейді.
"Атауы" деген жолда карталарды қағаз тасығыштарға басып шығару кезінде картада көрініс табуы мүмкін жер пайдаланушының аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі/атауы (ресімделмеген жер учаскелері бойынша (бар болса)) енгізіледі.
"Нысаналы мақсатының атауы" жер учаскесінің нысаналы мақсаты енгізіледі.
"Көше коды" деген жолда елді мекен көшелерінің атауы туралы кодталған ақпарат қамтылады.
"Жасалған күні" деген жолда осы жер учаскесінің жасалған күні туралы ақпарат қамтылады.
"Жойылған күні" деген жолда геодерекқордан жер учаскесінің жойылған күні туралы ақпарат қамтылады.

2) слой "Границы района и города районного и областного значения" создается по прототипу слоя "Границы учетного квартала" (путем копирования существующего слоя "Границы учетного квартала" и переименованием его в "Границы района и города районного и областного значения"). При помощи встроенного инструмента ГЦС все объекты в слое объединяются в один полигон, в результате создается слой "Границы района и города районного и областного значения".
При создании слоя "Границы района и города районного и областного значения" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование района", "Кадастровый код района", "Код КАТО", "Координированный";
3) создание слоя "Границы учетных кварталов" состоит из трех этапов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта при создании слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы".
При создании слоя "Границы учетных кварталов" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование" и "Кадастровый код квартала". Поле "Наименование" представляет собой наименование сельского округа и населенных пунктов. В поле "Кадастровый код квартала" заносится код учетного квартала. В поле "Код КАТО" вносится код КАТО (при наличии);
4) при создании слоя "Границы оформленных земельных участков" заполнение базы геоданных границами земельных участков с кадастровыми номерами осуществляется посредством кадастровой карты ЦС ЕГКН.
После создания полигона земельного участка в атрибутивной таблице слоя "Границы оформленных земельных участков" появляется новая строка, в которой заносится информация в виде кадастрового номера в поле "Кадастровый номер". Данные по местоположению земельного участка, точный адрес земельного участка, заполняется в полях "Наименование улицы" (название улицы), "Номер объекта недвижимости" (номер дома), "Наименование улицы 1" (название пересекаемой улицы), "Номер объекта недвижимости 1" (номер дома на пересекаемой улице) (поля "Наименование улицы 1", "Номер объекта недвижимости 1" необходимы для определения земельных участков, находящихся на пересечении улиц).
В поле "Координированный" содержится информация о координировании земельного участка (геоданные по земельным участкам заносятся с готовых земельно-кадастровых карт, выноса в натуру не было и соответственно земельный участок не координирован, вносится значение "0", если земельный участок был вынесен в натуру и координирован, вносится значение "1");
5) границы земельных участков, не внесенных в ЦС ЕГКН по причине отсутствия правоустанавливающих документов создаются в слое "Границы неоформленных земельных участков" по планово-картографическим материалам. На электронных земельно-кадастровых картах такие участки показываются условным обозначением без указания кадастрового номера, где оцифровке подлежат границы неоформленных земельных участков по планово-картографическим материалам. В случае отсутствия контуров (ограждения) участка, границы строения неоформленного земельного участка подлежат оцифровке.
В поле "Дополнительная информация", обязательное для заполнения, заносится детальная информация по земельному участку – участок не оформлен, либо границы участка, которые отражены на карте, не соответствуют фактическим границам по контуру ограждения.
В поле "Название" заносится фамилия, имя и отчество (при его наличии)/наименование землепользователя (по неоформленным земельным участкам (при наличии)), которое может быть отражено на карте, при распечатке карт на бумажные носители.
В поле "Наименование целевого назначения" заносится целевое назначение земельного участка.
Поле "Код улицы" содержит закодированную информацию о наименовании улиц населенного пункта.
Поле "Дата создания" содержит информацию о дате создания данного земельного участка.
Поле "Дата удаления" содержит информацию о дате удаления земельного участка из базы геоданных.

17. Мекенжайлық деректер жинағы ГЦЖ-да "AND_өңір коды_аудан (қаланың) коды" деген атаумен дербес дерекқор құру жолымен құрылады, кейіннен онда осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес мекенжайлық деректер жинағы қабаттарының құрылымы бойынша мынадай қабаттар жасалады:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың әкімшілік шекаралары" қабаты "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатына ұқсас жасалады;
2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабаты "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабатына ұқсас жасалады.
"Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабатын жасау кезінде "Аудан атауы", "Ауданның кадастрлық коды", "ӘАОС коды" қабаттары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
3) ауылдық округ шекаралары есептік квартал шекараларымен сәйкес келген жағдайда, "Есептік кварталдар шекаралары" қабатының прототипі бойынша (қолданыстағы "Есептік кварталдар шекаралары" қабатын көшіру және оны "Ауылдық округ шекараларына" қайта атау жолымен), ауылдық округтердің шекараларын және нақты атауларын нақтылай отырып, "Ауылдық округтің шекаралары" қабаты жасалады.
"Ауылдық округтің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Ауылдық округтің атауы", "ӘАОС коды", "Шекаралардың белгіленген жылы" толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
4) "Елді мекеннің шекаралары" қабаты электрондық жер-кадастрлық картада елді мекендердің әкімшілік шекараларын айқындау мақсатында жасалады.
"Елді мекеннің шекаралары" қабаты ГЦЖ-да елді мекендердің шекараларын кадастрлық жоспарлардан немесе елді мекеннің нақты контурларына ие басқа жоспарлық-картографиялық негізден векторлау жолымен жасалады.
"Елді мекеннің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы", "ӘАОС коды", "Шекаралардың белгіленген жылы" толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
5) "Елді мекеннің құрамдас бөліктерінің шекаралары" қабаты "Елді мекеннің шекаралары" қабаты секілді жасалады және елді мекеннің құрамдас бөліктері жөніндегі мәліметтерді қамтиды.
"Елді мекеннің құрамдас бөліктерінің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы" жолы толтыру үшін міндетті жол болып табылады. "ӘАОС коды" жолына ӘАОС коды (бар болса) енгізіледі;
6) "Геонимдер" қабаты геонимдер туралы ақпаратты қамтиды және желілік қабат болып табылады. "Геонимдер" қабаты ГЦЖ-да геонимдердің осьтік сызықтарын кадастрлық жоспарлардан немесе басқа жоспарлық-картографиялық негізден векторлау жолымен жасалады.
"Геонимдер" қабатын жасау кезінде "Жаңа атауы" (геонимнің жаңа атауы) және "Ескі атауы" (геонимнің ескі атауы) жолдары (бар болса) толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;

17. Адресный набор данных формируется в ГЦС путем создания персональной базы данных с названием – "AND_код региона_код района (города)", с последующим созданием в ней следующих слоев по структуре слоев адресного набора данных согласно приложению 2 к настоящей Инструкции:
1) слой "Административные границы области, города республиканского значения и столицы" создается аналогично слою "Границы области, города республиканского значения и столицы";
2) слой "Административные границы района, города районного и областного значения" создаҰтся аналогично слою "Границы района, города районного и областного значения".
При создании слоя "Административные границы района, города районного и областного значения" обязательными полями для заполнения являются "Наименование района", "Кадастровый код района", "Код КАТО";
3) при совпадении границ сельского округа с границами учетного квартала создается слой "Границы сельского округа" по прототипу слоя "Границы учетных кварталов" (путем копирования существующего слоя "Границы учетных кварталов" и переименованием его в "Границы сельского округа"), с уточнением границ сельских округов и точных наименований.
При создании слоя "Границы сельского округа" обязательными полями для заполнения являются "Наименование сельского округа", "Код КАТО", "Год установления границ";
4) слой "Границы населенного пункта" создается в целях определения административных границ населенных пунктов на электронной земельно-кадастровой карте.
Слой "Границы населенного пункта" создается путем векторизации границ населенных пунктов в ГЦС с кадастровых планов или другой планово-картографической основы, имеющей четкие контуры населенного пункта.
При создании слоя "Границы населенного пункта" обязательными полями для заполнения являются "Наименование", "Код КАТО", "Год установления границ";
5) слой "Границы составных частей населенного пункта" создается аналогично слою "Границы населенного пункта" и содержит сведения по составным частям населенного пункта.
При создании слоя "Границы составных частей населенного пункта" обязательным полем для заполнения является поле "Наименование". В поле "Код КАТО" вносится код КАТО (при наличии).
6) слой "Геонимы" содержит сведения о геонимах и является линейным слоем. Слой "Геонимы" создается путем векторизации осевых линий геонимов в ГЦС с кадастровых планов или другой планово-картографической основы.
При создании слоя "Геонимы" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование новое" (новое название геонима) и "Наименование старое" (старое название геонима) (при наличии);

7) "Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабаты зерттелетін жер учаскесін салу кезінде бағдар үшін жасалады. "Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабаты масштабы 1:5000-нан 1:500-ге дейінгі топографиялық карталар немесе өзекті ғарыштық түсірілім негізінде (қолда бар негізге байланысты) ГЦЖ-да растрларды векторлау арқылы жасалады.
"Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабатында жылжымайтын мүлік объектісінің және осы жылжымайтын мүлік объектісі орналасқан жер учаскесінің сипаттамалары, оның ішінде оның мекенжайы және жер-кадастрлық құжаттамадағы жер учаскесі туралы басқа да ақпарат көрсетіледі.
Электрондық жер-кадастрлық картаның барлық қабаттары үшін топологиялық қағидалар мен деректердің топологиялық тұтастығын қолдауға арналған шарттар сақталады.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі

7) слой "Границы объектов недвижимости" создается для ориентира при построении исследуемого земельного участка. Слой "Границы объектов недвижимости" создается по топографическим картам масштабов от 1:5000 до 1:500, или на основе актуальной космосъемки (в зависимости от имеющейся основы), путем векторизации растров в ГЦС.
В слое "Границы объектов недвижимости" отражаются характеристики объекта недвижимости и земельного участка, на котором расположен данный объект недвижимости, в том числе его адрес и другая информация о земельном участке, содержащиеся в земельно-кадастровой документации.
Для всех слоев электронной земельно-кадастровой карты соблюдаются топологические правила и условия для поддержки топологической целостности данных.".
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан