Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 73 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 сәуірде № 38502 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабы 4-тармағының үшінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдарын қоспағанда) үшін мынадай пруденциялық нормативтер мен лимиттер белгіленсін:
1) пруденциялық нормативтер:
консервациялық буферді есептегенде мәні 8 (сегіз) пайыз құрайтын резерв ретінде қабылданатын активтер жеткіліктілігінің коэффициенті – 10 (он) пайыз;
бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері, оның мәні:
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын қарыз алушылар үшін 0,10-ды;
басқа қарыз алушылар үшін 0,25-ті (оның ішінде Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен 1 (бір) тармақтан аспайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"- дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша ағымдағы және кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптар туындайтын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін бланкілік қарыздар, қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша 0,10-нан аспайды);

Об установлении пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методик расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 73. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2026 года № 38502
В соответствии с частью третьей пункта 4 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить следующие пруденциальные нормативы и лимиты для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (за исключением филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан):
1) пруденциальные нормативы:
коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, значение которого составляет 8 (восемь) процентов, с учетом консервационного буфера – 10 (десять) процентов;
максимальный размер риска на одного заемщика, значение которого составляет:
для заемщиков, являющихся лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями – 0,10;
для прочих заемщиков – 0,25 (в том числе не более 0,10 по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан возникают требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) не более чем на 1 (один) пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам Республики Казахстан с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич);

"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы үшін 0,5-ті құрайды;
ең төмен мәндері мыналарды құрайтын өтімділік коэффициенттері:
k4 – 0,3;
k4-1 – 1;
k4-2 – 0,9;
k4-3 – 0,8;
k4-4 – 1;
k4-5 – 0,9;
k4-6 – 0,8;
ең төмен мәндері мыналарды құрайтын өтімділікті өтеу және нетто тұрақты қорландыру коэффициенттері:
өтімділікті өтеу коэффициенті:
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – 0,9;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 1;
нетто тұрақты қорландыру коэффициенті – 1;
Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын капиталдандыру, оның ең жоғары мәні 1 болады;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті, оның ең төмен мәні 1 болады;
2) сақталуы міндетті қосымша нормалар:
резерв ретінде қабылданатын активтердің ең төмен мөлшері, оның мәні 10 000 000 000 (он миллиард) теңгені құрайды;
3) лимиттер:
ашық валюталық позиция лимиттері, оның мәндері:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетелдік валюталары және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған бағалы металдар бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа) лимитi – резерв ретінде қабылданатын активтері шамасының 12,5 (он екі бүтін оннан бес) пайызынан;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетелдік валюталары бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа) лимитi – резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 5 (бес) пайызынан;
валюталық нетто-позиция лимитi – резерв ретінде қабылданатын активтер шамасының 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды;
жұмыс істемейтін қарыздардың қалыптастырылған резервтерді есептемегенде несие портфелінің жалпы көлеміне қатынасына лимит - 10 (он) пайыздан аспайды;
бағалы қағаздармен репо операцияларына лимит:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап жиынтық міндеттемелердің 35 (отыз бес) пайызынан аспайды;
2026 жылғы 1 шілдеден бастап жиынтық міндеттемелердің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды;
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 61 (алпыс бір) күнтізбелік күннен 90 (тоқсан) күнтізбелік күнге дейін мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды ұлғайтуға лимит олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, қатарынан 6 (алты) ай ішінде 5 (бес) пайыздан аспайды;

для акционерного общества "Банк Развития Казахстана" – 0,5;
коэффициенты ликвидности, минимальные значения которых составляют:
k4 – 0,3;
k4-1 – 1;
k4-2 – 0,9;
k4-3 – 0,8;
k4-4 – 1;
k4-5 – 0,9;
k4-6 – 0,8;
коэффициенты покрытия ликвидности и нетто стабильного фондирования, минимальные значения которых составляют:
коэффициента покрытия ликвидности:
до 1 января 2022 года – 0,9;
с 1 января 2022 года – 1;
коэффициента нетто стабильного фондирования – 1;
капитализация филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан, максимальное значение которого составляет 1;
коэффициент по размещению части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан во внутренние активы, минимальное значение которого составляет 1;
2) дополнительные обязательные к соблюдению нормы:
минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва, значение которого составляет 10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге;
3) лимиты:
лимиты открытой валютной позиции, значения которых не превышают:
лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич), и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам – 12,5 (двенадцать целых пять десятых) процента величины активов, принимаемых в качестве резерва;
лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) – 5 (пяти) процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва;
лимит валютной нетто-позиции в размере – 25 (двадцати пяти) процентов величины активов, принимаемых в качестве резерва;
лимит на отношение неработающих займов к общему объему ссудного портфеля без учета сформированных резервов – не более 10 (десяти) процентов;
лимит на операции репо с ценными бумагами:
не более 35 (тридцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 января 2026 года;
не более 25 (двадцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 июля 2026 года;
лимит на увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней – не более 5 (пяти) процентов в течение 6 (шести) последовательных месяцев без учета сформированных резервов по ним;

негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен асқан мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды ұлғайтуға лимит олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, қатарынан 6 (алты) ай ішінде 5 (бес) пайыздан аспайды;
жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешек үлесін ұлғайтуға лимит жиынтық дебиторлық берешектің 50 (елу) пайызынан аспайды;
активтердің рентабельділік коэффициентін төмендетуге лимит кемінде 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайыз.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары үшін мынадай пруденциялық нормативтер мен лимиттер белгіленсін:
1) пруденциялық нормативтер:
консервациялық буферді есептегенде мәні 8 (сегіз) пайыз құрайтын, резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілігі коэффициенті – 10 (он) пайыз;
бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері, оның мәні:
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын қарыз алушылар үшін k3-1 – 0,10;
басқа қарыз алушылар үшін 0,25-ті (оның ішінде Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен 1 (бір) тармақтан аспайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"- дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша ағымдағы және кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптар туындайтын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін бланкілік қарыздар, қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша 0,10-нан аспайды);
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы үшін 0,5-ті құрайды;
ең төмен мәндері мыналарды құрайтын өтімділік коэффициенттері:
k4 – 1;
k4-1 – 1;
k4-2 – 0,9;
k4-3 – 0,8;
k4-4 – 1;
k4-5 – 0,9;
k4-6 – 0,8;
Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалын капиталдандыру, оның ең жоғары мәні 1 болады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті, оның ең төмен мәні 1 болады;

лимит на увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней – не более 5 (пяти) процентов в течение 6 (шести) последовательных месяцев без учета сформированных резервов по ним;
лимит на увеличение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности – не более 50 (пятидесяти) процентов от совокупной дебиторской задолженности;
лимит на снижение коэффициента рентабельности активов – не менее 0,2 (ноль целых двух десятых) процента.
2. Установить следующие пруденциальные нормативы и лимиты для филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан:
1) пруденциальные нормативы:
коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, значение которого составляет 8 (восемь) процентов, с учетом консервационного буфера – 10 (десять) процентов;
максимальный размер риска на одного заемщика, значение которого составляет:
для заемщиков, являющихся лицами, связанными с филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, k3-1 – 0,10;
для прочих заемщиков – 0,25 (в том числе не более 0,10 по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан возникают требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) не более чем на 1 (один) пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам Республики Казахстан с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич));
для акционерного общества "Банк Развития Казахстана" – 0,5;
коэффициенты ликвидности, минимальные значения которых составляют:
k4 – 1;
k4-1 – 1;
k4-2 – 0,9;
k4-3 – 0,8;
k4-4 – 1;
k4-5 – 0,9;
k4-6 – 0,8;
капитализация филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан, максимальное значение которого составляет 1;
коэффициент по размещению части средств филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан во внутренние активы, минимальное значение которого составляет 1;

1) стейблкойн – базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин) (бұдан әрі – стеблкойн);
2) цифрлық қаржы активтері – базалық активі бағалы қағаздар және исламдық бағалы қағаздар болып табылатын цифрлық қаржы активтері (бұдан әрі – цифрлық қаржы активтері);
3) цифрлық қаржы құралдары – цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын цифрлық қаржы құралдары (бұдан әрі – цифрлық қаржы құралдары).
4. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттердің шекті мәндері;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелері;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру қағидалары және олардың ең төмен мөлшері;
4) Қазақстан Республикасының аумағында банк лицензиясын алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сатып алатын қаржы құралдарының тізбесі бекітілсін.
5. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ кейбір Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулылары құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
6. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
8. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 20 сәуірдегі
№ 73 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттердің шекті мәндері
Пруденциялық нормативтер мен лимиттердің атауы
Шекті мәні
Пруденциялық нормативтер:
1
Резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілігі коэффициентінің ең төмен мәні, k1:

1) стейблкойн - цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин) (далее – стеблкойн);
2) цифровые финансовые активы - цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают ценные бумаги и исламские ценные бумаги (далее – цифровые финансовые активы);
3) цифровые финансовые инструменты – цифровые финансовые инструменты, выпускаемые в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов (далее – цифровые финансовые инструменты).
4. Утвердить прилагаемые:
1) Предельные значения пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан);
2) Методики расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан);
3) Правила формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер;
4) Перечень финансовых инструментов, приобретаемых филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан после получения банковской лицензии на территории Республики Казахстан.
5. Признать утратившими силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
6. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
8. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 апреля 2026 года № 73
Предельные значения пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование пруденциальных нормативов и лимитов
Предельное значение
Пруденциальные нормативы:
1
Минимальное значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, k1:

1)
резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті, k1
8%
2)
консервациялық буферді есептегенде резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті
10%
2
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері, k3:
1)
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалымен) ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын қарыз алушылар үшін, k3-1
0,10
2)
басқа қарыз алушылар үшін, k3
0,25
3)
басқа қарыз алушылар үшін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен 1 (бір) тармақтан аспайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"- дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында) тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша ағымдағы және кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптар туындайтын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін бланкілік қарыздар, қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша
0,10
4)
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы үшін
0,5
3
Ағымдағы өтімділік коэффициентінің ең төмен мәндері:
1)
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы үшін, k4
0,3
2)
Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін, k4
1
4
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) мерзімді өтімділік және мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттерінің ең төмен мәндері:
1)
k4-1
1
2)
k4-2
0,9
3)
k4-3
0,8
4)
k4-4
1
5)
k4-5
0,9
6)
k4-6
0,8
5
Өтімділікті өтеу коэффициентінің ең төмен мәні:
1)
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін
0,9
2)
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап
1
6
Нетто тұрақты қорландыру коэффициентінің ең төмен мәні
1
7
Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалын) капиталдандырудың ең жоғары мәні, k7
1
8
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру бойынша коэффициентінің ең төмен мәні
1
Сақтауға міндетті қосымша нормалар:
9
Резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) активтерінің ең төмен мөлшері

1)
коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, k1
8%
2)
коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, с учетом консервационного буфера
10%
2
Максимальный размер риска на одного заемщика филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), k3:
1)
для заемщиков, являющихся лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) особыми отношениями, k3-1
0,10
2)
для прочих заемщиков, k3
0,25
3)
для прочих заемщиков по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) возникают требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) не более чем на 1 (один) пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам Республики Казахстан с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич)
0,10
4)
для акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
0,5
3
Минимальные значения коэффициента текущей ликвидности:
1)
для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, k4
0,3
2)
для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, k4
1
4
Минимальные значения коэффициентов срочной ликвидности и срочной валютной ликвидности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан):
1)
k4-1
1
2)
k4-2
0,9
3)
k4-3
0,8
4)
k4-4
1
5)
k4-5
0,9
6)
k4-6
0,8
5
Минимальное значение коэффициента покрытия ликвидности:
1)
до 1 января 2022 года
0,9
2)
с 1 января 2022 года
1
6
Минимальное значение коэффициента нетто стабильного фондирования
1
7
Максимальное значение капитализации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан, k7
1
8
Минимальное значение коэффициента по размещению части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) во внутренние активы
1
Дополнительные обязательные к соблюдению нормы:
9
Минимальный размер активов, принимаемых в качестве резерва, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан)

10 000 000 000 (он миллиард) теңге
Лимиттер:
10
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) ашық валюталық позиция лимиттері резерв ретінде қабылданатын активтердің шамасынан аспайды:
1)
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетелдік валюталары және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған қымбат металдар бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа) лимитi
12,5%
2)
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердiң шетелдік валюталары бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа) лимитi
5%

10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге
Лимиты:
10
Лимиты открытой валютной позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) не превышают от величины активов, принимаемых в качестве резерва:
1)
лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич), и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам
12,5%
2)
лимит открытой валютной позиции (длинной и короткой) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич)
5%

3)
валюталық нетто-позиция лимитi
25%
4)
қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда жұмыс істемейтін қарыздардың несие портфелінің жалпы көлеміне қатынасына лимит
10%
5)
бағалы қағаздармен репо операцияларына лимит:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап
жиынтық міндеттемелердің 35%-нан аспайды
2026 жылғы 1 шілдеден бастап
жиынтық міндеттемелердің 25%-нан аспайды
6)
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 61 (алпыс бір) күннен күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге дейін мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды ұлғайтуға арналған лимит
қалыптастырылғандарды есепке алмағанда қатарынан 6 (алты) ай ішінде 5 (бес) пайыздан аспайды
7)
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды ұлғайтуға арналған лимит
олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, қатарынан 6 (алты) ай ішінде 5 (бес) пайыздан аспайды
8)
жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешек үлесін ұлғайтуға лимит
жиынтық дебиторлық берешектің 50 (елу) пайызынан аспайды
9)
активтердің рентабельділік коэффициентін төмендетуге лимит
кемінде 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
қаулысымен бекітілген
2026 жылғы _________
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелері (бұдан әрі – Әдістемелер) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 72-бабы 4-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді есептеу әдістемелерін белгілейді.
2-тарау. Резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткiлiктiлiк коэффициентін есептеу әдістемесі
1-параграф. Резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткiлiктiлiк коэффициентін есептеу
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) резерв ретінде қабылданатын активтерінің жеткiлiктiлiк коэффициенті k1 мынадай формуламен есептеледі:
РҚА – Әдістемелердің осы тарауының 2-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтер;

3)
лимит валютной нетто-позиции
25%
4)
лимит на отношение неработающих займов к общему объему ссудного портфеля без учета сформированных резервов
10%
5)
лимит на операции репо с ценными бумагами:
с 1 января 2026 года
не более 35%от совокупных обязательств
с 1 июля 2026 года
не более 25%от совокупных обязательств
6)
лимит на увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней
не более 5 (пяти) процентов в течение 6 (шести) последовательных месяцев без учета сформированных резервов по ним
7)
лимит на увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней
не более 5 (пяти) процентов в течение 6 (шести) последовательных месяцев без учета сформированных резервов по ним
8)
лимит на увеличение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности
не более 50 (пятидесяти) процентов от совокупной дебиторской задолженности
9)
лимит на снижение коэффициента рентабельности активов
не менее 0,2 (ноль целых двух десятых) процента
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ___ ____ 2026 года №
Методики расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан)
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Методики расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) (далее – Методики) разработаны в соответствии частью третьей пункта 4 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают методики расчетов пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан).
Глава 2. Методика расчета коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва
Параграф 1. Расчет коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва
2. Коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), k1 рассчитывается по следующей формуле:
АПР – активы, принимаемые в качестве резерва, рассчитанные в соответствии с параграфом 2 настоящей главы Методик;

А1 – Әдістемелердің осы тарауының 3-параграфына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша есептелген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер;
А2 – Әдістемелердің осы тарауының 4-параграфына сәйкес нарықтық тәуекелді ескере отырып есептелген активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер;
ОТ – Әдістемелердің осы тарауының 5-параграфына сәйкес есептелген операциялық тәуекел.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) тәуекел дәрежесі бойынша есептелген, резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициентінің k1-ге есебіне қабылданатын активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизиялар (резервтер) шегеріле отырып енгізіледі.
2-параграф. Резерв ретінде қабылданатын активтерді есептеу
4. Резерв ретінде қабылданатын активтер (РҚА):
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің (бұдан әрі – Нормативтер) 1-тармағында көзделген резерв ретінде қабылданатын активтердің, және Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі салымдарының ең төмен мөлшерінің сомасы ретінде есептелетін бас офис шотының;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) өткен жылдардағы қызметі нәтижелерінің (таза кірістер);
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ағымдағы жылғы қызметі нәтижелерінің (таза кірістер);
негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау резервтерінің және өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтерінің;
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін қарыздар құнын қайта бағалау резервтерінің сомасы ретінде есептеледі;
одан мынадай реттеушілік түзетулер:
гудвиллді қоса алғанда, материалдық емес активтер;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) өткен және ағымдағы жылғы қызметінің нәтижелері (таза шығындары);
басқа да қайта бағалау бойынша резервтер;
шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған, кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігін қоспағанда, кейінге қалдырылған салық активі;
мұндай міндеттеме бойынша кредиттік тәуекелдің өзгеруіне байланысты қаржылық міндеттеменің әділ құнының өзгеруінен түсетін кірістер немесе болатын зияндар;
Әдістемелердің осы тармағында көрсетілген инвестициялар шегеріледі.

А1 – активы, условные и возможные обязательства, рассчитанные по степени кредитного риска в соответствии с параграфом 3 настоящей главы Методик;
А2 – активы, условные и возможные требования и обязательства, рассчитанные с учетом рыночного риска в соответствии с параграфом 4 настоящей главы Методик;
ОР – операционный риск, рассчитанный в соответствии с параграфом 5 настоящей главы Методик.
3. Активы, условные и возможные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), рассчитанные по степени риска, принимаемые в расчет коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, k1 включаются за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Параграф 2. Расчет активов, принимаемых в качестве резерва
4. Активы, принимаемые в качестве резерва (АПР), рассчитываются как сумма:
счета головного офиса, который рассчитывается как сумма минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва, предусмотренного пунктом 1 Нормативных значений пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) (далее – Нормативы), и вложений банка-нерезидента Республики Казахстан;
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет (чистые доходы);
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) текущего года (чистые доходы);
резервов переоценки основных средств и резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
за минусом следующих регуляторных корректировок:
нематериальных активов, включая гудвилл;
результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) прошлых лет и текущего года (чистые расходы);
резервов по прочей переоценке;
отложенного налогового актива, за исключением части отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц;
доходов или убытков от изменения справедливой стоимости финансового обязательства в связи с изменением кредитного риска по такому обязательству;
инвестиций, указанных в пункте 5 Методик.

5. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) акцияларға (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне), мерзімсіз қаржы құралдарына, қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған кезде шоғырландырылмайтын заңды тұлғалардың субординарлық борышына (бұдан әрі – қаржы құралдары) инвестициялар резерві ретінде қабылданатын активтерден шегеру, сондай-ақ кейінге қалдырылған салықтық активтерді шегеру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
егер Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) орналастырылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде 10 (он) пайызына ие қаржы ұйымдарының қаржы құралдарына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестициялары жиынтығында Әдістемелердің 4-тармағында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) резерв ретінде қабылданатын активтерінің 10 (он) пайызынан асатын болса, артылған сома резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;
егер Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) орналастырылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызына ие қаржы ұйымының жай акцияларына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестициялары жиынтығында Әдістемелердің 4-тармағында және осы тармағының бірінші бөлігінің екінші абзацында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтерінің 10 (он) пайызынан асатын болса, артылған сома резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;
егер шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бір бөлігі Әдістемелердің 4-тармағында және осы тармағының бірінші бөлігінің екінші абзацында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан асатын болса, артылған сома резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;

5. Вычет из активов, принимаемых в качестве резерва инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в акции (доли участия в уставном капитале), бессрочные финансовые инструменты, субординированный долг (далее – финансовые инструменты) юридических лиц, финансовая отчетность которых не консолидируются при составлении финансовой отчетности банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, а также вычет отложенных налоговых активов, осуществляется в следующем порядке:
если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет менее 10 (десяти) процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале), в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 Методик, сумма превышения подлежит вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;
если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале) в совокупности превышают 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва, после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 и абзаце втором части первой настоящего пункта Методик, сумма превышения подлежит вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;
если часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва, после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 и абзаце втором части первой настоящего пункта Методик, сумма превышения подлежит вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;

егер Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) орналастырылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызына ие қаржы ұйымының жай акцияларына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестициялары және шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бір бөлігі жиынтығында Әдістемелердің осы тармағында көрсетілген реттеушілік түзетулер қолданылғаннан кейін резерв ретінде қабылданатын активтер айырмасының 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан және Әдістемелердің 4-тармағының бірінші бөлігінің екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс сомадан асатын болса, артылған сома резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;
Әдістемелердің осы тармағы бірінші бөлігінің бесінші абзацына сәйкес есептелген асып кету сомасы Әдістемелерін осы тармағы бірінші бөлігінің екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге жататын сомаларға азайтылады;
Әдістемелердің осы тармағы бірінші бөлігінің екінші абзацында көрсетілген қаржы құралдарына инвестициялар қаржы құралдарына инвестициялардың жалпы сомасындағы инвестициялар үлесіне қарай резерв ретінде қабылданатын активтерден шегеріледі;
Әдістемелердің 4-тармағына және осы тармағының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарына сәйкес шегерімді есептеу мақсаттары үшін кейінге қалдырылған салық активтері, гудвиллді қоса алғанда, материалдық емес активтерге қатысты танылған кейінге қалдырылған салық міндеттемелерін қоспағанда, шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтері мен өзге де кейінге қалдырылған салық активтері арасындағы тепе-тең негізде кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомасына азайтылады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) шығарылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан да көп пайызына ие қаржы ұйымдарының мерзімсіз қаржы құралдарына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестициялары резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) шығарылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан да көп пайызына ие қаржы ұйымдарының субординарлық борышына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестициялары резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуге тиіс;

если инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в простые акции финансовой организации, в которой филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от размещенных акций (долей участия в уставном капитале) и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, в совокупности превышают 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва, после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 4 Методик, и суммы, подлежащей к вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанной в абзацах втором, третьем и четвертом части первой настоящего пункта Методик, сумма превышения подлежит вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;
сумма превышения, рассчитанная в соответствии с абзацем пятым части первой настоящего пункта Методик, снижается на суммы, подлежащие вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанные в абзацах втором, третьем и четвертом части первой настоящего пункта Методик;
вычет инвестиций в финансовые инструменты, указанных в абзаце втором части первой настоящего пункта Методик, осуществляется из активов, принимаемых в качестве резерва, исходя из доли инвестиций в общей сумме инвестиций в финансовые инструменты;
отложенные налоговые активы для целей расчета вычета в соответствии с пунктом 4 и абзацами четвертым, пятым и шестым части первой настоящего пункта Методик снижаются на сумму отложенных налоговых обязательств, за исключением отложенных налоговых обязательств, признанных в отношении нематериальных активов, включая гудвилл, на пропорциональной основе между отложенными налоговыми активами, признанными в отношении вычитаемых временных разниц и иными отложенными налоговыми активами;
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в бессрочные финансовые инструменты финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), подлежат вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;
инвестиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в субординированный долг финансовых организаций, в которых филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, подлежат вычету из активов, принимаемых в качестве резерва;

резерв ретінде қабылданатын активтер есебінен шегерілмейтін инвестициялар Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы активтерінің кестесіне және Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы активтерінің кестесіне сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
3-параграф. Активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша есептеу
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша есептелген активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері мынадай формуламен есептеледі:
А1 – кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша есептелген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер;
А – Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерінің кестесінде көзделген активтер және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес олар бойынша құрылған провизиялар (резервтер) сомасын шегергендегі кепілсіз тұтынушылық қарыздар;
МТ – Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы активтерінің кредиттік тәуекел дәрежесі не Әдістемелерге 3-қосымшаға сәйкес Борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәндерінде көзделген кредиттік тәуекел дәрежесі (кепілсіз тұтынушылық қарыздар жағдайында);
ШЫ – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес олар бойынша құрылған провизиялар (резервтер) сомасы шегеріле отырып, Әдістемелерге 4-қосымшаға сәйкес Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде көзделген шартты және ықтимал міндеттемелер;
КК – Әдістемелерге 4-қосымшаға сәйкес Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде көзделген конверсия коэффициенті;
ТД – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы кредиттік тәуекелдерді көтеретін, Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері кестесінде көзделген контрагенттің санатына сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі;

инвестиции, не вычитаемые из расчета активов, принимаемых в качестве резерва, взвешиваются по степени кредитного риска в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам, и Таблицей активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам.
Параграф 3. Расчет активов, условных и возможных обязательств по степени кредитного риска
6. Активы, условные и возможные обязательства по степени кредитного риска филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитываются по следующей формуле:
А1 – активы, условные и возможные обязательства, рассчитанные по степени кредитного риска;
А – активы, предусмотренные Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам и беззалоговые потребительские займы, за вычетом суммы созданных по ним провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
РВ – степень кредитного риска активов, предусмотренная Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам либо степень кредитного риска, предусмотренная Значениями коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки согласно приложению 3 к Методикам (в случае беззалоговых потребительских займов);
УВ – условные и возможные обязательства, предусмотренные Таблицей условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 4 к Методикам, за вычетом суммы созданных по ним провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
КК – коэффициент конверсии, предусмотренный Таблицей условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 4 к Методикам;
СР – степень кредитного риска, соответствующая категории контрагента, предусмотренной Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам, по которому филиал банка-нерезидента Республики Казахстан несет кредитные риски;

Қ – своптардың, фьючерстердің, опциондардың, форвардтардың нарықтық құны (алмастыру құны) (сатып алуға арналған мәмілелер бойынша – қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының нақтылы келісімшарттық құнынан асып кету шамасы (көрсетілген қаржы құралдарының құны, олар бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелер жасалған күні көрсетілген); Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында талаптар қалыптастырылатын валюта (бивалюталық қаржы құралдары үшін). Егер қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның номиналды келісімшарттық құнынан аз немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады); сатуға арналған мәмілелер бойынша – қаржы құралының номиналды келісімшарттық құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асып кету шамасы. Егер қаржы құралының номиналды келісімшарттық құны оның ағымдағы нарықтық құнынан аз немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады); бивалюталық қаржы құралдары бойынша (талап пен міндеттеме әр түрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары бойынша) – есептілікті жасау күніндегі бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгемен баламасынан талаптардың теңгемен баламасының асып кету шамасы. Егер талаптардың теңгемен баламасының шамасы міндеттемелердің теңгемен баламасынан аз немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады));
КТ – Әдістемелерге 5-қосымшаға сәйкес Туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел коэффициенттерінің кестесінде көзделген кредиттік тәуекел коэффициентіне своптардың, фьючерстердің, опциондардың не форвардтардың номиналды келісімшарттық құнының көбейтіндісі (пайызбен) ретінде есептелетін және своп, фьючерс, опцион немесе форвард операциялары бойынша көрсетілген қаржы құралдарын өтеу мерзімімен айқындалатын кредиттік тәуекел.
7. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиттік тәуекелі ескеріле отырып мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер есебіне мыналар:
сатылған опциондар;
орындалуы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үшінші тұлғалар алдындағы міндеттемелерін орындауына толық байланысты және олар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында қосымша кредиттік тәуекелдер туындамайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шартты және ықтимал міндеттемелері енгізілмейді.
8. Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының активтері, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер мынадай формуламен есептеледі:
А1 – кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша есептелген активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер;
А – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес олар бойынша құрылған провизиялардың (резервтердің) сомасын шегергенде Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы активтерінің кестесінде көзделген активтер;
МТ – Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының активтер кестесінде көзделген активтердің кредиттік тәуекел дәрежесі;
ШЫ – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес олар бойынша құрылған провизиялар (резервтер) сомасы шегеріле отырып, Әдістемелерге 4-қосымшаға сәйкес Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде көзделген шартты және ықтимал міндеттемелер;
КК – Әдістемелерге 4-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде көзделген конверсия коэффициенті;
ТД – Қазақстан Республикасының бейрезиденті ислам банкінің филиалы кредиттік тәуекелдерді көтеретін Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалы активтерінің кестесінде көзделген контрагенттің санатына сәйкес келетін кредиттік тәуекел дәрежесі.

С – рыночная стоимость (стоимость замещения) свопов, фьючерсов, опционов, форвардов (по сделкам на покупку – величина превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента (стоимости указанных финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета; валюта, по которой у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан формируются требования (для бивалютных финансовых инструментов). Если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю); по сделкам на продажу – величина превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. Если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю); по бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) – величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. Если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю));
КР – кредитный риск, который рассчитывается как произведение номинальной контрактной стоимости свопов, фьючерсов, опционов либо форвардов на коэффициент кредитного риска, предусмотренный Таблицей коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов (в процентах) согласно приложению 5 к Методикам, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов по операциям своп, фьючерс, опцион или форвард.
7. В расчет условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не включаются:
проданные опционы;
условные и возможные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, исполнение которых полностью зависит от исполнения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан обязательств перед третьими лицами и по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не возникает дополнительных кредитных рисков.
8. Активы, условные и возможные обязательства по степени кредитного риска филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан рассчитываются по следующей формуле:
А1 – активы, условные и возможные обязательства, рассчитанные по степени кредитного риска;
А – активы, предусмотренные Таблицей активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам, за вычетом суммы созданных по ним провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
РВ – степень кредитного риска активов, предусмотренная Таблицей активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам;
УВ – условные и возможные обязательства, предусмотренные Таблицей условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 4 к Методикам, за вычетом суммы созданных по ним провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
КК – коэффициент конверсии, предусмотренный Таблицей условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 4 к Методикам;
СР – степень кредитного риска, соответствующая категории контрагента, предусмотренной Таблицей активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам, по которому филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан несет кредитные риски.

9. Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің есебіне Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі) филиалының осы тармақта көзделген активтері мынадай тәртіппен енгізіледі:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында) түзетілген құны аталған активтер көлемінің 50 (елу) пайызынан кем емес қамтамасыз етуі (Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері кестесінің 1, 2, 3, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-жолдарында көрсетілген активтер түріндегі не Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері кестесінің 1, 2, 3, 11, 12 және 13-жолдарында көрсетілген активтер түріндегі) бар сауда делдалы ретіндегі сауда қызметін қаржыландыру кезінде салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар (исламдық бағалы қағаздар), қарыздар, коммерциялық кредиттер Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында) осы тармаққа сәйкес түзетілген қамтамасыз ету құнын анықтауға мүмкіндік беретін барабар есепке алу жүйесі болған кезде түзетілген қамтамасыз ету құнын шегергендегі тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер есебіне енгізіледі.
Түзетілген қамтамасыз ету құны (Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері кестесінің 1, 2, 3, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-жолдарында не Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының активтері кестесінің 1, 2, 3, 11, 12 және 13-жолдарында көрсетілген активтер түріндегі) мыналарға:
салымдардың, оның ішінде осы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалындағы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалындағы) қамтамасыз ету ретінде ұсынылған салымдар сомасының 100 (бір жүз) пайызына;
қамтамасыз етуге берілген бағалы қағаздардың (исламдық бағалы қағаздардың) нарықтық құнының 95 (тоқсан бес) пайызына;
қамтамасыз етуге берілген тазартылған бағалы металдардың нарықтық құнының 85 (сексен бес) пайызына тең болады.
Салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың (исламдық бағалы қағаздардың) қамтамасыз етілмеген бөлігі салымдарға, дебиторлық берешекке, сатып алынған бағалы қағаздарға (исламдық бағалы қағаздарға) сәйкес келетін Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы активтерінің кестесіне не Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалы активтерінің кестесіне сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген:
офшорлық аймақтар аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген;
жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайыздан астамын иеленуші офшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғаға тәуелді немесе офшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысы бойынша еншілес болып табылатын;
офшорлық аймақтар азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне ұсынылған салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар (исламдық бағалы қағаздар) осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген қамтамасыз етудің болуына қарамастан, Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы активтерінің кестесіне не Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалы активтерінің кестесіне сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген:
офшорлық аймақтар аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген, бірақ Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес борыштық рейтингі бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе міндеттемелерінің барлық сомасының қамтамасыз етілуіне аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингі бар бас ұйымның тиісті кепілдігі барларына;

9. В расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска, активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные настоящим пунктом, включаются в следующем порядке:
1) вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги (исламские ценные бумаги), займы, коммерческие кредиты при финансировании торговой деятельности в качестве торгового посредника, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеется обеспечение (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 Таблицы активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам либо в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 11, 12 и 13 Таблицы активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам), скорректированная стоимость которого составляет не менее 50 (пятидесяти) процентов объема указанных активов, при наличии в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиале исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) адекватных систем учета, позволяющих определить скорректированную стоимость обеспечения в соответствии с настоящим пунктом, включаются в расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска, за минусом скорректированной стоимости обеспечения.
Скорректированная стоимость обеспечения (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 Таблицы активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам либо в строках 1, 2, 3, 11, 12 и 13 Таблицы активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам) равняется:
100 (ста) процентам суммы вкладов, в том числе в данном филиале банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиале исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), предоставленных в качестве обеспечения;
95 (девяносто пяти) процентам рыночной стоимости ценных бумаг (исламских ценных бумаг), переданных в обеспечение;
85 (восьмидесяти пяти) процентам рыночной стоимости аффинированных драгоценных металлов, переданных в обеспечение.
Необеспеченная часть вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг (исламских ценных бумаг) взвешивается согласно Таблице активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам либо Таблице активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам по степени кредитного риска, соответствующей вкладам, дебиторской задолженности, приобретенным ценным бумагам (исламским ценным бумагам).
Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги (исламские ценные бумаги), указанные в части первой настоящего подпункта, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
зарегистрированным в качестве юридического лица на территории офшорных зон;
являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории офшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории офшорной зоны;
являющимся гражданами офшорных зон;
взвешиваются по степени кредитного риска, согласно Таблице активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам либо Таблице активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам, независимо от наличия обеспечения, указанного в части первой настоящего подпункта.
Вклады, дебиторская задолженность и приобретенные ценные бумаги (исламские ценные бумаги), указанные в абзаце первом настоящего подпункта, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
зарегистрированным в качестве юридического лица на территории офшорных зон, но имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) (далее – другие рейтинговые агентства) или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;

офшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғалар немесе олардың азаматтары не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттеме қабылдамаған офшорлық аумақтар тізбесіне енгізген мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғалар немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне немесе жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайыздан астамын иеленуші не көрсетілген офшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысы бойынша еншілес болып табылатын ұйымдарға қойылатын талаптарды қоспағанда, жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайызынан астамын иеленуші, офшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға тәуелді немесе офшорлық аймақ аумағында тіркелген заңды тұлғаға қатысы бойынша еншілес болып табылатын, бірақ аталған деңгейден төмен емес рейтингі бар немесе рейтингі аталған деңгейден төмен емес бас ұйымның тиісті кепілдігіне сәйкес келетіндеріне міндеттемелерінің барлық сомасының қамтамасыз етуіне;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне ұсынылған салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар (исламдық бағалы қағаздар) тәуекелдің нөл дәрежесі бойынша мөлшерленеді;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында) экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар ұлттық компаниямен жасалған сақтандыру төлемі бойынша міндеттемелерді шартсыз және қайтарып алынбайтын орындау туралы тармақтары бар сақтандыру шарты түріндегі, сомасы көрсетілген қарыздар көлемінің кемінде 50 (елу) пайызын жабатын қамтамасыз етуі бар сауда делдалы ретінде (Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін) сауда қызметін қаржыландыру кезіндегі қарыздар (кредиттер), коммерциялық кредиттер қамтамасыз етудің түзетілген құнын шегергендегі кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің есебіне енгізіледі.
Экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар ұлттық компаниямен жасалған сақтандыру төлемі жөніндегі міндеттемелерді шартсыз және қайтарып алынбайтын орындау туралы тармақтарды қамтитын сақтандыру шарты түрінде түзетілген қамтамасыз ету құны сақтандыру шартының 95 (тоқсан бес) пайызына тең болады;
3) салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар (исламдық бағалы қағаздар), сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру кезіндегі қарыздар, коммерциялық кредиттер (Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін), контрагенттен төмен кредиттік тәуекел дәрежесі бар ұйымдар кепілдік берген (сақтандырған) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестицияларының есебіне енгізілмеген инвестициялар борышкердің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің есебіне (салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың (исламдық бағалы қағаздардың), қарыздардың, инвестициялардың есебіне енгізілмеген инвестициялардың кепілдік берілген (сақтандырылған) сомасын шегергенде) енгізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) инвестицияларының есебіне енгізілмеген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың (исламдық бағалы қағаздардың), қарыздардың, инвестициялардың кепілдік берілген (сақтандырылған) сомасы тиісті кепілгердің (сақтандырушының) дебиторлық берешегінің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.

являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории офшорных зон, владеющих в отдельности более 5 (пятью) процентами уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории офшорной зоны, но имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств, за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории офшорных зон, или их гражданами либо юридическими лицами, зарегистрированными на территории государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню офшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или их гражданами, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более 5 (пятью) процентами уставного капитала, либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных офшорных зон;
взвешиваются по нулевой степени кредитного риска;
2) займы (кредиты), коммерческие кредиты при финансировании торговой деятельности в качестве торгового посредника (для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеется обеспечение в виде договора страхования, содержащего пункты о безусловном и безотзывном исполнении обязательств по страховой выплате, заключенного с национальной компанией, осуществляющей функции по поддержке экспорта и имеющей государственную гарантию Правительства Республики Казахстан, сумма которого покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов объема указанных займов, включаются в расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска, за минусом скорректированной стоимости обеспечения.
Скорректированная стоимость обеспечения в виде договора страхования, содержащего пункты о безусловном и безотзывном исполнении обязательств по страховой выплате, заключенного с национальной компанией, осуществляющей функции по поддержке экспорта и имеющей государственную гарантию Правительства Республики Казахстан, равняется 95 (девяноста пяти) процентам суммы договора страхования;
3) вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги (исламские ценные бумаги), займы, коммерческие кредиты при финансировании торговой деятельности в качестве торгового посредника (для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), инвестиции, не включенные в расчет инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень кредитного риска ниже контрагента, включаются в расчет активов, взвешенных по степени риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг (исламских ценных бумаг), займов, инвестиций, не включенных в расчет инвестиций) по степени кредитного риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг (исламских ценных бумаг), займов, инвестиций, не включенных в расчет инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешивается по степени кредитного риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).

10. Егер бағалы қағаздың (исламдық бағалы қағаздың) арнайы борыштық рейтингі болса, онда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) активтерін кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде бағалы қағаздардың рейтингі ескеріледі.
11. Әдістемелердің 6-тармағына (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы үшін) және Әдістемелердің 8-тармағына (Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін) сәйкес нарықтық тәуекелді есептегенде активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің есебіне енгізілген активтер валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының есебіне енгізілген активтерді қоспағанда, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің есебіне енгізілмейді.
12. Әдістемелердің осы тарауының 4-параграфына сәйкес нарықтық тәуекелді есептегенде активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің есебіне енгізілген шартты және ықтимал міндеттемелер валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының есебіне енгізілген шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің есебіне енгізілмейді.
4-параграф. Активтерді, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелерді нарықтық тәуекелді ескере отырып есептеу
13. Активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) нарықтық тәуекелі ескеріле отырып, мынадай формуламен есептеледі:
k1– 12,5-ке (он екі бүтін оннан беске) тең болатын келтіру коэффициенті;
Т1 – Әдістемелердің 14-тармағына сәйкес есептелген, сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
Т2 – Әдістемелердің 15-тармағына сәйкес есептелген, базалық активтері акциялар немесе акциялардың индекстері болып табылатын акциялардың және туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
Т3 – Әдістемелердің 16-тармағына сәйкес есептелген, валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел.
Нарықтық тәуекел ескерілген активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің есебіне (валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарын қоспағанда) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы нарықтық (әділ) құны бойынша есепке алатын (бұдан әрі – нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары) және мынадай талаптардың кез келгеніне сәйкес келетін:

10. Если ценная бумага (исламская ценная бумага) имеет специальный долговой рейтинг выпуска, то при взвешивании активов филиала банка нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по степени кредитного риска учитывается рейтинг ценной бумаги.
11. Активы, включенные в расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска в соответствии с пунктом 6 Методик (для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) и пунктом 8 Методик (для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), не включаются в расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска, за исключением активов, включенных в расчет финансовых инструментов с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов.
12. Условные и возможные обязательства, включенные в расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска в соответствии с параграфом 4 настоящей главы Методик, не включаются в расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска, за исключением условных и возможных обязательств, включенных в расчет финансовых инструментов с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов.
Параграф 4. Расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска
13. Активы, условные и возможные требования и обязательства с учетом рыночного риска филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитываются по следующей формуле:
k1– коэффициент приведения, равный 12,5 (двенадцать целых пять десятых);
Р1 – риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения рассчитанный в соответствии с пунктом 14 Методик;
Р2 – риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций и производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции, рассчитанный в соответствии с пунктом 15 Методик;
Р3 – риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов рассчитанный в соответствии с пунктом 16 Методик.
В расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска (за исключением риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов) включаются активы, условные и возможные требования и обязательства, учитываемые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по рыночной (справедливой) стоимости (далее – финансовые инструменты с рыночным риском) и соответствующие любому из следующих условий:

1) сатып алу құны мен сату құны арасындағы айырмадан көрсетілген кезеңде кіріс алу үшін оларды сатып алған жылдан кейінгі 3 (үш) жыл ішінде сату мақсатында сатып алынған;
2) нарықтық тәуекелі бар басқа қаржы құралдары бойынша нарықтық тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында сатып алынған активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер енгізіледі.
14. Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел (Т2) мынадай формуламен есептеледі:
Т1 = ЕПР + ЖПТ, мұндағы:
ЕПТ – ерекше пайыздық тәуекел, ол сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, осы тармақтың бесінші бөлігіне сәйкес ерекше пайыздық тәуекелдің коэффициенттері бойынша мөлшерленген бiрыңғай қаржы құралдары (мынадай талаптарға сәйкес келетін қаржы құралдары: бір эмитент шығарған; кірістілігінің мөлшері тең; олардың нарықтық құны бірдей валютамен көрсетілген; өтегенге дейін мерзімі тең) бойынша ашық позициялардың сомасы ретінде есептеледі.
Ерекше пайыздық тәуекелді (ЕПТ) есептеу мақсатында сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бiрыңғай қаржы құралдары бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позиция:
сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, сондай-ақ сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарын сатуға талаптарды білдіретін қаржы құралдарының сомасы;
сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарын сатуға міндеттемелерді білдіретін қаржы құралдарының сомасы арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Опциондар есептi кезеңнiң соңғы жұмыс күнiндегі жағдай бойынша қалыптасқан опциондардың нарықтық құны мөлшерiндегi ашық позицияның (ұзақ немесе қысқа) есебiне қосылады.
Сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар бiрыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позиция (ұзақ немесе қысқа) көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны айқындалған валюталар бойынша есептеледi.
Сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар бiрыңғай қаржы құралдары бойынша ашық позициялар ерекше пайыздық тәуекел коэффициенттерi бойынша мынадай тәртiппен мөлшерленеді:
1) 0 (нөл) пайыздық коэффициент бойынша – Қазақстан Республикасының Үкiметi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің кепілдігі бар бағалы қағаздар, тәуелсiз рейтингi Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi және орталық банктерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар түрiндегi, сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдары;

1) приобретены с целью продажи в течение 3 (трех) лет, следующих за годом их приобретения для получения дохода в указанном периоде от разницы между стоимостью покупки и стоимостью продажи;
2) приобретены с целью хеджирования рыночных рисков по другим финансовым инструментам с рыночным риском.
14. Риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (Р1), рассчитывается по следующей формуле:
Р1 = СПР + ОПР, где:
СПР – специфический процентный риск, который рассчитывается как сумма открытых позиций по однородным финансовым инструментам (финансовым инструментам, соответствующим следующим условиям: выпущены одним эмитентом; имеют равный размер доходности; их рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте; имеют равный срок до погашения) с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения, взвешенным по коэффициентам специфического процентного риска согласно части пятой настоящего пункта.
В целях расчета специфического процентного риска (СПР) открытая (длинная или короткая) позиция по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения, рассчитывается как разница между:
суммой финансовых инструментов с рыночным риском, связанных с изменением ставки вознаграждения, в том числе представляющих собой требования на продажу финансовых инструментов с рыночным риском, связанных с изменением ставки вознаграждения;
суммой финансовых инструментов с рыночным риском, связанных с изменением ставки вознаграждения, представляющих собой обязательства на продажу финансовых инструментов, связанных с изменением ставки вознаграждения.
Опционы включаются в расчет открытой позиции (длинной или короткой) в размере рыночной стоимости опционов, сложившихся по состоянию за последний рабочий день отчетного периода.
Открытая (длинная или короткая) позиция по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения, рассчитывается в разрезе валют, в которых определены рыночные стоимости указанных финансовых инструментов.
Открытые позиции по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения, взвешиваются по коэффициентам специфического процентного риска в следующем порядке:
1) по коэффициенту 0 (ноль) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением ставки вознаграждения в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), ценных бумаг, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг других рейтинговых агентств), ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";

2) 0,25 (нөл бүтін жүзден жиырма бес) пайыздық коэффициент бойынша – Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктері шығарған, тәуелсіз рейтингі Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-дан "ВВВ"-ге дейінгі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздар, тізбесі Банктер туралы заңның 72-бабының 1-тармағына сәйкес әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі үшін пруденциялық нормативтерде, олардың шекті мәндерінде және есептеу әдістемелерінде (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) айқындалған халықаралық қаржы ұйымдары (бұдан әрі – халықаралық қаржы ұйымдары) шығарған бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және тізбесі Пруденциялық нормативтерде айқындалған халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың (бұдан әрі – халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар) ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар түріндегі, өтеу мерзімі 6 (алты) айдан аз сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары;
3) 1 (бір) пайыздық коэффициент бойынша – Әдістемелердің осы тармағы бесінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетiлген сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар, өтеу мерзiмi 6 (алты) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейiнгi қаржы құралдары;
4) 1,6 (бір бүтін оннан алты) пайыздық коэффициент бойынша – Әдістемелердің осы тармағы бесінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетiлген сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар, өтеу мерзiмi 24 (жиырма төрт) айдан асатын қаржы құралдары;
5) 8 (сегіз) пайыздық коэффициент бойынша – Әдістемелердің осы тармағы бесінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетiлгенді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдары.
Туынды қаржы құралдары ерекше пайыздық тәуекел есебiне қосылмайды.
ЖПТ – жалпы пайыздық тәуекел, ол:
әрбір уақыт аралығындағы мөлшерленген жабық позициялар сомасының 10 (он) пайызының;
1-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
2-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 30 (отыз) пайызының;
3-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 30 (отыз) пайызының;

2) по коэффициенту 0,25 (ноль целых двадцать пять сотых) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением ставки вознаграждения со сроком погашения менее 6 (шести) месяцев в виде государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых от "А+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями, перечень которых определен пруденциальными нормативами для банка с универсальной банковской лицензией, банка с базовой банковской лицензией, исламского банка, их предельными значениями и методиками расчетов в соответствии с пунктом 1 статьи 72 Закона о банках (далее – Пруденциальные нормативы) (далее – международные финансовые организации), ценных бумаг, включенных в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, перечень которых определен Пруденциальными нормативами (далее – организаторы торгов, признаваемые международными фондовыми биржами);
3) по коэффициенту 1 (один) процент – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением ставки вознаграждения, указанные в подпункте 2) части пятой настоящего пункта Методик, со сроком погашения от 6 (шести) до 24 (двадцати четырех) месяцев;
4) по коэффициенту 1,6 (одна целая шесть десятых) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением ставки вознаграждения, указанные в подпункте 2) части пятой настоящего пункта Методик, со сроком погашения более 24 (двадцати четырех) месяцев;
5) по коэффициенту 8 (восемь) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением ставки вознаграждения, за исключением указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части пятой настоящего пункта Методик.
Производные финансовые инструменты в расчет специфического процентного риска не включаются.
ОПР – общий процентный риск, который рассчитывается как сумма:
10 (десять) процентов суммы закрытых взвешенных позиций в каждом временном интервале;
40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 1;
30 (тридцать) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 2;
30 (тридцать) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 3;

1 және 2-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
2 және 3-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
1 және 3-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 100 (бір жүз) пайызының;
қалған мөлшерленген ашық позиция мөлшерiнiң 100 (бір жүз) пайызының сомасы ретінде есептеледі.
Жалпы операциялық тәуекелді есептеу мақсатында мөлшерленген позициялар мынадай тәртiппен есептеледi:
1) сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты қаржы құралдары бойынша ашық позиция мөлшерiн айқындау.
Ашық позицияның мөлшерiн айқындау кезiнде сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты қаржы құралдары (фьючерстiк келiсiмшарттар, форвардтық келiсiмшарттар, пайыздық мөлшерлемедегi форвардтық келiсiмшарт) (бұдан әрi – сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты туынды қаржы құралдары) мөлшері тиiстi базистiк активтердiң нарықтық құнымен көрсетiлетiн ұзақ және қысқа позициялардың комбинациясы ретiнде қарастырылады.
Сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты туынды қаржы құралдарын өтеу мерзiмi туынды қаржы құралдарын жеткiзуге немесе орындауға дейінгі мерзім мен олардың базистік активінің айналыста болу мерзімінің сомасы ретiнде есептеледi (базистiк активтi жеткiзу талабы бар туынды қаржы құралының жағдайында – ұзақ позицияға қосылатын туынды қаржы құралын өтегенге дейiнгi мерзiм қосылады, базистiк активтi жеткiзу мiндеттемесi бар туынды қаржы құралының жағдайында – қысқа позицияға қосылатын туынды қаржы құралын өтегенге дейiнгi мерзiм қосылады).
Своп ашық позициясының мөлшерiн айқындау кезiнде келiсiмшарттар базистiк активтер айқындайтын өтеу мерзiмдері бар тиiстi базистiк активтермен көрсетiлген ұзын және қысқа позициялардың комбинациясы ретiнде қаралады.
Ашық позицияны есептеу кезiнде мынадай талаптарға сәйкес келетiн борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға арналған талапты немесе сатуға мiндеттеменi білдіретін, сыйақы мөлшерлемесiнің өзгеруіне байланысты мерзiмдi туынды қаржы құралдары арасындағы өзара қарама-қарсы позицияларды есепке алуға рұқсат етіледі:
борыштық бағалы қағаздарды бiр эмитенттің шығаруы;
борыштық бағалы қағаздардың белгiлi бiр шетел валютасындағы немесе теңгедегі нарықтық құнының тең болуы;
борыштық бағалы қағаздардың өзгермелі сыйақы мөлшерлемесінің тең болуы;
борыштық бағалы қағаздардың өтегенге дейiнгi мерзiмiнің тең болуы;
2) ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу Әдістемелерге 6-қосымшаға сәйкес Ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлуге және мынадай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады:
сыйақы мөлшерлемесiнің өзгеруіне, белгiленген сыйақы мөлшерлемесiне байланысты қаржы құралдары кезектi төлем жасау күнiне дейiн қалған мерзiмге қарай уақыт аралықтары бойынша бөлiнедi;
сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне, өзгермелi сыйақы мөлшерлемесiне байланысты қаржы құралдары сыйақы мөлшерлемесiн қайта қарау күнiне дейiн қалған мерзiмге қарай уақыт аралықтары бойынша бөлiнедi;
орындалу мерзiмi 2 (екi) уақыт аралығының шегінде тұрған қаржы құралдары неғұрлым ерте уақыт аралығында бөлiнедi;
конвертацияланбайтын артықшылықты акциялар уақыт аралықтары бойынша дивидендтерді төлеу мерзiмiне қарай бөлiнедi, ал дивидендтер төлеу туралы ақпарат болмаған жағдайда, уақыт аралығы есептілік жасалған күннен бастап жылдық дивидендтердi төлеудің заңды тұлға белгiлеген күнiне дейiн айқындалады;

40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2;
40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3;
100 (сто) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3;
100 (сто) процентов размера оставшейся открытой взвешенной позиции.
В целях расчета общего операционного риска взвешенные позиции рассчитываются в следующем порядке:
1) определяется размер открытой позиции по финансовым инструментам, связанным с изменением ставки вознаграждения.
При определении размера открытой позиции финансовые инструменты (фьючерсные контракты, форвардные контракты, форвардный контракт на процентную ставку), связанные с изменением ставки вознаграждения (далее – производные финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения), рассматриваются как комбинация длинной и короткой позиции, размер которых выражается в рыночной стоимости соответствующих базисных активов.
Срок погашения производных финансовых инструментов, связанных с изменением ставки вознаграждения, рассчитывается как сумма срока до поставки или исполнения производных финансовых инструментов и срока обращения их базисного актива (в случае производного финансового инструмента с требованием на поставку базисного актива – прибавляется срок до погашения производного финансового инструмента, который включается в длинную позицию, в случае производного финансового инструмента с обязательством на поставку базисного актива – прибавляется срок до погашения производного финансового инструмента, который включается в короткую позицию).
При определении размера открытой позиции своп контракты рассматриваются как комбинация длинной и короткой позиций, выраженных в соответствующих базисных активах, со сроками погашения, определяемыми базисными активами.
При расчете открытой позиции допускается зачет взаимно противоположных позиций между срочными производными финансовыми инструментами, связанными с изменением ставки вознаграждения, представляющих требование на покупку или обязательство на продажу долговых ценных бумаг, соответствующих следующим условиям:
долговые ценные бумаги, выпущены одним эмитентом;
долговые ценные бумаги имеют равную рыночную стоимость в определенной иностранной валюте или тенге;
долговые ценные бумаги имеют равную плавающую ставку вознаграждения;
долговые ценные бумаги имеют равный срок до погашения;
2) открытые позиции распределяются по временным интервалам в соответствии с Распределением открытых позиций по временным интервалам согласно приложению 6 к Методикам и следующими условиями:
финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения, с фиксированной ставкой вознаграждения, распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты очередного платежа;
финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения, с плавающей ставкой вознаграждения, распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки вознаграждения;
финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе 2 (двух) временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал;
неконвертируемые привилегированные акции распределяются во временные интервалы в зависимости от сроков выплаты дивидендов, а при отсутствии информации о выплате дивидендов временной интервал определяется от даты составления отчетности до даты выплаты годовых дивидендов, определенной юридическим лицом;

3) әрбір уақыт аралығы iшiнде барлық ұзақ және қысқа ашық позициялар қосылады;
4) әрбір уақыт аралығы бойынша жиынтық ұзақ және жиынтық қысқа позициялар уақыт аралығына сәйкес келетiн коэффициент бойынша мөлшерленеді;
5) мөлшерленген ашық және мөлшерленген жабық позициялар әрбір уақыт аралығы бойынша айқындалады.
Әрбір уақыт аралығының мөлшерленген ұзақ және қысқа позициялары өзара есепке алынады.
Толық өзара есепке алынуға тиiс әрбір уақыт аралығы бойынша мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялар бөліктерінің сомасы уақыт аралығының мөлшерленген жабық позициясын бiлдiредi. Өзара есепке алынуға тиiс емес немесе өзара есепке алынбай қалған мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялардың бөлiгi уақыт аралығының мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позицияларын жасай отырып жиынтықталады.
Уақыт аралықтары мына аймақтар бойынша топтастырылады:
1-аймақ кемінде 1 (бір) жылдық 4 (төрт) уақыт аралығынан тұрады, оның iшiнде кемінде 1 (бір) ай, 1(бір) айдан 3 (үш) айға дейiн, 3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейiн, 6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейiн;
2-аймақ 1 (бiр) жыл мен 4 (төрт) жыл аралығындағы 3 (үш) уақыт аралығынан тұрады, оның iшiнде 1 (бір) жылдан 2 (екі) жылға дейiн, 2 (екі) жылдан 3 (үш) жылға дейiн, 3 (үш) жылдан 4 (төрт) жылға дейiн;
3-аймақ 4 (төрт) жылдан асатын 6 (алты) уақыт аралығынан тұрады, оның iшiнде 4 (төрт) жылдан 5 (бес) жылға дейiн, 5 (бес) жылдан 7 (жеті) жылға дейiн, 7 (жеті) жылдан 10 (он) жылға дейiн, 10 (он) жылдан 15 (он бес) жылға дейiн, 15 (он бес) жылдан 20 (жиырма) жылға дейін, 20 (жиырма) жылдан астам.
Әрбiр аймақтың уақыт аралықтары бойынша мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялар өзара есепке алынуға жатады. Толық өзара есепке алынуға жататын әрбiр аймақтағы уақыт аралықтарының ұзақ немесе қысқа позициялары бөлiктерiнiң сомасы аймақтың мөлшерленген жабық позициясын бiлдiредi.
Өзара есепке алынуға жатпайтын немесе өзара есепке алынбай қалған әрбiр аймақтағы түрлi уақыт аралықтарының мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позицияларының бөлiгi әрбiр аймақтың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позицияларын құрай отырып жинақталады;
6) аймақтар арасындағы мөлшерленген ашық және жабық позициялар айқындалады.
1-аймақтың мөлшерленген ұзақ (қысқа) позициясы 2-аймақтың мөлшерленген қысқа (ұзақ) позициясымен өзара есепке алынады.
Толық өзара есепке алынуға жатқан 1 және 2-аймақтардың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялары мөлшерлерi бөлiктерiнiң сомасы 1 және 2-аймақтардың арасындағы мөлшерленген жабық позицияны бiлдiредi.
2-аймақтың мөлшерленген ұзақ (қысқа) позициясы 3-аймақтың мөлшерленген қысқа (ұзақ) позициясымен өзара есепке алынады.

3) внутри каждого временного интервала суммируются все длинные и короткие открытые позиции;
4) суммарные длинные и суммарные короткие позиции по каждому временному интервалу взвешиваются на коэффициент, соответствующий временному интервалу;
5) определяются открытые взвешенные и закрытые взвешенные позиции по каждому временному интервалу.
Взвешенные длинные и короткие позиции каждого временного интервала взаимно зачитываются.
Сумма частей взвешенных длинных или коротких позиций по каждому временному интервалу, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию временного интервала. Часть взвешенных длинных или коротких позиций, не подлежавших взаимному зачету или оставшихся взаимно не зачтенными, суммируются, образуя взвешенную длинную или короткую позицию временного интервала.
Временные интервалы группируются по следующим зонам:
зона 1 включает 4 (четыре) временных интервала менее 1 (одного) года, в том числе менее 1 (одного) месяца, от 1 (одного) до 3 (трех) месяцев, от 3 (трех) до 6 (шести) месяцев, от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев;
зона 2 включает 3 (три) временных интервала от 1 (одного) года до 4 (четырех) лет, в том числе от 1 (одного) года до 2 (двух) лет, от 2 (двух) до 3 (трех) лет, от 3 (трех) до 4 (четырех) лет;
зона 3 включает 6 (шесть) временных интервала более 4 (четырех) лет, в том числе от 4 (четырех) до 5 (пяти) лет, от 5 (пяти) до 7 (семи) лет, от 7 (семи) до 10 (десяти) лет, от 10 (десяти) до 15 (пятнадцати) лет, от 15 (пятнадцати) до 20 (двадцати) лет, более 20 (двадцати) лет.
Длинные или короткие взвешенные позиции по временным интервалам каждой зоны взаимно зачитываются. Сумма частей длинных или коротких позиций различных временных интервалов в каждой зоне, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию зоны.
Часть взвешенных длинных или коротких позиций различных временных интервалов в каждой зоне, не подлежавших взаимному зачету или оставшихся взаимно не зачтенными, суммируются, образуя взвешенную длинную или короткую позицию каждой зоны;
6) определяются открытые и закрытые взвешенные позиции между зонами.
Открытая взвешенная длинная (короткая) позиция зоны 1 взаимно зачитывается открытой взвешенной короткой (длинной) позицией зоны 2.
Сумма частей размеров взвешенных длинных или коротких позиций зон 1 и 2, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию между зонами 1 и 2.
Открытая взвешенная длинная (короткая) позиция зоны 2 взаимно зачитывается открытой взвешенной короткой (длинной) позицией зоны 3.

Толық өзара есепке алынуға жататын 2 және 3-аймақтардың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялары мөлшерлерi бөлiктерiнiң сомасы 2 және 3-аймақтардың арасындағы мөлшерленген жабық позицияны бiлдiредi.
1-аймақтың мөлшерленген ашық ұзақ (қысқа) позициясы 3-аймақтың мөлшерленген қысқа (ұзақ) позицияларымен өзара есепке алынады.
Толық өзара есепке алынуға жататын 1-аймақтың және 3-аймақтың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялары мөлшерлерi бөлiктерiнiң сомасы 1 және 3-аймақтар арасындағы мөлшерленген жабық позицияны бiлдiредi.
Аймақтар арасындағы өзара есепке алынғаннан кейiн қалған мөлшерленген ашық позициялар қалған мөлшерленген ашық позицияны құрай отырып жиынтықталады.
15. Базалық активі акциялар немесе акцияларға индекс (Р2) болып табылатын акциялардың және туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел акцияларға ерекше тәуекелдің және акцияларға жалпы тәуекелдің сомасы ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
Т2 = АЕТ + АЖТ, мұндағы:
АЕТ – акциялардың нарықтық құнының немесе акциялар индексінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ашық позициялардың (ұзақ және қысқа) сомасына 0,08-ге (нөл бүтін жүзден сегіз) тең ерекше тәуекел коэффициентінің туындысы;
АЖТ – белгілі бір акциялардың немесе акциялардың белгілі бір индексінің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ позициялар сомасы мен қысқа позициялар сомасы арасындағы айырмаға 0,08-ге (нөл бүтін жүзден сегіз) тең жалпы тәуекел коэффициентінің туындысы.
Акциялардың ерекше тәуекелiнің және акциялардың жалпы тәуекелiнің есебiне базистiк активтерi акциялар немесе акциялар индексi болып табылатын акциялардың нарықтық құнының және туынды қаржы құралдарының нарықтық құнының өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар мынадай қаржы құралдары қосылады:
акциялар (сыйақы мөлшерлемесiнiң өзгеруiне байланысты нарықтық тәуекелi бар қаржы құралдары бойынша тәуекелді есептеуге қосылатын конвертацияланбайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда);
конвертацияланатын бағалы қағаздар (конвертацияланатын облигациялар және конвертацияланатын артықшылықты акциялар);
осы тармақтың екінші бөлігінің екiншi және үшiншi абзацтарында көрсетiлген, базистiк активi бағалы қағаздар болып табылатын туынды қаржы құралдары немесе көрсетiлген бағалы қағаздардың индексi.
Ерекше тәуекелді және жалпы тәуекелді есептеу үшін Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушысының немесе халықаралық қор биржалары болып танылатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйесiнде саудаланатын акциялардың нарықтық құнының немесе акциялар индексiнің өзгеруiне байланысты әрбір қаржы құралы бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позициялар айқындалады.
Акциялардың нарықтық құнының немесе акциялар индексiнiң өзгеруiне байланысты қаржы құралдары бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позицияны есептеу кезiнде базистiк активi белгiлi бiр акциялар немесе акциялардың белгiлi бiр индекстері болып табылатын қаржы құралдары базистiк активтердiң нарықтық құнына қайта есептеледі, оның iшiнде:
базистiк активi акциялар болып табылатын фьючерстiк және форвардтық келiсiмшарттар көрсетілген фьючерстiк және форвардтық келiсiмшарттардың нарықтық құны бойынша көрсетiледi;
базистiк активi акциялар индексi болып табылатын фьючерстiк келiсiмшарттар индекс құрамына кiретiн акциялардың нарықтық құны бойынша қайта есептеледі;
базистiк активi акциялар индекстерi болып табылатын своптық келiсiмшарттар индекс құрамына кiретiн акциялардың нарықтық құны сомасына қайта есептелген позицияны бiлдiретiнi ескеріле отырып, базистiк активтердiң көрсетілген позицияларға сәйкес келетін нарықтық құны бойынша қайта есептелген ұзақ және қысқа позициялар комбинациясы ретiнде қаралады;
базалық активi акциялар немесе акциялар индекстерi болып табылатын опциондық келiсiмшарттар олардың есептi кезеңнiң соңғы жұмыс күнiндегі нарықтық құны мөлшерiндегi акциялардың жалпы тәуекелiн есептеуге қосылады.
Белгiлi бір акциялардың немесе акциялардың белгiлi бір индексiнiң нарықтық құнының өзгеруiне байланысты қаржы құралдары бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позиция белгiлi бір акциялардың немесе акциялардың белгiлi бір индексiнiң нарықтық құнының өзгеруiне байланысты (оның ішінде белгілі бір акцияларды сатуға қойылатын талаптарды немесе акциялардың белгілі бір индексі бойынша төлемдерді жүзеге асыруға қойылатын талаптарды білдіретін немесе акциялардың белгілі бір индекстерінің нарықтық бағасының өзгеруіне байланысты қаржы құралдарының сомасы мен, оның ішінде белгілі бір акцияларды сатуға міндеттемелерді немесе акциялардың белгілі бір индексі бойынша төлемдерді жүзеге асыруға міндеттемені білдіретін) қаржы құралдарының сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады..

Сумма частей размеров взвешенных длинных или коротких позиций зон 2 и 3, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию между зонами 2 и 3.
Открытая взвешенная длинная (короткая) позиция зоны 1 взаимно зачитывается открытыми взвешенными короткими (длинными) позициями зоны 3.
Сумма частей размеров взвешенных длинных или коротких позиций зон 1 и 3, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию между зонами 1 и 3.
Открытые взвешенные позиции, оставшиеся после взаимного зачета между зонами, суммируются, образуя оставшуюся открытую взвешенную позицию.
15. Риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций и производных финансовых инструментов, базовым активом которых являются акции или индекс на акции (Р2), определяется как сумма специфического риска на акции и общего риска на акции и рассчитывается по следующей формуле:
Р2 = СРА + ОРА, где:
СРА – произведение коэффициента специфического риска, равного 0,08 (ноль целых восемь сотых), на сумму открытых позиций (длинных и коротких) по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций или индекса на акции;
ОРА – произведение коэффициента общего риска, равного 0,08 (ноль целых восемь сотых), на разницу между суммой длинных позиций и суммой коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции.
В расчет специфического риска на акции и общего риска на акции включаются следующие финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости акций и рыночной стоимости производных финансовых инструментов, базисным активов которых являются акции или индекс на акции:
акции (за исключением неконвертируемых привилегированных акций, включаемых в расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения);
конвертируемые ценные бумаги (конвертируемые облигации и конвертируемые привилегированные акции);
производные финансовые инструменты, базисным активом которых являются ценные бумаги, указанные в абзацах втором и третьем части второй настоящего пункта, или индекс на указанные ценные бумаги.
Для расчета специфического риска и общего риска определяются открытые (длинные или короткие) позиции по каждому финансовому инструменту, связанному с изменением рыночной стоимости на акции или индекса на акции, торгуемому в торговой системе организатора торгов Республики Казахстан или организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами.
При расчете открытой (длинной или короткой) позиции по финансовым инструментам, связанным с изменением рыночной стоимости акций или индекса на акции, финансовые инструменты, базисным активом которых являются определенные акции или определенные индексы на акции, пересчитываются в рыночную стоимость базисных активов, в том числе:
фьючерсные и форвардные контракты, базисным активом которых являются акции, отражаются по рыночной стоимости указанных фьючерсных и форвардных контрактов;
фьючерсные контракты, базисным активом которых является индекс на акции, пересчитывается по рыночной стоимости акций, входящих в состав индекса;
своповые контракты, базисным активом которых являются индексы на акции, рассматриваются как комбинация длинной и короткой позиций, пересчитанных по рыночной стоимости соответствующих указанным позициям базисных активов, с учетом того, что индекс представляет собой позицию, пересчитанную на сумму рыночных стоимостей акций, входящих в состав индекса;
опционные контракты, базовым активом которых являются акции или индексы на акции, включаются в расчет общего риска на акции в размере их рыночной стоимости за последний рабочий день отчетного периода.
Открытая (длинная или короткая) позиция по финансовым инструментам, связанным с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции, определяется как разница между суммой финансовых инструментов, связанных с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции (в том числе представляющих требования на продажу определенных акций или требование на осуществление выплат по определенному индексу на акции и суммой финансовых инструментов, связанных с изменением рыночной цены на определенные акции или определенные индексы на акции, в том числе представляющих собой обязательства на продажу определенных акций или обязательство на осуществление выплат по определенному индексу на акции).

16. Шетел валюталарының айырбас бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел (Р3) мынадай формула бойынша есептеледі:
k2– 0,08-ге (нөл бүтін оннан сегіз) тең валюталық тәуекел коэффициенті;
АҚ – Әдістемелердің 84-тармағына сәйкес есептелген әрбір шетел валютасы бойынша ашық қысқа позициялардың сомасы (абсолюттік мәнде);
АҰҚ – Әдістемелердің 84-тармағына сәйкес есептелген бағалы металдар бойынша ашық (ұзын немесе қысқа) позициялардың сомасы (абсолюттік мәнде);
ОД – Әдістемелердің 84-тармағына сәйкес есептелген әрбір шетел валютасы бойынша ашық ұзын позициялардың сомасы (абсолюттік мәнде).
Әрбір шетел валютасы (бағалы металл, стейблкоин) бойынша ашық (ұзын немесе қысқа) позицияның есебіне шетел валютасында (бағалы металдарда, стейблкоинде) көрсетілген немесе тіркелген активтер, міндеттемелер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, оның ішінде:
шетел валютасында есептелген сыйақыны қоса алғанда, шетел валютасында (бағалы металда, стейблкоинде) көрсетілген (тіркелген) активтер мен міндеттемелердің нарықтық (әділ) құны арасындағы айырма;
форвард немесе фьючерс және опцион операциялары бойынша алынатын және төленетін шетел валютасының (бағалы металдың, стейблкоиннің) мөлшері арасындағы айырма;
шетел валютасында көрсетілген (белгіленген) алынған және берілген кепілдіктер арасындағы айырма.
Көрсетілген айырмалардың оң мәндері шетел валютасы (бағалы металл) бойынша ашық ұзақ позицияларды, ашық теріс мәндер – шетел валютасы (бағалы металл) бойынша қысқа позицияларды білдіреді.
Шетел валютасын немесе бағалы металды сатуға арналған форвард операциялары форвард операциясының базалық активі көлемінің есепті кезеңнің соңғы жұмыс күнінде қалыптасқан базалық активтің нарықтық бағасына көбейтіндісі ретінде есептелетін конвертацияланатын мөлшердегі ашық валюталық позиция есебіне қосылады.
17. Шетел валюталарының айырбас бағамының (бағалы металдардың, стейблкоиндердің нарықтық құнының) өзгеруіне байланысты активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизияларды (резервтерді) шегергенде ашық валюталық позиция есебіне енгізіледі.
18. Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының нарықтық тәуекелін ескере отырып, активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер мынадай формула бойынша есептеледі:
k1– келтіру коэффициенті 12,5-ке (он екі бүтін оннан беске) тең;

16. Риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов иностранных валют и курсов драгоценных металлов (Р3), рассчитывается по следующей формуле:
k2– коэффициент валютного риска, равный 0,08 (ноль целых восемь десятых);
ОК – сумма открытых коротких позиций по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении), рассчитанная в соответствии с пунктом 84 Методик;
ОДК – сумма открытых (длинных или коротких) позиций по драгоценным металлам (в абсолютном значении), рассчитанная в соответствии с пунктом 84 Методик;
ОД – сумма открытых длинных позиций по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении), рассчитанная в соответствии с пунктом 84 Методик.
В расчет открытой (длинной или короткой) позиции по каждой иностранной валюте (драгоценному металлу, стейблкоину) включаются активы, обязательства, условные и возможные требования и обязательства, выраженные или фиксированные в иностранной валюте (драгоценных металлах, стейблкоине), в том числе:
разница между рыночной (справедливой) стоимостью активов и обязательств, выраженных (фиксированных) в иностранной валюте (драгоценном металле, стейблкоине), включая вознаграждение, начисленное в иностранной валюте;
разница между размерами иностранной валюты (драгоценного металла, стейблкоина), получаемой и выплачиваемой по операциям форвард или фьючерс и опцион;
разница между полученными и выданными гарантиями, выраженными (фиксированными) в иностранной валюте.
Положительные значения указанных разниц свидетельствует об открытых длинных позициях по иностранной валюте (драгоценному металлу), открытые отрицательные значения – коротких позициях по иностранной валюте (драгоценному металлу).
Операции форвард на продажу иностранной валюты или драгоценного металла включаются в расчет открытой валютной позиции в сконвертированном размере, рассчитываемом как произведение объема базового актива операции форвард на рыночную цену базового актива, сложившуюся за последний рабочий день отчетного периода.
17. Активы, условные и возможные требования и обязательства, связанные с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов, стейблкоинов), включаются в расчет открытой валютной позиции за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
18. Активы, условные и возможные требования и обязательства с учетом рыночного риска филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан рассчитываются по следующей формуле:
k1– коэффициент приведения, равный 12,5 (двенадцать целых пять десятых);

Т1 – тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты тауар-материалдық қорлар бойынша тәуекел Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит беру арқылы сауда қызметін қаржыландыру мақсатында коммерциялық кредит беру туралы шартқа немесе Әдістемелердің 19-тармағына сәйкес есептелген лизинг (жалға беру) талаптарымен инвестициялық қызметті жүзеге асыру мақсатында мүліктің лизингі (жалға беру) туралы шартқа сәйкес қайта сатуға арналған бағалы металдарды (шетел валюталарының айырбастау бағамының өзгеруіне байланысты активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер бойынша тәуекелдің есебіне алынатын алтын мен күмісті қоспағанда) қоса алғанда, активтерді тауар-материалдық қорлар түрінде ұстаған кезде туындайды;
Т2 – Әдістемелердің 20-тармағына сәйкес есептелген, сату мақсатында сатып алынған акциялардың, ислам бағалы қағаздарының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел;
Т3 – Әдістемелердің 72-тармағына сәйкес есептелген валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел.
Нарықтық тәуекелді ескере отырып, активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің есебіне (валюталардың айырбастау бағамдарының және бағалы металдар бағамдарының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекелді қоспағанда) сатып алу құны мен сату құны арасындағы айырмадан көрсетілген кезеңде табыс алу үшін оларды сатып алған жылдан кейінгі 3 (үш) жыл ішінде сату мақсатында сатып алынған Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдары нарықтық құны бойынша ескеретін активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер (бұдан әрі – нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары) енгізіледі.
19. Тауар-материалдық қорлардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты тауар-материалдық қорлар бойынша тәуекел (Т1) мынадай формула бойынша есептеледі:
ТП – тиісті тауар (тауар тобы) бойынша ұзын және қысқа позициялар арасындағы айырма ретінде есептелетін әрбір тауар (тауар тобы) бойынша таза позиция);
БП – позиция белгісін есепке алмағанда, тиісті тауар (тауар тобы) бойынша ұзын және қысқа позициялардың сомасы ретінде есептелетін әрбір тауар (тауар тобы) бойынша брутто-позиция.
Әрбір тауар (тауар тобы) бойынша ұзын және қысқа позициялар барлық ұзын және қысқа позицияларды жиынтықтау арқылы есептеледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін валюталық тәуекелдері бар тауар позицияларын қаржыландыру резерв ретінде қабылданатын активтерді есептеу нысанасы болып табылады және резерв ретінде қабылданатын активтерге қойылатын талап валюталық тәуекелге сәйкес айқындалады.

Р1 – риск по товарно-материальным запасам, связанным с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов, возникающий при держании филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан активов в товарно-материальных запасах, включая драгоценные металлы (за исключением золота и серебра, включаемых в расчет риска по активам, условным и возможным требованиям и обязательствам, связанным с изменением обменного курса иностранных валют) для перепродажи в соответствии с договором о коммерческом кредите в целях финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита или договором о лизинге (аренде) имущества в целях осуществления инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды), рассчитанный в соответствии с пунктом 19 Методик;
Р2 – риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций, исламских ценных бумаг, приобретенных с целью продажи, рассчитанный в соответствии с пунктом 20 Методик;
Р3 – риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов, рассчитанный в соответствии с пунктом 72 Методик.
В расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска (за исключением риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов) включаются активы, условные и возможные требования и обязательства, учитываемые филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан по рыночной стоимости (далее – финансовые инструменты с рыночным риском) приобретенные с целью продажи в течение 3 (трех) лет, следующих за годом их приобретения для получения дохода в указанном периоде от разницы между стоимостью покупки и стоимостью продажи.
19. Риск по товарно-материальным запасам, связанным с изменением рыночной стоимости товарно-материальных запасов (Р1), рассчитывается по следующей формуле:
ЧП – чистая позиция по каждому товару (товарной группе), которая рассчитывается как разница между длинной и короткой позициями по соответствующему товару (товарной группе);
БП – брутто-позиция по каждому товару (товарной группе), которая рассчитывается как сумма длинной и короткой позиций по соответствующему товару (товарной группе) без учета знака позиции.
Длинная и короткая позиции по каждому товару (товарной группе) рассчитываются путем суммирования всех длинных и коротких позиций.
Финансирование товарных позиций, которые имеют для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан валютные риски, также является предметом начисления активов, принимаемых в качестве резерва, и требование к активам, принимаемым в качестве резерва, определяется в соответствии с валютным риском.

20. Сату мақсатында сатып алынған акциялардың, исламдық бағалы қағаздардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша тәуекел (Т2) мына формула бойынша есептеледі:
Т2 = АЕТ + АОТ, мұнда:
АЕТ – акциялардың нарықтық құнының немесе акцияларға индекстің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарымен ерекше тәуекел;
АОТ – акцияларға жалпы тәуекел.
Акцияларға ерекше тәуекелдің және акцияларға жалпы тәуекелдің есебіне нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар мынадай қаржы құралдары енгізіледі:
акциялар (артықшылықты акцияларды қоспағанда);
исламдық бағалы қағаздар;
осы тармақтың екінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарға индекс.
21. Акциялардың нарықтық құнының немесе акциялар индексінің өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ерекше тәуекел (АЕТ) мына формула бойынша есептеледі:
АЕТ = АЕТ1 + АЕТ2, мұнда:
АЕТ1 – 0,08-ге (нөл бүтін жүзден сегізге) тең ерекше тәуекел коэффициенті бойынша мөлшерленген қаржы құралдары бойынша ашық позициялардың (ұзақ және қысқа) сомасы;
АЕТ2 – нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар исламдық бағалы қағаздар бойынша ашық позициялар сомасы ерекше тәуекел коэффициенттері бойынша мынадай тәртіппен мөлшерленеді:
1) 0 (нөл) пайыздық коэффициенті бойынша – нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, оригинатор – ұлттық холдинг, ұлттық басқарушы холдинг құрған ислам арнайы қаржы компаниясы шығарған исламдық бағалы қағаздар, Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған исламдық бағалы қағаздар түріндегі қаржы құралдары;
2) 0,25 (нөл бүтін жүзден жиырма бес) пайыздық коэффициент бойынша – нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, оригинатор – дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) 100 (бір жүз) пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлға құрған ислам арнайы қаржы компаниясы шығарған исламдық бағалы қағаздар, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушыларының және халықаралық қор биржалары болып танылатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген исламдық бағалы қағаздар түріндегі 6 (алты) айдан кем өтеу мерзімі бар қаржы құралдары;

20. Риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций, исламских ценных бумаг, приобретенных с целью продажи (Р2), рассчитывается по следующей формуле:
Р2 = СРА + ОРА, где:
СРА – специфический риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций или индекса на акции;
ОРА – общий риск на акции.
В расчет специфического риска на акции и общего риска на акции включаются следующие финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости:
акции (за исключением привилегированных акций);
исламские ценные бумаги;
индекс на ценные бумаги, указанные в абзацах втором и третьем части второй настоящего пункта.
21. Специфический риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости акций или индекса на акции (СРА), рассчитывается по следующей формуле:
СРА = СРА1 + СРА2, где:
СРА1 – сумма открытых позиций (длинных и коротких) по финансовым инструментам, взвешенная по коэффициенту специфического риска, равному 0,08 (ноль целых восемь сотых);
СРА2 – сумма открытых позиций по исламским ценным бумагам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости, взвешиваемые по коэффициентам специфического риска в следующем порядке:
1) по коэффициенту 0 (ноль) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости в виде исламских ценных бумаг, выпущенных исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором-национальным холдингом, национальным управляющим холдингом, исламских ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) по коэффициенту 0,25 (ноль целых двадцать пять сотых) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости со сроком погашения менее 6 (шести) месяцев в виде исламских ценных бумаг, выпущенных исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором-юридическим лицом, 100 (сто) процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, исламских ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых от "А+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, исламских ценных бумаг, выпущенных международными финансовыми организациями, исламских ценных бумаг, включенных в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами;

3) 1 (бір) пайыздық коэффициент бойынша – нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, Әдістемелердің осы тармағының бірінші бөлігі үшінші абзацының 2) тармақшасында көрсетілген, 6 (алты) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейінгі өтеу мерзімі бар қаржы құралдары;
4) 1,6 (бір бүтін оннан алты) пайыздық коэффициент бойынша – нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар, Әдістемелердің осы тармағының бірінші бөлігі үшінші абзацының 2) тармақшасында көрсетілген, 24 (жиырма төрт) айдан асатын өтеу мерзімі бар қаржы құралдары;
5) 8 (сегіз) пайыздық коэффициент бойынша – Әдістемелердің осы тармағының бірінші бөлігі үшінші абзацының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда, нарықтық құнның өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары.
22. Акцияларға жалпы тәуекел (АЖТ) мына формула бойынша есептеледі:
АЖТ = АЖТ1 + АЖТ2, мұнда:
АЖТ1 – акцияларға жалпы тәуекел 0,08-ге тең жалпы тәуекел коэффициентінің белгілі бір акциялардың немесе акциялардың белгілі бір индексінің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдары бойынша ұзақ позициялар сомасы мен қысқа позициялар сомасының арасындағы айырмасына көбейтіндісін білдіреді;
АЖТ2 – исламдық бағалы қағаздар бойынша жалпы нарықтық тәуекел:
әр уақыт аралығындағы мөлшерленген жабық позициялар сомасының 10 (он) пайызының;
1-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
2-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 30 (отыз) пайызының;
3-аймақтың мөлшерленген жабық позициясы мөлшерiнiң 30 (отыз) пайызының;
1 және 2-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
2 және 3-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 40 (қырық) пайызының;
1 және 3-аймақтар аралығындағы мөлшерленген жабық позиция мөлшерiнiң 100 (бір жүз) пайызының;
қалған мөлшерленген ашық позиция мөлшерiнiң 100 (бір жүз) пайызының сомасын білдіреді.
Мөлшерленген позициялар мынадай тәртiппен есептеледi:
1) нарықтық бағаның өзгеруіне байланысты исламдық бағалы қағаздар бойынша ашық позиция мөлшері айқындалады;
2) ашық позицияларды уақыт аралықтары бойынша бөлу Әдістемелерге 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады:
нарықтық құнның өзгеруіне байланысты исламдық бағалы қағаздар кезекті төлем күніне дейін қалған мерзімге байланысты уақыт аралығы бойынша бөлінеді;
нарықтық құнның өзгеруіне байланысты исламдық бағалы қағаздар кірістілік мөлшерлемесін қайта қарау күніне дейін қалған мерзімге байланысты уақыт аралығы бойынша бөлінеді;
орындалу мерзiмi екi уақыт аралығының шегінде тұрған исламдық бағалы қағаздар неғұрлым ерте уақыт аралығына бөлiнедi;

3) по коэффициенту 1 (один) процент – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости, указанные в подпункте 2) абзаца третьего части первой настоящего пункта Методик, со сроком погашения от 6 (шести) до 24 (двадцати четырех) месяцев;
4) по коэффициенту 1,6 (одна целая шесть десятых) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости, указанные в подпункте 2) абзаца третьего части первой настоящего пункта Методик, со сроком погашения более 24 (двадцати четырех) месяцев;
5) по коэффициенту 8 (восемь) процентов – финансовые инструменты с рыночным риском, связанные с изменением рыночной стоимости, за исключением указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) абзаца третьего части первой настоящего пункта Методик.
22. Общий риск на акции (ОРА) рассчитывается по следующей формуле:
ОРА = ОРА1 + ОРА2, где:
ОРА1 – общий риск на акции, который представляет собой произведение коэффициента общего риска, равного 0,08 (ноль целых восемь сотых), на разницу между суммой длинных позиций и суммой коротких позиций по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции;
ОРА2 – общий рыночный риск по исламским ценным бумагам, который представляет собой сумму:
10 (десять) процентов суммы закрытых взвешенных позиций в каждом временном интервале;
40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 1;
30 (тридцать) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 2;
30 (тридцать) процентов размера закрытой взвешенной позиции зоны 3;
40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 2;
40 (сорок) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 2 и 3;
100 (сто) процентов размера закрытой взвешенной позиции между зонами 1 и 3;
100 (сто) процентов размера оставшейся открытой взвешенной позиции.
Взвешенные позиции рассчитываются в следующем порядке:
1) определяется размер открытой позиции по исламским ценным бумагам, связанным с изменением рыночной цены;
2) распределяются открытые позиции по временным интервалам в соответствии с приложением 6 к Методикам:
исламские ценные бумаги, связанные с изменением рыночной стоимости, распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты очередного платежа;
исламские ценные бумаги, связанные с изменением рыночной стоимости, распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки доходности;
исламские ценные бумаги, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал;

Толық өзара есепке алынуға жататын 2-аймақтың және 3-аймақтың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялары мөлшерлерi бөлiктерiнiң сомасы 2 және 3-аймақтардың арасындағы мөлшерленген жабық позицияны бiлдiредi.
1-аймақтың мөлшерленген ашық ұзақ (қысқа) позициясы 3-аймақтың мөлшерленген қысқа (ұзақ) позицияларымен өзара есепке алынады.
Толық өзара есепке алынуға жататын 1-аймақтың және 3-аймақтың мөлшерленген ұзақ немесе қысқа позициялары мөлшерлерi бөлiктерiнiң сомасы 1 және 3-аймақтар арасындағы мөлшерленген жабық позицияны бiлдiредi.
Аймақтар арасындағы өзара есепке алынғаннан кейiн қалған мөлшерленген ашық позициялар қалған мөлшерленген ашық позицияны құрай отырып жиынтықталады.
Ерекше тәуекелді және жалпы тәуекелді есептеу үшін Қазақстан Республикасының сауда-саттықты ұйымдастырушысының немесе халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйесiнде сатылатын акциялардың нарықтық құнының немесе акциялар индексiнің өзгеруiне байланысты әрбір қаржы құралы бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позициялар айқындалады.
Белгілі бір акциялардың немесе акциялардың белгілі бір индексінің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты қаржы құралдары бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позиция белгілі бір акциялардың немесе акциялардың белгілі бір индексінің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты (оның ішінде белгілі бір акцияларды сатуға қойылатын талаптарды немесе акциялардың белгілі бір индексі бойынша төлемдерді жүзеге асыруға қойылатын талаптарды білдіретін қаржы құралдарының сомасы мен белгілі бір акциялардың немесе акциялардың белгілі бір индекстерінің нарықтық бағасының өзгеруіне байланысты қаржы құралдарының, оның ішінде белгілі бір акцияларды сатуға міндеттемелерді немесе акцияларға белгілі бір индекс бойынша төлемдерді жүзеге асыру міндеттемесін білдіретін) қаржы құралдарының сомасы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
23. Шетел валюталарының айырбастау бағамының және бағалы металдар бағамының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелмен қаржы құралдары бойынша тәуекел (Т3) мына формула бойынша есептеледі:
k2– 0,08-ге (нөл бүтін жүзден сегіз) тең валюталық тәуекел коэффициенті;
АҚ – әрбір шетел валютасы бойынша ашық қысқа позициялар (абсолюттік мәні бойынша);
АҰҚ – бағалы металдар бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позициялар (абсолюттік мәні бойынша);
АҰ – әрбір шетел валютасы бойынша ашық ұзақ позициялар (абсолюттік мәні бойынша).
Әрбір шетел валютасы бойынша ашық валюталық позиция Әдістемелердің 84-тармағына сәйкес есептеледі.
Әрбір шетел валютасы (бағалы метал) бойынша ашық (ұзақ немесе қысқа) позициясының есебіне шетел валютасында (бағалы металмен) көрсетілген немесе тіркелген активтер, міндеттемелер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, оның ішінде:
шетел валютасында (бағалы металмен) көрсетілген (тіркелген) активтер мен міндеттемелердің нарықтық (әділ) құнының арасындағы айырма;
форвард, немесе фьючерс және опцион операциялары бойынша алынатын және төленетін шетел валютасының (бағалы металдың) мөлшерлері арасындағы айырма;
шетел валютасында көрсетілген (тіркелген) алынған және бөлінген кепілдіктердің арасындағы айырма кіреді.
Көрсетілген айырмалардың оң мәндері шетел валютасы (бағалы метал) бойынша ашық ұзақ позициялар, ашық теріс мәндері – шетел валютасы (бағалы метал) бойынша қысқа позициялар туралы растайды.
Шетелдік валюталардың айырбастау бағамының (бағалы металдардың нарықтық құны) өзгеруіне байланысты активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизияларды (резервтерді) шегере отырып, ашық валюталық позицияның есебіне қосылады.

Сумма частей размеров взвешенных длинных или коротких позиций зоны 2 и зоны 3, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию между зонами 2 и 3.
Открытая взвешенная длинная (короткая) позиция зоны 1 взаимно зачитывается открытыми взвешенными короткими (длинными) позициями зоны 3.
Сумма частей размеров взвешенных длинных или коротких позиций зоны 1 и зоны 3, которые подлежали полному взаимному зачету, представляет собой закрытую взвешенную позицию между зонами 1 и 3.
Открытые взвешенные позиции, оставшиеся после взаимного зачета между зонами, суммируются, образуя оставшуюся открытую взвешенную позицию.
Для расчета специфического риска и общего риска определяются открытые (длинные или короткие) позиции по каждому финансовому инструменту, связанному с изменением рыночной стоимости на акции или индекса на акции, торгуемому в торговой системе организатора торгов Республики Казахстан или организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами.
Открытая (длинная или короткая) позиция по финансовым инструментам, связанным с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции, определяется как разница между суммой финансовых инструментов, связанных с изменением рыночной стоимости определенных акций или определенного индекса на акции (в том числе представляющих требования на продажу определенных акций или требование на осуществление выплат по определенному индексу на акции и суммой финансовых инструментов, связанных с изменением рыночной цены на определенные акции или определенные индексы на акции, в том числе представляющих собой обязательства на продажу определенных акций или обязательство осуществления выплат по определенному индексу на акции).
23. Риск по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов иностранных валют и курсов драгоценных металлов (Р3), рассчитывается по следующей формуле:
k2– коэффициент валютного риска, равный 0,08 (ноль целых восемь десятых);
ОК – открытые короткие позиции по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении);
ОДК – открытые (длинные или короткие) позиции по драгоценным металлам (в абсолютном значении);
ОД – открытые длинные позиции по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении).
Открытая валютная позиция по каждой иностранной валюте рассчитывается в соответствии с пунктом 84 Методик.
В расчет открытой (длинной или короткой) позиции по каждой иностранной валюте (драгоценному металлу) включаются активы, обязательства, условные и возможные требования и обязательства, выраженные или фиксированные в иностранной валюте (драгоценных металлах), в том числе:
разница между рыночной (справедливой) стоимостью активов и обязательств, выраженных (фиксированных) в иностранной валюте (драгоценном металле);
разница между размерами иностранной валюты (драгоценного металла), получаемой и выплачиваемой по операциям форвард, фьючерс, опцион;
разница между полученными и выданными гарантиями, выраженными (фиксированными) в иностранной валюте.
Положительные значения указанных разниц свидетельствует об открытых длинных позициях по иностранной валюте (драгоценному металлу), открытые отрицательные значения – коротких позициях по иностранной валюте (драгоценному металлу).
Активы, условные и возможные требования и обязательства, связанные с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов), включаются в расчет открытой валютной позиции за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.

5-параграф. Операциялық тәуекелді есептеу
24. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалының) операциялық тәуекелі мынадай формула бойынша есептеледі:
ОТ – Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) операциялық тәуекелі;
k1– 12,5-ке (он екі бүтін оннан беске) тең болатын келтіру коэффициенті;
– соңғы өткен 3 (үш) жыл iшiндегi жылдық жалпы кірістің орташа шамасы осы жылдардың әр жылы сайын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) таза кіріс алған соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жылдық жалпы кіріс сомасының Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) таза кіріс алған жылдарының санына қатынасы ретiнде есептеледi; k2– 0,08-ге (нөл бүтін жүзден сегіз) тең операциялық тәуекел коэффициенті.
Жаңадан ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) операциялық тәуекелі қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледi және жылдық жалпы кiрiстiң орташа мәні өткен жылдар санын ескере отырып есептеледi.
Соңғы өткен 3 (үш) жыл iшiндегi жылдық жалпы кірістің орташа шамасын айқындау мақсатында жылдық жалпы кіріс:
жиынтық кірістің, корпоративтік табыс салығының, резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстардың;
жиынтық шығыстарды, провизияларды (резервтерді) қалпына келтіруден түскен кірістерді шегергендегі сомасы ретінде айқындалады.
Операциялық тәуекел есебіне Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) зиян шеккен, бірақ провизияларды (резервтерді) қалпына келтіруден болған кірістерді шегергенде резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстарды ескере отырып, оң жалпы кіріс алынған жыл енгізіледі.
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған қаражатқа Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы кепілдік бермейді және мұндай зиян Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының кінәсі бойынша туындаған жағдайды қоспағанда, инвестициялардан келтірілген кез келген зиянды инвестициялық депозиттерді ұстаушылар көтереді. Мұндай активтер бойынша коммерциялық тәуекел Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы үшін резерв ретінде қабылданатын активтерді құруды талап етпейді. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған қаражат есебінен қаржыландырылатын активтер тәуекел деңгейі бойынша сараланатын активтер есебінен алып тасталады.

Параграф 5. Расчет операционного риска
24. Операционный риск филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
ОР – операционный риск филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
k1– коэффициент приведения, равный 12,5 (двенадцать целых пять десятых);
– средняя величина годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года, рассчитываемая как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие 3 (три) года, в каждом из которых филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) был получен чистый доход на количество лет, в которых филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) был получен чистый доход;
k2– коэффициент операционного риска, равный 0,08 (ноль целых восемь сотых).
Для вновь открытого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) операционный риск рассчитывается по истечении финансового года и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
В целях определения средней величины годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года, годовой валовый доход определяется как:
сумма совокупного дохода, корпоративного подоходного налога, расходов на формирование провизий(резервов);
за минусом совокупных расходов, доходов от восстановления провизий (резервов).
В расчет операционного риска включается год, в котором филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) был получен убыток, но с учетом расходов на формирование провизий (резервов) за минусом доходов от восстановления провизий (резервов) получен положительный валовый доход.
Средства, привлеченные по договору об инвестиционном депозите, не гарантируются филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан и любые убытки от инвестиций несут держатели инвестиционных депозитов, за исключением случаев, когда такие убытки возникли по вине филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан. Коммерческий риск по таким активам не требует создания активов, принимаемых в качестве резерва, для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан. Активы, финансируемые за счет средств, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, исключаются из расчета активов, взвешиваемых по степени риска.

6-параграф. Резерв ретінде қабылданатын активтердің буферлерін есептеу
25. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) резерв ретінде қабылданатын активтердің k1 жеткіліктілік коэффициентінің мәніне қосымша ретінде резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті буферлерінің мынадай мәндері қолданылады:
консервациялық буферге қойылатын талап тұрақты негізде орындалады және 2 (екі) пайызды құрайды;
енгізу мөлшері мен мерзімдері "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51-2-бабы төртінші бөлігінің 1-1) тармақшасына, Банктер туралы заңның 73-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес белгілеген макропруденциялық нормативтермен және лимиттермен, олардың нормативтік мәндерімен және есептеу әдістемелерімен айқындалатын контрциклдік буфер және секторлық контрциклдік буфер;
реттеуші буфер халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес Әдістемелердің 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес есептелген провизиялар (резервтер) және Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) бухгалтерлік есебінде қалыптастырылған және көрсетілген провизиялардың (резервтердің) арасындағы оң айырманың (бұдан әрі – оң айырма):
активтердің, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің;
нарықтық тәуекелді ескере отырып есептелген активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің;
операциялық тәуекелдің сомасына қатынасы ретінде есептеледі.
Оң айырманы есептеу мақсаттары үшін Әдістемелердің 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес есептелген провизиялардың (резервтердің) сомасы Әдістемелердің 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес провизияларды (резервтерді) есептеудің соңғы күнінен кейін толық өтелген және (немесе) есептен шығарылған қарыздар және дебиторлық берешек бойынша провизиялар (резервтер) сомасына ай сайын азайтылады.
Оң айырма Әдістемелердің 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес есептелген провизиялар (резервтер) оларды есептеудің соңғы күніне есептелген қарыздар және дебиторлық берешек бойынша есептеледі.
Оң айырманы есептеу кезінде Әдістемелердің 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес есептелген провизиялар (резервтер) сомасы провизияларды (резервтерді) есепке алмағандағы қарыз бойынша берешектен және (немесе) дебиторлық берешектен аспайтын мөлшерде қосылады.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) тексеру нәтижелері бойынша түзетілген оң айырма реттегіш буферді есептеу кезінде есепті айдан кейінгі есепті күннен бастап ескеріледі.

Параграф 6. Расчет буферов активов, принимаемых в качестве резерва
25. В дополнение к значению коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), применяются следующие значения буферов коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва:
требование к консервационному буферу выполняется на постоянной основе и составляет 2 (два) процента;
контрциклический буфер и секторальный контрциклический буфер, размер и сроки введения которых определяются макропруденциальными нормативами и лимитами, их нормативными значениями и методиками расчетов, установленными в соответствии с подпунктом 1-1) части четвертой статьи 51-2 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью третьей пункта 1 статьи 73 Закона о банках;
регуляторный буфер рассчитывается как отношение положительной разницы между провизиями (резервами), рассчитанными в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Методик и провизиями (резервами), сформированными и отраженными в бухгалтерском учете филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (далее – положительная разница) к сумме:
активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска;
активов, условных и возможных требований и обязательств, рассчитанных с учетом рыночного риска;
операционного риска.
Для целей расчета положительной разницы провизии (резервы), рассчитанные в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Методик, ежемесячно уменьшаются на сумму провизий (резервов) по полностью погашенным и (или) списанным займам и дебиторской задолженности после последней даты расчета провизий (резервов) в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Методик.
Положительная разница рассчитывается по займам и дебиторской задолженности, по которым провизии (резервы) в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Методик рассчитаны на последнюю дату их расчета.
При расчете положительной разницы сумма провизий (резервов), рассчитанная в соответствии с пунктами 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Методик, включается в размере, не превышающем задолженность по займу и (или) дебиторской задолженности без учета провизий (резервов).
Положительная разница, скорректированная по результатам проверки уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), учитывается при расчете регуляторного буфера с отчетной даты, следующей за отчетным месяцем.

26. Әдістемелерге сәйкес қалыптасқан қарыздар бойынша провизиялар (резервтер) сомасы қарыз бойынша жалпы баланстық берешек пен қарыз бойынша күтілетін дисконтталған болашақтағы ақша ағыны арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Егер халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизиялар (резервтер) Әдістемелерге сәйкес қалыптастырылған провизиялардан (резервтерден) артық болса, онда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизиялар (резервтер) танылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) активтері бойынша провизияларды (резервтерді) есептеу Әдістемелерге сәйкес алты айда кемінде 1 (бір) рет кезеңділікпен жүзеге асырылады.
27. Провизиялар (резервтер) сомасын есептеу:
құнсыздаған жеке қарыздар бойынша жеке;
құнсызданбаған жеке қарыздар бойынша, сондай-ақ біртекті қарыздар бойынша ұжымдық негізде жүзеге асырылады.
Кредиттік тәуекелдің ұқсас сипаттамалары бар қарыздар тобы біртекті қарыздар деп түсініледі.
28. Қарыздар, егер есепті күні жалпы берешек активтер мен міндеттемелер туралы есептің деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайызынан артық болса, бірақ кемінде 50 (елу) миллион теңгеден аз болмаса жеке қарыздарға жатқызылады.
29. Банктерге және халықаралық қаржы ұйымдарына берілген қарыздар берешек сомасына қарамастан жеке қарыздарға жатқызылады.
30. Есепті күндегі провизияларды (резервтерді) шегергенге дейін қарыз құны (негізгі борыш, есептелген сыйақы және қарыз шарты шеңберінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушыға қоятын өзге талаптары) жалпы берешек ретінде түсіндіріледі. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) және қарыз алушының арасында бірнеше талаптар болған кезде аталған талаптардың жиынтық сомасы жалпы берешек ретінде түсіндіріледі.
(негізгі борыш, есептелген сыйақы және қарыз шарты шеңберінде банктің қарыз алушыға қоятын өзге талаптары) жалпы берешек ретінде түсіндіріледі. Банк пен қарыз алушы арасында бірнеше талаптар болған кезде аталған талаптардың жиынтық сомасы жалпы берешек ретінде түсіндіріледі.
31. Банкте қарыз алушыға қоятын бірнеше талап болған кезде талаптардың біреуі бойынша құнсызданудың объективті растамасының болуы банктің қарыз алушыға қоятын барлық талаптары бойынша құнсызданудың болуын растайды.

26. Сумма провизий (резервов) по займам, сформированная в соответствии с Методиками, рассчитывается как разница между общей балансовой задолженностью по займу и ожидаемыми дисконтированными будущими денежными потоками по займу.
В случае, если провизии (резервы), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, превышают провизии (резервы), сформированные в соответствии с Методиками, то признаются провизии (резервы), сформированные в соответствии международными стандартами финансовой отчетности.
Расчет провизий (резервов) по активам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в соответствии с Методиками осуществляется с периодичностью не реже 1 (одного) раза в шесть месяцев.
27. Расчет сумм провизий (резервов) осуществляется:
отдельно по обесцененным индивидуальным займам;
на коллективной основе по необесцененным индивидуальным займам, а также однородным займам.
Под однородными займами понимаются группа займов со сходными характеристиками кредитного риска.
28. Займы относятся к индивидуальным займам, если общая задолженность на отчетную дату превышает 0,2 (ноль целых двух десятых) процента от активов, принимаемых в качестве резерва, согласно данным отчета об активах и обязательствах, но не менее 50 (пятидесяти) миллионов тенге.
29. Займы, выданные банкам и международным финансовым организациям, относятся к индивидуальным займам вне зависимости от суммы задолженности.
30. Под общей задолженностью понимается стоимость займа (основной долг, начисленное вознаграждение и иные требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к заемщику в рамках договора займа) до вычета провизий (резервов) на отчетную дату. При наличии между филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и заемщиком нескольких требований под общей задолженностью понимается совокупная сумма указанных требований.
31. При наличии у банка нескольких требований к заемщику наличие объективных подтверждений обесценения по одному из требований подтверждает наличие обесценения по всем требованиям банка к заемщику.

32. Қарыздар, егер:
қарыздар жеке қарыздарға жатқызылмаса;
не құнсызданудың объективті белгілері анықталмаса;
не құнсызданудың объективті белгілері анықталса, және келешектегі ақша ағынының келтірілген құны қарыздың провизияларды (резервтерді) шегергенге дейінгі құнынан артық болса ұжымдық негізде бағаланады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) жеке қарыздарға жатқызылмайтын, құнсыздану белгісі бар біртекті қарыздарының портфельдерін қалыптастыруына жол беріледі.
33. Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк), ұлттық басқарушы холдингтерге және олардың еншілес ұйымдарына Қазақстан Республикасы Үкіметінің, ұлттық басқарушы холдингтерінің және оның еншілес ұйымдарының кепілдігімен берілген қарыздар бойынша қойылатын талаптар бойынша провизиялар (резервтер) сомасы есептелмейді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптар бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизиялар (резервтер) мөлшерінен кем емес мөлшердегі провизиялардың (резервтердің) мөлшерін мойындайды.
34. Жеке қарыздар бойынша құнсызданудың объективті растамасы болып табылатын мынадай кез келген оқиғалардың болуы бағаланады:
1) қарыз алушыда (қоса қарыз алушыда) банктің ішкі әдістемесіне (ішкі модельдеріне) сәйкес құнсыздану деңгейіне сәйкес келетін ішкі рейтингінің (балдың) болуы;
2) мынадай белгілерге сәйкес қарыз алушыда біршама қаржылық қиындықтардың болуы:
жеке тұлғалар үшін:
қарыз бойынша төлемдерді тұрақты және (немесе) уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігінің болмауы;
қарыз алушының (қоса қарыз алушының) кірістілік немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің тұрақты және біршама нашарлауы;
кредиттік досьесінің болмауы;
қарыз алушының (қоса қарыз алушының) соңғы 5 (бес) жылдағы кредиттік тарихы немесе қарыз алушының (қоса қарыз алушының) төлем қабілеттілігі туралы өзге де ақпарат қарыз алушының (қоса қарыз алушының) банк алдындағы міндеттемелерін уақтылы орындамағаны немесе негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімін өткізу сомасы 5 000 (бес мың) теңгеден аспайтын (аспаған) және (немесе) мерзімін өткізудің ең көп мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын (аспаған) жағдайларды қоспағанда, төлем жасауға қабілетсіздігі туралы куәландырады;
еңбекпен қамтылмауы немесе коммерциялық қызметінің болмауы;
қарыз алушыға (қоса қарыз алушыға) материалдық зиян келтірген немесе оған өзге коммерциялық қызметті жалғастыруға мүмкіндік бермейтін факторлардың болуы;
қарыз алушының (қоса қарыз алушының) банкпен өз міндеттемелері бойынша есептеспеу ықтималдылығының көп болуы.
заңды тұлғалар үшін:
қарыз алушының (борышкердің, қоса қарыз алушының) қаржылық есептілігін талдаудан, ақша қаражатының қозғалысы бойынша үзінді-көшірмелерден, мониторингтік есептерден және өзге жалпыға қол жетімді дереккөздерден байқалатын қаржылық жағдайының тұрақты және (немесе) біршама нашарлауы;
өткен кезеңдегі шығындардың өсу серпінінің кемінде 12 (он екі) ай болуы;
қарыз алушының қаржылық жағдайын бағалау бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі әдістемесіне сәйкес есептелген коэффициенттердің тиімсіз мәні, төлем қабілеттілігі деңгейінің төмен болуы, қарыз қаражатына қатты мұқтаждық;
теріс меншікті капиталының болуы;
нарықтық үлесінің тұрақты төмендеуі (ақпарат болса), Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) қарыз алушы (борышкер, қоса қарыз алушы) қабылдаған шаралардың қаржылық жағдайды тұрақтандыру үшін тиімді болуына сенімділіктің болмауы;
қарыз алушының (борышкердің, қоса қарыз алушының) қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты бұрын ұсынылған қарызды өтеу мақсатында қарыз алушыға (борышкерге, қоса қарыз алушыға) қарыз беру;
кредит қаражатын "инвестициялық мақсаттарға" (инвестициялық қарыз) нысаналы пайдаланатын заңды тұлғалар үшін:
қарыз алушының (қоса қарыз алушының) қаржылық ахуалының үнемі және (немесе) айтарлықтай нашарлауы, яғни кредиттеудің басынан кірістер, төлем қабілеттілігі және зияндар деңгейі борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейден айтарлықтай жағымсыз ауытқулары бар және бизнес-жоспарды іске асыруға ықпал етеді;
нарықтық үлестің төмендеуі (ақпарат болса);
қарыз алушы (қоса қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық ахуалын тұрақтандыру үшін тиімсіз;
1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге санкциялардың болуы;
төтенше жағдайлардың, сондай-ақ қарыз алушыға (қоса қарыз алушыға) зиян келтірген, алайда оның қызметін тоқтатуға әкелмеген өзге де жағдайлардың болуы.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) рейтингтік бағалаудың үлгісін жасау саласындағы халықаралық ұйымдардың (сарапшылардың) немесе олардың мамандандырылған бөлімшелерінің (Standard & Poor’s Financial Services LLC (Стандард энд Пурс Файнэншл Сервисез Эл-Эл-Си), Fitch Ratings Inc. (Фич Рейтингс Инк.), Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fair (Фэйр), Isaac and Company (FICO) (Айзек энд Компани (ФИСО), Experian plc. (Экспириан Пи-Эл-Си), Deloitte Touche Tohmatsu Limited (Делойт Туш Томацу Лимитед), Ernst & Young Global Limited (Эрнст энд Янг Глобал Лимитед), KPMG (КПМГ), PricewaterhouseCoopers International Limited) (ПрайсвотерхаусКуперс Интернэшнл Лимитед) қатысуымен әзірленген және тестілеуден өткен ішкі рейтинг үлгісі болған кезде, қарыз алушының айтарлықтай қаржылық қиындықтарының бар екендігін анықтау мақсаты үшін ішкі рейтингті пайдаланады;

32. Займы оцениваются на коллективной основе, если:
займы не относятся к индивидуальным;
либо не обнаружены объективные признаки обесценения;
либо обнаружены объективные признаки обесценения, и приведенная стоимость будущих денежных потоков превышает стоимость займа до вычета провизий (резервов).
Допускается формирование филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) портфелей однородных займов с наличием признаков обесценения, которые не относятся к индивидуальным займам.
33. Сумма провизий (резервов) по требованиям к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), национальным управляющим холдингам и их дочерним организациям, по займам, выданным под гарантии Правительства Республики Казахстан, национальных управляющих холдингов и их дочерних организаций, не рассчитывается.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) признает размер провизий (резервов) по требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, в размере не менее размера провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
34. По индивидуальным займам оценивается наличие любого события, являющегося объективным подтверждением обесценения:
1) наличие у заемщика (созаемщика) внутреннего рейтинга (балла), соответствующего уровню обесценения согласно внутренней методике (внутренним моделям) банка;
2) наличие значительных финансовых затруднений заемщика в соответствии со следующими признаками:
для физических лиц:
отсутствие возможности регулярно и (или) своевременно осуществлять платежи по займу;
постоянное и значительное ухудшение уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика);
отсутствие кредитного досье;
кредитная история заемщика (созаемщика) за последние 5 (пять) лет или иная информация о платежеспособности заемщика (созаемщика) свидетельствуют о несвоевременном исполнении обязательств перед банком или неплатежеспособности заемщика (созаемщика), за исключением случаев, когда сумма просрочки по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не превышает (не превышала) 5 000 (пяти тысяч) тенге, и (или) максимальный срок просрочки не превышает (не превышал) 90 (девяносто) календарных дней;
отсутствие трудовой занятости или коммерческой деятельности;
наличие факторов, нанесших заемщику (созаемщику) материальный ущерб или не позволяющих ему продолжать иную коммерческую деятельность;
наличие большой вероятности, что заемщик (созаемщик) не рассчитается с банком по своим обязательствам.
для юридических лиц:
постоянные и (или) существенные ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика), наблюдаемые из анализа финансовой отчетности, выписок по движениям денег, мониторинговых отчетов и иных общедоступных источников;
рост убытков в динамике за предшествующий период составляет не менее 12 (двенадцати) месяцев;
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с внутренней методикой филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по оценке финансового состояния заемщика, низкий уровень платежеспособности, большая зависимость от заемных средств;
наличие отрицательного собственного капитала;
стабильное снижение рыночной доли (при наличии информации), отсутствие уверенности у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния;
предоставление заемщику (должнику, созаемщику) займа в целях погашения ранее предоставленного займа, в связи с ухудшением финансового состояния заемщика (должника, созаемщика);
для юридических лиц с целевым использованием кредитных средств "инвестиционные цели" (инвестиционный заем):
постоянные и (или) существенные ухудшения финансового состояния заемщика (созаемщика), то есть уровень доходов, платежеспособности и убытков с начала кредитования имеет значительные неблагоприятные отклонения от уровня, предусмотренного бизнес-планом должника, и влияет на реализацию бизнес-плана;
снижение рыночной доли (при наличии информации);
принимаемые заемщиком (созаемщиком) меры не эффективны для стабилизации финансового состояния;
наличие санации на срок не более 1 (одного) года;
наличие форс-мажорных обстоятельств, а также иных обстоятельств, нанесших заемщику (созаемщику) материальный ущерб, но не повлекших прекращение его деятельности.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) использует для целей определения наличия значительных финансовых затруднений заемщика использует внутренний рейтинг, при наличии внутренней рейтинговой модели, разработанной и протестированной с участием международных организаций (экспертов) в области моделирования рейтинговых оценок или их специализированных подразделений (Standard & Poor’s Financial Services LLC (Стандард энд Пурс Файнэншл Сервисез Эл-Эл-Си), Fitch Ratings Inc. (Фитч Рейтингс Инк.), Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fair (Фэйр), Isaac and Company (FICO) (Айзек энд Компани (ФИСО), Experian plc. (Экспириан Пи-Эл-Си), Deloitte Touche Tohmatsu Limited (Делойт Туш Томацу Лимитед), Ernst & Young Global Limited (Эрнст энд Янг Глобал Лимитед), KPMG (КПМГ), PricewaterhouseCoopers International Limited) (ПрайсвотерхаусКуперс Интернэшнл Лимитед);

3) негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегінің болуы;
4) соңғы 12 (он екі) ай ішінде қарызды бір және одан көп рет қайта құрылымдау. Қарызды қайта құрылымдау ретінде қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты қарыз шартының тәртібі мен талаптарының кез келген өзгеруі түсініледі. Қайта құрылымдауға мына жағдайлардың кез келгені жатады:
қарыз бойынша төлемдер кестесінің өзгеруі, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) сыйақыны өтеу үшін қарыз бойынша төлемдер бойынша жеңілдік беру не ұзарту, қарыз мерзімін ұзарту, қарыз бойынша бір немесе одан да көп төлемнің мерзімін кейінге қалдыру, қарыз бойынша негізгі борыштың және (немесе) сыйақының бөлігін есептен шығару немесе кешіру, сыйақы бойынша мерзімі өткен төлемдерді капиталдандыру, қарыз валютасын сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті капиталдандыра отырып, бір валютадан басқа валютаға өзгерту (конвертация);
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалындағы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалыдағы), оның ішінде басқа банктердегі қолданыстағы қарыз бойынша берешекті төлеу үшін жаңа қарыз беру. Жаңа және қолданыстағы қарыздарда қайта құрылымдау түріндегі құнсыздану белгісі болады;
мерзімі өткен берешек болған жағдайда кредиттік лимитті ұлғайту;
қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендету;
қарыз бойынша берешекті кепілмен қамтамасыз ету есебінен төмендету.
Осы тармақшаның мақсаты үшін мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру мақсатында жүргізілген қайта құрылымдау қарыздың құнсыздануын объективті түрде растайтын оқиға болып танылмайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген рейтингтік бағалаудың үлгісін жасау саласындағы халықаралық ұйымдардың (сарапшылардың) және олардың мамандандырылған бөлімшелерінің қатысуымен әзірленген және тестілеуден өткен ішкі рейтингтік үлгі болған кезде, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) осы тармақшаның мақсаттары үшін қарыз алушының қаржылық жай-күйінің нашарлауымен соңғы 12 (он екі) айдағы ішкі кредиттік рейтингтің нашарлау серпінімен жиынтықта кредиттік рейтингті таниды; (қоса қарыз алушының) басқа банктерде күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) берген қарызды (айналым қаражатын толықтыруға берілген қарыздарды қоспағанда) нысаналы пайдаланбау;
7) ақпаратты Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі құжаттарына сәйкес ұсыну үшін белгіленген есепті күннен бастап 6 (алты) ай ішінде қарыз алушы (қоса қарыз алушы) заңды тұлғаның қаржылық ахуалын анықтауға мүмкіндік беретін ақпараттың болмауы;

3) наличие просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению сроком свыше 90 (девяносто) календарных дней;
4) реструктуризация займа один и более раз за последние 12 (двенадцать) месяцев. Под реструктуризацией займа понимается любое изменение порядка и условий договора займа в связи с ухудшением финансового состояния заемщика. К реструктуризации относится любой из следующих случаев:
изменение графика платежей по займу, в том числе предоставление либо продление льготного периода по платежам по займу для погашения основного долга и (или) вознаграждения, продление срока займа, отсрочка одного или более платежа по займу, списание или прощение части основного долга и (или) вознаграждения по займу, капитализация просроченных платежей по вознаграждению, изменение (конвертация) валюты займа с одной валюты на другую с капитализацией просроченной задолженности по вознаграждению;
предоставление нового займа для оплаты задолженности по действующему займу в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиале исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), в том числе в других банках. Новый и действующий займы содержат признак обесценения в виде реструктуризации;
увеличение кредитного лимита в случае наличия просроченной задолженности;
снижение ставки вознаграждения по займу;
снижение задолженности по займу за счет залогового обеспечения.
Для целей настоящего подпункта не признается событием, являющимся объективным подтверждением обесценения займа, реструктуризация, проведенная в целях реализации государственных программ.
При наличии внутренней рейтинговой модели, разработанной и протестированной с участием международных организаций (экспертов) в области моделирования рейтинговых оценок и их специализированных подразделений, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) для целей настоящего подпункта под ухудшением финансового состояния заемщика признает кредитный рейтинг в совокупности с динамикой ухудшения внутреннего кредитного рейтинга за последние 12 (двенадцать) месяцев; (созаемщика) свыше 90 (девяносто) календарных дней в других банках;
6) нецелевое использование займа, выданного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (за исключением займов, выданных на пополнение оборотных средств);
7) отсутствие информации, позволяющей определить финансовое состояние заемщика (созаемщика) - юридического лица в течение 6 (шести) месяцев с отчетной даты, установленной для предоставления информации в соответствии с внутренними документами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);

8) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) төтенше жағдайлар, сондай-ақ қарыз алушыға (қоса қарыз алушыға) айтарлықтай материалдық зиян әкелген немесе оған өз қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермеген өзге де жағдайлар туралы ақпараттың болуы;
9) қарыз алушының (қоса қарыз алушының) банкротқа ұшырауының немесе басқалай түрдегі қаржылай қайта құрылуының, сондай-ақ оның қаржылық ахуалын нашарлататын соттың қарауына тартуының жоғары ықтималдығы;
10) 3 (үш) жылдан астам мерзімге берілген қарыз бойынша негізгі борышты және сыйақыны өтеу қарыз мерзімінің соңында жүзеге асырылады;
11) жеке тұлға-қарыз алушының (қоса қарыз алушының) қайтыс болғаны туралы ақпараттың болуы;
12) жеке тұлға-қарыз алушының (қоса қарыз алушының) еңбекпен қамтылмағаны немесе коммерциялық (кәсіпкерлік) қызметінің болмауы туралы ақпараттың болуы.
Қоса қарыз алушы ретінде қарыз алушымен бірге қарыз (кредит) шартына қол қоятын және қарыз (кредит) шарты бойынша алған ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерді орындауға ортақ жауап беруші ретіндегі жеке немесе заңды тұлға түсініледі.
Инвестициялық қарыз (кредит) ретінде мынадай талаптарға сәйкес келетін қарыз (кредит) түсініледі:
қарыз (кредит) мерзімі 5 (бес) және одан астам жылды құрайды;
қарыз (кредит) шартының талаптарымен мерзімінен бұрын толық өтеуге тыйым белгіленген. Қарызды (кредитті) ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіппен жүзеге асырылады;
қарыз (кредит) заңды тұлғаға материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды көздейтін оның бизнес-жоспарына сәйкес беріледі.
35. Құнсызданудың объективті растамасы анықталған әрбір жеке қарыз бойынша болашақ ақша ағындары есептеледі және қарыз бойынша сыйақының бастапқы тиімді мөлшерлемесі бойынша дисконтталған болашақ ақша ағындарының келтірілген құны айқындалады.
Қарыз алушыда 2 (екі) және одан да көп қарыз болған кезде қарыз бойынша жалпы ақша ағынын есептеуді жүзеге асыруға және уәкілетті орган тексеру жүргізуі шеңберінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) есептеу әдісін қабылдаған кезде есептеу күнгі негізгі борыштың қалдығы бар әрбір жеке қарыз бойынша сыйақының бастапқы тиімді мөлшерлемесін есептеу арқылы есептелетін сыйақының орташа алынған бастапқы тиімді мөлшерлемесі бойынша дисконттауға жол беріледі.

8) наличие у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) информации о форс-мажорных, а также иных обстоятельствах, которые нанесли заемщику (созаемщику) существенный материальный ущерб или не позволяют ему продолжать свою деятельность;
9) высокая вероятность банкротства или иного рода финансовой реорганизации, а также вовлеченности в судебные разбирательства заемщика (созаемщика), которые ухудшают его финансовое состояние;
10) погашение основного долга и вознаграждения по займу, срок которых составляет более 3 (трех) лет, осуществляется в конце срока займа;
11) наличие информации о смерти заемщика (созаемщика) - физического лица;
12) наличие информации об отсутствии трудовой занятости или коммерческой (предпринимательской) деятельности заемщика (созаемщика) - физического лица.
Под созаемщиком понимается физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа (кредита) вместе с заемщиком и выступающее по договору займа (кредита) в качестве солидарного ответственного за выполнение обязательств по возврату полученных денег.
Под инвестиционным займом (кредитом) понимается заем (кредит), соответствующий следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет 5 (пять) и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение. Частичное погашение займа (кредита) осуществляется в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры.
35. По каждому индивидуальному займу, по которому выявлены объективные подтверждения обесценения, рассчитываются будущие денежные потоки, и определяется приведенная стоимость будущих денежных потоков, дисконтированных по первоначальной эффективной ставке вознаграждения по займу.
При наличии у заемщика 2 (двух) и более займов, допускается осуществление расчета общего денежного потока по заемщику и его дисконтирование по средневзвешенной первоначальной эффективной ставке вознаграждения, которая рассчитывается посредством взвешивания первоначальных эффективных ставок вознаграждения по каждому отдельному займу, имеющему остаток основного долга на дату расчета, при принятии метода расчета филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в рамках проведения проверки уполномоченным органом.

36. Кепіл мүлкін сатудан ағындардың дисконтталған құнын есептеген кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі құжаттарында белгіленген кепіл мүлкін сату мерзімі, алайда кепіл мүлкінің мына түрлері үшін кемінде 24 (жиырма төрт) ай ескеріледі:
1) жылжымайтын мүлік;
2) жабдық және негізгі құрал-жабдықтар;
3) әуе, су көлігі, теміржол жылжымалы құрамы, көлік құралдары;
4) жер қойнауын пайдалану құқығы;
5) тауар-материалдық құндылықтар;
6) ауылшаруашылығы жануарлары, өсімдік өсіру өнімдері.
37. Күтілетін болашақ ақша ағындарын есептеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) қарыз алушының ақша қозғалысы бойынша үзінді-көшірмелер;
2) қарыз алушының (кепілдік берушінің, кепілгердің) қаржылық жағдайының мониторингтік есептері;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) бөлімшелерінің (кредит бөлімшесінің, кредит тәуекелдерін басқару бөлімшесінің, экономикалық қауіпсіздік бөлімшесінің немесе заң бөлімшесінің) қорытындылары (сараптамалары);
4) кепілмен қамтамасыз етуді бағалау бойынша қорытындылар;
5) қарыз алушының (қоса қарыз алушының) және (немесе) кепіл берушінің негізі қызметі бойынша шарттар, олар бойынша тұрақты болып табылатын ақша ағынының түсуі және растайтын құжаттардың болуын көздейді;
6) кепіл мүлкін сатып алу-сату шарттары;
7) соттың мүлікті сату есебінен берешекті өндіріп алуға арналған шешімдері;
8) осы мүліктің болуын растау кезінде, соттың кепілмен қамтамасыз ету болып табылмайтын мүлікті өндіріп алуға арналған шешімдері.
38. Қарыз алушының (қоса қарыз алушының) және (немесе) кепілгердің негізгі қызметінен ақша ағындары провизияларды (резервтерді) есептеген кезде мынадай жағдайларда:
1) егер қарыз алушы (қоса қарыз алушы) жеке тұлға болып табылса;
2) қарыз алушының (қоса қарыз алушының) және (немесе) кепілгердің негізгі қызметі, қаржылық ахуалы бойынша дәйекті ақпарат болмаса не ұсынылмаса не негізгі қызмет расталмаса ескерілмейді. Қарыз алушының қаржылық есептілігіндегі жол берілетін айырма мөлшері валюта балансынан 1 (бір) пайыздан аспайды;
3) объективті себептер болмаған жағдайда қарыз алушы (қоса қарыз алушы) заңды тұлғаның қаржылық ахуалына есепті күннен бастап соңғы 6 (алты) айға мониторингтің болмауы;
4) егер қарыз алушының (қоса қарыз алушының) негізгі қызметінен кірістер біржолғы болып табылса және тұрақты (белгіленген шарттық қатынастар шеңберінде) болмаса;
5) негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар болған жағдайда ескерілмейді.
Осы тармақтың мақсаттары үшін провизияларды (резервтерді) есептеген кезде кепілгер болып табылатын жеке тұлғадан ақша ағындары ескерілмейді.
Егер қарыз алушының (қоса қарыз алушының) операциялық қызметінен кіріс көздері осы кепілді қамтамасыз етуді сатуға байланысты болса, провизияларды (резервтерді) есептеген кезде кепілді қамтамасыз етуді сатудан және қарыз алушының (қоса қарыз алушының) операциялық қызметінен ақша ағындарын бір мезгілде есепке алуға болмайды.

36. При расчете дисконтированной стоимости потоков от реализации залогового имущества учитывается срок реализации залогового имущества, определенный внутренними документами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), но не менее 24 (двадцати четырех) месяцев для следующих видов залогового имущества:
1) недвижимость;
2) оборудование и основные средства;
3) воздушный, водный транспорт, железнодорожный подвижной состав, транспортные средства;
4) право недропользования;
5) товарно-материальные ценности;
6) сельскохозяйственные животные, продукция растениеводства.
37. При расчете ожидаемых будущих денежных потоков принимаются во внимание сведения из:
1) выписок по движениям денег заемщика;
2) мониторинговых отчетов финансового состояния заемщика (гаранта, поручителя);
3) заключений (экспертизы) подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) (кредитного подразделения, подразделения по управлению кредитными рисками, подразделения по экономической безопасности или юридического подразделения);
4) заключений по оценке залогового обеспечения;
5) договоров по основной деятельности заемщика (заемщика) и (или) гаранта, поступление денежных потоков по которым является стабильным и предусматривает наличие подтверждающих документов;
6) договоров купли-продажи залогового имущества;
7) решений суда на взыскание задолженности за счет реализации имущества;
8) решений суда на взыскание имущества, не являющегося залоговым обеспечением, при подтверждении наличия данного имущества.
38. Денежные потоки от основной деятельности заемщика (созаемщика) и (или) гаранта не учитываются при расчете провизий (резервов) в следующих случаях:
1) если заемщик (созаемщик) является физическим лицом;
2) отсутствует либо представлена недостоверная информация по основной деятельности, финансовому состоянию заемщика (созаемщика) и (или) гаранта либо основная деятельность не подтверждена. Допустимый размер расхождений в финансовой отчетности заемщика не превышает 1 (одного) процента от валюты баланса;
3) отсутствует мониторинг финансового состояния заемщика (созаемщика) – юридического лица за последние 6 (шесть) месяцев с отчетной даты в случае отсутствия объективных причин;
4) если доходы от основной деятельности заемщика (созаемщика) являются разовыми и не являются стабильными (в рамках установленных договорных отношений);
5) наличие просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению сроком свыше 180 (ста восьмидесяти) календарных дней.
Для целей настоящего пункта, при расчете провизий (резервов) не учитываются денежные потоки от физического лица, являющегося гарантом.
При расчете провизий (резервов) исключается одновременный учет денежных потоков от реализации залогового обеспечения и операционной деятельности заемщика (созаемщика), если источники доходов от операционной деятельности заемщика (созаемщика) связаны с продажей данного залогового обеспечения.

39. Қамтамасыз етуді сатудан түскен күтілетін ақша ағындарын есептеу кезінде кепілдің тұрақсыз түрлерінің құны қосылмайды.
Кепілдің тұрақсыз түрлері – болашақта түсетін мүлік және ақша (Әдістемелердің 40-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банктік қарыз шарты бойынша кепіл болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын есептеуге арналған шотқа аударылатын ақшалай түсімдер бойынша мемлекеттік әріптеске қойылатын талаптар құқықтарын, сондай-ақ осы Әдістемелердің 41-тармағында көзделген талаптарға сәйкес банктік қарыз шарты бойынша кепіл болып табылатын келісімшарт бойынша болашақта off-take бойынша түсетін ақшаны қоспағанда), оның ішінде үлестік қатысу шарттары бойынша (мемлекет қатысатын компаниялармен (квазимемлекеттік сектор субъектілерімен) жасалған шарттар бойынша түсетін ақшаны қоспағанда), сақтандыру шарттары (Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ+"- тен төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің рейтингі бар сақтандыру ұйымдарымен (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) жасалған міндеттемелердің сөзсіз және қайтарып алынбайтын орындалуы туралы тармақтарды қамтитын сақтандыру шарттарын, талаптары Әдістемелердің 40-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген сақтандыру шарттарын қоспағанда), жеке немесе заңды тұлғалардың кепілдіктері (Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) рейтинг агенттігінің "ВВ+"-тен төмен емес кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерін, Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) рейтинг агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-"-тен төмен емес кредиттік рейтингі бар екінші деңгейдегі банктердің кепілдіктерін, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтер мен олардың еншілес ұйымдары берген кепілдіктерді қоспағанда), Қазақстан Республикасының сауда-саттық ұйымдастырушыларының және (немесе) халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілмеген материалдық емес активтер, жарғылық капиталға қатысу үлестері немесе бағалы қағаздар (айналым қаражатын қаржыландырумен байланысты емес мақсаттарға берілген қарыздар бойынша берешектің есептелген сыйақыларды, салық аударымдарын және есептелген амортизацияны (EBITDA) (ЕБИТДА) төлеу жөніндегі шығыстар шегерілгенге дейінгі пайдаға қатынасы 4) аспайтын заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін және (немесе) бағалы қағаздарын кепілдікпен қамтамасыз етуге қабылданғандарды қоспағанда), Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі қағаз астық қолхаттары, кепілмен қамтамасыз ету (Еуразиялық Экономикалық Одақ елдеріндегі кепілмен қамтамасыз етуді қоспағанда, кепілмен қамтамасыз етудің тиісінше ресімделгенін растайтын көрсетілген елдердің құқығына сәйкес заң консультанттарының немесе банктің еншілес ұйымдары мамандарының қорытындысы болған кезде).
Off-take келісімшарты деп өндіруші (жеткізуші) мен тапсырыс берушінің арасында жеткізудің құны, саны (көлемі) және мерзімдері бойынша алдын ала келісілген талаптармен болашақта жеткізумен тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сату туралы жасалған келісім түсініледі.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген ұғым Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалдарына қолданылмайды.

39. При расчете ожидаемых денежных потоков от реализации обеспечения не включается стоимость нетвердых видов залога.
Под нетвердыми видами залога понимаются имущество и деньги, поступающие в будущем (за исключением прав требований к государственному партнеру по денежным поступлениям, перечисляемым на счет, предназначенный для зачисления компенсации инвестиционных затрат, по договору государственно-частного партнерства, заключенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан, являющимся залогом по договору банковского займа, условия которого предусмотрены в части первой пункта 40 Методик, а также денег, поступающих в будущем по off-take контракту, являющемуся залогом по договору банковского займа, при соответствии условиям, предусмотренным в пункте 41 Методик), в том числе по договорам долевого участия (за исключением денег, поступающих по договорам, заключенным с компаниями с государственным участием (субъектами квазигосударственного сектора), договоры страхования (за исключением договоров страхования, содержащих пункты о безусловном и безотзывном исполнении обязательств, заключенных со страховыми организациями, имеющими рейтинг не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, договоров страхования, условия которых предусмотрены в частях второй, третьей и четвертой пункта 40 Методик), гарантии физических или юридических лиц (за исключением гарантий юридических лиц, имеющих кредитный рейтинг не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, гарантий банков второго уровня, имеющих кредитный рейтинг не ниже "В-" рейтингового агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств, а также гарантий, выданных национальными управляющими холдингами и их дочерними организациями), нематериальные активы, доли участия в уставном капитале или ценные бумаги, не включенные в официальный список организаторов торгов Республики Казахстан и (или) организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, (за исключением принятых в залоговое обеспечение долей участия в уставном капитале и (или) ценных бумаг юридических лиц, у которых отношение задолженности по займам, выданным на цели, не связанные с финансированием оборотных средств, к прибыли до вычета расходов по выплате начисленных вознаграждений, налоговых отчислений и начисленной амортизации (EBITDA) (ЕБИТДА) составляет не более 4), бумажные зерновые расписки, залоговое обеспечение, находящееся за пределами Республики Казахстан (за исключением залогового обеспечения, находящегося в странах Евразийского Экономического Союза, при наличии заключения юридических консультантов или специалистов дочерних организаций банка согласно праву указанных стран, подтверждающих надлежащее оформление залогового обеспечения).
Под off-take контрактами понимается соглашение между производителем (поставщиком) и заказчиком о продаже товаров и (или) услуг с поставкой в будущем на заранее оговоренных условиях по стоимости, количеству (объему) и срокам поставки.
Понятие, указанное в части третьей настоящего пункта, не распространяется на филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан.

40. Банктік қарыз шарты Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде заңды тұлғамен жасасады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың инвестициялық кезеңі 36 (отыз алты) айдан аспайды. Инвестициялық кезең банктік қарыз шартын (кредит желісін беру (ашу) туралы келісім) жасасқан күннен бастап инвестициялық шығындардың өтемақысы төлемінің басталған күні аралығы болып табылады;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қарыз (кредит желісінің шеңберінде берілген қарыз) сомасы шеңберінде кезең-кезеңмен қаржыландыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
кезең кезеңмен қаржыландыру сомасы инвестициялық кезеңнің төрттен бірінде жалпы қарыз (кредит желісінің шеңберінде берілген қарыз) мөлшерінің 30 (отыз) пайызынан аспайды;
кезең кезеңмен қаржыландыру сомасы инвестициялық кезеңнің жартысында жалпы қарыз (кредит желісінің шеңберінде берілген қарыз) мөлшерінің 50 (елу) пайызынан аспайды;
құрылыс нысанына техникалық қадағалауды мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы таңдаған заңды тұлға жүзеге асырады.
Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "ВВ+"-тен төмен емес рейтингі бар сақтандыру ұйымымен жасалған сақтандыру шартында сақтандырушыға пайда алушыға (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалына) сақтандыру төлемінен (сақтандыру төлемін) бас тартуға (жүзеге асырмауға) мүмкіндік беретін тек қана мынадай:
сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) зияндардың орнын толтыру туралы талаптары сақтандыру сомасының мөлшерінен асуы;
залал немесе шығын ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивті улану, әскери іс-қимылдар, азаматтық соғыс, түрлі сипаттағы халық толқулары, жаппай тәртіпсіздік немесе ереуілдер нәтижесінде пайда болуы;
банктік қарыз шартының жарамсыз болып танылуы;
осындай өзгерістерді сақтандырушының жазбаша келісімінсіз банктік қарыз шартына, кепіл шартына, кепілдеме шартына немесе кепілдемеге айтарлықтай өзгерістер енгізілуі;
пайда алушының (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) сақтандырушыға сақтандыру нысаны, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдарлары туралы жалған мәліметтер хабарлауы;
пайда алушының (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) зиян үшін жауапты тұлғадан немесе үшінші тараптан зиянның толық өтемін алуы;
пайда алушының (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталуының мән-жайын тексеруге және келтірілген зиянның мөлшерін белгілеуге кедергі жасауы;
пайда алушының (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) сақтанушыға, оның ішінде сот немесе соттан тыс тәртіпте банктік қарыз шарты бойынша өзінің талап ету құқықтарынан бас тартуы жағдайларынан ғана тұрады.
Сақтандыру шартында сот жарамсыз деп таныған кепіл шартын есепке алмай (шегеріп) сақтандыру төлемін жүзеге асыру талаптарын көрсетуге жол беріледі. Бұл жағдайда сақтандыру шарты сот жарамсыз деп таныған кепіл шартын шегере отырып қамтамасыз ету ретінде ескеріледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі нің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) қамтамасыз ету ретінде қабылдаған кезде сақтандыру шарты сөзсіз франшизаны шегере отырып қабылданады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдарына қолданылмайды.

40. Договор банковского займа заключается филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с юридическим лицом в рамках договора государственно-частного партнерства и соответствует следующим условиям:
инвестиционный период реализации проекта государственно-частного партнерства не превышает 36 (тридцати шести) месяцев. Инвестиционным периодом является период с даты заключения договора банковского займа (соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии) по дате начала выплаты компенсации инвестиционных затрат;
поэтапное финансирование проекта государственно-частного партнерства в пределах суммы займа (займа, выданного в рамках кредитной линии) осуществляется в следующем порядке:
сумма поэтапного финансирования в течение одной четверти инвестиционного периода не превышает 30 (тридцати) процентов общего размера займа (займа, выданного в рамках кредитной линии);
сумма поэтапного финансирования в течение половины инвестиционного периода не превышает 50 (пятидесяти) процентов общего размера займа (займа, выданного в рамках кредитной линии);
технический надзор за объектом строительства осуществляется юридическим лицом, выбранным филиалом банком-нерезидентом Республики Казахстан на основе договора государственно-частного партнерства.
Договор страхования, заключенный со страховой организацией, имеющей рейтинг не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств, содержит исключительно следующие условия, позволяющие страховщику отказать (не осуществлять) в страховой выплате (страховую выплату) выгодоприобретателю (филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалу исламского банка-нерезидента Республики Казахстан):
требования страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) о возмещении убытков превышают размер страховой суммы;
ущерб или расходы возникли в результате воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения, военных действий, гражданской войны, народных волнений всякого рода, массовых беспорядков или забастовок;
договор банковского займа признан недействительным;
внесение изменений в договор банковского займа, договор залога, договор гарантии или поручительства без письменного согласования таких изменений со страховщиком;
сообщение выгодоприобретателем (филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) страховщику заведомо ложных сведений об объекте страхования, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
получение выгодоприобретателем (филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) полного возмещения убытка от лица, ответственного за убытки, или третьей стороны;
воспрепятствование выгодоприобретателем (филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая и в установлении размера причиненного убытка;
отказ выгодоприобретателя (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) от своего права требования по договору банковского займа к страхователю, в том числе в судебном или внесудебном порядке.
В договоре страхования допускается указание условия осуществления страховой выплаты без учета (за вычетом) суммы договора залога, признанного судом недействительным. В данном случае договор страхования учитывается в качестве обеспечения за вычетом суммы договора залога, признанного судом недействительным.
При принятии филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в качестве обеспечения договор страхования принимается за вычетом безусловной франшизы.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан.

41. Off-take келісімшарты бойынша болашақта түсетін ақша мынадай талаптар сақталған жағдайларда:
1) мыналар тапсырыс беруші болғанда:
дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 50 (елу) пайызынан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлға, не;
мемлекеттік мекеме, не;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "ВВ-" -тен төмен емес рейтингі бар заңды тұлға, не;
ірі жүйе құраушы кәсіпорын, не;
осы тармақшаның екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген тұлғалар соңғы 2 (екі) жыл ішінде кірісінің кем дегенде 70 (жетпіс) пайызын қалыптастыратын заңды тұлға;
2) келісімшарттың талаптарында өндіруші (жеткізуші) келісімшарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді тиісінше орындаған кезде тапсырыс берушінің өндірушінің (жеткізушінің) алдындағы өзінің міндеттемелерін міндетті орындауы көзделгенде;
3) өндіруші (өнім беруші) - қарыз алушыда кредиттік бюроның деректері бойынша соңғы 2 (екі) жылда күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам мерзімі өткен берешектің жоқ екенін білдіретін оң кредиттік тарихы кепілдің тұрақсыз түрлерінен шығарылады.
Ірі жүйе құраушы кәсіпорындарға мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін кәсіпорындар жатады:
өнімді сатудан (қызмет көрсетуден) түскен түсімі соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын кемінде 50 (елу) миллиард теңгені құрайтын;
салық аударымдары соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын кемінде 3 (үш) миллиард теңгені құрайтын.
Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдарына қолданылмайды.
42. Ақша ағындарын бағалау кезінде қарыз алушының (қоса қарыз алушының) және (немесе) кепілгердің банктің талаптарын өтеу үшін жеткілікті таза ақша ағындарын, оның ішінде банкте осындай ақпарат бар болса, басқа кредиторлар алдындағы міндеттемелерін өтеуді ескере отырып жинақтау мүмкіндігін талдайды.
43. Қамтамасыз етуді сатудан күтілетін болашақ ақша ағындарының келтірілген құнының есебі қамтамасыз етуді сату ықтималы бар-жоқтығына қарамастан қамтамасыз етуге өндіріп алу өтініші салдарынан туындайтын ақша ағындарын көрсетеді.
Қамтамасыз етуді сатудан ақша ағынын есептеген кезде ақша ағыны есептелетін сатудан осы кепілмен қамтамасыз етілген өзге де талаптардың болуы ескеріледі. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі нің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) осы кепілмен қамтамасыз етілген өзге де талаптар бар болған кезде көрсетілген талаптардың баланстық құнының арақатынасының тепе-теңдігін негізге ала отырып қамтамасыз етуді сатудан ағыны есептеледі.

41. Деньги, поступающие в будущем по off-take контракту, исключаются из нетвердых видов залога в случае соблюдения следующих условий:
1) заказчиком является:
юридическое лицо, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству или национальному управляющему холдингу, либо;
государственное учреждение, либо;
местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;
юридическое лицо с рейтингом не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств, либо;
крупное системообразующее предприятие, либо;
юридическое лицо, не менее 70 (семидесяти) процентов доходов которого в течение последних 2 (двух) лет формируются лицами, указанными в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом и шестом настоящего подпункта;
2) условиями контракта предусматривается обязательное исполнение заказчиком своих обязательств перед производителем (поставщиком) при надлежащем исполнении производителем (поставщиком) обязательств, принятых по контракту;
3) у производителя (поставщика) – заемщика имеется положительная кредитная история по данным кредитного бюро, выражающаяся в отсутствии просроченной задолженности сроком более 30 (тридцати) календарных дней за последние 2 (два) года.
К крупным системообразующим предприятиям относятся предприятия, соответствующие следующим критериям:
выручка от реализации продукции (оказания услуг) составляет не менее 50 (пятидесяти) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года;
налоговые отчисления составляют не менее 3 (трех) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года.
Требование настоящего пункта не распространяется на филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан.
42. При оценке денежных потоков анализируется возможность заемщика (созаемщика) и (или) гаранта генерировать чистые денежные потоки, достаточные для погашения требований банка, в том числе, при наличии у банка такой информации, с учетом погашения обязательств перед другими кредиторами.
43. Расчет приведенной стоимости ожидаемых будущих денежных потоков от реализации обеспечения отражает денежные потоки, которые возникают в результате обращения взыскания на обеспечение независимо от того, есть ли вероятность реализации обеспечения.
При расчете денежного потока от реализации обеспечения учитывается наличие иных требований, обеспеченных данным залогом, от реализации которого рассчитываются денежные потоки. При наличии в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиале исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) иных требований, обеспеченных данным залогом, рассчитывается поток от реализации обеспечения исходя из пропорций соотношения балансовой стоимости (суммы, по которой заем признается в отчете об активах и обязательствах после вычета сформированных по ним провизий (резервов), указанных требований.

44. Қарыздар бойынша провизияларды (резервтерді) ұжымдық негізде есептеу Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің уәкілетті органы бекіткен Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі әдістемесі негізінде ұжымдық негізде әрбір портфель бойынша жеке жүзеге асырылады.
Егер ұжымдық негізде бағаланатын жеке қарыз бойынша Әдістемелердің 34-тармағына сәйкес құнсызданудың объективті растамасы болып табылатын бір немесе бірнеше оқиғаның болуы туралы ақпарат қолжетімді болса, осындай қарыз ұжымдық негізде бағаланатын қарыз портфелінен алып тасталады және провизияларды (резервтерді) есептеу құнсызданған жеке қарыздар ретінде жүзеге асырылады.
Егер резерв ретінде қабылданатын активтердің k1 жеткіліктілік коэффициентінің нақты мәні Нормативтердің 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициентінің мәнінен төмен болмаса, алайда резерв ретінде қабылданатын активтердің k1 жеткіліктілік коэффициенті буферлерінің мәндерін ескере отырып, резерв (реттеуіш буферді қоспағанда) ретінде қабылданатын активтердің k1 жеткіліктілік коэффициентінің мәнінен төмен болса, онда Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қызмет нәтижелерін пайдалануға Әдістемелерге 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қызмет нәтижелерін шектеудің ең төмен мөлшеріне сәйкес кірістерді Қазақстан Республикасы бейрезидент банкіне жіберу бөлігінде шектеу қойылады.
Оң айырмасы бар, және резерві ретінде қабылданатын активтердің k1 жеткіліктілік коэффициентінің нақты мәні Нормативтердің 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициентінің мәнінен төмен, бірақ резерв ретінде қабылданатын активтер буферлерінің мәндерін есепке ала отырып, резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициентінен төмен емес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалына) кірістерді Қазақстан Республикасы бейрезидент банкіне жіберу бөлігінде, Әдістемелерге 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қызмет нәтижелерін шектеудің ең төмен мөлшеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) қызметінің нәтижелерін пайдалануға шектеу қойылады.

44. Расчет провизий (резервов) по займам на коллективной основе осуществляется на основе внутренней методики филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), утвержденной соответствующего уполномоченным органом банка-нерезидента Республики Казахстан, по каждому портфелю коллективной оценки в отдельности.
В случае, если по индивидуальному займу, оцениваемому на коллективной основе, становится доступной информация о наличии одного или нескольких событий, являющихся объективными подтверждениями обесценения в соответствии с пунктом 34 Методик, такой заем исключается из портфеля займов, оцениваемых на коллективной основе и расчет провизий (резервов) осуществляется как по обесцененным индивидуальным займам.
Если фактическое значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, не ниже значения коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, определенного подпунктом 1) пункта 1 Нормативов, но ниже значения коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, с учетом значений буферов активов, принимаемых в качестве резерва (за исключением регуляторного буфера), то на использование результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) накладывается ограничение согласно Минимальному размеру ограничения результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) согласно приложению 7 к Методикам, в части направления доходов банку-нерезиденту Республики Казахстан.
На филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидентов Республики Казахстан), имеющий положительную разницу, и фактическое значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, которых не ниже значения коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, определенного подпунктом 1) пункта 1 Нормативов, но ниже значения коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва, с учетом значений буферов активов, принимаемых в качестве резерва, накладывается ограничение на использование результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) согласно Минимальному размеру ограничения результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) согласно приложению 7 к Методикам, в части направления доходов банку-нерезиденту Республики Казахстан.

Резерв ретінде қабылданған активтердің k1 жеткіліктілік коэффициентінің мәніне, резерв ретінде қабылданатын активтердің буферлерін ескере отырып, Әдістемелердің 4-тармағында көзделген резерв ретінде қабылданған активтердің құрауыштарының есебінен қол жеткізіледі.
Әдістемелердің талаптарына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтер буферлерінің мөлшері бухгалтерлік есепте көрсетілмейді.
3-тарау. Бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерiн есептеу әдістемесі
1-параграф. Бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерiн есептеу
45. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалымен) айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылатын қарыз алушылар үшін k3-1 бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi мынадай түрде айқындалады:
БТМ – Әдістемелердің осы тарауының 2-параграфына сәйкес есептелген бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi;
РҚА – Әдістемелердің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтер.
Басқа қарыз алушылар үшін k3 бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi мынадай түрде айқындалады:
БТМ – Әдістемелердің осы тарауының 2-параграфына сәйкес есептелген бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi;
РҚА – резерв ретінде қабылданатын активтер.
Қарыз алушының алдында шартты міндеттемелермен қамтамасыз етілмеген бланкілік қарыздар бойынша басқа да қарыз алушылар үшін не тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша ағымдағы және кейінгі 2 (екі) айдың ішінде қарыз алушыға олар бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) талаптар туындайтын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін, Standard & Рооr's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінінің 1 (бір) тармағынан аспайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингілік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "А"-дан төмен емес рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне талаптарды қоспағанда, бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерi кемінде 0,10 (нөл бүтін жүзден он) болады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) айрықша қатынастармен байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдердің жиынтық сомасы резерв ретінде қабылданған активтердің мөлшерінен аспайды.

Значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, с учетом буферов активов, принимаемых в качестве резерва, достигается за счет компонентов активов, принимаемых в качестве резерва, предусмотренных пунктом 4 Методик.
Размер буферов активов, принимаемых в качестве резерва, рассчитанный в соответствии с требованиями Методик, не отражается в бухгалтерском учете.
Глава 3. Методика расчета максимального размера риска на одного заемщика
Параграф 1. Расчет максимального размера риска на одного заемщика
45. Для заемщиков, являющихся лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) особыми отношениями, размер риска на одного заемщика k3-1 определяется следующим образом:
РРО – размер риска на одного заемщика, рассчитанный в соответствии с параграфом 2 настоящей главы Методик;
АПР – активы, принимаемые в качестве резерва, рассчитанные в соответствии с параграфом 2 главы 2 Методик.
Для прочих заемщиков размер риска на одного заемщика k3 определяется следующим образом:
РРО – размер риска на одного заемщика, рассчитанный в соответствии с параграфом 2 настоящей главы Методик;
АПР – активы, принимаемые в качестве резерва.
Для прочих заемщиков по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) возникают требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств не более чем на 1 (один) пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам Республики Казахстан с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, максимальный размер риска на одного заемщика составляет не более 0,10 (ноль целых десять десятых).
Совокупная сумма рисков по заемщикам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) особыми отношениями, не превышает размера активов, принимаемых в качестве резерва.

Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдерінің жиынтық сомасы, резерв ретінде қабылданған активтердің 10 (он) пайызынан аспайтын әрқайсысының тәуекел мөлшері резерв ретінде қабылданған активтердің мөлшерінен 5 (бес) еседен аспайды.
Бір қарыз алушы деп оған Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) талаптары бар немесе Әдістемелердің 51-тармағында көрсетілген талаптар туындауы мүмкін әрбір жеке немесе заңды тұлға түсініледі. 2 (екi) немесе одан да көп қарыз алушылардан тұратын топ үшін тәуекел мөлшерi, егер қарыз алушылардың әрқайсысының тәуекел мөлшерi банктiң резерв ретінде қабылданатын активтерінен 0,05 (нөл бүтін жүзден бес) пайызынан асатын болса, сондай-ақ мынадай жағдайлардың бiрi болғанда 1 (бiр) қарыз алушыға ретінде жиынтығында есептеледi:
1) қарыз алушылардың бiрi басқа қарыз алушының iрi қатысушысы (акционерлiк қоғамда, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiкте немесе қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiкте iрi қатысушы; коммандиттiк серiктестiкте толық серіктес; толық серiктестiкке қатысушы), үлестес тұлғасы, жақын туысы (ата-анасы, баласы, асыраушысы, асырап алған баласы, туған және туысқан ағасы-інісі немесе апасы-қарындасы (сіңлісі), атасы, әжесi, немересi), жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы, бiрiншi басшысы не басқа қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлға болып табылады;
2) бiр қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не бiр қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлға басқа қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не басқа қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлға болып табылады;
3) бiр қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не бiр қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлға басқа қарыз алушының не басқа қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлғаның iрi қатысушысының, үлестес тұлғасының, жақын туысының, жұбайының (зайыбының), жұбайы (зайыбы) жақын туысының немесе бiрiншi басшысының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не мәмiле жасауға мүдделi тұлғасы болып табылады;

Совокупная сумма рисков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на одного заемщика, размер риска каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва, не превышает размер активов, принимаемых в качестве резерва, более чем в 5 (пять) раз.
Под одним заемщиком понимается каждое физическое или юридическое лицо, к которому у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) имеются требования или возникают требования, указанные в пункте 51 Методик. Размер риска для группы, состоящей из 2 (двух) или более заемщиков, рассчитывается в совокупности, как на 1 (одного) заемщика, если размеры риска каждого из заемщиков превышают 0,05 (ноль целых пять сотых) процента активов, принимаемых в качестве резерва, а также при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) один из заемщиков является крупным участником (крупным участником в акционерном обществе, товариществе с ограниченной ответственностью или товариществе с дополнительной ответственностью; полным товарищем в коммандитном товариществе; участником в полном товариществе), аффилиированным лицом, близким родственником (родителем, ребенком, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком), супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги), первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
2) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг (супруга), близкий родственник супруга (супруги) или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги) или первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
3) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг (супруга), близкий родственник супруга (супруги) или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки с одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги) или первым руководителем либо лицом, заинтересованным в совершении сделки, крупного участника, аффилиированного лица, близкого родственника, супруга (супруги), близкого родственника супруга (супруги) или первого руководителя другого заемщика либо лица, заинтересованного в совершении сделки другим заемщиком;

4) қарыз алушылардың бiрi өзі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалынан (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалынан) қарызға алған қарызды беретін қарыз алушының меншiктi капиталынан асатын мөлшерде басқаға пайдалануға бергенiн растайтын жеткiлiктi негіздер бар;
5) қарыз алушылар Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалынан (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалынан) қарызға алған қаражатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушысы болып табылмайтын сол үшiншi тұлғаға осы қарыз алушылардың жиынтық меншiктi капиталынан асатын мөлшерде бiрлесiп немесе жекелей бергенiн растайтын жеткiлiктi негіздер бар;
6) қарыз алушылар қарыз алушылардың бірі (Қазақстан Республикасының банктерін қоспағанда) басқа қарыз алушының міндеттемелері бойынша жасалған шарттарға сәйкес оның активтерінің 10 (он) пайызынан асатын сомада ортақ немесе субсидиарлық жауап беретіндей түрде байланысты;
7) бiр қарыз алушының лауазымды тұлғасы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) басқа қарыз алушыларының қызметiне қаржылық жағынан мүдделi;
8) қарыз алушылар бiр-бiрiмен бiрлескен қызмет туралы шартпен не бiрлескен қызмет туралы шарттың белгiлерi бар өзге құжатпен байланысты;
9) қарыз алушылар бiр-бiрiмен бiрлескен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқа негіздер бойынша байланысты;
10) қарыз алушылар жылжымайтын мүлiк құрылысы жөнiндегi жобаның тапсырыс берушiсін, салынып жатқан объект құрылысы бойынша үлестес қатысушыларды және үлестес қатысушылардың кепілгерлерін қоса алғанда жылжымайтын мүлiк құрылысы жөнiндегi жобаның қатысушылары болып табылады. Осы тармақшада аталған қарыз алушылар тобы құрған бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi салынып жатқан объектiнiң құрылысы бойынша үлестес қатысушылар - жеке тұлғалардың және (немесе) үлестес қатысушылар кепілгерлерінің қатысуымен құрылған топ үшiн Әдістемелердің осы тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларына сәйкес бiр қарыз алушыға ретінде келетін тәуекел мөлшерiнiң жиынтық есебiне қабылданбайды.
46. Егер мемлекет (уәкiлеттi органның, мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның атынан) 2 (екi) және одан да көп заңды тұлғаның iрi қатысушысы болып табылса, осындай топқа қатысты тәуекел мөлшерi, егер басқа iрi қатысушылар, сондай-ақ Әдістемелердің 45-тармағында белгiленген, қарыз алушылардың осы тобына қатысты тәуекелдiң мөлшерiн бiр қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерi ретiнде жиынтықты түрде есептеу қажет болатын өзге де жағдайлар болмаса, бiр қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерi ретiнде есептелмейдi.

4) имеются достаточные основания, подтверждающие, что один из заемщиков передал другому в пользование деньги, полученные им от филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в заем, в размере, превышающем собственный капитал передающего заемщика;
5) имеются достаточные основания, подтверждающие, что заемщики совместно или по отдельности передали средства, полученные от филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в заем, в размере, превышающем совокупный собственный капитал данных заемщиков, в пользование одному и тому же третьему лицу, не являющемуся заемщиком филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
6) заемщики связаны таким образом, что один из заемщиков (за исключением банков Республики Казахстан) отвечает солидарно или субсидиарно по обязательствам другого заемщика в соответствии с заключенными договорами в сумме, превышающей 10 (десять) процентов его активов;
7) должностное лицо одного заемщика имеет финансовую заинтересованность в деятельности других заемщиков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
8) заемщики связаны между собой договором о совместной деятельности либо иным документом, который содержит признаки договора о совместной деятельности;
9) заемщики связаны между собой по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
10) заемщики являются участниками проекта по строительству недвижимости, включая заказчика проекта по строительству недвижимости, долевых участников по строительству строящегося объекта и гарантов долевых участников. Размер риска на одного заемщика, образованного группой заемщиков, перечисленных в данном подпункте, не принимается в совокупный расчет размера риска как на одного заемщика в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта Методик для группы, образованной с участием физических лиц-долевых участников по строительству строящегося объекта и (или) гарантов долевых участников.
46. Если государство (в лице уполномоченного органа, уполномоченного органа по государственному имуществу) или иностранное государство является крупным участником 2 (двух) и более юридических лиц, размер риска в отношении такой группы не рассчитывается как размер риска на одного заемщика, если не существует других крупных участников, а также обстоятельств, предусмотренных частью седьмой пункта 45 Методик, по которым размер риска в отношении данной группы заемщиков следует рассчитывать в совокупности как размер риска на одного заемщика.

47. Әдістемелердің 45-тармағының қарыз алушылар тобын тану жөніндегі жетінші бөлігінің ережелері акцияларының мемлекеттік пакеті (қатысу үлесі) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын төлеуге берілген заңды тұлғаларға қолданылмайды.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы аталған ұйымдардың дауыс беретін акцияларының 25 (жиырма бес) және одан астам пайызына тікелей иелік ету (Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалдары) бойынша) нәтижесінде үлестес болып табылатын 2 (екі) және одан көп ұйым (оның ішінде банктер) бір қарыз алушы және (немесе) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалымен) айрықша қатынастармен байланысты тұлға ретінде танылмайды.
Жоғарыда аталған ұйымдардың бірімен үлестес немесе көрсетілген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалдарының) бірімен айрықша қатынастармен байланысты заңды және (немесе) жеке тұлғалар да басқа ұйымның немесе аталған Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалдарының) басқаларымен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғаның үлестес тұлғаларымен бірге бір қарыз алушы ретінде танылмайды.
"Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Стрестік активтер қоры" акционерлік коғамының арнайы қаржы компаниясының көрсетілген қарыз алушылардың акцияларын (қатысу үлестерін) иеленуі нәтижесінде үлестес болып табылатын қарыз алушылар бір қарыз алушы ретінде танылмайды.
48. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушыға қоятын талаптарының олар туындаған күнгi жалпы көлемi Әдістемелерде белгiленген шектеулер шегiнде болса, бiрақ кейіннен соңғы 3 (үш) ай iшiнде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) резерв ретінде қабылданған активтерінің деңгейi 5 (бес) пайыздан артық төмендеуiне байланысты көрсетілген шектеулерден асып кеткен жағдайда не соңғы 3 (үш) ай iшiнде қарыз алушыға қойылатын талаптар 10 (он) пайыз деп көрсетiлген теңгенiң шетел валютасымен орташа алынған биржалық бағамының ұлғаюынан Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушыға қоятын талаптарының өсуiне байланысты бiр қарыз алушыға келетін тәуекел нормативiнiң ең жоғары мөлшерi орындалды деп есептеледi.

47. Положения части седьмой пункта 45 Методик по признанию группы заемщиков не распространяются на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в оплату уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и уставного капитала акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
Не признаются в качестве одного заемщика и (или) лица, связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) особыми отношениями, 2 (две) и более организации (в том числе банки), являющихся аффилиированными в результате прямого (по филиалам банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалам исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) - косвенного) владения 25 (двадцатью пятью) и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
Юридические и (или) физические лица, аффилиированные с одной из вышеуказанных организаций или связанные особыми отношениями с одним из указанных филиалами банков-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалами исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), также не признаются в качестве одного заемщика с аффилиированными лицами другой организации или лица, связанного особыми отношениями с другими из указанных филиалами банков-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалами исламского банка-нерезидента Республики Казахстан).
Не признаются в качестве одного заемщика заемщики, являющиеся аффилиированными в результате владения акциями (долями участия) указанных заемщиков акционерным обществом "Фонд стрессовых активов" и (или) специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов".
48. В случаях, когда общий объем требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных Методиками, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) не более чем на 5 (пять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев либо в связи с увеличением требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику более чем на 10 (десять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.

49. Егер Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушысы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) алдында міндеттемелер туындаған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалымен (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалымен) айрықша қатынастармен байланысты тұлға болып табылмаған, бірақ кейіннен осындай болса, онда Нормативтердің 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген осындай қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшері асып кеткен жағдайда, көрсетілген асып кету мынадай талаптарға сәйкес келген кезде:
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) Әдістемелердің 51-тармағының он алтыншы абзацына сәйкес қарыз алушының қосымша қамтамасыз етуді ұсыну немесе норматив мөлшерін сақтау үшін қажетті мөлшерге дейінгі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) талаптарының бөлігін орындау жөніндегі қабілеттілігін растай отырып және уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде осы бұзушылықты жою жөнінде міндеттемелер қабылдай отырып осындай асып кету туралы уәкілетті органға дереу хабарласа, бұзушылық ретінде қаралмайды.
50. Әдістемелердің 49-тармағының талаптары сондай-ақ, егер қарыз алушылар мiндеттемелер туындаған сәтте бiр қарыз алушы ретiнде қаралмай, бірақ кейіннен осындай болған жағдайда қолданылады.
2-параграф. Бір қарыз алушыға тәуекел мөлшерін есептеу
51. Бір қарыз алушыға (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) тәуекел мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
БТМ = ҚСДБ + ШЫМ + СА + СП + СФОФ + К + КШ – П, мұндағы:
БТМ – бір қарыз алушыға тәуекелдің мөлшері;
ҚСДБ – қарыздар, салымдар, дебиторлық берешек, бағалы қағаздар (Әдістемелердің 5-тармағында көрсетілген инвестицияларды қоспағанда), цифрлық қаржы құралдары, цифрлық қаржы активтері түріндегі талаптар;
ШЫМ – Әдістемелерге 4-қосымшаға сәйкес Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесіне сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелер түріндегі талаптар;
СА – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалында) секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға уәкілетті органның жазбаша растауы жоқ қарыз алушыларға жататын секьюритилендірілген активтер түріндегі талаптар;
СП – секьюритилендіру позициялары түріндегі талаптар;
СФОФ – кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін, көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құнының және олар бойынша кредиттік тәуекелдің сомасы ретінде есептелген своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар түріндегі талаптар.
Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының нақтылы құнының Әдістемелерге 5-қосымшаға сәйкес Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенттерiнiң кестесiнде көрсетілген және көрсетілген қаржы құралдарын өтеу мерзімімен айқындалатын кредиттік тәуекел коэффициентіне көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны (ауыстыру құны):
сатып алуға арналған мәмілелер бойынша - қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының номиналды келісімшарттық құнынан асып түсу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның номиналды келісімшарттық құнынан кем немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады;
сатуға арналған мәмілелер бойынша – қаржы құралының номиналды келісімшарттық құнының қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асып түсу шамасын білдіреді. Егер қаржы құралының номиналды келісімшарттық құны оның ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары (олар бойынша талап және міндеттеме әр түрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) бойынша ауыстыру құны есептілік жасау күніне белгіленген бағам бойынша айқындалған талаптардың теңгемен баламасының міндеттемелердің теңгемен баламасынан асып түсу шамасы ретінде айқындалады. Егер талаптардың теңгемен баламасының шамасы міндеттемелердің теңгемен баламасынан кем немесе оған тең болса, нарықтық құны (ауыстыру құны) 0 (нөлге) тең болады.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының номиналды келісімшарттық құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелер жасалған күні көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісімшарттық құны ретінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) талаптар қалыптастырылатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бір қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшеріне енгізілмейді;
К – "Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясымен секьюритилендіру мәмілелері бойынша қарыздар (кредиттер) түріндегі талаптар;

49. Если заемщик филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на момент возникновения обязательства перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) не являлся лицом, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) особыми отношениями, но впоследствии стал таковым, то в случае превышения размера риска на такого заемщика, определенного подпунктом 1) пункта 2 Нормативов, указанное превышение не будет рассматриваться как нарушение при условии соответствия следующему требованию:
филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) немедленно информировал уполномоченный орган о данном превышении с подтверждением способности заемщика представить дополнительное обеспечение согласно абзацу шестнадцатому пункта 51 Методик или исполнить часть требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) до размера, необходимого для соблюдения размера норматива, и принятием обязательств по устранению данного нарушения в сроки, установленные уполномоченным органом.
50. Положения пункта 49 Методик также применяются в случае, если заемщики на момент возникновения обязательств не рассматривались в качестве одного заемщика, но впоследствии стали таковым.
Параграф 2. Расчет размера риска на одного заемщика
51. Размер риска на одного заемщика (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), рассчитывается по следующей формуле:
РРО = ЗВДЦ + УВО + СА + ПС + СФОФ + К + КС – П, где:
РРО – размер риска на одного заемщика;
ЗВДЦ – требования в виде займов, вкладов, дебиторской задолженности, ценных бумаг (за исключением инвестиций, указанных в пункте 5 Методик), цифровых финансовых инструментов, цифровых финансовых активов;
УВО – требования в виде условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с Таблицей условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 4 к Методикам;
СА – требования в виде секьюритизированных активов, относящихся к заемщикам, по которым у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации;
ПС – требования в виде позиций секьюритизации;
СФОФ – требования в виде свопов, фьючерсов, опционов, форвардов, взвешиваемых по степени кредитного риска, рассчитанных как сумма рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в Таблице коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов (в процентах) согласно приложению 5 к Методикам и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку – величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. Если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю);
по сделкам на продажу – величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. Если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю).
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. Если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, рыночная стоимость (стоимость замещения) равна 0 (нулю).
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается валюта, по которой у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) формируются требования.
Проданные опционы не включаются в размер риска на одного заемщика;
К – требования в виде займов (кредитов) по сделкам секьюритизации со специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов";

КШ – корреспонденттік шоттар бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банктеріне, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктеріне және Қазақстан Республикасы бейрезидент банктеріне қойылатын, Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген банк активтерінің кестесіне сәйкес және Әдістемелерге 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерінің кестесіне сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып мөлшерленген талаптар;
П – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизиялардың (резервтердің) сомасы, сондай-ақ мынадай түрде қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз ету сомасы:
осы міндеттемені қамтамасыз ету ретінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) иелігіне берілген салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде цифрлық қаржы құралдары немесе осындай базалық активі бар цифрлық қаржы активтері түрінде;
Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "АА"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздары, немесе осындай базалық активі бар цифрлық қаржы активтері;
тазартылған қымбат металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
экспортқа қолдау көрсету бойынша функцияларды жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар ұлттық компаниямен жасалған сақтандыру төлемі жөніндегі міндеттемелерді сөзсіз және қайтарымсыз орындау туралы тармақтары бар сақтандыру шарттары түріндегі қамтамасыз ету сомалары шегерілген талаптардың сомасы түрінде есептеледі.
Бір қарыз алушыға келетін тәуекел есебіне мыналар кірмейді:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Ұлттық Банкіне, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлғаға, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына, "Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына қойылатын талаптар, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) активтер мен міндеттемелер туралы есептен шығарылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушыға қоятын талаптары, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес провизиялардың (резервтердің) бір жүз пайызы қалыптастырылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қарыз алушыға қоятын талаптары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар бағалы қағаздар бойынша талаптар;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) бұрын еншілес банк болып табылған, қайта құрылымдауды және активтер мен міндеттемелерді Банктер туралы заңға сәйкес бас банкке бір мезгілде беру операциясын жүзеге асырған заңды тұлғаға талаптар.

КС – требования по корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан и банкам-нерезидентам Республики Казахстан, взвешенных с учетом кредитного риска в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам и Таблицей активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 2 к Методикам;
П – сумма провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, а также сумма обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вкладов, предоставленных в распоряжение филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, в том числе в виде цифровых финансовых инструментов, либо цифровых финансовых активов с таким базовым активом;
государственных ценных бумаг, выпущенных центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, либо цифровых финансовых активов с таким базовым активом;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
договоров страхования, содержащих пункты о безусловном и безотзывном исполнении обязательств по страховой выплате, заключенных с национальной компанией, осуществляющей функции по поддержке экспорта, и имеющей государственную гарантию Правительства Республики Казахстан.
В расчет риска на одного заемщика не включаются:
требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, юридическому лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку, акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", специальной финансовой компании акционерного общества "Фонд стрессовых активов", требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к заемщику, списанные с отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к заемщику, по которым сформировано сто процентов провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
требования по ценным бумагам, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан;
требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) к юридическому лицу, ранее являвшемуся дочерним банком, осуществившим реструктуризацию и операцию по одновременной передаче активов и обязательств родительскому банку в соответствии с Законом о банках.

4-тарау. Өтімділік коэффициенттерін есептеу әдістемесі
52. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) өтімділігі мынадай коэффициенттермен сипатталады:
ағымдағы өтімділік коэффициенті k4;
k4-1, k4-2 және k4-3 мерзімді өтімділік коэффициенттері;
k4-4, k4-5 және k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттері.
53. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ағымдағы өтімділік коэффициенті (Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) k4 мынадай формула бойынша есептеледі:
ОӨА – Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының орташа айлық өтімділігі жоғары активтері;
ТМО – есептелген сыйақыны ескере отырып, талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық мөлшері.
Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының ағымдағы өтімділік коэффициенті k4 мынадай формула бойынша есептеледі:
ОӨА – Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының орташа айлық өтімділігі жоғары активтері;
ТМО – талап еткенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық мөлшері.
Ағымдағы өтімділік коэффициентін есептеу кезінде талап етуге дейінгі міндеттемелердің мөлшеріне барлық талап етуге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер, банктің еншілес ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалымен үлестес заңды тұлғалардың сыртқы қарыздарды тарту кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалымен секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген кредитордың осы қарыздар бойынша борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығымен Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалымен қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері, оның ішінде:
өтеуге дейін 3 (үш) жылдан аз қалған мерзімі бар, 50 (елу) пайызға тең конверсия коэффициентіне көбейтілген банктің k1 резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткiлiктiлiк коэффициентінің ең төмен мәні;
k4 нормативінің есебіне енгізілетін қарыздарды тарту кезінде берілген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының кепілдіктері мен кепілдемелерін қоспағанда, өтеуге дейін 3 (үш) жыл және одан көп қалған мерзімі бар, 100 (жүз) пайызға тең конверсия коэффициентіне және Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының k1 резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілігі коэффициентінің ең төмен мәніне көбейтілгендер, сондай-ақ басқа банктерден алынған "овернайт" қарыздары мен Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі бір түнге тартқан салымдар және кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығымен мерзімді міндеттемелер, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін, тазартылған бағалы металдарды қоспағанда, басқа банктердің мерзімді және шартты депозиттері қосылады.

Глава 4. Методика расчета коэффициентов ликвидности
52. Ликвидность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) характеризуется следующими коэффициентами:
коэффициентом текущей ликвидности k4;
коэффициентами срочной ликвидности k4-1, k4-2 и k4-3;
коэффициентами срочной валютной ликвидности k4-4, k4-5 и k4-6.
53. Коэффициент текущей ликвидности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) k4 рассчитывается по следующей формуле:
СВА – среднемесячные высоколиквидные активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
СОВ – среднемесячный размер обязательств до востребования с учетом начисленного вознаграждения.
Коэффициент текущей ликвидности филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан k4 рассчитывается по следующей формуле:
СВА – среднемесячные высоколиквидные активы филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан;
СОВ – среднемесячный размер обязательств до востребования.
При расчете коэффициента текущей ликвидности в размер обязательств до востребования включаются все обязательства до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов, необеспеченные гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, выданные при привлечении внешних займов аффилированными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими лицами, а также в рамках сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по секьюритизации, с правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств должника по этим займам, в том числе:
с оставшимся сроком до погашения менее 3 (трех) лет, умноженные на коэффициент конверсии равный 50 (пятидесяти) процентам и минимальное значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1;
с оставшимся сроком до погашения 3 (три) года и более, умноженные на коэффициент конверсии равный 100 (ста) процентам и минимальное значение коэффициента достаточности активов, принимаемых в качестве резерва k1, за исключением гарантий и поручительств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, выданных при привлечении займов, включаемых в расчет норматива k4, а также займы "овернайт", полученные от других банков, и вклады, привлеченные филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на одну ночь и срочные обязательства с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств, в том числе срочные и условные депозиты других банков, за исключением срочных и условных депозитов физических и юридических лиц, аффинированных драгоценных металлов.

54. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-1 мерзімді өтiмдiлiк коэффициентi мынадай формула бойынша есептеледі:
ОӨА – өтiмдiлігі жоғары активтердiң орташа айлық мөлшерi;
ӨМ – өтеуге дейін қоса алғанда күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің орташа айлық мөлшерi.
55. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-2 мерзімді өтiмдiлiк коэффициентi мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨАО – өтiмдiлігі жоғары активтердi қоса алғанда, өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар өтімді активтердің орташа айлық мөлшерi;
МО – өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің орташа айлық мөлшерi.
56. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-3 мерзімді өтiмдiлiк коэффициентi мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨАО – өтiмдiлігі жоғары активтердi қоса алғанда, өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар өтімді активтердің орташа айлық мөлшерi;
МО – өтеуге дейін қоса алғанда 3 (үш) айға дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің орташа айлық мөлшерi.
57. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨАО – шетел валютасындағы өтiмдiлігі жоғары активтердiң орташа айлық мөлшерi;
МО – осы шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің орташа айлық мөлшерi.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу кезінде шетел валютасындағы, өтеуге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің мөлшеріне Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) шетел валютасындағы, өтеуге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар, 100 (бір жүз) пайызға тең конверсиялау коэффициентіне көбейтілген мерзімді мiндеттемелері қосылады.
58. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентi мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨАО – өтiмдiлігі жоғары активтердi қоса алғанда, шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар мерзімді өтiмдi активтердiң орташа айлық мөлшерi;
МО – осы шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімді міндеттемелердің орташа айлық мөлшерi. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-5 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу кезінде шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар міндеттемелердің мөлшерiне Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) шетел валютасындағы, өтеуге дейін 1 (бір) айға дейін қалған мерзімі бар 90 (тоқсан) пайызға тең конверсиялау коэффициентіне көбейтілген мерзімді мiндеттемелер қосылады.

54. Коэффициент срочной ликвидности k4-1 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СВА – среднемесячный размер высоколиквидных активов;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) календарных дней включительно.
55. Коэффициент срочной ликвидности k4-2 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СЛА – среднемесячный размер ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно, включая высоколиквидные активы;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно.
56. Коэффициент срочной ликвидности k4-3 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СЛА – среднемесячный размер ликвидных активов с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, включая высоколиквидные активы;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно.
57. Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-4 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СЛА – среднемесячный размер высоколиквидных активов в иностранной валюте;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) календарных дней включительно.
При расчете коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в размер обязательств в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) календарных дней включаются срочные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) календарных дней, умноженные на коэффициент конверсии равный 100 (ста) процентам.
58. Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-5 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СЛА – среднемесячный размер ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно, включая высоколиквидные активы;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включительно.
При расчете коэффициента срочной валютной ликвидности k4-5 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в размер обязательств в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца включаются срочные обязательства банка филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 1 (одного) месяца, умноженные на коэффициент конверсии равный 90 (девяноста) процентам.

59. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентi мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨАО – өтiмдiлігі жоғары активтердi қоса алғанда, шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 3 (үш) айға дейін қалған мерзімі бар өтімді активтердің орташа айлық мөлшерi;
МО – осы шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 3 (үш) айға дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің орташа айлық мөлшерi.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) k4-6 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін есептеу кезінде шетел валютасындағы, өтеуге дейін қоса алғанда 3 (үш) айға дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің мөлшерiне Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) шетел валютасындағы, өтеуге дейін 3 (үш) айға дейін қалған мерзімі бар, 80 (сексен) пайызға тең конверсиялау коэффициентіне көбейтілген мерзімді мiндеттемелер қосылады.
60. Мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттері Standard & Рооr's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-дан" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жиынтығында шетел валюталары және "еуро" валютасы бойынша есептеледі, олардағы алдыңғы есепті айдағы міндеттемелердің орташа айлық мөлшері Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) алдыңғы есепті айдағы міндеттемелерінің орташа айлық мөлшерінің 1 (бір) пайызынан кем болмайды.
Standard & Рооr's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-дан" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетел валюталары бойынша мерзімді валюталық өтімділік коэффициенттері әрбір шетел валютасы бойынша есептеледі, онда алдыңғы есепті айдағы міндеттемелердің орташа айлық мөлшері Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) алдыңғы есепті айдағы міндеттемелерінің орташа айлық мөлшерінің 1 (бір) пайызынан кем болмайды.
61. Өтімділігі жоғары активтердің есебіне:
1) қолма-қол ақша;
2) орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша;
3) клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларындағы жарналар, маржалық жарналар, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету болып табылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ақшасы;

59. Коэффициент срочной валютной ликвидности k4-6 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
СЛА – среднемесячный размер ликвидных активов в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, включая высоколиквидные активы;
СО – среднемесячный размер срочных обязательств в этой же иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно.
При расчете коэффициента срочной валютной ликвидности k4-6 филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в размер обязательств в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включаются срочные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в иностранной валюте с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев, умноженные на коэффициент конверсии равный 80 (восьмидесяти) процентам.
60. Коэффициенты срочной валютной ликвидности рассчитываются в совокупности по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "евро", среднемесячный размер обязательств в которых за предыдущий отчетный месяц составляет не менее 1 (одного) процента от среднемесячного размера обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) за предыдущий отчетный месяц.
По иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, коэффициенты срочной валютной ликвидности рассчитываются по каждой иностранной валюте, среднемесячный размер обязательств в которой за предыдущий отчетный месяц составляет не менее 1 (одного) процента от среднемесячного размера обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) за предыдущий отчетный месяц.
61. В расчет высоколиквидных активов включаются:
1) наличные деньги;
2) деньги на счетах в центральном депозитарии;
3) деньги филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), являющиеся взносами в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента;

4) тазартылған бағалы металдар;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар бағалы қағаздар;
7) Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының басқа банктердегі, сондай-ақ бейрезидент банктеріндегі Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-дан" төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар талап етуге дейінгі салымдар;
8) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-дан" төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының басқа банктерінде, сондай-ақ бейрезидент банктерінде бір түнге орналастырылған салымдар;
9) Банктер туралы заңның 23-бабының 6-тармағына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының инвестициялық қызметін жүзеге асыру тәртібінде белгіленген деңгейден төмен емес шетел валюитасындағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары;
10) "ВВВ-" төмен емес (Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) және (немесе) Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктерінің жіктеулері бойынша немесе "ВааЗ" төмен емес Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингі бар шетелдік эмитенттердің облигациялары;
11) Ұлттық Банктегі күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін өтеу мерзімі бар мерзімді депозиттер;
12) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент банктеріне берілген "овернайт" қарыздары қосылады.
62. Әдістемелердің 61-тармағында көрсетілген бағалы қағаздар, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) кері сатып алу шарттарымен сатқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілге берілген немесе басқалай түрде ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды қоспағанда, өтiмдiлігі жоғары активтердiң есебіне қосылады.

4) аффинированные драгоценные металлы;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку;
6) ценные бумаги, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан;
7) вклады до востребования в Национальном Банке, в других банках Республики Казахстан, а также в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
8) вклады, размещенные на одну ночь в других банках Республики Казахстан, а также в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
9) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже уровня, установленного порядком осуществления инвестиционной деятельности банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 6 статьи 23 Закона о банках;
10) облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинг не ниже "ВВВ-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) и (или) Fitch (Фич)) или не ниже "ВааЗ" (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис));
11) срочные депозиты в Национальном Банке со сроком погашения до 7 (семи) календарных дней;
12) займы "овернайт", предоставленные банкам-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, имеющим долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
62. Ценные бумаги, указанные в пункте 61 Методик, включаются в расчет высоколиквидных активов, за исключением ценных бумаг, проданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

63. Өтiмдiлігі жоғары активтердiң есебіне, егер осы мәмілелер бойынша міндеттемелер Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) баланстық шоттарында есепке алынған және мерзімді өтімділік коэффициенттерінің есебіне алынған жағдайда, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) баланстық шоттарында есепке алынатын валюталық своп операциялары бойынша талаптардың сомасы қосылады.
64. Өтiмдi активтердің есебiне халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптасқан провизиялар (резервтер) шегеріле отырып, өтімділігі жоғары активтердi қоса алғанда, барлық қаржы активтері қосылады. Қарыздар қарыз шартына сәйкес өтеу кестелерi бойынша қосылады.
Әдістемелердің 61-тармағының 5), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген, өтiмдiлігі жоғары активтердiң есебіне қосылмайтын бағалы қағаздар, аталған бағалы қағаздар міндеттемелер мөлшерінің есебіне қосылатын міндеттемелердің қамтамасыз етуі болып табылуы шартымен өтімді активтердің есебіне қосылады.
Аталған бағалы қағаздарды бағалы қағаздар бойынша өтеуге дейін қалған мерзім ретінде өтімді активтердің есебіне қосу кезінде қамтамасыз ету осы бағалы қағаздар болып табылатын міндеттемелерді өтеуге дейін мерзім қабылданады.
65. Мерзімді міндеттемелердің есебіне есеп айырысуларды жүзеге асырудың мерзімі белгіленген барлық міндеттемелер қосылады. Бұл ретте k4-1 мерзімді өтімділік коэффициентін және k4-4 мерзімді валюталық өтімділік коэффициентін өтеуге дейін қоса алғанда күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар мерзімді мiндеттемелердің мөлшеріне есептеу кезінде өтеуге дейін қоса алғанда күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейін қалған мерзімі бар Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалы) кері сатып алу талаптарымен сатқан бағалы қағаздармен қамтамасыз етілген мiндеттемелер қосылмайды.
Талап етуге дейін міндеттемелер, сондай-ақ басқа банктерден алынған займы "овернайт" қарыздары және басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар мерзімді міндеттемелер есебіне қосылмайды.
66. Өтімділік коэффициенттерін есептеу кезінде өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтімді активтердің және мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, әділ құнды оң (теріс) түзету шоттары қосылады.
67. Өтімділік нормативтері орташа айлық негізде айқындалатын өтімділік коэффициенттерінің есептік мәндеріне қарамастан, өтімділік нормативтері есепті кезеңде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалында) кредиторлар мен салымшылар алдында мерзімі өткен міндеттемелер болған жағдайда орындалмаған деп есептеледі.

63. В расчет высоколиквидных активов включается сумма требований по операциям валютный своп, учитываемых на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), в случае если обязательства по данным сделкам учитываются на балансовых счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и включены в расчет коэффициентов срочной ликвидности.
64. В расчет ликвидных активов включаются все финансовые активы, включая высоколиквидные активы, за минусом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Займы включаются по графикам погашения в соответствии с договором займа.
Ценные бумаги, указанные в подпунктах 5), 8) и 9) пункта 61 Методик, не включаемые в расчет высоколиквидных активов, включаются в расчет ликвидных активов при условии, что данные ценные бумаги являются обеспечением обязательств, включаемых в расчет размера обязательств.
При включении данных ценных бумаг в расчет ликвидных активов в качестве оставшегося срока до погашения по ценным бумагам принимается срок до погашения обязательств, обеспечением по которым выступают данные ценные бумаги.
65. В расчет срочных обязательств включаются все обязательства, по которым установлен срок осуществления расчетов. При этом при расчете коэффициента срочной ликвидности k4-1 и коэффициента срочной валютной ликвидности k4-4 в размер срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 7 (семи) календарных дней включительно не включаются обязательства, обеспеченные ценными бумагами, проданными филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) на условиях их обратного выкупа со сроком осуществления расчетов до 7 (семи) календарных дней включительно.
Обязательства до востребования, а также займы "овернайт", полученные от других банков, и вклады, привлеченные от других банков на одну ночь не включаются в расчет срочных обязательств.
66. При расчете коэффициентов ликвидности в размер ликвидных активов, включая высоколиквидные активы, и срочных обязательств включаются начисленное вознаграждение, дисконты, премии, счета положительных (отрицательных) корректировок справедливой стоимости.
67. Нормативы ликвидности, независимо от расчетных значений коэффициентов ликвидности, определяемых на среднемесячной основе, считаются невыполненными при наличии у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и вкладчиками.

5-тарау. Өтімділікті өтеу коэффициенттері және нетто тұрақты қорландыруды есептеу әдістемесі
68. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалын қоспағанда) өтімділігін өтеу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨӨК – өтімділікті өтеу коэффициенті;
СӨА – Әдістемелердің 69-тармағына сәйкес есептелген есептеу күніндегі жағдай бойынша сапасы жоғары өтімді активтер;
АҚНӘ – өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операциялары бойынша ақша қаражатының нетто әкетілуі.
Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу мақсатында сапасы жоғары өтімді активтер деп мынадай талаптарға сай келетін активтер танылады:
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының иелігінде болады және активтермен операциялар жүргізу (репо, своп операциялары бойынша және тартылатын ақша бойынша қамтамасыз етуге сату, беру) арқылы ақшаны дереу алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылмайды және репо, своп операциялары және қайтарымдылық негізде жасалатын өзге де операциялар бойынша берілген бағалы қағаздар қосылмайды;
кассадағы қолма-қол ақшаны сақтаудың ең аз қалдығын қамтамасыз етуге немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қызметін қамтамасыз ету шығыстарын жүзеге асыруға арналмаған;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының меншігінде болады, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының бағалы қағаздарды репо, своп операциялары шеңберінде, оларды қайтару міндеттемелерін орындау мерзімі басталғанға дейін тартылатын қаражат бойынша қамтамасыз етумен сату, беру құқықтарына шектеулер болмаған жағдайда қайтарымды негізде жасалатын операциялар (кері репо, своп операциялары және басқа да операциялар) шеңберінде алынған не орналастырылған қаражат және туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде алынған бағалы қағаздар. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы бағалы қағаздарды орналастырылған қаражат, кері репо операциялары немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша қамтамасыз етуге басқа контрагентке берген жағдайда, бағалы қағаздар бастапқы меншік иесі өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде оларды қайтаруы мүмкін болмаған кезде сапасы жоғары өтімді активтердің есебіне қосылады.
69. Сапасы жоғары өтімді активтер (СӨА) Әдістемелердің 70-тармағында көзделген, Әдістемелерге 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының жоғары сапалы өтімді активтері кестесінде айқындалған коэффициенттерге көбейтілген бірінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтердің және осы Әдістемелерге 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы-бейрезидент банкі филиалының жоғары сапалы өтімді активтері кестесінде белгіленген коэффициенттерге көбейтілген екінші деңгейдегі жоғары сапалы өтімді активтердің сомасы ретінде есептеледі. Бірінші және екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер әділ (нарықтық) құны бойынша сапасы жоғары өтімді активтердің есебіне қабылданады.

Глава 5. Методика расчета коэффициентов покрытия ликвидности и нетто стабильного фондирования
68. Коэффициент покрытия ликвидности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
КПЛ – коэффициент покрытия ликвидности;
ВЛА – высококачественные ликвидные активы по состоянию на дату расчета, рассчитанные в соответствии с пунктом 69 Методик;
НОДС – нетто отток денежных средств по операциям филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности.
В целях расчета коэффициента покрытия ликвидности высококачественными ликвидными активами признаются активы, удовлетворяющие следующим условиям:
находятся в распоряжении филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обеспечивают возможность незамедлительного получения денег посредством проведения операций с активами (продажа, передача по операциям репо, своп и в обеспечение по привлекаемым средствам);
не являются обеспечением по обязательствам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и не включают ценные бумаги, переданные по операциям репо, своп и иным операциям, совершаемым на возвратной основе;
не предназначены для обеспечения минимального остатка хранения наличных денег в кассе или осуществления расходов по обеспечению деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
находятся в собственности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе ценные бумаги, полученные в рамках операций, совершаемых на возвратной основе (операции обратного репо, своп и другие операции), либо полученные в качестве обеспечения исполнения обязательств по размещенным средствам и сделкам с производными финансовыми инструментами, в случае отсутствия ограничений прав филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на их продажу, передачу в рамках операций репо, своп, в обеспечение по привлекаемым средствам до наступления срока исполнения обязательств по их возврату. В случае передачи ценных бумаг филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан другому контрагенту в обеспечение по размещенным средствам, операциям репо или сделкам с производными финансовыми инструментами, ценные бумаги включаются в расчет высококачественных ликвидных активов при невозможности их возврата первоначальным собственником в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности.
69. Высококачественные ликвидные активы (ВЛА) рассчитываются как сумма высококачественных ликвидных активов первого уровня предусмотренных пунктом 70 Методик, умноженных на коэффициенты, определенные в Таблице высококачественных ликвидных активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 8 к Методике, и высококачественных ликвидных активов второго уровня, умноженных на коэффициенты, установленные в Таблице высококачественных ликвидных активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 8 к Методикам. Высококачественные ликвидные активы первого и второго уровней принимаются в расчет высококачественных ликвидных активов по справедливой (рыночной) стоимости.

70. Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер деп Әдістемелердің 68-тармағында көзделген талаптарды қанағаттандыратын активтер және:
1) қолма-қол ақша;
2) Ұлттық Банктегі депозиттер;
3) Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Ұлттық Банкке қойылатын талаптар, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкiметi, Ұлттық Банк кепілдік берген бағалы қағаздар, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар;
4) шет мемлекеттердің орталық үкіметтеріне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне, халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар, оның ішінде шет мемлекеттердің үкіметтері мен шет мемлекеттердің орталық банктері, халықаралық қаржы ұйымдары, тізбесі Пруденциялық нормативтерде айқындалған Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімінде (бұдан әрі – Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімі) көрсетілген халықаралық қор биржалары кепілдік берген бағалы қағаздар:
Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерiнiң кестесiне сәйкес 0 (нөл) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін активтердің бірінші тобына жатады;
қаржы ұйымдарының немесе олармен үлестес ұйымдардың міндеттемелері болып табылмайды;
5) егер шет мемлекеттердің орталық үкіметтеріне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне талаптар Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерiнiң кестесiне сәйкес0 (нөл) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген жағдайда шет мемлекеттердің орталық үкіметтеріне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне эмитент елдің валютасымен номинирленген бағалы қағаздар түріндегі талаптар.
71. Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер деп Әдістемелердің 68-тармағында көзделген талаптарды қанағаттандыратын және:
1) Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарына қойылатын талаптар, оның ішінде Қазақстан Республикасының жетілікті атқарушы органдары шығарған (Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған) мемлекеттік бағалы қағаздармен Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерiнiң кестесiне сәйкес 20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін талаптар;

70. Высококачественными ликвидными активами первого уровня признаются активы, удовлетворяющие условиям, предусмотренным пунктом 68 Методик, и являющиеся:
1) наличными деньгами;
2) депозитами в Национальном Банке;
3) требованиями к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, в том числе ценными бумагами, гарантированными Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком, а также ценными бумагами, выпущенными юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку;
4) требованиями к центральным правительствам иностранных государств и центральным банкам иностранных государств, к международным финансовым организациям, в том числе ценными бумагами, гарантированными правительствами иностранных государств и центральными банками иностранных государств, международными финансовыми организациями, находящимися в свободном обращении на международных фондовых биржах, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, перечень которых определен Пруденциальными нормативами (далее – Список организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами):
относятся к первой группе активов, взвешиваемых по степени кредитного риска 0 (ноль) процентов в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам;
не являются обязательствами финансовых организаций или аффилиированных с ними организаций;
5) требованиями к центральным правительствам иностранных государств и центральным банкам иностранных государств в виде ценных бумаг, номинированных в валюте страны-эмитента, в случае если требования к центральным правительствам иностранных государств и центральным банкам иностранных государств взвешиваются по степени кредитного риска выше 0 (нуля) процентов в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам.
71. Высококачественными ликвидными активами второго уровня признаются активы, удовлетворяющие условиям, предусмотренным пунктом 68 Методик, и являющиеся:
1) требованиями к местным исполнительным органам Республики Казахстан, в том числе государственными ценными бумагами, выпущенными местными исполнительными органами Республики Казахстан (за исключением выпущенными местными исполнительными органами городов Астана и Алматы), требования к которым взвешиваются по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам;

2) шет мемлекеттердің орталық үкіметтеріне және шет мемлекеттердің орталық банктеріне, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдарына, халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар, оның ішінде шет мемлекеттердің үкіметтері және шет мемлекеттердің орталық банктері, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдары, халықаралық қаржы ұйымдары кепілдік берген, Халықаралық қор биржалары болып танылатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тiзiмiнде көрсетілген халықаралық қор биржаларында еркін айналыстағы және мынадай талаптардың әрқайсысына сай келетін бағалы қағаздар:
Әдістемелерге 1-қосымшаға сәйкес, Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерiнiң кестесiне сәйкес 20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін активтердің екінші тобына жатады;
соңғы 10 (он) жыл бойы ішінде нарық құнын төмендетуде көрсетілген күнтізбелік 30 (отыз) күннің 10 (он) және одан көп пайызға құнсыздану фактілері толық болмаған;
қаржы ұйымдарының немесе олармен үлестес ұйымдардың міндеттемелері болып табылмайды;
3) қаржы ұйымдары немесе олармен үлестес ұйымдар болып табылмайтын эмитенттердің бағалы қағаздары түріндегі талаптар;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының немесе олармен үлестес ұйымдардың міндеттемесі болып табылмайтын туынды қаржы құралдарын және реттелген борышты қоспағанда, ипотекалық бағалы қағаздар түріндегі талаптар.
Әдістемелердің осы тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген талаптар мынадай талаптардың әрқайсын қанағаттандырады:
Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтинг агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі не Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) агенттігінің тиісті қысқа мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
тізбесі Пруденциялық нормативтерде айқындалған Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімінде көрсетілген халықаралық қор биржаларында еркін айналыстағы;
соңғы 10 (он) жыл бойы ішінде нарық құнын төмендетуде көрсетілген күнтізбелік 30 (отыз) күннің 10 (он) және одан көп пайызға құнсыздану фактілері толық болмаған.
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтердің үлесі сапасы жоғары өтімді активтердің 40 (қырық) пайызынан аспайды. Егер екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтердің үлесі сапасы жоғары өтімді активтердің 40 (қырық) пайызынан асатын болса, онда екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер сапасы жоғары өтімді активтердің 40 (қырық) пайызынан аспайтын мөлшердегі сапасы жоғары өтімді активтердің құрамына қосылады.

2) требованиями к центральным правительствам иностранных государств, центральным банкам иностранных государств, местным органам власти иностранных государств, международным финансовым организациям, в том числе ценными бумагами, гарантированными центральными правительствами иностранных государств, центральными банками иностранных государств, местными органами власти иностранных государств, международными финансовыми организациями, находящимися в свободном обращении на международных фондовых биржах, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами удовлетворяющих каждому из следующих условий:
относятся ко второй группе активов, взвешиваемых по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам;
на протяжении последних 10 (десяти) лет полностью отсутствуют факты обесценения, выраженные в снижении рыночной стоимости в течение любых 30 (тридцати) календарных дней на 10 (десять) и более процентов;
не являются обязательствами финансовых организаций или аффилиированных с ними организаций;
3) требованиями в виде ценных бумаг, эмитентами которых не являются финансовые организации или аффилиированные с ними организации;
4) требованиями в виде ипотечных ценных бумаг, за исключением производных финансовых инструментов и субординированного долга, не являющимися обязательством филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или аффилиированных с ним организаций.
Требования, указанные в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта Методик, удовлетворяют каждому из следующих условий:
имеют долгосрочные кредитные рейтинги не ниже "АА-" рейтингового агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, либо соответствующий краткосрочный рейтинг агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
находятся в свободном обращении на международных фондовых биржах, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, перечень которых определен Пруденциальными нормативами.
на протяжении последних 10 (десяти) лет полностью отсутствуют факты обесценения, выраженные в снижении рыночной стоимости в течение любых 30 (тридцати) календарных дней на 10 (десять) и более процентов.
Доля высококачественных ликвидных активов второго уровня не превышает 40 (сорока) процентов высококачественных ликвидных активов. Если доля высококачественных ликвидных активов второго уровня превышает 40 (сорок) процентов высококачественных ликвидных активов, то высококачественные ликвидные активы второго уровня включаются в состав высококачественных ликвидных активов в размере, не превышающем 40 (сорока) процентов от высококачественных ликвидных активов.

Егер сапасы жоғары өтімді активтердің есебіне енгізілген активтер Әдістемелердің 70-тармағында және (немесе) осы тармағының бірінші бөлігінде айқындалған талаптарды қанағаттандырудан тоқтатылса, көрсетілген активтер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзім ішінде сапасы жоғары өтімді активтердің есебіне енгізілуін жалғастырады.
72. Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының операциялары бойынша ақша қаражатының нетто әкетілуі (АҚНӘ) мынадай формула бойынша есептеледі:
егер АК>0,75хАӘ болған жағдайда, АҚНӘ=АӘ–0,75хАӘ;
егер АК<0,75хАӘ болған жағдайда, АҚНӘ =АӘ-АК, мұнда:
АҚНӘ – ақша қаражатының нетто әкетілуі;
АӘ – Әдістемелердің 73-тармағына сәйкес есептелген ақшаның әкетілуі;
АК – Әдістемелердің 74-тармағына сәйкес есептелген ақшаның келуі.
73. Ақшаның әкетілуі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының мынадай міндеттемелері бойынша Әдістемелерге 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақша әкетілуі мен әкелінуінің кестесінде белгіленген әкетілу коэффициенттері қолданыла отырып, өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішіндегі ақшаның әкетілу сомасы ретінде есептеледі:
1) жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі (ағымдағы шоттар, талап еткенге дейінгі салымдар, мерзімді және шартты салымдар бойынша, өтеу мерзімі белгіленбеген міндеттемелер бойынша). Жеке тұлғалардың мерзімді салымдарын мерзімінен бұрын алу мүмкіндігі болған жағдайда мұндай міндеттемелер олардың орындалу мерзіміне қарамастан өтімділікті жабу коэффициентінің есебіне толық көлемде қосылады. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету түріндегі салымдар тиісті қарыздың өтеу мерзіміне сәйкес өтімділікті жабу коэффициентінің есебіне қосылады;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілмеген, белгіленген орындалу мерзімі жоқ не толық орындалу мерзімі 1 (бір) айдан аспайтын немесе өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері алдындағы міндеттемелер бойынша (басқа кредиторлық берешекті қоспағанда, депозиттер, қарыздар (кредиттер), бағалы қағаздар, цифрлық қаржы активтері, цифрлық қаржы құралдары бойынша, оның ішінде заңды тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілердің бастамасы бойынша ақшаның әкетілуі;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілген, орындалу мерзімі 1 (бір) айдан аспайтын немесе өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалар алдындағы міндеттемелер бойынша (депозиттер, қарыздар (кредиттер), бағалы қағаздар, цифрлық қаржы активтері, цифрлық қаржы құралдары, басқа кредиторлық берешекті қоспағанда, қарыз операциялары бойынша) ақшаның әкетілуі;

Если активы, включенные в расчет высококачественных ликвидных активов, перестают удовлетворять условиям, определенным пунктом 70 и (или) части первой настоящего пункта Методик, указанные активы продолжают включаться в расчет высококачественных ликвидных активов в течение срока, не превышающего 30 (тридцати) календарных дней с даты возникновения несоответствия указанным условиям.
72. Нетто отток денежных средств по операциям филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности (НОДС) рассчитывается по следующей формуле:
НОДС=ДО – 0,75хДО, в случае если ДП>0,75хДО;
НОДС=ДО – ДП, в случае если ДП<0,75хДО, где:
НОДС – нетто отток денежных средств;
ДО – денежный отток, рассчитанный в соответствии с пунктом 73 Методик;
ДП – денежный приток, рассчитанный в соответствии с пунктом 74 Методик.
73. Денежный отток рассчитывается как сумма денежных оттоков в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, с применением коэффициентов оттока, установленных в Таблице денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 9 к Методикам, по следующим обязательствам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
1) денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами (по текущим счетам, вкладам до востребования, срочным и условным вкладам, по обязательствам, по которым не установлен срок погашения). В случае возможности досрочного изъятия срочных вкладов физических лиц, такие обязательства включаются в расчет коэффициента в полном объеме вне зависимости от срока их исполнения. Вклады, выступающие в качестве обеспечения по выданным филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан займам, включаются в расчет в соответствии со сроком погашения соответствующего займа;
2) денежные оттоки по обязательствам (по депозитам, займам (кредитам), ценным бумагам, цифровым финансовым активам, цифровым финансовым инструментам, за исключением иной кредиторской задолженности) перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, не обеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не имеющим определенного срока исполнения либо срок полного исполнения которых составляет не более 1 (одного) месяца, или в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, в том числе по инициативе юридических лиц, субъектов малого предпринимательства;
3) денежные оттоки по обязательствам (по депозитам, займам (кредитам), ценным бумагам, цифровым финансовым активам, цифровым финансовым инструментам, заемным операциям, за исключением иной кредиторской задолженности) перед юридическими лицами, обеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, срок исполнения которых составляет не более 1 (одного) месяца или в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности;

4) егер міндеттемелерді орындау өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік 1 (бір) ай ішінде көзделетін болса, толық орындалу мерзімі өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік 1 (бір) ай ішінде не олардың толық орындалу мерзіміне қарамастан шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі.
Тұрақты депозиттер "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы заң) 18-бабында белгіленген мөлшерде жеке тұлғалардың кепілдік берілетін депозиттерін қамтиды.
Тұрақтылығы төмен депозиттер Депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы заңның 18-бабында белгіленген мөлшерден асатын сомада жеке тұлғалардың кепілдікті болып табылмайтын, не кепілдікті болып табылатын депозиттерін қамтиды.
Жеке тұлғалардың депозиттерін жіктеу кезінде депозиттер әрбір клиент бойынша ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттер бойынша жеке есепке алынады.
Заңды тұлғалардың, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілмеген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі заңды тұлғалардың, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің алдындағы банктің қамтамасыз етілмеген міндеттемелерін және клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдарды қамтиды.
Егер клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты банктік салым шартында кем дегенде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын банктік салым шартының бұзылуы туралы алдын ала хабардар ету талабы көзделетін болса, не осы талап болмаған жағдайда банктік салым шартын бұзу салым мөлшерінің 2 (екі) пайызынан асатын мөлшерде айыппұл төлеуге әкелетін болса, клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар ақша әкетілуінің есебіне қосылады.
Клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар бойынша міндеттемелер клиенттің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеткілікті банктік шоттағы ақшаның ең аз қалдығына тең мөлшерде айқындалады.
Клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар ретінде, сондай-ақ бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін ағымдағы шоттардағы және (немесе) талап етуге дейінгі салымдардағы қаражаттың бір бөлігі танылады:
банктік шот ашылған және клиент төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін кемінде 24 (жиырма төрт) ай немесе одан аз қолданады;
тартылған ақша бойынша сыйақы мөлшерлемесі:
ағымдағы шоттар бойынша – 0 (нөл) пайыздан;

4) дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам, имеющим срок полного исполнения в течение 1 (одного) календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, либо вне зависимости от срока их полного исполнения, в случае если исполнение обязательств предусматривается в течение 1 (одного) календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности.
Стабильные депозиты включают гарантируемые депозиты физических лиц в размере, установленном статьей 18 Закона Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (далее – Закон об обязательном гарантировании депозитов).
Менее стабильные депозиты включают депозиты физических лиц, не являющиеся гарантируемыми, либо являющиеся гарантируемыми, в сумме превышения над размером, установленным статьей 18 Закона об обязательном гарантировании депозитов.
При классификации депозитов физических лиц учитываются депозиты в разрезе на каждого клиента в отдельности по депозитам в национальной и иностранной валютах.
Денежный отток по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, не обеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, включает необеспеченные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства и вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента.
Вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, включаются в расчет денежного оттока, если договор вклада, связанный с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, предусматривает условие предварительного уведомления о расторжении договора не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней, либо в случае отсутствия данного условия расторжение договора влечет выплату штрафа в размере, превышающем 2 (два) процента от размера вклада.
Обязательства по вкладам, связанным с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, определяются в размере, равном минимальному остатку денег на банковском счете, достаточному для удовлетворения потребностей клиента.
В качестве вкладов, связанных с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, также признается часть средств на текущих счетах и (или) вкладах до востребования, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
банковский счет открыт и используется клиентом для платежей и (или) переводов не менее или менее 24 (двадцати четырех) месяцев;
ставка вознаграждения по привлеченным деньгам не превышает:
по текущим счетам – 0 (ноль) процента;

талап етуге дейінгі салымдар бойынша - 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыздан аспайды.
Егер банктік шот ашылған және төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін 24 (жиырма төрт) айдан аз қолданылатын болса, онда клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар ретінде тану мақсатында, мынадай талаптарды қосымша қанағаттандыруы қажет:
ағымдағы шот немесе талап етуге дейінгі салым ретінде қолданылады;
банк алдында айналымдарды және (немесе) банктік шоттағы ақшаның ең аз қалдығын қолдау жөніндегі міндеттемесі бар.
Банктік шот ашылған және төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін үшін 24 (жиырма төрт) айдан аз қолданылған жағдайда клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымның мөлшері ағымдағы шоттағы немесе міндеттеменің туындаған күнінен талап етуге дейінгі салымдағы қалдықтардың орташа шамасы ретінде есептеледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы банктік шоттағы қалдықтардың орташа шамасын есептеуге негізделген клиенттің қажеттіліктерін қанағаттандыруы үшін жеткілікті банктік шоттағы ақшаның ең аз қалдығын айқындау әдістемесін әзірлейді.
Заңды тұлғалардың алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша, сондай-ақ бағалы қағаздар қарызының шарттары бойынша ақшаның әкетілуі бірінші және екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының міндеттемелерін, Әдістемлереге 1-қосымшаға сәйкес салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы активтерінің кестесіне сәйкес 20 (жиырма) пайыздан аспайтын кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының және халықаралық қаржы ұйымдарының алдындағы міндеттемелерді және қамтамасыз етілуі және бірінші немесе екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді актив болып табылмайтын өзге де міндеттемелерді қамтиды.
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі Әдістемелерге 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақшаның әкетілуі мен әкелінуінің кестесінде көзделген шартты міндеттемелер және өзге де операциялар бойынша әкетілу сомасын қамтиды. Шартты міндеттемелер, туынды қаржы құралдарымен мәмілелер және өзге де операциялар бойынша қосымша ақшаның әкетілуі мыналарды қамтиды:
егер шарттың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ағымдағы рейтингінен 1 (бір), 2 (екі) не 3 (үш) сатыға дейін Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ұзақ мерзімді немесе қысқа мерзімді кредиттік рейтингі төмендеуі қосымша қамтамасыз ету үшін өтімділікті тарту, ақша төлемі, шарт бойынша міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындау түрінде қосымша қажеттілікке әкеп соғатын болса, шартты міндеттемелер, туынды қаржы құралдарымен мәмілелер және өзге де операциялар бойынша өтімділіктегі толық көлемдегі қосымша қажеттілік;

по вкладам до востребования – 0,1 (ноль целых одну десятую) процента.
Если банковский счет открыт и используется для платежей и (или) переводов менее 24 (двадцати четырех) месяцев, то в целях признания в качестве вкладов, связанных с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, необходимо дополнительно удовлетворять следующим условиям:
используется как текущий счет или вклад до востребования;
имеется обязательство перед филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по поддержанию оборотов и (или) минимального остатка денег на банковский счете.
В случае, когда банковский счет открыт и используется для платежей и (или) переводов менее 24 (двадцати четырех) месяцев, размер вклада, связанного с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, рассчитывается как средняя величина остатков на текущем счете или вкладе до востребования с даты возникновения обязательства.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан разрабатывает методику определения минимального остатка денег на банковском счете, достаточного для удовлетворения потребностей клиента, которая основана на расчете средних величин остатков на счете.
Денежный отток по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также по договорам займа ценных бумаг включает в себя обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого и второго уровней, обязательства перед местными исполнительными органами Республики Казахстан и международными финансовыми организациями, взвешиваемые по степени кредитного риска не более 20 (двадцати) процентов в соответствии с Таблицей активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 1 к Методикам, и иные обязательства, обеспечение по которым не является высококачественным ликвидным активом первого или второго уровней.
Дополнительный денежный отток по условным и возможным обязательствам включает сумму оттоков по условным обязательствам, сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям, предусмотренным в Таблице денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 9 к Методикам. Дополнительный денежный отток по условным обязательствам, сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям включает:
дополнительную потребность в ликвидности по условным обязательствам, сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям в полном размере, в случае если снижение долгосрочного или краткосрочного кредитного рейтинга филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на 1 (одну), 2 (две) либо 3 (три) ступени от текущего рейтинга филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с условиями договора приведет к дополнительной потребности в привлечении ликвидности для предоставления дополнительного обеспечения, денежной выплаты, досрочного выполнения обязательств по договору;

нарықтық құны өзгерген кезде ақша аударуды болжайтын туынды қаржы құралдары және өзге де операциялар бойынша позицияларды нарықтық бағалаудың өзгеруіне байланысты өтімділіктегі қосымша қажеттілік. Ақшаның әкетілуі есебінде алдыңғы 24 (жиырма төрт) айдағы көрсетілген кезеңде ақшаның әкелінуін шегергендегі ақшаның әкетілуіне тең ең көп 30 (отыз) күндік ақшаның нетто әкетілуі есепке алынады;
бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді актив болып табылмайтын, Әдістемелерге 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының сапасы жоғары өтімді активтерінің кестесінде белгіленген есептеу коэффициенті қолданыла отырып және алынған қамтамасыз ету шегеріле отырып есептелген актив құнынан 20 (жиырма) пайыз мөлшерінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы ұсынған қамтамасыз етуді не өзге де операциялар бойынша ұсынылуға жататын қамтамасыз етуді бағалаудың (әлеуетті құнының) өзгеруіне байланысты өтімділіктегі қосымша қажеттілік. Егер қамтамасыз ету бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді актив болып табылса, өтімділіктегі қосымша қажеттілік талап етілмейді;
қажетті көлемді қамтамасыз етуге берілген көлемнен артық болуға негізделген қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына берілген қамтамасыз етуді клиенттің артық толық көлемде дереу қайтару құқығына байланысты әкетілу;
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қамтамасыз етуді ұсынуы көзделетін операциялар бойынша өтімділікке деген қосымша қажеттілік және егер қамтамасыз ету ұсынылмаған жағдайда, шарттың талаптарына сәйкес контрагенттің қамтамасыз етуді талап ету құқығы;
қамтамасыз етуді сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын активтерге банкпен келіспей ауыстыру көзделетін операциялар бойынша өтімділікке деген қосымша қажеттілік.
Қосымша ақшаның әкетілуін есептеу мақсатында шартты міндеттемелер, көрсетілген міндеттемелер қайтарусыз болып табылған жағдайда, пайдаланылмаған кредиттік желілер мен өтімділік желілерін қамтиды.
Өтімділік желілері деп Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының мынадай міндеттемелері түсініледі:
клиенттің бұдан бұрын шығарған бағалы қағаздарын өтеу үшін клиентке ақша ұсыну бойынша;
бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру және (немесе) қайталама нарықта клиенттің бағалы қағаздарымен операциялар бойынша міндеттемелер шеңберінде клиенттің бағалы қағаздарын сатып алу бойынша.
Қосымша әкетілуді есептеу мақсатында шартты міндеттемелер өтімділіктің желісі ретінде клиенттің шығарылған бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерінің мөлшерінен аспайтын, өтімділікті өтеу коэффициенті есептелген күннен кейінгі күнтізбелік айдың ішінде орындалуға тиісті мөлшерде қосылады. Пайдаланылмаған шартты міндеттеменің қалған бөлігі, сондай-ақ қаржы емес ұйымдарға айналым қаражатын толықтыруға берілетін міндеттемелер шартты міндеттемелер бойынша қосымша әкетілу есебіне кредиттік желі ретінде қосылады.
Пайдаланылмаған кредиттік желілер мен өтімділік желілері қамтамасыз етуге берілген не қамтамасыз етуге берілуге жататын және мынадай талаптардың әрқайсысын қанағаттандыратын активтерді шегеру ескеріле отырып, қосымша ақшаның әкетілу есебіне қосылады:
бірінші және екінші деңгейлердегі сапасы жоғары өтімді активтер болып табылады;
банктің сапасы жоғары өтімді активтерінің құрамына енгізілмеген;
қайтарымдылық негізінде жасалатын операцияларды жүргізу үшін қолжетімді;
мерзімінен бұрын қайтару туралы талап қою құқығы жоқ.

дополнительную потребность в ликвидности, связанную с изменением рыночной оценки позиций по производным финансовым инструментам или иным операциям, предполагающую перечисление денег при изменении рыночной стоимости. В расчете оттока учитывается наибольший 30 (тридцатидневный) нетто отток за предыдущие 24 (двадцать четыре) месяца, равный оттоку за вычетом притока за указанный период;
дополнительную потребность в ликвидности, связанную с изменением оценки (потенциальной стоимости) предоставленного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечения либо обеспечения, подлежащего предоставлению по сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям, в размере 20 (двадцати) процентов от стоимости актива, не являющего высококачественным ликвидным активом первого уровня, рассчитанной с применением коэффициента учета, установленного в Таблице высококачественных ликвидных активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 8 к Методикам, и вычетом полученного обеспечения. Если обеспечением является высококачественный ликвидный актив первого уровня, дополнительная потребность в ликвидности не требуется;
отток, связанный с правом клиента на требование незамедлительного возврата части предоставленного филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечения по сделкам с производными финансовыми инструментами, обусловленным превышением объема предоставленного обеспечения над необходимым объемом, в полном объеме превышения;
дополнительную потребность в ликвидности по операциям, предусматривающим предоставление филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан обеспечения, и право контрагента на требование обеспечения в соответствии с условиями договора, в случае если обеспечение не предоставлено;
дополнительную потребность в ликвидности по операциям, предусматривающим замену обеспечения на активы, не являющиеся высококачественными ликвидными активами, без согласования с банком.
В целях расчета дополнительного денежного оттока условные обязательства включают в себя неиспользованные кредитные линии и линии ликвидности при условии, что указанные обязательства являются безотзывными.
Под линией ликвидности понимаются следующие обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
по предоставлению денег клиенту для погашения ранее выпущенных клиентом ценных бумаг;
по выкупу ценных бумаг клиента в рамках обязательств по первичному размещению ценных бумаг и (или) операциям на вторичном рынке с ценными бумагами клиента.
В целях расчета дополнительного оттока условные обязательства включаются в качестве линии ликвидности в размере, не превышающем размер обязательства клиента по выпущенным ценным бумагам, подлежащим к исполнению в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности. Оставшаяся часть неиспользованного условного обязательства, а также обязательства, предоставленные нефинансовым организациям на пополнение оборотных средств, включаются в расчет дополнительного оттока по условным обязательствам в качестве кредитной линии.
Неиспользованные кредитные линии и линии ликвидности включаются в расчет дополнительного оттока с учетом вычета активов, предоставленных в обеспечение, либо подлежащих предоставлению в обеспечение, и удовлетворяющих каждому из следующих условий:
являются высококачественными ликвидными активами первого или второго уровней;
не включены в состав высококачественных ликвидных активов банка;
доступны для проведения операций, совершаемых на возвратной основе;
отсутствует право на предъявление требований о досрочном возврате.

Егер Әдістемелерге 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақшаның әкетілуі мен әкелінуі кестесінің 20, 21, 22, 23 және 24-жолдарында ескерілмеген өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде жеке тұлғалар және қаржылық ұйымдарды (қаржылық емес ұйымдарды) қоспағанда, ұйымдар алдындағы міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілулері өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде жеке тұлғалар және қаржылық емес ұйымдардан ақшаның әкелінуінің 50 (елу) пайызынан асатын болса, асып кету сомасы Әдістемелерге 9-қосымшаның Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақшаның әкетілуі мен әкелінуі кестесінің 29-жолына сәйкес 100 (бір жүз) пайыз ақшаның әкетілу коэффициенті қолданыла отырып ақшаның әкетілуінде ескеріледі.
74. Ақшаның әкелінуі Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының мынадай активтері бойынша Әдістемелерге 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақшасының әкетілуі мен әкелінуінің кестесінде белгіленген ақшаның әкеліну коэффициенттері қолданыла отырып, өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішіндегі әкеліну сомасы ретінде есептеледі:
қайтарымдылық негізінде жасалатын операцияларды (кері репо, своп операциялары және өзге де операциялар) қоса алғанда, қамтамасыз етілген қарыз операциялары;
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар;
туынды қаржы құралдары;
өзге ақшаның әкелінуі.
Сапасы жоғары өтімді активтер бойынша ақшаның әкелінуі ақшаның әкелінуін есептеу кезінде есепке алынбайды.
Қамтамасыз етілген қарыз операциялары бойынша ақшаның әкелінуі өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде өтеу мерзімі бар, бірінші және екінші деңгейлердегі сапасы жоғары өтімді активтермен және бірінші және екінші деңгейлердегі сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын өзге де активтермен қамтамасыз етілген қарыз операцияларын, сондай-ақ қамтамасыз етуге бағалы қағаздарды сатып алу-сатуды жасау үшін (маржалық мәмілелер) берілген қарыздарды қамтиды.
75. Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу нәтижелері уәкілетті органға ай сайынғы негізде ұсыныла отырып, айдың соңғы жұмыс күнінде есептеледі.
76. Нетто тұрақты қорландыру коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
НТҚ – нетто тұрақты қорландыру коэффициенті;
ҚТҚ – қолжетімді тұрақты қорландырудың мөлшері;
ТТҚ – талап етілетін тұрақты қорландыру.

Если дополнительные денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами и нефинансовыми организациями, не учтенные в строках 20, 21, 22, 23 и 24 Таблицы денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 9 к Методикам, в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, превышают 50 (пятьдесят) процентов денежного притока от физических лиц и нефинансовых организаций в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, сумма превышения учитывается в денежном оттоке с применением коэффициента оттока 100 (сто) процентов в соответствии со строкой 29 Таблицы денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 9 к Методикам.
74. Денежный приток рассчитывается как сумма притоков в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, с применением коэффициентов притока, установленных в Таблице денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 9 к Методикам, по следующим активам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
обеспеченные заемные операции, включая операции, совершаемые на возвратной основе (операции обратного репо, своп и иные операции);
займы, выданные физическим и юридическим лицам, субъектам малого предпринимательства, за исключением займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению;
производные финансовые инструменты;
иные денежные притоки.
Поступления по высококачественным ликвидным активам не учитываются при расчете денежного притока.
Денежный приток по обеспеченным заемным операциям включает заемные операции со сроком погашения в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого и второго уровней и иными активами, не являющимися высококачественными ликвидными активами первого и второго уровней, а также займы, предоставленные для совершения купли-продажи ценных бумаг под обеспечение (маржинальные сделки).
75. Расчет коэффициента покрытия ликвидности осуществляется за последний рабочий день месяца с представлением результатов расчетов уполномоченному органу на ежемесячной основе.
76. Коэффициент нетто стабильного фондирования рассчитывается по следующей формуле:
НСФ – коэффициент нетто стабильного фондирования;
ДСФ – размер доступного стабильного фондирования;
ТСФ – требуемое стабильное фондирование.

Қолжетімді тұрақты қорландырудың мөлшері активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес міндеттемелердің және Әдістемелердің 5-тармағында көрсетілген инвестицияларды шегергенге дейін резерв ретінде қабылданатын, Әдістемелерге 10-қосымшаға сәйкес Қолжетімді тұрақты қорландыру міндеттемелерінің кестесінде белгіленген қолжетімді тұрақты қорландыру коэффициенттеріне көбейтілген активтердің сомасы ретінде есептеледі.
Жеке тұлғалардың депозиттері Әдістемелердің 73-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес тұрақты және аздап тұрақсыз депозиттер ретінде қолжетімді тұрақты қорландыру есебіне енгізіледі.
Клирингтік, кастодиандық қызметке, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар ретінде ағымдағы шоттар және Әдістемелердің 73-тармағының сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктеріне сәйкес келетін талап етілгенге дейінгі салымдар танылады.
Талап етілетін тұрақты қорландырудың мөлшері жиынтығында Әдістемелерге 11-қосымшаға сәйкес талап етілетін тұрақты қорландыру активтерінің кестесінде белгіленген талап етілетін тұрақты қорландыру коэффициенттеріне көбейтілген активтер мен міндеттемелері туралы есеп деректеріне сәйкес активтер және Әдістемелерге 12-қосымшаға сәйкес Талап етілетін тұрақты қорландырудың шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде белгіленген талап етілетін тұрақты қорландыру коэффициентіне көбейтілген талап етілетін тұрақты қорландырудың шартты және ықтимал міндеттемелері ретінде есептеледі.
6-тарау. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдарын) Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыруды есептеу әдістемесі
77. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдарын) Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру k7 коэффициентімен сипатталады.
78. K7 коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
ҚМ – Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің сомасы;
РҚА – Әдістемелердің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтер.
K7 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер сомасына мыналар кіреді:
1) Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы талап етілгенге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер;

Размер доступного стабильного фондирования рассчитывается как сумма обязательств, согласно данным отчета об активах и обязательствах, и активов, принимаемых в качестве резерва до вычета инвестиций, указанных в пункте 5 Методики, умноженных на коэффициенты доступного стабильного фондирования, установленные в Таблице обязательств доступного стабильного фондирования в соответствии с приложением 10 к Методикам.
Депозиты физических лиц включаются в расчет доступного стабильного фондирования как стабильные и менее стабильные депозиты в соответствии с частями второй и третьей пункта 73 Методик.
В качестве вкладов, связанных с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента, признаются текущие счета и вклады до востребования, которые соответствуют частям восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой пункта 73 Методик.
Размер требуемого стабильного фондирования рассчитывается в совокупности как активы, согласно данным отчета об активах и обязательствах, умноженные на коэффициенты требуемого стабильного фондирования, установленные в Таблице активов требуемого стабильного фондирования согласно приложению 11 к Методикам, и условные и возможные обязательства требуемого стабильного фондирования, умноженные на коэффициент требуемого стабильного фондирования, установленный в Таблице условных и возможных обязательств требуемого стабильного фондирования согласно приложению 12 к Методикам.
Глава 6. Методика расчета капитализации филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
77. Капитализация филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан характеризуется коэффициентом k7.
78. Коэффициент k7 рассчитывается по следующей формуле:
КО – сумма краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан;
АПР – активы, принимаемые в качестве резерва, рассчитанные в соответствии с параграфом 1 главы 2 Методик.
В целях расчета коэффициента k7 в сумму обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан включаются:
1) обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов;

2) Қазақстан Республикасы бейрезиденттері алдындағы бастапқы өтеу мерзімі қоса алғанда 1 (бір) жылға дейінгі мерзімді міндеттемелер;
3) кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап ету шартсыз құқығымен Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы мерзімді міндеттемелер, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) мерзімді және шартты депозиттері.
K7 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер сомасынан мыналар алып тасталады:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының ағымдағы шоттары;
2) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономиканың "басқа қаржы ұйымдары - коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар - коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар - коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар - коды 8" секторларына кіретін шетел компанияларының филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер;
3) халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер;
4) халықаралық есеп айырысу жүйелері (ClearstreamBanking S.A. (Клирстрим Бэнкинг Эс-Эй) және EuroclearBankSA/NV (Евроклир Банк Эс-Эй/Эн-Ви)) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер.
7-тарау. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктерінің филиалдары) қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенттерін есептеу әдістемесі
79. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктер филиалдары) меншікті және тартылған қаражатын есепті ай ішінде ішкі активтерге мынадай формула бойынша орналастырады:
ІАК - Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктер филиалдары) қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициенті;
– халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) ескеріле отырып, есепті айда қалыптасқан ішкі активтердің орташа айлық шамасы;
– Әдістемелердің 84-тармағының екінші бөлігінде айқындалған ішкі міндеттемелердің есепті айда қалыптасқан орташа айлық шамасының сомасы;
– активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшерінің есепті айда қалыптасқан орташа айлық шамасы;
– активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтер мөлшерінің есепті айда қалыптасқан орташа айлық шамасы.

2) срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с первоначальным сроком погашения до 1 (одного) года включительно;
3) срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств, в том числе срочные и условные депозиты филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), за исключением срочных и условных депозитов физических и юридических лиц.
В целях расчета коэффициента k7 из суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
1) текущие счета юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;
2) краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных организаций, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365;
3) краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями;
4) краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными расчетными системами (ClearstreamBanking S.A. (Клирстрим Бэнкинг Эс-Эй) и EuroclearBankSA/NV (Евроклир Банк Эс-Эй/Эн-Ви)).
Глава 7. Методика расчета коэффициента по размещению части средств филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан) во внутренние активы
79. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) размещает собственные и привлеченные средства во внутренние активы в течение отчетного месяца согласно следующей формуле:
KBA – коэффициент по размещению части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) во внутренние активы;
– сложившаяся в отчетном месяце среднемесячная величина внутренних активов с учетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
– сложившаяся в отчетном месяце сумма среднемесячных величин внутренних обязательств, определенных в части второй пункта 84 Методики;
– сложившаяся в отчетном месяце среднемесячная величина минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва, согласно данным отчета об активах и обязательствах;
– сложившаяся в отчетном месяце среднемесячная величина активов, принимаемых в качестве резерва, согласно данным отчета об активах и обязательствах.

80. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктер филиалдары) есепті ай ішінде меншікті және тартылған қаражатын күн сайын ішкі активтерге мынадай формулаға сәйкес орналастырады:
ІА – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) ескере отырып, ағымдағы күннің соңындағы ішкі активтер шамасы;
– Әдістемелердің 84-тармағының екінші бөлігінде айқындалған ішкі міндеттемелердің есепті айдың алдындағы айда қалыптасқан орташа айлық шамасының сомасы;
– активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшерінің есепті айдың алдындағы айда қалыптасқан орташа айлық шамасы; – активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтер мөлшерінің есепті айдың алдындағы айда қалыптасқан орташа айлық шамасы.
– активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшерінің есепті айдың алдындағы айда қалыптасқан орташа айлық шамасы; – активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтер мөлшерінің есепті айдың алдындағы айда қалыптасқан орташа айлық шамасы.
81. Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктері филиалдарының) ішкі активтері активтерді (ақшаны, стейблкоиндер) және Қазақстан Республикасының резиденттеріне талаптарды (орналастырылған салымдар, берілген қарыздар, үлестік және борыштық бағалы қағаздар, осындай бағалы қағаздармен қамтамасыз етілген цифрлық қаржы активтері, дебиторлық берешек), Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуды, материалдық емес активтерді және тазартылған бағалы металдарды, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан (тұрған) жылжымалы және жылжымайтын мүлікті білдіреді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктері филиалдарының) ішкі міндеттемелері Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы міндеттемелерді білдіреді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банктер филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банктері филиалдарының) қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру бойынша коэффициентті есептеу мақсаттары үшін Әдістемелердің 79 және 80-тармақтарына сәйкес төмендегілердің:
активтер мен міндеттемелер туралы есеп деректеріне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшері, не

80. В течение отчетного месяца филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) размещает ежедневно собственные и привлеченные средства во внутренние активы в соответствии со следующей формулой:
BA – величина внутренних активов на конец текущего дня с учетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
– сложившаяся в месяце, предшествующем отчетному месяцу, сумма среднемесячных величин внутренних обязательств, определенных в части второй пункта 84 Методик;
– сложившаяся в месяце, предшествующем отчетному месяцу, сумма среднемесячной величины минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва, согласно данным отчета об активах и обязательствах;
– сложившаяся в месяце, предшествующем отчетному месяцу, сумма среднемесячной величины активов, принимаемых в качестве резерва, согласно данным отчета об активах и обязательствах.
81. Внутренние активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) представляют собой активы (деньги, стейблкоины) и требования (размещенные вклады, выданные займы, долевые и долговые ценные бумаги, цифровые финансовые активы, обеспеченные такими ценными бумагами, дебиторская задолженность) к резидентам Республики Казахстан, участие в уставном капитале юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, нематериальные активы и аффинированные драгоценные металлы, движимое и недвижимое имущество, расположенное (находящееся) на территории Республики Казахстан.
Внутренние обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) представляют собой обязательства перед резидентами Республики Казахстан.
Для целей расчета коэффициента по размещению части средств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) во внутренние активы согласно пунктам 79 и 80 Методик используется наименьшее значение из нижеследующих:
минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва либо;

резерв ретінде қабылданатын активтердің 0,75-ке көбейтілген ең аз шамасы пайдаланылады.
82. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі активтерінің, ішкі міндеттемелерінің орташа айлық шамасы мерзімі өткен берешек, есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, оң (теріс) түзетулер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) ішкі активтерінің, ішкі міндеттемелерінің жалпы сомасының тиісті есепті айдағы жұмыс күндерінің санына қатынасы ретінде есептеледі.
Резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшерінің (резерв ретінде қабылданатын активтердің) орташа айлық шамасы резерв ретінде қабылданатын активтердің ең аз мөлшерінің (резерв ретінде қабылданатын активтердің) жалпы сомасының тиісті есепті айдағы жұмыс күндерінің санына қатынасы ретінде есептеледі.
8-тарау. Ашық валюталық позиция лимиттерін есептеу әдістемесі
83. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) ашық валюталық позициясының лимиттері мынадай формула бойынша есептеледі:
ВП1 – Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары және "еуро" валютасы, сондай-ақ тазартылған қымбат металдар бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа);
РҚА – Әдістемелердің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтердің шамасы;
ВП2 – Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валюталары бойынша ашық валюталық позиция (ұзақ және қысқа);
РҚА – Әдістемелердің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтердің шамасы;
ВП3 – валюталық нетто-позиция;
РҚА – Әдістемелердің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес есептелген резерв ретінде қабылданатын активтердің шамасы.
84. Ашық валюталық позиция – бұл Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) талаптарының (міндеттемелерінің) жеке шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының), стейблкоинде, валютасында немесе тазартылған бағалы металда сол шетел валютасында немесе тазартылған бағалы металда, стейблкоинде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) міндеттемелерінен (талаптарынан) асып кетуі.
Ұзақ валюталық позиция – талаптар (активтер мен шартты талаптардың жиынтық сомасы) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) сол шетел валютасында немесе тазартылған бағалы металда міндеттемелерінен (міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің жиынтық сомасынан) асып кететін жеке шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының), стейблкоинде, валютасындағы немесе тазартылған бағалы металдағы, стейблкоинде, ашық валюталық позиция.
Қысқа валюталық позиция – міндеттемелер (міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің жиынтық сомасы) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) сол шетел валютасында немесе тазартылған бағалы металда талаптарынан (активтер мен шартты талаптардың жиынтық сомасынан) асып кететін жеке шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының), стейблкоинде, валютасындағы немесе тазартылған бағалы металдағы, стейблкоинде, ашық валюталық позиция.
Валюталық позициялар есебіне мөлшері валюталардың айырбастау бағамының (тазартылған бағалы металдар құнының) өзгеруімен анықталатын, теңгемен көрсетілген талаптар (активтер мен шартты талаптардың жиынтық сомасы), міндеттемелер (міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің жиынтық сомасы) енгізіледі.
Мөлшері бір шетел валютасынан артық айырбастау бағамының өзгеруімен анықталатын, теңгемен көрсетілген талаптар (активтер, шартты және ықтимал талаптардың жиынтық сомасы), міндеттемелер (міндеттемелердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің жиынтық сомасы) Әдістемелердің 85-тармағында белгіленген ашық валюталық позицияның ең төмен лимитін иеленетін шетел валютасындағы валюталық позициялар есебіне енгізіледі.
Әрбір шетел валютасы және (немесе) стейблкоин бойынша және әрбір тазартылған бағалы металл бойынша ашық валюталық позиция жеке есептеледі.
Жекелеген шет мемлекеттердің (шет мемлекеттер топтарының) валюталары (тазартылған бағалы металдар), бойынша ашық валюталық позицияларын есептеу кезінде бірінші кезекте активтер шоттарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптасқан резервтерді шегергенде және Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) міндеттемелері шоттарында ашылған әрбір шетел валютасы (тазартылған бағалы металы) бойынша шоттардың сальдосы есептеледі. Одан кейін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптасқан резервтерді шегергенде, шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған осы шетел валютасы (тазартылған бағалы металл) бойынша шоттар сальдосы анықталады.
Міндеттемелерден (талаптардан) шетел валютасындағы (тазартылған бағалы металдағы) талаптардың (міндеттемелердің) асып кетуін көрсететін сальдо жиынтықталады, ал алынған нәтиже Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) шетел валютасы (тазартылған бағалы металы) бойынша ашық позициясының мөлшерін және түрін анықтайды.
Шартты талаптар шоттарында және шартты міндеттемелер шоттарында ашылған жекелеген шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы туынды қаржы құралдары бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ашық ұзақ және (немесе) қысқа позициясы резерв ретінде қабылданатын активтер мөлшерінің 50 (елу) пайызынан аспайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ашық ұзақ және (немесе) қысқа позициясын есептеу мақсаттары үшін туынды қаржы құралдарының тізбесіне Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) жасаған мәміле споты енгізілмейді.

активов, принимаемых в качестве резерва согласно данным отчета об активах и обязательствах умноженное на 0,75 (ноль целых, семьдесят пять сотых).
82. Среднемесячная величина внутренних активов, внутренних обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), рассчитываются как отношение общей суммы внутренних активов, внутренних обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), с учетом просроченной задолженности, начисленного вознаграждения, дисконтов, премий, положительных (отрицательных) корректировок к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
Среднемесячная величина минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва (активов, принимаемых в качестве резерва) рассчитывается как отношение общей суммы минимального размера активов, принимаемых в качестве резерва (активов, принимаемых в качестве резерва) к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
Глава 8. Методика расчета лимитов открытой валютной позиции
83. Лимиты открытой валютной позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитываются по следующей формуле:
ВП1 – открытая валютная позиция (длинная и короткая) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "евро", а также аффинированным драгоценным металлам;
АПР – величина активов, принимаемых в качестве резерва, рассчитанных в соответствии с параграфом 1 главы 2 Методик;
ВП2 – открытая валютная позиция (длинная и короткая) по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
АПР – величина активов, принимаемых в качестве резерва, рассчитанных в соответствии с параграфом 1 главы 2 Методик;
ВП3 – валютная нетто-позиция;
АПР – величина активов, принимаемых в качестве резерва, рассчитанных в соответствии с параграфом 1 главы 2 Методик.
84. Открытая валютная позиция – это превышение требований (обязательств) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), стейблкоине, обеспеченной такой валютой, или аффинированном драгоценном металле над обязательствами (требованиями) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в той же иностранной валюте, стейблкоине или аффинированном драгоценном металле.
Длинная валютная позиция – это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), стейблкоине, обеспеченной такой валютой, или аффинированном драгоценном металле, требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в этой же иностранной валюте, стейблкоине или аффинированном драгоценном металле.
Короткая валютная позиция – это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) или стейблкоине, обеспеченной такой валютой, или аффинированном драгоценном металле, обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в этой же иностранной валюте, стейблкоине или аффинированном драгоценном металле.
В расчет валютных позиций включаются требования (совокупная сумма активов и условных требований), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств), выраженные в тенге, размер которых определяется изменением обменного курса валют (стоимости аффинированных драгоценных металлов).
Требования (совокупная сумма активов, условных и возможных требований), обязательства (совокупная сумма обязательств, условных и возможных обязательств), выраженные в тенге, размер которых определяется изменением обменного курса более чем одной иностранной валюты, включаются в расчет валютных позиций по иностранной валюте, имеющей наименьший лимит открытой валютной позиции, в соответствии с пунктом 85 Методик.
По каждой иностранной валюте и (или) стейблкоину и по каждому аффинированному драгоценному металлу открытая валютная позиция рассчитывается отдельно.
При расчете открытых валютных позиций по валютам отдельных иностранных государств (групп иностранных государств) (аффинированным драгоценным металлам) в первую очередь рассчитывается сальдо счетов по каждой иностранной валюте (аффинированному драгоценному металлу), открытых на счетах активов, за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, и на счетах обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан). Затем определяется сальдо счетов по этой же иностранной валюте (аффинированному драгоценному металлу), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств, за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Сальдо, отражающее превышение требований (обязательств) в иностранной валюте (аффинированном драгоценном металле) над обязательствами (требованиями), суммируется, а полученный результат определяет размер и вид открытой позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по иностранной валюте (аффинированному драгоценному металлу).
Открытая длинная и (или) короткая позиция филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по производным финансовым инструментам в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств, не превышает 50 (пятьдесят) процентов размера активов, принимаемых в качестве резерва.
Для целей расчета открытой длинной и (или) короткой позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в перечень производных финансовых инструментов не включаются спот сделки заключенные филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан).

Туынды қаржы құралдары бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) ашық ұзақ және (немесе) қысқа позициясын есептеу мақсаттары үшін олар бойынша Ұлттық Банктің қарсы агенті болып табылатын туынды қаржы құралдарымен мәмілелер, 2 (екі) күн және одан аз валюталау күнімен валюталық құралдармен айырбастау операциялары, 2 (екі) күн және одан аз валюталау күнімен валюталық своп операциялары, базалық активтері ұлттық валютадан тұрмайтын валюталық жұп болып табылатын туынды қаржы құралдары енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) валюталық нетто-позициясы Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) барлық шетел валюталары (тазартылған бағалы металдары, стейблкоиндер) бойынша ұзақ позициясының жиынтық сомасы мен барлық шетел валюталары (тазартылған бағалы металдары, стейблкоиндер) және барлық шетел валюталары бойынша қысқа позициясының жиынтық сомасы арасындағы айырма ретінде есептеледі.
Шетел валютасында көрсетілген талаптар және міндеттемелер осы талаптар және міндеттемелер көрсетілген (белгіленген) шетел валюталары бөлігіндегі валюталық позициясы есебіне енгізіледі.
Мәмілені жасаған күн болып табылмайтын, болашақ валюталау күні бар валюталық операцияларды жүргізу кезінде осы сияқты валюталық операциялар осындай мәмілені жасаған күннен бастап валюталық позиция есебіне енгізіледі.
85. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы форвардтық келісімшарттарды Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының валюталық тәуекелін басқару мақсатында жасаған кезде және форвардтық келісімшарт бойынша контрагент мынадай талаптардың біріне сәйкес келген кезде олармен операциялар жасайды:
1) өз қызметін уәкілетті орган берген лицензияға сәйкес жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымы болып табылады;
2) Қазақстан Республикасының өзінің орналасқан жерінің елінде банк, сақтандыру ұйымы, инвестициялық компания, инвестициялық холдинг, инвестициялық банк, брокерлік компания, басқарушы компания, сенімгерлік басқару компаниясы, биржада қаржы құралдарымен немесе туынды қаржы құралдарымен сауда бойынша мүшелігі бар компания мәртебесі бар және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына мүше мемлекеттердің аумағында тіркелген бейрезидент заңды тұлғасы болып табылады;

Для целей расчета открытой длинной и (или) короткой позиции филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по производным финансовым инструментам не включаются сделки с производными финансовыми инструментами, контрагентом по которым является Национальный Банк, обменные операции с валютными инструментами с датой валютирования 2 (два) дня и менее, операции валютный своп с датой валютирования 2 (два) дня и менее, производные финансовые инструменты, базовым активом которых является валютная пара, не содержащая национальную валюту.
Валютная нетто-позиция филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается как разница между совокупной суммой длинных позиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) по всем иностранным валютам (аффинированным драгоценным металлам, стейблкоинам) и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам (аффинированным драгоценным металлам, стейблкоинам).
Требования и обязательства, выраженные в иностранной валюте, включаются в расчет валютной позиции в части иностранных валют, в которых данные требования и обязательства выражены (фиксированы).
При проведении валютных операций, содержащих будущую дату валютирования, не являющуюся датой заключения сделки, подобные валютные операции включаются в расчет валютной позиции, начиная с даты заключения такой сделки.
85. Для целей расчета открытой длинной и (или) короткой позиции филиал банка-нерезидента Республики Казахстан учитывает операции с форвардными контрактами при их заключении в целях управления валютным риском при соответствии контрагента по форвардному контракту одному из следующих условий:
1) является финансовой организацией-резидентом Республики Казахстан, осуществляющей свою деятельность в соответствии с лицензией, выданной уполномоченным органом;
2) является юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, имеющим в стране своего места нахождения статус банка, страховой организации, инвестиционной компании, инвестиционного холдинга, инвестиционного банка, брокерской компании, управляющей компании, компании по доверительному управлению, компании, имеющей членство на бирже по торговле финансовыми инструментами или производными финансовыми инструментами, и зарегистрированным на территории государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития;

3) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтинг агенттігінің "ВВ"-ден төмен емес кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және Әдістемелерге 13-қосымшаға сәйкес оффшорлық аймақтарда тіркелмеген Қазақстан Республикасының бейрезиденті заңды тұлғасы болып табылады;
4) өзінің қаржы-шаруашылық қызметі үшін форвардтық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғасы болып табылады (контрагенттің төлем қабілеттілігіне, форвардтық келісімшарттың нысаналы мақсатына Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының жүргізген талдаумен, контрагенттің шоттары бойынша айналымдармен және (немесе) форвардтық келісімшарт жасасу мақсатын растайтын өзге де құжаттармен расталады);
5) дауыс беретін акцияларының немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің 50 (елу) пайызынан астамы мемлекетке тиесілі Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғасы болып табылады.
Әдістемелердің осы тарауының мақсаттары үшін форвардтық келісімшарт мынадай факторлар (бірақ олармен шектелмей) негізінде валюталық тәуекелді басқару мақсатында жасалған деп танылады:
мәміле Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының активтерін немесе міндеттемелерін валюта бағамдарының қолайсыз қозғалысынан қорғауға бағытталған құрал болып табылады;
мәміле бойынша оны орындау үшін негіздер бар;
мәміле оның мазмұнына, экономикалық орындылығына немесе ресімделуіне объективті сұрақтар тудырмайды.
86. Ашық валюталық позицияның лимиттерi есепті апта ішінде кез келген шетел валютасы (тазартылған қымбат металл, стейблкоиндер) бойынша шектен асып кеткен кезде кейiнгi 3 (үш) апта iшiнде бұзушылық жіберген Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) үшін бұзылған валюталар (тазартылған қымбат металдар, стейблкоиндер) бойынша ашық валюталық позицияларының лимиттерi Әдістемелердің 10-тармағында белгiленген ашық валюталық позиция лимиттерiнен 5 (бес) пайыздық тармаққа кемуiмен айқындалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) жеке алынған шетел валютасы (тазартылған қымбат металл, стейблкоиндер) бойынша ашық валюталық позиция лимиттерінің бұзылуы мыналар болып есептелмейді:
0,09 (нөл бүтін жүзден тоғыз) пайыз шегінде;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам Банкінің филиалына) қатыссыз себептер бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) берген қарыз валютасының сот шешімі бойынша өзгеруі бөлігінде.
Егер Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалына (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалына) байланысты емес сот шешімі бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалыа (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалыа) берген қарыз валютасының өзгеру бөлігінде Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) ашық валюталық позицияларының лимиттерін асырған болса, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалы) ол туралы тез арада уәкілетті органға хабарлап, көрсетілген шектен асып кету айқындаған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде жою бойынша міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету көрсетілген мерзiмде жойылмаған жағдайда онда валюталар бойынша ашық валюталық позиция лимиттерiнiң асып кетуі көрсетілген асып кету анықталған күннен бастап мұндай қалыптың бұзылуы ретінде қарастырылады.

3) является юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, имеющим кредитный рейтинг не ниже "ВВ" рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и не зарегистрированной в офшорных зонах, согласно приложению 13 к Методикам;
4) является юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, заключившим форвардный контракт для собственной финансово-хозяйственной деятельности (подтверждается проведенным филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан анализом платежеспособности контрагента, целевого назначения форвардного контракта, оборотами по счетам контрагента и (или) иными документами, подтверждающими цель заключения форвардного контракта);
5) является юридическим лицом - резидентом Республики Казахстан, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций или долей участия в уставном капитале которого принадлежит государству.
Для целей настоящей главы Методик форвардный контракт признается заключенным в целях управления валютным риском на основе следующих факторов (но не ограничиваясь ими):
сделка является инструментом, направленным на защиту активов или обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от неблагоприятного движения валютных курсов;
по сделке существуют основания для ее исполнения;
сделка не вызывает объективные вопросы к ее содержанию, экономической целесообразности либо оформлению.
86. При превышении лимитов открытой валютной позиции в течение отчетной недели по любой иностранной валюте (аффинированному драгоценному металлу, стейблкоину), лимиты открытой валютной позиции по валютам (аффинированным драгоценным металлам, стейблкоинам) нарушения для нарушившего филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) в течение последующих 3 (трех) недель определяются с уменьшением на 5 (пять) процентных пункта от лимитов открытой валютной позиции, определенных пунктом 10 Нормативов.
Не считается нарушением лимитов открытой валютной позиции по отдельно взятой иностранной валюте (аффинированному драгоценному металлу, стейблкоину) превышение филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) лимитов:
в пределах 0,09 (ноль целых девять сотых) процентов;
по независящим от филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) причинам в части изменения по решению суда валюты займа, выданного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан.
В случае превышения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) лимитов открытой валютной позиции по независящим от филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) причинам в части изменения по решению суда валюты займа, выданного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) немедленно информирует уполномоченный орган об этом и принимает обязательства по устранению превышения в течение 3 (трех) месяцев со дня выявления указанного превышения. В случае, если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение лимитов открытой валютной позиции по валютам рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления.

9-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) тәуекелдерін барынша азайту лимиттері
87. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалы) үшін мынадай лимиттер белгіленсін:
1) негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен артық ұлғайту;
2) негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды 61 (алпыс бір) күннен күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге дейін ұлғайту;
3) жұмыс істемейтін қарыздардың Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) кредиттік портфелінің жалпы көлеміне қатысты асып кетуі;
4) жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешек үлесін ұлғайту;
5) активтердің рентабельділігі коэффициентін төмендету;
6) "репо" операцияларының бағалы қағаздармен орташа айлық мәнінің жиынтық міндеттемелердің орташа айлық мәніне қатынасының асып кетуі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін:
қарыздар деп банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар, жеке тұлғаларға берілген қарыздар, дара кәсіпкерлерге берілетін қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға берілетін қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға берілетін қарыздар және "кері репо" операциялары түсініледі;
қарыздар, кредиттік портфель және дебиторлық берешек халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес қалыптастырылған дисконттар мен сыйлықақылардың, түзетулер мен провизиялардың (резервтердің) шоттарын есепке алмай есептеледі;
жұмыс істемейтін қарыздар деп Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36994 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 қаулысымен бекітілген Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында және провизиялар (резервтер) құру қағидаларында (бұдан әрі – № 61 қағидалар) белгіленген өлшемдерге сәйкес құнсыздану белгілері анықталған қарыздар түсініледі, бастапқы тану сәтінде құнсыздану туралы растау болған қарыздар түріндегі сатып алынған немесе құрылған қаржы активтері;
жұмыс істемейтін дебиторлық берешек деп Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында және № 61 қағидаларда белгіленген өлшемдерге сәйкес келетін құнсыздану белгілері анықталған дебиторлық берешек, бастапқы тану сәтінде құнсыздану туралы растау болған дебиторлық берешек түріндегі сатып алынған немесе құрылған қаржы активтері түсініледі.

Глава 9. Лимиты по минимизации рисков филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан)
87. Установить следующие лимиты для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан):
1) увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней;
2) увеличение займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней;
3) превышение отношения неработающих займов к общему объему ссудного портфеля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
4) увеличение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности;
5) снижение коэффициента рентабельности активов;
6) превышение отношения среднемесячного значения операций "репо" с ценными бумагами к среднемесячному значению совокупных обязательств.
Для целей настоящего пункта:
под займами понимаются займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо";
займы, ссудный портфель и дебиторская задолженность рассчитываются без учета счетов дисконтов и премий, корректировок и провизий (резервов), сформированных в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности;
под неработающими займами понимаются займы, по которым выявлены признаки обесценения, соответствующие критериям, установленным международными стандартами финансовой отчетности и Правилами создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 61, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36994 (далее – Правила № 61), приобретенные или созданные финансовые активы в виде займов, по которым имелось подтверждение об обесценении на момент первоначального признания;
под неработающей дебиторской задолженностью понимается дебиторская задолженность, по которой выявлены признаки обесценения, соответствующие критериям, установленным международными стандартами финансовой отчетности и Правилами № 61, приобретенные или созданные финансовые активы в виде дебиторской задолженности, по которой имелось подтверждение об обесценении на момент первоначального признания.

88. Уәкілетті орган Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген лимиттердің Әдістемелердің 93-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген деңгейден жоғары асып кетуін не Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген лимиттен, Әдістемелердің 93-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген деңгейден төмендеуін анықтаған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі мақұлдау үшін уәкілетті органға 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қаржылық орнықтылығын арттыру, қаржылық жағдайының нашарлауына және банк қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және ұсынады.
Іс-шаралар жоспары төмендегілермен шектелмей келесі ақпаратты қамтиды:
Лимитті егжей-тегжейлі талдау;
Лимиттің болжамы, осы болжамның негіздемесі және Лимиттің Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) қызметіне теріс әсері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қызметіне қауіп төндірмейтін және қосымша тәуекелдер туғызбайтын деңгейге дейін жеткізуді көздейтін Лимитті жақсарт бойынша шаралар;
Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген Лимит анықталған кезде әрбір есепті кезеңде, оның ішінде жеке және заңды тұлғалар бойынша өткізуге жоспарланатын іс-шаралар;
оның әрбір тармағы бойынша іс-шаралар жоспарын орындау мерзімдері;
іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты басшы қызметкерлердің тізбесі (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындалуына жауапты басшы қызметкерлерді көрсете отырып).
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын ол ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келісуді жүзеге асырады.
Егер іс-шаралар жоспарында белгіленген шаралар іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде жойылмаса, Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген лимиттердің Әдістемелердің 93-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген деңгейден жоғары асып кету не Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген лимиттің Әдістемелердің 93-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген деңгейден төмендеуі осы лимиттердің асып кеткені не төмендегені анықталған күннен бастап оларды бұзу ретінде қарастырылады.

88. При выявлении уполномоченным органом превышения лимитов, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) части первой пункта 87 Методик, выше уровней, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 93 Методик, либо снижения лимита, предусмотренного в подпункте 5) части первой пункта 87 Методик, ниже уровня, указанного в подпункте 4) пункта 93 Методик, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банк-нерезидент Республики Казахстан разрабатывают и представляют в течение 3 (трех) рабочих дней в уполномоченный орган для одобрения план мероприятий по повышению финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью.
План мероприятий, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
детальный анализ Лимита;
прогноз Лимита, обоснование данного прогноза и негативные влияния Лимита на деятельность филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
меры по улучшению Лимита, предусматривающие его доведение до уровня, не представляющего угрозу и не создающего дополнительные риски для деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
мероприятия, планируемые к проведению в каждом отчетном периоде, в том числе в разрезе физических и юридических лиц, при выявлении Лимита, предусмотренного в подпункте 3) части первой пункта 87 Методик;
сроки исполнения плана мероприятий по каждому его пункту;
перечень руководящих работников, ответственных за исполнение плана мероприятий (с указанием руководящих работников, ответственных за исполнение по каждому пункту плана мероприятий).
Уполномоченный орган осуществляет согласование плана мероприятий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его представления.
В случае, если меры, установленные планом мероприятием, не будут устранены в срок, установленный планом мероприятий, превышение лимитов, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) части первой пункта 87 Методик, выше уровня, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 93 Методик, либо снижение лимита предусмотренного в подпункте 5) части первой пункта 87 Методик, ниже уровня, указанного в подпункте 4) пункта 93 Методик, рассматривается как нарушение данных лимитов со дня выявления их превышения либо снижения.

89. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі ұсынған іс-шаралар жоспарын қарайды.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі қарауға ұсынған іс-шаралар жоспарымен келіспеген кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің) атына іс-шаралар жоспары бойынша жазбаша ескертулер жібереді және (немесе) іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында бірлескен талқылаулар жүргізеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі уәкілетті органның хатында көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органның ескертулерін жою үшін іс-шаралар жоспарын түзетеді немесе мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда уәкілетті органға өзінің негіздемелерін жазбаша нысанда ұсынады.
90. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі ұсынған іс-шаралар жоспарын осы қаулының 88-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес іс-шаралар жоспары ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдамайды.
91. Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген лимиттердің Әдістемелердің 93-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген деңгейден жоғары асып кетуін не Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген лимиттің Әдістемелердің 93-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген деңгейден төмен болуын дербес анықтаған жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және (немесе) оның Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі олар анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы қаулының 88-тармағының екінші бөлігінде көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
92. Іс-шаралар жоспары:
1) Әдістемелердің 88-тармағы бірінші бөлігінің 1) және (немесе) 2) тармақшаларында көзделген Лимиттер бойынша:

89. Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий, представленный филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банком-нерезидентом Республики Казахстан.
При несогласии уполномоченного органа с планом мероприятий, представленным филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банком-нерезидентом Республики Казахстан на рассмотрение, уполномоченный орган направляет в адрес филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банком-нерезидентом Республики Казахстан письменные замечания по плану мероприятий и (или) проводит совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банком-нерезидентом Республики Казахстан корректируют план мероприятий для устранения замечаний уполномоченного органа в сроки, указанные в письме уполномоченного органа, или при несогласии с такими замечаниями представляют в уполномоченный орган свои обоснования в письменной форме.
90. Уполномоченный орган в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банком-нерезидентом Республики Казахстан, в срок, не превышающий 30 (тридцать) рабочих дней с даты представления плана мероприятия в соответствии с частью первой пункта 88 настоящего постановления.
91. В случае самостоятельного выявления превышения лимитов, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) части первой пункта 87 Методик, выше уровня, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 93 Методик, либо снижение лимита, предусмотренного в подпункте 5) части первой пункта 87 Методик, ниже уровня, указанного в подпункте 4) пункта 93 Методик, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) и (или) его банк-нерезидент Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их выявления представляют в уполномоченный орган план мероприятий, предусмотренный частью второй пункта 88 настоящего постановления.
92. План мероприятий не представляется:
1) по Лимитам, предусмотренным подпунктами 1) и (или) 2) части первой пункта 88 Методик:

несие портфелінің сапасына теріс әсер болмаған кезде есебі Әдістемелердің 94-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы) және Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген Лимиттен асып кетудің анықталуы болмаған кезде немесе;
Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген Лимит анықталған кезде;
2) уәкілетті органның стресстік сценарийлері бойынша жыл сайын өткізілетін стресс-тестілеу нәтижелері бойынша Әдістемелердің 87-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 5) тармақшаларында көзделген Лимиттердің асып кетуі анықталған кезде ұсынылмайды.
93. Іс-шаралар жоспарында көзделген факторды жақсарту бойынша шаралар:
1) Әдістемелердің 88-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген Лимиттер бойынша, Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген Лимиттен асып кету болмаған кезде - Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республиканың бейрезидент ислам банкі филиалының) несие портфеліндегі жұмыс істемейтін қарыздардың үлесін банктің несие портфелінің 10 (он) пайызынан аспайтын деңгейге дейін жеткізуге;
2) Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген Лимит бойынша - жұмыс істемейтін қарыздардың Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) несие портфелінің жалпы көлеміне қатынасын несие портфельнің 10 (он) пайызынан аз деңгейге дейін төмендетуге;
3) Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген Лимит бойынша - жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешектің үлесін 50 (елу) пайыздан аспайтын деңгейге дейін жеткізуге;
4) Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген Лимит бойынша - активтердің рентабельділік коэффициентін кемінде 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайыз деңгейіне дейін жеткізуге;
5) Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көзделген Лимит бойынша - бағалы қағаздармен "репо" операцияларының орташа айлық мәнінің жиынтық міндеттемелердің орташа айлық мәніне қатынасын:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап жиынтық міндеттемелердің 35 (отыз бес) пайызынан аз;
2026 жылғы 1 шілдеден бастап жиынтық міндеттемелердің 25 (жиырма бес) пайызынан аз деңгейге дейін төмендетуге бағытталған.
94. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) несие портфелінің сапасына жұмыс істемейтін қарыздардың банктің несие портфеліне қатынасының 10 (он) пайыз деңгейінен асып кетуі теріс әсер етеді, ол Әдістемелердің 87-тармағының бірінші бөлігі 1) және 2) тармақшаларда көзделген Лимиттердің өзгеру серпіні соңғы қатарынан күнтізбелік 6 (алты) ай бойы жалғасқан кезде алдағы күнтізбелік 12 (он екі) айға қалыптасады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) несие портфелінің сапасына теріс әсер:

при отсутствии негативного влияния на качество ссудного портфеля филиал банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), расчет которого осуществляется в соответствии с пунктом 94 Методик, и при отсутствии выявления превышения Лимита, предусмотренного подпунктом 3) части первой пункта 87 Методик, или;
при выявлении Лимита, предусмотренного подпунктом 3) части первой пункта 87 Методик;
2) при выявлении превышения Лимитов, предусмотренных подпунктами 1) и 5) части первой пункта 87 Методик, по результатам стресс-тестирования, проводимого ежегодно по стрессовым сценариям уполномоченного органа;
93. Меры по улучшению фактора, предусмотренные планом мероприятий, направлены:
1) по Лимитам, предусмотренным в подпунктах 1) и 2) части первой пункта 88 Методик, при отсутствии выявления превышения Лимита, предусмотренного подпунктом 3) части первой пункта 87 Методик, - на доведение доли неработающих займов в ссудном портфеле филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) до уровня, не превышающего 10 (десяти) процентов ссудного портфеля банка;
2) по Лимиту, предусмотренному в подпункте 3) части первой пункта 87 Методик, - на снижение отношения неработающих к общему объему ссудного портфеля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) до уровня менее 10 (десяти) процентов от ссудного портфеля;
3) по Лимиту, предусмотренному в подпункте 4) части первой пункта 87 Методик, - на доведение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности до уровня, не превышающего 50 (пятидесяти) процентов;
4) по Лимиту, предусмотренному в подпункте 5) части первой пункта 87 Методик, - на доведение коэффициента рентабельности активов до уровня не менее 0,2 (ноль целых двух десятых) процента;
5) по Лимиту, предусмотренному в подпункте 6) части первой пункта 87 Методик, - на снижение отношения среднемесячного значения операций "репо" с ценными бумагами к среднемесячному значению совокупных обязательств до уровня:
менее 35 (тридцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 января 2026 года;
менее 25 (двадцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 июля 2026 года.
94. Негативным влиянием на качество ссудного портфеля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) является превышение отношения неработающих займов к ссудному портфелю банка уровня 10 (десяти) процентов, которое сложится при продолжении в течение последних 6 (шести) последовательных календарных месяцев динамики изменения Лимитов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой пункта 87 Методик, на предстоящие 12 (двенадцать) календарных месяцев.
Негативное влияние на качество ссудного портфеля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается:

Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасының мақсаттары үшін мынадай формула бойынша:
МҚ90 (ай) - негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы қарыздар;
ЖҚ (ай) – қарастырлып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы жұмыс істемейтін қарыздар;
НП (ай) - қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы несие портфелі;
осы қаулының 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасының мақсаттары үшін мынадай формула бойынша:
МҚ61-90 (ай) - есепті кезеңнің алдындағы қатарынан 6 (алты) күнтізбелік ай үшін негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 61 (алпыс бір) күннен күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге дейінгі мерзімі өткен берешегі бар қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы қарыздар;
МҚ90 (ай) - негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы қарыздар;
НП (ай) - қарастырылып отырған кезеңнің соңындағы несие портфелі.
95. Уәкілетті орган Әдістемелердің 87-тармағының бірінші бөлігінде көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) Лимиттерін айқындау үшін ай сайын есептіліктің дерекқорында банктің қызметіне талдау жүргізеді;
96. Лимиттерді айқындау мынадай әдістеме бойынша жүзеге асырылады:
1) негізгі борыш және (немесе) есептелген сйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі қарыздарды қатарынан 6 (алты) ай ішінде ұлғайту мынадай формула бойынша есептеледі:
МҚ90 (ай) - негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар, қаралатын кезеңнің белгілі бір айының соңындағы қарыздар.
Осы тармақшада көрсетілген көрсеткіштің қаралып отырған кезеңде оның сатылап өсуі болмаған кезде, есепті кезеңде 5 (бес) және одан да көп пайыздық тармаққа ұлғаюы мынадай формула бойынша есептелетін Лимиттің болуы болып табылады:
2) негізгі борыш және (немесе) қарыздар бойынша есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 61 (алпыс бір) күннен бастап 90 (тоқсан) күнге дейін мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды қатарынан 6 (алты) ай ішінде олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда 5 (бес) және одан да көп пайызға ұлғайту мынадай формула бойынша есептеледі:
МҚ61-90 (ай) - негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 61 (алпыс бір) күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күнге дейінгі мерзімі өткен берешегі бар, қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы қарыздар.
Осы көрсеткіштің қарастырылып отырған кезеңде сатылап өсуі болмаған кезде, оның есепті кезеңде 5 (бес) және одан да көп пайызға ұлғаюы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін фактор болып табылады және мынадай формула бойынша есептеледі:

для целей подпункта 1) части первой пункта 87 Методик по следующей формуле:
ЗП90 (месяц) - займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней;
НЗ (месяц) – неработающие займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода;
СП (месяц) - ссудный портфель на конец определенного месяца рассматриваемого периода;
для целей подпункта 2) части первой пункта 1 настоящего постановления по следующей формуле:
ЗП61-90 (месяц) - займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней, за 6 (шесть) последовательных календарных месяцев, предшествующих отчетному периоду;
ЗП90 (месяц) - займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней;
СП (месяц) - ссудный портфель на конец рассматриваемого периода.
95. Уполномоченный орган для определения Лимитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), предусмотренных частью первой пунктом 87 Методик, ежемесячно на базе данных отчетности осуществляет анализ деятельности банка;
96. Определение Лимитов осуществляется по следующей методике:
1) увеличение в течение 6 (шести) последовательных месяцев займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней рассчитывается по следующей формуле:
ЗП90 (месяц) - займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
Увеличение показателя, указанного в настоящем подпункте, за отчетный период на 5 (пять) и более процентных пунктов при отсутствии в рассматриваемом периоде последовательного его роста также является наличием Лимита, который рассчитывается по следующей формуле:
2) увеличение в течение 6 (шести) последовательных месяцев займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по займам от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней без учета сформированных резервов по ним на 5 (пять) и более процентов рассчитывается по следующей формуле:
ЗП61-90 (месяц) - займы на конец определенного месяца рассматриваемого периода с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) календарных дней.
При отсутствии в рассматриваемом периоде последовательного роста увеличение данного показателя за отчетный период на 5 (пять) и более процентов также является фактором, влияющим на ухудшение финансового положения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), и рассчитывается по следующей формуле:

3) жұмыс істемейтін қарыздардың Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) несие портфелінің жалпы көлеміне қатынасының артуы мынадай формула бойынша есептеледі:
ТҚ – қарастырылып отырған кезеңнің соңындағы жұмыс істемейтін қарыздар;
НП - қарастырылып отырған кезеңнің соңындағы несие портфелі;
4) қатарынан 6 (алты) ай ішінде жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешек үлесінің ұлғаюы мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖБД (ай) – қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы жұмыс істемейтін дебиторлық берешек;
БД (ай) – қарастылырып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы жиынтық дебиторлық берешек;
А (ай) - қарастырылып отырған кезеңнің белгілі бір айының соңындағы жиынтық активтер.
Осы тармақшада көрсетілген көрсеткіштің қарастырылып отырған кезеңде оның сатылап өсуі болмаған кезде есепті кезеңде 5 (бес) және одан да көп пайыздық тармаққа ұлғаюы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін фактор болып табылады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Жиынтық дебиторлық берешектегі жұмыс істемейтін дебиторлық берешек үлесінің ұлғаюы жиынтық дебиторлық берешектің төмендеуі нәтижесінде туындаған жағдайда, осы тармақшада көзделген Лимит Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалына) қолданылмайды;
5) қатарынан 6 (алты) ай ішінде активтердің кірістілік коэффициентінің 2 (екі) және одан да көп рет 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайыздан төмен азаюы.
Активтердің рентабельділік коэффициенті жылдық мәнде бөлінбеген таза пайданың (өтелмейтін шығынның) мынадай формула бойынша активтердің орташа шамасына қатынасы ретінде есептеледі:
БТП (ӨШ) (n) - табыс салығын төлегеннен кейін ағымдағы кірістердің (шығыстардың) ағымдағы шығыстардан (кірістерден) асып кетуі;
ОрА (n) - белгілі бір қарастырылып отырған кезеңдегі активтердің орташа шамасы;
Тk - мынадай формула бойынша есептелетін түзету коэффициенті:
М - тиісті қаржы жылының басынан бері өткен айлардың саны.
Активтердің орташа шамасы тиісті жылдың өткен айлары үшін активтер мөлшерінің сомасының тиісті жылдың өткен айларының санына қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
ОрА(n) - белгілі бір қарастырылып отырған кезеңдегі активтердің орташа шамасы;

3) превышение отношения неработающих займов к общему объему ссудного портфеля филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) рассчитывается по следующей формуле:
НЗ – неработающие займы на конец рассматриваемого периода;
СП - ссудный портфель на конец рассматриваемого периода;
4) увеличение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности в течение 6 (шести) последовательных месяцев рассчитывается по следующей формуле:
КДЗ (месяц) - неработающая дебиторская задолженность на конец определенного месяца рассматриваемого периода;
ДЗ (месяц) - совокупная дебиторская задолженность на конец определенного месяца рассматриваемого периода;
А (месяц) - совокупные активы на конец определенного месяца рассматриваемого периода.
Увеличение показателя, указанного в настоящем подпункте, за отчетный период на 5 (пять) и более процентных пунктов при отсутствии в рассматриваемом периоде последовательного его роста также является фактором, влияющим на ухудшение финансового положения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), который рассчитывается по следующей формуле:
В случае, когда увеличение доли неработающей дебиторской задолженности в совокупной дебиторской задолженности возникло в результате снижения совокупной дебиторской задолженности, Лимит, предусмотренный в настоящем подпункте, не применяется к филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиалу исламского банка-нерезидента Республики Казахстан);
5) снижение коэффициента рентабельности активов 2 (два) и более раза в течение 6 (шести) последовательных месяцев ниже 0,2 (ноль целых две десятых) процента.
Коэффициент рентабельности активов рассчитывается как отношение нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) в годовом выражении к средней величине активов по следующей формуле:
НЧП (НУ) (n) - превышение текущих доходов (расходов) над текущими расходами (доходами) после уплаты подоходного налога;
Аср (n) - средняя величина активов за определенный рассматриваемый период;
Кк - коэффициент корректировки, который рассчитывается по следующей формуле:
М - количество истекших месяцев с начала соответствующего финансового года.
Средняя величина активов рассчитывается как отношение суммы размера активов за истекшие месяцы соответствующего года к количеству истекших месяцев соответствующего года по следующей формуле:
Аср(n) - средняя величина активов за определенный рассматриваемый период;

А (0, 1…n) - белгілі бір айдың соңындағы активтердің мөлшері;
n - тиісті қаржы жылының басынан бері өткен айлар саны;
6) бағалы қағаздармен "репо" операцияларының орташа айлық мәнінің жиынтық міндеттемелердің орташа айлық мәніне қатынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
КР - тиісті есепті айдағы жұмыс күндерінің санына есепті айдың әрбір жұмыс күні үшін "репо" операцияларының баланстық құнының сомасы ретінде есептелетін бағалы қағаздармен "репо" операцияларының орташа айлық мәні;
БМ - есепті айдың әрбір жұмыс күні үшін жиынтық міндеттемелердің баланстық құнының сомасы ретінде есептелетін жиынтық міндеттемелердің тиісті есепті айдағы жұмыс күндерінің санына орташа айлық мәні.
"Репо" операцияларының бағалы қағаздармен орташа айлық мәнінің осы тармақшада көрсетілген жиынтық міндеттемелердің орташа айлық мәніне қатынасының мәні:
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап жиынтық міндеттемелердің 35 (отыз бес) пайызынан аспайды;
2026 жылғы 1 шілдеден бастап жиынтық міндеттемелердің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.

А (0, 1…n) - размер активов на конец определенного месяца;
n - количество истекших месяцев с начала соответствующего финансового года;
6) отношение среднемесячного значения операций "репо" с ценными бумагами к среднемесячному значению совокупных обязательств рассчитывается по следующей формуле:
ПР – среднемесячное значение операций "репо" с ценными бумагами, рассчитываемое как сумма балансовой стоимости операций "репо" за каждый рабочий день отчетного месяца к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце;
ОБ – среднемесячное значение совокупных обязательств, рассчитываемое как сумма балансовой стоимости совокупных обязательств за каждый рабочий день отчетного месяца к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.
Значение отношения среднемесячного значения операций "репо" с ценными бумагами к среднемесячному значению совокупных обязательств, указанное в настоящем подпункте, составляет:
не более 35 (тридцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 января 2026 года;
не более 25 (двадцати пяти) процентов от совокупных обязательств с 1 июля 2026 года.

Осы тармақтың 5) тармақшасының талаптары, егер осы қаулыда көзделген резерв ретінде қабылданатын активтердің жеткіліктілік коэффициенті (k1) 0,13-ке тең немесе одан төмен (нөл бүтін жүзден он үш) болған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қолданылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бөлінбеген таза пайдасы (өтелмеген шығыны) деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы қызметінің нәтижесі (таза кірістер немесе таза шығыстар) түсініледі.

Требования подпункта 5) настоящего пункта применяются к филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если коэффициент достаточности активов, принимаемых в качестве резерва (k1), предусмотренный настоящим постановлением равен или находится ниже 0,13 (ноль целых тринадцать сотых).
Под нераспределенной чистой прибылью (непокрытым убытком) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан понимается результат деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (чистые доходы или чистые расходы).

97. Әдістемелердің 87-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 5) тармақшаларында көзделген факторлардың есебіне енгізілген көрсеткіштер уәкілетті орган жыл сайын 1 ақпанға дейін жүйелік маңызы бар ұйымдардың тізіміне енгізілген, олар нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19925 болып тіркелген "Қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 240 қаулысына сәйкес жүйелік маңызы бар деп танылуы мүмкін әлеуетті банктердің тізіміне беретін уәкілетті органның сценарийлерімен есепті жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде стресс-тестілеуді өткізу және оның нәтижелерін уәкілетті органға ұсыну үшін толықтырылады.
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
1-қосымша
Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы активтерiнiң кестесi
Баптардың атауы
Кредиттік тәуекел дәрежесi пайызбен
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң қолма-қол шетел валютасы
0
3
Тазартылған бағалы металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Үкiметiне берiлген қарыздар
0
5
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне берiлген қарыздар
0
6
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне берiлген қарыздар
0
7
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне берiлген қарыздар
0
8
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
0
9
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына берілген қарыздар
0
10
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегi салымдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өзге де талаптар
0
11
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiндегi салымдар
0
12
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен салымдар
0
13
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
0
14
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша дебиторлық берешегi
0
15
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары
0
16
Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары
0
17
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған бағалы қағаздар және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен номинирленген Еуразиялық даму банкі шығарған бағалы қағаздар
0
18
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар
0
19
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар
0
20
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
0
21
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктерге ашық корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
0
22
Тәуекелдің І тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
23
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң қолма-қол шетел валютасы
20
24
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкіметтерiне берiлген қарыздар
20
25
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне берiлген қарыздар
20
26
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
20
27
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарына берiлген қарыздар
20
28
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің жергiлiктi билiк органдарына берiлген қарыздар
20
29
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға берiлген қарыздар
20
30
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiндегі салымдар
20
31
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
20
32
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардағы салымдар
20
33
Тәуекелдің І тобына жатқызылған дебиторлық берешекті қоспағанда, Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарының дебиторлық берешегi
20
34
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
20
35
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар
20
36
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
20
37
Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарын қоспағанда Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар
20
38
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-"-тен төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң жергiлiктi билiк органдары шығарған бағалы қағаздар
20
39
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-"-тен төмен емес борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
20
40
Банк активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің "ААА"-тен "АА-"-ке дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-тен "kzAA-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар секьюритилендіру позициялары
20
41
Тәуекелдің ІІ тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
42
Тазартылмаған бағалы металдар
50
43
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне берiлген қарыздар
50
44
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне берiлген қарыздар
50
45
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
50
46
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiн төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдарына берiлген қарыздар
50
47
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға берілген қарыздар
50
48
Тұрғын үй салу не оны сатып алу және (немесе) жөндеу мақсатында жеке тұлғаларға берілген қарыздар (бұдан әрі – ипотекалық тұрғын үй қарыздары), олар мынадай шартқа сәйкес келеді: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 50 (елу) пайызынан аспайды
35
49
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлғаның сатып алу үшін белгіленген талаптарына сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары, сондай-ақ олар бойынша сыйақылар
35
50
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлғаға қайта берілген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талаптар
35
51

97. Показатели, включенные в расчет факторов, предусмотренных подпунктами 1) и 5) части первой пункта 87 Методик, дополняются сценариями уполномоченного органа, предоставляемыми уполномоченным органом ежегодно до 1 февраля банкам, включенным в список финансовых организаций, отнесенных к числу системно значимых, в список потенциальных банков, которые могут быть признаны системно значимыми, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 240 "Об утверждении Правил отнесения финансовых организаций к числу системно значимых", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19925, для проведения в срок не позднее 1 апреля отчетного года стресс-тестирования и представления его результатов уполномоченному органу.
Приложение 1
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений
Наименование статей
Степень кредитного риска в процентах
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Займы, предоставленные Правительству Республики Казахстан
0
5
Займы, предоставленные центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6
Займы, предоставленные Национальному Банку Республики Казахстан
0
7
Займы, предоставленные центральным банкам стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
8
Займы, предоставленные международным финансовым организациям с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
9
Займы, предоставленные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
0
10
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и иные требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
11
Вклады в центральных банках стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
12
Вклады в международных финансовых организациях с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
0
13
Дебиторская задолженность Правительства Республики Казахстан
0
14
Дебиторская задолженность местных исполнительных органов Республики Казахстан по налогам и другим платежам в бюджет
0
15
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
16
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами городов Нур-Султана и Алматы
0
17
Ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов", а также ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
0
18
Ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
0
19
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
20
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
21
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
22
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в І группу риска
0
II группа
23
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
24
Займы, предоставленные центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
25
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
26
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
27
Займы, предоставленные местным исполнительным органам Республики Казахстан
20
28
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
29
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
30
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
31
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
32
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
33
Дебиторская задолженность местных исполнительных органов Республики Казахстан, за исключением дебиторской задолженности, отнесенной к І группе риска
20
34
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
35
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
36
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
37
Государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, за исключением государственных ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами городов Нур-Султана и Алматы
20
38
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
39
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
40
Позиции секьюритизации, отражаемые банком в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
41
Начисленное вознаграждение по активам, включенным во II группу риска
20
III группа
42
Неаффинированные драгоценные металлы
50
43
Займы, предоставленные центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
44
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
45
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
46
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
47
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
48
Займы, предоставленные физическим лицам в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта (далее – ипотечные жилищные займы), соответствующие следующему условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 50 (пятидесяти) процентов включительно от стоимости залога
35
49
Ипотечные жилищные займы, а также вознаграждения по ним, соответствующие условиям для выкупа, установленным юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
35
50
Требования по ипотечным жилищным займам, переуступленным юридическому лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
35
51
Ипотечные жилищные займы, соответствующие следующему условию:

Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы қоса алғанда кепіл құнының 51 (елу бір) пайызынан 85 (сексен бес) пайызына дейін қоса алғандағы шекте болады
50
52
Басқа да ипотекалық тұрғын үй қарыздары
100
53
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 35 (отыз бес) пайыздан аз провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (жеке тұлғаларға берілген ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, сондай-ақ кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
100
54
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 35 (отыз бес) пайыздан көп және 50 (елу) пайыздан аз провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (жеке тұлғаларға берілген ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, сондай-ақ кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
75
55
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 50 (елу) пайыздан көп провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (жеке тұлғаларға берілген ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, сондай-ақ кепілсіз тұтынушылық қарыздарды қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
50
56
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілерге берілген, мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қарыздар:
1) қарыз сомасы резерв ретінде қабылданатын активтердің 0,02 (нөл бүтін жүзден екі) пайызынан аспайды;
2) қарыз валютасы – теңге
75
57
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiндегі салымдар
50
58
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
50
59
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардағы салымдар
50
60
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
50
61
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар
50
62
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50
63
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен бастап "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
50
64
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
50
65
Банк активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің "А+"-тен "А-"-ке дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар секьюритилендіру позициялары
50
66
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тан "ВВ-"-ке дейін (қоса алғанда) борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент банктеріне немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-ке "ВВ+"-ке дейін (қоса алғанда) борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банкке ашылған корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
50
67
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамына талаптар
50
68

отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога находится в пределах от 51 (пятидесяти одного) процента до 85 (восьмидесяти пяти) процентов включительно от стоимости залога
50
52
Прочие ипотечные жилищные займы
100
53
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам) по которым сформировано менее 35 (тридцати пяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
100
54
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам), по которым сформировано более 35 (тридцати пяти) процентов и менее 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
75
55
Займы с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов, а также беззалоговых потребительских займов, выданных физическим лицам), по которым сформировано более 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
50
56
Займы, предоставленные субъектам, отнесенным к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, соответствующие следующим критериям:
1) сумма займа не превышает 0,02 (ноль целых две сотых) процента от активов, принимаемых в качестве резерва;
2) валюта займа - тенге
75
57
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
58
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
59
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
60
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
61
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
62
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
63
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
64
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
65
Позиции секьюритизации отражаемые банком в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
66
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
67
Требования к акционерному обществу "Казахстанская фондовая биржа"
50
68

Тәуекелдің III тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы (осы кестенің 49 және 50-жолдарында көрсетілген активтер бойынша есептелген сыйақыны қоспағанда)
50
IV топ
69
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтеріне берілген қарыздар
100
70
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріне берілген қарыздар
100
71
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
100
72
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдарына берiлген қарыздар
100
73
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар резидент ұйымдарға, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдарға және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент-ұйымдарға берiлген қарыздар
100
74
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктерiндегі салымдар
100
75
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
76
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар резидент ұйымдардың, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардағы және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент ұйымдардағы салымдар
100
77
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар резидент ұйымдардың, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдардың және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент ұйымдардың дебиторлық берешегі
100
78
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі
100
79
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
80
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
100
81
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
100
82
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдар және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
100
83
Банк активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ға дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар секьюритилендіру позициялары
100
84
"Стрестік активтер қоры" акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар
100
85
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент банктеріне немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банкке ашылған корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
100
86
IV тәуекелдер тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
87
Төлемдер бойынша есептеулер
100
88
Негізгі құрал-жабдықтар
100
89
Материалдық қорлар
100
90
Сыйақы және шығыстар сомасын алдын ала төлеу
100
V топ
91
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қаржылық есептілігін халықаралық қаржы есеп стандарттарына сәйкес жасаған кезде қаржылық есептілігі шоғырландырылатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлесіне), мерзімсіз қаржы құралдарына, реттелген борышына банктің инвестициялары
100
92

Начисленное вознаграждение по активам, включенным в III группу риска (за исключением начисленных вознаграждений по активам, указанных в строках 49 и 50 настоящей таблицы)
50
IV группа
69
Займы, предоставленные центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
70
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
71
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международным финансовым организациям, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
100
72
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
73
Займы, предоставленные организациям-резидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс)или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациям-резидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки, и организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
74
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
75
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международных финансовых организациях, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
76
Вклады в организациях-резидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациях-резидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
77
Дебиторская задолженность организаций-резидентов, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организаций-резидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организаций-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
78
Дебиторская задолженность физических лиц
100
79
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
80
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
81
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
82
Ценные бумаги, выпущенные организациями-резидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациями-резидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
83
Позиции секьюритизации, отражаемые банком в отчете об активах и обязательствах, и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
84
Ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией акционерного общества "Фонд стрессовых активов"
100
85
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
86
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в IV группу риска
100
87
Расчеты по платежам
100
88
Основные средства
100
89
Материальные запасы
100
90
Предоплата суммы вознаграждения и расходов
100
V группа
91
Инвестиции банка в акции (доли участия в уставном капитале), бессрочные финансовые инструменты, субординированный долг юридических лиц, финансовая отчетность которых консолидируется при составлении финансовой отчетности банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
100
92

Әрқайсысы Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің қаржылық есептілігін жасаған кезде қаржылық есептілігі шоғырландырылмайтын заңды тұлғаның шығарылған акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнің) 10 (оннан) кем пайызын құрайтын, резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан аспайтын банктің барлық инвестицияларының сомасы
100
93
Банк шығарылған акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызы және Әдістемелердің 8-тармағында көрсетілген реттеуіш түзетулер қолданылғаннан кейін банктің резерв ретінде қабылданатын активтері айырмасының және Әдістемелердің 8-тармағының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілуі тиіс соманың жиынтығында 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан аспайтын шегерілетін уақыт айырмаларына қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігі бар қаржы ұйымының жай акцияларына банктің инвестицияларының сомасы
250
94
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "В-"-тен төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң орталық үкiметтерiне берiлген қарыздар
150
95
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "В-"-тен төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң орталық банктерiне берiлген қарыздар
150
96
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген қарыздар
150
97
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң жергілікті билік органдарына берiлген қарыздар
150
98
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар бейрезидент ұйымдарға және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдарға берiлген қарыздар
150
99
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "В-"-тен төмен тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар елдердiң орталық банктерiндегi салымдар
150

Сумма всех инвестиций банка, каждая из которых составляет менее 10 (десяти) процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, финансовая отчетность которого не консолидируется при составлении финансовой отчетности банка-нерезидента Республики Казахстан, не превышающая 10 (десяти) процентов активов, принимаемых в качестве резерва
100
93
Сумма инвестиций банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, в совокупности не превышающая 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва банка после применения регуляторных корректировок, указанных в пункте 2 Методики, и суммы, подлежащей к вычету из активов, принимаемых в качестве резерва, указанной в абзацах двадцать первом, двадцать втором и двадцать третьем пункта 8 Методики
250
94
Займы, предоставленные центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
95
Займы, предоставленные центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
96
Займы, предоставленные международным финансовым организациям, имеющим долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
97
Займы, предоставленные местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
98
Займы, предоставленные организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациям-нерезидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
150
99
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150

100
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "В-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
101
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс)агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингі бар бейрезидент ұйымдардағы, және тиiстi рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардағы салымдар

100
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
101
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки

150
102
Төменде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы салымдар:
1) Андорра Князьдігі;
2) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекетi;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекетi;
8) Бруней Даруссалам мемлекетi;
9) Біріккен Араб Әмірліктері (Дубай қаласы аумағы бөлігінде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекетi;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдары аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
20) Коста-Рика Республикасы;
21) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
25) Маврикий Республикасы;
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
34) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
35) Палау Республикасы;
36) Панама Республикасы;
37) Самоа Тәуелсiз мемлекетi;
38) Сейшел аралдары Республикасы;
39) Сент-Винсент және Гренадин мемлекетi;
40) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
41) Сент-Люсия мемлекетi;
42) Тонга Корольдiгi;
43) Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтар бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
150
103
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезидент ұйымдардың және тиiстi рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардың дебиторлық берешегi
150
104
Төменде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарының дебиторлық берешегі:

150
102
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории нижеуказанных иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
25) Республика Маврикий;
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
33) Федеративная Республика Нигерия;
34) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
35) Республика Палау;
36) Республика Панама;
37) Независимое Государство Самоа;
38) Республика Сейшельские острова;
39) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
40) Федерация Сент-Китс и Невис;
41) Государство Сент-Люсия;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
150
103
Дебиторская задолженность организаций-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организаций-нерезидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
104
Дебиторская задолженность организаций-нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных на территории нижеуказанных иностранных государств:

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
150
105
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
106
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
150
105
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
106
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

150
107
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
108
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар

150
107
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
108
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
150
110
Банк активтер мен міндеттемелер туралы есепте көрсететін және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
111
V тәуекелдер тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
150
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
2-қосымша
Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалы активтерiнiң кестесi
Баптардың атауы
Пайызбен кредиттік тәуекел дәрежесі
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң қолма-қол шетел валютасы
0
3
Тазартылған бағалы металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Үкiметiне қойылатын талаптар
0
5
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне қойылатын талаптар
0
6
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
0
7
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
0
8
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
0
9
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына салықтар және бюджетке төленетін басқа төлемдер бойынша талаптар
0
10
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына қойылатын талаптар
0
11
Оригинатор-ұлттық холдинг, Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингі құрған арнайы исламдық қаржы ұйымы шығарған исламдық бағалы қағаздар
0
12
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар
0
13
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
0
14
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған бағалы қағаздар және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен номинирленген Еуразиялық Даму Банкі шығарған бағалы қағаздар
0
15
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктерге ашық корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
0
II топ
16
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "АА-" төмен тәуелсiз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиiстi рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң қолма-қол шетел валютасы
20
17
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкіметтерiне талаптар
20
18
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне талаптар
20
19
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына талаптар
20
20
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарына талаптар
20
21
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің жергiлiктi билiк органдарына талаптар
20
22
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға талаптар
20
23
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар
20
24
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
20
25
Дауыс беретін акцияларының (қатыссу үлестерінің) 100 (бір жүз) пайызы ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі оригинатор-заңды тұлға құрған арнайы исламдық қаржы компаниясы шығарған исламдық бағалы қағаздар
20
26
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің жергiлiктi билiк органдарына шығарған исламдық бағалы қағаздар
20
27
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған исламдық бағалы қағаздар
20
III топ
28
Тазартылмаған бағалы металдар
50
29
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерiне қойылатын талаптар
50
30
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық банктерiне қойылатын талаптар
50
31
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
50
32.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiн төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдарына қойылатын талаптар
50
33
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдарға талаптар
50
34
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ"-ден "ВВ-"-ке дейiнгi (қоса алғанда) борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріне немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ-"-тен "ВВ+"-ке дейiнгi (қоса алғанда) борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезидент банкке ашылған корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
50
35
Мынадай талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы қоса алғанда кепіл құнының 50 (елу) пайызынан аспайды
35
36

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
150
110
Позиции секьюритизации, отражаемые банком в отчете об активах и обязательствах и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
350
111
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в V группу риска
150
Приложение 2
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица активов филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, взвешенных по степени кредитного риска вложений
Наименование статей
Степень кредитного риска в процентах
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Требования к Правительству Республики Казахстан
0
5
Требования к центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
7
Требования к центральным банкам стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
8
Требования к международным финансовым организациям с рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
9
Требования к местным исполнительным органам Республики Казахстан по налогам и другим платежам в бюджет
0
10
Требования к акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
0
11
Исламские ценные бумаги, выпущенные исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором - национальным холдингом, национальным управляющим холдингом Республики Казахстан
0
12
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
13
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
14
Ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов", ценные бумаги выпущенные акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
0
15
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
II группа
16
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
17
Требования к центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
18
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
19
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
20
Требования к местным исполнительным органам Республики Казахстан
20
21
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
22
Требования к организациям, имеющим рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
23
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
24
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
25
Исламские ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные исламской специальной финансовой компанией, созданной оригинатором - юридическим лицом, 100 (сто) процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
20
26
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
27
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
28
Неаффинированные драгоценные металлы
50
29
Требования к центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
30
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
31
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
32.
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
33
Требования к организациям, имеющим рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard&Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
34
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
35
Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 50 (пятидесяти) процентов включительно от стоимости залога
35
36

Мынадай талаптарға сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы қоса алғанда кепіл құнының 51 (елу бір) пайызынан 85 (сексен бес) пайызына дейін қоса алғандағы шекте болады
50
37
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 35 (елу) пайыздан кем провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
100
38
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 35 (отыз бес) пайыздан көп және 50 (елу) пайыздан аз провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
75
39
Олар бойынша қарыздардың өтелмеген бөлігінен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 50 (елу) пайыздан көп провизиялар (резервтер) қалыптастырылған Қазақстан Республикасының резиденттеріне (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қоспағанда) берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар талаптар
50
40
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілерге берілген, мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қарыздар:
1) қарыз сомасы резерв ретінде қабылданатын активтердің 0,02 (нөл бүтін жүзден екі) пайызынан аспайды;
2) қарыз валютасы – теңге
75
41
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң орталық үкiметтерi шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар
50
42
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
50
43
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің жергiлiктi билiк органдарына шығарған исламдық бағалы қағаздар
50
44
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар ұйымдар шығарған исламдық бағалы қағаздар
50
45.
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамына қойылатын талаптар
50
IV топ
46
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтеріне қойылатын талаптар
100
47
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріне қойылатын талаптар
100
48
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарына берiлген талаптар
100
49
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдаарына қойылатын талаптар
100
50
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "А-"-тен төмен рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент ұйымдарға немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезидент ұйымдарға қойылатын талаптар
100
51
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріне немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен төмен борыштық рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар бейрезидент банкке ашылған корреспонденттік шоттар бойынша талаптар
100
52
Басқа ипотекалық тұрғын үй қарыздары
100
53
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар
100
54
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
100
55
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "ВВ+"-тен "В-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
100
56
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейiнгi рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар шығарған исламдық бағалы қағаздар
100
57
Төлемдер бойынша есептеулер
100
58
Негізгі құрал-жабдықтар
100
59
Материалдық қорлар
100
V топ
60
Банктің инвестицияларын қоспағанда, акциялар бөлігіндегі (жарғылық капиталындағы қатысу үлесі) әділ құн бойынша есепке алынатын инвестициялар
100
61

Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога находится в пределах от 51 (пятидесяти одного) процента до 85 (восьмидесяти пяти) процентов включительно от стоимости залога
50
37
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов), по которым сформировано менее 35 (тридцати пяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
100
38
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов), по которым сформировано более 35 (тридцати пяти) процентов и менее 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
75
39
Требования с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, предоставленные резидентам Республики Казахстан (за исключением ипотечных жилищных займов), по которым сформировано более 50 (пятидесяти) процентов провизий (резервов) согласно международным стандартам финансовой отчетности от непогашенной части займов
50
40
Займы, предоставленные субъектам, отнесенным к малому или среднему предпринимательству, согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, соответствующие следующим критериям:
1) сумма займа не превышает 0,02 (ноль целых две сотых) процента от активов, принимаемых в качестве резерва;
2) валюта займа - тенге
75
41
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
42
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
43
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
44
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
45.
Требования к акционерному обществу "Казахстанская фондовая биржа"
50
IV группа
46
Требования к центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
47
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
48
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международным финансовым организациям, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
100
49
Требования к местным органам власти стран, имеющих рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
50
Требования к организациям-резидентам, имеющим рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациям-резидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки, и организациям-нерезидентам, имеющим рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
51
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
52
Прочие ипотечные жилищные займы
100
53
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
54
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
55
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
56
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями резидентами, имеющими рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациями-резидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами, имеющими рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
57
Расчеты по платежам
100
58
Основные средства
100
59
Материальные запасы
100
V группа
60
Инвестиции, учитываемые по справедливой стоимости, в части акций (долей участия в уставном капитале), за исключением инвестиций банка
100
61

Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі қаржылық есептілігін жасаған кезде қаржылық есептілігі шоғырландырылмайтын заңды тұлғаның шығарылған акцияларынан (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнен) әрбіреуі 10 (оннан) кем пайызды құрайтын, резерв ретінде қабылданатын активтердің 10 (он) пайызынан аспайтын банктің барлық инвестицияларының сомасы
100
62
Банк шығарылған акцияларының (жарғылық капиталында қатысу үлестерінің) 10 (он) және одан көп пайызын иеленген қаржы ұйымының жай акцияларына банктің инвестициялар сомасы және жиынтығында осы Әдістемелердің 8-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген реттеуші түзетулерді қолданғаннан кейін банктің резерв ретінде қабылданатын активтерінің айырмасының 17,65 (он жеті бүтін жүзден алпыс бес) пайызынан аспайтын, шегерілетін уақытша айырмаларға қатысты танылған кейінге қалдырылған салық активтерінің бөлігі және Әдістемелердің 2-тармағының үшінші бөлігінің екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген резерв ретінде қабылданатын активтерден шегерілеуге тиіс сомалар
250
63
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің орталық үкіметтеріне қойылатын талаптар
150
64
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің орталық банктеріне қойылатын талаптар
150
65
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
150
66
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдарына қойылатын талаптар
150
67
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент ұйымдарға және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдарға қойылатын талаптар
150
68
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің орталық үкіметтері шығарған исламдық бағалы қағаздары
150
69
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
150
70
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар
150
71
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бірiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингi бар бейрезидент ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған исламдық бағалы қағаздар
150
72
Төменде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғаларға немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған исламдық бағалы қағаздар:

Сумма всех инвестиций банка, каждая из которых составляет менее 10 (десяти) процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, финансовая отчетность которого не консолидируется при составлении финансовой отчетности банка-нерезидента Республики Казахстан, не превышающая 10 (десяти) процентов от активов, принимаемых в качестве резерва
100
62
Сумма инвестиций банка в простые акции финансовой организации, в которой банк имеет 10 (десять) и более процентов от выпущенных акций (долей участия в уставном капитале), и часть отложенных налоговых активов, признанных в отношении вычитаемых временных разниц, в совокупности не превышающая 17,65 (семнадцать целых шестьдесят пять сотых) процентов разницы активов, принимаемых в качестве резерва банка после применения регуляторных корректировок, указанных в части второй пункта 8 Методики, и суммы, подлежащей к вычету из активов, принимаемых в качестве резерва банка, указанной в абзацах втором, третьем и четвертом части третьей пункта 2 Методики
250
63
Требования к центральным правительствам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
64
Требования к центральным банкам стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
65
Требования к международным финансовым организациям, имеющим рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Требования к местным органам власти стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Требования к организациям-нерезидентам, имеющим рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациям-нерезидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Исламские ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
69
Исламские ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
70
Исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
71
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
72
Исламские ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории нижеуказанных иностранных государств:

1) Андорра Князьдігі;
2) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
3) Багам аралдары достастығы;
4) Барбадос мемлекетi;
5) Бахрейн мемлекеті;
6) Белиз мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминикан Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Комор Аралдары Федералды ислам Республикасы;
18) Коста-Рика Республикасы
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Князьдігі;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Князьдігі;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдары аумағы бөлігінде ғана);
33) Біріккен Араб Әмірліктері (Дубай қаласы аумағы бөлігінде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз мемлекетi;
37) Сейшел аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтар бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдігі;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
150
Ескертпе:
Цифрлық қаржы активтеріне қатысты "Цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шығарылған осындай цифрлық қаржы активі бойынша базалық активтің тәуекел дәрежесіне сәйкес келетін тәуекел дәрежесі қолданылады.
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
3-қосымша
Борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдарды кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәндері
1-кесте. Ресми растауы бар кірістің негізінде борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициентінің мәні
Берешек сомасы бойынша санаты, теңгемен
Артық төлем деңгейі (ЖТСМ)
0-30 %
30 %-дан көп
Пайызбен кредиттік тәуекел дәрежесі
120 АЕК-тен аз
100 %
110 %
120 - 200 АЕК
110 %
120 %
200 - 400 АЕК
120 %
130 %
400 - 800 АЕК
130 %
140 %
800 - 2 000 АЕК
140 %
150 %
2 000 АЕК-тен астам
150 %
200 %
2-кесте. Ресми растауы жоқ кірістің негізінде борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәні
Берешек сомасы бойынша санаты, теңгемен
Артық төлем деңгейі (ЖТСМ)
0-30 %
30%-дан көп
Пайызбен кредиттік тәуекел дәрежесі
120 АЕК-тен аз
100 %
110 %
120 - 200 АЕК
110 %
120 %
200 -400 АЕК
120 %
130 %
400 - 800 АЕК
140 %
150 %
800 - 2 000 АЕК
150 %
200 %
2 000 АЕК-тен астам

1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
150
Примечание:
В отношении цифровых финансовых активов применятся степень риска, соответствующая степени риска базового актива по такому цифровому финансовому активу, выпущенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О цифровых активах".
Приложение 3
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков- нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки
Таблица 1. Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение
Категория по сумме задолженности, в тенге
Уровень переплаты (ГЭСВ)
0-30 %
Больше 30 %
Степень кредитного риска в процентах
менее 120 МРП
100 %
110 %
от 120 до 200 МРП
110 %
120 %
от 200 до 400 МРП
120 %
130 %
от 400 до 800 МРП
130 %
140 %
от 800 до 2 000 МРП
140 %
150 %
свыше 2 000 МРП
150 %
200 %
Таблица 2. Значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официального подтверждения
Категория по сумме задолженности, в тенге
Уровень переплаты (ГЭСВ)
0-30 %
Больше 30%
Степень кредитного риска в процентах
менее 120 МРП
100 %
110 %
от 120 до 200 МРП
110 %
120 %
от 200 до 400 МРП
120 %
130 %
от 400 до 800 МРП
140 %
150 %
от 800 до 2 000 МРП
150 %
200 %
свыше 2 000 МРП

250 %
300 %
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленуге тиіс кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәндерін есептеу
1. Берешек сомасы бойынша санат банктер, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жеке тұлғаға берген кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша бүкіл берешекті, оның ішінде өтелмеген қарыз бойынша мерзімі өткен төлемдердің сомасын, қарыз алушыға ашылған, талаптарымен қарыз алушыны кредиттеу көзделген және жеке тұлғаға кепілсіз тұтынушылық қарыз беру туралы шешім қабылдау сәтінде айқындалатын кредиттік желі және (немесе) төлем картасы шеңберіндегі кредиттік лимиттің пайдаланылған бөлігінің сомасын қамтиды.
Кепілсіз тұтынушылық қарыз деп:
берілетін қарыз сомасын толығымен өтейтін жылжымайтын мүлікке құқықтар кепілімен, міндетті мемлекеттік тіркелуге тиіс жылжымалы мүлік кепілімен қамтамасыз етілген қарыздарды;
тіркелуге тиіс, берілетін қарыз сомасын толығымен өтейтін эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтар кепілімен қамтамасыз етілген қарыздарды;
берілетін қарыз сомасын толығымен өтейтін тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарттары бойынша талап ету құқығы кепілімен қамтамасыз етілген қарыздарды;
берілетін қарыз сомасын толығымен өтейтін ақша қамтамасыз етуі болатын қарыздарды;
білім беруге кредит беру жүйесі шеңберінде берілетін қарыздарды;
тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы жүйесінің шеңберінде берілетін қарыздарды қоспағанда, тұтынушылық қарыз түсініледі.
2. Қарыз алушының өтелмеген қарызы бойынша мерзімі өткен төлемдердің сомасы мерзімі өткен негізгі борыштың, мерзімі өткен сыйақының сомасын және банктің, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның балансынан есептен шығарылған берешектің сомасын қамтиды.
3. Қарыз алушыға бұрын жасалған банктік қарыз шартын қайта қаржыландыру мақсатында қарыз берілген жағдайда, өтелмеген қарыз бойынша берешектің қайта қаржыландырылуға тиіс сомасы берешектің жалпы сомасының есебіне енгізілмейді.
4. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының салымшылардың (алушылардың) мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқоры және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының дерекқоры, және (немесе) орталық атқарушы органдардың және оларға тиесілі не қарасты заңды тұлғалардың дерекқоры, және (немесе) жалақы сомасы және жұмыс берушіден өзге кірістер түсетін банктік шот бойынша үзінді көшірме, және (немесе) зейнетақы төлемдерi, және (немесе) зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдерi және (немесе) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерi, және (немесе) жеке тұлға - дара кәсіпкердің мынадай салық аударымдары негізінде есептелген кірісі түсетін банктік шоттан үзінді көшірме ресми кірісті растау көздері болып табылады:

250 %
300 %
Расчет значений коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска вложений
1. Категория по сумме задолженности включает всю задолженность по беззалоговым потребительским займам, выданным физическому лицу, банками, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, в том числе сумму просроченных платежей по непогашенному займу, сумму использованной части кредитного лимита в рамках открытой заемщику кредитной линии и (или) платежной карточки, условиями которых предусмотрено кредитование заемщика, и определяется на момент принятия решения о выдаче беззалогового потребительского займа физическому лицу.
Под беззалоговым потребительским займом понимается потребительский заем, за исключением:
займов, обеспеченных залогом прав на недвижимое имущество, залогом движимого имущества, подлежащим обязательной государственной регистрации, полностью покрывающими сумму выдаваемого займа;
займов, обеспеченных залогом прав по эмиссионным ценным бумагам, подлежащим регистрации, полностью покрывающим сумму выдаваемого займа;
займов, обеспеченных залогом права требования по договорам долевого участия в жилищном строительстве, полностью покрывающим сумму выдаваемого займа;
займов, обеспечением по которым выступают деньги, полностью покрывающим сумму выдаваемого займа;
займов, выдаваемых в рамках системы образовательного кредитования;
займов, выдаваемых в рамках системы жилищных строительных сбережений.
2. Сумма просроченных платежей по непогашенному займу заемщика включает сумму просроченного основного долга, просроченного вознаграждения и сумму задолженности, списанной за баланс банка, организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность.
3. В случае осуществления выдачи займа заемщику в целях рефинансирования ранее заключенного договора банковского займа сумма задолженности по непогашенному займу, подлежащая рефинансированию, не включается в расчет общей суммы задолженности.
4. Источниками подтверждения официального дохода являются база данных вкладчиков (получателей) Государственной корпорации "Правительство для граждан" по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и (или) база данных единого накопительного пенсионного фонда, и (или) база данных центральных исполнительных органов и принадлежащих либо подведомственных им юридических лиц, и (или) выписка по банковскому счету, на который поступает сумма заработной платы и иные доходы от работодателя, и (или) выписка с банковского счета, на который поступают пенсионные выплаты, и (или) страховые выплаты по договору пенсионного аннуитета, и (или) страховые выплаты по договору аннуитетного страхования, заключенного в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", и (или) доходы физического лица – индивидуального предпринимателя, рассчитанные на основе следующих налоговых отчислений:

1) патент негізінде арнайы салық режимі қолданылған кезде салық салынатын кірістің 5 (бес) пайызы;
2) оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимі қолданылған кезде салық салынатын кірістің 15 (он бес) пайызы;
3) белгіленген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимі қолданылған кезде салық салынатын кірістің 20 (жиырма) пайызы.
5. Ресми растауы бар кірістің негізінде борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәндері мақсатында Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеуге жататын кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәні есебінің 4-тармағында көрсетілген ресми расталған кіріс пайдаланылады.
Басқа жағдайларда ресми растауы жоқ кірістің негізінде борыш жүктемесі коэффициентін есептеу кезінде кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу коэффициенттерінің мәндері пайдаланылады.
6. Артық төлем деңгейі жылдық көрінісінде мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
VTM – негізгі борыш пен сыйақы бойынша қарыз алушының барлық төлемдерін, сондай-ақ банктік қарыз шартын қолданудың бүкіл кезеңіндегі қарызды беруге (оған қызмет көрсетуге) тікелей немесе жанама байланысты комиссиялар мен өзге төлемдерді, оның ішінде қарыз алушының үшінші тұлғалардың пайдасына төлемдерін қамтитын банктік қарыз шарты бойынша өтелуге тиіс жалпы сома;
V – банктік қарыз шартын жасасу күніндегі қарыздың бастапқы сомасы;
t – қарыз мерзімі (күндермен).

1) 5 (пять) процентов от налогооблагаемого дохода при применении специального налогового режима на основе патента;
2) 15 (пятнадцать) процентов от налогооблагаемого дохода при применении специального налогового режима на основе упрощенной декларации;
3) 20 (двадцать) процентов от налогооблагаемого дохода специального налогового режима с использованием фиксированного вычета.
5. Для целей значений коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, имеющего официальное подтверждение, используется официально подтвержденный доход, указанный в пункте 4 Расчета значений коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска вложений.
В иных случаях используются значения коэффициентов взвешивания по степени кредитного риска вложений по беззалоговым потребительским займам при расчете коэффициента долговой нагрузки на основании дохода, не имеющего официального подтверждения.
6. Уровень переплаты рассчитывается в годовом выражении по следующей формуле:
где:
VTM – общая сумма к погашению по договору банковского займа, включающая все платежи заемщика по основному долгу и вознаграждению, а также комиссии и иные платежи за весь период действия договора банковского займа, прямо или косвенно связанные с предоставлением (обслуживанием) займа, в том числе платежи заемщика в пользу третьих лиц;
V – первоначальная сумма займа на дату заключения договора банковского займа;
t – срок займа (в днях).

7. Әдістемелердің мақсаттары үшін қарыз шарты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін (ЖТСМ) есептеуде негізгі борыш пен сыйақы бойынша қарыз алушының барлық төлемдері, сондай-ақ банктік қарыз шартын қолданудың бүкіл кезеңіндегі қарызды беруге (оған қызмет көрсетуге) тікелей немесе жанама байланысты комиссиялар мен өзге төлемдер, оның ішінде қарыз алушының үшінші тұлғалардың пайдасына төлемдері қамтылады.
8. Артық төлем деңгейі мен ЖТСМ-ді банк берілетін кепілсіз тұтынушылық қарыз бойынша оны беру туралы шешім қабылдау уақытында есептейді.

7. В расчет годовой эффективной ставки вознаграждения (далее – ГЭСВ) по договору банковского займа для целей Методик включаются все платежи заемщика по основному долгу и вознаграждению, а также комиссии и иные платежи за весь период действия договора банковского займа, прямо или косвенно связанные с предоставлением (обслуживанием) займа, в том числе платежи заемщика в пользу третьих лиц.
8. Уровень переплаты и ГЭСВ рассчитываются банком по выдаваемому беззалоговому потребительскому займу на момент принятия решения о его выдаче.

9. Берешек сомасы бойынша санатқа және артық төлем деңгейіне қарай банк кредиттік тәуекелдің пайызбен көрсетілген тиісті дәрежесін қолданады.
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
4-қосымша
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі
Баптардың атауы
Конверсия коэффициенті, пайызбен
I топ
1
Міндеттемелері толығымен: Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейіндегі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық банктері мен орталық үкіметтерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); банктің басқаруына берілген ақшамен немесе тазартылған бағалы металдармен; Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) (бұдан әрі – банк) кепілдіктері мен кепілдемелері.
0
2
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздарды немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды, Әдістемелердің 12-тармағында көзделген басқа өтімділігі жоғары бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
3
Банктің қаржы міндеттемелерінсіз; міндеттемелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттерінің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; банкке берілген ақшамен немесе тазартылған бағалы металдармен қамтамасыз етілген банк аккредитивтері
0
4
Келешекте банктің талабы бойынша кез келген кезде жойылуға жататын қарыздар мен салымдарды банктің орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
0
5
Берілген қарызды қамтамасыз ету үшін банк қабылдаған кепілдіктер
0
II топ
6
Банктің келешекте өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
20
7
Міндеттемелері толығымен: Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген банк кепілдіктері мен кепілдемелері
20
8
Міндеттемелері Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттерінің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен), Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттерінің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген банк аккредитивтері
20
9
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ААА"-тен "АА-"-ке дейінгі кредит рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-"-ға дейін рейтингтік бағалауы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициясы
20
III топ
10
Банктің келешекте 1 (бір) жылдан астам өтеу мерзімі бар қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
11
Міндеттемелері толығымен: Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor`s (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Standard & Poor`s (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген банк кепілдіктері мен кепілдемелері
50
12
Міндеттемелері толығымен: Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің қарсы кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктерімен (кепілдемелерімен); Standard & Poor`s (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктерімен (кепілдемелерімен) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерімен; Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің бағалы қағаздарымен; Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А-"-тен "АА-"-ке дейінгі борыш рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің бағалы қағаздарымен; Standard & Poor`s (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" және одан жоғары деңгейдегі борыш рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар заңды тұлғалардың бағалы қағаздарымен қамтамасыз етілген банк аккредитивтері
50
13
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамынан ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талап ету құқықтарын кері сатып алу бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
14
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі кредит рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-дан "kzA-"-ға дейін рейтингтік бағалауы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициясы
50
IV топ
15
Банкке қаржы құралдарын сату туралы және банктің оларды кері сатып алу міндеттемесі туралы келісім
100
16
Банктің өзге де кепілдіктері (кепілдемелері)
100
17
Банктің өзге де аккредитивтері
100
18
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі кредит рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-"-ке дейін рейтингтік бағалауы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициясы
100
19
Банктің өзге де шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
20
Банк шартты міндеттемелер шоттарында ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі кредит рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВВ+"-дан "kzВВ-"-ға дейін рейтингтік бағалауы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициясы

9. В зависимости от категории по сумме задолженности и уровня переплаты банк применяет соответствующую степень кредитного риска в процентах.
Приложение 4
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков
нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица условных и возможных обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), взвешенных по степени кредитного риска
Наименование статей
Коэффициент конверсии в процентах
I группа
1
Гарантии и поручительства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – банк), обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение банка; ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
0
2
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" или ценных бумаг, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, прочих высоколиквидных ценных бумаг, предусмотренных пунктом 12 Методики
0
3
Аккредитивы банка: без финансовых обязательств банка; обязательства по которым обеспечены: гарантиями (поручительствами) Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; деньгами или аффинированными драгоценными металлами, предоставленными в распоряжение банка
0
4
Возможные (условные) обязательства по размещению банком в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию банка
0
5
Гарантии, принятые банком в обеспечение выданного займа
0
II группа
6
Возможные (условные) обязательства по размещению банком в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 (одного) года
20
7
Гарантии и поручительства банка, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
8
Аккредитивы банка, обязательства по которым обеспечены: гарантиями (поручительствами) центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
9
Позиции секьюритизации, удерживаемые банком на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
10
Возможные (условные) обязательства по размещению банком в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 (одного) года
50
11
Гарантии и поручительства банка, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до 2АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
12
Аккредитивы банка, обязательства по которым полностью обеспечены: встречными гарантиями (поручительствами) центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами) юридических лиц и страховыми полисами страховых (перестраховочных) организаций, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами центральных правительств и центральных банков иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ-" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами банков, имеющих долговой рейтинг от "А-" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; ценными бумагами юридических лиц, имеющих долговой рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
13
Возможные (условные) обязательства по обратному выкупу у Акционерного общества "Казахстанская ипотечная компания" прав требований по ипотечным жилищным займам
50
14
Позиции секьюритизации, удерживаемые банком на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
IV группа
15
Соглашение о продаже банку и с обязательством обратного выкупа банком финансовых инструментов
100
16
Иные гарантии (поручительства) банка
100
17
Иные аккредитивы банка.
100
18
Позиции секьюритизации, удерживаемые банком на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
19
Иные условные (возможные) обязательства банка
100
20
Позиции секьюритизации, удерживаемые банком на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

350
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
5-қосымша
Туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел коэффициенттерінің кестесі (пайызбен)
Өтеуге дейiн қалған мерзiм
Сыйақы мөлшерлемелерімен байланысты операциялар
Валюта және алтын бағамдарының өзгеруiне байланысты операциялар
Акциялармен байланысты операциялар
Алтыннан басқа бағалы металдармен байланысты операциялар
Бағалы металдардан басқа құндылықтармен байланысты операциялар
1 (бір) жыл және одан аз
0
1
6
7
10

350
Приложение 5
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков- нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов (в процентах)
Оставшийся срок до погашения
Операции, связанные со ставками вознаграждения
Операции, связанные с изменениями курсов валют и золота
Операции, связанные с акциями
Операции, связанные с драгоценными металлами, кроме золота
Операции, связанные с другими ценностями, кроме драгоценных металлов
1 (один) год и менее
0
1
6
7
10

[25% - 50%]
[80%]
[50% - 75%]
[60%]
[75% - 100%]
[40%]
[> 100%]
[0%]
Ескертпе: Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қызметінің шектеуге (пайызбен) жататын нәтижелерінің ең төменгі мөлшері барынша көп мәні бойынша пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының жоғары өтімді активтерінің кестесі
Баптардың атауы
Есеп коэффициенті пайызбен
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
1
Қолма-қол ақша
100
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі депозиттер
100
3
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкке тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлғаға шет мемлекеттердің орталық үкiметтерiне, шет мемлекеттердің орталық банктерiне және халықаралық қаржы ұйымдарына 0 (нөл) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін талаптар
100
4
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша 0 (нөл) пайыздан жоғары мөлшерленген жағдайда, шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерiне және шет мемлекеттердiң орталық банктерiне тиісті елдердің валютасында номинирленген талаптар
100
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
5
20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қойылатын талаптар
85
6
20 (жиырма) пайыз кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін, шет мемлекеттердiң орталық үкiметтерiне, шет мемлекеттердiң орталық банктерiне, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдарына, халықаралық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
85
7
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-"-тен төмен емес ұзақмерзімді рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар қаржылық емес ұйымдардың бағалы қағаздары
85
8
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң "AA-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар банктің міндеттемелері болып табылмайтын ипотекалық бағалы қағаздар
85
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
9-қосымша
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ақша әкетілуі мен әкелінуінің кестесі
Баптардың атауы
Ақша әкетілуі (әкелінуі) коэффициенті пайызбен
Жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
1
Тұрақты депозиттер
5
2
Тұрақтылығы төмен депозиттер
10
3

[25% - 50%]
[80%]
[50% - 75%]
[60%]
[75% - 100%]
[40%]
[> 100%]
[0%]
Примечание: минимальный уровень результатов деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), подлежащий ограничению (в процентах), используется по наибольшему значению.
Приложение 8
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков- нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица высококачественных ликвидных активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Наименование статей
Коэффициент учета в процентах
Высококачественные ликвидные активы первого уровня
1
Наличные деньги
100
2
Депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан
100
3
Требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, юридическому лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, центральным правительствам иностранных государств, центральным банкам иностранных государств и международным финансовым организациям, взвешиваемые по степени кредитного риска 0 (ноль) процентов
100
4
Требования к центральным правительствам иностранных государств и центральным банкам иностранных государств, номинированные в валюте соответствующих стран, в случае взвешивания по степени кредитного риска выше 0 (нуля) процентов
100
Высококачественные ликвидные активы второго уровня
5
Требования к местным исполнительным органам Республики Казахстан, взвешиваемые по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов
85
6
Требования к центральным правительствам иностранных государств, центральным банкам иностранных государств, местным органам власти иностранных государств, международным финансовым организациям, взвешиваемые по степени кредитного риска 20 (двадцать) процентов
85
7
Ценные бумаги, выпущенные нефинансовыми организациями, имеющие долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
8
Ипотечные ценные бумаги, не являющиеся обязательством банка, имеющие долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
85
Приложение 9
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков- нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица денежных оттоков и притоков филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Наименование статей
Коэффициент оттока (притока) в процентах
Денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами
1
Стабильные депозиты
5
2
Менее стабильные депозиты
10
3

Жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелер бойынша осы кестенің 1 және 2-жолдарына енгізілмеген өзге де ақшаның әкетілуі
100
Заңды тұлғалардың, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің алдындағы банктің активтерімен қамтамасыз етілмеген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
4
Толық көлемі баламасында Америка Құрама Штаттарының 1 (бір) миллион долларынан аспайтын, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын қаржылық емес ұйымдар орналастырған салымдар
10
5
Клирингтік, кастодиандық қызметпен, өтімділікті басқару қызметімен байланысты салымдар
25
6
Қаржылық емес ұйымдардың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының, халықаралық қаржы ұйымдарының, шет мемлекеттердің орталық үкіметтерінің, шет мемлекеттердің орталық банктерінің, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдарының депозиттері
40
7
Қаржылық емес ұйымдардың (бір заңды тұлға басқа заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылған, бұл ретте әрбір заңды тұлғаның міндеттемелерінің мөлшері банктің резерв ретінде қабылданатын активтерінің 0,5 (нөл бүтін оннан бес пайызынан асатын жағдайларда қаржылық емес ұйымдар топтарының) депозиттері банк міндеттемелері сомасының 5 (бес) пайызынан асатын сомада
60
8
Өзге заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелер
100
Заңды тұлғалардың алдындағы банктің активтерімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша ақшаның әкетілуі
9
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген міндеттемелер
0
10
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің алдындағы міндеттемелер
0
11
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген міндеттемелер
15
12
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша 20 (жиырма) пайыздан жоғары емес мөлшерленетін, бірінші және екінші деңгейлердегі сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын активтермен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының, халықаралық қаржы ұйымдарының алдындағы міндеттемелер
25
13
Өзге қамтамасыз етілген міндеттемелер
100
Шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша қосымша ақшаның әкетілуі
14
Банктің ағымдағы рейтингінен 1 (бір), 2 (екі) не 3 (үш) сатыға дейін төмендеген кезде шартты міндеттемелер және өзге де операциялар бойынша өтімділіктегі қосымша қажеттілік толық көлемде
100
15
Туынды қаржы құралдары немесе өзге де операциялар бойынша позицияларды нарықтық бағалаудың өзгеру кезінде қосымша өтімділікке қажеттілік
Алдыңғы 24 (жиырма төрт) айдағы ең көп 30 (отыз) күндік ақшаның нетто әкетілуі
16
Туынды қаржы құралдары мен өзге де операциялар бойынша қамтамасыз етуді қайта бағалау кезінде қосымша өтімділікке қажеттілік (бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтерді қоспағанда)
20
17
Кез келген уақытта қайтарып алу көзделген туынды қаржы құралдары бойынша позицияны қолдауға байланысты банк ұстап қалатын қамтамасыз етудің асып кету мөлшері
100
18
Егер қамтамасыз ету ұсынылмаған жағдайда шарттың талаптарына сәйкес контрагенттің талап етуі бойынша банктің қамтамасыз етуді ұсынуы көзделетін операциялар бойынша қосымша өтімділікке қажеттілік
100
19
Қамтамасыз етуді сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын активтерге ауыстыру мүмкіндігімен байланысты қосымша өтімділікке қажеттілік
100
20
Жеке тұлғаларға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
5
21
Қаржылық емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына және халықаралық қаржы ұйымдарына берілген кредиттік желілердің пайдаланылмаған бөлігі
10
22
Қаржылық емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына және халықаралық қаржы ұйымдарына берілген өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
30
23
Басқа банктерге берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
40
24
Банктер болып табылмайтын қаржы ұйымдарына берілген кредиттік желілердің пайдаланылмаған бөлігі
40
25
Банктер болып табылмайтын өзге қаржы ұйымдарына берілген өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
100
26
Өзге заңды тұлғаларға берілген кредиттік желілер мен өтімділік желілерінің пайдаланылмаған бөлігі
100
27
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын және импортын қаржыландыруға байланысты міндеттемелер (факторинг және форфейтинг операцияларын жүргізуге байланысты кепілдіктер мен кепілдемелер, аккредитивтер бойынша)
5
28
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын және импортын қаржыландыруға байланысты емес кепілдіктер мен кепілдемелер, аккредитивтер бойынша міндеттемелер
10
29

Иные денежные оттоки по обязательствам перед физическими лицами, не включенные в строки 1 и 2 настоящей таблицы
100
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, субъектами малого предпринимательства, не обеспеченным активами банка
4
Вклады, размещенные нефинансовыми организациями, являющимися субъектами малого предпринимательства, полный объем которых не превышает в эквиваленте 1 (один) миллион долларов Соединенных Штатов Америки
10
5
Вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью
25
6
Депозиты нефинансовых организаций, Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций, центральных правительств иностранных государств, центральных банков иностранных государств, местных органов власти иностранных государств
40
7
Депозиты нефинансовых организаций (группы нефинансовых организаций, в случаях когда одно юридическое лицо является крупным участником другого юридического лица, при этом размер обязательств каждого из юридических лиц превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента активов, принятых в качестве резерва), в сумме, превышающей 5 (пять) процентов суммы обязательств банка
60
8
Обязательства перед иными юридическими лицами
100
Денежные оттоки по обязательствам перед юридическими лицами, обеспеченным активами банка
9
Обязательства, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня
0
10
Обязательства перед Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
11
Обязательства, обеспеченные высококачественными ликвидными активами второго уровня
15
12
Обязательства перед местными исполнительными органами Республики Казахстан, международными финансовыми организациями, взвешиваемые по степени кредитного риска не выше 20 (двадцати) процентов, обеспеченные активами, не являющимися высококачественными ликвидными активами первого и второго уровней
25
13
Иные обеспеченные обязательства
100
Дополнительные денежные оттоки по условным и возможным обязательствам
14
Дополнительная потребность в ликвидности по условным обязательствам, сделкам с производными финансовыми инструментами и иным операциям в полном размере при снижении рейтинга банка на 1 (одну), 2 (две) либо 3 (три) ступени от текущего рейтинга банка
100
15
Необходимость в дополнительной ликвидности при изменении рыночной оценки позиций по производным финансовым инструментам или иным операциям
Наибольший
30 (тридцатидневный) нетто отток за предыдущие 24 (двадцать четыре) месяца
16
Необходимость в дополнительной ликвидности при переоценке обеспечения (за исключением высококачественных ликвидных активов первого уровня) по производным финансовым инструментам и иным операциям
20
17
Размер превышения обеспечения, удерживаемого банком в связи с поддержанием позиции по производным финансовым инструментам, по которому предусмотрен отзыв в любое время
100
18
Необходимость в дополнительной ликвидности по операциям, предусматривающим предоставление банком обеспечения, по требованию контрагента в соответствии с условиями договора, в случае если обеспечение не предоставлено
100
19
Необходимость в дополнительной ликвидности, связанная с возможностью замены обеспечения на активы, не являющиеся высококачественными ликвидными активами
100
20
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных физическим лицам и субъектам малого предпринимательства
5
21
Неиспользованная часть кредитных линий, предоставленных нефинансовым организациям, Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, местным исполнительным органам Республики Казахстан и международным финансовым организациям
10
22
Неиспользованная часть линий ликвидности, предоставленных нефинансовым организациям, Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, местным исполнительным органам Республики Казахстан и международным финансовым организациям
30
23
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных другим банкам
40
24
Неиспользованная часть кредитных линий, предоставленных финансовым организациям, не являющимся банками
40
25
Неиспользованная часть линий ликвидности, предоставленных иным финансовым организациям, не являющимся банками
100
26
Неиспользованная часть кредитных линий и линий ликвидности, предоставленных иным юридическим лицам
100
27
Обязательства, связанные с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг (по гарантиям и поручительствам, аккредитивам, связанным с проведением факторинговых и форфейтинговых операций)
5
28
Обязательства, по гарантиям и поручительствам, аккредитивам, не связанным с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг
10
29

Осы кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 және 28-жолдарға енгізілмеген міндеттемелер бойынша өзге де ақшаның әкетілуі
100
Ақшаның әкелінуі
30
Бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
0
31
Екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
15
32
Сапасы жоғары өтімді активтерге жатпайтын активтерді қамтамасыз етуге бағалы қағаздарды сатып алу-сатуды жасау үшін (маржалық мәмілелер) ұсынылған қарыздар
50
33
Өзге активтермен қамтамасыз етілген қарыз операциялары
100
34
Басқа банктер берген кредиттік желілер, өтімділік желілері
0
35
Басқа қаржы ұйымдарындағы клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар
0
36
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды қоспағанда, оның ішінде мыналарға берілген кредиттер бойынша ақшаның әкелінуі:
жеке тұлғаларға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне
50
қаржылық емес ұйымдарға
50
қаржы ұйымдарына
100
37
Туынды қаржы құралдары бойынша нетто әкеліну
100
38
Өтімділікті өтеу коэффициентін есептеу күнінен кейінгі күнтізбелік ай ішінде ақшаның әкелінуі күтілетін шарттар бойынша операциялардан түсетін өзге де ақшаның әкелінуі
100
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
10-қосымша
Қолжетімді тұрақты қорландыру міндеттемелерінің кестесі
Баптардың атауы
Қолжетімді тұрақты қорландыру коэффициенті, пайызбен
1
Әдістемелердің 8-тармағында көрсетілген резерв ретінде қабылданған активтер Әдістемелердің 8-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген шегерімдерге дейін қосылады.
100
2
Өтеу мерзімі 1 (бір) жыл және одан асатын өзге міндеттемелер
100
3
Тұрақты депозиттер
95
4
Аздап тұрақсыз депозиттер
90
5
Қаржылық емес ұйымдар берген өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан аз міндеттемелер
50
6
Клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар
50
7
Шет мемлекеттердің орталық үкіметтері, шет мемлекеттердің жергілікті билік органдары және халықаралық қаржы ұйымдары ұсынған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан аз міндеттемелер
50
8
Заңды тұлғалардың салымдарын қоса алғанда өтеу мерзімі 6 (алты) айдан көп және 1 (бір) жылдан аз міндеттемелердің өзге түрлері
50
9
Заңды тұлғалардың өтеу мерзімі 6 (алты) айдан аз салымдары.
0
10
Шартсыз мерзімінен бұрын алу мүмкіндігі бар заңды тұлғалардың салымдары
0
11
Өзге мiндеттемелер, оның ішінде мерзімсіз мiндеттемелер (мерзімі кейінге қалдырылған салық мiндеттемелері үшін ерекше режим белгілеумен)
0
12
Егер мiндеттемелер мөлшері туынды қаржы құралдары бойынша активтердің мөлшерінен асқан жағдайда, туынды қаржы құралдары бойынша активтерді шегергенде туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер бойынша нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
0
13
Сатып алу күнінде қаржы құралдарын, шетел валютасын сатып алудан туындайтын төлемдер
0
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
11-қосымша
Талап етілетін тұрақты қорландыру активтерінің кестесі
Баптардың атауы
Талап етілетін тұрақты қорландыру коэффициенті, пайызбен
1
Қолма-қол ақша
0
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
0
3
Өтеу мерзімі 6 (алты) айдан аз шет мемлекеттердің орталық банктеріне қойылатын талаптар
0
4
Сату күнінде қаржы құралдарын, шетел валютасын сатудан туындайтын ақшаның әкелінуі
0
5
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі ақша қаражатын және резервтерді қоспағанда, ауыртпалық салынбаған бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
5
6
Қаржы ұйымдарына берілген 6 (алты) айдан аз қалған өтеу мерзімі бар, банк кепілге қайта беруі мүмкін бірінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтермен қамтамасыз етілген, ауыртпалық салынбаған қарыздар
10
7
Қаржы ұйымдарына берілген 6 (алты) айдан аз қалған өтеу мерзімі бар, ауыртпалық салынбаған өзге қарыздар
15
8
Ауыртпалық салынбаған екінші деңгейдегі сапасы жоғары өтімді активтер
15
9
Өтеуге дейін 1 (бір) жылдан аз қалған мерзімі бар "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына берілген қарыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген қарыздар
25
10
Өтеуге дейін 1 (бір) жыл және одан көп қалған мерзімі бар "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына берілген қарыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берген қарыздар
30
11
6 (алты) айдан көп және 1 (бір) жылдан аз кезеңге ауыртпалық салынған сапасы жоғары өтімді активтер
50
12
6 (алты) айдан көп және 1 (бір) жылдан аз қалған өтеу мерзімі бар қаржы ұйымдарына, шет мемлекеттердің орталық банктеріне берілген қарыздар
50
13
Басқа банктердегі клирингтік, кастодиандық қызметпен, клиенттің өтімділігін басқару қызметімен байланысты салымдар
50
14
Қаржылық емес ұйымдарға қарыздарды, тұтынушылық қарыздарды, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын, 1 (бір) жылдан аз қалған өтеу мерзімі бар өзге активтер
50
15
1 (бір) жыл және одан көп қалған өтеу мерзімі бар, 35 (отыз бес) пайыздан көп емес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін ауыртпалық салынбаған ипотекалық кредиттер
65
16
1 (бір) жыл және одан көп қалған өтеу мерзімі бар, 35 (отыз бес) пайыздан көп емес кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін, қаржы ұйымдарына берілген қарыздарды қоспағанда, ауыртпалық салынбаған өзге қарыздар
65
17
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша бастапқы маржа ретінде қамтамасыз ету болып табылатын ақша, бағалы қағаздар мен өзге активтер, орталық қарсы агентке міндетті төлем ретінде берілген ақша немесе өзге активтер
85
18
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздарды қоспағанда, қаржы ұйымдарына берілген қарыздарды қоспағанда, 35 (отыз бес) пайыздан көп кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін және 1 (бір) жыл және одан көп қалған өтеу мерзімі бар ауыртпалық салынбаған кредиттер
85
19
1 (бір) жыл және одан көп қалған өтеу мерзімі бар, сапасы жоғары өтімді активтер болып табылмайтын және қор биржаларында айналыстағы ауыртпалық салынбаған бағалы қағаздар (акциялар)
85
20
Тазартылған алтынды қоса алғанда, қор биржаларында айналыстағы тауарлар
85
21
1 (бір) жыл және одан көп кезеңге ауыртпалық салынған активтер
100
22
Егер активтердің мөлшері туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелердің мөлшерінен асқан жағдайда, туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелерді шегергенде, туынды қаржы құралдары бойынша активтер бойынша нетто тұрақты қорландыру коэффициенті
100
23
1 (бір) жыл және одан көп қалған өтеу мерзiмi бар қаржы ұйымдарына берілген жұмыс істемейтін кредиттерді, қарыздарды қоса алғанда, өзге активтер
100
24
Қор биржаларында айналыста жоқ акциялар, материалдық активтер, банктің резерв ретінде қабылданатын активтерінен шегерілген баптар, жинақталған сыйақы, сақтандыру активтері, мерзімі өткен борыш бойынша пайыздық мөлшерлеме
100
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
12-қосымша
Талап етілетін тұрақты қорландырудың шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі
Баптардың атауы
Талап етілетін тұрақты қорландыру коэффициенті, пайызбен
1
Кез келген клиенттерге берілген қайтарып алынбайтын және шартты-қайтарып алынатын кредиттік желілер мен өтімділік желілері (пайдаланылмаған көлемнің үлесі)
5
2
Мынадай құралдарды қоса алғанда, өзге міндеттемелер:
шартсыз қайтарып алынатын кредиттік желілер мен өтімділік желілері;
сауданы қаржыландыру бойынша міндеттемелер (кепілдіктер мен кепілдемелерді қоса алғанда);
тауарлар мен қызметтердің экспортын және импортын қаржыландыруға байланысты емес кепілдіктер мен кепілдемелер;
банк шығарған немесе құрылымдандырылған өнімдермен байланысты борышты сатып алуға ықтимал талаптарды қоса алғанда, келісімшарттық емес міндеттемелер
5
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары (оның ішінде
Қазақстан Республикасының
бейрезидент ислам банктерінің
филиалдары) үшін
пруденциялық нормативтер
мен лимиттерді есептеу
әдістемелеріне
13-қосымша
Офшорлық аймақтар тізбесі

Иные денежные оттоки по обязательствам, не включенные в строки 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 и 28 настоящей таблицы
100
Денежные притоки
30
Заемные операции, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня
0
31
Заемные операции, обеспеченные высококачественными ликвидными активами второго уровня
15
32
Займы, предоставленные для совершения купли-продажи ценных бумаг под обеспечение активов, не относящихся к высококачественным ликвидным активам (маржинальные сделки)
50
33
Заемные операции, обеспеченные иными активами
100
34
Кредитные линии, линии ликвидности, предоставленные другими банками
0
35
Вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению ликвидностью клиента в других финансовых организациях
0
36
Притоки по кредитам, за исключением займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе выданным:
физическим лицам и субъектам малого предпринимательства
50
нефинансовым организациям
50
финансовым организациям
100
37
Нетто притоки по производным финансовым инструментам
100
38
Иные денежные притоки от операций, по договорам которых ожидаются денежные притоки в течение календарного месяца, следующего за датой расчета коэффициента покрытия ликвидности
100
Приложение 10
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков- нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица обязательств доступного стабильного фондирования
Наименование статей
Коэффициент доступного стабильного фондирования, в процентах
1
Активы, принимаемые в качестве резерва, указанные в пункте 8 Методики включается до вычетов, установленных частью третьей пункта 8 Методики
100
2
Иные обязательства с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более
100
3
Стабильные депозиты
95
4
Менее стабильные депозиты
90
5
Обязательства с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, предоставленные нефинансовыми организациями
50
6
Вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, с деятельностью по управлению ликвидностью клиента
50
7
Обязательства с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, предоставленные центральными правительствами иностранных государств, местными органами власти иностранных государств и международными финансовыми организациями
50
8
Иные виды обязательств, включая вклады юридических лиц, с оставшимся сроком погашения более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50
9
Вклады юридических лиц с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
0
10
Вклады юридических лиц с возможностью безусловного досрочного изъятия
0
11
Иные обязательства, в том числе бессрочные обязательства (с установлением особого режима для отсроченных налоговых обязательств)
0
12
Коэффициент нетто стабильного фондирования по обязательствам по производным финансовым инструментам за вычетом активов по производным финансовым инструментам, в случае если размер обязательств превышает размер активов по производным финансовым инструментам
0
13
Платежи, возникающие от покупки финансовых инструментов, иностранной валюты в день покупки
0
Приложение 11
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица активов требуемого стабильного фондирования
Наименование статей
Коэффициент требуемого стабильного фондирования, в процентах
1
Наличные деньги
0
2
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
3
Требования к центральным банкам иностранных государств с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
0
4
Приток, возникающий от продажи иностранной валюты в день продажи
0
5
Необремененные высококачественные ликвидные активы первого уровня, за исключением денежных средств и резервов в Национальном Банке Республики Казахстан
5
6
Необремененные займы, предоставленные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев, обеспеченные высококачественными ликвидными активами первого уровня, по которым банком возможен перезалог
10
7
Иные необремененные займы, предоставленные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения менее 6 (шести) месяцев
15
8
Необремененные высококачественные ликвидные активы второго уровня
15
9
Займы, выданные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерному обществу 2Национальный управляющий холдинг "Байтерек2, займы, гарантированные Правительством Республики Казахстан, с оставшимся сроком до погашения менее 1 (одного) года
25
10
Займы, выданные акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", займы, гарантированные Правительством Республики Казахстан, с оставшимся сроком до погашения 1 (один) год и более
30
11
Высококачественные ликвидные активы, обремененные на период более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50
12
Займы, предоставленные финансовым организациям, центральным банкам иностранных государств со оставшимся сроком погашения более 6 (шести) месяцев и менее 1 (одного) года
50
13
Вклады, связанные с клиринговой, кастодиальной деятельностью, с деятельностью по управлению ликвидностью клиента в других банках
50
14
Иные активы, не являющиеся высококачественными ликвидными активами, с оставшимся сроком погашения менее 1 (одного) года, включая займы нефинансовым организациям, потребительские займы, займы субъектам малого предпринимательства
50
15
Необремененные ипотечные займы с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более взвешиваемые по степени кредитного риска не более 35 (тридцати пяти) процентов
65
16
Иные необремененные займы, за исключением займов, предоставленных финансовым организациям с оставшимся сроком до погашения 1 (один) год и более, взвешиваемые по степени кредитного риска не более 35 (тридцати пяти) процентов
65
17
Деньги, ценные бумаги и иные активы, являющиеся обеспечением в качестве начальной маржи по сделкам с производными финансовыми инструментами, деньги или иные активы, предоставленные в качестве обязательного платежа центральному контрагенту
85
18
Необремененные кредиты, за исключением займов с просроченной задолженностью по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, взвешиваемые по степени кредитного риска более 35 (тридцати пяти) процентов и с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более, за исключением займов, предоставленных финансовым организациям
85
19
Необремененные ценные бумаги (акции) с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более, не являющиеся высококачественными ликвидными активами и обращающиеся на фондовых биржах
85
20
Товары, обращающиеся на фондовых биржах, включая аффинированное золото
85
21
Активы, обремененные на период от 1 (одного) года и более
100
22
Коэффициент нетто стабильного фондирования по активам по производным финансовым инструментам за вычетом обязательств по производным финансовым инструментам, в случае если размер активов превышает размер обязательств по производным финансовым инструментам
100
23
Иные активы, включая неработающие кредиты, займы, выданные финансовым организациям с оставшимся сроком погашения 1 (один) год и более
100
24
Акции, не обращающиеся на фондовых биржах, материальные активы, статьи, вычтенные из активов, принимаемых в качестве резерва банка, накопленное вознаграждение, страховые активы, процентная ставка по просроченному долгу
100
Приложение 12
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков- нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Таблица условных и возможных обязательств требуемого стабильного фондирования
Наименование статей
Коэффициент требуемого стабильного фондирования, в процентах
1
Безотзывные и условно-отзывные кредитные линии и линии ликвидности, предоставленные любым клиентам (доля от неиспользованного объема)
5
2
Иные обязательства, включая следующие инструменты:
безусловно отзывные кредитные линии и линии ликвидности;
обязательства по торговому финансированию (включая гарантии и поручительства);
гарантии и поручительства, не связанные с финансированием экспорта и импорта товаров и услуг;
не контрактные обязательства, включая, возможные требования к выкупу долга, выпущенного филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (включая филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), или связанного с структурированными продуктами
5
Приложение 13
к Методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и лимитов для филиалов
банков- нерезидентов
Республики Казахстан
(в том числе филиалов
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан)
Перечень офшорных зон

1) Америка Құрама Штаттары (тек Американың Виргин аралдары, Вайоминг штаты, Гуам аралдары және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтарының бөлігінде);
2) Андорра княздігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары Достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Белиз мемлекеті;
7) Бруней Даруссалам мемлекеті;
8) Танзания Біріккен Республикасы;
9) Вануату Республикасы;
10) Гватемала Республикасы;
11) Гренада Мемлекеті;
12) Джибути Республикасы;
13) Доминика Достастығы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кук пен Ниуэ аралдары аумағының бөлігінде ғана);
16) Испания (Канар аралдары аумағының бөлігінде ғана);
17) Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
18) Гайана Кооперативтік Республикасы;
19) Коста-Рика Республикасы;
20) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкімшілік ауданының аумақтары бөлігінде ғана);
21) Либерия Республикасы;
22) Ливан Республикасы;
23) Мавритания Ислам Республикасы;
24) Малайзия (Лабуан анклавыаумағының бөлігінде ғана);
25) Мальдив Республикасы;
26) Мальта Республикасы;
27) Мариан аралдары;
28) Маршалл аралдары республикасы;
29) Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нигерия Федеративтік Республикасы;
33) Нидерланд (Аруба аралының және Антиль аралдарытәуелді аумақтарының бөлігінде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдары аумағының бөлігінде ғана);
37) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
38) Сейшель Аралдары Республикасы;
39) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
40) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
41) Сент-Люсия Мемлекеті;
42) Суринам Республикасы;
43) Тонга Корольдігі;
44) Тринидад және Тобаго Республикасы;
45) Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (мына аумақтардың бөлігінде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британияның Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Норман аралдары (Сарк, Олдерни аралдары);
Оңтүстік Джорджия аралы;
Оңтүстік Сэндвич аралдары;
Теркс және Кайкос аралдары;
Чагос аралы;
46) Фиджи Егемен Демократиялық Республикасы;
47) Филиппин Республикасы;
48) Франция Республикасы (мына аумақтардың бөлігінде ғана)
Кергелен аралдары;
Франция Гвианасы;
Франция Полинезиясы;
49) Черногория Республикасы;
50) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
51) Ямайка.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы _________
№ ____ қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру қағидалары және олардың ең төмен мөлшері

1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам и Содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Объединенная Республика Танзания;
9) Республика Вануату;
10) Республика Гватемала;
11) Государство Гренада;
12) Республика Джибути;
13) Содружество Доминики;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Испания (только в части территории Канарских островов);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Кооперативная Республика Гайана;
19) Республика Коста-Рика;
20) Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао);
21) Республика Либерия;
22) Ливанская Республика;
23) Исламская Республика Мавритания;
24) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
25) Мальдивская Республика;
26) Республика Мальта;
27) Марианские острова;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Независимое Государство Самоа;
38) Республика Сейшельские острова;
39) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
40) Федерация Сент-Китс и Невис;
41) Государство Сент-Люсия;
42) Республика Суринам;
43) Королевство Тонга;
44) Республика Тринидад и Тобаго;
45) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Нормандские острова (острова Сарк, Олдерни);
Остров Южная Георгия;
Южные Сандвичевы острова;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Чагос;
46) Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
47) Республика Филиппины;
48) Французская Республика (только в части следующих территорий):
Острова Кергелен;
Французская Гвиана;
Французская Полинезия;
49) Республика Черногория;
50) Демократическая Республика Шри-Ланка;
51) Ямайка.
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ___ ____ 2026 года №
Правила формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру қағидалары және олардың ең төмен мөлшері Банктер туралы заңның 72-бабы 4-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін айқындайды.
2-тарау. Резерв ретінде қабылданатын активтерді қалыптастыру тәртібі
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі) резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) активтерін қалыптастырады.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкінің филиалын) есептік тіркеуден кейін 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент ислам банкі филиалының) активтерін қалыптастырады.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің жаңадан ашылатын филиалының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының) резерв ретінде қабылданатын активтері теңгемен қалыптастырылады.
5. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын банктің жаңадан ашылған филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын банктің филиалы үшін ашқан корреспонденттік шотында, сондай-ақ осы қаулымен бекітілген, тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы Қазақстан Республикасының аумағында банк лицензиясын алғаннан кейін сатып алатын қаржы құралдарына орналастырылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы _________
№ ____ қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында банк лицензиясын алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы сатып алатын қаржы құралдарының тізбесі

Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, разработаны в соответствии с частью третьей пункта 4 статьи 72 Закона о банках и определяют порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер.
Глава 2. Порядок формирования активов, принимаемых в качестве резерва
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) банк-нерезидент Республики Казахстан (в том числе исламский банк-нерезидент Республики Казахстан) формирует активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), принимаемые в качестве резерва.
3. Банк-нерезидент Республики Казахстан (в том числе исламский банк-нерезидент Республики Казахстан) формирует активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан) не позднее 3 (трех) рабочих дней после учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан).
4. Активы, принимаемые в качестве резерва вновь открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан), формируются в тенге.
5. Активы, принимаемые в качестве резерва вновь открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, размещаются на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке Республики Казахстан для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также в финансовые инструменты, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, приобретаемые филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан после получения банковской лицензии на территории Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением.
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ___ ____ 2026 года №
Перечень финансовых инструментов, приобретаемых филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан после получения банковской лицензии на территории Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мынадай қаржы құралдарына орналастырады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
2) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы мен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар;
3) жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар.
2. Қаржы құралдарын сатып алуды (сатуды) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы _________
№ ____ қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ кейбір Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулылары құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін, олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін және оларды сатып алу (өткізу) тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 16 мамырдағы № 15 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36127 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін банк қызметін реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 3-тармағы;

1. Активы, принимаемые в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, размещаются филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в следующие финансовые инструменты:
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
2) ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
3) ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.
2. Приобретение (реализация) финансовых инструментов осуществляется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на организованном рынке ценных бумаг.
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ___ ____ 2026 года №
Перечень постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, их минимальный размер, а также перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и порядка их приобретения (реализации)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213).
2. Пункта 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 мая 2025 года № 15 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36127).

3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 52 қаулысымен Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36728 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтыру енгізілетін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 3-тармағы.

3. Пункта 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 52 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36728).