Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және мемлекеттер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 64 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 сәуірде № 38437 болып тіркелді
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының 19-тармағын, 9-5-бабының 4, 5-тармақтарын, 6-тармағының 3) тармақшасын, 12, 13-тармақтарын, 16-тармағының 9-тармақшасын, 20-тармағын, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 4-тармағын, 15-бабының 6) тармақшасын, 16-бабының 3-тармағын, 41-бабының 3-тармағын, 50-бабының 10-тармағын, 105-бабының 7-тармағын (бұдан әрі - Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 6-тармағын, 21-бабының 4-тармағын, 30-1-бабының 2-тармағының 8) тармақшасын, 44-бабының 6-тармағын, 48-бабының 3, 9 және 10-тармақтарын, 62-бабының 9-тармағын, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВВ"-ден төмен емес халықаралық шкала бойынша шетел валютасындағы ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтинг Қазақстан Республикасының мынадай бейрезидент заңды тұлғалары үшін белгіленсін:
банктің (банк холдингінің) ірі қатысушысы не олардың бас ұйымдарының мәртебесін иеленетін (мәртебесіне ие) заңды тұлғалардың;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ірі қатысушысы не олардың бас ұйымдарының мәртебесін иеленетін (мәртебесіне ие) заңды тұлғалардың;
ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы не олардың бас ұйымдарының мәртебесін иеленетін (мәртебесіне ие) заңды тұлғалардың;
Қазақстан Республикасында еншілес банктер құратын (еншілес банктері бар) банктер;
Қазақстан Республикасында еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары құратын (еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары;
Қазақстан Республикасының аумағында өз филиалдарын ашатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері;
Қазақстан Республикасының аумағында өз филиалдарын ашатын Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Standard & Poors (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық шкала бойынша шетел валютасында ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтинг Қазақстан Республикасының мынадай:
ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесіне иеленетін (мәртебесіне ие) заңды тұлғаларға, не олардың бас ұйымдарына;
бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыратын еншілес ұйымдары бар бейрезидент-заңды тұлғалары үшін белгіленсін.
Осы тармақта көрсетілген рейтингтік агенттіктер рейтингтерінің деңгейлері осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес салыстырмалы кестеге сәйкес айқындалады.

Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и государств, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 апреля 2026 года № 64. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2026 года № 38437
В целях реализации пункта 19 статьи 9-4, пунктов 4, 5, подпункта 3) пункта 6, пунктов 12, 13, подпункта 9 пункта 16, пункта 20 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", пункта 4 статьи 9, подпункта 6) статьи 15, пункта 3 статьи 16, пункта 3 статьи 41, пункта 10 статьи 50, пункта 7 статьи 105 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), пункта 6 статьи 15-1, пункта 4 статьи 21, подпункта 8) пункта 2 статьи 30-1, пункта 6 статьи 44, пунктов 3, 9 и 10 статьи 48, пункта 9 статьи 62 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пункта 2 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить минимальный долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) для следующих юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус крупного участника банка (банковского холдинга), либо их родительских организаций;
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга), либо их родительских организаций;
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус крупного участника управляющего инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, либо их родительских организаций;
банков, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан;
страховых (перестраховочных) организаций, создающих (имеющих) дочерние страховые (перестраховочные) организации в Республике Казахстан;
банков-нерезидентов Республики Казахстан, открывающих на территории Республики Казахстан свои филиалы;
страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открывающих на территории Республики Казахстан свои филиалы.
Установить минимальный долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "В-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) для следующих юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов, либо их родительских организаций;
имеющих дочерние организации, осуществляющие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг.
Уровни рейтингов рейтинговых агентств, указанные в настоящем пункте, определяются в соответствии со сравнительной таблицей согласно приложению 1 к настоящему постановлению.

2. Банктер туралы заңның 41-бабы 3-тармағының мақсаттары үшін рейтингтік агенттіктердің мынадай тізбесі белгіленсін:
Standard & Poors (Стандард энд Пурс);
Moody 's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис);
Fitch (Фич).
3. Осы қаулының 1- тармағының бірінші бөлігінің талаптары мыналарға қолданылмайды:
1) төмендегі барлық шарттарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғалары:
заңды тұлғада Standard & Poors (Стандарт энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық шкала бойынша шетел валютасында ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингінің немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингтердің болуы;
Standard & Poors (Стандарт энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес шетел валютасында ең төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар шет мемлекеттің резиденті болып табылады;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган және ақпарат алмасуды көздейтін заңды тұлға резиденті болып табылатын шет мемлекеттің банктердің, инвестициялық портфельді басқарушының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті орган арасында келісім жасалған.
Рейтингтік агенттіктің бастамасы бойынша осы тармақшада көрсетілген заңды тұлғаға рейтингтік қызметтер көрсетуді тоқтатуға байланысты рейтингтік агенттік кредиттік рейтингті кері қайтарып алған жағдайда, осы кері қайтарып алу алдында берілген кредиттік рейтинг деңгейін келесі 12 (он екі) ай ішінде пайдалануға жол беріледі;
2) 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тиісті мәртебе иеленген және көрсетілген күнге төмендегі барлық шарттарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент- банк холдингтері:
банк холдингінде Japan Credit Rating Agency (Джапан Кредит Рейтинг Эйдженси) рейтингтік агенттігінің (бұдан әрі - JСR) не JСR-дің үлестес тұлғасы болып табылатын рейтингтік агенттіктің "ААА"-дан төмен емес ұлттық шкала бойынша шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингінің болуы;
заңды тұлғада Standard & Poors (Стандарт энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес шетел валютасында тәуелсіз рейтингі бар немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар шет мемлекеттің резиденті болып табылады;
Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органы мен ақпарат алмасуды көздейтін банк холдингі резиденті болып табылатын шет мемлекеттің банктерінің қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органы арасында келісім жасалды;

2. Установить следующий перечень рейтинговых агентств для целей пункта 3 статьи 41 Закона о банках:
Standard & Poors (Стандард энд Пурс);
Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис);
Fitch (Фич).
3. Требования части первой пункта 1 настоящего постановления не распространяются на:
1) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, соответствующих всем нижеследующим условиям:
наличие у юридического лица минимального долгосрочного кредитного рейтинга по международной шкале в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич);
является резидентом иностранного государства, имеющего минимальный суверенный рейтинг в иностранной валюте не ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич);
заключено соглашение между уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и уполномоченным органом по регулированию деятельности банков, управляющих инвестиционным портфелем, страховых (перестраховочных) организаций иностранного государства, резидентом которого является юридическое лицо, предусматривающее обмен информацией.
В случае отзыва рейтинговым агентством кредитного рейтинга в связи с прекращением по инициативе рейтингового агентства оказания рейтинговых услуг юридическому лицу, указанному в настоящем подпункте, допускается использование в течение последующих 12 (двенадцати) месяцев уровня кредитного рейтинга, присвоенного перед данным отзывом;
2) банковские холдинги - нерезиденты Республики Казахстан, получившие соответствующий статус до 1 января 2013 года и соответствующие на указанную дату всем нижеследующим условиям:
наличие у банковского холдинга долгосрочного кредитного рейтинга по национальной шкале в иностранной валюте не ниже "ААА" рейтингового агентства Japan Credit Rating Agency (Джапан Кредит Рейтинг Эйдженси) (далее - JСR) либо рейтингового агентства, являющегося аффилированным лицом JСR;
является резидентом иностранного государства, имеющего суверенный рейтинг в иностранной валюте ниже "ВВ-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич);
заключено соглашение между уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию деятельности банков иностранного государства, резидентом которого является банковский холдинг, предусматривающего обмен информацией;

3) көрсетілген банктің банк холдингі мәртебесіне ие Қазақстан Республикасының резидент қаржы ұйымының акцияларына иелік ету арқылы банктің банк холдингі мәртебесін иеленетін (мәртебесіне ие) және төмендегі барлық шарттарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент- заңды тұлғалары:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасында Standard & Poors (Стандарт энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық шкала бойынша шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингінің немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингтердің болуы;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы Standard & Poors (Стандарт энд Пурс) рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен емес шетел валютасында ең төмен тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингтері бар шет мемлекеттің резиденті болып табылады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының акциялары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар тізімінде көрсетілген белгіленген халықаралық қор биржасында еркін айналымда;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының меншікті капиталының мөлшері Америка Құрама Штаттарының 200 000 000 (екі жүз миллион) долларына баламалы сомадан асады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының таза кірісінің меншікті капиталына қатынасы ретінде есептелетін меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті кемінде 3 (үш) пайызды құрайды;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының өтелгенге дейінгі 3 (үш) айды қоса алғанда қалған мерзімі бар өтімділігі жоғары активтердің өтелгенге дейінгі 3 (үш) айды қоса алғанда дейінгі қалған мерзімі бар мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы ретінде есептелетін мерзімді өтімділігінің коэффициенті кемінде 0,8-ді (нөл бүтін оннан сегізді) құрайды;
меншікті капиталдың активтер сомасына қатынасы ретінде есептелетін Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті кемінде 8 (сегіз) пайызды құрайды;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының аудитін мынадай халықаралық аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді:
Deloitte (Делойт);
Ernst & Young (Эрнст энд Янг);
KPMG (КиПиЭмДжи);
PricewaterhouseCoopers (ПрайсуотерхаусКуперс);
Осы тармақтың 3) тармақшасының жетінші абзацының мақсаттары үшін өтімділігі жоғары активтер деп осы қаулыға 3-қосымшада көрсетілген активтер түсініледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарында көрсетілген мәндер соңғы аяқталған қаржы жылының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының аудиттелген шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген рейтингтік агенттіктер рейтингтерінің деңгейлері осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес салыстырмалы кестеге сәйкес айқындалады.

3) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, приобретающих (имеющих) статус банковского холдинга банка через владение акциями финансовой организации - резидента Республики Казахстан, имеющей статус банковского холдинга указанного банка, и соответствующих всем нижеследующим условиям:
юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "В-" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич);
юридическое лицо - нерезидент Республики Казахстан является резидентом иностранного государства, имеющего минимальный суверенный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис), Fitch (Фич);
акции юридического лица - нерезидента Республики Казахстан находятся в свободном обращении на международной фондовой бирже, указанной в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
размер собственного капитала юридического лица - нерезидента Республики Казахстан превышает сумму в эквиваленте 200 000 000 (двести миллионов) долларов Соединенных Штатов Америки;
коэффициент рентабельности собственного капитала, рассчитываемый как отношение чистого дохода к собственному капиталу юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, составляет не менее 3 (трех) процентов;
коэффициент срочной ликвидности юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемый как отношение высоколиквидных активов с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, к размеру срочных обязательств с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, составляет не менее 0,8 (ноль целых восемь десятых);
коэффициент достаточности собственного капитала юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемый как отношение собственного капитала к сумме активов, составляет не менее 8 (восьми) процентов;
аудит юридического лица - нерезидента Республики Казахстан проводится одной из следующих международных аудиторских организаций:
Deloitte (Делойт);
Ernst & Young (Эрнст энд Янг);
KPMG (КиПиЭмДжи);
PricewaterhouseCoopers (ПрайсуотерхаусКуперс).
Для целей абзаца седьмого подпункта 3) настоящего пункта под высоколиквидными активами понимаются активы, указанные в приложении 3 к настоящему постановлению.
Значения, указанные в абзацах пятом, шестом, седьмом и восьмом подпункта 3) настоящего пункта, рассчитываются по итогам последнего завершенного финансового года на основе аудированной консолидированной финансовой отчетности юридического лица - нерезидента Республики Казахстан.
Уровни рейтингов рейтинговых агентств, указанные в настоящем пункте, определяются в соответствии со сравнительной таблицей согласно приложению 1 к настоящему постановлению.

4. Осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 64 Қаулыға 1-қосымша
Рейтингтік агенттіктердің рейтингілері деңгейлерінің cалыстырмалы кестесі
Standard & Poors (Стандард энд Пурс)
Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис)
Fitch (Фич)
1.
ААА
Ааа
ААА
2.
АА+
Aa1
АА+
3.
АА
Аа2
АА
4.
АА-
Аа3
АА-
5.
А+
A1
А+
6.
А
А2
А
7.
А-
A3
А-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
12.
ВВ
Ва2
BB
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
14.
В+
В1
В+
15.
В
В2
В
16.
В-
В3
В-
Қаулыға 2-қосымша
Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар тiзiмi
1. Австралия қор биржасы (Australian Stock Exchange).
2. Австрия қор биржасы (Wiener bourse AG).
3. АҚШ қор биржасы (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ).
4. Нью-Йорк қор биржасы (New York Stock Exchange).
5. "Астана" халықаралық қаржы орталығы биржасы (Astana International Exchange, AIX).
6. Амстердамдағы "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Amsterdam).

4. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
5. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 14 апреля 2026 года № 64
Сравнительная таблица уровней рейтингов рейтинговых агентств
Standard & Poors
(Стандард энд Пурс)
Moody's Investors Service
(Мудис Инвесторс Сервис)
Fitch
(Фич)
1.
ААА
Ааа
ААА
2.
АА+
Aa1
АА+
3.
АА
Аа2
АА
4.
АА-
Аа3
АА-
5.
А+
A1
А+
6.
А
А2
А
7.
А-
A3
А-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
12.
ВВ
Ва2
BB
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
14.
В+
В1
В+
15.
В
В2
В
16.
В-
В3
В-
Приложение 2
к постановлению
Список организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами
1. Фондовая биржа Австралии (Australian Stock Exchange)
2. Австрийская фондовая биржа (Wiener bourse AG)
3. Фондовая биржа США (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ)
4. Нью-Йоркская фондовая биржа (New York Stock Exchange)
5. Биржа Международного финансового центра "Астана" (Astana International Exchange, AIX)
6. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Амстердаме (Euronext Amsterdam)

7. Афина қор биржасы (Athens Exchange).
8. Бомбей қор биржасы (The Bombay Stock Exchange Limited, BSE).
9. Сан-Паулу қор биржасы (Bovespa).
10. Брюссельдегi "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Brussels).
11. Варшава қор биржасы (Warsaw Stock Exchange).
12. Гонконг қор биржасы (Hong Kong Exchanges and Clearing).
13. Джакарт қор биржасы (Jakarta Stock Exchange).
14. Жаңа Зеландия қор биржасы (New Zealand Exchange).
15. Ирландия қор биржасы (Irish Stock Exchange).
16. Испания бірікккен қор биржасы (ВМЕ Spanish Exchanges).
17. Италия қор биржасы (Borsa Italiana SPA).
18. Йоханнесбург қор биржасы (Оңтүстiк Африка) (JSE Securities Exchange South Africa).
19. Копенгаген қор биржасы (Nasdaq Copenhagen).
20. Құрамына Стокгольм, Хельсинки, Таллин және Рига биржалары кіретін біріккен қор биржасы (Hex Integrated Markets Ltd.).
21. Лиссабондағы "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Lisbon).
22. Лондон қор биржасы (London Stock Exchange).
23. Лондон халықаралық қаржылық фьючерстер биржасы (London International Financial Futures and Options Exchange).
24. Люксембург қор биржасы (Bourse de Luxembourg).
25. Малайзия қор биржасы (Bursa Malaysia).
26. Мальта қор биржасы (Malta Stock Exchange).
27. Мексика қор биржасы (Bolsa Mexicana de Valores, BMV).
28. Монреаль қор биржасы (Bourse de Montreal).
29. Неміс қор биржасы (Deutsche bourse AG).
30. Нью-Йорк қор биржасы (New York Stock Exchange).
31. Оңтүстік Корея қор биржасы (Korea Stock Exchange).
32. Осака қор биржасы (Osaka Securities Exchange).
33. Осло қор биржасы (Oslo bourse).
34. Париждегi "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Paris).
35. Мәскеу биржасы (ПАО ММВБ-РТС).
36. Сингапур қор биржасы (Singapore Exchange).
37. Стамбул қор биржасы (Istanbul Stock Exchange).
38. Стокгольм қор биржасы (Stockholm Exchange).
39. Токио қор биржасы (Tokyo Stock Exchange).
40. Торонто қор биржасы (Toronto Stock Exchange).
41. Үндiстан қор биржасы (Delhi Stock Exchange).
42. Үндiстан ұлттық қор биржасы (National Stock Exchange of India Limited).
43. Филиппин қор биржасы (Philippine Stock Exchange).
44. Франкфурт қор биржасы (Frankfurt Stock Exchange).
45. Француз халықаралық қаржылық фьючерстер биржасы (French International Financial Futures Exchange MATIF).
46. Чикаго мерзiмдi тауар биржасы (The Chicago Board of Trade).
47. Чикаго опциондар биржасы (Chicago Board Options Exchange).
48. Чикаго тауар биржасы (Chicago Mercantile Exchange).

7. Фондовая биржа Афин (Athens Exchange)
8. Бомбейская фондовая биржа (The Bombay Stock Exchange Limited, BSE)
9. Фондовая биржа Сан-Паулу (Bovespa)
10. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Брюсселе (Euronext Brussels)
11. Варшавская фондовая биржа (Warsaw Stock Exchange)
12. Гонконгская фондовая биржа (Hong Kong Exchanges and Clearing)
13. Фондовая биржа Джакарты (Jakarta Stock Exchange)
14. Фондовая биржа Новой Зеландии (New Zealand Exchange)
15. Ирландская фондовая биржа (Irish Stock Exchange)
16. Объединенная фондовая биржа Испании (ВМЕ Spanish Exchanges)
17. Итальянская фондовая биржа (Borsa Italiana SPA)
18. Фондовая биржа Йоханнесбурга (Южная Африка) (JSE Securities Exchange South Africa)
19. Фондовая биржа Копенгагена (Nasdaq Copenhagen)
20. Объединенная фондовая биржа, в состав которой входят биржи Стокгольма, Хельсинки, Таллина и Риги (Hex Integrated Markets Ltd.)
21. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Лиссабоне (Euronext Lisbon)
22. Лондонская фондовая биржа (London Stock Exchange)
23. Лондонская международная биржа финансовых фьючерсов (London International Financial Futures and Options Exchange)
24. Фондовая биржа Люксембурга (Bourse de Luxembourg)
25. Малазийская фондовая биржа (Bursa Malaysia)
26. Фондовая биржа Мальты (Malta Stock Exchange)
27. Мексиканская фондовая биржа (Bolsa Mexicana de Valores, BMV)
28. Фондовая биржа Монреаля (Bourse de Montreal)
29. Немецкая фондовая биржа (Deutsche bourse AG)
30. Нью-Йоркская фондовая биржа (New York Stock Exchange)
31. Южнокорейская фондовая биржа (Korea Stock Exchange)
32. Фондовая биржа Осаки (Osaka Securities Exchange)
33. Фондовая биржа Осло (Oslo bourse)
34. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Париже (Euronext Paris)
35. Московская биржа (ПАО ММВБ-РТС)
36. Сингапурская фондовая биржа (Singapore Exchange)
37. Стамбульская фондовая биржа (Istanbul Stock Exchange)
38. Стокгольмская фондовая биржа (Stockholm Exchange)
39. Токийская фондовая биржа (Tokyo Stock Exchange)
40. Фондовая биржа Торонто (Toronto Stock Exchange)
41. Индийская фондовая биржа (Delhi Stock Exchange)
42. Национальная фондовая биржа Индии (National Stock Exchange of India Limited)
43. Филиппинская фондовая биржа (Philippine Stock Exchange)
44. Франкфуртская фондовая биржа (Frankfurt Stock Exchange)
45. Французская международная биржа финансовых фьючерсов (French International Financial Futures Exchange MATIF)
46. Чикагская срочная товарная биржа (The Chicago Board of Trade)
47. Чикагская биржа опционов (Chicago Board Options Exchange)
48. Чикагская товарная биржа (Chicago Mercantile Exchange)

49. Шанхай қор биржасы (Shanghai Stock Exchange).
50. Швейцария қор биржасы (SIX Swiss Exchange).
51. Шэньчжень қор биржасы (Shenchzhen Stock Exchange).
Қаулыға 3-қосымша
Өтімділігі жоғары активтердің тізбесі
Мыналар:
1) қолма-қол ақша;
2) орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша;
3) клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларындағы жарналар, маржалық жарналар, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз ету болып табылатын ақша;
4) тазартылған бағалы металдар;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы және Еуразиялық даму банкі шығарған бағалы қағаздар, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Ұлттық Банкке тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдігі бар бағалы қағаздар;
7) Ұлттық Банктегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі, сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" төмен емес ұзақмерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банктердегі талап етуге дейінгі салымдар;
8) Қазақстан Республикасының банктерінде, сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банктерде бір түнге орналастырылған салымдар;
9) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16149 болып тіркелген "Облигацияларын банктер және банк холдингтері меншікке сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін және банктер мен банк холдингтері меншікке сатып алатын облигацияларға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 234 қаулысында белгіленген деңгейден төмен емес шетел валютасындағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары;
10) "ВВВ-" төмен емес (Standard & Poor's және (немесе) Fitch рейтингтік агенттіктерінің сыныптауы бойынша) немесе "ВааЗ" төмен емес (Moody's Investors Service рейтингтік агенттігінің сыныптауы бойынша) рейтингі бар шетелдік эмитенттердің облигациялары;

49. Шанхайская фондовая биржа (Shanghai Stock Exchange)
50. Фондовая биржа Швейцарии (SIX Swiss Exchange)
51. Шэньчженьская фондовая биржа (Shenchzhen Stock Exchange)
Приложение 3
к постановлению
Перечень высоколиквидных активов
Высоколиквидными активами являются:
1) наличные деньги;
2) деньги на счетах в центральном депозитарии;
3) деньги банка, являющиеся взносами в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента;
4) аффинированные драгоценные металлы;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", акционерным обществом "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" и Евразийским банком развития, ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку;
6) ценные бумаги, по которым имеется государственная гарантия Правительства Республики Казахстан;
7) вклады до востребования в Национальном Банке, в банках Республики Казахстан, а также в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
8) вклады, размещенные на одну ночь в банках Республики Казахстан, а также в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
9) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже уровня, установленного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 234 "Об установлении перечня международных финансовых организаций, облигации которых банки и банковские холдинги приобретают в собственность, и требований к облигациям, которые банки и банковские холдинги приобретают в собственность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16149;
10) облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинг не ниже "ВВВ-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и (или) Fitch) или не ниже "ВааЗ" (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service);

11) Ұлттық Банктегі өтеу мерзімі күнтізбелік 7 (жеті) күнге дейінгі мерзімді депозиттер;
12) Standard & Poor's рейтингтік агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақмерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент-банктеріне берілген "овернайт" қарыздары өтімділігі жоғары активтердің есебіне қосылады.
Қаулыға 4-қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 202 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8686 болып тіркелген) бекітілген Зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру қызметі мәселелері жөніндегі өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 93 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11670 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері жөніндегі өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 7-тармағы.

11) срочные депозиты в Национальном Банке со сроком погашения до 7 (семи) календарных дней;
12) займы "овернайт", предоставленные банкам - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, имеющим долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" рейтингового агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Приложение 4
к постановлению
Перечень
утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
2. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения и страховой деятельности, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 202 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения и страховой деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8686).
3. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 93 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11670).

4. "Қазақстан Республикасының қаржы нарығы және қаржы ұйымдары мәселелері бойынша кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 12 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13308 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығы және қаржы ұйымдары мәселелері жөніндегі өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 9-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 259 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14525 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
6. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 6 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16434 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шiлдедегi № 157 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17559 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін қаржы ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.
8. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 мамырдағы № 81 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18820 болып тіркелген).

4. Пункт 9 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 12 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13308).
5. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 259 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14525).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 6 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16434).
7. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 157 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17559).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 81 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18820).

9. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу, микроқаржылық қызмет және коллекторлық агенттіктер мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 28 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20265 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу, микроқаржылық қызмет және коллекторлық агенттіктер мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 6-тармағы.
10. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 85 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21277 болып тіркелген).
11. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 34 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22239 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 6-тармағы.
12. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 30 маусымдағы № 48 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28688 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.

9. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, микрофинансовой деятельности и коллекторских агентств, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, микрофинансовой деятельности и коллекторских агентств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20265).
10. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 21 сентября 2020 года № 85 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21277).
11. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 34 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22239).
12. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 июня 2022 года № 48 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28688).

13. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 31 шілдедегі № 67 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33241 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы
14. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 74 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33495 болып тіркелген).

13. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 июля 2023 года № 67 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33241).
14. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 сентября 2023 года № 74 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33495).