Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу жұмыстарының, сондай-ақ қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 163 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 сәуірде № 38415 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу жұмыстарының, сондай-ақ қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу құнын айқындау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркəсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркəсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
Р. Исакулов
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 163 Бұйрыққа
1 қосымша
Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабының 27) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар келесі жұмыстардың құнын айқындау үшін арналған:
1) құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасын;
2) қала құрылысы жобаларының кешенді қала құрылысы сараптамасын.

Об утверждении Правил определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, а также комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2026 года № 38415
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 27) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, а также комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Р. Исакулов
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 163
Правила определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, а также комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов
Глава 1. Общие положения
1. Правила определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, а также комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 27) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
2. Настоящие Правила предназначены для определения стоимости работ по проведению:
1) комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства;
2) комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов.

3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған және мемлекеттік монополияға жатқызылған, жобаларға сараптама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) сараптама ұйымы – Кодексте белгіленген тәртіппен аккредиттелген, Қазақстан Республикасының заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасын жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) сараптама жұмыстары – жобалау құжаттамасын сараптау, ғимараттардың және құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығына техникалық қадағалау мен техникалық зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі жұмыстар.
4. Қаржыландыру көзіне қарамастан, мемлекеттік сараптама ұйымы орындайтын сараптама жұмыстарының құны осы Қағидаларға сәйкес белгіленеді.
5. Сараптама ұйымдары орындайтын сараптама жұмыстарының құны осы Қағидаларға сәйкес және (немесе) тапсырыс беруші мен сараптама ұйымы арасындағы шартта белгіленеді.
2 тарау. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау
6. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама және қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу құны келесі формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
СЭ – құрылыс жобасына ведомстводан тыс кешенді сараптама немесе қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасының құны;
СП – құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі мемлекеттік нормативтік құжатқа сәйкес айқындалатын құрылыс жобаларын немесе қала құрылысы жобаларын әзірлеу жөніндегі жобалау-іздестіру жұмыстарының (бұдан әрі – ЖІЖ) нормативтік құны;
МРПЭ – "бір терезе" қағидаты бойынша жобаларды әзірлеу мен сараптауды ұйымдастыру үшін порталда құрылыс жобасын немесе қала құрылысы жобасын тіркеу күніне арналған айлық есептік көрсеткіштің мәні;
МРПП – ЖІЖ құнын айқындау күніне айлық есептік көрсеткіштің мәні;
kЭВ – осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес айқындалатын сараптамалық жұмыстар құнының ЖІЖ құнына арақатынасын айқындайтын сараптамалық верификация коэффициенті.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственная экспертная организация – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения и осуществляющее отнесенную к государственной монополии деятельность по экспертизе проектов, а также осуществляющее иную деятельность, предусмотренную законами Республики Казахстан;
2) экспертная организация – юридическое лицо, аккредитованное в порядке, установленном Кодексом, осуществляющее комплексную вневедомственную экспертизу проектов строительства, не отнесенную законодательством Республики Казахстан к государственной монополии;
3) экспертные работы – работы по экспертизе проектной документации, проведению технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
4. Стоимость экспертных работ, выполняемых государственной экспертной организацией, независимо от источника финансирования устанавливается в соответствии с настоящими Правилами.
5. Стоимость экспертных работ, выполняемых экспертными организациями, устанавливается в соответствии с настоящими Правилами и (или) в договоре между заказчиком и экспертной организацией.
Глава 2. Определение стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, а также комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов
6. Стоимость проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства и комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов определяется по формуле:
где:
СЭ – стоимость комплексной вневедомственной экспертизы проекта строительства или комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов;
СП – нормативная стоимость проектно-изыскательских работ (далее – ПИР), по разработке проектов строительства или градостроительных проектов, определяемая в соответствии с государственным нормативным документом по ценообразованию в строительстве;
МРПЭ – значение месячного расчетного показателя на дату регистрации проекта строительства или градостроительного проекта на портале для организации разработки и экспертизы проектов по принципу "одного окна";
МРПП – значение месячного расчетного показателя на дату определения стоимости ПИР;
kЭВ – коэффициент экспертной верификации, определяющий соотношение стоимости экспертных работ к стоимости ПИР, определяемый согласно приложению, к настоящим Правилам.

7. Егер жобаларды сараптау шарты бойынша құрылыс жобалары немесе қала құрылысы жобалары бөлімдерінің бір бөлігі ғана қаралуға жататын болса, оны осы Қағидалардың 6-тармағының формуласына ауыстырған кезде ЖІЖ құнынан жобалар сараптамасына жатпайтын бөлімдердің құны алынып тасталады.
Құрылыс жобаларының немесе қала құрылысы жобаларының жекелеген бөлімдерінің нормативтік құны құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі мемлекеттік нормативтік құжатта келтірілген жобалардың құнын олардың бөлімдері бойынша бөлудің салыстырмалы көрсеткіштеріне сәйкес айқындалады.

7. Если по договору экспертизы проектов, подлежит рассмотрению только часть разделов проектов строительства или градостроительных проектов, из стоимости ПИР, при подстановке ее в формулу пункта 6 настоящих Правил, исключается стоимость тех разделов, которые не подлежат экспертизе проектов.
Нормативная стоимость отдельных разделов проектов строительства или градостроительных проектов определяется согласно относительным показателям распределения стоимости проектов по их разделам, приводимым в государственном нормативном документе по ценообразованию в строительстве.

8. Мемлекеттік нормативтік құжаттарда құрылыс жобаларының немесе қала құрылысы жобаларының нормативтік құнының көрсеткіштері болмаған жағдайда, жобаларды сараптау құны жобалау саласындағы сарапшылардың жоспарланған еңбек шығындары бойынша сметаны (калькуляцияны) жасаумен, жеке есеппен айқындалады.
9. Құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасы және қала құрылысы жобаларының кешенді қала құрылысы сараптамасы бойынша сараптама жұмыстары мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайларда орындалған сараптама жұмыстарының құны сараптама жұмыстарының жалпы құнын шартта белгіленген сараптама жүргізудің нормативтік ұзақтығының жұмыс күндерінің санына бөлу (сарапшылардың ескертулерін жоюға арналған нормативтік мерзімді есепке алмағанда) және сараптама жұмыстары басталған күннен бастап сараптама жұмыстары тоқтатылған күнге дейінгі жұмыс күндерінің санына көбейту (сарапшылардың ескертулерін жоюға арналған нормативтік мерзімді есепке алмағанда) жолымен айқындалады.
Құрылыс жобаларына
ведомстводан тыс кешенді
сараптама, сондай-ақ қала
құрылысы жобаларына кешенді
қала құрылысы сараптамасын
жүргізу жөніндегі жұмыстардың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Сараптамалық верификация коэффициентінің мәндері кестесі
ЖІЖ құны мың АЕК, ҚҚС-сыз
СВК коэффициенті
ЖІЖ құны мың АЕК, ҚҚС-сыз
СВК коэффициенті
1
2
1
2

8. В случае отсутствия показателей нормативной стоимости проектов строительства или градостроительных проектов в государственных нормативных документах, стоимость экспертизы проектов определяется отдельным расчетом, составлением сметы (калькуляцией) по планируемым трудозатратам экспертов в области проектирования.
9. В случаях досрочного прекращения экспертных работ по комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства и комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, стоимость выполненных экспертных работ определяется путем деления общей стоимости экспертных работ на количество рабочих дней нормативной продолжительности проведения экспертизы установленного договором (без учета нормативного срока на устранение замечаний экспертов) и умножения на количество рабочих дней с даты начала экспертных работ до даты прекращения экспертных работ (без учета нормативного срока на устранение замечаний экспертов).
Приложение
к Правилам определения
стоимости работ по проведению
комплексной вневедомственной
экспертизы проектов
строительства, а также
комплексной градостроительной
экспертизы градостроительных
проектов
Таблица значений коэффициента экспертной верификации
Стоимость
ПИР в тысячах МРП, без НДС
Коэффициент kЭВ
Стоимость
ПИР в тысячах МРП, без НДС
Коэффициент kЭВ
1
2
1
2

2. Аралық мәндер интерполяция арқылы анықталады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 163 Бұйрыққа
2 қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтар тізбесі
1. "Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12681 болып тіркелген).
2. "Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 369 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15373 болып тіркелген).
3. "Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ, әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 840 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17848 болып тіркелген).

2. Промежуточные значения определяются интерполяцией.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 163
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 "Об утверждении правил определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12681).
2. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 июня 2017 года № 369 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 "Об утверждении правил определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15373).
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 840 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 "Об утверждении правил определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17848).