Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 36 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 сәуірде № 38404 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.05.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері және цифрлық қаржы технологиялары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
2026 жылғы 12 шілдеге дейін Қағидалардың 3-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, осы тармақты тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
"3. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері (бұдан әрі – Субъектілер) электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы Ұлттық Банкке есептерді электрондық тәсілмен ұсынады.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 36 Қаулымен
бекітілді
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 36. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2026 года № 38404
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.05.2026
В соответствии с пунктом 5 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" Правление Национального Банка В соответствии с подпунктом 5) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Департаменту платежных систем и цифровых финансовых технологий Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 мая 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие пункта 3 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"3. Операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы платформы цифровых финансовых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, эмитенты цифровых финансовых активов (далее – Субъекты) представляют в Национальный Банк отчеты электронным способом посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 36
Правила представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Цифрлық активтер туралы заң) 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің (бұдан әрі – цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну нысандарын, кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Цифрлық активтер туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғымдар да пайдаланылады:
1) смарт-келісімшарт – цифрлық технологияларды қолдану арқылы белгілі бір мән-жайлар туындаған кезде тараптар алдын ала келіскен талаптардың автоматты түрде орындалуын көздейтін шарт;
2) цифрлық активтің смарт-келісімшартының мекенжайы – цифрлық активтің нақты смарт-келісімшартын көрсететін блокчейндегі бірегей сәйкестендіргіш.
3. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері (бұдан әрі – Субъектілер) электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, цифрлық жүйелерді пайдалану арқылы Ұлттық Банкке есептерді электрондық тәсілмен ұсынады.
4. Субъект басшысының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның және орындаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
5. Субъектінің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
6. Есептілік Ұлттық Банкке ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін ұсынылады:

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности, включая формы, периодичность и сроки ее представления, операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин) (далее – эмитенты цифровых финансовых активов), в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о цифровых активах.
Для целей Правил используются также следующие понятия:
1) смарт-контракт – договор, предусматривающий автоматическое исполнение заранее согласованных сторонами условий при наступлении определенных обстоятельств посредством применения цифровых технологий;
2) адрес смарт-контракта цифрового актива – уникальный идентификатор в блокчейне, который указывает на конкретный смарт-контракт цифрового актива.
3. Операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы платформы цифровых финансовых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, эмитенты цифровых финансовых активов (далее – Субъекты) представляют в Национальный Банк отчеты электронным способом посредством использования цифровых систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
4. Отчетность, удостоверенная электронной цифровой подписью руководителя Субъекта или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителя, хранится в электронном формате.
5. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечиваются руководителем Субъекта или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Порядок представления отчетности
6. Отчетность представляется в Национальный Банк ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, по состоянию на конец отчетного месяца:

1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есепті ұсынады;
2) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мынадай нысандар бойынша есептерді:
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есепті;
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есепті;
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есепті ұсынады;
3) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы мынадай нысандар бойынша есептерді:
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есепті;
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есепті ұсынады;
4) цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есепті ұсынады.
7. Субъектілер тараптардың активтерді бір-біріне беру мәмілесінің міндеттемелері орындалған күні есептілікте операцияны көрсетеді.
8. Егер есептілікті ұсыну мерзімі жұмыс емес күні аяқталса, онда есепті ұсыну мерзімінің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып есептеледі.
9. Қағидаларда көзделген есептердің кез келген нысаны бойынша деректер болмаған кезде есептіліктің бос нысандары ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есеп
Клиент түрі
Клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
Клиенттің біліктілігі
Операция түрі
Операцияны жүргізу тәсілі
Нақты бөлімнің /өзіне-өзі қызмет көрсету пунктінің орналасқан жері
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің атауы
Операция сомасы, теңгемен
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________________
Орындаушы________________________________________________ ______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні: 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қамтамасыз етілмеген
цифрлық активтерді айырбастау
операторлары жүргізген
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есеп" (индексі EXC – 1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) оператором обмена необеспеченных цифровых активов представляется отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых активов, по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) оператором платформы цифровых финансовых активов представляются отчеты по следующим формам:
отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов по форме согласно приложению 2 к Правилам;
отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, по форме согласно приложению 3 к Правилам;
отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, по форме согласно приложению 4 к Правилам;
3) оператором торговой платформы цифровых активов представляются отчеты по следующим формам:
отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов, по форме согласно приложению 5 к Правилам;
отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов, по форме согласно приложению 6 к Правилам;
4) эмитентами цифровых финансовых активов представляется отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин), по форме согласно приложению 7 к Правилам.
7. Субъекты отражают операцию в отчетности за тот день, в котором исполнены обязательства сторон сделки по передаче активов друг другу.
8. Если срок представления отчетности истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчета считается следующий за ним рабочий день.
9. При отсутствии данных по любой из форм отчетов, предусмотренных Правилами, представляются пустые формы отчетности.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности операторами обмена
необеспеченных цифровых
активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор обмена необеспеченных цифровых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых активов
Тип клиента
Гражданство (страна регистрации) клиента
Квалификация клиента
Вид операции
Способ проведения операции
Местонахождение физического отделения/пункта самообслуживания
Наименование необеспеченного цифрового актива
Сумма операции, в тенге
Количество операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование _______________________________________________
Адрес ______________________________________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель _____________________________ ______ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых
активов"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях,
проведенных операторами
обмена необеспеченных
цифровых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых активов"
(индекс EXC-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары жүргізген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының клиенттері жасаған қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. 1-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы клиентінің түрі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.
6. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес клиенттің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
7. 4-бағанда клиенттің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
8. 5-бағанда:
"1" – клиенттердің қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторынан цифрлық активтерді сатып алу операциялары бойынша;
"2" – клиенттердің қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына цифрлық активтерді сату операциялары бойынша.
9. 6-бағанда цифрлық активтерді сатып алу тәсілі көрсетіледі:
"1" – өзіне-өзі қызмет көрсету пункттері арқылы қолма-қол сатып алу тәсілі үшін;
"2" – нақты бөлімше арқылы қолма-қол сатып алу тәсілі үшін;
"3" – қолма-қол ақшасыз тәсіл үшін.
10. 7-бағанда қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының нақты бөлімшесінің және (немесе) өзіне-өзі қызмет көрсету пунктінің орналасқан жері көрсетіледі.
Қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүргізілген операциялар үшін осы баған толтырылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях, проведенных операторами обмена необеспеченных цифровых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно операторами обмена необеспеченных цифровых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по операциям по покупке и продаже необеспеченных цифровых активов, совершенных клиентами оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается тип клиента оператора обмена необеспеченных цифровых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
6. В графе 3 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
7. В графе 4 указывается квалификация клиента:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
8. В графе 5 указывается:
"1" – по операциям клиентов по покупке цифровых активов у оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
"2" – по операциям клиентов по продаже цифровых активов оператору обмена необеспеченных цифровых активов.
9. В графе 6 указывается способ покупки цифровых активов:
"1" – для наличного способа покупки через пункты самообслуживания;
"2" – для наличного способа покупки через физическое отделение;
"3" – для безналичного способа.
10. В графе 7 указывается местонахождение физического отделения и (или) пункта самообслуживания оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
Для операций, проведенных безналичным способом, данная графа не заполняется.

11. 8-бағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекітетін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы арқылы айналым үшін рұқсат етілген цифрлық активтер тізбесінен клиент қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторынан сатқан және (немесе) сатып алған қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің атауы көрсетіледі.
12. 9-бағанда клиенттің цифрлық активтерді сатып алу немесе сату сомасы теңгемен көрсетіледі.
13. 10-бағанда клиенттердің операцияларының саны көрсетіледі.
14. Операциялар болмаған жағдайда бос Нысан ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-2
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық қаржы активтері платформасының операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығару, айналысы және өтелуі туралы есеп
Цифрлық қаржы активінің атауы
Эмитенттің цифрлық қаржы активтері әмиянының мекенжайы
Цифрлық қаржы активінің смарт-келісімшартының мекенжайы
Блокчейннің атауы
Цифрлық қаржы активінің түрі
Цифрлық қаржы активтері шығарылымының көлемі, теңгемен
Цифрлық қаржы активтерінің орналастырылған көлемі, теңгемен
Цифрлық қаржы активтерінің сатып алынған көлемі, теңгемен
Өтелген цифрлық қаржы активтерінің көлемі, теңгемен
Цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні: 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторының
цифрлық платформасында
цифрлық қаржы активтерінің
шығарылымы, айналысы және
өтелуі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" (индексі – EXC-2, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В графе 8 указывается наименование необеспеченного цифрового актива, проданного и (или) приобретенного клиентом у оператора обмена необеспеченных цифровых активов из перечня цифровых активов, разрешенных для оборота через оператора обмена необеспеченных цифровых активов, утверждаемый Национальным Банком Республики Казахстан.
12. В графе 9 указывается сумма покупки или продажи цифровых активов клиентом, в тенге.
13. В графе 10 указывается количество операций клиентов.
14. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности операторами обмена
необеспеченных цифровых
активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор платформы цифровых финансовых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Наименование цифрового финансового актива
Адрес кошелька цифровых финансовых активов эмитента
Адрес смарт-контракта цифрового финансового актива
Наименование блокчейна
Вид цифрового финансового актива
Объем выпуска цифровых финансовых активов, в тенге
Размещенный объем цифровых финансовых активов, в тенге
Выкупленный объем цифровых финансовых активов, в тенге
Объем погашенных цифровых финансовых активов, в тенге
Регистрационный номер цифрового финансового актива
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________ ______ _______ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов
на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выпуске,
обращении и погашении
цифровых финансовых
активов на цифровой платформе
оператора платформы цифровых
финансовых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов
на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов"
(индекс – EXC-2, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығару, айналысқа жіберу және өтеу бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активінің атауы (бар болса) көрсетіледі.
6. 3-бағанда цифрлық қаржы активтері эмитентінің цифрлық қаржы активтерін шығару жүзеге асырылған цифрлық қаржы активтері әмиянының мекенжайы көрсетіледі.
7. 4-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активінің смарт-келісімшартының мекенжайы көрсетіледі.
8. 5-бағанда цифрлық қаржы активтерін шығару үшін пайдаланылған блокчейннің толық атауы көрсетіледі.
9. 6-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активінің түрі көрсетіледі:
"1" – базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активі;
"2" – ақшаны қоспағанда, базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржылық актив, мүліктік құқық (талап), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болатын цифрлық қаржы активі;
"3" – электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары.
10. 7-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активтері шығарылымының көлемі теңгемен көрсетіледі.
11. 8-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активтерінің орналастырылған (клиенттер цифрлық қаржы активтерінің эмитентінен сатып алған) көлемі теңгемен көрсетіледі.
12. 9-бағанда клиенттерден цифрлық қаржы активтерінің эмитенті сатып алған цифрлық қаржы активтерінің көлемі теңгемен көрсетіледі.
13. 10-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті өтеген цифрлық қаржы активтерінің көлемі теңгемен көрсетіледі.
14. 11-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно оператором платформы цифровых финансовых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по выпуску, обращению и погашению цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом цифровых финансовых активов (при наличии).
6. В графе 3 указывается адрес кошелька цифровых финансовых активов эмитента цифровых финансовых активов, с которого осуществлен выпуск цифровых финансовых активов.
7. В графе 4 указывается адрес смарт-контракта цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом цифровых финансовых активов.
8. В графе 5 указывается полное наименование блокчейна, использованного для выпуска цифровых финансовых активов.
9. В графе 6 указывается вид цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом цифровых финансовых активов:
"1" – цифровой финансовый актив, базовым активом которого выступают деньги (стейблкоин);
"2" – цифровой финансовый актив, базовым активом которого выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег;
"3" – финансовые инструменты, выпускаемые в электронно-цифровой форме.
10. В графе 7 указывается объем выпуска цифровых финансовых активов, выпущенных эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
11. В графе 8 указывается размещенный (приобретенные клиентами у эмитента цифровых финансовых активов) объем цифровых финансовых активов, выпущенных эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
12. В графе 9 указывается выкупленный эмитентом цифровых финансовых активов объем цифровых финансовых активов у клиентов, в тенге.
13. В графе 10 указывается объем цифровых финансовых активов, погашенных эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
14. В графе 11 указывается регистрационный номер цифрового финансового актива, присвоенный оператором платформы цифровых финансовых активов.

15. Операциялар болмаған жағдайда бос Нысан ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-3
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық қаржы активтері платформасының операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда), ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есеп
Сатып алушы-клиент типі
Сатып алушы-клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
Сатып алушы-клиенттің біліктілігі
Сатушы-клиент типі
Сатушы-клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
Сатушы-клиенттің біліктілігі
Цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі
Операция сомасы, теңгемен
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________________
Орындаушы _____________________________________________ ______ _______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторының
цифрлық платформасында
жүргізілген цифрлық қаржы
активтерін сатып алу және сату
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есеп" (индексі – EXC-3, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

15. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности операторами
обмена необеспеченных
цифровых активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-3
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор платформы цифровых финансовых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Тип клиента-покупателя
Гражданство (страна регистрации) клиента-покупателя
Квалификация клиента-покупателя
Тип клиента-продавца
Гражданство (страна регистрации) клиента-продавца
Квалификация клиента-продавца
Регистрационный номер цифрового финансового актива
Сумма операции, в тенге
Количество операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование _______________________________________________
Адрес ______________________________________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель ___________________ ______ _______ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов,
проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях
по покупке и продаже цифровых
финансовых активов,
проведенных на цифровой
платформе оператора
платформы цифровых
финансовых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов,
проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов"
(индекс - EXC-3, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының клиенттері жасаған цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату бойынша барлық операция көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық қаржы активтерін сатып алушы болып табылатын цифрлық қаржы активтері платформасының операторы клиентінің типі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.
6. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін сатып алушы болып табылатын клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
7. 4-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін сатып алушы ретінде әрекет ететін клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
8. 5-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін сатып алушы ретінде әрекет ететін клиентінің типі көрсетіледі.
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің активтерінің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.
9. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін сатушы болып табылатын клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно операторами платформы цифровых финансовых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются все операции по покупке и продаже цифровых финансовых активов, совершенные клиентами оператора платформы цифровых финансовых активов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается тип клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает покупателем цифровых финансовых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
6. В графе 3 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает покупателем цифровых финансовых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
7. В графе 4 указывается квалификация клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает покупателем цифровых финансовых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
8. В графе 5 указывается тип клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает продавцом цифровых финансовых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
9. В графе 6 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает продавцом цифровых финансовых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".

10. 7-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін сатушы ретінде әрекет ететін клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
11. 8-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12. 9-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін сатып алу немесе сату бойынша операциялардың сомасы теңгемен көрсетіледі.
9-бағанда клиенттердің цифрлық қаржы активтерін және (немесе) ақшаны толықтыруға және шығаруға байланысты операциялары операция көлемін есептеу кезінде енгізілмейді.
13. 10-бағанда клиенттердің операцияларының саны көрсетіледі.
14. Операциялар болмаған жағдайда бос Нысан ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген
цифрлық активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық қаржы активтері платформасының операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Таблица. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есеп
1-Клиент типі
1-Клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
1-Клиенттің біліктілігі
2-Клиент типі
2-Клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
2-Клиенттің біліктілігі
1- Цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі
1-цифрлық қаржы активтерінің саны
2- Цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі
2-цифрлық қаржы активтерінің саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы_____________________________________________________ ______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні: 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторының
цифрлық платформасында
жүргізілген цифрлық
қаржы активтерін айырбастау
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі EXC – 4, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

10. В графе 7 указывается квалификация клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает продавцом цифровых финансовых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
11. В графе 8 указывается регистрационный номер цифрового финансового актива, присвоенный оператором платформы цифровых финансовых активов.
12. В графе 9 указывается сумма операции по покупке или продаже цифровых финансовых активов, проведенной на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, в тенге.
В графе 9 операции клиентов, связанные с пополнением и выводом цифровых финансовых активов и (или) денег, не включаются при расчете объема операции.
13. В графе 10 указывается количество операций клиентов.
14. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности операторами обмена
необеспеченных цифровых
активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-4
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор платформы цифровых финансовых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов
Тип клиента-1
Гражданство (страна регистрации) клиента-1
Квалификация клиента-1
Тип клиента-2
Гражданство (страна регистрации) клиента-2
Квалификация клиента-2
Регистрационный номер цифрового финансового актива-1
Количество цифровых финансовых активов-1
Регистрационный номер цифрового финансового актива-2
Количество цифровых финансовых активов-2
Количество операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ___________________ ______ _______ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных на
цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях
по обмену цифровых
финансовых активов,
проведенных на цифровой
платформе оператора
платформы цифровых
финансовых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных
на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов"
(индекс EXC-4, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының клиенттері жасаған цифрлық қаржы активтерін айырбастау операциялары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау операциясының бірінші тарапы болып табылатын клиентінің типі көрсетіледі.
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.
6. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі операцияның бірінші тарапы болып табылатын цифрлық қаржы активтері платформасы операторы клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
7. 4-бағанда цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі операцияның бірінші тарапы болып табылатын цифрлық қаржы активтері платформасы операторының клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеуге біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
8. 5-бағанда айырбастау цифрлық қаржылық активтер операциясы бойынша екінші тарап ретінде әрекет ететін цифрлық қаржылық активтер платформасының операторы клиентінің түрі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях по обмену цифровых финансовых активов, проведенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно оператором платформы цифровых финансовых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по операциям по обмену цифровых финансовых активов, совершенных клиентами оператора платформы цифровых финансовых активов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается тип клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых финансовых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
6. В графе 3 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых финансовых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
7. В графе 4 указывается квалификация клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых финансовых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
8. В графе 5 указывается тип клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых финансовых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.

9. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі операцияның екінші тарапы болып табылатын цифрлық қаржы активтері платформасы операторы клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
10. 7-бағанда цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі операцияның екінші тарабы болып табылатын цифрлық қаржы активтері платформасының операторы клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеуге біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
11. 8 және 10-бағандарда тиісінше цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тараптары жіберген цифрлық қаржы активтерінің атауын цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активтерінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12. 9 және 11-бағандарда тиісінше цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тараптары жіберген цифрлық қаржы активтерінің саны көрсетіледі.
13. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тараптарын дербес айқындайды.
14. 12-бағанда клиенттердің операцияларының саны көрсетіледі.
15. Операциялар болмаған жағдайда бос Нысан ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-5
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық активтердің сауда платформасының операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда), ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есеп
Сатып алушы-клиент типі
Сатып алушы-клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
Сатып алушы-клиенттің біліктілігі
Сатушы-клиент типі
Сатушы-клиенттің азаматтығы (тіркелген елі)
Сатушы-клиенттің біліктілігі
Цифрлық активтің атауы / тіркеу нөмірі
Операция сомасы, теңгемен
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ______ _______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Цифрлық активтердің сауда
платформасы операторының
цифрлық платформасында
жүргізілген цифрлық активтерді
сатып алу және сату
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есеп" (индексі – EXC-5, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

9. В графе 6 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых финансовых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
10. В графе 7 указывается квалификация клиента оператора платформы цифровых финансовых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых финансовых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
11. В графах 8 и 10 указывается регистрационный номер цифровых финансовых активов, присвоенных оператором платформы цифровых финансовых активов, отправленных первой и второй сторонами сделки по обмену цифровых финансовых активов, соответственно.
12. В графах 9 и 11 указывается количество цифровых финансовых активов, отправленных первой и второй сторонами сделки по обмену цифровых финансовых активов, соответственно.
13. Оператор платформы цифровых финансовых активов самостоятельно определяет первую и вторую стороны сделки по обмену цифровых финансовых активов.
14. В графе 12 указывается количество операций клиентов.
15. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности операторами обмена
необеспеченных цифровых
активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-5
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор торговой платформы цифровых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов,
проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов
Тип клиента-покупателя
Гражданство (страна регистрации) клиента-покупателя
Квалификация клиента-покупателя
Тип клиента-продавца
Гражданство (страна регистрации) клиента-продавца
Квалификация клиента-продавца
Наименование/регистрационный номер цифрового актива
Сумма операции, в тенге
Количество операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ______________________ ______ _______ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов, проведенных
на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях
по покупке и продаже цифровых
активов, проведенных
на цифровой платформе
оператора торговой платформы
цифровых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов, проведенных
на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов"
(индекс EXC-5, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу және сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Цифрлық активтердің сауда платформасы операторы Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында клиенттер жасаған цифрлық активтерді сатып алу және сату жөніндегі операциялар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық қаржы активтерін сатып алушы болып табылатын цифрлық активтердің сауда платформасы операторы клиентінің типі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге де заңды тұлғалар үшін.
6. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық активтерді сатып алушы ретінде әрекет ететін цифрлық активтер сауда платформасының операторы клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
7. 4-бағанда цифрлық активтерді сатып алушы ретінде әрекет ететін цифрлық активтер сауда платформасы операторы клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеуге біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
8. 5-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді сатушы болып табылатын клиентінің типі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге заңды тұлғалар үшін.
9. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді сатушы болып табылатын клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
10.7-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді сатушы болып табылатын клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях по покупке и продаже цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно оператором торговой платформы цифровых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по операциям по покупке и продаже цифровых активов, совершенных клиентами на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов. 4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается тип клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает покупателем цифровых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
6. В графе 3 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает покупателем цифровых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
7. В графе 4 указывается квалификация клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает покупателем цифровых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
8. В графе 5 указывается тип клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает продавцом цифровых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
9. В графе 6 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает продавцом цифровых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
10. В графе 7 указывается квалификация клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает продавцом цифровых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.

11. 8-бағанда сатушы сатқан және сатып алушы цифрлық активтердің Сауда платформасы операторының цифрлық платформасында сатып алған қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің атауы көрсетіледі.
Цифрлық Қаржы активтерімен операция жүргізілген жағдайда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активтерінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12. 9-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді сатып алу немесе сату операциясының сомасы теңгемен көрсетіледі.
9-бағанда клиенттердің цифрлық активтерді және (немесе) ақшаны толықтыруға және шығаруға байланысты операциялары операция көлемін есептеу кезінде қосылмайды.
13. 10-бағанда клиенттердің операцияларының саны көрсетіледі.
14. Операциялар болмаған жағдайда бос Нысан ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық активтердің сауда платформасының операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда), ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есеп
1-клиент типі
Азаматтығы (1-клиенттің тіркелген елі)
1-клиенттің біліктілігі
1-клиент типі
Азаматтығы (2-клиенттің тіркелген елі)
2-клиенттің біліктілігі
1-цифрлық активтің атауы/тіркеу нөмірі
1-цифрлық активтер саны
2- цифрлық активтің атауы/тіркеу нөмірі
2-цифрлық активтер саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ______ _______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Цифрлық активтердің сауда
платформасы операторының
цифрлық платформасында
жүргізілген цифрлық активтерді
айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Цифрлық активтердің сауда платформасы цифрлық операторының платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі - EXC-6, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В графе 8 указывается наименование необеспеченного цифрового актива, проданного продавцом и приобретенного покупателем на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов.
В случае проведения операции с цифровыми финансовыми активами, указывается регистрационный номер цифровых финансовых активов, присвоенных оператором платформы цифровых финансовых активов.
12. В графе 9 указывается сумма операции по покупке или продаже цифровых активов, проведенной на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов, в тенге.
В графе 9 операции клиентов, связанные с пополнением и выводом цифровых активов и (или) денег, не включаются при расчете объема операции.
13. В графе 10 указывается количество операций клиентов.
14. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности операторами обмена
необеспеченных цифровых
активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых
активов, эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор торговой платформы цифровых активов
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов
Тип клиента-1
Гражданство (страна регистрации) клиента-1
Квалификация клиента-1
Тип клиента-2
Гражданство (страна регистрации) клиента-2
Квалификация клиента-2
Наименование/
регистрационный номер цифрового актива-1
Количество цифровых активов-1
Наименование/
регистрационный номер цифрового актива-2
Количество цифровых активов-2
Количество операций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование _____________________________________________
Адрес ____________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ___________________ ______ _______ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой
платформе оператора торговой платформы цифровых активов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях
по обмену цифровых активов,
проведенных на цифровой
платформе оператора торговой
платформы цифровых активов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой
платформе оператора торговой платформы цифровых активов"
(индекс EXC-6, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүргізілген цифрлық активтерді айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды цифрлық активтердің сауда платформасының операторы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының клиенттері жасаған цифрлық активтерді айырбастау операциялары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау операциясының бірінші тарапы болып табылатын клиентінің типі көрсетіледі.
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" – цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге заңды тұлғалар үшін.
6. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі операцияның бірінші тарапы болып табылатын клиентінің азаматтығы елінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
7. 4-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі операцияның бірінші тарапы болып табылатын клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткілікті клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
8. 5-бағанда цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі операцияның екінші тарапы болып табылатын клиентінің типі көрсетіледі:
"1" – жеке тұлғалар үшін;
"2" - цифрлық майнерлер үшін;
"3" – цифрлық активтердің шетелдік эмитенттері және цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"4" – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері үшін;
"5" – өзге заңды тұлғалар үшін.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях по обмену цифровых активов, проведенных на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно оператором торговой платформы цифровых активов по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по операциям по обмену цифровых активов, совершенных клиентами оператора торговой платформы цифровых активов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается тип клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.
6. В графе 3 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
7. В графе 4 указывается квалификация клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает первой стороной операции по обмену цифровых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
8. В графе 5 указывается тип клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых активов:
"1" – для физических лиц;
"2" – для цифровых майнеров;
"3" – для зарубежных эмитентов цифровых активов и провайдеров услуг цифровых активов;
"4" – для провайдеров услуг цифровых активов Республики Казахстан;
"5" – для иных юридических лиц.

9. 6-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басын куәландыратын құжатқа (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды тұлғаны тіркеу елін растайтын өзге құжатқа) сәйкес цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі операцияның екінші тарапы болып табылатын клиентінің (заңды тұлғаны тіркеу елінің) азаматтығы елінің екі әріптік коды көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адам үшін "0" көрсетіледі.
10. 7-бағанда цифрлық активтерді айырбастау бойынша операцияның екінші тарапы болып табылатын цифрлық активтердің сауда платформасының операторы клиентінің біліктілігі көрсетіледі:
"1" – цифрлық активтермен жұмыс істеуде жеткілікті біліктілігі бар клиенттер үшін;
"2" – цифрлық активтермен жұмыс істеу біліктілігі жеткіліксіз клиенттер үшін.
11. 8 және 10-бағандарда тиісінше цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тарабы жіберген қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің атауы көрсетіледі.
Цифрлық қаржы активтерімен операция жүргізілген жағдайда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.9 және 11-бағандарда тиісінше цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тараптарымен жіберілген цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
12. 9 және 11-бағандарда тиісінше цифрлық активтерді айырбастау жөніндегі мәміленің бірінші және екінші тарабы жіберген цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
13.12-бағанда клиенттердің операцияларының саны көрсетіледі.
14. Операциялар болмаған жағдайда, Нысан бос ұсынылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық
активтерді айырбастау
операторларының, цифрлық
қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтердің сауда платформасы
операторларының, цифрлық
қаржы активтері эмитенттерінің
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне есептілікті
ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: EXC-7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің эмитенті
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда), ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп
Цифрлық қаржы активінің атауы
Цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі
Цифрлық қаржы активінің валютасы
Цифрлық қаржы активтері шығарылымының көлемі, теңгемен
Цифрлық қаржы активтерін өтеу көлемі, теңгемен
Цифрлық қаржы активін шығару бойынша базалық активтердің құны, теңгемен
Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымның атауы
Цифрлық қаржы активтерін шығару жүзеге асырылған цифрлық платформадағы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының атауы
Цифрлық қаржы активтерін сату жүзеге асырылған цифрлық платформадағы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ______ _______
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Базалық активі ақша
(стейблкоин) болып табылатын
цифрлық қаржы активтерінің
шығарылымы, айналысы және
өтелуі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" (индексі – EXC-7, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

9. В графе 6 указывается двухбуквенный код страны гражданства клиента (страны регистрации юридического лица) оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых активов, в соответствии с документом, удостоверяющим личность (справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или иным документом, подтверждающим страну регистрации юридического лица), в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Для лица без гражданства указывается "0".
10. В графе 7 указывается квалификация клиента оператора торговой платформы цифровых активов, который выступает второй стороной операции по обмену цифровых активов:
"1" – для клиентов, имеющих достаточную квалификацию работы с цифровыми активами;
"2" – для клиентов, имеющих недостаточную квалификацию работы с цифровыми активами.
11. В графах 8 и 10 указывается наименование необеспеченного цифрового актива, отправленного первой и второй стороной сделки по обмену цифровых активов, соответственно.
В случае проведения операции с цифровыми финансовыми активами, указывается регистрационный номер цифрового финансового актива, присвоенный оператором платформы цифровых финансовых активов.
12. В графах 9 и 11 указывается количество цифровых активов, отправленных первой и второй стороной сделки по обмену цифровых активов, соответственно.
13. В графе 12 указывается количество операций клиентов.
14. В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности операторами
обмена необеспеченных
цифровых активов, операторами
платформы цифровых
финансовых активов,
операторами торговой
платформы цифровых активов,
эмитентами цифровых
финансовых активов
в Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: EXC-7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: эмитент цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
Наименование цифрового финансового актива
Регистрационный номер цифрового финансового актива
Валюта цифрового финансового актива
Объем выпуска цифровых финансовых активов, в тенге
Объем погашения цифровых финансовых активов, в тенге
Стоимость базовых активов по выпуску цифрового финансового актива, в тенге
Наименование организации по хранению базового актива цифрового финансового актива
Наименование оператора платформы цифровых финансовых активов, на цифровой платформе которого осуществлен выпуск цифровых финансовых активов
Наименование оператора платформы цифровых финансовых активов, на цифровой платформе которого осуществлена продажа цифровых финансовых активов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ________________________ ______ _______ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе,
"Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов, базовым
активом которых выступают деньги (стейблкоин)".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выпуске,
обращении и погашении
цифровых финансовых активов,
базовым активом которых
выступают деньги (стейблкоин)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов,
базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)"
(индекс – EXC-7, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің эмитенті (бұдан әрі – цифрлық қаржы активтерінің эмитенті) Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
3. Нысанда базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің шығарылымы, айналысы және өтелуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активінің атауы (бар болса) көрсетіледі.
6. 3-бағанда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы берген цифрлық қаржы активінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7. 4-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2019 ұлттық жіктеуішіне сәйкес базалық активі ақша (стейблкоин) болып табылатын цифрлық қаржы активінің валютасы көрсетіледі.
8. 5-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активтері шығарылымының көлемі теңгемен көрсетіледі.
9. 6-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті өтеген цифрлық қаржы активтерінің көлемі теңгемен көрсетіледі.
10. 7-бағанда цифрлық қаржы активтерінің эмитенті шығарған цифрлық қаржы активінің базалық активтерінің құны теңгемен көрсетіледі.
11. 8-бағанда цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымның толық атауы көрсетіледі.
12. 9-бағанда цифрлық қаржы активтерін шығару жүзеге асырылған цифрлық платформадағы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының толық атауы көрсетіледі.
13. 10-бағанда цифрлық қаржы активтерін сату жүзеге асырылған цифрлық платформадағы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының толық атауы көрсетіледі.
14. Операциялар болмаған жағдайда, Нысан бос ұсынылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выпуске, обращении и погашении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно эмитентом цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин) (далее – эмитент цифровых финансовых активов), по состоянию на конец отчетного периода.
3. В Форме отражаются сведения по выпуску, обращению и погашению цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом цифровых финансовых активов (при наличии).
6. В графе 3 указывается регистрационный номер цифрового финансового актива, присвоенный оператором платформы цифровых финансовых активов.
7. В графе 4 указывается валюта цифрового финансового актива, базовым активом которого выступают деньги (стейблкоин) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2019 "Коды для обозначения валют и фондов".
8. В графе 5 указывается объем выпуска цифровых финансовых активов, выпущенных эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
9. В графе 6 указывается объем цифровых финансовых активов, погашенных эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
10. В графе 7 указывается стоимость базовых активов цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом цифровых финансовых активов, в тенге.
11. В графе 8 указывается полное наименование организации по хранению базового актива цифрового финансового актива.
12. В графе 9 указывается полное наименование оператора платформы цифровых финансовых активов, на цифровой платформе которого осуществлен выпуск цифровых финансовых активов.
13. В графе 10 указывается полное наименование оператора платформы цифровых финансовых активов, на цифровой платформе которого осуществлена продажа цифровых финансовых активов.
В случае отсутствия операций, представляется пустая Форма.