"Су қорын пайдалануды реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 216 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 104-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 сәуірде № 38392 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су қорын пайдалануды реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 216 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21194 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;";
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 216 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области регулирования использования водного фонда"
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2026 года № 38392.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 216 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области регулирования использования водного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21194) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной услуги или получающие государственную услугу либо получившие результат оказания государственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет в Единый контакт-центр.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсат алуға өтініш, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсатты ұзартуға өтініш, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу өтінішін қоса отырып жолдайды.";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
12-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері сұраныс алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Су кодексінің 46-бабының 3-тармағына сәйкес жерасты суларының бекітілген баланстық қорларының болуы немесе болмауы бөлігінде көрсетілетін қызметті берушіге оң не теріс қорытынды ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 13-1, 13-2, 13-3 және 13-4 - тармақтармен толықтырылсын:
"13-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
13-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.

"5. Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявление на получение разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, заявление на продление разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо заявление на переоформление разрешения на специальное водопользование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения запроса представляют услугодателю положительное либо отрицательное заключение в части наличия или отсутствия утвержденных балансовых запасов подземных вод в соответствии с пунктом 3 статьи 46 Водного кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 13-1, 13-2, 13-3 и 13-4 следующего содержания:
"13-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
13-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.

13-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 13-2 - тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 13-2 - тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
13-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
мынадай мазмұндағы 15-1 - тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.";
көрсетілген Қағидаларға 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;";
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

13-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 13-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 13-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
13-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. В ответе указываются полный перечень оснований с обоснованиями, по которым услугодателем принято решение о предоставлении мотивированного отказа в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Услугодатель обеспечивает внесение в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.";
приложения 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной услуги или получающие государственную услугу либо получившие результат оказания государственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қоса отырып жолдайды.";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жауапты бөлімшенің қызметкері белгіленген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер мен деректердің және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Су кодексінің 42-бабымен және Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын есептеу әдістемесін бекіту туралы" 2025 жылғы 9 маусымдағы № 116-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36251 болып тіркелген) сәйкестігін белгіленген талаптарға сәйкес өтініш тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күн ішінде қарайды.";
мынадай мазмұндағы 12-1, 12-2, 12-3 және 12-4 - тармақтармен толықтырылсын:
"12.1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
12-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;

"3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет в Единый контакт-центр.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Работник ответственного подразделения рассматривает в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня регистрации заявления на соответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным статьей 42 Водного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 116-НҚ "Об утверждении методики расчета удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36251).";
дополнить пунктами 12-1, 12-2, 12-3 и 12-4 следующего содержания:
"12-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
12-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;

"3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағидаларға 2-қосымшада сәйкес нысан бойынша суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнату (алып тастау) өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жауапты бөлімшенің қызметкері белгіленген көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды және актіні жасау үшін көрсетілетін қызметті алушыны суды есепке алу аспабы (бұдан әрі – СЕА) орналасқан объектіге шығу туралы ұялы телефон арқылы хабардар етеді.
СЕА пломбаланғаннан, не пломбаны алғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшада сәйкес нысан бойынша арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарына пломбаны орнату (алып тастау) актісін ұсынады.
Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын СЕА-ға пломбаны орнату (алып тастау) актісін бергеннен кейін көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушы портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнату (алып тастау) туралы хабарлама хабарлама жібереді.";

"3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет в Единый контакт-центр.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием заявления об установке (снятии) пломбы на/с прибор(ы) учета воды по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Работник ответственного подразделения в течение 7 (семи) рабочих дней со дня регистрации заявления услугодателем, рассматривает представленные документы на предмет соответствия требованиям настоящих Правил и уведомляет услугополучателя посредством мобильного телефона о выезде на объект, где расположен прибор учета воды (далее – ПУВ) для составления акта.
После пломбирования ПУВ, либо снятия пломбы ответственным исполнителем услогодателя услугополучателю предоставляется акт установки (или снятия) пломбы на приборы учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
После выдачи акта установки (снятия) пломбы на ПУВ, устанавливаемых на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования ответственный исполнитель услугодателя через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляет уведомление об установлении (снятия) пломбы на/с прибор(а) учета воды по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанного ЭЦП услугодателя.";

мынадай мазмұндағы 11-1 - тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
3) гидротехникалық құрылысжайлар – су ресурстарын пайдалануды реттеуге (оның ішінде, жерүсті су объектілерінің суларын алуға, сақтауға, тасуға, бөлуге және дренаждық суларды бұруға) арналған құрылысжайлар, сондай-ақ судың зиянды әсерінен қорғауға арналған өзге де құрылысжайлар (су тежейтін, су ағызатын және су жіберетін құрылысжайлар, су басудан және жағалаудың бұзылуынан қорғауға арналған құрылысжайлар);

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. В ответе указываются полный перечень оснований с обоснованиями, по которым услугодателем принято решение о предоставлении мотивированного отказа в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Услугодатель обеспечивает внесение в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 6 и 7 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной услуги или получающие государственную услугу либо получившие результат оказания государственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) гидротехнические сооружения (далее – ГТС) – сооружения для регулирования использования водных ресурсов (в том числе забора, хранения, транспортировки, распределения вод поверхностных водных объектов и отвода дренажных вод), а также иные сооружения, предназначенные для защиты от вредного воздействия вод (водоподпорные, водосбросные и водовыпускные сооружения, сооружения, предназначенные для защиты от наводнений и разрушений берегов);

4) ГТҚ класы – гидротехникалық құрылысжайларды жобалау нормалары мен ережелеріне сәйкес белгіленетін, оған байланысты ГТҚ сенімділігіне қойылатын талаптар анықталатын көрсеткіш;
5) ГТҚ қауіпті I-і сыныбына биіктігі отыз метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жүз миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына жүз текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;
6) ГТҚ қауіпті II-і сыныбына биіктігі жиырма метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі елу миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына елу текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;
7) ГТҚ қауіпті III-і сыныбына биіктігі он метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі жиырма миллион текше метрден асатын бөгеттер және секундына жиырма текше метрден астам су өткізу қабілеті бар су тораптары жатады;
8) ГТҚ қауіпті IV-і сыныбына биіктігі бес метрден асатын және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден асатын бөгеттер, биіктігі бес метрге дейінгі және (немесе) су қоймасының көлемі он миллион текше метрден кем бөгеттер, егер олардың бұзылуы адам өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болса және секундына он текше метрге дейін су өткізу қабілеті бар су тораптары, егер мұндай ГТҚ-ның бұзылуы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін болатын жағдайларда;
9) қауіптілігі ықтимал құрылысжайлар - құрылысжайлардағы авария адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру, жеке және заңды тұлғаларға материалдық залал келтіру қаупін төндіретін ГТҚ жекелеген түрлері;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс - орталығына жібереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау жүргізуге өтінішті және Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) класс ГТС – показатель, устанавливаемый нормами и правилами проектирования ГТС, в зависимости от которого устанавливаются требования к надежности ГТС;
5) К ГТС I класса опасности относятся плотины высотой более тридцати метров и (или) объемом водохранилища более ста миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более ста кубических метров в секунду;
6) К ГТС II класса опасности относятся плотины высотой более двадцати метров и (или) объемом водохранилища более пятидесяти миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более пятидесяти кубических метров в секунду;
7) К ГТС III класса опасности относятся плотины высотой более десяти метров и (или) объемом водохранилища более двадцати миллионов кубических метров и гидроузлы с пропускной способностью более двадцати кубических метров в секунду;
8) К ГТС IV класса опасности относятся плотины высотой более пяти метров и (или) объемом водохранилища более десяти миллионов кубических метров и плотины высотой до пяти метров и (или) объемом водохранилища менее десяти миллионов кубических метров, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде и гидроузлы с пропускной способностью до десяти кубических метров в секунду, в случаях если разрушение этих ГТС может причинить вред жизни, здоровью человека и окружающей среде;
9) потенциально опасные сооружения - отдельные виды ГТС, авария на которых представляет угрозу причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, материального ущерба физическим и юридическим лицам;
10) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет в Единый контакт-центр.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием заявления на проведение аттестации организации на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документов, указанных в пункте 8 Перечня, осуществляется через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 11-1 - тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мынадай кезеңдер туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді: өтінішті қабылдау, тіркеу, қарауға жіберу, аралық кезеңдер, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша 2026 жылғы 12 шілдеден бастап осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, отыз тоғызыншы, қырық бірінші, қырық екінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз елу алтыншы және жүз елу жетінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 20.06.2026 № 191-НҚ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрінің
міндетін атқарушы
Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
1-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
2-қосымша
Кімге:_________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:_______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _____________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы __________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері__________________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері_______________________________________________ (нөмірі, күні, кім берді)
Арнаулы су пайдалануға рұқсаттың мерзімін ұзартуға арналған өтініш
________________________________________________________________байланысты
(қысқаша негіздемесі)
_________________________________________________________________сұраймын.
(өтініштің мақсаты)

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. В ответе указываются полный перечень оснований с обоснованиями, по которым услугодателем принято решение о предоставлении мотивированного отказа в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Услугодатель обеспечивает внесение в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг сведений о следующих стадиях: прием заявления, регистрация, направление на рассмотрение, промежуточные этапы, результат оказания государственной услуги.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 10 и 11 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Установить, что приложение 3 к указанному приказу с 12 июля 2026 года действует в редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев второго, третьего, пятого, шестого, тридцать девятого, сорок первого, сорок второго, семьдесят шестого, семьдесят седьмого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто пятьдесят шестого и сто пятьдесят седьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. В текст пункта 5 на казахском языке внесены изменения, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 26.06.2026 № 191-НҚ (вводится в действие с 01.07.2026).
Исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешения на специальное
водопользование"
В ________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем) ___________________________________
Заявитель:
Адрес заявителя ___________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя _______________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный
номер, для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя ___________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный
номер, для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) _____________________________
Заявление на продление разрешения на специальное водопользование
Прошу __________________________________________________________________,
(цель заявления)
в связи с ________________________________________________________________________
(краткое обоснование)

1. Тазартылған сарқынды сулар мен өндірістік суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу кезінде I және II санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсаттың не III санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы су объектілерінен су алу және (немесе) тазартылған сарқынды суларды ағызу кезінде рұқсат беру және кейіннен арнаулы су пайдалануды жүзеге асыру шарты_________________________________ (рұқсаттың нөмірі, қолданылу мерзімі).
2. Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну мен су бұру көлемдерін негіздеу есеп-қисабының болуы _______________________________ (нөмірі, келісу күні және мерзімі).
3. Жер асты суларының бекітілген қорлары туралы деректер.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__ жылғы " " _______
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
2-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
3-қосымша
Кімге:_____________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:___________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы _________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері_______________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері_______________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Арнаулы су пайдалануға рұқсаттын қайта тіркеуге арналған өтініш
________________________________________________________________байланысты
(қысқаша негіздемесі)
_________________________________________________________________сұраймын.
(өтініштің мақсаты)

1. Данные экологического разрешения о воздействии на окружающую среду для
объектов I и II категорий либо декларации о воздействии на окружающую среду для
объектов III категории при сбросе очищенных сточных вод в поверхностные водные
объекты, недра, накопители сточных вод ____________________________________________
(номер, срок действия разрешения).
2. Данные удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц,
осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого водоснабжения
наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления и водоотведения
_______________________________________________________________________________
(нормы, дата и срок согласования)
3. Данные об утвержденных запасов подземных вод.
Достоверность сведений подтверждаю. Согласен на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в цифровых системах.
Заявитель__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
В ________________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
полное наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем) ________________
Заявитель:
Адрес заявителя ___________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя _______________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный
номер, для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя ____________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) _____________________________
Заявление на переоформление разрешения на специальное водопользование
Прошу _________________________________________________________________,
(цель заявления)
в связи с __________________________________________________________________
(краткое обоснование)

1. Заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі бойынша мәлімет.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__ жылғы " " _______
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
3-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
4-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы су пайдалануға рұқсат"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1.Тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алу.
2.Жерасты суларын алу.
3.Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды, сондай-ақ құрылыс қызметін жүргізу кезінде дренаждық суларды немесе ілеспе алынған жерасты суларын пайдалану.
4.Тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу.
5.Жерүсті су ағынын реттеу.
6.Арнаулы су пайдалануға рұқсатты ұзарту.
7.Арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу.
1
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Порталда тіркелген сәтінен бастап: рұқсатты беру – 10 (он) жұмыс күні; қайта рәсімдеу – 3 (үш) жұмыс күні; рұқсат мерзімін ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электронды (Ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Арнаулы су пайдалануға рұқсат, рұқсатты қайта рәсімдеуге, рұқсат мерзімін ұзартуға немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1. Подтверждающие документы об изменении наименования юридического лица и
(или) изменении его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества (если оно
указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, перерегистрации
индивидуального предпринимателя;
Достоверность сведений подтверждаю. Согласен на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в цифровых системах.
Заявитель__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Разрешение на специальное водопользование"
Наименование государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование"
Наименование подвидов государственной услуги:
1.Забор водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта.
2.Забор подземных вод.
3.Использование дренажных вод или попутно забранных подземных вод при проведении операций по недропользованию, а также строительной деятельности.
4.Сброс очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, недра, накопители сточных вод и на рельеф местности.
5.Регулирование поверхностного стока.
6.Продление разрешения на специальное водопользование.
7.Переоформление разрешения на специальное водопользование.
1
Наименование услугодателя
Бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
С момента обращения на портал: выдача разрешения – 10 (десять) рабочих дней; переоформление – 3 (три) рабочих дня; продление разрешения – 3 (три) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Разрешение на специальное водопользование, переоформление разрешения, продление разрешения либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Порталдың жұмысы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) өтініш;
2) су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларға және (немесе) арнаулы су пайдалануды жүзеге асыруға көмек болатын техникалық құрылғыға меншік құқығы немесе оларды пайдалану құқығы негіздерінің құжаттың электрондық көшірмесі;
3) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның су пайдаланушының техникалық сипаттамалары туралы құжаты;
4) сенімгерлік басқару шарты;
5) су шаруашылық құрылысжайының паспорты мен оны пайдалану қағидаларының, ал қауіптілігі ықтимал гидротехникалық құрылысжайлар үшін қауіпсіздік декларациясының электрондық көшірмесі;
жерүсті су объектілерінен алу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:
6) балық қорғау және (немесе) балық жіберу құрылғысының электрондық құжаты;
7) айналымды және (немесе) қайталама сумен жабдықтау жүйелері бар өнеркәсіптік ұйымдар мен жылу өндіретін субъектілерді қоспағанда, осындай сумен жабдықтау жүйелеріне кезең-кезеңмен (бес жылдан асырмай) көшу жоспарының электрондық құжаты.
Жерасты суларын алу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:
8) ұңғымалардағы су деңгейін өлшеуге арналған аспаптардың немесе манометрлердің (су өздігінен ағатын ұңғымалар үшін) құжаттың электрондық көшірмесі;
9) бақылау желісінің құрамы мен құрылымын көрсете отырып, жерасты суларының мониторингі бағдарламасының болуы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың электрондық көшірмесі; шығыстарды, динамикалық және статикалық деңгейлерді бақылаудың кезеңділігі мен жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісілген жер асты суларының химиялық құрамы, тәулігіне бір мың текше метрден астам көлемде жер асты суларын алу кезінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісілген жер асты суларын алу жобасының құжаттың электрондық көшірмесі;
жерүсті су ағынын реттеу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:

Услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за два часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов
Для получения разрешения на специальное водопользование:
1) заявление;
2) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии права собственности или пользования водохозяйственным и гидротехническим сооружениями и (или) техническим устройством, при помощи которого осуществляется специальное водопользование;
3) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках водопользователя;
4) договор доверительного управления;
5) электронная копия паспорта и правил эксплуатации водохозяйственного сооружения, а для потенциально опасных гидротехнических сооружений – также декларации безопасности.
при заборе из поверхностных водных объектов дополнительно представляют:
6) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии рыбозащитного и (или) рыбопропускного устройства;
7) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии плана поэтапного (не более чем пять лет) перехода к системам оборотного и (или) повторного водоснабжения при заборе воды из поверхностных водных объектов промышленными и теплоэнергетическими организациями за исключением промышленных и теплоэнергетических организаций, имеющих такие системы водоснабжения (вводится в действие с января 2027 года);
при заборе подземных вод дополнительно представляют:
8) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии приборов для измерения уровня воды в скважинах или манометров (для самоизливающих скважин);
9) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии программы мониторинга подземных вод с указанием состава и конструкции наблюдательной сети, периодичности и порядка наблюдений за расходом, динамическим и статическим уровнями, химическим составом подземных вод, согласованной с территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр, проекта забора подземных вод, согласованного с уполномоченным органом по изучению недр при заборе подземных вод в объеме более одной тысячи кубических метров в сутки.
при регулировании поверхностного стока дополнительно представляют:

10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бассейндік су инспекцияларымен гидротехникалық құрылысжай жұмысының бекітілген су режимінің электрондық көшірмесі.
Рұқсатты қайта рәсімдеу үшін:
11) заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі, дара кәсіпкерді қайта тіркеу туралы райстайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
Рұқсаттың мерзімін ұзарту үшін:
12) су алуды есептеу құралының болуы туралы және (немесе) олардың тексеруден өткені туралы мәліметтен тұратын құжаттың электрондық көшірмесі;
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын анықтаманы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жер үсті және (немесе) жер асты суларын алу кезінде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы, қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы туралы мәліметтер, су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну және су бұру көлемдерінің негіздемесі бойынша есептерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 45-бабының 4, 5, 6, 7 және 8 тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Кодекстің 48 және 49-баптарында белгіленген тәртіппен арнайы су пайдалануды жүзеге асыруға тыйым салу (тоқтата тұру) түріндегі арнаулы су пайдалану құқығын шектеу;
4) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бассейндік инспекцияларға бес жұмыс күні ішінде ұсынылатын келісу туралы сұрау салуға теріс жауабы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;

10) электронная копия утвержденного водного режима работы гидротехнического сооружения при регулировании поверхностного стока, бассейновыми водными инспекциями согласно приложения 5 к настоящим Правилам.
Для переоформления разрешения:
11) электронная копия подтверждающих документов об изменении наименования юридического лица и (или) изменение его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, перерегистрация индивидуального предпринимателя.
Для продления разрешения:
12) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии средств учета забора воды и (или)поверки.
Справка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о санитарно-эпидемиологическом заключении о соответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для хозяйственно-питьевого водоснабжения, экологического разрешения либо декларация о воздействии на окружающую среду, о расчетах удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц, осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления и водоотведения услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным пункта 4,5,6,7 и 8 статьи 45 Водного Кодекса Республики Казахстан (далее-Кодекс);
3) ограничение права специального водопользования в виде запрета (приостановления) на осуществление специального водопользования в порядке, установленном статьями 48 и 49 Кодекса;
4) отрицательный ответ территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр и уполномоченного органа по изучению недр на запрос о согласовании, представляемый в бассейновые водные инспекции в течение пяти рабочих дней;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
7) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
4-қосымша
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
1-қосымша
Кімге:_________________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:________________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның толық атауы)
Өтінішті (өтініш беруші/уәкілетті өкіл) береді _______________________________________________________
Өтініш беруші:
Өтініш иесінің мекенжайы __________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш иесінің деректемелері_______________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Уәкілетті өкіл:
Өкілдің деректемелері____________________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - жеке сәйкестендiру нөмiрi, заңды тұлғалар үшін - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Сенімхаттың деректемелері__________________________________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
ӨТІНІШ
Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын келісуді сұраймын.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын. Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш иесі ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__жылғы " " _______
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
5-қосымша
"Су тұтыну мен су бұрудың
үлестік нормаларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
2-қосымша
"Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісу немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Порталдың жұмысы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
В _______________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Заявление подается (заявителем/уполномоченным представителем) ________________
Заявитель:
Адрес заявителя ___________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя _______________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Уполномоченный представитель:
Реквизиты представителя___________________________________________________
(для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер,
для юридических лиц – бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности (номер, дата, кем выдана) ____________________________
Данные о ранее согласованных удельных норм водопотребления ________________
________________________________________________________________________
(номер, дата, срок действия, если таковые имеются у заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу согласовать удельные нормы водопотребления и водоотведения.
Достоверность сведений подтверждаю. Согласен на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в цифровых системах.
Заявитель___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
" " _______ 20__ года
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование удельных норм
водопотребления и водоотведения"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги
"Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения"
Наименование государственной услуги "Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней с момента приема заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Согласование удельных норм водопотребления и водоотведения, либо мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за 2 (два) часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) өтініш;
2) су шығынын, тасымалдау желілеріндегі, су тұтыну
нүктелеріндегі су шығынын есепке алуды ұйымдастыруды және су объектілерінен су алу көлемін қысқарту мүмкіндігін жыл сайын талдау бойынша деректердің электрондық көшірмесі;
3) су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары есебінің электрондық көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларының электрондық көшірмелері.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 42-бабымен және Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын есептеу әдістемесін бекіту туралы" 2025 жылғы 9 маусымдағы № 116-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36251 болып тіркелген) белгіленген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер мен деректердің және (немесе) көрсететін қызметті алушының сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
6-қосымша
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғалар
су тарту немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар су тарту немесе ағызу құрылысжайларының өлшеу аспаптарында және (немесе) құрылғыларында орнататын суды есепке алу аспаптарын пломбалау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі –портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнату (алып тастау) туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы –Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі ас үзілісімен жүзеге асырылады.
Порталдың жұмысы – техникалық жұмыстар жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление;
2) электронная копия данных по ежегодному анализу организации учета расхода воды, потерь воды в транспортирующих сетях, точках потребления воды и возможности сокращения объемов изъятия воды из водных объектов;
3)электронная копия расчета удельных норм водопотребления и водоотведения;
4)электронные копии удельных норм водопотребления и водоотведения, согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
Справка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным статьей 42 Водного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 116-НҚ "Об утверждении методики расчета удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36251);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 6 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов учета вод,
устанавливаемых на измерительных
приборах и (или) устройствах
сооружений по забору или сбросу вод
физическими и юридическими лицами,
осуществляющими право
специального водопользования"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования"
Наименование государственной услуги "Пломбирование приборов учета вод, устанавливаемых на измерительных приборах и (или) устройствах сооружений по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования"
1
Наименование услугодателя
Бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней с момента приема заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об установлении (снятия) пломбы на/с прибор(а) учета воды либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за 2 (два) часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) осы Қағидаларға 2-қосымшада сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) суды есепке алу аспаптарына паспорттың электрондық көшірмесі;
3) мерзімі аяқталған немесе тексеру болмаған жағдайда суды есепке алу аспабын тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
4) Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы анықтаманы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды қажет ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
7-қосымша
"Арнаулы су пайдалану
құқығын жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғалар
су тарту немесе ағызу
құрылысжайларының өлшеу
аспаптарында және (немесе)
құрылғыларында орнататын
суды есепке алу аспаптарын
пломбалау" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге_____________________
_________________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
Кімнен____________________
___________________________
(жеке тұлғаның аты, тегі,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда немесе заңды
тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы_________________
___________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің нөмірі, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
Суды есепке алу аспабына/аспабынан пломбаны орнатуды (алып тастауды) сұраймын
(қажеттісінің асты сызылсын)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Суды есепке алу аспабы _______________________________________________
(суды есепке алу аспабының маркасы, зауыттық нөмірі)
Бассейндік су инспекциясы орындаған суды есепке алу аспабын пломбалау күні мен нөмірі туралы ақпарат _____________________
Cу пайдалануға рұқсат құжатының нөмірі және күні_____________________________
Пломбаны алып тастау күні мен акт нөмірі (қайта жүгінген жағдайда)_______________
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
Суды есепке алу аспаптарының паспортының көшірмесі, суды есепке алу аспабын салыстырып тексеру актісі (суды есепке алу аспаптарының паспортында жүргізілген салыстырып тексеру туралы ақпарат болмаған жағдайда).
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
______________________________ _____________________________
Өкілдің лауазымы Өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қоса беріледі_______парақта.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
8-қосымша
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдарды аттестаттау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия паспорта на приборы учета воды;
3) электронная копия акта поверки прибора учета воды в случае окончания срока или отсутствия поверки;
4) cправка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в
законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 7 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Пломбирование приборов
учета вод, устанавливаемых на
измерительных приборах и
(или) устройствах сооружений
по забору или сбросу вод физическими
и юридическими лицами,
осуществляющими право
специального водопользования"
Форма
Кому____________________
________________________
(полное наименование
государственного органа)
от_______________________
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица или
наименование юридического лица)
Юридический адрес
заявителя_________________
(индекс, город, район, область,
улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя
________________________
(бизнес идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Реквизиты представителя
____________________________
(бизнес идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Реквизиты доверенности
____________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу установить (снять) пломбу на/с прибор(а) учета воды (нужное подчеркнуть)
____________________________________________________________________
(наименование организации)
Прибор учета воды_____________________________________________________
(марка прибора учета воды, заводской номер)
Информация о дате и номере пломбирования прибора учета воды, выполненного
бассейновой водной инспекцией ________
Номер и дата разрешительного документа на водопользование__________
Номер акта и дата снятия пломбы (в случае повторного обращения)______________
К заявлению прилагаются следующие документы:
электронная копия паспорта на приборы учета воды, акт поверки прибора учета воды
(в случае отсутствия информации о проведенной поверке в паспорте на приборы учета воды).
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при
оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
_____________________________
_____________________________
Должность представителя
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) представителя
Прилагается ______ листов.
Достоверность сведений подтверждаю
Приложение 8 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений"
Наименование государственной услуги "Аттестация организаций на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней с момента приема заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Аттестат на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы –Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі ас үзілісімен жүзеге асырылады. Порталдың жұмысы – техникалық жұмыстар жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за 2 (два) часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаның мәліметтер нысанына сәйкес, гидротехникалық құрылысжайдың пайдалануға берілгеннін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаның мәліметтер нысанына сәйкес, аттестатталатын ұйым қызметкерлерінің біліктілігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы анықтамаларды көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталатын ұйымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 119-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36240 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды қажет ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
9-қосымша
"Гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
саласындағы жұмыстарды
жүргізу құқығына ұйымдарды
аттестаттау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
Кімге_______________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
Кімнен _____________________
(заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы ____________
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон)
Өтініш берушінің
деректемелері
_________________________
(Бизнес идентификациялық
номер)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау жүргізуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі: мәлімет нысандары; аттестатталатын ұйым қызметкерлерінің біліктілігін және гидротехникалық құрылысжайлардың пайдалануға берілгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
_____________________________ ______________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
(заңды тұлғаға лауазымы) жіберілген күні: күні.айы.жылы.
(электрондық цифрлық қолтаңба)
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде, өзгесі Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделмесе көрсетілетін қызметті беруші цифрлық жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім алады.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
10-қосымша
"Тіркеу шифрларын беру үшін
гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
декларациясын тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
1-қосымша
"Тіркеу шифрларын беру үшін гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясын тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Тіркеу шифрларын беру үшін гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясын тіркеу"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясының тіркеу шифрін беру туралы хабарлама не дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы –Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі ас үзілісімен жүзеге асырылады. Порталдың жұмысы – техникалық жұмыстар жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш жұмыс күні аяқталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын немесе көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін, сондай-ақ еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1)заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего ввод в эксплуатацию гидротехнического сооружения, согласно форме сведений Приложения 3 к настоящим Правилам;
3) электронная копия документа, подтверждающего квалификацию сотрудников аттестуемой организации, согласно форме сведений Приложения 4 к настоящим Правилам;
4) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, установленных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 119-НҚ "Об утверждении требований, предъявляемых к организациям, аттестуемым на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36240);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги; 4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 9 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аттестация организаций
на право проведения работ
в области безопасности
гидротехнических сооружений"
Кому _______________________
____________________________
(полное наименование
государственного органа)
От_________________________
___________________________
(наименование юридического лица)
Юридический адрес
Заявителя
____________________________
____________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
___________________________
(Бизнес идентификационный номер)
Реквизиты представителя
_________________________
(бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности
____________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу провести аттестацию организации на право проведения работ в области
безопасности гидротехнических сооружений
____________________________________________________________________________
(наименование организации)
К заявлению прилагаются следующие документы:
формы сведений; копии документов, подтверждающих квалификацию сотрудников
аттестуемой организации и ввод в эксплуатацию гидротехнических сооружений.
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (должность для юридического лица)
(электронная цифровая подпись) дата подачи: дата месяц год. (электронная
цифровая подпись)
Достоверность сведений подтверждаю.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах при
оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики
Казахстан.
Приложение 10 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация декларации
безопасности гидротехнического
сооружения для присвоения
регистрационных шифров"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация декларации безопасности гидротехнического сооружения для присвоения регистрационных шифров"
Наименование государственной услуги "Регистрация декларации безопасности гидротехнического сооружения для присвоения регистрационных шифров"
1
Наименование услугодателя
Бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня с момента приема заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о присвоении регистрационного шифра декларации безопасности гидротехнического сооружения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (если заявление на оказание государственной услуги поступило за 2 (два) часа до окончания рабочего дня или после окончания рабочего дня услугодателя, а также в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, то срок начинается со следующего рабочего дня).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттаған ұйым берген гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі декларациясының сараптамалық қорытындысының электрондық көшірмесі;
3) гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясының электрондық көшірмесі;
4) Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы анықтаманы, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су кодексінің 72-бабының 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген соттың шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
11-қосымша
"Тіркеу шифрларын беру үшін
гидротехникалық
құрылысжайлардың қауіпсіздігі
декларациясын тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Кімге ______________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
Кімнен______________________
(заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берушінің заңды
мекенжайы
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй нөмірі, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Өкілдің деректемелері
___________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Сенімхат деректемелері
___________________________
(нөмірі, күні, кім берді)
Өтініш
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясын (бастапқы, кезекті)
тіркеуді жүргізуді сұраймын (керектісінің астын сызу қажет)
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздік декларациясын кезекті тіркеу жүргізілген жағдайда тіркеу шифрінің нөмірін және соңғы тіркеу жүргізілген күнді көрсету
__________________________________________________________
(тіркеу шифрінің нөмірі, күні)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына уәкілетті орган аттестаттаған ұйым берген гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясының сараптамалық қорытындысының көшірмесі;
2) гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік декларациясының көшірмесі.
Мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Басшы__________________________________________________
(тегі,аты,әкесінің аты (бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Толтыру күні: "____" __________ 20__ жыл
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 9 сәуірдегі
№ 104-НҚ Бұйрығына
12-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға
рұқсат" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидасына
4-қосымша
"Арнаулы су пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы су пайдалануға рұқсат"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алу.
2. Жерасты суларын алу.
3. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды, сондай-ақ құрылыс қызметін жүргізу кезінде дренаждық суларды немесе ілеспе алынған жерасты суларын пайдалану.
4. Тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды суларды жинақтағыштарға және жергілікті жер бедеріне ағызу.
5. Жерүсті су ағынын реттеу.
6. Арнаулы су пайдалануға рұқсатты ұзарту.
7. Арнаулы су пайдалануға рұқсатты қайта рәсімдеу.
1
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия экспертного заключения декларации безопасности гидротехнического сооружения, выданного организацией, аттестованной Комитетом по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан на право проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений;
3) электронная копия декларации безопасности гидротехнического сооружения;
4) cправка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным пунктом 4 статьи 72 Водного Кодекса Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 11 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация декларации
безопасности гидротехнического
сооружения для присвоения
регистрационных шифров"
Форма
Кому_______________________
__________________________
(полное наименование
государственного органа)
От _________________________
____________________________
(наименование юридического лица)
Юридический адрес заявителя
___________________________
(индекс, город, район, область,
улица, номер дома, телефон)
Реквизиты заявителя
___________________________
(бизнес идентификационный номер)
Реквизиты представителя
___________________________
(бизнес идентификационный номер)
Реквизиты доверенности
____________________________
(номер, дата, кем выдана)
Заявление
Прошу провести регистрацию декларации безопасности гидротехнического
сооружения (первоначальную, очередную) (нужное подчеркнуть)
__________________________________________________________________________
(наименование организации)
В случае проведения очередной регистрации декларации безопасности
гидротехнического сооружения указать номер регистрационного шифра и дату проведения
последней регистрации
_______________________________________________________________________________
(номер регистрационного шифра, дата)
К заявлению прилагаются следующие документы:
копия экспертного заключения декларации безопасности гидротехнического
сооружения, выданного организацией, аттестованной уполномоченным органом на право
проведения работ в области безопасности гидротехнических сооружений за счет средств
организации-заявителя;
копия декларации безопасности гидротехнического сооружения.
Достоверность сведений подтверждаю. Согласен на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Руководитель_________________________________________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 12 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Разрешение на специальное
водопользование"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги
"Разрешение на специальное водопользование"
Наименование государственной услуги "Разрешение на специальное водопользование"
Наименование подвидов государственной услуги:
1.Забор водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта.
2.Забор подземных вод.
3.Использование дренажных вод или попутно забранных подземных вод при проведении операций по недропользованию, а также строительной деятельности.
4.Сброс очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, недра, накопители сточных вод и на рельеф местности.
5.Регулирование поверхностного стока.
6.Продление разрешения на специальное водопользование.
7.Переоформление разрешения на специальное водопользование.
1
Наименование услугодателя
Бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов
Веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов

8) ұңғымалардағы су деңгейін өлшеуге арналған аспаптардың немесе манометрлердің (су өздігінен ағатын ұңғымалар үшін) құжаттың электрондық көшірмесі;
9) бақылау желісінің құрамы мен құрылымын көрсете отырып, жерасты суларының мониторингі бағдарламасының болуы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың электрондық көшірмесі; шығыстарды, динамикалық және статикалық деңгейлерді бақылаудың кезеңділігі мен жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісілген жер асты суларының химиялық құрамы, тәулігіне бір мың текше метрден астам көлемде жер асты суларын алу кезінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісілген жер асты суларын алу жобасының құжаттың электрондық көшірмесі;
жерүсті су ағынын реттеу кезінде қосымша мыналарды ұсынады:
10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бассейндік су инспекцияларымен гидротехникалық құрылысжай жұмысының бекітілген су режимінің электрондық көшірмесі.
Рұқсатты қайта рәсімдеу үшін:
11) заңды тұлға атауының өзгеруі және (немесе) оның орналасқан жерінің өзгеруі, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгертуі, дара кәсіпкерді қайта тіркеу туралы райстайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
Рұқсаттың мерзімін ұзарту үшін:
12) су алуды есептеу құралының болуы туралы және (немесе) олардың тексеруден өткені туралы мәліметтен тұратын құжаттың электрондық көшірмесі;
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын анықтаманы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жер үсті және (немесе) жер асты суларын алу кезінде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы, қоршаған ортаға әсері туралы декларацияның болуы туралы мәліметтер, су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын келісудің болуы, ал орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау үшін су ресурстарын алатын тұлғалар үшін – су тұтыну және су бұру көлемдерінің негіздемесі бойынша есептерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайда;

8) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии приборов для измерения уровня воды в скважинах или манометров (для самоизливающих скважин);
9) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии программы мониторинга подземных вод с указанием состава и конструкции наблюдательной сети, периодичности и порядка наблюдений за расходом, динамическим и статическим уровнями, химическим составом подземных вод, согласованной с территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр, проекта забора подземных вод, согласованного с уполномоченным органом по изучению недр при заборе подземных вод в объеме более одной тысячи кубических метров в сутки.
при регулировании поверхностного стока дополнительно представляют:
10) электронная копия утвержденного водного режима работы гидротехнического сооружения при регулировании поверхностного стока, бассейновыми водными инспекциями согласно приложения 5 к настоящим Правилам.
Для переоформления разрешения:
11) электронная копия подтверждающих документов об изменении наименования юридического лица и (или) изменение его места нахождения, изменение фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, перерегистрация индивидуального предпринимателя.
Для продления разрешения:
12) электронная копия документа, содержащего сведения о наличии средств учета забора воды и (или)поверки.
Справка о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о санитарно-эпидемиологическом заключении о соответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для хозяйственно-питьевого водоснабжения, экологического разрешения либо декларация о воздействии на окружающую среду, о расчетах удельных норм водопотребления и водоотведения, а для лиц, осуществляющих изъятие водных ресурсов для централизованного питьевого водоснабжения наличие расчетов по обоснованию объемов водопотребления и водоотведения услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;