Ерікті түрде аратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 46 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 сәуірде № 38340 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 117-бабының 5-тармағына және 129-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 46 қаулысымен
бекітілген
Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері

Об утверждении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 46. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2026 года № 38340
В соответствии c пунктом 5 статьи 117 и пунктом 4 статьи 129 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан и некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
от 3 апреля 2026 года № 46
Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері (бұдан әрі - Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 117-бабының 5-тармағына және 129-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тарату комиссиялары (бұдан әрі – тарату комиссиясы) қызметінің ерекшеліктерін айқындайды.
2. Тарату комиссиясы ерікті түрде таратылатын банктің акционерлері жалпы жиналысының шешімімен немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген рұқсатының негізінде қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына (бұдан әрі – банк) қатысты Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің уәкілетті органының шешімімен немесе тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтінішпен банктің филиалдары мен өкілдіктерін, қызметін тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын ескере отырып, банкті ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға немесе банк қызметін ерікті түрде тоқтатуға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) рұқсатын алған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей құрылады.
Тарату комиссиясының құрамын өзгерту банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің уәкілетті органының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
2-тарау. Тарату комиссияларының қызметін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3. Банктің тарату комиссиясы құрылған күннен бастап және банкті ерікті түрде тарату, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату процесі аяқталғанға дейін:
1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының органдарының және басшы қызметкерлерінің, оның ішінде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлікті басқару және міндеттемелерді өтеу жөніндегі өкілеттіктерінің, сондай-ақ олардың банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басқару жөніндегі құқықтары тоқтатылады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Особенности деятельности ликвидационных комиссий) разработаны соответствии с пунктом 5 статьи 117 и пунктом 4 статьи 129 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – ликвидационная комиссия).
2. Ликвидационная комиссия создается решением общего собрания акционеров добровольно ликвидируемого банка или решением уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан в отношении добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на основании разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, или заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству банка-нерезидента Республики Казахстан не требуется, не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней с даты получения разрешения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с учетом филиалов и представительств банка, прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Изменение состава ликвидационной комиссии осуществляется по решению общего собрания акционеров банка или решению уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 2. Требования к организации деятельности ликвидационных комиссий
3. С даты создания ликвидационной комиссии и до завершения процесса добровольной ликвидации банка, добровольного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
1) прекращаются полномочия органов и руководящих работников банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по распоряжению имуществом и погашению обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также их права по управлению банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан;

2) банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атынан немесе есебінен жүзеге асырылатын іс-әрекеттер, егер оларды тарату комиссиясының төрағасы не тарату комиссиясының мүшесі, не төраға (бұдан әрі - осы іс-қимылдарды атқаруға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат берген, тарату комиссиясында еңбек шарты немесе ақылы қызмет көрсету шарты бойынша жұмыс істейтін тұлға (бұдан әрі – тартылған тұлға) жүзеге асырған жағдайда заңды күшке ие бола алады;
3) тарату комиссиясы банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына қатысты мүліктік сипаттағы барлық талаптарды Тарату комиссияларының қызметі ерекшеліктерінің 5-тарауына және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасына сәйкес қарайды.
4. Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында банкті ерікті түрде тарату, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде шағымдарды беру тәртібін, мерзімдерін және мекенжайларын, филиалдық желісі болған кезде – филиалдардың кредиторлар өз талаптарын қоятын (мекенжайларын) көрсете отырып жариялайды.
5. Тарату комиссиясы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ісін, оның ішінде оның кредиторлармен және акционерлермен есеп айырысуын қамтамасыз етуін аяқтау үшін шаралар қабылдайды
Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясын басқарады. Тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін төрағаның тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тағайындаған орынбасары атқарады.
6. Банктің филиалдары және (немесе) өкілдіктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы болса, оларды сол жерде құрылатын тарату комиссиясының бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) таратады.
Бөлімшені тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен тағайындалған басшы тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тарату комиссиясы құрылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей басқарады.
Бөлімше басшысы өз қызметін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат негізінде жүзеге асырады.
Тарату комиссиясының бөлімшесі және оның басшысы тарату комиссиясының төрағасына есеп береді.
7. Тарату комиссиясы мүшесінің, тартылған қызметкердің немесе тартылған тұлғаның құқықтары мен міндеттері көрсетілген тұлғалардың тарату комиссиясының төрағасымен жасасқан еңбек шартында немесе ақылы қызмет көрсету шартында, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы бекіткен көрсетілген қызметкерлердің қызметтік нұсқаулықтарында айқындалады.
Жұмысқа қабылдау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен ресімделеді.

2) действия, осуществляемые от имени или за счет банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, имеют юридическую силу в случае, если они совершены председателем ликвидационной комиссии либо членом ликвидационной комиссии, либо лицом, работающим в ликвидационной комиссии по трудовому договору (далее – привлеченный работник) или договору возмездного оказания услуг (далее – привлеченное лицо), которому председателем ликвидационной комиссии выдана доверенность на совершение этих действий, оформленная в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) требования имущественного характера, относящиеся к банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан рассматриваются ликвидационной комиссией в соответствии с главой 5 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий и гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Ликвидационная комиссия публикует информацию о добровольной ликвидации банка, добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на казахском и русском языках с указанием порядка, сроков заявления претензий и адресов, при наличии филиальной сети - адресов филиалов, по которым (адресам) кредиторы предъявляют свои требования.
5. Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по обеспечению расчетов с его кредиторами и акционерами.
Ликвидационную комиссию возглавляет председатель ликвидационной комиссии. В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.
6. При наличии у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан филиалов и (или) представительств их ликвидация проводится подразделением ликвидационной комиссии, создаваемым на местах (далее – подразделение).
Подразделение возглавляет руководитель, назначенный приказом председателя ликвидационной комиссии не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты создания ликвидационной комиссии из числа членов ликвидационной комиссии.
Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, оформленной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подразделение ликвидационной комиссии и его руководитель подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
7. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, привлеченного работника или привлеченного лица определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг, заключаемых указанными лицами с председателем ликвидационной комиссии, а также в должностных инструкциях указанных лиц, утверждаемых председателем ликвидационной комиссии.
Прием на работу оформляется приказом председателя ликвидационной комиссии.

8. Тарату комиссиясының төрағасы шұғыл басшылықты жүзеге асырады, бөлімшелердің қызметін және оның басшыларының жұмысын бақылайды.
9. Банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы ерікті түрде тарату рәсімі жартыжылдыққа бөліне отырып бір жылға жасалатын және тарату комиссиясы құрылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде және кейіннен жоспарланған кезеңнің алдындағы айдың 10 (онынан) кешіктірмей уәкілетті органға мәлімет үшін ұсынылатын, тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Тарату комиссиясы жұмыс жоспарының орындалуы туралы ақпаратты жартыжылдық қорытындылары бойынша уәкілетті органға ұсынады.
Жұмыс жоспарында белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілген жазбаша түсіндіруді ұсынады.
10. Тарату комиссиясы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атынан әрекет етеді және банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын тарату рәсімін ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша шешімдер қабылдау кезінде дербес бола алады.
11. Құрылған күннен бастап тарату комиссиясы:
1) бірінші жұмыс күні:
кассаны түгендеуді жүргізеді, ақша қалдығын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ағымдағы шотына аударады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне және (немесе) банктің банк шоттары бар екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына (бұдан әрі – № 207 Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қою үлгілері бар жаңа құжатты ұсынады;
уәкілетті органға банкті ерікті тарату туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімін немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің уәкілетті органының Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімін ұсынады;
2) 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей банктің басшылығынан банктің құқық белгілеуші құжаттарын, мөрлерін (бар болса), мөртабандарын, ақпараттың электрондық тасымалдағыштарын, бағдарламалық қамтамасыз етуді, банктің бланкілерін және басқа да құжаттарын, құжаттар мен құндылықтарды қабылдау-өткізу туралы қажетті актілерді жасай отырып, қабылдайды;
3) 10 (он) жұмыс күні ішінде:
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шоттарын салыстырып тексереді, оларды жабады және теңгемен және шетел валютасымен ағымдағы шоттарды ашады;
қабылдау-өткізу актісі бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтерін, оның ішінде мүлкін қабылдайды;
уәкілетті органның банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын ерікті түрде таратуға, банктің қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы шешімінің, акционерлердің жалпы жиналысының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің уәкілетті органының тарату комиссиясын құру туралы шешімінің көшірмелерін көруге қолжетімді жерде орналастырады;

8. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство, контролирует деятельность подразделений и работу его руководителей.
9. Процедура добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии, который составляется на год с разбивкой на полугодия и представляется для сведения в уполномоченный орган в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты создания ликвидационной комиссии и в последующем не позднее 10 (десятого) числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Информация об исполнении плана работы представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган по итогам полугодия.
При нарушении сроков, установленных планом работы, ликвидационная комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней представляет в уполномоченный орган письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов.
10. Ликвидационная комиссия действует от имени банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и самостоятельна при принятии решений по вопросам организации и проведения процедуры ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. С даты создания ликвидационная комиссия:
1) в первый рабочий день:
проводит ревизию кассы, остаток денег зачисляет на текущий счет банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
представляет в Национальный Банк Республики Казахстан и (или) банки второго уровня, в которых имеются банковские счета банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, новый документ с образцами подписей по форме согласно приложению 3 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) (далее – Правила № 207);
представляет в уполномоченный орган решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка или решение уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) не позднее 3 (трех) рабочих дней принимает от руководства банка правоустанавливающие документы банка, печати (при наличии), штампы, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы банка с составлением необходимых актов о приеме-передаче документов и ценностей;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней:
проводит сверку счетов банка, закрывает их и открывает текущие счета банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в тенге и иностранной валюте;
принимает по акту приема-передачи активы, в том числе имущество банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
размещает копии решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка, добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, решения общего собрания акционеров или уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан о создании ликвидационной комиссии в месте, доступном для обозрения;

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген, "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының баланстық және баланстан тыс шоттарында тарату комиссиясы құрылған күні автоматтандырылған есепке алу жүйесінің немесе деректерді өңдеу орталығының (сервердің) деректерін жеке электрондық тасығышқа (резервтік көшірмелерге) көшіре отырып, қалдықтар туралы есепті басып шығарады. Бұл ақпарат электрондық түрде болмаған жағдайда қолда бар қағаз тасымалдағыштағы ақпарат негізге алынады;
толық материалдық жауапкершілігі бар адамдар, оның ішінде банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының бухгалтерлік есебін жүргізудің және қаржылық және өзге есептілігін өңдеудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне немесе деректерді өңдеу орталығына (серверге) кіруге рұқсаты бар адамдар тобын айқындайды;
4) 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлерімен, қажет болған кезде өзге де қызметкерлерімен еңбек шартын бұзады;
өз функциялары мен міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін адамдармен еңбек шарттарын немесе ақылы қызмет көрсету шарттарын жасайды;
кредиторлардың тізімін жасайды, қолда бар құжаттар бойынша олардың мекенжайларын анықтайды және талдамалық есепке алу деректерімен салыстырып тексереді;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының әрбір кредиторын банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын ерікті тарату туралы жазбаша хабардар етеді;
банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалында кредиторлар туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қолда бар деректемелерді және банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы кредиторларын жазбаша хабардар ету мүмкіндігінің болмау себептерін көрсете отырып акт жасайды;
5) банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын ерікті түрде таратудың бүкіл кезеңінде:
банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы кредиторлары талаптарының заңдылығын айқындайды және оларды банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бекітілген аралық тарату балансына және кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес қанағаттандырады;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтерін айқындайды;
банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын тарату мақсаттарына сәйкес оның активтеріне иелік етеді;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының құжаттарын және мүлкін, бағдарламалық қамтылымын және ақпараттың электрондық тасымалдағыштарын, сондай-ақ банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басқа ақпаратын сақтау жөнінде шаралар қабылдайды;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының дебиторларынан берешекті алу шараларын қабылдайды;
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атынан талап қояды және сотта мүддесін білдіреді;

распечатывает отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37562), имеющиеся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии, с копированием данных учетной автоматизированной системы или центра обработки данных (сервера) на отдельный электронный носитель (резервные копии). При отсутствии данной информации в электронном виде за основу берется информация, имеющаяся на бумажном носителе;
определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или центру обработки данных (серверу);
4) в течение 30 (тридцати) рабочих дней:
расторгает трудовой договор с руководящими, а при необходимости и иными работниками банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
заключает с лицами трудовые договоры или договоры возмездного оказания услуг для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей;
составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
письменно уведомляет каждого кредитора банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в случае отсутствия в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления кредиторов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) в течение всего периода добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан:
определяет правомерность требований кредиторов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестром требований кредиторов;
выявляет активы банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
распоряжается активами банка в соответствии с целями его ликвидации;
принимает меры по сохранности документов и имущества банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
принимает меры к получению задолженности с дебиторов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
предъявляет требования и выступает в суде от имени банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;

6) кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін мүліктің жеткіліксіз болу фактісі анықталған жағдайда тарату комиссиясы немесе уәкілетті орган Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарын ескере отырып сотқа банкті банкрот деп тану туралы өтініш береді.
12. Тарату комиссиясы мүшелері мен қызметкерлері тарапынан Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, тарату комиссиясының төрағасы Қазақстан Республикасының азаматтық сот ісін жүргізу, қылмыстық сот ісін жүргізу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бір мезгілде уәкілетті органға хабарлай отырып, құқық қорғау органдарына немесе сотқа жүгінеді.
13. Тарату комиссиясы сақталуға тиіс, оның ішінде тарату комиссиясының қызметіне байланысты құжаттарды архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес есепке алуды, ресімдеуді және сақтауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына қойылатын барлық талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Тарату комиссияларының тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту ерекшеліктері мен тәртібі
14. Банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын ерікті түрде таратуға байланысты барлық шығыстар осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
15. Тарату өндірісімен байланысты, оның ішінде тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге байланысты шығыстар кезектен тыс және тұрақты жүргізіледі.
16. Тарату массасын жұмсау мақсатты пайдалану бойынша жүзеге асырылады. Тарату шығыстарына қаражатты резервтеу 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
17. Тарату шығыстарының сметасы бекітілгенге дейін тарату комиссиясының бірінші кезектегі іс-шараларды өткізуіне байланысты шығыстарды жүзеге асыруы мынадай шығындар баптары бойынша жүргізіледі:
1) банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ерікті түрде тарату туралы хабарландыруды жариялау бойынша қызмет;
2) байланыс қызметтері (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшін абоненттік төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, пошта және анықтамалық қызмет бойынша шығыстар, интернет-ресурстарды пайдаланғаны үшін шығыстар);
3) коммуналдық қызметтер;
4) қол қою үлгілері бар құжаттарды нотариатта куәландыру бойынша қызметтер.
18. Тарату комиссиясы банктің тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және кредиторлар комитеті банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату шығыстарының сметасын бекіту кезінде нақтылық, негізділік, орындылық және тарату шығыстарының дәйектілік қағидаттарын басшылыққа алады.
Тарату шығыстарының нақтылық қағидаты тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының нақты қаржылық жағдайын, оның ішінде кредиторлар алдындағы берешек көлемін негізге алу қажеттілігін білдіреді.
Тарату шығыстарының негізділік қағидаты тарату өндірісінің белгілі бір кезеңінде болжанатын шығындардың объективтік қажеттілігі деп түсініледі.
Тарату шығыстарының орындылық қағидаты тарату комиссиясы жұмсаған шығындар қойылған мақсатқа сәйкес келетінін, яғни тарату өндірісін және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиторларымен және акционерлерімен есеп айырысуды аяқтауға бағытталғандығын білдіреді.
Тарату шығыстарының дәйектілік қағидаты тарату комиссиясының жұмсалған шығындарды құжаттық растауын білдіреді.

6) при установлении факта недостаточности имущества для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме ликвидационная комиссия или уполномоченный орган подает в суд заявление о признании банка банкротом с учетом требований банковского законодательства Республики Казахстан.
12. При выявлении фактов нарушения законодательства Республики Казахстан со стороны членов и работников ликвидационной комиссии председатель ликвидационной комиссии обращается в правоохранительные органы или суд в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о гражданском судопроизводстве, уголовном судопроизводстве и об административных правонарушениях, с одновременном уведомлением уполномоченного органа.
13. Ликвидационная комиссия обеспечивает выполнение всех требований, предъявляемых к банкам второго уровня, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан по вопросам обеспечения учета, оформления и сохранности документов, подлежащих хранению, в том числе связанных с деятельностью ликвидационной комиссии в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного органа в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления.
Глава 3. Особенности и порядок формирования и утверждения ликвидационными комиссиями сметы ликвидационных расходов
14. Все расходы, связанные с добровольной ликвидацией банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств этого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
15. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии производятся вне очереди и постоянно.
16. Расходование ликвидационной массы осуществляется по целевому назначению. Резервирование денег на ликвидационные расходы осуществляется на срок не более 3 (трех) месяцев.
17. До утверждения сметы ликвидационных расходов осуществление ликвидационной комиссией расходов, связанных с проведением ею первоочередных мероприятий, производится по следующим статьям затрат:
1) услуги по публикации объявления о добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб, расходы за пользование интернет-ресурсами);
3) коммунальные услуги;
4) услуги по нотариальному удостоверению документов с образцами подписей.
18. Ликвидационная комиссия при формировании и комитет кредиторов при утверждении сметы ликвидационных расходов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов означает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Принцип обоснованности ликвидационных расходов означает объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности ликвидационных расходов означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и расчеты с кредиторами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных затрат.

19. Тарату шығыстарының сметасын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктеріне 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ол құрылғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жасайды.
Кредиторлар комитеті құрылғанға дейін тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Тарату комиссиясының төрағасы және кредиторлар комитеті тарату шығыстары сметасының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
20. Кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстарының сметасына тарату комиссиясының төрағасы енгізетін өзгерістер мен толықтыруларды кредиторлар комитеті алдын ала бекітеді.
21. Егер тарату комиссиясының төрағасы бекіткен тарату шығыстары алдыңғы кезеңде (айда, тоқсанда) жүзеге асырылмаса және оларды жоспарлы кезеңде жүзеге асыру қажеттілігі болса, көрсетілген шығыстар жоспарланып отырған кезеңнің тарату шығыстарының сметасына енгізілуге тиіс.
22. Тарату комиссиясының Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктерінің 18-тармағында көрсетілген тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру қағидаттарын сақтауы көрсетілетін түсіндірме жазбаны және жоспарланған (жұмсалған) шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбауы кредиторлар комитетінің тарату шығыстарының сметасын бекітуден бас тартуы үшін негіздемелер болып табылады.
23. Басқа бап бойынша үнемдеу есебінен шығындардың бір бабы бойынша артық жұмсауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының шығыстарын бекіткенге дейін оны жүзеге асыруға жол берілмейді.
24. Есептілікті жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңгемен белгіленеді.
25. Сметаға тарату комиссиясының төрағасы (ол болмаған кезеңде оның орынбасары), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
26. Тарату шығыстарының сметасында мынадай шығындар баптары көзделеді:
1) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
2) бюджетке аударымдар бойынша шығыстар;
3) әкімшілік шығыстар;
4) тауар-материалдық құндылықтарды иелену шығыстары;
5) іссапар шығыстары;
6) көзделмеген шығыстар;
7) басқа да шығыстар.
27. Еңбекке ақы төлеу шығыстары мынадай шығындарды көздейді: тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің сыйақысын төлеу, еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін тарату комиссиясының тартылған қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу, таратылатын банктің жұмыс істеп тұрған филиалдары мен өкілдіктерін, жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын есептегенде, күнделікті негізде орындалатын және ай сайын төленетін өтеулі қызметтер көрсету шарттары бойынша қызметтер көрсететін тартылған тұлғалардың жұмысына ақы төлеу.
Қызметкерлердің еңбегіне, сондай-ақ орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге ақы төлеу шығыстарының бабы тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптастырылады.
Штат кестесіне еңбек шарттары және өтеулі қызметтер көрсету шарттары бойынша жұмыс істейтін адамдар, сондай-ақ таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиторлар комитетімен жасалған келісімде белгіленген сыйақы мөлшерімен тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері енгізіледі.

19. Смета ликвидационных расходов по форме согласно приложению 1 к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий составляется ликвидационной комиссией банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 10 (десяти) календарных дней после дня ее создания.
До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов утверждается председателем ликвидационной комиссии.
Контроль за исполнением сметы ликвидационных расходов осуществляют председатель ликвидационной комиссии и комитет кредиторов.
20. Изменения и дополнения, вносимые председателем ликвидационной комиссии в утвержденную комитетом кредиторов смету ликвидационных расходов, предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
21. В случае, если утвержденные председателем ликвидационной комиссии ликвидационные расходы не были осуществлены в предыдущем периоде (месяце, квартале), и имеется необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы подлежат включению в смету ликвидационных расходов к планируемому периоду.
22. Основаниями отказа в утверждении комитетом кредиторов сметы ликвидационных расходов являются непредставление пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, указанных в пункте 18 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий, и документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
23. Не допускается осуществление перерасхода по одной статье затрат за счет экономии по другой статье.
Не допускается осуществление расходов ликвидационной комиссией до ее утверждения председателем ликвидационной комиссии.
24. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тенге.
25. Смету подписывает председатель ликвидационной комиссии (на период его отсутствия – заместитель), главный бухгалтер и исполнитель.
26. В смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы на оплату труда;
2) расходы по отчислениям в бюджет;
3) административные расходы;
4) расходы на приобретение товарно-материальных ценностей;
5) командировочные расходы;
6) непредвиденные расходы;
7) прочие расходы.
27. Расходы на оплату труда предусматривают следующие затраты: оплата вознаграждения председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, оплата работы привлеченных лиц, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг, выполняемой на ежедневной основе и оплачиваемой ежемесячно, с учетом имеющихся филиалов и представительств ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Статья расходов на оплату труда персонала, а также за выполненные работы, оказанные услуги формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии.
В штатное расписание включаются лица, работающие по трудовым договорам и договорам возмездного оказания услуг, а также председатель и члены ликвидационной комиссии с размером вознаграждения, установленным в соглашении, заключенным с комитетом кредиторов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.

28. Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасы салық заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
29. Әкімшілік шығыстар тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге бағытталған шығындарды көздейді.
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу тұрақты және (немесе) біржолғы сипатта болады.
30. Ағымдағы қажеттіліктерді қанағаттандыруға және ең төменгі рұқсат етілген қорды құруға бағытталған тауарлық-материалдық құндылықтарды иелену шығыстары:
1) кеңсе жабдықтарын жұмыс жағдайында ұстауға;
2) көлік құралдарын ұстауға;
3) үй-жайларды ұстауға;
4) қағаз және бланк өнімдерін сатып алуға;
5) кеңсе тауарларын сатып алуға;
6) жанар-жағармай материалдарын сатып алуға арналған.
Тарату комиссиялары түрлі қызметтер мен тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алуға арналған шығыстар сметасына енгізген кезде есеп айырысулар осы өңірде белгіленген тарифтер мен орташа нарықтық бағалар негізінде жүргізіледі.
Қызметті қамтамасыз ету және функцияларды орындау үшін тарату комиссиясы үстем немесе монополиялық жағдайдағы нарық субъектісін қоспағанда, қызметтерді жеткізушіні таңдауды жүзеге асырады.
31. Қызметтерді жеткізушіні таңдау қызмет көрсетудің практикалық тәжірибесі, өңірлерде филиалдардың, мамандардың болуы ескеріле отырып, баға ұсыныстарын сұрау жолымен жүзеге асырылады.
32. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің іссапарларға шығу шығыстары тарату шығыстарының сметасында көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
33. Басқа шығыстар шығыстар сметасында көзделмеген өзге де шығындарды қамтиды.
"Өзге шығыстар" шығындар бабы бойынша шығыстардың басқа бабы бойынша артық шығыстарға байланысты шығыстар, сондай-ақ келісу не бекіту Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қажеттіліктерге арналған шығыстар жүзеге асырылмайды.
34. Тарату комиссиясының жоспарланған және жүргізілген шығыстары шарттармен, шот-фактуралармен, чектермен және өзге де құжаттармен расталады.
4-тарау. Тарату комиссияларының кассада қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргізу қағидаларын орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ қолма-қол ақшаны тарату комиссиясының ағымдағы шотына тапсыру мерзімдерін қамтамасыз ету жөніндегі талаптар
35. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясының кассасына түскен ақшаның уақтылы кіріске алынуын бақылауды, сондай-ақ қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуді тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтер, тарату комиссиясының кассирі, бөлімшелерде – бөлімшенің тарату комиссиясы бөлімшесінің басшысы, бухгалтері мен кассирі жүзеге асырады.
36.Тарату комиссиясының қолма-қол ақшамен операцияларды орындайтын, сондай-ақ өзге де құндылықтарға қол жеткізе алатын қызметкерімен толық материалдық жауапкершілік туралы шарт жасалады.

28. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
29. Административные расходы предусматривают затраты, направленные на обеспечение деятельности ликвидационной комиссии.
Оплата за работы и услуги носят постоянный и (или) разовый характеры.
30. Расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, направленные на удовлетворение текущих нужд и создание минимально допустимого запаса, предназначены для:
1) содержания офисного оборудования в рабочем состоянии;
2) содержания транспортных средств;
3) содержания помещений;
4) приобретения бумажной и бланочной продукции;
5) приобретения канцелярских товаров;
6) приобретения горюче-смазочных материалов.
При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных ценностей ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в данном регионе.
Для обеспечения деятельности и выполнения функций ликвидационной комиссией осуществляется выбор поставщика услуг, за исключением субъекта рынка, занимающего доминирующее или монопольное положение.
31. Выбор поставщика услуг осуществляется путем запроса ценовых предложений с учетом практического опыта оказания услуг, наличия филиалов, специалистов в регионах.
32. Расходы по выезду работников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.
33. Прочие расходы включают иные затраты, не предусмотренные сметой расходов.
По статье затрат "Прочие расходы" не осуществляются расходы в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходы на нужды, согласование либо утверждение которых осуществляется в порядке, установленном Особенностями деятельности ликвидационных комиссий.
34. Планируемые и произведенные расходы ликвидационной комиссии подтверждаются договорами, счетами-фактурами, чеками и иными документами.
Глава 4. Требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии
35. Контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также обеспечение сохранности наличных денег и ценностей осуществляют председатель ликвидационной комиссии, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, в подразделениях – руководитель подразделения ликвидационной комиссии, бухгалтер и кассир подразделения.
36. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.

37. Тарату комиссиясының кассасында (бұдан әрі – касса) жасалатын қолма-қол ақшамен жасалатын операцияларды есепке алу "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
38.Қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтауды, сондай-ақ кассалық операциялар мен құжаттарды жүргізуді тарату комиссиясы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) белгіленген және банкті ерікті түрде тарату процесіне сәйкес келу бөлігінде банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына қолданылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырады.
39. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимиті тарату комиссиясының бас кеңсесінде 2 500 000 (екі миллион бес жүз мың) теңгеден, бөлімшеде 600 000 (алты жүз мың) теңгеден аспайды. Осы тармақтың талабы шетел валютасының төлемге жатпайтын және (немесе) айналысқа жарамсыз банкноттарына қолданылмайды.
40. Күнделікті лимит сомасынан асып кеткен жағдайда, тарату комиссиясының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарынан, екінші деңгейдегі банктерден, мүлікті өткізуден, дебиторлық берешекті өндіруден алынған қолма-қол ақшаны сақтауы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызмет көрсететін филиалында немесе екінші деңгейдегі банкте ақшаны алған күнді есептемегенде, кемінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Қолма-қол ақша оларды сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күні тарату комиссиясының ағымдағы шотына есептеледі.
41. Қолма-қол ақша тарату комиссиясының қызметкерлеріне тарату өндірісіне байланысты мақсаттарға есепке беріледі.
42. Банктің ағымдағы шоттары теңгемен және қажет болған жағдайда банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бас кеңсесінің орналасқан жері бойынша шетел валютасында ашылады.
43. Кассаның лимитін қоспағанда, банктің, оның ішінде банктің филиалдарының немесе өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының барлық ақшасы банктің бас кеңсесінің ағымдағы шотына есептеледі.

37. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе ликвидационной комиссии (далее – касса), осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
38. Хранение наличных денег и ценностей, а также ведение кассовых операций и документов осуществляются ликвидационной комиссией в соответствии с требованиями, установленными Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680), и применяемыми к банку в части, соответствующей процессу добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
39. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе не превышает 2 500 000 (два миллиона пятьсот тысяч) тенге в головном офисе ликвидационной комиссии, 600 000 (шестьсот тысяч) тенге в подразделении. Требование настоящего пункта не распространяется на неплатежные и (или) негодные к обращению банкноты иностранной валюты.
40. При превышении суммы ежедневного лимита хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных от филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности, осуществляется не более 3 (трех) рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем филиале Национального Банка Республики Казахстан или банке второго уровня. Наличные деньги зачисляются на текущий счет ликвидационной комиссии на следующий день после окончания срока их хранения.
41. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
42. Текущие счета банка открываются в тенге и при необходимости в иностранной валюте по месту нахождения головного офиса банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
43. Все деньги банка, за исключением лимита кассы, в том числе филиалов либо представительств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, зачисляются на текущий счет головного офиса банка.

44. Банктің тарату комиссиясының бөлімшелері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары арқылы тарату комиссиясы бөлімшелерінің кассасы арқылы банктің бас офисіне келіп түсетін ақшаны есептейді, және тарату шығыстарын, сондай-ақ кредиторлармен есеп айырысу үшін банктің бас офисінің тарату комиссиясынан ақша алады.
45. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары банктің тарату комиссиясынан қабылданған шетел валютасын тозу дәрежесі бойынша сұрыптау және түпнұсқалығын және төлемін тексеру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына жібереді, кейіннен ақшаны банктің тарату комиссиясының ағымдағы шотына есептейді. Банктің тарату комиссиясының ағымдағы шотынан шетел валютасын беру қолма-қол ақшасыз тәртіпте жүзеге асырылады. Егер сұрыптау барысында төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналымға жарамсыз шетел валютасы анықталса банктің тарату комиссиясы оны екінші деңгейдегі банктер немесе Ұлттық пошта операторы арқылы сатады немесе айырбастайды.
46. Банкті және оның филиалдарын (өкілдіктерін) таратуды аяқтаған соң тарату комиссиясы банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының ағымдағы шоттарын №207 Қағидаларда белгіленген тәртіп бойынша жабады.
47. Таратылған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалына берешегі жоқ жеке немесе заңды тұлғаның жазбаша сұратуы бойынша тарату комиссиясы сұрату келіп түскен күннен бастап 3 (үш) банктік күннің ішінде банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын клиенттерінің банктік шоттарына ерікті түрде таратылу процесі басталғаннан кейін келіп түскен (келіп түсетін) немесе бұрын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттері болып табылған адамдардың жабық шоттарына келіп түскен ақшаны қайтарады.
5-тарау. Тарату комиссияларының банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы активтерін басқаруы және кредиторлардың шағым-талаптарын (өтініштерін) қарауы бойынша қойылатын талаптар
48. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы активтеріне банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының меншікті мүлкі, жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар, сондай-ақ банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басқа да талаптар кіреді және олар тарату массасын қалыптастыру үшін негіз болып табылады.
49. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы құрылған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы қызметкерлерінің қатысуымен банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлкін (активтерін), жеке шоттарын, кредиттік және өзге де шарттарды түгендеуді, сондай-ақ баланс шоттарының және меморандум шоттарының барлық қалдықтарын салыстырып тексеруді жүргізеді. Түгендеудің қорытындысы бойынша акт жасалады.
Бухгалтерлік есеп деректерінің дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында тарату комиссиясы түгендеуді жылына кемінде 1 (бір) рет, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндетті түрде:
материалдық жауапты және лауазымды адамдар, оның ішінде тарату комиссиясының төрағасы және (немесе) бас бухгалтері ауысқан кезде;
қымқыру немесе асыра пайдалану, сондай-ақ мүліктің бүліну фактілері анықталған кезде;
дүлей және өзге де зілза, өрт, апаттар, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда жүргізеді.

44. Подразделения ликвидационной комиссии банка через филиалы Национального Банка Республики Казахстан зачисляют деньги, поступающие через кассу подразделения ликвидационной комиссии в головной офис банка, и получают деньги от ликвидационной комиссии головного офиса банка для осуществления ликвидационных расходов, а также осуществления расчетов с кредиторами.
45. Филиалы Национального Банка Республики Казахстан отправляют иностранную валюту, принятую от ликвидационной комиссии банка, в Центр кассовых операций и хранения ценностей Национального Банка Республики Казахстан для проведения сортировки по степени износа и проверки на предмет подлинности и платежности с последующим зачислением денег на текущий счет ликвидационной комиссии банка. Выдача иностранной валюты с текущего счета ликвидационной комиссии банка осуществляется в безналичном порядке. В случае выявления в процессе сортировки неплатежной, а также негодной к обращению иностранной валюты, ликвидационная комиссия банка продает либо обменивает ее через банки второго уровня или Национального оператора почты.
46. При завершении ликвидации банка и его филиалов (представительств) ликвидационная комиссия банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан закрывает текущие счета банка в порядке, установленном Правилами № 207.
47. По письменному запросу физического или юридического лица, не имеющего задолженности перед ликвидируемым банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, ликвидационной комиссией в течение 3 (трех) банковских дней со дня поступления запроса осуществляется возврат денег, поступивших (поступающих) после начала процесса добровольной ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, на банковские счета его клиентов или на закрытые счета лиц, ранее являвшихся клиентами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 5. Требования по распоряжению ликвидационными комиссиями активами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и рассмотрению претензий (заявлений) кредиторов
48. Активы банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан включают в себя собственное имущество банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, займы, предоставленные физическим и юридическим лицам, а также другие требования банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и образуют основу для формирования ликвидационной массы.
49. Ликвидационная комиссия банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с даты ее создания проводит инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, договоров банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием работников банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. По результатам инвентаризации составляется акт.
В целях обеспечения достоверности данных бухгалтерского учета инвентаризация проводится ликвидационной комиссией не реже 1 (одного) раза в год, а также в обязательном порядке в следующих случаях:
при смене материально ответственных и должностных лиц, в том числе председателя и (или) главного бухгалтера ликвидационной комиссии;
при установлении фактов хищения или злоупотреблений, а также порчи имущества;
в случае стихийных и иных бедствий, пожара, аварии, а также при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.

50. Кредиттік құжаттама, оның ішінде банктік қарыз шарттары және кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты өзге де шарттар қолда бар құжаттарды қоса бере отырып сипатталуға және одан кейін тіркеу журналымен (есеп кітабымен) салыстырып тексерілуге тиіс. Айырмашылық анықталған кезде не құжаттар болмағанда себептері көрсетіліп акт жасалады.
51. Банктер туралы заңның 116-бабының 2-тармағында көрсетілген активтерді қоспағанда, банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының түгендеу арқылы анықталған барлық активтері мен талаптары тарату конкурстық массасына енгізілуге тиіс. Банктің балансына, таратудың басында Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепке енгізілмеген және түгендеу барысында анықталған активтер банктің аралық тарату балансында, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының таратылуы туралы есепте көрсетіледі.
52. Түгендеу барысында анықталған мүліктің жетіспеушілігі банктің аралық тарату балансына, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есебіне енгізіледі және жеке шотта есепке алынады.
53. Банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақша кредиторлардың талаптарын қанағаттандыруға жеткіліксіз болған жағдайда, тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіпте және кредиторлар комитеті бекіткен мүлікті сату жоспарына сәйкес мүлікті сатады. Кредиторлар комитеті болмаған кезде мүлікті сату жоспарын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы акционерлерінің жалпы жиналысында келісім бойынша тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Ғимараттар мен үйлер, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басқа да жылжымайтын мүлік объектілері, олардың құнына қарамастан, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 910 және 916-баптарында көзделген тәртіпте тек аукцион арқылы сатылады.
54. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлкін өткізу жоспарын тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
55. Бекітілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлкін өткізу жоспары уәкілетті органға ол бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мәлімет үшін жіберіледі.
56. Тарату комиссиясы таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлкін мынадай:

50. Документация по кредитованию, в том числе договоры банковского займа и иные договоры, связанные с исполнением обязательств по договору о предоставлении кредита, подлежат описанию с приложением имеющихся документов и последующей сверке с журналами регистрации (книгами учета). При выявлении расхождений либо отсутствии документов составляется акт с указанием причин.
51. Все активы и права требования банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную конкурсную массу, за исключением активов и прав требования, указанных в пункте 2 статьи 116 Закона о банках. Активы, не включенные в баланс банка, отчет об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на начало ликвидации и выявленные в ходе инвентаризации, отражаются в промежуточном ликвидационном балансе банка, отчете о ликвидации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
52. Недостача имущества, выявленная в ходе инвентаризации, включается в промежуточный ликвидационный баланс банка, отчет об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и учитывается на отдельном счете.
53. При недостаточности денег, находящихся в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан для удовлетворения требований кредиторов, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным председателем ликвидационной комиссии по согласованию с комитетом кредиторов банка. При отсутствии комитета кредиторов план реализации имущества утверждается председателем ликвидационной комиссии по согласованию с общим собранием акционеров банка, банка-нерезидента Республики Казахстан.
Здания и сооружения, иные объекты недвижимости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан независимо от их стоимости подлежат реализации только через аукцион в порядке, предусмотренном статьями 910 и 916 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
54. План реализации имущества банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан утверждается председателем ликвидационной комиссии.
55. Утвержденный план реализации имущества банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан направляется для сведения в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты его утверждения.
56. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, исходя из следующих условий и целей:

1) сатылатын мүлікке осы өңірдегі мүліктің ұқсас түріне нарық бағасынан кем емес баға белгілеу;
2) мүлікті мүмкіндігінше неғұрлым жоғары бағамен өткізу;
3) мүлікті сатудан болатын шығынды азайту талаптары мен мақсаттарына қарай сатады.
57. Тарату комиссиясы берілген қарыздар бойынша кредиттік шарттарды өтеудің нақтылығы мен перспективалары, банктіңғ Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының борышкерлердің мүліктік жағдайы нысанасына талдау жасайды және кредиттік пакетті қалыптастырады. Кредиттік пакетті иеліктен шығару немесе ол бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру туралы шешім кредиторлар комитетінің отырысында қабылданады. Кредиторлар комитеті болмаған кезде кредиттік пакетті иеліктен шығару немесе ол бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру туралы шешімді банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының акционерлерінің жалпы отырысында келісім бойынша тарату комиссиясының төрағасы қабылдайды.
58. Таратылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиторларының талаптарын қою мерзімі туралы хабарландыру жарияланған сәттен бастап кемінде екі айды құрайды.
59. Кредиторлардың талаптары негізгі борыштың, сыйақының, айыпақының және өзге де айыппұл санкцияларының, талаптың негіздемесі мен мөлшерін растайтын құжаттарды қоса бере отырып залалдардың мөлшері туралы мәліметтерді (жеке тұлғалар үшін - жеке куәлік, олардың мүдделерін басқа адамдар білдірген кезде - сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесі, заңды күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері және басқа құжаттар).
60. Кредитордың талабын тарату комиссиясы оны алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қарауға тиіс.
61. Кредитордың заңды немесе жеке тұлғаның талаптарын қарау кезінде тарату комиссиясы қойылған талаптың негізділігін тексереді.
62. Тарату комиссиясының кредиторлардың талаптарын қарау нәтижелері кредиторларға жазбаша нысанда жеткізіледі, онда:
1) кредитор мен тарату комиссиясы талабының толық атауы, пошта деректемелері, оған жауап берілетін кредитор талабының күні мен нөмірі жіберіледі;
2) кредитордың талабын толық мойындаған кезде - кредитордың осы талабына сәйкес келетін танылған сома және кезектілік;
3) кредитордың талабы толық немесе ішінара қабылданбаған кезде -кредитордың талабынан бас тартуды негіздейтін нормативтік құқықтық актілер мен құжаттарға сілтеме жасай отырып, ауытқу себептері көрсетіледі.
63. Кредитордың талабы толық немесе ішінара қабылданбаған жағдайда, өтініш берушіге кредитордың талабымен алынған құжаттар қайтарылады, сондай-ақ егер өтініш берушіде олар болмаса, кредитордың талабынан бас тартуды негіздейтін құжаттар жіберіледі.
Кредитордың растайтын құжаттарды ұсынбауына байланысты тарату комиссиясының кредитордың талаптарын қабылдамауы кредитордың талаптарын қабылдау үшін белгіленген мерзім шегінде кредитордың талап етуімен және талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, кредитордың тарату комиссиясына қайта жүгінуіне кедергі келтірмейді.

1) установления цен на реализуемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
57. Ликвидационная комиссия анализирует документацию по кредитованию по выданным займам на предмет реальности и перспектив погашения, имущественного положения должников банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и формирует кредитный пакет. Решение об отчуждении или уступке прав (требований) по кредитному пакету принимается на заседании комитета кредиторов. При отсутствии комитета кредиторов решение об отчуждении или уступке прав (требований) по кредитному пакету принимается председателем ликвидационной комиссии по согласованию с общим собранием акционеров банка, банка-нерезидента Республики Казахстан.
58. Срок для предъявления требований кредиторов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан составляет не менее двух месяцев с момента публикации объявления о ликвидации.
59. Требования кредиторов содержат сведения о размере основного долга, вознаграждения, неустойки и иных штрафных санкций, убытков с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (для физических лиц - удостоверение личности, при представлении их интересов другими лицами - нотариально заверенная копия доверенности, вступившие в законную силу решения судов, копии договоров и другие документы).
60. Требование кредитора подлежит рассмотрению ликвидационной комиссией в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня его получения.
61. При рассмотрении требования кредитора юридического или физического лица ликвидационная комиссия проверяет обоснованность предъявленного требования.
62. Результаты рассмотрения ликвидационной комиссией требований кредиторов доводятся до кредиторов в письменной форме, в которых указывается:
1) полное наименование, почтовые реквизиты требования кредитора и ликвидационной комиссии, которая направляет ответ, дата и номер требования кредитора, на который дается ответ;
2) при признании требования кредитора полностью - признанная сумма и очередность, соответствующая данному требованию кредитора;
3) при отклонении требования кредитора полностью или частично - мотивы отклонения со ссылкой на нормативные правовые акты и документы, обосновывающие отклонение требования кредитора.
63. В случае, когда требование кредитора отклонено полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с требованием кредитора, а также направляются документы, обосновывающие отклонение требования кредитора, если их нет у заявителя.
Отклонение ликвидационной комиссией требования кредитора в связи с непредставлением кредитором подтверждающих документов не препятствует повторному обращению кредитора в ликвидационную комиссию с требованием кредитора и приложением требуемых документов в пределах срока, установленного для приема требований кредиторов.

64. Кредиторға жауап тапсырысты немесе бағалы хатпен, оның жіберілуін тіркеуді қамтамасыз ететін басқа байланыс құралдарымен, оның ішінде электрондық пошта арқылы жіберіледі.
65. Осы тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінің 58, 60-тармақтарында белгіленген кредиторлар талаптарының өтініштерін ұсыну және қарау үшін көзделген мерзімдер өткеннен кейін тарату комиссиясы 30 (отыз) жұмыс күні ішінде кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастырады, активтер мен міндеттемелерді жүргізілген түгендеу нәтижелерін ескере отырып, таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының аралық тарату балансын немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын активтері мен міндеттемелері туралы есепті жасайды, онда таратылатын банк мүлкінің құрамы, кредиторлар мәлімдеген талаптардың тізбесі, оларды қарау нәтижелері және кредиторлар талап етпеген берешек туралы мәліметтер болады.
66. Егер кредитор таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бір мезгілде дебиторы болып табылған жағдайда, тарату комиссиясы банктің аралық тарату балансы немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есебі бекітілгенге дейін кредитор мен дебитордың бір тұлғада сәйкес келуіне байланысты өзара талаптарды есепке алуды жүргізу туралы мәселені қарайды және банктің немесе дебитордың аралық тарату балансына Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепте пайда болған айырма сомасын қосады.
Кредитор мен дебитордың бір тұлғада сәйкес келуіне байланысты өзара талаптарды есепке алу клиенттің тиісті өтінішінсіз жүргізіледі.
67. Таратылатын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалына қойылатын талаптар талап ету құқығын басқаға беру шартынан (шарттарынан) туындайтын кредитормен өзара талаптарды есепке алуды жүргізуге тыйым салынады.
68. Тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тізілімін кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында жасайды және ол 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Респубикасы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 51-бабында белгіленген кезектілікке сәйкес келеді.
Кредиторлардың талап ету тізіліміне даусыз және тарату комиссиясы дұрыс деп шешкен банк кредиторларының талаптары енгізіледі.
69. Сот шешімдері бойынша дұрыс деп шешілген талаптар атқарушылық құжаттар болып табылады және аралық тарату балансында және кредиторлар талаптарының тізілімінде тиісті кезектілік бойынша орындалмаған сома мөлшерінде ескеріледі.
Банктің ағымдағы шотына ұсынылған заңды күшіне енген соттардың шешімдері бойынша атқарушылық құжаттар кредиторлардың талаптарын есепке алу үшін тарату комиссиясының төрағасына беріледі.

64. Ответ кредитору направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки, в том числе посредством электронной почты.
65. После истечения сроков, предусмотренных для предъявления и рассмотрения заявлений требований кредиторов, установленных пунктами 58, 60 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий, ликвидационная комиссия в течение 30 (тридцати) рабочих дней формирует реестр требований кредиторов, составляет промежуточный ликвидационный баланс ликвидируемого банка или отчет об активах и обязательствах принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, с учетом результатов проведенной инвентаризации активов и обязательств, который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перечне заявленных кредиторами требований, результатах их рассмотрения и задолженности, невостребованной кредиторами.
66. В случае, если кредитор является одновременно дебитором ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия рассматривает вопрос о проведении зачета взаимных требований ввиду совпадения кредитора и дебитора в одном лице до утверждения промежуточного ликвидационного баланса банка или отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и включает в промежуточный ликвидационный баланс банка или отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан сумму образовавшейся разницы.
Зачет взаимных требований ввиду совпадения кредитора и дебитора в одном лице проводится без соответствующего заявления клиента.
67. Запрещается проведение зачета взаимных требований с кредитором, требования которого к ликвидируемому банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан возникают из договора (ов) уступки права требования.
68. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и соответствует очередности, установленной статье 51 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть).
В реестре требований кредиторов указываются сведения о каждом кредиторе, размере его требований по денежным обязательствам и (или) обязательным платежам, выраженным в национальной валюте, об очередности удовлетворения каждого требования.
69. В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов, которые являются бесспорными. Исполнительные документы являются признанными требованиями и учитываются в реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.

70. Тарату комиссиясы аралық тарату балансын және кредиторлар талаптарының тізілімін уәкілетті органға келісуге қағаз тасымалдағышта және электрондық тасымалдағышта 2 (екі) данада ұсынады.
Уәкілетті орган аралық тарату балансын және кредиторлар талаптарының тізілімін оларды алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қарайды және келіседі.
Уәкілетті орган келіскен банктің аралық тарату балансы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есеп және банк кредиторлары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы талаптарының тізілімі оларды банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі акционерлерінің жалпы жиналысы бекіту үшін тарату комиссиясына қайтарылады.
71. Банктің аралық тарату балансы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есеп және кредиторлар талаптарының тізілімі банктің аралық тарату балансының деректері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есеп және кредиторлар талаптарының тізілімі ұсынылған құжаттар мен ақпараттың деректеріне сәйкес келмеген және (немесе) растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайларда келісусіз тарату комиссиясына қайтарылуға жатады.
Банктің аралық тарату балансын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепті және кредиторлар талаптарының тізілімін келісуден бас тартылған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы тарату комиссиясына анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктерді жою жөніндегі себептер мен мерзімдерді көрсете отырып және банктің аралық тарату балансын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепті және кредиторлар талаптарының тізілімін келісу үшін уәкілетті органға қайта ұсынуды жазбаша хабарлайды.
Банктің аралық тарату балансын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепті және кредиторлар талаптарының тізілімін уәкілетті органға қайта ұсыну мерзімі тарату комиссиясы банктің аралық тарату балансын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепті және кредиторлар талаптарының тізілімін бекітуден бас тарту туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
72. Тарату комиссиясы белгілеген мерзім өткеннен кейін мәлімделген тарату комиссиясы мойындаған кредиторлардың талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмейді, басқа кредиторлық берешек ретінде жеке баланстық шотта есепке алынады және белгіленген мерзімде мәлімделген кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүліктен қанағаттандырылады.

70. Промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов представляются ликвидационной комиссией на согласование в уполномоченный орган в 2 (двух) экземплярах на бумажном носителе и на электронном носителе.
Уполномоченный орган рассматривает и согласовывает промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня их получения.
Согласованные уполномоченным органом промежуточный ликвидационный баланс банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестр требований кредиторов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан возвращается ликвидационной комиссии для их утверждения общим собранием акционеров банка, банка-нерезидента Республики Казахстан.
71. Промежуточный ликвидационный баланс банка, отчет об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестр требований кредиторов подлежат возврату ликвидационной комиссии без согласования в случаях несоответствия данных промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов данным представленных документов и информации, и (или) непредставления подтверждающих документов.
В случае отказа в согласовании промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов уполномоченный орган письменно уведомляет об этом ликвидационную комиссию с указанием причин и сроков по устранению выявленных нарушений, недостатков и повторного представления промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов в уполномоченный орган для согласования.
Срок повторного представления промежуточного ликвидационного баланса банка, отчет об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов в уполномоченный орган не превышает 30 (тридцать) календарных дней со дня получения ликвидационной комиссией письменного уведомления об отказе в утверждении промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов.
72. Признанные ликвидационной комиссией требования кредиторов, заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для их предъявления, не включаются в реестр требований кредиторов, а учитываются на отдельном балансовом счете как прочая кредиторская задолженность и удовлетворяются из имущества, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов, заявленных в установленный срок.

73. Тарату комиссиясы мойындамаған немесе тарату комиссиясы оларды ұсыну үшін белгілеген мерзім өткеннен кейін мәлімдеген, өзге кредиторлық берешек ретінде жеке баланстық шотта ескерілген кредиторлардың талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне кредитор қойған талаптарды қанағаттандыру және оларды кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу туралы сот шешімі негізінде ғана енгізіледі.
Көрсетілген талаптар толық қанағаттандырылғанға дейін есеп айырысу жүргізілген кезек кредиторларының талаптарын қанағаттандыру тоқтатыла тұрады.
74. Тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудан бас тартқан не оларды қараудан жалтарған жағдайда кредитор банктің тарату балансы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есеп бекітілгенге дейін тарату комиссиясына қатысты талап-арызбен сотқа жүгінеді.
Белгіленген мерзімде мәлімделген, бірақ тарату комиссиясымен танылмаған, кредиторларға қатысты соттың оларды қанағаттандыру туралы шешімі бар кредиторлардың талаптары кредиторлармен есептесу үшін белгіленген кезектілік тәртібімен орындалады. Көрсетілген талаптар толық қанағаттандырылғанға дейін есептесу жүргізілген кредиторлардың талаптарын орындау кезектері тоқтатыла тұрады.
75. Таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері бойынша есеп айырысулар уәкілетті орган аралық тарату балансын және кредиторлар талаптарының тізілімін бекіткеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
76. Банктің аралық тарату балансы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есеп және кредиторлар талаптарының тізілімін бекіту туралы ақпарат тарату комиссиясы акционерлер бекіткен банктің аралық тарату балансын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының активтері мен міндеттемелері туралы есепті және кредиторлар талаптарының тізілімін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде таратылатын банктің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
6-тарау. Таратылатын банктiң, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кредиторлар комитетi
77. Банктi, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын таратқан кезде кредиторлардың мүдделерiн қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешiмдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитетi құрылады.
78. Кредиторлар комитетінің құрамын тарату комиссиясы аралық тарату балансы және кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қалыптастырады, оған тарату комиссиясының төрағасы қол қояды және 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға бекітуге жіберіледі.

73. Требования кредиторов, не признанные ликвидационной комиссией или заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для их предъявления, учтенные на отдельном балансовом счете как прочая кредиторская задолженность, включаются в реестр требований кредиторов только на основании решения суда об удовлетворении предъявленных кредитором требований и включении их в реестр требований кредиторов.
До полного удовлетворения указанных требований удовлетворение требований кредиторов очереди, с которой производились расчеты, приостанавливается.
74. В случае отказа ликвидационной комиссии в удовлетворении требований кредиторов либо уклонения от их рассмотрения кредитор до утверждения ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан обращается в суд с иском к ликвидационной комиссии.
Требования кредиторов, заявленные в установленный срок, но не признанные ликвидационной комиссией, в отношении которых имеется решение суда об их удовлетворении, исполняются в порядке очередности, установленной для расчетов с кредиторами. До полного удовлетворения указанных требований исполнение требований кредиторов очереди, с которой производились расчеты, приостанавливается.
75. Расчеты по обязательствам ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляются только после утверждения общим собранием акционеров промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов.
76. Информация об утверждении промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов публикуется на официальном интернет-ресурсе ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения ликвидационной комиссией утвержденных общим собранием акционеров промежуточного ликвидационного баланса банка, отчета об активах и обязательствах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и реестра требований кредиторов.
Глава 6. Комитет кредиторов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
77. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан создается комитет кредиторов.
78. Состав комитета кредиторов формируется ликвидационной комиссией в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и в течение 2 (двух) рабочих дней направляется на утверждение в уполномоченный орган.

79. Кредиторлар комитеті құрамын уәкілетті орган бекіту үшін тарату комиссиясы Тарату комиссиялары қызметі ерекшеліктеріне 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
80. Кредиторлар комитетінің құрамына кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген талаптар сомасы ең көп кредиторлар кіреді.
Егер әрбір кезектің кредиторлар санатының бір өкілі бойынша кредиторлар комитетін құру мүмкін болмаса, кредиторлар комитеті бар кезектерден, оның ішінде сол кезектің бірнеше өкілдерінен қалыптасады.
Тарату комиссиясы мұндай кредиторларға осы кредиторларды тарату өндірісіне қатысу үшін кредиторлар комитетінің құрамына кіру туралы ұсыныстар жібереді. Кредитордың жазбаша келісімі болған жағдайда ол кредиторлар комитетінің құрамына енгізіледі.
Кредитор кредиторлар комитетінің жұмысына қатысудан бас тартқан жағдайда, тарату комиссиясы таратылып отырған банкке ең жоғары талап ету сомасы бар кейінгі кредиторға ұсыныс жібереді.
Кредиторлар комитетінің құрамына таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлері, сондай-ақ бұдан бұрын оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу, тарату рәсімдерін жүзеге асыру кезінде жүктелген міндеттерді орындамау немесе тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым көрсететін не басқаларға артықшылық беретін іс-әрекет жасау фактісінің (фактілерінің) болуы анықталған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған кредиторлар мен олардың өкілдері енгізілмейді.
81. Кредиторлар комитетіне енгізілген кредиторлар саны кем дегенде 3 (үш) адам болады.
82. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетінің мүшесін кредиторлар комитетінің құрамынан мынадай негіздер бойынша шығарады:
1) кредиторлар комитеті мүшесінің дәлелді себептерсіз қатарынан екі реттен көп рет кредиторлар комитетінің отырыстарына қатыспауы;
2) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар комитеті мүшесінің талаптарын толығымен қанағаттандыру;
3) кредиторлар комитеті мүшесінің кредиторлар комитетінің құрамына қатысудан бас тартуы;
4) кредитордың кредиторлар комитетінің құрамында болуына кедергі болатын өзге де жағдайлар (заңды күшіне енген сот актілері, заңды тұлға - кредитордың таратылуы не жеке тұлға - кредитордың қайтыс болуы және басқалар).
83. Тарату комиссиясы кредиторлар комитетінің отырысы өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей кредиторлар комитеті отырысының күн тәртібін бере отырып, кредиторлар комитетінің барлық мүшелерін кредиторлар комитетінің бірінші отырысының өткізілетін орны мен күні туралы жазбаша хабардар етеді.
Кредиторлар комитетінің бірінші отырысы кредиторлар комитетінің құрамы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі. Бірінші отырыста кредиторлар комитеті кредиторлар комитетінің төрағасын сайлайды және кредиторлар комитетінің отырыстарын өткізу тәртібі мен дауыс беру рәсімін регламенттейтін кредиторлар комитеті туралы ережені бекітеді.
Кредиторлар комитетінің төрағасына дауыс беру рәсімінде дауыстар тең болған кезде шешуші дауыс құқығы беріледі.

79. Состав комитета кредиторов для утверждения уполномоченным органом оформляется ликвидационной комиссией по форме согласно приложению 2 к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий.
80. В состав комитета кредиторов входят кредиторы с наибольшей суммой требований, включенных в реестр требований кредиторов.
При отсутствии возможности формирования комитета кредиторов по одному представителю кредиторов каждой очереди, комитет кредиторов формируется из имеющихся очередей, в том числе из нескольких представителей одной очереди.
Ликвидационная комиссия направляет таким кредиторам предложения о вхождении данных кредиторов в состав комитета кредиторов для участия в ликвидационном производстве. Кредитор включается в состав комитета кредиторов при наличии письменного согласия.
В случае отказа кредитора от участия в работе комитета кредиторов, ликвидационная комиссия направляет предложение следующему кредитору, имеющему наибольшую сумму требований к ликвидируемому банку.
В состав комитета кредиторов не включаются руководящие работники ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также кредиторы и их представители, ранее являвшиеся председателем или членом ликвидационной комиссии банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, в отношении которых установлено наличие факта (фактов) нарушения законодательства Республики Казахстан, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим.
81. Количество кредиторов, включенных в комитет кредиторов, составляет не менее 3 (трех) человек.
82. Член комитета кредиторов исключается ликвидационной комиссией из состава комитета кредиторов по следующим основаниям:
1) непосещение членом комитета кредиторов заседаний комитета кредиторов более двух раз подряд без уважительных причин;
2) полное удовлетворение требований кредитора - члена комитета кредиторов, включенного в реестр требований кредиторов;
3) отказ члена комитета кредиторов от участия в составе комитета кредиторов;
4) обстоятельства, препятствующие кредитору находиться в составе комитета кредиторов (вступившие в законную силу судебные акты, ликвидация кредитора - юридического лица либо смерть кредитора - физического лица).
83. Ликвидационная комиссия не позднее 3 (трех) рабочих дней до даты проведения заседания комитета кредиторов письменно уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета кредиторов с предоставлением повестки дня заседания комитета кредиторов.
Первое заседание комитета кредиторов проводится в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов избирает председателя комитета кредиторов и утверждает положение о комитете кредиторов, регламентирующее порядок проведения заседаний комитета кредиторов и процедуру голосования.
Председателю комитета кредиторов предоставляется право решающего голоса при равенстве голосов в процедуре голосования.

84. Кредиторлар комитетінің кейінгі отырыстары комитет айқындайтын тәртіппен және мерзімде шақырылады.
85. Кредиторлар комитетінің өкілеттігіне мыналар кіреді:
1) банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын тарату барысында пайда болған барлық құжаттармен танысу;
2) уәкілетті органды банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын тарату процесінде кредиторлардың құқықтарының, мүдделерінің және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы туралы, оның ішінде тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерінің өз міндеттерін орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы туралы хабардар ету;
3) тарату комиссиясының іс-әрекеттеріне сотқа және уәкілетті органға шағым жасау;
4) таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өндіріп алу мүмкін емес дебиторлық берешегін баланстық және баланстан тыс шоттан есептен шығару туралы актіні бекіту;
5) тарату комиссиясы ұсынған таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату, конкурстық массасын сату жоспарын бекіту, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы қабылдаған таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының мүлкін күнтізбелік 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге бөліп төлеу немесе кейінге қалдыру түрінде ақы төлеу талабымен жария сауда-саттық арқылы сату туралы шешімді келісу;
6) тарату шығыстарының сметасын бекіту;
7) тарату комиссиясының таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының баланстық және баланстан тыс шоттарынан мүлікті есептен шығару актісін бекіту;
8) тарату комиссиясы қабылдаған, таратылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы алдындағы берешекті өтеу үшін, соның ішінде сот шешімін орындау есебіне мүлікті қабылдау туралы шешімін келісу;
9) таратылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының меншікті мүлкін бағалау (қайта бағалау) жүргізу мәселесін келісу;
10) осындай шешім қабылданған күні белгіленген бағалау құны бойынша мүлікті кепілге қабылдау туралы тарату комиссиясы қабылдаған шешімді келісу;
11) әрбір жеке дебитордан берешекті өндіріп алу рәсіміне арналған жалпы шығындар оның берешек сомасынан асатын жағдайларда, таратылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы дебиторларының 2 (екі) айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде дебиторлық берешек сомаларын есептен шығару туралы тарату комиссиясы қабылдаған шешімді келісу.
86. Кредиторлар комитетінің отырысы хаттамамен ресімделеді. Кредиторлар комитетінің шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады.
Кредиторлар комитеті отырысы хаттамасының көшірмесін тарату комиссиясы кредиторлар комитетінің отырысы өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.

84. Последующие заседания комитета кредиторов созываются в порядке и сроки, определяемые комитетом.
85. В полномочия комитета кредиторов входит:
1) ознакомление со всеми документами, образующимися в процессе ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) информирование уполномоченного органа о нарушениях прав, интересов кредиторов и законодательства Республики Казахстан в процессе ликвидации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении своих обязанностей председателем и (или) членами ликвидационной комиссии;
3) обжалование в суд и уполномоченный орган действий ликвидационной комиссии;
4) утверждение акта о списании с балансовых и внебалансовых счетов невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
5) согласование представленного ликвидационной комиссией плана реализации ликвидационной, конкурсной массы ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также согласование принятого председателем ликвидационной комиссии решения о реализации имущества ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан через публичные торги с условием оплаты в виде рассрочки или отсрочки платежа на срок не более 6 (шести) календарных месяцев;
6) утверждение сметы ликвидационных расходов;
7) утверждение акта ликвидационной комиссии на списание имущества с балансовых и внебалансовых счетов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
8) согласование принятого ликвидационной комиссией решения о принятии имущества для погашения задолженности перед ликвидируемым банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе в счет исполнения решения суда;
9) согласование вопроса проведения оценки (переоценки) собственного имущества ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
10) согласование принятого ликвидационной комиссией решения о принятии в залог имущества по оценочной стоимости, установленной на дату принятия такого решения;
11) согласование принятого ликвидационной комиссией решения о списании сумм дебиторской задолженности дебиторов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в размере до 2 (двух) месячных расчетных показателей, в случаях, когда общие затраты на процедуру взыскания задолженности с каждого отдельного дебитора превышают сумму его задолженности.
86. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом. Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов.
Копия протокола заседания комитета кредиторов представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты проведения заседания комитета кредиторов.

87. Тарату комиссиясында қалыптастырылған кредиторлар комитетінің құрамы болмаған кезде шешімдерді қабылдау өкілеттіктерін тарату комиссиясы дербес жүзеге асырады.
Тарату комиссиясының шешімі тарату комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
88. Кредиторлар комитеті болмаған кезде тарату комиссиясының төрағасы (қажет болған жағдайда) таратылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы кредиторларының жалпы жиналысын өткізеді.
7-тарау. Қорытынды ережелер
89. Осы Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерімен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
Ерікті түрде таратылатын
банктердің және қызметін ерікті
түрде тоқтататын Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банктері филиалдарының тарату
комиссиялары қызметінің
ерекшеліктеріне
Қосымша-1
Нысан
____________ жылғы _____ тоқсандағы тарату шығыстарының сметасы
________________________________________________
(таратылатын банктің атауы)
Шығыстар баптарының атауы
Жоспарланатын шығыстар сомасы
(теңгемен)
ай
ай
ай
тоқсан үшін барлығы
1
2
3
4
5
6
1
Еңбекақы төлеу шығыстары
1.1
тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне сыйақы, оның ішінде:

87. При отсутствии у ликвидационной комиссии сформированного состава комитета кредиторов полномочия по принятию решений осуществляются ликвидационной комиссией самостоятельно.
Решение ликвидационной комиссии оформляется протоколом ликвидационной комиссии.
88. При отсутствии комитета кредиторов председатель ликвидационной комиссии проводит (при необходимости) общее собрание кредиторов ликвидируемого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительные положения
89. Вопросы, неурегулированные Особенностями деятельности ликвидационных комиссий, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Особенностям деятельности
ликвидационных комиссий
добровольно ликвидируемых
банков и добровольно
прекращающих деятельность
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма
Смета ликвидационных расходов за ______ квартал ________________ года
__________________________________________________
(наименование ликвидируемого банка)
№
Наименование статей расходов
Сумма планируемых расходов
(в тысячах тенге)
месяц
месяц
месяц
всего за квартал
1
2
3
4
5
6
1
Расходы на оплату труда
1.1
вознаграждение председателя и членов ликвидационной комиссии, в том числе:

3.31
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу және оларды архивке тапсыру қызметтері
3.32
таратуды тіркеу үшін алым төлеу
3.33
коллекторлық қызметтер
3.34
жеке сот орындаушыларының қызметтері
4
Тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу шығыстары
4.1
офис жабдықтарын жұмысқа жарамды күйде ұстау
4.2
көлік құралдарын жарамды күйде ұстау
4.3
үй-жайларды жарамды күйде ұстау
4.4
қағаз және бланк өнімдерін сатып алу
4.5
кеңсе тауарларын сатып алу
4.6
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
5
Іссапар шығыстары
6
Болжанбаған шығыстар
7
Басқа да шығыстар
ЖИЫНЫ
Атауы________________ Мекенжайы____________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы__________________________________
Орындаушы
_____________________________________ _________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
____________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ерікті түрде таратылатын
банктердің және қызметін ерікті
түрде тоқтататын Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банктері филиалдарының тарату
комиссиялары қызметінің
ерекшеліктеріне
Қосымша-2
Нысан
"Бекітемін"
___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "__" ________
Кредиторлар комитетінің құрамы
___________________________________________
(таратылатын банктің атауы)
№ р/с
Кезектіліктің (санаттың) нөмірі және атауы
Кредиторлар комитетінің құрамына енгізілген таратылатын банк кредиторының атауы
Кредиторлық берешек сомасы
1
2
3
4
Тарату комиссиясының төрағасы
__________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы, телефон
Орындаушы ________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы, телефон
Күні _________ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 46 Қаулыға
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулылары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтері

3.31
услуги по научно-технической обработке документов и сдаче их в архив
3.32
оплата сбора за регистрацию ликвидации
3.33
коллекторские услуги
3.34
услуги частных судебных исполнителей
4
Расходы на приобретение товарно-материальных ценностей
4.1
содержание офисного оборудования в рабочем состоянии
4.2
содержание транспортных средств
4.3
содержание помещений
4.4
приобретение бумажной и бланочной продукции
4.5
приобретение канцелярских товаров
4.6
приобретение горюче-смазочных материалов
5
Командировочные расходы
6
Непредвиденные расходы
7
Прочие расходы
ИТОГО
Наименование________________ Адрес ____________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель
_____________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_____________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение 2
к Особенностям деятельности
ликвидационных комиссий
добровольно ликвидируемых
банков и добровольно
прекращающих деятельность
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
"__" ________________ года
Состав комитета кредиторов ___________________________________________
(наименование ликвидируемого банка)
п/п
Номер и наименование очередности (категории)
Наименование кредитора ликвидируемого банка, включаемого в состав комитета кредиторов
Сумма кредиторской задолженности
1
2
3
4
Председатель ликвидационной комиссии
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Исполнитель _______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ____________________ года
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
от 3 апреля 2026 года № 46
Перечень признаваемых утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка

1. "Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18176 болып тіркелген).
2. "Ерікті түрде таратылатын банктердің тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 26 наурыздағы № 27 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20328 болып тіркелген).
3. "Ерікті түрде таратылатын банктердің тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 тамыздағы № 73 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21127 болып тіркелген).
4. "Ерікті түрде таратылатын банктердің тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № 117 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21838 болып тіркелген).
5. "Ерікті түрде таратылатын банктердің тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 9 ақпандағы № 13 Қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22191 болып тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ерікті және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің қызметін ерікті және мәжбүрлеп тарататын филиалдарының мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 20 қыркүйектегі № 93 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24502 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін ерікті және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, қызметін ерікті және мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 1-тармағы.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297 "Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18176).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 марта 2020 года № 27 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297 "Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20328).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 августа 2020 года № 73 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297 "Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21127).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 декабря 2020 года № 117 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297 "Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21838).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 9 февраля 2021 года № 13 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297 "Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22191).
6. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам добровольно и принудительно ликвидируемых банков, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденные постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 сентября 2021 года № 93 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам добровольно и принудительно ликвидируемых банков, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24502).

7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ерікті және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, қызметін ерікті және мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 96 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30882 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының ерікті және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, қызметін ерікті және мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.

7. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам добровольно и принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденные постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2022 года № 96 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам добровольно и принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30882).