"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 31 наурыздағы № 97-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38319 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушы 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36054 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) конкурстық (тендерлік) құжаттама – конкурстық өтінімді дайындау үшін электрондық сатып алудың цифрлық жүйелерінде табиғи монополия субъектісі орналастыратын конкурс өткізудің шарттары мен тәртібін қамтитын құжаттар топтамасы;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;";
30) тармақша мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"30) электрондық сатып алудың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – портал) – табиғи монополиялар субъектілері жүзеге асыратын электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын портал.";
5-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтінішпен www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы:";
2-тараудың екінші абзацы алынып тасталсын;
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы өтінішін өңдеу рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесіне келіп түскен кезден бастап 30 (отыз) минут ішінде жүзеге асырылады, бұдан әрі қорытындылар бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінің көліктік қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы куәлік қалыптастырылады және көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жіберіледі.";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий"
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 97-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38319
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36054) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) конкурсная (тендерная) документация – пакет документов, размещаемый субъектом естественной монополии на цифровых системах электронных закупок для подготовки конкурсной заявки, содержащий условия и порядок проведения конкурса;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) договор о закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством цифровой системы электронных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) цифровая система электронных закупок (далее – портал) – портал, предоставляющий единую точку доступа к электронным закупкам, осуществляемых субъектами естественных монополий.";
абзац второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Услугополучатель обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал) с заявлением:";
абзац второй главы 2 исключить;
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Обработка заявления услугополучателя о включении в Государственный регистр в течение 30 (тридцать) минут с момента поступления в государственную цифровую систему разрешений и уведомлений, далее по итогам формируется свидетельство о включении в государственный регистр субъектов естественных монополий в форме электронного документа, подписанного транспортной подписью государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, и направляется в личный кабинет услугополучателя на веб-портале.";

мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2, 7-3 және 7-4-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
7-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
7-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 7-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 7-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
7-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ұсынылған құжаттар толық болған және көрсетілетін қызметті берушінің тиісті саласы құрылымдық бөлімшесінің қорытындысы болған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы шешім қабылдайды, Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
Жауапта көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды беру туралы шешім қабылдаған негіздемелер бар негіздердің толық тізбесі, сондай-ақ шағым жасау мерзімдері мен тәртібі көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) немесе оның орынбасарының ЭЦҚ қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жолданады.";
14-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктами 7-1, 7-2, 7-3 и 7-4 следующего содержания:
"7-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
7-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
7-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 7-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 7-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
7-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае полноты представленных документов и заключения структурного подразделения соответствующей отрасли услугодателя ответственное структурное подразделение в течение 1 (один) рабочего дня принимает решение об исключении из Государственного регистра, формирует свидетельство об исключении из Государственного регистра либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В ответе указываются полный перечень оснований с обоснованиями, по которым услугодателем принято решение о предоставлении мотивированного отказа в оказании государственной услуги, а также сроки и порядок обжалования.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) руководителя либо ЭЦП заместителя руководителя структурного подразделения услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий в личный кабинет услугополучателя на веб-портале.";
абзац второй пункта 14 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 4-тармағына сәйкес:";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жария тыңдаулар өткізу үшін уәкілетті органының қызметкерлері қатарынан жария тыңдаулардың төрағасы (бұдан әрі – Төраға) және хаттама жүргізетін жария тыңдаулардың хатшысы тағайындалады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қарау мерзімі:
мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 10 (он) жұмыс күнін;
қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.";
мынадай мазмұндағы 36-1, 36-2, 36-3 және 36-4-тармақтармен толықтырылсын:
"36-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
36-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;

"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах), подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных и социально ответственных услугах.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников уполномоченного органа определяется председатель публичных слушаний (далее – Председатель) и секретарь, который ведет протокол.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Срок рассмотрения документов услугодателем составляет:
выдача согласия на совершение сделок с имуществом – 10 (десять) рабочих дней с момента поступления ходатайства;
выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию – 5 (пять) рабочих дней с момента поступления ходатайства.";
дополнить пунктами 36-1, 36-2, 36-3 и 36-4 следующего содержания:
"36-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
36-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;

3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
36-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 36-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 36-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
36-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" туралы өтінішхатпен көрсететін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын туралы өтінішхат келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады. Қызмет беруші құжаттар түскен уақытта оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.";
40-тармақтың екінші және үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішхан келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне өтінішті қараудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Ұсынылған құжаттар толық және ақпарат (мәліметтер) дәйекті болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі орындауға келіп түскен сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде тиісті қорытындыны ұсынады, қорытындысы бойынша жауапты құрылымдық бөлімше тиісті қорытынды келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде "Мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" туралы шешім қабылдайды.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
36-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 36-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 36-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
36-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. При обращении услугополучателя с ходатайством о "Выдаче согласия на совершение сделок с имуществом" за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня. В выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.";
абзацы второй и третий пункта 40 изложить в следующей редакции:
"В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (два) рабочих дней с момента поступления ходатайства направляет уведомление об отказе в приеме заявления в личный кабинет услугополучателя на веб-портал.
В случае полноты представленных документов и достоверности информации (сведений) в течение 7 (семь) рабочих дней с момента поступления на исполнение структурное подразделение услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий предоставляет соответствующее заключение, по итогам ответственное структурное подразделение в течение 1 (один) рабочего дня с момента поступления соответствующего заключения, принимает решение о "Выдаче согласия на совершение сделок с имуществом".";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Көрсетілетін қызметті алушы "Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" туралы өтінішхат көрсететін қызметті берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын келіп түссе, онда мерзім келесі жұмыс күнінен басталады. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жұмыс күні жүзеге асырады және табиғи монополиялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Табиғи монополиялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынылған құжаттардың, мәліметтердің толықтығын, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімін тексереді, олар толық болмаған не мерзімі өткен жағдайда өтінішхат келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы әкімшілік акті қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК сәйкес өткізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы ЭЦҚ немесе басшының орынбасарының ЭЦҚ қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жолданады.";
44-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.";
45-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"42. При обращении услугополучателя с ходатайством о "Выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию" за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, то срок начинается со следующего рабочего дня. В выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем. Услугодатель осуществляет прием и регистрацию документов в рабочий день и передает на исполнение ответственному структурному подразделению, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий.
При обращении через веб-портал услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
Ответственное структурное подразделение услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий проверяет полноту представленных документов, сведений, а также, срок их действия, в случае их неполноты либо предоставления с истекшим сроком в течение 2 (два) рабочих дней с момента поступления ходатайства направляет уведомление об отказе в приеме заявления в личный кабинет услугополучателя на веб-портале.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с АППК РК.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя либо ЭЦП заместителя руководителя структурного подразделения услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий в личный кабинет услугополучателя на веб-портал.";
абзац второй пункта 44 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.";
абзац первый пункта 45 изложить в следующей редакции:

"45. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.";
56-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының цифрлық жүйесімен және (немесе) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың цифрлық жүйелерінде (сатып алудың бірыңғай платформасы) жүзеге асырылады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Техникалық сарапшылар әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігі бойынша еркін нысанда қорытынды береді. Сараптамалық қорытынды Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне (бұдан әрі – Цифрлық кодекс) сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ресімделеді және порталдағы конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.";
73-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, мәліметтері мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Конкурс жеңімпазы конкурс жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Цифрлық кодексіне сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы портал арқылы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ арқылы куәландырылады.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың үшінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.";
105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Срок рассмотрения жалобы услугодателем и уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных и социально ответственных услугах.";
пункт 56-1 изложить в следующей редакции:
"56-1. Закупки товаров, работ и услуг осуществляются в цифровых системах электронных закупок, интегрированной с цифровой системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) цифровой системой уполномоченного органа в сфере государственных закупок (Единая платформа закупок).";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Технические эксперты дают заключение в произвольной форме по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров, работ, услуг требованиям конкурсной документации. Экспертное заключение оформляется в форме электронной копии документа в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан (далее – Цифровой кодекс) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии на портале.";
подпункт 2) пункта 73 изложить в следующей редакции:
"2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в цифровых системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Победитель конкурса не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем конкурса и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии с Цифровым кодексом или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение 2 (два) рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках, удостоверенный электронной цифровой подписью, посредством портала.
Проект договора о закупках удостоверяется потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством ЭЦП в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в срок, предусмотренный абзацем третьим настоящего пункта, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.";
пункт 105 изложить в следующей редакции:

"105. Баға ұсынысы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін портал арқылы ұсынылады. Әрбір әлеуетті өнім беруші құжаттардың не электрондық құжаттардың мынадай электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша әлеуетті өнім берушінің ЭЦҚ қойылған бір ғана баға ұсынысын береді:
1) Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20771 болып тіркелген) нысан бойынша берілген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, не жеке кәсіпкерлікті заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін электрондық тіркеу жүйесін пайдаланатын анықтаманы берген мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші – қызметті бастағаны туралы хабарламаның сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінен үзінді көшірме, не рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізіліміне, не кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжатқа, заңды тұлғаларды уақытша біріктіру үшін (консорциум) – консорциум туралы келісімге және консорциумға қатысушыларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші;
2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом, мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде расталатын мәліметтер (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған жағдайда).";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Цифрлық кодексіне сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе портал арқылы сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы ЭЦҚ куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ арқылы куәландырылады.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.";

"105. Ценовое предложение представляется посредством портала до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении о закупках способом запроса ценовых предложений. Каждый потенциальный поставщик подает только одно ценовое предложение, подписанное электронной цифровой подписью потенциального поставщика, по форме 5 согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением следующих электронных копий документов либо электронных документов:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданная по форме в соответствии с Правилами оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20771) либо заявления потенциального поставщика, содержащего ссылку на официальный интернет-ресурс государственного органа, выдавшего справку, использующего электронную систему регистрации, для физических лиц, осуществляющих частное предпринимательство без образования юридического лица – выписки из государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений с указанием идентификационного номера уведомления о начале деятельности либо заявления потенциального поставщика, содержащую ссылку на Государственный цифровой реестр разрешений и уведомлений либо документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства, для временного объединения юридических лиц (консорциум) – соглашения о консорциуме и справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума;
2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в цифровых системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации).";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Победитель закупок способом запроса ценовых предложений не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем закупок способом запроса ценовых предложений и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии с Цифровым кодексом или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение 2 (два) рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках удостоверенный ЭЦП, посредством портала.
Проект договора о закупках удостоверяется потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством ЭЦП в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в срок, предусмотренный абзацем вторым настоящего пункта, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.";

116-тармақтың 3) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи монополия субъектісінің немесе уәкілетті органының интернет-ресурсында, не электрондық сатып алудың цифрлық жүйелерінде конкурс (тендер) өткізу туралы хабарландыру;";
133-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Заңның 25-бабында көзделген ақпаратты табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырумен, ол болмаған жағдайда – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынумен, сондай-ақ Заңның 25-бабының 6-2-тармағында көзделген ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде орналастырумен және (немесе) өзектілендірумен;";
164-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) нысандарға сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде:";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясатты реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрыққа 1, 3 және 4-қосымшалар 2026 жылғы 12 шілдеден осы бұйрыққа 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
5. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он екінші, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, елу жетінші, елу сегізінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, тоқсан тоғызыншы, жүз бірінші және жүз екінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеде қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 17.07.2026 № 220-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі

абзац шестой подпункта 3) пункта 116 изложить в следующей редакции:
"объявления на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии или уполномоченного органа либо на цифровых системах электронных закупок о проведении конкурса (тендера);";
подпункт 1) пункта 133 изложить в следующей редакции:
"1) размещением информации, предусмотренной статьей 25 Закона, на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, в случае его отсутствия – предоставлением уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе, а также размещением и (или) актуализацией автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра информации, предусмотренной пунктом 6-2 статьи 25 Закона;";
абзац первый пункта 164 изложить в следующей редакции:
"164. Субъекты естественных монополий размещают и (или) актуализируют в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра в машиночитаемом виде согласно формам, в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111):";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту регулирования тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Установить, что приложения 1, 3 и 4 к настоящему приказу с 12 июля 2026 года действуют в редакции согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящему приказу.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года за исключением абзацев двенадцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, девяносто девятого, сто первого и сто второго пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан

2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 97-НҚ
бұйрығына 1-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу;
2. Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу өтініш келіп түскен сәттен бастап – 30 минут;
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару өтініш келіп түскен сәттен бастап – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу – электрондық (толық автоматтандырылған);
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару – электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

от 31 марта 2026 года
№ 97-НҚ
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных
монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения
и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Наименование государственной услуги:
"Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:
1. "Включение в Государственный регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений";
2. "Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
Включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – 30 минут с момента поступления заявления;
Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – 2 рабочих дня с момента поступления заявления.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
Включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – электронная (полностью автоматизированная);
Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Свидетельство о включении или исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін.
2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік тіркелімге енгізу үшін:
бірінші басшымен немесе оған уәкілетті тұлғамен қол қойған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Мемлекеттік тіркелімге енгізу туралы өтініш.
Мемлекеттік тіркелімнен шығару үшін: көрсетілетін қызметті алушы өзінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтатқан күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге бірінші басшымен немесе оған уәкілетті тұлғамен қол қойған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша Табиғи монополиялар субьектілерінің Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтінішті ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы анықтама мәліметтерді қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызметі және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырған, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8:00 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) веб-портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов
Для включения в Государственный регистр:
заявление о включении в Государственный регистр по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем или уполномоченным на то лицом.
Для исключения из Государственного регистра: услугополучатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прекращения осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, представляет услугодателю заявление об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем или уполномоченным на то лицом.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 97-НҚ
бұйрығына 2-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру Қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
______________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
______________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекенжайы ____________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы,
көшесі, үйдің №, телефоны)
Өтініш берушінің деректемелері
_________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат
____________________________________________________________________
(мәміле мәні)
1. Негіздеме:
Себептер
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері, мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат_____________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
3. Мәмілені жасау көрсетілетін қызметті алушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің артуына алып келмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
____________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың тенге
%

5) отсутствие согласия услугополучателя, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 2 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года
№ 97-НҚ
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Форма 1
В ________________________
(полное наименование
государственного органа)
от _______________________
(полное наименование
заявителя),
адрес _____________________
__________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
(предмет сделки)
1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет
к повышению тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной
монополии и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной
деятельности
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
тысяч тенге
%

4. Мүлікті бағалау туралы мәліметтер
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының атауы
Мүлікті бағалауға мемлекеттік лицензия туралы мәліметтер (нөмірі және берілген күні)
Табиғи монополия субъектісінің мүлкін бағалау туралы есепті жасау күні және нөмірі
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) атауы
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) қалдық құны
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) нарықтық құны
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының қорытындысы
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін______________
(қолы)
20___ жылғы "____" ___________(күні)
2-нысан
_________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
_________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекен жайы ______________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің №, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
_________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы қолдаухат___________________
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет атауы)
Табиғи монополия субъектісін қайта ұйымдастыру (тарату) қажеттігінің негіздемесі___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жаңадан пайда болатын әрбір заңды тұлғаның орналасқан жері туралы мәліметтер (қайта ұйымдастырылған жағдайда)____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы мәліметтер___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін________________________
(қолы)
20___ жылғы "____" ___________
(күні)
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 97-НҚ
бұйрығына 3-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
Бірігу, қосу, қайта құру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электрондық
(ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

4. Сведения об оценке имущества
Наименование оценочной организации, проводившей оценку имущества
Сведения о государственной лицензии на оценку имущества (номер и дата выдачи)
Дата и номер составления отчета об оценке имущества услугополучателя
Наименование имущества (объекта) услугополучателя
Остаточная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Рыночная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Заключение оценочной организации, проводившей оценку имущества
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах ________________________________
(подпись)
"__" ___________ 20___год
Форма 2
В _________________________
(полное наименование
государственного органа)
от ________________________
(полное наименование
заявителя),
адрес _____________________
__________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на ________________
_______________________________________________________________________
(название услуги)
Обоснование необходимости реорганизации (ликвидацию) субъекта естественной
монополии _____________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Сведения о месте нахождения каждого из вновь возникающих юридических лиц
(в случае реорганизации) _________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Сведения об участии субъекта естественной монополии в других юридических лицах
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах ________________________ (подпись)
"__" ___________ 20___год (дата)
Приложение 3 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года
№ 97-НҚ
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной
монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается
сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает
0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским
балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам,
подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Наименование государственной услуги:
"Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:
Слияние, присоединение, преобразование.
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
10 (десять) рабочих дней с момента поступления ходатайства.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
Электронная
(частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін.
2) веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және мерекелер туралы Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бойынша бөліністе иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысымен қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан растайтын үзінді көшірменің электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы анықтама мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) тарифтің көтерілуі;
2) тұтынушылармен шарттардың бұзылуы;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келуі;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы, немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8:00 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) веб-портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии либо уполномоченным на то лицом, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов, установленные законами Республики Казахстан
1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
9) осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну, не дәйексіз ақпаратты (мәліметтерді) қамтитын құжаттарды ұсыну;
10) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 97-НҚ
бұйрығына 4-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Бөлу, бөлініп шығу;
2. Тарату.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электрондық
(ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
9) предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня либо предоставление документов содержащих недостоверную информацию (сведения);
10) отсутствие согласия услугополучателя, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе услугодателя www.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года
№ 97-НҚ
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных
монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения
и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Наименование государственной услуги:
"Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Разделение, выделение;
2. Ликвидация.
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
5 (пять) рабочих дней с момента поступления ходатайства.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Письмо о выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы: