"Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 261-НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 156-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38292 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 261-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 34532 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулының нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда баяндалсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнен кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 2 сәуірдегі
№ 156-НҚ Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2024 жылғы 19 маусымдағы
№ 261-НҚ бұйрығына қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес Мемлекеттік Елтаңбаның
бейнеленуі)
________________________________________________
(техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган атауы)
_______________________________________________________________
(техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ведомствосының атауы)
_______________________________________________________________
(техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің атауы)
Жедел әрекет ету шараларын қолдану туралы ҚАУЛЫ
__________________________________________________________________
QR-код
_____________________________________________________________________
бірегей идентификациялық нөмір (QR – код және бірегей идентификациялық нөмір қаулыны техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде қалыптастыру барысында көрсетіледі)
№ _____ 20___ жыл ______________________________ "___"_________
(жасалған орны)
Уақыты: ____________
___________ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі Бас аумақтық мемлекеттік инспекторы
_________________________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_________________________________________________________________
бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты ұсынылған материалдарды қарап,
___________________________________________________________________
заңды тұлға үшін бақылау және қадағалау субъектісі туралы мәліметтер (заңды тұлғаның атауы және бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің (анықтаманың) № және берілген күні, ұйымның заңды мекенжайы және орналасқан жерінің мекенжайы, банктік деректемелерін заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық нысаны)
_____________________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылы, айы, күні, тұрғылықты жері, тұлғаны куәландыратын куәлігінің аты және реквизиттері, мекенжайы бойынша тіркелу туралы ақпарат), сондай-ақ жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулыны ресімдеу кезінде қатысқан бақылау және қадағалау субъектісі өкілінің лауазымы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жеке тұлға үшін бақылау және қадағалау субъектісі туралы мәліметтер (жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің (анықтаманың) № және берілген күні, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылы, айы, күні, тұлғаны куәландыратын куәлігінің аты және реквизиттері, мекенжайы бойынша тіркелу (қайта тіркеу) туралы ақпарат және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын орналасқан жерінің мекенжайы, банктік деректемелері).
____________________________________________________________________
(істі қарау бойынша іс жүргізу тілі)
Тексеру кезінде
____________________________________________________________________
(тексеруді/профилактикалық бақылауды жүргізудің құқықтық негіздері, тексеруді/профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актінің/хабарламаның № және күні)
өнім __________________________________________________________________
(өнімнің атауы, саны (бірлік (данада), салмағы (килограммда), көлемі (литрде) және басқада), бағасы, партия №, шығарылған күні)
____________________________________________________________________
_____________________________талаптарына сәйкес келмейтіндігі анықталды.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _____ бабына сәйкес
№ р/н
Техникалық реттеу саласындағы тексеру парағы пунктінің нөмірі
Техникалық реттеу саласындағы тексеру парағының талаптарының атауы
Жедел ден қою шарасының түрі
___________________________________________
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:

О внесении изменения в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 261-НҚ "Об утверждении формы постановления о применении мер оперативного реагирования"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 156-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38292
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 261-НҚ "Об утверждении формы постановления о применении мер оперативного реагирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34532) следующее изменение:
форму постановления о применении мер оперативного реагирования, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искуственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 2 апреля 2026 года
№ 156-НҚ
Приложение к приказу
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 19 июня 2024 года
№ 261-НҚ
Форма
________________________________________________________________________
(изображение Государственного Герба в соответствии с нормативным документом по стандартизации)
________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в области технического регулирования)
________________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области технического регулирования)
__________________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области технического регулирования)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ о применении мер оперативного реагирования
__________________________________________________________________
QR-код
__________________________________________________________________
уникальный идентификационный номер (QR-код и уникальный идентификационный номер указываются при формировании постановления в цифровой системе технического регулирования)
№ ____от "___" _________ 20____
________________ года (место составления) Время: ________
Главный территориальный государственный инспектор по государственному контролю и надзору по__________________________ области, города республиканского значения, столицы ____________________________________________________________
____________________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) рассмотрев материалы в отношении субъекта контроля и надзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
сведения о субъекте контроля и надзора указываемые для юридического лица (наименование и бизнес-идентификационный номер юридического лица, № и дата выдачи свидетельства (справки) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, юридический и фактический адрес организации, банковские реквизиты, организационно-правовая форма юридического лица)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя, дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, сведения о регистрации по месту жительства) а также должность представителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при оформлении постановления о применении мер оперативного реагирования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
сведения о субъекте контроля и надзора указываемые для физического лица (индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, № и дата выдачи свидетельства (справки) о государственной регистрации (перерегистрации) индивидуального предпринимателя, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) индивидуального предпринимателя, дата рождения, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, сведения о регистрации по месту жительства и фактический адрес осуществления предпринимательской деятельности, банковские реквизиты)
____________________________________________________________________
(язык производства по рассматриваемому делу)
Установил: при осуществлении:
____________________________________________________________________
(правовые основания проведения проверки/профилактического контроля, № и дата акта/уведомления о назначении проверки/профилактического контроля) продукция
____________________________________________________________________
(наименование, количество (единица (в штуках), масса (в килограммах), объем (в литрах) и другое), стоимость, № партии, дата изготовления)
не соответствует требованиям
№ п/п
Номер пункта проверочного листа в области технического регулирования
Наименование требования проверочного листа в области технического регулирования
Вид меры оперативного реагирования
___________________________________________
В соответствии с _________________ Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании",
ПОСТАНОВЛЯЮ:

1. Өнімді айналымға шығаруға тыйым салу (керегінің астын сызу)
________________________________________________________________________
(өнімнің атауы, саны (бірлік (данада), салмағы (килограммда), көлемі (литрде) және басқада), бағасы, партия №, шығарылған күні) алып қойылсын/ айналымға шығаруға тыйым салынсын (керегінің астын сызу).
2. Орындау нәтижелері және қабылданған шаралар туралы аумақтық Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ведомствосының бөлімшесі __________________ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ішінде хабарлансын.
3. Осы қаулы күшіне енеді және жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы шығарылған күннен бастап орындалуға тиіс.
4. Осы қаулы бақылау және қадағалау субъектісінің орындауы үшін міндетті.
5. Өнімді алып қою/айналымға шығаруға тыйым салудың қолданылу мерзімі 30 (отыз) күнтізбелік күн қолданылады.
6. Осы қаулыда көрсетілген өнімді сатудан шығару үшін бақылау және қадағалау субъектісіне 5 (бес) жұмыс күні беріледі. Бақылау және қадағалау субъектісі қабылданған шаралар туралы хабарламаны Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне ___________ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жібереді.
7. Алынған өнім осы қаулы күшіне енген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сақтауға орналастырылады.
8. Осы қаулыны орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен жауапкершілік көзделген.
9. Қаулыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасалуы мүмкін.
___________ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі Бас аумақтық мемлекеттік инспекторы
___________ _____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Таныстым және бір данасын алдым:
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы немесе оның уәкілі
20___ жыл "____" __________ ___________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектісі басшысының немесе бақылау және қадағалау субъектісі өкілінің күні мен қолы)
Ескертпе: цифрлық жүйеде қалыптастырылған жағдайда, осы құжат Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен тең болып табылады.
Электрондық құжат техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен қалыптастырылды.

1. Изъять/запретить выпуск в обращение (нужное подчеркнуть) продукцию_______________________________________________________
(наименование, количество (единица (в штуках), масса (в килограммах), объем (в литрах) и другое), стоимость, № партии, дата изготовления) не соответствующую требованиям технических регламентов.
2. О результатах исполнения и принятых мерах уведомить территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области технического регулирования по __________________ области, города республиканского значения, столицы в течении 30 (тридцати) календарных дней.
3. Настоящее постановление вступает в силу и подлежит исполнению со дня вынесения постановления о применении мер оперативного реагирования.
4. Настоящее постановление обязательно для исполнения субъектом контроля и надзора.
5. Срок действия изъятия/запрета выпуска в обращение продукции действует 30 (тридцать) календарных дней.
6. Для снятия из реализации продукции, указанную в настоящем постановлении, субъекту контроля и надзора предоставляется 5 (пять) рабочих дней. О принятых мерах субъект контроля и надзора направляет уведомление в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области технического регулирования по __________________ области, города республиканского значения, столицы.
7. Изъятая продукция помещается на хранение в течении 5 (пяти) рабочих дней с момента вступления в силу настоящего постановления.
8. За неисполнение настоящего постановления предусмотрена ответственность действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Настоящее постановление может быть обжаловано в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Главный территориальный государственный инспектор по государственному контролю и надзору по области, города республиканского значения, столицы __________ __________ __________
подпись фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (допускается использовать электронную цифровую подпись при ее наличии)
Ознакомлен и получил(а) один экземпляр:
Руководитель субъекта контроля и надзора или его представитель
"_______"________202__года
____________________________________________________________________
(дата и подпись руководителя субъекта контроля и надзора или представителя субъекта контроля и надзора)
Примечание: при формировании в цифровой системе данный электронный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Электронный документ сформирован цифровой системой технического регулирования.