Кейбір бұйрықтарға өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 4 наурыздағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 наурызда № 38125 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрілігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 4 наурыздағы
№ 82
бұйрығына қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Капиталдың жеткіліктілік нормативін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 337 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14191 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Капитал жеткіліктілігі нормативін есептеу әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Капитал жеткіліктілігі нормативі (бұдан әрі – КЖН) мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
меншікті капитал – қаржылық жағдайы (бухгалтерлік баланс) туралы есепке сәйкес, Бірыңғай оператор капиталының мөлшері;
тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелер – Заңның 5-бабының 10) тармақшасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесіне сәйкес қалыптастырылған кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті қоспағанда, Заңмен анықталған көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің және (немесе) ескі және авариялық тұрғын үйді реновациялау жобаларының жобалық құнына тең берілген кепілдіктер бойынша Бірыңғай оператордың міндеттемелері.".
2. "Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14190 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесінде:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 марта 2026 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2026 года № 38125
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2026 года № 82
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 337 "Об утверждении методики определения норматива достаточности капитала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14191) следующее изменение:
в Методике расчета норматива достаточности капитала, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Норматив достаточности капитала (далее – НДК) рассчитывается по следующей формуле:
где:
собственный капитал – размер капитала Единого оператора, согласно отчету о финансовом положении (бухгалтерского баланса);
условные обязательства, взвешенные по степени риска - обязательства Единого оператора по выданным гарантиям, равные проектной стоимости многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов и (или) проектов реновации ветхого и аварийного жилья с применением механизмов долевого участия определенной в Законе, за минусом резерва на урегулирование гарантийных случаев, сформированного в соответствии с утверждаемой уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве Методикой расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 "Об утверждении методики определения размера гарантийного взноса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14190) следующие изменения и дополнения:
в Методике определения размера гарантийного взноса, утвержденной указанным приказом:

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт жасасу сәтінде жобалау-сметалық құжаттама болмаған кезде осы Әдістеменің 3-тармағында белгіленген формуланы қолдану мақсаттары үшін жобалау құны (ЖҚ) жобаның қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес құрылыс салушының және/немесе уәкілетті компанияның қаржы-экономикалық деректері негізінде есептелген жобаның индикативтік құны ретінде айқындалады.
Жобалау-сметалық құжаттама бекітілгеннен кейін кепілдік жарнаның есебі ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысымен жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес бекітілген жобалау құнына сүйене отырып түзетілуге жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кепілдік жарна мөлшерін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 14190 болып тіркелген) Кепілдік беру туралы шарт және реновация шеңберіндегі шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларына сәйкес тәуекел көрсеткіштері мен факторларының бағалауына негізделген көп факторлы модель қолданылады.".
3. "Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі №340 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14192 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"________________ қаласы 20___ жылғы "___" _________
Бұдан әрі "Кепіл ұстаушы" деп аталатын, ______________________ атынан
_______ негізінде әрекет ететін ________________________, бірінші тараптан және бұдан әрі "Кепіл беруші" деп аталатын, ________________________ атынан __________ негізінде әрекет ететін __________________________ екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының негізінде Кепіл беруші _______________ мекенжайы бойынша орналасқан _____ көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын (бұдан әрі – Жоба) және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу және реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы жасалатын шарттардың негізінде үлескерлерге және (немесе) реновациялау шеңберіндегі үлескерлерге Жобадағы үлестерді іске асыруды қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның жалғыз қатысушысы болып табылатынын назарға ала отырып,
Кепіл ұстаушы үлескерлер мүдделерін қорғауды, сондай-ақ Құрылыс салушы кредиторларының, Уәкілетті компанияның, өзге де үшінші тұлғалардың талаптарынан Жобаның қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ете отырып, кепілдік беру туралы шарт бойынша (бұдан әрі – Кепілдік беру шарты) немесе реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт бойынша (бұдан әрі - Реновациялау шеңберінде кепілдік шарты) Жоба құрылысының аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып,
Тараптар осы Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При отсутствии проектно-сметной документации на момент заключения договора о предоставлении гарантии в рамках реновации, проектная стоимость (ПС) для целей применения формулы, установленной пунктом 3 настоящей Методики, определяется как индикативная стоимость проекта, рассчитанная на основе финансово-экономических данных застройщика и/или уполномоченной компании в соответствии с финансово-экономической моделью проекта.
После утверждения проектно-сметной документации расчет гарантийного взноса подлежит корректировке исходя из утвержденной проектной стоимости согласно проектно-сметной документации с положительным заключением вневедомственной комплексной экспертизы.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для определения размера гарантийного взноса используется многофакторная модель, основанная на оценке показателей и факторов риска, согласно Правилам рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии и договоров в рамках реновации, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312).".
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 340 "Об утверждении типовой формы договора залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14192) следующие изменения:
в Типовой форме договора залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город ________ "___" ______ 20_ года
_________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Залогодержатель",
в лице ___________________________________________________________,
действующего(-ей) на основании ____________________________________,
с одной стороны, и ___________________, именуемое в дальнейшем "Залогодатель",
в лице ______________________________, действующего(-ей) на основании
__________________________________________________________________,
с другой стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Стороны", на основании
Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном
строительстве", принимая во внимание, что Залогодатель, является единственным
участником Уполномоченной компании, обеспечивающей строительство
многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов
________ (далее - Проект), находящегося по адресу ____________ и реализацию долей
в Проекте дольщикам и (или) дольщикам в рамках реновации на основании
заключаемых договоров о долевом участии в жилищном строительстве и долевом
участии в жилищном строительстве в рамках реновации,
учитывая, что Залогодержатель предоставляет гарантию завершения строительства
Проекта по договору о предоставлении гарантии (далее - Договор гарантии) или
по договору о предоставлении гарантии в рамках реновации (далее – Договор
гарантии в рамках реновации), обеспечивая защиту интересов дольщиков, а также
неприкосновенность Проекта от притязаний кредиторов Застройщика,
Уполномоченной компании, иных третьих лиц, Стороны заключили настоящий
Договор залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале)
уполномоченной компании (далее - Договор):";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Шарттың нысанасы Кепіл шарты немесе Реновациялау шеңберіндегі кепілдік шарты бойынша Кепіл ұстаушы алдында Кепіл берушінің және Уәкілетті компанияның міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету мақсатында Кепіл берушіге меншік құқығында тиесілі Кепіл нысанасын Кепіл ұстаушыға кепілге беру болып табылады.";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Кепіл беруші және Уәкілетті компания Кепілдік беру шарты немесе Реновациялау шеңберіндегі кепілдік шарты бойынша Кепіл ұстаушының алдында міндеттемелерін толық орындағаннан кейін екі күн ішінде осы Шарттың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын қайтарып бере отырып, Кепіл нысанасынан ауыртпалықтарды алып тастауға міндеттенеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кепіл ұстаушы Кепілдік шарты немесе Реновациялау шеңберіндегі кепілдік шарты талаптарында айқындалған міндеттемелерді Кепіл ұстаушы және (немесе) Уәкілетті компания көрсетілген міндеттемелерді орындау мерзімі басталғаннан кейін орындамаған жағдайда Кепіл нысанасынан ақы өндіріп алуға құқылы.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Кепіл шығындарды және/немесе ипотекамен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамау, орындау мерзімін кешіктіру немесе басқадай тиісті түрде орындамау салдарынан тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) ретінде өтеуді, сондай-ақ салынған мүліктен ақы өндіріп алуды және сатуды қоса алғанда, Кепілдік беру туралы шарт бойынша немесе Реновациялау шеңберіндегі кепілдік шарты бойынша Кепіл ұстаушының талаптарын салынған мүлік есебінен оларды қанағаттандыру сәтіне қандай көлемде болса, сол көлемде қамтамасыз етеді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Шарт Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен оны мемлекеттік тіркеген сәттен бастап жасалған және күшіне енген болып саналады және Кепілдік беру туралы шарт бойынша немесе Реновациялау шеңберіндегі кепілдік шарты бойынша Кепіл беруші міндеттемелерін толық орындағанға дейін әрекет етеді.".
4. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы үлгі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 345 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14185 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
4-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы _______________ № ___ шарт.".
5. "Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14183 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесінде:

"1. Предметом настоящего Договора является передача в залог Залогодержателю, принадлежащего Залогодателю на праве собственности Предмета залога с целью обеспечения исполнения обязательств Залогодателя и Уполномоченной компании перед Залогодержателем по Договору гарантии или Договору гарантии в рамках реновации.";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) в течение двух дней после полного исполнения Залогодателем и Уполномоченной компанией обязательств перед Залогодержателем по Договору гарантии или по Договору гарантии в рамках реновации снять обременение с Предмета залога с возвратом оригиналов документов, указанных в пункте 2 настоящего Договора.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Залогодержатель вправе обратить взыскание на Предмет залога в случае неисполнения Залогодателем и (или) Уполномоченной компанией обязательств, определенных условиями Договора гарантии или Договора гарантии в рамках реновации, после наступления срока исполнения указанных обязательств.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Залог обеспечивает требования Залогодержателя по Договору гарантии или по Договору гарантии в рамках реновации, в том объеме, в каком они существуют к моменту их удовлетворения за счет заложенного имущества, включая возмещение убытков и/или в качестве неустойки (штрафа, пени) вследствие неисполнения, просрочки исполнения или иного ненадлежащего исполнения, обеспеченного ипотекой обязательства, а также возмещение расходов по взысканию и реализации заложенного имущества.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Настоящий Договор считается заключенным и вступает в силу с момента его государственной регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и действует до полного исполнения обязательств Залогодателя по Договору гарантии или по Договору гарантии в рамках реновации.".
4. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 345 "Об утверждении типовой формы договора о долевом участии в жилищном строительстве" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14185) следующее дополнение:
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) договор о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации № _______ от ________.".
5. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347 "Об утверждении Методики расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14183) следующие изменения:
в Методике расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев, утвержденной указанным приказом:

2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістеме Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторының (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) Заңда көзделген кепілдік беру жағдайларында көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын немесе ескі және авариялық тұрғын үйлерді реновациялау жобаларын аяқтаумен байланысты міндеттемелерді жабу үшін кепілдік беру туралы шартты және (немесе) реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шартты жасасу күніне нысаналы деңгеймен резерв мөлшерін есептеуін және қалыптастыруын регламенттейді.
3. Осы Әдістемеде бірыңғай қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды шығындар/залалдар (Expected losses – EL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығын есепке ала отырып, көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын немесе ескі және авариялық тұрғын үйлерді реновациялау жобаларын аяқтау барысында туындайтын болжамды шығыстардың сомасы;
2) кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервтің нысаналы деңгейі (Target Reserve Ratio – TRR) – пайызбен берілген Бірыңғай оператор шығындарының/залалдарының жиынтық сомасының кепілдік міндеттемелерінің жиынтық сомасына қатынасы;
3) кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығы (Probability of Default – PD) – уәкілетті компанияның/құрылыс салушының кепілдік беру туралы шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауына әкеп соғатын жағдайлардың (объективті және субъективті) жиынтығы;
4) кепілдік міндеттемелерінің сомасы (Exposure at Default – EAD) - тәуелсіз баға беру компаниясының есебімен және орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс құнын шегергенде Заңмен айқындалған көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің немесе ескі және авариялық тұрған үйлерді реновациялау жобаларының жобалық құны.
Бірыңғай оператор кепілдік беру сәтіндегі аяқталмаған құрылыс құны мен Заңның 8-бабының 8) тармағына сәйкес бағалау туралы есеппен расталған соңғы есепті күнге аяқталмаған құрылыс сомасы арасындағы айырмаға сәйкес кепілдік бойынша міндеттемелерді азайтуға жол береді.
5) көзделмеген шығыстар (Unexpected Losses – UL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығының белгілі-бір деңгейімен пайда болатын, шығындардың болжамды мәнінен ауытқулар;
6) көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің немесе ескірген және апатты тұрғын үйлерді жөндеу жобалары құрылысын аяқтау кезінде қалпына келмейтін ресурстардың үлесі (Loss Given Default – LGD) – көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын немесе ескі және авариялық тұрғын үйлерді реновациялау жобаларын аяқтау қорытындылары бойынша қалпына келмейтін шығындардың жиынтық сомасының үлесі;

пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Методика регламентирует расчет и формирование целевого уровня и размера резерва Единым оператором жилищного строительства (далее – Единый оператор) на дату заключения договора о предоставлении гарантии и (или) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации для покрытия обязательств, связанных с завершением строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или проектов реновации ветхого и аварийного жилья в гарантийных случаях, предусмотренных Законом.
3. В целях единообразного применения в настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ожидаемые потери/убытки (Expected losses – EL) – сумма ожидаемых расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или проектов реновации ветхого и аварийного жилья с учетом вероятности наступления гарантийного случая;
2) целевой уровень резерва на урегулирование гарантийных случаев (Target Reserve Ratio – TRR) – отношение совокупной суммы потерь/убытков Единого оператора к совокупной сумме гарантийных обязательств в процентном выражении;
3) вероятность наступления гарантийного случая (Probability of Default – PD) – совокупность обстоятельств (объективных и субъективных), влекущих неисполнение уполномоченной компанией/застройщиком своих обязательств по договору о предоставлении гарантии;
4) сумма гарантийных обязательств (Exposure at Default – EAD) – проектная стоимость многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или проектов реновации ветхого и аварийного жилья, определенная Законом за вычетом стоимости незавершенного строительства, подтвержденная отчетом независимой оценочной компании и актами выполненных работ.
Единым оператором допускается уменьшение обязательств по гарантии соразмерно разнице между стоимостью незавершенного строительства на момент выдачи гарантии Единого оператора и суммой незавершенного строительства на последнюю отчетную дату, подтвержденной отчетом об оценке, в соответствии с пунктом 8) статьи 8 Закона.
5) непредвиденные расходы (Unexpected Losses – UL) – отклонения от ожидаемого значения убытков, возникающих с определенной степенью вероятности наступления гарантийного случая;
6) доля невосстанавливаемых ресурсов при завершении строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или проектов реновации ветхого и аварийного жилья (Loss Given Default – LGD) – доля совокупной суммы потерь, не восстановленная по итогам завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или реализации проектов реновации ветхого и аварийного жилья;

7) шығындардың/залалдардың жиынтық сомасы (Covered Losses - CL) – кепілдік беру жағдайы болған кезде көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын немесе ескі және авариялық тұрғын үйлерді реновациялау жобалары аяқтау барысында туындайтын болжамды және көзделмеген шығыстардың сомасы.".
6. "Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 348 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14182 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқару шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"_______________ қаласы 20_ жылғы "___" _________
_______________________________________________________________
(бұдан әрі – Сенімгерлік басқарушы) атынан __________ негізінде әрекет ететін ______________, бірінші тараптан, және _________________________________ (бұдан әрі – Құрылтайшы) атынан ____________ негізінде әрекет ететін ____________, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) негізінде Кепіл беруші _____ көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын (бұдан әрі – Жоба) үлескерлердің және реновациялау шеңберіндегі үлескерлердің ақшасын тарту жолымен қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның жалғыз қатысушысы болып табылатынын назарға ала отырып, Сенімгерлік басқарушы Уәкілетті компанияға Жоба құрылысының аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып, төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Сенімгерлік басқару шарты) жасасты.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кепілдік беру жағдайы – олар басталған кезде Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторында көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің құрылысын аяқтау жөніндегі міндеттеме және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт және (немесе) реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарт бойынша үлескер және (немесе) реновациялау шеңберіндегі үлескерлер алдында жауапкершілік туындайтын Заңда айқындалған жағдай немесе жағдайлардың жиынтығы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) совокупная сумма потерь/убытков (Covered Losses – CL) – сумма ожидаемых и непредвиденных расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов или проектов реновации ветхого и аварийного жилья при наступлении гарантийного случая.".
6. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 348 "Об утверждении типовой формы договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14182) следующие изменения:
в Типовой форме договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город ______ "___" _____ 20_года
____________________________________________________________________
(далее – Доверительный управляющий)
в лице ______________________________________________________________
действующий (-ая) на основании _______________________________________,
с одной стороны, и ___________________________________________________
(далее – Учредитель)
в лице _____________________________________________________________,
действующего (-ей) на основании ______________________________________,
с другой стороны, совместно именуемые Стороны, на основании Закона Республики
Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" от 7 апреля 2016 года
(далее – Закон), принимая во внимание, что Учредитель является единственным
акционером/участником Уполномоченной компании, обеспечивающей строительство
многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов
и реализацию долей в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных
жилых домов _____________________ (далее – Проект) путем привлечения денег
дольщиков и (или) дольщиков в рамках реновации, учитывая, что Доверительный
управляющий предоставит Уполномоченной компании гарантию завершения
строительства Проекта, заключили настоящий договор (далее – Договор
доверительного управления) о нижеследующем.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Гарантийный случай - событие или совокупность событий, определенные Законом, с наступлением которых у Единого оператора жилищного строительства возникают обязательства по завершению строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов и ответственность перед дольщиками и (или) дольщиками в рамках реновации по договору о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве и (или) договора о предоставлении гарантии в рамках реновации.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Осы Шарт бойынша Құрылтайшы және Заңға сәйкес құрылыс бойынша міндеттемелерді орындамау Кепілдік беру жағдайының туындауына әкеп соққан көппәтерлі тұрғын үйдің немесе жеке тұрғын үйлер кешенінің үлескерлері және (немесе) реновациялау шеңберіндегі үлескерлер пайда алушылар болып табылады.".

"10. Выгодоприобретателями по настоящему Договору являются Учредитель и дольщики и (или) дольщики в рамках реновации многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов, неисполнение обязательств по строительству которого повлекло наступление Гарантийного случая согласно Закону.".