"Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 25 ақпандағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 ақпанда № 38052 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10270 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1, 2, 3, 4-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 25 ақпандағы
№ 190 Бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 1-қосымша
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
Адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
1.
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
"Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқорындағы (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокатта алты айдан бір жылға дейін тағылымдамадан өту
Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі
Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттаудан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
6.
Соттылығының болмауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі – ҚР БП ҚСАЕК) адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
"Е-лицензиялау"
мемлекеттік дерекқорымен
(бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар үшін
1.
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетел білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірімен сотта тағылымдамадан өту
Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірімен сотта тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5.
Кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокатта алты айдан бір жылға дейін тағылымдамадан өту
Адвокаттан тағылымдамадан өткені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2026 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2026 года № 38052
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270) следующие изменения:
приложения 1, 2, 3, 4 утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему приказу.
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2026 года № 190
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им для осуществления адвокатской деятельности
Квалификационные требования для осуществления адвокатской деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям для осуществления адвокатской деятельности
Примечание
1
2
3
4
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
1.
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из Государственной базы данных физических лиц (далее – ГБД ФЛ)
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Прохождение стажировки от шести месяцев до одного года у адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у адвоката
4.
Прохождение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении аттестации на занятие адвокатской деятельностью
5.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
6.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ ГП РК) о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с Государственной базой данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ)
Для лиц, сдавших квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедших стажировку в суде и получивших положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
1.
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
Форма сведений, содержащая информацию о сдаче квалификационного экзамена на должность судьи
4.
Прохождение стажировки в суде с положительным отзывом пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки в суде с положительным отзывом пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
5.
Прохождение стажировки от шести месяцев до одного года у адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у адвоката
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ

"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар үшін
1
Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы
3.
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4.
Нарколoгиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
5.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 25 ақпандағы
№ 190 Бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Адвокаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны
___________________________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі) барлық
адамдар үшін толтырылады
1) Диплом туралы мәліметтер
1. жоғары оқу орнының атауы __________________________________________
2. мамандық атауы____________________________________________________
3. мамандық шифры __________________________________________________
4. диплом нөмірі _____________________________________________________
5. дипломның берілген күні ____________________________________________
6. дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні
7. дипломды тану/ нострификациялау туралы куәліктің нөмірі _______________
(6, 7-тармақтар шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін толтырылады)
2) Тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні ____________
2. облысы ____________________________________________________________
3. тағылымдаманың жетекшісі___________________________________________
4. тағылымдаманың басталған күні _______________________________________

Для лиц, прекративших полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного Закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
1
Гражданин Республики Казахстан
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи и об освобождении от должности судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении и об освобождении от должности судьи
4.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
5.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Приложение 2
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2026 года № 190
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Форма
Форма сведений для осуществления адвокатской деятельности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер) заполняется для всех лиц
1) Сведения о дипломе
1. наименование высшего учебного заведения ___________________________
2. наименование специальности _______________________________________
3. шифр специальности ______________________________________________
4. номер диплома ___________________________________________________
5. дата выдачи диплома ______________________________________________
6. дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома ________
7. номер удостоверения о признании/нострификации диплома _____________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными образовательными
учреждениями)
2) Заключение о прохождении стажировки
1. дата утверждения заключения о прохождении стажировки _______________
2. область__________________________________________________________
3. руководитель стажировки __________________________________________
4. дата начала стажировки ____________________________________________

5. тағылымдаманың аяқталған күні _______________________________________
тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
3) Аттестаттау туралы шешімі
1. қала _______________________________________________________________
2. өткізілген күні ______________________________________________________
3. қарау мәртебесі _____________________________________________________
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік
комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін
4) Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
1. өткізілген күні ______________________________________________________
2. қарау мәртебесі _____________________________________________________
5) Облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірі бар сотта
тағылымдамадан өту
1. облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының болған күні
2. облысы ____________________________________________________________
3. Тағылымдаманың басталған күні ______________________________________
4. Тағылымдаманың аяқталған күні ______________________________________
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы "Қазақстан
Республикасындағы сот жүйесі және судьялардың мәртебесі туралы"
Конституциялық Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12)
тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан
адамдар үшін
6) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер
1. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________________
2. судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні ________
3. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________________
4. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні ___________
5. босату негізі ________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 25 ақпандағы
№ 190 Бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 3-қосымша
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Pecпубликасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан эту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өту
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заңгерлік мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жaғдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Тұрақты судьялар үшін
1
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына тағайындау туралы
Судья лауазымына тағайындау туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
Өз міндеттерін орындау кезінде атына нұқсан келтіретін теріс қылықтары және заңдылықты бұзғаны үшін судья лауазымынан босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген диплом дар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы
Судья лауазымына тағайындау және судья лауазымынан босату туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
4.
Кемінде бір жыл мерзімде нотариуста тағылымдамадан өту
Нотариуста тағылымдамадан өткені туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
5.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
6.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
7.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Мемлекеттік нотариустар үшін
1.
25 жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат
ЖТ МДҚ ақпаратты алу
2.
Жоғары заң білімінің болуы
Диплом туралы, шетелдік білім беру мекемелері берген диплом дар үшін Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы ақпарат қамтылған мәліметтер нысаны
3.
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы
Заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын (салыстыру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады
4.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден алынған мәлімет
"Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен ақпаратты алу
5.
Соттылығының болмауы
ҚР БП ҚСАЕК адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы есепке алу жөніндегі мәліметтер
ҚР БП ҚСАЕК дерекқоры
ЕЛ МДҚ ықпалдасқан жағдайда талап етілмейді
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 25 ақпандағы
№ 190 Бұйрыққа 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына 4-қосымша
Нысан
Нотариаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны
____________________________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі) барлық
адамдар үшін толтырылады

5. дата окончания стажировки _________________________________________
для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
3) Решение об аттестации
1. город ___________________________________________________________
2. дата проведения __________________________________________________
3. статус рассмотрения _______________________________________________
для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии
при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
4) Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
1. дата проведения __________________________________________________
2. статус рассмотрения _______________________________________________
5) Прохождение стажировки в суде с положительным отзывом пленарного
заседания областного или приравненного к нему суда
1. дата пленарного заседания областного или приравненного к нему суда
___________________________________________________________________
2. область __________________________________________________________
3. дата начала стажировки ____________________________________________
4. дата окончания стажировки _________________________________________
для лиц, прекративших полномочия судьи по основаниям, предусмотренным
подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного Закона
Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей
Республики Казахстан"
6) Сведения об Указе Президента Республики Казахстан
1. номер Указа ______________________________________________________
2. дата принятия Указа о назначении на должность судьи __________________
3. номер Указа ______________________________________________________
4. дата принятия Указа об освобождении с должности судьи _______________
5. основание освобождения ___________________________________________
Приложение 3
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2026 года № 190
Приложение 3 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им для осуществления нотариальной деятельности
Квалификационные требования для осуществления нотариальной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям для осуществления нотариальной деятельности
Примечание
1
2
3
4
Для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
4.
Прохождение аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
Форма сведений, содержащая информацию о сдаче квалификационного экзамена на должность судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Справки из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Информация о наличии либо отсутствии сведений по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для постоянных судей
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе; о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении на должность судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
Для лиц, работавших постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Назначение на должность судьи и об освобождении от должности судьи
Форма сведений, содержащая информацию о назначении и об освобождении от должности судьи
4.
Прохождение стажировки у нотариуса, сроком не менее одного года
Форма сведений, содержащая информацию о прохождении стажировки у нотариуса
5.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
6.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
7.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Для государственных нотариусов
1.
Гражданин Республики Казахстан, достигший 25 лет
Документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан
Получение сведений из ГБД ФЛ
2.
Наличие высшего юридического образования
Форма сведений, содержащая информацию о дипломе;
о документе, подтверждающем прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями
3.
Наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет
Копия документа, подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки)
Представляется электронная копия документа
4.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Сведения из наркологического и психиатрического диспансеров
Получение сведений из Информационной системой "Электронный регистр диспансерных больных"
5.
Отсутствие судимости
Сведения по учетам КПСиСУ ГП РК о совершении лицом уголовного правонарушения
Не требуется в случае наличия базы данных КПСиСУ ГП РК, интегрированной с ГБД ЕЛ
Приложение 4
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2026 года № 190
Приложение 4 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 20
Форма
Форма сведений для осуществления нотариальной деятельности
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер)
заполняется для всех лиц

1) Диплом туралы мәліметтер
1. жоғары оқу орнының атауы __________________________________________
2. мамандық атауы____________________________________________________
3. мамандық шифры __________________________________________________
4. диплом нөмірі _____________________________________________________
5. дипломның берілген күні ____________________________________________
6. дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні
7. дипломды тану/ нострификациялау туралы куәліктің нөмірі _______________
(6, 7-тармақтар шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін толтырылады)
2) Тағылымдамадан өткені туралы қорытынды
1. тағылымдамадан өткені туралы қорытындының бекітілген күні ____________
2. облысы ____________________________________________________________
3. тағылымдаманың жетекшісі___________________________________________
4. тағылымдаманың басталған күні _______________________________________
5. тағылымдаманың аяқталған күні _______________________________________
тағылымдамадан және аттестаттаудан өткен адамдар үшін
3) Аттестаттау туралы шешімі
1. қала _______________________________________________________________
2. өткізілген күні ______________________________________________________
3. қарау мәртебесі _____________________________________________________
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік
комиссиясында біліктілік емтихандарын тапсырған адамдар үшін
4) Судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыру
1. өткізілген күні ______________________________________________________
2. қарау мәртебесі _____________________________________________________
5) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер (бұдан әрі –
Жарлық)
1. Жарлық нөмірі ______________________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні _______
3. Жарлықтың нөмірі ___________________________________________________
4. судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні ______
5. босату негізі ________________________________________________
тұрақты судья болып істеген адамдар үшін
6) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы туралы мәліметтер
1. Жарлықтың нөмірі_________________________________________________
2. Судья лауазымына тағайындау туралы Жарлықтың қабылданған күні _____
3. Жарлықтың нөмірі _________________________________________________
4. Судья лауазымынан босату туралы Жарлықтың қабылданған күні _________
5. Босату негізі _______________________________________________________

1) Сведения о дипломе
1. наименование высшего учебного заведения ___________________________
2. наименование специальности _______________________________________
3. шифр специальности ______________________________________________
4. номер диплома ___________________________________________________
5. дата выдачи диплома ______________________________________________
6. дата выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома ________
7. номер удостоверения о признании/нострификации диплома _____________
(пункты 6, 7 заполняются для дипломов, выданных зарубежными образовательными
учреждениями)
2) Заключение о прохождении стажировки ______________________________
1. дата утверждения заключения о прохождении стажировки _______________
2. область ___________________________________________________________
3. руководитель стажировки ___________________________________________
4. дата начала стажировки _____________________________________________
5. дата окончания стажировки __________________________________________
для лиц, прошедших стажировку и аттестацию
3) Решение об аттестации
1. город ___________________________________________________________
2. дата проведения __________________________________________________
3. статус рассмотрения _______________________________________________
для лиц, сдавших квалификационные экзамены в Квалификационной комиссии
при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
4) Сдача квалификационного экзамена на должность судьи
1. дата проведения __________________________________________________
2. статус рассмотрения _______________________________________________
для постоянных судей
5) Сведения об Указе Президента Республики Казахстан (далее-Указ)
1. номер Указа ______________________________________________________
2. дата принятия Указа о назначении на должность судьи __________________
3. номер Указа ______________________________________________________
4. дата принятия Указа об освобождении с должности судьи
5. основание освобождения ___________________________________________
для лиц, работавших постоянными судьями
6) Сведения об Указе Президента Республики Казахстан
1. Номер Указа _____________________________________________________
2. Дата принятия Указа о назначении на должность судьи _________________
3. Номер Указа _____________________________________________________
4. Дата принятия Указа об освобождении с должности судьи ______________
5. Основание освобождения __________________________________________