"Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 459 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 20 ақпандағы № 44-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 ақпанда № 38045 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 459 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9940 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әкімшілік деректер – бастапқы статистикалық және балама деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық (сандар көмегімен өлшенетін) және (немесе) сапалық (белгілі бар қағидат және (немесе) белгі бойынша құрылған) деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) білім беру саласындағы уәкілетті орган – мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
6) білім беру сапасы – білім беру қызметі тиімділігінің кешенді сипаттамасы, сондай-ақ білім алушы мен тәрбиеленуші даярлығының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына, жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің қажеттіліктеріне сәйкестігі;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Білім беру мониторингі келесі түрде жүзеге асырылады:
білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттандыру объектілерінде ақпаратты жинау, жүйелі есепке алу, өңдеу, сондай-ақ сақтау, жаңарту және жинақтау арқылы білім беру ұйымдарының қызметін жүйелі түрде байқау;
білім басқармалары мен бөлімдерінің орта білім беру ұйымдарындағы оқыту процесін талдау және әдістемелік түзету үшін әдістемелік күндерді ұйымдастыруы мен өткізуі және педагогикалық қауымдастыққа практикалық көмек көрсетуі;
әлеуметтік немесе мониторингтік зерттеулер ұйымдастыру (оның ішінде халықаралық салыстырмалы және ұлттық зерттеулер үшін);
білім беру қызметінің нәтижелерін талдау (ұлттық бірыңғай тестілеу, оқушылардың қорытынды бағаларын, халықаралық салыстырмалы және ұлттық зерттеулер нәтижелерін талдау және салыстыру) түрінде жүзеге асырылады.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2014 года № 459 "Об утверждении Правил осуществления образовательного мониторинга"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 20 февраля 2026 года № 44-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2026 года № 38045
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2014 года № 459 "Об утверждении Правил осуществления образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9940) следующие изменения:
в Правилах осуществления образовательного мониторинга, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) административные данные – индивидуальные количественные (измеряемые с помощью чисел) и (или) качественные (выстроенные по определенному принципу и (или) признаку) данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических и альтернативных данных;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования;
6) качество образования – комплексная характеристика эффективности образовательной деятельности, а также соответствие подготовки обучающегося и воспитанника требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, потребностям личности, общества и государства;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Образовательный мониторинг осуществляется в виде:
систематического наблюдения за деятельностью организаций образования путем сбора, системного учета, обработки, а также хранения, обновления и накопления информации в объектах информатизации уполномоченного органа в области образования;
организации и проведения управлениями и отделами образования методических дней для анализа и методической коррекции процесса обучения в организациях среднего образования и оказания практической помощи педагогическому сообществу;
организации социологических или мониторинговых исследований (в том числе для международных сопоставительных и национальных исследований);
анализа результатов образовательной деятельности (анализ и сопоставление результатов единого национального тестирования, итоговых оценок школьников, международных сопоставительных и национальных исследований).

7. Құжаттар мен материалдарды жинақтау:
білім беру саласындағы уәкілетті органның әкімшілік деректері;
мемлекеттік статистикалық есептілік;
білім беру сапасының динамикасына әсер ететін факторларға салыстырмалы талдау жүргізу;
білім беру ұйымдарын лицензиялау, білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау және аккредиттеу рәсімдерінің нәтижелері;
білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың білім беруді басқару органдары мен білім беру ұйымдарының қызметіне жүргізген тексеру нәтижелері;
білім алушыларды мемлекеттік қорытынды аттестаттау нәтижелері;
ұлттық бірыңғай тестілеу нәтижелері;
кешенді тестілеу нәтижелері;
педагогтердің біліктілігін арттыру және оларды аттестаттау туралы деректер;
халықаралық салыстырмалы және ұлттық зерттеулер нәтижелері;
мониторингтік зерттеулер нәтижелері;
әлеуметтік зерттеулер нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова

7. Сбор документов и материалов осуществляется на основе:
административных данных уполномоченного органа в области образования;
государственной статистической отчетности;
проведения сравнительного анализа факторов, влияющих на динамику качества образования;
результатов процедур лицензирования, государственной аттестации и аккредитации организаций образования;
результатов проверок деятельности органов управления образованием, организаций образования органами, осуществляющими государственный контроль за реализацией государственной политики в области образования;
результатов государственной итоговой аттестации обучающихся;
результатов единого национального тестирования;
результатов комплексного тестирования;
данных о повышении квалификации и прохождения аттестации педагогов;
результатов международных сопоставительных и национальных исследований;
результатов мониторинговых исследований;
результатов социологических исследований.".
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова