"Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 9 қарашадағы № 175 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2026 жылғы 23 ақпандағы № 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 ақпанда № 38039 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 9 қарашадағы бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12362 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 38) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
Осы Әдістеме әкімшілік деректерді пайдаланумен жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар шеңберінде ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы статистикалық көрсеткішін және нақты көлем индексін жылдық және ағымдағы есептеудің негізгі тәсілдерін айқындайды.
Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы және оның аумақтық бөлімшелері "е-Статистика" ақпараттық жүйесінде ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымының статистикалық көрсеткішін және нақты көлем индекстерін қалыптастыру кезінде қолданады.
Әдістеме "ҚАЗСТАТ: Ұлттық статистика жүйесін нығайту жөніндегі жоба" жобасының шеңберінде ауыл шаруашылығы статистикасы саласында Еуропа елдерінің тәжірибесін зерделеу, соның ішінде Данияның Статистикалық офисінің мысалы негізінде ауыл шаруашылығында өнімнің және көрсетілетін қызметтің жалпы шығарылымын есептеуді ескере отырып әзірленді. Әдістемені әзірлеу кезінде дат статистиктерінің ауыл шаруашылығындағы жалпы шығарылымды есептеу бойынша халықаралық стандарттарды ұлттық шоттар жүйесінің талаптарына бейімдеуге қатысты ұсынымдары назарға алынды.";
13-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары және дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтарында сату, өндірістік тұтыну үшін өндірілген өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде есепті кезең үшін түрлері бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өткізу орташа бағалары туралы баға статистикасы ресми статистикалық ақпаратының (бұдан әрі – баға статистикасы) деректері алынады.
Жұртшылық шаруашылықтары түпкілікті өзі тұтыну үшін, сондай-ақ сату үшін және шаруашылықтың ішінде өндірістік тұтыну үшін өндірген өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің бірлігі үшін нарықтағы сату бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша ақпарат тек қана жылдық негізде қалыптастырылатынына байланысты, ағымдағы есептеулерде өндірілген өсімдік шаруашылығы өнімінің ай сайынғы саны есепті түрде анықталады. Есепті жылы әр ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша астықтың болжамды жалпы түсімі және алынған көлемді одан әрі жылдың айлары бойынша өндірістің маусымдылығын ескере отырып бөлу есептеудің негізі болып табылады.
Есепті жылы ашық топырақтағы ауыл шаруашылығы дақылдарының болжамды жалпы түсімін есептеу үшін ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқабы және осы дақылдардың өткен жылғы орташа түсімділігі туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері пайдаланылады.
Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Qi = Pli * Uri,
(2)
мұнда
Qi - ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің болжамды жалпы түсімі;
Pli - ауыл шаруашылығы дақылының "і" түрінің есепті жылғы егістік алқабы;
Uri - өткен жылғы ауыл шаруашылығы дақылының "і" түрінің түсімділігі.
Бұдан әрі алынған болжамды жалпы түсім ағымдағы жылғы айлар бойынша жылдық көлемдегі әр айдың үлестеріне сәйкес таратылады:
qi = Qi * dай i /100,
(3)
мұнда
qi - заттай көріністе өсімдік шаруашылығы өнімінің есепті айдағы "і" түрінің шамаланған өндірісі;
Qi - ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің болжамды жалпы түсімі;
dай i - есепті айдағы ауыл шаруашылығы дақылының "i" түрінің осы дақылды өндірудің жылдық көлеміндегі белгіленген үлесі.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 175 "Об утверждении Методики расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 февраля 2026 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2026 года № 38039
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 175 "Об утверждении Методики расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12362) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 38) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и подпунктом 24) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Методика расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
Настоящая Методика определяет основные подходы к ежегодным и текущим расчетам статистического показателя валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и индексов физического объема в рамках общегосударственных статистических наблюдений с использованием административных данных.
Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и его территориальными подразделениями при формировании статистического показателя валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и индексов физического объема в информационной системе "е-Статистика".
Методика разработана в рамках проекта "КАЗСТАТ: Проект по укреплению национальной статистической системы", с учетом изучения опыта европейских стран в области сельскохозяйственной статистики, в том числе расчетов выпусков продукции и услуг в сельском хозяйстве, на примере Статистического офиса Дании. При разработке Методики приняты во внимание рекомендации датских статистиков в отношении адаптации международных стандартов по расчету валового выпуска в сельском хозяйстве к требованиям системы национальных счетов.";
части вторую и третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции, произведенной для реализации и производственного потребления сельскохозяйственных предприятиях, индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйствах, выступают данные официальной статистической информации статистики цен (далее – статистика цен) о средних ценах реализации сельскохозяйственной продукции по видам за отчетный период.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции, произведенной хозяйствами населения, как для собственного конечного потребления, так и для реализации и производственного потребления внутри хозяйства, выступают данные статистики цен о ценах реализации на рынках за единицу сельскохозяйственной продукции.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В связи с тем, что информация по производству продукции растениеводства формируется только на годовой основе, в текущих расчетах ежемесячное количество произведенной продукции растениеводства (qi) определяется расчетно. В основе расчета лежит определение прогнозного валового сбора урожая по каждой сельскохозяйственной культуре в отчетном году и последующее распределение полученного объема по месяцам года с учетом сезонности производства.
Для расчета прогнозного валового сбора сельскохозяйственных культур открытого грунта в отчетном году используются данные общегосударственных статистических наблюдений о посевных площадях сельскохозяйственных культур под урожай текущего года и средней урожайности соответствующих культур за предыдущий год.
Расчет производится по формуле:
Qi = Pli * Uri,
(2)
где
Qi - прогнозный годовой валовый сбор i-го вида сельскохозяйственной культуры;
Pli - посевная площадь i-го вида сельскохозяйственной культуры в отчетном году;
Uri - урожайность i-го вида сельскохозяйственной культуры в предыдущем году.
Далее полученный прогнозный валовый сбор распределяется по месяцам текущего года в соответствии с долями каждого месяца в годовом объеме:
qi = Qi * dмес i /100,
(3)
где
qi - предполагаемое производство i-го вида продукции растениеводства в натуральном выражении в отчетном месяце;
Qi - прогнозный годовой валовый сбор i-го вида сельскохозяйственной культуры;
dмес i - установленная доля производства i-го вида сельскохозяйственной культуры отчетного месяца в годовом объеме производства этой культуры.

Өндіріс маусымдылығы (dай i) бір кезде есептеулерде қолданылатын әрбір өсімдік шаруашылығы өнімінің түрлері үшін сарапшылық жолмен белгіленген және жыл сайын өзгеріссіз қолданылады. Өндірістің айлық құрылымы жылдық көлемге пайызбен осы Әдістемеге 7-19-қосымшаларда келтірілген. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар бойынша ағымдағы жалпы түсім бойынша дәнді және майлы дақылдардың қолда бары және қозғалысы туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері бойынша анықталады. Сонымен қатар белгіленген заңнамалық тәртіппен келісілген және бекітілген әкімшілік дереккөздер нысанында тіркелген астықты жинау науқанының барысы туралы әкімшілік деректер ескеріледі.
Өсімдік шаруашылығы өнімінің өндірісі ауа-райы жағдайына байланысты болғандықтан, астықты жинаудың алғашқы айларында жалпы жинауды болжамдау әрқашан нақты нәтиже бермеуі мүмкін. Осыған байланысты кейінгі айларда болжамды жалпы түсім заңнамалық белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген әкімшілік дереккөздер нысанында тіркелген әкімшілік деректерді пайдалана отырып нақтыланады және түзетіледі және тиісінше түзетулер өндірістің айлық көлемдеріне енгізіледі.
Ағымдағы есептеулерде жабық топырақтағы көкөністер бойынша өндірілген өнім көлемі соңғы жылдық есептің деректері бойынша жалпы түсім негізінде анықталады. Дәлділдікті арттыру үшін, есептеулерге тоқсандық негіздегі жабық топырақты есепке алу бойынша статистикалық байқау деректері қосымша енгізіледі. Өзге көкөністер бойынша өндірілген өнім көлемі шілде-қазанға біркелкі таратылады және соңғы жылдық есептің деректері бойынша жалпы түсімінің 1/4 ретінде анықталады.";
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
А секциясы бойынша өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) жалпы шығарылымын жиынтық есептеу үшін қажетті аңшылық, орман шаруашылығы және балық аулау және балық өсірудегі өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) шығарылымының жылдық көлемдері жыл сайынғы жалпымемлекеттік статистикалық байқау деректері және әкімшілік дереккөздер деректері бойынша анықталады.";
24-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтарында өндірілген, салыстырмалы бағалардағы өнімнің құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде түрлері бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өткізу орташа жылдық бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.
Жұртшылық шаруашылықтары өндірген өнімнің салыстырмалы бағалардағы құнын есептеу кезінде баға құраушы ретінде ауыл шаруашылығы өнімдерінің бірлігі үшін нарықтағы сату бағалары туралы баға статистикасы деректері алынады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Заттай мәндегі өндіріс көлемі жоқ, ал тек қана құндық шамасы бар жалпы шығарылымның құрауышы үшін жылдық есептеулерде салыстырмалы бағалардағы өндіріс көлемі дефляторлау әдісімен, яғни өндіріс көлемін тиісті баға индексін қолдану арқылы қайта есептеу жолымен есептеледі. Мұндай құрауыштарға мыналар жатады: ауыл шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер, дайындалған сүректің және өзге де орман шаруашылығы өнімдерінің құны, ағаш дайындау саласында көрсетілетін қызметтер, орман тәлімбақтарының қызметтері, ағаш кесу кезінде алынған сүректің құны, орман өсіру саласындағы көрсетілетін қызметтер, ауланған балық және басқа су жануарларының құны, өсірілген тауарлық балық пен басқа су жануарларының құны.
Есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
Sсалыс басқа = Sқолданыстағы ÷ Iб *100%,
(14)
мұнда
Sсалыс басқа - салыстырмалы бағалармен есепті кезең үшін құндық көріністегі жалпы құрауыш шығарылымның көлемі;
S қолд басқа - қолданыстағы бағамен есепті кезең үшін жалпы құрауыш шығарылымның құны;
Iб - тиісті құрауыш (дефлятор) бойынша баға индексі, %-бен.

Сезонность производства (dмес i) однажды установлена экспертным путем для каждого применяемого в расчетах вида растениеводческой продукции и неизменно используется каждый год. Помесячная структура производства в процентах к годовому объему приведена в приложениях 7-19 к настоящей Методике. По зерновым, бобовым и масличным культурам текущий валовый сбор определяется по данным общегосударственных статистических наблюдений о наличии и движении зерна и масличных культур. Также учитываются административные данные о ходе уборки урожая, зарегистрированные в формах административных источников, которые утверждены и согласованы в установленном законодательство порядке.
В связи с тем, что производство продукции растениеводства находится в зависимости от погодных условий, прогноз валового сбора на ранних месяцах уборки урожая не всегда дает точный результат. В связи с этим в последующие месяцы прогнозный валовый сбор уточняется и корректируется с использованием административных данных, зарегистрированных в формах административных источников, утвержденных и согласованных в установленном законодательство порядке и соответствующие корректировки вносятся в ежемесячные объемы производства.
В текущих расчетах по овощам закрытого грунта количество произведенной продукции определяется на основании валового сбора по данным последнего годового отчета. Для повышения точности, в расчеты дополнительно включается данные статистического наблюдения по учету закрытого грунта на квартальной основе. По прочим овощам количество произведенной продукции распределяется равномерно на июль-октябрь и определяется как 1/4 их валового сбора по данным последнего годового отчета.";
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Годовые объемы продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве, лесном хозяйстве, рыболовстве и рыбоводстве, необходимые для итогового расчета валового выпуска продукции (услуг) по секции А, определяются по данным годовых общегосударственных статистических наблюдений и/или по данным административных источников.";
части вторую и третью пункта 24 изложить в следующей редакции:
"В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции в сопоставимых ценах, произведенной в сельскохозяйственных предприятиях, индивидуальных предпринимателей и крестьянских или фермерских хозяйствах, выступают данные статистики цен о среднегодовых ценах реализации сельскохозяйственной продукции по видам.
В качестве ценовой составляющей при расчете стоимости продукции в сопоставимых ценах, произведенной хозяйствами населения, выступают данные статистики цен о реализации на рынках за единицу сельскохозяйственной продукции.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В годовых расчетах для тех составляющих валового выпуска, по которым нет объемов производства в натуральном выражении, а только стоимостные величины, объем производства в сопоставимых ценах рассчитывается методом дефлятирования, то есть путем пересчета объема производства в действующих ценах с применением соответствующих индексов цен. К таким составляющим относятся: услуги в области сельского хозяйства, стоимость заготовленной древесины и прочих продуктов лесного хозяйства, услуги в области лесозаготовок, услуги лесопитомников, стоимость древесины, полученной при рубках леса, услуги в области лесоводства, стоимость выловленной рыбы и других водных животных, стоимость выращенной товарной рыбы и других водных животных. Расчет производится по формуле:
Sсопост др = Sдейств ÷ Iц *100 %,
(14)
где
Sсопост др - объем составляющей валового выпуска в стоимостном выражении за отчетный период в сопоставимых ценах;
Sдейств др - стоимость составляющей валового выпуска за отчетный период в действующих ценах;
Iц - индекс цен по соответствующей составляющей (дефлятор), в %.
По тем составляющим валового выпуска, по которым нет информации об индексах цен, используются данные общегосударственных статистических наблюдений об объемах производства в сопоставимых ценах, предусмотренные в статистических формах. К таким составляющим относятся: объем продукции охоты, объем продукции разведения, объем услуг, связанных с охотой и разведением диких животных, стоимость заготовленных лесных семян, стоимость выращенного рыбопосадочного материала, услуги в области рыболовства, услуги в области рыбоводства.

Осы тармақта көрсетілген жалпы құрауыш шығарылым бойынша салыстырмалы бағамен өндіріс көлемін есептеу сызбасы осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасының 3-бағанында көрсетілген.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Жалпы шығарылымды жылдық есептеуде баға статистикасы шеңберінде қалыптастырылатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің кейбір түрлерін өткізу бағалары туралы деректер кейде болмауы мүмкін. Мұндай жағдайда ауыл шаруашылығы құралымдары өткізген өнім бірлігінің өзіндік құны туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері қолданылады не сол өнім тобының ішіндегі өнімнің басқа түрлерін өткізу бағалары туралы статистиканың деректері қолданылады, мысалы, өзге де дәнді дақылдар түрлерінің өндірісін құндық бағалау үшін бидайдың құны қолданылады.
Аумақтық бөліністе деректерді қалыптастыру кезінде кейбір өнім түрлерінің бағалары бақыланбайтын өңірлер бойынша орташа республикалық (немесе есептеудің деңгейіне байланысты орташа облыстық) бағалар немесе табиғи-климаттық, әлеуметтік-экономикалық сипаттама немесе аумақтық орналасуға ұқсастығы бойынша өңірлердің бағалары қолданылады.
33. Жалпы шығарылымның және нақты көлем индексі көрсеткіштері жедел деректер бойынша есепті жыл бойы ай сайын және тоқсан сайын қалыптастырылады, ал есепті жылдан кейінгі жылдың мамыр айында соңғы жылдық деректер негізінде жылдық қайта есептеу жүзеге асырылады. Нәтижесінде жедел (қаңтар-желтоқсан үшін) және соңғы жылдық деректер арасында айырмашылық қалыптасады.
Жылдық деректермен үйлестірілген ай сайынғы және тоқсан сайынғы деректердің серпінділік қатарларын қалыптастыру мақсаты үшін жедел деректердің мұрағаттық дерекқоры осы алынған жылдық деректерді есепке ала отырып қайта есептеледі.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің (дәнді, бұршақты және майлы дақылдардан басқа) жекелеген түрлерінің жылдық құнын қайта есептеу үдерісінде осы Әдістемеге 7-19-қосымшаларда келтірілген өндірістің айлық құрылымына сәйкес жылдық көлемге пайызбен бөлінеді.";
36, 37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) талаптарына сәйкес жалпы шығарылым көлеміне ресми ғана емес, сонымен қатар бақыланбайтын экономикалық қызметті де енгізу ұсынылады. ҰШЖ мақсаттары үшін жылдық негіздегі ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы көрсеткішіне статистикалық себептер бойынша бақыланбайтын, яғни есеп бермеген респонденттердің өндіріс көлеміне қосымша есептеу жүзеге асырылады.

Схема расчета объемов производства в сопоставимых ценах по составляющим валового выпуска, указанным в данном пункте, отражена в графе 3 схемы годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО, приведенной в приложении 6 к настоящей Методике.";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. В годовом расчете валового выпуска иногда отсутствуют данные о ценах реализации некоторых видов сельскохозяйственной продукции, формируемых в рамках статистики цен. В таком случае используются данные общегосударственных статистических наблюдений о себестоимости единицы продукции, реализованной сельскохозяйственными формированиями, либо используются данные статистики о ценах реализации другого вида продукции внутри той же группы продуктов, например, цена пшеницы для стоимостной оценки производства прочих видов зерновых культур. При формировании данных в территориальном разрезе, по тем регионам, где цены на некоторые виды продукции не отслеживаются, используются среднереспубликанские (или среднеобластные в зависимости от уровня расчетов) цены или цены региона, схожего по природно-климатическим, социально-экономическим характеристикам или территориальному расположению.
33. Показатели валового выпуска и индекса физического объема в течение отчетного года формируются ежемесячно и ежеквартально по оперативным данным, а в мае года, следующего за отчетным годом, осуществляется годовой перерасчет на основе окончательных годовых данных. В результате складывается разница между оперативными (за январь-декабрь) и окончательными годовыми данными.
Для целей формирования динамических рядов ежемесячных и ежеквартальных данных, гармонизированных с годовыми данными, архивная база оперативных данных пересчитывается с учетом полученных годовых данных по ним.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. В процессе пересчета годовая стоимость отдельных видов продукции растениеводства (кроме зерновых, бобовых и масличных культур) распределяется в соответствии с помесячной структурой производства в процентах к годовому объему, приведенной в приложениях 7-19 к настоящей Методике.";
пункты 36, 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"36. В соответствии с требованиями системы национальных счетов (далее – СНС) в объем валового выпуска включается не только официальная, но и ненаблюдаемая экономическая деятельность. Для целей СНС к показателю валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства на годовой основе осуществляется дополнительный расчет объема производства, ненаблюдаемого по статистическим причинам, то есть на не отчитавшихся респондентов.

37. Қосымша есептеу әрбір облыс және республикалық деңгейдегі қалалар үшін агрегатталған деңгейде ЭҚЖЖ үш таңбалы деңгейінде жүргізіледі: бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру, көпжылдық дақылдарды өсіру, өсімдіктердің ұдайы өндірісі, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, өсімдік және мал шаруашылығына тән қызметтер, аңшылық және аулау, осы саладағы қызмет көрсетуді қоса алғанда, орман өсіру және ағаш дайындау, балық аулау және балық өсіру келесі формула арқылы есептеледі:
Vстат есеп = vорташа есеп бергендер * Кесеп бермегендер,
(16)
мұнда
Vстат есеп - ЭҚЖЖ жеке түрлері бойынша қызмет/өнімнің (көрсетілетін қызметтің) жалпы шығарылымын қосымша есептеу;
Vорташа есеп бергендер - ЭҚЖЖ жеке түрі бойынша есеп берген бір кәсіпорынның орташа жалпы шығарылымы көлемі;
Кесеп бермегендер - ЭҚЖЖ берілген түрі бойынша есеп бермеген кәсіпорындар саны.
38. Кейде кейбір ауыл шаруашылығы кәсіпорындары (заңды тұлғалар) жалпымемлекеттік статистикалық байқаумен қамтылмаған жағдайларда (мысалы, табылмады, есеп беруден бас тартқан), бірақ олар қызметін жүзеге асырған деп пайымдалса, мұндай заңды тұлғаларға статистикалық себептермен есепке алынбаған өндіріс көлеміне қосымша есептеу өткізіледі. Өндірістің мұндай көлемін есептеу үшін есеп бермеген респонденттердің саны туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері пайдаланылады. Мұнда есептеу үшін тек қана зерттеу каталогында белсенділіктің ахуалдық коды "1" (белсенді) бар тек есеп бермеген кәсіпорындар ескеріледі.
Дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары және жұртшылық шаруашылықтары деректерін кейін барлық бас жиынтыққа тарата отырып, іріктемелі зерттелетіндіктен іріктемелі статистикалық байқаудың таратылған деректері есеп тапсырмаған респонденттердің мәселесін есепке алады. Осыған байланысты статистикалық себептермен бақыланбайтын өндіріс көлемінің қосымша есептелуі шаруашылықтардың аталған санаттарында жүзеге асырылмайды.";
39-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген Әдістемеге 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ауыл шаруашылығы статистикасы және ұлттық санақтар департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

37. Дополнительный расчет производится на агрегированном уровне для каждой области и города республиканского значения на уровне трех знаков ОКЭД: выращивание одно или двухлетних культур, выращивание многолетних культур, воспроизводство растений, животноводство, деятельность, способствующая растениеводству и животноводству, охота и отлов, включая предоставление услуг в этих областях, лесоводство и лесозаготовки, рыболовство и рыбоводство по следующей формуле:
Vдосч стат = vсред отчит * Кнеотчит,
(16)
где
Vдосч стат - дополнительный расчет на валовый выпуск продукции/услуг по отдельному виду ОКЭД;
vсред отчит - объем валового выпуска продукции/услуг в среднем на одно отчитавшееся предприятие по отдельному виду ОКЭД;
Кнеотчит - количество не отчитавшихся предприятий по данному виду ОКЭД.
38. В случаях, когда некоторые сельскохозяйственные предприятия (юридические лица) оказываются неохваченными общегосударственным статистическим наблюдением (например, не найдены, отказались сдавать отчет), но при этом предполагается, что они осуществляли деятельность, на такие юридические лица производится дополнительный расчет объемов производства, неучтенных по статистическим причинам. Для расчета таких объемов производства используются данные общегосударственных статистических наблюдений о количестве не отчитавшихся респондентов. При этом для расчета учитываются только те не отчитавшиеся юридические лица, которые в каталоге обследования имели ситуационный код активности "1" (активное).
Так как индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства и хозяйства населения обследуются выборочно с последующим распространением данных на всю генеральную совокупность, распространенные данные выборочного статистического наблюдения уже учитывают проблему не отчитавшихся респондентов. В связи с этим дополнительный расчет объемов производства, ненаблюдаемого по статистическим причинам, в данных категориях хозяйств не осуществляется.";
пункт 39 исключить;
приложения 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 к указанной Методике изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу.
2. Департаменту статистики сельского хозяйства и национальных переписей совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ауыл шаруашылығы статистикасы және ұлттық санақтар департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы 2026 жылғы 23
ақпандағы № 6 бұйрығына
1-қосымша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 1-қосымша
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне баға, теңге
Құндық көріністе, теңге
ағымдағы жылдың өткен айында
ағымдағы жылғы есепті айда
өткен жылдың сәйкес айында
ағымдағы жылғы есепті айға орташа
өткен жылғы орташа жылдық
қолданыстағы бағаларда
алдыңғы жылдағы орташа жылдық бағаларда
есепті айда
өткен жылғы сәйкес айға
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
өткен жылдың сәйкес кезеңінде
өткен айда
есепті айда
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
01
х
х
х
х
х
02-жол + 38-жол + 45-жол
Бір немесе екіжылдық дақылдар
02
х
х
х
х
х
03-жол + 13-жол + 14-жол + 21-жол + 22-жол + 23-жол + 24-жол + 25-жол + 36-жол + + 37-жол
Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар
03
х
х
х
х
х
04-12 жолдар қосындысы
бидай
04
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
жүгері (маис)
05
арпа
06
қара бидай
07
сұлы
08
қарақұмық
09
тары
10
бұршақты көкөністер
11
өзге де дәнді дақылдар
12
Ақталмаған күріш
13
Майлы дақылдар
14
х
х
х
х
х

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту статистики сельского хозяйства и национальных переписей Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года № 6
Приложение 1
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции растениеводства
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Цена за единицу продукции, тенге
В стоимостном выражении, тенге
в предыдущем месяце текущего года
в отчетном месяце текущего года
в соответствующем месяце предыдущего года
средняя за отчетный месяц текущего года
среднегодовая за предыдущий год
в действующих ценах
в среднегодовых ценах предыдущего года
в отчетном месяце
в соответствующем месяце предыдущего года
в отчетном периоде с начала текущего года
в соответствующем периоде предыдущего года
в предыдущем месяце
в отчетном месяце
в отчетном периоде с начала текущего года
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стоимость отдельных видов продукции растениеводства
01
х
х
х
х
х
стр.02 + стр.38 + стр.45
Одно или двухлетние культуры
02
х
х
х
х
х
стр.03 + стр.13 + стр.14 + стр.21 + стр.22 + стр.23 + стр.24 + стр.25 + стр.36 + стр.37
Зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры
03
х
х
х
х
х
сумма строк 04-12
пшеница
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
кукуруза (маис)
05
ячмень
06
рожь
07
овес
08
гречиха
09
просо
10
овощи бобовые
11
культуры зерновые прочие
12
Рис, необрушенный
13
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
Культуры масличные
14
х
х
х
х
х

15-20 жолдар қосындысы
соя бұршақтары
15
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
күнбағыстың тұқымдары
16
мақсары тұқымдары
17
шашақты зығырдың тұқымдары
18
рапс тұқымдары
19
өзге де майлы дақылдар
20
Картоп
21
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
Темекі
22
Қант қызылшасы
23
Мақта
24
Көкөністер
25
х
х
х
х
х
жолдар қосындысы 26-35
жабық топырақтың қиярлары
26
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
баға статистикасы деректері бойынша

сумма строк 15-20
бобы соевые
15
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
семена подсолнечника
16
семена сафлора
17
семена льна-кудряша
18
семена рапса
19
прочие масличные культуры
20
Картофель
21
расчет описан в Разделе 3 Методики
Табак
22
Свекла сахарная
23
Хлопок
24
Овощи
25
х
х
х
х
х
сумма строк 26-35
огурцы закрытого грунта
26
расчет описан в Разделе 3 Методики
по данным статистики цен

= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
жабық топырақтың қызанақтары
27
жабық топырақтың өзге де көкөністері
28
ашық топырақтың қиярлары
29
ашық топырақтың қызанақтары
30
басты пияз
31
асханалық қызылша
32
асханалық сәбіз
33
қырыққабат
34
ашық топырақтың өзге де көкөністері
35
Бақша дақылдары
36
Өзге де бір немесе екіжылдық дақылдар
37
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= 7-баған өткен ай үшін
= 7-баған
= 9-баған
Көпжылдық дақылдар
38
х
х
х
х
х
39-жол+42-жол+43-жол+44-жол
шекілдеуікті және дәнекті жемістер
39
х
х
х
х
х
40-жол+41-жол
дәнекті жемістер
40
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
шекілдеуікті жемістер
41
Өзге де жемістер және жидектер
42
Жүзім
43
Жаңғақтар
44
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Өсімдіктердің ұдайы өндірісі
45
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы 2026 жылғы 23
ақпандағы № 6 бұйрығына
2-қосымша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 2-қосымша
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құнын ағымдағы есептеу сызбасы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне баға, теңге
Құндық көріністе, теңге
ағымдағы жылдың өткен айында
ағымдағы жылғы есепті айда
өткен жылдың сәйкес айында
ағымдағы жылғы есепті айға орташа
өткен жылғы орташа жылдық
қолданыстағы бағаларда
алдыңғы жылдағы орташа жылдық бағаларда
есепті айда
өткен жылғы сәйкес айға
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
өткен жылдың сәйкес кезеңінде
өткен айда
есепті айда
ағымдағы жылдың басынан есепті кезеңде
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны
01
х
х
х
х
х
02-жол+09-жол+10-жол+11-жол+12-жол
Мал мен құс (тірідей салмақта)
02
х
х
х
х
х
03-жол+04-жол+05-жол+06-жол+07-жол+08-жол
ірі қара мал
03
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 2-баған * 4-баған
= 3-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 6-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 7-баған
= 1-баған * 5-баған
= 2-баған * 5-баған
Кезеңнің барлық айлары үшін
= S 11-баған
қой мен ешкі
04
шошқа
05
жылқы және жылқы тектес жануарлар
06
түйелер және түйе тәрізділер
07
үй құсы
08
Сиырдың шикі сүті
09
Тауықтың қабығындағы жұмыртқасы
10
Тірі қойдан қырқылған жүн, жуылмаған
11
Өзге де мал шаруашылығы өнімдері
12
х
х
х
х
х
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
= өткен ай үшін 7-баған
= 7-баған
= 9-баған
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы 2026 жылғы 23
ақпандағы № 6 бұйрығына
3-қосымша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 4-қосымшаа
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне орташа жылдық баға
Құндық көріністе, теңге
қолданыстағы бағаларда
өткен (немесе базалық) жылдың орташа жылдық бағаларындағы есепті жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
01
= 02-жол + 26-жол + 27-жол + 49-жол + 50-жол + 52-жол
х
х
= 02-жол + 26-жол + 27-жол + 49-жол + 50-жол + 52-жол
Дәнді (күріштен басқа), бұршақты дақылдар және майлы тұқымдарды өсіру
02
= 03-жол+17-жол
х
х
= 03-жол+17-жол
Тұқымдарды қоса, дәнді және бұршақты дақылдарды өсіру
03
= 04-16 жол қосындысы
х
х
= 04-16 жол қосындысы
бидай
04
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жүгері (маис)
05
арпа
06
қара бидай
07
сұлы
08
қонақ жүгері
09
тары
10
қарақұмық
11
тритикале (бидай-қара бидай буданы)
12
масақтылар қоспасы
13
жасыл ірі бұршақ көкөністері (жаңа іскен)
14
кептірілген азықты бұршақтар
15
өзге де дәнді дақылдар
16
Майлы дақылдар және олардың тұқымдарын өсіру
17
= 18-25 жол қосындысы
х
х
= 18-25 жол қосындысы
соя бұршақтары
18
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жер жаңғағы
19
шашақты зығырдың тұқымдары
20
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
қыша тұқымдары
21
рапс тұқымдары
22
күнбағыстың тұқымдары
23
мақсары тұқымдары
24
өзге де майлы дақылдар
25
Күріш өсіру
26
Көкөністер мен бақша дақылдарын, тамыржемістілер мен түйнекжемістілерді өсіру
27
= 28-жол+29-жол+46-жол+47-жол
х
х
= 28-жол+29-жол+46-жол+47-жол
Картоп және отырғызатын материалдар өсіру
28
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Көкөністер және олардың тұқымдары және көшеттерін өсіру
29
= 30-46 жол қосындысы
х
х
= 30-46 жол қосындысы
қырыққабат
30
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
бақша дақылдары
31
бұрыштар
32
ашық топырақтың қиярлары
33
жабық топырақтың қиярлары
34
баялдылар
35
ашық топырақтың қызанақтары
36
жабық топырақтың қызанақтары
37
жабық топырақтың өзге де көкөністері
38
асқабақ
39
кәділер
40
асханалық сәбіз
41
сарымсақ
42
басты пияз
43
шомыр, шалғам
44
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
асханалық қызылша
45
ашық топырақтың өзге де көкөністері
46
Қант қызылшасы және қант қызылшасының тұқымын өсіру
47
Өзге де тамыржемістілер мен түйнекжемістілер
48
= 49-жол
х
х
= 49-жол
саңырауқұлақтар
49
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Темекі өсіру
50
Талшықты иірілген дақылдарды өсіру
51
= 52-жол
х
х
= 52-жол
Мақта өсіру
52
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Өзге де бір немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
53
= 54-жол+65-жол
х
х
= 54-жол+65-жол
Азықтық дақылдар және оның тұқымдарын өсіру
54
= 55-62 жол қосындысы
х
х
= 55-62 жол қосындысы
азықтық тамыржемісті дақылдар
55
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
азықтық бақша дақылдары
56
азықтық дәнді дақылдар
57
азықтық дәнді бұршақ дақылдары
58
сүрлемге арналған азық дақылдары (жүгерісіз)
59
азықтық жүгері
60
пішен
61
өзге де азықтық дақылдар
62
Гүлдер, гүл тұқымдарын өсіру
63
= 64-жол
х
х
= 64-жол
кесілген гүлдер және түйнектер
64
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған *
4-баған
= 1-баған * 4-баған
Көпжылғы дақылдарды өсіру
65
= 66-жол+67-жол+69-жол+77-жол
х
х
= 66-жол+67-жол+69-жол+77-жол
Жүзім өсіру
66
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған*3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Цитрусты жемістерді өсіру
67
= 68-жол
х
х
= 68-жол
лимон
68
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Шекілдеуікті және дәнекті жемістерді өсіру
69
= 70-76 жол қосындысы
х
х
= 70-76 жол қосындысы
алма
70
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған *
4-баған
= 1-баған * 4-баған
алмұрт
71
өрік
72
шие
73
шабдалы
74
қара өрік
75
өзге де шекілдеуікті және дәнекті жемістер
76
Басқа да жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру
77
= 78-жол+79-жол
х
х
= 78-жол+79-жол
өзге де жемістер және жидектер
78
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
жаңғақтар
79
Өсімдіктердің ұдайы өндірісі
80
х
х
х

= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
помидоры закрытого грунта
27
прочие овощи закрытого грунта
28
огурцы открытого грунта
29
помидоры открытого грунта
30
лук репчатый
31
свекла столовая
32
морковь столовая
33
капуста
34
прочие овощи открытого грунта
35
Культуры бахчевые
36
Культуры одно или двухлетние прочие
37
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Культуры многолетние
38
х
х
х
х
х
стр.39+стр.42+стр.43+стр.44
Плоды семечковые и косточковые
39
х
х
х
х
х
стр.40+стр.41
плоды косточковые
40
расчет описан в Разделе 3 Методики
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
плоды семечковые
41
Ягоды и плоды прочие
42
Виноград
43
Орехи
44
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Воспроизводство растений
45
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Приложение 2 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года № 6
Приложение 2
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема текущих расчетов стоимости отдельных видов продукции животноводства
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Цена за единицу продукции, тенге
В стоимостном выражении, тенге
в предыдущем месяце текущего года
в отчетном месяце текущего года
в соответствующем месяце предыдущего года
средняя за отчетный месяц текущего года
среднегодовая за предыдущий год
в действующих ценах
в среднегодовых ценах предыдущего года
в отчетном месяце
в соответствующем месяце предыдущего года
в отчетном периоде с начала текущего года
в соответствующем периоде предыдущего года
в предыдущем месяце
в отчетном месяце
в отчетном периоде с начала текущего года
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стоимость отдельных видов продукции животноводства
01
х
х
х
х
х
стр.02 + стр.09 + стр.10 + стр.11 + стр.12
Скот и птица (в живом весе)
02
х
х
х
х
х
стр.03 + стр.04 + стр.05 + стр.06 + стр.07 + стр.08
скот крупный рогатый
03
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
овцы и козы
04
свиньи
05
лошади и животные семейства лошадиных
06
верблюды и верблюдовые
07
домашняя птица
08
Молоко сырое коровье
09
Яйца куриные в скорлупе
10
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.2 * гр.4
= гр.3 * гр.5
= S гр.6 за все месяцы периода
= S гр.7 за все месяцы периода
= гр.1 * гр.5
= гр.2 * гр.5
= S гр.11 за все месяцы периода
Шерсть стриженная с овцы живой, немытая
11
Прочая продукция животноводства
12
х
х
х
х
х
расчет описан в Разделе 3 Методики
= гр.7 за предыдущий месяц
= гр.7
= гр.9
Приложение 3 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года № 6
Приложение 4
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета стоимости отдельных видов продукции растениеводства (сгруппированных по ОКЭД)
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Среднегодовая цена за единицу продукции
В стоимостном выражении, тенге
в действующих ценах
в отчетном году в среднегодовых ценах предыдущего (или базового) года
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Выращивание одно или двухлетних культур
01
= стр.02 + стр.26 + стр.27 + стр.49 + стр.50 + стр.52
х
х
= стр.02 + стр.26 + стр.27 + стр.49 + стр.50 + стр.52
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур
02
= стр.03+стр.17
х
х
= стр.03+стр.17
Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство
03
= сумма строк 04-16
х
х
= сумма строк 04-16
пшеница
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
кукуруза (маис)
05
ячмень
06
рожь
07
овес
08
сорго (джугара)
09
просо
10
гречиха
11
тритикале (пшенично-ржаной гибрид)
12
смесь колосовых
13
овощи бобовые зеленые (свежие)
14
овощи бобовые сушеные
15
культуры зерновые прочие
16
Выращивание масличных культур и их семян
17
= сумма строк 18-25
х
х
= сумма строк 18-25
бобы соевые
18
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
орехи земляные
19
семена льна-кудряша
20
семена горчицы
21
семена рапса
22
семена подсолнечника
23
семена сафлора
24
прочие масличные культуры
25
Выращивание риса
26
Выращивание овощей и бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
27
= стр.28 + стр.29 + стр.46 + стр.47
х
х
= стр.28 + стр.29 + стр.46 + стр.47
Выращивание картофеля и посадочного материала
28
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание овощей, их семян и рассады
29
= сумма строк 30-46
х
х
= сумма строк 30-46
капуста
30
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
культуры бахчевые
31
перцы
32
огурцы открытого грунта
33
огурцы закрытого грунта
34
баклажаны
35
помидоры открытого грунта
36
помидоры закрытого грунта
37
прочие овощи закрытого грунта
38
тыква
39
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
кабачки
40
морковь столовая
41
чеснок
42
лук репчатый
43
редис, редька
44
свекла столовая
45
прочие овощи открытого грунта
46
Выращивание сахарной свеклы и семян
47
Прочие корнеплоды и клубнеплоды
48
= стр.49
х
х
= стр.49
грибы
49
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание табака
50
Выращивание прядильных культур
51
= стр.52
х
х
= стр.52
Выращивание хлопка-сырца
52
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание прочих одно или двухлетних культур
53
= стр.54+стр.65
х
х
= стр.54+стр.65
Выращивание кормовых культур и их семян
54
= сумма строк 55-62
х
х
= сумма строк 55-62
культуры кормовые корнеплодные
55
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
культуры кормовые бахчевые
56
культуры кормовые зерновые
57
культуры кормовые зернобобовые
58
культуры кормовые на силос (без кукурузы)
59
кукуруза на корм
60
сено
61
прочие кормовые культуры
62
Выращивание цветов, семеноводство цветочных культур
63
= стр.64
х
х
= стр.64
цветы и цветочные бутоны срезанные
64
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание многолетних культур
65
= стр.66 + стр.67 + стр.69 + стр.77
х
х
= стр.66 + стр.67 + стр.69 + стр.77
Выращивание винограда
66
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание цитрусовых
67
= стр.68
х
х
= стр.68
лимоны
68
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Выращивание семечковых и косточковых плодов
69
= сумма строк 70-76
х
х
= сумма строк 70-76
яблоки
70
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
груши
71
абрикосы
72
вишня
73
персики
74
сливы
75
плоды семечковые и косточковые прочие
76
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
77
= стр.78+стр.79
х
х
= стр.78+стр.79
ягоды и плоды прочие
78
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
орехи
79
Воспроизводство растений
80
х
х
х

= 81-86 жол қосындысы
баданалар мен түйінді баданалар
81
өсімдік шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
көшет
82
жеміс-жидекті дақылдар
83
Саңырауқұлақты жер (мицелий)
84
жемісті және сәндік ағаштар мен бұталардың екпе көшеттері
85
жемісті және сәндік ағаштар мен бұталардың тікпе көшеттері
86
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы 2026 жылғы 23
ақпандағы № 6 бұйрығына
4-қосымша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 5-қосымша
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің (ЭҚЖЖ бойынша топталған) құнын жылдық есептеу сызбасы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Заттай көріністегі өнімдерді өндіру
Өнімнің бірлігіне орташа жылдық баға
Құндық көріністе, теңге
қолданыстағы бағаларда
өткен (немесе базалық) жылдың орташа жылдық бағаларындағы есепті жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Сүтті бағыттағы ірі қара малды көбейту
01
= 02-жол
х
х
= 02-жол
сиырдың шикі сүті
02
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Басқа да ірі қара малды және енекелерді көбейту
03
= 04-жол
х
х
= 04-жол
ІҚМ-нің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
04
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
Жылқыларды және басқа да жылқы тұқымдастарды көбейту
05
= 06-жол+07-жол
х
х
= 06-жол+07-жол
жылқылардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
06
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
биенің шикі сүті
07
Түйелерді және өзге де түйе тектес жануарларды көбейту
08
= 09жол+10-жол+11-жол
х
х
= 09-жол+10-жол+11-жол
түйелер және түйе тәрізділердің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
09
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
түйенің шикі сүті
10
түйе жүні
11
Қойларды және ешкілерді көбейту
12
= 13-17 жол қосындысы
х
х
= 13-17 жол қосындысы
қой мен ешкінің шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
13
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
ешкінің шикі сүті
14
тірі қойдан қырқылған, жуылмаған жүн
15
ешкі жүні
16
елтіріден жасалған қозы терілері
17
Шошқаларды өсіру
18
= 19-жол
х
х
= 19-жол
шошқаның шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
19
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
Ауыл шаруашылығы құстарын көбейту
20
= 21-25 жол қосындысы
х
х
= 21-25 жол қосындысы
құстың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
21
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
тауықтың қабығындағы жұмыртқасы
22
қаз жұмыртқасы
23
үйрек жұмыртқасы
24
өзге де құс жұмыртқасы
25
Жануарлардың басқа түрлерін өсіру
26
= 27-33 жол қосындысы
х
х
= 27-33 жол қосындысы
маралдардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
27
мал шаруашылығы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
баға статистикасы деректері бойынша
= 1-баған * 3-баған
= 2-баған * 4-баған
= 1-баған * 4-баған
өзге де жануарлардың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені тірідей салмақта
28
табиғи бал
29
ірі терілер
30
ұсақ терілер
31
үй қояндары терісі
32
маралдың жас мүйізі
33
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы 2026 жылғы 23
ақпандағы № 6 бұйрығына
5-қосымша
Ауыл, орман және балық
шаруашылықтары өнімдерінің
(көрсетілетін қызметтерінің)
жалпы шығарылымын есептеу
әдістемесіне 6-қосымша
Ауыл, орман және балық шаруашылықтары өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымын және НКИ жылдық есептеу сызбасы
Жалпы өнімді құрайтындар
Жол коды
Құндық көріністе, теңге
Өндірістің нақты көлемінің индексі, өткен (немесе базалық) жылға %-бен
қолданыстағы бағаларда
өткен (немесе базалық) жылдың орташа жылдық бағаларындағы есепті жылда
есепті жылда
өткен (немесе базалық) жылда
А
В
1
2
3

= сумма строк 81-86
луковицы и клубнелуковицы
81
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по растениеводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
рассада
82
культуры плодовые и ягодные
83
грибницы (мицелий)
84
сеянцы деревьев и кустарников плодовых и декоративных
85
саженцы деревьев и кустарников плодовых и декоративных
86
Приложение 4 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года № 6
Приложение 5
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета стоимости отдельных видов продукции животноводства
(сгруппированных по ОКЭД)
Наименование показателя
Код строки
Производство продукции в натуральном выражении
Среднегодовая цена за единицу продукции
В стоимостном выражении, тенге
в действующих ценах
в отчетном году в среднегодовых ценах предыдущего (или базового) года
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Разведение крупного рогатого скота молочного направления
01
= стр.02
х
х
= стр.02
молоко сырое коровье
02
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение прочего крупного рогатого скота и буйволов
03
= стр.04
х
х
= стр.04
забито в хозяйстве или реализовано на убой КРС в живом весе
04
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение лошадей и прочих животных семейства лошадиных
05
= стр.06+стр.07
х
х
= стр.06+стр.07
забито в хозяйстве или реализовано на убой лошадей в живом весе
06
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое кобылье
07
Разведение верблюдов и прочих животных семейства верблюжьих
08
= стр.09+стр.10+стр.11
х
х
= стр.09+стр.10+стр.11
забито в хозяйстве или реализовано на убой верблюдов и верблюдовых в живом весе
09
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое верблюжье
10
шерсть верблюжья
11
Разведение овец и коз
12
= сумма строк 13-17
х
х
= сумма строк 13-17
забито в хозяйстве или реализовано на убой овец и коз в живом весе
13
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
молоко сырое козье
14
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
шерсть стриженная с овцы живой, немытая
15
шерсть козья
16
шкурки ягнят смушковых
17
Разведение свиней
18
= стр.19
х
х
= стр.19
забито в хозяйстве или реализовано на убой свиней в живом весе
19
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
Разведение сельскохозяйственной птицы
20
= сумма строк 21-25
х
забито в хозяйстве или реализовано на убой птицы в живом весе
21
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
яйца куриные в скорлупе
22
яйца гусей
23
яйца уток
24
яйца птицы прочей
25
Разведение прочих видов животных
26
= сумма строк 27-33
х
х
= сумма строк 27-33
забито в хозяйстве или реализовано на убой маралов в живом весе
27
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных по животноводству
по данным статистики цен
= гр.1*гр.3
= гр.2*гр.4
= гр.1*гр.4
забито в хозяйстве или реализовано на убой прочих животных в живом весе
28
мед натуральный
29
шкуры крупные
30
шкуры мелкие
31
шкуры кроличьи
32
панты маралов
33
Приложение 5 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года № 6
Приложение 6
к Методике расчета валового
выпуска продукции (услуг)
сельского, лесного и рыбного хозяйства
Схема годового расчета валового выпуска продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства и ИФО
Составляющие валового выпуска
Код строки
В стоимостном выражении, тенге
Индекс физического объема производства, в % к предыдущему (или базовому) году
в действующих ценах
в отчетном году в среднегодовых ценах предыдущего (или базового) года
в отчетном году
в предыдущем (или базовом) году
А
В
1
2
3

4=3/2%
Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы
01
02-жол + 11-жол + 15-жол + 22-жол
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) жалпы шығарылымы
02
03-жол + 06-жол + 08-жол
Өсімдік шаруашылығының жалпы өнімі
03
04-жол+05-жол
04-жол
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны (ЭҚТЖЖ бойынша топтасқан)
04
есептеу Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады
Өсімдік шаруашылығында жылдың басынан соңына дейінгі аяқталмаған өндіріс құнының өзгеруі
05
есептеу Әдістеменің 3-бөлімінде жазылған
х
х
Мал шаруашылығының жалпы өнімі
06
07-жол
07-жол
Мал шаруашылығы өнімдерінің жекелеген түрлерінің құны (ЭҚТЖЖ бойынша топтасқан)
07
есептеу Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады
Ауыл шаруашылығы салаларындағы көрсетілетін қызметтер
08

4=3/2%
Валовый выпуск продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства
01
стр.02 + стр.11 + стр.15 + стр.22
Валовый выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства
02
стр.03 + стр.06 + стр.08
Валовая продукция растениеводства
03
стр.04 + стр.05
стр.04
Стоимость отдельных видов продукции растениеводства (сгруппированных по ОКЭД)
04
расчет осуществляется в соответствии с Приложением 4 к Методике
Изменение стоимости незавершенного производства в растениеводстве от начала к концу года
05
расчет описан в Разделе 3 Методики
х
х
Валовая продукция животноводства
06
стр.07
стр.07
Стоимость отдельных видов продукции животноводства (сгруппированных по ОКЭД)
07
расчет осуществляется в соответствии с Приложением 5 к Методике
Услуги в области сельского хозяйства
08

09-жол+10-жол
Өсімдік шаруашылығы салаларындағы көрсетілетін қызметтер
09
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері бойынша
= 1-баған/баға индексі * 100
Ветеринарлықтан басқа, мал шаруашылығы салаларындағы көрсетілетін қызметтер
10
Аңшылық шаруашылығындағы өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) көлемі
11
12-жол+13-жол+14-жол
Аң аулау өнімдерінің көлемі
12
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректері бойынша
Өсіру өнімдерінің көлемі
13
Аң аулау және жабайы аңдарды өсірумен байланысты көрсетілетін қызмет көлемі
14
Орман шаруашылығындағы өнім (көрсетілетін қызметтер) көлемі
15
16-жол+17-жол+18-жол+19-жол+ 20-жол+21-жол
Дайындалған сүректің және өзге де орман шаруашылығы өнімдерінің құны
16
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
= 1-баған/баға индексі * 100
Ағаш дайындау саласында көрсетілетін қызметтер
17
Дайындалған ағаш тұқымдарының құны
18
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Ағаш кесу кезінде алынған сүректің құны
19
= 1-баған/баға индексі * 100
Орман тәлімбақтарының қызметтері
20
Орман өсіру саласындағы қызметтер
21
жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және/немесе әкімшілік деректер бойынша
Балық аулау және балық өсірудегі өнімдер (көрсетілетін қызметтер) көлемі
22

стр.09 + стр.10
Услуги в области растениеводства
09
по данным общегосударственных статистических наблюдений
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области животноводства, кроме ветеринарных
10
Объем продукции (услуг) в охотничьем хозяйстве
11
стр.12 + стр.13 + стр.14
Объем продукции охоты
12
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Объем продукции разведения
13
Объем услуг, связанных с охотой и разведением диких животных
14
Объем продукции (услуг) в лесном хозяйстве
15
стр.16 + стр.17 + стр.18 + стр.19 + стр.20 + стр.21
Стоимость заготовленной древесины и прочих продуктов лесного хозяйства
16
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги в области лесозаготовок
17
Стоимость заготовленных лесных семян
18
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Стоимость древесины, полученной при рубках леса
19
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
= гр.1/индекс цен *100
Услуги лесопитомников
20
Услуги в области лесоводства
21
по данным общегосударственных статистических наблюдений и/или административных данных
Объем продукции (услуг) в рыболовстве и рыбоводстве
22