Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 2 ақпандағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 ақпанда № 37936 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "2021-2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 41 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28338 болып тіркелген);
2) "2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 41 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 162 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33445 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі

Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2026 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2026 года № 37936
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 41 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28338);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 162 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 41 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33445).
3. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан

2026 жылғы 2 ақпандағы № 8
Бұйрықпен бекітілген
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Мониторингтеу қағидалары) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысына (бұдан әрі – Қаулы) сәйкес әзірленген және Қаулымен бекітілген Субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары), Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары), Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
Осы Мониторингтеу қағидаларының күші Қаулыда көрсетілген кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын қолданыста болған бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобаларға да қолданылады.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі) Қаулыға сәйкес кредиттер/қаржы лизингі/шартты міндеттемелер/форвардтық шарттар/облигациялар/опциондар бойынша кепілдік беру, кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бір бөліктерін/краудфандингтік платформа арқылы берілген қарыздарды субсидиялау және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде мониторингтеуді жүзеге асырады.
3. Осы Мониторингтеу қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк қызметін жүзеге асыруға құқылы коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға. Банкке "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы да жатады;
2) банктік кредит/қарыз (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамсыздандыру және мақсатқа сай пайдалану шарттарында, оның ішінде ақшалай талапты басқаға беру үшін қаржыландыру шарты шеңберінде (факторинг) банктік қарыз беру туралы шарттың/опциондық келісімнің/форвардтық шарттың негізінде кредитордың кәсіпкерге беретін ақшалай сомасы. Банктік кредитке кредиттік желі де жатады.
Ислам банкі үшін кредит деп тауар үшін ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ұсынатын төлемді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу және/немесе ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге лизинг (жалдау) талаптарында мүлікті (лизинг нысанасын) беруі түсініледі;

от 2 февраля 2026 года № 8
Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Правила мониторинга) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – Постановление) и определяют порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках Правил субсидирования (далее – Правила субсидирования), Правил предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов (далее – Правила гарантирования), Правил предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства (далее – Правила предоставления государственных грантов), утвержденных Постановлением.
Действие настоящих Правил мониторинга распространяются в том числе на проекты, одобренные в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, указанных в Постановлении.
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) осуществляет мониторинг в части гарантирования по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам/ форвардным договорам/облигациям/опционам, субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/лизингу/части ставки купонного вознаграждения по облигациям/частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков/займов, выданных через краудфандинговую платформу и предоставления государственных грантов в соответствии с Постановлением.
3. В настоящих Правилах мониторинга используются следующие термины и определения:
1) банк – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" правомочно осуществлять банковскую деятельность. К банку также относится акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
2) банковский кредит/заем (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая кредитором предпринимателю на основании договора о предоставлении банковского займа/опционного соглашения/форвардного договора на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования, в том числе в рамках договора финансирования под уступку денежного требования (факторинг). К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка под кредитом понимается финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю и/или предоставление исламским банком/исламской лизинговой компанией имущества (предмета лизинга) предпринимателю на условиях лизинга (аренды);

3) грант – Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес гранттар беру туралы шартқа сәйкес өтеусіз негізде грант алушыға бөлінетін мемлекет қаражаты;
4) грант алушы – Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес конкурстық комиссияның шешіміне сәйкес грант берілетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері;
5) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында субсидиялаудың ақпараттық жүйесі веб-порталында электрондық түрде жасалатын үшжақты келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы грант беріледі;
6) есепті кезең – 1 қаңтарда басталып, 31 желтоқсанда аяқталатын күнтізбелік есепті кезең;
7) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
8) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
9) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастама жасайтын қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің әртүрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы;
10) жобаны мониторингтеу – кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің қызметін мониторингтеу, оны қаржы агенттігі кредитормен бірлесіп, Қаулының шарттарына сәйкес жобаның іс жүзінде іске асырылуын тексеру, оның ішінде жоба іске асырылатын жерге бару арқылы және қаржы агенттігінің мобильдік қосымшасын пайдалана отырып жүргізеді;
11) ислам банкі – Қаулыны іске асыру шеңберінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
12) кәсіпкер – Қаулыға сәйкес айқындалатын шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген жеке кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға (ірі кәсіпкерлік субъектісін қоспағанда) тұлғасындағы әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі;

3) грант – государственные средства, выделяемые грантополучателю на безвозмездной основе в соответствии с договором о предоставлении грантов согласно условиям Правил предоставления государственных грантов;
4) грантополучатель – субъект малого и среднего предпринимательства, в том числе субъекты социального предпринимательства, которому согласно решению конкурсной комиссии предоставляется грант согласно условиям Правил предоставления государственных грантов;
5) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале информационной системы субсидирования в электронном виде между региональным координатором, финансовым агентством и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант на реализацию бизнес-идей;
6) отчетный период – календарный отчетный период, который начинается 1 января и заканчивается 31 декабря;
7) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
9) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
10) мониторинг проекта – мониторинг деятельности предпринимателя/грантополучателя/эмитента, проводимый финансовым агентством совместно с представителями кредитора путем проверки фактической реализации проекта в соответствии с условиями Постановления, в том числе путем выезда на место реализации проекта и с использованием мобильного приложения финансового агентства;
11) исламский банк – банк, второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, в рамках реализации Постановления;
12) предприниматель – субъект малого, среднего и крупного предпринимательства, определяемый в соответствии с Постановлением, а также субъект социального предпринимательства в лице индивидуального предпринимателя и (или) юридического лица (за исключением субъекта крупного предпринимательства), включенного в реестр субъектов социального предпринимательства;

13) кепілдік – қаржы агенттігінің кредитор алдындағы кәсіпкердің кепілдік сомасы шегінде қарыз шарты/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/опциондық келісім бойынша негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша/кепілдік шартынан туындайтын орналастырылған облигациялардың номиналдық құны сомасының бір бөлігін төлеу/жобаның құрылысын аяқтау туралы (жоба бойынша барлық шығындарды және басқа да қаржылық және қаржылық емес міндеттемелерді төлеуді немесе төлеуді және өтеуді қамтамасыз етуді қоса алғанда), акционерлерді/қатысушыларды қолдау туралы келісім (жобалық келісім) бойынша міндеттемелерінің орындалуына жауап беру міндеттемесі;
14) кепілдік беру – Қаулымен және кепілдік шартымен/кепілдік міндеттемесімен айқындалатын талаптармен кәсіпкердің кредиті/қаржы лизингі/шартты міндеттемесі/орналастырылған облигациялары бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
15) кепілдік міндеттеме – кәсіпкердің кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигациялар/опциондық келісім және өзге де міндеттемелер бойынша міндеттемелерін орындауына қаржы агенттігінің кредитор алдында жауап беруіне шығаратын, қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін міндеттеме.
Кепілдік міндеттеме қағаз тасымалдағышта/электрондық құжат нысанында беріледі, бұл ретте кепілдік міндеттеменің электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылады;
16) кепілдік шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, кредитор және кәсіпкер арасында жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім.
Кепілдік шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте кепілдік шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.
Кепілдік шарты ұғымына сондай-ақ облигациялар бойынша кепілдік беру шарты – қаржы агенттігі, облигацияларды ұстаушылардың өкілі және эмитент арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім жатады, оның шарты бойынша қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған, орналастырылған және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) актілеріне сәйкес және Қаулыға сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеуге кепілдік береді;

13) гарантия – обязательство финансового агентства перед кредитором отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору займа/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/опционному соглашению/по уплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций/соглашению о завершении строительства проекта (включая оплату или обеспечение оплаты и погашения всех затрат по проекту и других финансовых и нефинансовых обязательств), о поддержке акционеров/участников (проектное соглашение), вытекающих из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
14) гарантирование – форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту/финансовому лизингу/условному обязательству/размещенным облигациям предпринимателя на условиях, определяемых Постановлением и договором гарантии/гарантийным обязательством;
15) гарантийное обязательство – обязательство, выпускаемое финансовым агентством отвечать перед кредитором за исполнение обязательств предпринимателем по договору займа/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/облигациям/опционному соглашению и иных обязательств, по форме, утверждаемой уполномоченным органом финансового агентства.
Гарантийное обязательство предоставляется на бумажном носителе/в форме электронного документа, при этом электронная форма гарантийного обязательства подписывается электронно-цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
16) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, кредитором и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству.
Договор гарантии заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора гарантии подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
К понятию договора гарантии также относится договор гарантирования по облигациям – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, представителем держателей облигаций и эмитентом, по условиям которого финансовое агентство гарантирует оплату части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций, выпущенных субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенных в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) и включенных в список фондовой биржи МФЦА, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству согласно Постановлению;

17) конкурстық комиссия – өңірлік үйлестіруші басшысының шешімімен шақырылатын, гранттар алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі алқалы-кеңесші орган;
18) краудфандинг – АХҚО аумағында тіркелген Қазақстан Республикасындағы лицензияланған инвестиция және қарыз краудфандингтік платформасы;
19) кредитор – осы Мониторингтеу қағидаларын іске асыру шеңберіндегі банк, ислам банкі, лизинг компаниясы, ислам лизингтік компаниясы, микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым, краудфандинг, инвестор, облигацияларды ұстаушылардың өкілі, ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы, астық саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын ұлттық компания, халықаралық, оның ішінде мемлекет қатысатын қаржы институттары, шетелдік банктер және өзге де заңды тұлғалар;
20) кредитті/қаржыландыруды/грантты/қаржы лизингін/шартты міндеттемені/орналастырылған облигациялардан түскен қаражатты мақсатына сай пайдалану – кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің қарыз шарты/грант беру туралы шарт/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/облигациялар шығару проспектісі бойынша қарыз шартында/грант беру туралы шартта/қаржы лизингі шартында/шартты міндеттемеде/қаржыландыру шартында/облигациялар шығару проспектісінде белгіленген және қаржы агенттігінің/конкурстық комиссияның шешімімен Қаулының талаптарына сәйкес келетін мақсаттар үшін орналастырылған облигациядан түскен кредитті/қаржыландыруды/грантты/ қаржы лизингті/шартты міндеттемені/ қаражатты пайдалануы.
Мақсатқа сай пайдалану тиісті құжаттармен расталады, олар жиынтығында кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің активті/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді толық көлемде төлеуін, алуын, пайдалануын және көзбен шолып растауын (Қаулының талаптарына қайшы келмейтін қызмет шеңберінде) және (немесе) Қаулының талаптарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізуін растайды;
21) қаржы лизингі шарты – лизингтік компания/банк және кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржы лизингін береді.
Исламдық лизингтік компания үшін – исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша исламдық лизингтік компания кәсіпкерге лизинг (жалдау) шарттарында мүлікті (лизинг нысанасын) береді;
22) қарыз/микрокредит беру туралы шарт/опциондық келісім/форвардтық шарт/ақшалай талап етуді берумен қаржыландыру шарты (факторинг) (бұдан әрі – қарыз шарты) – кредитор мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге кредит беріледі. Қарыз шартына кредиттік желіні ашу туралы келісім де жатады.
Ислам банкі үшін қарыз шарты қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім деп түсініледі, оның талаптары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді не кәсіпкерге лизинг (жалдау) талаптарымен мүлікті (лизинг нысанасын) береді (қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит (қаржыландыру) беру туралы жекелеген шарттар жасасады);

17) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган по отбору заявок предпринимателей, претендующих на получение грантов, созываемый решением руководителя регионального координатора;
18) краудфандинг – лицензированная инвестиционная и заемная краудфандинговая платформа в Республике Казахстан, зарегистрированная на территории МФЦА;
19) кредитор – банк, исламский банк, лизинговая компания, исламская лизинговая компания, организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, краудфандинг, инвестор, представитель держателей облигаций, дочерняя организация национального управляющего холдинга, национальная компания, реализующая государственную политику в зерновой отрасли, международные финансовые институты, в том числе с государственным участием, иностранные банки и иные юридические лица в рамках реализации настоящих Правил мониторинга;
20) целевое использование кредита/финансирования/гранта/финансового лизинга/условного обязательства/средств, от размещенных облигаций – использование предпринимателем/грантополучателем/эмитентом кредита/ финансирования/гранта/финансового лизинга/условного обязательства/ средств, от размещенных облигаций, полученного (-ых) по договору займа/договору о предоставлении гранта/договору финансового лизинга/условному обязательству/проспекту выпуска облигаций, на цели, установленные договором займа/договором о предоставлении гранта/договором финансового лизинга/условному обязательству/договором финансирования/проспектом выпуска облигаций и решением финансового агентства/конкурсной комиссии, соответствующие условиям Постановления.
Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение, использование и визуальное подтверждение (в рамках деятельности не противоречащей условиям Постановления) предпринимателем/ грантополучателем/эмитентом в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями Постановления;
21) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг.
Для исламской лизинговой компании – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
22) договор о предоставлении займа/микрокредита/опционное соглашение/форвардный договор/договор финансирования под уступку денежного требования (факторинг) (далее – договор займа) – письменное соглашение, заключенное между кредитором и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется кредит. К договору займа также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка договор займа понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды) (к договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);

23) лизингтік компания (оның ішінде исламдық лизингтік компания) – банк болып табылмайтын, өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асыратын және Қаулыны іске асыру шеңберінде қатысатын заңды тұлға;
24) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған, келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
25) микрокредит (бұдан әрі – кредит) – микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымның шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісіне тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) сегіз мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шартымен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында беретін ақшасы;
26) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
27) мобильді қосымша – қаржы агенттігінің электрондық қосымшасы, ол берілген алгоритм бойынша жобаның объектілерін/активін/іске асырылу орнын қарап тексеруге мүмкіндік береді;
28) мониторингтік есеп – қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша қаржы агенттігі жасайтын, кредитор/өңірлік үйлестіруші/грант алушы/эмитент қол қоятын мониторинг туралы есеп;
29) облигацияларды ұстаушылардың өкілі – бағалы қағаздардың қайталама нарығында облигациялардың айналысы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесінде эмитентпен жасалған шарт негізінде купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигацияларды ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін, осы облигациялар эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
30) опцион – тікелей инвестициялар қорының (бұдан әрі – ТИҚ) кәсіпкердің/өтінім берушінің қатысу үлесін/акцияларын сатуға құқығы және кәсіпкердің/өтінім берушінің/қатысушының және (немесе) акционердің және (немесе) өзге де тұлғаның ТИҚ бүкіл үлесін сатып алу бағасы бойынша не ТИҚ талабында көрсетілген бір бөлігін төлеу және сатып алу жөніндегі міндеттемесі;
31) опциондық келісім – кәсіпкер, ТИҚ, қатысушылар және (немесе) акционерлер және (немесе) жобаның шарттарында көзделген өзге де тұлғалар арасындағы келісім, онда кәсіпкерге инвестиция салу шарттары, оның ішінде (шектеусіз) ТИҚ-қа тиесілі акцияларды және (немесе) кәсіпкердің жарғылық капиталға қатысу үлестерін тәртіппен және шарттасқан мерзімде сатып алу жөніндегі тараптардың міндеттемелері көзделеді;

23) лизинговая компания (в том числе исламская лизинговая компания) – юридическое лицо, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О финансовом лизинге" и участвующее в рамках реализации Постановления;
24) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
25) микрокредит (далее – кредит) – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, субъекту малого, в том числе микропредпринимательства в национальной валюте Республики Казахстан в размере, не превышающем восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на условиях платности, срочности и возвратности;
26) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
27) мобильное приложение – электронное приложение финансового агентства, позволяющее производить осмотр объектов/актива/места реализации проекта по заданному алгоритму;
28) мониторинговый отчет – отчет о мониторинге, составленный финансовым агентством, подписанный кредитором/региональным координатором/грантополучателем/эмитентом по форме, установленной финансовым агентством;
29) представитель держателей облигаций – профессиональный участник рынка ценных бумаг, который не является аффилированным лицом эмитента данных облигаций, действующий в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
30) опцион – право фонда прямых инвестиций (далее – ФПИ) продать долю участия/акции предпринимателя/заявителя, и обязательство предпринимателя/ заявителя/участника и (или) акционера и (или) иного лица оплатить и выкупить всю долю ФПИ по покупной цене, либо ее часть, отраженную в требовании ФПИ;
31) опционное соглашение – соглашение между предпринимателем, ФПИ, участниками и (или) акционерами и (или) иными лицами, предусмотренными условиями проекта, в котором предусматриваются условия инвестирования предпринимателя, в том числе (без ограничений) обязательство сторон по выкупу принадлежащих ФПИ акций и (или) долей участия в уставном капитале предпринимателя в порядке и в обусловленные сроки;

32) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;
33) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
34) субсидиялар – субсидиялау шарттары/банктік қарыз шарттары/қаржыландыру шарттары/қарыз шарттары және/немесе төлемдер кестесі негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ/эмитентке өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
35) субсидиялау – кәсіпкердің/эмитенттің банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ/облигация ұстаушыға кредиттер/қаржы лизингі/ қаржыландыру/шығарылған облигациялар бойынша сыйақы немесе тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бір бөлігі ретінде болашақта кәсіпкердің/эмитенттің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
36) субсидиялау шарты және (немесе) қосылу шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – Субсидиялау қағидаларына сәйкес айқындалатын үшжақты жазбаша келісім;
37) сыртқы бағалау провайдері – қаралып отырған жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы тиісті қорытынды дайындай отырып, іске асырылуы жоспарланып отырған немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыратын ұйым;
38) форвардтық шарт – міндетті түрде орындалуға тиіс мерзімді келісімшарт, оған сәйкес сатып алушы мен сатушы келісілген сападағы және мөлшердегі тауарды немесе валютаны болашақта белгіленген күні жеткізуге уағдаласады, мұнда сатып алушы ретінде астық саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын ұлттық компания әрекет етеді;
39) франчайзинг (кешенді кәсіпкерлік лицензия) – айрықша құқықтар кешенінің құқық иеленушісі оны өтеулі негізде басқа тұлғаға пайдалануға беретін кәсіпкерлік қызмет;
40) шартты міндеттемелер – банктік кепілдіктер мен аккредитивтер түріндегі қаржыландыру;
41) эмитент – облигациялар шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер;
42) 2-ші кепілдік беру қоры – қаржыландыру көлемі 7 (жеті) миллиард теңгеден асатын жобалар үшін кредиттер/қаржы лизингі шарттары/облигациялар/опциондық келісімдер бойынша кепілдіктер беруге арналған қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің, республикалық бюджеттің қаражаты, сондай-ақ кәсіпкерлерден кепілдікті шығарғаны үшін комиссиялар сомалары есебінен қалыптастырылатын қаражат жиынтығы.

32) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
33) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
34) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании/МФО/эмитенту в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования/договоров банковского займа/договоров финансирования/договоров займа и/или графика платежей;
35) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем/эмитентом банку/лизинговой компании/ МФО/держателю облигации в качестве вознаграждения или наценки на товар/части арендного платежа по кредитам/финансовому лизингу/ финансированию/выпущенным облигациям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя/эмитента;
36) договор субсидирования и (или) договор присоединения (далее – договор субсидирования) – трехстороннее письменное соглашение, определяемое согласно Правилам субсидирования;
37) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту с подготовкой соответствующего заключения о соответствии рассматриваемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии;
38) форвардный договор – обязательный для исполнения срочный контракт, в соответствии с которым покупатель и продавец соглашаются на поставку товара оговоренного качества и количества или валюты на определҰнную дату в будущем, где покупателем выступает национальная компания, реализующая государственную политику в зерновой отрасли;
39) франчайзинг (комплексная предпринимательская лицензия) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
40) условные обязательства – финансирование в виде банковских гарантий и аккредитивов;
41) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций;
42) гарантийный фонд 2 – совокупность средств, формируемых за счет средств единственного акционера финансового агентства, республиканского бюджета, а также сумм комиссий за выпуск гарантии от предпринимателей, предназначенных для предоставления гарантий по кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционным соглашениям для проектов с объемом финансирования свыше 7 (семь) миллиардов тенге.

2-тарау. Қаржы агенттігінің мониторингті жүзеге асыруы
4. Жобаға мониторинг қаржы агенттігі бекітетін тиісті қаржы жылына арналған мониторинг жоспарына және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартқа сәйкес және осы Мониторингтеу қағидаларында, Қаулыда, қаржы агенттігінің кредитормен/кәсіпкермен/грант алушымен/эмитентпен жасасқан шарттарда/келісімдерде, қаржы агенттігінің кәсіпкерлердің жобалары бойынша мониторинг жүргізу тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ өңірлік үйлестірушінің, соттың, құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.
5. Қаржы агенттігі жобалар бойынша келесі күнтізбелік жылғы жаңа мониторинг кезеңі басталғанға дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей жобалар бойынша келесі күнтізбелік жылға арналған мониторинг жоспарын дайындауды және бекітуді жүзеге асырады.
6. Жобаларға мониторинг жүргізудің тәртібі мен мерзімдері мониторинг жоспарына сәйкес айқындалады және мониторингтеуге жататын жобалардың санына, тапсырыс берушілердің қаржы агенттігінің мониторинг функциясын жүзеге асыруына негіз болатын агенттік келісімдер мен өзге де шарттар шеңберіндегі талаптарына байланысты түзетіледі.
7. Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасы жіберілген күніне кәсіпкердің кредиттері өтелген не қаржы агенттігінің шешімі негізінде субсидиялау/кепілдік беру тоқтатылған жобалар бойынша, сондай-ақ бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар (бұдан әрі – гранттық қаржыландыру) ұсынылған жобалар, конкурстық комиссияның шешіміне сәйкес мониторинг жүргізу күніне қаражатты қайтару жүзеге асырылған жобалар бойынша мониторинг жүргізілмейді. Бұл талап қаржы агенттігі бұған дейін жобаның осы Мониторингтеу қағидалары талаптарына сәйкестігін (мақсатына сай пайдалануды) растау үшін қосымша мерзім берген жобаларға, сондай-ақ қаржы агенттігі кәсіпкердің қарсы міндеттемелерді (тиімділік өлшемшарттарын) орындауына мониторинг жүргізетін жобаларға қолданылмайды.
8. Жобаға мониторинг айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына бағытталған жобалар бойынша оның іске асырылу орнына бармай жүргізіледі.
9. Инвестициялық мақсаттарға бағытталған жобалар бойынша қаржы агенттігі жобаның инвестициялық фазасы аяқталғаннан кейін (контрагентпен жасалған келісімшарт/шарт бойынша талаптардың орындалу мерзімі аяқталғаннан кейін), бірақ субсидиялау шарты жасалған күннен бастап 1 (бір) жылдан кешіктірмей жоба іске асырылатын орынға барады (жобаның іске асырылуын көріп растау). Кейіннен жоба іске асырылатын орынға бару мерзімдері Қаулының талаптарына сәйкес қаржы агенттігі берген қосымша мерзімге сәйкес айқындалады.

Глава 2. Осуществление мониторинга финансовым агентством
4. Мониторинг проекта осуществляется согласно плану мониторинга на соответствующий финансовый год, утверждаемому финансовым агентством и договору о государственных закупках услуг и в случаях, определенных настоящими Правилами мониторинга, Постановлением, договорами/соглашениями, заключенными финансовым агентством с кредитором/предпринимателем/грантополучателем/эмитентом, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими порядок проведения мониторинга финансовым агентством по проектам предпринимателей, а также по запросу регионального координатора, суда, правоохранительных и иных государственных органов.
5. Финансовое агентство осуществляет подготовку и утверждение плана мониторинга на следующий календарный год по проектам не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до начала нового периода мониторинга в следующем календарном году.
6. Порядок и сроки проведения мониторинга проектов определяются согласно плану мониторинга и корректируются в зависимости от количества проектов, подлежащих мониторингу, требований заказчиков в рамках агентских соглашений и иных договоров, по которым финансовое агентство осуществляет функции мониторинга.
7. Мониторинг проекта не проводится по проектам предпринимателей, по которым кредиты на дату направления уведомления финансового агентства о проведении мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено на основании решения финансового агентства, а также по проектам, по которым предоставлены государственные гранты (далее – грантовое финансирование), по которым на дату проведения мониторинга осуществлен возврат средств, в том числе согласно решению конкурсной комиссии. Исключение составляют проекты, по которым финансовым агентством ранее был предоставлен дополнительный срок для подтверждения соответствия проекта (целевого использования) условиям настоящих Правил мониторинга, а также проекты, по которым финансовым агентством проводится мониторинг исполнения предпринимателем встречных обязательств (критериев эффективности).
8. Мониторинг проекта проводится без выезда на место реализации проекта по проектам, направленным на цели пополнения оборотных средств.
9. По проектам, направленным на инвестиционные цели, финансовое агентство осуществляет выезд на место реализации проекта (визуальное подтверждение реализации проекта) по истечению инвестиционной фазы проекта (после окончания срока исполнения условий по заключенному с контрагентом контракту/договору), но не позднее 1 (один) года с даты заключения договора субсидирования. В последующем сроки выезда на место реализации проекта определяются согласно дополнительному сроку, предоставленному финансовым агентством в соответствии с условиями Постановления.

10. Жоба мониторингі қаржы агенттігінің жазбаша хабарлауы/сұрау салуы бойынша кредитор мен кәсіпкер/грант алушы/эмитент ұсынатын құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Жобаларға мониторинг жүргізу кезіндегі қаржы агенттігінің функциялары
11. Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі:
1) кредитор ұсынатын деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шартын жасасқан кәсіпкердің кредитті/лизингті/қаржыландыруды/ орналастырылған облигациялардан түскен қаражатты мақсатына сай пайдалануын мониторингтеуді;
2) кредитор ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеуді;
3) жобаның іске асырылуын, оның ішінде қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасының пайдаланылуын мониторингтеуді;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Қаулының талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің/кредитордың шешіміне сәйкестігіне мониторингті жүзеге асырады.
Кәсіпкердің Қаулының талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігіне мониторинг жүргізу үшін қаржы агенттігі жартыжылдық негізде (ағымдағы жылғы 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей) қолданыстағы субсидиялау шарттары бар кәсіпкерлердің тізбесін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне кәсіпкерлік субъектісінің мәртебесі (қызметін тоқтата тұру/тоқтату) бойынша сұрау салуды жібереді.
Қолданыстағы субсидиялау шарты болған кезде кәсіпкер қызметінің тоқтатыла тұруы/тоқтатылуы анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен ақпарат алғаннан кейін қаржы агенттігі кредитордан/эмитенттен кәсіпкердің қызметін тоқтата тұру/тоқтату себептерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, оның негізінде қаржы агенттігі 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/тоқтату бойынша кейінге қалдыру не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Қызметті тоқтата тұрған кәсіпкердің қызметі қайта басталған жағдайда, субсидиялау қаржы агенттігінің хаты негізінде кәсіпкер орналастырылған облигациялардан кредитті/лизингті/қаржыландыруды/қаражатты нысаналы пайдалануды растаған және жобаны іске асыруды растаған кезде тоқтатылған күннен бастап қайта басталады.
12. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобасына мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі:
1) эмитент, облигацияларды ұстаушылардың немесе ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкілі ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шартын жасасқан эмитенттің облигацияларды немесе ислам бағалы қағаздарын орналастырудан түскен ақшасын пайдаланылуына мониторингті;

10. Мониторинг проекта осуществляется на основании документов, предоставляемых кредитором и предпринимателем/грантополучателем/ эмитентом по письменному уведомлению/запросу финансового агентства.
Глава 3. Функции финансового агентства при проведении мониторинга проектов
11. При проведении мониторинга субсидируемых проектов финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования кредита/лизинга/ финансирования/средств, от размещенных облигаций предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых кредитором;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых кредитором;
3) мониторинг реализации проекта, в том числе использования предмета лизинга по договору финансового лизинга;
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Постановления и (или) решению финансового агентства/кредитора.
Для проведения мониторинга соответствия предпринимателя условиям Постановления и (или) решению финансового агентства, финансовое агентство на полугодовой основе (не позднее 15-го января и 15-го июля текущего года), направляет запрос по статусу субъекта предпринимательства (приостановление/прекращение деятельности) в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан с приложением перечня предпринимателей, имеющих действующие договора субсидирования.
После получения информации от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в случае выявления приостановления/прекращения деятельности предпринимателя при наличии действующего договора субсидирования, финансовое агентство проводит работу по выяснению у кредитора/эмитента причин приостановления/ прекращения деятельности предпринимателя на основании которой финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлению субсидирования.
В случае возобновления деятельности предпринимателя, приостановившего деятельность, субсидирование возобновляется с даты приостановления на основании письма финансового агентства при подтверждении предпринимателем целевого использования кредита/ лизинга/финансирования/средств, от размещенных облигаций и подтверждения реализации проекта.
12. При проведении мониторинга проекта субсидирования части ставки купонного вознаграждения, финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг использования денег, полученных от размещения облигаций или исламских ценных бумаг эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых эмитентом, представителем держателей облигаций или держателей исламских ценных бумаг;

2) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі немесе орталық депозитарийі ұсынатын деректер негізінде эмитенттің төлем тәртібіне мониторингті;
3) жобаның және/немесе эмитенттің купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау талаптарына сәйкестігіне мониторингті жүзеге асырады.
Эмитенттің купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігіне мониторинг жүргізу үшін қаржы агенттігі жартыжылдық негізде (ағымдағы жылғы 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей) қолданыстағы субсидиялау шарттары бар эмитенттердің тізбесін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне кәсіпкерлік субъектісінің мәртебесі (қызметін тоқтата тұру/тоқтату) бойынша сұрау салуды жібереді.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен ақпарат алғаннан кейін эмитент қызметінің тоқтатыла тұруы/тоқтатылуы анықталған жағдайда қолданыстағы субсидиялау шарты болған кезде қаржы агенттігі эмитентте қызметті тоқтата тұру/тоқтату себептерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, оның негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату/тоқтату бойынша кейінге қалдыру не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Қызметті тоқтата тұрған эмитенттің қызметі қайта басталған жағдайда, кәсіпкер орналастырылған облигациялардан немесе ислам бағалы қағаздардан қаражатты мақсатына сай пайдалануды растаған және жобаның іске асырылуын растаған кезде субсидиялау қаржы агенттігінің хаты негізінде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
13. "Жасыл" кредиттер бойынша қаржылық қолдау қаражатының мақсатына сай пайдаланылуына мониторинг жүргізу шеңберінде қаржы агенттігі шекті өлшемшарттарда:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлері;
3) қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестігі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайларда, провайдерлердің сыртқы бағалауы негізінде қарыз алушының "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын қарыз алушы ұсынады.
Жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң қарыз алушы мәлімделген көрсеткіштерге қол жеткізуге тиісті тәуелсіз бағалауды не қаржы агенттігіне ұсынылатын энергия аудитін жүргізеді. Қарыз алушы мәлімдеген жоба бойынша "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлер жүргізуі мүмкін.

2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, представляемых центральным депозитарием или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА;
3) мониторинг соответствия проекта и/или эмитента условиям субсидирования части ставки купонного вознаграждения.
Для проведения мониторинга соответствия эмитента условиям субсидирования части ставки купонного вознаграждения и (или) решению финансового агентства, финансовое агентство на полугодовой основе (не позднее 15-го января и 15-го июля текущего года), направляет запрос по статусу субъекта предпринимательства (приостановление/прекращение деятельности) в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан с приложением перечня эмитентов, имеющих действующие договора субсидирования.
После получения информации от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в случае выявления приостановления/прекращения деятельности эмитента при наличии действующего договора субсидирования, финансовое агентство проводит работу по выяснению у эмитента причин приостановления/прекращения деятельности, на основании которой финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней принимает решение о прекращении/предоставлении отсрочки по прекращению либо возобновлении субсидирования.
В случае возобновления деятельности эмитента, приостановившего деятельность, субсидирование возобновляется с даты приостановления на основании письма финансового агентства при подтверждении предпринимателем целевого использования средств от размещенных облигаций или исламских ценных бумаг и подтверждения реализации проекта.
13. В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" кредитам финансовое агентство проверяет достижение заемщиком заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании внешней оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет заемщик.
По истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта заемщиком проводятся соответствующие независимые оценки достижения заявленных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных заемщиком пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.

14. Кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі:
1) кредитор және кәсіпкер ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шарты жасалған кәсіпкер кредитінің мақсатына сай пайдаланылуына мониторингті;
2) кредитор ұсынатын деректер және (немесе) қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де сенімді көздерден алған ақпарат негізінде кәсіпкердің төлем тәртібіне мониторингті;
3) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Қаулының және (немесе) қаржы агенттігі/кредитор шешімінің талаптарына сәйкестігіне мониторингті;
4) жобаның іске асырылуына мониторингті (қаржы лизингі шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалану) жүзеге асырады.
15. Облигациялар бойынша кепілдік беру жобасына мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі мыналарды:
1) эмитент ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шартын жасасқан эмитенттің облигациялық қарызды мақсатына сай пайдалануына мониторингті;
2) орталық депозитарий және/немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі ұсынатын деректер негізінде эмитенттің төлем тәртібінің мониторингін;
3) жобаның іске асыру мониторингін;
4) жобаның және/немесе эмитенттің облигациялар бойынша кепілдік беру талаптарына сәйкестігіне мониторингті жүзеге асырады.
16. Гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі:
1) гранттың мақсатына сай пайдаланылуына мониторингті;
2) қаржы агенттігі бекітетін мониторинг бойынша жоспарға сәйкес бизнес-жобаларды орындау жөніндегі грант алушы қызметіне мониторингті;
3) грант алушының жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттардың орындалуына мониторингті;
4) грант алушының грант беру туралы шарт талаптарын орындауына мониторингті жүзеге асырады.
17. Жоба мониторингінің функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден/грант алушыдан/эмитенттен және (немесе) кредитордан кредиттің/қарыздың/қаржы лизингінің/гранттың/қаржыландырудың/ орналастырылған облигациялардан түскен қаражаттың мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның осы Мониторингтеу қағидаларының талаптарына сәйкестігін растайтын қажетті құжаттарды, сондай-ақ жоба мониторингі нысанасына жататын, оның ішінде коммерциялық, банктік және салықтық құпияны құрайтын ақпаратты сұратады (салық төлеуші туралы мәліметтерді ұсыну бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің келісімі болған кезде).
4-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Субсидияланатын жобаларды мониторингтеу

14. При проведении мониторинга гарантируемых проектов финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования кредита предпринимателя, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, представляемых кредитором и предпринимателем;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых кредитором, и (или) информации, полученной финансовым агентством из иных достоверных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
3) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Постановления и (или) решению финансового агентства/кредитора;
4) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга).
15. При проведении мониторинга проекта гарантирования по облигациям, финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования облигационного займа эмитентом, с которым заключен договор гарантии на основании данных и документов, предоставляемых эмитентом;
2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, предоставляемых центральным депозитарием и/или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА;
3) мониторинг реализации проекта;
4) мониторинг соответствия проекта и/или эмитента условиям гарантирования по облигациям.
16. При проведении мониторинга проектов грантового финансирования финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности грантополучателя по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу, утверждаемым финансовым агентством;
3) мониторинг выполнения грантополучателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения грантополучателем условий договора о предоставлении гранта.
17. Для осуществления функций мониторинга проекта финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/грантополучателя/эмитента и (или) кредитора необходимые документы, подтверждающие целевое использование кредита/займа/финансового лизинга/гранта/финансирования/средств, от размещенных облигаций и соответствие проекта условиям настоящих Правил мониторинга, а также информацию, относящуюся к предмету мониторинга проекта, в том числе составляющую коммерческую, банковскую и налоговую тайну (при наличии согласия субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике).
Глава 4. Порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства
Параграф 1. Мониторинг субсидируемых проектов

18. Жобаларға жоспарлы мониторинг жүргізу шеңберінде қаржы агенттігі мониторинг басталатын күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірілмейтін мерзімде кредиторға/эмитентке мониторингке жататын жобалар тізбесімен, мониторинг жүргізу мерзімдерімен және осы Мониторингтеу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі бар және/немесе 2-қосымшаға сәйкес облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кезінде жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі бар Қаулы шеңберінде мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
19. Мониторинг жүргізуге жататын субсидияланатын жобалардың тізбесін қаржы агенттігі мониторинг жүргізу туралы қаржы агенттігінің хабарламасы жіберілген күнге кредиттері өтелген не олар бойынша субсидиялау қаржы агенттігі шешімінің негізінде тоқтатылған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, мониторингке жататын, тиісті кезеңде жасалған қолданыстағы субсидиялау шарттарының жалпы пулынан қалыптастырады.
20. Қаржы агенттігі кредитордан мынадай:
1) кредитті/қаржыландыруды мақсатына сай пайдаланбау;
2) жобаның және/немесе кәсіпкердің Субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеу фактілерінің анықталғаны туралы хабарлама алған кезде, сондай-ақ қаржы агенттігі осындай фактілерді өз бетінше анықтаған кезде портфельдік субсидиялау құралы бойынша қаржыландырылған жобалар бойынша жоспардан тыс мониторинг жүргізеді.
21. Кәсіпкерлік субъектісінің қызметін тоқтата тұрған/тоқтатқан кәсіпкерлердің/эмитенттердің жобалары бойынша қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрады және Қаулыға сәйкес 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату немесе қайта бастау жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін мониторинг шеңберінде кредитордан/эмитенттен кәсіпкердің қызметін тоқтата тұру/тоқтату себептерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.
Қызметті тоқтата тұрған кәсіпкердің қызметі қайта басталған жағдайда, субсидиялау қаржы агенттігінің хаты негізінде кәсіпкер орналастырылған облигациялардан кредитті/лизингті/қаржыландыруды/қаражатты нысаналы пайдалануды растаған және жобаны іске асыруды растаған кезде тоқтатылған күннен бастап қайта басталады.
22. Кредиттік қаражатты/қаржыландыруды/қаржылық лизингті/ облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатсыз/ішінара мақсатсыз пайдалану және (немесе) кәсіпкер/эмитент жобасының Қаулының талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде, қаржы агенттігі субсидиялау шартына сәйкес кәсіпкердің/эмитенттің жоба бойынша төленген субсидиялар сомасын өтеуін қамтамасыз етеді, ал ішінара мақсатсыз пайдаланған кезде субсидияларды қайтару кредит қаражатын/ қаржыландыруды/қаржы лизингін/облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына тепе-тең түрде жүзеге асырылады.
Субсидиялау тоқтатылған және субсидиялардың тиесілі сомалары қайтарылған жағдайда, қаржы агенттігі тиісті шешім негізінде кәсіпкерге/эмитентке субсидиялар сомасын қайтару үшін талап жіберілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімін белгілейді.
Кәсіпкер қайтыс болған/таратылған, контрагент мәміле бойынша өз міндеттемелерін орындамауына/жосықсыз орындауына, яғни кәсіпкерге байланысты емес объективті себептер бойынша сатып алынатын актив/жұмыстар/көрсетілетін қызметтер келіп түспеген жағдайларда, қаржы агенттігі (тергеу органының/прокуратураның кәсіпкерді жәбірленуші деп тану туралы қаулысы, қылмыстық іс бойынша сот үкімі, қаржы агенттігі мониторинг жүргізген кезде заңды күшіне енген азаматтық/әкімшілік іс бойынша сот шешімі болған кезде) қаржы агенттігінің тиісті шешімі негізінде төленген субсидиялар сомасын кәсіпкердің қайтаруы/өтеуі бойынша шаралар қолданбайды.

18. В рамках планового мониторинга проектов финансовое агентство в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга направляет кредитору/эмитенту уведомление о проведении мониторинга в рамках Постановления c перечнем проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 и/или перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов при субсидировании ставки купонного вознаграждения по облигациям согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга.
19. Перечень субсидируемых проектов, подлежащих мониторингу, формируется финансовым агентством из общего пула действующих договоров субсидирования, заключенных за соответствующий период, подлежащих мониторингу, за исключением проектов предпринимателей, по которым кредиты на дату направления уведомления финансового агентства о проведении мониторинга погашены либо субсидирование по ним прекращено на основании решения финансового агентства.
20. Финансовое агентство проводит внеплановый мониторинг по проектам, профинансированным по инструменту портфельного субсидирования при получении уведомления от кредитора об установлении следующих фактов, а также при самостоятельном выявлении финансовым агентством следующих фактов:
1) нецелевого использования кредита/финансирования;
2) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Правил субсидирования.
21. По проектам предпринимателей/эмитентов, которые приостановили/ прекратили деятельность субъекта предпринимательства, финансовое агентство приостанавливает субсидирование и в рамках мониторинга проводит работу по выяснению у кредитора/эмитента причин приостановления/прекращения деятельности предпринимателя для проведения мероприятий по приостановлению, прекращению или возобновлению субсидирования в течение 20 (двадцать) рабочих дней в соответствии с Постановлением.
В случае возобновления деятельности предпринимателя, приостановившего деятельность, субсидирование возобновляется с даты приостановления на основании письма финансового агентства при подтверждении предпринимателем целевого использования кредита/лизинга/финансирования/средств, от размещенных облигаций и подтверждения реализации проекта.
22. При установлении фактов нецелевого/частичного нецелевого использования кредитных средств/финансирования/финансового лизинга/средств от размещения облигаций и (или) несоответствия проекта предпринимателя/эмитента условиям Постановления, финансовое агентство обеспечивает возмещение оплаченной суммы субсидий по проекту предпринимателем/эмитентом в соответствии с договором субсидирования, а при частичном нецелевом использовании возврат субсидий осуществляется пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/финансирования/финансового лизинга/средств от размещения облигаций.
В случае прекращения субсидирования и возврата причитающихся сумм субсидий финансовое агентство на основании соответствующего решения устанавливает предпринимателю/эмитенту срок 10 (десять) рабочих дней с даты направления требования для возврата суммы субсидий.
В случаях смерти/ликвидации предпринимателя, не поступления приобретаемого актива/работ/услуг по причине неисполнения/недобросовестного исполнения контрагентом по сделке своих обязательств, то есть по объективным причинам, не зависящим от предпринимателя, финансовое агентство (при наличии постановления следственного органа/прокуратуры о признании предпринимателя потерпевшим, приговора суда по уголовному делу, решения суда по гражданскому/административному делу, вступившему в законную силу на момент проведения мониторинга финансовым агентством) не применяет меры по возврату/возмещению предпринимателем суммы оплаченных субсидий на основании соответствующего решения финансового агентства.

2-параграф. Кепілдік берілетін жобаларды мониторингтеу
23. 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік беру жобаларын қоспағанда, кепілдік беру жобалары бойынша жоспардан тыс мониторингі кәсіпкер/эмитент күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және одан астам мерзімде (немесе кепілдік шартында белгіленген өзге де мерзімде) облигациялар бойынша қарыз/қаржыландыру/купондық сыйақы шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайларда немесе осы Мониторингтеу қағидаларында/Қаулыда айқындалған өзге де жағдайларда жүргізеді. Кредитор/эмитент кепілдік берілетін жобаларға жоспардан тыс мониторинг жүргізу үшін осы Мониторингтеу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін немесе 4-қосымшаға сәйкес облигациялар бойынша кепілдік беру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін ұсынады.
24. Кепілдікті жою немесе кепілдік сомасын жүргізілген мониторинг нәтижесінде кәсіпкердің жобасы бойынша пайдаланылмаған кредит сомасына бара-бар түрде азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі Қаулыға сәйкес жүзеге асырылады.
25. Банк/МҚҰ/лизингтік компания кәсіпкер жобасына мониторинг жүргізеді, оған кәсіпкер жобасының (жобаларының) іске асырылу барысына жүргізілген ай сайынғы ағымдағы мониторинг кіреді. Осы Мониторингтеу қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк/МҚҰ/лизингтік компания дайындаған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кәсіпкерлер жобасының (жобаларының) іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есеп қаржы агенттігіне ақпаратты жинауға және алмасуға арналған ақпараттық жүйелер арқылы есепті айдан кейінгі айдың 5-і (бесінші) күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылған қаржыландыру құралдары бөлінісінде жеке немесе жазбаша түрде ұсынылады (есепті жазбаша түрде ұсынған кезде қаржы агенттігінің атына ілеспе хат жіберіледі, ал есептің электрондық нысаны қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жіберіледі).
26. Қаржы агенттігі ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 30-ы (отызыншы) күніне дейін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға осы Мониторингтеу қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кепілдік беру туралы есеп береді.
3-параграф. Мемлекеттік гранттар берілген жобалардың мониторингі

Параграф 2. Мониторинг гарантируемых проектов
23. По проектам гарантирования, за исключением проектов гарантирования в рамках гарантийного фонда 2, проводится внеплановый мониторинг в случаях, когда предпринимателем/эмитентом не исполняются обязательства по погашению суммы основного долга по договору займа/финансированию/купонного вознаграждения по облигациям в течение 60 (шестьдесят) календарных дней и более (или в иной срок, установленный договором гарантии) или в иных случаях, определенных настоящими Правилами мониторинга/Постановлением. Для проведения внепланового мониторинга гарантируемых проектов кредитор/эмитент предоставляют перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 3 или перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов гарантирования по облигациям согласно приложению 4 к настоящим Правилам мониторинга.
24. Порядок проведения мероприятий по аннулированию гарантии или снижению суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению по проекту предпринимателя в результате проведенного мониторинга осуществляется согласно условиям Постановления.
25. Банк/МФО/лизинговая компания осуществляют мониторинг проекта предпринимателя, который включает ежемесячный текущий мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта (-ов) предпринимателей в рамках программ поддержки предпринимательства, подготовленный банком/МФО/лизинговой компанией по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам мониторинга представляется финансовому агентству отдельно в разрезе инструментов финансирования не позднее 5 (пять) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, посредством информационных систем, предназначенных для сбора и обмена информацией, подписанный электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или в письменном виде (при предоставлении отчета в письменном виде в адрес финансового агентства направляется сопроводительное письмо, а электронная форма отчета дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного финансовым агентством).
26. Финансовое агентство ежемесячно до 30 (тридцать) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет уполномоченному органу по предпринимательству отчет о гарантировании в рамках программ поддержки предпринимательства по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам мониторинга.
Параграф 3. Мониторинг проектов, по которым предоставлены государственные гранты

27. Гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу шеңберінде қаржы агенттігі грант алушы алған қаражаттың мақсатына сай пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және өңірлік үйлестірушіге грант алушылардың бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есепті ұсынады.
28. Гранттық қаржыландыру жобалары бойынша қаржы агенттігі мониторинг жүргізу күніне дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, грант алушыға және өңірлік үйлестірушіге грант алушының жобасына мониторинг жүргізу мерзімдері мен осы Мониторингтеу қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін көрсете отырып мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
Жобалардың тізімі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген жобалар санына сәйкес мониторингтеуге жататын тиісті кезеңдегі грант беру туралы жасалған шарттардың ортақ пулынан қалыптастырылады.
29. Егер грант алушы мониторинг жүргізу мерзімінде жоба мониторингін жүргізу үшін мәліметтер ұсынбаса/ұсынудан бас тартса не оның орналасқан жерін айқындау мүмкін болмаса, қаржы агенттігі өңірлік үйлестірушіге жіберілетін мониторинг басталған күнге дейінгі мерзімде осы Мониторингтеу қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаға мониторинг жүргізуге арналған мәліметтерді грант алушының ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт жасайды.
4-параграф. Кәсіпкер жобасының тиімділік өлшемшарттарына сәйкестігін мониторингтеу
30. Қаржы агенттігі жаңа тиімді инвестициялық жобаның және (немесе) өндірісті және франчайзингті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаның Қаулының талаптарына сәйкес тиімділік өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан мониторинг жүргізеді.
31. Жобаның Қаулының талаптарына сәйкес жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту/еңбекақы төлеу қорының көлемін ұлғайту/есепті кезең үшін бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемі/кірістің өсуі (өткізуден түсетін табыс: негізгі қызметтен түсетін өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) бойынша көрсеткіштерге қол жеткізуін тексеруді көздейтін тиімділік өлшемшарттарының мониторингін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынған ақпарат негізінде қаржы агенттігі жүргізеді. Тиімділік өлшемшарттарының мониторингі сондай-ақ әлеуметтік төлемдер және (немесе) салық декларациялары жөніндегі ақпарат негізінде және (немесе) кредитор/кәсіпкер/эмитент берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы жеке шоттан үзінді көшірмеге сәйкес жүргізіледі.
Тиімділік өлшемшарттарының мониторингі қаржы агенттігіне мониторинг жүргізу туралы хабарлама жіберілген күнге кредиттер өтелген не олар бойынша субсидиялау/кепілдік беру тиімділік өлшемшарттарын орындау мерзімі басталғанға дейін тоқтатылған жобалар бойынша жүргізілмейді.

27. В рамках мониторинга проектов грантового финансирования финансовое агентство проводит мониторинг целевого использования средств, полученных грантополучателем, и представляет региональному координатору отчет о реализации грантополучателями бизнес-проектов.
28. По проектам грантового финансирования финансовое агентство в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней до даты проведения мониторинга направляет грантополучателю и региональному координатору уведомление о проведении мониторинга проекта грантополучателя с указанием сроков проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 7 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, формируется из общего пула заключенных договоров о предоставлении гранта за соответствующий период, подлежащий мониторингу в соответствии с количеством проектов, указанных в договоре о государственных закупках услуг.
29. В случае, если грантополучатель в сроки проведения мониторинга не предоставил/отказал в предоставлении сведений для проведения мониторинга проекта, либо невозможно определить его местонахождение, финансовое агентство составляет акт о невозможности проведения мониторинга, в связи с не предоставлением/отказом в предоставлении грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга, который направляется региональному координатору.
Параграф 4. Мониторинг соответствия проекта предпринимателя критериям эффективности
30. Финансовое агентство проводит мониторинг на соответствие нового эффективного инвестиционного проекта и (или) проекта, направленного на модернизацию и расширение производства и франчайзинг, критериям эффективности в соответствии с требованиями Постановления.
31. Мониторинг критериев эффективности, предусматривающий проверку достижения проектом в соответствии с требованиями Постановления показателей по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест/увеличению объемов фонда оплаты труда/объему уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет за отчетный период/росту дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) проводится финансовым агентством на основании информации, полученной от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Мониторинг критериев эффективности проводится также на основании информации по социальным платежам, и (или) налоговым декларациям, и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, предоставленной кредитором/предпринимателем/эмитентом.
Мониторинг критериев эффективности не проводится по проектам, по которым кредиты на дату направления уведомления финансового агентства о проведении мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено до наступления срока исполнения критериев эффективности.

32. Қаржы агенттігі өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) айқындауды кәсіпкерден алынған өнеркәсіп өнімдерін (тауарларын, көрсетілетін қызметтерін) өндіру көлемін көрсететін ақпарат негізінде жүзеге асырады.
33. Тиімділік өлшемшарттарын есептеу кезінде қаржы агенттігі шешімінің күніне қарамастан, есепті күн келесі қаржы жылының басы болып табылады.
34. Жұмыс орындарының жылдық орташа саны, еңбекақы төлеу қорының көлемі, өткізуден түскен кіріс (негізгі қызметтен өткізілген тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтер құны), өндіріс көлемі (ақшалай мәндегі) көрсеткіштерінің өзгеруін айқындау үшін қаржы агенттігі есепті кезең аяқталғаннан кейінгі көрсеткіштерді есепті күннің басындағы ұқсас көрсеткіштермен салыстырады.
35. Төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өзгеруін айқындау үшін қаржы агенттігі есепті күннің басындағы көрсеткіштермен салыстырғандағы есепті кезеңдегі салық төлемдерінің орташа мәнін есептейді.
36. Кәсіпкерлердің инвестициялық мақсаттарға бағытталған жобалары бойынша тиімділік өлшемшарттары жобаның инвестициялық фазасы аяқталғаннан кейін, яғни өнім берушімен жасалған келісімшарт/шарт бойынша жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін расталады. Осындай жобалар бойынша тиімділік өлшемшарттарын растау үшін қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі бойынша жеткізушінің арасында жасалған келісімшарт/шарт бойынша көрсетілетін жұмыстар/көрсетілетін қызметтер мерзімі аяқталған кезден бастап 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім ұсынылады.
37. Қаржы агенттігі жеке кәсіпкерлік субъектісін тіркеу жылында мақұлдаған ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобалары бойынша жұмыс орындарының жылдық орташа санының өзгеруін айқындау кезінде кәсіпкер бизнесті ашу кезінде құрған жұмыс орындары ескеріледі.
38. Өз қызметін Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарында жүзеге асыратын не табиғи монополиялар субъектілеріне жататын, сондай-ақ жеңілдікті салық салынатын немесе салықтарды төлеуден босатылған не Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған өзге де преференциялар мен жеңілдіктерді иеленетін кәсіпкерлердің жобалары бойынша барлық көрсеткіштер бойынша тиімділік өлшемшарттары осы ерекшелік ескеріле отырып есепке алынады. Қазақстан Республикасы табиғи монополиялар туралы заңнамасының талаптары ескеріле отырып, мұндай өсім мүмкін болмаған жағдайларда, табиғи монополия субъектілеріне жататын кәсіпкерлердің жобалары бойынша жұмыс орындарының жылдық орташа санын сақтауды/арттыруды және еңбекақы төлеу қорын ұлғайтуды көздейтін тиімділік өлшемшарттары кәсіпкердің жобаның тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуін айқындау үшін есепке алынбауы мүмкін. Осы көрсеткіштерге қол жеткізу мүмкін болмайтыны қаржы агенттігінің мониторингтік есебіндегі дәлелденген қорытынды негізінде айқындалады. Осыған ұқсас тәсіл Қазақстан Республикасы салық заңнамасының нормативтеріне сәйкес жеңілдікті салық салу көзделген қызмет түрлерінің өзіндік ерекшеліктері ескеріле отырып, кәсіпкерлер бойынша төленген салықтар көлемін есептеу кезінде де қолданылады.

32. Определение объема производства (в денежном выражении) осуществляется финансовым агентством на основании информации, полученной от предпринимателя, отражающая объем производства промышленной продукции (товаров, услуг).
33. Отчетной датой при расчете критериев эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.
34. Для определения изменения показателей среднегодовой численности рабочих мест, объема фонда оплаты труда, дохода от реализации (стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), объема производства (в денежном выражении), финансовым агентством сравниваются показатели после истечения отчетного периода с аналогичными показателями на начало отчетной даты.
35. Для определения изменения объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) финансовое агентство рассчитывает среднее значение налоговых выплат отчетных периодов по сравнению с показателями на начало отчетной даты.
36. По проектам предпринимателей, направленным на инвестиционные цели критерии эффективности, подтверждаются по истечению инвестиционной фазы проекта, то есть после окончания срока исполнения работ/услуг, оказываемых по заключенному с поставщиком контракту/договору. Для подтверждения критериев эффективности по таким проектам предоставляется дополнительный срок не более чем на 1 (один) финансовый год с момента окончания срока исполнения работ/услуг, оказываемых по заключенному с поставщиком контракту/договору на основании решения уполномоченного органа финансового агентства.
37. По проектам начинающих предпринимателей, одобренным финансовым агентством в год регистрации субъекта частного предпринимательства, при определении изменений среднегодовой численности рабочих мест учитываются рабочие места, созданные предпринимателем при открытии бизнеса.
38. По проектам предпринимателей, которые осуществляют свою деятельность на территории специальных экономических зон Республики Казахстан либо относящихся к субъектам естественных монополий, а также имеющие льготное налогообложение или освобожденные от уплаты налогов либо имеющие иные преференции и льготы, определенные согласно налоговому законодательству Республики Казахстан, критерии эффективности по всем показателям учитываются с учетом данной специфики. По проектам предпринимателей, относящимся к субъектам естественных монополий критерии эффективности, которые предусматривают сохранение/увеличение среднегодовой численности рабочих мест и увеличение объемов фонда оплаты труда могут не браться в расчет для определения достижения предпринимателем показателей эффективности проекта в случаях, когда такой прирост невозможен исходя из требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях. Невозможность достижения данных показателей устанавливается на основании мотивированного заключения в составе мониторингового отчета финансового агентства. Аналогичный подход применяется и при расчете объема уплаченных налогов по предпринимателям исходя из специфики видов деятельности, по которым в соответствии с нормативами налогового законодательства Республики Казахстан предусмотрено льготное налогообложение.

5-тарау. Жобалар мониторингі нәтижелерін ресімдеу
39. Жобалар жүргізілген мониторингтің қорытындысы бойынша қаржы агенттігі мониторингтік есепті қалыптастырады, қаржы агенттігінің және кредитордың/өңірлік үйлестірушінің/грант алушының (мониторингтік есепте ескертулер/бұзушылықтар болса ғана)/эмитенттің уәкілетті өкілі (өкілдері) оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оған қол қояды. Бірнеше кредиттер (транштар)/гранттар берілген жоба бойынша бір мониторингтік есеп жасалады.
40. Кредитор/өңірлік үйлестіруші/грант алушы/эмитент қаржы агенттігінің тұжырымдарымен келіспеуіне байланысты мониторингтік есепке қол қоюдан бас тартқан, сондай-ақ мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, қаржы агенттігі осы Мониторингтеу қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мониторинг туралы есепке қол қоюдан бас тартылғаны туралы актіні жасайды.
41. Қаржы агенттігі кәсіпкерлердің/эмитенттердің/грант алушылардың салып жатқан, құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу, жобаны іске асыру сатысындағы жобалары бойынша және (немесе) мынадай:
1) мониторинг жүргізілетін күні кредиттің игерілмеген немесе ішінара игерілген (желі толығымен игерілмеген, қаражат тауарға/жұмысқа/көрсетілетін қызметке кейіннен ақы төлеу үшін есеп айырысу шотында);
2) кредит шеңберінде сатып алынған тауарлардың жеткізілмеген/жұмыстар орындалмаған/қызметтер көрсетілмеген және жабдықты монтаждау жүргізілмеген (қажет болған жағдайда);
3) құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары, оның ішінде кредит қаражатына жүргізілген құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары аяқталмаған;
4) объектіні, оның ішінде кредит қаражатына салынған объектіні қабылдау актісі/пайдалануға беру актісін алмаған;
5) қарыз алушының/кредиттің/жобаның Қаулы шарттарына сәйкестігін және кредиттің мақсатына сай пайдаланылуын растайтын құжаттардың (шот-фактуралар, жүкқұжаттар және басқалар) толық көлемде ұсынылмаған (қарыз алушының мониторинг жүргізілген кезде ұсынбау негіздемелері болған жағдайда);
6) конкурстық комиссия шешіміне сәйкес жұмыс орындарының құрылуы расталмаған (гранттық қаржыландыру жобалары бойынша);
7) жобаны іске асыру (іске қосу) жүзеге асырылмау сияқты негізгі объективті себептер болған кезде ескертулерді жою үшін қосымша мерзім ұсынады.
Жеке кәсіпкерлікті
мемлекеттік қолдау шаралары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда кредитордың кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.

Глава 5. Оформление результатов мониторинга проектов
39. По итогам мониторинга проектов финансовым агентством формируется мониторинговый отчет, который визируется уполномоченным (-ми) представителем (-ми) финансового агентства и кредитора/регионального координатора/грантополучателя (только при наличии замечаний/нарушений в мониторинговом отчете)/эмитента в срок не более 5 (пять) рабочих дней с даты его получения последними. По проекту, по которому выдано несколько кредитов (траншей)/грантов, составляется один мониторинговый отчет.
40. В случае отказа кредитора/регионального координатора/ грантополучателя/эмитента от подписания мониторингового отчета, в связи с несогласием с выводами финансового агентства, а также в случае непредставления сведений, необходимых для проведения мониторинга, финансовое агентство составляет акт об отказе в подписании отчета о мониторинге по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам мониторинга.
41. Финансовое агентство представляет дополнительные сроки для устранения замечаний по проектам предпринимателей/эмитентов/ грантополучателей, находящихся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов, реализации проекта и (или) при наличии следующих основных объективных причин:
1) на дату проведения мониторинга кредит не освоен или освоен частично (линия освоена не полностью, средства находятся на расчетном счете для последующей оплаты за товар/работу/услугу);
2) не поставлены товары/работы/услуги, приобретенные в рамках кредита и не произведен монтаж оборудования (при необходимости);
3) не завершены строительные/реконструкционные/ремонтные работы, проведенные в том числе на средства кредита;
4) не получен акт приемки/акт ввода в эксплуатацию объекта, построенного в том числе на средства кредита;
5) не представлены в полном объеме документы, подтверждающие соответствие заемщика/кредита/проекта условиям Постановления и целевое использование кредита (счет-фактуры, накладные и другие) (при наличии обоснований их непредставления заемщиком на момент проведения мониторинга);
6) не подтверждено создание рабочих мест согласно решению конкурсной комиссии (по проектам грантового финансирования);
7) не осуществлена реализация (запуск) проекта.
Приложение 1
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера кредитора, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.

2. Мониторинг жүргізу кезіндегі жағдай бойынша берешектердің баптарын толық жаза отырып (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің несиелік берешегі туралы анықтама немесе кредитор мен кәсіпкер арасындағы салыстырып-тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шотына тыйым салудың бар/жоғы көрсетілуі қажет.
3. Қарыздың мақсатына сай пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қарыз шартында/қаржыландыру шартында/қаржы лизингі шартында көзделген қаражат жолдау мақсаттарға ақы төлеу фактісін: төлем тапсырмаларын және (немесе) шетел валютасында аударуға арналған өтініштерді және (немесе) фискалдық чектерді және (немесе) банк шотынан үзінді көшірмелерді (тексерілетін траншты/қарызды берген күннен/қаражатты іс жүзінде игеру күніне дейін қаржыландыруды бастаған күннен бастап) және (немесе) кассалық кіріс ордеріне түбіртектерді және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттарын;
2) қарыз шартында/қаржыландыру шартында/қаржы лизингі шартында көзделген тауарлардың алынғанын, жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілген және басқа да мақсаттарға қол жеткізілгенін растайтын: шарттарды/келісімшарттарды, шот-фактураларды және (немесе) жүкқұжаттарын және (немесе) кедендік жүк декларацияларын және (немесе) қабылдау-тапсыру актілерін;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттарды, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттары (болған кезде)/кәсіпкердің ҚМЖ өндірісінің басталғаны туралы хабарламасын, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілерін көріп растау.
4. Мәлімделген бизнес-жоспарға/техникалық-экономикалық қорытындыға/жобаның мәнін ашатын өзге құжатқа сәйкес жобаның іске асырылуын растайтын құжаттар (бухгалтерлік/статистикалық есептілік, және (немесе) дайын өнімге арналған сертификаттар, және (немесе) шарттар, және (немесе) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу жөніндегі құжаттар, және (немесе) жүкқұжаттар, және (немесе) орындалған жұмыстардың актілері, және (немесе) электрондық шот-фактуралар, және (немесе) төлем құжаттары).
5. Кредитке не қаржылық лизинг шартын жасасуға байланысты комиссиялардың, алымдардың және (немесе) өзге де төлемдердің (бар болса) кәсіпкерге қайтарылуын растайтын кредитордың құжаттары.

2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между кредитором и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные договором займа/договором финансирования/договором финансового лизинга: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа/начала финансирования по дату фактического освоения средств), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором займа/договором финансирования/договором финансового лизинга: договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) грузовые таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление предпринимателя о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
4. Документы, подтверждающие реализацию проекта в соответствии с заявленным бизнес-планом/технико-экономическим заключением/иным документом, раскрывающим суть проекта (бухгалтерская/статистическая отчетность, и (или) сертификаты на готовую продукцию, и (или) договоры, и (или) документы по закупкам основных средств и материалов, и (или) накладные, и (или) акты выполненных работ, и (или) электронные счета-фактуры, и (или) платежные документы).
5. Документы кредитора, подтверждающие возврат предпринимателю комиссий, сборов и (или) иных платежей (при наличии), связанных с кредитом, либо заключением договора финансового лизинга.

6. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда санамаланған тізбеге кірмеген кредит қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Жеке кәсіпкерлікті
мемлекеттік қолдау шаралары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кезінде жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды не жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Облигациялар бойынша қамтамасыз ету құралының болуын растайтын құжаттар.
3. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымының проспектісі (оған енгізілген өзгерістер).
4. Облигациялардың ISIN нөмірі, мониторинг жүргізу күніндегі жағдай бойынша облигация ұстаушылардың шоттарындағы облигациялар саны, облигация ұстаушылардың банктік шоттарына орталық депозитарий аударған жалпы сыйақы сомасы, орналастырылмаған облигациялар саны/сомасы, орталық депозитарий эмитенттен алған сома туралы ақпаратты қамтитын орталық депозитарийдің субсидиялау туралы есебі не осы ақпаратты қамтитын облигация ұстаушылардың өкілінен алынған есеп.
5. Қарыздың мақсатына сай пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттарға, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе облигацияларды шығару проспектісінде көзделген қаражат жолдау мақсаттарына ақы төлеу фактісін: төлем тапсырмаларын, шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштерді, фискалдық чектерді, банктік шоттан үзінді көшірмелерді (облигацияларды сатып алу басталған күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кіріс кассалық ордерге арналған түбіртектерді және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттарын;
2) тауарларды алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету және облигацияларды шығару проспектісінде көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізу фактісін: шарттар/келісімшарттарды, шот-фактураларын, жүкқұжаттарды, кедендік жүк декларацияларын, қабылдау-тапсыру актілерін;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттарды, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттарын (болған кезде)/эмитентті ҚМЖ жүргізудің басталғаны туралы хабарламасын, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілерін көріп растау.

6. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 2
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов при субсидировании ставки купонного вознаграждения по облигациям
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Документы, подтверждающие наличие обеспечения по облигациям.
3. Зарегистрированный уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций проспект выпуска облигаций (изменения к нему).
4. Отчет о субсидировании Центрального депозитария, содержащий информацию о ISINе облигаций, количестве облигаций на счетах держателей облигаций по состоянию на дату проведения мониторинга, общей сумме вознаграждения, переведенного центральным депозитарием на банковские счета держателей облигаций, количестве/сумме неразмещенных облигаций, сумме, полученной центральным депозитарием от эмитента, либо отчет от представителя держателей облигаций, содержащий данную информацию.
5. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) факта оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные проспектом выпуска облигаций: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты начала выкупа облигаций по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) факта получения товаров, выполнения работ, оказания услуг и достижения других целей, предусмотренных проспектом выпуска облигаций: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление эмитента о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.

6. Мәлімделген бизнес-жоспарға/техникалық-экономикалық қорытындыға/жобаның мәнін ашатын өзге құжатқа сәйкес жобаның іске асырылуын растайтын құжаттар (бухгалтерлік/статистикалық есептілік, және (немесе) дайын өнімге арналған сертификаттар, және (немесе) шарттар, және (немесе) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу жөніндегі құжаттар, және (немесе) жүкқұжаттар, және (немесе) орындалған жұмыстардың актілері, және (немесе) электрондық шот-фактуралар, және (немесе) төлем құжаттары).
7. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/ статистикалық есептілік).
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда санамаланған тізбеге кірмеген кредит қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда кредитордың кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Мониторинг жүргізу сәтіндегі жағдай бойынша берешектердің баптарын толық жаза отырып (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің несиелік берешегі туралы анықтама немесе кредитор мен кәсіпкердің арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шотына тыйым салудың бар/жоғын көрсету қажет.
3. Кредит/кредиттік желі бойынша қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар (кепіл шарттары және оларға қосымша келісімдер).
4. Кредитордың және (немесе) кәсіпкердің кепілдіктің ерекше жарамдылық талаптарын және өзге де кепілдік беру талаптарын орындағанын растайтын құжаттар.
5. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және кепіл мүлкінің техникалық сипаттамалары туралы анықтама. Анықтаманы ұсыну кәсіпкердің кредиті бойынша күнтізбелік 60 (алпыс) күннен артық (егер кепілдік шартында өзге мерзім белгіленбесе) кешіктірілген берешегі бар жоба бойынша мониторинг жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
6. Кредиттің/кредиттік желінің ресімделуін растайтын құжаттар (кәсіпкермен жасалған қарыз шарты (барлық берілген транштар бойынша), сондай-ақ оларға қосымша келісімдер (бар болса).

6. Документы, подтверждающие реализацию проекта в соответствии с заявленным бизнес-планом/технико-экономическим заключением/иным документом, раскрывающим суть проекта (бухгалтерская/статистическая отчетность, и (или) сертификаты на готовую продукцию, и (или) договоры, и (или) документы по закупкам основных средств и материалов, и (или) накладные, и (или) акты выполненных работ, и (или) электронные счета-фактуры, и (или) платежные документы).
7. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 3
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера кредитора, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между кредитором и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, подтверждающие наличие обеспечения по кредиту/кредитной линии (договоры залога и дополнительные соглашения к ним).
4. Документы, подтверждающие исполнение кредитором и (или) предпринимателем особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования.
5. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество. Предоставление справки осуществляется при проведении мониторинга по проекту с наличием просроченной задолженности свыше 60 (шестьдесят) календарных дней (если иной срок не установлен договором гарантии) по кредиту предпринимателя.
6. Документы, подтверждающие оформление кредита/кредитной линии (договор займа (по всем выданным траншам), а также дополнительные соглашения к нему (при наличии), заключенный с предпринимателем).

7. Кредит/кредиттік желі бойынша түпкілікті қарыз алушыға ақша аударуды растайтын құжаттар (кәсіпкердің банк шотынан үзінді көшірме (тексерілетін транш/қарыз алынған күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін), оператордың төлем тапсырмасы және (немесе) төлем ордері).
8. Қарыздың мақсатына сай пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауар, жұмыс, көрсетілетін қызмет үшін немесе қарыз шартында/қаржыландыру шартында/қаржы лизингі шартында көзделген қаражат жолдау мақсаттарға ақы төлеу фактісін: төлем тапсырмаларын және (немесе) шетел валютасында аударуға арналған өтініштерді және (немесе) фискалдық чектерді және (немесе) банк шотынан үзінді көшірмелерді (тексерілетін траншты/қарызды берген күннен бастап нақты игеру күніне дейін) және (немесе) кассалық кіріс ордеріне түбіртектерді және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары);
2) қарыз шартында/қаржыландыру шартында/қаржы лизингі шартында/форвардтық шартында/ақшалай талапты басқаға беруге арналған қаржыландыру шартында (факторинг) көзделген тауарлардың алынғанын, жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін және басқа да мақсаттарға қол жеткізілгенін растайтын құжаттарды: шарттар/келісімшарттарды, шот-фактуралар және (немесе) жүкқұжаттарын және (немесе) кедендік жүк декларацияларын және (немесе) қабылдау-тапсыру актілерін;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылатын жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттарды, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттарын (болған жағдайда)/кәсіпкерге ҚМЖ басталғаны туралы хабардар ету, Қазақстан Республикасының уәкілетті органын тіркей отырып, іске қосу/пайдалануға беру актілерін көріп растау.
9. Кредит сомасы қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеден асатын жобалар бойынша кәсіпкердің өзінің қатысуын растайтын құжаттар (ақша қаражатын ұсынған кезде – кәсіпкердің шотынан үзінді көшірме, жылжымалы/жылжымайтын мүлікті ұсынған кезде – мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттар) ("Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысымен бекітілген Кепілдік беру қорлары шеңберінде Кепілдік беру қағидаларында осы шарт болған жағдайда).
10. Мәлімделген бизнес-жоспарға/техникалық-экономикалық қорытындыға/жобаның мәнін ашатын өзге құжатқа сәйкес жобаның іске асырылуын растайтын құжаттар (бухгалтерлік/статистикалық есептілік, және (немесе) дайын өнімге арналған сертификаттар, және (немесе) шарттар, және (немесе) негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу жөніндегі құжаттар, және (немесе) жүкқұжаттар, және (немесе) орындалған жұмыстардың актілері, және (немесе) электрондық шот-фактуралар, және (немесе) төлем құжаттары).

7. Документы, подтверждающие перечисление денег конечному заемщику по кредиту/кредитной линии (выписка с банковского счета предпринимателя (с даты получения проверяемого транша/займа, до даты фактического освоения), платежное поручение оператора и (или) платежный ордер).
8. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные договором займа/договором финансирования/договором финансового лизинга: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором займа/договором финансирования/договором финансового лизинга/форвардным договором/договором финансирования под уступку денежного требования (факторинг): договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) грузовые таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление предпринимателя о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
9. Документы, подтверждающие собственное участие предпринимателя по проектам с суммой кредита свыше 500 (пятьсот) миллионов тенге включительно (при предоставлении денежных средств – выписка со счета предпринимателя, при предоставлении движимого/недвижимого имущества – документы, подтверждающие право собственности на имущество) (при наличии данного условия в Правилах предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства").
10. Документы, подтверждающие реализацию проекта в соответствии с заявленным бизнес-планом/технико-экономическим заключением/иным документом, раскрывающим суть проекта (бухгалтерская/статистическая отчетность, и (или) сертификаты на готовую продукцию, и (или) договоры, и (или) документы по закупкам основных средств и материалов, и (или) накладные, и (или) акты выполненных работ, и (или) электронные счета-фактуры, и (или) платежные документы).

11. Кредитордың кәсіпкерге кредитке не қаржы лизингі шартын жасасуға байланысты комиссиялардың, алымдардың және (немесе) өзге де төлемдердің (бар болса) қайтарылғанын растайтын құжаттары.
12. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда санамаланған тізбеге кірмеген кредит қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Облигациялар бойынша кепілдік беру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды не жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Облигациялар бойынша қамтамасыз ету құралының болуын растайтын құжаттар.
3. Эмитенттің кепілдік жарамдылығының ерекше шарттарын және кепілдік шартына сәйкес кепілдік берудің өзге де шарттарын орындағанын растайтын құжаттар.
4. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган тіркеген облигацияларды шығару проспектісі (оған енгізілген өзгерістер).
5. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және кепілдік мүлікке оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама.
6. Облигациялардың ISIN нөмірі, мониторинг жүргізу күніндегі жағдай бойынша облигация ұстаушылардың шоттарындағы облигациялар саны, облигация ұстаушылардың банктік шоттарына орталық депозитарий аударған жалпы сыйақы сомасы, орналастырылмаған облигациялар саны/сомасы, орталық депозитарий эмитенттен алған сома туралы ақпаратты қамтитын орталық депозитарийдің есебі не осы ақпаратты қамтитын облигация ұстаушылардың өкілінен алынған есеп.
7. Қарыздың мақсатына сай пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттарға да, айналым қаражатын толықтыруға да) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе облигацияларды шығару проспектісінде көзделген қаражат жолдау мақсаттарға ақы төлеу фактісін: төлем тапсырмаларын және (немесе) шетел валютасында аударуға арналған өтініштерді және (немесе) фискалдық чектерді және (немесе) банк шотынан үзінді көшірмелерді (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап нақты игеру күніне дейін) және (немесе) кассалық кіріс ордеріне түбіртектерді және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттарын;

11. Документы кредитора, подтверждающие возврат предпринимателю комиссий, сборов и (или) иных платежей (при наличии), связанных с кредитом, либо заключением договора финансового лизинга.
12. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 4
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов гарантирования по облигациям
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Документы, подтверждающие наличие обеспечения по облигациям.
3. Документы, подтверждающие исполнение эмитентом особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования в соответствии с договором гарантии.
4. Зарегистрированный уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций проспект выпуска облигаций (изменения к нему).
5. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество.
6. Отчет Центрального депозитария, содержащий информацию о ISINе облигаций, количестве облигаций на счетах держателей облигаций по состоянию на дату проведения мониторинга, общей сумме вознаграждения, переведенного центральным депозитарием на банковские счета держателей облигаций, количестве/сумме неразмещенных облигаций, сумме, полученной центральным депозитарием от эмитента, либо отчет от представителя держателей облигаций, содержащий данную информацию.
7. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные проспектом выпуска облигаций: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;

2) тауарлардың алынғанын, жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін және облигацияларды шығару проспектісінде көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізу фактісін: шарттарды/келісімшарттарды, шот-фактураларды және (немесе) жүкқұжаттарды және (немесе) кедендік жүк декларацияларын және (немесе) қабылдау-тапсыру актілерін;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттарды, ҚМЖ-ға рұқсат беру құжаттарын (болған жағдайда)/эмитентті ҚМЖ жүргізудің басталғаны туралы хабарламасын, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілерін көріп растау.

2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных проспектом выпуска облигаций: договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) грузовые таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление эмитента о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.

9. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда санамаланған тізбеге кірмеген кредит қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
______жылдан бастап______ жыл аралығындағы кезеңге кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кәсіпкерлер жобасының (жобаларының) іске асырылу барысын ағымдағы мониторингтеу туралы есеп
Р/с №
Банктің/микроқаржы ұйымының (МҚҰ) атауы
Жеке кәсіпкерлік субъектісі жүгінген орын (өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Заңды мәртебесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, шаруа қожалығы, кәсіпкерлік кооперативі)
Қарыз шартының/кредиттік желіні ашу туралы келісімнің
Қарыз шартының/кредиттік желіні ашу туралы келісімнің күні
Бағдарлама атауы (бағдарлама бағыты)
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кредит мерзімі
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Кредит (транш) бойынша берілген күні
Нақты берілген қаражат сомасы
Есепті күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Кепілдік беру шартының күні
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Қаржы агенттігінің кепілдік бойынша міндеттемелерін орындау сомасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек сомасы
19
20
21
22
кестенің жалғасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен күндер саны
Кредит беру объектісі (инвестициялық кредит/айналым қаражатын толықтыру)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша код
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Жоба бойынша бизнес (енді басталатын/жұмыс істеп тұрған)
Қарыз шарты/кредиттік желіні ашу туралы келісім бойынша қолжетімді кезең
Банктің/МҚҰ уәкілетті органының шешім қабылдаған күні
Кредиттік желі (қайта жаңғыртылатын (ҚЖКЖ)/ жаңғыртылмайтын (ЖМКЖ)/аралас (АКЖ)/ банктік қарыз (БҚ)/ микрокредит/қаржы лизингі/қаржыландыру
27
28
29
30
Лауазымды адам ________________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ____________________тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан орналастырылған интернет-ресурс: www.economy.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кепілдік беру туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: ОГ-1.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20 _____ж. _____ бастап _____ аралығындағы кезеңге.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 30-күніне (отызыншы) дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылған ақпаратты жинауға және онымен алмасуға арналған ақпараттық жүйелер арқылы немесе жазбаша түрде (есепті жазбаша түрде ұсынған кезде есептің электрондық нысаны жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жіберіледі).
Кепілдік беру туралы есеп
Р/с
Облыс атауы
Қарыз шарты бойынша кредит сомасы, (мың теңге)
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы, (мың теңге)
Қаржы агенттігінің кепілдіктер бойынша орындаған міндеттемелерінің сомасы, (мың теңге)
1
2
3
4
5
Атауы ___________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны ___________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________
Орындаушы ________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы
Мөрдің орны _______________________________
"Кәсіпкерлікті қолдау
бағдарламалары шеңберінде
кепілдік беру туралы есеп"
нысанына
қосымша
Өтеусіз негізде "Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кепілдік беру туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
(Индексі – ОГ-1, кезеңділігі: ай сайын)

9. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 5
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта (-ов) предпринимателей
в рамках программ поддержки предпринимательства,
за период с ____________ по _______________ года
№ п/п
Наименование банка/микрофинансовой организации (МФО)
Место обращения субъекта частного предпринимательства (регион)
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН) заемщика
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Юридический статус (товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, предпринимательский кооператив)
№ договора займа/соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора займа/соглашения об открытии кредитной линии
Наименование программы (направление программы)
6
7
8
9
продолжение таблицы
Срок кредита
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Дата договора гарантии
Сумма гарантии финансового агентства
Сумма исполнения обязательства финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/пополнение оборотных средств)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Бизнес по проекту (стартовый/действующий)
Период доступности по договору займа/соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка/МФО
Кредитная линия (возобновляемая (ВКЛ)/ не возобновляемая (НКЛ)/смешанная (СКЛ)/ банковский заем (БЗ)/ микрокредит/финансовый лизинг/финансирование
27
28
29
30
Должностное лицо _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, печать (при наличии)
Ответственный работник __________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 6
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченному органу по предпринимательству.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.economy.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о гарантировании в рамках программ поддержки предпринимательства
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОГ-1.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: за период с ____ по ___ 20____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 30 (тридцать) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
ИИН/БИН
Метод сбора: посредством информационных систем, предназначенных для сбора и обмена информацией, подписанный электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или в письменном виде (при предоставлении отчета в письменном виде, электронная форма отчета дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя).
Отчет о гарантировании
№ п/п
Наименование области
Сумма кредита по договору займа, (тысяч тенге)
Сумма гарантии финансового агентства, (тысяч тенге)
Сумма исполненных обязательств финансовым агентством по гарантиям, (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
Наименование ___________________ Адрес __________________________
Телефон ______________ Адрес электронной почты ___________________
Исполнитель______________________________ _______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________ _______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________
Приложение к форме
"Отчет о гарантировании
в рамках программ поддержки
предпринимательства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о гарантировании в рамках программ поддержки предпринимательства"
(Индекс – ОГ-1, периодичность: ежемесячно)

1. Әкімшілік нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекетті іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
2) кепілдік – қаржы агенттігінің кредитор алдындағы кәсіпкердің кепілдік сомасы шегінде қарыз шарты/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/опциондық келісім бойынша негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша/кепілдік беру міндеттемесінен туындайтын орналастырылған облигациялардың номиналдық құны сомасының бір бөлігін төлеу/жобаның құрылысын аяқтау туралы (жоба бойынша барлық шығындарды және басқа да қаржылық және қаржылық емес міндеттемелерді төлеуді немесе төлеуді және өтеуді қамтамасыз етуді қоса алғанда), акционерлерді/қатысушыларды қолдау туралы келісім (жобалық келісім) бойынша міндеттемелерінің орындалуына жауап беру міндеттемесі;
3) кепілдік беру – "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысында және кепілдік шартымен/кепілдік міндеттемесімен айқындалатын шарттарда кәсіпкердің кредит/қаржы лизингі/шартты міндеттеме/кәсіпкердің орналастырылған облигациялары бойынша негізгі қарыздың бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін және банктер алдындағы өзге де міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің кредиторлар алдында кепілдік беруі;
4) қарыз шарты – кредитор мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге кредит беріледі (кредиттік желі ашу туралы келісім де қарыз шартына жатады).
2. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірмелер
Осы түсіндірмеде өтеусіз негізде "Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде кепілдік беру туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптар айқындалады.
Нысанды қаржы агенттігі ай сайын жасайды. Нысандағы деректер, егер өзгеше көрсетілмесе, теңгемен толтырылады.
Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
Нысанда мынадай деректер қамтылады:
"Р/с №" деген 1-бағанда реттік нөмір санымен көрсетіледі. Кейінгі ақпаратты жазғанда, нөмірлеу реті үзілмейді;
"Облыс атауы" деген 2-бағанда кәсіпкерді тіркеу/қаржыландыру орнына сәйкес келетін, ұлттық Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес облыс немесе республикалық маңызы бар қала немесе астана көрсетіледі;
"Қарыз шарты бойынша кредит сомасы" деген 3-бағанда кредит желісін ашу туралы келісім/қарыз шарты шеңберінде облыс бойынша берілген кредиттің жалпы сомасы теңгемен көрсетіледі;
"Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы" деген 4-бағанда кредиттік желіні ашу туралы келісім/қарыз шарты шеңберінде берілген кепілдіктің жалпы сомасы теңгемен көрсетіледі;
"Қаржы агенттігінің кепілдіктер бойынша орындаған міндеттемелерінің сомасы" деген 5-бағанда облыс бойынша қаржы агенттігінің орындаған талаптарының жалпы сомасы теңгемен көрсетіледі.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі

1. Термины и определения, используемые в административной форме:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) гарантия – обязательство финансового агентства перед кредитором отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору займа/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/опционному соглашению/по уплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций/соглашению о завершению строительства проекта (включая оплату или обеспечение оплаты и погашения всех затрат по проекту и других финансовых и нефинансовых обязательств), о поддержке акционеров/участников (проектное соглашение), вытекающих из гарантийного обязательства, в пределах суммы гарантии;
3) гарантирование – предоставление гарантии финансового агентства перед кредиторами отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по кредиту/финансовому лизингу/условному обязательству/размещенным облигациям предпринимателя на условиях, определяемых постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" и договором гарантии/гарантийным обязательством;
4) договор займа – письменное соглашение, заключенное между кредитором и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется кредит (к договору займа также относится соглашение об открытии кредитной линии).
2. Пояснение по заполнению формы
Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о гарантировании в рамках программ поддержки предпринимательства" (далее – Форма).
Форма составляется финансовым агентством ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
В Форме включаются следующие данные:
в графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер по порядку. Последующая информация, не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование области" указывается область или город республиканского значения или столица, согласно национальному Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО), соответствующая месту регистрации/финансирования предпринимателя;
в графе 3 "Сумма кредита по договору займа" указывается общая сумма кредита в тенге, выданная по области в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора займа;
в графе 4 "Сумма гарантии финансового агентства" указывается общая сумма гарантии в тенге предоставленная в рамках соглашения об открытии кредитной линии/договора займа;
в графе 5 "Сумма исполненных обязательств финансовым агентством по гарантиям" указывается общая сумма исполненных требований в тенге финансовым агентством по области.
Приложение 7
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды.
2. Грант сомасының мақсатына сай пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе грант беру туралы шартта көзделген қаражат жолдау мақсаттарға ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалары және (немесе) шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштер және (немесе) фискалдық чектер және (немесе) банк шотынан үзінді көшірмелерді (тексерілетін траншты/қарызды берген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін) және (немесе) кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) тауарлардың алынғанын, жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің көрсетілгенін және кепілдік беру туралы шартта көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізуді растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар және (немесе) жүкқұжаттар және (немесе) кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжат, ҚМЖ жүргізуге рұқсат беру құжаттары (болған жағдайда), грант алушының ҚМЖ жүргізе бастағаны туралы хабарламасы, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілері.
3. Меншік қаражатпен бизнес-жобаны іске асыру шығыстарын қоса қаржыландыруды растайтын құжаттар, сондай-ақ көріп растау (ақша қаражаты берілген кезде – кәсіпкердің шотынан үзінді көшірме, жылжымалы/жылжымайтын мүлік берілген кезде – мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттар).
4. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына қайшы келмейтін нысан бойынша жаңа жұмыс орындарының құрылғанын растайтын Грант алушының салық декларацияларының көшірмелері.
5. Бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өнімнің өндірілгенін, жұмыстардың орындалғанын, қызметтердің ұсынылғанын растайтын құжаттар.
Мониторинг жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігі жоғарыда аталған тізбеге кірмеген кредит қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын және жобаның іске асырылуын растайтын қосымша құжаттарды сұратуға уәкілетті.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шаралары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" _________
Грант алушының жобаға мониторинг жүргізуге арналған мәліметтерді ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт
Біз, төменде қол қоюшылар, _____________________________________
Директордың/директор орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
_____________________________________________________________
Маманның (мамандардың) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
___ жылғы _____ (банктің/лизингтік компанияның/микроқаржы ұйымының/грант алушының/эмитенттің атауы) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбағаны/ұсынудан бас тартқаны туралы осы Актіні жасадық.
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының директоры/директорының орынбасары
________________________________ ______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, мөр (болған жағдайда)
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының маманы
________________________________ ______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, мөр (болған жағдайда)
Жеке кәсіпкерлікті
мемлекеттік қолдау шаралары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" _________
Мониторинг туралы есепке қол қоюдан бас тарту туралы акт
Біз, төменде қол қоюшылар, ______________________________________
Қаржы агенттігі директорының/директоры орынбасарының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда),
_____________________________________________________________________
Қаржы агенттігі маманының (мамандарының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____ жылғы ___.___ "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамның өңірлік филиалы (банк бөлімшесінің/лизингтік компанияның/микроқаржы ұйымының (бұдан әрі – МҚҰ)/грант алушының/эмитенттің атауы) (құжаттың атауы (Жобалардың құжаттамалық мониторингі туралы есеп/Жоба бойынша мониторингтік есеп) (жіберілу тәсілі (қолға, тапсырыс хат) жолдағаны, ___ жылғы .___.___. дейінгі қол қою мерзімімен ____ жылғы ___.___. (банктің /лизингтік компанияның/МҚҰ/грант алушының/эмитенттің атауы) алғаны (табыс етілгені туралы түбіртекпен алғаны туралы кеңсе белгісімен) расталатын осы Актіні жасадық.
_____жылғы ___.___. жағдай бойынша мониторинг туралы осы есепке (банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ атауы/эмитенттің/грант алушының) уәкілетті өкілі қол қойған жоқ (қажеттісін көрсету).
Қаржы агенттігі өңірлік филиалының директоры/директорының орынбасары
_______________________________ _______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, мөр (болған жағдайда)
Қаржы агенттігі өңірлік филиалының маманы
_______________________________ _______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, мөр (болған жағдайда)

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение.
2. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) суммы гранта:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или направление средств на цели, предусмотренные договором о предоставлении гранта: платежные поручения, и (или) заявления на перевод в иностранной валюте, и (или) фискальные чеки, и (или) выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), и (или) квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным нормам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором о предоставлении гаранта: договоры/контракты, счета-фактуры, и (или) накладные, и (или) грузовые таможенные декларации, и (или) акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, разрешительные документы на СМР (при наличии)/уведомление грантополучателя о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
3. Документы, подтверждающие софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта собственными средствами, а также визуальное подтверждение (при предоставлении денежных средств – выписка со счета предпринимателя, при предоставлении движимого/недвижимого имущества – документы, подтверждающие право собственности на имущество).
4. Копии налоговых деклараций грантополучателя, по форме, не противоречащей нормам законодательства Республики Казахстан, подтверждающие создание новых рабочих мест.
5. Документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Для целей проведения мониторинга финансовое агентство уполномочено запрашивать дополнительные документы, подтверждающие целевое использование кредитных средств и реализацию проекта, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 8
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
"___" ___________ 20___ года
Акт о невозможности проведения мониторинга, в связи с не предоставлением/отказом
в предоставлении грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора/заместителя директора,
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста(-ов)
составили настоящий Акт о том, что ___.___.___ года
(наименование банка/лизинговой компании/микрофинансовой организации/
грантополучателя/ эмитента) не предоставил/отказал в предоставлении сведений,
необходимых для проведения мониторинга проекта.
Директор/заместитель директора регионального филиала финансового агентства
_____________________________ __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, печать (при наличии)
Специалист регионального филиала финансового агентства
_____________________________ __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, печать (при наличии)
Приложение 9
к Правилам проведения мониторинга
проектов, реализуемых в рамках
мер государственной поддержки
частного предпринимательства
Форма
"___" ___________ 20___ года
Акт об отказе в подписании отчета о мониторинге
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора/заместителя директора
финансового агентства,
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста (-ов) финансового агентства
составили настоящий Акт о том, что ___.___.___года Региональным филиалом
акционерного общества "Фонда развития предпринимательства "Даму" в
(наименование банка/лизинговой компании/микрофинансовой организации (далее –
МФО)/грантополучателя/эмитента) был направлен (способ отправки (нарочным,
заказным письмом) (наименование документа (отчет о Документальном мониторинге
проектов/Мониторинговый отчет по проекту), полученный (наименование
подразделения банка/лизинговой компании/МФО/ грантополучателя/эмитента)
___.___.___года, что подтверждается (квитанция о вручении, отметка канцелярии
о получении), для подписания в срок до ___.___.___ года. По состоянию на
___.___.___ года данный отчет о мониторинге не подписан уполномоченным
представителем (наименование банка/ лизинговой компании/МФО)
/эмитентом/грантополучателем (нужное отразить).
Директор/заместитель директора регионального филиала финансового агентства
_____________________________ _________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, печать (при наличии)
Специалист регионального филиала финансового агентства
_____________________________ _________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись, печать (при наличии)