"Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 472 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 қаңтарда № 37890 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 472 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидаларында:
8 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының, Қазақстан Республикасы Парламентінің және оның палаталарының, Үкіметтің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік құқықтық актілерін қазақ және орыс тілдерінде қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде мемлекеттік органдар электрондық түрде Эталондық бақылау банкке жібереді және нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, Заңның 35-бабында көрсетілген.";
9 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулылары Эталондық бақылау банкіне олар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген сәттен бастап бір күн ішінде автоматты түрде қазақ және орыс тілдерінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖКАЖ) арқылы жіберіледі.
ЖКАЖ-қа қолжетімділік болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен, Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуші мемлекеттік органдар мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Эталондық бақылау банкке жібереді.";

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 января 2026 года № 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2026 года № 37890
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059) следующие изменения:
в Правилах ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Нормативные правовые акты Президента Республики Казахстан, Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и его палат, Правительства, Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан направляются государственными органами в Эталонный контрольный банк в электронном виде в течение десяти календарных дней со дня подписания на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов, нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов и нормативные правовые постановления ревизионных комиссий, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан направляются в Эталонный контрольный банк посредством информационной системы согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ИССП) в электронном виде, на казахском и русском языках, автоматически в течение одного дня с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.
В случае отсутствия доступа к ИССП нормативные правовые акты, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направляются государственными органами-разработчиками в Эталонный контрольный банк в электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.";

10 және 11-тармақтардағы "ЗҚАИ" аббревиатурасы "эталондық бақылау банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
12 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Келіп түскен нормативтік құқықтық акт Эталондық бақылау банкінде тіркеледі.";
13, 14 және 15-тармақтардағы "ЗҚАИ" аббревиатурасы "Эталондық бақылау банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
17 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Нормативтiк құқықтық актінің күшi жойылды деп танылған не оның қолданылуы белгiлі бiр мерзiмге тоқтатыла тұрған кезде Мемлекеттiк тiзiлiмге тиiстi жазбалар және Эталондық бақылау банкіне енгiзiлген нормативтiк құқықтық актінің электрондық мәтініне тиiстi нормативтiк құқықтық актіге сiлтеме жасай отырып, оның күшi жойылды деп тану не қолданылуын тоқтата тұру туралы белгi жасалады.";
Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған көрсетілген бұйрықпен бекітілген мәліметтерді енгізу жөніндегі нұсқаулықта:
2 тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2 тарау. Эталондық бақылау банкін қалыптастыру"
7 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қағидалардың 8, 9, 10-тармақтарында көрсетілген нормативтік құқықтық актілер хронологиялық тәртіппен нормативтік құқықтық актіні жинауды және тіркеуді қамтитын есепке алуға және жүйелеуге жатады.";
8 тармақ алынып тасталсын;
11-тармақтағы "ЗҚАИ" аббревиатурасы "эталондық бақылау банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 қосымшаның 1 тармағының жиырма төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-деректемеде-тасығыштың түрі; мәндерді қабылдайтын тасығыштың түрі көрсетіледі: = 1 (электрондық құжаттың түпнұсқасы).";
1-қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасы алынып тасталсын;
1-қосымшаның 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) файл тіркемелерінің ретін сәйкестендіру:";
1-қосымшаның 2-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) тіркемелері бар файлды тіркеу кезекпен, әр тілде жүзеге асырылады.";
1 қосымшаның 3 тармағы алынып тасталсын;
Нұсқаулыққа 2 және 3-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мемлекеттік басқармасы Конституциялық заңнама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрі Е. Сарсембаев

в пунктах 10 и 11 аббревиатуру "ИЗПИ" заменить словами "Эталонный контрольный банк";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Поступивший нормативный правовой акт регистрируется в Эталонном контрольном банке.";
в пунктах 13, 14 и 15 аббревиатуру "ИЗПИ" заменить словами "Эталонный контрольный банк";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При признании нормативного правового акта утратившим силу либо приостановлении его действия на определенный срок производятся соответствующие записи в Государственном реестре и отметка в электронном тексте нормативного правового акта, внесенного в Эталонный контрольный банк, о признании его утратившим силу либо приостановлении его действия со ссылкой на соответствующий нормативный правовой акт.";
в Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений, утвержденной указанным приказом:
наименование Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Формирование Эталонного контрольного банка";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Нормативные правовые акты, указанные в пунктах 8, 9, 10 Правил, подлежат учету и систематизации, включающих сбор и регистрацию нормативного правового акта в хронологическом порядке.";
пункт 8 исключить;
в пункте 11 аббревиатуру "ИЗПИ" заменить словами "Эталонный контрольный банк";
абзац двадцать четвертый пункта 1 Приложения 1 изложить в следующей редакции:
"в реквизите 21 - тип носителя; указывается тип носителя, принимающего значения: = 1 (подлинник электронного документа).";
подпункт 1) пункта 2 Приложения 1 исключить;
подпункт 7) пункта 2 Приложения 1 изложить в следующей редакции:
"7) соответствие порядка вложений файла:";
подпункт 9) пункта 2 Приложения 1 изложить в следующей редакции:
"9) прикрепление файла с вложениями осуществляется поочередно, на каждом языке.";
пункт 3 Приложения 1 исключить;
Приложения 2 и 3 к Инструкции исключить.
2. Департаменту конституционного законодательства государственного управления Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев