"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 5 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 қаңтарда № 37812 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларында:
23-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсіміне:
1) "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) сәйкес аудандық немесе қалалық деңгейде заңдық дербес дәрігерлік амбулатория ұйымдастыру үшін айқындалған санынан кем емес халқы бар МСАК субъектілері;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (ауыл, кент) МСАК қызметтерін көрсететін жалғыз денсаулық сақтау субъектісі болып табылатын МСАК субъектілерін қоспағанда, "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы №49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген) сәйкес ТМККК шеңберінде МСАК қызметтерін көрсету тәжірибесі бір жылдан асатын жалпы практика дәрігерінің/отбасылық дәрігердің кемінде екі учаскесі (жиынтығында кемінде 3000 адам) тіркелген халқы бар МСАК субъектілері;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2026 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2026 года № 37812
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) следующие изменения и дополнение:
в правилах закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"К процедуре выбора субъектов здравоохранения допускаются:
1) субъекты ПМСП, не имеющие договор закупа услуг с фондом на оказание услуг ПМСП, с прикрепленным населением не менее численности, определенной для организации юридически самостоятельной врачебной амбулатории на районном или городском уровнях в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452);
2) субъекты ПМСП, имеющие договор закупа услуг с фондом на оказание услуг ПМСП, с прикрепленным населением численностью не менее двух участков врача общей практики/семейного врача (в совокупности не менее 3000 человек) согласно приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160), за исключением субъектов ПМСП, являющихся единственным субъектом здравоохранения, оказывающим услуги ПМСП на соответствующей административно-территориальной единице (село, поселок);

3) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің алты еселенген мөлшерінен асатын мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі жоқ МСАК субъектілері;
4) "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) сәйкес балансында МСАК көрсетуді қамтамасыз ету үшін қажетті медициналық бұйымдары бар МСАК субъектілері жіберіледі.";
62-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:
"62-1. Көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жасалған шарттары бойынша халық саны 20 000-нан (жиырма мың) 30 000-ға (отыз мың) дейінгі МСАК субъектілеріне орналастырылған ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық жағдайларда (бекітілген бір тұрғынға шаққандағы КДҚ кешені) консультациялық-диагностикалық қызметтер көрсетуге (бұдан әрі – КДҚ) қаражат көлемін:
аудандық деңгейде – сатып алу шарты бойынша КДҚ (бекітілген бір тұрғынға КДҚ кешені) көрсетуге арналған сомасының 60 %-ынан;
қалалық деңгейде – сатып алу шарты бойынша КДҚ (бекітілген бір тұрғынға КДҚ кешені) көрсетуге арналған сомасының 50 %-ынан аспайтын мөлшерде бірлесіп орындауға рұқсат етіледі.
Көрсетілген қызметтерді сатып алудың жасалған шарттары бойынша халық саны 30 000 (отыз мың) және одан жоғары МСАК субъектілеріне орналастырылған ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық жағдайларда (бекітілген бір тұрғынға КДҚ кешені) КДҚ көрсетуге қаражат көлемін:
аудандық деңгейде – сатып алу шарты бойынша КДҚ (бекітілген бір тұрғынға КДҚ кешені) көрсетуге арналған сомасының 50 %-ынан;
қалалық деңгейде – сатып алу шарты бойынша КДҚ (бекітілген бір тұрғынға КДҚ кешені) көрсетуге арналған сомасының 40 %-ынан аспайтын мөлшерде бірлесіп орындауға жол беріледі.
Бұл ретте бірлесіп орындауға қаражат көлеміндерін беру шегінің сақталуын бағалау қызметтерді сатып алу шартына сәйкес ҚДҚ (бекітілген бір тұрғынға ҚДҚ кешені) көрсетуге арналған жылдық сома бойынша есепті қаржы жылының қорытындылары бойынша жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

3) субъекты ПМСП, не имеющие задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, по социальным отчислениям, превышающей шестикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
4) субъекты ПМСП, имеющие на балансе медицинские изделия, необходимые для обеспечения оказания ПМСП согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560).";
часть третью пункта 62 исключить;
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:
"62-1. Объем средств на оказание консультативно-диагностических услуг (далее – КДУ) в амбулаторных условиях (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, размещенный субъектам ПМСП с численностью населения от 20 000 (двадцати тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) по заключенным договорам закупа услуг, допускается передавать на соисполнение в размере, не превышающем:
на районном уровне – 60 % от суммы на оказание КДУ (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) по договору закупа услуг;
на городском уровне – 50 % от суммы на оказание КДУ (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) по договору закупа услуг.
Объем средств на оказание КДУ в амбулаторных условиях (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, размещенный субъектам ПМСП с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше по заключенным договорам закупа услуг, допускается передавать на соисполнение в размере, не превышающем:
на районном уровне – 50 % от суммы на оказание КДУ (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) по договору закупа услуг;
на городском уровне – 40 % от суммы на оказание КДУ (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) по договору закупа услуг.
При этом оценка соблюдения предела передачи объемов средств на соисполнение производится по итогам отчетного финансового года по годовой сумме на оказание КДУ (комплекс КДУ на одного прикрепленного жителя) согласно договора закупа услуг.".
2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республике Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі"

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
СОГЛАСОВАНО
"Министерство национальной экономики
Республики Казахстан"