"Шымкент қаласындағы тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/124-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/279-VIII шешiмi. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 желтоқсанда № 37639 болып тіркелді
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Шымкент қаласындағы тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/124-VIII шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 204-17 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Шымкент қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидаларын айқындау туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабы 5-тармағына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:";
шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Шымкент қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары айқындалсын.";
көрсетілген шешімге 1-қосымшада айқындалған Шымкент қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 31/279-VIII шешіміне
қосымша
Шымкент қаласы мәслихатының
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 14/124-VIII шешiмiмен
айқындалды
Шымкент қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Шымкент қаласында тұратын, жалғыз тұрғынжай ретінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын, Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдарға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.

О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/124-VIII "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Шымкент"
Решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/279-VIII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2025 года № 37639
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/124-VIII "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Шымкент" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 204-17) следующие изменения:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"Об определении размера и Правил оказания жилищной помощи в городе Шымкент";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" маслихат города Шымкент РЕШИЛ:";
пункт 1 решения изложить в новой редакции:
"1. Определить размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Шымкент согласно приложению 1 к настоящему решению.";
размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Шымкент, определенные в приложении 1 указанного решения, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение
к решению маслихата города Шымкент
от 12 декабря 2025 года № 31/279-VIII
Определены
решением маслихата города Шымкент
от 19 марта 2024 года № 14/124-VIII
Размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Шымкент
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета лицам, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи (далее – услугополучатель), проживающим в городе Шымкент, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындау (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырылады.
3. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушімен "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларының 3-тарауында белгіленген тәртіпте есептеледі (бұдан әрі – Қағидалар).
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушылардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының бес пайыз мөлшерінде белгілеген шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
5. Тұрғын үй көмегінің мөлшерін көрсетілетін қызметті беруші мынадай нормалар шегінде есептейді:
1) тұтынушылар үшін газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметті тұтыну нормалары – пәтерде бір адамға он текше метр;
тұрғын үйді жылытуға жеке тұрғын үйдің тұтынушылары үшін газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметті тұтыну нормалары – бір шаршы метрге он текше метр;
2) табиғи монополиялар саласындағы қызметті реттейтін өңірлік уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес тұтынушы үшін электрмен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары;
3) тұтынушы үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерінің нормалары:
бір адамға – үш текше метр суық су;
бір адамға – бір текше метр ыстық су;
4) есептеу аспаптары бар тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары – айына бір шаршы метрге нөл бүтін жиырма бес мың гигакалория;
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 27-бабының 34) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі бекітетін бір шаршы метр үшін есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары;

2. Назначение жилищной помощи (далее – государственная услуга) осуществляется государственным учреждением "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" (далее – услугодатель).
3. Совокупный доход услугополучателя, претендующего на получение жилищной помощи, исчисляется услугодателем, осуществляющим назначение жилищной помощи в порядке, установленном главой 3 Правил предоставления жилищной помощи, утвержденных приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763) (далее - Правила).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели, в размере пяти процентов.
5. Размер жилищной помощи рассчитывается услугодателем, в пределах следующих норм:
1) нормы потребления коммунальной услуги по газоснабжению для потребителей – десять кубических метров на человека в квартире;
нормы потребления коммунальной услуги по газоснабжению для потребителей индивидуального жилого дома на отопление жилища – десять кубических метров за квадратный метр;
2) нормы потребления услуги электроснабжения для потребителя – в соответствии нормам, установленным региональным уполномоченным органом, регулируемым деятельность в сфере естественных монополий;
3) нормы услуг водоснабжения и (или) водоотведения для потребителя:
холодная вода – три метра кубических на человека;
горячая вода – один метр кубический на человека;
4) нормы потребления услуги теплоснабжения для потребителей с приборами учета – ноль целых двадцать пять тысячных гигакалории на один квадратный метр в месяц;
нормы потребления услуги по теплоснабжению для потребителей не имеющих приборов учета за один квадратный метр, утверждаемые акиматом города Шымкент в соответствии с подпунктом 34) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";

5) қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және әкету (қоқыс шығару):
көппәтерлі тұрғын үйде тұратын көрсетілетін қызметті алушылар үшін – бір адамға үш жүз жетпіс сегіз теңге;
жеке тұрғын үйде тұратындар көрсетілетін қызметті алушылар үшін – бір адамға төрт жүз он үш теңге;
6) лифттерге қызмет көрсету – бір пәтерге бір мың теңге;
7) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемді ұлғайту бөлігінде байланыс қызметтері – бір абонент үшін бір мың бір жүз тоқсан тоғыз теңге;
8) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге – бір шаршы метр үшін алпыс теңге құрайтын шығыстар;
9) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдау ақысы – бір шаршы метр үшін жүз жиырма теңге;
10) бір адамға арналған шаршы нормасы – бір адамға он сегіз шаршы метр пайдалы алаң, бірақ нақты алынатын алаңнан аспайды, жалғыз тұратын адам үшін – отыз шаршы метрден аспайды.
6. Тұрғын үй көмегі көрсетілген қызметті алушыларға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
7. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе оның сенiмхатқа, заңдарға, сот шешiмiне не әкiмшiлiк құжатқа негiзделген өкiлi) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін тікелей "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінеді.
8. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету Қағидалардың 2-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік қызмет тиісті қаржы жылына арналған Шымкент қаласының бюджетінде осы мақсаттарға бөлінген қаражат шегінде көрсетіледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушыға тұрғын үй көмегін төлеуді көрсетілетін қызметті беруші есептелген сомаларды көрсетілетін қызметті алушының жеке шоттарына аудару арқылы екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қағидалардың 5-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

5) сбор и вывоз твердых бытовых отходов (мусороудаление):
для услугополучателей, проживающих в многоквартирном жилом доме – триста семьдесят восемь тенге на человека;
для услугополучателей, проживающих в индивидуальном жилом доме – четыреста тринадцать тенге на человека;
6) обслуживание лифтов – одна тысяча тенге за квартиру;
7) услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций – одна тысяча сто девяносто девять тенге за абонента;
8) расходы на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – шестьдесят тенге за квадратный метр;
9) арендная плата за пользованием жилищем из государственного жилищного фонда – сто двадцать тенге за квадратный метр;
10) норма квадратуры на человека – восемнадцать квадратных метров полезной площади на человека, но не более фактически занимаемой площади, для одиноко проживающего – не более тридцати квадратных метров.
6. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям.
7. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" или веб-портал "электронного правительства".
8. Оказание государственной услуги осуществляется в порядке и сроки, установленные главой 2 Правил.
9. Государственная услуга осуществляется в пределах средств, предусмотренных на эти цели в бюджете города Шымкент на соответствующий финансовый год.
10. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется услугодателем через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета услугополучателя.
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги осуществляется в соответствии с главой 5 Правил.