Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 348/46-VIII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 желтоқсанда № 37527 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 3) тармақшасына сәйкес Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Т. Зейнұлқабден
Астана қаласы мәслихатының
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 348/46-VIII мәслихаттың
шешімімен бекітілген
Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Жер кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 126-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 3) тармақшасына, 9-бабының 44) тармақшасына, 12-2-бабына сәйкес әзірленді және астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимін басқару тәртібін айқындайды.
2. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағы – астананың аумағындағы қорғау, мәдени-сауықтыру, рекреациялық және туристік функцияларды жүзеге асыратын аймақ;
2) уәкілетті орган – жасыл желектерді күтіп-ұстау және қорғау мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын Астана қаласының атқарушы органы – "Астана қаласының Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
3) уәкілетті ұйым – "Астана орманы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
3. Осы Қағида астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару және оның аумағындағы қызметтің шектеулі режимі жөніндегі қоғамдық қатынастарды реттейді, сондай-ақ астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының экологиялық, ресурстық және рекреациялық әлеуетін күзетудің, қорғаудың, күтіп-ұстаудың, дамытудың, жақсартудың, оны ұтымды пайдаланудың құқықтық негіздерін белгілейді.

Об утверждении Правил управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории
Решение маслихата города Астаны от 28 ноября 2025 года № 348/46-VIII. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2025 года № 37527
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны Т. Зейнұлқабден
Утверждены
решением маслихата
маслихата города Астаны
от 28 ноября 2025 года
№ 348/46-VIII
Правила управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 126 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 3) статьи 8, подпунктом 44) статьи 9, статьей 12-2 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок управления санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) санитарно-защитная зеленая зона столицы – зона в пределах территории столицы, выполняющая защитные, культурно-оздоровительные, рекреационные и туристические функции;
2) уполномоченный орган – исполнительный орган города Астаны, осуществляющий функции в сфере регулирования вопросов содержания и защиты зеленых насаждений – Государственное учреждение "Управление охраны окружающей среды и природопользования города Астаны";
3) уполномоченная организация – товарищество с ограниченной ответственностью "Астана орманы".
3. Настоящие Правила регулируют общественные отношения по управлению санитарно-защитной зеленой зоной столицы и ограниченного режима деятельности на ее территории, а также устанавливают правовые основы охраны, защиты, содержания, развития, повышения экологического, ресурсного и рекреационного потенциала санитарно-защитной зеленой зоны столицы, ее рационального использования.

2-тарау. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын басқару
4. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағы Кодекстің 126-бабы 2-тармағына сәйкес рекреациялық мақсаттағы жерлердің құрамына кіреді және Заңның 12-2-бабы 1-тармағына сәйкес қорғау, мәдени-сауықтыру, рекреациялық және туристік функцияларды орындайды.
5. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағына оның аумағында орналасқан өсімдіктер дүниесі, жануарлар дүниесі, абаттандыру объектілері, жол-соқпақ жолдар бағыттары, ат жүретін соқпақ жолдар жатады.
6. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының негізгі мақсаты:
1) өсімдіктер мен жануарлар әлемінің объектілерін жасанды өсіру;
2) тұрғындардың қысқа мерзімді демалуы үшін жағдай жасау.
3) экологиялық теңгерімді сақтау;
4) оңтайлы температуралық режимді сақтау, оның ішінде жазғы кезеңде;
5) ауаның ылғалдылығын сақтау;
6) ластанған ауаның адсорбциясы;
7) белгілі бір аумақта ластануды және басқа да теріс әсер ету нысандарын сіңіру, тазарту, өзгедей жою;
8) астананын сәндік-эстетикалық көркін, қолайлы өмір сүру ортасын қалыптастыру болып табылады.
7. Қызметті ұйымдастыруды, астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстау мен дамыту жөніндегі іс-шаралардың өткізілуін жоспарлауды, бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады. Іс-шараларды жоспарлау "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде жүзеге асырылады.
8. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстауға және дамытуға арналған шығыстардың құнын, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бекітілген мемлекеттік нормативтермен белгіленген "Аумақтарды көгалдандыру, абаттандыру" құрылыс нормаларының бөліміне сәйкес уәкілетті орган айқындайды.
3-тарау. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының функционалдық аймақтары
9. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағында келесі фнукционалдық аймақтар белгіленген:
1) белсенді демалыс аймағы;
2) серуендеу аймағы;
3) фаунаның демалыс аймағы;
4) қалпына келтіру аймағы.
10. Санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан функционалдық аймақтар жасыл желектерді пайдалану, күзету, қорғау және қалпына келтіру режимін саралау, сондай-ақ жануарлар дүниесінің мекендеу орындарын сақтау және бұзылған табиғи ландшафттарды қалпына келтіру мақсатында айқындалады.
11. Белсенді демалыс аймағы санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан жерлерде оларды абаттандыру және тұрақтылығы жоғары эстетикалық құнды табиғи ландшафттарды қалыптастыру мақсатында тиімді көліктік қолжетімділікті және қолайлы санитариялық-гигиеналық жағдайларды есепке ала отырып айқындалады.

Глава 2. Управление санитарно-защитной зеленой зоной столицы
4. Санитарно-защитная зеленая зона столицы в соответствии с пунктом 2 статьи 126 Кодекса входит в состав земель рекреационного назначения и в соответствии с пунктом 1 статьи 12-2 Закона выполняет защитные, культурно-оздоровительные, рекреационные и туристические функции.
5. Санитарно-защитная зеленая зона столицы включает растительный мир, животный мир, объекты благоустройства, дорожно-тропиночные маршруты, конные тропы, расположенные на ее территории.
6. Основным предназначением санитарно-защитной зеленой зоны столицы является:
1) искусственное разведение объектов растительного и животного мира;
2) создание условий для свободного кратковременного отдыха населения;
3) сохранение экологического баланса;
4) сохранение оптимального температурного режима, в том числе, в летний период;
5) сохранение режима влажности воздуха;
6) адсорбация загрязненного воздуха;
7) поглощение, очистка, иное устранение загрязнений и других форм негативного воздействия на определенной территории;
8) формирование декоративно-эстетического облика столицы, благоприятной среды проживания.
7. Организация деятельности, планирование, осуществление контроля выполнения мероприятий по содержанию и развитию санитарно-защитной зеленой зоны столицы осуществляет уполномоченный орган. Планирование мероприятий осуществляется на основе рекомендаций аккредитованных научных организаций в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
8. Стоимость затрат на содержание и развитие санитарно-защитной зеленой зоны столицы определяется уполномоченным органом согласно разделу "Озеленение, благоустройство территорий", установленному государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан.
Глава 3. Функциональные зоны санитарно-защитной зеленой зоны столицы
9. На территории санитарно-защитной зеленой зоны определяются следующие функциональные зоны:
1) зона активного отдыха;
2) прогулочная зона;
3) зона фаунистического покоя;
4) восстановительная зона.
10. Функциональные зоны, расположенные на территории санитарно-защитной зеленой зоны, определяются в целях дифференциации режима использования, охраны, защиты и воспроизводства зеленых насаждений, а также для сохранения мест обитания фауны и восстановления нарушенных природных ландшафтов.
11. Зона активного отдыха определяется в местах, расположенных на территории санитарно-защитной зеленой зоны, с учетом оптимальной транспортной доступности и благоприятных санитарно-гигиенических условий в целях их благоустройства и формирования эстетически ценных природных ландшафтов повышенной устойчивости.

12. Санитариялық-қорғау жасыл аймағы орындарында жеке және топтық серуендерді, туристік бағыттарды ұйымдастыру, азық-түлік және ағаш емес орман қорын белгіленген тәртіппен дайындау және жинау үшін серуендеу алаңы белгіленеді.
13. Санитариялық-қорғау жасыл аймағы орындарында жабайы құстар мен жануарлардың мекендеуi мен көбеюi, олардың қолдан өсiрiлуi үшiн жағдай жасау мақсатында фаунистикалық демалыс аймағы айқындалады.
14. Қалпына келтіру аймағы орман желектері өлген немесе олардың тұрақтылығы едәуiр төмендеген және орманды қалпына келтіру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн ұзақ мерзiмдi жүзеге асыру талап етiлетiн санитариялық-қорғау жасыл аймағының орындарында белгiленедi.
15. Қалыптасқан, тұрақты табиғи ландшафттары бар, рекреациялық инфрақұрылымы қалыптасқан санитариялық-қорғау жасыл аймағының орындарында немесе пайдалану, күзету, қорғау және қалпына келтіру режимiн дифференциациялау талап етілмеген жағдайларда функционалдық аймақтар бөлінбеуі мүмкін.
16. Санитариялық-қорғау жасыл аймақ аумағының функционалдық аймақтарының шекаралары орамдар мен олардың бөліктерінің шекаралары бойынша уәкілетті органмен белгіленеді.
17. Белсенді демалыс аймағы мен серуендеу аймағын абаттандыру Астана қаласы мәслихатының 2024 жылғы 2 қазандағы № 229/28-VIII шешімімен бекітілген Астана қаласының аумағын абаттандыру қағидаларына (бұдан әрі – Абаттандыру қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 201576 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстау және дамыту тәртібі
18. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстау және дамыту жөніндегі қызметті уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
19. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын күтіп-ұстау қызметіне жасыл желектерді күтіп-ұстау, күзету, қорғау, жасыл желектерді есепке алу, абаттандыру нысандарын күтіп-ұстау, жол соқпақ жолдар бағыттарын, ат жүретін соқпақ жолдарды күтіп-ұстау, аумақты қоқыстан санитариялық тазалау, астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында жануарларды өсіру бойынша өзара байланысты жұмыстар, қызметтер жатады.
20. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағын дамыту белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасына, экологиялық және санитариялық талаптарға сәйкес астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының жасыл желектерін жаңғыртуды, аумақты абаттандыруды көздейді.
21. Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешімімен бекітілген Астана қаласының аумағында жасыл желектерді құру, күтіп-ұстау және қорғау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 187873 болып тіркелген) сәйкес жер жырту, делегейлеу, тырмалау және топырақты қопсыту жұмыстарын қоса алғанда, санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағындағы жасыл желектерді күтіп-ұстау, қорғау, күзету және есепке алу жөніндегі жұмыстарды, қызметтерді жүзеге асырады.

12. Прогулочная зона определяется в местах санитарно-защитной зеленой зоны для организации индивидуальных и групповых прогулок, туристских маршрутов, заготовки и сбора в установленном порядке пищевых и недревесных лесных ресурсов.
13. Зона фаунистического покоя определяется в местах санитарно-защитной зеленой зоны в целях создания условий для обитания и размножения диких птиц и зверей, их искусственного разведения.
14. Восстановительная зона определяется в местах санитарно-защитной зеленой зоны, где произошли гибель лесных насаждений либо существенное снижение их устойчивости и требуется длительное осуществление комплекса мероприятий по воспроизводству лесов.
15. В местах санитарно-защитной зеленой зоны, которые имеют хорошо сложившиеся, устойчивые природные ландшафты, сформированную рекреационную инфраструктуру, либо в случае, если не требуется дифференциация режима использования, охраны, защиты и воспроизводство лесов, функциональные зоны могут не выделяться.
16. Границы функциональных зон территории санитарно-защитной зеленой зоны устанавливаются уполномоченным органом по границам кварталов и их частям.
17. Благоустройство зоны активного отдыха и прогулочной зоны осуществляется в соответствии с Правилами благоустройства территории города Астаны (далее – Правила благоустройства), утвержденными решением маслихата города Астаны от 2 октября 2024 года № 229/28-VIII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 201576).
Глава 4. Порядок содержания и развития санитарно-защитной зеленой зоны столицы
18. Деятельность по содержанию и развитию санитарно-защитной зеленой зоны столицы осуществляет уполномоченная организация.
19. Деятельность по содержанию санитарно-защитной зеленой зоны столицы включает в себя комплекс взаимосвязанных работ, услуг по уходу, охране, защите зеленых насаждений, учету зеленых насаждений, содержанию объектов благоустройства, содержанию дорожно-тропиночных маршрутов, конных троп, санитарной очистке территории от наносного мусора, разведению животных на террритории санитарно-защитной зеленой зоны столицы.
20. Развитие санитарно-защитной зеленой зоны столицы предусматривает реконструкцию зеленых насаждений санитарно-защитной зеленой зоны столицы, благоустройство территории в соответствии с утвержденной в установленном порядке градостроительной и архитектурно-строительной документацией, экологическими и санитарными требованиями.
21. Работы, услуги по уходу, охране, защите, учету зеленых насаждений на территории санитарно-защитной зеленой зоны, осуществляются в соответствии с Правилами создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны, утвержденными решением маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 187873), включают работы по вспашке, дискованию, боронованию и культивации почвы.

22. Абаттандыру қағидаларына сәйкес орамшілік жолдарды тегістеуді қоса алғанда, абаттандыру нысандарын, жол-соқпақ жол бағыттарын, ат жүретін соқпақ жолдарды күтіп-ұстауды, аумақты тасынды қоқыстардан санитариялық тазалауды жүзеге асырады.
23. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында жануарлар дүниесiн өсіру мақсатында "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабында белгiленген тәртіпте жануарлар дүниесiн молықтыру, оның iшiнде жануарлардың түрлерiн жасанды жолмен өсiру, оларды кейiннен мекендеу ортасына жіберу шаралары жүргізіледі.
5-тарау. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан табиғи нысандарды ерекше күзету режимі
24. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан табиғи объектілерді ерекше күзету және қорғау мақсатында қызметтің шектеулі режимі белгіленеді.
25. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағындағы қызметтің шектеулі режимі принциптерге сәйкес жүзеге асырылады:
1) астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан табиғи нысандардың жай-күйінің қолайсыз өзгеруіне әкелмейтін қызмет түрлерін іске асырудың және технологияларды қолданудың басымдылығы;
2) әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешудің және астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында орналасқан табиғи аймақты ерекше қорғау міндеттерін теңгерімді шешу.
26. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында осы аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң жай-күйi мен қалпына келтiрiлуiне теріс әсер ететiн кез келген қызметке, оның iшiнде мал жаюға, үй жануарларын айдауға, қоқыс сақтауға, топырақ жамылғысын бұзуға, аң аулауға, жануарларды аулауға және жоюға, қоршаған ортаны және қорғалатын ландшафттардың табиғи түрiн бұзуға немесе экологиялық жүйелердің тұрақтылығының бұзылуына әкелетін басқа да қызметтерге тыйым салынады.
27. Бақташысыз өздігінен жүрген ауыл шаруашылығы жануарлары бақылаусыз болып танылады және иесін анықтағанға дейін уақытша ұстау орындарына уәкілетті ұйымдардың өкілдерімен қамауға және ауылшаруашылық жануарларын қорғау, өсіру және өсімдіктер дүниесін пайдалану шегіндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда жауапкершілікке тарту үшін ішкі істер органдарына материлдарды тапсыруға жатады.
28. Ұсталған иесіз ауыл шаруашылығы жануарларын иелеріне қайтару тәртібі, сондай-ақ иелерінің жауапкершілігі Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалады.

22. Содержание объектов благоустройства, дорожно-тропиночных маршрутов, конных троп, санитарной очистки территории от наносного мусора осуществляется согласно Правилам благоустройства, включают грейдирование межквартальных дорог.
23. С целью воспроизводства животного мира на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы, проводятся мероприятия по искусственному разведению животных, с последующим их выпуском в среду обитания в порядке, установленном статьей 43-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
Глава 5. Режим особой охраны природных объектов, расположенных на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы
24. В целях особой охраны и защиты природных объектов, расположенных на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы, устанавливается ограниченный режим деятельности.
25. Ограниченный режим деятельности на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы осуществляется в соответствии с принципами:
1) приоритета осуществления видов деятельности и применения технологий, не приводящих к неблагоприятному изменению состояния природных объектов, расположенных на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы;
2) сбалансированности решения социально-экономических задач и задач особой охраны природных объектов, расположенных на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы.
26. На территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы запрещаются любая деятельность, отрицательно влияющая на состояние и восстановление экологических систем данных территорий, в том числе выпас скота, прогон домашних животных, складирование мусора, нарушение почвенного покрова, охота, отлов и уничтожение животных, нарушение среды и условий их обитания, иная деятельность, которая может повлечь изменение естественного облика охраняемых ландшафтов или нарушение устойчивости экологических систем.
27. Сельскохозяйственные животные, передвигающиеся без сопровождающих лиц, считаются безнадзорными и подлежат загону представителями уполномоченной организации в места для временного содержания до выявления владельца и передачи материалов в органы внутренних дел для привлечения виновных лиц к ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты, восстановления и использования растительного мира, правил выпаса сельскохозяйственных животных.
28. Порядок содержания, возврата задержанных безнадзорных сельскохозяйственных животных владельцам, а также ответственность владельцев определяется в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан.

6-тарау. Астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының өсімдіктер дүниесін пайдалану тәртібі
29. Жеке және заңды тұлғалар:
1) астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының аумағында еркін жүруге және баруға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес астананың санитариялық-қорғау жасыл аймағының өсімдіктер дүниесін пайдалануға;
3) өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы ақпаратқа қол жеткізуге құқығы бар.
30. "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына сәйкес жеке және заңды тұлғалар:
1) жабайы өсiмдiктердi, олардың бөлiктерi мен дериваттарын жоюға және бүлдiруге, заңсыз жинауға жол бермеуге;
2) өсiмдiктер дүниесiн пайдалану ережелерiнiң талаптарын сақтауға және өсiмдiктер өсетін жерлерге жағымсыз әсер етудi болдырмауға;
3) табиғи өсімдіктер бірлестігінің тұтастығын бұзбауға, олардың биологиялық әртүрлілігін сақтауға ықпал етуге;
4) өсімдіктер дүниесін пайдалану процесінде басқа да табиғи нысандардың тозуын болдырмауға;
5) өсімдіктер дүниесі алып жатқан жер телімдерінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға;
6) өсімдіктер дүниесін пайдалану кезінде басқа тұлғалардың құқықтарын бұзбауға міндетті.
7-тарау. Қағида талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік
31. Осы Қағидалардың талаптарын бұзу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.

Глава 6. Порядок пользования растительным миром санитарно-защитной зеленой зоны столицы
29. Физические и юридические лица имеют право:
1) свободно посещать и находиться на территории санитарно-защитной зеленой зоны столицы;
2) пользоваться растительным миром санитарно-защитной зеленой зоны столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) на доступ к информации в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.
30. Физические и юридические лица в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" обязаны:
1) не допускать уничтожения и повреждения, незаконного сбора дикорастущих растений, их частей и дериватов;
2) соблюдать требования правил пользования растительным миром и не допускать негативного воздействия на места произрастания растений;
3) не нарушать целостности природных растительных сообществ, способствовать сохранению их биологического разнообразия;
4) не допускать в процессе пользования растительным миром ухудшения состояния иных природных объектов;
5) соблюдать требования пожарной безопасности на участках, занятых растительным миром;
6) не нарушать права иных лиц при осуществлении пользования растительным миром.
Глава 7. Ответственность за нарушение требований Правил
31. Нарушение требований настоящих Правил влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.