"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37796 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру және қосымша және формальды емес білім беру арқылы алынған оқыту нәтижелерін тану қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кодекстің 221-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қосымша білім беру қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен білім беру және ғылыми ұйымдарда жүзеге асырылады.
Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беруді жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ұлттық және ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, жоғары медициналық колледждер аккредиттелген медициналық ұйымдар базасында Кодекстің 221-бабының 6-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес жүзеге асырады.
Техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар мамандарға, оның ішінде ғылыми-педагогилік кадрларға қосымша білім беруді жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдары, сондай-ақ ұлттық, ғылыми орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттары ұсынады.
Техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарға, оның ішінде педагогикалық кадрларға қосымша білім беруді биологиялық қауіпсіздік және ерекше қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы мәселелері бойынша бағдарламаларды қоспағанда жоғары медициналық колледждер жүзеге асырады.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Формальды емес білім берудің (тағылымдама, семинар, тренинг, мастер-класс, вебинар, онлайн курс) ұзақтығын денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылым ұйымы дербес айқындайды.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген.";
14-тармақтың тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Көрсетілетін қызметті алушы білім беру ұйымына құжаттарды берген сәттен бастап, сондай-ақ веб - портал арқылы жүгінген кезде-тізбеге сәйкес 1 (бір) жұмыс күнінен аспайды.";

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37796
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21847) следующие изменения:
в Правилах дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения и признания результатов обучения, полученных через дополнительное и неформальное образование, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Дополнительное образование осуществляется в организациях образования и науки, реализующих образовательные программы дополнительного образования и прошедших институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов согласно пункту 6 статьи 221 Кодекса.
Дополнительное образование по медицинским специальностям осуществляется организациями высшего и (или) послевузовского образования, национальными и научными центрами, научно-исследовательскими институтами, высшими медицинскими колледжами на базе аккредитованных медицинских организаций согласно части четвертой пункта 6 статьи 221 Кодекса.
Дополнительное образование для специалистов с высшим образованием, техническим и профессиональным, послесредним образованием, в том числе научно-педагогических кадров предоставляют организации высшего и (или) послевузовского образования, а также национальные, научные центры и научно-исследовательские институты.
Дополнительное образование для специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием, в том числе педагогических кадров осуществляют высшие медицинские колледжи, за исключением программ по вопросам биологической безопасности и лабораторной диагностики особо опасных инфекций.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Продолжительность неформального образования (стажировки, семинара, тренинга, мастер-класса, вебинара, онлайн курса) определяется организацией образования и науки в области здравоохранения самостоятельно.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в приложении 6 к настоящим Правилам.";

көрсетілген Қағидаларға 1, 3, 4 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына:
1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 221-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындайды.
Уәкілетті орган медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының Тізбеге енгізеді.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) білім беру қызметіне лицензиялар және (немесе) "Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидаларын, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-316/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21894 болып тіркелген) сәйкес ғылыми ұйым мәртебесі;
2) Кодекстің 221-бабының 6-тармағына сәйкес институционалдық аккредиттеу туралы куәліктің болуы;
3) қосымша білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту, олардың тиімділігін мониторингілеу, сондай-ақ қосымша білім беруді ұйымдастыру мен өткізу тәртібін реттейтін, қосымша білім беру ұйымының басшысы бекіткен құжаттардың болуы;
біліктілікті арттыру бағдарламасының болуы;
4) бейінді халықаралық ақпараттық желілерге, электрондық деректер базаларына, кітапхана қорларына, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттерге қолжетімділіктің болуы;
5) оқытудың инновациялық, симуляциялық технологиялары мен интерактивті әдістерінің болуы;

приложения 1, 3, 4 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложения 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
в квалификационных требованиях к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие квалификационные требования к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 221 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют квалификационные требования к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения.
Уполномоченный орган включает организации дополнительного образования по медицинским специальностям в Перечень организаций дополнительного образования по медицинским специальностям, при соответствии их установленным квалификационным требованиям.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. К организациям, реализующим образовательные программы дополнительного образования по медицинским специальностям, предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие лицензии на образовательную деятельность и (или) статуса научной организации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-316/2020 "Об утверждении правил присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения, а также правил проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21894):
2) наличие свидетельства об институциональной аккредитации согласно пункту 6 статьи 221 Кодекса;
3) наличие документов, регламентирующие разработку, согласование и утверждение образовательных программ дополнительного образования и мониторинга эффективности образовательных программ, организацию и проведение дополнительного образования, утвержденные руководителем организации дополнительного образования;
наличие утвержденных (ой) программ (ы) дополнительного образования;
4) наличие доступа к профильным международным информационным сетям, электронным базам данных, библиотечным фондам, компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе;
5) наличие инновационных, симуляционных технологий и интерактивных методов обучения;

6) оқытушылар құрамы туралы ақпарат:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында, ұлттық және ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында (бұдан әрі – ЖОО, ҒЗИ, ҰО)ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі, философия докторы немесе магистр академиялық дәрежесі бар адамдар туралы;
педагогикалық санаты, қолданбалы немесе академиялық бакалавриаты бар адамдар туралы. жоғары медициналық колледждерде. Қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын штаттық профессор-оқытушылар құрамының саны оқытушылардың жалпы штатынан кемінде 40 % - составляет құрайды.
Практикалық сабақтарды өткізуді ғылыми дәрежесі жоқ, бірақ профессор-оқытушылар құрамының жалпы санының 40% - дан аспайтын практикалық денсаулық сақтау мамандары қатарындағы оқытушылар жүзеге асырады;
мамандық бейіні бойынша кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесі және кемінде 3 жыл ғылыми - педагогикалық өтілі бар ЖОО, ҒЗИ, қосымша білім беру ҰО оқытушылары, оқытылатын бейін бойынша соңғы 5 жылда кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) біліктілігін арттыру;
мамандық бейіні бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі және кемінде 3 жыл ғылыми – педагогикалық өтілі бар жоғары медициналық колледждердің оқытушылары, оқытылатын бейін бойынша соңғы 5 жылда кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) біліктілігін арттыру;
7) материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер:
тыңдаушылар контингентінің көлеміне, санитариялық - техникалық нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін аудиториялық Қордың, сыныптардың, зертханалардың меншік құқығында және (немесе) жедел (сенімгерлік) басқару, жалдау (жалдау) туралы шарттар бойынша болуы;
меншік құқығында және (немесе) жедел (сенімгерлік) басқару туралы шарттар бойынша тыңдаушылар контингентінің көлеміне сәйкес келетін қосымша білім беру бағдарламалары, Интернет желісіне, кітапхана қорына, симуляциялық жабдыққа (манекендерге, манекендерге) қол жеткізе отырып, баспа, аудио, бейнематериалдарды көрсетуге арналған компьютерлік жабдықтың санитариялық-техникалық нормалары мен қағидалары бойынша жалға алудың (жалдаудың) болуы муляждар, тренажерлер);
мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасына қосылу туралы шарттың көшірмесі;
8) клиникалық базалардың болуын растайтын құжаттар және (немесе) аккредиттелген медициналық ұйымдармен шарт.
9) медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беруді жүзеге асыратын ұйымдарға арналған уәкілетті орган бекіткен қосымша білім беру ұйымдарының тізбесіне ұйымды енгізу.
"4. Денсаулық сақтау саласында формальды емес білім беруді жүзеге асыратын ұйымдарға денсаулық сақтау мамандары үшін фомальды емес білім беруді жүргізуге құқық белгілейтін құжаттардың, "электрондық үкімет" веб-порталынан алынған заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасы, формальды емес білім беру бағдарламаларының бейініне сәйкес танылған аккредиттеу органдарының, штаттық және штаттан тыс оқытушылардың тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеу туралы куәліктің, оның ішінде ғылым докторы, кандидаты және ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар адамдардың болуы талап етіледі (немесе) философия докторы немесе магистр академиялық дәрежесі, мамандық бейіні бойынша кәсіби қызмет тәжірибесі соңғы 10 жылда кемінде 5 жыл, педагогикалық құзыреттіліктер және мамандық бейіні бойынша біліктілікті арттыру соңғы 5 жылда кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат), бекітілген формальды емес білім беру бағдарламалары, білім беру контентін, деректер базасының ақпараттық жүйесін (архивті) жазып және сақтай отырып Қашықтықтан оқытуға арналған ақпараттық платформалар) верификациялау үшін онлайн қолжетімділігі бар формальды емес білім туралы берілген құжаттар.".

6) информация о преподавательском составе:
о лицах, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, академическую степень доктора философии или магистра в организациях высшего и (или) послевузовского образования, национальными и научными центрами, научно-исследовательскими институтами (далее – ВУЗ, НИИ, НЦ);
о лицах, имеющих педагогическую категорию, прикладной или академический бакалавриат. в высших медицинских колледжах. Количество штатного профессорско-преподавательского состава, реализующего программы дополнительного образования, составляет не менее 40 % от общего штата преподавателей.
Проведение практических занятий осуществляется преподавателями из числа специалистов практического здравоохранения без ученой степени, но не более 40 % от общего числа профессорско-преподавательского состава;
преподаватели ВУЗа, НИИ, НЦ дополнительного образования, имеющие опыт работы по профилю специальности не менее 10 лет и научно - педагогический стаж не менее 3 лет, повышение квалификации не менее 4 кредитов (120 академических часов) за последние 5 лет по преподаваемому профилю;
преподаватели высших медицинских колледжах, имеющие опыт работы по профилю специальности не менее 5 лет и научно – педагогический стаж не менее 3 лет, повышение квалификации не менее 4 кредитов (120 академических часов) за последние 5 лет по преподаваемому профилю;
7) сведения о материально-техническом обеспечении:
наличие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном (доверительном) управлении, аренды (найма) аудиторного фонда, классов, лабораторий, соответствующих объему контингента слушателей, санитарно-техническим нормам и правилам;
наличие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном (доверительном) управлении, аренды (найма) соответствующего объему контингента слушателей по программам дополнительного образования, санитарно-техническим нормам и правилам компьютерного оборудования для демонстрации печатных, аудио, видеоматериалов, с доступом к сети Интернет, библиотечного фонда, симуляционного оборудования (манекенов, муляжей, тренажеров);
копия договора о подключении к Единой транспортной среде государственных органов;
8) документы, подтверждающие наличие клинических баз и (или) договор с аккредитованными медицинскими организациями;
9) внесение организации в перечень организаций дополнительного образования, утвержденный уполномоченным органом для организаций, реализующие дополнительное образование по медицинским специальностям.
4. Организациям, осуществляющим неформальное образование в области здравоохранения, необходимо наличие правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ неформального образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности, справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство", свидетельства об институциональной аккредитации в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, штатных и внештатных преподавателей в соответствии с профилем неформального образования, в том числе лиц имеющих ученую степень доктора, кандидата наук и(или) академическую степень доктора философии или магистра, опыт профессиональной деятельности по профилю специальности не менее 5 лет за последние 10 лет, повышение квалификации по педагогическим компетенциям и профилю специальности не менее 4 кредитов (120 академических часов) за последние 5 лет, утвержденных программ неформального образования, информационных платформ для дистанционного обучения с записью и хранением образовательного контента, информационной системы базы данных (архив) выданных документов о неформальном образовании с онлайн доступом для верификации.".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына қосымша
1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
мамандарға қосымша және
формальды емес білім
беру қағидаларына
1-қосымша
Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының каталогы
№/п
Білім беру ұйымның атауы
Біліктілікті арттыру бағдарламасының / сертификаттау бағдарламасының атауы
Бағдарламаның мақсаты
Бағдарламаның ұзақтығы сағатпен /кредитпен
Нысаналы топ
Бағдарлама сәйкес келетін салалық біліктілік шеңберіндегі біліктілік деңгейі
Біліктілікті арттыру бағдарламасының деңгейі (базалық, орта, жоғары).
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына қосымша
2-қосымша /
Денсаулық сақтау саласындағы
мамандарға қосымша және
формальды емес білім
беру қағидаларына
3-қосымша
Біліктілікті арттыру туралы сертификат № ______
Осымен ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 ___ жылғы "____" _______________ бастап "____" _____________ дейін
Бағдарлама бойынша ________________________________________________________
_________________________ сағат / кредит көлемінде біліктілікті арттырудан өткенін куәландырады
___________________________________________________________________________
(оқытқан білім ұйымның атауы)
___________________________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Біліктілікті арттыру бағдарламасына сәйкес келетін салалық біліктілік шеңберіндегі біліктілік деңгейі
__________________________________________________________________________
Мөр орны
Берілген күні 20___ жылғы "____" ___________________________________________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына қосымша
3-қосымша /
Денсаулық сақтау саласындағы
мамандарға қосымша және
формальды емес білім
беру қағидаларына
4-қосымша
Сертификаттау курсы туралы куәлік № ______
Осымен ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 ___ жылғы "____" ________________ бастап "____" ___________________________
дейін мамандандыру ________________________________________________________
бойынша ______________________ сағат / кредит көлемінде
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(оқытқан білім ұйымның атауы)
сертификаттау курсынан өткенін куәландырады
____________________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Сертификаттау курсының бағдарламасына сәйкес келетін салалық біліктілік
шеңберіндегі біліктілік деңгейі __________________________________________________
Мөр орны
Берілген күні 20___ жылғы "____" _____________________________________
Сертификаттау курсы туралы куәлікке қосымша
Оқытқан ұйымының атауы ____________ _________________________
Транскрипт
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________________
___________________________________
Оқу күні ___________________________________
Цикл атауы ___________________________________
Мамандығы ___________________________________
Мамандандыру ___________________________________
Кредиттер саны
(сағат)_____________________________
Пән тақырыбының немесе бөлімінің атауы
Кредиттер / сағат саны
Қорытынды баға
Тіркеуші__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________
(қолы)
Тіркеу нөмірі № _______________
Берілген күні __________________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына қосымша
4-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
мамандарға қосымша және
формальды емес білім
беру қағидаларына
6-қосымша
"Денсаулық сақтау саласы кадрларының біліктілігін арттыру және сертификаттау курстарынан өткені туралы құжаттар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Денсаулық сақтау саласындағы білім және ғылым ұйымдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері

2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 175
Приложение 1
к Правилам дополнительног
и неформального образования
специалистов в области
здравоохранения
Каталог образовательных программ дополнительного образования
№/п
Наименование организации образования
Наименование программы повышения квалификации / сертификационного курса
Цель программы
Продолжительность программы в часах/кредитах
Целевая группа
Уровень квалификации в Отраслевой рамке квалификаций, которому соответствует программа
Уровень программы повышения квалификации (базовый, средний, высший)
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 175
Приложение 3
к Правилам дополнительного
и неформального образования
специалистов в области
здравоохранения
Свидетельство о повышении квалификации № ___
Настоящим удостоверяется, что _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
с "___" ________________ по "___" _______________________ 20 ___ года
прошел (прошла) повышение квалификации по программе
_________________________________________________________________
в объеме ____________ часов/кредитов
в ________________________________________________________________
(наименование организации образования)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя)
Уровень квалификации в Отраслевой рамке квалификаций, которому
соответствует программа повышения квалификации ____________
Место для печати
Дата выдачи "___" __________20 ___ года
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 175
Приложение 4
к Правилам дополнительного
и неформального образования
специалистов в области
здравоохранения
Свидетельство о сертификационном курсе № ______
Настоящим удостоверяется, что _______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он (она) с "___"________ по "___" _________ 20 ___ года
прошел (прошла) сертификационный курс по специализации
__________________________________________________________
в объеме ____________ часов/кредитов в _______________________
(наименование организации образования) ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя)
Уровень квалификации в Отраслевой рамке квалификаций, которому
соответствует сертификационный курс____________
Место для печати
Дата выдачи "___" ______ 20 ___ года
Приложение к свидетельству
о сертификационном курсе
Наименование организации образования
Транскрипт
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________
Дата обучения ________________________________________________________
Наименование цикла ___________________________________________________
Специальность________________________________________________________
Специализация ________________________________________________________
Количество кредитов (часов) ____________________________________________
Наименование темы или раздела дисциплины
Количество часов/кредитов
Итоговая оценка
Регистратор ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________________
(подпись)
Регистрационный номер № ___________
Дата выдачи ________________
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 175
Приложение 6
к Правилам дополнительного
и неформального образования
специалистов в области
здравоохранения
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача документов о прохождении повышения квалификации
и сертификационных курсов кадров отрасли здравоохранения"
1
Наименование услугодателя
Организации образования и науки в области здравоохранения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші (көрсетілетін қызметті алушы тікелей жүгінген кезде);
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.​egov.​kz (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі
көрсетілетін қызметті беруші: көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсырған сәттен бастап - 1 (бір) жұмыс күнінен аспауы тиіс;
құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - отыз минут;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты -1 (бір) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
портал арқылы - құжат тапсырылған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде ҚР резидентті емес тұлғаларға.
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
1) біліктілікті арттырудан өткені туралы: "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі-Қағидалар) біліктілікті арттыру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік;
2) сертификаттық курстан өткені туралы: денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттық курс туралы куәлік.
3) қосымша білім беруді аяқтамау туралы: Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және формальды емес білім беру қағидаларының 5-қосымшаға сәйкес қосымша білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма сағат 13.00 -ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Бұл ретте әрбір қызмет беруші жұмыс беруші Еңбек кодексінің 63-бабына сәйкес еңбек тәртібі қағидаларына сәйкес жұмыс режимін бекітеді;

1) услугодатель (при непосредственном обращении услугополучателя);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Услугодатель: с момента сдачи услугополучателем документов услугодателю - не более 1 (одного) рабочего дня; максимально допустимое время ожидания для сдачи документов –тридцать минут; максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 1 (одного) рабочего дня.
через веб-портал - с момента сдачи документа не более 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная для нерезидентов РК.
5
Результат оказания государственной услуги
1) о прохождении повышения квалификации: свидетельство о повышении квалификации по форме согласно приложению 3 к Правилам дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) (далее – Правила);
2) о прохождении сертификационного курса: свидетельство о сертификационном курсе по форме согласно приложению 4 к Правилам;
3) о не завершении дополнительного образования: справка, выдаваемая лицам, не завершившим прохождении дополнительного образования согласно приложению 5 к Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-00часов, за исключением субботы, воскресенья и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом каждый услугодатель утверждает работодателем режим работы в соответствии с правилами трудового распорядка согласно статьи 63 Трудового Кодекса;

2) порталда-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

2) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті берушіге: тікелей жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) порталға: электрондық түрдегі сұрату.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы портал бір реттік пароль беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильдік қосымшада ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары мен байланыс телефондары денсаулық сақтау саласындағы білім және ғылым ұйымдарының интернет-ресурстарында немесе көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.

1) Предоставить услугодателю: документ, удостоверяющий личность при непосредственном обращении либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) на веб-портале произвести запрос в электронном виде.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на веб-портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Для людей с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
Адреса и контактные телефоны услугодателей размещены на интернет-ресурсах организаций образования и науки в области здравоохранения, либо в помещениях услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.