"Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 шілдедегі № 231-НҚ бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 378-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37794 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 шiлдедегi № 231-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23514 болып тіркелген) келесі толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымшада бекітілген Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларда:
4 тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдерде/шарттарда көзделген мақсаттар үшін "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу қажет болған жағдайда тауардың шығарылған елін айқындау осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.".
Мынадай мазмұндағы 6, 7, 8 және 9-тараулармен толықтырылсын:
"6-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру үшін тауарлардың шығарылған елін айқындау
48. Тауардың шығарылған елін анықтау үшін тауар:
1) толығымен қазақстанда шыққан;
2) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты ескеріле отырып, Қазақстанда шығарылған.
49. Қазақстан Республикасында толық өндірілген деп есептелетін тауарларды айқындау осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жүргізіледі.
50. Қазақстандық тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары мынадай болып табылады:

О внесении дополнений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 231-НҚ "О внесении изменений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлении форм сертификата по определению страны происхождения товара"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 378-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37794
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 231-НҚ "О внесении изменений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлении форм сертификата по определению страны происхождения товара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36545) следующие дополнения:
в Правилах по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров, утвержденных приложением к указанному приказу:
пункт 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае необходимости оформления сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" для целей, предусмотренных действующими (ратифицированными) международными соглашениями/договорами, определение страны происхождения товара осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.".
дополнить главами 6, 7, 8 и 9 следующего содержания:
"Глава 6. Определение страны происхождения товаров для выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
48. Для определения страны происхождения товара устанавливается, что товар:
1) полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной переработки товара.
49. Определение товаров, считающихся полностью произведенными в Республике Казахстан, производится в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
50. Критериями достаточной переработки товара казахстанского происхождения являются:

1) тауарды қайта өңдеу нәтижесінде болған алғашқы алты белгінің кез келгенінің деңгейінде СЭҚ ТН бойынша тауар кодының өзгеруі;
2) "франко-зауыт" бағасы шарттарында дайын өнім құнының бағасында пайдаланылатын шетелдік материалдар құнының пайыздық мөлшері осы Қағидалардың 48-тармағының талаптарын ескере отырып, 30 пайыздан аспайтын болса, тауар құнының өзгеруі.
51. Тауарды жеткілікті қайта өңдеудің негізгі өлшемшарты тауарды қайта өңдеу нәтижесінде болған алғашқы алты белгінің кез келгенінің деңгейінде СЭҚ ТН бойынша тауар кодын өзгерту болып табылады.
52. Осы Қағидалардың 50-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты орындалмаған жағдайда, осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасының жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты қолданылады.
53. Тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін шарттар осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген.
54. Егер адвалорлық үлестің ережесі қолданылған жағдайда, тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес формула бойынша жүргізіледі.
55. Бөлшектелген немесе жиналмаған түрде жеткізілетін тауарлардың шығарылған елін айқындау осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жүргізіледі.
56. Тауардың шығарылған елін айқындау ерекшеліктері осы Қағидалардың 11-тармағының талаптарын ескере отырып көзделеді.
Адвалорлық үлесті есептеу кезінде жылу және электр энергиясы "франко-зауыт" бағасы бойынша дайын өнімнің құнында ескеріледі.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай Тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін бекіту, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және олардың күшін жою туралы" Негізгі интерпретациялау қағидаларының 5-тармағына (бұдан әрі – СЭҚ ТН интерпретациялау қағидалары) сәйкес қаптама ондағы өнімдермен бірге сыныпталатын болғандықтан, тауардың шыққан жерін айқындау кезінде қаптама осы тауардың құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады.
Жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын қолдану объектісі СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес дербес жіктеу объектісі ретінде айқындалатын тауар болып табылады.
Тауарлар жиынтығының шығу тегін анықтау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын қолдану объектісі жиынтықтың құрамына кіретін әрбір жеке элементті қарастырады.
Бірқатар элементтер тобынан тұратын немесе бірнеше бөлшектен құрастырылған және СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес біртұтас тауар ретінде сыныпталатын тауар тұтастай алғанда жеткілікті қайта өңдеу критерийін қолдану объектісі ретінде қарастырылады.
Егер тауарлар партиясы СЭҚ ТН бір тауар позициясында жіктелетін бірдей өнімдерден тұрса, онда әрбір өнім жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты қолдану мақсаттары үшін бөлек қаралады.
"Бірқатар элементтер тобынан тұратын немесе бірнеше бөлшектен құрастырылған және СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес біртұтас тауар ретінде сыныпталатын тауар, егер оның барлық құрамдас бөліктері жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес келсе, жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес деп танылады.
Егер осы тауардың құрамдас бөліктерінің бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келсе, ал бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келмесе, егер жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына қанағаттандырмайтын құрамдас бөліктердің құны түпкілікті өнімнің "франко-зауыты" бағасының 15 % аспаса, бұл тауар жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес деп есептеледі.

1) изменение кода товара по ТН ВЭД на уровне любого из первых шести знаков, произошедшее в результате переработки товара;
2) изменение стоимости товара, когда процентное содержание стоимости используемых иностранных материалов в цене стоимости готовой продукции на условиях цены "франко-завод" составляет не более 30 процентов с учетом требований пункта 48 настоящих Правил.
51. Основным критерием достаточной переработки товара является изменение кода товара по ТН ВЭД на уровне любого из первых шести знаков, произошедшее в результате переработки товара.
52. В случае невыполнения критерия достаточной переработки, указанного в подпункте 1) пункта 50 настоящих Правил, применяется критерий достаточной переработки подпункта 2) пункта 50 настоящих Правил.
53. Условия, не отвечающие критериям достаточной переработки товара, установлены в пункте 9 настоящих Правил.
54. В случае, если применяется правило адвалорной доли, расчет адвалорной доли в производстве товара производится в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
55. Определение страны происхождения товаров, поставляемых в разобранном или несобранном виде, производится в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
56. Особенности определения страны происхождения товара предусматриваются с учетом требований пункта 11 настоящих Правил.
При расчете адвалорной доли тепловая и электрическая энергии учитываются в стоимости готовой продукции по цене "франко-завод".
Если в силу пункта 5 Основных правил интерпретации ТН ВЭД, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80 "Об утверждении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Совета Евразийской экономической комиссии" (далее – Правила интерпретации ТН ВЭД) упаковка классифицируется совместно с находящимися в ней продуктами, то упаковка рассматривается как составная часть товара при определении происхождения данного товара.
Объектом применения критерия достаточной переработки является товар, определяемый в качестве самостоятельного объекта классификации в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД.
При определении происхождения комплекта товаров объектом применения критерия достаточной переработки рассматривается каждый отдельный элемент, входящий в состав комплекта.
Товар, состоящий из группы элементов или собранный из ряда частей и классифицируемый в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД как единый товар, в целом рассматривается как объект применения критерия достаточной переработки.
Если партия товаров состоит из идентичных продуктов, классифицируемых в одной и той же товарной позиции ТН ВЭД, то каждый продукт рассматривается отдельно для целей применения критерия достаточной переработки.
Товар, состоящий из группы элементов или собранный из ряда частей и классифицируемый в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД как единый товар, рассматривается как соответствующий критериям достаточной переработки, если все его составляющие соответствуют критериям достаточной переработки.
Если часть составляющих данного товара соответствуют, а часть не соответствуют критериям достаточной переработки, то данный товар будет считаться соответствующим критериям достаточной переработки в случае, если стоимость составляющих, не удовлетворяющих критериям достаточной переработки, не превышает 15 % цены "франко-завода" конечного продукта.

7-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру үшін тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау жүргізу
57. Тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім және осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттар негізінде шарттық негізде жүргізіледі.
58. Уәкілетті тұлға тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдауды осы Қағидалардың 60-тармағының талаптары сақталған жағдайда, осы Қағидалардың 59-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасымен өтінімді ұсынған және тіркеген сәттен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
59. Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес ұсынылған тауардың шығу тегін растайтын құжаттарды талдау;
2) сыртқы белгілері, таңбалануы (атауы, түрі, қаптамасы, сыныбы, дайындаушы кәсіпорын) бойынша тауарды бірдейлендіруді, шығарылуы алғаш рет жүзеге асырылатын СЭҚ ТН тауар кіші субпозицияларына өтінім берілген жағдайда, тауарды және оны өндіру орнын өндірістің орналасқан жеріне барып суретке түсіруді жүзеге асыруды;
3) осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын белгілеу мақсатында тауарды өндіру кезіндегі технологиялық процесті талдау;
4) мәлімделген тауардың СЭҚ ТН-ге және ҚР ҰЖ 04 "Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне (бұдан әрі – СЭҚ ТН бойынша өнімдер жіктеуіші) сәйкес келуін тексеру.
60. Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау жүргізу үшін өтініммен бірге мынадай құжаттар ұсынылады:
1) өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттар (заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәлік), заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтама, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ереже, дара кәсіпкерлер үшін-дара кәсіпкердің тіркеу құжаты) заңды тұлғада 1 (бір) рет жыл;
2) тауарды сатып алуды растайтын құжаттар (егер өтініш беруші мәлімделген тауарды өндіруші болып табылмаған жағдайда) - тауарды өндірушімен немесе тауарды сатып алуға арналған шарт, жүкқұжаттар, шот-фактуралар;
3) еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағында қызметтің жүзеге асырылуын растайтын құжаттар;
4) сыртқы сауда келісімшартының (шартының), шот-фактураның немесе шот-проформаның немесе тауардың қаржылық және (немесе)сандық өлшемдерін көрсететін өзге де құжаттың көшірмесі (Тауар Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетілген жағдайда ұсынылады);

Глава 7. Проведение анализа по определению страны происхождения товара для выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
57. Анализ по определению страны происхождения товара проводится на договорной основе на основании заявки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и представленных заявителем документов согласно перечню, указанному в пункте 60 настоящих Правил.
58. Анализ по определению страны происхождения товара осуществляется уполномоченным лицом в срок не более пяти рабочих дней с момента представления и регистрации заявки с полным пакетом документов, согласно перечню, указанному в пункте 60 настоящих Правил, при условии соблюдения требований пункта 59 настоящих Правил.
59. Анализ по определению страны происхождения товара включает:
1) анализ документов, подтверждающих происхождение товара, представленных согласно пункту 60 настоящих Правил;
2) идентификацию товара по внешним признакам, маркировке (наименование, тип, упаковка, класс, предприятие-изготовитель), осуществление фотосъемки товара и места его производства с выездом на место нахождения производства, в случае подачи заявки на товарные подсубпозиции ТН ВЭД, выпуск которых осуществляется впервые;
3) анализ технологического процесса при производстве товара с целью установления критерия достаточной переработки товара в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил;
4) проверку соответствия заявленного товара по ТН ВЭД и Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 04 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (далее – КП ВЭД).
60. Для проведения анализа по определению страны происхождения товара совместно с заявкой предъявляются следующие документы:
1) документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для юридических лиц – справка (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положение о филиале или представительстве юридического лица, для индивидуальных предпринимателей – регистрационный документ индивидуального предпринимателя) предоставляются 1 (один) раз в год;
2) документы, подтверждающие приобретение товара (в случае, если заявитель не является производителем заявленного товара) – договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры;
3) документы, подтверждающие осуществление деятельности на территории свободных экономических зон и свободных складов;
4) копия внешнеторгового контракта (договора), счет-фактуры или счет-проформы, или иного документа, отражающего финансовые и (или) количественные параметры товара (предоставляется в случае вывоза товара за пределы Республики Казахстан);

5) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме;
6) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын айқындауға арналған құжаттар:
шикізатты және (немесе) шот-фактураны жеткізуге арналған шарттар және (немесе) тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізаттың және (немесе) компоненттердің құнын растау үшін жүкқұжаттар;
технологиялық операцияларды сипаттайтын құжаттама;
мәлімделген тауарды өндіруге арналған жабдықтардың тізбесі;
өндірістік үй-жайға арналған құжаттар;
пайдаланылатын шикізаттың немесе шетелдік шыққан компоненттің құнын ескере отырып, "франко-зауыт" бағасы шарттарында дайын өнімнің құнын есептеу;
Осы тармақшаның екінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасында толықтай өндірілген тауарлар үшін, осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, ұсынылмайды.
7) қойманың мекенжайын көрсете отырып, қоймадағы тауардың болуы мен саны туралы қойма анықтамасы;
8) өтініш берушінің мүдделерін білдіруге арналған сенімхат (егер өтінішті басшы бермеген жағдайда).
61. Тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау нәтижелері бойынша уәкілетті тұлға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы не "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытындыны куәландырады және береді.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды мынадай жағдайларда ресімделеді:
1) осы Қағидалардың 69-тармағына сәйкес құжаттар ұсынылмаған;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген;
3) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты және (немесе) олардағы деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың анық белгілеу анықталса.
Тауардың шығу тегі туралы қорытындының қолданылу мерзімі он екі айды құрайды.
8-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру
62. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытынды негізінде ресімделеді, куәландырылады және беріледі.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат уәкілетті ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда беріледі. Өтініш берушінің өтініші бойынша "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат уәкілетті ұйымның мөрімен және уәкілетті тұлғаның қолымен куәландырылған қағаз түрінде беріледі.
Егер өтініш берушінің іс жүргізу орнынан уәкілетті ұйымның тиісті аумақтық бөлімшесіне дейінгі арақашықтық уәкілетті ұйымның басқа аумақтық бөлімшесіне дейінгі арақашықтықтан екі есе артық болған жағдайда, онда өтініш берушіге өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды уәкілетті ұйымның жақын аумақтық бөлімшесіне беруге жол беріледі.

5) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
6) документы для определения критерия достаточной переработки товара:
договоры на поставку сырья, и (или) счета-фактуры, и (или) накладные для подтверждения стоимости сырья и (или) компонентов, используемых в производстве товара;
документация с описанием технологических операций;
перечень оборудования для производства заявленного товара;
документы на производственное помещение;
расчет стоимости готовой продукции на условиях цены "франко-завод" с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения;
Документы, указанные в абзацах втором, четвертом, пятом и шестом настоящего подпункта, не предоставляются для товаров, полностью произведенных в Республике Казахстан, за исключением указанных в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил.
7) складская справка о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
8) доверенность на представление интересов заявителя (в случае если заявление подается не руководителем).
61. По результатам анализа по определению страны происхождения товара уполномоченное лицо удостоверяет и выдает заключение об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" либо об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Заключение об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется в случаях:
1) непредставления документов согласно пункту 69 настоящих Правил;
2) несоответствия требованиям настоящих Правил;
3) установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Срок действия заключения о происхождении товара составляет двенадцать месяцев.
Глава 8. Выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
62. Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется, удостоверяется и выдается на основании заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в электронной форме посредством информационной системы уполномоченной организации. По обращению заявителя сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в бумажном виде, заверенном печатью уполномоченной организации и подписью уполномоченного лица.
В случае, если расстояние от места нахождения производства заявителя до соответствующего территориального подразделения уполномоченной организации превышает расстояние до другого территориального подразделения уполномоченной организации в двукратном размере, то заявителю допускается подавать заявку и приложенные к ней документы в ближайшее территориальное подразделение уполномоченной организации.

63. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру мерзімі "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытынды берілген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен аспайды.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты тауарларға Уәкілетті ұйым ресімдейді, куәландырады және береді:
1) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне әкетілетін;
2) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін тауарлар.
Тауардың шығу тегі туралы "CT-KZ" нысанындағы сертификат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық және қағаз нысанда беріледі.
64. Уәкілетті ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы:
1) өтінім және осы Қағидалардың 90-тармағында көзделген және өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық нысандағы құжаттардың электрондық көшірмелері;
2) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы не "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды ресімделеді.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік бақылауды жүргізу үшін уәкілетті органға мәліметтерге қол жеткізуді ұсынады.
65. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат және олардың негізінде берілген құжаттар сертификат берілген күннен бастап уәкілетті ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
66. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі берілген күннен бастап он екі айды құрайды.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат онда көрсетілген тауар санына қолданылады.
9-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысын жою
67. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың күшін жою уәкілетті ұйымның шешімімен мынадай жағдайларда/негізде қабылданады:
1) дайындаушы кәсіпорын қызметінің тоқтатылуына байланысты өтініш берушінің өтініші;
2) осы өзгерістерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тауардың шығу тегі туралы сертификат бағандарында қамтылған мәліметтердің өзгеруі туралы өтініш берушінің өтініші;
3) Техникалық реттеу туралы Заңның 46-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес берілген техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның нұсқамалары;

63. Срок выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" составляет не более 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем выдачи заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется, удостоверяется и выдается уполномоченной организацией на товары:
1) произведенные или подвергнутые достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара и вывозимые с территории свободных экономических зон и свободных складов на остальную часть территории Республики Казахстан;
2) произведенные или подвергнутые достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара и вывозимые с территории свободных экономических зон и свободных складов за пределы территории Республики Казахстан.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в электронной и бумажной форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
64. Посредством информационной системы уполномоченной организации представляются:
1) заявка и электронные копии документов в электронной форме, предусмотренных пунктом 60 настоящих Правил, и удостоверенных электронной цифровой подписью заявителя;
2) оформляется заключение об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" либо об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Уполномоченная организация предоставляет доступ к сведениям уполномоченному органу, для проведения государственного контроля.
65. Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченной организации не менее трех лет со дня выдачи сертификата.
66. Срок действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" составляет двенадцать месяцев со дня выдачи.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" действует на количество товара, указанное в нем.
Глава 9. Отмена действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
67. Отмена действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" принимается решением уполномоченной организации в случаях/на основании:
1) обращения заявителя в связи с прекращением деятельности предприятия-изготовителя;
2) обращения заявителя об изменении сведений, содержащихся в графах сертификата о происхождении товара, с приложением документов, подтверждающих эти изменения;
3) предписания уполномоченного органа в области технического регулирования, выданного в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 46 Закона о техническом регулировании;

4) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу кезінде ұсынылатын өтініш беруші ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) анық выстігін анықтауға уәкілетті өзге де мемлекеттік органдардың нұсқамалары (қаулылары).
Өтініш берушінің осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген өтініштері уәкілетті ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы беріледі.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларының негізінде шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған өлшемшарты мен еліне әсер еткен жағдайларда оны берген күннен бастап жойылады:
1) өтінімде қамтылған және осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес өтініш берушінің құжаттарында ұсынылған мәліметтерде бұрмалау және (немесе) анықоверстік фактілері анықталған кезде;
2) тауардың шығарылған еліне әсер етпейтін жабдықты және (немесе) технологиялық процесті жетілдіру жағдайларын қоспағанда, өтінім беруші іс жүзінде пайдаланатын жабдық және (немесе) өндірістің технологиялық процесі "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты алған кезде ол мәлімдеген жабдыққа сәйкес келмеген жағдайда.
68. Уәкілетті ұйым "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар тізілімінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысының күшін жою туралы ақпаратты, оның күшін жою күні мен себебін және оның қай уақыттан бастап жойылды деп есептелетінін көрсетеді.
Осы Қағидалардың 67-тармағының 4) тармақшасына сәйкес "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттың қолданысын жою туралы қабылданған шешім туралы Уәкілетті ұйым осы шешім қабылданған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етеді.
69. Осы Қағидалардың 67-тармағының 2) тармақшасының негізінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысын жою туралы шешім қабылданған жағдайда, өтініш берушінің өтініші бойынша оның орнына тауардың шығу тегі туралы сертификат беріледі. Бұл ретте өтініш беруші осы өзгерістерді растайтын қажетті құжаттарды ұсынады. Оның орнына берілген "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру кезінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы жаңадан берілетін сертификаттың 5-бағанына ауыстырылатын сертификаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып, оның орнына беру туралы жазба жасалады. Басқа сертификаттың орнына берілген тауардың шығу тегі туралы сертификатқа жаңа реттік нөмір беріледі. Оның орнына берілген сертификаттың қолданылу мерзімі ауыстырылатын сертификаттың қолданылу мерзімінен аспайды.

4) предписания (постановления) иных государственных органов, уполномоченных выявлять недостоверность представленных заявителем документов (сведений), предоставляемых при получении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Обращения заявителя, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, подаются посредством информационной системы уполномоченной организации.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" при принятии решения на основании подпунктов 3) и 4) настоящего пункта отменяется с даты его выдачи в случаях, повлиявших на критерий и страну происхождения товара:
1) при обнаружении фактов фальсификации и (или) недостоверности в сведениях, содержащихся в заявке и представленных согласно пункту 60 настоящих Правил документах заявителя;
2) при несоответствии фактически используемого заявителем оборудования и (или) технологического процесса производства заявленному им при получении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", за исключением случаев усовершенствования оборудования и (или) технологического процесса, не влияющих на страну происхождения товара.
68. Уполномоченная организация в Реестре выданных сертификатов о происхождении товара формы "CT-KZ" указывает информацию об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", дату и причину его отмены и с какого времени он считается отмененным.
О принятом решении об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" в соответствии с подпунктом 4) пункта 67 настоящих Правил уполномоченная организация в письменном виде уведомляет уполномоченный орган в области технического регулирования в течение трех рабочих дней, следующих за днем принятия настоящего решения.
69. В случае принятия решения об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" на основании подпункта 2) пункта 67 настоящих Правил, по обращению заявителя выдается сертификат о происхождении товара взамен. При этом заявитель представляет необходимые документы, подтверждающие эти изменения. При выдаче сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", выданного взамен, в графу 5 вновь выдаваемого сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" делается запись о выдаче взамен с указанием номера и даты заменяемого сертификата. Сертификату о происхождении товара, выдаваемому взамен другого сертификата, присваивается новый порядковый номер. Срок действия сертификата, выданного взамен, не превышает срок действия заменяемого сертификата.

70. Осы Қағидалардың 67-тармағының 3) және 4) тармақшаларының негізінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысының күшін жою туралы шешім қабылданған жағдайда Уәкілетті ұйым өтініш берушіні оны қабылдау себептерін көрсете отырып, осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабардар етеді.
71. Тауардың шығу тегі туралы Сертификат қорғау дәрежесі бар бланкілерде ресімделеді: бірінші данасы – түпнұсқасы, екінші және үшінші данасы – көшірмелері. Сертификаттың түпнұсқасы мен бір көшірмесі өтініш берушіге беріледі, ал екінші көшірмесі тауардың шығу тегі туралы сертификат берген уәкілетті ұйымда сақталады.
Ресімделген сертификаттар өтініш берушіге не оның өкіліне сенімхат бойынша беріледі.".
Тауардың шығу тегі туралы ресімделген сертификаттарды басқа тұлғаларға беруге жол берілмейді.".
осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 4, 5 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 378-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
6-қосымша
Тауардың шығарылған елін айқындау және тауардың шығу тегі туралы "CT-KZ" нысанындағы сертификат беру бойынша талдау жүргізуге өтінім
Өтінім № _______
бастап "___" __________________ 20 __ жыл
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат алу мақсаты (екеуінің бірін таңдау):
1) тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне әкету үшін;
2) тауарды еркін экономикалық аймақтар аумағынан және еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін.
Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау жүргізуді және "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беруді сұраймыз _______________ келесі деректемелер негізінде:

70. В случае принятия решения об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" на основании подпунктов 3) и 4) пункта 67 настоящих Правил уполномоченная организация в письменном виде уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней, следующих за датой принятия такого решения с указанием причин его принятия.
71. Сертификат о происхождении товара оформляется на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии. Подлинник и одна копия сертификата выдаются заявителю, а вторая копия хранится в уполномоченной организации, выдавшей сертификат о происхождении товара.
Оформленные сертификаты выдаются заявителю либо его представителю по доверенности. Выдача оформленных сертификатов о происхождении товара другим лицам не допускается.";
дополнить приложениями 4, 5 и 6 согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республика Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республика Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года
№ 378-НҚ
Приложение 4
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата
о происхождении товара
и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Заявка на проведение анализа по определению страны происхождения товара и выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Заявка № _______
от "___" _____________________ 20 __ года
Цель получения сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
(выбрать одну из двух):
1) для вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных
складов на остальную часть территории Республики Казахстан;
2) для вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных
складов за пределы территории Республики Казахстан.
Просим провести анализ по определению страны происхождения товара и выдать
сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" на _______________ языке
на основании следующих реквизитов:

1. Тауарды өндіруші, оның мекенжайы (заңды мекенжайы және орналасқан жерінің мекенжайы
өндіріс),
телефон, электрондық мекенжай
________________________________________________________________
2. Тауарды алушы, заңды мекенжайы
________________________________________________________________
3. Тауар туралы мәліметтер:
Тауардың нақты атауы
Тауар саны
Өлшем бірлігі
Жалпы / таза салмағы, килограмм
Тауар орындарының саны
Қаптама түрі
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы коды
Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісінің коды
Тауардың шығу критерийі
4. Жеке тұлғалар үшін-жеке сәйкестендіру нөмірі/
заңды тұлғалар үшін-бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________
5. Есеп айырысу шоты, банк бөлімшесі
_________________________________________
6. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефоны
________________________________________________________________
Осы өтінімде қамтылған және ұсынылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
Қазақстан Республикасы Кодексінің 417-бабына сәйкес жауаптылықта боламыз
Қазақстан Әкімшілік құқық бұзушылық туралы.
Басшының қолы
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 378-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
(ұйымның атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
№ "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты
ресімдеу/ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды _____
1. Тауар өндіруші
_________________________________________
2. Қорытынды жасалған күн
__________________________________
3. Талдау жүргізу үшін негіз
____________________________
4. Тауардың атауы (тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді
сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтер).
________________________________________________________________
5. Саны
____________________________________________________
(орындар, брутто және нетто салмағы, дана, жиынтықтар, метр, көлем)
6. Сыртқы сауда келісімшарты (шарты), (тауар Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерге әкетілген жағдайда көрсетіледі)
______________________________________________________
7. Тауарды алушы
_______________________________________
8. Қаптама түрі, таңбалау
_______________________________________
9. Ұсынылған құжаттама
____________________________________

1. Производитель товара, его адрес (юридический адрес и адрес места нахождения
производства), телефон, электронный адрес
________________________________________________________________
2. Получатель товара, юридический адрес
________________________________________________________________
3. Сведения о товаре:
Точное наименование товара
Количество товара
Единица измерения
Масса брутто/нетто, килограмм
Количество мест товара
Вид упаковки
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Код Классификатора продукции по видам экономической деятельности
Критерий происхождения товара
4. Для физических лиц - индивидуальный идентификационный номер/
для юридических лиц - бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________
5. Расчетный счет, отделение банка
________________________________________________________________
6. Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, телефон
________________________________________________________________
За достоверность сведений, содержащихся в настоящей заявке и представленных
документах, несем ответственность в соответствии со статьей 417 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Подпись руководителя
Приложение 2 к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года
№ 378-НҚ
Приложение 5
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
(наименование и бизнес-идентификационный номер организации)
Заключение об оформлении/отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" № _____
1. Производитель товара _________________________________________
2. Дата составления заключения ___________________________________
3. Основание для проведения анализа ______________________________
4. Наименование товара (коммерческое наименование товара и сведения,
позволяющие произвести однозначную идентификацию товара).
_______________________________________________________________
5. Количество ___________________________________________________
(мест, вес брутто и нетто, штук, комплектов, метр, объем)
6. Внешнеторговый контракт (договор), (указывается в случае вывоза товара
за пределы Республики Казахстан)
________________________________________________________________
7. Получатель товара _____________________________________________
8. Вид упаковки, маркировка ______________________________________
9. Предъявленная документация ____________________________________

10. Талдау арқылы анықталды:
Өндірісті (мәлімделген тауар өндірісінің орналасқан жері туралы, негізгі және өндірістік қорлардың (ғимараттың, меншіктегі жабдықтың, жалға алынатын жабдықтың) құрамы мен тиесілігі туралы, тауарды өндіру кезінде пайдаланылатын жабдық туралы, Өндірістің технологиялық процесін орындау туралы, мәлімделген тауардың шығу тегін, пайдаланылатын шикізаттың СЭҚ ТН позициясын белгілей отырып, жеткілікті қайта өңдеу критерийін орындау туралы мәліметтер толтырылады, материалдар мен соңғы өнімдер):
11. Қорытынды: жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, тауарды келесідей анықтауға болады
___________________ осы қорытындының 5-тармағында көрсетілген санда
Шығу критерийлері _____________________________________________________________________
Тауардың сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы коды _____________________________________________________________________
Тауардың экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісінің коды ________________________________________________________________
Уәкілетті тұлғаның қолы ______________
Өтініш берушінің (өтініш беруші өкілінің) қолы __________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (уәкілетті тұлға)
Талдаудың басталу күні ___ талдаудың аяқталу күні __ 20 __ жыл.
Бұл қорытынды уәкілетті тұлғаның, өтініш берушінің (өтініш беруші өкілінің) электрондық цифрлық қолтаңбасынсыз жарамсыз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 378-НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
6-қосымша
Электрондық нысанындағы "СТ-KZ" нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің нысаны
1. Тауарды өндіруші (атауы және пошталық мекен-жайы) Производитель товара (наименование и почтовый адрес)
4. № ____________________________ ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТ СЕРТИФИКАТ О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА "CT-KZ" НЫСАНЫ ФОРМА "CT-KZ"
2. Тауарды алушы (атауы және пошталық мекен-жайы) Получатель товара (наименование и почтовый адрес)
____________________________________
берілді (елдің атауы) Выдан в
_____________________________
(наименование страны)
3. Тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу мақсаты Цель получения сертификата о происхождении товара
5. Қызметтік ескертулер үшін
Для служебных отметок
6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы Описание товара

10. Анализом установлено:
Заполняются сведения по осмотру производства (о месте нахождения производства
заявленного товара, о составе и принадлежности основных и производственных
фондов (здания, оборудования в собственности, арендуемые), об используемом
при производстве товара оборудовании, выполнении технологического процесса
производства, о выполнении критерия достаточной переработки с установлением
происхождения заявленного товара, позиции ТН ВЭД используемых сырья,
материалов и конечной продукции):
11. Заключение: на основании вышеизложенного товар может быть определен как
___________________ в количестве, указанном в пункте 5 настоящего заключения
Критерии происхождения _________________________________________
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности товара
________________________________________________________________
Код Классификатора продукции по видам экономической деятельности товара
_______________________________________________________________
Подпись уполномоченного лица ___________________________________
Подпись заявителя (представителя заявителя) ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
Индивидуальный идентификационный номер (уполномоченного лица)
Дата начала анализа ___ Дата окончания анализа __20 __ года.
Данное заключение без электронной цифровой подписи уполномоченного лица,
заявителя (представителя заявителя), недействительно.
Приложение 3 к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года
№ 378-НҚ
Приложение 6
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Форма бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" в электронной форме
1. Тауарды өндіруші (атауы және пошталық мекен-жайы)
Производитель товара (наименование и почтовый адрес)
4. № ____________________________
ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТ
СЕРТИФИКАТ О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА "CT-KZ"
НЫСАНЫ ФОРМА "CT-KZ"
2. Тауарды алушы (атауы және пошталық мекен-жайы)
Получатель товара (наименование и почтовый адрес)
____________________________________
берілді (елдің атауы)
Выдан в _____________________________
(наименование страны)
3. Тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу мақсаты
Цель получения сертификата о происхождении товара
5. Қызметтік ескертулер үшін
Для служебных отметок
6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі
Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы
Описание товара

11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекен-жайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) /
Фамилия, имя, отчество (при наличии) Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді. Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
__________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Ескертпе. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық және қағаз нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме осы нысанның қосымшасында қарастырылған.
"CT-KZ" нысанындағы
тауардың шығу тегі туралы
сертификат нысанының
қосымшасы
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық және қағаз нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады, бағандарда ол берілген тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 1-баған – "тауарды өндіруші (атауы және пошталық мекенжайы)" - тауарды өндірушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауарды өндіруші болып табылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің атауы:
заңды тұлға үшін-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға (куәлікке) немесе заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтамаға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеге сәйкес;
дара кәсіпкер үшін-дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаға сәйкес.
Бағанды толтыру кезінде өндірушінің заңды мекенжайы және тауар өндірісінің нақты мекенжайы көрсетіледі;

11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады
Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекен-жайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді.
Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Примечание. Пояснение по заполнению электронной и бумажной формы бланка сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" предусмотрено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме бланка сертификата
о происхождении товара формы
"CT-KZ"
Пояснение по заполнению электронной и бумажной формы бланка сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" заполняется на государственном или русском языках с указанием в графах следующих сведений о товаре, на который он выдан:
1) графа 1 – "Производитель товара (наименование и почтовый адрес)" - наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, являющегося производителем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус производителя товара:
для юридического лица - согласно справке (свидетельству) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или справке об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положения о филиале или представительстве юридического лица;
для индивидуального предпринимателя - согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
При заполнении графы указывается юридический адрес производителя и фактический адрес производства товара;

2) "тауарды алушы (атауы және пошталық мекенжайы)" 2-бағаны-тауарды алушының заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауарды алушы болып табылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің атауы:
заңды тұлға үшін-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға (куәлікке) немесе заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтамаға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеге сәйкес;
дара кәсіпкер үшін-дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаға сәйкес.
Бағанды толтыру кезінде тауарды алушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
"Тауарды алушы" бағанын өндіруші немесе сенімхат бойынша тауарды өндірушінің мүдделерін білдіретін ол уәкілеттік берген тұлға немесе осы тауарды өндірушінің өзі сатқан тұлға толтырады, "Қызметтік белгілер үшін" деген 5-бағанда тауарды өндіруші мен тауарды алушы арасында тауарды сатып алуға жоғарыда аталған шарт көрсетіледі.
Тауар Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтары мен еркін қоймаларының аумағынан Қазақстан Республикасының қалған аумағына әкетілген жағдайда, "тауарды алушы" 2-бағаны уәкілетті тұлға (делдал)болған жағдайда ғана осыған ұқсас толтырылады;
3) 3-баған – "тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу мақсаты" мынадай жазба енгізіледі: "тауардың шығарылған елін растау және тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкету үшін "немесе" тауардың шығарылған елін растау және тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан еркін қоймалардың қалған бөлігіне әкету үшін Қазақстан Республикасының аумақтары";
4) 4-баған-тауардың шығу тегі туралы сертификаттың тіркеу нөмірі; сертификат берген ел ("Қазақстан Республикасында берілген");
5) 5 – баған – "Қызметтік белгілер үшін". Келесі жазбалар енгізіледі:
"Кейін берілді", "Телнұсқа", "сертификаттың орнына берілді...". Тауарды алушы болған жағдайда тауарды алушы мен тауарды өндіруші арасында тауарды сатып алуға арналған шарт көрсетіледі. Сертификат қайта ресімделген жағдайда оның негізінде қайта ресімделген сертификаттардың барлық нөмірлері көрсетіледі;
6) 6-баған – "нөмір" тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7 – баған – "орындар саны және қаптама түрі" орындардың саны және тауардың (партияның) буып-түю түрі көрсетіледі;
8) 8-баған – "Тауардың сипаттамасы" - Тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетіледі.
Бағанды толтыру кезінде СЭҚ ТН және СЭҚ ТН бойынша тауардың коды, сондай-ақ СЭҚ ТН сәйкес тауардың сандық сипаттамалары көрсетіледі;

2) графа 2 "Получатель товара (наименование и почтовый адрес)" - наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, являющегося получателем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус получателя товара:
для юридического лица - согласно справке (свидетельству) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или справке об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положения о филиале или представительстве юридического лица;
для индивидуального предпринимателя - согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
При заполнении графы указывается юридический адрес получателя товара.
Графа "Получатель товара" заполняется производителем, или уполномоченным им лицом, представляющим интересы производителя товара по доверенности, или лицом, которому был продан данный товар самим производителем, в графе 5 "Для служебных отметок" указывается вышеназванный договор на приобретение товара между производителем товара и получателем товара.
В случае вывоза товара с территории специальных экономических зон и свободных складов Республики Казахстан на остальную территорию Республики Казахстан, графа 2 "Получатель товара" заполняется аналогично только в случае наличия уполномоченного лица (посредника);
3) графа 3 – "Цель получения сертификата о происхождении товара" вносится следующая запись "Для подтверждения страны происхождения товара и вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных складов за пределы территории Республики Казахстан" или "Для подтверждения страны происхождения товара и вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных складов на остальную часть территории Республики Казахстан";
4) графа 4 - регистрационный номер сертификата о происхождении товара, страна, выдавшая сертификат ("Выдан в Республике Казахстан");
5) графа 5 – "Для служебных отметок". Вносятся следующие записи:
"Выдан впоследствии", "Дубликат", "Выдан взамен сертификата". В случае наличия получателя товара указывается договор на приобретение товара между получателем товара и производителем товара. В случае переоформления сертификата указываются все номера сертификатов, на основании которых он был переоформлен;
6) графа 6 – "Номер" указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 – "Количество мест и вид упаковки" указываются количество мест и вид упаковки товара (партии);
8) графа 8 – "Описание товара" - указываются коммерческое наименование товара и сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара.
При заполнении графы указывается код товара по ТН ВЭД и КП ВЭД, а также количественные характеристики товара согласно ТН ВЭД;

9) 9 – баған – "шығу критерийі" тауарларды шығарудың мынадай критерийлері көрсетіледі:
Р-толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген тауар;
Д - жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған тауар.
Егер сертификатта СЭҚ ТН әртүрлі тауар позицияларында жіктелетін және шығу тегінің әртүрлі критерийлері бар тауарлар мәлімделсе, онда 9-бағанда барлық мәлімделген тауарлар үшін сараланған шығу критерийлері көрсетіледі;
10) 10 – баған – "брутто/нетто салмағы (килограмм)".
Брутто/нетто массасы (кг) көрсетіледі (қажет болған жағдайда);
11) 11 - баған – "куәлік" уәкілетті ұйымның атауын, оның мекенжайын, сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыру күнін, сондай-ақ сертификатты куәландыруға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасын, тегін және инициалдарын қамтиды;
Қағаз жеткізгіште берілген кезде уәкілетті ұйымның атауы, оның мекенжайы, мөрі, сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыру күні, сондай-ақ сертификатты куәландыруға уәкілетті тұлғаның қолы, тегі және аты-жөні болады;
12) 12 – баған – "өтініш берушінің декларациясы" тауар шығарылған елдің атауы, тауар шығарылған ел туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының тегі мен аты-жөні, өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы көрсетіледі;
Қағаз жеткізгіште беру кезінде тауар шығарылған елдің атауы, тауар шығарылған ел туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының қолы, тегі және аты-жөні, өтініш берушінің мөрі (бар болса) көрсетіледі.

9) графа 9 – "Критерий происхождения" указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной переработке.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях ТН ВЭД и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;
10) графа 10 – "Вес (килограмм) брутто/нетто".
Указываются масса брутто/нетто (кг) (при необходимости);
11) графа 11 - "Удостоверение" содержит наименование уполномоченной организации, ее адрес, дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также электронную цифровую подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
При выдаче на бумажном носителе содержит наименование уполномоченной организации, ее адрес, печать, дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
12) графа 12 – "Декларация заявителя" указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, электронную цифровую подпись заявителя;
При выдаче на бумажном носителе указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, подпись, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, печать заявителя (при наличии).