"Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 815 және Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 137 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37766 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19068 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру/профилактикалық бақылау жүргізу үшін аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру/профилактикалық бақылау жүргізу үшін кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парағы;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланған күннен кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

О внесении изменений в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аудиторской деятельности"
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 815 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37766
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аудиторской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19068) следующие изменения:
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении аудиторских организаций для проведения проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении профессиональных аудиторских организаций для проведения проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;";
в Критериях оценки степени риска в области аудиторской деятельности, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложения 2, 3, 4, 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4, 5 и 6 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;

3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субьектілері мен обьектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды қамтамасыз етсін;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 137 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 815 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Аудиторлық қызмет
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылу дәрежесі
Бұзушылықтың ауырлық дәрежесі деңгейінде белгіленетін талаптар сақталмаған кезде
Бұзушылық дәрежесі
1. Аудиторлық ұйымдар бойынша
1
Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес есептілікті уәкiлеттi органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (жыл сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін)
Өрескел
2
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (тоқсан сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін)
Елеулі
3
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша ақпаратты уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде)
Өрескел
4
Аудиторлық ұйымның қызмет түрлерін жүзеге асыруы:
аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер;
бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау;
ішкі аудит;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi заңнаманы қолдану және салық есебiн жүргiзу мәселелерi бойынша консультация беру;
салықтар бойынша аудит жүргізу және салықтар бойынша аудиторлық қорытынды жасау; квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу;
алғашқы статистикалық деректерді қалыптастыру;
қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, экономикалық, қаржылық және басқарушылық консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау мәселелерi бойынша консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, салық салу, аудит және қаржы-шаруашылық қызметтi талдау мен қаржылық жоспарлау бойынша оқыту;
бухгалтерлiк есептi жүргiзудi және қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыру жөнiнде ұсынымдар беру, бухгалтерлiк есептi жүргiзу мен қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыруға үйрету;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, аудит, қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, аудит стандарттары бойынша ілеспе қызметтер көрсету жөнінде әдістемелік құралдар мен ұсынымдар әзірлеу, сондай-ақ оларды тарату;
аудиторлық қызметке байланысты заң қызметтерiн көрсету
Өрескел
5
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алған немесе ерікті түрде шыққан немесе шығарылған күннен бастап бір ай ішінде, сондай-ақ кәсіби ұйым аккредиттеуден айырылған кезде аудиторлық ұйымның кәсіби аудиторлық ұйымға кіргенін растайтын құжаттардың болуы
Өрескел
6
Аудитті жүзеге асыру кезінде мүліктік зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы
Өрескел
7
Аудит жүргізуге арналған шарттың болуы
Елеулі
8
Аудит жүргiзу және (немесе) аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы: шарттың нысанасы, мерзiмi, ақы төлеу мөлшерi мен талаптары, тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi, алынған ақпараттың құпиялылығы, сондай-ақ кәсіби ұйымға мүшелігі
Елеулі
9
Аудиттелетін субъектіге бухгалтерлік есеп жүргізуде, қаржылық есептілікте және қаржылық есептілікке байланысты басқа да ақпаратта анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты беру (оның ішінде мемлекеттік мекемелерде)
Елеулі
10
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты жасалған ұйымдарға аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу құқығына шектеулерді сақтауы
Өрескел
11
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау және (немесе) ішкі аудит бойынша (бухгалтерлік есеп және (немесе) қаржылық есептілік бөлігінде) көрсетілген қызметтер ұсынылған ұйымдардың квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аудит, салықтар бойынша аудит, арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізуге тыйым салуды сақтауы
Өрескел
12
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау шараларын сақтау бөлігінде әзірленген ішкі бақылау қағидаларының және оны жүзеге асыру бағдарламаларының болуы; қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну немесе ұсынбау; клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдау; ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру; клиентке Іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүргізуден бас тарту және (немесе) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүргізуден бас тарту жөніндегі міндеттерді орындау және (немесе) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды Іскерлік қатынастар және ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жүргізу; ішкі бақылау қағидаларында бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау мен оқыту бағдарламасын орындау; қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақпарат беру туралы өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға хабарламау жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
13
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудиторлық есептің дұрыстығын қамтамасыз етуі
Өрескел
14
Аудит стандарттарын, Әдеп кодексін сақтау
Елеулі
15
Ең төменгі талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымның міндетті аудит жүргізуі:

3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок";
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра – Министр
национальной экономики Республики Казахстан
__________С. Жумангарин
Министр финансов Республики Казахстан __________М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 137 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 815
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
в области аудиторской деятельности,
утвержденным совместным
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Степени нарушений требований нормативных правовых актов для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
Требования при несоблюдении, которых устанавливается степень тяжести нарушения
Степень нарушения
1. По аудиторским организациям
1
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности (ежегодный отчет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций (ежеквартальный отчет до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Значительное
3
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган информации по страхованию гражданско-правовой ответственности (в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности)
Грубое
4
Оказание услуг по профилю своей деятельности:
сопутствующие и другие услуги по стандартам аудита;
восстановление и ведение бухгалтерского учета, составление финансовой отчетности;
внутренний аудит;
консультирование по вопросам применения законодательства по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и ведения налогового учета;
проведение аудита по налогам и составление аудиторского заключения по налогам;
проведение аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора;
проведение аудита сведений о расходах недропользователя; проведение аудита иной информации и составление аудиторского заключения по аудиту иной информации;
формирование первичных статистических данных;
анализ финансово-хозяйственной деятельности и финансовое планирование, экономическое, финансовое и управленческое консультирование;
консультирование по вопросам ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
обучение по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, налогообложению, аудиту и анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования;
рекомендации по автоматизации ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, обучение автоматизированному ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
разработку методических пособий и рекомендаций по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, аудиту, анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования, оказанию сопутствующих услуг по стандартам аудита, а также их распространение;
юридические услуги, связанные с аудиторской деятельностью
Грубое
5
Наличие документов, подтверждающих вступление аудиторской организации в профессиональную аудиторскую организацию в течение одного месяца со дня получения лицензии на осуществление аудиторской деятельности, или добровольного выхода или исключения, а также при лишении аккредитации профессиональной организации
Грубое
6
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения имущественного вреда при осуществлении аудита
Грубое
7
Наличие договора на проведение аудита
Значительное
8
В договоре на проведение аудита и (или) предоставление сопутствующих и других услуг по стандартам аудита предусматриваются: предмет договора, сроки, размер и условия оплаты, права, обязанности и ответственность сторон, конфиденциальность полученной информации, а также членство в профессиональной организации
Значительное
9
Предоставление аудируемому субъекту информации о выявленных нарушениях в ведении бухгалтерского учета, финансовой отчетности и прочей информации, связанной с финансовой отчетностью (в том числе в государственных учреждениях)
Значительное
10
Соблюдение аудиторской организацией ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организациям, с которыми за последние три года был заключен договор страхования гражданско-правовой ответственности
Грубое
11
Соблюдение аудиторской организацией запрета на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организаций, которым за последние три года были предоставлены услуги по восстановлению и ведению бухгалтерского учета, составлению финансовой отчетности и (или) по внутреннему аудиту (в части бухгалтерского учета и (или) финансовой отчетности)
Грубое
12
Наличие разработанных правил внутреннего контроля и программ его осуществления в части соблюдения мер фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов; своевременное предоставление или непредоставление информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу; принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников; принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом; исполнение обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом; исполнение программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, утвержденной правилами внутреннего контроля; соблюдение требований по не извещению своих клиентов и иных лиц о предоставлении в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации
Грубое
13
Обеспечение достоверности аудиторского отчета аудиторами и аудиторскими организациями
Грубое
14
Соблюдение стандартов аудита, Кодекса этики
Значительное
15
Проведение обязательного аудита аудиторской организацией, соответствующей минимальным требованиям:

1) ұйымдар бойынша:
кәсіби кеңес қорытындысының және (немесе) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы 1 (бір) жыл ішінде әкiмшiлiк жазалардың болмауы;
аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
бір ұйыммен, оның ішінде қаржы ұйыммен 7 (жеті) жыл бойы аудитті үздіксіз жүзеге асырылған жағдайда ротациялауға жатады.
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің, жер қойнауын пайдаланушылардың аудиті бойынша;
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) Қаржы ұйымдары және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамы бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, немесе соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;

1) по организациям:
наличие заключения профессионального совета и (или) заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие, в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет.
2) по национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, недропользователям;
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера.
3) по финансовым организациям, акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;

құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы болмауы;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы
Өрескел
16
Салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны аудиттелетін субъектінің орналасқан жеріндегі мемлекеттік кіріс органына ұсынуы
Елеулі
17

не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг.
Грубое
16
Представление в орган государственных доходов по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
Значительное
17

2 (екі) ай ішінде "4"-тен төмен баға алған жағдайда, сапаны бақылау комитетінің және (немесе) кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалатын мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюуы
Елеусіз
2. Кәсіби аудиторлық ұйымдар бойынша
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну
Өрескел
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну;
Өрескел
4
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Аудиторлық қызмет жөніндегі кәсіби кеңестің, кәсіби аудиторлық ұйымның сапаны сыртқы бақылау объектілері болып табылмайтын аудиторлық ұйымдардың сапасына жүргізілген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
5
Кәсіби ұйым кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілері болып табылмайтын аудиторлық ұйымдарға қатысты сапаны сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу
Елеулі
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы
Елеулі
7
Уәкілетті органның ескерту хаты шығарылған себептерді 3 (үш) ай ішінде жою
Өрескел
8
Мүшелер қабылдаған (шығып кеткен, шығарылған), сондай-ақ басқару жұмыс органының дербес құрамы өзгерген жағдайда, осы өзгерiстер туралы уәкiлеттi органға хабарлау
Елеулі
9
Өз қызметін аудитор ретінде жүзеге асыратын аудиторлардың ғана сапаға сыртқы бақылау жүргізуі
Елеулі
10
Сапаны жоспардан тыс сыртқы бақылау негіздерін сақтауы:
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтініш кәсіби кеңес немесе кәсіби ұйыммен алған жағдайда;
аудиторлар және (немесе) аудиторлық ұйымдар жұмысының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілерінің бастамасы бойынша;
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың қызметіне байланысты келіп түскен өтініштерге сәйкес уәкілетті органның бастамасы бойынша
Елеулі
11

Устранение выявленных недостатков в срок, определяемый решением комитета по контролю качества и (или) профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки меньше чем "4" в течение 2 (двух) месяцев
Незначительное
2. По профессиональным аудиторским организациям
1
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
4
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества аудиторских организаций, не являющихся объектами внешнего контроля качества профессионального совета по аудиторской деятельности, профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
5
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении аудиторских организаций, которые не являются объектами внешнего контроля качества профессионального совета один раз в 3 (три) года
Значительное
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организаций, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
Значительное
7
Устранение в течение 3 (трех) месяцев причин, по которым вынесено предупредительное письмо уполномоченного органа
Грубое
8
Сообщение об изменениях уполномоченному органу в случае принятия (выбытия, исключения) членов, а также изменения персонального состава рабочего органа управления
Значительное
9
Проведение внешнего контроля качества только аудиторами, осуществляющими свою деятельность в качестве аудитора
Значительное
10
Соблюдение оснований внепланового внешнего контроля качества:
в случае получения профессиональным советом или профессиональной организацией обращения на действия (бездействие) аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций;
в случае несогласия с результатами работы аудиторов и (или) аудиторских организаций;
по инициативе объектов внешнего контроля качества профессионального совета;
по инициативе уполномоченного органа согласно поступившим обращениям, связанным с деятельностью аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций
Значительное
11

1) ұйымдар бойынша:
кәсіби кеңес қорытындысының және (немесе) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы 1 (бір) жыл ішінде әкiмшiлiк жазалардың болмауы;
аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
бір ұйыммен, оның ішінде қаржы ұйыммен 7 (жеті) жыл бойы аудитті үздіксіз жүзеге асырылған жағдайда ротациялауға жатады.
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің, жер қойнауын пайдаланушылардың аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) Қаржы ұйымдары және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамы бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, немесе соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;
құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы болмауы;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы
16
Салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны аудиттелетін субъектінің орналасқан жеріндегі мемлекеттік кіріс органына ұсынуы
17
2 (екі) ай ішінде "4"-тен төмен баға алған жағдайда, сапаны бақылау комитетінің және (немесе) кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалатын мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюуы
Лауазымды адам (адамдар)___________________________________________
__________________________________________________________________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
____________________________________________________________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 137 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 815 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы
акт __________________________________________________________________
№ ______________________ күні ________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),бизнес-сәйкестендіру
нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну;
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну.
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну;
Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну.
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну.
4
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну;
Аудиторлық қызмет жөніндегі кәсіби кеңестің, кәсіби аудиторлық ұйымның сапаны сыртқы бақылау объектілері болып табылмайтын аудиторлық ұйымдардың сапасына жүргізілген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну.
5
Кәсіби ұйым кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілері болып табылмайтын аудиторлық ұйымдарға қатысты сапаны сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу.
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы.
7
Уәкілетті органның ескерту хаты шығарылған себептерді 3 (үш) ай ішінде жою.
8
Мүшелер қабылдаған (шығып кеткен, шығарылған), сондай-ақ басқару жұмыс органының дербес құрамы өзгерген жағдайда, осы өзгерiстер туралы уәкiлеттi органға хабарлау.
9
Өз қызметін аудитор ретінде жүзеге асыратын аудиторлардың ғана сапаға сыртқы бақылау жүргізуі.
10
Сапаны жоспардан тыс сыртқы бақылау негіздерін сақтауы:
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтініш кәсіби кеңес немесе кәсіби ұйыммен алған жағдайда;
аудиторлар және (немесе) аудиторлық ұйымдар жұмысының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілерінің бастамасы бойынша;
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың қызметіне байланысты келіп түскен өтініштерге сәйкес уәкілетті органның бастамасы бойынша.
11

1) по организациям:
наличие заключения профессионального совета и (или) заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие, в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет;
2) по национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, недропользователям;
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера;
3) по финансовым организациям, акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;
не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг
16
Представление в орган государственных доходов по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
17
Устранение выявленных недостатков в срок, определяемый решением комитета по контролю качества и (или) профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки меньше чем "4" в течение 2 (двух) месяцев
Должностное (ые) лицо (а)_____________________________________________
_________________________________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
________________________________________________________________________
должность подпись
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 137 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 815
Приложение 3
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики
Казахстан в отношении профессиональных аудиторских организаций
____________________________________________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля _________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку /профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля __________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
№ дата Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения______________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
4
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества аудиторских организаций, не являющихся объектами внешнего контроля качества профессионального совета по аудиторской деятельности, профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
5
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении аудиторских организаций, которые не являются объектами внешнего контроля качества профессионального совета один раз в 3 (три) года
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организаций, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
7
Устранение в течение 3 (трех) месяцев причин, по которым вынесено предупредительное письмо уполномоченного органа
8
Сообщение об изменениях уполномоченному органу в случае принятия (выбытия, исключения) членов, а также изменения персонального состава рабочего органа управления
9
Проведение внешнего контроля качества только аудиторами, осуществляющими свою деятельность в качестве аудитора
10
Соблюдение оснований внепланового внешнего контроля качества:
в случае получения профессиональным советом или профессиональной организацией обращения на действия (бездействие) аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций;
в случае несогласия с результатами работы аудиторов и (или) аудиторских организаций;
по инициативе объектов внешнего контроля качества профессионального совета;
по инициативе уполномоченного органа согласно поступившим обращениям, связанным с деятельностью аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций
11

Аудиторлық ұйымдар - кәсіби ұйым мүшелерінің орташа санының 10 (он) пайызында, бірақ кемінде 5 (бесеуінде) күнтізбелік 12 (он екі) ай ішінде аудиторлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылу фактілерінің болмауы.
12
Бекітілген ішкі жоспар бойынша әрбір аудиторлық ұйым бойынша сапаға жоспарлы сыртқы бақылау жүргізу мерзімдерінің сақталуы.
13
Аудиторлармен сыртқы сапаны бақылау жүргізу мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
14
Сыртқы сапаны бақылау қорытындылары бойынша бағаны айқындау мерзімі 2 (екі) айдан аспайды.
15
Сапаға сыртқы бақылау жүргізу тәртібін сақтау:
сапаны сыртқы бақылау рәсімін ұйымдастыру жөніндегі мәселелері;
сапаға сыртқы бақылау рәсіміне қатысқан бақылаушының не басқа адамдарды шеттетудің (өздігінен бас тартудың) негіздері;
сапаға сыртқы бақылау жүргізудің бағдарламасы мен кезеңдері;
құрылтайшы және құқық белгілеуші құжаттар, лицензиялар, аудиторлардың біліктілік куәліктері, аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша құжаттар, кадрлық құрам жөніндегі құжаттар, аудит сапасына сыртқы бақылау жөніндегі ішкі құжаттар, орындалған аудиторлық тапсырмалар бойынша жұмыс құжаттары қамтылатын аудиторлық ұйымның сапасына сыртқы бақылауды жүргізуге жататын құжаттарының тізбесі;
сапаға сыртқы бақылауға жататын аудит бойынша жобаларды іріктеу, сондай-ақ мүдделер қақтығысын болдырмайтын бақылаушыларды іріктеу өлшемшарттары (тәуелсіздікті қамтамасыз ету);
аудиторлық қызмет көрсету шартын орындауға аудиторлық ұйым жолдаған ресурстардың жеткіліктілігі;
аудиторлық ұйымның сапасына ішкі бақылау жүйесі;
ішкі бақылау қағидаларының және оларды жүзеге асырудың мынадай бағдарламаларының болуы:
қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламалары;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдерін және көрсетілетін қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға тәуекелін басқару бағдарламалары;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасын;
клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларына мониторинг жүргізу және оларды зерделеу бағдарламасын;
қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасын;
жекелеген аудиторлық тапсырмалардың сапасын тексеру мәселелері;
сапаны бақылау комитеті мен кәсіби ұйым сапаға сыртқы бақылау жүргізу барысында қол жеткізген ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
бақылаушылардың есептілігі мен аудиторлық ұйымның сапаға сыртқы бақылаудан өту нәтижелерін ресімдеу
аудиторлық ұйымның сапаны сыртқы бақылаудан өту нәтижелерін іске асыруы жөніндегі шаралар.
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________________________________
___________________________________________________________________________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _______________________________________________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 137 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 815 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес аудиторлық қызмет
саласындағы аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _______________________________________
№ ____________________________ күні__________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Аудиторлық ұйымның құрамында кемінде 2 (екі) адамнан тұратын (оның ішінде басшысының және (немесе) құрылтайшылардың (қатысушылардың) болуы
2
Аудитордың өз қызметін аудитор ретінде тек бір аудиторлық ұйымның құрамында жүзеге асыруы
3
Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлесінің кемінде жүз пайыз болуы
4
Аудиторлық ұйымның басшысына қатысты бұрын ол жетекшілік еткен аудиторлық ұйымның лицензиясынан айыру туралы мәліметтердің болмауы
5
Аудиторлық ұйым басшысының, сондай-ақ аудиторларда аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілік куәлігінің болуы
6
Филиал басшысының Қазақстан Республикасының аумағында филиал құрған жағдайда, "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнің болуы
7
Орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылады
8
Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының резиденті-басқа аудиторлық ұйымның қатысушысы болмайды
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________________________
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 137 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 815 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес аудиторлық қызмет
саласындағы кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ___________________________________.____
№, _________________________________ күні ____________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана кәсіби ұйымдардың құрылтайшылары мен қатысушылары болуы
2
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшесі болуы
3
Кәсіби ұйымдардың басқару органы соңғы бес жылдың ішінде кемінде 3 жыл аудит саласында жұмыс тәжірибесі бар кемінде үш аудитор - кәсіби ұйымның мүшелері қатарынан құрылады
4
Кәсіби ұйымда жұмыс органдарының болуы:
сапаны бақылау бойынша;
аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
әдеп мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша
Лауазымды адам (адамдар) _____________________________________________
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _________________________________________
_____________________________________________________________________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Отсутствие у 10 (десяти) процентов от средней численности, но не менее 5 (пяти) аудиторских организаций – членов профессиональной организации за 12 (двенадцать) календарных месяцев фактов лишения лицензии на осуществление аудиторской деятельности
12
Соблюдение сроков проведения планового внешнего контроля качества каждой аудиторской организацией по утвержденному внутреннему плану
13
Сроки проведения проверки внешнего контроля качества аудиторами не превышают 10 (десять) рабочих дней
14
Сроки определения оценки по результатам внешнего контроля качества не превышают более 2 (двух) месяцев
15
Соблюдение порядка проведения внешнего контроля качества:
вопросы по организации процедуры внешнего контроля качества;
основания отвода (самоотвода) контролера либо других лиц, участвующих в процедуре внешнего контроля качества;
программа и этапы проведения внешнего контроля качества;
перечень документов аудиторской организации, подлежащих внешнему контролю качества, который включает учредительные и правоустанавливающие документы, лицензии, квалификационные свидетельства аудиторов, документы по повышению квалификации аудиторов, документы по кадровому составу, внутрифирменные документы по контролю качества аудита, рабочую документацию по выполненным аудиторским заданиям;
критерии отбора проектов по аудиту, подвергающихся внешнему контролю качества, а также отбора контролеров, исключающие конфликт интересов (обеспечение независимости);
достаточности ресурсов, направленных аудиторской организацией на выполнение договора оказания аудиторских услуг;
вопросы проверки системы внутреннего контроля качества аудиторской организации;
наличие правил внутреннего контроля и следующих программ их осуществления: программы организации внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
программы управления риском легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, учитывающую риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программы идентификации клиентов;
программы мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов;
программы подготовки и обучения сотрудников субъектов финансового мониторинга по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
вопросы внешнего контроля качества отдельных аудиторских заданий;
меры по обеспечению защиты информации, доступ к которой получен комитетом по контролю качества и профессиональной организацией в ходе проведения внешнего контроля качества;
отчетность контролеров и оформление результатов прохождения аудиторской организацией внешнего контроля качества;
меры по реализации аудиторской организацией результатов прохождения внешнего контроля качества
Должностное (ые) лицо (а)____________________________________________ ______________________________
должность подпись _________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 137 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 815
Приложение 4
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан в отношении аудиторских организаций
___________________________________ __________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
______________________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
______________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _______________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
№ _____ дата ___________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие аудиторов в составе аудиторской организации не менее 2 (двух) человек (в том числе руководителя и (или) учредителей (участников)
2
Осуществление аудитором своей деятельности в качестве аудитора только в составе одной аудиторской организации
3
Наличие в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным)
аудиторским организациям
4
Отсутствие сведений в отношении руководителя аудиторской организации о лишении лицензии ранее возглавляемой им аудиторской организации
5
Наличие у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы
6
Наличие у руководителя филиала квалификационного свидетельства
"аудитор" при создании филиала на территории Республики Казахстан
7
Является субъектом среднего или крупного предпринимательства
8
Аудиторская организация, осуществляющая аудиторскую деятельность на территории Республики Казахстан, не является участником другой аудиторской организации - резидента Республики Казахстан
Должностное (ые) лицо (а)__________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
должность подпись
______________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ___________________________________________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 137 и
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 815
Приложение 5
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
профессиональных аудиторских организаций
_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ____________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________________
_____________________________________________________________________
№ __________________ дата ____________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Учредителями и участниками профессиональных организаций являются только аудиторы и аудиторские организации
2
Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации
3
Орган управления профессиональных организаций формируется из числа аудиторов – членов профессиональной организации в количестве не менее трех аудиторов с опытом работы в области аудита в течение трех лет из последних пяти
4
Наличие в профессиональной организации рабочих органов:
по контролю качества
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
по повышению квалификации аудиторов;
по вопросам этики;
Должностное (ые) лицо (а)__________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
должность подпись ________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ___________________________________________________________
должность подпись _______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)