"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 желтоқсанда № 37625 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Келесі жылға арналған есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын тұтыну нормативтерін бекіту үшін медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жыл сайын ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін келесі жылға арналған өтінімдерді ұсынады.
Өтінімдерге жүргізілген есеп айырысу қоса беріледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2025 года № 37625
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10404) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для утверждения нормативов потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров на следующий год, организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь и (или) осуществляющими медицинскую экспертизу, ежегодно, до 1 марта текущего года предоставляются заявки в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы:
1) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заявки на следующий год для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
К заявкам прилагаются произведенные расчеты.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары денсаулық сақтау ұйымдарынан келiп түскен өтiнiмдердi жинауды, сондай-ақ:
1) алдыңғы жылғы нақты тұтыну көлемдерімен;
2) құрамында есірткі заттары бар дәрілік заттарға қажеттілікті есеп айырысу нормативтерімен салыстыруды жүзеге асырады.
Медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын әрбір денсаулық сақтау ұйымы үшін дұрыс өтінім берілген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың тұтыну нормативін бекітеді.";
Көрсетілген қағидаларға 1, 2, 3 және 15-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Нысан
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 169 Бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 1-қосымша
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарын тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 1-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде.
№ р/с
Есірткі заттың атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
Қажеттілік

"8. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют сбор поступивших от организаций здравоохранения заявок, а также сверку расчетов:
1) с фактическими объемами потребления за предыдущий год;
2) с расчетными нормативами потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства.
При представлении корректной заявки для каждой организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь и (или) осуществляющей медицинскую экспертизу, руководителем местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы или лицом, его замещающим, утверждается норматив потребления лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
приложения 1, 2, 3 и 15 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Форма
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 169
Приложение 1
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование наркотического средства
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Потребность

Жиыны: (6 + 7 + 8 баған сомасы)
стационарлық көмек үшін
амбулаториялық көмек үшін
жедел жәрдем, санитариялық авиацияның мобильді
бригадалары үшін және төтенше жағдайларда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 1-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндерме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күнін көрсетіп, қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік нысан – дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
2) есiрткi заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға түзетулер жөнiндегi 1972 жылғы Хаттамаға сәйкес енгiзiлген түзетулерiмен қоса 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген шығу тегі синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда есірткі заттың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;

ИТОГО: (Сумма граф 6 + 7 + 8)
для стационарной помощи
для амбулаторной помощи
для скорой помощи, мобильных бригад санитарной авиации и в чрезвычайных ситуациях
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год"
(Индекс: 1-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20_____год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
2) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование наркотического средства;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы, порошок для приема внутрь и другие);

4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда стационарлық көмек үшін есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
7-бағанда амбулаториялық көмек үшін есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
8-бағанда жедел жәрдем, санитариялық авиацияның мобильді бригадалары үшін және төтенше жағдайлардағы есірткі заттардың қажеттілігі көрсетіледі;
9-бағанда есірткі заттардың қажеттілік саны: (6 + 7 + 8 бағандардың сомасы) көрсетіледі.
Нысан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года
№ 169 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 2-қосымша
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 2-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ р/с
Психотроптық заттардың атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
Мәлімделген саны
1
2
3
4
5
6
Атауы_____________________________ ___________________________________
Мекенжайы_______________________ _________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 2-Ф, жыл сайын)

В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (мг, мл, % и другие);
В графе 6 указывается потребность наркотических средств для стационарной помощи;
В графе 7 указывается потребность наркотических средств для амбулаторной помощи;
В графе 8 указывается потребность наркотических средств для скорой помощи, мобильных бригад санитарной авиации и в чрезвычайных ситуациях;
В графе 9 указывается итоговое количество потребности наркотических средств: (сумма граф 6 + 7 + 8).
Форма
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 169
Приложение 2
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование психотропных веществ
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Заявляемое количество
1
2
3
4
5
6
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель______________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год"
(Индекс: 2-Ф, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқарушы адам оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік нысан – дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
2) психотроптық заттар – Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, соның iшiнде 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген, шығу тегi синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда психотроптық заттардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда психотроптық заттың мәлімделген саны көрсетіледі.
Нысан
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 169 Бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының медициналық мақсатта
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысан: www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормаларын бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 3-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: келесі күнтiзбелiк жылға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: медициналық көмек көрсететін және (немесе) медициналық сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары келесі күнтізбелік жылға ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына өтінімді ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ p/с
Прекурсорлардың атауы
Өлшем бірлігі
Бір бірліктегі прекурсордың мөлшері, грамм
Мәлімделген бірлік саны
Мәлімделген грамм саны
1
2
3
4
5
6
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
2) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование психотропного вещества;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы порошок для приема внутрь и другие);
В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 6 указывается заявляемое количество психотропного вещества.
Форма
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 169
Приложение 3
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год
Представляется: в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 3-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: на следующий календарный год.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь и (или) осуществляющие медицинскую экспертизу представляют до 1 марта текущего года на следующий календарный год в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы заявки.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование прекурсоров
Единица измерения
Количество прекурсора в одной единице, грамм
Заявляемое количество единиц
Заявляемое количество граммов
1
2
3
4
5
6
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель______________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора

"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 3-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормативін бекіту үшін 20_____жылға арналған өтінім" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқаратын адам оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
4. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) прекурсорлар – есiрткi, психотроптық заттарды, сол тектестерді өндiру, дайындау, қайта өңдеу кезiнде пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, оның iшiнде БҰҰ-ның 1988 жылғы Есiрткi және психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенциясына сәйкес Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиісті Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмiне енгiзiлген заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда прекурсорлардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда өлшем бірлігі (ұнтақ, ерітінді және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда бір бірліктегі прекурсордың мөлшері, грамм көрсетіледі;
5-бағанда мәлімделген бірлік саны көрсетіледі;
6-бағанда мәлімделген грамм саны көрсетіледі.
Нысан
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 169 Бұйрыққа 4-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына 15-қосымша
Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп
Дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысаны https://www.gov.kz/memleket/entities/dsm интернет- ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық мәні): 4-Ф.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: 20__ жылғы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы:

Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (Индекс: 3-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан на 20____ год" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
4. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) прекурсоры – вещества, используемые при производстве, изготовлении, переработке наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование прекурсоров;
В графе 3 указывается единица измерения (порошок, раствор и другие);
В графе 4 указывается количество прекурсора в одной единице, грамм;
В графе 5 указывается заявляемое количество прекурсоров в единицах;
В графе 6 указывается заявляемое количество прекурсоров в граммах.
Форма
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 декабря 2025 года № 169
Приложение 15
к правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ
и прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год
Представляется: в территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/dsm.
Наименование формы административных данных: Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 4-Ф.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: 20__ года.
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) денсаулық сақтау ұйымдары;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
1) денсаулық сақтау ұйымдары есепті жылдан кейінгі жылғы 1 наурызға дейін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне есепті ұсынады;

1) организации здравоохранения;
2) территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
3) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
1) организации здравоохранения до 1 марта года, следующего за отчетным годом представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;

2) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган есепті жылдан кейінгі жылғы 15 наурызға дейін уәкiлеттi органға ұсынады.
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электрондық пошта немесе электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
№ р/с
Атауы
Дәрілік нысан
Дозасы
Өлшем бірлігі
1-күнге қалдық
Кіріс
Шығыс
Қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы_____________________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Жинақтауға арналған
нысанға қосымша
"Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинақтауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (Индексі: 4-Ф, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың 20___ жылғы нақты шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинақтауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан жылына бір рет, ағымдағы жылғы 15 наурызға дейiнгi күнтiзбелiк жылға ұсынылады.
3. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күнін көрсетіліп, қол қояды.
4. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дәрілік зат - затты не заттардың комбинациясын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;

2) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий до 15 марта года, следующего за отчетным годом представляет в уполномоченный орган.
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде посредством электронной почты или информационной системы электронного документооборота.
№ п/п
Наименование
Лекарственная форма
Дозировка
Единица измерения
Остаток на 1 число
Приход
Расход
Остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год"
(Индекс: 4-Ф, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров за 20_____ год" (далее – Форма).
2. Форма представляется раз в год до 15 марта года, следующего за отчетным годом.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
4. Форма заполняется на казахском и русском языках.
5. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;

2) дәрілік нысан - дәрілік препараттың оны енгізу, қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті емдік әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін жай-күйі;
3) есiрткi заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға түзетулер жөнiндегi 1972 жылғы Хаттамаға сәйкес енгiзiлген түзетулерiмен қоса 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген шығу тегі синтетикалық немесе табиғи заттар;
4) прекурсорлар – есiрткi, психотроптық заттарды, сол тектестерді өндiру, дайындау, қайта өңдеу кезiнде пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, оның iшiнде БҰҰ-ның 1988 жылғы Есiрткi және психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенциясына сәйкес Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиісті Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмiне енгiзiлген заттар;
5) психотроптық заттар - Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, соның iшiнде 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес бақылау жасалуға жататын Есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгiзiлген, шығу тегi синтетикалық немесе табиғи заттар.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда құрамында есірткі, психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың атауы көрсетіледі;
3-бағанда дәрілік нысан (инъекция арналған ерітінді, таблеткалар, капсулалар, ішке қабылдауға арналған ұнтақ және басқалар) көрсетіледі;
4-бағанда дозасы (10 мг, 1 мл, 5 % және басқалар) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірлігі (мг, мл, % және басқалар) көрсетіледі;
6-бағанда есепті жылдың басындағы дәрілік заттардың қалдығы көрсетіледі;
7-бағанда есепті жылы келіп түскен дәрілік заттардың көлемі көрсетіледі;
8-бағанда есепті жылы жұмсалған дәрілік заттардың көлемі көрсетіледі;
9-бағанда есепті жылдың соңындағы дәрілік заттардың қалдығы көрсетіледі.

2) лекарственная форма – состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения, применения и обеспечивающее достижение необходимого лечебного эффекта;
3) наркотические средства - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года с поправками, внесенными в нее в соответствии с Протоколом 1972 года о поправках к Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года;
4) прекурсоры – вещества, используемые при производстве, изготовлении, переработке наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года;
5) психотропные вещества - вещества синтетического или природного происхождения, включенные в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, в том числе Конвенцией о психотропных веществах 1971 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается порядковый номер;
В графе 2 указывается наименование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, а также их прекурсоров;
В графе 3 указывается лекарственная форма (раствор для инъекций, таблетки, капсулы порошок для приема внутрь и другие);
В графе 4 указывается дозировка (10 мг, 1 мл, 5 % и другие);
В графе 5 указывается единица измерения (мг, мл, % и другие);
В графе 6 указывается остаток лекарственных средств на начало отчетного года;
В графе 7 указывается приход лекарственных средств за отчетный год;
В графе 8 указывается расход лекарственных средств за отчетный год;
В графе 9 указывается остаток лекарственных средств на конец отчетного года