Ірі қара мал етін Қазақстан Республикасының аумағынан әкетудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 28 қарашадағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 желтоқсанда № 37513 болып тіркелді. Бұйрық 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 31.12.2025 (осы бұйрықтың 7-т. қараңыз)
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына және 18-бабының 3-тармағына, "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 29 және 47-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімге ірі қара мал етін (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтары: 0201 – ірі қара мал еті, жаңа сойылған немесе салқындатылған және 0202 – ірі қара мал еті, мұздатылған) Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге және Еуразиялық экономикалық одақ елдеріне шығаруға 13 (он үш) мың тонна көлемінде сандық шектеулер (квоталар) енгізілсін.
2. Қоса беріліп отырған Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі осы бұйрықтың 1-тармағын іске асыру жөніндегі шараларды қолдану туралы заңнамада белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық комиссияны хабардар етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен өзара іс-қимыл жасай отырып, заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың 1-тармағының орындалуын қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 441
бұйрығына қосымша
Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары

О некоторых вопросах вывоза мяса крупного-рогатого скота с территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2025 года № 37513. Срок действия приказа - до 31 декабря 2025 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 31.12.2025 (п. 7 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 7.
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", статьями 29 и 47 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Ввести сроком до 31 декабря 2025 года количественные ограничения (квоты) на вывоз мяса крупного-рогатого скота (коды Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза: 0201 – мясо крупного рогатого скота, свежее или охлажденное и 0202 – мясо крупного рогатого скота, замороженное) с территории Республики Казахстан в третьи страны и в страны Евразийского экономического союза в объеме 13 (тринадцать) тысяч тонн.
2. Утвердить прилагаемые Правила распределения количественных ограничений (квот) согласно приложению к настоящему приказу.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке информировать Евразийскую экономическую комиссию о применении мер по реализации пункта 1 настоящего приказа.
4. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан при взаимодействии с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в пределах своей компетенции принять необходимые меры по обеспечению исполнения пункта 1 настоящего приказа в установленном законодательством порядке.
5. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует в срок до 31 декабря 2025 года.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 441
Правила распределения количественных ограничений (квот)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бордақылау алаңы – мамандандырылған алаңы бар және одан әрі бордақылау үшін ірі қара малды сатып алуды жүзеге асыратын агроөнеркәсіптік кешен субъектісі;
2) ет өңдеу кәсіпорны - жануарларды сою және сойылған өнімдерді өңдеу жүзеге асырылатын, мал базасы, өндірістік цехтар, өндірістік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бөлімі және ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін басқа да қосалқы объектілері бар өндірістік кешен;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық нысанда көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
4) уәкілетті орган – агроөнеркәсіптік кешен, суармалы егіншілік және мелиорация, жер ресурстары салаларында басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде оның құзыретіне жатқызылған қызмет саласындағы мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
5) оператор – мемлекеттік ақпараттық жүйені сүйемелдеуді жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-тарау. Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібі
3. Уәкілетті орган осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей www.gov.kz интернет ресурсында ірі қара мал етін әкетуге квоталарды бөлудің басталғаны туралы хабарландыру орналастырады.
4. Хабарландыруда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) ірі қара мал етін шығаруға арналған квота мөлшері;
2) ірі қара мал етін шығару үшін бір экспорттаушыға арналған квота мөлшері.
5. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін порталда ірі қара мал етін әкетуге арналған квота көлемінің жол берілетін мөлшері қалыптастырылады.
6. Ірі қара мал етін әкетуге арналған квота мөлшері 13 000 (он үш мың) тоннаны құрайды.
7. Бір тұлғаға арналған квота мөлшері бордақылау алаңының қуаттылығына байланысты мынадай мөлшерде белгіленеді:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения количественных ограничений (квот) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок распределения количественных ограничений (квот).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) откормочная площадка – субъект агропромышленного комплекса, имеющий специализированную площадку и осуществляющий закуп крупного рогатого скота для дальнейшего откорма;
2) мясоперерабатывающее предприятие – производственный комплекс, где осуществляется убой животных и переработка продукции убоя, имеются скотобаза, производственные цеха, отдел производственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора и другие вспомогательные объекты, отвечающие ветеринарно-санитарным нормам и требованиям;
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
4) уполномоченный орган – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющее руководство в сферах агропромышленного комплекса, орошаемого земледелия и мелиорации, земельных ресурсов, также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции;
5) оператор – юридическое лицо, осуществляющее сопровождение государственной информационной системы.
Глава 2. Порядок распределения количественных ограничений (квот)
3. Уполномоченный орган не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня ведения в действие настоящих Правил размещает на интернет-ресурсе www.gov.kz объявление о начале распределения квот на вывоз мяса крупного рогатого скота.
4. В объявлении указывается следующая информация:
1) размер квоты для вывоза мяса крупного рогатого скота;
2) размер квоты на одного экспортера для вывоза мяса крупного рогатого скота.
5. После введения в действие настоящих Правил на портале формируется допустимый размер объема квоты на вывоз мяса крупного рогатого скота.
6. Размер квоты для вывоза мяса крупного рогатого скота составляет 13 000 (тринадцать тысяч) тонн.
7. Размер квоты на одно лицо, устанавливается в зависимости от мощности откормочной площадки в следующих размерах:

бордақылау алаңының қуаттылығы 5 000 (бес мың) басталғанда – 1 000 (бір мың) тонна;
бордақылау алаңының қуаттылығы 10 000 (он мың) басталғанда – 2 000 (екі мың) тонна;
бордақылау алаңының қуаттылығы 15 000 (он бес мың) басталғанда – 3 000 (үш мың) тонна;
бордақылау алаңының қуаттылығы 20 000 (жиырма мың) басталғанда – 4 000 (төрт мың) тонна.
8. Квота өзінің бордақылау алаңынан мал басын пайдалану кезінде ет өңдеуші кәсіпорынның ірі қара малының етіне бөлінеді.
9. Шаруашылықiшiлік карантиндеу кезеңiнде ірі қара мал басы бордақылау алаңына келген кезде тиiстi әкiмшiлiк бiрлiктiң мемлекеттiк ветеринариялық инспекторы мемлекеттік ветеринариялық дәрiгермен бiрлесiп, келген малдың нақты санын тексеру мен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
10. Квота мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін жеке және/немесе заңды тұлғаларға (оның ішінде экспорттық компанияларға) бөлінеді:
есепке алу нөмірі бар ет комбинатының болуы;
біржолғы қуаты кемінде 5 000 (бес мың) бас ірі қара мал болатын, есепке алу нөмірі бар жеке бордақылау алаңының болуы, малдың жасы кемінде 12 (он екі) ай, ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорында тіркелген, бордақылау ұзақтығы кемінде 4 (төрт) ай болуы, сондай-ақ осы ірі қара мал басында құлақ сырғалары түрінде радиожелілік белгісімен сәйкестендірудің болуы (RFID). Бөлу сәтіндегі квота көлемін есептеу және жоғарыда көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес бір бастың орташа тірі салмағы 200 (екі жүз) килограмм болып айқындалады;
сыртқы экономикалық келісімшарттарының болуы.
11. Жеке және/немесе заңды тұлғалардың осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігі облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ақпараты негізінде айқындалады және уәкілетті мемлекеттік органға жіберіледі.
12. Квота берілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн бойы қолданылады және шекарадағы ветеринариялық бақылау пунктінде жете тексеру актісімен жабылады.
13. Берілген квотаға лицензияның қолданылу мерзімі өткен жағдайда, берілген квота автоматты түрде жарамсыз деп есептеледі және қайта бөлуге немесе қайтаруға жатпайды.
14. Ірі қара мал етін әкетуге квоталар санын бөлу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 23 қазандағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33571 болып тіркелген) бекітілген "Сандық шектеулер (квоталар) енгізілген кезде жекелеген тауарлар түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес порталда тауарлардың жекелеген түрлерін экспорттауға лицензия беру кезінде автоматты түрде жүзеге асырылады.

при мощности откормочной площадки от 5 000 (пять тысяч) голов – 1 000 (одна тысяча) тонн;
при мощности откормочной площадки от 10 000 (десять тысяч) голов – 2 000 (две тысячи) тонн;
при мощности откормочной площадки от 15 000 (пятнадцать тысяч) голов – 3 000 (три тысячи) тонн;
при мощности откормочной площадки от 20 000 (двадцать тысяч) голов – 4 000 (четыре тысячи) тонн.
8. Квота распределяется на мясо крупного рогатого скота мясоперерабатывающего предприятия при использовании поголовья из собственной откормочной площадки.
9. В период внутрихозяйственного карантинирования при поступлении поголовья крупного рогатого скота на откормочную площадку государственный ветеринарный инспектор соответствующей административной единицы совместно с государственным ветеринарным врачом осуществляет проверку и сверку фактического количества поступившего поголовья крупного рогатого скота.
10. Квота распределяется физическим и/или юридическим лицам (в том числе экспортным компаниям), соответствующим следующим критериям:
наличие собственного мясоперерабатывающего предприятия, имеющего учетный номер;
наличие собственной откормочной площадки, имеющей учетный номер с единовременной мощностью не менее 5 000 (пять тысяч) голов крупного рогатого скота, в возрасте не менее 12 (двенадцать) месяцев, с регистрацией в базе данных идентификации сельскохозяйственных животных с длительностью откорма не менее 4 (четырех) месяцев, а также с наличием у данных голов крупного рогатого скота идентификации в виде ушных бирок с радиочастотной меткой (RFID). Расчет объема квоты на момент распределения и согласно вышеуказанным критериям, определяется средним живым весом 200 (двести) килограмм на одну голову;
наличие внешнеэкономических контрактов.
11. Соответствие физических и/или юридических лиц критериям, указанным в пункте 10 настоящих Правил, формируется на основании информации местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и направляется в уполномоченный государственный орган.
12. Квота действует в течение 10 (десять) календарных дней с момента выдачи и погашается актом досмотра на ветеринарном контрольном пункте на границе.
13. В случае истечения срока действия лицензии на выданную квоту, выданная квота автоматически считается недействительной и не подлежит повторному перераспределению и возврату.
14. Распределение количества квот на вывоз мяса крупного рогатого скота (говядины) осуществляется на портале автоматически при выдаче лицензии на экспорт отдельных видов товаров в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров при введении количественных ограничений (квот)", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33571).

Лицензия иелері лицензияның қолданылу мерзімі өткеннен кейін күнтізбелік 15 күн ішінде "Е-лицензиялау" ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті органға "Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларына № 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың экспортына арналған лицензияның орындалуы туралы анықтаманы ұсынады.
15. Ірі қара мал етін әкетуге арналған квоталар санын бөлу кезінде бордақылау алаңдары мен ет өңдеу кәсіпорындары туралы деректер, сондай-ақ ірі қара мал басының бар-жоғы жөніндегі деректер ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқоры және "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесі арқылы расталады.
16. Ірі қара малдың етін әкетуге квоталар санын бөлуге белгіленген квота толық пайдаланылғанға дейін жүзеге асырылады.
17. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында квоталарды бөлу қорытындыларын: бөлінген квоталар санын көрсете отырып, ірі қара мал етін әкетуге квота алған өтініш берушілердің жиынтық тізбесін орналастырады.
18. Ірі қара мал етін әкетуге квоталарды бөлу мәселелері жөніндегі уәкілетті органның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

Владельцы лицензий в течение 15 календарных дней после истечения срока действия лицензии представляют через информационную систему "Е-лицензирование" в уполномоченный орган справку об исполнении лицензии на экспорт товаров по форме согласно приложению № 3 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125 "Об утверждении Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами".
15. При распределении количества квот на вывоз мяса крупного рогатого скота данные об откормочных площадках и мясоперерабатывающих предприятиях, а также данные по наличию поголовья крупного рогатого скота подтверждаются через базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и информационную систему "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
16. Распределение количества квот на вывоз мяса крупного рогатого скота осуществляется до полного использования установленной квоты.
17. Уполномоченный орган на своем интернет-ресурсе размещает итоги распределения квот: сводный перечень заявителей, получивших квоту на вывоз мяса крупного рогатого скота, с указанием количества распределенных квот.
18. Обжалование решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по вопросам распределения квот на вывоз мяса крупного рогатого скота (говядины) осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.