Кредиттік бюроның есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 81 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 желтоқсанда № 37507 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кредиттік бюроның есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Кредиттік бюро есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 225 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19682 болып тіркелген);
2) "Кредиттік бюро есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 225 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 21 қарашадағы № 99 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30932 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 24 қарашадағы
№ 81 қаулысымен
бекітілді
Кредиттік бюроның есептілікті ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил представления отчетности кредитным бюро
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2025 года № 37507
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности кредитным бюро.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 225 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности кредитным бюро" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19682);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 99 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 225 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности кредитным бюро и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30932).
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Правления
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 ноября 2025 года № 81
Правила представления отчетности кредитным бюро

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кредиттік бюроның есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын, тізбесін, кезеңділігін және ұсыну мерзімін қоса алғанда, кредиттік бюроның есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Есептілік "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. Кредиттік бюроның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін кредиттік бюроның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
5. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
2-тарау. Кредиттік бюроның есептілікті ұсыну тәртібі
6. Кредиттік бюро Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттік тарих дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы және ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті тоқсан ішінде қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есепті ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 24 қарашадағы
№ 81
Кредиттік бюроның
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік тарих дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы және ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Pril_2
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: кредиттік бюро
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Кредиттік тарихтың дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы есеп
Көрсеткіштің атауы
Есепті кезеңдегі кредиттік тарихтың саны
Дерекқор жасалған кезден бастап кредиттік тарихтың өспелі жиынымен саны
1
2
3
4
1
Кредиттік тарихтың жалпы саны, оның ішінде
1.1
жеке тұлғалар бойынша
1.2
заңды тұлғалар бойынша
2-кесте. Ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, көрсетілетін қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есеп
Ақпарат берушінің атауы
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Есепті кезеңдегі қарыздар беру, қызметтерді ұсыну туралы шарттардың саны
барлығы
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
дара кәсіпкерлер бойынша
заңды тұлғалар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
1
Екінші деңгейдегі банктер
1.1
1…
2
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
2.1
2…
3
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар
3.1
3…
4
Тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын дара кәсiпкерлер немесе заңды тұлғалар
4.1
4…
5
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
6
Коммуналдық қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері
6.1
6…
7
Коллекторлық агенттіктер
7.1
7…
8
Ақпарат беру туралы шарттар негізінде өзге тұлғалар
8.1
8…
Барлығы
кестенің жалғасы:
Есепті кезеңдегі шартты міндеттемелер бойынша шарттардың саны
Дерекқор жасалған кезден бастап қарыздар беру туралы шарттардың өспелі жиынымен саны
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
дара кәсіпкерлер бойынша
заңды тұлғалар бойынша
жеке тұлғалар бойынша
дара кәсіпкерлер бойынша
заңды тұлғалар бойынша
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Дерекқор жасалған кезден бастап шартты міндеттемелер бойынша шарттардың өспелі жиынымен саны
Ақпарат берушінің дерекқордағы ақпаратты соңғы жаңартқан күні
барлығы
оның ішінде
жеке тұлғалар бойынша
дара кәсіпкерлер бойынша
заңды тұлғалар бойынша
16
17
18
19
20
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тарих дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы және ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тарих дерекқорындағы
кредиттік тарихтың саны туралы және
ақпарат берушілер бөлігінде
қарыздар беру, қызметтерді және
шартты міндеттемелерді ұсыну туралы
шарттардың саны туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Кредиттік тарих дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы және ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есеп" (индексі Pril_2, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности кредитным бюро (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности кредитным бюро в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, перечень, периодичность и сроки ее представления.
2. Отчетность представляется в электронном формате посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
3. Отчетность, подписанная посредством электронно-цифровой подписи руководителем кредитного бюро или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем кредитного бюро или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
Глава 2. Порядок представления отчетности кредитным бюро
6. Кредитное бюро, представляет в Национальный Банк ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом:
1) отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй и о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации, по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала, по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 ноября 2025 года № 81
Приложение 1 к Правилам
представления отчетности
кредитным бюро
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй и о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Pril_2
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: кредитное бюро
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй
Наименование показателя
Количество кредитных историй за отчетный период
Количество кредитных историй с начала создания базы данных с нарастающим итогом
1
2
3
4
1
Общее количество кредитных историй, в том числе
1.1
по физическим лицам
1.2
по юридическим лицам
Таблица 2. Отчет о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации
Наименование поставщика информации
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Количество договоров о предоставлении займов, услуг за отчетный период
всего
в том числе
по физическим лицам
по индивидуальным предпринимателям
по юридическим лицам
1
2
3
4
5
6
7
1
Банки второго уровня
1.1
1…
2
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
2.1
2…
3
Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность
3.1
3…
4
Индивидуальные предприниматели или юридические лица, реализующие товары и услуги в кредит либо предоставляющие отсрочки платежей
4.1
4…
5
Государственная корпорация "Правительство для граждан"
6
Субъекты естественной монополии, оказывающие коммунальные услуги
6.1
6…
7
Коллекторские агентства
7.1
7…
8
Иные лица на основании договоров о предоставлении информации
8.1
8…
Всего
продолжение таблицы:
Количество договоров по условным обязательствам за отчетный период
Количество договоров о предоставлении займов, услуг с начала создания базы данных с нарастающим итогом
всего
в том числе
всего
в том числе
по физическим лицам
по индивидуальным предпринимателям
по юридическим лицам
по физическим лицам
по индивидуальным предпринимателям
по юридическим лицам
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Количество договоров по условным обязательствам с начала создания базы данных с нарастающим итогом
Дата последнего обновления информации в базе данных поставщиком информации
всего
в том числе
по физическим лицам
по индивидуальным предпринимателям
по юридическим лицам
16
17
18
19
20
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель _____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,      телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _____________________
___________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)            подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй и о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о количестве
кредитных историй в базе данных
кредитных историй и о количестве
договоров о предоставлении займов,
услуг и условных обязательств
в разрезе поставщиков информации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй и о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации" (индекс – Pril_2, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тарих дерекқорындағы кредиттік тарихтың саны туралы және ақпарат берушілер бөлігінде қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан тоқсан сайын жасалады және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға орындаушы және басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кестенің 3-бағанында есепті кезеңде кредиттік тарихтың дерекқорына енгізілген кредиттік тарихтың саны көрсетіледі.
5. 1-кестенің 4-бағанында дерекқор жасалған кезден бастап кредиттік тарихтың дерекқорына енгізілген кредиттік тарих саны өспелі жиынымен көрсетіледі.
6. 2-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарында есепті тоқсан ішінде кредиттік бюроның дерекқорына келіп түскен қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 2-кестенің 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-бағандарында дерекқор жасалған кезден бастап кредиттік бюроның дерекқорына келіп түскен қарыздар беру, қызметтерді және шартты міндеттемелерді ұсыну туралы шарттардың өспелі жиынымен саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 2-кестенің 20-бағанында ақпарат берушінің дерекқордағы ақпаратты соңғы жаңартқан күні көрсетіледі.
9. 2-кестенің 3-жолында "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 2-кестенің 4-жолында жүйелендiрiлген белгiлерi "Тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын жеке кәсiпкерлердiң немесе заңды тұлғалардың жүйелендiрiлген белгiлерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қаңтардағы № 25 қаулысында айқындалатын тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын дара кәсiпкерлер немесе заңды тұлғалар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 24 қарашадағы
№ 81
Кредиттік бюроның есептілікті
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Есепті тоқсан ішінде қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Pril_3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: кредиттік бюро
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Клиенттің атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін)
Негіз
Қызметтің атауы
Қызмет құны, мың теңге
Қызмет көрсету күні
1
2
3
4
5
6
7
1.
1-қызмет түрі
1.1
1…
2.
2-қызмет түрі
2.1
2.2
2…
Қызмет түрі …
Барлығы
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Есепті тоқсан ішінде қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Есепті тоқсан ішінде қызметтің
қосымша түрлерін жүзеге асыру
нәтижелері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Есепті тоқсан ішінде қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" (индексі Pril_3, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй и о количестве договоров, о предоставлении займов, услуг и условных обязательств в разрезе поставщиков информации" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
3. Форму подписывают исполнитель и руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 3 таблицы 1 указывается количество кредитных историй, внесенных в базу данных кредитных историй, за отчетный период.
5. В графе 4 таблицы 1 указывается количество кредитных историй, внесенных в базу данных кредитных историй, с начала создания базы данных с нарастающим итогом.
6. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 таблицы 2 указываются соответственно сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств, поступивших в базу данных кредитного бюро в течение отчетного квартала.
7. В графах 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 таблицы 2 указываются сведения о количестве договоров о предоставлении займов, услуг и условных обязательств, поступивших в базу данных кредитного бюро, с начала создания базы данных с нарастающим итогом.
8. В графе 20 таблицы 2 указывается дата последнего обновления информации в базе данных поставщиком информации.
9. В строке 3 таблицы 2 указываются сведения по организациям, осуществляющим микрофинансовую деятельность, имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
10. В строке 4 таблицы 2 указываются сведения по индивидуальным предпринимателям или юридическим лицам, реализующим товары и услуги в кредит либо предоставляющим отсрочки платежей, систематизированные признаки которых определяются постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2005 года № 25 "Об утверждении систематизированных признаков индивидуальных предпринимателей или юридических лиц, реализующих товары и услуги в кредит либо предоставляющих отсрочки платежей".
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 ноября 2025 года № 81
Приложение 2 к Правилам
представления отчетности
кредитным бюро
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Pril_3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____"__________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: кредитное бюро
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование клиента
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя
Основание
Наименование услуги
Стоимость услуги, тыс. тенге
Дата оказания услуги
1
2
3
4
5
6
7
1.
Вид деятельности 1
1.1
1…
2.
Вид деятельности 2
2.1
2.2
2…
Вид деятельности …
Всего
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель _____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)            подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе,
"Отчет о результатах осуществления
дополнительных видов деятельности
в течение отчетного квартала"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала" (индекс – Pril_3, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есепті тоқсан ішінде қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан тоқсан сайын жасалады және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға орындаушы және басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 2-бағанның 1 және 2-жолдарында "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағында көзделген, соның шеңберінде есепті тоқсан ішінде қызметтер көрсетілген қызметтің қосымша түрлерінің атаулары көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности в течение отчетного квартала" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
3. Форму подписывают исполнитель и руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В строках 1 и 2 графы 2 указываются наименования дополнительных видов деятельности кредитного бюро, предусмотренных пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", в рамках которых в течение отчетного квартала предоставлялись услуги.