Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 18 қарашадағы № 428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қарашада № 37444 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Субсидиялардың көлемін қалыптастыруды және бөлуді ЖАО (көрсетілетін қызметті берушілер) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері мен нормаларына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты шегінде мыналарды ескере отырып жүзеге асырады:
аудандардың/қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ағымдағы жылға қажетті субсидиялар көлемдері туралы ұсынатын ақпараты;
алдыңғы жылы игерілген субсидия көлемдері туралы қорытынды деректер;
өңірлік ерекшеліктер;
ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын кәсіпорындардың санымен және үлесімен айқындалатын импортқа тәуелді бағыттарды қоса салғанда, өңірде ауыл шаруашылығы өндірісінің басым мамандануы.
Субсидиялар көлемі бірліктердің (бас, килограмм, доза, дана) санын осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген тиісті субсидиялар нормативтеріне көбейту жолымен айқындалады.
Алдыңғы қаржы жылында (жылдарында) берілген және мақұлданған өтінімдер бойынша субсидиялардың төленбеу нәтижесінде қалыптасқан тауар өндірушілер алдындағы орындалмаған міндеттемелер бойынша берешек болған кезде,тиісті берешек сомасы ағымдағы қаржы жылына арналған субсидия көлемін жоспарлау кезінде есептеуге қосылады.
Барлық субсидия бағыттары бойынша жалпы қажеттілік көлемі әрбір субсидия түрі бойынша қажеттіліктерді қосу арқылы анықталады.
Маслихаттың тиісті кезеңге арналған облыстық бюджетті бекіту туралы шешімі қоса берілген, ұсынылған субсидия көлемдеріне тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей ЖАО (көрсетілетін қызметты беруші) басшысы ЭЦҚ-мен қол қояды және СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.
Қаржыландыру көлемін қайта бөлу немесе ұлғайту, субсидия түрлеріне қосымша қаражат бөлуді көздейтін жалпы қаржы көлемін түзету үшін негіз болған кезде, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ-да тиісті түзетулер енгізеді және оларды СМАЖ арқылы Министрлікке келісуге жібереді.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 ноября 2025 года № 428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2025 года № 37444
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Формирование и распределение объемов субсидий осуществляются МИО (услугодателями) согласно видам и нормативам субсидий, установленным в приложении 1 к настоящим Правилам, в рамках выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год, с учетом:
информации, представляемой местными исполнительными органами районов и городов о потребности объемов субсидий на текущий год;
итоговых данных об освоенных объемах субсидий в предыдущем году;
региональных особенностей;
преобладающей специализации сельскохозяйственного производства в регионе, включая импортозависимые направления, определяемой количеством и долей предприятий, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции.
Объемы субсидий определяются путем умножения количества единиц (голов, килограмм, доз, штук) на соответствующий норматив субсидий, установленный согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При наличии задолженности по неисполненным обязательствам перед товаропроизводителями, образовавшейся в результате невыплаты субсидий по поданным и одобренным заявкам в предыдущем(их) финансовом(ых) году(ах), соответствующая сумма задолженности подлежит включению в расчет при планировании объема субсидий на текущий финансовый год.
Общий объем потребности в субсидиях по всем направлениям субсидирования определяется путем суммирования потребностей по каждому виду субсидий.
Предлагаемые объемы субсидий с приложением решения маслихата об утверждении областного бюджета на соответствующий период не позднее 10 января соответствующего года подписываются ЭЦП руководителя МИО (услугодателя) и направляются посредством ГИСС на согласование в Министерство.
При наличии основания для корректировки общего объема средств, предусматривающей перераспределение или увеличение объемов финансирования, выделение дополнительных средств на виды субсидий, МИО (услугодатель) вносит соответствующие изменения в ГИСС и направляет их посредством ГИСС на согласование в Министерство.

Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген субсидиялардың жекелеген түрлері бойынша өтінімдер саны жеткіліксіз болған жағдайда, сондай-ақ пайдаланылмаған қаражат болған кезде, қаржы жылы ішінде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) көрсетілген қаражатты осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген қаражат жетіспейтін субсидияның басқа түрлеріне қайта бөледі.
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялауды мониторингтеу үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 ақпанға дейін Министрлікке мыналарды ұсынады:
осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлері бойынша осы Қағидаларға 4-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялардың пайдаланылуы туралы ақпарат;
мал шаруашылығын дамытудың негізгі көрсеткіштері нәтижелеріне қол жеткізуді (мал басы мен құс санының ұлғаюы, асыл тұқымды мал басының өсуі, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемінің ұлғаюы, өнімділіктің өсуі, өнім сапасының артуы), субсидиялардың импортқа тәуелділікті төмендетуге және экспорттық әлеуетті дамытуға әсері, салалар кесіндісінде бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалай отырып, субсидияларды пайдалану тиімділігі туралы талдамалық ақпарат.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 4-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистикалық бюросы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 428
бұйрығына 1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Ет және ет-сүт бағытындағы отандық асыл тұқымды тұқымдық бұқа сатып алу
Сатып алынған бас
260 000
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу:
Сатып алынған бас
2.1
Отандық
260 000
2.2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен, Украинадан әкелінген

В случае недостаточного количества заявок по отдельным видам субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, а также при наличии неиспользованных средств, в течение финансового года МИО (услугодатель) перераспределяет указанные средств на другие виды субсидий, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, по которым имеется нехватка средств.
МИО (услугодатель) для мониторинга субсидирования ежегодно, до 1 февраля года, следующего за отчетным, представляют в Министерство:
информацию об использовании субсидий по видам субсидий, установленных в приложении 1 к настоящим Правилам, по форме согласно приложению 4-2 к настоящим Правилам;
аналитическую информацию об эффективности использования субсидий по видам, с оценкой достижения результатов ключевых показателей развития животноводства (увеличение численности поголовья скота и птицы, прирост племенного поголовья, увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции, рост продуктивности, повышение качества продукции), влияния субсидий на снижение импортозависимости и развитие экспортного потенциала, эффективности использования бюджетных средств в разрезе отраслей.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4-2 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 428
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидий
№ п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение отечественного племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
Приобретенная голова
260 000
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота:
2.1
Отечественный
260 000
2.2
Импортированный из стран Содружества Независимых Государств, Украины

26 000
2.
Импортталған асыл тұқымды аналық қой басын сатып алу
52 000
3.
Импортталған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар сатып алу
260 000
4.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
Бас
4 000
5.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату
Сатылған бас
3 000
5.1
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
Сатылған бас
7 000
6.
Қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
Дана
80 000
7.
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі аналық қой басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтерінің құнын субсидиялау
Ұрықтандырылған бас/шағылыстыру маусымы
1 500
8.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
8.1.
Сапаның 60 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
200
8.2.
Сапаның 50 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
150
9.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
25
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
20 000
2.
Өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар сатып алу
Сатып алынған бас
175 000
3.
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
Сатып алынған бас
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) белгілейді
4.
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу
Бас/жылына бір рет
ЖАО белгілейді
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер сатып алу
Сатып алынған бас
175 000
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқалар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
Бас
2 000
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
2.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас

26 000
2.
Приобретение импортированных племенных маточных овец
52 000
3.
Приобретение импортированных племенных баранов-производителей
260 000
4.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
Голова
4 000
5.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
Реализованная голова
3 000
5.1
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
Реализованная голова
7 000
6.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
Штука
80 000
7.
Субсидирование стоимости услуг племенных центров, дистрибьютерных центров по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
Осемененная голова/случной сезон
1 500
8.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
8.1.
шерсть от 60 качества
Реализованный килограмм
200
8.2.
шерсть от 50 качества
Реализованный килограмм
150
9.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
Реализованный килограмм
25
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
Голова/случной сезон
20 000
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Приобретенная голова
175 000
3.
Приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Приобретенная голова
Устанавливается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО)
4.
Возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Голова/один раз в год
Устанавливается МИО
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
Приобретенная голова
175 000
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
Приобретенная голова
100 000
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
Голова
2 000
За счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению МИО, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
2.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова

70 000
3.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
4.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55*
5.
Бал өндірісінің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
200
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Асыл тұқымды жануарлардың барлық түрлерін (етті бағыттағы құстардың ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын, асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанын, асыл тұқымды шошқаларды қоспағанда) сатып алу бекітілген нормативке дейін, бірақ оның сатып алу құнының 50%-ынан аспайтын мөлшерде субсидияланады.
Сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялар "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде немесе Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтамамен расталған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен қалыптан тыс ауа райы жағдайлары басталған кезде беріледі. Бұл талап Атырау, Маңғыстау, Қызылорда облыстары мен Ұлытау облысындағы ауыл шаруашылығы жануарларының аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген және/немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлінген және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде жүзеге асырылады.
Ескертпе:

70 000
3.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
4.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55*
5.
Удешевление стоимости производства меда
Реализованный килограмм
200
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приобретение племенных животных всех видов (за исключением племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц, суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы, племенных свиней) субсидируется до утвержденного норматива, но не более 50 % стоимости от его стоимости приобретения.
Приобретение семени племенного быка молочных/ молочно-мясных и мясных/мясо-молочных пород субсидируется до 50 % от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Субсидии по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" предоставляются при объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных справкой о погодных условиях, выданной республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан. Данное требование не распространяется на маточное поголовье сельскохозяйственных животных в Атырауской, Мангистауской, Кызылординской областях и области Ұлытау.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств.
Примечание:

* жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражатын бөлу кезінде және/ немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлу кезінде және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде "Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялаудың ағымдағы нормативін СМАЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрліктің келісуі бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасына байланысты 55 теңгеден 190 теңгеге дейін ұлғайтуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 428
бұйрығына 2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-МШСП
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезеңі: 20__ж
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 1 ақпанға дейінгі мерзімде.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз түрінде.
Облыс/қала_________________________________________
Жылы _________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды __________
Саланың атауы
Субсидия түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Субсидиялау нормативі, теңге
Бөлінді
Игерілді
Қалдық (+/-), теңге
Игерілмеу себептері
Субсидия көлемі
Субсидия сомасы, теңге

* при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств допускается увеличение текущего норматива субсидирования по направлению "Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока" с 55 тенге до 190 тенге, в зависимости от суммы выделенных бюджетных средств, по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в ГИСС.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 428
Приложение 4-2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Форма
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
Информация об использовании субсидий на животноводство
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-ИСЖ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежегодно, в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в бумажном виде
Область/город __________________________________________________
Год ___________________________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов ___
Наименование отрасли
Наименование видов субсидий
Ед. измерения
Норматив субсидирования, тенге
Выделено
Освоено
Остаток (+/-),
тенге
Причины неосвоения
Субсидируемый объем

(4*5)
Субсидия көлемі
Субсидия сомасы, теңге (4*7)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқарушы адам _____________________
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, телефоны
Есептің тапсырылған күні 20 ___ жылғы " " __________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған "Мал шаруашылығына
арналған субсидияны пайдалану
туралы ақпарат" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1-МШСП нысан, кезеңділігі: жыл сайын)

Сумма субсидий, тенге (4*5)
Субсидируемый объем
Сумма субсидий, тенге (4*7)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование___________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _______________
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон
Дата сдачи отчета "__" __________ 20 ___ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Информация об использовании
субсидий на животноводство"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство"
(индекс: форма № 1-ИСЖ, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Мал шаруашылығына арналған субсидияны пайдалану туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары толтырады және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне жібереді.
3. Нысанға басшы не оның міндеттерін атқарушы адам аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында субсидияланатын саланың атауы көрсетіледі (етті және етті-сүтті мал шаруашылығы, сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы, мал шаруашылығы, етті және жұмыртқалы құс шаруашылығы, қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, сондай-ақ "Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, жергілікті атқарушы органдарының қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен" бөлімінде көзделген субсидия түрлері бойынша).
7. Нысанның 2-бағанында осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген субсидия түрлерінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі (килограмм, бас, дана, доза).
9. Нысанның 4-бағанында осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген әрбір субсидия түрі бойынша субсидиялау нормативі көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша жоспарланған көлем көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында тиісті субсидия түрлері бойынша нақты субсидияланған көлем көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында бөлінген бюджет қаражатының нақты игерілген сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанда игерілмеген бюджет қаражатының қалдығы (бар болса) көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанда бюджет қаражатының игерілмеу себептері (игерілмеген қалдық болған жағдайда) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация об использовании субсидий на животноводство" (далее – Форма).
2. Форма заполняется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы и направляется в адрес Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется:
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование субсидируемой отрасли (мясное и мясо-молочное скотоводство, молочное и молочно-мясное скотоводство, скотоводство, мясное и яичное птицеводство, овцеводство, коневодство, верблюдоводство, свиноводство, а также по видам субсидий, предусмотренных в разделе "за счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению местного исполнительного органа, с учетом особенностей и специализации регионов").
7. В графе 2 Формы указывается наименование видов субсидии, установленных в приложении 1 к настоящим Правилам.
8. В графе 3 Формы указывается единица измерения (килограмм, голова, штука, доза).
9. В графе 4 Формы указывается норматив субсидирования по каждому виду субсидий, установленный в приложении 1 к настоящим Правилам.
10. В графе 5 Формы указывается запланированный объем по соответствующим видам субсидии.
11. В графе 6 Формы указывается сумма выделенных бюджетных средств по соответствующим видам субсидий.
12. В графе 7 Формы указывается фактический просубсидированный объем по соответствующим видам субсидии.
13. В графе 8 Формы указывается фактический освоенная сумма выделенных бюджетных средств.
14. В графе 9 Формы указываются остаток неосвоенных бюджетных средств (при наличии).
15. В графе 10 Формы указываются причины неосвоения бюджетных средств (в случае наличия остатка неосвоенных бюджетных средств).