"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 12 қарашадағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 қарашада № 37404 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) конкурс – әлеуетті өнiм берушiлердiң арасындағы бәсекелестiктi көздейтiн және сатып алу шартының неғұрлым қолайлы талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсiлi;
6) конкурстық комиссия – осы Қағидаларда көзделген жағдайларда және тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру үшін сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы ретінде қатысқан жағдайда, табиғи монополия субъектісінің қызметкерлерінен, сондай-ақ оның үлестес тұлғаларының қызметкерлерінен құрылатын комиссия;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) конкурстық өтінім – әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамаға сәйкес жасалған конкурстық ұсынысы;";
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Конкурстық комиссияның хатшысы мыналарды:
1) конкурстық құжаттаманы конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей порталда жариялауды;
2) порталда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурс рәсімдерін өткізуді ұйымдастыруды, конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстар дайындауды, конкурстық комиссияны құжаттармен қамтамасыз етуді, конкурстық комиссияның отырысын өткізуді ұйымдастыруды, портал қалыптастырған конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамаларына қол қоюды, конкурстық өтінімдерді және конкурс қорытындылары туралы қарауды жүзеге асырады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссияның шешім қабылдауына қатыспайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы болмаған уақытта оның міндетін атқарушы тағайындалады.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2025 года № 37404
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) конкурс – способ закупок, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупок;
6) конкурсная комиссия – комиссия, которая формируется из числа сотрудников субъекта естественной монополии, а также сотрудников его аффилированных лиц, в случае выступления в качестве единого организатора закупок, для осуществления закупок товаров, работ, услуг в случаях и способами, предусмотренными настоящими Правилами;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) конкурсная заявка – конкурсное предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с конкурсной документацией;";
пункт 133 изложить в следующей редакции:
"133. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет:
1) публикацию конкурсной документации на портале не позднее чем за семь рабочих дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) организацию проведения на портале процедур конкурса по приобретению товаров, работ, услуг, подготовку предложения по повестке дня заседания конкурсной комиссии, обеспечение конкурсной комиссии документами, организацию проведения заседания конкурсной комиссии, подписание сформированных порталом протоколов предварительного допуска к участию в конкурсе, рассмотрение конкурсных заявок и об итогов конкурса.
Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не участвует при принятии решений конкурсной комиссией.
На время отсутствия секретаря конкурсной комиссии назначается исполняющий его обязанности.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:

"156. Егер конкурс тұтастай немесе қандай да бір бөлігі (лот) бойынша өтпеді деп танылса, онда табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) конкурстық құжаттаманы өзгерту және қайта конкурс өткізу туралы;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізілген жағдайда, қайталап конкурс өткізудің мерзімдері мен тәртібі бастапқы конкурс өткізуге сәйкес келеді.
Конкурсқа қатысуға екіден аз өтінім ұсынылған жағдайда бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру, конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамасы сәйкес келген жағдайда, оған портал арқылы жіберіледі. Конкурстық құжаттама сәйкес келген жағдайда, жасалған шарттың бағасы конкурсқа қатысуға өтінімде көрсетілген әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысынан аспайды.
Өтпеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектісі портал арқылы әлеуетті өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жібереді.
Осы тармақта көрсетілген іс-әрекеттер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның бұйрықтарымен ресімделеді.";
178-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"178-14. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу – бұл конкурсты, баға ұсыныстарына сұрау салуды қолданусыз сатып салу тәсілі, олар портал арқылы және мынадай:
1) егер конкурс тәсілімен сатып алу немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылған;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік реттеу белгіленген бағалар, тарифтер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтары бар тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
4) еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы, оның ішінде аварияларды жою үшін төтенше жағдайлардың салдарларын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
5) өкілдік шығыстармен байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
6) сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін мүлікті (активтерді) сатып алу:
Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушыларының жүзеге асыруы;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде;

"156. Если конкурс признан несостоявшимся в целом или по какой-либо части (лоту), то субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) об изменении конкурсной документации и проведении повторного конкурса;
2) об осуществлении закупок способом из одного источника.
В случае внесения изменений в конкурсную документацию, сроки и порядок проведения повторного конкурса соответствуют проведению первоначального конкурса.
В случае представления менее двух заявок на участие в конкурсе приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется посредством портала, потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе, при условии соответствия его конкурсной документации. Цена заключенного договора не превышает конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика, указанного в заявке на участие в конкурсе, при условии соответствия конкурсной документации.
При осуществлении закупок способом из одного источника по несостоявшимся закупкам субъект естественных монополий направляет, посредством портала, потенциальному поставщику приглашение принять участие в закупках способом из одного источника.
Действия, указанные в настоящем пункте, оформляются приказами первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.";
пункт 178-14 изложить в следующей редакции:
"178-14. Закупки способом из одного источника – это способ закупок без применения конкурса, запроса ценовых предложений, которые проводятся посредством портала и только в случаях:
1) если закупки способом конкурса или закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, на которые установлено государственное регулирование в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;
4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах): осуществляемых судебными исполнителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
при приватизации государственного имущества;

7) өнім берушінің тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін сатып алған табиғи монополия субъектісінен біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуының қажеттілігі туындауы жағдайларында ғана өткізіледі;
8) егер мұндай тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде тартылған желілер мен жабдықтардағы аварияларды жою мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу.";
178-15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) конкурсты өтпеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – осы конкурс бойынша құжат:
конкурстық комиссияны бекіту туралы бұйрық;
конкурстық құжаттама;
конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы; конкурс қорытындылары туралы хаттама;
әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері;
табиғи монополия субъектісінің немесе уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының интернет-ресурсында не электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде конкурс өткізу туралы хабарландыру;";
184-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Сатып алуды:
негізгі (орнатылған) жабдықтарды, сондай-ақ орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді) толық жинақтау, жаңғырту және толық жарақтандыру үшін;
тауарды лизингке беру жөніндегі қызметтер берушіні анықтау және лизинг нысанасын егжей-тегжейлі сипаттау қажеттілігінің туындауы үшін;
табиғи монополия субъектісінде бар тауарды жөндеу және (немесе) техникалық қызмет көрсету үшін жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, егер мұндай нұсқау сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын болса, сатып алуды жүргізу кезінде конкурстық құжаттамада тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқаудың болуына жол берілмейді.";
442-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"442-1. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) ретінде мынадай өлшемшарттар мен талаптардың барлығына сәйкес келетін тұлғалар тартылады:

7) когда у субъекта естественной монополии, закупившего товары, работы, услуги поставщика, возникает потребность в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости;
8) приобретения товаров, работ и услуг в целях устранения аварий в сетях и оборудованиях, задействованных при предоставлении регулируемых услуг, если годовой объем таких товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
подпункт 3) пункта 178-15 изложить в следующей редакции:
"178-15. Основаниями приобретения товаров, работ, услуг из одного источника являются следующие электронные копии документов либо электронные документы:
3) при осуществлении закупок в связи с признанием конкурса несостоявшимся – документ по данному конкурсу:
приказ об утверждении конкурсной комиссии;
конкурсная документация;
протокол вскрытия конкурсных заявок; протокол об итогах конкурса;
конкурсные заявки потенциальных поставщиков;
объявления на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии или ведомства уполномоченного органа, или его территориального органа либо на информационных системах электронных закупок о проведении конкурса;";
пункт 184 изложить в следующей редакции:
"184. При проведении закупок не допускается содержание в документации указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, в случае, если такое указание определяет принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, за исключением следующих случаев осуществления закупок:
для доукомплектования, модернизации и дооснащения основного (установленного) оборудования, а также установленного программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения);
для определения поставщика услуг по предоставлению товара в лизинг и возникновения необходимости подробного описания предмета лизинга;
для ремонта и (или) технического обслуживания имеющегося у субъекта естественной монополии товара.";
пункт 442-1 изложить в следующей редакции:
"442-1. Для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий в качестве уполномоченных лиц (экспертов, экспертных организаций) привлекаются лица, которые соответствуют всем следующим критериям и требованиям:

1) Сарапшылар үшін:
техникалық сараптама мәніне сәйкес келетін техникалық мамандық саласында жоғары білімі болуы;
еңбек қызметі немесе өзге де тәжірибесі туралы растайтын құжаттармен, жабдықпен (тиісті саладағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген жағдайда) жұмыс істеуге рұқсат берудің тиісті санатымен жүргізілетін техникалық сараптаманың мәніне сәйкес кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы;
экономика саласында біліктілікті беруді растайтын біліктілік куәліктерінің және/немесе куәліктерінің және/немесе сертификаттарының, аттестаттарының және/немесе сертификаттарының болуы;
2) Сараптама ұйымдары үшін:
Штатта осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес келетін сарапшының болуы.";
442-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"442-2. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына жүргізілген техникалық сараптаманың негізділігі және сапасы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) жауапты болады.".
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Дарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 121 Бұйрығына қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына 3-қосымша
1-нысан
Конкурс өткізу туралы хабарландыру ______________________ конкурс өткізетіні туралы хабарлайды (табиғи монополия субъектісінің толық атауы)
Сатып алудың (конкурстың) атауы
(Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып
алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып
алудың атауы):
_______________________________________________________________
Лоттардың атауы:_______________________________________________
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып
алынатын тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде
тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және
басқаларды төлеуге арналған және т. б. есепке алмағандағы бірлік үшін баға:
______________________________________.
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға
бөлінген қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды ескере
отырып, оның ішінде тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды,
алымдарды және басқаларды төлеуге бөлінген теңгедегі жалпы сома:
___________________________________________________________________
Төлем шарттары: ____________________________________________
Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу үшін тәртібі, мөлшері, нысаны, мерзімі,
банктік деректемелері: ________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері _______________ сағат _______
минутқа дейінгі мерзімде қабылданады. "__" __________ мекенжайы бойынша
____________, № ___ кабинет.
Конкурстық өтінімдер салынған конверттер _____ сағат _______________ минут
ашылады "____" __________ мекенжайы бойынша _____________, № ___ кабинет.
Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес конкурстық өтінімді,
сатып алу туралы шартты жасау және ұсыну тіліне қойылатын талаптар:
_______________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, почталық және электрондық
мекенжайлары:
_______________________________________________________________
Конкурстық комиссияның хатшысы
(Т. А. Ә., лауазымы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы):
___________________________________________________
Қосымша:

1) Для экспертов:
иметь высшее образование в области технической специальности, соответствующей предмету технической экспертизы;
иметь не менее трех лет практического опыта работы в соответствующей предмету проводимой технической экспертизы с соответствующей категорией допуска работы с оборудованием (в случае установленных нормативными правовыми актами в соответствующей сфере), подтверждающими документами о трудовой деятельности или ином подтверждающем опыте;
наличие квалификационных удостоверений, свидетельств, аттестатов и/или сертификатов, подтверждающих присвоение квалификации в сфере экономики;
2) Для экспертных организаций:
наличие в штате эксперта, соответствующего подпункту 1) настоящего пункта.";
дополнить пунктом 442-2 следующего содержания:
"442-2. Ответственность за обоснованность и качество проведенной технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий несут уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
приложение 3 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Дарбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года № 121
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
Объявление о проведении конкурса
____________________________________________________
(полное наименование субъекта естественной монополии)
объявляет о проведении конкурса
Наименование закупок (конкурса) (наименование закупок товаров, работ, услуг
в соответствии с наименованием закупок товаров, работ, услуг, указанным
в Перечне):_______________________________________________________
Наименования лотов: ______________________________________________.
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара,
работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку
и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
_________________________________________________________________.
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная
на закупку товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе
на транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов
и другое: _________________________________________________________.
Условия платежа: ___________________________________________________.
Порядок, размер, форма, сроки, банковские реквизиты для внесения обеспечения
конкурсной заявки:
___________________________________________________________________
Конкурсные заявки потенциальных поставщиков принимаются в срок
до _____ часов ____ минут "__" __________ ___ года, по адресу ____________,
кабинет № ___.
Конверты с конкурсными заявками вскрываются _____ часов ____ минут "____"
_______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Требования к языку составления и представления конкурсной заявки, договора
о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках:
____________________________________________________________________
Полное наименование, почтовый и электронный адреса субъекта естественной
монополии: _________________________________________________________
Секретарь конкурсной комиссии
(Ф.И.О., должность, номер телефона, адрес электронной почты):
_______________________________________________________
Приложение:

1. Техникалық ерекшелігі сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін
қызметтердің);
2. Жоспарлар, сызбалар, эскиздер (бар болса);
Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы _________________ _______________
(Т. А. Ә.) (Қолы, күні)
2-нысан
Бекітемін:
Табиғи монополия субъектісінің
басшысы ______________
___________ ______________
(Т. А. Ә.) (қолы)
Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық ерекшелігі
Сатып алу (конкурс) нөмірі:
Сатып алудың (конкурстың) атауы (Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы):
Лот нөмірі:
Лот атауы:
Лоттың сипаттамасы:
Лоттың қосымша сипаттамасы:
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі) :
Өлшем бірлігі:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету орны:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі:
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:
Конкурстық комиссияның төрағасы _________________ _______________
(Т. А. Ә.) (Қолы, күні)
3-нысан
Кімге _____________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен ___________________
__________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа қатысуға өтінім)
Конкурстың атауы мен нөмірі:_________________________________.
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің атауы мен саны (көлемі):____________________________________
Жеткізілетін тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық, сапалық
және пайдалану сипаттамалары: ___________________________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен
орны: ________.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты
шығыстарды қоса алғанда, қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауардың,
жұмыстың және қызметтің бір бірлігі үшін теңгемен баға:
_______________________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты
шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауарлардың,
жұмыстардың, қызметтердің теңгемен жалпы бағасы: _______________________
Жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын егжей-тегжейлі ашатын сметалық
есеп немесе құнның калькуляциясы:______________________________________
Әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын
жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен
орындаушыларға) берілуі мүмкін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті
көлемі: ______________________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер
көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы (қолы, күні)
4-нысан
Баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарландыру _______________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің толық атауы)
баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарлайды.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы және нөмірі
(Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып
алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып
алудың атауы)): ____________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны
(көлемі), өлшем бірлігі: ______ ескерту.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық,
техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары: ______________________
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен
орны: _______ ескерту.
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып
алынатын тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде
тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және
басқаларды төлеуге арналған және т. б. есепке алмағандағы бірлік үшін баға:
______________________________________________________________________.
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға
бөлінген қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды, оның ішінде
тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және
басқаларды төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, теңгемен жалпы сома:
______________________________________________________________________.
Төлем шарттары: _______________________________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________
______сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________, № ___ кабинет
мекенжайы бойынша қабылданады.
Баға ұсыныстары салынған конверттер баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________
сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________, № ___ кабинет
мекенжайы бойынша ашылады.
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, телефон нөмірі, пошталық және
электрондық мекенжайлары: ___________________________________________
Қосымша:

1. Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг);
2. Планы, чертежи, эскизы (при наличии);
3. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии
____________________________________________________ _______________
(Ф.И.О.) (Подпись, дата)
Форма 2
Утверждаю:
Руководитель субъекта
естественной монополии
_________________________
_________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг)
Номер закупок (конкурса):
Наименование закупок (конкурса) (наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием закупки товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
Номер лота:
Наименование лота:
Описание лота:
Дополнительное описание лота:
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг:
Единица измерения:
Место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Срок поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров:
Председатель конкурсной Комиссии
___________________________________________________
(Ф.И.О.) (Подпись, дата)
Форма 3
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого ____________________
____________________________
(наименование потенциального
поставщика)
Заявка на участие в конкурсе
Наименование и номер конкурса: _______________________________________
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ
и оказываемых услуг: _________________________________________________.
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные
характеристики поставляемых товаров: __________________________________
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
____________________________________________________________________
Цена в тенге за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную
стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара,
выполнением работ, оказанием услуг:
____________________________________________________________________.
Общая цена в тенге товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную
стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара,
выполнением работ, оказанием услуг:
____________________________________________________________________.
Сметный расчет или калькуляция стоимости, детально раскрывающая стоимость
работ, услуг: ________________________________________________________.
Предельные объемы работ, услуг, которые могут быть переданы потенциальным
поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ, оказания
услуг, являющихся предметом проводимых закупок:
____________________________________________________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполнение
работ, оказание услуг.
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность (Подпись, дата)
Форма 4
Объявление о закупках способом запроса ценовых предложений
____________________________________________________________________
(полное наименование субъекта естественной монополии)
объявляет о закупках способом запроса ценовых предложений.
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений
(наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием
закупок товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
________________________________________________________________.
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг, единица измерения:
________________________________________________________________
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные
и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров:
________________________________________________________________.
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
________________________________________________________________
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара,
работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку
и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
_________________________________________________________________
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная
на закупки товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе
на транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов,
сборов и другое: __________________________________________________
Условия платежа: _________________________________________________.
Ценовые предложения потенциальных поставщиков принимаются в срок
до _____ часов ____ минут "__" _______ ___ года, по адресу _____________,
кабинет № ___.
Конверты с ценовыми предложениями вскрываются _____ часов ____ минут
"____" _______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Полное наименование, номер телефона, почтовый и электронный адреса субъекта
естественной монополии: ___________________________________________.
Приложение:

1. Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы _________________ _______________
(Т. А. Ә.) (Қолы, күні)
5-нысан
Кімге ____________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен _____________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің нақты
мекенжайы)
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға өтінім Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы мен нөмірі:
_______________________________________________________________
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің атауы мен саны (көлемі):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық,
сапалық және пайдалану сипаттамалары: ______________________________
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен
орны: _______ ескерту.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты
шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауар, жұмыс және
қызмет бірлігінің бағасы: ____________________________________________
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты
шығыстар қосылған құн салығын есепке алмағанда тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердің жалпы бағасы: _____________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер
көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы (қолы, күні)

1. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии
_________________________________________________________________
(Ф.И.О.) (Подпись, дата)
Форма 5
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого _____________________
____________________________
(наименование потенциального
поставщика)
____________________________
(фактический адрес
потенциального поставщика)
Заявка на участие в закупках способом запроса ценовых предложений
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений:
____________________________________________________________________
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ
и оказываемых услуг: _________________________________________________.
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные
характеристики закупаемых товаров: ____________________________________
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
____________________________________________________________________
Цена за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную стоимость,
с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ,
оказанием услуг: _____________________________________________________.
Общая цена товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную стоимость,
с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ,
оказанием услуг: _____________________________________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполнение
работ, оказание услуг.
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность (Подпись, дата)