Әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 1576 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37391 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 1576 бұйрығымен бекітілді
Әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жанындағы әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда тиісті анықтамалары бар мынадай терминдер қолданылады:
1) әскери кафедра (әскери факультет) – запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша студенттерді әскери даярлауды және әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ құрылымдық бөлімшесі;
2) әскери-патриоттық жұмыс – Қазақстан Республикасы азаматтарының бойында қазақстандық патриотизмді, біртұтас халыққа тиесілілік сезімін, рухани-имандылық құндылықтарды қалыптастыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасын қорғау жөніндегі конституциялық міндеттерді орындауға әзірлікті, мемлекеттің қорғанысы мен қауіпсіздігі саласындағы қажетті білім мен дағдыны дамытуға бағытталған жүйелі, мақсатты және үйлестірілген іс-шараларды іс жүзінде жүзеге асыру;

Об утверждении Правил деятельности военной кафедры (военного факультета)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 1576. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37391
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности военной кафедры (военного факультета).
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года
№ 1576
Правила деятельности военной кафедры (военного факультета)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности военной кафедры (военного факультета) (далее – Правила) определяют порядок деятельности военных кафедр (военных факультетов) при организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ОВПО).
2. В Правилах используются следующие термины с соответствующими определениями:
1) военная кафедра (военный факультет) – структурное подразделение ОВПО, осуществляющее военную подготовку по программам офицеров запаса и (или) сержантов запаса и военно-патриотическое воспитание студентов;
2) военно-патриотическая работа – практическое осуществление систематических, целенаправленных и скоординированных мероприятий, направленных на формирование у граждан Республики Казахстан казахстанского патриотизма, чувства принадлежности к единому народу, духовно-нравственных ценностей, а также на развитие готовности к выполнению конституционной обязанности по защите Республики Казахстан, необходимых знаний и навыков в области обороны и безопасности государства.

3) әскери-оқу практикасы (бұдан әрі – ӘОП) – әскери даярлықтың тиісті бағдарламасы бойынша теориялық білімді, машықтарды бекітуге, практикалық дағдыларды меңгеру мен дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;
4) біліктілікті арттыру – әскери кафедра (әскери факультет) профессор-оқытушы құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) әдістемелік шеберлігін арттыру мақсатында оларды кәсіби оқыту нысаны;
5) біліктілік сипаттамасы – Қазақстан Республикасының қорғанысы саласындағы кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті және белгілі бір лауазымға сәйкес келетін білім, іскерлік пен дағды;
6) имидждік жұмыс және қоғаммен байланыс – Қарулы Күштердің имиджін, әскери кәсіптің беделін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
7) күн тәртібі – "әскери күн" немесе ӘОП кезінде, ал кейбір жағдайда апта ішінде де уақытты бөлу;
8) қызмет уақыты регламенті – қызметкерлердің функционалдық міндеттерінен туындайтын негізгі іс-шараларды орындау мерзімі мен ұзақтығын белгілейтін күн тәртібіне толықтыру;
9) мәдени-демалыс жұмысы – білім алушылардың жалпы мәдениетін тәрбиелеу, әлемдік және қазақстандық өнерге баулу, шығармашылық қабілеттерін дамыту, мәдени ой-өрісін кеңейту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
10) психологиялық жұмыс – студенттер бойында жоғары психологиялық төзімділікті, кез келген жағдайда күрделі және жауапты міндеттерді орындауға дайын болуды, әскери және мемлекеттік қызметтің басқа да түрлерінің қиындықтары мен шектеулерін көтере білу, тіршілік әрекеті үшін қажетті маңызды психологиялық қабілетін қалыптастыру;
11) тапсырыс беруші – мүддесінде әскери оқытылған резервті даярлау жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылымдық бөлімшесі;
12) штаттан тыс құрамның әскери лауазымы – әскери кафедраның (әскери факультеттің) студенттерді әскери даярлау және әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі лауазымдық өкілеттік жүктелген штат бірлігі.
2-тарау. Әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің тәртібі
3. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) қызметіне тікелей басшылықты әскери кафедра (әскери факультет) бастығы жүзеге асырады.
4. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) қызметін ұйымдастыру үшін әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әскери кафедра (әскери факультет) туралы ережені әзірлейді және оны ЖЖОКБҰ басшысы бекітеді. Әскери кафедра (әскери факультет) туралы ереже қажеттілігіне қарай өзектілендіріледі және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бөлімдерді қамтиды.

3) военно-учебная практика (далее – ВУП) – вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков по соответствующей программе военной подготовки;
4) повышение квалификации – форма профессионального обучения профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) военной кафедры (военного факультета) с целью повышения их методического мастерства;
5) квалификационные характеристики – знания, умения и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в сфере обороны Республики Казахстан и соответствующие определенной должности;
6) имиджевая работа и связь с общественностью – организация мероприятий по повышению имиджа Вооруженных Сил, престижа военной профессии;
7) распорядок дня – распределение времени в течение "военного дня" или ВУП, а по некоторым положениям и в течение недели;
8) регламент служебного времени – дополнение к распорядку дня, устанавливающее сроки и продолжительность выполнения сотрудниками основных мероприятий, вытекающих из функциональных обязанностей;
9) культурно-досуговая работа – организация мероприятий по воспитанию общей культуры обучающихся, приобщению к мировому и казахстанскому искусству, развитию творческих способностей, расширению культурного кругозора;
10) психологическая работа – формирование у студентов высокой психологической устойчивости, готовности к выполнению сложных и ответственных задач в любых условиях обстановки, способности преодолевать тяготы и лишения воинской и других видов государственной службы, важнейших психологических качеств, необходимых для жизнедеятельности;
11) заказчик – структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в интересах которого осуществляется подготовка военнообученного резерва;
12) воинская должность внештатного состава – штатная единица военной кафедры (военного факультета), на которую возложены должностные полномочия по военной подготовке и военно-патриотическому воспитанию студентов.
Глава 2. Порядок деятельности военной кафедры (военного факультета)
3. Непосредственное руководство деятельностью военной кафедры (военного факультета) осуществляет начальник военной кафедры (военного факультета).
4. Для организации деятельности военной кафедры (военного факультета), начальником военной кафедры (военного факультета) разрабатывается Положение о военной кафедре (военном факультете) и утверждается руководителем ОВПО. Положение о военной кафедре (военном факультете) актуализируется по мере необходимости и содержит в себе разделы согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

5. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) құрамына ПОҚ, инженерлік-техникалық персонал (бұдан әрі – ИТП) және оқу-көмекші персонал (бұдан әрі – ОКП) кіреді. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) ПОҚ-сына: әскери кафедраң (әскери факультет) бастығы, әскери кафедра (әскери факультет) бастығының орынбасары, цикл (кафедра) бастығы, аға оқытушы, оқытушы және оқытушының ассистенті жатады.
6. Сабақ 7-10 адамнан тұратын 2-3 бөлімшеден құралған саны 14-30 адамнан тұратын оқу взводы құрамында өткізіледі. Сабақ саны 7-13 адамнан тұратын бөлімше құрамында өткізілуі мүмкін. Взводтар мен бөлімшелерді құру әскери кафедраға (әскери факультетке) студенттерді қабылдау жоспарын негізге алып, әскери кафедра (әскери факультет) бастығының шешімімен жүзеге асырылады.
7. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының шешімімен әрбір оқу взводына әскери кафедраның (әскери факультеттің) ПОҚ қатарынан жауапты адам тағайындалады.
8. Оқу взводтары мен бөлімшелерінің командирлері оқу взводына жауапты адамның ұсынуы бойынша студенттер қатарынан әскери кафедра (әскери факультет) бастығының шешімімен айқындалады.
9. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) штат кестесі әскери кафедрада (әскери факультетте) оқитын студенттердің санына және әскери даярлық бағдарламаларының санына қарай айқындалады.
10. Әскери кафедрада цикл бастығымен бірге кемінде 5 адамнан тұратын цикл құрылады. Әскери кафедраның штат саны 20 және одан көп адам болған кезде әскери кафедра бастығының орынбасарлары лауазымы белгіленеді, бірақ үшеуден аспайды. Әскери факультетте әскери факультет құрамында цикл және (немесе) кафедра құрылуы мүмкін, әскери факультет бастығының орынбасарлары лауазымы үштен аспай белгіленеді.
11. ИТП және ОКП саны аудитория қорының, зертхананың, шеберханалардың, оқ ату тирлерінің, парктің (бокстың), гараждың және басқа да оқу объектілерінің болуы мен ұсталуын, оқу-жаттығу қару-жарағының, әскери техника мен мүліктің, техникалық оқыту құралдарының болуын, сондай-ақ оларға қызмет көрсету және әскери даярлық бойынша оқу процесін қамтамасыз ету жұмысының ауқымын негізге алып айқындалады.
12. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) штат кестесін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әскери кафедра (әскери факультет) бастығы запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша оқуға студенттерді қабылдау аяқталғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлейді. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы ЖЖОКБҰ басшысымен әскери кафедраның (әскери факультеттің) штат кестесін келіседі және ҚР ҚМ әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі) жібереді, ол оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министріне бекітуге енгізеді.

5. В состав военной кафедры (военного факультета) входят ППС, инженерно-технический персонал (далее – ИТП) и учебно-вспомогательный персонал (далее – УВП). К ППС военной кафедры (военного факультета) относятся: начальник военной кафедры (военного факультета), заместитель начальника военной кафедры (военного факультета), начальник цикла (кафедры), старший преподаватель, преподаватель и ассистент преподавателя.
6. Занятия проводятся в составе учебных взводов в количестве 14-30 человек, состоящих из 2-3 отделений по 7-10 человек. Занятия могут проводиться в составе отделений в количестве 7-13 человек. Формирование взводов и отделений осуществляется решением начальника военной кафедры (военного факультета) исходя из плана набора студентов на военную кафедру (военный факультет).
7. За каждым учебным взводом решением начальника военной кафедры (военного факультета) назначается ответственный из числа ППС военной кафедры (военного факультета).
8. Командиры учебных взводов и отделений определяются решением начальника военной кафедры (военного факультета) из числа студентов по представлению ответственного за учебный взвод.
9. Штатное расписание военной кафедры (военного факультета) определяется исходя из количества обучающихся студентов на военной кафедре (военном факультете) и количества программ военной подготовки.
10. На военных кафедрах создаются циклы в количестве не менее 5 человек с начальником цикла. При штатной численности военной кафедры в количестве 20 человек и более устанавливаются должности заместителей начальника военной кафедры, но не более трех. На военных факультетах могут создаваться циклы и (или) кафедры в составе военного факультета, должностей заместителей начальника военного факультета устанавливается не более трех.
11. Численность ИТП и УВП определяется исходя из наличия и содержания аудиторного фонда, лабораторий, мастерских, стрелковых тиров, парков (боксов), гаражей и других учебных объектов, наличия учебного вооружения, военной техники и имущества, технических средств обучения, а также объема работ по их обслуживанию и обеспечению учебного процесса по военной подготовке.
12. Штатное расписание военной кафедры (военного факультета) разрабатывает начальник военной кафедры (военного факультета) согласно приложению 4 к настоящим Правилам не позднее 5 рабочих дней после завершения набора студентов на обучение по программам офицеров запаса и сержантов запаса. Начальник военной кафедры (военного факультета) согласовывает с руководителем ОВПО штатное расписание военной кафедры (военного факультета) и направляет в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования (далее – структурное подразделение МО РК), которое в установленном порядке вносит его на утверждение Министру обороны Республики Казахстан.

13. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) штат кестесін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді, оларды ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі әскери кафедраларға (әскери факультеттерге) жібереді.
14. ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі әскери кафедраның (әскери факультеттің) штаттан тыс құрамының әскери лауазымына тағайындау үшін кандидатураларды, оның ішінде офицер және сержант құрамының запастағы (отставкадағы) әскери қызметшілерін келісуді ұйымдастырады.
ҚР ҚМ кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес штаттан тыс құрамның әскери лауазымына офицер және сержант құрамының әскери қызметшілерін, запастағы (отставкадағы) әскери қызметшілерін тағайындайды, босатады және іссапарға жібереді. Әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) азаматтық лауазымға тағайындауды ЖЖОКБҰ басшысы әскери кафедра (әскери факультет) бастығының ұсынуы бойынша жүзеге асырады.
15. Запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттарды әскери даярлау үшін оқу жылының басталуы мен аяқталуы ЖЖОКБҰ-ның академиялық күнтізбесі негізінде айқындалады.
16. Әскери кафедра (әскери факультет) қызметті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленген әскери кафедраның (әскери факультеттің) жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
17. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) жұмыс жоспарын әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әзірлейді және ЖЖОКБҰ басшысы оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
18. Әскери кафедра (әскери факультет) тапсырыс берушілермен оларды бекітетін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесінің шешімі бойынша запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттарды әскери даярлау бағдарламалары бойынша біліктілік сипаттамасын әзірлеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды.
19. Әскери кафедра (әскери факультет) әскери кафедраны (әскери факультетті) оқу-материалдық базамен қамтамасыз ету, оқу-материалдық базаны бірлесіп пайдалану, ӘОП ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс іс-шаралары (бұдан әрі – ТӘПЖ) мәселелері бойынша өзі бекітілген әскери бөліммен (мекемемен) өзара іс-қимыл жасайды. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) басқа әскери бөлімдермен (мекемелермен) әскери кафедраның (әскери факультеттің) қызметі мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауына жол беріледі.
20. ЖЖОКБҰ ғимараттар мен құрылысжайларды, қару-жарақты, әскери кафедраның (әскери факультеттің) әскери техникасы мен мүлкін күзетуді қамтамасыз етеді.

13. Штатные расписания военных кафедр (военных факультетов), утвержденные Министром обороны Республики Казахстан, направляются структурным подразделением МО РК на военные кафедры (военные факультеты).
14. Структурное подразделение МО РК организовывает согласование кандидатур, в том числе военнослужащих запаса (в отставке) офицерского и сержантского составов, для назначения на воинские должности внештатного состава военной кафедры (военного факультета).
Структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы, назначает, освобождает и откомандировывает военнослужащих, военнослужащих запаса (в отставке) офицерского и сержантского составов на воинские должности внештатного состава в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан, от 25 мая 2006 года № 124. Назначение на гражданские должности военной кафедры (военного факультета) осуществляется руководителем ОВПО по представлению начальника военной кафедры (военного факультета).
15. Начало и окончание учебного года для военной подготовки офицеров запаса и (или) сержантов запаса определяется на основании академического календаря ОВПО.
16. Военная кафедра (военный факультет) осуществляет деятельность в соответствии с планом работы военной кафедры (военного факультета), разработанным по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. План работы военной кафедры (военного факультета) разрабатывается начальником военной кафедры (военного факультета) и утверждается руководителем ОВПО не позднее 10 рабочих дней до начала учебного года.
18. Военная кафедра (военный факультет) взаимодействует с заказчиками по вопросам разработки квалификационных характеристик по программам военной подготовки офицеров запаса и (или) сержантов запаса по решению структурного подразделения МО РК, которое их утверждает.
19. Военная кафедра (военный факультет) взаимодействует с воинской частью (учреждением), за которой она закреплена, по вопросам обеспечения учебно-материальной базы военной кафедры (военного факультета), совместного использования учебно-материальной базы, организации и проведения ВУП, а также мероприятий воспитательной и военно-патриотической работы (далее – ВиВПР). Допускается взаимодействие военной кафедры (военного факультета) с другими воинскими частями (учреждениями) по вопросам деятельности военной кафедры (военного факультета).
20. ОВПО обеспечивает охрану зданий и сооружений, вооружения, военной техники и имущества военной кафедры (военного факультета).

21. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының ұсынуы бойынша ЖЖОКБҰ әскери кафедрада (әскери факультетте) әзірленетін запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттарды әскери даярлау бағдарламалары бойынша оқу-әдістемелік әдебиет пен оқу құралдарын шығаруды қамтамасыз етеді.
22. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу-материалдық базасын дамыту мен жетілдірудің жылдық жоспарын әзірлейді және ЖЖОКБҰ басшысына бекітуге ұсынады.
23. Әскери кафедрада (әскери факультетте) ПОҚ-ның біліктілігін арттыру жоспарын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әзірлейді және ЖЖОКБҰ басшысы оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
24. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) ПОҚ ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты ұйымдарда үш жылда бір реттен сиретпей, ұзақтығы кемінде 72 академиялық сағат болатын біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
25. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықтың толық курсын табысты аяқтаған студенттерге "запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" және "запастағы сержант", "запастағы медицина қызметінің сержанты" әскери атағын беру үшін құжаттарды дайындау жұмысын ұйымдастырады.
26. "Запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" әскери атағын беру мәселелері бойынша әскери кафедра (әскери факультет) бастығы ҚР ҚМ кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесімен өзара іс-қимыл жасайды, ол тиісті бұйрықтарды Қазақстан Республикасының Қорғаныс министріне бекітуге енгізеді.
27. "Запастағы сержант", "запастағы медицина қызметінің сержанты" әскери атағын беру мәселелері бойынша әскери кафедра (әскери факультет) бастығы жергілікті әскери басқару органымен және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесімен өзара іс-қимыл жасайды.
28. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы ЖЖОКБҰ басшысымен бірлесіп, "запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" және "запастағы сержант", "запастағы медицина қызметінің сержанты" әскери атағы берілген студенттерге әскери билетті тапсыруды, сонымен қатар жергілікті әскери басқару органының, әскери бөлімдердің (мекемелердің) өкілдерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагерлерін тартып, салтанатты жағдайда жоғары білімі туралы дипломды тапсыруды ұйымдастырады.

21. По представлению начальника военной кафедры (военного факультета) ОВПО обеспечивает издание разрабатываемой на военной кафедре (военном факультете) учебно-методической литературы и пособий по программам военной подготовки офицеров запаса и (или) сержантов запаса.
22. Начальник военной кафедры (военного факультета) разрабатывает годовой план развития и совершенствования учебно-материальной базы военной кафедры (военного факультета) и представляет на утверждение руководителю ОВПО.
23. План повышения квалификации ППС на военной кафедре (военном факультете) разрабатывается начальником военной кафедры (военного факультета) согласно приложению 3 к настоящим Правилам и утверждается руководителем ОВПО не позднее 10 рабочих дней до начала учебного года.
24. ППС военных кафедр (военных факультетов) проходит курсы повышения квалификации в организациях, подведомственных МО РК, не реже одного раза в три года продолжительностью не менее 72 академических часов.
25. Начальник военной кафедры (военного факультета) организовывает работу по подготовке документов для присвоения студентам, успешно завершившим полный курс военной подготовки по программам офицеров запаса и (или) сержантов запаса, воинских званий "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса" и "сержант запаса", "сержант медицинской службы запаса".
26. По вопросам присвоения воинского звания "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса" начальник военной кафедры (военного факультета) взаимодействует со структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы кадровой работы, которое вносит на утверждение Министру обороны Республики Казахстан соответствующие приказы.
27. По вопросам присвоения воинского звания "сержант запаса", "сержант медицинской службы запаса" начальник военной кафедры (военного факультета) взаимодействует с местными органами военного управления и со структурным подразделением Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, курирующим вопросы организационно-мобилизационной работы.
28. Начальник военной кафедры (военного факультета) совместно с руководителем ОВПО организует вручение военных билетов студентам, которым присвоены воинские звания "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса" и "сержант запаса", "сержант медицинской службы запаса" одновременно с вручением дипломов о высшем образовании в торжественной обстановке с привлечением представителей местных органов военного управления, воинских частей (учреждений), ветеранов Вооруженных Сил Республики Казахстан.

29. ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі жыл сайын әскери кафедраға (әскери факультетке) студенттерді әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі негізгі іс-шаралар жоспарын жібереді, ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 тамыздағы № 597 қаулысымен бекітілген Азаматтарға әскери-патриоттық тәрбие беру қағидаларының талаптары ескеріле отырып әзірленеді. Оның негізінде әскери кафедра (әскери факультет) бастығы ЖЖОКБҰ-да тәрбие жұмысына жетекшілік ететін проректормен келісу бойынша қосымша іс-шараларды енгізіп, жыл сайынғы ТӘПЖ жоспарын әзірлейді. ТӘПЖ жоспарын ЖЖОКБҰ басшысы оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
30. Студенттердің ТӘПЖ жөніндегі іс-шаралар сабақ процесінде және әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) күн тәртібінде көзделген сағатта, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-ның басқа да құрылымдық бөлімшелерімен, қоғамдық ұйымдармен, әскери бөлімдермен және мекемелермен бірлесіп, оқудан тыс уақытта өткізіледі.
31. ТӘПЖ жоспарына мынадай бөлімдер енгізіледі:
1) ақпараттық-тәрбие жұмысы;
2) көшбасшылық қасиетті тәрбиелеу;
3) идеологиялық жұмыс;
4) мәдени-демалыс жұмысы;
5) психологиялық жұмыс;
6) имидждік жұмыс және қоғаммен байланыс;
7) конференция, семинар, дөңгелек үстел мен тренинг өткізу.
32. Әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) ішкі тәртіп оны орналастыру ерекшеліктерін, күн тәртібін (қызмет уақыты регламентін) және оқу процесін ұйымдастыруды ескеріп, Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары жалпыәскери жарғыларының талаптарына қатысты ұйымдастырылады. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) күн тәртібін (қызмет уақыты регламентін) әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әзірлейді және оны ЖЖОКБҰ басшысы бекітеді.
33. Күн тәртібінде сабаққа таралым өткізуге және таңертеңгі қарап-тексеруге, оқу сабағына, оқытушысының басшылығымен студенттердің өз бетімен жұмыс істеуіне, қару-жарақ пен әскери техникаға күтім жасауға, мамандығы бойынша ақпараттандыру мен оқытуға, студенттермен тәрбие және әскери-патриоттық жұмысқа уақыт, түскі үзіліске бөлінген уақыт көзделеді. Күн тәртібіне қосымша қызмет уақыты регламенті әзірленеді.
34. Әскери кафедрада (әскери факультетте) ішкі нарядтың (кезекшіліктің) мынадай құрамы тағайындалады:
1) әскери кафедра (әскери факультет) бойынша кезекші – ПОҚ, ИТП, ОКП және/немесе 2-курс студенттері қатарынан;

29. Ежегодно на военные кафедры (военные факультеты) структурным подразделением МО РК направляется план основных мероприятий по военно-патриотическому воспитанию студентов, который разрабатывается с учетом требований Правил военно-патриотического воспитания граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2022 года № 597. На его основе начальником военной кафедры (военного факультета) разрабатывается ежегодный план ВиВПР с включением дополнительных мероприятий по согласованию с проректором, курирующим воспитательную работу в ОВПО. План ВиВПР утверждается руководителем ОВПО не позднее 10 рабочих дней до начала учебного года.
30. Мероприятия по ВиВПР студентов проводятся в процессе занятий и в часы, предусмотренные распорядком дня на военной кафедре (военном факультете), а также во внеучебное время совместно с другими структурными подразделениями ОВПО, общественными организациями, воинскими частями (учреждениями).
31. В план ВиВПР включаются следующие разделы:
1) информационно-воспитательная работа;
2) воспитание лидерских качеств;
3) идеологическая работа;
4) культурно-досуговая работа;
5) психологическая работа;
6) имиджевая работа и связь с общественностью;
7) проведение конференций, семинаров, круглых столов и тренингов.
32. Внутренний порядок на военной кафедре (военном факультете) организуется применительно к требованиям общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364, с учҰтом особенностей еҰ размещения, распорядком дня (регламентом служебного времени) и организацией учебного процесса. Распорядок дня (регламент служебного времени) военной кафедры (военного факультета) разрабатывается начальником военной кафедры (военного факультета) и утверждается руководителем ОВПО.
33. В распорядке дня предусматривается время для проведения развода на занятия и утреннего осмотра, учебных занятий, самостоятельной работы под руководством преподавателя, ухода за вооружением и военной техникой, информирования и тренировок по специальности, воспитательной и военно-патриотической работы со студентами, время, выделенное на обеденный перерыв. К распорядку дня дополнительно разрабатывается регламент служебного времени.
34. На военной кафедре (военном факультете) назначается следующий состав внутреннего наряда (дежурства):
1) дежурный по военной кафедре (военному факультету) – из числа ППС, ИТП, УВП и/или студентов 2 курса обучения;

2) әскери кафедра (әскери факультет) бойынша кезекшінің көмекшісі – студенттер қатарынан.
35. Қару-жарақ пен әскери техника паркі болған кезде әскери кафедраның (әскери факультеттің) парк бойынша кезекшісі ИТП және ОКП қатарынан тағайындалады. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) парк бойынша кезекшісінің көмекшісі студенттер қатарынан тағайындалады.
36. Ішкі наряд өз міндеттерін орындаған кезде әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен нұсқаулықтарды басшылыққа алады.
37. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) әскери қызметшілерін кәсіби даярлауды жоспарлау және ұйымдастыру әскери кафедра (әскери факультет) бастығына жүктеледі. Кәсіби даярлық Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін кәсіби даярлау бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
38. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы өз өкілеттігі шегінде өкім береді, қызметтік құжаттарды бекітеді және қол қояды.
39. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы өз өкілеттігі шегінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерімен (мекемелерімен), ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесімен, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерімен және әскери құралымдарымен, тапсырыс берушілермен және басқа да ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізеді.
40. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылындағы қызметі туралы есеп жасайды және оны оқу жылы аяқталғаннан кейін 15 жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне (электрондық форматта) жібереді.
41. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) қызметі туралы есепке мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) әскери даярлық бағдарламалары бөлінісінде білім алушылардың саны;
2) студенттерді іріктеу нәтижесі;
3) ӘОП өткізу;
4) оқу жылындағы (академиялық кезең бойынша) әскери даярлық қорытындысы;
5) ПОҚ туралы мәліметтер;
6) оқу-материалдық базаны жаңарту;
7) тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс іс-шаралары;
8) проблемалық мәселелер және студенттерді әскери даярлау сапасын арттыру бойынша ұсыныстар.
Әскери кафедра (әскери
факультет) қызметінің
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
_______________ жанындағы әскери кафедра (әскери факультет) туралы ереже
ЖЖОКБҰ атауы
1. Жалпы ережелер.
2. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) негізгі міндеттері.
3. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) ұйымдық-штаттық құрылымы.
4. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) негізгі функциялары.
5. Әскери кафедра (әскери факультет) лауазымды адамдарының функционалдық міндеттері.
6. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) жеке құрамын кәсіби және әдістемелік даярлауды, біліктілігін арттыруды және аттестаттауды ұйымдастыру.

2) помощник дежурного по военной кафедре (военному факультету) – из числа студентов.
35. При наличии парка вооружения и военной техники дежурный по парку военной кафедры (военного факультета) назначается из числа ИТП и УВП. Помощник дежурного по парку военной кафедры (военного факультета) назначается из числа студентов.
36. Внутренний наряд при выполнении своих обязанностей руководствуется утвержденными начальником военной кафедры (военного факультета) инструкциями.
37. Планирование и организация профессиональной подготовки военнослужащих военной кафедры (военного факультета) возлагается на начальника военной кафедры (военного факультета). Профессиональная подготовка проводится в соответствии с программой профессиональной подготовки Вооруженных Сил Республики Казахстан.
38. Начальник военной кафедры (военного факультета) в пределах своих полномочий отдает распоряжения, утверждает и подписывает служебные документы.
39. Начальник военной кафедры (военного факультета) ведет служебную переписку с воинскими частями (учреждениями) Вооруженных Сил Республики Казахстан, структурным подразделением МО РК, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, заказчиками и другими организациями в пределах своих полномочий.
40. Начальник военной кафедры (военного факультета) составляет отчет о деятельности военной кафедры (военного факультета) за учебный год и направляет его (в электронном формате) в структурное подразделение МО РК не позднее 15 рабочих дней после окончания учебного года.
41. В отчет о деятельности военной кафедры (военного факультета) включаются следующие сведения:
1) количество обучающихся в разрезе программ военной подготовки;
2) результаты отбора студентов;
3) проведение ВУП;
4) итоги военной подготовки за учебный год (по академическим периодам);
5) сведения о ППС;
6) обновление учебно-материальной базы;
7) мероприятия воспитательной и военно-патриотической работы;
8) проблемные вопросы и предложения по совершенствованию качества военной подготовки студентов.
Приложение 1
к Правилам деятельности
военной кафедры
(военного факультета)
Форма
Положение о военной кафедре (военном факультете) при _______________________
наименование ОВПО
1. Общие положения.
2. Основные задачи военной кафедры (военного факультета).
3. Организационно – штатная структура военной кафедры (военного факультета).
4. Основные функции военной кафедры (военного факультета).
5. Функциональные обязанности должностных лиц военной кафедры (военного факультета).
6. Организация профессиональной и методической подготовки, повышения квалификации и проведения аттестации личного состава военной кафедры (военного факультета).

7. Әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) оқу-әдістемелік жұмыс және ғылыми-әдістемелік жұмыс.
8. Әскери кафедрада (әскери факультетте) студенттерді әскери даярлауды ұйымдастыру.
9. ӘОП-ны ұйымдастыру және өткізу.
10. Оқу процесінде цифрлық шешімді қолдану туралы.
11. "Запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" және "запастағы сержант", "запастағы медицина қызметінің сержанты" әскери атағын беру.
12. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс.
13. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу-материалдық және техникалық базасы.
14. Әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) ішкі тәртіп.
15. Қызметтік хат алмасу және есептілік.
16. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) мөрі мен мөртаңбасы.
Әскери кафедра (әскери
факультет) қызметінің
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Бекітемін
ЖЖОКБҰ басшысы
______________________
(қолы, инициалы және тегі)
20__ жылғы "___" ___________
___________ әскери кафедрасының (әскери факультетінің) ________ оқу жылына жұмыс жоспары
Р/с
Іс-шара атауы
Орындау мерзімі
Орындаушы
Орындалғаны туралы белгі

7. Учебно-методическая работа и научно-методическая работа на военной кафедре (военном факультете).
8. Организация военной подготовки студентов на военной кафедре (военном факультете).
9. Организация и проведение ВУП.
10. Применение цифровых решений в учебном процессе.
11. Присвоение воинского звания "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса" и "сержант запаса", "сержант медицинской службы запаса".
12. Воспитательная и военно-патриотическая работа.
13. Учебно-материальная и техническая база военной кафедры (военного факультета).
14. Внутренний порядок на военной кафедре (военном факультете).
15. Служебная переписка и отчетность.
16. Печати и штампы военной кафедры (военного факультета).
Приложение 2
к Правилам деятельности
военной кафедры
(военного факультета)
Форма
Утверждаю
Руководитель ОВПО
______________________
(подпись, фамилия и инициалы)
"__" _________ 20__ года
План работы военной кафедры (военного факультета) ___________________________на
____________ учебный год
п/п
Наименование мероприятий
Срок
исполнения
Исполнитель
Отметка о выполнении

3. Ғылыми-әдістемелік жұмыс
1.
Оқулықтар мен оқу-әдістемелік құралдарды дайындау және басып шығару
4. Оқу-материалдық базаны дамыту және жетілдіру
5. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) өзара қатысуы (қатысуы)
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
_________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
Әскери кафедра (әскери
факультет) қызметінің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
______________________ (ЖОО атауы) 20 __ -20 __ оқу жылына әскери кафедраның (әскери факультеттің) ПОҚ біліктілігін арттыру жоспары
Р/с №
Лауазымы
Әскери атағы
Оқытушының А.Ә.Т (болған кезде)
Біліктілікті арттырудан өту кезеңі
1.
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
_______________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
Әскери кафедра (әскери
факультет) қызметінің
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Келісілді
ЖЖОКБҰ басшысы
___________________________________
(ғылыми атағы, қолы, инициалы және тегі)
20__ жылғы "_____" ______________
Бекітемін
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы және тегі)
20__ жылғы "_____" ______________
_____________________ жанындағы әскери кафедраның (әскери факультеттің) (ЖЖОКБҰ атауы) штат кестесі
Р/с
Штат санаттарының атауы
Штат бойынша әскери атағы
(ӘЕМ)
Штат бірліктерінің саны
Штаттан тыс әскери лауазым
Азаматтық лауазым

3. Научно - методическая работа
1.
Подготовка и издание учебников и учебно-методических пособий
4. Развитие и совершенствование учебной материальной базы
5. Взаимопосещение (посещение) военных кафедр (военных факультетов)
Начальник военной кафедры (военного факультета) ______________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 3
к Правилам деятельности
военной кафедры
(военного факультета)
Форма
План повышения квалификации ППС военной кафедры (военного факультета)
___________________________________________
(наименование ВУЗ)
на 20 ___ - 20 ___ учебный год
п/п
Должность
Воинское звание
Ф.И.О (при его наличии) преподавателя
Период прохождения повышения квалификации
1.
Начальник военной кафедры (военного факультета) _____________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 4
к Правилам деятельности
военной кафедры
(военного факультета)
Форма
Согласовано
Руководитель ОВПО
___________________________________
(научное звание, роспись, фамилия и инициалы)
"_____" ______________20__ год
Утверждаю
Министр обороны Республики Казахстан
___________________________________
(воинское звание, роспись, фамилия и инициалы)
"_____" ______________20__ год
Штатное расписание военной кафедры (военного факультета) при _______________________________ (наименование ОВПО)
№ п/п
Наименование штатных категорий
Воинское звание по штату
(ВУС)
Количество штатных единиц
Воинская должность внештатного состава
Гражданская должность