Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 403 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37292 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы мәліметтер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы мәліметтер;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес пайдаланушылардың балық шаруашылығын дамыту үшін ағымдағы жылға жоспарланған қаражат көлемдерін орындауы туралы мәліметтер;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары мен (немесе) учаскелері туралы мәліметтер;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес пайдаланушыларды материалдық-техникалық жарақтандыру туралы мәліметтер;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес балық өңдеу кәсіпорындары туралы мәліметтер;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы мәліметтер;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтер;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық объектілері үшін азықтардың қажеттілігі жөніндегі мәліметтер;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық объектілері үшін азық өндіру туралы мәліметтер;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы мәліметтер;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтер.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37292
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые формы, предназначенные для сбора административных данных:
1) сведения об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) сведения о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) сведения о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) cведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) cведения о материально-техническом оснащении пользователей, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) cведения о рыбоперерабатывающих предприятиях, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) cведения о контрольно-инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) сведения по субъектам аквакультуры, занятым выращиванием рыбы, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) сведения по потребности кормов для объектов аквакультуры, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) сведения о производстве кормов для объектов аквакультуры, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) сведения о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры, согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) сведения об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) сведения об исполнении плана развития субъекта аквакультуры, согласно приложению 14 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін бұйрыққа 13-қосымшаның әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанының 1 тараудың 9 тармағы және 2 тараудың 9 тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет- ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 1-бш нысаны
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы_______тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с№
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Пайдаланушының атауы
Ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің орналасқан жері)
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша орналасқан жердің коды (ӘАОС)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)
АШӨСЖ сәйкес балықтардың және басқа да су жануарларының түрлері
АШӨСЖ коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Халықаралық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
Барлығы
Республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
Барлығы
Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
Барлығы
Жиыны
Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктелімдер" бөлімінде орналасқан "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығы"
кестенің жалғасы
Кәсіпшілік аулау (тонна)
Әуесқойлық (спорттық) аулау (тонна)
Мелиорациялық аулау (тонна)
Жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төленетін төлемдер
Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (мың теңге)
аулау квота
нақты ауланғаны
аулау квотасы
нақты ауланғаны
рұқсаттар
нақты ауланғаны
жоспар
(мың теңге)
нақты төленгені (мың теңге)
10
11
12
13
14
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндеттерін атқарушы адам
_________________________________________________ ____________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Ғылыми-зерттеу үшін аулау және өсімді молайту мақсатында аулау туралы мәліметтер балық түрлері (бар болса) бойынша көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Пайдаланушылардың балық
және басқа да су жануарларын
аулау квотасын игеруі туралы
мәліметтер" нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс:1-бш нысан, кезеңділігі: тоқсан сайын)

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 9 Главы 1 и пункта 9 Главы 2 формы, предназначенной для сбора административных данных приложения 13 к приказу, которые вступают в силу с 1 января 2027 года.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной
статистики Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-рх
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ____квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластные инспекции.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Наименование пользователя
Наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)
Виды рыб и других водных
животных в соответствии с
СКПСХ
Код по СКПСХ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
Всего
Итого
Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно "Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации"
продолжение таблицы
Промысловый лов (тонн)
Любительский (спортивный) лов (тонн)
Мелиоративный лов (тонн)
Платежи за пользование животным миром
Услуги в области рыболовства (тысяч тенге)
квота на вылов
фактически выловлено
квота на вылов
фактически выловлено
разрешение
фактически выловлено
план
(тысяч тенге)
фактически оплачено (тысяч тенге)
10
11
12
13
14
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения о научно-исследовательском лове и лове в воспроизводственных целях отражаются по видам рыб (при наличии).
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения об освоении квоты
вылова рыбы и других
водных животных
пользователями"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями" (индекс: форма 1-рх, периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеруі туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейіндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысан бастапқы есепке алу деректері негізінде бір жылдағы өсу қорытындысымен толтырылады және ұсынылады.
4. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.
5. Нысанды:
пайдаланушылар облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей береді.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында пайдаланушыға бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы, сондай-ақ жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат берілген немесе әуесқойлық (спорттық) мақсаттарда балық аулауға жолдама берілген жағдайда резервтік қорға енгізілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында "Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 болып тіркелген) және "Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын және инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушынның 2024 жылғы 21 тамыздағы № 283 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34968 болып тіркелген) бұйрықтары негізінде балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекітіліп берілген пайдаланушының атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями.
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма заполняется и предоставляется с нарастающим итогом за год на основании данных первичного учета.
4. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
5. Форма предоставляется:
пользователями в межобластные инспекции не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных за пользователем, а также наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, включенных в резервный фонд, в случае выдачи разрешения на пользование животным миром или путевки в целях любительского (спортивного) рыболовства.
8. В графе 3 Формы указывается наименование пользователя, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок на основании приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 "Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11227) и исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 283 "Об утверждении Правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34968).

9. Нысанның 4-бағанында ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жері) көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша (ӘАОC) орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында пайдаланушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) коды көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында АШӨСЖ сәйкес балықтардың және басқа да су жануарларының түрлері көрсетіледі – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсындағы "Статистикалық жіктелімдер" бөлімінде орналасқан "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) анықтамалығына" сәйкес толтырылады.
14. Нысанның 9-бағанында АШӨСЖ бойынша кодтары көрсетіледі – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсындағы "Статистикалық жіктелімдер" бөлімінде орналасқан "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) анықтамалығына" сәйкес толтырылады.
15. Нысанның 10-бағанында пайдаланушыға бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде пайдаланушыға мәлімделген жалпы аулау квотасын және нақты ауланған балық туралы деректерді көрсете отырып, кәсіпшілік аулау үшін ауланған балықтың жалпы саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында аулауға арналған жалпы квотаны және нақты ауланған балық туралы деректерді көрсете отырып, әуесқойлық (спорттық) аулау үшін ауланған балықтың жалпы саны көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында нақты ауланған балық туралы деректерді көрсете отырып, жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат берілген жағдайда мелиорациялық аулау үшін ауланған балықтың жалпы саны көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында бекітілген төлем жоспарын және нақты төленген соманы көрсете отырып, жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемдер бойынша сандық деректер көрсетіледі.
19. Нысанның 14-бағанында балық аулау саласында көрсетілетін қызметтер мың теңгемен көрсетіледі. Балық аулау саласында көрсетілетін қызметтерге мыналар жатады: жағалауда немесе ішкі сулардан балық аулау, теңіз және тұщы су шаянтәрізділерін, моллюскаларды ұстау бойынша көрсетілетін қызметтер; теңіз және тұщы су балығын аулау бойынша көрсетілетін қызметтер; су жануарларын аулау бойынша көрсетілетін қызметтер (асцидий, қабықтыла); балық аула алқаптарын жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер; мұздату камераларында тоңазыту бойынша көрсетілетін қызметтері; балық аулау саласында көрсетілетін өзге де қызметтер.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 2-бш нысаны
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20____ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Пайдаланушының атауы
Ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жері)
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша орналасқан жердің коды (ӘАОС)
Қорықшылар саны (адам)
Есепті кезеңде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында заңнаманы бұзғаны үшін қорықшылар толтырған хаттамалардың (актілердің) саны
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)
жыл басында
есепті кезең басында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Халықаралық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
1
2
3
Барлығы
Республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
Барлығы
Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері
1
2
3
Барлығы
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы
_________________________________________________ ____________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Балық шаруашылығы су
айдындарын және (немесе)
учаскелерін қорғауды жүзеге
асыратын қорықшылық
қызметтер туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс:2-бш нысан, кезеңділігі: жыл сайын)

9. В графе 4 Формы указывается наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка).
10. В графе 5 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
11. В графе 6 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер пользователя.
12. В графе 7 Формы указывается код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД).
13. В графе 8 Формы указывается виды рыб и других водных животных в соответствии с СКПСХ – заполняется согласно "Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации".
14. В графе 9 Формы указывается код по СКПСХ – заполняется согласно "Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации".
15. В графе 10 Формы указывается общее количество выловленной рыбы за промысловый лов, на закрепленном за пользователем рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, с указанием общей квоты на вылов, заявленной пользователю, и данных о фактическом вылове рыбы.
16. В графе 11 Формы указывается общее количество выловленной рыбы за любительский (спортивный) лов, с указанием общей квоты на вылов и данных о фактическом вылове рыбы.
17. В графе 12 Формы указывается общее количество выловленной рыбы за мелиоративный лов в случае выдачи разрешения на пользование животным миром, с указанием данных о фактическом вылове рыбы.
18. В графе 13 Формы указываются количественные данные по платежам за пользование животным миром, с указанием утвержденного плана выплат и фактически оплаченной суммы.
19. В графе 14 Формы указываются услуги в области рыболовства, в тысячах тенге. К услугам в области рыболовства относятся: услуги по ловле рыбы в прибрежных или внутренних водах, добыче морских и пресноводных ракообразных и моллюсков; услуги по ловле морской и пресноводной рыбы; услуги по ловле водных животных (асцидии, оболочников); услуги по аренде рыболовных угодий; услуги по охлаждению в морозильных камерах; прочие услуги в области рыболовства.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 2-рх
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции не позднее 5 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Наименование пользователя
Наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Количество егерей (человек)
Количество протоколов (актов), составленных егерями за нарушение законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных за отчетный период
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)
нна начало года
нна начало отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
1
2
3
Всего
Итого
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о деятельности
егерских служб, осуществляющих
охрану рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков" (индекс: форма 2-рх, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызметтер туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы, не оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
пайдаланушылар облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей береді.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында пайдаланушыларға бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында "Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 болып тіркелген) және "Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын және инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушынның 2024 жылғы 21 тамыздағы № 283 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34968 болып тіркелген) бұйрықтары негізінде балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекітіліп берілген пайдаланушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жері) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о деятельности егерских служб, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
пользователями в межобластные инспекции не позднее 5 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных за пользователями.
7. В графе 3 Формы указывается наименование пользователя, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок на основании приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 "Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11227) и исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 283 "Об утверждении Правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34968).
8. В графе 4 Формы указывается наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка).

9. Нысанның 5-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша (ӘАОС) орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында пайдаланушыға бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды жүзеге асыратын қорықшылардың (адамның) жылдың басындағы және есептік кезеңнің басындағы саны көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында есепті кезеңде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында заңнаманы бұзғаны үшін қорықшылар толтырған хаттамалардың (актілердің) саны көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында пайдаланушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) коды көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пайдаланушылардың балық шаруашылығын дамыту үшін ағымдағы жылға жоспарланған қаражат көлемдерін орындауы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 3-бш нысаны
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20____ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі номер
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және учаскелерін бекітіп беру туралы ақпарат
Р/с №
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Пайдаланушының атауы
Ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жері)
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша орналасқан жердің коды (ӘАОК)
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балықтардың құртшабақтарын жіберу**
(мың дана)
Балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оның ішінде: қатты өсімдіктерді шабу (гектар);
түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу (метр³); бөлініп кеткен су айдындарынан балықтарды құтқару (дана).
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындалу пайызы
гектар
текше метрр
да
Мың теңге
гектар
текше метрр р
да
Мың теңге
Жоспарланған
Іс жүзінде игерілді
Жоспарланған
Іс жүзінде игерілді
1
2
3
4
5
6
7
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Жалпы
кестенің жалғасы
Балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар (қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, кескіндеме ою жүргізу) (дана)
Бөлінген квотадан өңделген балық өнімдерінің көлемі (%)
Балықтарды және басқа да су жануарларын алып қоюға бөлінген квоталарды игеру (100 %)
Тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау (мақалалар, жарияланымдар саны), сондай-ақ білім беру орталықтарында (мектеп, жоғары оқу орындары)
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындау пайызы
жоспарланған
іс жүзінде игерілді
Жоспарланған
іс жүзінде игерілді
жоспарланған
іс жүзінде игерілді
жоспарланған
іс жүзінде игерілді
Орындалу пайызы%
8
9
10
11
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
кестенің жалғасы
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін, және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана)
Балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жай-күйіне зерттеулер жүргізу (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың биологиялық негіздемесі)
Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жұмыс орындарын құру (адам саны)
Барлығы
(мың теңге)
дана
мың теңге
дана
мың теңге
% орындалу пайызы
дана
мыңтеңге
дана
мың теңге
% орындалу пайызы
жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
% орындалу пайызы
жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
% орындалу пайызы
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
12
13
14
15
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
2-кесте. Әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекіту туралы ақпарат
р/н
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Пайдаланушының атауы
Ауданның (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жерінің)атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер классификаторы (КАТО) бойынша орналасу коды)
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балықтардың құрт шабақтарын жіберу **(мың дана)
Балық шаруашылығын мелиорациялау бойынша жұмыстарды жүргізу, оның ішінде: қатты өсімдіктерді шабу (га), тереңдету (текше метр), балықтарды оқшауланған су қоймаларынан (дана) құтқару.
дана
Мың теңге
дан
Мың теңге
% орындалу пайызы
гектар
шаршыметр
дана
Мың теңге
гектар
шаршы метр
дана
Мың теңге
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
1
2
3
4
5
6
7
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Всего
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Жалпы
кестенің жалғасы
Балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар (қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, кескіндеме ою жүргізу) (дана)
Тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында сондай-ақ білім беру орталықтарында (мектеп, жоғары оқу орындары) насихаттау және іс-шаралар (мақалалар, жарияланымдар саны)
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін, және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана)
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындалу пайызы
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындалу пайызы
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
% орындалу пайызы
жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
8
9
10
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
кестенің жалғасы
Әуесқойлық (спорттық) балық аулау құрал-саймандарын жалға беру және жолдама беруді қоса алғанда азаматтарды қабылдау және оларға қызметтер көрсетуге арналған базаның (лагердің) болуы (дана)
Балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жай-күйіне зерттеулер жүргізу (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың биологиялық негіздемесі)
Барлығы (теңге)
дан
мың теңге
дана
Мың тенге
% орындалу пайызы
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындалу пайызы
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
Жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
жоспарланғаны
Іс жүзінде игерілгені
% орындалу пайызы
11
12
13
3-кесте. Ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп беру бойынша ақпарат
р/н
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Пайдаланушының атауы
Ауданның (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің орналасқан жерінің)атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша орналасқан жердің коды (ӘАОС)
Бөлінген квотадан дайын өнім шығару көлемі (%)
Кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық қалқандарды, ескерту белгілері мен маңдайшаларды (дана) орнату және жаңарту
Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жұмыс орындары (адам саны)
Барлығы (мың теңге)
жоспарланған
Іс жүзінде игерілгені
дана
Мың теңге
дана
Мың теңге
% орындалу пайызы
жоспарланған
Ііс жүзінде игерілгені
П% орындалу пайызы
жоспарланған
Іс жүзінде игерілді
% орындалу пайызы
жоспарланған
Іс жүзінде игерілгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) халықаралық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) республикалық маңызы бар учаскелер
1
2
3
Барлығы
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелер
1
2
3
барлығы
Жалпы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _________________________________________
Орындаушы ______________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескерту: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық шаруашылығы саласын дамыту үшін пайдаланушылардың ағымдағы жылға жоспарланған қаржы ресурстарының көлемін орындауы туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Пайдаланушылардың балық
шаруашылығын дамыту үшін
ағымдағы жылға жоспарланған
қаражат көлемдерін орындауы
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушылардың балық шаруашылығын дамыту үшін ағымдағы жылға жоспарланған қаражат көлемдерін орындауы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 3-рх нысаны, кезеңділігі: жылдық)

9. В графе 5 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
10. В графе 6 Формы указывается количество егерей (человек) на начало года и на начало отчетного периода, осуществляющих охрану рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных за пользователем.
11. В графе 7 Формы указывается количество протоколов (актов), составленных егерями за нарушение законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных в отчетный период.
12. В графе 8 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер пользователя.
13. В графе 9 Формы указывается код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД).
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-рх
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции не позднее 5 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Информация о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения промыслового рыболовства
п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Наименование пользователя
Наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (штук)
Проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе: выкос жесткой растительности (гектар), проведение дноуглубительных работ (кубический метр), спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
гектар
кубический метр
шт
тысяч тенге
гектар
кубический метр
шт
тысяч тенге
Запланировано
Фактически освоено
Запланировано
Фактически освоено
1
2
3
4
5
6
7
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
1
2
3
Всего
Итого
продолжение таблицы
Проведение противозаморных мероприятий (бурение лунок в зимний период, прорубка майн) (шт)
Объем переработанной рыбной продукции от выделенной квоты (%)
Освоение выделенных квот изъятия рыб и других водных животных (100 %)
Проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикаций), в том числе в образовательных учреждениях (школы, вузы) (количество лекций)
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
запланировано
фактически освоено
запланировано
фактически освоено
запланировано
фактически освоено
% процент выполнения
8
9
10
11
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
продолжение таблицы
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
Проведение исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными)
Создание рабочих мест для граждан Республики Казахстан (количество человек)
Итого (тысяч тенге)
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
Запланировано
Фактически освоено
12
13
14
15
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Таблица 2. Информация о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения любительского (спортивного) рыболовства
п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Наименование пользователя
Наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (штук)
Проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе: выкос жесткой растительности (гектар), проведение дноуглубительных работ (кубический метр), спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
гектар
кубический метр
шт
тысяч тенге
гектар
кубический метр
шт
тысяч тенге
Запланировано
Фактически освоено
Запланировано
Фактически освоено
1
2
3
4
5
6
7
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
1
2
3
Всего
Итого
продолжение таблицы
Проведение противозаморных мероприятий (бурение лунок в зимний период, прорубка майн) (шт)
Проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикаций), в том числе в образовательных учреждениях (школы, вузы) (количество лекций)
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
процент выполнения
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
запланировано
фактически освоено
% процент выполнения
запланировано
фактически освоено
8
9
10
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
продолжение таблицы
Наличие базы (лагеря) для приема и предоставления услуг гражданам, включая прокат инвентаря и выдачу путевок на любительское (спортивное) рыболовство (штук)
Проведение исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными)
Итого
(тысяч тенге)
шт
тыс.тенге
шт
тыс.тенге
% процент выполнения
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
Запланировано
Фактически освоено
Запланировано
фактически освоено
запланировано
фактически освоено
% процент выполнения
11
12
13
Таблица 3. Информация о закреплении горко-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения промыслового рыболовства
п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Наименование пользователя
Наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Объем выпуска готовой продукции от выделенной квоты (%)
Установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук)
Создание рабочих мест для граждан Республики Казахстан (количество человек)
Итого
(тысяч тенге)
запланировано
фактически освоено
шт
тысяч тенге
шт
тысяч тенге
% процент выполнения
Ззапланировано
Ффактически освоено
П% процент выполнения
Ззапланировано
Ффактически освоено
% процент выполнения
запланирован
фактически освоено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки республиканского значения
1
2
3
Всего
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения
1
2
3
Всего
Итого
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе
"Сведения о выполнении
запланированных на текущий год
объемов финансовых средств
пользователями для
развития рыбного хозяйства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства" (индекс: форма 3-рх, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз жинауға арналған "Пайдаланушылардың балық шаруашылығын дамыту үшін ағымдағы жылға жоспарланған қаражат көлемдерін орындауы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық шаруашылығын дамыту мақсатында балық аулау құқығы (бұдан әрі – пайдаланушылар) берілген жеке және заңды тұлғалардың ағымдағы жылға жоспарланған қаржы құралдарының көлемдерін орындауы туралы ақпараттық сиаптта болады.
2. Нысанды пайдаланушылар, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның мiндеттерiн атқаратын адам қол қояды.
4. Нысанды:
пайдаланушылар облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей береді.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
6. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында пайдаланушыларға бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында "Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11227 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 18-04/245 бұйрық) негізінде балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіп берілген пайдаланушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және/немесе учаскесінің орналасқан жері) көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышы (ӘАОК) бойынша орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес балықтардың құртшабақтарын жіберу (мың дана) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства" (далее – Форма).
Основная задача ведения данной Формы носит информационный характер о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств физическими и юридическими лицами, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи) для развития рыбного хозяйства.
2. Форма заполняется пользователями, межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
пользователями в межобластные инспекции не позднее 5 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 таблицы 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 таблицы 1 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных за пользователями.
7. В графе 3 таблицы 1 Формы указывается наименование пользователя, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок на основании приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 "Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11227) (далее – Приказ № 18-04/245).
8. В графе 4 таблицы 1 Формы указывается наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка).
9. В графе 5 таблицы 1 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
10. В графе 6 таблицы 1 Формы указываются зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (штук).

11. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу, оның ішінде: қатты өсімдіктерді шабу (гектар); түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу (метр³); бөлініп кеткен су айдындарынан балықтарды құтқару (дана) көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 8-бағанында Балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар (қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, кескіндеме ою жүргізу) (дана) көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 9-бағанында бөлінген квотадан өңделген балық өнімдерінің көлемі (%) көрсетіледі.
14. Нысанның 1-кестесінің 10-бағанында Балықтарды және басқа да су жануарларын алып қоюға бөлінген квоталарды игеру (100 %) көрсетіледі
15. Нысанның 1-кестесінің 11-бағанында тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау (мақалалар, жарияланымдар саны), сондай-ақ білім беру орталықтары (мектеп, жоғары оқу орындары) көрсетіледі.
16. Нысанның 1-кестесінің 12-бағанында кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін, және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана) көрсетіледі.
17. Нысанның 1-кестесінің 13-бағанында балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жай-күйіне зерттеулер жүргізу (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалану биологиялық негіздемесі) көрсетіледі.
18. Нысанның 1-кестесінің 14-бағанында Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жұмыс орындарын құру (адам саны) және орындалу пайызы көрсетіледі.
19. Нысанның 1-кестесінің 15-бағанында барлығы (мың теңге) көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында пайдаланушыларға бекітіп берілген халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында "Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" (бұдан әрі – Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидалары және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 болып тіркелген), сондай-ақ "Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын және инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" (бұдан әрі – Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидалары және инвесторға қойылатын біліктілік талаптары) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 21 тамыздағы № 283 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34968 болып тіркелген) негізінде балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген пайдаланушының атауы көрсетіледі.

11. В графе 7 таблицы 1 Формы указываются проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе: выкос жесткой растительности (гектар), проведение дноуглубительных работ (кубический метр), спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
12. В графе 8 таблицы 1 Формы указываются Проведение противозаморных мероприятий (бурение лунок в зимний период, прорубка майн) (шт).
13. В графе 9 таблицы 1 Формы указываются Объем переработанной рыбной продукции от выделенной квоты (%).
14. В графе 10 таблицы 1 Формы указываются Освоение выделенных квот изъятия рыб и других водных животных (100 %).
15. В графе 11 таблицы 1 Формы указываются Проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикаций), в том числе в образовательных учреждениях (школы, вузы) (количество лекций).
16. В графе 12 таблицы 1 Формы указывается установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук).
17. В графе 13 таблицы 1 Формы указывается проведение исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными).
18. В графе 14 таблицы 1 Формы указывается создание рабочих мест для граждан Республики Казахстан (количество человек) и процент выполнения.
19. В графе 15 таблицы 1 Формы указывается итого (тысяч тенге).
20. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку.
21. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного, республиканского и местного значения, закрепленных за пользователями.
22. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается наименование пользователя, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок на основании приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 "Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса" (далее - Правила проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса ) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11227), а также приказа исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 283 "Об утверждении Правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору" (далее - Правила закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 34968).

23. Нысанның 2-кестесінің 4-бағанында ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және/немесе учаскесінің орналасқан жері) көрсетіледі.
24. Нысанның 2-кестесінің 5-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышы (ӘАОК) бойынша орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
25. Нысанның 2-кестесінің 6-бағанында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның ұсынымдарына сәйкес құртшабақтарды жіберу (мың дана) көрсетіледі.
26. Нысанның 2-кестесінің 7-бағанында балық шаруашылығын мелиорациялау бойынша жұмыстарды жүргізу, оның ішінде: қатты өсімдіктерді шабу (га), тереңдету (текше метр), балықтарды оқшауланған су қоймаларынан (дана) құтқару көсетіледі.
27. Нысанның 2-кестесінің 8-бағанында балықтардың жаппай қырылуына қарсы iс-шаралар (қыс кезеңінде ойықтар бұрғылау, кескіндеме ою жүргізу) (дана) көрсетіледі.
28. Нысанның 2-кестесінің 9-бағанында тірі табиғат объектілеріне және олардың мекендейтін ортасына жанашырлықпен қарау идеясын бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ білім беру орталықтарында (мектеп, жоғары оқу орындары) насихаттау және іс-шаралар (мақалалар, жарияланымдар саны) көрсетіледі.
29. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында кірме жолдарда аншлагтарды, ақпараттық тақтайшаларды, ескерту белгілерін және маңдайшаларды орнату және жаңарту (дана) көрсетіледі.
30. Нысанның 2-кестесінің 11-бағанында әуесқойлық (спорттық) балық аулау құрал-саймандарын жалға беру және жолдама беруді қоса алғанда, азаматтарды қабылдау және оларға қызметтер көрсетуге арналған базаның (лагердің) болуы (дана) көрсетіледі.
31. Нысанның 2-кестесінің 12-бағанында балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жай-күйіне зерттеулер жүргізу (балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың биологиялық негіздемесі) көрсетіледі.
32. Нысанның 2-кестесінің 13-бағанында барлығы (мың теңге) көрсетіледі.
33. Нысанның 3-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
34. Нысанның 3-кестесінің 2-бағанында пайдаланушыларға бекітіп берілген халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
35. Нысанның 3-кестесінің 3-бағанында Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізу қағидалары және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары және Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидалары және инвесторға қойылатын біліктілік талаптары негізінде балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген пайдаланушының атауы көрсетіледі.

23. В графе 4 таблицы 2 Формы указывается наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка).
24. В графе 5 таблицы 2 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
25. В графе 6 таблицы 2 Формы указываются зарыбление молодью согласно рекомендациям аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (штук).
26. В графе 7 таблицы 2 Формы указываются Проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации, в том числе: выкос жесткой растительности (гектар), проведение дноуглубительных работ (кубический метр), спасение рыб из отшнурованных водоемов (штук).
27. В графе 8 таблицы 2 Формы указываются Проведение противозаморных мероприятий (бурение лунок в зимний период, прорубка майн) (шт).
28. В графе 9 таблицы 2 Формы указываются проведение мероприятий и пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к объектам живой природы и местам их обитания (количество статьей, публикаций), в том числе в образовательных учреждениях (школы, вузы) (количество лекций).
29. В графе 10 таблицы 2 Формы указывается установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук).
30. В графе 11 таблицы 2 Формы указывается наличие базы (лагеря) для приема и предоставления услуг гражданам, включая прокат инвентаря и выдачу путевок на любительское (спортивное) рыболовство (штук).
31. В графе 12 таблицы 2 Формы указывается проведение исследований состояния рыбных ресурсов и других водных животных (биологическое обоснование на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными).
32. В графе 13 таблицы 2 Формы указывается итого (тысяч тенге).
33. В графе 1 таблицы 3 Формы указывается нумерация по порядку.
34. В графе 2 таблицы 3 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного, республиканского и местного значения, закрепленных за пользователями.
35. В графе 3 таблицы 3 Формы указывается наименование пользователя, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок на основании Правил проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требовании, предъявляемых к участникам конкурса и Правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору.

36. Нысанның 3-кестесінің 4-бағанында ауданның атауы (балық шаруашылығы су айдынының және/немесе учаскесінің орналасқан жері) көрсетіледі.
37. Нысанның 3-кестесінің 5-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОК) сәйкес орналасу коды көрсетіледі.
38. Нысанның 3-кестесінің 6-бағанында бөлінген квотадан дайын өнім шығару көлемі (%) көрсетіледі.
39. Нысанның 3-кестесінің 7-бағанында кірме жолдардағы аншлагтарды, ақпараттық қалқандарды, ескерту белгілері мен маңдайшаларды (дана) орнату және жаңарту және орындалу пайызы көрсетіледі.
40. Нысанның 3-кестесінің 8-бағанында Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жұмыс орындарын құру (адам саны) көрсетіледі.
41. Нысанның 3-кестесінің 9-бағанында барлығы (мың теңге) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 4-бш нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы ______жартыжылдық
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары

36. В графе 4 таблицы 3 Формы указывается наименование района (местонахождения рыбохозяйственного водоема и (или) участка).
37. В графе 5 таблицы 3 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
38. В графе 6 таблицы 3 Формы указываются объем выпуска готовой продукции от выделенной квоты (%)и процент выполнения.
39. В графе 7 таблицы 3 Формы указываются установка и обновление аншлагов на подъездных путях, информационных щитов, предупредительных знаков и вывесок (штук) и процент выполнения.
40. В графе 8 таблицы 3 Формы указываются Создание рабочих мест для граждан Республики Казахстан (количество человек).
41. В графе 9 таблицы 3 Формы указывается итого (тысяч тенге).
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 4-рх
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: _______полугодие 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан

630000000
18
Астана
710000000
19
Алматы
750000000
20
Шымкент
790000000
Барлығы
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ___________________________________ ______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________ _______________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары
және (немесе) учаскелері туралы
мәліметтер" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс:4-бш нысан, кезеңділігі: жартыжылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысан бастапқы есепке алу деректері негізінде бір жылдағы өсу қорытындысымен толтырылады және ұсынылады.
4. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.
5. Нысанды облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 10 шілдесінен және 10 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында облыстардың атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша (ӘАОС) орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында зерттеп-қаралған балық шаруашылығы су айдынының жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.

630000000
18
Астана
710000000
19
Алматы
750000000
20
Шымкент
790000000
Всего
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о рыбохозяйственных
водоемах и (или) участках
местного значения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения" (индекс: форма 4-рх, периодичность: полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения.
2. Форма заполняется межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма заполняется и предоставляется с нарастающим итогом за год на основании данных первичного учета.
4. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
5. Форма предоставляется межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 июля и 10 января отчетного года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается наименование областей.
8. В графе 3 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
9. В графе 4 Формы указывается общее количество обследованных рыбохозяйственных водоемов (с указанием общей площади в гектарах).

10. Нысанның 5-бағанында зерттеліп-қаралатын балық шаруашылығы су айдындарының жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесіне енгізілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіліп берілген жеке және заңды тұлғалардың жалпы саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында бекітіліп берілмеген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында ағымдағы жылы қайтадан конкурсқа қойылатын балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жалпы саны (жалпы алаңын (гектарда) көрсете отырып) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз жинауға арналған нысан индексі: № 5-бш нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы_____ жартыжылдық
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары

10. В графе 5 Формы указывается общее количество рыбохозяйственных водоемов, которые будут обследованы (с указанием общей площади в гектарах).
11. В графе 6 Формы указывается общее количество рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, включенных в перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения (с указанием общей площади в гектарах) в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
12. В графе 7 Формы указывается общее количество закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах).
13. В графе 8 Формы указывается общее количество физических и юридических лиц, за которыми закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки.
14. В графе 9 Формы указывается общее количество незакрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах).
15. В графе 10 Формы указывается общее количество выставляемых на повторный конкурс в текущем году рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах).
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 5-рх
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: _______ полугодие 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдың 10 шілдесінен және 10 қаңтарынан кешіктірмей
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с
Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша орналасқан жердің коды (ӘАОС)
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің (жалпы алаңын (гектар) көрсете отырып) саны
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелері бекітіп берілгені
Бекітіліп берілмеген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің саны (жалпы алаңын (гектар) көрсете отырып)
бекітіліп берілген су айдындарының және (немесе) учаскелерінің саны (жалпы алаңын (гектар) көрсете отырып)
балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекіітіліп берілген жеке және заңды тұлғалардың саны
бекітіп беру проценті
1
2
3
4
5
6
Жайық-Каспий бассейні
1
Жайық өзені
2
Қиғаш өзені
3
Каспий теңізі
Барлығы
Балқаш-Алакөл бассейні
1
Балқаш көлі
2
Қапшағай су қоймасы
3
Іле өзенінің атырауы
4
Алакөл көлдер жүйесі
Барлығы
Зайсан-Ертіс бассейні су айдындары және/немесе учаскелері
1
Зайсан көлі
2
Бұқтырма су қоймасы
3
Шүлбі су қоймасы
4
Өскемен су қоймасы
5
Қаныш Сәтпаев атындағы канал (Павлодар облысы шегінде)
6
Ертіс өзені (Шығыс Қазақстан облысы шегінде)
Барлығы
Арал-Сырдария бассейні су айдындары және/немесе учаскелері
1
Арал теңізі
2
Шардара су қоймасы
3
Сырдария өзені (Түркістан облысы шегінде)
Барлығы
Нұра-Сарысу бассейні
1
Нұра өзені
2
Қаныш Сәтпаев атындағы канал (Қарағанды облысы шегінде)
Барлығы
Есіл бассейні
1
Есіл өзені
2
Сілеті өзені
Барлығы
Тобыл-Торғай бассейні
1
Тобыл өзені
Барлығы
Бассейндер бойынша барлығы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _________________________________________
Орындаушы ___________________________________ _________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________ _______________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Халықаралық және
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындары және (немесе)
учаскелері туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 5-бш нысан, кезеңділігі: жартыжылдық)

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 10 июля и 10 января отчетного года
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения
Код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО)
Количество рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади (гектар))
Закреплено рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
Количество незакрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади (гектар))
количество закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади (гектар))
количество физических и юридических лиц, за которыми закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки
процент закрепления
1
2
3
4
5
6
Жайык-Каспийский бассейн
1
река Жайык
2
река Кигаш
3
Каспийское море
Всего
Балкаш-Алакольский бассейн
1
Озеро Балкаш
2
Водохранилище Капшагай
3
Дельта реки Иле
4
Алакольская система озер
Всего
Зайсан-Ертисский бассейн водоемы и/или участки
1
Озеро Жайсан
2
Водохранилище Буктырма
3
Шульбинское водохранилище
4
Усть-Каменогорское водохранилище
5
Канал имени Каныша Сатпаева (в пределах Павлодарской области)
6
река Ертис (в пределах Восточно-Казахстанской области)
Всего
Арало-Сырдарьинский бассейн водоемы и/или участки
1
Аральское море
2
Водохранилище Шардара
3
река Сырдария (в пределах Туркестанской области)
Всего
Нура-Сарысуский бассейн
1
река Нура
2
Канал имени Каныша Сатпаева
(в пределах Карагандинской области)
Всего
Есильский бассейн
1
река Есиль
2
река Силеты
Всего
Тобыл-Торгайский бассейн
1
река Тобыл
Всего
Всего по бассейнам
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о рыбохозяйственных
водоемах и (или) участках
международного и
республиканского значения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения" (индекс: форма 6-рх, периодичность: полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысан бастапқы есепке алу деректері негізінде бір жылдағы өсу қорытындысымен толтырылады және ұсынылады.
4. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.
5. Нысанды облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 10 шілдесінен және 10 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы бойынша (ӘАОC) орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің (гектармен жалпы алаңын көрсете отырып) жалпы саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің (гектармен жалпы алаңын көрсете отырып) жалпы саны, балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіп берілген жеке және заңды тұлғалардың жалпы саны, сондай-ақ оларды бекітіп беру проценті көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында бекітіп берілмеген балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің (гектармен жалпы алаңын көрсете отырып) жалпы саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пайдаланушыларды материалдық-техникалық жарақтандыру туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 6-бш нысаны
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20____ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Пайдаланушының атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)
Балық аулау бригадаларының саны
Балықшылардың жалпы саны
Өздігінен жүретін флот (бірлік)
Өздігінен жүрмейтін флот (бірлік)
Көлiк құралдары (бірлік)
маркасы
шығарылған жылы
қарда жүретін
Автокөлік құралдары
мотоцикл
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
кестенің жалғасы
аулау құралдары
Материалдық-техникалық база
жылымдар
сүйретпе аулар
құрма аулар
қабадандар
ілгек құралдар және басқа да аулау құралдарының түрлері
жон етін сылып алу цехтары (тонна/тәулік)
балық ұнын шығаратын цехтар (тонна/тәулік)
ыстау цехтары (тонна/тәулік)
мұз генераторы (теңге/тәулік)
мұздақтар (шаршы метр)
термо контейнерлер (текше метр)
тоңазытқыштар (теңге/тәулік)
10
11
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________ _______________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушыларды материалдық-техникалық жарақтандыру туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Пайдаланушыларды материалдық-техникалық
жарақтандыру туралы
мәліметтер" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пайдаланушыларды материалдық-техникалық жарақтандыру туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 6-бш нысан, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках международного и республиканского значения.
2. Форма заполняется межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма заполняется и предоставляется с нарастающим итогом за год на основании данных первичного учета.
4. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
5. Форма предоставляется межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 10 июля и 10 января отчетного года.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения.
8. В графе 3 Формы указывается код местонахождения по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
9. В графе 4 Формы указывается общее количество рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах).
10. В графе 5 Формы указывается общее количество закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах), общее количество физических и юридических лиц, за которыми закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, а также процент их закрепления.
11. В графе 6 Формы указывается общее количество незакрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (с указанием общей площади в гектарах).
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о материально-техническом оснащении пользователей
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 6-рх
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование пользователя
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)
Количество рыболовных бригад
Общее количество рыбаков
Самоходный флот (единица)
Несамоходный флот (единица)
Транспортные средства (единица)
марка
год выпуска
снегоход
автотранспортные средства
мотоцикл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
продолжение таблицы
Орудий лова
Материально-техническая база
невода
волокуши
ставные сети
вентери
крючковые и другие виды орудий лова
филейные цеха (тонн/сутки)
цеха по производству рыбной муки (тонн/сутки)
коптильные цеха (тонн/сутки)
ледогенераторы (тонн/сутки)
ледники (квадратный метр)
термоконтейнеры (кубометр)
холодильники (тонн/сутки)
10
11
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о материально-техническом оснащении пользователей" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о материально-
техническом оснащении
пользователей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о материально-техническом оснащении пользователей" (индекс: форма 7-рх, периодичность: ежегодная)

10. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңде пайдаланушыда тіркелген балықшылардың жалпы саны көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында пайдаланушыда бар өздігінен жүретін флоттың жалпы саны, оның ішінде маркасы мен шығарылған жылы көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында пайдаланушыда бар өздігінен жүрмейтін флоттың жалпы саны көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында пайдаланушыда бар көлік құралдарының мынадай түрлерін: қарда жүретіндерді, автокөліктерді, мотоциклдерді қоса алғанда жалпы саны көрсетіледі.
14. Нысанның 10-бағанында пайдаланушыда бар балық аулау құралдарының мынадай түрлерін: жылымдар, сүйретпелер аулар, құрма аулар, қабадандар, ілгек құралдар және басқа да аулау құралдарының түрлерін қоса алғанда жалпы саны көрсетіледі.
15. Нысанның 11-бағанында пайдаланушыдағы бар материалдық-техникалық базаның, технологиялық жабдықтың (бар болса), мынадай түрлерін: жон етін сылып алу цехтарын (тонна/тәулік), балық ұнын шығаратын цехтарды (тонна/тәулік), ыстау цехтарын (тонна//тәулік), тоңазытқыш жабдықтарын (бар болса), мұз генераторларын (тонна/тәулік), мұздақтарды (шаршы метр), термоконтейнерлерді (текше метр) тоңазытқыштарды (тонна/тәулік) қоса алғанда жалпы саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Балық өңдеу кәсіпорындары туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 7-бш нысаны
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20____ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: балық өңдейтін кәсіпорындар, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с
Балық өнімдерінің атауы
Кәсіпорынның өндірістік қуаттылығы
Өңдеуге арналған шикізат (тонна)
Дайын өнім шығымын қайта есептеу коэффициенті (тонна)
Өткізуге арналған түпкілікті өңделген балық өнімінің көлемі (тонна)
Шикізат көздері (тонна)
тәулігіне тонна
жылына тонна
(тонн)
өз бетінше аулау
сатып алынды
мұхит балығы
өсірілген балық
1
2
3
4
5
6
7
1
тірі балық
2
салқындатылған-мұздатылған балық
оның ішінде бөлінген балық:
жон еті
ішек қарны тазартылған, басымен
басы алынған денесі
бөлудің басқа да түрлері
3
ысталған балық
4
кептірілген балық
5
балық консервілері (туб/тонна)
6
балық пресервілері (туб/тонна)
7
фарш, субөнімдер және басқалары (шаянтәрізділер, моллюскалар)
8
азықтық балық ұны
9
балық майы
Барлығы
Кестенің жалғасы
Қазақстан Республикасында дайын балық өнімін өткізу өңірлері
Дайын балық өнімі экспорталған ел
Балық өнімдерін өңдеумен айналысатын жұмыскерлердің орташа жылдық саны (адам)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)
8
9
10
11
12
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________ ____________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Балық өңдеу кәсіпорнының бас бухгалтері
______________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық өңдеу кәсіпорындары туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Балық өңдеу кәсіпорындары
туралы мәліметтер" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық өңдеу кәсіпорындары туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 7-бш нысаны, кезеңділігі: жыл сайын)

10. В графе 6 Формы указывается общее количество рыбаков, числящихся у пользователя на период отчетности.
11. В графе 7 Формы указывается общее количество самоходного флота, в том числе его марки и год выпуска, находящегося в наличии у пользователя.
12. В графе 8 Формы указывается общее количество несамоходного флота, находящегося в наличии у пользователя.
13. В графе 9 Формы указывается общее количество транспортных средств, находящихся в наличии у пользователя, включая следующие виды: снегоходы, автотранспортные средства, мотоциклы.
14. В графе 10 Формы указывается общее количество орудий лова, находящихся в наличии у пользователя, включая следующие виды: невода, волокуши, ставные сети, вентери, крючковые и другие виды орудий лова.
15. В графе 11 Формы указывается общее количество материально- технической базы, находящейся в наличии у пользователя (при его наличии), включая следующие виды: филейные цеха (тонн/сутки), цеха по производству рыбной муки (тонн/сутки), коптильные цеха (тонн/сутки), ледогенераторы (тонн/сутки), ледники (квадратный метр), термоконтейнеры (кубометр), холодильники (тонн/сутки).
Приложение 7 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о рыбоперерабатывающих предприятиях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 7-рх
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: рыбоперерабатывающие предприятия, физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование рыбной продукции
Производственная мощность предприятия
Сырье для переработки (тонн)
Коэффициент перерасчета выхода готовой продукции (тонн)
Объем конечной переработанной рыбной продукции для реализации
(тонн)
Источники сырья (тонн)
Регионы сбыта готовой рыбной продукции в Республике Казахстан
сСтрана, в которую экспортирована готовая рыбная продукция
Средне годовая численность работников, занятых на переработке рыбной продукции (человек)
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)
тонн в сутки
тонн в год
собственный вылов
приобретено
океаническая рыба
выращенная рыба
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
живая рыба
2
охлажденно-мороженная рыба
в том числе рыба раздельная:
филе
потрошенная с головой
тушка без головы
другие виды разделки
3
вяленая рыба
4
копченая рыба
5
консервы рыбные (туб/тонн)
6
пресервы рыбные (туб/тонн)
7
фарш, суб продукты и другие (ракообразные, моллюски)
8
мука кормовая рыбная
9
рыбий жир
Всего
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер рыбоперерабатывающего предприятия
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбоперерабатывающих предприятиях" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о рыбоперерабатывающих
предприятиях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбоперерабатывающих предприятиях" (индекс: форма 7-рх, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық өңдеу кәсіпорындары туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті балық шаруашылығы саласында айналысатын адамдар туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды балық өңдеу кәсіпорындары, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балық шаруашылығын жүргізу құқығы және балық аулау құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – пайдаланушылар), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндеттерін атқарушы адам, сондай-ақ балық өңдеу кәсіпорнының бас бухгалтері қол қояды.
4. Нысанды:
балық өңдеу кәсіпорындары, пайдаланушылар облысаралық инспекциярына есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекция Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында балық өнімдерінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында балық өңдеу түрлері бойынша кәсіпорынның өндірісттік қуаттылығы (тәулігіне тонна, жылына тонна) көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында өңдеуге жіберілген шикізат мөлшері (тоннамен) көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында дайын өнім шығымын қайта есептеу коэффициенті көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында өткізуге арналған түпкілікті өңделген балық өнімінің көлемі (тоннамен) көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында шикізат көздері: өз бетінше аулау, басқа кәсіпорындардан сатып алынған, пайдаланылған мұхит балығы немесе өсірілген балық (тоннамен) көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық сыныптауышына (ӘАОЖ) сәйкес Қазақстан Республикасында дайын балық өнімдерін өткізу өңірлері көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында ҚР СТ ISO 3166-1-2016 "Мемлекеттердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім. Мемлекеттердің кодтары" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес дайын балық өнімдері экспортталған ел көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о рыбоперерабатывающих предприятиях" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о лицах, занятых в сфере рыбного хозяйства.
2. Форма заполняется рыбоперерабатывающими предприятиями, физическими и юридическими лицами, которым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" предоставлено право ведения рыбного хозяйства и право на рыболовство (далее – пользователи), а также межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, а также главным бухгалтером рыбоперерабатывающего предприятия.
4. Форма предоставляется:
рыбоперерабатывающими предприятиями, пользователями в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование рыбной продукции.
7. В графе 3 Формы указывается производственная мощность предприятия по видам переработки рыб (в тоннах в сутки, в тоннах в год).
8. В графе 4 Формы указывается количество сырья, направленного для переработки (в тоннах).
9. В графе 5 Формы указывается коэффициент перерасчета выхода готовой продукции (в тоннах).
10. В графе 6 Формы указывается объем конечной переработанной рыбной продукции для реализации (в тоннах).
11. В графе 7 Формы указываются источники сырья: собственный вылов, приобретенный у других предприятий, использованная океаническая или выращенная рыба (в тоннах).
12. В графе 8 Формы указываются регионы сбыта готовой рыбной продукции в Республике Казахстан, в соответствии с национальным Классификатором административно-территориальных объектов (КАТО).
13. В графе 9 Формы указывается страна, в которую экспортирована готовая рыбная продукция, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

14. Нысанның 10-бағанында балық өнімдерін өңдеумен айналысатын жұмыскерлердің орташа жылдық саны (адам) көрсетіледі.
15. Нысанның 11-бағанында пайдаланушының бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
16. Нысанның 12-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) коды көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз жинауға арналған нысан индексі: № 8-бш нысаны
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы _____ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Саны (өлшем бірлігі)
Есепті кезең үшін
Жыл басынан бері
1
балық ресурстарын және басқа да су жануарлары дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін хаттамалар толтырылған хаттамалар, оның ішінде:
хаттамалар саны/адам
1.1
су айдындарын ластағаны үшін
1.2
кеме қатынасы режимін бұзғаны үшін
1.3
балықты заңсыз аулағаны үшін
1.4
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз сатып алғаны, өткізгені, тасымалдағаны, әкелгені, әкеткені, сақтағаны үшін
2
облысаралық инспекция қараған әкімшілік материалдар
2.1
сотқа жіберілген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің саны
2.2
сот әкімшілігі жауапкершілікке тартқаны
2.3
соттың қарау процесіндегі
3
балық ресурстарын және басқа да су жануарлары дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін іс сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарына берілгені, оның ішінде:
іс/адам
3.1
қылмыстық істер қозғалғаны

14. В графе 10 Формы указывается среднегодовая численность работников, занятых на переработке рыбной продукции (человек).
15. В графе 11 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер пользователя.
16. В графе 12 Формы указывается код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД).
Приложение 8 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о контрольно- инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 8-рх
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ______месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Количество (единица измерения)
За отчетный период
С начала года
1
составлено протоколов о нарушении законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, из них:
количество протоколов/ человек
1.1
за загрязнение водоемов
1.2
за нарушение режима судоходства
1.3
за незаконный лов рыбы
1.4
за незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз, вывоз, хранение рыбных ресурсов и других водных животных
2
рассмотрено административных материалов межобластной инспекцией
2.1
количество дел об административных правонарушениях, направленных в суд
2.2
привлечено судом к административной ответственности
2.3
в процессе рассмотрения в суде
3
передано дел за нарушение законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных в органы досудебного расследования, из них:
дел/человек
3.1
возбуждено уголовных дел

16.3
жарияланған мақалалар
16.4
әлеуметтік парақшада орналастырылғаны
17
кәсіпшілік аулау құралдарын тексеру кезінде жасалған актілер саны
дана
нәтижесінде құқық бұзушылықтар анықталғаны
дана
18
су тартуларды тексеру саны
нәтижесінде құқық бұзушылықтар анықталғаны
19
техникалық құралдар мен инспекторлардың қатысқаны
бірлік
19.1
өзен кемелерінің саны
19.2
теңіз кемелерінің саны
19.3
мотоқайықтардың қатысуы
19.4
қатысқан инспекторлардың саны
20
ұйымдастырылған балық қорғау бекеттері
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ___________________________________ ______________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________ ____________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Облысаралық бассейндік
инспекциялардың балық
ресурстарын қорғау бөлігіндегі
бақылау-инспекциялық қызметі
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 8-бш нысан, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті облысаралық бассейндік инспекциялардың балық ресурстарын қорғау бөлігіндегі бақылау-инспекциялық қызметі туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысан бастапқы есепке алу деректері негізінде бір жылдағы өсу қорытындысымен толтырылады және ұсынылады.
4. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.

16.3
опубликовано статей
16.4
размещено на социальных страницах
17
количество актов, составленных при проверке промысловых орудий лова
штук
в результате были установлены нарушения
штук
18
количество проверок водозаборов
в результате были установлены нарушения
19
задействованные технические средства и инспектора
единиц
19.1
количество речных судов
19.2
количество морских судов
19.3
количество мотолодок
19.4
количество задействованных инспекторов
20
организовано рыбоохранных постов
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о контрольно-инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе
"Сведения о контрольно-
инспекционной деятельности
межобластных бассейновых
инспекций в части охраны
рыбных ресурсов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о контрольно-инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов" (индекс: форма 8-рх, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о контрольно-инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о контрольно-инспекционной деятельности межобластных бассейновых инспекций в части охраны рыбных ресурсов.
2. Форма заполняется межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма заполняется и предоставляется с нарастающим итогом за год на основании данных первичного учета.
4. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.

5. Нысанды облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-жолында балық ресурстарын және басқа да су жануарлары дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы: су айдындарын ластағаны үшін; кеме қатынасы режимін бұзғаны үшін; балықты заңсыз аулағаны үшін; балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз сатып алғаны үшін, өткізгені, тасымалдағаны, әкелгені, әкеткені, сақтағаны үшін жасалған хаттамалардың саны көрсетіледі.
7. Нысанның 2-жолында облысаралық инспекция қараған әкімшілік материалдардың саны, оның ішінде: сотқа жіберілген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер саны; сот әкімшілік жауаптылыққа тартқан істер; соттың қарау процесіндегі істер көрсетіледі.
8. Нысанның 3-жолында балық ресурстарын және басқа да су жануарлары дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарына берілген істердің саны, оның ішінде: қозғалған қылмыстық іс; сотқа жіберілген қылмыстық істер; сот қылмыстық жауаптылыққа тартты; соттың қарау процесіндегі істер; қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған істер; әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаралғандар, оның ішінде: облысаралық инспекцияның; соттың; құқық қорғау органының; жақсыз бұзушылықтар көрсетіледі.
9. Нысанның 4-жолында жол берілген бұзушылықтардың жалпы саны: балық аулау ұйымдарының; азаматтардың (жеке тұлғалар); лауазымды адамдардың; жақсыз бұзушылықтар көрсетіледі.
10. Нысанның 5-жолында құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен бірлесіп анықталған құқық бұзушылықтар саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-жолында "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 383, 384, 389 және 811-баптары бойынша салынған айыппұлдардың саны, сондай-ақ жіберілген айыппұл салу туралы қаулылардың және мәжбүрлеп орындауға айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқамалардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-жолында ӘҚБтК-нің 383, 384, 389 және 811-баптары бойынша ерікті түрде; мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алынған айыппұлдар саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-жолында балық ресурстарына және басқа да су жануарларына залал келтіргені үшін істер қозғалған адам саны және айыппұл сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 9-жолында балық ресурстарына және басқа да су жануарларына залал келтіргені үшін сома өндіріп алынған адам саны, сондай-ақ өндіріп алынған қаражат сомасы көрсетіледі.

5. Форма предоставляется межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 Формы указывается количество составленных протоколов за нарушение законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных: за загрязнение водоҰмов; за нарушение режима судоходства; за незаконный лов рыбы; за незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз, вывоз, хранение рыбных ресурсов и других рыбных животных.
7. В строке 2 Формы указывается количество рассмотренных административных материалов межобластной инспекцией, в том числе: количество дел об административных правонарушениях, направленных в суд; дел, привлечҰнных судом к административной ответственности; дел, находящихся в процессе рассмотрения в суде.
8. В строке 3 Формы указывается количество дел, переданных в органы досудебного расследования за нарушение законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, из них: возбужденных уголовных дел; направленных уголовных дел в суд; привлечҰнных судом к уголовной ответственности; дел, находящихся в процессе рассмотрения в суде; отказанных в возбуждении уголовных дел; рассмотренных по производству об административных правонарушениях, из них: межобластной инспекцией; судом; правоохранительными органами; безличные нарушения.
9. В строке 4 Формы указывается общее количество допущенных нарушений: рыбодобывающими организациями; гражданами (физическими лицами); должностными лицами; безличных нарушений.
10. В строке 5 Формы указывается количество нарушений, выявленных совместно с сотрудниками правоохранительных органов.
11. В строке 6 Формы указывается количество наложенных штрафов по статьям 383, 384, 389 и 811 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), а также количество направленных постановлений о наложении штрафа, предписаний о необходимости уплаты штрафа на принудительное исполнение.
12. В строке 7 Формы указывается количество взысканных штрафов: в добровольном порядке по статьям 383, 384, 389 и 811 КоАП; в принудительном порядке.
13. В строке 8 Формы указывается количество человек и сумма штрафов, предъявленных за ущерб, причиненный рыбным ресурсам и другим водным животным.
14. В строке 9 Формы указывается количество лиц, с которых взыскана сумма за ущерб, причиненный рыбным ресурсам и другим водным животным, а также сумма взысканных средств.

15. Нысанның 10-жолында өткен жылдары балық ресурстарына және басқа су жануарларына залал келтіргені үшін ағымдағы жылы өндіріп алынған айыппұл сомасы көрсетіледі.
16. Нысанның 11-жолында өткен жылдары балық ресурстарына және басқа су жануарларына залал келтіргені үшін ағымдағы жылы өндіріп алынған талап-арыз сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 12-жолында тәркіленген заттар: балықты; уылдырықты; көлік және жүзу құралдарын өткізуден түскен қаражат мөлшері көрсетіледі.
18. Нысанның 13-жолында тәртіп бұзушылардан алынған балық түрлерінің: шағын балық түрлері; бекіре балық түрлері; бекіре балық түрлерінің уылдырығы; өзге де түрлерінің саны көрсетіледі.
19. Нысанның 14-жолында тәртіп бұзушылардан алынған аулау құралдары, сондай-ақ көлік және жүзу құралдарының; сүзекілер, сүйретпе аулар, сүзекті ау құралдары; ілмек (шаян аулағыштар, құрма қармақ, дөңгелек ау, су астыңда аулауға арналған мылтық, вентерлер, шанышқы, жартылай рамалық тор (қалта ау, экран), зақпы, жіппен құрылған қармақтар, қақпандар); көлік және жүзу құралдары; байланыс құралдары; навигаторлар; эхолоттар саны көрсетіледі.
20. Нысанның 15-жолында алынған иесіз аулау құралдары, көлік және жүзу құралдарының: аулар саны; ілмек (шаян аулағыштар, құрма қармақ, дөңгелек ау, су астыңда аулауға арналған мылтық, вентерлер, шанышқы, жартылай рамалық тор (қалта ау, экран), зақпы, жіппен құрылған қармақтар, қақпандар); көлік және жүзу құралдары; байланыс құралдары; навигаторлар; эхолоттар саны көрсетіледі.
21. Нысанның 16-жолында жүргізілген бұқаралық-үгіт жұмысының саны, радиодан сөйлеу, теледидардан сөйлеу, сондай-ақ әлеуметтік парақшаларда жарияланған және орналастырылған мақалалар көрсетіледі.
22. Нысанның 17-жолында кәсіпшілік аулау құралдарын тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар санын көрсете отырып, жасалған актілер саны көрсетіледі.
23. Нысанның 18-жолында анықталған бұзушылықтар санын көрсете отырып, су тартуларды тексеру саны көрсетіледі.
24. Нысанның 19-жолында облысаралық инспекцияның бақылау-инспекциялық қызметіне тартылған инспекторлардың және техникалық құралдардың, оның ішінде өзен кемелерінің, теңіз кемелерінің, мотоқайықтардың саны көрсетіледі.
25. Нысанның 20-жолында ұйымдастырылған балық қорғау бекеттерінің саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 1-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық субъектілері, облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с№
Балық шаруашылығы су айдынының/ учаскесінің және (немесе) балық өсіру шаруашылығының атауы
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеу ішінің кодын (ЭҚЖЖ көрсету)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Аквашаруашылық объектілері (өсірілген түрлер)
АШӨСЖ сәйкес балық түрлері және басқа су жануарлары
АШӨСЖ коды
Өсірілген аквашаруашылық объектілерінің көлемі
Ауланған аквашаруашылық объектілерінің көлемі (тонн)
Өткізілген аквашаруашылық объектілерінің көлемі (тонна)
Өткізілген аквашаруашылық объектілерінің құны (мың тенге)
Өндірістік қуаты (жылына тонна))
Балық өсіру шаруашылығының құрылған жылы (өндірістік базаның салынуы)
түрлері бойынша өсіру жоспары, тонн
түрлері бойыша нақты өсірілгені (тонн/ мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктелімдер" бөлімінде орналасқан "Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығына" сәйкес толтырылады
кестенің жалғасы
Балық өсіру материалының көзі
Сумен қамтамасыз ету көзі
Балық өсіру шаруашылығының типтері бойынша параметрлер
Өсірілген балық өсіру материалының көлемі (дернәсіл, шабақтар, бір жылдық балық) (әрқайсысының көлемі жеке-жеке) (мың дана)
көл- тауар балық өсіру шаруашылығының саны және алаңы (гектар)
тор қоршамаа балық өсіру шаруашылығының саны және алаңы (текше метр ))
сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған қондырғы саны және алаңы (текше метр)
тоған балық өсіру шаруашылықтарының және (немесе) бассейндерде балық-өсіру шаруашылықтарының саны және алаңы (гектар)
бассейндердің саны және алаңы (шаршы метр)
басқалары (гектар немесе текше метр)
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Балық өсіру материалына жұмсалған шығындар (мың теңге)
Сатып алынған балық өсіру материалының саны (мың дана)
Өсірілген балық басын толықтыратын аналық үйірдің көлемі, (дана/ мың теңге)
Есепті кезеңде балық басын толықтыратын аналық балық үйірін сатып алуға жұмсалған шығындар (мың теңге)
Балық өсіру- биологиялық негіздемені (ББН) әзірлеуге жұмсалған шығындар (мың теңге)
Дәрілік препараттарды сатып алуға жұмсалған шығындар (мың теңге)
Азыққа жұмсалған шығындар (мың теңге)
Аквашаруашылық объектілерін өсіру үшін электр энергиясына жұмсалған шығындар (мың теңге)
Аквашаруашылық объектілерін өсіру үшін минералды тыңайт қыштарға жұмсалған шығындар (мың теңге)
18
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Экспортталған балық көлемі, ( тонна/ мың теңге )
Инвестициялық салымдар кезіндегі шығындар (мың теңге)
Аквашаруашылық саласындағы қызметтерге арналған шығындар (мың тенге)
Бір жұмыскердің лауазымдар бөлінісінде орташа айлық еңбекақысы (мың теңге)
Аквашаруашылық субъектілерінің банктік деректемелері
27
28
29
30
31
Аквашаруашылық субъектісінің атауы ____________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны Басшы немесе оның міндетін
атқарушы адам _____________________________ __________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Балық өсірумен айналысатын
аквашаруашылық субъектілері
бойынша мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтусіз негізде жинауға арналған "Балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтер (1-аква индексі, кезеңділігі жылдық)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

15. В строке 10 Формы указывается сумма штрафов, взысканных в текущем году за ущерб, причиненный рыбным ресурсам и другим водным животным в прошлые годы.
16. В строке 11 Формы указывается сумма исков, взысканных в текущем году за ущерб, причиненный рыбным ресурсам и другим водным животным в прошлые годы.
17. В строке 12 Формы указывается количество поступивших средств от реализации конфискатов: рыбы; икры; транспортных и плавательных средств.
18. В графе 13 Формы указывается количество видов рыб, изъятых у нарушителей: рыбы частиковых видов, рыбы осетровых видов, икры осетровых видов, иных видов.
19. В строке 14 Формы указывается количество орудий лова, а также транспортных и плавательных средств, изъятых у нарушителей; невода, волокуши, бредней, сетей; петель (раколовки, жерлицы, кружки, ружьҰ для подводной охоты, вентеря, острога, полурамная сеть (косынка, экран), рогатка, переметы, капканы); транспортных и плавательных средств; средства связи; навигаторов; эхолотов.
20. В строке 15 Формы указывается общее количество изъятых бесхозных орудий лова, а также транспортных и плавательных средств: сетей, петель (раколовки, жерлицы, кружки, ружьҰ для подводной охоты, вентеря, острога, полурамная сеть (косынка, экран), рогатка, переметы, капканы); транспортных и плавательных средств, средств связи; навигаторов; эхолотов.
21. В строке 16 Формы указывается количество проведенной агитационно-массовой работы, выступлений по радио, выступлений по телевидению, а также опубликованных и размещҰнных на социальных страницах статей.
22. В строке 17 Формы указывается количество актов, составленных при проверке промысловых орудий лова, с указанием количества установленных нарушений.
23. В строке 18 Формы указывается количество проверок водозаборов, с указанием количества установленных нарушений.
24. В строке 19 Формы указывается количество задействованных инспекторов и технических средств, в том числе речных судов, морских судов, мотолодок в контрольно-инспекционной деятельности межобластной инспекции.
25. В строке 20 Формы указывается количество организованных рыбоохранных постов.
Приложение 9 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения по субъектам аквакультуры, занятым выращиванием рыбы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры (субъекты аквакультуры), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование рыбохозяйственного водоема участка и (или)/ рыбоводного объекта
Наименование субъекта аквакультуры
Основной и вторичный вид деятельности (указать код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД))
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Объекты аквакультуры (выращиваемые виды) Виды рыб и других водных животных
в
соответствии с
СКПСХ)
Код по СКПСХ
Объем выращенных объектов аквакультуры
Объем выловленных объектов аквакультуры (тонн)
Объем
реализованных объектов аквакультуры
(тонн)
Стоимость
реализованных объектов аквакультуры
(тысяч тенге)
Производственная мощность (тонн в год)
Год образования рыбоводного хозяйства (постройки производственной базы)
план выращивания по видам, тонн
фактически выращено по видам (тонн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно "Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства", размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации".
продолжение таблицы
Источник рыбопосадочного материала
Источник водоснабжения
Параметры по типам рыбоводного хозяйства
Объем выращенного рыбопосадочного материала (личинок, сеголеток, годовиков) (объем каждого по отдельности) (тысяч штук)
количество и площадь озерно- товарного рыбоводного хозяйства (гектар)
количество и площадь садкового рыбоводного хозяйства (кубический метр)
количество
и площадь бассейнов с установками замкнутого водообеспечения (кубический метр)
количество и площадь рыбоводных прудов и (или) рыбоводных бассейнов (гектар)
количество и площадь бассейнов (квадратный метр)
другие (гектар или кубический метр)
14
15
16
17
продолжение таблицы
Затраты на рыбопосадочный материал (тысяч тенге)
Количество приобретенного рыбопосадочного материала (тысяч штук)
Объем выращенного ремонтно-маточного стада, (штук/ тысяч тенге)
Затраты на приобретение ремонтно-маточного стада (тысяч тенге)
Затраты на разработку рыбоводно- биологического обоснования (тысяч тенге)
Затраты на приобретение лекарственных препаратов (тысяч тенге)
Затраты на корма (тысяч тенге)
Затраты на электроэнергию для объектов аквакультуры (тысяч тенге)
Затраты на минеральные удобрения для выращивания объектов аквакультуры (тысяч тенге)
18
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Объем экспортированной рыбы, (тонн/ тысяч тенге)
Затраты при инвестиционных вложениях (тысяч тенге)
Затраты на услуги в области аквакультуры
(тысяч тенге)
Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника в разрезе должностей (тысяч тенге)
Банковские реквизиты субъектов аквакультуры
27
28
29
30
31
Наименование субъекта аквакультуры_______________________________________
Адрес __________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ________________________
_________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по субъектам аквакультуры, занятым выращиванием рыбы" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения по субъектам
аквакультуры, занятым
выращиванием рыбы"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по субъектам аквакультуры, занятым выращиванием рыбы" (индекс: форма 1-аква, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті балық өсірумен айналысатын аквашаруашылық субъектілері туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің/ балық өсіру шаруашылығының атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында аквашаруашылық субъектісінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодын (ЭҚЖЖ) көрсету) көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында аквашаруашылық субъектісінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында аквашаруашылық объектілерінің өсірілетін түрлері көрсетіледі (балық түрлері және басқа су жануарлары Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктелімдер" бөлімінде орналастырылған ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдері (қызметтері) анықтамалығына сәйкес толтырылады).
11. Нысанның 7-бағанында Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдері (қызметтері) анықтамалығына сәйкес позиция коды көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында өсіру жоспары бойынша өсірілген аквашаруашылық объектілерінің көлемі (тоннамен) және түрлері бойынша нақты өсірілгені көлемі (тоннамен) көрсетіледі
13. Нысанның 9-бағанында ауланған аквашаруашылық объектілерінің көлемі (тонна) көрсетіледі.
14. Нысанның 10-бағанында балық шаруашылығы су қоймаларында өсірілген аквашауашылық объектілерінің өткізілген көлемі (тоннамен) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по субъектам аквакультуры, занятым выращиванием рыбы" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о субъектах аквакультуры, занятым выращиванием рыбы.
2. Форма заполняется физическими и (или) юридическими лицами, осуществляющими деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры (субъекты аквакультуры), межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается субъектом аквакультуры, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка/рыбоводного объекта.
7. В графе 3 Формы указывается наименование субъекта аквакультуры.
8. В графе 4 Формы указывается основной и вторичный вид деятельности (код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)).
9. В графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер субъекта аквакультуры.
10. В графе 6 Формы указываются выращиваемые виды объектов аквакультуры (Виды рыб и других водных животных заполняются в соответствии с Справочником продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, размещенным на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации").
11. В графе 7 Формы указывается код позиции согласно Справочника продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства.
12. В графе 8 Формы указывается объем выращенных объектов аквакультуры по плану выращивания (в тоннах) и выращенный фактический объем по видам (в тоннах).
13. В графе 9 Формы указывается объем выловленных объектов аквакультуры, выращенных в рыбохозяйственных водоемах (в тоннах).
14. В графе 10 Формы указывается объем реализованных объектов аквакультуры, выращенных в рыбохозяйственных водоемах (в тоннах).

15. Нысанның 11-бағанында өткізілген аквашаруашылық объектілерінің құны (мың тенге) көрсетіледі.
16. Нысанның 12-бағанында өндірістік қуаты (жылына тонна)) көрсетіледі.
17. Нысанның 13-бағанында балық өсіру шаруашылығының құрылған жылы (өндірістік базаның салынуы) көрсетіледі.
18. Нысанның 14-бағанында балық өсіру материалының көзі көрсетіледі.
19. Нысанның 15-бағанында сумен қамтамасыз ету көзі көрсетіледі.
20. Нысанның 16-бағанында балық өсіру шаруашылығының типтері көрсетіледі: (көл-тауар), тор қоршама (текше метр), тұйықталған сумен жабдықтау қондығысы (текше метр) бар бассейндер, тоған балық өсіру шаруашылығы және (немесе) бассейнде балық өсіру шаруашылығы (гектар), басқалары (гектар немесе текше метр), балық өсіру шаруашылықтарының және бассейндердің саны және жалпы алаңы (шаршы метр).
21. Нысанның 17-бағанында өсірілген балық өсіру материалының көлемі (дернәсіл, шабақтар, бір жылдық балықтар) (әрқайсысының көлемі жеке-жеке) (мың дана) көрсетіледі.
22. Нысанның 18-бағанында балық өсіру материалына жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
23. Нысанның 19-бағанында сатып алынған балық өсіру материалының көлемі (мың дана) көрсетіледі.
24. Нысанның 20-бағанында өсірілген балық басын толықтыратын аналық балық үйірінің көлемі (дана/ мың теңге) көрсетіледі.
25. Нысанның 21-бағанында есепті кезеңде балық басын толықтыратын аналық балық үйірін сатып алуға жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
26. Нысанның 22-бағанында есепті кезеңде балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеуге жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
27. Нысанның 23-бағанында есепті кезеңде дәрілік препараттарды сатып алуға жұмсалған шығындар көрсетіледі (мың тенге).
28. Нысанның 24-бағанында жемге жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
29. Нысанның 25-бағанында аквашаруашылық объектілері үшін электр энергиясына жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
30. Нысанның 26-бағанында минералды тыңайтқыштарға жұмсалған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
31. Нысанның 27-бағанында экспортталған балық көлемі (тонна/ мың теңге) көрсетіледі.
32. Нысанның 28-бағанында инвестициялық салымдар кезіндегі шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
33. Нысанның 29-бағанында аквашаруашылық саласындағы қызметтерге арналған шығындар (мың теңге) көрсетіледі.
34. Нысанның 30-бағанында бір жұмыскердің лауазымдар бөлінісінде орташа айлық еңбекақысы саны көрсетіледі.
35. Нысанның 31-бағанында жұмыскерлердің лауазымдар бөлінісінде айлық еңбекақысы (мың теңге) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аквашаруашылық объектілері үшін азықтардың қажеттілігі жөніндегі мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 2-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ год
Әкімшілік Есепті кезең: деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық субъектілері, облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің атауы
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодын (ЭҚЖЖ) көрсету)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Аквашаруашылық объектілері (өсірілетін түрлер)
Өткен кезеңдегі азық шығындары (жылына мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Азық сатып алу
Азықты пайдалану
Келесі кезеңге арналған азыққа қажеттілік (жылына тонна)
отандық
импортталған
отандық
импортталған
кәсіпорынның атауы
көлемі (жылына тонна)
өндіруші елдің және кәсіпорынның атауы
көлемі (жылына тонна)
кәсіпорынның атауы
көлемі (жылына тонна)
өндіруші елдің және кәсіпорынның атауы
көлемі (жылына тонна)
8
9
10
Аквашаруашылық субъектісінің атауы_____________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны Басшы немесе оның міндетін
атқарушы _____________________________ ________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қосымша: Әкімшілік негізде өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін жемшөп қажеттілігі жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген..
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Аквашаруашылық объектілері
үшін азық қажеттілігі
жөніндегі мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін азық қажеттілігі жөніндегі мәліметтер (2-аква индексі, кезеңділігі жылдық)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

15. В графе 11 Формы указывается стоимость реализованных объектов аквакультуры (в тысячах тенге).
16. В графе 12 Формы указывается производственная мощность рыбоводного хозяйства по видам объектов аквакультуры (в тоннах в год).
17. В графе 13 Формы указывается год образования рыбоводного хозяйства, (постройки производственной базы).
18. В графе 14 Формы указывается источник рыбопосадочного материала.
19. В графе 15 Формы указывается источник водоснабжения.
20. В графе 16 Формы указываются параметры (количество и объем) по типам рыбоводного хозяйства: озерно-товарное (в гектарах), садковое (в кубических метрах), бассейны с установкой замкнутого водообеспечения (в кубических метрах), рыбоводные пруды и (или) рыбоводные бассейны (в гектарах), рыбоводных хозяйств и бассейнов (в квадратных метрах), другие типы (в гектарах или в кубических метрах).
21. В графе 17 Формы указывается объем выращенного рыбопосадочного материала (личинок, сеголеток, годовиков) (в объемах каждого по отдельности) (в тысячах штук).
22. В графе 18 Формы указываются затраты на рыбопосадочный материал (в тысячах тенге).
23. В графе 19 Формы указываются количество приобретенного рыбопосадочного материала (тысяч штук).
24. В графе 20 Формы указывается объем выращенного ремонтно-маточного стада (в штуках/ в тысячах тенге).
25. В графе 21 Формы указываются затраты на приобретение ремонтно-маточного стада (в тысячах тенге).
26. В графе 22 Формы указываются затраты на разработку рыбоводно-биологического обоснования (в тысячах тенге).
27. В графе 23 Формы указываются затраты на приобретение лекарственных препаратов (в тысячах тенге).
28. В графе 24 Формы указываются затраты на корма (в тысячах тенге).
29. В графе 25 Формы указываются затраты на электроэнергию для объектов аквакультуры (в тысячах тенге).
30. В графе 26 Формы указываются затраты на минеральные удобрения для выращивания объектов аквакультуры (в тысячах тенге).
31. В графе 27 Формы указывается объем экспортированной рыбы, (тонн в тысячах тенге).
32. В графе 28 Формы указываются затраты при инвестиционных вложениях (в тысячах тенге).
33. В графе 29 Формы указываются затраты на услуги в области аквакультуры (в тысячах тенге).
34. В графе 30 Формы указывается среднемесячная номинальная заработная плата одного работника в разрезе должностей (в тысячах тенге).
35 В графе 31 Формы указываются банковские реквизиты субъектов аквакультуры.
Приложение 10 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения по потребности кормов для объектов аквакультуры
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 2-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты аквакультуры, межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование рыбохозяйственного водоема участка и (или)/ рыбоводного объекта
Наименование субъекта аквакультуры
Основной и вторичный вид деятельности (указать код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД))
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Объекты аквакультуры (выращиваемые виды)
Затраты на корма за предыдущий период (тысяч тенге в год)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Приобретение кормов
Использование кормов
Потребность в кормах на следующий период (тонн в год)
отечественные
импортированные
отечественные
импортированные
наименование предприятия
объем (тонн в год)
наименование страны производителя и предприятия
объем (тонн в год)
наименование предприятия
объем (тонн в год)
наименование страны производителя и предприятия
объем (тонн в год)
8
9
10
Наименование субъекта аквакультуры________________________________________
Адрес ___________________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________
_________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по потребности кормов для объектов аквакультуры" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения по потребности
кормов для объектов
аквакультуры"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по потребности кормов для объектов аквакультуры" (индекс: форма 2-аква, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін жемшөп қажеттілігі жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті аквашаруашылық объектілеріне азық қажеттілігі бойынша ақпараттық сипатта боладыу.
2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) балық шаруашылығы учаскесінің/балық өсіру объектісінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында аквашаруашылық субъектісінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)) көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында аквашаруашылық субъектісінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында аквашаруашылық объектілерінің өсірілетін түрлері көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында өткен кезеңдегі азық шығындары (жылына мың теңге) көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында отандық және импортталған өндірушілерден азық сатып алу (елдің және кәсіпорынның атауы, көлемі жылына тоннамен) көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында отандық және импортталған өндірушілерде азықты пайдалану (елдің және кәсіпорынның атауы, көлемі жылына тоннамен) көрсетіледі.
14. Нысанның 10-бағанында келесі кезеңге арналған азыққа (жылына тонна) қажеттілік көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аквашаруашылық объектілері үшін азық өндіру туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 3-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ год
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық объектілері үшін жем өндірумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі – азық өндіру жөніндегі субъект), облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с
Азық өндіру субъектісінің атауы
Орналасқан жері (облыс, қала, аудан, кент, ауыл)
Негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің кодын (ЭҚЖЖ) көрсету)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі номер
Азық түрлерін өндіру
экструдталған азық / тонна
мамандандырылған азық / тонна
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Салынған инвестициялар көлемі (жылына мың теңге)
Азық өндіретін кәсіпорынның жобалық қуаты (жылына тонна)
Азық өндірудің жоспарланған көлемі (жылына тонна)
Азық өндірісінің қорытынды көлемі (жылына тонна)
Азық өндірушінің қаржылық жеңілдіктері (мың теңге)
бар
жоспарланған
7
8
9
10
11
Азық өндіру субъектісінің атауы ___________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны Басшы немесе оның міндетін
атқарушы _____________________________ ______________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қосымша: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін жем өндіру туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген..
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Аквашаруашылық объектілері
үшін азық өндіру туралы
мәліметтер" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз енгізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін азық өндіру туралы мәліметтер" нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 3-аква индексі, жиілігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по потребности кормов для объектов аквакультуры" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер по потребности кормов для объектов аквакультуры.
2. Форма заполняется субъектами аквакультуры, межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается субъектом аквакультуры, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка/ рыбоводного объекта.
7. В графе 3 Формы указывается наименование субъекта аквакультуры.
8. В графе 4 Формы указывается основной и вторичный вид деятельности (код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)).
9. В графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер субъекта аквакультуры.
10. В графе 6 Формы указываются выращиваемые виды объектов аквакультуры.
11. В графе 7 Формы указывается затраты на корма за предыдущий период (тысяч тенге в год).
12. В графе 8 Формы указывается приобретение кормов у отечественных и импортированных производителей (наименование страны и предприятия, объем в тоннах в год).
13. В графе 9 Формы указывается использование кормов у отечественных и импортированных производителей (наименование страны и предприятия, объем в тоннах в год).
14. В графе 10 Формы указывается потребность в кормах на следующий период (в тоннах в год).
Приложение 11 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о производстве кормов для объектов аквакультуры
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с производством кормов для объектов аквакультуры (далее – субъект по производству кормов), межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование субъекта по производству кормов
Месторасположение (область, город, район, поселок, село)
Основной и вторичный вид деятельности (указать код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД))
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Производство видов кормов
экструдированные корма /тонн
специализированные корма/тонн
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Объем вложенных инвестиций (тысяч тенге в год)
Проектная мощность предприятия по производству кормов (тонн в год)
Планируемый объем производства корма (тонн в год)
Итоговый объем производства корма (тонн в год)
Финансовые льготы производителя кормов (тысяч тенге)
существующие
планируемые
7
8
9
10
11
Наименование субъекта по производству кормов _______________________________
Адрес ____________________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о производстве кормов для объектов аквакультуры" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о производстве
кормов для объектов
аквакультуры"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о производстве кормов для объектов аквакультуры" (индекс: форма 3-аква, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық объектілері үшін азық өндіру туралы мәліметтер" (бұдан әрі – Нысан) нысанын толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Аквашаруашылық объектілері үшін жем өндіру туралы мәліметтер туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды аквашаруашылық объектілері үшін жем өндірумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі – азық өндіру жөніндегі субъект), облысаралық инспекциялар (бұдан әрі – Облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысан:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірлеу көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында азық өндіру жөніндегі субъектілердің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында азық өндіру субъектісінің орналасқан жері (облыс, қала, аудан, кент, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында негізгі және қосалқы қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)) көрсетіледі.
9. 5-бағанда аквашаруашылық субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында азық түрлері бойынша өндіріс көрсетіледі: экструдталған азық және мамандандырылған азық (тоннамен).
11. Нысанның 7-бағанында салынған инвестициялардың көлемі (жылына мың теңгемен) көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында азық өндіретін кәсіпорынның жобалық қуаты (жылына тоннамен) көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында азық өндірудің жоспарланған көлемі (жылына тонна) көрсетіледі.
14. Нысанның 10-бағанында азық өндірісінің қорытынды көлемі (жылына тонна) көрсетіледі.
15. Нысанның 11-бағанында азық өндірушіні мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі: қолданыстағы және жоспарланған (мың теңгемен).
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 4-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ год
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық субъектілері, облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с№
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің/ балық өсіру объектісінің атауы
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Негізгі және қосалқы қызмет түрі (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеу ішінің кодын (ЭҚЖЖ) көрсету)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі номер
Балық тұқымдарының атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Өткен кезеңде сатып алынған асыл тұқымды балық тұқымдарының саны (бас)
Өткен кезеңдегі асыл тұқымды балық тұқымдарын сатып алуға арналған шығындар (бас)
Асыл тұқымды балық тұқымдарының саны (бас)
барлығы
ұрпақтарының сапасы бойынша бағаланғаны
геномдық бағалау бойынша бағаланғаны
7
8
9
10
11
Аквашаруашылық субъектісінің атауы ___________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы _____________________________
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қосымша: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген..
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Аквашаруашылық
субъектілеріндегі асыл тұқымды
балық тұқымдарының саны
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
(индекс: 4-аква индексі, жиілігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о производстве кормов для объектов аквакультуры" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер по произвудству кормов для объектов аквакультуры.
2. Форма заполняется физическими или юридическими лицами, осуществляющими деятельность, связанную с производством кормов для объектов аквакультуры (далее – субъект по производству кормов), межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается субъектом по производству кормов, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами по производству кормов в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование субъектами по производству кормов.
7. В графе 3 Формы указывается месторасположение субъекта по производству кормов (область, город, район, поселок, село, согласно национальному Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
8. В графе 4 Формы указывается основной и вторичный вид деятельности (код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)).
9. В графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер субъекта аквакультуры.
10. В графе 6 Формы указываются производство по видам кормов: экструдированные корма и специализированные корма (в тоннах).
11. В графе 7 Формы указывается объем вложенных инвестиций (в тысячах тенге в год).
12. В графе 8 Формы указывается проектная мощность предприятия по производству кормов (в тоннах в год).
13. В графе 9 Формы указывается планируемый объем производства корма (в тонн в год).
14. В графе 10 Формы указывается итоговый объем производства корма (тонн в год).
15. В графе 11 Формы указываются меры государственной поддержки производителя кормов: существующие и планируемые (в тысячах тенге).
Приложение 12 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 4-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты аквакультуры, межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование рыбохозяйственного водоема участка и (или)/ рыбоводного объекта
Наименование субъекта аквакультуры
Основной и вторичный вид деятельности (указать код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД))
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Наименование пород рыб
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Количество приобретенных племенных пород рыб за предыдущий период (голов)
Затраты на приобретение племенных пород рыб за предыдущий период (голов)
Количество племенных пород рыб (голов)
всего
оцененных по качеству потомства
оцененных по геномной оценке
7
8
9
10
11
Наименование субъекта аквакультуры_________________________________________
Адрес ____________________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________
_________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения о количестве
племенных пород рыб у
субъектов аквакультуры"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры" (индекс: форма 4-аква, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті аквашаруашылық субъектілеріндегі асыл тұқымды балық тұқымдарының саны туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірлеу көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің/балық өсіру объектісініңатауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында аквашаруашылық субъектісінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында негізгі және қосалқы қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды (ЭҚЖЖ)) көрсетіледі.
9. 5-бағанда аквашаруашылық субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында балық тұқымдарының атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында өткен кезеңде сатып алынған асыл тұқымды балық тұқымдарының (бастардың) саны көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында өткен кезеңдегі (бас) асыл тұқымды балық тұқымдарын сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында асыл тұқымды балық (бас) тұқымдарының жалпы саны көрсетіледі.
14. Нысанның 10-бағанында ұрпақтарының (бастарының) сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды балық тұқымдарының саны көрсетіледі.
15. Нысанның 11-бағанында геномдық бағалау (бас) бойынша бағаланған балықтардың асыл тұқымды тұқымдарының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсыналады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 5-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ год
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық объектілері, облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер о количестве племенных пород рыб у субъектов аквакультуры.
2. Форма заполняется субъектами аквакультуры, межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается субъектом аквакультуры, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
6. В графе 2 Формы указывается наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка/ рыбоводного объекта.
7. В графе 3 Формы указывается наименование субъекта аквакультуры.
8. В графе 4 Формы указывается основной и вторичный вид деятельности (код общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД)).
9. В графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер субъекта аквакультуры.
10. В графе 6 Формы указываются наименование пород рыб.
11. В графе 7 Формы указывается количество приобретенных племенных пород рыб за предыдущий период (голов).
12. В графе 8 Формы указывается затраты на приобретение племенных пород рыб за предыдущий период (голов).
13. В графе 9 Формы указывается общее количество племенных пород рыб (голов).
14. В графе 10 Формы указывается количество племенных пород рыб, оцененных по качеству потомства (голов).
15. В графе 11 Формы указывается количество племенных пород рыб, оцененных, по геномной оценке (голов).
Приложение 13 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 5-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты аквакультуры, межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде

1-тарау. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезіндегі ақпарат
_______________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
"Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарттардың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 292 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 36846 болып тіркелген) бекітілген үлгілік нысанға сәйкес тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартқа (бұдан әрі - Шарт) сай міндеттеменің атауы
Орындау туралы ақпарат
1
аквакультура саласындағы балық-шаруашылық-биологиялық негіздемеде (бұдан әрі – биологиялық негіздеме) көзделген аквакультура нысандарын өсіру және (немесе) күтіп-ұстау, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыру
2
аквашаруашылықты су биологиялық ресурстарына және оларды қоршаған ортаға зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен жүргізуді қамтамасыз ету;
3
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 4-тармағына сәйкес "Аквашаруашылық саласында балық өсіру-биологиялық негiздемені әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 298 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36874 болып тіркелген) бекітілген аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына (бұдан әрі – Балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидалары) сәйкес биологиялық негіздеменің әзірленуін және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен (бұдан әрі – Аумақтық бөлімше) келісуді қамтамасыз ету (шарт жасалған сәттен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде);
4
(биологиялық негіздемені Аумақтық бөлімшемен келіскен күннен бастап бір ай ішінде) Заңның 10-бабы 4-тармағына сәйкес "Аквашаруашылық субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" (бұдан әрі – үлгілік нысан) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 5 қыркүйектегі № 283 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36810 болып тіркелген) бекітілген Аквашаруашылық субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанына сәйкес аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын бекіту;
5
аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну;
6

Глава 1. Информация при осуществлении садковой хозяйственной деятельности
__________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Наименование обязательства согласно договору на осуществление садковой хозяйственной деятельности в соответствии с типовой формой, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 292 "Об утверждении типовой формы договоров на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 36846) (далее – Договор)
Информация о выполнении
1
осуществление деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование);
2
обеспечение ведения аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде;
3
обеспечение разработки биологического обоснования и согласования с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области аквакультуры (далее – Территориальное подразделение) в соответствии с правилами разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 298 "Об утверждении Правил разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры" (далее – Правила разработки рыбоводно-биологического обоснования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 36874) согласно пункту 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) (в течение одного календарного года с момента заключения договора);
4
утверждение плана развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой Плана развития субъектов аквакультуры, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 сентября 2025 года № 283 "Об утверждении типовой формы Плана развития субъектов аквакультуры" (далее – типовая форма) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 36810) согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с Территориальным подразделением);
5
представление в уполномоченный орган в области аквакультуры административных данных согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры;
6

Заңның 14-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес қарсы міндеттемелерді орындау бойынша ақпарат беру;
7
су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерін интродукциялауға жол бермеу;
8
ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптарды сақтау;
9
Заңның 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркеу;
10
"Қазақстан Республикасының жойылып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен Қазақстан Республикасы қосылған Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (бұдан әрі - Конвенция) I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны жіберу;
11
Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын сақтау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесу;
12
Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Су кодексі) 128-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес суды ортақ пайдалану құқықтарын шектеуге жол бермеу;
13
Шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындау, сондай-ақ аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша осы Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспары талаптарының орындалуы туралы ақпаратты үлгілік нысан бойынша беру;
14
заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді тапсыруға және (немесе) беруге және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуына жол бермеу;
15
аквашаруашылық объектілерінің заңсыз аулануына жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін күзетуді қамтамасыз ету;
16
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заң) 35-бабының 3-тармағына сәйкес Аумақтық бөлімшеге бақылау үшін аулауды жүзеге асыру құқығын беру;
17
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 27-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес аншлагтар орнату;
18
Қазақстан Республикасының су және экология заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауларын пайдаланылатын жерлерде оларды күтіп-ұстау;
19
Осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе оның мерзімі өткен жағдайда, аквашаруашылық үшін тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды қисынды мерзімдерде демонтаждауды, бұзып тастауды жүзеге асыру.

предоставление информации по исполнению встречных обязательств в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 14 Закона;
7
недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах;
8
соблюдение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, а также правил и требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9
регистрация в информационной системе аквакультуры в соответствии с правилами ведения информационной системы аквакультуры, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 6 Закона;
10
направление уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, к которой Республика Казахстан присоединилась Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения";
11
соблюдение требований экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействование мерам по охране окружающей среды;
12
недопущение ограничений прав общего водопользования в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 128 Водного кодекса Республики Казахстан;
13
исполнение Договора и плана развития субъекта аквакультуры, а также предоставление информации об исполнении условий Договора и плана развития субъекта аквакультуры по типовой форме;
14
недопущения передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по Договору, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству;
15
обеспечение охраны рыбохозяйственных водоемов и (или)участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры;
16
предоставление права Территориальному подразделению осуществлять контрольный лов в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон об охране, воспроизводстве и использовании животного мира);
17
установка аншлагов в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 27 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
18
содержание берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан;
19
осуществление демонтажа, удаления возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока настоящего Договора.

2-тарау. Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезіндегі ақпарат
____________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
Үлгілік нысанға сәйкес көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шартқа сәйкес міндеттеменің атауы
Орындау туралы ақпарат
1
биологиялық негіздемеде көзделген аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыру;
2
аквашаруашылықты су биологиялық ресурстарына және оларды қоршаған ортаға зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен жүргізуді қамтамасыз ету;
3
Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес (Шарт жасалған сәттен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде) Балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына сәйкес биологиялық негіздемені әзірлеуді және Аумақтық бөлімшемен келісуді қамтамасыз ету;
4
Заңның 10-бабының 4-тармағына сайс үлгілік нысанға сәйкес аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын бекіту (Аумақтық бөлімшемен келісу бойынша биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде);
5
аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну;
6
Заңның 14-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес қарсы міндеттемелердің орындалуы бойынша ақпарат беру;
7
су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерін интродукциялауға жол бермеу;
8
ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптарды сақтау;
9
Заңның 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркеу;
10
жойылып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы Конвенцияның I және II қосымшаларына енгізілген жануарлар түрлерін қолдан өсіру жөніндегі қызметті бастау немесе тоқтату туралы хабарламаны жіберу, Қазақстан Республикасы "Жойылып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы Конвенцияға Қазақстан Республикасының қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
11
Қазақстан Республикасының экология заңнамасының талаптарын сақтауға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесу;
12

Глава 2. Информация при осуществлении озерно-товарной хозяйственной деятельности
_________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Наименование обязательства согласно договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности в соответствии с типовой формой
Информация о выполнении
1
осуществление деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных биологическим обоснованием;
2
обеспечение ведения аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде;
3
обеспечение разработки биологического обоснования и согласования с Территориальным подразделением в соответствии с Правилами разработки рыбоводно-биологического обоснования согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение одного календарного года с момента заключения Договора);
4
утверждение плана развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой, согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с Территориальным подразделением);
5
представление в уполномоченный орган в области аквакультуры административных данных согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенных для сбора административных данных в области аквакультуры;
6
предоставление информации по исполнению встречных обязательств в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 14 Закона;
7
недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах;
8
соблюдение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, а также правил и требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9
регистрация в информационной системе аквакультуры, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 6 Закона;
10
направление уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, к которой Республика Казахстан присоединилась Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения";
11
соблюдение требований экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействование мерам по охране окружающей среды;
12

Су кодексінің 128-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ортақ су пайдалану құқықтарын шектеуге жол бермеу;
13
Осы Шартты және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын орындау, сондай-ақ Шарттың талаптарын және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын үлгілік нысан бойынша орындау туралы ақпарат беру;
14
заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді тапсыруға және (немесе) беруге және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуына жол бермеу;
15
аквашаруашылық объектілерінің заңсыз аулануына жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін күзетуді қамтамасыз ету;
16

недопущение ограничений прав общего водопользования в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 128 Водного кодекса Республики Казахстан;
13
исполнение Договора и плана развития субъекта аквакультуры, а также предоставление информации об исполнении условий Договора и плана развития субъекта аквакультуры по типовой форме;
14
недопущение передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по Договору, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству;
15
обеспечение охраны рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры;
16

Аумақтық бөлімшеге "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заң) 35-бабының 3-тармағына сәйкес бақылау үшін аулауды жүзеге асыру құқығын беру;
17
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 27-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес аншлагтар орнату;
18
Қазақстан Республикасының су және экология заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауларын пайдаланылатын жерлерде оларды күтіп-ұстау;
19
Осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе оның мерзімі өткен жағдайда, аквашаруашылық үшін тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды қисынды мерзімдерде демонтаждауды, бұзып тастауды жүзеге асыру;
20
бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынына аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес балық жіберуді жүргізу;
21
бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында Қазақстан Республикасының су заңнамасына және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу;
22

предоставление права Территориальному подразделению осуществлять контрольный лов в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон об охране, воспроизводстве и использовании животного мира);
17
установка аншлагов в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 27 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
18
содержание берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан;
19
осуществление демонтажа, удаление возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока Договора;
20
производство зарыбления на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с планом развития субъекта аквакультуры;
21
производство рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
22

Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 34-бабының 6-тармағына сәйкес биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және (немесе) ішінара ауыстыруды жүзеге асыру.
Аквашаруашылық субъектісінің атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы ____________________________________
_______________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қосымша: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүзеге асыруға арналған шарт
талаптарының орындалуы
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
(индекс: 5-аква индексі, жиілігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті көл-тауар және (немесе) торлы шаруашылық қызметті жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.
3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялармен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.

осуществление на основании биологического обоснования полной и (или) частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема в соответствии с пунктом 6 статьи 34 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира.
Наименование субъекта аквакультуры_______________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии),       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения об исполнении
условий договора на осуществление
озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной
деятельности"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности" (индекс: форма 5-аква, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
2. Форма заполняется субъектами аквакультуры, межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).
3. Форма подписывается субъектом аквакультуры, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. Нысанның 1-тарауының 1-жолында аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген аквашаруашылық объектілерін өсіруге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанның 1-тарауының 2-жолында су биологиялық ресурстарына және олардың қоршаған ортасына зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен аквашаруашылықты жүргізуді қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.
7. Нысанның 1-тарауының 3-жолында Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес Балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына сәйкес (Шарт жасалған сәттен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде) биологиялық негіздемені әзірлеуді және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен (бұдан әрі - Аумақтық бөлімше) келісуді қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.
8. Нысанның 1-тарауының 4-жолында Заңның 10-бабының 4-тармағына сай үлгілік нысанға сәйкес аквашаруашылық субъектісінің даму жоспарын бекіту туралы ақпарат көрсетіледі (Аумақтық бөлімшемен келісу бойынша биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде).
9. Нысанның 1-тарауының 5-жолында мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның келісуі бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректер туралы ақпарат көрсетіледі.
10. Нысанның 1-тарауының 6-жолында Заңның 14-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес қарсы міндеттемелердің орындалуы бойынша ақпарат көрсетіледі.
11. Нысанның 1-тарауының 7-жолында су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөгде немесе генетикалық түрлендірілген түрлерін енгізуге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
12. Нысанның 1-тарауының 8-жолында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуы туралы ақпарат, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптар көрсетіледі.
13. Нысанның 1-тарауының 9-жолында Заңның 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркеу туралы ақпарат көрсетіледі.
14. Нысанның 1-тарауының 10-жолында түрлері Конвенцияның I және II қосымшаларына енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаларды жіберу туралы ақпарат көрсетіледі.
15. Нысанның 1-тарауының 11-жолында Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын сақтау туралы ақпарат, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесу көрсетіледі.
16. Нысанның 1-тарауының 12-жолында Су кодексінің 128-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ортақ су пайдалану құқықтарын шектеуге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
17. Нысанның 1-тарауының 13-жолында Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы, сондай-ақ үлгілік нысан бойынша аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспары талаптарының орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.
18. Нысанның 1-тарауының 14-жолында заңды тұлғаны бірігу, қосылу немесе қайта құру және (немесе) осындай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуы нысанында қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді беруге және (немесе) беруге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
19. Нысанның 1-тарауының 15-жолында аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауға жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 1 главы 1 Формы указывается информация об осуществлении деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование).
6. В строке 2 главы 1 Формы указывается информация об обеспечении ведения аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде.
7. В строке 3 главы 1 Формы указывается информация об обеспечении разработки биологического обоснования и согласования с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области аквакультуры (далее – Территориальное подразделение) в соответствии с правилами разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, утвержденными уполномоченным органом в области аквакультуры утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 298 "Об утверждении Правил разработки рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры" (далее – Правила разработки рыбоводно-биологического обоснования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 36874) согласно пункту 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) (в течение одного календарного года с момента заключения договора).
8. В строке 4 главы 1 Формы указывается информация об утверждении плана развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой Плана развития субъектов аквакультуры, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 сентября 2025 года № 283 "Об утверждении типовой формы Плана развития субъектов аквакультуры" (далее – типовая форма) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 36810) согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с Территориальным подразделением).
9. В строке 5 главы 1 Формы указывается информация по представленным в уполномоченный орган в области аквакультуры административных данных согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры.
10. В строке 6 главы 1 Формы указывается информация по исполнению встречных обязательств в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 14 Закона.
11. В строке 7 главы 1 Формы указывается информация о недопущении интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах.
12. В строке 8 главы 1 Формы указывается информация о соблюдении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, а также правил и требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
13. В строке 9 главы 1 Формы указывается информация о регистрации в информационной системе аквакультуры в соответствии с правилами ведения информационной системы аквакультуры, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 6 Закона.
14. В строке 10 главы 1 Формы указывается информация о направлении уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, к которой Республика Казахстан присоединилась Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения".
15. В строке 11 главы 1 Формы указывается информация о соблюдении требований экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействовании мерам по охране окружающей среды.
16. В строке 12 главы 1 Формы указывается информация о недопущении ограничения прав общего водопользования в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 128 Водного кодекса Республики Казахстан.
17. В строке 13 главы 1 Формы указывается информация об исполнении Договора и плана развития субъекта аквакультуры, а также предоставлении информации об исполнении условий Договора и плана развития субъекта аквакультуры по форме, утвержденной уполномоченным органом в области аквакультуры по типовой форме.
18. В строке 14 главы 1 Формы указывается информация о недопущении передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по Договору, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству.
19. В строке 15 главы 1 Формы указывается информация об обеспечении охраны рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры.

20. Нысанның 1-тарауының 16-жолында Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 35-бабының 3-тармағына сәйкес Аумақтық бөлімшеге бақылау үшін аулауды жүзеге асыруға құқық беру туралы ақпарат көрсетіледі.
21. Нысанның 1-тарауының 17-жолында Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 27-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес аншлагтарды орнату туралы ақпарат көрсетіледі.
22. Нысанның 1-тарауының 18-жолында Қазақстан Республикасының су және экологиялық заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауын пайдалану орындарында күтіп-ұстау туралы ақпарат көрсетіледі.
23. Нысанның 1-тарауының 19-жолында Осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе оның мерзімі өткен жағдайда, аквашаруашылық үшін тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстар мен өзге де құрылысжайларды, конструкцияларды қисынды мерзімдерде демонтаждауды, бұзып тастауды жүзеге асыру туралы ақпарат көрсетіледі.
24. Нысанның 2-тарауының 1-жолында аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген аквашаруашылық объектілерін өсіруге және (немесе) күтіп-бағуға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат көрсетіледі.
25. Нысанның 2-тарауының 2-жолында су биологиялық ресурстарына және олардың қоршаған ортасына зиян келтіруге жол бермейтін тәсілдермен және әдістермен аквашаруашылықты жүргізуді қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.
26. Нысанның 2-тарауының 3-жолында Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес (Шарт жасалған сәттен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде) Балық өсіру-биологиялық негіздемені әзірлеу қағидаларына сәйкес биологиялық негіздемені әзірлеуді және Аумақтық бөлімшемен келісуді қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.
27. Нысанның 2-тарауының 4-жолында Заңның 10-бабының 4-тармағына сай үлгілік нысанға сәйкес аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарын бекіту туралы ақпарат көрсетіледі (Аумақтық бөлімшемен келісу бойынша биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде).
28. Нысанның 2-тарауының 5-жолында мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша бекітілген аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректер туралы ақпарат көрсетіледі.

20. В строке 16 главы 1 Формы указывается информация о предоставлении права Территориальному подразделению осуществлять контрольный лов в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон об охране, воспроизводстве и использовании животного мира).
21. В строке 17 главы 1Формы указывается информация об установлении аншлагов в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 27 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира.
22. В строке 18 главы 1 Формы указывается информация о содержании берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан.
23. В строке 19 главы 1 Формы указывается информация об осуществлении демонтажа, удаления возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока настоящего Договора.
24. В строке 1 главы 2 Формы указывается информация об осуществлении деятельности, связанной с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры.
25. В строке 2 главы 2 Формы указывается информация об обеспечении ведения аквакультуры способами и методами, не допускающими нанесения вреда водным биологическим ресурсам и их окружающей среде.
26. В строке 3 главы 2 Формы указывается информация об обеспечении разработки биологического обоснования и согласование с Территориальным подразделением в соответствии с Правилами разработки рыбоводно-биологического обоснования согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение одного календарного года с момента заключения Договора).
27. В строке 4 главы 2 Формы указывается информация об утверждении плана развития субъекта аквакультуры развития субъекта аквакультуры в соответствии с типовой формой, согласно пункту 4 статьи 10 Закона (в течение месяца со дня согласования биологического обоснования по согласованию с Территориальным подразделением).
28. В строке 5 главы 2 Формы указывается информация по представленным в уполномоченный орган в области аквакультуры административных данных согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры.

29. Нысанның 2-тарауының 6-жолында Заңның 14-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес қарсы міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.
30. Нысанның 2-тарауының 7-жолында су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөгде немесе генетикалық түрлендірілген түрлерін енгізуге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
31. Нысанның 2-тарауының 8-жолында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуы туралы ақпарат, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қағидалар мен талаптар көрсетіледі.
32. Нысанның 2-тарауының 9-жолында Заңның 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркелгені туралы ақпарат көрсетіледі.
33. Нысанның 2-тарауының 10-жолында түрлері Конвенцияның I және II қосымшаларына енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаларды жіберу туралы ақпарат көрсетіледі.
34. Нысанның 2-тарауының 11-жолында Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын сақтау туралы ақпарат, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға жәрдемдесу көрсетіледі.
35. Нысанның 2-тарауының 12-жолында Су кодексінің 128-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ортақ су пайдалану құқықтарын шектеуге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
36. Нысанның 2-тарауының 13-жолында үлгілік нысан бойынша аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы, сондай-ақ Шарттың және аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының талаптарының орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.
37. Нысанның 2-тарауының 14-жолында заңды тұлғаны бірігу, қосылу немесе қайта құру және (немесе) осындай құқықтар мен міндеттемелердің мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға ауысуы нысанында қайта ұйымдастыру жағдайларын қоспағанда, осы Шарт бойынша үшінші тұлғаларға құқықтар мен міндеттемелерді беруге және (немесе) беруге жол бермеу туралы ақпарат көрсетіледі.
38. Нысанның 2-тарауының 15-жолында аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауға жол бермеу мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды қамтамасыз ету туралы ақпарат көрсетіледі.

29. В строке 6 главы 2 Формы указывается информация об исполнении встречных обязательств в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 14 Закона.
30. В строке 7 главы 2 Формы указывается информация о недопущении интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах.
31. В строке 8 главы 2 Формы указывается информация о соблюдении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, а также правил и требования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
32. В строке 9 главы 2 Формы указывается информация о регистрации в информационной системе аквакультуры в соответствии с правилами ведения информационной системы аквакультуры, утверждаемыми уполномоченным органом в области аквакультуры согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 6 Закона.
33. В строке 10 главы 2 Формы указывается информация о направлении уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, к которой Республика Казахстан присоединилась Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения".
34. В строке 11 главы 2 Формы указывается информация о соблюдении требований экологического законодательства Республики Казахстан, а также содействовать мерам по охране окружающей среды.
35. В строке 12 главы 2 Формы указывается информация о недопущении ограничений прав общего водопользования в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 128 Водного кодекса Республики Казахстан.
36. В строке 13 главы 2 Формы указывается информация об исполнении настоящего Договора и плана развития субъекта аквакультуры, а также предоставлении информации об исполнении условий настоящего Договора и плана развития субъекта аквакультуры по типовой форме.
37. В строке 14 главы 2 Формы указывается информация о недопущении передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по настоящему Договору, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству.
38. В строке 15 главы 2 Формы указывается информация об обеспечении охраны рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры.

39. Нысанның 2-тарауының 16-жолында Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 35-бабының 3-тармағына сәйкес Аумақтық бөлімшеге бақылау үшін аулауды жүзеге асыруға құқық беру туралы ақпарат көрсетіледі.
40. Нысанның 2-тарауының 17-жолында Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 27-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес аншлагтарды орнату туралы ақпарат көрсетіледі.
41. Нысанның 2-тарауының 18-жолында Қазақстан Республикасының су және экологиялық заңнамасында, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауын пайдалану орындарында күтіп-ұстау туралы ақпарат көрсетіледі.
42. Нысанның 2-тарауының 19-жолында осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған немесе мерзімі өткен жағдайда ақылға қонымды мерзімде тұрғызылған ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де құрылысжайларды, аквашаруашылыққа арналған конструкцияларды бөлшектеп бұзуды, жоюды жүзеге асыру туралы ақпарат көрсетіледі.
43. Нысанның 2-тарауының 20-жолында аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес бекітілген балық шаруашылығы су айдынында балық аулау туралы ақпарат көрсетіледі.
44. Нысанның 2-тарауының 21-жолында Қазақстан Республикасының су заңнамасына және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген балық шаруашылығы су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясы туралы ақпарат көрсетіледі.
45. Нысанның 2-тарауының 22-жолында Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңның 34-бабының 6-тармағына сәйкес биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және (немесе) ішінара ауыстырудың жүзеге асырылуы туралы ақпарат көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 403 бұйрығына 14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларына (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № 6-аква нысаны.
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ год
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: аквашаруашылық объектілері, облысаралық инспекциялар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облысаралық инспекцияларға – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде

39. В строке 16 главы 2 Формы указывается информация о предоставлении права Территориальному подразделению осуществлять контрольный лов в соответствии с пунктом 3 статьи 35 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон об охране, воспроизводстве и использовании животного мира).
40. В строке 17 главы 2 Формы указывается информация об установлении аншлагов в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 27 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира.
41. В строке 18 главы 2 Формы указывается информация о содержании берега рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в местах их использования в соответствии с требованиями, установленными водным и экологическим законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иным законодательством Республики Казахстан.
42. В строке 19 главы 2 Формы указывается информация об осуществлении демонтажа, удаления возведенных зданий, строений и иных сооружений, конструкций для аквакультуры в разумные сроки в случае досрочного расторжения или истечения срока настоящего Договора.
43. В строке 20 главы 2 Формы указывается информация о производстве зарыбления на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с планом развития субъекта аквакультуры.
44. В строке 21 главы 2 Формы указывается информация о производстве рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
45. В строке 22 главы 2 Формы указывается информация об осуществлении на основании биологического обоснования полной и (или) частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема в соответствии с пунктом 6 статьи 34 Закона об охране, воспроизводстве и использовании животного мира.
Приложение 14 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 403
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции), Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения об исполнении плана развития субъекта аквакультуры
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 6-аква
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты аквакультуры, межобластные инспекции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в межобластные инспекции – не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде

1-тарау. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезіндегі ақпарат
_______________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
№№
Іс-шаралардың атауы
Жоспар
Жоспардың орындалуы
1
Жыл сайын аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес көлемде балық өсіру (тонна)
2
Қызметті жүзеге асыру үшін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді сатып алу (мың теңге):
2.1
конструкцияланған балық өсіру тор қоршамалары
2.2
жем үйлестіргіш
2.3
тор қоршамаларға қызмет ететін жүзетін құрал
2.4
басқалары (жазып көрсетіңіз)
2-тарау. Жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезіндегі ақпарат
____________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
№№
Іс-шаралардың атауы
Жоспар
Жоспардың орындалуы
1
Жыл сайын аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес көлемде балық өсіру (тонна)
2
Қызметті жүзеге асыру үшін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді сатып алу (мың теңге):
2.1
конструкцияланған балық өсіру тор қоршамалары
2.2
жем үйлестіргіш
2.3
тор қоршамаларға қызмет ететін жүзетін құрал
2.4
басқалары (жазып көрсетіңіз)

Глава 1. Информация при осуществлении садковой хозяйственной деятельности
_____________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
№№
Наименование мероприятий
План
Исполнение плана
1
Ежегодное выращивание рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн)
2
Приобретение материально-технического обеспечения для осуществления деятельности (тысяч тенге):
2.1
рыбоводные садки с конструкциями
2.2
кормушки
2.3
плавательное средство для обслуживания садков
2.4
другие (прописать)
Глава 2. Информация при осуществлении садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта
____________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Наименование мероприятий
План
Исполнение плана
1
Ежегодное выращивание рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн)
2
Строительство новых производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей или расширение действующих производств, включая реконструкцию и модернизацию производственных и перерабатывающих мощностей (тысяч тенге)
3
Приобретение материально-технического обеспечения для осуществления деятельности (тысяч тенге):
3.1
рыбоводные садки с конструкциями
3.2
кормушки
3.3
плавательное средство для обслуживания садков
3.4
другие (прописать)

3-тарау. Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезіндегі ақпарат
____________________________________________________ (балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
Іс-шаралардың атауы
Жоспар
Жоспардың орындалуы
1
Балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыруды жүзеге асыру
2
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес мөлшерде түрлік және жастық құрамын көрсете отырып аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын жіберу (мың дана)
3
Жыл сайын аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес көлемде балық өсіру (тонна)
4
Бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу
Аквашаруашылық субъектісінің атауы _____________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ___________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы _____________________________
_______________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қосымша: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада тіркелген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Аквашаруашылық субъектісін
дамыту жоспарының орындалуы
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 6-аква индексі, жиілігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы мәліметтердің орындалуы туралы ақпараттық сипатта болады.
2. Нысанды аквашаруашылық субъектілері, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары (бұдан әрі – облысаралық инспекциялар) толтырады.

Глава 3. Информация при осуществлении озерно-товарной хозяйственной деятельности
___________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Наименование мероприятий
План
Исполнение плана
1
Осуществление полной или частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема
2
Зарыбление молодью объектов аквакультуры в количестве, не ниже предусмотренном рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры, с указанием видового и возрастного состава (тысяч штук)
3
Ежегодное выращивание рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн)
4
Проведение рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме
Наименование субъекта аквакультуры_______________________________________
Адрес __________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ________________________
_____________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении плана развития субъекта аквакультуры" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения об исполнении плана
развития субъекта
аквакультуры"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении плана развития субъекта аквакультуры" (индекс: форма 6-аква, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об исполнении плана развития субъекта аквакультуры" (далее – Форма).
Основная задача ведения Формы носит информационный характер об исполнении плана развития субъекта аквакультуры.
2. Форма заполняется субъектами аквакультуры, межобластными бассейновыми инспекциями рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – межобластные инспекции).

3. Нысанға аквашаруашылық субъектісі, орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
аквашаруашылық субъектілері облысаралық инспекцияларға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
облысаралық инспекциялар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. Нысанның 1-тарауының 1-жолында жыл сайын аквашаруашылық саласында балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген көлемнен төмен емес көлемде (тонна) балық өсіру (тонна) туралы ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанның 1-тарауының 2-жолында қызметті жүзеге асыру үшін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді сатып алу туралы ақпарат көрсетіледі (мың теңге), оның ішінде: конструкциялары бар балық өсіру торлары, жем үйлестіргіш, тор қоршамаларға қызмет көрсетуге арналған жүзу құралы, басқалары .
7. Нысанның 2-тарауының 1-жолында аквашаруашылық саласында балық өсіру-биологиялық негіздеме көзделген көлемнен төмен емес көлемде жыл сайын балық өсіру туралы ақпарат көрсетіледі (тонна).
8. Нысанның 2-тарауының 2-жолында қайта өңдеу қуаттарын енгізуді немесе өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялауды және жаңғыртуды қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейтуді қоса алғанда, жаңа өндірістік объектілердің құрылысы туралы ақпарат көрсетіледі (мың теңге).
9. Нысанның 2-тарауының 3-жолында қызметті жүзеге асыру үшін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді сатып алу туралы ақпарат (мың теңге) көрсетіледі, оның ішінде: конструкциялары бар балық өсіру торлары, жем үйлестіргіш, торларға қызмет көрсетуге арналған жүзу құралы, басқалары (ашып жазу).
10. Нысанның 3-тарауының 1-жолында балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыруды жүзеге асыру туралы ақпарат көрсетіледі.
11. Нысанның 3-тарауының 2-жолында аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес мөлшерде түрлік және жастық құрамын көрсете отырып аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтарын жіберу (мың дана) көрсетіледі.
12. Нысанның 3-тарауының 3-жолында Жыл сайын аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген көлемнен төмен емес көлемде балық өсіру (тонна) көрсетіледі.
13. Нысанның 3-тарауының 4-жолында бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу туралы ақпарат көрсетіледі.

3. Форма подписывается субъектом аквакультуры, исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
субъектами аквакультуры в межобластные инспекции не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом;
межобластными инспекциями в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 января года, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 1 главы 1 Формы указывается информация о ежегодном выращивании рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн).
6. В строке 2 главы 1 Формы указывается информация о приобретении материально-технического обеспечения для осуществления деятельности (тысяч тенге), из них: рыбоводные садки с конструкциями, кормушки, плавательное средство для обслуживания садков, другие.
7. В строке 1 главы 2 Формы указывается информация о ежегодном выращивании рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн).
8. В строке 2 главы 2 Формы указывается информация о строительстве новых производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей или расширение действующих производств, включая реконструкцию и модернизацию производственных и перерабатывающих мощностей (тысяч тенге).
9. В строке 3 главы 2 Формы указывается информация о приобретении материально-технического обеспечения для осуществления деятельности (тысяч тенге), из них: рыбоводные садки с конструкциями, кормушки, плавательное средство для обслуживания садков, другие (прописать).
10. В строке 1 главы 3 Формы указывается информация об осуществлении полной или частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема.
11. В строке 2 главы 3 Формы указывается информация о зарыблении молодью объектов аквакультуры в количестве, не ниже предусмотренном рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры, с указанием видового и возрастного состава (тысяч штук).
12. В строке 3 главы 3 Формы указывается информация о ежегодном выращивание рыбы в объеме не ниже, предусмотренных рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры (тонн).
13. В строке 4 главы 3 Формы указывается информация о проведении рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме.