Салық төлеушінің паспортында қамтылған мәліметтер тізбесін, оны қалыптастыру және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру қағидалары мен мерзімдерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 917 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қазанда № 37167 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 36-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Белгіленсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Салық төлеушінің паспортында қамтылған мәліметтер тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Салық төлеушінің паспортын қалыптастыру және оны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру қағидалары мен мерзімдері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
Цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 917 бұйрығына 1-қосымша
Салық төлеушінің паспортында қамтылған мәліметтер тізбесі
1. Дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
2. Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы.
3. Дара кәсіпкердің, заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
4. Салық төлеушінің мәртебесі (қолданыстағы, жұмыс істемейтін салық төлеушілердің тізіліміне енгізілген салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұрған).
5. Дара кәсіпкер немесе заңды тұлға туралы мәліметтерді салық төлеушілердің мемлекеттік деректер базасына енгізу немесе тіркеу есебіне қою күні.

Об установлении Перечня сведений, содержащихся в паспорте налогоплательщика, Правил и сроков его формирования и размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 917. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2025 года № 37167
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 4 статьи 36 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить:
1) Перечень сведений, содержащихся в паспорте налогоплательщика, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и сроки формирования паспорта налогоплательщика и размещения его на интернет-ресурсе уполномоченного органа согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального о опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 917
Перечень сведений, содержащихся в паспорте налогоплательщика
1. Индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя или бизнес-идентификационный номер юридического лица.
2. Наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица.
3. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) индивидуального предпринимателя, руководителя юридического лица.
4. Статус налогоплательщика (действующий, приостановивший представление налоговой отчетности, включенный в реестр бездействующих налогоплательщиков).
5. Дата включения сведений об индивидуальном предпринимателе или о юридическом лице в государственной базе данных налогоплательщиков или постановки на регистрационный учет.

6. Мемлекеттік кірістер органында бақылау-касса машиналарының тіркеу нөмірі.
7. Бақылау-касса машинасын пайдалану орны.
8. Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтауға және бөлшек саудада өткізуге арналған лицензияның болуы немесе болмауы.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 917 бұйрығына 2-қосымша
Салық төлеушінің паспортын қалыптастыру және оны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушінің паспортын қалыптастыру және оны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 36-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалардың күші қоғамдық тамақтандыру және сауда салаларында қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге қолданылады.
3. Осы Қағидалар салық төлеушінің паспортын қалыптастыру және оны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Салық төлеушінің паспортын қалыптастыру тәртібі мен мерзімдері
4. Салық төлеушінің паспортын мемлекеттік кірістер салық құпиясы болып табылмайтын органы штрих-кодта қамтылған кәсіпкерлік субъектісінің ақпараттық картасы түрінде қалыптастырады.
5. Салық төлеуші паспортының мәліметтері айына 1 (бір) рет есепті айдан кейінгі екінші айдың 15-і (он бесінші) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде автоматты режимде қалыптастырылады және уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
3-тарау. Салық төлеушінің паспортын уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру тәртібі мен мерзімдері
6. Салық төлеушінің паспортын мемлекеттік кірістер органы оны қалыптастырған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады.
7. Салық төлеуші Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің веб-порталы арқылы штрих-код түрінде белсенді терезеде салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірін, бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірін енгізу және "код жасау" терезесін іске қосу жолымен салық төлеушінің паспортын алады (https://kgd.gov.kz).

6. Регистрационный номер контрольно-кассовой машин в органе государственных доходов.
7. Место использования контрольно-кассовой машины.
8. Наличие или отсутствие лицензии на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 917
Правила и сроки формирования паспорта налогоплательщика и размещения его на интернет-ресурсе уполномоченного органа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки формирования паспорта налогоплательщика и размещения его на интернет-ресурсе уполномоченного органа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 36 Налогового кодекса Республики Казахстан.
2. Действие настоящих Правил распространяется на налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в сферах общественного питания и торговли.
3. Настоящие Правила определяют порядок и сроки формирования паспорта налогоплательщика и размещения его на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Глава 2. Порядок и сроки формирования паспорта налогоплательщика
4. Паспорт налогоплательщика формируется органом государственных доходов в виде информационной карты субъекта предпринимательства, содержащейся в штрих-коде, который не является налоговой тайной.
5. Сведения паспорта налогоплательщика формируются в автоматическом режиме 1 (один) раз в месяц в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа второго месяца, следующего за отчетным месяцем, и подлежат опубликованию на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок и сроки размещения паспорта налогоплательщика на интернет-ресурсе уполномоченного органа
6. Паспорт налогоплательщика размещается органом государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем его формирования, на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
7. Налогоплательщик получает паспорт налогоплательщика в виде штрих-кода посредством веб-портала Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (https://kgd.gov.kz) путем ввода в активном окне идентификационного номера налогоплательщика, регистрационного номера контрольно-кассовой машины, и активации окна "создать код".