"Кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер, толықтырулар енгізу және оны бұзу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларын, кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімнің үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 291 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № 192 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 430, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 376-н/қ және Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2025 жылғы 6 қазандағы № 56 - Н/Қ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қазанда № 37133 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер, толықтырулар енгізу және оны бұзу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларын, кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімнің үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 291 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № 192 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28303 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер, толықтырулар енгізу және оны бұзу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті орган "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп елішілік құндылықтың қол жеткізілген көрсеткіштерінің орындалуын растайтын құжаттармен:
1) тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті сатып алуды растайтын актімен, жүкқұжатымен, шот-фактурамен;
2) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесімен/"СТ KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатпен;
3) тауарлардағы, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі және кадрлардағы елішілік құндылық туралы мәліметтерді растайтын жер қойнауын пайдаланушы мердігерінің хатымен;
4) жер қойнауын пайдаланушымен келісілген құжаттармен.
"СТ-KZ" нысанындағы шыққан ел сертификаты 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жарамды болып табылады.
Жер қойнауын пайдаланушы құжаттардың электронды көшірмелерін уәкілетті органның сұрау салуы жіберілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынады.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімнің үлгілік нысанында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Келісімнің мәні
1. Осы Келісімнің шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы ерікті негізде жыл сайын осы Келісімде көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензиялар) бойынша елішілік құндылықтың мынадай көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді:
р/с
тауарлар бойынша (%)
жұмыстар бойынша (%)
көрсетілген қызметтер бойынша (%)
кадрлар бойынша (%)
1
(1-ші санат) -
(2-ші санат) -
(3-ші санат) -
(4-ші санат) -
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы мердігерлік жұмыстармен айналысатын персоналды қоса алғанда, тартылған шетелдік персоналға қатысты қазақстандық персонал үшін еңбекке ақы төлеудің тең жағдайларын ерікті негізде қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Қазақстан Республикасының жер қойнауынан, оның аумағынан немесе оның аумақтық теңіздерінде (елдің басқа суларында) немесе оның түбінен, немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы атмосфералық ауадан өндірілген табиғи қорлар (пайдалы қазбалар және минералды өнімдер, су жер қорлары, атмосфералық ауа қорлары), Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген энергияның электр, жылу және өзге де түрлері тауарлардың толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін көрсетеді және тауарда елішілік құндылықтың ең төменгі көрсеткіште жанармай және отын есепке алынбайды.";

О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 291 и Министра энергетики Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 192 "Об утверждении Правил заключения, внесения изменений, дополнений и расторжения соглашения о стимулировании предпринимательства, а также мониторинга их исполнения, типовой формы соглашения о стимулировании предпринимательства"
Совместный приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 430, Министра энергетики Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 376-н/қ и Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 6 октября 2025 года № 56 - Н/Қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2025 года № 37133
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 291 и Министра энергетики Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 192 "Об утверждении Правил заключения, внесения изменений расторжения соглашения о стимулировании предпринимательства, а также мониторинга их исполнения, типовой формы соглашения о стимулировании предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28303) следующие изменения:
в Правилах заключения, внесения изменений, дополнений и расторжения соглашения о стимулировании предпринимательства, а также мониторинга их исполнения, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Уполномоченный орган проводят мониторинг совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" путем проведения выборочной сверки представленной доли внутристрановой ценности с документами, подтверждающими исполнение достигнутых показателей внутристрановой ценности:
1) акт, накладная, счет-фактура, подтверждающие приобретение товара, работы или услуги;
2) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей/сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ";
3) письмо подрядчика недропользователя, подтверждающее сведения о внутристрановой ценности в товарах, работах, услугах и кадрах;
4) документы согласованные с недропользователем.
Сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняет свое действие до 1 января 2026 года.
Электронные копии запрашиваемых документов представляются недропользователем в течении тридцати календарных дней с момента направления запроса уполномоченным органом.";
в Типовой форме соглашения о стимулировании предпринимательства, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. В соответствии с условиями настоящего Соглашения, недропользователь на добровольной основе ежегодно обеспечивает выполнение следующих показателей внутристрановой ценности по контракту (-ам) (лицензии (-ям)) на недропользование, указанным в настоящем Соглашении:
№ п/п
по товарам (%)
по работам (%)
по услугам (%)
по кадрам (%)
1 1
(1 – ой категорий) -
(2 – ой категорий) -
(3 – ей категорий) -
(4 – ой категорий) -
При этом недропользователь обязуется, на добровольной основе, обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
Природные ресурсы (полезные ископаемые и миниральные ресурсы, водные, земельные ресурсы), добытые из недр Республики Казахстан, на ее территории либо в ее территориальном море (иных внутренних водоемах) или с ее дна либо из атмосферного воздуха на территории Республики Казахстан, электрическая, тепловая и иные виды энергии, произведенные на территории Республики Казахстан, и топливо, не учитываются в минимальном показателе внутристрановой ценности в товарах.";

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарттар (лицензиялар) бойынша "Өнеркәсіптік саясат туралы" ҚР Заңының 46, 47, 48, 48-1 және 49-баптарына сәйкес өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды:
өндірісті жеткізуші ұйымдастыратын және бұрын болмаған өңдеуші өнеркәсіп тауарларын, оның ішінде жүзеге асырылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер шеңберінде сатып алынатын тауарларды ұзақ мерзімді кепілдендірілген сатып алуды көздейтін офтэйк-келісімшарттар;
- өңдеуші өнеркәсіп тауарларын, оның ішінде жүзеге асырылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер шеңберінде сатып алынатын тауарларды сатып алудан басқа, шарт сомасының бір бөлігін Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялау бойынша елеулі талаптарды көздейтін келісімшарттық сатып алу шарттарын жасасуға;
- қолда бар өндірістік қуаттарда өндірілген тауарларды ұзақ мерзімді кепілдендірілген көлемде сатып алуды көздейтін кепілдендірілген сатып алу шарттары;".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіптік инфрақұрылымды және елішілік құндылықты дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықты орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс, Энергетика вице-министрлеріне және Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
________Е. Аккенженов
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігінің төрағасы
_________А. Саткалиев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
_________Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

подпункт 2) пункта 4 изложить в новой редакции:
"2) по контрактам (лицензиям) на добычу полезных ископаемых в соответствии со статьями 46, 47, 48, 48-1 и 49 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" обеспечить заключение договоров, направленных на развитие промышленности:
офтэйк-контрактов, предусматривающих долгосрочный гарантированный закуп товаров обрабатывающей промышленности, в том числе приобретаемых в рамках осуществляемых работ и оказываемых услуг, производство которых будет организовано поставщиком и ранее отсутствовало;
договоров контрактных закупок, предусматривающих помимо закупа товаров обрабатывающей промышленности, в том числе приобретаемых в рамках осуществляемых работ и оказываемых услуг, существенные условия по инвестированию части средств от суммы договора в экономику Республики Казахстан;
договоров гарантированного закупа, предусматривающих долгосрочный гарантированный объем закупа товаров, произведенных на имеющихся производственных мощностях;".
2. Департаменту развития промышленной инфраструктуры и внутристрановой ценности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров промышленности и строительства, энергетики Республики Казахстан и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ Е. Аккенженов
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
__________ А. Саткалиев
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
__________ Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан