Өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 447 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қазанда № 37114 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы "Азаматтық қорғау туралы" Заңының 12-2-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетіне:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 447 Бұйрығымен бекітілген
Өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтері
1. Осы өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтері (бұдан әрі – Нормативтер) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-2-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтерін белгілейді.
2. Осы Нормативтерде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) өндірістік бақылау – өнеркәсiптік қауiпсiздiк талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған, өндірістік бақылау қызметінің лауазымды адамдары жүзеге асыратын қауiптi өндiрiстiк объектiдегі іс-шаралар;
2) өндірістік бақылау қызметі (бұдан әрі – ӨБҚ) – ұйымның бірінші басшысының тікелей бағынысындағы және қауіпті өндірістік объектіде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын жеке бөлімше;
3) ӨБҚ лауазымды адамы – ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалған өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында өндірістік бақылауды жүзеге асыратын адам;

Об утверждении Нормативов численности должностных лиц служб производственного контроля
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 447. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2025 года № 37114
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 13 октября 2025 года № 447
Нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля
1. Настоящие Нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с подпунктом 9-2) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и устанавливают нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля.
2. В настоящих Нормативах используются следующие основные понятия:
1) производственный контроль – мероприятия на опасном производственном объекте, направленные на обеспечение соблюдения требований промышленной безопасности, осуществляемые должностными лицами службы производственного контроля;
2) служба производственного контроля (далее – СПК) – отдельное подразделение, находящееся в прямом подчинении первого руководителя организации и осуществляющее контроль за выполнением требований промышленной безопасности на опасном производственном объекте;
3) должностное лицо СПК – лицо, назначенное приказом руководителя организации, осуществляющее производственный контроль в области промышленной безопасности;

4) қауіпті өндірістік объектілер – Заңның 70-бабында белгіленген белгілері бар және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 353 бұйрығымен бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді сәйкестендіру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10310 болып тіркелген) сәйкес сол сияқты сәйкестендірілетін кәсіпорындар, өндірістік бөлімшелер және осы кәсіпорындардың басқа да объектілері, сондай-ақ жылжымалы жүк көтергіш крандар мен көтергіштерді (мұнараларды), мүгедектерге арналған көтергіштерді қоспағанда, қауіпті техникалық құрылғылар;
5) қауіпті техникалық құрылғылар:
қауіпті өндірістік объектілерде пайдаланылатын 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен және (немесе) 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтары (жылу желілерін қоспағанда), 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін түтіктер, жүк көтергіш крандар, көтергіштер (мұнаралар), эскалаторлар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштер, сондай-ақ бұрғылау тереңдігі екі жүз метрден асатын ұңғымаларды бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғылар, шахталық көтергіш қондырғылар мен көтергіш машиналар, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жылжымалы қоймалары, араластыру-зарядтау және жеткізу-зарядтау машиналары, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды дайындауға арналған мобильді және стационарлық қондырғылар;
0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен және (немесе) 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтары (жылумен жабдықтау ұйымдары), 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін түтіктер, жүк көтергіш крандар, көтергіштер (мұнаралар), эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштер;
6) техникалық құрылғылар – қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялық жабдықтар, машиналар, агрегаттар, техникалық жүйелер (кешендер);

4) опасные производственные объекты – предприятия, производственные подразделения и другие объекты данных предприятий, обладающие признаками, установленными статьей 70 Закона, и идентифицируемые как таковые в соответствии с Правилами идентификации опасных производственных объектов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10310), а также опасные технические устройства, за исключением передвижных грузоподъемных кранов и подъемников (вышек), подъемников для лиц с инвалидностью;
5) опасные технические устройства:
паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия (за исключением тепловых сетей), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля, грузоподъемные краны, подъемники (вышки), эскалаторы, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с инвалидностью, а также установки для бурения и ремонта скважин с глубиной бурения более двухсот метров, шахтные подъемные установки и подъемные машины, передвижные склады взрывчатых веществ и изделий на их основе, смесительно-зарядные и доставочно-зарядные машины, мобильные и стационарные установки для изготовления взрывчатых веществ и изделий на их основе, эксплуатируемые на опасных производственных объектах;
паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия (организации теплоснабжения), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля, грузоподъемные краны, подъемники (вышки), эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с инвалидностью на объектах социальной инфраструктуры;
6) технические устройства – технологическое оборудование, машины, агрегаты, технические системы (комплексы), применяемые на опасных производственных объектах;

7) қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылардың тозу үлесі – объектідегі нормативтік қызмет мерзімі өтелген және сараптаманың оң қорытындысы бар қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылар санының олардың жалпы санына пайыздық қатынасы.
3. Қауіпті өндірістік объектілер Заңға сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша тәуекел дәрежесі жоғары және жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған субъектілер (объектілер) болып бөлінеді.

7) доля износа опасных технических устройств и технических устройств – процентное отношение количества опасных технических устройств и технических устройств, отработавших нормативный срок службы и имеющих положительное заключение экспертизы, к их общему количеству на объекте.
3. Опасные производственные объекты по степени риска делятся на субъекты (объекты) с высокой степенью риска и не отнесенные к высокой степени риска в соответствии с Законом.

4. ӨБҚ лауазымды адамдарының жалпы санын қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым мынадай көрсеткіштерді ескере отырып қалыптастырылған есеп негізінде айқындайды:
1) пайдаланылатын қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылардың саны;
2) субъектілердің (объектілердің) тәуекел дәрежесі;
3) қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылардың тозу үлесі.
5. ӨБҚ лауазымды адамдардың жалпы санын есептеу формула бойынша анықталады:
N = B х Kр х Ki
мұнда:
N – ӨБҚ лауазымды адамдарының штат бірліктерінің жалпы саны;
B – ӨБҚ лауазымды адамдарының санының қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылар санына арақатынасының коэффициенті;
Kр – субъектінің (объектінің) тәуекел дәрежесінің коэффициенті;
Ki – қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғылардың тозу үлесінің коэффициенті.

4. Общая численность должностных лиц СПК определяется организацией, эксплуатирующей опасный производственный объект, на основании расчета, сформированного с учетом следующих показателей:
1) количества эксплуатируемых опасных технических устройств и технических устройств;
2) степени риска субъектов (объектов);
3) доли износа опасных технических устройств и технических устройств.
5. Расчет общей численности должностных лиц СПК определяется по формуле:
N = B х Kр х Ki
где:
N – общая численность штатных единиц должностных лиц СПК;
B – коэффициент соотношения количества должностных лиц СПК к количеству опасных технических устройств и технических устройств;
Kр – коэффициент степени риска субъекта (объекта);
Ki – коэффициент доли износа опасных технических устройств и технических устройств.

9. Субъектінің (объектінің) тәуекел дәрежесіне және тозу үлесіне қарамастан 51 бірліктен кем қауіпті техникалық құрылғылар мен техникалық құрылғыларды пайдаланатын ұйымдар инженерлік-техникалық қызметкерлер қатарынан кемінде 1 (бір) ӨБҚ лауазымды адамның болуын қамтамасыз етеді.

9. Организации, эксплуатирующие менее 51 единицы опасных технических устройств и технических устройств, вне зависимости от степени риска субъекта (объекта) и доли износа, обеспечивают наличие не менее 1 (одного) должностного лица СПК из числа инженерно-технических работников.