"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 349 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қазанда № 37049 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы", Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Субсидиялау ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) арналған қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі көрсетілген қарыз шарттары бойынша субсидиялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) пайыздың (бұдан әрі – %) теңгемен жиынтық көрінісі ретінде есептелген номиналды сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерлемеде жүзеге асырылады.
Ұсынысты қарастыру кезінде қарыз шарты жасалып жатқан сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде (осы тармақтың жетінші бөлігінде қарастырылған жағдайды қоспағанда) көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтардан бастап жасалған қарыз шарттары бойынша қарыз алушы номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 6%-ын төлейді, мемлекеттік бюджеттен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) % және қарыз алушының теңгемен төлеген 6 (алты) % сомасы арасындағы айырманың нәтижесінде алынған номиналды сыйақы мөлшерлемесінің қалған бөлігі субсидияланады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 349. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2025 года № 37049
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Субсидирование осуществляется по договорам займа на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков).
По договорам займа, указанным в части первой настоящего пункта, субсидирование осуществляется не более номинальной ставки вознаграждения, рассчитанной как суммарное выражение базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) процентов (далее – %) годовых в тенге.
При рассмотрении предложения применяется базовая ставка Национального банка Республики Казахстан, действовавшая на момент заключения договора займа.
По договорам займа, указанным в части первой настоящего пункта (за исключением случая, предусмотренного частью седьмой настоящего пункта), и заключенных с 25 января 2022 года заемщиком оплачивается 6 (шесть) % от номинальной ставки вознаграждения, из государственного бюджета субсидируется оставшаяся часть номинальной ставки вознаграждения, полученная в результате разницы между суммой базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых и оплаченных заемщиком 6 (шести) % в тенге.

Бұл ретте, қарыз алушы басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын сатып алуды көздейтін, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес қосымша ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды көздейтін осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қарыз шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 6 (алты) % төлейді.
Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін өнеркәсіптік қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган келесі жылға ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылға 1 шілдеден кешіктірмей ұсынады. Басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган оны СМАЖ-да орналастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген және ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркеме жабдықты сатып алуды көздейтін қалған қарыз шарттары бойынша қарыз алушы номиналды сыйақы мөлшерлемесінің 15 (он бес) % төлейді, Ұлттық бюджеттің базалық мөлшерлемесінің сомасы арасындағы айырма нәтижесінде алынған номиналды сыйақы мөлшерлемесінің қалған бөлігі Қазақстан Республикасының Банкі плюс жылдық 7,5 (жеті бүтін оннан бес) % және қарыз алушы төлеген 15 (он бес) % теңгемен мемлекеттік бюджеттен субсидияланады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген және 2022 жылғы 25 қаңтарға дейін жасалған номиналды сыйақы мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан аспайтын қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін теңгемен жылдық 10 (он) пайызға төмендету көзделеді.
2021 жылғы 4 желтоқсанға дейін жасалған қолданыстағы субсидиялау шарттары бойынша, ресей рублімен және өзге валютамен берілген қарыз шарттары шеңберінде сыйақы мөлшерлемелерін ресей рублімен жылдық 4 (төрт) %-дан, өзге валютамен жылдық 3 (үш) %-дан төмендетуге жол берілмейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ұсыныс берілген күні қолданыста болатын және ұсыныс берілгенге дейін 4 (төрт) жылдан аспайтын уақыт бұрын жасалған қарыз шарттары субсидиялануға тиіс.
Субсидиялануын тоқтату туралы шешім қабылданған қарыз шарты бағдарламаға 1 (бір) реттен асырмай қайта қатысуға жіберіледі.
Бағдарламаға қайта қатысатын қарыз шарттары бойынша субсидиялау осы Қағидалардың 15-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда қарыз алушы ұсыныс берген күннен басталған кезең үшін бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай, 4 (төрт) жыл мерзім бойынша талапты қоспай, субсидиялау нормативтері, мерзімдері бөлігінде бұрын жойылған субсидиялау шартында көрсетілген бұрынғы талаптармен қарыз алушы қайта қатысуға ұсынысты берген күннен бастап қалпына келтіріледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При этом, заемщиком оплачивается 6 (шесть) % от номинальной ставки вознаграждения по договорам займа, указанным в части первой настоящего пункта, предусматривающие приобретение приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования, а также предусматривающие приобретение дополнительной сельскохозяйственной техники и оборудования согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования предоставляется уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля на соответствующий год. В течение 3 (трех) рабочих дней после получения Перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования размещается уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса в ГИСС.
По остальным договорам займа, указанным в части первой настоящего пункта, и предусматривающих приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, заемщиком оплачивается 15 (пятнадцать) % от номинальной ставки вознаграждения, из государственного бюджета субсидируется оставшаяся часть номинальной ставки вознаграждения, полученная в результате разницы между суммой базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан плюс 7,5 (семь целых пять десятых) % годовых и оплаченных заемщиком 15 (пятнадцати) % в тенге.
По договорам займа, указанным в части первой настоящего пункта, и заключенным до 25 января 2022 года с номинальной ставкой вознаграждения не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге предусматривается снижение ставок вознаграждения на 10 (десять) процентов (далее – %) годовых в тенге.
По действующим договорам субсидирования, заключенным до 4 декабря 2021 года, в рамках договоров займа, выданных в российских рублях и иной валюте, не допускается снижение ставки вознаграждения ниже 4 (четырех) % годовых в российских рублях, ниже 3 (трех) % годовых в иной валюте.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Субсидированию подлежат договоры займа, действующие на дату подачи предложения и заключенные не ранее 4 (четырех) лет до подачи предложения.
Договор займа, по которому было принято решение о прекращении субсидирования, допускается к повторному участию в программе не более 1 (одного) раза.
По договорам займа, повторно участвующим в программе, субсидирование восстанавливается с даты подачи заемщиком предложения на повторное участие на прежних условиях, указанных в ранее аннулированном договоре субсидирования, в части нормативов, сроков субсидирования, без увеличения ранее одобренной суммы субсидий, исключая требование по сроку в 4 (четыре) года, за период с даты подачи заемщиком предложения, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей пункта 15 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайда (осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда), бұрын мақұлданған және есептелген субсидиялар сомасы ұлғайтылмайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды.
Қаржы институттары уәкілетті органдардың құжаттарына сәйкес қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) үшін жағдайды нашарлататын мән-жайлардың туындауына байланысты, оның ішінде "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес төтенше жағдайды енгізу және (немесе) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялау нәтижесінде сыйақы мөлшерлемелерін төлеу және (немесе) негізгі борышты өтеу мерзімдерін 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруды ұсынған жағдайда, аталған шектеу қарыз шарттарына қолданылмайды.
Бұл ретте сыйақы мөлшерлемесін төлеу және (немесе) негізгі борышты өтеу мерзімін 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруға байланысты сыйақы сомасы ұлғайған жағдайда, субсидиялар сомасын ұлғаю жағына қарай қайта есептеу жүргізіледі, сондай-ақ қолданыстағы субсидиялау шартын ұзартуға жол беріледі.
Мерзімін ұзарту сәтінде субсидиялау шартының қолданылу мерзімі өткен қарыз шарттары бойынша осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптарға сәйкес субсидиялау шартының ұзарту мерзімі мен сомасын ұлғайта отырып, қайта қатысуға ұсыныс беру арқылы субсидиялау шартын ұзартуға жол беріледі.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мақұлданған ұсыныстар бойынша субсидиялау шартын жасау және субсидияларды төлеу ұсыныстардың келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
Ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты болмаған жағдайда, субсидияларды төлеу келесі қаржы жылында жүргізіледі.
Ұсыныстарды қабылдау бюджетте қаражат болған жағдайда жүзеге асырылады.
25. Міндеттемелерден бос бюджет қаражаты болған кезде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) және қаржы институтына келіп түскен ұсыныстардың кезектілік тәртібін сақтай отырып, субсидиялау шартын жасасу туралы хабарлама жібереді.";
26-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Қағидалардың 15-тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Арнайы шотта пайдаланылмаған қаражат қалдығы қалыптасқан жағдайда, қаржы институты мынадай жағдайларда олардың жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) қайтарылуын қамтамасыз етеді:

"15. В случае изменения условий договора займа (за исключением случая, предусмотренного частью третьей настоящего пункта), ранее одобренная и начисленная сумма субсидий не увеличивается, срок субсидирования не продлевается.
Данное ограничение не распространяется на договоры займа, в случае предоставления финансовыми институтами отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 24 (двадцати четырех) месяцев в связи с наступлением ухудшающих обстоятельств для заемщика (услугополучателя) согласно документам уполномоченных органов, в том числе в результате введения чрезвычайного положения в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" или объявления чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
При этом в случае увеличения суммы вознаграждения в связи с предоставлением отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 24 (двадцати четырех) месяцев производится перерасчет суммы субсидий в сторону увеличения, также допускается пролонгация действующего договора субсидирования.
По договорам займа, по которым на момент пролонгации истек срок действия договора субсидирования, допускается пролонгация договора субсидирования путем подачи предложения на повторное участие с увеличением срока и суммы договора субсидирования в соответствии с условиями, предусмотренными частями второй и третьей настоящего пункта.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. По одобренным предложениям заключение договора субсидирования и выплата субсидий осуществляются по очередности согласно дате и времени поступления предложений.
В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, выплата субсидий осуществляется в следующем финансовом году.
Прием предложений осуществляется при условии наличия в бюджете средств.
25. При наличии бюджетных средств, свободных от обязательств, рабочий орган (услугодатель) направляет заемщику (услугополучателю) и финансовому институту уведомление о заключении договора субсидирования, соблюдая порядок очередности, поступивших предложений.";
подпункт 6) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"6) расторжение или прекращение договора займа, за исключением случаев, указанных в части четвертой пункта 15 настоящих Правил.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В случае образования остатка неиспользованных средств на специальном счете обеспечивается их возврат финансовым институтом в рабочий орган (услугодателю) в следующих случаях:

1) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) бағдарлама құрамынан шығарылған кезде – жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі қабылданған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде;
2) қолданыстағы қарыз шартының шарттары өзгертілгенде, сондай-ақ қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі қарызды мерзімінен бұрын өтегенде – тоқсан сайынғы есептілік ұсынылғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде;
3) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) қатарынан күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімде негізгі борыштың және/немесе сыйақының жоспарлы төлемін өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған кезде қарыз алушыны (көрсетілетін қызметті алушыны) субсидиялауды тоқтату туралы жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) ақпаратты алған күннен бастап – 1 (бір) ай ішінде қайтару қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте ағымдағы қаржы жылында жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығына сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
Өткен жылдардың төлемдері қайтарылған жағдайда, қайтарылатын сома төлемдер жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.";
86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) сыйақы мөлшерлемелерін тікелей субсидиялау мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
ТСМ = (ҚР ҰБ БМ + 2 %) х қаржыландыру жоспарының көлемі + жасалған қарыз шарттары бойынша негізгі борыштың қалдығы,
мұндағы:
ТСМ – тікелей субсидиялау мөлшері, теңге;
ҚР ҰБ БМ – қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) бағдарламаға қатысуға өтінім берген күнінің алдындағы күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі;
қаржы институтын қаржыландыру жоспарының көлемі – қаржы жылының жоспарлы кезеңіне арналған бағдарлама бойынша агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттің, лизингтің болжамды сомасы;
жасалған қарыз шарттары бойынша негізгі борыштың қалдығы –бағдарлама бойынша кредит, лизинг алған агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің негізгі борышының қалдығы.
87. Қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) сыйақы мөлшерлемелерін тікелей субсидиялау сомасын есептеу үшін қолданылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің мөлшері қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзіміне өзгеріссіз қалады.";

1) при исключении из программы заемщика (услугополучателя) – в течение 1 (одного) месяца после принятия решения рабочим органом (услугодателем);
2) при изменении условий действующего договора займа, а также досрочном погашении основного долга заемщиком (услугополучателем) – в течение 1 (одного) месяца после представления ежеквартальной отчетности;
3) при неисполнении заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению планового платежа основного долга и (или) вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней подряд – в течение 1 (одного) месяца со дня получения информации от рабочего органа (услугодателя) о прекращении субсидирования заемщика (услугополучателя).
При этом возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа (услугодателя) путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан".
В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.";
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"86. Размер прямого субсидирования ставок вознаграждения финансовых институтов (услугополучателей) рассчитывается по следующей формуле:
РПС = (БС НБ РК + 2 %) х объем плана финансирования плюс остаток основного долга по заключенным договорам займа,
где:
РПС – размер прямого субсидирования, тенге;
БС НБ РК – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на дату, предшествующую дню предоставления заявки финансового института (услугополучателя) на участие в программе;
объем плана финансирования финансового института – прогнозируемая сумма кредитования, лизинга субъектов агропромышленного комплекса по программе на плановый период финансового года;
остаток основного долга по заключенным договорам займа – остаток основного долга субъектов агропромышленного комплекса, получивших кредит, лизинг по программе.
87. Размер базовой ставки Национального банка Республики Казахстан, примененный для расчета суммы прямого субсидирования ставок вознаграждения финансовых институтов (услугополучателей), остается неизменным на весь срок действия договора займа.";

мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. Қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) сыйақы мөлшерлемелерін тікелей субсидиялау сомасын есептеу үшін қолданылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің мөлшері өзгерген жағдайда, қаржы институты (көрсетілетін қызметті алушы) Министрлікке осы Қағидаларға 17-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын қаражат көлемін түзету туралы хабарламаны жолдайды.";
89-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) соңғы 2 (екі) жыл ішінде қаржы институтына берілген "B" төмен емес бағамен халықаралық рейтингтік агенттіктің рейтингінің болуы;";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) бағдарламаға қатысуға арналған өтінімдерін қабылдауды Министрлік қажеттілігіне қарай есепті жылдың 10 қаңтарынан 1 желтоқсанына дейін СМАЖ арқылы жүзеге асырады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) субсидия қаражатын 100 (жүз) % мөлшерде бөлуді көздейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болған кезде не республикалық бюджетте тиісті қаржы жылына субсидиялауға арналған қаражат болған кезде, Министрлік қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) бағдарламаға қатысуға өтінімін мақұлдау туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтымен (көрсетілетін қызметті алушымен) тікелей субсидиялау шартын жасасады.";
96 және 97-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Министрлік есепті жылға арналған төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына сәйкеc бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімде көрсетілген субсидиялар сомасын қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы шотына аударады.
Субсидиялар аударылғаннан кейін Министрлік қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) субсидиялар аудару туралы хабарлама не осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтына (көрсетілетін қызметті алушыға) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қаржы институттары (көрсетілетін қызметті алушылар) СМАЖ-ға тіркеу кезінде көрсеткен электрондық почта мекенжайына, сондай-ақ СМАЖ-дағы жеке кабинетке жіберіледі.

дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. В случае изменения размера базовой ставки Национального банка Республики Казахстан, примененной для расчета суммы прямого субсидирования ставок вознаграждения финансовых институтов (услугополучателей), финансовый институт (услугополучатель) направляет в Министерство уведомление о корректировке объема субсидируемых средств по форме согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам.";
пункт 89 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) наличие рейтинга международного рейтингового агентства с оценкой не ниже "B", присвоенного финансовому институту, за последние 2 (два) года;";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Прием заявок финансовых институтов (услугополучателей) на участие в программе осуществляется Министерством по мере необходимости в период с 10 января по 1 декабря отчетного года посредством ГИСС.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. При наличии постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан, предусматривающего выделение финансовому институту (услугополучателю) средств субсидий в размере 100 (сто) %, либо при наличии в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год средств на субсидирование Министерство в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения об одобрении заявки финансового института (услугополучателя) на участие в программе заключает с финансовым институтом (услугополучателем) договор прямого субсидирования по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.";
пункты 96 и 97 изложить в следующей редакции:
"96. Министерство в соответствии со сводным планом финансирования по платежам на отчетный год перечисляет сумму субсидий, указанную в заявке на получение субсидий по программе, на текущий счет финансового института (услугополучателя), открытый в банке второго уровня.
После перечисления субсидий Министерство направляет финансовому институту (услугополучателю) уведомление о перечислении субсидии финансовому институту (услугополучателю) по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги финансовому институту (услугополучателю) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется на адрес электронной почты, указанный финансовыми институтами (услугополучателями) при регистрации в ГИСС, а также в личный кабинет в ГИСС.

97. Қаржы институты (көрсетілетін қызметті алушы) субсидиялар қаражатын алғаннан кейін не қаржы институтына субсидия қаражатын 100 (жүз) % мөлшерде бөлуді көздейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болған кезде не тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте субсидиялауға арналған қаражат болған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша қарыз шарттарын жасасу жолымен жеңілдікті сыйақы мөлшерлемесі бойынша бағдарлама шеңберінде қарыз алушыларды қаржыландыруды жүргізеді.
Бұл ретте есепті жылдың 1 қаңтарынан бастап қарыз алушылармен жасалған, бұрын берілген қарыздар бойынша қаржыландыру көзін ауыстыруға жол беріледі.";
1, 2, 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8 және 9-қосымшалар осы бұйрыққа 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша алып тасталсын;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 17-1-қосымшамен толықтырылсын;
18, 19, 20, 21, 22 және 23-қосымшалар осы бұйрыққа 9, 10, 11, 12, 13 және 14-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
26-қосымша осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Аталған бұйрық күшіне енгенге дейін резервке (күту парағына) келіп түскен ұсыныстар бойынша субсидия төлемдері қосымша бюджеттік қаражат бөлінген жағдайда ұсыныстың резервке (күту парағына) келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады. Егер ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджеттік қаражат қарастырылмаған болса, онда аталған бұйрық күшіне енгенге дейін резервке (күту парағына) келіп түскен ұсыныстар бойынша субсидия төлемдері кейінгі қаржы жылдарында жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

97. Финансовый институт (услугополучатель) после получения средств субсидий, либо при наличии постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан, предусматривающего выделение финансовому институту средств субсидий в размере 100 (сто) %, либо при наличии в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год средств на субсидирование, производит финансирование заемщиков в рамках программы по льготной ставке вознаграждения путем заключения договоров займа по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом, допускается замещение источника финансирования ранее выданных займов, заключенных с заемщиками с 1 января отчетного года.";
приложения 1, 2, 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложения 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу;
приложения 8 и 9 изложить в новой редакции согласно приложениям 6 и 7 к настоящему приказу;
приложение 10 исключить;
дополнить приложением 17-1 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложения 18, 19, 20, 21, 22 и 23 изложить в новой редакции согласно приложениям 9, 10, 11, 12, 13 и 14 к настоящему приказу;
приложение 26 изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему приказу.
2. Установить, что по предложениям, поступившим в резерв (лист ожидания) до вступления в силу настоящего приказа, выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления предложения в резерв (лист ожидания) при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году. В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, по предложениям, поступившим в резерв (лист ожидания) до вступления в силу настоящего приказа, выплата субсидий осуществляется в следующие финансовые годы.
3. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.

2026 жылғы 1 қаңтардан бастап Қағидалардың 36-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"36. Арнайы шотта пайдаланылмаған қаражат қалдығы туындаған жағдайда, оларды қаржы институтының жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) мынадай жағдайларда қайтаруы қамтамасыз етіледі:
1) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) бағдарлама құрамынан шығарылған кезде – жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде;
2) қолданыстағы қарыз шартының шарттары өзгертілгенде, сондай-ақ қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі қарызды мерзімінен бұрын өтегенде – тоқсан сайынғы есептілік ұсынылған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде;
3) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі қарыздың жоспарлы төлемін және (немесе) сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен астам мерзімге орындамаған кезде – жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) қарыз алушыны (көрсетілетін қызметті алушыны) субсидиялауды тоқтату туралы ақпарат алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде.
Бұл ретте ағымдағы қаржы жылында жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 бұйрығына сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
Алдыңғы жылдардың төлемдері қайтарылған жағдайда, қайтарылатын сома төлемдер жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.".
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 1-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 1-қосымша
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит және қаржылық лизинг берілетін тауарлар тізбесі
Бағыттарының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
Шығарылатын өнімдер мен тауарлардың тізбесі
1
2
3
4
5
1
Ауыл шаруашылығы
Дәнді дақылдарды (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру

Установить, что с 1 января 2026 года пункт 36 Правил действует в следующей редакции:
"36. В случае образования остатка неиспользованных средств на специальном счете обеспечивается их возврат финансовым институтом в рабочий орган (услугодателю) в следующих случаях:
1) при исключении из программы заемщика (услугополучателя) – в течение 1 (одного) месяца после принятия решения рабочим органом (услугодателем);
2) при изменении условий действующего договора займа, а также досрочном погашении основного долга заемщиком (услугополучателем) – в течение 1 (одного) месяца после представления ежеквартальной отчетности;
3) при неисполнении заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению планового платежа основного долга и (или) вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней подряд – в течение 1 (одного) месяца со дня получения информации от рабочего органа (услугодателя) о прекращении субсидирования заемщика (услугополучателя).
При этом возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа (услугодателя) путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 151 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан".
В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.".
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Перечень товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции
Наименование направления
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
Перечень продуктов и товаров на выходе
1
2
3
4
5
1
Сельское хозяйство
Выращивание зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур

01.11
Ашық топырақта дәнді дақылдард (күріштен басқа), бұршақты және майлы дақылдарды өсіру.
Тұқым өсіруді қосқанда, дәнді және бұршақ дақылдарды өсіру:
бидай, жүгері, қонақ жүгері, арпа, қара бидай, сұлы, тары, басқа да дәнді дақылдар сияқты дәнді-бұршақ дақылдарын, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру;
үрлесбұршақ, бұршақ, нут (түрік бұршағы), жасымық, бөрібұршақ, бұршақ, бұршаққын бұршағы, басқа да бұршақ дақылдар сияқты дәнді-бұршақ дақылдарын, оның ішінде тұқым қорын қалыптастыру үшін өсіру;
Майлы дақылдарды және олардың тұқымдарын өсіру соя бұршағы, жер жаңғағы (арахис), мақта, үпілмәлік, зығыр, қыша, рапс, сафлор, күнжіт, күнбағыс тұқымдары сияқты майлы дақылдарды, тұқымдарды өндіруді қоса алғанда, басқа да майлы дақылдар өсіру.
2
Күріш өсіру

01.11
Выращивание в открытом грунте зерновых (кроме риса), бобовых и масличных культур. Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство: выращивание зерновых культур, таких как: пшеница, кукуруза, сорго, ячмень, рожь, овес, просо, прочие зерновые культуры, в том числе для формирования семенного фонда; выращивание зернобобовых культур, таких как: фасоль, бобы, нут (турецкий горох), чечевица, люпин, горох, стручковый горох, прочие зернобобовые культуры, в том числе для формирования семенного фонда. Выращивание масличных культур и их семян: выращивание масличных культур, таких как: соевые бобы, земляные орехи (арахис), семена хлопчатника, клещевины, льна, горчицы, рапса, сафлора, кунжута, подсолнечника, прочие масличные культуры, включая производство семян.
2
Выращивание риса

01.12
Күріш өсіру.
3
Көкөністер, бақша дақылдарын, тамыр жемістілер мен түйнек жемістілерді өсіру
01.13
Картопты және отырғызатын материал өсіру.
Көкөністерді, олардың тұқымдарын және көшеттерін өсіру:
бөрікгүл, аспарагус, қырыққабат, түсті қырыққабат және брокколи, салат-сүтшөп және салат сорты цикорий, шпинат сияқты жапырақты және сабақты көкөністерді, басқа да жапырақты және сабақты көкөністер өсіру;
қияр және корнишондар, баялды, қызанақтар, мускус қауынын қосқанда, қарбыздар, қауындар, сияқты жеміс – көкөністерді бақша және жеміс – көкөністердің басқа да түрлерін өсіру;
сәбіз, шалқан, қантты жүгері, сарымсақ, пияз (шалотты қоса алғанда), порей пиязы және пияз тәрізділерге жататын көкөністер сияқты тамыр жемісті, түйнекті жемісті және көкөністердің өзге де тамыр жемісті және түйнек жемістілер өсіру;
саңырауқұлақтар және трюфельдерді өсіру;
көкөністердің өзге де түрлерін өсіру;
көкөністердің тұқымдарын өсіру;
Қант қызылшасын және оның тұқымдарын өсіру.
4
Тоқыма дақылдарды өсіру

01.12
Выращивание риса.
3
Выращивание овощей, бахчевых, корнеплодов и клубнеплодов
01.13
Выращивание картофеля и посадочного материала. Выращивание овощей, их семян и рассады: выращивание листовых и черенковых овощей, таких как: артишоки, спаржа, капуста, цветная капуста и брокколи, салат-латук и салатного сорта цикорий, шпинат, прочие листовые и черенковые овощи; выращивание плодоовощных культур, таких как: огурцы и корнишоны, баклажаны, помидоры, арбузы, дыни, включая мускатные дыни, прочие виды бахчевых и плодоовощных культур; выращивание корнеплодов, клубнеплодов и луковичных овощей, таких как: морковь, репа, сахарная кукуруза, чеснок, лук (включая шалот), лук-порей и прочие луковичные овощи, прочие корнеплоды и клубнеплоды; выращивание грибов и трюфелей; выращивание прочих видов овощей; выращивание семян овощей; Выращивание сахарной свеклы и ее семян.
4
Выращивание прядильных культур

01.16
Шитті мақтаны, зығырды және басқа да тоқыма дақылдарын өсіру
5
Өзге де бір-немесе екіжылдық дақылдарды өсіру
01.19
Жем-шөп дақылдарын және олардың тұқымдарын өсіру
тарнаны, жем-шөпті қызылшаны, жем-шөпті тамыржемістілерді, бедені, жоңышқаны, эспарцетті, жем-шөптік жүгеріні және басқа шөптерді, жем-шөптік қырыққабаты және жем-шөптік дақылдылар сияқтыларды өсіру
қарақұмықты өсіру
қызылша тұқымдарын (қант қызылшасынан басқа) және жем-шөп өсімдіктерін өсіру
6
Жүзімді өсіру
01.21
Жүзімді өсіру.
7
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру
01.24
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру.
8
Басқа да жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру
01.25
Жидектер және жаңғақтарды өсіру.
9
Басқа да ірі қара малды және енекелерді көбейту
01.42
Ет алу үшін ірі қара малды және енекелерді көбейту
10
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру
01.41
Сүт бағытындағы ірі қара малды өсіру және көбейту.
Сиыр шикі сүтін және басқа ірі қара малдың шикі сүтін өндіру.
11
Жылқыны және басқа да жылқы тұқымдастарды өсіру
01.43
Жылқыларды өсіру және көбейту
12
Түйені және өзге де түйе тектес жануарларды өсіру
01.44
Түйелерді өсіру және көбейту
13
Қой және ешкі өсіру
01.45
Қойы және ешкі өсіру:
қой және ешкі өсіру және көбейту;
қойдың және ешкінің шикі сүтін өндіру;
өңделмеген (жуылмаған) жүнді өндіру.
14
Шошқа өсіру
01.46
Шошқа өсіру
15
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру
01.47
Ауыл шаруашылығы құстарын өсіру және көбейту. Ауыл шаруашылығы құстары жұмыртқаларын өндіру.
Аралас етті жұмыртқа өндірісі.
Инкубаторлық құс шаруашылығы станцияларының қызметі.
16
Жануарлардың басқа түрлерін өсіру
01.49
Балараны өсіру, балды және балара балауызын өндіру.
17
Аралас ауыл шаруашылығы
01.50
Өсімдік шаруашылығы өнімдерімен қатар мал шаруашылығының өнімдерін өндіру: ауыл шаруашылығы дақылдардын мал шаруашылығымен қосып өсіру.
18
Етті өңдеу және консервілеу және ет өнімдерінің өндірісі
Етті өңдеу және консервілеу
10.11
Жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған етті ұша, шабылған ет немесе бөліктерге бөлінген түрінде өндіру
Тамақ субөнімдері
19
Ауыл шаруашылығы құсының етін өңдеу және консервілеу
10.12
Құс сою бөлімдерінде ауыл шаруашылығы құсын сою, етін ұшаларға бөлу және өлшеп орау.
Бөліктерге бөлінген жаңа сойылған, салқындатылған немесе тоңазытылған ауыл шаруашылығы құсының етін өндіру
20
Еттен және ауыл шаруашылығы құсының етінен жасалған өнімдерді өндіру

01.16
Выращивание хлопка-сырца, льна и прочих прядильных культур.
5
Выращивание прочих одно- или двухлетних культур
01.19
Выращивание кормовых культур и их семян: выращивание брюквы, кормовой свеклы, кормовых корнеплодов, клевера, люцерны, эспарцета, кормовой кукурузы и прочих трав, кормовой капусты и подобных кормовых культур; выращивание гречихи; выращивание семян свеклы (кроме сахарной) и кормовых растений.
6
Выращивание винограда
01.21
Выращивание винограда.
7
Выращивание семечковых и косточковых плодов
01.24
Выращивание семечковых и косточковых плодов.
8
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
01.25
Выращивание ягод и орехов.
9
Разведение прочего крупного рогатого скота и буйволов
01.42
Разведение крупного рогатого скота и буйволов для получения мяса
10
Разведение крупного рогатого скота молочного направления
01.41
Выращивание и разведение крупного рогатого скота молочного направления. Производство сырого коровьего молока и сырого молока прочего крупного рогатого скота.
11
Разведение лошадей и прочих животных семейства лошадиных
01.43
Выращивание и разведение лошадей
12
Разведение верблюдов и прочих животных семейства верблюжьих
01.44
Выращивание и разведение верблюдов
13
Разведение овец и коз
01.45
Разведение овец и коз: выращивание и разведение овец и коз; производство сырого овечьего и козьего молока; производство сырой (немытой) шерсти.
14
Разведение свиней
01.46
Разведение свиней
15
Разведение сельскохозяйственной птицы
01.47
Выращивание и разведение сельскохозяйственной птицы. Производство яиц сельскохозяйственной птицы. Смешанное мясояичное производство. Деятельность инкубаторно-птицеводческих станций.
16
Разведение прочих видов животных
01.49
Разведение пчел, производство меда и пчелиного воска.
17
Смешанное сельское хозяйство
01.50
Производство как продукции растениеводства, так и продукции животноводства: выращивание сельскохозяйственных культур в сочетании с животноводством.
18
Переработка и консервирование мяса и производство мясной продукции
Переработка и консервирование мяса
10.11
Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса в тушах/в отрубах, или поделенного на части. Пищевые субпродукты
19
Переработка и консервирование мяса сельскохозяйственной птицы
10.12
Убой, разделывание тушек и расфасовку мяса сельскохозяйственной птицы на птицебойнях. Производство свежего, охлажденного или замороженного мяса сельскохозяйственной птицы, поделенного на части.
20
Производство продуктов из мяса и мяса сельскохозяйственной птицы

10.13
Кептірілген, тұздалған немесе ысталған етті өндіру.
Ет өнімдерін: сосискалар, салы, шұжық өнімдерін, шұжықтар, сүрленген құрғақ шұжық, сервелат, болон ысталған шұжығы, паштеттерді, орамалар, пісірілген сан етін, етті және құрамында ет бар (ет өсімдікті) консервілерді өндіру.
Етті және құрамында ет бар жартылай дайын өнімді өндіру.
21
Аквашаруашылық
Теңізде балық өсіру
03.21
Теңіз суында балықтарды өсіру.
Жас екі жармалы моллюскаларды (устрицалар, мидиялар), омарларды, асшаяндарды, балық шабақтарын өсіру.
Шаян тәрізділерді, екі жармалы моллюскаларды, өзге де моллюскаларды және теңіз суындағы басқа да теңіз организмдерін өсіру.
Тұзды суда арнайы резервуарларда және тұзды су айдындарында теңіз жануарларын өсіру.
Теңіздегі балық питомниктерінің қызметі.
22
Тұщы суда балық өсіру

10.13
Производство сушеного, засоленного или копченого мяса. Производство мясных продуктов: сосисок, салями, колбасных изделий, колбасок, сервелата, болонской копченой колбасы, паштетов, рулетов, вареного окорока, мясных и мясосодержащих (мясорастительных) консервов Производство мясных и мясосодержащих полуфабрикатов.
21
Аквакультура
Морское
рыбоводство
03.21
Разведение рыб в морской воде.
Разведение молоди двустворчатых моллюсков (устриц, мидий), омаров, креветок, мальков рыб.
Разведение ракообразных, двустворчатых моллюсков, прочих моллюсков и других морских организмов в морской воде.
Деятельность по разведению морских животных в солоноватой воде, в специальных резервуарах и водоемах с соленой водой.
Деятельность морских рыбопитомников.
22
Пресноводное рыбоводство

03.22
Тұщы суда балықтарды өсіру.
Тұщы судағы шаян тәрізділерді, екі жармалы моллюскаларды, басқа да моллюскаларды және басқа да тұщы су организмдерін өсіру.
Тұщы судағы балық питомниктерінің қызметі.
23
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу
10.20
Балықты, шаян тәрізділерді және моллюскілерді өңдеу және консервілеу.
Балықтан, шаян тәрізділерден және моллюскілерден өнім өндіру.
Адамдардың тамаққа пайдалануы үшін немесе жануарлар азығы үшін балық өнімдерін өндіру.
Балықтан және адамдардың тамаққа пайдалануына жарамсыз өзге де жануарлар түрлерінен ұн, ұнтақ және түйіршік өндіру.
Теңіз балдырларын өңдеу.
24
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеу
Картопты өңдеу және консервілеу

03.22
Разведение рыб в пресной воде.
Разведение пресноводных ракообразных, двустворчатых моллюсков, прочих моллюсков и других пресноводных организмов.
Деятельность пресноводных рыбопитомников.
23
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков
10.20
Переработка и консервирование рыбы, ракообразных и моллюсков. Производство продуктов из рыбы, ракообразных и моллюсков. Производство рыбных продуктов для употребления в пищу людьми или для кормления животных. Производство муки, порошка и гранул из рыбы и прочих водных видов животных, непригодных для употребления в пищу людьми. Переработка морских водорослей.
24
Переработка и консервирование фруктов и овощей
Переработка и консервирование картофеля

10.31
Картопты өңдеу және консервілеу: дайын тоңазытылған картопты өндіру, құрғақ картоп пюресін өндіру, картоптардан жеңіл тамақтарды өндіру, картоп чипстерін өндіру, майда тартылған және ірі тартылған картоп ұнын өндіру.
25
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру
10.32
Жеміс және көкөніс шырындарын өндіру.
Жас жемістерден және көкөністерден концентраттар мен шырындар өндіру.
26
Жемістерді және көкөністерді өңдеу және консервілеудің өзге де түрлері

10.31
Переработка и консервирование картофеля: производство замороженного приготовленного картофеля, сухого картофельного пюре, закусок из картофеля, картофельных чипсов, картофельной муки тонкого и грубого помола.
25
Производство фруктовых и овощных соков
10.32
Производство фруктовых и овощных соков. Производство концентратов и нектаров из свежих фруктов и овощей.
26
Прочие виды переработки и консервирования фруктов и овощей

10.39
Тоңазытылған немесе консервіленген түрдегі дайын тағамдарды қоспағанда, негізінен жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді консервілеу: тоңазыту, кептіру, май ішінде немесе сірке суында сіңіру, герметикалық ыдыста консервілеу.
Жемістерден немесе көкөністерден тамақ өнімдерін өндіру.
Джем, мармелад және тағамдық желе жасау.
Жаңғақтарды қуыру.
Жаңғақтардан пасталарды және өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
27
Өсімдік және мал майы мен тоңмайын өндіру
Май және тоңмай өндіру
10.41
Тазартылмаған өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Тазартылған (тазаланған) өсімдік майын: соя, күнбағыс, мақта, рапс, қыша, зығыр, майсана, зәйтүн майын өндіру.
Өсімдік майын өңдеу: шаю, қайнату, дегидрациялау, гидрогенизациялау.
28
Маргарин және оған ұқсас тағамдық майларды өндіру
10.42
Маргаринді өндіру.
Май қоспаларын және спредтерді өндіру.
Тамақ дайындауға арналған аралас майларды өндіру.
29
Сүт және сыр өнімдері
Сүтті өңдеу және сыр өндіру

10.39
Производство продуктов питания, состоящих в основном из фруктов или овощей, за исключением готовых блюд в замороженном или консервированном виде. Консервирование фруктов, орехов или овощей: заморозка, сушка, пропитывание в масле или уксусе, консервирование в герметичной таре. Производство продуктов питания из фруктов или овощей. Производство джемов, мармеладов и пищевых желе. Обжаривание орехов. Производство пасты и прочих продуктов питания из орехов.
27
Производство растительных и животных масел и жиров
Производство масел и жиров
10.41
Производство неочищенных растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового. Производство очищенных (рафинированных) растительных масел: соевого, подсолнечного, хлопкового, рапсового, горчичного, льняного, сафлорового, оливкового. Переработка растительного масла: перегонка, кипячение, дегидрация, гидрогенизация.
28
Производство маргарина и аналогичных пищевых жиров
10.42
Производство маргарина. Производство жировых смесей и спредов. Производство комбинированных жиров для приготовления пищи.
29
Молочная и сырная продукция
Переработка молока и производство сыров

10.51
Сұйық сүтті, пастерленген, зарарсыздандырылған, гомогенделген, сондай-ақ басқа жоғары температурада өңделген сүтті өндіру.
Сүт негізінде алькогольсіз сусындарды өндіру.
Піспеген сұйық сүттен, пастерленген, зарарсыздандырылған және гомогенизирленген сүттен кілегей өндіру.
Құрғақ сүт өндіру.
Қатты түрде сүт немесе кілегей өндіру.
Сары май өндіру.
Йогурт өндіру.
Сыр және ірімшік өндіру.
Мәйек өндіру.
Казеин немесе лактоза өндіру.
Сүт консервілерін өндіру.
30
Балмұздақ өндіру

10.51
Производство жидкого молока, пастеризованного, стерилизованного, гомогенизированного, а также подвергнутого другой высокотемпературной обработке. Производство безалкогольных напитков на молочной основе. Производство сливок, снятых с сырого жидкого молока, пастеризованных, стерилизованных и гомогенизированных. Производство сухого молока. Производство молока или сливок в твердой форме. Производство сливочного масла. Производство йогурта. Производство сыра и творога. Производство сыворотки. Производство казеина или лактозы Производство молочных консервов.
30
Производство мороженого

10.52
Балмұздақ өндіру.
31
Жарма өндіру
10.61.2
Бидайдан, қара бидайдан, сұлыдан, жүгеріден немесе басқа дәндерден жарма өндіру.
Тазартылған, тартылған, жылтыратылған, тегістелген, глазирленген, бумен өңделген күрішті өндіру.
32
Тағамдық концентраттарды өндіру
10.61.3
Құрғақ таңғы ас сияқты дәнді дақылдардан жасалған таңғы асқа арналған өнімдерді өндіру.
Бидай, қара бидай, сұлы, жүгері немесе басқа да дәндердің қауыздарын өндіру.
33
Крахмалды және крахмалдан өнімдер өндіру
10.62
Күріштен, картоптан, жүгеріден және тағы басқа крахмалдар өндіру.
Шикі жүгеріні ұнтақтау.
Глюкоза және (немесе) глюкоза-фруктоза шәрбатын, қант шәрбатын, мальтоза, инулин және тағы басқа өндіру.
Дәнбалауызын өндіру.
Жүгері майын өндіру.
34
Нан-тоқаш, макарон және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
Ұзақ сақтауға арналмаған нан және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру
10.71
Нан-тоқаш өнімдерін: нан, тоқаш өнімдерін, құймақтар, ұннан жасалған кондитерлік өнімдер (торттар, тәтті тоқаштар, бәліштер, бисквиттер және т.б.) өндіру.
35
Кептірілген нан және печенье, ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндіру
10.72
Кептірілген нан, печенье және өзге де құрғақ нан-тоқаш өнімдерін өндіру
Ұзақ сақтауға арналған ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді, торттарды, тәтті тоқаштарды, бәліштер мен бисквиттерді өндіру. Печенье, крекерлер, кренделдер сияқты тұзды және тәтті өнімдерді өндіру.
36
Макарон өнімдерін өндіру
10.73
Пісірілген және пісірілмеген, салындысы бар және салындысы жоқ макарон және кеспе өндіру. Кускус өндіру.
Консервіленген немесе тоңазытылған өнімдерді макарон өнімдерін өндіру.
37
Өзге де тамақ өнімдерін өндіру
Қант өндіру
10.81
Қант қызылшасынан және қант құрағынан қант өндіру
38
Какао, шоколад және қантты кондитерлік өнімдерді өндіру
10.82
Какао-ұнтағын, какао-майын өндіру.
Шоколад және шоколад кәмпиттерді өндіру.
Қантты кондитерлік өнімдерді: карамель, нуга, помадка, ақ шоколад өндіру.
Қантталған жемістерді, жаңғақтарды, жемістерден және өсімдіктердің өзге де бөліктерінен цукаттар өндіру.
Драже, мұз конфеттер және пастилалар өндіру.
39
Татымдықтар мен дәмқосарларды өндіру
10.84
Дәмдеуіштерді, тұздықтарды және дәмқосарларды: майонез, қыша ұны мен ұнтағы, дайын қышаны және т.б. өндіру.
Сірке суын өндіру.
Тағамға пайдалануға жарамды тұз өндіру, мысалы, йодталған тұз кіреді.
40
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру
10.89
Көже және сорпа өндіру
Жұмыртқа өнімдерін, жұмыртқаның ақуызын өндіру.
Ашытқы өндіру.
41
Дайын тағам өнімдері (өндірістік масштабта)
Дайын тағам өнімдерін өндіру

10.52
Производство мороженого.
31
Производство круп
10.61.2
Производство круп из пшеницы, ржи, овса, кукурузы или других зерновых. Производство обрушенного, молотого, полированного, шлифованного, глазированного, пропаренного риса.
32
Производство пищевых концентратов
10.61.3
Производство продуктов для завтрака из зерновых культур, таких как сухие завтраки. Производство пшеничных, ржаных, овсяных, кукурузных или прочих зерновых хлопьев.
33
Производство крахмала и продукции из крахмала
10.62
Производство крахмалов из риса, картофеля, кукурузы и так далее. Измельчение сырой кукурузы. Производство глюкозы и (или) глюкозно-фруктозного сиропа, сахарного сиропа, мальтозы, инулина и так далее. Производство клейковины. Производство кукурузного масла.
34
Производство хлебобулочных, макаронных и мучных кондитерских изделий
Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий недлительного хранения
10.71
Производство хлебобулочных изделий: хлеба, булочных изделий, блинов, мучных кондитерских изделий (тортов, пирожных, пирогов, бисквитов.)
35
Производство сухарей и печенья, мучных кондитерских изделий длительного хранения
10.72
Производство сухарей, печенья и прочих сухих хлебобулочных изделий. Производство мучных кондитерских изделий, тортов, пирожных, пирогов и бисквитов, предназначенных для длительного хранения. Производство таких изделий как печенье, крекеры, крендели, соленых и сладких.
36
Производство макаронных изделий
10.73
Производство макарон и лапши вареных и не вареных, с начинкой и без начинки. Производство кускуса. Производство макаронных изделий консервированных или замороженных.
37
Производство прочих продуктов питания
Производство сахара
10.81
Производство сахара из сахарной свеклы и сахарного тростника.
38
Производство какао, шоколада и сахаристых кондитерских изделий
10.82
Производство какао-порошка, какао-масла. Производство шоколада и шоколадных конфет. Производство сахаристых кондитерских изделий: карамели, нуги, помадки, белого шоколада. Производство засахаренных фруктов, орехов, цукатов из плодов. Производство леденцов, драже и пастилок.
39
Производство пряностей и приправ
10.84
Производство специй, соусов и приправ: майонеза, горчичной муки и порошка, готовой горчицы. Производство уксуса. Производство соли, пригодной для приема в пищу, например, йодированной соли.
40
Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие группировки
10.89
Производство супов и бульонов. Производство яичных продуктов, яичного белка. Производство дрожжей.
41
Готовые пищевые продукты (в промышленных масштабах)
Производство готовых пищевых продуктов

10.85
Ет тағамдарын немесе үй құсынан жасалған тағамдарды өндіру.
Балықтың тартылған етін қоса, балық тағамдарын өндіру.
Көкөністерден тағамдар дайындау.
Тоңазытылған пиццаны немесе сақтау үшін өзге де тәсілдермен дайындалған пиццаны өндіру.
42
Балалар тағамы
Балалар тағамын және диеталық тамақ өнімдерін өндіру
10.86
Арнайы тамақтануға пайдаланылатын тамақ өнімдерін: балаларға арналған сүт қоспасын; емшектегі сәбилерге арналған құнарлы сүтті және басқа да өнімдерді; балалар тағамдарын; салмақты бақылауға арналған калориясы аз және калориясы азайтылған өнімдерді; құрамында натрийі аз және натрийі жоқ диеталық тұздарды қоса отырып, құрамында натрийі азайтылған тамақ өнімдерін; құрамында глютені жоқ тамақ өнімдерін; физикалық ауыр жұмысты орындайтын адамдарға, әсіресе спортшыларға пайдалануға арналған тамақ өнімдерін; зат алмасуының бұзылуымен (диабетпен) ауыратын адамдарға арналған тамақ өнімдерін өндіру
43
Жануарларға арналған дайын азықтар өндіру
Ауылшаруашылығы жануарларына арналған дайын азықтарды өндіру
10.91
Ірі қара малға, ұсақ малға, жылқыларға, үй құстарына және шошқаларға арналған азықтарды, аквашаруашылық объектілеріне арналған құнарландырылған азықты және азықтық қоспаларды қоса алғанда, аквашаруашылық объектілеріне арналған дайын азықтарды өндіру.
Аквашаруашылық объектілеріне арналған араласпаған (бір компонентті) азықтарды дайындау дайындау
44
Жүнді өңдеу
Жүн талшығын дайындау
13.10.3
Жуылған, майсыздандырылған немесе карбондалған, түтілмеген және тарақпен таралмаған жүн (қой жүні).
Жануарлардың жіңішке немесе қылшықты, түтілген немесе тарақпен таралған жүні мен қылы
45
Жүн талшығын иіру
13.10.4
Тоқыма және тігін өнеркәсібіне арналған жүннен иірілген жіп өндірісі
46
Жүн маталар өндірісі

10.85
Производство мясных блюд или блюд из домашней птицы. Производство рыбных блюд, включая рыбный фарш. Производство блюд из овощей. Производство замороженной пиццы или пиццы, подготовленной для хранения иными способами.
42
Детское питание
Производство детского питания и диетических пищевых продуктов
10.86
Производство продуктов питания, используемых для специализированного питания: детских молочных смесей; питательных молочных и других продуктов для грудных детей; детского питания; низкокалорийных продуктов и продуктов с пониженной калорийностью, предназначенных для контроля веса; продуктов питания с пониженным содержанием натрия, включая низконатриевые и безнатриевые диетические соли; продуктов без содержания глютена; продуктов питания для лиц, выполняющих тяжелую физическую работу, особенно для спортсменов; продуктов питания для людей, страдающих нарушением обмена веществ (диабетом)
43
Производство кормов для животных
Производство готовых кормов для сельскохозяйственных животных
10.91
Производство кормов для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей, домашних птиц и свиней, готовых кормов для объектов аквакультуры, включая концентрированные корма для объектов аквакультуры и кормовые добавки.
Подготовку несмешанных (однокомпонентных) кормов для объектов аквакультуры.
44
Переработка шерсти
Подготовка шерстяного волокна
13.10.3
Шерсть (овечья) мытая обезжиренная или карбонизированная, не подвергнутая кардо- и гребнечесанию. Шерсть и волос животных тонкий или грубый, кардо- или гребнечесаные
45
Прядение шерстяного волокна
13.10.4
Производство пряжи из шерсти для ткацкой и швейной промышленности
46
Производство шерстяных тканей

13.20.2
Түтілген немесе тарақпен таралған жүннен немесе жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы қылынан жасалған маталар
47
Киізден басылған бұйымдар өндірісі
13.99.2
Киіз және фетр өндірісі
48
Былғары өнімдерін өндіру
Теріні илеу және өңдеу
15.11.1
Иленген және өңделген былғары; өңделген және боялған үлбір.
Үлбір, иленген немесе өңделген терілер.
Күдері (қиыстырған күдеріні қоса алғанда);
боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
Боялған былғары және боялған ламинадталған;
металдандырылған былғары.
49
Теріні өңдеу және бояу

13.20.2
Ткани из шерсти кардочесаной или гребнечесаной или из волоса животных грубого или волоса конского
47
Производство валяльно-войлочных изделий
13.99.2
Производство войлока и фетра
48
Производство кожаной продукции
Дубление и выделка кожи
15.11.1
Кожа дубленая и выделанная; меха выделанные и окрашенные. Шкуры меховые, дубленые или выделанные. Замша (включая замшу композиционную); кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная. Кожа лаковая и лаковая ламинированная; кожа металлизированная.
49
Выделка и крашение меха

15.11.3
Іpi қара малдың терілерінен жасалған былғары немесе жылқы тұқымдас жануарлардың түгi бар терілері.
Іpi қара малдың түксіз тұтас терілерінен жасалған былғары.
Жылқы тұқымдас жануарлардың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қой, ешкі немесе шошқаның түксіз терілерінен жасалған былғары.
Қойдың түксіз терілерінен жасалған былғары.
Ешкінің түксіз терілерінен жасалған былғары.
Шошқалардың түксіз терісі
50
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау
Астық сақтайтын орындар
52.10.1
Астық сақтайтын орындар
51
Көкөністерді, жемістерді сақтайтын орындар
52.10.9
Көкөністерді, жемістерді сақтайтын орындар
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 2-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функциялярды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://gosagro.kz/auth/login
Әкімшілік нысанның атауы: Ұсыныс
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: нысан № СУБ010000
Мерзімділігі: бір жолғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар шеңбері: қарыз алушы және қаржы институты
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті жылдың 10 қаңтарынан бастап
Жеке сәйкестендіру нөмірі /
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде / қағаз түрінде
Осымен:

15.11.3
Кожа из шкур скота крупного рогатого или шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова. Кожа из шкур целых скота крупного рогатого без волосяного покрова. Кожа из шкур животных семейства лошадиных без волосяного покрова. Кожа из шкур овечьих, козьих или свиных без волосяного покрова. Кожа из шкур овечьих без волосяного покрова. Кожа из шкур козьих без волосяного покрова. Кожа свиная без волосяного покрова
50
Хранение сельскохозяйственной продукции
Складирование и хранение зерна
52.10.1
Складирование и хранение зерна
51
Складирование и хранение овощей и фруктов
52.10.5
Складирование и хранение овощей и фруктов
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Предложение
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № СУБ010000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: заемщик и финансовый институт
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с 10 января соответствующего года
Индивидуальный
идентификационный
номер/
Бизнес-
идентификационный
номер
Метод сбора: в электронном виде/ в бумажном виде
Настоящим подтверждается, что:

1) қарыз шартының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына сәйкес белгіленген қарыз шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігі;

1) договор займа соответствует требованиям к договорам займа, установленным в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741);

2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) болып табылатындығы;

2) целевым назначением является на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков);

3) қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушы қызметінің ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында тұрмағаны және "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның қызметінің тоқтатыла тұрмағаны;
4) қарыз шартының республикалық бюджеттің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны;

3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства и деятельность не приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) договор займа не профинансирован за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;

5) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілерінің болмауы;
6) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен міндеттемелердің болмауы;
7) субсидиялауға арналған өтінімде көрсетілген қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбауы расталады.
Қосымша: өтеу графигі бар қарыз шартының көшірмесі.
1. Қатысушы туралы мәліметтер
1
Қарыз алушының атауы
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Қарыз алушы туралы мәліметтер: дара кәсіпкерлер үшін, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/ заңды тұлға үшін - БСН
4
Банк деректемелері
5
Байланыс телефондары
2. Субсидиялануы тиіс кредиттік шарттар (бұдан әрі – КШ) туралы ақпарат
1
КШ (нөмірі және күні)
2
Сомасы, теңге
3
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
4
Субсидиялау күніне негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңге
5
КШ-ның қолданылу мерзімінің аяқталатын күні
6
Кредит беру валютасы
7
Кредит берудің/лизингтің нысаналы мақсаты (ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салуға (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) (керегін қою).
8
Қаржыландыру көзі
9
Қарыз алушының ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды)
10
Кредит/лизинг нысанасы, мөлшері
11
Лизинг нысанасын өндіруші ел
12
Мемлекеттік тіркеу базасындағы есепке алу нөмірі
3. Субсидиялау графигі:
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Кезең
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Ұсыныс қағаз түрінде берілген кезде:
Қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және қолы
__________________________________________________________
Қаржы институты басшысының немесе уәкілетті тұлғаның аты, әкесінің аты бар
болса), тегі және қолы _________________________________________
Қарыз алушының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___"_______
Қаржы институтының ұсынысқа қол қойған күні 20___ жылғы "___"___ _________.
Ұсыныс электрондық түрде берілген кезде:
Өтініш беруші 20___ жылғы "___" _________ сағат ___-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер (бұдан әрі – ЭЦҚ)
Қаржы институты 20___ жылғы "___" _________ сағат_____ -де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер Ұсынысты қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20___ жылғы "___" _________ сағат _________ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Ұсыныс" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: нысан № СУБ010000, мерзімділігі: бір жолғы)

5) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по договору займа;
6) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения по договору займа;
7) ставка вознаграждения по договору займа, указанному в заявке на субсидирование, не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение: копия договора займа с графиком погашения.
Таблица 1. Сведения об участнике:
1
Наименование заемщика
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения о заемщике: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/ для юридического лица – БИН
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны
Таблица 2. Информация о кредитных договорах, подлежащих субсидированию (далее – ДК):
1
ДК (номер и дата)
2
Сумма, тенге
3
Ставка вознаграждения, процент
4
Остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, тенге
5
Дата окончания срока действия ДК
6
Валюта кредитования
7
Целевое назначение кредитования/лизинга (приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), (вставить нужное)
8
Источник финансирования
9
ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) заемщика
10
Предмет кредита/лизинга, количество
11
Страна-производитель предмета лизинга
12
Учетный номер в государственной регистрационной базе
Таблица 3. График субсидирования:
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Период
1
2
3
4
5
6
7
Итого
При подаче предложения в бумажном виде:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
_________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя
финансового института или уполномоченного лица
_________________________________________________________
Дата подписания предложения заемщиком "___"_______20___ года.
Дата подписания предложения финансовым институтом "___"_______20___ года.
При подаче предложения в электронном виде:
Подписано и отправлено заявителем в __ часов "___" _______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Подписано и отправлено финансовым институтом
в ____ часов "___" _______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Уведомление о принятии предложения:
Принято рабочим органом в __ часов "___" _______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Предложение"
(индекс: форма № СУБ010000, периодичность: единовременно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Ұсыныс" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары мен қарыз алушылар толтырады.
3. Нысан басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
4. Нысан қаржы институттары мен қарыз алушылар тарапынан облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласында функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің 1-жолында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2-жолында басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
8. 1-кестенің 3-жолында қарыз алушы туралы мәліметтер көрсетіледі: жеке кәсіпкерлер үшін, соның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы – жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) / заңды тұлға үшін – БСН.
9. 1-кестенің 4-жолында банктік деректемелер көрсетіледі.
10. 1-кестенің 5-жолында байланыс телефондары көрсетіледі.
11. 2-кестенің 1-жолында кредиттік шарттың (нөмірі және күні) деректері көрсетіледі.
12. 2-кестенің 2-жолында сома теңгемен көрсетіледі.
13. 2-кестенің 3-жолында сыйақы мөлшерлемесі пайызбен көрсетіледі.
14. 2-кестенің 4-жолында субсидиялау күніне негізгі қарыз бойынша берешек қалдығы теңгемен көрсетіледі.
15. 2-кестенің 5-жолында кредиттік шарттың қолданылу мерзімінің аяқталу күні көрсетіледі.
16. 2-кестенің 6-жолында кредиттеу валютасы көрсетіледі.
17. 2-кестенің 7-жолында кредиттеудің/лизингтің мақсатты арналымы көрсетіледі (ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу, инвестициялық мақсаттар (жеңіл автокөлік пен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс (ұн өндіруге, минералды сулар мен алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алу үшін алынған қарыздардан басқа) (қажеттісін енгізіңіз).
18. 2-кестенің 8-жолында қаржыландыру көзі көрсетіледі.
19. 2-кестенің 9-жолында қарыз алушының экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіндегі коды (ОКЭД) көрсетіледі.
20. 2-кестенің 10-жолында кредит/лизинг нысаны, саны көрсетіледі.
21. 2-кестенің 11-жолында лизинг нысаны өндірілген ел көрсетіледі.
22. 2-кестенің 12-жолында мемлекеттік тіркеу дерекқорындағы есептік нөмір көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Предложение" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами и заемщиками.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется финансовыми институтами и заемщиками в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 Таблицы 1 указывается наименование заемщика.
7. В строке 2 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя.
8. В строке 3 Таблицы 1 указываются сведения о заемщике: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/ для юридического лица – БИН.
9. В строке 4 Таблицы 1 указываются банковские реквизиты.
10. В строке 5 Таблицы 1 указываются контактные телефоны.
11. В строке 1 Таблицы 2 указывается договор кредитования (номер и дата).
12. В строке 2 Таблицы 2 указывается сумма, в тенге.
13. В строке 3 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения, в процентах.
14. В строке 4 Таблицы 2 указывается остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, в тенге.
15. В строке 5 Таблицы 2 указывается дата окончания срока действия договора кредитования.
16. В строке 6 Таблицы 2 указывается валюта кредитования.
17. В строке 7 Таблицы 2 указывается целевое назначение кредитования/лизинга (приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), (вставить нужное).
18. В строке 8 Таблицы 2 указывается источник финансирования.
19. В строке 9 Таблицы 2 указывается ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности) заемщика.
20. В строке 10 Таблицы 2 указывается предмет кредита/лизинга, количество.
21. В строке 11 Таблицы 2 указывается страна-производитель предмета лизинга.
22. В строке 12 Таблицы 2 указывается учетный номер в государственной регистрационной базе.

23. 3-кестенің 1-бағанында жыл көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-бағанында ай көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-бағанында кредит шартының кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі көрсетіледі.
26. 3-кестенің 4-бағанында сыйақының жалпы сомасы, теңгемен көрсетіледі.
27. 3-кестенің 5-бағанында мемлекет (субсидиялайтын) төлейтін сыйақы мөлшерлемесінің бөлігі көрсетіледі, теңгемен.
28. 3-кестенің 6-бағанында қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесінің бөлігі көрсетіледі, теңгемен.
29. 3-кестенің 7-бағанында субсидияланатын кезең көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 3-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 3-қосымша
Қарыз шартына қойылатын талаптар
Қарыз шарты мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) алынған кредиттің/лизингтің агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған болуы;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, инвестициялық мақсаттарға (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салу (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) болып табылады;
3) мемлекеттік бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты қарызды қаржыландыру көзі болып табылмайтындығы;
4) өтінім берген сәтте жарамды (бұзылмаған және тоқтатылмаған) болып табылатындығы;
5) сыйақы мөлшерлемесінің Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбауы;
6) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ кәсіпорындарды мүліктік кешен ретінде сатып алуға жол берілмейтіндігі.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шеңберінде "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде жаңа, бұрын пайдаланылмаған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығы және тіркелген ауыл шаруашылығы техникасы субсидиялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 4-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функциялярды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://gosagro.kz/auth/login
Әкімшілік нысанның атауы: Субсидиялауға арналған өтінім
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: нысан № СУБ020000
Мерзімділігі: бір жолғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институты
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
Субсидиялау шартына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде және/немесе кейінгі төлем мерзімі басталғанға дейін бір ай бұрын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде / қағаз түрінде
Р/с №
Қарыз алушының атауы және жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Субсидиялау шартының нөмірі мен күні
Қарыз шартының нөмірі мен күні
Қарыз шарты бойынша өтеу мерзімі
Субсидия сомасы, тенге
Кезең
1
2
3
4
5
6
7
Субсидиялауға арналған өтінім қағаз түрінде берілген кезде:
Қаржы институтының басшысы (сенімхат бойынша өкілі) немесе уәкілетті адам
______________________________________________________
_________________________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институтының өтінімге қол қойған күні: 20___ жылғы "___" __________
Субсидиялауға арналған өтінім электрондық түрде берілген кезде:
Қаржы институты 20___ жылғы "___" __________ _ сағат__-де қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер (бұдан әрі – ЭЦҚ)
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20___ жылғы "___" __________ сағат ______-де қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидиялау туралы өтінім" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № СУБ020000 нысаны, мерзімділігі: бір реттік)
1-бөлім. Жалпы ережелер

23. В графе 1 Таблицы 3 указывается год.
24. В графе 2 Таблицы 3 указывается месяц.
25. В графе 3 Таблицы 3 указывается срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора.
26. В графе 4 Таблицы 3 указывается общая сумма вознаграждения, в тенге.
27. В графе 5 Таблицы 3 указывается сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге.
28. В графе 6 Таблицы 3 указывается сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге.
29. В графе 7 Таблицы 3 указывается субсидируемый период.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Требования к договору займа
Договор займа соответствует следующим требованиям:
1) полученный кредит/лизинг использован в сфере агропромышленного комплекса;
2) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели (за исключением легкового автомобильного транспорта и пассажирского транспорта), строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков);
3) источником финансирования займа не являются средства государственного бюджета или Национального фонда Республики Казахстан;
4) на момент подачи заявки является действительным (не расторгнут и не прекращен);
5) ставка вознаграждения не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам Республики Казахстан;
6) не допускается выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса.
В рамках субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование и зарегистрированная сельскохозяйственная техника в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 5
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявка на субсидирование
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № СУБ020000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовый институт
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания договора субсидирования и/или в последующем за месяц до наступления платежа
Бизнес-
идентификационный
номер
Метод сбора: в электронном виде/ в бумажном виде
№ п/п
Наименование и индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика
Номер и дата договора субсидирования
Номер и дата договора займа
Дата погашения по договору займа
Сумма субсидий, тенге
Период
1
2
3
4
5
6
7
При подаче заявки на субсидирование в бумажном виде:
Руководитель финансового института (представитель по доверенности)
или уполномоченное лицо
_____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата подписания заявки финансовым институтом "___"________ 20___ года.
При подаче заявки на субсидирование в электронном виде:
Подписано и отправлено финансовым институтом в ____ часов "__" _____ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в __ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка на субсидирование"
(индекс: форма № СУБ020000, периодичность: единовременно)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидиялау туралы өтінім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары толтырады.
3. Нысан басшы (сенімхат бойынша өкілі) немесе уәкілетті тұлға қол қояды.
4. Нысан қаржы институттары тарапынан облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-бөлім. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы және жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында субсидиялау шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында қарыз шартын өтеу күні көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында субсидия сомасы теңгемен көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында субсидияланатын кезең көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 5-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
___________ қаласы 20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын ________ облысының (қаласының) ауыл
шаруашылығы басқармасы атынан 20__ жылғы _________ № ________ сенімхат
негізінде әрекет ететін __________ бір тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп
аталатын _____________ атынан __________ негізінде әрекет ететін __________
екінші тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын _________________
атынан ____________ негізінде әрекет ететін _________ үшінші тараптан, бұдан әрі
бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы
осы сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – субсидиялау шарты)
жасасты.
1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы субсидиялау шартында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка на субсидирование" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами.
3. Форма подписывается руководителем (представителем по доверенности) или уполномоченным лицом.
4. Форма предоставляется финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указываются наименование и индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
8. В графе 3 Формы указываются номер и дата договора субсидирования.
9. В графе 4 Формы указываются номер и дата договора займа.
10. В графе 5 Формы указывается дата погашения по договору займа.
11. В графе 6 Формы указывается сумма субсидий в тенге.
12. В графе 7 Формы указывается субсидируемый период.
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 6
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Договор субсидирования ставок вознаграждения
город ___________ "___" __________ 20__ года
Управление сельского хозяйства __________________________ области (города),
именуемое в дальнейшем "Рабочий орган",
в лице ______________ ________________________________________________,
действующего на основании доверенности №____ от ______________ 20__ года,
с одной стороны, _____________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Заемщик",
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________
с другой стороны, и __________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт",
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения
(далее – договор субсидирования) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).

2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы субсидиялау шарты бойынша Жұмыс органы шартта айқындалған талаптарда Қаржы институтының қолдауымен осы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Карыз алушыны субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигі) сәйкес тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) бөлінген ақша сомасы шегінде Қарыз алушының қарыз шарты бойынша айқындалған сыйақы мөлшерлемесін төлеу жөніндегі шығындарын субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Жұмыс органы:
1) Қаржы институтынан субсидиялауға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарауға:
2) оның Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялар алу шарттарына сәйкестігін тексеруді және субсидиялауға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына сәйкес Қарыз алушыларды субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға;
3) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы институтының арнайы банктік шотына ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін айдың алдындағы айында аударуға;
4) субсидиялауға арналған өтінім Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда, Қаржы институтының банктік шотына субсидияларды аудару үшін төлем шотын қалыптастыруға және қазынашылық органдарына жолдауға;
5) субсидиялауға арналған өтінім сәйкес келмеген жағдайда субсидиялар беруден бас тарту туралы Қаржы институтын хабардар етуге міндеттенеді.
4. Қаржы институты:
1) ай сайын субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруға және Жұмыс органына жолдауға;
2) Қарыз алушы негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерінің мерзімін өткізіп алған жағдайда және Субсидиялау қағидаларында көрсетілген басқа да оқиғалар бойынша оқиғалар анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы Жұмыс органын хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (меншікті немесе тартылған қаражатты бюджеттік қаражатқа ауыстыру кезіндегі мөлшерлемені өзгертуді қоса алғанда, сыйақы мөлшерлемесі, сыйақы төлеу мерзімдерін, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімін кейінге қалдыруды ұсыну, қарыз шарты бойынша соманы ұлғайту немесе азайту) өзгерген жағдайда, Жұмыс органына қаржыландыру талаптарын өзгерту бойынша қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны өтеудің жаңартылған графигін және субсидиялар көлемін қоса бере отырып, хабарлама жолдауға;
4) қаржы институтынан алынған қарыздың мақсатқа сай пайдаланылуына (оның ішінде толық пайдалану мәніне) тексеру жүргізуге;

Глава 2. Предмет договора
2. По настоящему договору субсидирования Рабочий орган обязуется на условиях, определенных договором, осуществить при поддержке Финансового института субсидирование затрат Заемщика по оплате ставки вознаграждения по определенному договору займа в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе, в соответствии с графиком субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению к настоящему договору.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3. Рабочий орган обязуется:
1) рассмотреть в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления от Финансового института заявки на субсидирование;
2) осуществить проверку ее соответствия условиям получения субсидий, предусмотренных Правилами субсидирования и проверку суммы заявки на субсидирование графикам субсидирования Заемщиков согласно договору субсидирования;
3) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечислять авансовым платежом на специальный банковский счет Финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий;
4) в случае соответствия заявки на субсидирование требованиям Правил субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на банковский счет Финансового института;
5) в случае несоответствия заявки на субсидирование информировать Финансовый институт об отказе в выдаче субсидий.
4. Финансовый институт обязуется:
1) ежемесячно формировать и направлять в Рабочий орган заявку на субсидирование;
2) в случае просрочки Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения и по другим событиям, указанным в Правилах субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента обнаружения событий информировать об этом Рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, включая изменение ставки при замещении собственных или привлеченных средств на бюджетные средства, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения, увеличение или уменьшение суммы по договору займа) направлять Рабочему органу уведомление с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий;
4) проводить проверку целевого использования (в том числе, на предмет полноты использования) полученного у финансового института займа;

5) қарыз алушының қарыз шартының талаптарын сақтауына, оның ішінде қарыз шарты бойынша кредит қаражатын толық игеру және мақсатқа сай пайдалану бойынша тексеру жүргізуге;
6) қарыз алушы қарыз шартының талаптары сақталмаған жағдайлар туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етуге міндеттенеді.
5. Қарыз алушы:
1) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтауға;
2) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидиялануына жол бермеуге;
3) қарыз шарты бойынша алынған кредиттік қаражатты қарыз шартының талаптарына сәйкес толық пайдалануға;
4) қарыз шарты бойынша кредиттік қаражатты толық немесе мақсатсыз пайдаланған кезде төленген субсидияларды қарыз шарты бойынша кредиттік қаражаттың толық пайдаланылмаған немесе мақсатсыз пайдаланылған сомасына барабар қайтаруға міндеттенеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы шарт бойынша осы субсидиялау шартына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы субсидиялау шартынан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күштің мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы cубсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған кезде, осы субсидиялау шарты бойынша өз міндеттемелерін орындаудың мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
10. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
11. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен (бар болса) бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.

5) проводить проверку соблюдения заемщиком условий договора займа, в том числе по полному освоению и целевому использованию кредитных средств по договору займа;
6) уведомлять рабочий орган (услугодателя) о случаях несоблюдения заемщиком условий договора займа.
5. Заемщик обязуется:
1) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
2) не допускать субсидирования ставки вознаграждения по договору займа по другим государственным и бюджетным программам;
3) полностью использовать полученные кредитные средства по договору займа в соответствии с условиями договора займа;
4) при неполном или нецелевом использовании кредитных средств по договору займа вернуть выплаченные субсидии пропорционально сумме неполного или нецелевого использования кредитных средств по договору займа.
Глава 4. Ответственность сторон
6. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора субсидирования, в соответствии с настоящим договором субсидирования и законами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
10. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору субсидирования.
Глава 6. Заключительные положения
12. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.

13. Жұмыс органы осы субсидиялау шартын мынадай жағдайларда біржақты бұзуды жүзеге асырады:
1) шартта қарыз алушының негізгі борышты және (немесе) сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асқан орындалмаған міндеттемелерінің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;
4) қарыз алушының субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) Субсидиялау қағидаларының 15-тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
14. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге барлық күш-жігерін салуға тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
15. Осы субсидиялау шарты барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста болады.
16. Шартпен реттелмеген бөлікте, Тараптар дауды сот тәртібімен шешеді.
17. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден 2 (екі) данадан жасалды.
18. Осы субсидиялау шартына қосымша оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Қарыз алушы:
Қаржы институты:
Сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Қарыз алушының субсидиялау графигі (Жұмыс органының шешіміне сәйкес) 20___ жылғы "___" ___________ №______
Қарыз алушының атауы: _________________________________________
Нөмірі, жасалған күні:___________________________________________
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты:___________________________
Кредит шартының сомасы, теңге: _________________________________
Кредит шартының сомасы, валюта: теңге
KZT __________________________________________________________
Кредит шарты бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі: ____________
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Кредит шартының барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы: _______________________________________________________
Субсидияланатын: ______________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: __________________________________________
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Жұмыс органы __________ ______________________________________
қолы (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қарыз алушы:____________ ______________________________________
қолы (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институты_________ ______________________________________
қолы (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 6-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Субсидияны аудару туралы хабарлама
Құрметті _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сізге __________________________________________________________ берген
(қаржы институтының атауы)
20____ жылғы "___" _____________ № ___________________ өтінім
шеңберінде 20____ жылғы "___" ______________ № ___________ сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау шарты бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілгені
туралы хабарлаймыз.
____ теңге мөлшеріндегі субсидия сомасы қаржы институтының шотына аударылды.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы
органының ауыл шаруашылығы саласындағы функциялярды іске асыратын
құрылымдық бөлімшесі 20___ жылғы "__" ______ сағат ______ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 7-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Құрметті ______________________________________________________
(қарыз алушының атауы)
Сіздің 20___ "__" ________ № _______ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет
көрсетуден ______________________ себепті бас тартылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы
органының ауыл шаруашылығы саласындағы функциялярды іске асыратын
құрылымдық бөлімшесі 20__ жылғы "__" ______ сағат ______ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 8-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау

13. Рабочим органом осуществляется одностороннее расторжение договора субсидирования в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) письменного заявления в произвольной форме заемщика об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа, за исключением случаев, указанных в части четвертой пункта 15 Правил субсидирования.
14. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по договору или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
15. Настоящий договор субсидирования вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
16. В части, неурегулированной договором, Стороны решают споры в судебном порядке.
17. Настоящий договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
18. Приложение к настоящему договору субсидирования является его неотъемлемой частью.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Заемщик:
Финансовый институт:
Приложение
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения
Форма
График субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа)
№___ от "___" ___________20___года
Наименование заемщика: ______________________________________
Номер, дата заключения: _______________________________________
Целевое назначение кредита/лизинга: ____________________________
Сумма кредитного договора, тенге: ______________________________
Сумма кредитного договора: валюта: тенге
KZT_________________________________________________________
Срок возврата основного долга по кредитному договору:____________
Ставка вознаграждения, % Общая: _______________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге
Общая: _______________________________________________________
Субсидируемая: _______________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: ______________________________________
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Рабочий орган __________ __________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заемщик ___________ ______________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Финансовый институт __________ ___________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 6 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 8
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление о перечислении субсидии
Уважаемый (-ая) _______________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
уведомляем Вас об оказании государственной услуги по договору субсидирования
ставок вознаграждения №______ от "___" _______ 20__ года в рамках заявки
№ ______ от "___" ___________ 20___ года, поданной
_____________________________________________________________________.
(наименование финансового института)
Сумма субсидии в размере _________ тенге перечислена на счет финансового
института.
Подписано и отправлено структурным подразделением местного исполнительного
органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции
в области сельского хозяйства, в ____ часов "___" _________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Приложение 7 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 9
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование заемщика)
По Вашей заявке №__________ от "__" _________ 20___ года
в предоставлении государственной услуги отказано по причине:
________________________________________________________________.
Подписано и отправлено структурным подразделением местного исполнительного
органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции
в области сельского хозяйства, в ____ часов "___" _________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Приложение 8 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349

қағидаларына 17-1-қосымша
Нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://gosagro.kz/auth/login
Әкімшілік нысанның атауы: Субсидияланатын қаражат көлемін түзету туралы хабарлама
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: СУБ030000
Мерзімділігі: бір реттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар: қаржы институты
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің өзгеруі кезінде
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Осымен _______________________________________________________
______________________________ (қаржы институтының атауы)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы №436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасын және технологиялық жабдықтарын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 87-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің көтерілуіне/төмендеуіне байланысты қарыз алушыларды қаржыландырудың нақты көлемінің өзгергені туралы хабарлайды:
Қаржы институттарының (көрсетілетін қызметті алушылардың) сыйақы мөлшерлемелерін тікелей субсидиялаудың нақты мөлшері – _____ %

Приложение 17-1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Уведомление о корректировке объема субсидируемых средств
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СУБ030000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовый институт
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в случае изменения размера базовой ставки Национального банка Республики Казахстан
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Финансовый институт ________________________________________________ (наименование финансового института)
в соответствии с пунктом 87-1 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года №436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741), уведомляет об изменении фактического объема финансирования заемщиков в связи с повышением/снижением базовой ставки Национального банка Республики Казахстан:
1. Ранее заявленный размер прямого субсидирования ставок вознаграждения финансовых институтов (услугополучателей) – _____ %
Фактический размер прямого субсидирования ставок вознаграждения финансовых институтов (услугополучателей) – _____ %

2. Нысанды қаржы институттары толтырады.
3. Нысан басшы немесе оның міндетін атқаратын тұлға қол қояды.
4. Нысан қаржы институттары тарапынан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-бөлім. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында кредиттеу/лизинг бағыты көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға кредит, лизинг беру бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
9. Нысанның 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру бойынша жоспар айлар бойынша теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 9-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 18-қосымша
Нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://gosagro.kz/auth/login
Әкімшілік нысанның атауы: Бағдарламаға қатысуға арналған қаржы институтының (қызмет алушының) өтінімі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: СУБ040000
Мерзімділігі: бір реттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар: қаржы институты

2. Форма заполняется финансовыми институтами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется: финансовыми институтами в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается направление кредитования/ лизинга.
8. В графе 3 Формы указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
9. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Формы указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.
Приложение 9 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 18
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Представляется: в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявка финансового института (услугополучателя) на участие в программе
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СУБ040000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовый институт

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есептік жылдың 5 қаңтарынан 20 қаңтарына дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде
Осымен расталады:
1) тікелей субсидиялау бағдарламасы шеңберінде қаржыландыру Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) 17-қосымшаға сәйкес бағдарлама бойынша қарыз шартына қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылатын болады.

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с 5 января по 20 января отчетного года
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Настоящим подтверждается, что:
1) финансирование в рамках программы прямого субсидирования будет осуществляться в соответствии с требованиями к договору займа по программе согласно приложению 17 к Правилам субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741);

2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу, инвестициялық мақсаттар (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салу (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алу арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылады;

2) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели, строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ.

3) қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімін қоспағанда, Қарыз алушының/лизинг алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында болу тұрғысынан тексерілетін болады және қызметі "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тоқтатылмайтын болады;
4) сыйақы мөлшерлемесінің Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбауы;

3) деятельность заемщика/лизингополучателя будет проверена на предмет нахождения в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства и деятельность не приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) договоры займа не будут профинансированы за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;

5) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ кәсіпорындарды мүліктік кешен ретінде сатып алуға жол берілмейтіндігі.
Қосымша: қаржыландыру жоспары
1. Қаржы институты туралы мәліметтер:
1
Қаржы институтының атауы (көрсетілетін қызметті алушының)
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Банк деректемелері
4
Байланыс телефондары
2. Субсидиялауға жататын, субсидиялар сомасы бойынша мәліметтер
1
Қаржыландыру жоспары, теңге
2
Негізгі борыштың қалдығы, мың теңге (келесі кезеңге сұрау кезінде)
3
Сыйақы мөлшерлемесі, процент
4
Субсидиялау сомасы, теңге
5
Кредит/лизинг мерзімінің аяқталу күні
6
Несие беру валютасы
7
Кредит/лизинг берудің нысаналы мақсаты (ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу, инвестициялық мақсаттар (жеңіл автомобиль көлігі мен жолаушылар көлігін қоспағанда), құрылыс салу (ұн, минералдық сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге арналған негізгі құралдарды сатып алу арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық циклі үшін қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу) (қажетін қою)
Қаржы институты 20___ жылғы "___" ______ сағат_____ -де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Бағдарламаға қатысу бойынша өтінім қабылдау туралы хабарлама:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен
20___ жылғы "___" _________ сағат _________ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Бағдарламаға қатысуға арналған қаржы институтының (қызмет алушының) өтінімі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № СУБ040000 нысаны, мерзімділігі: бір реттік)
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Бағдарламаға қатысуға арналған қаржы институтының (қызмет алушының) өтінімі" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын белгілейді.
2. Нысанды қаржы институттары толтырады.

5) ставка вознаграждения по договорам займа не будет субсидироваться по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение: План финансирования.
Таблица 1. Сведения о финансовом институте:
1
Наименование финансового института (услугополучателя)
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Банковские реквизиты
4
Контактные телефоны
Таблица 2. Информация о сумме субсидирования, подлежащих субсидированию:
1
План финансирования, тенге
2
Остаток основного долга, тенге (при запросе на следующий период)
3
Ставка вознаграждения, процент
4
Сумма субсидирования, тенге
5
Дата окончания срока действия кредита/лизинга
6
Валюта кредитования
7
Целевое назначение кредитования/лизинга (приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на инвестиционные цели, строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ (вставить нужное)
Подписано и отправлено финансовым институтом в ___ часов "__" _____ 20__ года
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Уведомление о принятии заявки на участие в программе:
Принято Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан
в ____ часов "___" __________ 20__ года
Данные из ЭЦП
Финансовый институт: ______________________________________
__________________________________________________________
(наименование финансового института)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка финансового института (услугополучателя) на участие в программе" (индекс: форма № СУБ040000, периодичность: единовременно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка финансового института (услугополучателя) на участие в программе" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Қаржы институтының қаржыландыру жоспары" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
4. Нысанды қаржы институттары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2-бағанында кредит беру / лизинг бағыты көрсетіледі.
8. 1-кестенің 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға кредит, лизинг беру бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
9. 1-кестенің 4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру жоспары айлар бойынша теңгемен көрсетіледі.
10. 2-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
11. 2-кестенің 2-бағанында кредит беру / лизинг бағыты көрсетіледі.
12. 2-кестенің 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға кредит, лизинг беру бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
13. 2-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру бойынша жоспар айлар бойынша, теңгемен көрсетіледі.
14. 3-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
15. 3-кестенің 2-бағанында кредит беру / лизинг бағыты көрсетіледі.
16. 3-кестенің 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға неселеу, лизингтеу бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
17. 3-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру бойынша жоспар айлар бойынша теңгемен көрсетіледі.
18. 4-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
19. 4-кестенің 2-бағанында кредит беру / лизинг бағыты көрсетіледі.
20. 4-кестенің 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға кредит, лизинг беру бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
21. 4-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру бойынша жоспар айлар бойынша теңгемен көрсетіледі.
22. 5-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
23. 5-кестенің 2-бағанында кредит беру / лизинг бағыты көрсетіледі.
24. 5-кестенің 3-бағанында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне белгілі бір жылға кредит, лизинг беру бойынша жоспар теңгемен көрсетіледі.
25. 5-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит, лизинг беру бойынша жоспар айлар бойынша теңгемен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "План финансирования финансового института" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется: финансовыми институтами в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Таблицы 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Таблицы 1 указывается направление кредитования/ лизинга.
8. В графе 3 Таблицы 1 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
9. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Таблицы 1 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.
10. В графе 1 Таблицы 2 указывается порядковый номер.
11. В графе 2 Таблицы 2 указывается направление кредитования/ лизинга.
12. В графе 3 Таблицы 2 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
13. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Таблицы 2 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.
14. В графе 1 Таблицы 3 указывается порядковый номер.
15. В графе 2 Таблицы 3 указывается направление кредитования/ лизинга.
16. В графе 3 Таблицы 3 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
17. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Таблицы 3 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.
18. В графе 1 Таблицы 4 указывается порядковый номер.
19. В графе 2 Таблицы 4 указывается направление кредитования/ лизинга.
20. В графе 3 Таблицы 4 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
21. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Таблицы 4 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.
22. В графе 1 Таблицы 5 указывается порядковый номер.
23. В графе 2 Таблицы 5 указывается направление кредитования/ лизинга.
24. В графе 3 Таблицы 5 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса на определенный год в тенге.
25. В графе 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Таблицы 5 указывается план по кредитованию, лизингу субъектов агропромышленного комплекса по месяцам в тенге.

26. "Алдыңғы қаржы жылындағы игерілмеген субсидия сомасы" жолында алдыңғы қаржы жылында игерілмеген субсидиялар сомасы теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 11-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 20-қосымша
Нысан
Тікелей субсидиялау шарты
_____қаласы 20___ жылғы "__" _______
Бұдан әрі "Әкімші (көрсетілетін қызметті беруші)" деп аталатын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі атынан _____ 20__ жылғы _____ № ____ сенімхат негізінде әрекет ететін ______________ бір тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты (көрсетілетін қызметті алушы)" деп аталатын _______ атынан _______ негізінде әрекет ететін _____ екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке "Тарап" деп аталып, төмендегілер туралы осы тікелей субсидиялау шартын (бұдан әрі – Субсидиялау шарты) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар
1. Осы Субсидиялау шартында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Осы Субсидиялау шарты бойынша Әкімші (көрсетілетін қызметті беруші) осы Субсидиялау шартында және Субсидиялау қағидаларында белгіленген тәртіппен және шарттарда берілетін қарыз шарттары бойынша қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) шығыстарын өтеу үшін оған тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінген қаражат шегінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға міндеттенеді.
3. Тараптар берілетін қарыздар бойынша субсидиялардың мынадай мөлшерлерін белгіледі:
Жылы
Сомасы, теңге
Жиыны:
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Әкімші (көрсетілетін қызметті беруші) мыналарға міндеттенеді:
1) бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімді электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, оған қол қою арқылы қарау және қабылданғанын растау;
2) бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау және қабылданғанын растау кезінде оның осы Субсидиялау шартына және Субсидиялау қағидаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру;

26. В строке "Сумма неосвоенных субсидий предыдущего финансового года" указывается сумма неосвоенных субсидий предыдущего финансового года, в тенге.
Приложение 11 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 20
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Договор прямого субсидирования
город ___________ "___" ________ 20___ года
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем
"Администратор (услугодатель)", в лице ______________ ______________________,
действующего на основании доверенности № _____ от ________________ 20__ года,
с одной стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем "Финансовый институт
(услугополучатель)", в лице _______________________________________________,
действующего на основании _______________________________________________,
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона", заключили настоящий договор прямого субсидирования
(далее – Договор субсидирования) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).
Глава 2. Предмет Договора
2. По настоящему Договору субсидирования Администратор (услугодатель) обязуется для компенсации расходов Финансового института (услугополучателя) по договорам займа, выдаваемым в порядке и на условиях, установленных в настоящем Договоре субсидирования и Правилах субсидирования, субсидировать ему ставки вознаграждения в пределах средств, выделенных по соответствующей бюджетной программе.
3. Стороны установили следующие размеры субсидий по выдаваемым займам:
Год
Сумма, тенге
Итого:
Глава 3. Права и обязанности Сторон
4. Администратор (услугодатель) обязуется:
1) рассмотреть и подтвердить принятие заявки на получение субсидий по программе путем ее подписания с использованием электронной цифровой подписи;
2) при рассмотрении и подтверждении принятия заявки на получение субсидий по программе осуществить проверку ее соответствия настоящему Договору субсидирования и Правилам субсидирования;

3) бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінім осы Субсидиялау шартына және Субсидиялау қағидаларына сәйкес келген жағдайда Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзімдерде Қаржы институтының (көрсетілетін қызметті алушының) екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы шотына субсидиялар аудару үшін қазынашылық органдарына төлем шоттарын қалыптастыру және жіберу;
4) бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінім осы Субсидиялау шартының талаптарына және Субсидиялау қағидаларына сәйкес келмеген жағдайда Қаржы институтын (көрсетілетін қызметті алушыны) Субсидиялау қағидаларында белгіленген мерзімдерде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабардар ету;
5) бағдарлама бойынша субсидия алуға арналған өтінімге сәйкес Қаржы институтының (қызмет алушының) екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы шотына аванстық төлеммен аудару.
5. Қаржы институты (көрсетілетін қызметті алушы) мыналарға міндеттенеді:
1) бағдарлама бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімді қалыптастыруға және Әкімшіге (көрсетілетін қызметті берушіге) жіберу;
2) екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы шотқа субсидиялар қаражатын алғаннан кейін қарыз алушыларды Субсидиялау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша жеңілдетілген сыйақы мөлшерлемесі бойынша қаржыландыру;
3) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күніне дейін және жыл сайын (келесі жылдың 1 қаңтарындағы жай-күй бойынша ақпарат) есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 25 қаңтарына дейін Субсидиялау қағидаларына 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әкімшіге (көрсетілетін қызметті берушіге) қаржы институтының қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп беру.
4) Әкімшіге (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Субсидиялау шартына қосымша келісімнің жобасын жіберу;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша нысаналы пайдалануды сақтауына тексеру жүргізу;
6) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтау;
7) басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға жол бермеу;
8) Субсидиялау қағидаларында көзделген өзге де міндеттерді атқару.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы Субсидиялау шарты бойынша осы Субсидиялау шартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Субсидиялау шартынан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күштің мән-жайларының салдары болып табылса, онда Тараптар осы Субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

3) в случае соответствия заявки на получение субсидий по программе настоящему Договору субсидирования и Правилам субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на текущий счет Финансового института (услугополучателя), открытый в банке второго уровня в сроки, установленные Правилами субсидирования;
4) в случае несоответствия заявки на получение субсидий по программе условиям настоящего Договора субсидирования и Правилам субсидирования информировать Финансовый институт (услугополучателя) об отказе в оказании государственной услуги в сроки, установленные Правилами субсидирования;
5) согласно заявке на получение субсидий по программе перечислять авансовым платежом на текущий счет Финансового института (услугополучателя), открытого в банке второго уровня.
5. Финансовый институт (услугополучатель) обязуется:
1) формировать и направлять Администратору (услугодателю) заявку на получение субсидий по программе;
2) после получения средств субсидий на текущий счет, открытый в банке второго уровня финансировать заемщиков по льготной ставке вознаграждения, по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к Правилам субсидирования;
3) ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 января календарного года, следующего за отчетным годом, предоставлять Администратору (услугодателю) отчет об исполнении плана финансирования финансового института по форме согласно приложению 24 к Правилам субсидирования.
4) направлять Администратору (услугодателю) проект дополнительного соглашения к настоящему Договору субсидирования;
5) проводить проверку соблюдения заемщиком целевого использования по договору займа;
6) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
7) не допускать субсидирования ставок вознаграждения по договорам займа по другим государственным и бюджетным программам;
8) нести иные обязанности, предусмотренные Правилами субсидирования.
Глава 4. Ответственность Сторон
6. Стороны по настоящему Договору субсидирования несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора субсидирования, в соответствии с настоящим Договором субсидирования и законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.

8. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған кезде, осы Субсидиялау шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуы осы Субсидиялау шартының орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
10. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталғаны туралы оның міндеттемелердің тиісті түрде орындалуына әсерін көрсете отырып, екінші Тарапқа дер кезінде жазбаша түрде хабарламаған Тарап осы Субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін жауапкершіліктен босату негізіндегі сияқты еңсерілмейтін күштің мән-жайларының іс-қимылына сілтеме жасау құқығынан айырылады.
11. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса және тоқтату белгілері анықталмаса, онда Тараптар бірлескен шешіммен одан арғы іс-қимылдарды айқындайды.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында Субсидиялау шарты бойынша немесе соған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге бар күш-жігерін салуы тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар Субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процессуалдық заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
13. Осы Субсидиялау шарты оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін ұзарту мүмкіндігімен күшіне енген күннен бастап 3 (үш) жыл бойы қолданылады.
14. Тараптар "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған дербес деректерді өңдеудің, сақтаудың және пайдаланудың барлық шарттарының толық сақталуына кепілдік береді. Осы Субсидиялау шартына қол қою Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес Тараптар өкілдерінің бір-біріне ұсынатын Тараптардың уәкілетті өкілдерінің дербес деректерін өңдеуді жүзеге асыруға келісімі туралы куәландырады.
15. Тараптар олардың әрқайсысы парақорлыққа және сыбайлас жемқорлыққа толық төзбеушілік саясатын жүргізетінін мойындайды және растайды, бұл сыбайлас жемқорлық әрекеттеріне толық тыйым салуды және мақсаты шаруашылық қызметке байланысты формальдылықтарды оңайлату, белгілі бір мәселелерді тезірек шешуді қамтамасыз ету болып табылатын жәрдемдесу/төлемдер үшін төлемдер жасауды көздейді. Тараптар өз қызметінде қолданылатын заңнаманы және оның негізінде әзірленген парақорлыққа және коммерциялық параға қарсы күреске бағытталған саясаттар мен рәсімдерді басшылыққа алады. Тараптар олардың да, олардың қызметкерлерінің де кез келген тұлғаларға (жеке тұлғаларды, коммерциялық ұйымдарды және мемлекеттік лауазымды тұлғаларды қоса алғанда, олардан басқа да) қандай да бір сыбайлас жемқорлық төлемдерін (ақшалай қаражатты немесе бағалы сыйлықтарды) ұсынбайтынына, бермейтініне немесе беруге келісім бермейтініне, сондай-ақ қандай да бір адамнан тікелей немесе жанама түрде қандай да бір сыбайлас жемқорлық төлемдерін (ақшалай қаражат немесе бағалы сыйлықтар) алуға, қабылдауға ұмтылмайтынына немесе қабылдауға келіспеуге ұмтылмайтынына кепілдік береді. Жоғарыда көрсетілген жемқорлық сипаттағы іс-әрекеттер анықталған жағдайда, Тараптар уәкілетті органды хабардар етуге және Шартты тоқтата тұруға не бұзуға міндеттенеді.

8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов (организаций).
9. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего Договора субсидирования на период их действия.
10. Сторона, своевременно письменно не уведомившая другую Сторону о наступлении обстоятельств непреодолимой силы, с указанием их влияния на ненадлежащее исполнение обязательств, лишается права ссылаться на действие обстоятельств непреодолимой силы, как на основании освобождения от ответственности за нарушение обязательств по настоящему Договору субсидирования.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд и не обнаруживают признаков прекращения, Стороны совместным решением определяют дальнейшие действия.
Глава 6. Заключительные положения
12. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору субсидирования или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
13. Настоящий Договор субсидирования вступает в силу с даты его подписания уполномоченными представителями Сторон и действует в течение 3 (трех) лет с даты вступления в силу с возможностью пролонгации до полного исполнения обязательств сторонами Договора субсидирования.
14. Стороны гарантируют полное соблюдение всех условий обработки, хранения и использования полученных персональных данных согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите". Подписание настоящего Договора субсидирование свидетельствует о согласии представителей Сторон на осуществление обработки персональных данных уполномоченных представителей Сторон, которые предоставляются друг другу согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
15. Стороны признают и подтверждают, что каждая из них проводит политику полной нетерпимости к взяточничеству и коррупции, предполагающую полный запрет коррупционных действий и совершения выплат за содействие/выплат, целью которых является упрощение формальностей в связи с хозяйственной деятельностью, обеспечение более быстрого решения тех или иных вопросов. Стороны руководствуются в своей деятельности применимым законодательством и разработанными на его основе политиками, и процедурами, направленными на борьбу со взяточничеством и коммерческим подкупом. Стороны гарантируют, что ни они, ни их сотрудники не будут предлагать, предоставлять, давать или давать согласие на предоставление каких-либо коррупционных выплат (денежных средств или ценных подарков) любым лицам (включая, помимо прочего, частных лиц, коммерческие организации и государственных должностных лиц), а также не будут добиваться получения, принимать или соглашаться принять от какого-либо лица, прямо или косвенно, какие-либо коррупционные выплаты (денежные средства или ценные подарки). В случае выявления вышеуказанных действии коррупционного характера, Стороны обязуются уведомить уполномоченный орган, и приостановить либо расторгнуть Договор.

16. Тараптардың ешқайсысының Субсидиялау шарты бойынша өз құқықтары мен міндеттерін екінші Тараптың жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
17. Шартта көзделмеген барлық басқа жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
18. Осы Субсидиялау шарты мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар 4 (төрт) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде 2 (екі) данадан жасалды. Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндер әр түрлі оқылған жағдайда, Тараптар орыс тіліндегі мәтінді басшылыққа алады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Әкімші Қаржы институты (көрсетілетін қызметті беруші): (көрсетілетін қызметті алушы):
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 12-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 21-қосымша
Нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://gosagro.kz/auth/login интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бағдарлама бойынша субсидия алуға арналған өтінім
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № СУБ060000
Мерзімділігі: бір реттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институты
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есептік жылдың 5 қаңтарынан 20 қаңтарына дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с №
Қаржы институтының атауы
Субсидиялау шартының нөмірі мен күні
Қарыз алушының екінші деңгейдегі банктегі шотының нөмірі
Екінші деңгейдегі банктің атауы
Субсидия сомасы, теңге
Кезең
1
2
3
4
5
6
7
Қаржы институтының басшысы (сенімхат бойынша өкілі)
____________________________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Субсидиялауға арналған өтінім электрондық түрде берілген кезде:
Қаржы институты 20___ жылғы "___" _________ _ сағат__-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
20___ жылғы "___" __________ сағат ______-де қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Бағдарлама бойынша субсидия алуға арналған өтінім" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № СУБ060000 нысаны, мерзімділігі: бір реттік)
1-бөлім. Жалпы ережелер

16. Ни одна из Сторон не имеет права передавать свои права и обязанности по Договору субсидирования третьим лицам без письменного на то согласия другой Стороны.
17. Во всем остальном, что не предусмотрено Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
18. Настоящий Договор субсидирования составлен в 4 (четырех) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае наличия разночтений текста на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Администратор (услугодатель):
Финансовый институт (услугополучатель):
Приложение 12 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 21
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Представляется: в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявка на получение субсидий по программе
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СУБ060000
Периодичность: единовременно
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовый институт
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с 5 января по 20 января отчетного года
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование финансового института
Номер и дата договора субсидирования
Номер счет заемщика в банке второго уровня
Наименование банка второго уровня
Сумма субсидий, тенге
Период
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель финансового института (представитель по доверенности)
_____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
При подаче заявки на субсидирование в электронном виде:
Подписано и отправлено финансовым институтом в ___ часов "__" ___ 20_ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Уведомление о принятии заявки:
Принято Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан
в __ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка на получение субсидий по программе" (индекс: форма № СУБ060000, периодичность: единовременно)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Бағдарлама бойынша субсидия алуға арналған өтінім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары толтырады.
3. Нысанға қаржы институтының басшысы (сенімхат бойынша өкілі) қол қояды.
4. Нысанды қаржы институттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-бөлім. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында қаржы институтының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында субсидиялау шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында қарыз алушының екінші деңгейдегі банктегі шотының нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында екінші деңгейдегі банктің атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында субсидия сомасы теңгемен көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында субсидияланатын кезең көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 13-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 22-қосымша
Нысан
Қаржы институтына (көрсетілген қызметті алушыға) субсидияны аудару туралы хабарлама
_____________________________________________________________________
(қаржы институтының (көрсетілген қызметті алушының) атауы)
Сізге 20____ жылғы "___" _________ берілген 20____ жылғы "___" _______
№ ___өтінім шеңберінде 20___ жылғы "___" ______________ № ___________ тікелей
субсидиялау шарты бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілгені туралы хабарлаймыз.
_________ теңге мөлшеріндегі субсидия сомасы қаржы институтының
(көрсетілген қызметті алушының) шотына аударылды.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган
20__ жылғы ____ "___" __________ сағат ___-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 14-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 23-қосымша
Нысан
Қаржы институтына (көрсетілген қызметті алушыға) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
______________________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Сіздің қаржы институтының (көрсетілген қызметті алушының)
20___ "__" ________ № _______________ бағдарламаға қатысуы туралы өтініміңіз
бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден __________________________________
себепті бас тартылады.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган
20__ жылғы ____ "___"__________ сағ. ___-де қол қойып, жіберді
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 349
бұйрығына 15-қосымша
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына 26-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://gosagro.kz/auth/login интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: №3-СНП нысаны
Кезеңділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы ___________ тоқсан, 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Р/с№
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес –сәйкестендіру нөмірі
Қаржы институтының атауы
Қарыз шартының нысаналы мақсаты
*
Бағыты (Жұмыспен қамту жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код (ЭҚЖЖ)
Қарыз шартының нөмірі және күні
Қарыз шартының сомасы,теңге
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, %
Субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі, %
Қарыз шартының барлық қолданылу мерзімі үшін субсидия сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
кестенің жалғасы:
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқуы (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеуі, теңге
Пайдаланылмаған субсидиялардың қайтарылатын сомасы, теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидия қаражатының қалдығы, теңге
жұмыс органының қаржы институтына
қаржы институтының қарыз алушыға
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявка на получение субсидий по программе" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами.
3. Форма подписывается руководителем финансового института (представителем по доверенности).
4. Форма предоставляется финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства.
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование финансового института
8. В графе 3 Формы указываются номер и дата договора субсидирования.
9. В графе 4 Формы указывается номер счет заемщика в банке второго уровня.
10. В графе 5 Формы указывается наименование банка второго уровня.
11. В графе 6 Формы указывается сумма субсидий, в тенге.
12. В графе 7 Формы указывается субсидируемый период.
Приложение 13 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 22
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление о перечислении субсидии финансовому институту (услугополучателю)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование финансового института (услугополучателя))
уведомляем Вас об оказании государственной услуги по договору прямого
субсидирования № ___ от "___" ______ 20__ года в рамках заявки № _____
от "___" _________ 20__ года, поданной "___" _______ 20__ года.
Сумма субсидии в размере _________ тенге перечислена на счет финансового
института (услугополучателя).
Подписано и отправлено уполномоченным органом в области развития
агропромышленного комплекса
в ____ часов "___" _________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Приложение 14 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 23
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги финансовому институту (услугополучателю)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование финансового института)
По Вашей заявке финансового института (услугополучателя) на участие
в программе №__________ от "___" _________ 20___ года
в предоставлении государственной услуги отказано по причине:
______________________________ _________________________________
________________________________________________________________
Подписано и отправлено уполномоченным органом в области развития
агропромышленного комплекса
в ____ часов "___" _________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Приложение 15 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 349
Приложение 26
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
при кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, и в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Отчет о фактическом использовании субсидий
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-ФИС
Периодичность: ежеквартально, ежегодно
Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: финансовые институты, структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
Бизнес-идентификационной
номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес -идентификационный номер
Наименование финансового института
Целевое назначение договора займа*
Направление (Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Общая ставка вознаграждения, %
Субсидируемая ставка вознаграждения, %
Сумма субсидий за весь срок действия договора займа, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
продолжение таблицы:
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий, тенге
Остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института, тенге
рабочим органом финансовому институту
финансовым институтом заемщику
всего
в том числе, за отчетный период
всего
в том числе, за отчетный период

барлығы (13 баған – 15 баған)
оның ішінде, есепті кезеңде ( 14 баған - 16 баған)
барлығы
оның ішінде, есепті кезеңде
Барлығы (17 баған – 19 баған),
Ағымдағы жылдың қайтарылған төлемдері**
Алдыңғы жылдардың қайтарылған төлемдері**
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Ескертпе:
*қарыз шартының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 4-тармағына, сондай-ақ Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес көрсетіледі;

всего (графа 13 - графа 15)
в том числе, за отчетный период (графа 14 - графа 16)
всего
в том числе, за отчетный период
Всего (графа 17 –графа 19),
Возврат платежей текущего года**
Возврат платежей прошлых лет**
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Примечание:
*целевое назначение договора займа указывается в соответствии с пунктом 4 Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее - Правила), утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741), а также в соответствии с приложением 17 к Правилам;

**2025 жылғы 1 қаңтардан бастап толтырылады.
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________
Орындаушы_____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі, қолы)
Есеп тапсырылған күн 20 ___ жылғы "___" ________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Субсидиялардың нақты
пайдаланылуы туралы есеп"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: №3-СНП нысаны, кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қаржы институттары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
қаржы институттары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – жұмыс органы) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасына дейін және жыл сайын, күнтізбелік жылдың жиырма бесінші қаңтарына дейін;
жұмыс органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күніне дейін және жыл сайын күнтізбелік жылдың отызыншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда қаржы институтының атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қарыз шартының мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда бағыты (Жұмыспен қамтудың жол картасы, Агроөнеркәсіптік кешен) көрсетіледі.

**заполняется с 1 января 2025 года.
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о фактическом
использовании субсидий"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий" (индекс: форма 3-ФИС, периодичность: ежеквартально, ежегодно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий" (далее – Форма).
2. Форма заполняется финансовыми институтами, структурным подразделением местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующим функции в области сельского хозяйства.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
финансовыми институтами в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган), ежеквартально, до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до двадцать пятого января календарного года;
рабочим органом в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до тридцатого января календарного года.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование финансового института.
10. В графе 5 указывается целевое назначение договора займа.
11. В графе 6 указывается направление (Дорожная карта занятости, Агропромышленный комплекс).

12. 7-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қарыз алушының коды көрсетіледі.
13. 8-бағанда қарыз шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
14. 9-бағанда қарыз шартының сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда жалпы сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. 11-бағанда субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
17. 12-бағанда қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі.
18. 13 және 14-бағандарда жұмыс органының қаржы институтына, оның ішінде есепті кезеңге аударған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
19. 15 және 16-бағандарда қаржы институты қарыз алушыға бүкіл кезең үшін, оның ішінде есепті кезең үшін аударған субсидиялар сомалары көрсетіледі.
20. 17 және 18-бағандарда барлық кезеңдегі, оның ішінде есепті кезеңдегі ауытқулар (артық төлем, кемшілік) көрсетіледі.
21. 19-бағанда пайдаланылмаған субсидиялардың жұмыс органына қайтарылатын сомасы көрсетіледі.
22. 20-бағанда есепті кезең ішінде пайдаланылмаған субсидиялардың жұмыс органына қайтарылатын сомасы, оның ішінде ағымдағы жылдың қайтарылған төлемдері көрсетіледі.
23. 21-бағанда есепті кезең ішінде пайдаланылмаған субсидиялардың жұмыс органына қайтарылатын сомасы, оның ішінде алдыңғы жылдардың қайтарылған төлемдері көрсетіледі.
24. 22-бағанда қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялар қаражатының қалдығы көрсетіледі.

12. В графе 7 указывается код заемщика по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
13. В графе 8 указывается номер и дата договора займа.
14. В графе 9 указывается сумма договора займа.
15. В графе 10 указывается общая ставка вознаграждения.
16. В графе 11 указывается субсидируемая ставка вознаграждения.
17. В графе 12 указывается сумма субсидий за весь срок действия договора займа.
18. В графах 13 и 14 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период рабочим органом финансовому институту, в том числе за отчетный период.
19. В графах 15 и 16 указываются суммы субсидий, перечисленные за весь период финансовым институтом заемщику, в том числе за отчетный период.
20. В графах 17 и 18 указываются отклонения (переплата, недостаток) за весь период, в том числе за отчетный период.
21. В графе 19 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу.
22. В графе 20 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу за отчетный период, в том числе возврат платежей текущего года.
23. В графе 21 указывается сумма возврата неиспользованных субсидий рабочему органу за отчетный период, в том числе возврат платежей прошлых лет.
24. В графе 22 указывается остаток средств субсидий, находящийся на специальном счете финансового института.