"Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 510 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 734 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36986 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014жылғы 14 тамыздағы № 510 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9733 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ерекше жағдай режимін енгізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ерекше жағдайлар режимін енгізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - ҚАК) 16-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде (бұдан әрі – мекеме) ерекше жағдайлар режимін енгізу тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ҚАК-тың 101-бабына сәйкес мекемелерде ерекше жағдайлар режимін енгізу үшін негіздер:
1) табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай туындауы;
2) мекеме орналасқан ауданға төтенше, ерекше немесе соғыс жағдай енгізілуі;
3) жаппай тәртіпсіздіктер;
4) сотталғандардың топтасып бағынбаушылығы;
5) күзетпен ұстау орындарына қарулы шабуыл жасаудың нақты қаупінің болуы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ерекше жағдайлар режимі негізгі міндеттерді орындауға қол жеткізілетін мынадай элементтерден: мекемені қалыпты өмірге қайтарудан, сотталғандар тарапынан құқыққа қайшы әрекеттердің жолын кесуден, мекеме персоналы мен сотталғандардың және мекемеге іргелес жатқан аумақта тұратын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуден, сондай-ақ табиғи апат, авария және өрттердін салдарын жоюдан тұрады.
Ерекше жағдайлар режимінің қолданылу кезеңінде мекемеде:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 510 "Об утверждении Правил ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 734. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36986
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 510 "Об утверждении Правил ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9733) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы.";
в Правилах ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК) и определяют порядок ввода режима особых условий в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - учреждение).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Основания для введения режима особых условий в учреждениях в соответствии со статьей 101 УИК:
1) возникновение чрезвычайной ситуации природного, техногенного и социального характера;
2) введение в районе дислокации учреждения чрезвычайного, особого или военного положения;
3) массовые беспорядки;
4) групповое неповиновение осужденных;
5) наличие реальной угрозы вооруженного нападения на места содержания под стражей.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Режим особых условий состоит из элементов, реализацией которых достигается выполнение основных задач: возвращение учреждения к нормальной жизнедеятельности, пресечение противоправных действий со стороны осужденных, обеспечение безопасности персонала учреждения и осужденных, и лиц, проживающих на прилегающей к учреждению территории, а также ликвидация последствий стихийных бедствий, катастроф, аварий и пожаров.
В период действия режима особых условий в учреждении:

1) ҚАК-тың 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 және 113-баптарында көзделген сотталғандардың құқықтарын жүзеге асыруы аталған режимнің іс-қимылы уақытында тоқтатылуы мүмкін;
2) күзету мен қадағалаудың күшейтілген нұсқасы енгізіледі;
3) объектілерге жіберудің ерекше тәртібі енгізіледі;
4) мекеменің күн тәртібі өзгертіледі;
5) өндірістік, коммуналдық-тұрмыстық, мәдени-ағарту, медициналық-санитариялық және өзге де қызметтер жұмысының шектелуі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ерекше жағдайлар режимі Қазақстан Республикасының Бас прокурорымен келісіліп, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің шешімі бойынша отыз тәулікке дейінгі мерзімге енгізіледі.
Көрсетілген мерзімде ерекше жағдайлар режимін енгізуде белгілі мақсатқа кол жетпеген жағдайда, оның қолданылу уақытын көрсетілген лауазымды адамдар қосымша отыз тәулікке дейін ұзартады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сотталғандардың, персоналдың немесе өзге де адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төнген жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесі аумақтық органының басшысы аумақтық ішкі істер органының басшысымен және облыс прокурорымен немесе оған теңестірілген прокурормен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің дереу хабардар ете отырып, осы ҚАК-тың 101-бабының төртінші бөлігінде көзделген шараларды өз бетінше енгізуге құқылы.
Бұл жағдайда Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі хабарламаны алған күннен бастап бір тәулік ішінде ерекше жағдайлар режимін енгізу немесе енгізілген шаралардың күшін жою туралы шешім қабылдайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен норма шығармашылығын үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы

1) может быть приостановлено на время действия указанного режима реализация прав осужденных, предусмотренных статьями 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 и 113 УИК;
2) вводится усиленный вариант охраны и надзора;
3) вводится особый порядок допуска на объекты;
4) изменяется распорядок дня учреждения;
5) ограничивается деятельность производственных, коммунально-бытовых, культурно-просветительных, медико-санитарных и иных служб.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Режим особых условий вводится по решению Министра внутренних дел Республики Казахстан, согласованному с Генеральным Прокурором Республики Казахстан, на срок до тридцати суток.
В случае не достижения целей ввода режима особых условий в установленный срок, время его действия продлевается указанными должностными лицами дополнительно до тридцати суток.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни и здоровью осужденных, персонала или иных лиц руководитель территориального органа уголовно-исполнительной системы по согласованию с руководителем территориального органа внутренних дел и прокурором области или приравненным к нему прокурором вправе вводить меры, предусмотренные частью четвертой статьи 101 УИК, самостоятельно с немедленным уведомлением Министра внутренних дел Республики Казахстан.
В этом случае Министр внутренних дел Республики Казахстан в течение одних суток со дня получения уведомления принимает решение о введении режима особых условий или об отмене введенных мер.".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан