"Мүліктің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 205 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 403 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36981 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мүліктің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 205 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20412 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысын және пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелері кооперативінің үлгілік жарғысын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-2-бабының 10-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Көп пәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгі жарғысы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелері кооперативінің үлгі жарғысы;";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген көп пәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгі жарғысы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
И. Шархан
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі міндетін атқарушының
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 403
Бұйрығына 1-қосымша
Көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысы

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 205 "Об утверждении Типового устава объединения собственников имущества"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36981
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 205 "Об утверждении Типового устава объединения собственников имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20412) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типового устава объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома и типового устава кооператива собственников квартир (нежилых помещений)";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10-17) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Типовой устав объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой устав кооператива собственников квартир (нежилых помещений) согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
Типовой устав объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2 к указанному приказу, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
И. Шархан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 403
Типовой устав объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома

1-тарау. Жалпы ережелер
1. ____________ мекенжайы (заңды мекенжайы) бойынша орналасқан осы Мүлік меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысы (бұдан әрі – Жарғы) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" заңдарына сәйкес әзірленген және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналысының 20__ жылғы _____________ №___ шешімімен (№___ хаттама) бекітілген.
2. Мүлік меншік иелерінің бірлестігі (бұдан әрі – Бірлестік) бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым нысанындағы заңды тұлға болып табылады.
3. Кондоминиум объектісін басқару, оны күтіп-ұстауды қаржыландыру және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін сақтауды қамтамасыз ету мақсатында бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері бірлестік құрады.
3-1) Бірыңғай іргетаста орналасқан не үйге ортақ бірыңғай инженерлік жүйелері немесе көппәтерлі тұрғын үйде және (немесе) үй жанындағы жер учаскесінде бірыңғай бөлінбейтін жер учаскесі бар көппәтерлі тұрғын үйлердегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері әрбір көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерінің көпшілігінің келісімімен бір қарапайым серіктестік құрады.
4. Бірлестіктің толық атауы: мемлекеттік тілде –
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________;
орыс тілінде – ____________________________________________________________.
мемлекеттік тілдегі қысқартылған атауы – ____________________________________
____________________________________________________________________;
орыс тілінде –________________________________________________________.
5. Бірлестік өз қызметін ____________________ аумағында жүзеге асырады,
бірлестіктің қызмет мерзімі шектелмеген.
6. Бірлестіктің орналасқан жері:____________________________________
____________________________________________________________________.
2-тарау. Бірлестік қызметінің нысанасы мен мақсаттары
7. Бірлестік қызметінің нысанасы:
1) кондоминиум объектісін басқару, оны күтіп-ұстауды қаржыландыру;
2) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету;
мүдделерін білдіру;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Типовой устав объединения собственников имущества, расположенного по адресу: ____________ (юридический адрес) (далее – Устав), разработан в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "О некоммерческих организациях" и утвержден решением собрания собственников квартир, нежилых помещений от _____________ года (протокол №__).
2. Объединение собственников имущества (далее - объединение) является юридическим лицом, в форме некоммерческой организации, образованной собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность.
3. С целью управления объектом кондоминиума, финансирования его содержания и обеспечения сохранности общего имущества объекта кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома создается Объединение.
3-1) В многоквартирных жилых домах, расположенных на едином фундаменте либо имеющих единые общедомовые инженерные системы или единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, собственники квартир, нежилых помещений создают одно объединение собственников имущества при согласии большинства собственников квартир, нежилых помещений каждого многоквартирного жилого дома.
4. Полное наименование Объединения: на государственном языке -
_______________________________________________________________________________________
на русском языке - ______________________________________________________________________
сокращенное наименование на государственном языке – ______________________________________
_______________________________________________________________________________________;
на русском языке - ______________________________________________________________________.
5. Объединение осуществляет свою деятельность на территории _______________________________
______________________________________________ срок деятельности Объединения не ограничен.
6. Местонахождение Объединения: _________________________________
_________________________________________.
Глава 2. Предмет и цели деятельности Объединения
7. Предмет деятельности Объединения:
1) управление объектом кондоминиума, финансирование его содержания;
2) обеспечение сохранности общего имущества объекта кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений;
3) представляет интересы своих членов во всех судах, государственных органах и иных организациях;

4) көппәтерлі тұрғын үйді басқару, күтіп-ұстау және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізу;
5) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне ұсынылған төлемге үйге ортақ есепке алу аспаптары бойынша алынған коммуналдық көрсетілетін қызметтердің саны мен сапасын тексеру;
6) көппәтерлі тұрғын үйде жоспарлы (ағымдағы) және күрделі жөндеу мерзімдерін айқындау және жөндеу жұмыстарын жүргізуге бақылауды ұйымдастыру;
7) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
8. Бірлестік қызметінің мақсаты кондоминиум объектісін басқару, оны күтіп-ұстауды қаржыландыру және пәтерлердің, бір көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
3-тарау. Бірлестіктің құқықтары мен міндеттері
9. Бірлестік:
1) өз қызметі туралы ақпаратты таратуға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен банктерде шоттар ашуға;
3) мемлекеттік және орыс тілдерінде ұйымның толық атауы бар мөрі, мөртабандары және бланкілері, сондай-ақ белгіленген тәртіппен тіркелген эмблемасы (нышаны) болуға;
4) меншігінде немесе жедел басқаруында оқшауланған мүлкі, сондай-ақ дербес балансы немесе сметасы болуға;
5) мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды иеленуге және жүзеге асыруға;
6) Жарғыда көзделген мақсаттарды жүзеге асыруға қаражатты пайдалануға;
7) сотта талапкер және жауапкер болуға;
8) өз қатысушыларына құқықтары мен мүдделерін қозғайтын құжаттармен және шешімдермен танысу мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
10. Бірлестік:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) белгіленген тәртіппен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге;
3) өз міндеттемелері бойынша өздеріне тиесілі барлық мүлікпен (мекемелерді қоспағанда) жауап беруге;
4) уәкілетті орган бекіткен кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептер нысанына сәйкес ақшалай қаражаттың түсуі мен жұмсалуы туралы өз қатысушыларын хабардар етуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапкершілік алуға міндетті.
4-тарау. Бірлестіктің құрылымы
11. Бірлестіктің басқару органдары мыналар болып табылады:
1) Жоғарғы органы – Бірлестік қатысушыларының жиналысы (бұдан әрі - жиналыс);

4) внесение предложений в государственные органы по вопросам управления, содержания и обеспечению безопасной эксплуатации многоквартирного жилого дома;
5) проверка количества и качества полученных многоквартирного жилого дома коммунальных услуг по общедомовым приборам учета на соответствие предъявленной собственникам квартир, нежилых помещений оплате за них;
6) определение сроков планового (текущего) и капитального ремонта в многоквартирном жилом доме и организация контроля за проведением ремонтных работ;
7) осуществляет иные функции, установленные Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом.
8. Целью деятельности Объединения является управление объектом кондоминиума, финансирования его содержания и обеспечения сохранности общего имущества объекта кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома.
Глава 3. Права и обязанности Объединения
9. Объединение в праве:
1) распространять информацию о своей деятельности;
2) открывать счета в банках в установленном законодательством порядке;
3) иметь печать, штампы и бланки с полным наименованием организации на государственном и русском языках, а также эмблему (символику), зарегистрированную в установленном порядке;
4) иметь в собственности или в оперативном управлении обособленное имущество, а также самостоятельный баланс или смету;
5) приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права;
6) использовать средства на осуществление предусмотренных в уставе целей;
7) быть истцом и ответчиком в суде;
8) обеспечить своим участникам возможность ознакомиться с документами и решениями, затрагивающими их права и интересы;
9) осуществлять иные права, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
10. Объединение обязано:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет в установленном порядке;
3) отвечать по своим обязательствам всем принадлежащим им имуществом (за исключением учреждений);
4) информировать своих участников о поступлении и расходовании денежных средств, согласно форме ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума, утвержденных уполномоченным органом;
5) нести ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 4. Структура Объединения
11. Органами управления Объединения являются:
1) Высший орган – собрание участников Объединения (далее – Собрание);

2) Атқарушы орган – Бірлестіктің төрағасы;
3) Алқалы басқару органы – көппәтерлі тұрғын үй кеңесі (бұдан әрі – үй кеңесі);
4) Бақылау органы - ревизиялық комиссия.
12. Бірлестіктің басқару органдарының функциялары Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасымен сәйкес белгіленген.
5-тарау. Бірлестік қатысушыларының жиналысы
13. Жиналыс үй кеңесінің не мүлік иелері бірлестігі төрағасының не кондоминиум объектісін басқару субъектісінің бастамасы бойынша не тексеру комиссиясының (тексерушінің) талап етуі бойынша не пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың кемінде он пайызының талап етуі бойынша не тұрақ орындары, қоймалар иелерінің кемінде он пайызының талап етуі бойынша не тұрғын үй инспекциясының бастамасы бойынша шақырылады немесе жазбаша сауалнама тағайындалады
14. Жиналыстың құзыретіне:
1) кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау туралы шешім қабылдау;
2) кондоминиум объектісін басқару субъектісін таңдау туралы шешім қабылдау;
3) мүлік иелері бірлестігінің төрағасы, үй кеңесінің мүшелері, тексеру комиссиясы (ревизор) сайланған, олардың өкілеттіктері қайта сайланған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған;
4) көп пәтерлі тұрғын үйдің басқарушысын жалдау туралы шешім қабылдау;
5) кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесіне сәйкес кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын бекіту, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
6) кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең аз мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес ағымдағы жарналардың мөлшерін бекіту;
7) жинақтаушы жарналар осы Заңда көзделген мөлшерден асып кеткен жағдайда олардың мөлшерін бекіту;
8) кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең аз мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес меншік иелерінің тұрақ орындарын, қоймалардың тұрақ орындарын ұстауға арналған ағымдағы жарналар мөлшерін бекітуі;
9) нысаналы жарналарды жинау, олардың мөлшері, төлеу мерзімдері мен өзге де шарттары туралы шешім қабылдау;
10) тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері нысаналы жарналарды жинау, олардың мөлшері, төлеу мерзімдері және өзге де шарттары туралы шешім қабылдаған;
11) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу (жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру) туралы, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын бекіту туралы шешім қабылдау;
12) жинақ шотында жинақталған ақшаны жұмсау туралы шешім қабылдау;
13) көп пәтерлі тұрғын үйдің лифтілерін ауыстыру (жөндеу) туралы шешім қабылдау;

2) Исполнительный орган – председатель Объединения;
3) Коллегиальный орган управления – совет многоквартирного жилого дома (далее – совет дома);
4) Контрольный орган - ревизионная комиссия.
12. Функции органов управления Объединения установлены в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Собрание участников Объединения
13. Собрание созывается или письменный опрос назначается по инициативе совета дома либо председателя объединения собственников имущества, либо субъектом управления объектом кондоминиума либо по требованию ревизионной комиссии (ревизора), либо по требованию не менее десяти процентов собственников квартир, нежилых помещений, либо не менее чем десятью процентами собственников парковочных мест, кладовок, либо по инициативе жилищной инспекции.
14. К компетенции Собрания относятся вопросы:
1) принятия решения о выборе формы управления объектом кондоминиума;
2) принятия решения о выборе субъекта управления объектом кондоминиума;
3) избрания председателя объединения собственников имущества, членов совета дома, ревизионной комиссии (ревизора), переизбрания или досрочного прекращения их полномочий;
4) принятия решения о найме управляющего многоквартирным жилым домом;
5) утверждения годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума в соответствии с методикой расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, внесения в нее изменений и дополнений;
6) утверждения размера текущих взносов в соответствии с методикой расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума;
7) утверждения размера накопительных взносов в случае превышения их размера, предусмотренного настоящим Законом;
8) утверждения собственниками парковочных мест, кладовок размера текущих взносов на содержание парковочных мест, кладовок в соответствии с методикой расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума;
9) принятия решения о сборе целевых взносов, их размере, сроках и иных условиях оплаты;
10) принятия решения собственниками парковочных мест, кладовок о сборе целевых взносов, их размере, сроках и иных условиях оплаты;
11) принятия решения о проведении капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума (модернизации, реконструкции, реставрации), об утверждении сметы расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
12) принятия решения о расходовании денег, накопленных на сберегательном счете;
13) принятия решения о замене (ремонте) лифтов многоквартирного жилого дома;

14) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі жылдық есепті бекіту;
15) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін айқындау, сондай-ақ оның құрамын өзгерту;
16) пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының, қойманың меншік иесіне немесе үшінші тұлғаларға кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің бір бөлігін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылдау;
17) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісін таңдау туралы шешім қабылдау;
18) есепті кезеңдегі қызмет қорытындылары бойынша үй кеңесінің, тексеру комиссиясының (ревизорға) мүшелеріне сыйақы төлеу және оның мөлшері туралы шешім қабылдау;
19) мүлік иелері бірлестігінің төрағасына еңбекақы мөлшерін белгілеу;
20) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу үшін мердігерді таңдау туралы шешім қабылдау;
21) кондоминиум объектісін басқаруға байланысты өзге де мәселелер.
15. Жиналысты өткізу тәртібі:
1) Жиналыс, егер оған пәтер иелерiнiң, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының жартысынан астамы қатысса, шешiм қабылдауға құқылы.
Шешім дауыс беруге тікелей қатысқан пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының көпшілігі келіскен кезде қабылданады.
Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының, қойманың әрбір меншік иесінің пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың басқа меншік иелерінің қалай дауыс бергенін білуге құқығы бар.
2) Жиналысты жүргізу үшін Жиналысқа қатысушылар арасынан төраға сайланады;
3) хаттаманы толтыру үшін Жиналысқа қатысушылар қатарынан хатшы сайланады;
4) дауыс берген пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың нөмірлері көрсетілген меншік иелерінің тізімі жиналыс хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылады, тігіледі және нөмірленеді;
5) жиналыстың хаттамасы ресми құжат болып табылады және оған жиналыстың төрағасы, хатшысы және жиналыстың бастамашысы қол қояды.
Егер жиналыстың бастамашысы пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың не тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің кемінде он пайызы болып табылса, жиналыстың хаттамасына бастамашылар қатарынан кемінде үш пәтер иелері, тұрғын емес үй-жайлар не тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері қол қояды;
6) Жиналыс хаттамалары пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері тікелей бірлескен басқару түрінде кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдаған кезде мүлік иелері бірлестігінің төрағасында немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісінде сақталады.
Электрондық құжатты қалыптастыру кезінде жиналыстардың хаттамаларын сақтау "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.
Жиналыс хаттамаларының көшірмелері пәтер, тұрғын емес үй-жай, тұрақ орны, қойма меншік иесінің не тұрғын үй инспекциясының жазбаша талабы бойынша бес жұмыс күні ішінде ұсынылады.

14) утверждения годового отчета по управлению объектом кондоминиума;
15) определения общего имущества объекта кондоминиума, а также изменения его состава;
16) принятия решения о передаче собственнику квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки или третьим лицам части общего имущества объекта кондоминиума в имущественный наем (аренду);
17) принятия решения о выборе объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
18) принятия решения о выплате и размере вознаграждения членам совета дома, ревизионной комиссии (ревизору) по итогам деятельности за отчетный период;
19) установления размера оплаты труда председателю объединения собственников имущества;
20) принятия решения о выборе подрядчика для проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
21) иные вопросы, связанные с управлением объектом кондоминиума.
15. Порядок проведения Собрания:
1) Собрание правомочно принимать решение, если в нем участвуют более половины от общего числа собственников квартир, нежилых помещений.
Решение принимается при согласии большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений, непосредственно принявших участие в голосовании.
Каждый собственник квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите, имеет право знать, как проголосовали другие собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
2) для ведения Собрания избирается председатель из числа участников Собрания;
3) для заполнения протокола избирается секретарь из числа участников Собрания;
4) список проголосовавших собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок с указанием их фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), номеров квартир, нежилых помещений, парковочного места, кладовки является неотъемлемой частью протокола собрания, прошивается и нумеруется;
5) протокол собрания является официальным документом и подписывается председателем, секретарем собрания и инициатором собрания.
В случае, если инициатором собрания являются не менее десяти процентов собственников квартир, нежилых помещений либо собственников парковочных мест, кладовок, протокол собрания подписывается не менее чем тремя собственниками квартир, нежилых помещений либо собственниками парковочных мест, кладовок из числа инициаторов;
6) Протоколы собраний хранятся у председателя объединения собственников имущества или у субъекта управления объектом кондоминиума, при выборе собственниками квартир, нежилых помещений формы управления объектом кондоминиума в виде непосредственного совместного управления.
При формировании электронного документа хранение протоколов собраний производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
Копии протоколов собраний представляются по письменному требованию собственника квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки либо жилищной инспекции в течение пяти рабочих дней.

16. Жиналыс үй кеңесіне қатысушыларға сыйақы төлеу туралы шешім қабылдауға құқылы. Мұндай шешім көрсетілген сыйақыны төлеу шарттары мен тәртібін, сондай-ақ есепті кезеңдегі қызмет қорытындылары бойынша оның мөлшерін айқындау тәртібін қамтиды.
6-тарау. Бірлестік төрағасы
17. Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы жиналыста пәтер иелері, тұрғын емес үй-жайлар арасынан үш жыл мерзімге сайланады және үй кеңесінің мүшесі болып табылады.
Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы ретінде пәтер, тұрғын емес үй-жай меншік иесінің отбасы мүшелері (жұбайы (зайыбы), бірлескен немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің балалары (оның ішінде асырап алынған балалары), жұбайының (зайыбының) ата-аналары мен ата-аналары, пәтер, тұрғын емес үй-жай меншік иесімен тұрақты тұратын балалардың отбасылары сайлана алады.
18. Бiрлестiк Төрағасы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мүлік иелерінің бірлестігін мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу;
2) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің тізімін қалыптастыру;
3) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің тұруы (болуы) үшін қауіпсіз және қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
4) жиналысты өткізуді ұйымдастыру;
5) коммуналдық қызметтер көрсететін ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға коммуналдық қызметтер көрсету туралы шарттар жасасу;
6) еңбек шарттарын жасасу;
7) жиналыс және үй кеңесінің шешімдерін орындау;
8) кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасының және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі жылдық есептің жобаларын жасау және оларды үй кеңесінің қарауына ұсыну;
9) үй кеңесіне кондоминиум объектісін басқару бойынша ай сайынғы есепті ұсыну;
10) күнтізбелік он бес күн ішінде екінші деңгейдегі банктерде ағымдағы және жинақ шоттарын ашу;
11) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің ағымдағы, жинақтау, нысаналы жарналардың және тұрақ орындарын, қоймаларды күтіп-ұстауға арналған ағымдағы жарналарды енгізу мониторингін жүзеге асыру;
12) жазбаша талап ету бойынша пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, тұрақ орнының, қоймалардың меншік иесіне ағымдағы және жинақ шоттары (үзінді көшірмелері) бойынша операцияларға байланысты қаржылық құжаттаманың, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің көшірмелерін, жиналыс шешімдерін заңнамада белгіленген талаптарды ескере отырып, қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда бір ай ішінде ұсыну Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы;

16. Собрание вправе принять решение о выплате вознаграждения участникам Совета дома, ревизионной комиссии (ревизору). Такое решение содержит условия и порядок выплаты указанного вознаграждения, а также порядок определения его размера по итогам деятельности за отчетный период.
Глава 6. Председатель Объединения
17. Председатель объединения собственников имущества избирается на собрании из числа собственников квартир, нежилых помещений сроком на три года и является членом совета дома.
В качестве председателя объединения собственников имущества могут быть избраны члены семьи собственника квартиры, нежилого помещения (супруг (супруга), совместные или одного из супругов дети (в том числе усыновленные (удочеренные), родители и родители супруга (супруги), семьи детей, постоянно проживающие с собственником квартиры, нежилого помещения.
18. Председатель Объединения осуществляет следующие функции:
1) государственную регистрацию и перерегистрацию объединения собственников имущества;
2) формирование списка собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
3) осуществление комплекса мероприятий, направленных на обеспечение безопасных и комфортных условий для проживания (пребывания) собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
4) организацию проведения собрания;
5) заключение договоров об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
6) заключение трудовых договоров;
7) исполнение решений собрания и совета дома;
8) составление проектов годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума и годового отчета по управлению объектом кондоминиума и представление их на рассмотрение совету дома;
9) представление совету дома ежемесячного отчета по управлению объектом кондоминиума;
10) открытие текущего и сберегательного счетов в банках второго уровня в течение пятнадцати календарных дней;
11) осуществление мониторинга внесения собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок текущих, накопительных, целевых взносов и текущих взносов на содержание парковочных мест, кладовок;
12) представление по письменному требованию в течение одного месяца собственнику квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки копии финансовой документации, связанной с операциями по текущему и сберегательному счетам (выпискам), ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума, решений собрания на бумажном носителе и (или) в электронной форме с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;

13) коммуналдық қызметтердің сапасына және оларды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне дейін берудің үздіксіздігіне мониторингті жүзеге асыру;
14) жалпыға қолжетімді орындарда және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептерді, жиналыс және үй кеңесі қабылдаған шешімдер туралы ақпаратты және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, өзге де ақпаратты (бар болса) орналастыру;
15) инженерлік желілер мен жабдықтарды жылыту маусымына дайындау, халықтың қозғалысы шектеулі топтары үшін лифтілер мен көтергіштерді, түтінді жою жүйелерін, өрт сигнализациясын, ішкі өртке қарсы су құбырын тиісінше пайдалану жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
16) ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларында көрсетілген талаптарға сәйкес ақпарат беру;
17) кондоминиум объектісін басқаруға байланысты өзге де функцияларды жүзеге асыру.
18) Бірлестіктің қызметіне жалпы басшылық жасау;
19) Бірлестіктің алдына қойылған міндеттерді орындауға арналған жұмысын ұйымдастырады;
20) Бірлестіктің қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастырады;
21) Бірлестіктің жұмыс режимін белгілейді;
22) Жиналыс шешімінің негізінде және (немесе) көппәтерлі тұрғын үй кеңесі шешімінің негізінде кондоминиум объектісін басқару субъектісімен шарт жасасады;
23) Бiрлестiкке қатысушылардың шағымдары мен өтiнiштерiн қарайды және олардың шешiлуiн ұйымдастырады, қажет болған жағдайда - осы мәселелердi басқарушы ұйымның алдына қоюға бастамашылық жасайды;
24) Бірлестікке қатысушылармен түсіндіру жұмысын жүргізеді;
25) Бірлестікке қатысушылардың мониторингі мен тізілімін жүргізеді;
26) Бірлестік қызметінің жариялылығы мен ашықтығын қамтамасыз етеді;
27) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 51-1-тармағында көрсетілген құжаттаманы, техникалық құралдар мен жабдықтарды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері тікелей бірлескен басқару түрінде кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдаған кезде қабылдау-тапсыру актісі негізінде мүлік иелері бірлестігінің жаңа төрағасына немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісіне беру ";
28) сенімхатсыз және жиналыс шешімінсіз барлық соттарда, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда мүлік иелерінің бірлестігі атынан өкілдік етеді;

13) осуществление мониторинга качества коммунальных услуг и непрерывности их подачи до собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
14) размещение в общедоступных местах и на объектах информатизации в сфере жилищно-коммунального хозяйства ежемесячных и годовых отчетов по управлению объектом кондоминиума, информации о принятых собранием и советом дома решениях и иной информации (при наличии) с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
15) осуществление мероприятий по подготовке инженерных сетей и оборудования к отопительному сезону, надлежащей эксплуатации лифтов и подъемников для маломобильных групп населения, систем дымоудаления, пожарной сигнализации, внутреннего противопожарного водопровода;
16) предоставление информации согласно требованиям, указанным в правилах формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
17) осуществление иных функций, связанных с управлением объектом кондоминиума.
18) общее руководство деятельностью Объединения;
19) организует работу Объединения на выполнение поставленных перед ним задач;
20) организует финансово-хозяйственную деятельность Объединения;
21) устанавливает режим работы Объединения;
22) на основании решения Собрания и (или) на основании решения совета многоквартирного жилого дома заключает договор с субъектом управления объекта кондоминиума;
23) рассматривает жалобы и обращения участников Объединения и организует их решение, в случае необходимости – инициирует постановку данных вопросов перед управляющей организацией;
24) ведет разъяснительную работу с участниками Объединения;
25) ведет мониторинг и реестр участников Объединения;
26) обеспечивает гласность и прозрачность деятельности Объединения;
27) передача на основании акта приема-передачи новому председателю объединения собственников имущества или субъекту управления объектом кондоминиума при выборе собственниками квартир, нежилых помещений формы управления объектом кондоминиума в виде непосредственного совместного управления либо в случае его отсутствия жилищной инспекции документацию, технические средства и оборудование, указанные в пункте 3 статьи 51-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
28) без доверенности и решения собрания представляет объединение собственников имущества во всех судах, государственных органах и иных организациях;

29) көп пәтерлі тұрғын үйдің ортақ мүлкін жалға беру туралы шарттар жасасады, олардың орындалуын және жалға беруден түсетін кірістердің көп пәтерлі тұрғын үйдің мұқтаждарына бағытталуын қамтамасыз етеді;
30) меншік иесі осы Мүлік иелері бірлестігінің үлгі жарғысының 14-тармағының 7), 11), 12), 14) және 15) тармақшаларында айқындалған төлемдер бойынша берешекті өтемеген кезде, мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі нотариусқа немесе сотқа өтініш жасауға құқылы төлемнің белгіленген күнінен кейін екі ай өткен соң берешекті өндіріп алу.
7-тарау. Ревизиялық комиссия (ревизор)
19. Жиналыстағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері құрамында кемінде үш адам бар тексеру комиссиясын не пәтер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің қатарынан үш жыл мерзімге ревизор сайлауға құқылы.
Тексеру комиссиясының мүшелері (ревизор) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі өзге де функцияларды орындай алмайды.
Мүлiк иелерi бiрлестiгi төрағасының немесе үй кеңесi мүшелерiнiң отбасы мүшелерi тексеру комиссиясының мүшелерi (тексерушi) болып сайлана алмайды.
20. Тексеру комиссиясы (ревизор) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген) бекітілген Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидаларға сәйкес жылына кемінде бір рет кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қаржылық құжаттаманы тексеруді жүзеге асырады.
Тексеру комиссиясының (тексерушінің) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қаржылық құжаттаманы тексеру нәтижелері бойынша есебі жиналыста қаралады.
Кондоминиум объектісін немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісін басқару нысаны өзгерген жағдайда тексеру комиссиясы (ревизор) бір ай ішінде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қаржылық құжаттамаға тексеру жүргізеді.
21. Тексеру комиссиясының өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады және оған тексеру комиссиясының мүшелері қол қояды.
Тексерушінің шешімі тексерушімен ресімделеді және қол қойылады.
22. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері жиналыстың шешімі бойынша кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қаржылық құжаттаманың нәтижелеріне аудит жүргізуге құқылы.
Аудиторлық қызметтерге арналған шығыстар пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың жеке қаражаты есебінен төленген жағдайда жиналыстың шешімі талап етілмейді.

29) заключает договора о передаче в аренду общего имущества многоквартирного жилого дома, обеспечивает их исполнение и направление доходов от аренды на нужды многоквартирного жилого дома;
30) при непогашении собственником квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки задолженности по платежам, определенным подпунктами 7), 11), 12), 14) и 15) пункта 14 настоящего Типового устава объединения собственников имущества, председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума вправе обратиться к нотариусу или в суд о взыскании задолженности по истечении двух месяцев после установленной даты платежа.
Глава 7. Ревизионная комиссия
19. Собственники квартир, нежилых помещений на собрании вправе избирать ревизионную комиссию в составе не менее трех человек либо ревизора из числа собственников квартир, нежилых помещений сроком на три года.
Члены ревизионной комиссии (ревизор) не могут выполнять иные функции по управлению объектом кондоминиума.
Членами ревизионной комиссии (ревизором) не могут быть избраны члены семей председателя объединения собственников имущества или членов совета дома.
20. Ревизионная комиссия (ревизор) осуществляет проверку финансовой документации по управлению объектом кондоминиума не реже одного раза в год в соответствии с Правилами по управлению объектом кондоминиума, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10528).
Отчет ревизионной комиссии (ревизора) по результатам проверки финансовой документации по управлению объектом кондоминиума рассматривается на собрании.
В случае смены формы управления объектом кондоминиума или субъекта управления объектом кондоминиума ревизионная комиссия (ревизор) проводит проверку финансовой документации по управлению объектом кондоминиума в течение одного месяца.
21. Решение ревизионной комиссии по вопросам, входящим в ее компетенцию, принимается простым большинством голосов и подписывается членами ревизионной комиссии.
Решение ревизора оформляется и подписывается ревизором.
22. Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок по решению собрания вправе провести аудит результатов финансовой документации по управлению объектом кондоминиума.
В случае, когда расходы на аудиторские услуги оплачиваются за счет личных средств собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, решение собрания не требуется.

8-тарау. Үй кеңесі
23. Үй кеңесінің мүшелері жиналыста кемінде үш пәтер иесінен, тұрғын емес үй-жайлардан сайланады. Егер көппәтерлі тұрғын үйде үштен артық кіреберіс болса, онда кеңеске, мүмкіндігінше, әрбір кіреберістен бір өкілден сайланады.
Пәтер, тұрғын емес үй-жай иесiнiң отбасы мүшелерi (жұбайы (зайыбы), бiрлескен немесе ерлi-зайыптылардың бiреуiнiң балалары (оның iшiнде асырап алынған балалары), жұбайының (зайыбының) ата-аналары мен ата-аналары, пәтердiң, тұрғын емес үй-жайдың меншiк иесiмен тұрақты тұратын балалардың отбасылары үй кеңесiнiң мүшесi ретiнде сайлануы мүмкiн.
Үй кеңесiнiң мүшелерi болып мүлiк иелерi бiрлестiгi төрағасының отбасы мүшелерi және тексеру комиссиясының мүшелерi (тексерушi) сайлана алмайды.
24. Үй кеңесі кондоминиум объектісін басқару мәселелері бойынша пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың мүдделерін білдіреді және жиналысқа есеп береді.
25. Үй кеңесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жиналыс осындай өкілеттіктерді берген жағдайда, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" 42-бабы 5-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 17), 18), 19), 20) және 22) тармақшаларында көзделген;
2) кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасының, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі жылдық есептің жобаларын қарау және оларды жиналыстың қарауына және бекітуіне беру;
3) жиналысты өткізуді ұйымдастыру, жазбаша сұрау парақтары мен жиналыс хаттамасын ресімдеу;
4) кондоминиум объектісін басқару субъектісімен шарт талаптарының орындалуына мониторинг;
5) ағымдағы және жинақ шоттарындағы пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың ақшасын жұмсау мониторингі;
6) көп пәтерлі тұрғын үй басқарушысының кандидатурасын келісу;
7) үй кеңесі мүшелерінің арасынан мүлік иелері бірлестігі төрағасының міндетін уақытша атқарушыны тағайындау;
8) жиналыс берген кондоминиум объектісін басқаруға байланысты өзге де функцияларды орындайды.
26. Үй кеңесі үш жыл мерзімге сайланады.
27. Өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша үй кеңесінің шешімі қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады, хаттамамен ресімделеді, оған үй кеңесінің мүшелері қол қояды. Үй кеңесінің шешімі мүлік иелері бірлестігінің төрағасы, кондоминиум объектісін басқару субъектісі, пәтер иелері, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар үшін міндетті болып табылады.
9-тарау. Бірлестіктің мүлкін қалыптастыру көздері
28. Бiрлестiктiң мүлкiн Бiрлестiктiң активтерi құрайды, олардың құны оның балансында көрсетiледi.
Бiрлестiкке өзi сатып алған, өзiнiң мiндеттемелерi бойынша жауап беретiн мүлiк меншiк құқығымен тиесiлi болады.
Бiрлестiктiң мүлкi бөлiнбейдi және Бiрлестiктiң пәтерлерiнiң, тұрғын емес үй-жайларының меншiк иелерi арасында бөлiнбейдi.
Бiрлестiк пәтер иелерiнiң, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері Бірлестіктің қарыздары бойынша жауап бермейді.

Глава 8. Совет дома
23. Члены совета дома избираются на собрании не менее чем из трех собственников квартир, нежилых помещений. Если в многоквартирном жилом доме более трех подъездов, то в совет дома, по возможности, избирают по одному представителю от каждого подъезда.
Члены семьи собственника квартиры, нежилого помещения (супруг (супруга), совместные или одного из супругов дети (в том числе усыновленные (удочеренные), родители и родители супруга (супруги), семьи детей, постоянно проживающие с собственником квартиры, нежилого помещения, могут быть избраны в качестве члена совета дома.
Членами совета дома не могут быть избраны члены семьи председателя объединения собственников имущества и члены ревизионной комиссии (ревизор).
24. Совет дома представляет интересы собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок по вопросам управления объектом кондоминиума и подотчетен собранию.
25. Совет дома осуществляет следующие функции:
1) предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 17), 18), 19), 20) и 22) пункта 5 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", при условии делегирования собранием таких полномочий;
2) рассмотрение проектов годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, годового отчета по управлению объектом кондоминиума и передача их на рассмотрение и утверждение собранию;
3) организация проведения собрания, оформление листов письменного опроса и протокола собрания;
4) мониторинг исполнения условий договора с субъектом управления объектом кондоминиума;
5) мониторинг расходования денег собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на текущем и сберегательном счетах;
6) согласование кандидатуры управляющего многоквартирным жилым домом;
7) назначение временно исполняющего обязанности председателя объединения собственников имущества из числа членов совета дома;
8) выполнение иных функций, связанных с управлением объектом кондоминиума, делегированных ему собранием.
26. Совет дома избирается сроком на три года.
27. Решение совета дома по вопросам, входящим в его компетенцию, принимается простым большинством голосов, оформляется протоколом, который подписывается членами совета дома. Решение совета дома является обязательным для исполнения председателем объединения собственников имущества, субъектом управления объектом кондоминиума, собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
Глава 9. Источники формирования имущества Объединения
28. Имущество Объединения составляют активы Объединения, стоимость которых отражается на его балансе.
Объединению на праве собственности принадлежит приобретенное им имущество, которым оно отвечает по своим обязательствам.
Имущество Объединения является неделимым и не может быть распределено между собственниками квартир, нежилых помещений Объединения.
Объединение не отвечает по обязательствам собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок не отвечают по долгам Объединения.

29. Бірлестіктің мүлкі:
1) Бірлестік қатысушыларының жарналары мен жеке және заңды тұлғалардың қаржылық көмегі;
2) Бірлестік өткізетін қайырымдылық акциялары мен басқа да іс-шараларды өткізуден түсетін түсімдер;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқаруға және күтіп-ұстауға байланысты кірістер.
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де ақшалай қаражат және түсімдер есебінен қалыптасады.
30. Бірлестік қатысушыларының жинақ шотындағы ай сайынғы жарналары көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуге (оның жекелеген жұмыс түрлеріне) ғана арналады және басқа мақсаттарға пайдалануға болмайды.
31. Бірлестікке келіп түскен барлық ақшалай қаражат, оның ішінде Бірлестік қатысушыларының жарналары, сондай-ақ қызметтен түскен таза табыс Бірлестікке меншік құқығымен тиесілі және жарғылық мақсаттарға жұмсалады.
32. Мүлікті басқару жөніндегі Бірлестіктің құқықтары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
10-тарау. Қаржылық жыл және есептілік
33. Бірлестіктің қаржы жылы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсанына дейін белгіленеді.
11-тарау. Жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
34. Осы Жарғыға өзгерістер мен толықтырулар тек жиналыстың шешімімен ғана енгізілуі мүмкін.
35. Бірлестік Жарғысына өзгерістер мен толықтырулар, егер олар үшін жиналысқа қатысушылардың жалпы санының жартысынан астамы дауыс берсе, енгізіледі. Бірлестіктің Жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелуге жатады.
12-тарау. Бірлестікті қайта ұйымдастыру мен тоқтату және таратылған жағдайда мүлікті пайдалану тәртібі
36. Бiрлестiк пәтер иелерiнiң, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының көпшiлiгiнiң шешiмi бойынша немесе кондоминиум тоқтатылған кезде немесе заңды күшiне енген сот шешiмi бойынша таратылуы мүмкiн.
37. Егер келісімде өзгеше көзделмесе, мүлік иелерінің бірлестігі таратылған кезде пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің жалпы санының көпшілігінің шешімі бойынша қалған мүлік берешекті өтегеннен кейін пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелері таңдаған кондоминиум объектісін басқару субъектісіне немесе тұрғын үй инспекциясы тағайындаған уақытша басқарушы компанияға қабылдау-беру актісі негізінде беріледі пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың арасында.
Егер меншiк иелерi арасындағы келiсiмде өзгеше көзделмесе, кондоминиум тоқтатылған жағдайда немесе заңды күшiне енген сот шешiмi бойынша таратылған кезде қалған мүлiк меншiк иелерi бiрлестiгiнiң мүшелерi арасында берешек өтелгеннен кейiн олардың кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiндегi үлесiне мөлшерлес бөлiнедi.

29. Имущество Объединения формируется за счет:
1) взносов участников Объединения и финансовой помощи физических и юридических лиц;
2) поступления от проведения благотворительных акций и других мероприятий, проводимых Объединения;
3) доходы, связанные с управлением объекта кондоминиума;
4) иные денежные средства и поступления, не запрещенные действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Ежемесячные взносы участников Объединения на сберегательный счет предназначаются исключительно для проведения капитального ремонта многоквартирного жилого дома (отдельных видов его работ) и не могут быть использованы на другие цели.
31. Все поступившие в Объединения денежные средства, включая взносы участников Объединения, а также чистый доход от деятельности принадлежат Объединения на праве собственности и направляются на уставные цели.
32. Права Объединения по управлению имуществом регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Финансовый год и отчетность
33. Финансовый год Объединения устанавливается с 1 января по 31 декабря календарного года.
Глава 11. Порядок внесения изменений и дополнений в Устав
34. Изменения и дополнения в настоящий Устав могут быть внесены только решением Собрания.
35. Изменения и дополнения в Устав Объединения вносятся, если за них проголосовало более половины от общего числа присутствующих на Собрании. Изменения и дополнения, внесенные в Устав Объединения, подлежат регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 12. Порядок реорганизации и прекращения деятельности Объединения и использования имущества в случае ликвидации
36. Объединение может быть ликвидировано по решению большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений или при прекращении кондоминиума или по решению суда, вступившему в законную силу.
37. Имущество объединения собственников имущества, оставшееся при его ликвидации по решению большинства от общего числа собственников квартир, нежилых помещений, после погашения задолженности передается выбранному собственниками квартир, нежилых помещений субъекту управления объектом кондоминиума или назначенной жилищной инспекцией временной управляющей компании на основании акта приема-передачи, если иное не предусмотрено соглашением между собственниками квартир, нежилых помещений.
Имущество объединения собственников имущества, оставшееся при ликвидации в случае прекращения кондоминиума или по решению суда, вступившего в законную силу, после погашения задолженности распределяется между членами Объединения соразмерно их долям в общем имуществе объекта кондоминиума, если иное не предусмотрено соглашением между собственниками.

38. Бірлестікті тарату "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі міндетін атқарушының
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 403
Бұйрығына 2-қосымша
Пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелері кооперативінің үлгілік жарғысы
1-тарау. Жалпы ережелер
1.1. Пәтер (тұрғын емес үй-жайлар) иелері кооперативінің осы үлгілік жарғысы "Тұрғын үй қатынастары туралы" және "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген және Кооператив Кеңесі мүшелерінің жалпы жиналысының ___________ жылғы шешімімен бекітілген;
1.2. Кооперативтің толық атауы:
қазақ тілінде -
"пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі"_______________
_________________________________________________________________________
орыс тілінде -
"кооператив собственников квартир (нежилых помещений)"________________.
Атауында "ПИК" аббревиатурасын пайдалана отырып, пәтер иелері кооперативінің (тұрғын емес үй-жайлардың) атауын қысқартуға жол
беріледі___________________________________________________
1.3. Кооперативтің орналасқан жері:
____________________________________________________________________
1.4. Пәтер (тұрғын емес үй-жайлар) иелерінің кооперативтері қайта тіркеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Үлгілік жарғыны қолданады.
1.5. Пәтер (тұрғын емес үй-жайлар) иелері кооперативінің мәні мен мақсаты кондоминиум объектісін басқару шартының немесе пәтер иелері жиналысының, көп пәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының хаттамасы негізінде кондоминиум объектісін басқару жөнінде қызметтер көрсету болып табылады.
2-тарау. Басқару органдарының құрылымы, қалыптастыру тәртібі және құзыреті
2.1. Кооперативтің құрылымын мынадай басқару органдары құрайды:
жоғары басқару органы - Кооператив Кеңесі мүшелерінің жалпы жиналысы (бұдан әрі - Кооператив Кеңесі);
атқарушы басқару органы - Кооператив Төрағасы;
бақылаушы басқару органы - Тексеру комиссиясы (ревизор);
Кооперативтің басқару органдарын қалыптастыру тәртібі және басқару органдарының құзыреті:
2.2. Кооператив Кеңесінің құрамына әрбір көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелері жиналысының шешімімен берілген кооператив мүшелері кіреді.
Кооператив кеңесі үш жыл мерзімге сайланады.
Кооператив Кеңесінің мүшесі өз міндеттерін өтеусіз негізде немесе Кооператив құрамына кіретін және оны берген көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша ақы төлеп орындайды.
Кооператив Кеңесінің кезекті жалпы жиналысы күнтізбелік жыл ішінде кемінде бір рет өткізіледі.
Кооператив Кеңесінің кезектен тыс жалпы жиналысы Кооператив мүшелерінің, Кооператив Кеңесі мүшесінің, Кооператив Төрағасының және Кооперативтің Тексеру комиссиясының талап етуі бойынша шақырылады..
Кооператив Кеңесінің өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімі жалпы жиналысқа қатысушы Кооператив Кеңесі мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады, Кооператив Кеңесінің мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді. Кооператив Кеңесінің шешімі Кооперативтің барлық басқару органдары үшін міндетті болып табылады.
Егер Кооператив Кеңесі мүшелерінің жалпы жиналысына Кооператив Кеңесі мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, ол заңды деп танылады.

38. Ликвидация Объединения осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 403
Типовой устав кооператива собственников квартир (нежилых помещений)
Глава 1. Общие положения
1.1. Настоящий типовой устав кооператива собственников квартир (нежилых помещений) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и "О некоммерческих организациях" и утвержден решением общего собрания членов Совета Кооператива от ___________года;
1.2. Полное наименование Кооператива:
на казахском языке________________
"пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі" _________________________________________________
на русском языке__________________
"кооператив собственников квартир (нежилых помещений)"________________.
Допускается сокращение наименования кооператива собственников квартир (нежилых помещений) с использованием в наименовании аббревиатуры "КСК"
__________________________________________________________________________________________________________
1.3. Местонахождение Кооператива: __________________________________________________________________________
1.4. Кооперативы собственников квартир (нежилых помещений) при перерегистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке применяют настоящий Типовой устав.
1.5. Предметом и целью кооператива собственников квартир (нежилых помещений) является оказание услуг по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома.
Глава 2. Структура, порядок формирования и компетенция органов управления
2.1. Структуру Кооператива составляют, следующие органы управления:
высший орган управления - общее собрание членов Совета Кооператива (далее- Совет Кооператива);
исполнительный орган управления – Председатель Кооператива;
контрольный орган управления – Ревизионная комиссия (ревизор);
Порядок формирования органов управления и компетенция органов управления Кооператива:
2.2. В состав Совета Кооператива входят члены кооператива делегированные решением собрания собственников квартир, нежилых помещений каждого многоквартирного жилого дома.
Совет Кооператива избирается сроком на три года.
Член Совета Кооператива исполняет свои обязанности на безвозмездной основе или за плату по решению общего собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома, входящего в состав Кооператива и делегировавшего его.
Очередное общее собрание Совета Кооператива проводится не реже одного раза в течение календарного года.
Внеочередное общее собрание Совета Кооператива созывается по требованию Членов Кооператива, члена Совета Кооператива, Председателя Кооператива и Ревизионной комиссией Кооператива.
Решение Совета Кооператива по вопросам, входящим в его компетенцию, принимаются простым большинством голосов членов Совета Кооператива участвующих на общем собрании, оформляются протоколом, который подписывается членами Совета Кооператива. Решение Совета Кооператива является обязательным для исполнения для всех органов управления Кооператива.
Общее собрание членов Совета Кооператива признается правомочным если на нем присутствует не менее половины общего числа членов Совета Кооператива.

2.3. Кооператив төрағасы Кооператив Кеңесінің жалпы жиналысының шешімімен Кооператив мүшелерінің арасынан сайланады.
Кооператив төрағасы үш жыл мерзімге сайланады.
2.4. Тексеру комиссиясының мүшелерi (тексерушi) Кооператив Кеңесiнiң жалпы жиналысының шешiмiмен Кооператив мүшелерiнiң арасынан сайланады.
Тексеру комиссиясы үш жыл мерзімге сайланады.
Тексеру комиссиясының мүшелері бір мезгілде Кооператив Төрағасы және Кооператив Кеңесінің мүшелері бола алмайды.
Кооператив төрағасының немесе Кооператив кеңесі мүшелерінің отбасы мүшелері Тексеру комиссиясының мүшелері болып сайлана алмайды.
Басқару органдарының құзыреті:
2.5. Кооператив Кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер кіреді:
- Кооператив төрағасының өкілеттігін сайлау, қайта сайлау, сондай-ақ мерзімінен бұрын тоқтату;
- Кооператив Кеңесі мүшесінің құрамына қосу немесе одан шығару, сондай-ақ Кооператив Кеңесі мүшелерінің өкілеттіктерін оны берген әрбір көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелері жиналысының шешімі негізінде мерзімінен бұрын тоқтату;
- Тексеру комиссиясы мүшелерінің (тексерушінің) өкілеттіктерін сайлау, қайта сайлау, сондай-ақ мерзімінен бұрын тоқтату;
- кондоминиум объектісін басқару мәселелері бойынша пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің мүдделерін білдіреді;
- ұсынылатын коммуналдық қызметтердің сапасына және оларды пәтер иелеріне, тұрғын емес үй-жайларға жеткізудің үздіксіздігіне мониторингті жүзеге асырады;
- ағымдағы және жинақ шоттарындағы ақшаның жұмсалуына мониторингті жүзеге асырады;
- кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасының жобаларын, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің жобаларын қарайды және бекітеді;
- Кооперативтің қаржылық құжаттамасын тексеру қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының есебін қарайды;
- Кооператив Төрағасының өткен жылғы қаржы-шаруашылық қызметі туралы есебін және келесі жылға арналған қаржы-шаруашылық жоспарын талқылау және бекіту;
- Кооператив мүшелерінің өтініштерін қарау;
- Кооперативті тарату және қайта;
- кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқаруға қатысты өзге де мәселелер.
2.6. Кооператив төрағасы мынадай функцияларды жүзеге асырады::
- Кооператив қызметінің мәні мен мақсатына сәйкес Кооператив қызметіне жалпы басшылық;
- Кооперативтің алдына қойылған міндеттерді орындауға арналған жұмысын ұйымдастырады;
- Кооперативтің қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастырады;
- Кооперативтің жұмыс режимін белгілейді
- Кооператив Кеңесі шешімдерінің орындалуын ұйымдастыру;
- пәтер, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар иелерінің тізімін қалыптастыру;
- пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің тұруы (болуы) үшін қауіпсіз және қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
- Кооператив Кеңесінің жалпы жиналысын өткізуді ұйымдастыру;
- коммуналдық қызметтер көрсететін ұйымдармен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға коммуналдық қызметтер көрсету туралы шарттар жасасу;
- Кооператив Кеңесінің шешімдерін орындау;
- кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасының және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі жылдық есептің жобаларын жасау және оларды үй кеңесінің қарауына ұсыну;
- кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасының және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі жылдық есептің жобаларын жасау және оларды тікелей бірлескен басқару нысанында басқару жағдайында көп пәтерлі тұрғын үй өкілінің қарауына ұсыну;
- үй кеңесіне кондоминиум объектісін басқару бойынша ай сайынғы есепті ұсыну;
- күнтізбелік он бес күн ішінде кондоминиум объектісіне ағымдағы және жинақ шоттарын ашу және (немесе) мүлік иелері бірлестігінің ағымдағы және жинақ шоттарын басқару;
- пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің ағымдағы, жинақтау, нысаналы жарналар мен тұрақ орындарын ұстауға арналған ағымдағы жарналарды, қоймалардың мониторингін жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қоймалардың меншік иесіне бір ай ішінде ағымдағы және жинақ шоттары бойынша операцияларға байланысты қаржылық құжаттаманың (үзінді көшірменің), кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің, жиналыс шешімдерінің көшірмелерін қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда беру Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау;
- тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жалпыға бірдей қолжетімді орындарда және ақпараттандыру объектілерінде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептерді, жиналыс және үй кеңесі қабылдаған шешімдер туралы ақпаратты және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, өзге де ақпаратты (бар болса) орналастыру;
- инженерлік желілер мен жабдықтарды жылу беру маусымына дайындау, халықтың қозғалысы шектеулі топтары үшін лифтілер мен көтергіштерді, түтінді жою жүйелерін, өрт сигнализациясын, ішкі өртке қарсы су құбырын тиісінше пайдалану жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
- ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларында көрсетілген талаптарға сәйкес ақпаратты ұсыну;
- Кооператив Кеңесінің шешімі негізінде Кооперативтің кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметінің нәтижелерін тексеру бойынша аудиторлық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
- кондоминиум объектісінің жалпы мүлкін басқаруға жататын өзге де функцияларды орындау.

2.3. Председатель Кооператива избирается из числа членов Кооператива, решением общего собрания Совета Кооператива.
Председатель Кооператива избирается сроком на три года.
2.4. Члены Ревизионной комиссия (ревизор) избираются из числа членов Кооператива, решением общего собрания Совета Кооператива.
Ревизионная комиссия избирается сроком на три года.
Члены Ревизионной комиссии не могут быть одновременно Председателем Кооператива и членами Совета Кооператива.
Члены семьи председателя Кооператива или членов совета Кооператива не могут быть избраны членами Ревизионной комиссии.
Компетенция органов Управления:
2.5. В компетенцию Совета Кооператива входят следующие вопросы:
- избрание, переизбрание, а также досрочное прекращение полномочий Председателя Кооператива;
- включение или исключение из состава члена Совета Кооператива, а также досрочное прекращение полномочий членов Совета Кооператива на основании решения собрания собственников квартир, нежилых помещений каждого многоквартирного жилого дома делегировавшего его;
- избрание, переизбрание, а также досрочное прекращение полномочий членов Ревизионной комиссии (ревизора);
- представляет интересы собственников квартир, нежилых помещений по вопросам управления объектом кондоминиума;
- осуществляет мониторинг качества предоставляемых коммунальных услуг и непрерывности их подачи до собственников квартир, нежилых помещений;
- осуществляет мониторинг расходования денег на текущем и сберегательном счетах;
- рассматривает и утверждает проекты годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, а также проекты ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума;
- рассматривает отчет Ревизионной комиссии по итогам проверки финансовой документации Кооператива;
- обсуждение и утверждение отчета Председателя Кооператива о финансово хозяйственной деятельности за истекший год и финансово хозяйственного плана - на следующий год;
- рассмотрение обращений членов Кооператива;
- ликвидации и реорганизация Кооператива;
- иные вопросы, относящихся к управлению общим имуществом объекта кондоминиума.
2.6. Председатель Кооператива осуществляет следующие функции:
-общее руководство деятельностью Кооператива согласно предмету и цели деятельности Кооператива;
- организует работу Кооператива на выполнение поставленных перед ним задач;
- организует финансово-хозяйственную деятельность Кооператива;
- устанавливает режим работы Кооператива
- организацию исполнения решений Совета Кооператива;
- формирование списка собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
- осуществление комплекса мероприятий, направленных на обеспечение безопасных и комфортных условий для проживания (пребывания) собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
- организация проведения общего собрания Совета Кооператива;
- заключение договоров об оказании коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума с организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
- исполнение решений Совета Кооператива;
- составление проектов годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума и годового отчета по управлению объектом кондоминиума и представление их на рассмотрение совету дома;
- составление проектов годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума и годового отчета по управлению объектом кондоминиума и представление их на рассмотрение представителю многоквартирного жилого дома в случае управления в форме непосредственного совместного управления;
- представление совету дома ежемесячного отчета по управлению объектом кондоминиума;
- открытие в течение пятнадцати календарных дней текущего и сберегательного счетов на объект кондоминиума и (или) управление текущим и сберегательным счетами объединения собственников имущества;
- осуществление мониторинга внесения собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок текущих, накопительных, целевых взносов и текущих взносов на содержание парковочных мест, кладовок;
- представление по письменному требованию в течение одного месяца собственнику квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки копии финансовой документации, связанной с операциями по текущему и сберегательному счетам (выписки), ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума, решений собрания на бумажном носителе и (или) в электронной форме с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
- размещение в общедоступных местах и объектах информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства ежемесячных и годовых отчетов по управлению объектом кондоминиума, информации о принятых собранием и советом дома решениях и иной информации (при наличии) с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
- осуществление мероприятий по подготовке инженерных сетей и оборудования к отопительному сезону, надлежащей эксплуатации лифтов и подъемников для маломобильных групп населения, систем дымоудаления, пожарной сигнализации, внутреннего противопожарного водопровода;
- предоставление информации согласно требованиям, указанным в правилах формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
- на основании решения Совета Кооператива заключают договор об оказании аудиторских услуг по проверке результатов деятельности Кооператива по управлению объектом кондоминиума.
- выполнение иных функций, относящихся к управлению общим имуществом объекта кондоминиума.

2.7. Тексеру комиссиясы (ревизор) мынадай функцияларды жүзеге асырады:
- кондоминиум объектісін басқару бойынша өзі жүзеге асыратын қызмет шеңберінде Кооперативтің қаржылық құжаттамасын тексеруді жүзеге асырады;
- Кооперативтің қаржылық құжаттамасын тексеру қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының есебін Кооператив Кеңесінің қарауына шығарады.
3-тарау. Кооперативтің құқықтары мен міндеттері
3.1. Кооператив:
- өз қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен екінші деңгейдегі банктерде шоттар ашуға;
- ұйымның толық атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөрі, мөртабандары мен бланкілері, сондай-ақ белгіленген тәртіппен тіркелген эмблемасы (рәмізі) болуы;
- меншігінде немесе жедел басқаруында оқшауланған мүлкі, сондай-ақ дербес балансы немесе сметасы болуы;
- мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды алу және жүзеге асыру;
- жарғыда көзделген мақсаттарды жүзеге асыруға арналған қаражатты пайдалану;
- сотта талапкер және жауапкер болу;
- өз қатысушыларына олардың құқықтары мен мүдделерін қозғайтын құжаттармен және шешімдермен танысу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
- өзінің кондоминиум объектісін басқаруға байланысты қызметі туралы ақпарат тарату;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3.2.Кооператив:
- Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
- белгіленген тәртіппен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге;
- өз міндеттемелері бойынша өздеріне тиесілі барлық мүлікпен (мекемелерді қоспағанда) жауап беруге;
- уәкілетті орган бекіткен кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің нысанына сәйкес ақшалай қаражаттың түсуі мен жұмсалуы туралы кооператив мүшелеріне хабарлауға;
- кондоминиум объектісін басқару нысандары бойынша көп пәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес мәліметтер беруге;
- Кооперативтің мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған өзге де функцияларды орындауға міндетті.
4-тарау. Кооператив мүшелері, олардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Кооператив құрамына кіретін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, көппәтерлі тұрғын үйлердің меншік иелері Кооператив мүшелері болып табылады.
4.2. Кооператив мүшесінің:
Кооперативтің Төрағасын сайлауға және сайлауға;
Кооператив Кеңесінің мүшелігіне сайлауға және сайлануға;
Кооперативтің Тексеру комиссиясын сайлауға және оның мүшелігіне сайлануға;
жиналыс хаттамаларын, қаржылық, бухгалтерлік және басқа да ақпаратты қоса алғанда, Кооперативтің қызметі туралы толық ақпарат алуға.

2.7. Ревизионная комиссия (ревизор) осуществляет следующие функции:
- осуществляет проверку финансовой документации Кооператива в рамках осуществляемой им деятельности по управлению объектом кондоминиума;
- выносит на рассмотрение Совета Кооператива отчет Ревизионной комиссии по итогам проверки финансовой документации Кооператива.
Глава 3. Права и обязанности Кооператива
3.1. Кооператив вправе:
- для осуществления своей деятельности открывать счета в банках второго уровня, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
- иметь печать, штампы и бланки с полным наименованием организации на казахском и русском языках, а также эмблему (символику), зарегистрированную в установленном порядке;
- иметь в собственности или в оперативном управлении обособленное имущество, а также самостоятельный баланс или смету;
- приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права;
- использовать средства на осуществление предусмотренных в уставе целей;
- быть истцом и ответчиком в суде;
- обеспечить своим участникам возможность ознакомиться с документами и решениями, затрагивающими их права и интересы;
-распространять информацию о своей деятельности, связанной с управлением объектом кондоминиума;
- осуществлять иные права, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3.2. Кооператив обязан:
- соблюдать законодательство Республики Казахстан;
- уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет в установленном порядке;
- отвечать по своим обязательствам всем принадлежащим им имуществом (за исключением учреждений);
- информировать членов кооператива о поступлении и расходовании денежных средств, согласно форме, ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума, утвержденных уполномоченным органом;
- предоставлять сведения в соответствии с требованиями правил ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондом
- иные функции, направленные на достижение целей и задач Кооператива;
Глава 4. Члены Кооператива, их права и обязанности
4.1. Членами Кооператива являются собственники квартир, нежилых помещений, многоквартирных жилых домов входящих в состав Кооператива.
4.2. Член Кооператива имеет право:
избирать и быть избранным Председателем Кооператива;
избирать и быть избранным в члены Совета Кооператива;
избирать и быть избранным в члены Ревизионной комиссии Кооператива;
получать полную информацию о деятельности Кооператива, включая протоколы собраний, финансовую, бухгалтерскую и другую информацию.

4.3. Кооператив мүшесі:
Кооператив Жарғысының талаптарын және Кооператив Кеңесінің жалпы жиналысының шешімін орындауға;
алаңды мақсаты бойынша пайдалану, оның сақталуын қамтамасыз ету, тұрғын үй-жайларды пайдалану, үйді және үй маңындағы аумақты ұстау ережелерін сақтау;
кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналарды жүзеге асыруға;
уақытша кеткен кезде Кооператив мүшесі осы Жарғыда және тұрғын үй заңнамасында көзделген құқықтарды сақтайды және міндеттерді көтереді.
5-тарау. Кооперативтің қызметін тоқтату
5.1. Кооператив Кооператив Кеңесі жиналысының шешімі бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша қайта ұйымдастырылуы және таратылуы мүмкін.
5.2. Кооперативті қайта ұйымдастыру және тарату тәртібі Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексімен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
5.3. Таратылған Кооперативтiң мүлкi мен қаражаты кредиторлармен есеп айырысқаннан кейiн Кооператив мүшелерi арасында бөлiнбейдi және осы Жарғыда көрсетiлген мақсаттарға берiледi.

4.3. Член Кооператива обязан:
выполнять требования Устава Кооператива и решения общего собрания Совета Кооператива;
использовать площадь по назначению, обеспечивать ее сохранность, соблюдать правила пользования жилыми помещениями, содержания дома и придомовой территории;
осуществлять взносы на управление объектом кондоминиума;
при временном выезде член Кооператива сохраняет права и несет обязанности, предусмотренные настоящим Уставом и жилищным законодательством;
Глава 5. Прекращение деятельности Кооператива
5.1. Кооператив может быть реорганизован и ликвидирован по решению собрания Совета Кооператива либо по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
5.2. Порядок реорганизации и ликвидации Кооператива регулируется Гражданским Кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5.3. Имущество и средства ликвидированного Кооператива после расчетов с кредиторами, не могут быть распределены между членами Кооператива и передаются на цели, указанные в настоящем Уставе.