"Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 30 қыркүйекте № 36979 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен (бұдан әрі-№ ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36979
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672) следующие изменения и дополнения:
в типовых учебных программах технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовые учебные программы технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании", приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) и государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (далее – Приказ № ҚР ДСМ-63) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).";
в типовых учебных программах послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1.Типовые учебные программы послесреднего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании", приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) и государственным общеобязательным стандартом послесреднего образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (далее - Приказ № ҚР ДСМ-63) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).";
в типовых учебных программах высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям, утвержденных приложением 3 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. "Фармация" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығымен (бұдан әрі – № 2 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен (бұдан әрі- № ҚР ДСМ-63 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Қоғамдық денсаулық" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, № 2 Бұйрықпен бекітілген және № ҚР ДСМ-63 Бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаға 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 11-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 12-қосымшамен толықтырылсын;

"1. Типовая учебная программа по специальности "Фармация" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) (далее - Приказ № 2) и государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-63).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Типовая учебная программа по специальности "Общественное здоровье" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Типовая учебная программа по специальности "Сестринское дело" разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Типовая учебная программа непрерывного интегрированного медицинского образования разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, Приказом № 2 и государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-63.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 к настоящей Программе.";
дополнить приложением 11 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 12 согласно приложению 2 к настоящему приказу;

осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 13-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 14-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 15-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 16-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша Резидентураның үлгілік оқу бағдарламасы "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 8-тармағына, "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығымен және "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілмінде № 28716 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы жоғарғы оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Резидентураның үлгілік білім беру бағдарламалары теориялық және клиникалық дайындықты, аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы бағдарламаға 1-49, 2-1, 3-1, 7-1, 11-1, 12-1, 13-1, 18-1, 21-1, 29-1, 30-1, 35-1, 37-1, 42-1, 48-1, 51, 52-қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Резидент-дәрігерлердің клиникалық практикасы тиісті мамандық бойынша ауылдық, қалалық, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында жалпы ұзақтығы осы Үлгілік оқу бағдарламасына 50 және 50-1-қосымшаларда көрсетілген мерзімдерден кем емес жоспарланады және ұйымдастырылады.
Медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдары, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдары пәндерге (модульдерге) байланысты резидент-дәрігердің клиникалық практикасының кезеңділігін дербес айқындайды, бұл ретте резидент-дәрігердің клиникалық практикасы пәндерді (модульдерді) игеру шеңберінде жүзеге асырылады.";
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын;

дополнить приложением 13 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 14 согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 15 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 16 согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в типовых учебных программах послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям, утвержденных приложением 4 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовая учебная программа резидентуры разработана в соответствии с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для медицинских и фармацевтических специальностей, приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) и государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования в области здравоохранения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Типовые учебные программы резидентуры включают теоретическую и клиническую подготовку, промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 1-49, 2-1, 3-1, 7-1, 11-1, 12-1, 13-1, 18-1, 21-1, 29-1, 30-1, 35-1, 37-1, 42-1, 48-1, 51, 52 к настоящей типовой учебной программе.
Клиническая практика врачей-резидентов планируется и организуется в сельских, городских, областных и республиканских организациях здравоохранения по соответствующей специальности общей продолжительностью не менее сроков, указанных в приложениях 50 и 50-1 к настоящей типовой учебной программе.
Организации медицинского и фармацевтического образования, научные организации в области здравоохранения самостоятельно определяют периодичность клинической практики врача-резидента в зависимости от дисциплин (модулей), при этом клиническая практика врача-резидента осуществляется в рамках освоения дисциплин (модулей).";
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 7 к настоящему приказу;

осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес 11-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес 12-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес 13-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес 18-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес 21-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес 29-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес 30-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес 35-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес 37-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес 42-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес 48-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес 50-1- қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 22, 23-қосымшаларға сәйкес 51, 52-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 100 Бұйрыққа 1-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
11-қосымша
"Жалпы дәрігерлік практика" мамандығы бойынша интернатураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік – жалпы практика дәрігері (амбулаториялық-емханалық ұйымдар мен ауылдық жерлерде, оның ішінде аудан орталықтарында, сондай-ақ қалалық үлгідегі елді мекендерде орналасқан ұйымдар үшін)
№ р/с
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейіндік пәндер циклі
56

дополнить приложением 3-1 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 9 к настоящему приказу;
дополнить приложением 11-1 согласно приложению 10 к настоящему приказу;
дополнить приложением 12-1 согласно приложению 11 к настоящему приказу;
дополнить приложением 13-1 согласно приложению 12 к настоящему приказу;
дополнить приложением 18-1 согласно приложению 13 к настоящему приказу;
дополнить приложением 21-1 согласно приложению 14 к настоящему приказу;
дополнить приложением 29-1 согласно приложению 15 к настоящему приказу;
дополнить приложением 30-1 согласно приложению 16 к настоящему приказу;
дополнить приложением 35-1 согласно приложению 17 к настоящему приказу;
дополнить приложением 37-1 согласно приложению 18 к настоящему приказу;
дополнить приложением 42-1 согласно приложению 19 к настоящему приказу;
дополнить приложением 48-1 согласно приложению 20 к настоящему приказу;
дополнить приложением 50-1 согласно приложению 21 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 51, 52 согласно приложениям 22, 23 к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 сентября 2025 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 100
Приложение 11
к Типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы интернатуры по специальности "Общая врачебная практика"
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач общей практики (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа)
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
56

1)
Міндетті компонент
52
"Жалпы дәрігерлік практика" модулі
52
2)
Таңдау компоненті
4
2
Қорытынды аттестаттау
4
Жиыны:
60
"Жалпы дәрігерлік практика" мамандығы бойынша үлгілік бағдарламаның мазмұны және практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Жалпы дәрігерлік практика"
Меңгеру деңгейі *
Жалпы практика дәрігерінің жұмысын ұйымдастыру
МСАК мекемелерiнiң құрылымы. МСАК нормативтік-құқықтық базасы. Халыққа медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаттары мен қағидалары. Халықтың әртүрлі санаттарына амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
4
МӘМС және ТМККК пакеттерімен, МСАК деңгейінде электрондық тіркелімдермен жұмыс. Денсаулық сақтауда ақпараттық жүйелерді қолдану. "Кешенді медициналық ақпараттық жүйе"
4
Дәрігерлік практикада неғұрлым кең таралған аурулармен ауыратын науқастарға динамикалық байқау жүргізу (аурудың сатысын анықтау алгоритмі, асқынулардың, рецидивтердің профилактикасы, диспансерлік науқастарды жоспарлы емдеудің тиімділігін талдау, қолдаушы терапияның режимін айқындай отырып динамикалық байқау бағдарламасын әзірлеу, қалпына келтіру емінің нәтижелерін мониторингілеу).
Инфекциялық емес созылмалы (ИЕСА) ауруларды басқару бағдарламасының (АББ) ұйымдастырушылық аспектілері. Профилактикалық консультация. ИЕСА ауыратын науқастарға МСАК декңгейінде көмек көрсетуді ұйымдастыру
4
МСАК-тың медициналық ұйымдары деңгейінде балалар мен ересектерге профилактикалық көмекті ұйымдастыру. Балалар мен ересектерді скринингілік қарап-тексеру (нормативтік-құқықтық база, ұйымдастыру және өткізу, мониторинг)
4
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу. Еңбек ету қабілетінен тұрақты айырылу сараптамасын ұйымдастыру. Пациенттерді МӘС-ке ресімдеу және сараптамаға жіберу қағидалары
4
МСАК ұйымдарында есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізу
Бекітілген учаскенің паспортын толтыру. Учаскеге бекітілген халық санағын өткізуге қатысу. Халықтың денсаулық жағдайының статистикалық көрсеткіштерін талдау
4
Еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын, еңбекке уақытша жарамсыздықты куәландыратын құжаттарды толтыру, профилактикалық екпелерді есепке алу журналын толтыру, талдауға жолдаманы, стационарлық емделуге, санаторийлік-курорттық емделуге жолдаманы толтыру және т.б.КМАЖ жүйесі арқылы емдеуге жатқызуға жолдамаларды, КДҚ-ға жолдамаларды, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге арналған рецептілерді құру. Санаторийлік-курорттық емдеуге арналған карта
4
ЖПД клиникалық практикасындағы дәлелді медицина
- жалпы практикада медициналық (клиникалық) аудитті ұйымдастыру, жүргізу және бағалау негіздері
2
- дәлелді медицина қағидаттарына негізделген клиникалық практикалық нұсқаулықтарды (КПН) әзірлеу процесі
2
- пациенттің клиникалық проблемасын сұрақта тұжырымдау, тиісті дерекқордан дәлелді ақпарат іздеу. Алынған деректердің өз практикасында қолданылуын талдау
4
- AGREE құралымен МСАК-та қолданылатын КПН бағалау
4
МСАК жағдайында көмек көрсету қағидаттары

1)
Обязательный компонент
52
Модуль "Общая врачебная практика"
52
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
4
Итого:
60
Содержание типовой программы и практические навыки, манипуляции, процедуры по специальности "Общая врачебная практика"
Общая врачебная практика
Уровень освоения*
Организация работы врача общей практики
Структура учреждений ПМСП. Нормативно-правовая база ПМСП. Принципы и правила оказания первичной медико-санитарной помощи населению. Организация медицинской помощи различным категориям населения в амбулаторных условиях
4
Работа с пакетами ОСМС и ГОБМП, электронными регистрами на уровне ПМСП. Применение информационных систем в здравоохранении. "Комплексная медицинская информационная система"
4
Проведение динамического наблюдения больных с наиболее распространенными заболеваниями во врачебной практике (алгоритм определения стадии заболевания, профилактика осложнений, рецидивов, анализ эффективности планового лечения диспансерных больных, разработка программы динамического наблюдения с определением режима поддерживающей терапии, мониторирование результатов восстановительного лечения).
Организационные аспекты программы управления хроническими неинфекционными заболеваниями (ПУЗ). Профилактическое консультирование. Организация помощи больным с ХНИЗ на уровне ПМСП
4
Организация профилактической помощи детям и взрослым на уровне медицинской организации ПМСП. Скрининговые осмотры детского и взрослого населения (нормативно-правовая база, организация и проведение, мониторинг)
4
Организация и проведение экспертизы временной нетрудоспособности. Организация экспертизы стойкой утраты трудоспособности. Правила оформления и направления пациентов на МСЭ
4
Ведение учетно-отчетной документации в организациях ПМСП
Заполнение паспорта прикрепленного участка. Участие в проведении переписи прикрепленного населения участка.
Анализ статистических показателей состояния здоровья населения
4
Заполнение листов временной нетрудоспособности, документов, удостоверяющих временную нетрудоспособность, заполнение журнала учета профилактических прививок, направления на анализы, направления на стационарное лечение, санаторно-курортное лечение и т.д.
Создание направлений на госпитализацию через КМИС, направления на КДУ, рецепты для лекарственного обеспечения. Карта для санаторно-курортного лечения
4
Доказательная медицина в клинической практике ВОП
основы организации, проведения и оценки медицинского (клинического) аудита в общей практике
2
процесс разработки клинических практических руководств (КПР), основанных на принципах доказательной медицины
2
формулирование клинической проблемы пациента в вопросе, поиск доказательной информации в соответствующих базах данных. Анализ применимости полученных данных в своей практике
4
оценка КПР, применяемых в ПМСП, инструментом AGREE
4
Принципы оказания помощи в условиях ПМСП

1 немесе 2 типті қант диабетімен ауыратын науқастың жалпы функционалдық жай-күйін айқындау, спецификалық асқынуларды тану (нефропатия, ретинопатия, диабеттік табан)
4
Эндокринологиядағы таралған патологиялық жағдайлардың диагностикасы
4
Эндокринологиядағы таралған патологиялық жағдайларды емдеу
4
Сирек кездесетін эндокриндік аурулардың болуы туралы болжам
4
Эндокриндік патология кезіндегі уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздықты сараптау
4
Қант диабетімен ауыратын науқасты бақылау қағидаттары (диеталық режим, қант төмендететін препараттар, инсулин терапиясы, физикалық белсенділік, гликемияны, АҚ, липидемияны және басқаларды бақылау)
4
Эндокриндік патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту
4
Диабеттік кома кезіндегі кезек күттірмейтін көмек: кетоацидотикалық, гиперосмолярлы, лактатацидотикалық, гипогликтік
4
Жіті бүйрек үсті безінің жеткіліксіздігі кезіндегі күттірмейтін жедел көмек
4
Нефрология
Бүйрек транспланттауға көрсетілімдер, транспланттаудың иммунологиялық проблемалары, реципиентті транспланттауға дайындау және бүйрек транспланттаудан өткен пациентті бақылау
1
Қалыпты және патологиядағы зәр шығару жүйесінің анатомиясы, гистологиясы, физиологиясы; жас ерекшеліктері (балаларда, қарттарда), жүктілік кезіндегі бүйрек функциясының ерекшеліктері
2
Негізгі бүйрек синдромдары мен бүйрек ауруларының патогенезі. АГ патогенезі және бүйрек патологиясының дамуындағы АГ рөлі
2
Бүйрек ауруларының иммунопатологиясы: антиденеге тәуелді және бүйрек зақымдануының жанама-жасушалық механизмдері
2
Диуретиктердің, бактерияға қарсы препараттардың, цитостатиктердің, глюкокортикостероидтардың жіктелуі, әсер ету механизмі, фармакокинетикасы, жанама әсерлері, қолдануға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
2
Нефрологияда қолданылатын емдеу құралдары мен әдістері – гемодиализ, перитонеалды диализ, экстракорпоралды, хирургиялық. Гемодиализ жүргізуге көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
2
Бүйрек патологиясы кезінде иммунологиялық зерттеп-қарау деректерін түсіндіру – иммуноглобулиндер, иммундық кешендер, аутоантиденелер, комплемент жүйесі (әрбір биомаркердің диагностикалық құндылығын білу)
2
Бейнелеу әдістерінің деректерін түсіндіру (Р-графия, МРТ, КТ, радиоизотоптық зерттеу, ангиография, бүйрек тамырларының доплерографиясы) бүйрек патологиялары, көрсетілімдер, жүргізу қағидалары жәніе мұндай зерттеулердің диагностикалық құндылығы
2
Биопсияға көрсетілімдер, биопсияға қарсы көрсетілімдер мен асқынулар, биопсия әдістемесі, бүйрек ауруларын морфологиялық диагностикалау үшін биопсияның маңызы. шумақтардың зақымдануы кезінде гистологиялық және иммунофлюресцентті зерттеу нәтижелерін түсіндіру
2
Бүйректі ультрадыбыстық зерттеу деректерін түсіндіру: мұндай зерттеуді жүргізуге көрсетілімдер мен жүргізу қағидалары, бүйректің даму ауытқуларының, жарақаттардың, ісіктердің, қабыну процестерінің, бүйрек туберкулезінің, нефролитиаздың, гидронефроздың, нефроптоздың УДЗ-бейнесі
3
Нефроздық криз кезіндегі күттірмейтін жедел көмек
3
Зәрді зерттеу деректерін түсіндіру, протеинурияны бағалау
4
Бүйректің функционалдық жай-күйін зерттеу деректерін түсіндіру
4
Бүйрек жеткіліксіздігінің зертханалық маркерлерін (биохимиялық, электролиттер, гормондар), бүйрек ауруларының негізгі синдромдарын (нефроздық, нефритикалық және басқалар) анықтау
4
Нефрологиядағы негізгі синдромдарды анықтау: гематурия, протеинурия, нефритикалық синдром, нефротикалық синдром, БЖЖ, БСЖ, дизурия, артериялық гипертензия, ауырсыну синдромы, түтікше-интерстициалдық синдром
4
Нефрологиядағы негізгі синдромдар бойынша сараланған диагностика
4
Нефрологиядағы таралған патологиялық жай-күйлердің диагностикасы
4
Нефрологиядағы таралған патологиялық жай-күйлерді емдеу
4
Зәр шығару ағзаларының сирек кездесетін ауруларының болуы туралы болжам
4
Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздықты сараптау, созылмалы бүйрек ауруларын жіктеу критерийлері
4
Бүйрек патологиясы бар науқасты бақылау қағидаттары (тұз, су ішу режимі, тамақтану, АҚ бақылау, липидемия және басқалар)
Бүйрек патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту
4
Қуықты катетеризациялау
4
Бүйрек шаншуы синдромы кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Жіті бүйрек функциясының жеткіліксіздігі кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Инфекциялық аурулар
Инфекциялық науқастарда қолданылатын емдеу құралдары мен әдістері – экстракорпоралды, физиотерапиялық
2
Аса қауіпті инфекциялардың (оба, туляремия, күйдіргі, геморрагиялық қызба, бруцеллез) жағдайын стандартты айқындау
2
Инфекциялық аурулардың иммунопрофилактикасы (вакциналар, вакцинациялау жүргізу қағидалары, вакцинациялауға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, асқынулар. Ұлттық егу күнтізбесі, эпидемиялық көрсетілімдер бойынша вакцинациялау)
2
Инфекциялық аурулар ағымының жас ерекшеліктері
2
Ең жиі кездесетін инфекциялық аурулар кезінде нысаналы эпиданамнез жинау
3
Қоздырғышты (бактериологиялық, вирусологиялық және басқалар) анықтауға бағытталған зерттеу нәтижелерін түсіндіру. III
3
Патогенге антиденелерді (ПГАР, КБР, ИФТ және басқалар) анықтауға бағытталған зерттеу нәтижелерін түсіндіру
3
Инфекциялық ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3
Синдромдар және олардың комбинациясы: диарея, сарғыштық, лимфаденопатия, гепатоспленомегалия, геморрагиялық синдром, ангиноздық, буындық, экзантемасы және энантемасы
4
Гемограмманы, биохимиялық зерттеулерді түсіндіру; биологиялық материалдарды талдау (зәр, нәжіс, ликвор, синовиальды сұйықтық, сүйек кемігі және басқалар)
4
Инфекциялық аурудан кейін реконвалесцентті диспансерлік бақылауды және оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу
4
Инфекциялық-токсикалық шок кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Гиповолемилық шок кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Фтизиатрия

Определение общего функционального состояние больного с сахарным диабетом 1 или 2 типа, распознавание специфических осложнений (нефропатия, ретинопатия, диабетическая стопа)
4
Диагностика распространенных патологических состояний в эндокринологии
4
Лечение распространенных патологических состояний в эндокринологии
4
Предположение о наличии редко встречающихся эндокринных заболеваний
4
Экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности при эндокринной патологии
4
Принципы ведения больного с сахарным диабетом (диетический режим, сахароснижающие препараты, инсулинотерапия, физические нагрузки, контроль гликемии, АД, липидемии и т.п.)
4
Медицинская реабилитация больных с эндокринной патологией
4
Неотложная помощь при диабетических комах: кетоацидотической, гиперосмолярной, лактатацидотической, гипогликеической
4
Неотложная помощь при острой надпочечниковой недостаточности
4
Нефрология
Показания к трансплантации почек, иммунологические проблемы трансплантации, подготовка реципиенты к трансплантации и ведение пациента, перенесшего трансплантацию почек
1
Анатомия, гистология, физиология мочевыделительной системы в норме и патологии; возрастные особенности (у детей, пожилых), особенности функции почек во время беременности
2
Патогенез основных почечных синдромов и заболеваний почек. Патогенез АГ и роль АГ в прогрессировании патологии почек
2
Иммунопатология заболеваний почек: антитело-зависимые и клеточно-опосредованные механизмы повреждения почек
2
Классификация, механизм действия, фармакокинетика, побочные эффекты, показания и противопоказания к применению диуретиков, антибактериальных препаратов, цитостатиков, глюкокортикостероидов
2
Средства и методы лечения, применямые в нефрологии - гемодиализ, перитонеальный диализ, др. экстракорпоральные, хирургические. Показания и противопоказания к проведению гемодиализа
2
Интерпретация данных иммунологического обследования при патологии почек - иммуноглобулины, иммунные комплексы, аутоантитела, система комплемента (знать диагностическую ценность каждого биомаркера)
2
Интерпретация данных методов визуализации (Р-графия, МРТ, КТ, радиоизотопное исследование, ангиография, допплерография сосудов почек) патологии почек, показания, правила проведения и диагностическая ценность таких исследований
2
Показания к биопсии, противопоказания и осложнения биопсии, методика биопсии, значение биопсии для морфологической диагностики заболеваний почек Интерпретация результатов гистологического и иммунофлюресценного исследования при поражении клубочков
2
Интерпретация данных ультразвукового исследования почек: показания и правила проведения данного исследования, УЗИ-картина аномалий развития почек, травмы, опухолей, воспалительных процессов, туберкулеза почек, нефролитиаза, гидронефроза, нефроптоза
3
Неотложная помощь при нефротическом кризе
3
Интерпретация данных исследования мочи, оценка протеинурии
4
Интерпретация данных исследования функционального состояния почек
4
Выявление лабораторных маркеров (биохимические, электролиты, гормоны) почечной недостаточности, основных синдромов заболеваний почек (нефротического, нефритического и т.д.)
4
Выявление основных синдромов в нефрологии: гематурия, протеинурия, нефритический синдром, нефротический синдром, ОПН, ХИН, дизурия, артериальная гипертензия, болевой синдром, тубулоинтерстициальный синдром
4
Дифференциальная диагностика по основным синдромам в нефрологии
4
Диагностика распространенных патологических состояний в нефрологии
4
Лечение распространенных патологических состояний в нефрологии
4
Предположение о наличии редко встречающихся заболеваний органов мочевыделения
4
Экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности, классификационные критерии хронической болезни почек
4
Принципы ведения больного с патологией почек (солевой, питьевой режим, питание, контроль АГ, липидемии и т.п.)
4
Медицинская реабилитация больных с патологией почек
4
Катетеризация мочевого пузыря
4
Неотложная помощь при синдроме почечной колики
4
Неотложная помощь при острой почечной недостаточности
4
Инфекционные болезни
Средства и методы лечения, применяемые у инфекционных больных – экстракорпоральные, физиотерапевтические
2
Стандартное определение случая особо опасных инфекций (чума, туляремия, сибирская язва, геморрагические лихорадки, бруцеллез)
2
Иммунопрофилактика инфекционных заболеваний (вакцины, правила проведения вакцинации, показания и противопоказания к вакцинации, осложнения. Национальный календарь прививок, вакцинация по эпидпоказаниям т.п.)
2
Возрастные особенности течения инфекционных заболеваний
2
Сбор целенаправленного эпиданамнеза при наиболее часто встречающихся инфекционных заболеваниях
3
Интерпретация результатов исследований, направленных на выявление возбудителя (бактериологического, вирусологического и т.п.). III
3
Интерпретация результатов исследований, направленных на выявление антител к патогену (РПГА, РСК, ИФА и т.п.)
3
Проведение необходимых противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания
3
Синдромы и их сочетания: диареи, желтухи, лимфаденопатии, гепатоспленомегалии, геморрагический синдром, ангинозный, суставной, экзантемы и энантемы
4
Интерпретация гемограммы, биохимических исследований; анализа биологических материалов (моча, испражнения, ликвор, синовиальная жидкость, костный мозг и т.п.)
4
Организация и проведение диспансерного наблюдения и реабилитации реконвалесцента после перенесенного инфекционного заболевания
4
Неотложная помощь при инфекционно-токсическом шоке
4
Неотложная помощь при гиповолемическом шоке
4
Фтизиатрия

089е, 058е нысандарын толтыру, тапсыру мерзімдері, сипаттамасы
1
Халықтың әртүрлі топтарында (балалар, жасөспірімдер, ересектер, тәуекел топтары) туберкулездің бастапқы және қайталама профилактикасы. БЦЖ-профилактикасы
2
Туберкулез скринингі. Туберкулезге қарсы қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы
2
Туберкулезбен ауыратын науқастарды анықтаудағы терапевт дәрігердің рөлі. Пациентте туберкулезге күдік туындаған кезде терапевт дәрігердің тактикасы
2
Балалардағы, жасөспірімдердегі және ересектердегі туберкулезді анықтау және диагностикалау әдістері. Туберкулезбен ауыратын науқастардың типтерін айқындау
2
Халықаралық стандарттарды ескере отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеудің негізгі қағидаттары мен әдістері. Туберкулезбен ауыратын науқастардың санаттары, емдеу схемасы. Туберкулезге қарсы препараттар, фармакокинетикасы, жанама әсерлері және оларды жою. Емдеуді бақылау. Туберкулезді емдеу критерийлері. ТМБ дәрілік төзімділігі
2
Туберкулезге қарсы іс-шараларды ұйымдастыру. Контингенттерді диспансерлік байқау. Есептік-есеп беру құжаттамасы. Туберкулездің профилактикасы әдістері
2
Кеудеішілік лимфа түйіндерінің ұлғаю синдромындағы сараланған диагноз
2
Өкпедегі ошақты өзгерістер синдромы кезінде, өкпенің шашыраңқы зақымдану синдромы, плевралық сұйықтықтың жиналуы синдромы, өкпенің дөңгелек көлеңке синдромы, өкпе тінінің бұзылуы, пневмоторакс кезіндегі сараланған диагноз
2
ТБ 01, ТБ 05, ТБ 06, ТБ 15 толтыру
2
Соматикалық аурулармен бірге тыныс алу ағзаларының туберкулезі (қант диабеті, асқазан және 12-елі ішектің ойық жарасы, өкпенің спецификалық емес аурулары, алкоголизм, нашақорлық, АИТВ-инфекциясы және ЖИТС)
4
Жүкті әйелдерде және босанғаннан кейінгі кезеңдегі туберкулез. Туберкулезді анықтау кезінде иммуносупрессивті терапия алатын науқастарды бақылау бойынша ұсынымдар және қайталама профилактика
4
Өкпе және өкпеден тыс туберкулезбен ауыратын науқасты зерттеп-қарау, негізгі белгілерді анықтау
4
Диагностикалық құндылығын ескере отырып, туберкулезбен ауыратын науқасты зертханалық-аспаптық зерттеп-қарау жоспары және алынған деректерді түсіндіру (гемограмма, биохимиялық талдау, қақырықты ТМБ, ДСТ, рентгенограмма, КТ, МРТ, УДЗ, спирография, плевралық сұйықтықтың жиналуы, люмбальды пункция)
4
Манту сынамасы
4
Тыныс алу ағзалары туберкулезімен ауыратын науқастарда өкпеден қан кету кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Неврология
Неврологиядағы негізгі синдромдардың даму механизмдері және оларды анықтау қағидаттары: сезімталдықтың бұзылуы, қозғалыс бұзылулары, гиперкинездер, акинетика-ригидтік синдромы, мишықтық атаксия, жұлынның, ми бағанының зақымдануы, гипоталамус-гипофиз жүйесінің зақымдануы, вегетативті бұзылулар; үлкен жарты шар қыртысының зақымдану синдромдары
2
Неврологиялық практикада қолданылатын препараттардың жіктелуі, әсер ету механизмі, фармакокинетикасы, жанама әсерлері, көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдері: нейролептиктер, транквилизаторлар, құрысуға қарсы, седативті және нейростимуляторлар, ми қанайналымын және метаболизмді жақсартатын, ауырсынуды басу үшін қолданылатын миорелаксанттар, антидепрессанттар
2
Мидың ісінуі/домбығуы. Ісіну нұсқалары. Емдеу қағидаттары. Интракраниальды қысымның бұзылуы. Ми тінінің ығысуы және сыналануы
2
Сананың бұзылуы. Сананың бұзылу деңгейлерінің жіктелуі. Әртүрлі этиологиядағы комалар (органикалық, метаболикалық). Кома нәтижелері. Соматикалық патология кезіндегі комалар: бастапқы церебральды, эндокриндік аурулар кезінде, улы, электролиттердің, судың жоғалуына байланысты газ алмасу бұзылулары кезінде
2
Ауырсыну психофизиологиялық жай-күй ретінде. Нейропатиялық және ноцицептивті ауырсыну. Диагностика, емдеу
2
Нерв жүйесінің патологиясы кезінде бейнелеу әдістерінің (эхоэнцефалография, УДЗ-доплерография, Р-графия, ангиография, КТ, МРТ, ПЭТ) деректерін түсіндіру, мұндай зерттеулерге көрсетілімдер, жүргізу қағидалары және диагностикалық құндылығы
2
Пациентті неврологиялық қарап-тексеру. Сананы бағалау, жалпы ми симптомдарын, жоғары нерв функциясының жай-күйін анықтау
3
Бас сүйек-ми нервтерін, қозғалтқыш сферасын, сезімтал сфераны, вегетативті жүйені зерттеу
3
Когнитивті функцияларды бағалау және бұзылуларды анықтау
3
Гипо және гипервитаминоздар, эндокриндік аурулар, интоксикация кезіндегі неврологиялық көріністерді анықтау
3
Неврологиялық патологиясы бар науқасты оңалту
3
Нерв жүйесінің патологиясы бар науқастың жалпы функционалдық жай-күйін айқындау
3
Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық сараптамасы
3
Синкопальды жай-күйдің сараланған диагностикасы
3
Тыныс алудың неврогендік бұзылулары кезінде сараланған диагностика
3
Мидың ісінуі/домбығуы кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
3
Ми қанайналымының жіті және созылмалы бұзылуларының неврологиялық көріністерін анықтау
4
Сөйлеу функциясы бұзылуларын анықтау
4
Менингит синдромдарын анықтау
4
Үстіртін және терең сезгіштікті зерттеу
4
Бұлшықет күшін, бұлшықет тонусын зерттеу
4
Сіңір және үстіртін рефлекстерді зерттеу
4
Қозғалыс үйлесімділігін зерттеу
4
Бас сүйек-ми нервтерінің функциясын зерттеу
4
Менингит белгілерін анықтау
4
Сана дейгейін айқындау
4
Неврологиялық патологиясы бар науқасты диспансерлік байқауды ұйымдастыру және оны жүргізу
4
Жұлын пункциясының, ликворды зерттеу нәтижелерін түсіндіру
4
Бас сүйек-ми травмасы кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Ми қанайналымының жіті бұзылулары кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Құрысулар кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Миастениялық криз кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Холинергиялық криз кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Симпатоадренальды криз кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Вегитоинсулярлық криз кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Гипертензиялық-гидороцефальды криз кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Невралгиялар және түбіршіктің ауырсыну синдромдары кезіндегі кезек күттірмейтін көмек
4
Психиатрия және наркология
Психикалық-талдамалық бағдарланған психотерапия. Когнитивті мінез-құлық психотерапиясы. Қысқа мерзімді психотерапия. Ерлі-зайыптылық және отбасылық терапия. Топтық психотерапия. Релаксация тренингі. Электроқырысу терапиясы. I
1
Суицидтік мінез-құлық пен науқастарды қадағалап-қараудың қауіп факторлары. Агрессивті науқастарды қадағалап-қараудың клиникалық сипаттамасы. Қатерлі нейролептикалық синдром. Емдеуге төзімді депрессия. Семіздік
1
Шизофрения және шизоаффективті бұзылулар
1
Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтардың оныншы қайта қараудағы ауруларының халықаралық сыныптамасы. II
2
Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтарды диагностикалаудың жобаланған әдістері. Нейропсихологиялық тестілеу. Өз бетінше толтырылатын сауалнамалар, диагностикалық шкалалар. Стандартталған психиатриялық сұхбат және оның клиникалық сұхбаттан айырмашылығы. Психиатриядағы диагностиканың аспаптық әдістері. II
2
Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтарға байланысты науқастар мен олардың жақындарының психологиялық және әлеуметтік проблемалары. Әлеуметтік оңалту мәселелері. II
2
Депрессияны дәрі-дәрмекпен емдеу. Антипсихотикалық препараттар. Көңіл-күй тұрақтандырғыштары (нормотимиктер). Мазасыздыққа қарсы препараттар (анксиолитиктер). Седативті/гипнозды дәрілер. Стимуляторларды психиатриялық практикада қолдану. Дәріаралық өзара іс-қимыл
2
Сергектік және ұйқы физиологиясы, ұйқының бұзылуы
2
Ұйқының бұзылуы, созылмалы ауырсыну синдромы, жыныстық дисфункциясы, семіздігі бар науқастарды зертеп-қарау
3
Жобаланған әдістердің деректерін, нейропсихологиялық тестілеуді, өздігінен толтырылатын сауалнамаларды түсіндіру
3
Бастапқы психиатриялық сұхбат. Психикалық мәртебесін зерттеу
4
Стандартталған психиатриялық сұхбат
4
Ескертпе:
*Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттамасы
1
Дағдының/емшараның қалай орындалатынын біледі және түсінеді
2
Дағдыны (емшараны) симуляциялық орталықта техникалық бөлімде оқытушының басшылығымен орындайды
3
Дағдыны (емшараны) денсаулық сақтау ұйымында оқытушының / тәлімгердің тікелей бақылауымен орындайды
4
Дағдыны (емшараны) денсаулық сақтау ұйымында оқытушының / тәлімгердің жанама бақылауымен орындайды
Бұйрыққа 3-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
13-қосымша
"Хирургия" мамандығы бойынша интернатураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік – хирург дәрігер (амбулаториялық-емханалық ұйымдар мен ауылдық елді мекендерде, оның ішінде аудан орталықтарында, сондай-ақ қала үлгісіндегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін)
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы
56

Заполнение форм 089у, 058у, сроки подачи, характеристика
1
Первичная и вторичная профилактика туберкулеза у различных групп населения (дети, подростки, взрослые, группы риска). БЦЖ-профилактика
2
Скрининг туберкулеза. Организация и структура противотуберкулезной службы
2
Роль врача терапевта в выявлении больных туберкулезом. Тактика врача-терапевта при подозрении туберкулеза у пациента
2
Методы выявления и диагностики туберкулеза у детей, подростков и взрослых. Определение типов больных туберкулезом
2
Основные принципы и методы лечения больных туберкулезом с учетом международных стандартов. Категории больных туберкулезом, схема лечения. Противотуберкулезные препараты, фармакокинетика, побочные действия и их устранение. Мониторинг лечения. Критерии излечения туберкулеза. Лекарственная устойчивость МБТ
2
Организация противотуберкулезных мероприятий. Диспансерное наблюдение контингентов. Учетно-отчетная документация. Методы профилактики туберкулеза
2
Дифференциальный диагноз при синдроме увеличения внутригрудных лимфатических узлов
2
Дифференциальный диагноз при синдроме очаговых изменений в легких, при синдроме диссеминированного поражения легких, синдроме плеврального выпота, синдроме округлой тени легких, деструкции легочной ткани, пневмотораксе
2
Заполнение ТБ 01, ТБ 05, ТБ 06, ТБ 15
2
Туберкулез органов дыхания в сочетании с соматическими заболеваниями (сахарный диабет, язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки, неспецифические заболевания легких, алкоголизм, наркомания, ВИЧ-инфекции и СПИД)
4
Туберкулез у беременных и в послеродовом периоде. Рекомендации по ведению больных, получающих иммуносупрессивную терапию при выявлении туберкулеза и вторичная профилактика
4
Обследование больного с легочным и внелегочным туберкулезом, выявлять основные симптомы
4
План лабораторно-инструментального обследования больного туберкулезом с учетом их диагностической ценности и интерпретировать полученные данные (гемограмма, биохимический анализ, исследование мокроты на МБТ, ТЛЧ, рентгенограмма, КТ, МРТ, УЗИ, спирография, плевральный выпот, люмбальная пункция)
4
Проба Манту
4
Неотложная помощь при легочном кровотечении у больных туберкулезом органов дыхания
4
Неврология
Механизмы развития основных синдромов в неврологии и принципы их выявления: нарушение чувствительности, двигательные нарушения, гиперкинезы, акинетико-ригидный синдром, мозжечковая атаксия, поражение спинного мозга, ствола мозга, черепно-мозговых нервов, поражения гипоталамо-гипофизарной системы, вегетативные нарушения; синдромы поражения коры больших полушарий
2
Классификация, механизм действия, фармакокинетика, побочные эффекты, показания и противопоказания к применению препаратов, используемых в неврологической практике: нейролептики, транквилизаторы, противосудорожные, седативные и нейростимуляторы, миорелаксанты, улучшающие мозговое кровообращение и метаболизм, применяемые для купирования боли, антидепрессанты
2
Отек/набухание мозга. Варианты отека. Принципы лечения. Нарушение внутричерепного давления. Смещение и вклинение мозговой ткани
2
Нарушения сознания. Классификация уровней нарушения сознания. Комы различной этиологии (органическая, метаболическая). Исходы комы. Комы при соматической патологии: первично церебральная, при эндокринных заболеваниях, токсическая, при нарушениях газообмена, связанная с потерей электролитов, воды
2
Боль как психофизиологическое состояние. Нейропатическая и ноцицептивная боль. Диагностика, лечение
2
Интерпретация данных методов визуализации (эхоэнцефалографии, УЗИ-допплерографии, Р-графии, ангиографии, КТ, МРТ, ПЭТ) при патологии нервной системы, показания, правила проведения и диагностическая ценность таких исследований
2
Неврологический осмотр пациента. Оценка сознания, выявление общемозговых симптомов, состояния функции высшей нервной деятельности
3
Исследование черепно-мозговых нервов, двигательной сферы, чувствительной сферы, вегетативной системы
3
Оценка когнитивных функций и выявление нарушений
3
Выявление неврологических проявлений при гипо- и гипервитаминозах, эндокринных заболеваниях, интоксикациях
3
Реабилитация больного с неврологической патологией
3
Определение общего функционального состояния больного с патологией нервной системы
3
Экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности
3
Дифференциальная диагностика синкопальных состояний
3
Дифференциальная диагностика при неврогенных нарушениях дыхания
3
Неотложная помощь при отеке/набухании мозга
3
Выявление неврологических проявлений острого и хронического нарушения мозгового кровообращения
4
Выявление нарушений речевой функции
4
Выявление менингиального синдром
4
Исследование поверхностной и глубокой чувствительности
4
Исследование мышечной силы, мышечного тонуса
4
Исследование сухожильных и поверхностных рефлексов
4
Исследование координации движений
4
Исследование функций черепно-мозговых нервов
4
Выявление менингеальных знаков
4
Определение уровня сознания
4
Организация и проведение диспансерного наблюдения больного с неврологической патологией
4
Интерпретация результатов спиномозговой пункции исследования ликвора
4
Неотложная помощь при черепно-мозговой травме
4
Неотложная помощь при остром нарушении мозгового кровообращения
4
Неотложная помощь при судорожном синдроме
4
Неотложная помощь при миастеническом кризе
4
Неотложная помощь при холинергическом кризе
4
Неотложная помощь при симпатоадреналовом кризе
4
Неотложная помощь при вегитоинсулярном кризе
4
Неотложная помощь при гипертензионо-гидороцефальном кризе
4
Неотложная помощь при невралгиях и корешковых болевых синдромах
4
Психиатрия и наркология
Психоаналитически ориентированная психотерапия. Когнитивно-поведенческая психотерапия. Краткосрочная психотерапия. Супружеская и семейная терапия. Групповая психотерапия. Тренинг релаксации. Электросудорожная терапия. I
1
Факторы риска суицидального поведения и ведения больных. Клиническая характеристика и ведения агрессивных больных. Злокачественный нейролептический синдром. Депрессия, резистентная к лечению. Ожирение
1
Шизофрения и шизоаффективные расстройства
1
Международная классификация болезней десятого пересмотра психических и поведенческих расстройств. II
2
Проективные методы диагностики психических и поведенческих расстройств. Нейропсихологическое тестирование. Самозаполняемые опросники диагностические шкалы. Стандартизованное психиатрическое интервью и его отличие от клинического. Инструментальные методы диагностики в психиатрии. II
2
Психологические и социальные проблемы больных и их близких в связи с психическими и поведенческими расстройствами. Вопросы социальной реабилитации. II
2
Медикаментозное лечение депрессии. Антипсихотические препараты. Стабилизаторы настроения (нормотимики). Противотревожные препараты (анксиолитики). Седативные/гипнотические средства. Применение стимуляторов в психиатрической практике. Межлекарственное взаимодействие
2
Физиология бодрствования и сна, нарушения сна
2
Обследование больных с расстройствами сна, с хроническим болевым синдромом, с сексуальными дисфункциями, ожирением
3
Интерпретация данных проективных методов, нейропсихологического тестирования, самозаполняемых опросников
3
Начальное психиатрическое собеседование. Исследование психического статуса
4
Стандартизованное психиатрическое интервью
4
Примечание:
*Уровни освоения практических навыков, манипуляций, процедур
Уровень освоения
Описание
1
Знает и понимает, как выполняется навык/процедура
2
Выполняет навык (процедуру) под руководством преподавателя, в технической части в симуляционном центре
3
Выполняет навык (процедуру) под прямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
4
Выполняет навык (процедуру) под непрямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
Приложение 3 к приказу
Приложение 13
к Типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы интернатуры по специальности "Хирургия"
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач хирург (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа)
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
56

1)
Міндетті компонент
52
"Хирургиялық аурулар" модулі
52
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
4
Жиыны:
60
Үлгілік бағдарламаның мазмұны және "Хирургия" мамандығы бойынша практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
"Хирургиялық аурулар" модулі
Меңгеру деңгейі*
Хирургиялық инфекциялар және амбулаториялық хирургия
Хирургиялық науқастарды диспансерлеу, медициналық құжаттаманы ресімдеу
2
Амбулаториялық және стационарлық хирургиялық көмекті ұйымдастыру
2
Жара инфекциясының профилактикасы қағидаттары
2
Фурункул және фурункулоз, тілме қабынуы, эризипелоид
3
Карбункул, гидраденит, абсцесс, целлюлит
3
Паронихий. Кіріп кеткен тырнақ
3
Қол басының жайылмалы іріңдігі, панариций
3
Остеомиелит
3
Іріңді медиастинит. Біріншілік және екіншілік медиастинит
3
Өкпе абсцессі, гангренозды абсцестер және өкпе гангренасы. Плевра эмпиемасы
3
Хирургиялық сепсистің ерекшеліктері. Септикалық шок
3
Перитонит. Перитониттің жіктелуі, патогенезі, клиникасы және диагностикасы. Операциядан кейінгі перитонит ерекшеліктері. Науқастың операция алдындағы дайындығы. Таралған перитонитті емдеу ерекшеліктері, ішперде қуысын дренаждауға көрсетілімдер. Ішперде қуысын декомпрессиялау әдістері. Кешенді емдеудегі антибиотиктер мен детоксикация әдістерінің рөлі. Перитониттің қателіктері мен асқынулары. Ішперде қуысының санациясы, заманауи аспектілер
3
Сепсистің жіктелуі, этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы. Абдоминалды сепсис. Септикалық шок. Сепсис иммунологиясы. Сепсисті кешенді емдеу қағидаттары. Сепсисті хирургиялық емдеу
3
Шұғыл операциялық араласуларға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау
3
Гемотрансфузияға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау
3
Іріңді жаралар мен абсцестерді дренаждау
3
Ішперде қуысының лапароскопиялық санациясы
3
Ішперде қуысының абсцестерін емдеу
3
Ішперде артындағы кеңістік абсцестерін және кисталарын емдеу
3
Остеомиелиттерді емдеу
3
Трофикалық жараларды емдеу
3
Қайталама тігістерді қолдану
3
Ішперде қуысының тампондарын, дренаждарын орнату және алып тастау
3
Үстірт орналасқан қатерсіз өсінділерді алып тастау
3
Медициналық құжаттаманы ресімдеу
4
Хирургиялық науқастарды зерттеп-қараудың қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау
4
Эндоскопиялық, рентгенологиялық ультрадыбыстық зерттеу әдістерінің, МРТ, КТ нәтижелерін түсіндіру
4
Маститті ашу
4
Плевралды пункция
4
Таңу кезінде іріңді жаралар мен қуыстардың санациясы
4
Жараларды микробиологиялық және цитологиялық зерттеу үшін материал алу
4
Жұмсақ тіндердің іріндерін ашу
4
Оберст-Лукашевич және Усольцева бойынша өткізгіш анестезия
4
Тырнақ пластинкасын алып тастау
4
Шұғыл хирургия
Жіті панкреатит. Хирургиялық емдеу түрлері
2
Холецистэктомия
2
Ішек түйнегі, хирургиялық емдеу
2
Асқазан мен он екі елі ішектің перфоративті жарасы
2
Ойық жаралы этиологияның асқазан-ішектен қан кетуі
2
Жарықтың қысылуы
2
Мезентериялық қанайналымының жіті бұзылуы
2
Іш травмалары
2
Ішкі ағзалардың жыртылуы, гемоперитонеум, ішперде қуысының жарақаттарын диагностикалау және көмек көрсету негіздері. Зертханалық және аспаптық диагностика әдістері
2
Жіті гинекологиялық және урологиялық аурулары бар кезінде жіті хирургиялық аурулардың сараланған диагностикасы. Жіті гинекологиялық және урологиялық аурулар кезіндегі шұғыл көмек көрсету алгоритмі
2
Жіті панкреатит кезінде емдеу тактикасын таңдау
2
Жіті холецистит кезінде емдеу тактикасын таңдау
2
Ішек түйнегі кезінде хирургиялық тактиканы таңдау
2
Холангиография
2
Паранефральды, вагосимпатикалық блокада және бауырдың дөңгелек байламының блокадасы
3
Диагностикалық лапароскопия
3
Жіті аппендицит кезінде операцияда көмек көрсету
3
Ішек резекциясы кезінде операцияда көмек көрсету
3
Жіті холецистит кезінде операцияда көмек көрсету
3
Жіті панкреатит кезінде операцияда көмек көрсету
3
Ішектің перфоративті жарасы кезінде операцияда көмек көрсету
3
Ішперде қуысы ағзаларының жіті хирургиялық ауруларын сараланған диагностикалау әдістері
3
Аппендэктомия
3
Қысылған шап жарығы кезінде жарық кесу
3
Перфоративті жараны тігу
3
Жіті аппендицитті диагностикалау
4
Жіті панкреатитті диагностикалау
4
Жіті холециститті диагностикалау
4
Жіті ішек түйнегін диагностикалау
4
Асқазан мен он екі елі ішектің перфоративті жарасын диагностикалау
4
Пилородуоденальды стенозды диагностикасы
4
Өңеш-асқазан-ішектен қан кетуді диагностикалау
4
Қысылған жарықты диагностикалау
4
Мезентериялық қанайналымының жіті бұзылуын диагностикалау
4
Қабырғаның, төс сүйегінің сынуын диагностикалау
4
Ішперденің алдыңғы қабырғасының атыс және шаншып-кесілген жарақатын диагностикалау
4
Фистуллография
4
Науқастарды операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі бақылау әдістері
4
Сифондық клизма
4
Блэкмор зондын орнату
4
Лапароцентез
4
Жоспарлы хирургия
Ішперде қуысы ағзаларының хирургиялық ауруларымен ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеудің хаттамалары мен стандарттары
2
Жарықтар. Сыртқы, ішкі. Туа біткен шап жарығы кезінде операция техникасының ерекшеліктері. Шап, кіндік жарығы және іштің ақ сызығының жарығы кезінде пластикалық әдістерді таңдау. Сан жарығы кезіндегі операция ерекшеліктері. Операциялар түрлері және орындау техникасы
2
Геморрой. Емдеу, геморрондектомия түрлері
2
Жіті және созылмалы парапроктит. Этиопатогенез, жіктелуі, диагностикасы, клиникасы. Хирургиялық емдеуге көрсетілімдер. Абсцесс оқшаулануына байланысты операция техникасы
2
Спецификалық емес жаралы колит. Емдеу алгоритмі. Аурудың асқынуы. Операциялық емдеуге көрсетілімдер, операция түрін таңдау
2
Крон ауруы. Аурудың асқынуы. Операциялық емдеуге көрсетілімдер, операция түрін таңдау
2
Жіңішке және тоқ ішектің дивертикулярлық ауруы. Тоқ ішектің зақымдануы кезіндегі ауру ағымының ерекшеліктері. Аурудың асқынуы. Емдеу тактикасы. Хирургиялық емдеу жүргізуге айғақтар
2
Механикалық сарғаю. ЭРХПГ диагностикадағы рөлі. Хирургиялық тактика. Паллиативтік және радикалды операциялардың түрлері. Механикалық сарғаюдың асқынуларын емдеу. Холедохотомия, дуоденотомия, анастомозға көрсеткіштер. Өт жолдарын дренаждау көрсеткіштері, дренаждау әдістері. Себебіне байланысты гепатодуоденалды аймақтағы атипияға және ауытқуларға байланысты өт жолдарын ревизиялау ерекшеліктері. Эндоскопиялық папиллосфинктеротомия
2
Ішкі ағзалардың паразиттік зақымдануы. Хирургиялық емдеуге көрсеткіштер, емдеудің ашық және жабық әдістері. Ішкі ағзалардың паразитарлық ауруларын емдеудің жаңа технологиялары
2
Бауыр циррозы. Асцитпен асқынған бауыр циррозын емдеудің қазіргі заманғы әдістері. Консервативті терапия. Хирургиялық емдеуге көрсеткіштер
2
Қалқаншабез аурулары. Уытты зоб клиникасы және емдеу. Операцияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер. Тиреотоксикозбен ауыратын науқастарды операцияға дайындау
2
Аяқ-қолдардың жіті және созылмалы ишемиясы. Ауру сатылары және зақымдану сипаты. Диагностикалық бағдарлама және емдеу тактикасы. Консервативті емдеу қағидаттары. Операция алдындағы ангиография. Хирургиялық емдеу
2
Варикоз ауруы. Аяқ-қол веналарының жіті тромбофлебиті. Созылмалы веналық жеткіліксіздік
2
Өкпе артериясының тромбоэмболиясы. ӨАТЭ, топикалық диагностика. Хирургиялық тактика. Хирургиялық емдеу әдісін таңдау. Тромболитикалық терапия. Эмболияның қайталануын профилактикалау
2
Гастроэзофагорефлюкс ауруы, кардия ахалазиясы. Емдеу тактикасы. Хирургиялық емдеуге көрсеткіштер
2
Ішек жыланкөзінің әртүрлі түрлерін диагностикалау. Жоғары ішек жыланкөздері ағынының ерекшеліктері. Су-электролит және ақуыз алмасуының бұзылуы. Морфологиялық ерекшеліктері мен жыланкөздің түріне байланысты консервативті емдеудің негізгі әдістері. Ішек жыланкөздері кезіндегі емдеу тактикасы. Хирургиялық емдеуге көрсеткіштер, операция алдындағы дайындық
2
Жіңішке ішектің жыланкөздерін жабу әдістері. Тоқ ішек жыланкөздері. Диагностика, операция алдындағы дайындық, тоқ ішек жыланкөздерін жабу әдістері, операциядан кейінгі бақылау. Ішек жыланкөздерін емдеудегі тактикалық, диагностикалық және техникалық қателер, жасанды жыланкөздер - стомалар орнату кезіндегі асқынулар
2
Асқазан және ұлтабардың ойықжарасын диагностикалау
4
Механикалық сарғаюды диагностикалау
4
Гипо- және гипертиреозды диагностикалау
4
Веналардың варикозды кеңеюін, аяқ-қолдардың терең веналарының тромбофлебитін диагностикалау
4
Паренхималы ағзалардың паразиттік ауруларын диагностикалау
4
Геморрой, парапроктит, спецификалық емес ойықжаралы колит, Крон ауруы, жіңішке және тоқ ішектің дивертикулярлық ауруларының диагностикасы
4
Гастроэзофагеалдық рефлюкс ауруын және кардия ахалазиясын диагностикалау
4
Ішек жыланкөздерін диагностикалау, ащыішек пен тоқішек жыланкөздері арасындағы дифференциалды диагностика
4
Типтік аппендектомия
4
Асқынбаған жарықтар кезіндегі жарықты алып тастау
4
Асқазан-ішек жолдарының операцияларына көмектесу
4
Гепатобилиарлы аймақтағы операцияларға көмектесу
4
Қантамырларына операция жасауға көмектесу
4
Қалқаншабезге операция жасау кезінде көмектесу
4
Эндоскопиялық операциялар кезінде көмектесу
4
Торакалды хирургия
Кеуде жарақаттары
2
Перикард пен жүректің зақымдануы
2
Өңештің зақымдануы
2
Плевро-пульмоналды шок
2
Ішкі қан кету
2
Кеңірдек-өңеш жыланкөзі
2
Кеуде жарақаттары кезіндегі клиникалық және аспаптық зерттеп-қарау деректерін түсіндіру
4
Пневмоторакстың әртүрлі түрлеріне клиникалық және аспаптық зерттеп-қарау деректерін түсіндіру
4
Перикард және жүрек аурулары кезіндегі клиникалық және аспаптық зерттеп-қарау деректерін түсіндіру
4
Өңештің зақымдануы кезіндегі клиникалық және аспаптық зерттеп-қарау деректерін түсіндіру
4
Пневмоторакс, гемоторакс кезінде шұғыл көмек көрсету
4
Қабырғааралық нервілерді блоктау
4
Плевра қуысының пункциясы
4
Торакоцентез
4
Бюлау бойынша плевра қуысын дренаждау
4
Жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу
4
Кеуде қуысына операция жасауға көмектесу
4
Травматология және ортопедия
Жұмсақ тіндердің жарақаты
2
Бассүйек-ми жарақаты
2
Кеуде қуысының жарақаттары
2
Аяқ-қол сүйектерінің сынуы мен шығуы
2
Омыртқа жарақаттары
2
Жамбас сүйектерінің сынуы
2
Көп жарақаттар
2
Ұзақ қысу синдромы, позициялық қысылу синдромы
2
Күйіктер
2
Үсіктер
2
Сүйектердің ығысусыз сынуында гипс таңғышын салу
4
Бұғана сынуы кезінде таңғышты салу
4
Омыртқа жарақаттары кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
4
Күю және үсу кезінде жараны өңдеу
4
Офтальмология, отоларингология
Қабақ ауруы
2
Көру ағзасының жарақаттары
2
Ағзаның жалпы аурулары кезіндегі көз белгілері
2
Сыртқы және ортаңғы құлақтың жарақаттары мен бөгде денелері
2
Сыртқы және ортаңғы құлақтың қабыну аурулары
2
Ортаңғы құлақтың созылмалы қабынуы. Отогендік бассүйекішілік асқынулар
2
Құлақтың іріңсіз аурулары
2
Мұрын жарақаттары және бөгде денелері
2
Мұрын қуысы мен мұрын маңындағы қуыстардың аурулары
2
Жұтқыншақтың жарақаттары және бөгде денелері
2
Жұтқыншақтың жіті және созылмалы аурулары
2
Көмейдің жарақаттары және бөгде денелері
2
Көмейдің жіті аурулары
2
Көз жарақатын алғашқы өңдеу
4
Құлақ, жұтқыншақ және кеңірдек жарақаттарын алғашқы өңдеу
4
Паратонзиллярлық абсцессті ашу
4
Мұрын қуысының алдыңғы және артқы тампонадасы
4
Мұрын фурункулын, гематоманы, мұрын қалқаншасының абсцессін ашу
4
Гаймор қуысын пункциялау
4
Трахеотомия және трахеостомия
4
Урология
Урологиялық ауруларды диагностикалау. ЖНТ-дағы өзгерістерді түсіндіру, несептің себіндісі, ПСА және т.б. Аспаптық әдістер: УДЗ, шолу урографиясы, КТ, цистоскопия
4
Жіті урологиялық аурулар кезінде шұғыл көмек көрсету: несептің жіті іркілуі, бүйрек шаншуы, бүйректің, несепқуықтың, үрпінің жіті жарақаты, аталықбездің бұралуы, парафимоз және баланопостит
3
Хирургиялық практикадағы урологиялық аурулар. Уретралық катетер, цистостома. Урологиялық науқастарды операцияға дейін дайындау және операциядан кейінгі емдеу
3
Несеп шығару жолдарының инфекциялары. Цистит, пиелонефрит, уретрит
3
Қатерсіз және қатерлі ауруларды диагностикалау (қуықасты безінің аденомасы (ҚБҚГ). Қуықасы безі, несепқуық, бүйрек обыры)
2
Ескертпе:
*Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттама
1.
Дағдының/емшараның қалай орындалатынын біледі және түсінеді
2.
Симуляциялық орталықтағы техникалық бөлімде оқытушының басшылығымен дағдыны (емшараны) орындайды
3.
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің тікелей бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды
4.
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің жанама бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды
Бұйрыққа 4-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
14-қосымша
"Акушерия және гинекология" мамандығы бойынша интернатураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік – акушер-гинеколог дәрігер (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, оның ішінде аудан орталықтарында, сондай-ақ қала үлгісіндегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін)
№ р/с
Пәндердің / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейіндік пәндер циклі
56

1)
Обязательный компонент
52
Модуль "Хирургические болезни"
52
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
4
Итого:
60
Содержание типовой программы и практические навыки, манипуляции, процедуры по специальности "Хирургия"
Модуль "Хирургические болезни"
Уровень освоения*
Хирургические инфекции и амбулаторная хирургия
Диспансеризация хирургических больных, оформление медицинской документации
2
Организация амбулаторной и стационарной хирургической помощи
2
Принципы профилактики раневой инфекции
2
Фурункулы и фурункулез, рожистое воспаление, эризипелоид
3
Карбункул, гидраденит, абсцесс, целлюлит
3
Паронихий. Вросший ноготь
3
Флегмона кисти, панариций
3
Остеомиелит
3
Гнойный медиастинит. Первичный и вторичный медиастинит
3
Абсцесс легкого, гангренозные абсцессы и гангрена легкого. Эмпиема плевры
3
Особенности хирургического сепсиса. Септический шок
3
Перитонит. Классификация, патогенез, клиника и диагностика перитонита Особенности послеоперационного перитонита. Предоперационная подготовка больного. Особенности лечения распространенного перитонита, показания к дренированию брюшной полости. Методы декомпрессии кишечника. Роль антибиотиков и методов детоксикации в комплексном лечении. Ошибки и осложнения перитонита. Санация брюшной полости, современные аспекты
3
Классификация, этиопатогенез, клиника, диагностика сепсиса. Абдоминальный сепсис. Септический шок. Иммунология сепсиса. Принципы комплексного лечения сепсиса. Хирургическое лечение сепсиса
3
Определение показания и противопоказания к экстренным оперативным вмешательствам
3
Определение показания и противопоказания к гемотрансфузии.
3
Дренирование гнойных ран и абсцессов
3
Лапароскопическая санация брюшной полости
3
Лечение абсцессов брюшной полости
3
Лечение абсцессов и кист забрюшинного пространства
3
Лечение остеомиелитов
3
Местное лечение трофических язв
3
Наложение вторичных швов
3
Установка и удаление тампонов, дренажей брюшной полости.
3
Удаление поверхностно расположенных доброкачественных новообразований
3
Оформление медицинской документации
4
Назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования хирургических больных
4
Интерпретация результатов эндоскопических, рентгенологически ультразвуковых методов исследования, МРТ, КТ
4
Вскрытие мастита
4
Плевральная пункция
4
Санация гнойных ран и полостей во время перевязок
4
Взятия материала для микробиологического и цитологического исследования ран
4
Вскрытие гнойников мягких тканей
4
Проводниковая анестезия по Оберсту-Лукашевичу и Усольцевой
4
Удаления ногтевой пластинки
4
Экстренная хирургия
Острый панкреатит. Виды хирургического лечения
2
Холецистэктомия
2
Кишечная непроходимость, хирургическое лечение
2
Перфоративная язва желудка и двенадцатиперстной кишки
2
Желудочно-кишечные кровотечения язвенной этиологии
2
Ущемленная грыжа
2
Острые нарушения мезентериального кровообращения
2
Травмы живота
2
Разрывы внутренних органов, гемоперитонеум, основы диагностики и оказания помощи при травмах брюшной полости. Лабораторные и инструментальные методы диагностики
2
Дифференциальная диагностика острых хирургических заболеваний с острыми гинекологическими и урологическими заболеваниями. Алгоритм оказания экстренной помощи при острых гинекологических и урологических заболеваниях
2
Выбор лечебной тактики при остром панкреатите
2
Выбор лечебной тактики при остром холецистите
2
Выбор хирургической тактики при кишечной непроходимости
2
Холангиография
2
Паранефральная, вагосимпатическая блокада и блокада круглой связки печени
3
Диагностическая лапароскопия
3
Ассистирование на операции при остром аппендиците
3
Ассистирование на операции при резекции кишки
3
Ассистирование на операции при остром холецистите
3
Ассистирование на операции при остром панкреатите
3
Ассистирование на операции при ушивании перфоративной язвы желудка
3
Методы дифференциальной диагностики острых хирургических заболеваний органов брюшной полости
3
Аппендэктомия
3
Грыжесечение при ущемленной паховой грыже
3
Ушивание перфоративной язвы
3
Диагностика острого аппендицита
4
Диагностика острого панкреатита
4
Диагностика острого холецистита
4
Диагностика острой кишечной непроходимости.
4
Диагностика перфоративной язвы желудка и 12-перстной кишки
4
Диагностика пилородуоденального стеноза
4
Диагностика пищеводно-желудочно-кишечного кровотечения
4
Диагностика ущемленной грыжи
4
Диагностика острого нарушения мезентериального кровообращения
4
Диагностика перелома ребер, грудины
4
Диагностика огнестрельного и колото-резанного ранения передней брюшной стенки
4
Фистуллография
4
Методы предоперационной подготовки и послеоперационного ведения больных
4
Сифонная клизма
4
Установка зонда Блэкмора
4
Лапароцентез
4
Плановая хирургия
Протоколы и стандарты диагностики и лечения больных хирургическими заболеваниями органов брюшной полости
2
Грыжи. Наружные, внутренние. Особенности техники операции при врожденных паховых грыжах. Выбор способов пластики при паховых прахах, пупочных грыжах и грыжах белой линии живота. Особенности операции при бедренных грыжах. Виды операций и техника выполнения
2
Геморрой. Лечение, виды геморрондектомии
2
Острый и хронический парапроктит. Этиопатогенез, классификация, диагностика, клиника. Показания к хирургическому лечению. Техника операции в зависимости от локализации гнойника
2
Неспецифический язвенный колит. Алгоритм лечения. Осложнения заболевания. Показания к оперативному лечению, выбор вида операций
2
Болезнь Крона. Осложнения заболевания. Показания к оперативному лечению, выбор вида операции
2
Дивертикулярная болезнь тонкой и толстой кишки. Особенности течения заболевания при поражении толстой кишки. Осложнения заболевания. Лечебная тактика. Показания к проведению хирургического лечения
2
Механическая желтуха. Роль ЭРХПГ в диагностике. Хирургическая тактика. Виды паллиативных и радикальных операций. Лечение осложнений механической желтухи. Показания к холедохотомии, дуоденотомии, анастомозов. Показания к дренированию желчных путей, методики дренирования. Особенности ревизии желчных путей, связанные с атипией и аномалиями в гепатодуоденальной зоне, в зависимости от причины. Эндоскопическая папиллосфинктеротомия
2
Паразитарные поражения внутренних органов. Показания к хирургическому лечению, открытые и закрытые методы лечения. Новые технологии в лечении паразитарных заболеваний внутренних органов
2
Цирроз печени. Современные методы лечения цирроза печени, осложненного асцитом. Консервативная терапия. Показания к хирургическому лечению
2
Заболевания щитовидной железы. Клиника и лечение токсического зоба. Показания и противопоказания к операции. Предоперационная подготовка больных с тиреотоксикозом
2
Острая и хроническая ишемия конечностей. Стадии заболевания и характер поражений. Диагностическая программа и лечебная тактика. Принципы консервативного лечения. Предоперационная ангиография. Хирургическое лечение
2
Варикозная болезнь. Острый тромбофлебит вен конечностей. Хроническая венозная недостаточность
2
Тромбоэмболия легочной артерии. ТЭЛА, топическая диагностика. Хирургическая тактика. Выбор метода хирургического лечения. Тромболитическая терапия. Профилактика рецидива эмболии
2
Гастроэзофагорефлюксная болезнь, ахалазия кардии. Лечебная тактика. Показания к хирургическому лечению
2
Диагностика различных видов кишечных свищей. Особенности течения высоких кишечных свищей. Нарушения водно-электролитного и белкового обмена. Основные методы консервативного лечения в зависимости от морфологических особенностей и вида свища. Лечебная тактика при кишечных свищах. Показания к хирургическому лечению, предоперационная подготовка
2
Методы закрытия тонкокишечных свищей. Толстокишечные свищи. Диагностика, предоперационная подготовка, методы закрытия толстокишечных свищей, ведение послеоперационного периода. тактические, диагностические и технические ошибки при лечении кишечных свищей, осложнения при установке искусственных свищей – стом
2
Диагностика язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки
4
Диагностика механической желтухи
4
Диагностика гипо-и гипертиреоза
4
Диагностика варикозного расширения вен, тромбофлебита глубоких вен конечностей
4
Диагностика паразитарных заболеваний паренхиматозных органов
4
Диагностика геморроя, парапроктита, неспецифического язвенного колита, болезни Крона, девертикулярной болезни тонкой и толстой кишки
4
Диагностика ГЭРБ, акалазии кардии
4
Диагностика кишечных свищей, диф. диагностика между тонкокишечными и толстокишечными свищами
4
Типичная аппендектомия
4
Грыжесечение при неосложненных грыжах
4
Ассистирование при операциях на ЖКТ
4
Ассистирование при операциях в гепатобилирной зоне
4
Ассистирование при сосудистых операциях
4
Ассистирование при операциях на щитовидной железе
4
Ассистирование при эндоскопических операциях
4
Торакальная хирургия
Травмы грудной клетки
2
Поражения перикарда и сердца
2
Поражения пищевода
2
Плевро-пульмональный шок
2
Внутренние кровотечения
2
Трахеопишеводный свищ
2
Интерпретирование данных клинического и инструментального обследования при травмах грудной клетки
4
Интерпретирование данных клинического и инструментального обследования при различных видах пневматораксе
4
Интерпретирование данных клинического и инструментального обследования при заболеваниях перикарда и сердца
4
Интерпретирование данных клинического и инструментального обследования при повреждениях пищевода
4
Оказание неотложной помощи при пневмотораксе, гемотораксе
4
Блокады межреберных нервов
4
Пункции плевральной полости
4
Торакоцентез
4
Дренирования плевральной полости по Бюлау
4
Первичной хирургической обработки ран
4
Ассистировать при операциях на грудной полости
4
Травматология и ортопедия
Повреждение мягких тканей
2
Черепно-мозговая травма
2
Повреждения грудной клетки
2
Переломы и вывихи костей конечностей
2
Повреждения позвоночника
2
Переломы костей таза
2
Политравма
2
Синдром длительного раздавливания, синдром позиционного сдавления
2
Ожоги
2
Отморожения
2
Наложение гипсовой повязки при переломах костей без смещения
4
Наложение бинтовой повязки при переломах ключицы
4
Оказание первой врачебной помощи при травмах позвоночника
4
Обработка раны при ожогах и отморожениях
4
Офтальмология, оториноларингология
Заболевание век
2
Травмы органа зрения
2
Глазные симптомы при общих заболеваниях организма
2
Травмы и инородные тела наружного и среднего уха
2
Воспалительные заболевания наружного и среднего уха
2
Хроническое воспаление среднего уха. Отогенные внутричерепные осложнения
2
Негнойные заболевания уха
2
Травмы и инородные тела носа
2
Заболевания полости носа и околоносовых пазух
2
Травмы и инородные тела глотки
2
Острые и хронические заболевания глотки
2
Травмы и инородные тела гортани
2
Острые заболевания гортани
2
Первичная обработка травмы глаза
4
Первичная обработка травмы уха, глотки и гортани
4
Вскрытие паратонзиллярного абсцесса
4
Передняя и задняя тампонада носовой полости
4
Вскрытие фурункула носа, гематомы, абсцесса носовой перегородки
4
Пункция гайморовой пазухи
4
Трахеотомия и трахеостомия
4
Урология
Диагностика урологических заболеваний. Интерпретация изменений в ОАМ, посев мочи, ПСА и др. Инструментальные методы: УЗИ, обзорная урография, КТ, цистоскопия
4
Оказание неотложной помощи при острых урологических заболеваниях: острая задержка мочи, почечная колика, острая травма почек, мочевого пузыря, уретры, перекрут яичка, парафимоз и баланопостит
3
Урологические заболевания в хирургической практике. Уретральный катетер, цистостома. Предоперационная подготовка и послеоперационное лечение урологических больных
3
Инфекции мочеполовой системы. Цистит, пиелонефрит, уретрит
3
Диагностика доброкачественных и злокачественных заболеваний (аденома предстательной железы (ДГПЖ). Рак простаты, мочевого пузыря, почки)
2
Примечание:
*Уровни освоения практических навыков, манипуляций, процедур
Уровень освоения
Описание
1
Знает и понимает, как выполняется навык/процедура
2
Выполняет навык (процедуру) под руководством преподавателя, в технической части в симуляционном центре
3
Выполняет навык (процедуру) под прямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
4
Выполняет навык (процедуру) под непрямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
Приложение 4 к приказу
Приложение 14
к Типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы интернатуры по специальности "Акушерство и гинекология"
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач акушер- гинеколог (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа)
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
56

1)
Міндетті компонент
52
"Акушерия" модулі
28
"Гинекология" модулі
24
2)
Таңдау компоненті
4
2
Қорытынды аттестаттау
4
Жиыны:
60
"Акушерия және гинекология" мамандығы бойынша үлгілік бағдарламаның мазмұны және практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
"Акушерия" модулі
Меңгеру деңгейі *
Ұрпақты болу денсаулығы. Отбасын жоспарлау
Репродуктивтік денсаулық. Репродуктивтік құқық. Сексуалдық құқық
2
Репродуктивтік құқықтар мен репродуктивтік денсаулықты сақтау саласындағы халықаралық және ұлттық құқықтық құжаттар
2
Ана өлімін азайтудағы репродуктивтік денсаулықты сақтаудың рөлі
2
Контрацептивтік құралдарды жіктеу. Контрацепцияның қазіргі заманғы әдістері
2
Контрацепция әдістерінің қолайлылығының медициналық өлшемшарттары және оларды қолдану жөніндегі практикалық ұсынымдар (ДДСҰ). Әртүрлі жас топтарындағы контрацепция: аборт жасалған әйелдерде, босанған әйелдерде (босанғаннан кейін), қатері жоғары топтағы әйелдерде
2
Жыныстық жолмен берілетін аурулар (ЖЖБА). Отбасын жоспарлау қызметіндегі инфекциялардың профилактикасы
2
Дәрі-дәрмектік аборт. Көрсетілімдер. Шарттар. Консультация
2
Акушериялық-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру
ҚР-да акушериялық-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру жүйесі
2
ҚР-да акушериялық-гинекологиялық көмек көрсету кезеңдері
2
Әйелдер консультациясы мен стационар қызметінің негізгі көрсеткіштері.
2
Жүкті әйелдерді диспансерлеу
2
ҚР-да перинаталдық көмекті өңірлендіру
2
Босану клиникасы
2
Жаңа туған нәрестелерді емізу мәселелері
2
Жүктілік патологиясы
2
Дәлелді медицина негізінде экстрагениталды патологияның ұрықтың жай-күйіне әсері
2
Босанғаннан кейінгі кезеңнің физиологиясы және патологиясы
Босанғаннан кейінгі кезеңдегі патология тактикасын диагностикалау және анықтау (хориоамнионит, босанғаннан кейінгі эндометрит, акушерлік перитонит, инфекциялық-уытты шок, тромбоэмболиялық асқынулар, босанғаннан кейінгі мастит)
2
Репродуктивтік денсаулық. Отбасын жоспарлау
Отбасын жоспарлау бойынша пациенттерге алғашқы және қайта консультация беру
4
Акушериялық-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру
4
Есепке алу-есептік құжаттаманың негізгі нысандарын ресімдеу
4
АХЖ-10 жіктемесіне сәйкес диагноздарды ресімдеу
4
Әйелдер консультациясы мен стационар қызметінің көрсеткіштерін есептеу
4
Жүкті әйелдерді диспансерлеуді жүргізу
4
Ана мен перинаталдық өлімді азайту мақсатында санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу
4
Босану клиникасы
Ішкі және сыртқы акушериялық зерттеу әдістемесін қолдану.
4
Босанудың 3-кезеңін жүргізу
3
Жатырдың айналуы, себептері және шұғыл көмек
3
Ұрық жамбасымен келген жағдайдағы босандыру
3
ҚР ДСМ негізгі клиникалық хаттамаларына сәйкес бала жолдасымен байланысты және босанғаннан кейін ерте кезеңдегі қан кетумен қарсы күресу әдістерін қолдану
3
Акушерлік қан кетулер кезінде шұғыл көмек көрсету
3
Ішке қан кету, гемодинамиканың бұзылуы, гемостаздың бұзылуы кезінде диагностикалау және көмек көрсету
3
Қан жоғалтудың орнын толтыру қағидаттарын қолдану. Гемотрансфузия. Жатырдан қан кетуді тоқтатудағы қазіргі технологиялар
3
Геморрагиялық шок, ДВС-синдромы кезінде диагностикалау және көмек көрсету
3
Ананың босану жарақатын диагностикалау
3
Қасаға жігінің ажырауын диагностикалау және тактиканы анықтау
3
Босану қызметінің аномалиясы кезінде диагностикалау және тактиканы анықтау
3
Клиникалық тар жамбас кезінде диагностикалау және көмек көрсету
3
ҚР ДСМ негізгі клиникалық хаттамаларына сәйкес физиологиялық босандыру жүргізу
4
Партограмманы ресімдеу, жатырдың жиырылу қызметін және құрсақтағы ұрықтың жай-күйін бағалау
4
Жамбас пен ұрық басының өлшемдерінің сәйкестігін анықтау
4
Босандыру барысында ұрықтың жай-күйін бағалау
4
Кесарь тілігі операциясына қойылатын көрсетілімдерді анықтау
4
Қан жоғалту дәрежесін, жүкті босанатын әйелдердің, босанған әйелдердің жағдайын бағалау
4
Мерзімінен бұрын босануды диагностикалау және тактикасын анықтау
4
Ұрық қабының жарылуын диагностикалау
4
Жүктілік патологиясы
Жүктілік кезінде гипертензиялық жағдайларды диагностикалау
3
Жүрек-қантамыр жеткіліксіздігі кезінде диагностикалау және терапия жүргізу
3
Тыныс алу жеткіліксіздігі кезінде диагностикалау және терапия жүргізу
3
Бүйрек функциясының жеткіліксіздігін диагностикалау
3
Бауыр функциясының жеткіліксіздігін диагностикалау
3
Жүктіліктің ерте және кеш патологиясының белгілерін анықтау (үзілу қаупі, преэклампсия, дамымайтын жүктілік және т.б.)
4
Жүктілікті үзуге медициналық құжаттаманы ресімдеу
4
Жүктілікті үзу, мерзімінен бұрын босану қаупін анықтау
4
Жүкті әйелдерді зерттеп-қарау
4
Экстрагенитальды патология, жүкті әйелдердің құсуы және гипертензиялық жай-күй кезінде мерзімінен бұрын босандыруға көрсетімдерді негіздеу
4
Жүкті әйелдердің құсуын анықтау. Жүкті әйелдердің құсуының жеңіл түрі кезінде терапия жүргізу
4
Жүктілікке, босануға және босанғаннан кейінгі кезеңге байланысты гипертензиялық жағдайларды анықтау
4
Жүкті әйелдердің экстрагениталды ауруларын анықтау
4
Жүректің туа біткен және жүре пайда болған ақауларын, жүктілік кезіндегі ревматизмді анықтау
4
Қантты диабетті, гестациялық қантты диабетті анықтау
4
Жүктілік кезінде бүйректің созылмалы және жіті ауруларын, гестациялық пиелонефритті анықтау
4
Жүктілік кезінде жалғыз бүйректің болуын анықтау
4
Жүктілікке байланысты бауыр ауруларын, жүктілік кезіндегі гепатиттерді анықтау
4
Жүктілік кезінде өттас ауруын анықтау
4
Жүктілік кезінде өкпе ауруларын анықтау
4
Жүктілік кезінде туберкулезді анықтау
4
Жүкті әйелдердің жұқпалы ауруларын анықтау: тұмау, қызамық, токсоплазмоз, бруцеллез, цитомегаловирусты инфекция, гениталдық герпес
4
Жүктілік кезінде хирургиялық ауруларды анықтау. Аппендицит, холецистит, панкреатит, іштүйнек. Хирургиялық араласуға арналған көрсетімдерді анықтау
4
Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде ЖИТС/АИТВ анықтау
4
Жүктілікті көтере алмауды диагностикалау, ИЦЖ
4
Мерзімінен артық көтерудің шынайы түрін және мерзімі ұзартылған жүктілікті диагностикалау
4
Көп ұрықты жүктілікті диагностикалау
4
Ұрықтың құрсақта өсуінің тежелуін диагностикалау.
4
Босанғаннан кейінгі кезеңнің физиологиясы және патологиясы
4
Босанғаннан кейінгі физиологиялық кезеңді қадағалап-қарау
4
Бұтаралықтың жарақаты бар, Кесарь тілігі операциясынан кейін босанған әйелдерді қадағалап-қарау
4
Бала жолдасымен байланысты және босанғаннан кейін ерте кезеңдегі қан кетумен қарсы күресу әдістерін қолдану.
4
Бала жолдасының ажырау кезеңін қадағалап-қараудың күте тұру және белсенді тактикасын қолдану
4
Ананың іріңді-сепсистік асқынуларының профилактикасын жүргізу
4
Сүт бездері проблемалары бойынша босанатын әйелдерге консультация беру
4
Емшектің жарылуы, лактостаз кезінде диагностикалау және көмек көрсету
4
Босанғаннан кейінгі кезеңнің физиологиясы және патологиясы
ЖІС енгізу және алып тастау
3
Жатырішілік құралдарды қолдану
3
Ұрпақты болу денсаулығы. Отбасын жоспарлау
4
"Гинекология" модулі
Гинекологиялық эндокринология
Гинекологиядағы функционалдық диагностика әдістері
2
Етеккір циклінің нейрогуморалдық реттелуі
2
Аменорея. Аменорея және гипоменструальдық синдром
2
Жатырдан дисфункционалды қан кету
2
Ювенильдік қан кетулер
2
Ұрпақты болу кезеңіндегі қан кетулер. Климактериялық кезеңдегі қан кетулер
2
Нейроэндокриндік гинекологиялық синдромдар (поликистозды анабез синдромы, адреногениталды синдром, етеккір алды синдромы, кастрациядан кейінгі синдром, климактериялық синдром)
2
Гинекологиялық аурулар
Ішкі жыныс ағзаларының қабынбалы аурулары (эндометрит, миометрит, параметрит, сальпингоофорит, пельвиоперитонит)
2
Бедеу неке. Бедеу жұптың себептері және зерттеп-қарау алгоритмі. Түтікшелік және эндокриндік бедеулікті диагностикалау және емдеу әдістері. Бедеулікті емдеудегі заманауи репродуктивтік технологиялар
2
Түтікшелік бедеулікті диагностикалау және емдеу әдістері
2
Бедеуліктің эндокриндік формасын диагностикалау және емдеу
2
Ауруханадан тыс аборт
2
Гинекологиялық науқастарды диспансерлеуді жүргізу
4
Амбулаториялық науқастарды емдеу әдістері мен қағидаттарын жүргізу
4
Гинекологиялық ауруларды азайтуға бағыталған санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу
4
Гениталдық туберкулезді диагностикалау
4
Әйелдердің жыныс ағзаларының сепсистік этиологиядағы қабынбалы ауруларын диагностикалау
4
Вульвитті, вагинитті, вагинозды диагностикалау
4
Жатырдан тыс жүктіліктің барлық түрлерін диагностикалау
4
Іштеспе кезіндегі сараланған диагностика.
4
Зерттеп-қараудың қосымша әдістерінің (УДЗ, ГСГ, компьютерлік томография, ядролық-магниттік резонанстық томография), зертханалық зерттеу әдістерінің көрсеткіштерінің (жағындының микроскопиясы, гистологиялық зерттеу нәтижесі және т.б.) нәтижелерін түсіндіру
4
Жыныстық жолмен берілетін ауруларды (ЖЖБА) диагностикалау. Әйелдерді профилактикалық қарап-тексеру кезінде венерологиялық ауруларды диагностикалау
4
Дәрі-дәрмекпен түсік түсіру үшін консультация жүргізу, көрсетімдерді анықтау
4
Әйелдің физикалық дамуын, әртүрлі жас топтарындағы әйел организмінің функционалдық жағдайын бағалау
4
АХЖ-10 жіктемесіне сәйкес диагноздарды ресімдеу
4
Жіті аппендицитпен, жіті пиелонефритпен және іштүйнекпен қатар жүрген гинекологиялық ауруларға сараланған диагностика жүргізу
4
Арнайы гинекологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру (инфекцияланған аборттың ауырлық дәрежесі, қабыну процесінің таралу дәрежесі)
4
Қалқаншабез, бүйрекүсті безі функциясының бұзылуымен, гипофиз аденомасымен, поликистозды анабез синдромымен, адреногениталдық синдроммен байланысты эндокриндік патологияның сараланған диагностикасын жүргізу
4
Функционалдық диагностика тестілерінің нәтижелерін түсіндіру
4
Эндометрия биоптатының қырындысын гистологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
4
Бассүйекті және мен түрік ершігін рентгенологиялық зерттеу нәтижелерін, гормоналдық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
4
Жатырдың, қосалқылардың, анабездің қабыну процестерін диагностикалау
4
Жатырдың және қынаптың спецификалық емес қабыну процестерін диагностикалау
4
Жатырдың және қынаптың спецификалық қабынуын диагностикалау
4
Онкогинекология
Онкогинекологиялық анамнезді жинау.
10
Мақсатты биопсияны жүргізу.
5
Гистерэктомия, сальпингоофорэктомия кезіндегі ассистенция.
3
Жатыр мойны обырына скрининг жүргізу.
5
Ескертпе:
* Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттама
1
Дағдының/емшараның қалай орындалатынын біледі және түсінеді
2
Симуляциялық орталықтағы техникалық бөлімде оқытушының басшылығымен дағдыны (емшараны) орындайды
3
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің тікелей бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды
4
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің жанама бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды.
Бұйрыққа 5-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
15-қосымша
"Педиатрия" мамандығы бойынша интернатураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік – педиатр дәрігері (амбулаториялық-емханалық ұйымдар мен ауылдық елді мекендерде, оның ішінде аудан орталықтарында, сондай-ақ қала үлгісіндегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін)
№ р/с
Пәндердің / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейінді пәндер циклі
56

1)
Обязательный компонент
52
Модуль "Акушерство"
28
Модуль "Гинекология"
24
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
4
Итого:
60
Содержание типовой программы и практические навыки, манипуляции, процедуры по специальности "Акушерство и гинекология"
Модуль "Акушерство"
Уровень освоения*
Репродуктивное здоровье. Планирование семьи
Репродуктивное здоровье. Репродуктивное право. Сексуальное право
2
Международные и национальные правовые документы в области репродуктивных прав и охраны репродуктивного здоровья
2
Роль охраны репродуктивного здоровья в снижении материнской смертности
2
Классификация контрацептивных средств. Современные методы контрацепции
2
Медицинские критерии приемлемости методов контрацепции и практические рекомендации по их применению (ВОЗ), Контрацепция в различных возрастных группах: у женщин после аборта, у женщин после родов, у женщин высокой группы риска
2
Заболевания, передаваемые половым путем (ЗППП). Профилактика инфекций в службе планирования семьи
2
Медикаментозный аборт. Показания. Условия. Консультирование
2
Организация акушерско-гинекологической помощи
Система организации акушерско-гинекологической помощи в РК
2
Этапы оказания акушерско-гинекологической помощи в РК
2
Основные показатели деятельности женской консультации и стационара
2
Диспансеризация беременных женщин
2
Регионализация перинатальной помощи в РК
2
Клиника родов
2
Вопросы лактации новорожденных
2
Патология беременности
2
Влияние экстрагенитальной патологии на состояние плода на основе доказательной медицины
2
Физиология и патология послеродового периода
Диагностировать и определять тактику патологии послеродового периода (хориоамнионит, послеродовый эндометрит, акушерский перитонит, инфекционно-токсический шок, тромбоэмболические осложнения, послеродовый мастит)
2
Репродуктивное здоровье. Планирование семьи.
Проводить первичное и повторное консультирование пациенток по планированию семьи
4
Организация акушерско-гинекологической помощи
4
Оформлять основные формы учетно-отчетной документации
4
Оформление диагнозов согласно классификации МКБ 10
4
Рассчитывать показатели деятельности женской консультации и стационара
4
Проводить диспансеризацию беременных женщин
4
Проводить санитарно-просветительную работу с целью снижения материнской и перинатальной смертности
4
Клиника родов
Применять методику внутреннего и наружного акушерского исследования
4
Ведение 3-го периода родов
3
Выворот матки, причины и неотложная помощь
3
Проводить роды при тазовом предлежании плода
3
Использовать методы борьбы с кровотечением в последовом и раннем послеродовом периодах согласно основным клиническим протоколам МЗ РК
3
Оказывать неотложную помощь при акушерских кровотечениях
3
Диагностировать и оказывать помощь при внутреннем кровотечении, нарушении гемодинамики, нарушении гемостаза
3
Применять принципы восполнения кровопотери. Гемотрансфузия. Современные технологии в остановке маточных кровотечений
3
Диагностировать и оказывать помощь при геморрагическом шоке, ДВС-синдроме
3
Диагностировать родовой травматизм матери
3
Диагностировать и определять тактику при разрыве лонного сочленения
3
Диагностировать и определять тактику при аномалии родовой деятельности
3
Диагностировать и оказывать помощь при клинически узком тазе
3
Проводить физиологические роды согласно основным клиническим протоколам МЗ РК
4
Оформлять партограмму, оценивать сократительную деятельность матки и состояние внутриутробного плода
4
Выявлять соответствие размеров таза и головки плода.
4
Оценить состояние плода в родах
4
Определять показания к операции кесарева сечения
4
Оценивать степень кровопотери, состояние беременных рожениц, родильниц
4
Диагностировать и определять тактику начала преждевременных родов
4
Диагностировать разрыв оболочек плодного пузыря
4
Патология беременности
Диагностировать гипертензивные состояния во время беременности
3
Диагностировать и проводить терапию при сердечно-сосудистой недостаточности
3
Диагностировать и проводить терапию при дыхательной недостаточности
3
Диагностировать почечную недостаточность
3
Диагностировать печеночную недостаточность
3
Выявлять признаки ранней и поздней патологии беременности (угроза прерывания, преэклампсия, неразвивающаяся беременность и др.)
4
Оформлять медицинскую документацию на прерывание беременности
4
Выявлять угрозу прерывания беременности, начинающиеся преждевременные роды
4
Обследовать беременных женщин
4
Обосновывать показания к досрочному родоразрешению при экстрагенитальной патологии, рвоте беременных и гипертензивных состояниях
4
Выявлять рвоту беременных. Провести терапию при легкой форме рвоты беременных
4
Выявлять гипертензионные состояния, связанные с беременностью, родами и послеродовым периодом
4
Выявить экстрагенитальные заболевания у беременных
4
Выявить врожденные и приобретенные пороки сердца, ревматизм при беременности
4
Выявить сахарный диабет, гестационный сахарный диабет
4
Выявить хронические и острые заболевания почек при беременности, гестационный пиелонефрит
4
Выявить наличие единственной почки при беременности
4
Выявить заболевания печени, связанные с беременностью, гепатиты при беременности
4
Выявить желчнокаменную болезнь при беременности
4
Выявить заболевания легких при беременности
4
Выявить туберкулез при беременности
4
Выявить инфекционные заболевания у беременных: грипп, краснуха, токсоплазмоз, бруцеллез, цитомегаловирусная инфекция, генитальный герпес
4
Выявить хирургические заболевания при беременности. Аппендицит, холецистит, панкреатит, кишечная непроходимость. Определять показания для хирургического вмешательства
4
Выявить СПИД/ВИЧ во время беременности, родов, послеродовом периоде
4
Диагностировать невынашивание беременности, ИЦН
4
Диагностировать истинную переношенность и пролонгированную беременность
4
Диагностировать многоплодную беременность
4
Диагностировать внутриутробную задержку роста плода
4
Физиология и патология послеродового периода
4
Вести физиологический послеродовый период
4
Вести родильниц с травмами промежности, после операции кесарево сечение
4
Использовать методы борьбы с кровотечением в последовом и раннем послеродовом периодах.
4
Применять выжидательную и активную тактику ведения последового периода
4
Проводить профилактику гнойно-септических осложнений матери
4
Консультировать рожениц по проблемам с молочными железами
4
Диагностировать и оказывать помощь при трещинах сосков, лактостазе
4
Физиология и патология послеродового периода
Вводить и удалять ВМС
3
Применять внутриматочные средства
3
Репродуктивное здоровье. Планирование семьи
4
Модуль "Гинекология"
Гинекологическая эндокринология
Методы функциональной диагностики в гинекологии
2
Нейрогуморальная регуляция менструального цикла
2
Аменорея. Аменорея и гипоменструальный синдром
2
Дисфункциональные маточные кровотечения
2
Ювенильные кровотечения
2
Кровотечения репродуктивного периода. Кровотечения климактерического периода
2
Нейроэндокринные гинекологические синдромы (синдром поликистозных яичников, адреногенитальный синдром, предменструальный синдром, посткастрационный синдром, климактерический синдром
2
Гинекологические заболевания
Воспалительные заболевания внутренних половых органов (эндометрит, миометрит, параметрит, сальпингоофорит, пельвиоперитонит)
2
Бесплодный брак. Причины и алгоритм обследования бесплодной пары. Методы диагностики и лечения трубного и эндокринного бесплодия. Современные репродуктивные технологии в лечении бесплодия
2
Методы диагностики и лечения трубного бесплодия
2
Диагностика и лечение эндокринной формы бесплодия
2
Внебольничный аборт
2
Проводить диспансеризацию гинекологических больных
4
Проводить методы и принципы лечения амбулаторных больных
4
Проводить санитарно-просветительную работу в снижении гинекологической заболеваемости
4
Диагностировать генитальный туберкулез
4
Диагностировать воспалительные заболевания женских половых органов септической этиологии
4
Диагностировать вульвиты, вагиниты, вагиноз
4
Диагностировать все виды внематочной беременности
4
Дифференциальная диагностика при остром животе
4
Интерпретировать результаты дополнительных методов обследования (УЗИ, ГСГ, компьютерной томографии, ядерно–магнитной резонансной томографии), показателей лабораторных методов исследования (микроскопия мазка, результат гистологического исследования и т.п.)
4
Диагностировать заболевания, передаваемые половым путем (ЗППП). Диагностировать венерические заболевания при профилактических осмотрах женщин
4
Провести консультирование, определять показания для проведения медикаментозного аборта
4
Оценивать физическое развитие женщины, функционального состояния женского организма разных возрастных групп
4
Оформлять диагнозы согласно классификации МКБ 10
4
Проводить дифференциальную диагностику гинекологических заболеваний с острым аппендицитом, острым пиелонефритом и кишечной непроходимостью
4
Интерпретировать результаты специального гинекологического исследования (степени тяжести инфицированного аборта, степени распространения воспалительного процесса)
4
Проводить дифференциальную диагностику с эндокринной патологией, связанной с нарушением функции щитовидной железы, надпочечников, аденомой гипофиза, синдромом поликистозных яичников, адреногенитальным синдромом
4
Интерпретировать результаты тестов функциональной диагностики
4
Интерпретировать результаты гистологического исследования соскоба биоптата эндометрия
4
Интерпретировать результаты рентгенологического исследования черепа и турецкого седла, результаты гормонального исследования
4
Диагностировать воспалительные процессы матки, придатков, яичника
4
Диагностировать неспецифические воспалительные процессы матки и влагалища
4
Диагностировать специфические воспаления матки и влагалища
4
Онкогинекология
Сбор онкогинекологического анамнеза
10
Проведение прицельной биопсии
5
Ассистенция при гистерэктомии, сальпингоофорэктомии
3
Проведение скрининга на рак шейки матки
5
Примечание:
*Уровни освоения практических навыков, манипуляций, процедур
Уровень освоения
Описание
1
Знает и понимает, как выполняется навык/процедура
2
Выполняет навык (процедуру) под руководством преподавателя, в технической части в симуляционном центре
3
Выполняет навык (процедур) под прямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
4
Выполняет навык (процедур) под непрямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
Приложение 5 к приказу
Приложение 15
к Типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы интернатуры по специальности "Педиатрия"
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач педиатр (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа)
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
56

1)
Міндетті компонент
52
"Балалар аурулары" модулі
52
2)
Таңдау компоненті
4
2
Қорытынды аттестаттау
4
Жиыны:
60
"Педиатрия" мамандығы бойынша үлгілік бағдарламаның мазмұны және практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
"Балалар аурулары" модулі
Меңгеру деңгейі *
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
Инфекция ошақтарында эпидемияға қарсы жұмыс жүргізу
2
Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға бағытталған ұлттық стратегияның ережелерін клиникалық практикада талдау және қолдану
3
2 айға дейінгі дені сау нәрестені БЖАИЖ бойынша бағалау және жіктеу
3
2 айдан 5 жасқа дейінгі дені сау баланы БЖАИЖ бойынша бағалау және жіктеу
3
2 айға дейін науқас нәрестені БЖАИЖ бойынша бағалау және жіктеу.
3
2 айдан 5 жасқа дейінгі науқас баланы БЖАИЖ бағалау және жіктеу
3
Дені сау және ауру балаларға диспансерлеуді жүргізу
3
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама және медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу
3
Білім беру мекемелерінде балалар мен жасөспірімдерге медициналық көмек көрсету
3
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға көрсетілімдерді анықтау
3
Учаскелік дәрігердің жұмыс жоспарын құру
3
Медициналық құжаттаманы ресімдеу
3
Нәтижелерді түсіндіру:
- қанның жалпы талдауы
- несеп талдауы
- қанның биохимиялық талдауы
- ЭКГ нәтижелері
- ағзаларды рентгенологиялық зерттеу нәтижелері
- ағзаларды УДЗ нәтижелері
- магниттік-резонанстық және компьютерлік томографиялық зерттеулердің нәтижелері
3
3
3
3
3
3
3
Емханада дәрігерлік қабылдау өткізу
4
Науқастан анамнез жинау және белгілі бір патология үшін жетекші факторларды бөлу
4
Әртүрлі жас топтарындағы даму салалары бойынша балалар денсаулығының жай-күйіне кешенді бағалау жүргізу
4
Тәуекел тобындағы балаларды сауықтыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу
4
Науқасты стационарға жатқызу қажеттілігін немесе оны үйде қалдыру мүмкіндігін анықтау
4
Болжау және көмек көрсету:
- пневмония асқынған кезде
4
- бронх демікпесінің ұстамасы кезінде
4
- тыныс алудың жіті жеткіліксіздігі кезінде
4
- жүрек функциясының жіті жеткіліксіздігі кезінде
4
- бүйрек функциясының жіті жеткіліксіздігі кезінде
4
- бауыр функциясының жіті жеткіліксіздігі кезінде
4
- улану кезінде
4
- ішектен қан кеткенде
4
- ми зақымданған кезде
4
- жіті ішек инфекциясы кезінде
4
- өкпе ісінгенде
4
- ми ісінгенде
4
- көмей ісінгенде
4
- вакцинациядан кейінгі асқынулар кезінде
4
Инфекциялық аурулардың спецификалық және спецификалық емес профилактикасын жүргізу
4
Рецептілерді жазып беру
4
Иммундауға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, ұлттық иммундау схемасына сәйкес балаларды вакцинациялауды жүргізу
4
Балаларға санитариялық-ағарту және гигиеналық тәрбие жұмыстарын жүргізу
4
Жаңа туған нәрестеге алғашқы патронаж жүргізу
4
Емшек сүтімен қоректендірудің және қосымша тамақтандырудың сапасын, тамақтанудың мәртебесін анықтау (баланың жасы мен бойына шаққандағы салмағын есептеу), салмақты қосу мониторингін, балалардың тамақтануын есептеу
4
БЖАИЖ бойынша дамыту мақсатында күтім жасау және тамақтандыру проблемалары бойынша анаға консультация беру
4
Балаларға алғашқы бес жылында патронаждық қызмет көрсетудің әмбебап-прогрессивті моделін (ПӘПМ) жүргізу әдістемесін меңгеру
3
Балалар пульмонологиясы
Шағымдарды жинау
4
Тыныс алу жүйесін физикалық зерттеп-қарау
4
Тыныс алудың ауыр жеткіліксіздігі бар балаларды физикалық зерттеп-қарау
4
Медициналық ақпараттық жүйеде зерттеп-қарау (емдеу) жоспарын жасау
3
Ауру тарихын ресімдей отырып, пульмонологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
Плевра пункциясын жүргізу
2
Бронходилятациялық сынама жүргізу
3
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы мен КТ нәтижелерін бағалау
3
Спирография нәтижелерін бағалау
3
Пульстық оксиметрия жүргізу
4
Плевралық жалқықты, бронхтардың жуынды суларын, қақырықтың микроскопиясын, қақырықтың бактериологиялық зерттеуін талдау нәтижелерін бағалау
3
Дозаланған аэрозоль препараттарымен, спейсер, небулайзер арқылы ингаляциялау
4
Пикфлоуметрия жүргізу, нәтижелерді бағалау
4
Балалар кардиологиясы
Шағымдарды жинау, ауыру және өмір анамнезі
4
Жүрек-қантамыр жүйесін физикалық тексеру
4
Медициналық ақпараттық жүйеде зерттеп-қарау (емдеу) жоспарын жасау
3
Капиллярлық толымын бағала
4
Артериялық қысымды өлшеу
4
Пульстық оксиметрия жүргізу
4
ЭХОКГ нәтижелерін түсіндіру
2
Жүректің қан тамырларының УЗДГ нәтижелерін түсіндіру
2
Ауыру тарихын ресімдей отырып, кардиологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
АҚ тәуліктік мониторингін бағалау
3
Электрокардиограммаға талдау жүргізу
3
Функционалдық жүктеме сынамаларын жүргізу
3
Бастапқы вегетативтік тонусты зерттеу. Керд және Хильдебрант индекстерін есептеу
3
Вегетативтік қамтамасыз етуді зерттеу әдістемесі. Ортостатикалық сынаманы орындау техникасы және оның нәтижелерін түсіндіру
3
Жүрек-қантамыр патологиясы бар "Балалардың ауруларын интеграциялап қадағалап-қарау" бағдарламасы бойынша науқас баланы қадағалап-қарау тактикасын бағалау, жіктеу және анықтау
4
Базалық жүрек-өкпе реанимациясы (BLS)
3
Медициналық ақпараттық жүйеде зерттеп-қарау (емдеу) жоспарын жасау
4
Балалар ревматологиясы
Шағымдарды жинау, ауру және өмір анамнезі
4
Ақпараттандырылған келісімді алу
4
Медициналық ақпараттық жүйеде зерттеп-қарау (емдеу) жоспарын жасау
3
Терінің, оның қосалқыларының және сілемейлі қабықтарының жай-күйін бағалау
4
Қозғалыстардың үйлесімділігін зерттеу
4
Буындар функциясын физикалық зерттеу
2
Ауырсынуды бағалау
4
ЭХОКГ нәтижелерін түсіндіру
2
Кеуде қуысын рентгенографиялау, ангиография, буындарды рентгенологиялық, магниттік-резонанстық және компьютерлік томографиялық зерттеу кезінде алынған нәтижелерді түсіндіру
2
Буындарды ультрадыбыстық зерттеу кезінде алынған нәтижелерді түсіндіру
2
Ауру тарихын ресімдей отырып, ревматологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
Тірек-қимыл аппаратын зерттеу: буындардың барлық топтарын пальпациялау, Ричи индексін, DAS-индексін анықтау
3
Қанның биохимиялық талдауының көрсеткіштерін бағалау (СРБ, белок фракциялары, КФК, ЛДГ, АСЛ-О, ревмофактор, LE-жасушалар, АНФ, ІНФ-альфа, коагулограммалар (ХҚҚ)
3
Балалар гематологиясы
Шағымдарды жинау, ауыру және өмір анамнезі
4
Ақпараттандырылған келісімді алу
4
Терінің, оның қосалқыларының және сілемейлі қабықтарының жай-күйін бағалау
4
Миелограмма көрсеткіштерін бағалау
2
Ауру тарихын ресімдей отырып, гематологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
Перифериялық қан көрсеткіштерін бағалау: гемоглобин, қанның формалық элементтерінің құрамы, лейкограммалар, ЭШЖ
3
Перифериялық қанның жағындысы бойынша эритроциттердің морфологиялық өзгерістерін түсіндіру (анизоцитоз, пойкилоцитоз, гипо-және гиперхромия, макро және микроцитоз, микросфероцитоз және эритроциттер формасының басқа да өзгерістері)
3
Қан ұйындысының ретракциясын талдау нәтижелерін бағалау
3
Эритроциттердің осмостық резистенттілігінің нәтижелерін бағалау
3
Сарысу темiрiнiң, ферритин деңгейiнiң, қан сарысуының жалпы темiр байланыстыру қабiлетiнiң және т.б. көрсеткiштерiн бағалау
3
Скринингілік және кеңейтілген коагулологиялық зерттеп-қарау нәтижелерін түсіндіру
3
Сүйек кемігінің ағынды цитометриясының нәтижелерін бағалау
2
Алмастыру және гематрансфузиялық терапияға көрсетімдерді анықтау
2
Неонатология
Кіндік тамырының катетеризациясы
3
Ауру тарихын рәсімдей отырып, дені сау және ауру нәрестелерге жетекшілік ету
4
Жаңа туған нәрестені перзентхана залында қарап-тексеру және ана мен бала бірге болатын палаталарда күтім жасау
4
Жаңа туған нәрестенің физикалық дамуын бағалау
4
Жаңа туған нәрестенің рефлекстерін бағалау
4
Жаңа туған нәрестені зонд арқылы тамақтандыру
4
Мерзіміне жетіп туған нәрестелер және мерзімінен бұрын туған нәрестелерге тамақтанудың есебін жүргізу
4
Жаңа туған нәрестеге фототерапия жүргізу
4
Қуықты катетерлеу
3
Гестациялық жасын анықтау
4
Лактация және емшек сүтімен қоректендіру бойынша консультация
4
Қанның және несептің жалпы талдауының, копрограмманың, коагулограмманың, қанның биохимиялық талдауының, ликвордың нәтижелерін түсіндіру
4
Жаңа туған нәрестелерді аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
4
Нәрестеге маска, мұрын канюлалары арқылы оксигенотерапия
4
Шала туған баланы күту үшін кювезді пайдалану
4
Жаңа туған нәрестеге люмбалдық пункция жүргізу
3
Крамер бойынша тері жамылғысының сарғыштық дәрежесін бағалау
4
Жаңа туған нәрестенің тыныс алуының бұзылу дәрежесін бағалау
4
Балалар нефрологиясы
Шағымдарды жинау, ауыру және өмір анамнезі
4
Хабардар етілген келісімді алу
4
Терінің, оның қосалқыларының және сілемейлі қабықтарының жай-күйін бағалау
4
Бүйрек және зәр шығару жолдары ауруларымен ауыратын науқастарға жетекшілік ету
3
Жалпы несеп талдауын түсіндіру
3
Нечипоренко сынамасын түсіндіру
3
Тәуліктік протеинурияға несеп талдауын түсіндіру
3
Уроцитограмманы түсіндіру
3
Несептің бактериологиялық зерттеулерін түсіндіру
3
Қанның биохимиялық талдауын түсіндіру (жалпы белок, фракциялар, креатинин, несепнәр, холестерин, СРБ, АСЛО, электролиттер, қышқыл-негіздік жай-күйі, бета-2 микроглобулин, С3 комплементі және т.б.)
3
Несептің биохимиялық талдауын түсіндіру
3
Зимницкий сынамасын түсіндіру
3
Реберг сынамасын түсіндіру
3
Функционалдық бүйрек резервін зерттеу (ФБР)
3
Бүйрек функциясын бағалау: бүйрек функциясы сақталған немесе бұзылған, бүйрек функциясының жіті жеткіліксіздігі, бүйректің созылмалы ауруы, бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі
3
Бүйректі рентгенологиялық және компьютерлік томографиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру. Бүйректі ультрадыбыстық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
3
Экскреторлық урография, микциялық цистография, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық диагностика деректерін түсіндіру
3
Бүйрек биопсиясының нәтижелерін түсіндіру
3
Уродинамика зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру
3
Қыздың қуығына катетеризация жүргізу
3
Реналдық артериялық гипертензия кезінде шұғыл көмек көрсету
3
Балалар гастроэнтерологиясы
Шағымдарды жинау, ауыру және өмір анамнезі
4
Ақпараттандырылған келісімді алу
4
Гастроэнтерологиялық жүйенің жай-күйін бағалау
4
Ас қорыту жүйесін физикалық зерттеп-қарау
4
Ауру тарихын рәсімдей отырып, гастроэнтерологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
Асқазанды жуу
3
Фиброэзофагогастродуоденалды зерттеу деректерін түсіндіру
3
Өңеш-асқазан рН-метриясының тәуліктік мониторингі деректерін түсіндіру
3
Қанның биохимиялық көрсетілімдерін (бауыр сынамалары, холестерин, глюкоза, ферменттер, билирубин) түсіндіру
3
Дисбактериозға нәжісті талдау деректерін түсіндіру
3
Копрограмма деректерін түсіндіру
3
Ішперде қуысы ағзаларын УДЗ нәтижелерін, рентгенологиялық, КТ, МРТ зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру
3
Хеликобактериялық инфекцияға зерттеу нәтижелерін (уреазды, тыныс алу тестілері, серологиялық әдістер, ПТР, бактериологиялық және гистологиялық әдістер) түсіндіру
3
Ішперде қуысы ағзаларын ультрадыбыстық зерттеу деректерін түсіндіру
3
ИФТ, ПТР (гельминтоздар, протооздар) нәтижелерін түсіндіру
3
Морфологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру (бауыр мен АІЖ сілемейлі қабығының биопсиясы)
3
Балалар эндокринологиясы
Ауру тарихын рәсімдей отырып, эндокринологиялық науқастарға жетекшілік ету
3
Глюкометрді пайдалана отырып гликемия деңгейін анықтау және нәтижені бағалау
3
Ацетонурияға талдау нәтижесін анықтау және бағалау
3
Қалқаншабезді пальпацияциялау
3
Эндокриндік жүйе ағзаларының УДЗ, рентгенографиясы, компьютерлік томографиясы, МРТ көрсеткіштерін бағалау
3
Гормоналдық спектрдің көрсеткіштерін бағалау:
- қандағы: еркін трийодтиронин, жалпы тироксин; ТТГ антиденелері, кортизол, кортикостерон, альдостерон, адреналин, норадреналин; паратгормон; ТТГ, пролактин, инсулин, глюкагон, СТГ, ЛГ, ФСГ, ПГ, АКТГ, АДГ, тестостерон, эстрадиол, ренин, прогестерон, кальцитонин, серотонин, гистамин;

1)
Обязательный компонент
52
Модуль "Детские болезни"
52
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
4
Итого:
60
Содержание типовой программы и практические навыки, манипуляции, процедуры по специальности "Педиатрия"
Модуль "Детские болезни"
Уровень освоения*
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
Проводить противоэпидемическую работу в очагах инфекции
2
Анализировать и использовать в клинической практике положения национальной стратегии, направленной на улучшение перинатального и неонатального ухода
3
Оценить и классифицировать здорового младенца до 2 месяцев по ИВБДВ
3
Оценить и классифицировать здорового ребенка в возрасте от 2 месяцев до 5 лет по ИВБДВ
3
Оценить и классифицировать больного младенца до 2 месяцев по ИВБДВ
3
Оценить и классифицировать больного ребенка в возрасте от 2 месяцев до 5 лет по ИВБДВ
3
Проводить диспансеризацию здоровых и больных детей
3
Проводить экспертизу временной нетрудоспособности и медико-социальную экспертизу
3
Оказывать медицинскую помощь детям и подросткам в образовательных учреждениях
3
Определить показания психолого-медико-педагогическую консультацию
3
Составить план работы участкового врача
3
Оформить медицинскую документацию
3
Интерпретировать результаты:
общего анализа крови
анализа мочи
биохимического анализа крови
результаты ЭКГ
результаты рентгенологического исследования органов
результаты УЗИ органов
результаты магниторезонансного и компьютерного томографического исследований
3
3
3
3
3
3
3
Проводить врачебный прием в поликлинике
4
Проводить сбор анамнеза у больного и выделять ведущие факторы для той или иной патологии
4
Проводить комплексную оценку состояния здоровья детей по областям развития в различных возрастных групп
4
Проводить мероприятия по оздоровлению детей из группы риска
4
Определить необходимость госпитализации больного в стационар или возможность оставления его на дому
4
Предполагать и оказывать помощь при:
осложненной пневмонии
4
при приступе бронхиальной астме
4
острой дыхательной недостаточности
4
острой сердечной недостаточности
4
острой почечной недостаточности
4
острой печеночной недостаточности
4
отравлениях
4
кишечном кровотечении
4
поражении головного мозга
4
острой кишечной инфекции
4
отеке легких
4
отеке мозга
4
отеке гортани
4
поствакцинальных осложнениях
4
Проводить специфическую и неспецифическую профилактику инфекционных заболеваний
4
Выписывать рецепты
4
Проводить вакцинацию детей согласно схеме национальной иммунизации с учетом показаний и противопоказаний для иммунизации
4
Проводить санитарно-просветительную работу и гигиеническое воспитание детей
4
Проводить первичный патронаж новорожденного
4
Определить качество грудного вскармливания и прикорма, статус питания (подсчет веса к возрасту и росту ребенка), мониторинг прибавления веса, расчет питания детям
4
Консультировать мать по Проблемам ухода и кормления в Целях Развития по ИВБДВ
4
Овладеть методикой проведения универсально-прогрессивной модели патронажного обслуживания (УПМП) детей первых пяти лет жизни
3
Пульмонология детская
Сбор жалоб
4
Физикальное обследование дыхательной системы
4
Физикальное обследование детей с тяжелой дыхательной недостаточностью
4
Составление плана обследования (лечения) в медицинской информационной системе
3
Курировать пульмонологических больных с оформлением истории болезни
3
Провести плевральную пункцию
2
Провести бронходилятационную пробу
3
Оценить результаты рентгенографии и КТ органов грудной клетки
3
Оценить результаты спирографии
3
Проведение пульсовой оксиметрии
4
Оценить результаты анализа плеврального выпота, промывных вод бронхов, микроскопии мокроты, бактериологического исследования мокроты
3
Провести ингаляции дозированных аэрозольных препаратов, через спейсер, небулайзер
4
Провести пикфлоуметрию, оценить результаты
4
Кардиология детская
Сбор жалоб, анамнеза заболевания и жизни
4
Физикальное обследование сердечно-сосудистой системы
4
Составить план обследования (лечения) в медицинской информационной системе
3
Оценка капиллярного наполнения
4
Измерение артериального давление
4
Проведение пульсовой оксиметрии
4
Интерпретировать результаты ЭХОКГ
2
Интерпретировать результаты УЗДГ сосудов сердца
2
Курировать кардиологических больных с оформлением истории болезни
3
Оценить суточное мониторирование АД
3
Провести анализ электрокардиограммы
3
Проведение функциональных нагрузочных проб
3
Исследовать исходный вегетативный тонус. Расчет индексов Керда и Хильдебранта
3
Методики исследования вегетативного обеспечения. Техника выполнения ортостатической пробы и интерпретация ее результатов
3
Оценка, классификация и определение тактики ведения больного ребенка по программе "интегрированное ведение болезней детского возраста" с сердечно-сосудистой патологией
4
Базовая сердечно-легочная реанимация (BLS)
3
Составление плана обследования (лечения) в медицинской информационной системе
4
Ревматология детская
Сбор жалоб, анамнеза заболевания и жизни
4
Получение информированного согласия
4
Составление плана обследования (лечения) в медицинской информационной системе
3
Оценка состояния кожи, ее придатков и слизистых оболочек
4
Исследование координации движений
4
Физикальное исследование функции суставов
2
Оценка боли
4
Интерпретировать результаты ЭХОКГ
2
Интерпретировать результаты, полученные при рентгенографии грудной клетки, ангиографии, рентгенологическое, магниторезонансное и компьютерное томографическое исследование суставов
2
Интерпретировать результаты, полученные при ультразвуковом исследовании суставов
2
Курировать ревматологических больных с оформлением истории болезни
3
Исследовать опорно-двигательный аппарат: пальпация всех групп суставов, определение индекса Ричи, DAS-индекса
3
Оценить показатели биохимического анализа крови (СРБ, белковые фракции, КФК, ЛДГ, АСЛ-О, ревмофактор, LE-клетки, АНФ, ФНО-альфа, коагулограммы (МНО)
3
Гематология детская
Сбор жалоб, анамнеза заболевания и жизни
4
Получение информированного согласия
4
Оценка состояния кожи, ее придатков и слизистых оболочек
4
Оценить показатели миелограммы
2
Курировать гематологических больных с оформлением истории болезни
3
Оценить показатели периферической крови: гемоглобин, содержания форменных элементов крови, лейкограммы, СОЭ
3
Интерпретация морфологических изменений эритроцитов по мазку периферической крови (анизоцитоз, пойкилоцитоз, гипо-и гиперхромию, макро и микроцитоз, микросфероцитоз и другие изменения формы эритроцитов)
3
Оценить результаты анализа на ретракцию кровяного сгустка
3
Оценить результаты осмотической резистентности эритроцитов
3
Оценить показатели сывороточного железа, уровня ферритина, общей железосвязывающей способности сыворотки крови и т.д.
3
Интерпретация результатов скринингового и расширенного коагулологического обследования
3
Оценить результаты проточно цитометрии костного мозга
2
Определить показания к заместительной и гематрансфузионной терапии
2
Неонатология
Катетеризация пупочной вены
3
Курировать здоровых и больных новорожденных с оформлением истории болезни
4
Первичный осмотр и уход за новорожденным в родильном зале и в палатах совместного пребывания матери и ребенка
4
Оценить физическое развитие новорожденного
4
Оценить рефлексы новорожденного
4
Кормить новорожденного через зонд
4
Произвести расчет питания доношенному и недоношенному новорожденному
4
Провести фототерапию новорожденному
4
Катетеризация мочевого пузыря
3
Определить гестационный возраст
4
Консультировать по ведению лактации и грудному вскармливанию
4
Интерпретировать результаты общих анализов крови и мочи, копрограммы, коагулограммы, биохимического анализа крови, ликвора
4
Интерпретировать результаты инструментальных исследований новорожденных
4
Оксигенотерапия новорожденному через маску, носовые канюли
4
Использовать кювез для выхаживания недоношенного ребенка
4
Провести люмбальную пункцию новорожденному
3
Оценить степень желтушности кожных покровов по Крамеру
4
Оценить степень дыхательных нарушений у новорожденного
4
Нефрология детская
Сбор жалоб, анамнеза заболевания и жизни
4
Получение информированного согласия
4
Оценка состояния кожи, ее придатков и слизистых оболочек
4
Курировать больных с заболеваниями почек и мочевыводящих путей
3
Интерпретировать общий анализ мочи
3
Интерпретировать пробу Нечипоренко
3
Интерпретировать анализ мочи на суточную протеинурию
3
Интерпретировать уроцитограмму
3
Интерпретировать бактериологические исследования мочи
3
Интерпретировать биохимический анализ крови (общий белок, фракции, креатинин, мочевина, холестерин, СРБ, АСЛО, электролиты, кислотно-основное состояние, бета-2 микроглобулин, комплемент СЗ и др.)
3
Интерпретировать биохимический анализ мочи
3
Интерпретировать цробу Зимницкого
3
Интерпретировать пробу Реберга
3
Исследовать функциональный почечный резерв (ФПР)
3
Оценить функцию почек: функция почек сохранена или нарушена, острая почечная недостаточность, хроническая болезнь почек, хроническая почечная недостаточность
3
Интерпретировать результаты рентгенологического и компьютерного томографического исследования почек. Интерпретировать результаты ультразвукового исследования почек
3
Интерпретировать данные экскреторной урографии, микционной цистографии, компьютерной томографии, магниторезонансной диагностики
3
Интерпретировать результаты биопсии почек
3
Интерпретировать результаты исследований уродинамики
3
Провести катетеризацию мочевого пузыря девочке
3
Оказать неотложную помощь при ренальной артериальной гипертензии
3
Гастроэнтерология детская
Сбор жалоб, анамнеза заболевания и жизни
4
Получение информированного согласия
4
Оценка состояния гастроэнтерологической системы
4
Физикальное обследование пищеварительной системы
4
Курировать гастроэнтерологических больных с оформлением истории болезни
3
Провести промывание желудка
3
Интерпретировать данные фиброэзофагогастродуоденального исследования
3
Интерпретировать данные суточного мониторинга пищеводно-желудочной рН-метрии
3
Интерпретировать биохимические показатели крови (печеночные пробы, холестерин, глюкоза, ферменты, билирубин)
3
Интерпретировать данные анализа кала на дисбактериоз
3
Интерпретировать данные копрограммы
3
Интерпретировать результаты УЗИ органов брюшной полости, результаты рентгенологическогог, КТ, МРТ исследованиях
3
Интерпретировать результаты исследования на хеликобактерную инфекцию (уреазный, дыхательный тесты, серологические методы, ПЦР, бактериологический и гистологический методы)
3
Интерпретировать данные ультразвукового исследования органов брюшной полости
3
Интерпретировать результаты ИФА, ПЦР (гельминтозы, протоозы)
3
Интерпретировать результаты морфологического исследования (биопсия печени и слизистой оболочки ЖКТ)
3
Эндокринология детская
Курировать эндокринологических больных с оформлением истории болезни
3
Определить уровень гликемии с использованием глюкометра и оценить результат
3
Определить и оценить результат анализа на ацетонурию
3
Провести пальпацию щитовидной железы.
3
Оценить показатели УЗИ, рентгенографии, компьютерной томографии, МРТ органов эндокринной системы
3
Оценить показатели гормонального спектра:
в крови: трийодтиронин свободный, тироксин общий;
антитела к ТТГ, кортизол, кортикостерон, альдостерон,
адреналин, норадреналин; паратгормон; ТТГ, пролактин,
инсулин, глюкагон, СТГ, ЛГ, ФСГ, ПГ, АКТГ, АДГ,
тестостерон, эстрадиол, ренин, прогестерон, кальцитонин,
серотонин, гистамин;
в моче: адреналин, цорадреналин, альдостерон, дофамин,
кортизол общий, свободный, эстриол, эстрагены, метаболиты:

- несептегі: адреналин, норадреналин, альдостерон, дофамин, жалпы, еркін кортизол, эстриол, эстрагендер, метаболиттер: 17-КС, 17-ОКС
3
Қалқаншабездің жіңішке инемен пункциялық аспирациялық биопсиясының нәтижелерін бағалау
3
Балалар неврологиясы
Мидың УДЗ, рентгенография, компьютерлік томография, МРТ көрсеткіштерін бағалау
2
Ми тамырларының ультрадыбыстық допплерографиясының деректері бойынша мидағы қан ағынының көрсеткіштерін бағалау
2
Электроэнцефалография деректерін бағалау
2
Ликворограмма деректерін бағалау
2
Мүмкіндігі шектеулі баланың оңалту әлеуетін бағалау
2
Сананың бұзылу деңгейін бағалау
2
Ауыру тарихын рәсімдей отырып, науқастарға жетекшілік ету
3
Бір жасқа дейінгі, ерте жастағы балалардың психологиялық-сөйлеу функцияларының деңгейін анықтау
3
Бір жасқа дейінгі балалардың моторлық даму деңгейін анықтау
3
Бір жасқа дейінгі балалардың сезімтал саласына зерттеу жүргізу
3
Көз түбінің деректерін бағалау
3
Балалар фтизиатриясы
Инфекциялық және паразиттік аурулар, улану туралы шұғыл хабарламаның нысандарын толтыру, алғаш рет анықталған белсенді туберкулез диагнозы бар науқас туралы хабарлама, белгіленген мерзімде СЭБ-ға беру және олардың сипаттамасы
1
ТБ 014/е, ТБ 015/е, ТБ 016/е, ТБ 017/е, ТБ 018/е, ТБ 081/е толтыру
2
Тәуекел топтарында туберкулин диагностикасын жүргізу, нәтижелерін бағалау және балаларды фтизиатрға тексеруге жіберу
2
БЦЖ вакцинациялауға, довакцинациялауға және ревакцинациялауға балаларды іріктеуді жүргізу, иммундаудың тиімділігін бағалау
2
Туберкулезбен сырқаттанудың тәуекел топтарында туберкулезге химиялық профилактиканы жүргізу
3
Туберкулезбен ауыратын науқасты зертханалық-аспаптық зерттеп-қарау жоспарын жасау және алынған деректерді (гемограмма, биохимиялық талдау, қақырықты ТМБ, ДСТ-ға зерттеу) түсіндіру
3
Кеуде қуысы ағзаларының рентген-томограммаларын түсіндіру, өкпе патологиясы кезінде негізгі рентгенологиялық синдромдар мен симптомдарды анықтау
3
Визуализация әдістерінің деректерін (МРТ, КТ, бронхоскопия, бронхография) түсіндіру, гистологиялық зерттеуге (биопсия) көрсетімдерді анықтау.
3
Тыныс алу ағзаларының туберкулезі кезінде сыртқы тыныс алу функциясын зерттеуді - спирометрияны түсіндіру.
3
Тыныс алудың обструктивті, рестриктивті және аралас түрлерін және оның дәрежесін анықтау
3
Туберкулезге күдікті науқасты зерттеп-қарауды жүргізу
4
Балалар арасында туберкулезбен сырқаттанудың қатер тобын анықтау және қалыптастыру
4
Плевралық пункциядан кейін экссудат көрсеткіштерін түсіндіру. Плевралық пункция жүргізуге көрсетімдерді, қарсы көрмсетімдерді және қағидалары мен әдістемесін білу
4
Люмбалдық пункциядан кейін ликворограмма көрсеткіштерін түсіндіру. Жұлын пункциясын жүргізуге көрсетімдерді, қарсы көрсетімдерді және қағидалары мен әдістемесін білу
4
Тыныс алу органдары туберкулезімен ауыратын науқастарға өкпе қан кетуі кезінде шұғыл көмек көрсету
4
Спонтанды пневмоторакс кезінде шұғыл көмек көрсету
4
Балалардың жұқпалы аурулары
Ауру тарихын рәсімдей отырып, науқастарға жетекшілік ету
3
Эпидемиологиялық анамнезді қоса алғанда, инфекциялық аурумен ауыратын науқастан анамнез жинау
3
Инфекциялық аурумен ауыратын науқасты емдеуге жатқызу қажеттілігін немесе оны үйде қалдыру мүмкіндігін анықтау
3
Зертханалық зерттеу нәтижелерін бағалау, адекватты этиотроптық терапия тағайындау, нақты инфекциялық аурулар кезінде антибиотиктердің (химиопрепараттардың) бір реттік, тәуліктік және курстық дозаларын анықтау, адекватты дезинтоксикациялық терапияны анықтау, енгізілетін венаішілік ерітінділердің құрамын анықтау және көлемін есептеу
3
Гиповолемиялық, инфекциялық-уытты шоктар, көмейдің ісінуі, мидың ісінуі кезінде госпиталға дейінгі және госпитальдық кезеңдерде қажетті дәрігерлік көмек көрсету
3
Бактериологиялық, вирусологиялық, серологиялық, биохимиялық және басқа да зерттеулер жүргізу үшін науқастан материал алуды жүзеге асыру (қаннан, құсық массасынан, асқазанды шайған судан, нәжістен, өттен сынама алу және себінді жасау, жұтқыншақтан сілекей мен мұрыннан шырыш алу және себу)
3
Асқазанды жуу
3
Люмбалдық пункция жүргізуге көрсетімдерді анықтау, нәтижелерді түсіндіру
3
ДДСҰ/ БЖАИЖ бағдарламасы бойынша ішек инфекциялары кезінде оралдық регидратация жүргізу
3
Ішперде қуысы мен ішперде артындағы кеңістіктің УДЗ аспаптық деректерін бағалау; өкпе, бассүйек рентгенографиясын ба,алау
3
Инфекциялық аурулар кезінде шұғыл жағдайлар мен асқынулардың бар-жоғын анықтау
4
Нечипоренко бойынша қанның жалпы талдауының, несептің жалпы талдауының, несептің талдауының, копрограмманың деректерін бағалау; нәжістің, қанның, несептің, ликвордың бактериологиялық себіндісін; нәжісті УПФ және дисбактериозға талдау; қанның биохимиялық талдауы, серологиялық зерттеулер, ИФТ, ПТР
4
Ауру ағымының ауырлығын бағалау және аурудың нәтижесін болжау
4
Балалар хирургиясы
Ауру тарихын рәсімдей отырып, науқастарға жетекшілік ету
3
Әртүрлі патологиялық жағдайларда зертханалық деректерді түсіндіру
3
Қаңқалық, қосамжарласқан жарақат бар деген күдік болса, науқасты қарап-тексеру
3
Диагностика алгоритміне сәйкес науқасты қарап-тексеру жүргізу
3
Жүргізілген зерттеп-қарауды, балалардағы қаңқа жарақатының рентгендік диагностикасын бағалау
3
УДЗ, рентгенография, компьютерлік томография, эндокриндік жүйе органдарының МРТ көрсеткіштерін бағалау
3
Асқазан-ішек жолдары дамуының туа біткен кемістігіне күдік болса, науқасты зерттеп-қарау нәтижелерін бағалау
3
Несеп-жыныс жүйесінің туа біткен патологиясына күдік болма, науқасқа тексеру жүргізу. Диагностика алгоритміне сәйкес науқасқа урологиялық тексеру жүргізу
3
Жүргізілген урологиялық зерттеп-қарау (урография, цистография және т.б.) түсіндіру
3
Тоқ ішектің даму кемістігіне күдік болса, науқасты зерттеп-қарауды жүргізу. Сифонды клизма. Ирригография
3
Гиршнрунг ауруы кезінде ирригография нәтижелерін түсіндіру
3
Аноректальды мальформациялары бар науқастарды зерттеп қарау нәтижелерін түсіндіру
3
Аноректальды мальформациялары бар науқасты қарап-тексеру
3
Кіндікбау дамуының аномалиясы бар науқасты зерттеп-қарауды жүргізу
3
Кіндікбау дамуының аномалиясы бар науқастарды зерттеп-қарау нәтижелерін түсіндіру
3
Ішперде қуысы ағзаларының жіті хирургиялық патологиясына күдік болса, науқасты қарап-тексеру
4
Жіті хирургиялық патологиясы бар науқастың зертханалық деректерін түсіндіру
4
Асқазан-ішек жолдары дамуының туа біткен кемістігіне күдік болса, науқасты қарап-тексеру
4
Іріңді-қабынбалыу ауруымен ауыратын науқастың зертханалық көрсеткіштерін түсіндіру
4
Жедел кезек күттірмейтін медициналық көмек
Тіршілік әрекетін қалпына келтіру әдістері. ауруханаға дейінгі кезеңде BLS, ACLS, PALS
4
Жоғарғы тыныс алу жолдарындағы бөгде заттар. Геймлих тәсілі. Демікпелік мәртебені тоқтату
4
Тыныс алу жолдарын ашық ұстау техникасы: тыныс алу маскасын және Амбу қапшығын пайдалануда қол құралы. Оттекпен емдеу және ингаляциялық терапия жүргізу
4
Аяқ-қолдың сынуы. Көліктік иммобилизация. Мойын жағасын салу
4
Геморрагиялық және жарақаттық шоктардың қарқынды терапиясы
4
ЖМК кезеңіндегі ауырсыну синдромының терапиясы
4
Термиялық жарақаттар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету
4
Күйік шогының қарқынды терапиясы
4
Сыртқы қан кетуді тоқтату
4
Жиі кездесетін комалардың сараланған диагностикасы (диабеттік, гипогликемиялық, гиперосмолярлық, гиперлактацидемиялық, ацетонемиялық, уремиялық, бауыр, уытты комалар, гипоксиялық, су-электролиттік). Глазго комының шкаласы бойынша есті анықтау
3
Балалардағы анафилактикалық шокты тоқтату
4
Педиатр практикасындағы диагностиканың сәулелік әдістері
Балаларда рентгенографияға, УДЗ, КТ, МРТ көрсетімдер мен қарсы көрсетімдерді анықтау
3
Нақты патология кезінде оңтайлы сәулелік әдісті таңдау
3
Пациентті рентгенологиялық зерттеулерге дайындау
3
Балалардың пневмониясы кезінде кеуде қуысы ағзаларының рентгенограммаларын түсіндіру
4
Көкірекортаның аурулары (ісіктер, кисталар, төсасты зобы) кезіндегі суреттерді түсіндіру
4
Радиологиялық бейнелердегі (ЖІТ, аппендицит, ӨТА) АІЖ кезек күттірмейтін патологиясының сәулелік белгілерін анықтау
3
Гепатобилиарлық жүйенің қабынбалы аурулары кезінде УДЗ және МРТ/КТ деректерін түсіндіру
3
Рентгенологиялық бейнелерде жамбас буындары дисплазиясының сәулелік белгілерін анықтау
4
Зәр шығару жүйесі патологиясының сәулелік белгілерін (даму аномалиялары, бүйрек кистасы, уропатия) УДЗ және рентген-контрастты зерттеулерде анықтау
3
Көптілділікті (қаз/ағыл/орыс. тілдерде) ескере отырып, тақырыптық жоспарға сәйкес презентациялар мен клиникалық кейстерді құру
3
Радиологиялық деректер негізінде диагностикалық тактиканы талқылауға қатысу
3
Ескертпе:
*Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, емшараларды меңгеру деңгейлері
Меңгеру деңгейі
Сипаттама
1
Дағдының/емшараның қалай орындалатынын біледі және түсінеді
2
Симуляциялық орталықтағы техникалық бөлімде оқытушының басшылығымен дағдыны (емшараны) орындайды
3
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің тікелей бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды
4
Денсаулық сақтау ұйымында оқытушының/тәлімгердің жанама бақылауымен дағдыны (емшараны) орындайды.
Бұйрыққа 6-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
16-қосымша
"Балалар хирургиясы" мамандығы бойынша интернатураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік – балалар хирург-дәрігері (амбулаториялық-емханалық ұйымдар және ауылдық елді мекендерде, оның ішінде аудан орталықтарында, сондай-ақ қала үлгісіндегі кенттерде орналасқан ұйымдар үшін)
№р/с
Пәндердің / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейіндік пәндер циклі
56

17-КС, 17-ОКС
3
Оценить результаты тонкоигольной пункционной аспирационной биопсии щитовидной железы
3
Детская неврология
Оценить показатели УЗИ, рентгенографии, компьютерной томографии, МРТ головного мозга
2
Оценить показатели мозгового кровотока по данным ультразвуковой допплерографии сосудов головного мозга
2
Оценить данные электроэнцефалографии
2
Оценить данные ликворограммы
2
Оценить реабилитационный потенциал ребенка с ограниченными возможностями
2
Оценить уровень нарушения сознания
2
Курировать больных с оформлением истории болезни.
3
Определить уровень психо-речевых функций у детей первого года, раннего возраста
3
Определить уровень моторного развития детей первого года
3
Провести исследование чувствительной сферы у детей первого года
3
Оценить данные глазного дна
3
Фтизиатрия детская
Заполнение форм экстренного извещения об инфекционном и паразитарном заболевании, отравлении, извещение о больном c впервые установленным диагнозом активного туберкулеза, в установленные сроки подача в СЭУ и их характеристика
1
Заполнение ТБ 014/у, ТБ 015/у, ТБ 016/у, ТБ 017/у, ТБ 018/у, ТБ 081/у
2
Проводить туберкулинодиагностику в группах риска, оценить результаты и направить детей на обследование к фтизиатру
2
Проводить отбор детей на вакцинацию, довакцинацию и ревакцинацию БЦЖ, оценить эффективность иммунизации
2
Проводить химиопрофилактику туберкулеза в группах риска заболевания туберкулезом
3
Составлять план лабораторно-инструментального обследования больного туберкулезом и интерпретировать полученные данные (гемограмма, биохимический анализ, исследование мокроты на МБТ, ТЛЧ)
3
Интерпретировать рентгено-томограммы органов грудной клетки, выявлять основные рентгенологические синдромы и симптомы при патологии легких
3
Интерпретировать данные методов визуализации (МРТ, КТ, бронхоскопия, бронхография), определять показания к гистологическому исследованию (биопсии)
3
Интерпретировать данные исследования функции внешнего дыхания - спирометрии при туберкулезе органов дыхания
3
Выявлять обструктивный, рестриктивный и смешанный типы дыхания и его степень
3
Проводить обследование больного при подозрении на туберкулез
4
Определить и сформировать группу риска заболевания туберкулезом среди детей
4
Интерпретировать показатели экссудата после плевральной пункции. Знать показания, противопоказания, методику проведения плевральной пункции
4
Интерпретировать показатели ликворограммы после люмбальной пункции. Знать показания, противопоказания, правила и методику проведения спинномозговой пункции
4
Оказывать неотложную помощь при легочном кровотечении у больных туберкулезом органов дыхания
4
Оказывать неотложную помощь при спонтанном пневмотораксе
4
Детские инфекционные болезни
Курировать больных с оформлением истории болезни
3
Собрать анамнез у больного с инфекционным заболеванием, включая эпидемиологический анамнез
3
Определить необходимость госпитализации больного с инфекционным заболеванием или возможность оставления его на дому
3
Оценить результаты лабораторного исследования, назначить адекватную этиотропную терапию, определить разовые, суточные и курсовые дозы антибиотиков (химиопрепаратов) при конкретных инфекционных заболеваниях, адекватную дезинтоксикационную терапию, определить состав и рассчитать объем вводимых внутривенных растворов
3
Оказать необходимую врачебную помощь на догоспитальном и госпитальном этапах при: гиповолемическом, инфекционно-токсическом шоках, отеке гортани, отеке мозга
3
Осуществить забор материала от больного для проведения бактериологического, вирусологического, серологического, биохимического и других исследований (забор и посев крови, рвотных масс, промывных вод желудка, кала, желчи, забор и посев слизи из зева и носа)
3
Промыть желудок
3
Определить показания к проведению люмбальной пункции, интерпретировать результаты
3
Проводить оральную регидратацию при кишечных инфекциях по программе ВОЗ/ИВБДВ
3
Оценивать инструментальные данные УЗИ органов брюшной полости и забрюшинного пространства; рентгенографии легких, черепа
3
Установить наличие неотложных состояний и осложнений при инфекционных заболеваниях
4
Оценивать данные общего анализа крови, общего анализа мочи, анализа мочи по Нечипоренко, копрограммы;
бактериологического посева кала, крови, мочи, ликвора; анализа кала на УПФ и дисбактериоз; биохимического анализа крови, серологических исследований, ИФА, ПЦР
4
Оценить тяжесть течения заболевания и прогнозировать исход заболевания
4
Детская хирургия
Курировать больных с оформлением истории болезни
3
Интерпретировать лабораторные данные при различных патологических состояниях
3
Провести осмотр больного с подозрением на скелетную, сочетанную травму
3
Провести обследование больного согласно алгоритму диагностики
3
Оценить проведенное обследование, рентгенодиагностика скелетной травмы у детей
3
Оценить показатели УЗИ, рентгенографии, компьютерной томографии, МРТ органов эндокринной системы
3
Оценить результаты обследования больного с подозрением на врожденный порок развития желудочно-кишечного тракта
3
Провести обследование больного с подозрением на врожденную патологию мочеполовой системы. Провести урологическое обследование больного согласно алгоритму диагностики
3
Интерпретировать проведенное урологическое обследование| уpoграфии, цистографии и т.д.)
3
Провести обследование больного с подозрением на порок развития толстого кишечника. Сифонная клизма. Ирригография
3
Интерпретировать результаты ирригографии при болезни Гиршнрунга
3
Интерпретировать результаты обследования больных с аноректальными мальформациями
3
Провести осмотр больного с аноректальными мальформациями
3
Провести обследование больного с аномалиями развития пупочного канатика
3
Интерпретировать результаты обследования больных с аномалией развития пупочного канатика
3
Провести осмотр больного с подозрением на острую хирургическую патологию органов брюшной полости
4
Интерпретировать лабораторные данные больного с острой хирургической патологией
4
Провести осмотр больного с подозрением на врожденный порок развития желудочно-кишечного кишечного тракта
4
Интерпретировать лабораторные показатели больного с гнойно-воспалительным заболеванием
4
Скорая неотложная медицинская помощь
Методы восстановления жизнедеятельности. BLS, ACLS, PALS на догоспитальном этапе
4
Инородные тела верхних дыхательных путей. Прием Геймлиха. Купирование астматического статуса
4
Техники поддержания дыхательных путей открытыми: ручные пособия с использованием дыхательной маски и мешка Амбу.
Проведение кислородной и ингаляционной терапии
4
Переломы конечностей. Транспортная иммобилизация. Наложение шейного воротника
4
Интенсивная терапия геморрагического и травматического шоков
4
Терапия болевого синдрома на этапе СМП
4
Оказание неотложной медицинской помощи при термических травмах
4
Интенсивная терапия ожогового шока
4
Остановка наружного кровотечения
4
Дифдиагностика наиболее часто встречаемых ком (диабетическая, гипогликемическая, гиперосмолярная, гиперлактацидемическая, ацетонемическая, уремическая, печеночная, токсические комы, гипоксическая, водно-электролитная). Определение урвоня сознания по шкале ком Глазго
3
Купирование анафилактического шока у детей
4
Лучевые методы диагностики в практике педиатра
Определение показаний и противопоказаний к рентгенографии, УЗИ, КТ, МРТ у детей
3
Выбор оптимального лучевого метода при конкретной патологии
3
Подготовка пациента к рентгенологическим исследованиям
3
Интерпретация рентгенограмм органов грудной клетки при пневмонии у детей
4
Интерпретация снимков при заболеваниях средостения (опухоли, кисты, загрудинный зоб)
4
Определение лучевых признаков неотложной патологии ЖКТ на радиологических изображениях (ОКН, аппендицит, ЖКБ)
3
Интерпретация данных УЗД и МРТ/КТ при воспалительных заболеваниях гепатобилиарной системы
3
Определение лучевых признаков дисплазии тазобедренных суставов на рентгенологических изображениях
4
Определение лучевых признаков патологии мочевыделительной системы (аномалии развития, кисты почек, уропатии) на УЗИ и рентгенконтрастных исследованиях
3
Составление презентаций и клинических кейсов согласно тематическому плану с учетом полиязычия (каз/англ/русс. языках)
3
Участие в обсуждении диагностической тактики на основе радиологических данных
3
Примечание:
*Уровни освоения практических навыков, манипуляций, процедур
Уровень освоения
Описание
1
Знает и понимает, как выполняется навык/процедура
2
Выполняет навык (процедуру) под руководством преподавателя, в технической части в симуляционном центре
3
Выполняет навык (процедур) под прямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
4
Выполняет навык (процедур) под непрямым контролем преподавателя / наставника в организации здравоохранения
Приложение 6 к приказу
Приложение 16
к Типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
"Структура типовой учебной программы интернатуры по специальности "Детская хирургия"
Присваиваемая квалификация по завершению обучения – врач детский хирург (для амбулаторно-поликлинических организаций и организаций, расположенных в сельских населенных пунктах, в том числе в районных центрах, а также поселках городского типа)
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
56

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, КБАА төмен емес) – 1 (12)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 8-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
3-1-қосымша
"Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар анестезиолог және реаниматолог дәрігері
№ р/с
Пәндердің/модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейіндік пәндер циклі

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 1(12)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 8 к приказу
Приложение 3-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач анестезиолог и реаниматолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, КАА төмен емес) – 2 (12)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 9-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
7-1-қосымша
"Гастроэнтерология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілігі: балалар гастроэнтеролог дәрігері
№ р/с
Пәндердің / модульдердің атауы
Кредит саны
1
Бейіндік пәндер циклі

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В городских организациях здравоохранения – 3 (18)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
В республиканских организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 9 к приказу
Приложение 7-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Гастроэнтерология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач гастроэнтеролог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин

138
1)
Міндетті компонент
134
"Стационардағы балалар гастроэнтерологиясы" 1-модулі
50
Амбулаториялық-емханалық балалар гастроэнтерологиясы
20
"Стационардағы балалар гастроэнтерологиясы" 2 -модулі *
54
Гепатология
10
2)
Таңдау компоненті
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Жиыны
140
Ескертпе:
*Көшпелі практика көлемі – 2 ай (12 кредит) ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, КБАА төмен емес), 3 ай (18 кредит) облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында өткізіледі.
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
№ р/с
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
1.
Асқорыту ағзалары ауруларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері және семиотикасы
2.
Балалардағы асқорыту ағзаларының зақымдануының негізгі синдромдарының сараланған диагнозы (Қайталанатын абдоминалдық ауырсыну синдромы. Қайта құсу және құсу синдромы. Іш қату синдромы. Қайталанатын диарея синдромы. Мальабсорбция синдромы. Асқазан-ішектен қан кету синдромы)
3.
Жаңа туған нәрестелердің, емшектегі балалардың және ерте жастағы балалардың асқорыту ағзаларының функционалдық бұзылулары (0-3 жас). Нәрестелердің регургитациясы. Нәрестелердің руминация синдромы. Нәресте іш түйілуі. Функционалдық диарея. Нәрестелік дисхезия. Іш қатулар
4.
Балалар мен жасөспірімдердің (4-18 жас) асқорыту ағзаларының функционалдық бұзылулары. Функционалдық диспепсия, билиарлық ауырсыну, тітіркенген ішек синдромы
5.
Өңеш дамуының кемістігі (атрезия, стеноз, өңештің қосарлануы). Өңештің туа біткен стенозы. Туа біткен қысқа өңеш Өңешті екі еселеу. Кардияның туа біткен халазиясы
6.
Гастроэзофагеалдық рефлюкс ауруы. Баррет өңеші. Диафрагманың өңеш саңылауының жарығы
7.
Өт шығару жүйесінің функционалдық бұзылулары
8.
Созылмалы гастрит және гастродуоденит
9.
Асқазан мен он екі елі ішектің ойықжара ауруы
10.
Өт шығару жолдарының даму ақаулары. Өт қабының даму кемістігі. Өт жолдарының даму ақаулары
11.
Жіті холецистит. Созылмалы калькулезді емес холецистит
12.
Холангиттер (инфекциялық факторлардың әсерінен, ілуі склероздану)
13.
Өттас ауруы
14.
Ұйқыбез дамуының ақаулары. Ұйқыбездің туа біткен аурулары
15.
Жіті, созылмалы панкреатит
16.
Муковисцидоз
17.
Ішектің даму кемістігі
18.
Дисахаридтерге, моносахаридтерге, амин қышқылдарына, майларға, минералдар мен витаминдерге төзбеушіліктен туындаған сіңіру бұзылыстары)
19.
Целиакия
20.
Ойықжаралы колит. Крон ауруы
21.
Экссудативті энтеропатия. Жұқа ішектің иммунопролиферативтік ауруы. Қысқа ішек синдромы. Антибиотиктен болған диарея
22.
Созылмалы вирусты В, С, Д гепатиттері
23.
Бауырдың аутоиммунды зардапталуы: аутоиммунды гепатит, ілкі билиарлы холангит, ілкі склерозды холангит
24.
Бауырдың дәріден зардапталуы
25.
Зат алмасу бұзылыстары: Вильсон-Коновалов ауруы, гемохроматоз, альфа-1-антитрипсин тапшылығы
26.
Бауыр циррозы
27.
Тұқым қуалайтын гипербилирубинемия
28.
Асқазан-ішек жолдарының паразиттік инвазиялары: лямблиоз описторхоз. Фасциолиоз. Энтеробиоз. Аскаридоз. Трихоцефалоз. Дифилоботрия. Таениаз және цистицеркоз. Тениаринхоз. Гименолепиаз. Эхинококкоз
29.
Балалар мен жасөспірімдерге гастроэнтерологиялық көмек көрсетудің ерекшеліктері. Гастроэнтерологиялық аурулары бар балаларды зерттеп-қарау және емдеу хаттамалары. Асқорыту ағзаларының аурулары бар балаларды диспансерлік байқау. Асқорыту ағзаларының аурулары бар балаларды санаторийлік-курорттық емдеу
30.
Асқорыту жүйесін зерттеудің эндоскопиялық әдістері. ЭГДС. Ректоманоскопия. Колоноскопия. Лапароскопия. Бейне капсулалық эндоскопия. Баллонды энтероскопия. Тоқ ішектің сілемейлі қабатының биопсиясын морфологиялық зерттеу
31.
Асқазан-ішек жолдарының сәулелік диагностикасы. Рентгенологиялық зерттеу, КТ, ас қорыту ағзаларының МРТ
32.
АІЖ визуалды диагностикасы. АІЖ ағзаларын ультрадыбыстық зерттеу
33.
Асқорыту ағзаларының аурулары кезінде нутритивті қолдау. Тағаммен емдеу. Емдеу үстелдері
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
№ р/с
операция / емшара / техника
Дағдылардың саны
1.
Асқорыту ағзалары ауруларымен ауыратын пациенттерді клиникалық қарап-тексеру
100
2.
Балаларға инвазиялы араласуға байланысты ақпараттандырылған келісімді ресімдеу
100
3.
Бауыр циррозы кезінде нутритивті қолдауды есептеу
5
4.
Мальабсорбция синдромы кезінде нутритивті қолдауды есептеу (ішектің қабынбалы аурулары, созылмалы панкреатит, целиакия және т.б.)
30
5.
Ішектің қабынбалы ауруларының ауырлық индексін есептеу: ойықжара колиті, Крон ауруы
10
6.
Асқазан-ішек жолдарының жоғарғы бөліктерінен қан кету қаупін есептеу
50
7.
Бауыр циррозы кезіндегі болжамдық индекстерді есептеу
15
8.
Тік ішекті саусақпен тексеру
30
9.
Назогастрастральды, назоеюнальды зондты енгізу/шығару
20
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен орындау
10.
Балалардың ішегін ультрадыбыстық диагностикалау
30
11.
Балалардағы бауыр және көк бауыр тамырларының допплерографиясы
50
12.
Құсу және диарея синдромының ауыр түрімен ауыратын балаға инфузиялық терапияны есептеу
5
13.
Балалардағы диагностикалық эзофагогастродуоденоскопия
30
14.
Диагностикалық және емдік колоноскопия жүргізу кезінде эндоскопист дәрігерге ассистенттік ету, колоноскопия сапасының критерийлерін түсіндіру
30
15.
Эндоскопиялық гемостазды жүзеге асыру кезінде эндоскопист дәрігерге көмек көрсету
2
16.
Диагностикалық ректоскопия/сигмоидоскопия
10
17.
Пациентті бауыр трансплантациясына дайындау жоспарын әзірлеу
2
18.
Балалар мен ересектердегі ойықжара колиті, Крон ауруы, асқынған ішек аурулары бар пациенттерді гендік-инженерлік терапияға дайындау жоспарын әзірлеу
2
19.
Балалардағы өңештің варикозды-кеңейтілген тамырларынан қан кетуді қоса алғанда, асқазан-ішектен қан кетуді дәрі-дәрмекпен тоқтату техникасы
2
20.
Гепатоцеллюлярлық карциномаға және холангиокарциномаға зерттеулерді қоса алғанда, бауырды зерттеудің компьютерлік томографиясы, магниттік-резонанстық томографиясы нәтижелерін түсіндіру
50
21.
Ұйқыбезді зерттеудің компьютерлік томографиясы, магниттік-резонанстық томографиясын, магнитті-резонансты энтерографиясын түсіндіру (Кембридж өлшемшарттарын пайдалану)
10
22.
Магниттік-резонанстық холангиопанкреатографияны түсіндіру, созылмалы панкреатит кезінде Розмонт өлшемшарттарын пайдалану
10
23.
Капсулалық эндоскопия: пациентті дайындау емшарасы, нәтижелерді түсіндіру
2
24.
Асқорыту ағзаларының аурулары кезінде цитологиялық және гистологиялық көріністі түсіндіру
100
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы

138
1)
Обязательный компонент
134
Модуль "Гастроэнтерология детская в стационаре" - 1
50
Гастроэнтерология амбулаторно-поликлиническая детская
20
Модуль "Гастроэнтерология детская в стационаре" - 2*
54
Гепатология
10
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Примечание:
*Выездная практика в объеме 2 месяца (12 кредитов) в сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ), 3 месяца (18 кредитов) в областных организациях здравоохранения.
Содержание типовой учебной программы
№ п/п
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Анатомо-физиологические особенности и семиотика заболеваний органов пищеварения
2.
Дифференциальный диагноз основных синдромов поражения органов пищеварения у детей (Синдром рецидивирующей абдоминальной боли. Синдром срыгивания и рвоты. Синдром запоров. Синдром рецидивирующей диареи. Синдром мальабсорбции Синдром желудочно-кишечных кровотечений)
3.
Функциональные расстройства органов пищеварения у новорожденных, грудных детей и детей раннего возраста (0-3 года). Младенческая регургитация. Синдром младенческой руминации. Младенческая колика. Функциональная диарея. Младенческая дисхезия. Запоры
4.
Функциональные расстройства органов пищеварения у детей и подростков (4–18 лет) Функциональная диспепсия, билиарная боль, синдром раздраженного кишечника
5.
Пороки развития пищевода (атрезия, стеноз, удвоение пищевода). Врожденный стеноз пищевода. Врожденный короткий пищевод Удвоение пищевода. Врожденная халазия кардии
6.
Гастроэзофагеальная рефлюксная болезнь. Пищевод Баррета. Грыжа пищеводного отверстия диафрагмы
7.
Функциональные расстройства желчевыделительной системы
8.
Хронический гастрит и гастродуоденит
9.
Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки
10.
Пороки развития желчевыводящих путей. Пороки развития желчного пузыря. Пороки развития желчных протоков
11.
Острый холецистит. Хронический некалькулезный холецистит
12.
Холангиты (вызванные инфекционными факторами.первичный склерозирующий)
13.
Желчнокаменная болезнь
14.
Пороки развития поджелудочной железы. Врожденные заболевания поджелудочной железы
15.
Острый, хронический панкреатит
16.
Муковисцидоз
17.
Пороки развития кишечника
18.
Нарушения всасывания, обусловленные непереносимостью дисахаридов, моносахаридов, аминокислот, жиров, минералов и витаминов
19.
Целиакия
20.
Язвенный колит. Болезнь Крона
21.
Экссудативная энтеропатия. Иммунопролиферативная болезнь тонкой кишки. Синдром короткой кишки. Антибиотик-ассоциированная диарея
22.
Хронические вирусные гепатиты В, С, Д
23.
Аутоиммунные поражения печени: аутоиммунный гепатит, первичный биллиарный холангит, первичный склерозирующий холангит
24.
Лекарственное повреждение печени
25.
Обменные нарушения: болезнь Вильсона-Коновалова, Гемохроматоз, недостаточность альфа-1-антитрипсина
26.
Цирроз печени
27.
Наследственные гипербилирубинемии
28.
Паразитарные инвазии желудочно-кишечного тракта: Лямблиоз Описторхоз. Фасциолез. Энтеробиоз. Аскаридоз. Трихоцефалез. Дифилоботрио. Тениоз и цистицеркоз. Тениаринхоз. Гименолепидоз. Эхинококкоз
29.
Особенности оказания гастроэнтерологической помощи детям и подросткам. Протоколы обследования и лечения детей с гастроэнтерологическими заболеваниями Диспансерное наблюдение детей с заболеваниями органов пищеварения. Санаторно-курортное лечение детей с заболеваниями органов пищеварения
30.
Эндоскопическкие методы исследования пищеварительной системы. ЭГДС. Ректороманоскопия. Колоноскопия. Лапароскопия. Видеокапсульная эндоскопия. Баллонная энтероскопия. Морфологическое исследование биоптатов слизистой оболочки толстой кишки
31.
Лучевая диагностика ЖКТ. Рентгенологическое исследования, КТ, МРТ органов пищеварения
32.
Визуальная диагностика ЖКТ. Ультразвуковое исследование органов ЖКТ
33.
Нутритивная поддержка при заболеваниях органов пищеварения. Диетотерапия. Лечебные столы
Практические навыки, манипуляции, процедуры
№ п/п
Операция/процедура/техника
Количество навыков
1.
Клинический осмотр пациентов с заболеваниями органов пищеварения
100
2.
Оформление информированного согласия на инвазивное вмешательство у детей
100
3.
Расчет нутритивной поддержки при циррозе печени
5
4.
Расчет нутритивной поддержки при синдроме мальабсорбции (воспалительные заболевания кишечника, хронический панкреатит, целиакия и др)
30
5.
Расчет индексов тяжести воспалительных заболеваний кишечника язвенный колит, болезнь Крона
10
6.
Расчет рисков кровотечений из верхних отделов желудочно-кишечного тракта
50
7.
Расчет прогностических индексов при циррозе печени
15
8.
Пальцевое ректальное исследование
30
9.
Введение/удаление назогастрастрального, назоеюнального зонда
20
Выполнение под руководством клинического наставника
10.
Ультразвуковая диагностика кишечника у детей
30
11.
Допплерография сосудов печени и селезенки у детей
50
12.
Расчет инфузионной терапии ребенку с тяжелой формой синдрома рвоты и диареи
5
13.
Диагностическая эзофагогастродуоденоскопия у детей.
30
14.
Ассистирование врачу-эндоскописту во время проведения диагностической и лечебной колоноскопии, интерпретация критериев качества колоноскопии
30
15.
Ассистирование врачу-эндоскописту при осуществлении эндоскопического гемостаза
2
16.
Диагностическая ректо/сигмоидоскопия
10
17.
Разработка плана подготовки пациента к трансплантации печени
2
18.
Разработка плана подготовки к генно-инженерной терапии пациентов с воспалительными заболевания кишечника язвенный колит, болезнь Крона у детей и взрослых
2
19.
Техника медикаментозной остановки желудочно-кишечного кровотечения, включая кровотeчение из варикозно-расширенных вен пищевода у детей
2
20.
Интерпретация результатов компьютерной томографии, магниторезонансной томографии исследования печени, включая исследования на гепатоцеллюлярную карциному и холангиокарциному
50
21.
Интерпретация компьютерной томографии, магниторезонансной томографии исследования поджелудочной железы (использование Кембриджских критериев); магнитно-резонансной энтерографии
10
22.
Интерпретация магнитно-резонансной холангиопанкреатографии, использование критерий Розмонт при хроническом панкреатите
10
23.
Капсульная эндоскопия: процедура подготовки пациента, интерпретация результатов
2
24.
Интерпретация цитологической и гистологической картины при заболеваниях органов пищеварения
100
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, КБАА төмен емес) – 2 (12)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 10-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына
11-1-қосымша
"Жақсүйек-бет хирургиясы (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар жақсүйек-бет хирург дәрігері
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 10 к приказу
Приложение 11-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач челюстно-лицевой хирург детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес) – 2 (12)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 12-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына 13-1-қосымша
"Кардиология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар кардиолог-дәрігері
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 12 к приказу
Приложение 13-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Кардиология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач кардиолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин

Жаңа туған нәрестелер мен 1 жасқа дейінгі балаларға арналған шкалаларды қоса алғанда, жасына сәйкес (0-ден 18 жасқа дейін) нейропсихологиялық зерттеу әдісі арқылы сана деңгейін анықтау, когнитивтік функцияларды зерттеу
100
2.
0-ден 18 жасқа дейінгі балалардың бұлшықет тонусын, рефлекторлық сферасын, бассүйек-ми нервтерінің функцияларын, қозғалыс үйлесімділігін, сезімталдығын зерттеу
100
3.
Балаларда люмбалдық пункция, ликвородинамикалық сынама жүргізу техникасы мен әдістемесі
20
4.
Балалардың ми мен жұлын компьютерлік-томографиялық зерттеу нәтижелері
50
5.
Балалардың ми мен жұлын және бұлшықеттерінің МРТ зерттеу нәтижелері
50
6.
Церебралдық ангиографияның нәтижелері (МРТ және қарама-қарсы)
10
7.
Электроэнцефалография нәтижелері
30
8.
Электромиография мен электронейромиогафияда бұлшықеттер мен нервтердің электроқозғыштығының нәтижелері
20
9.
Балалардың көз түбін және көру өрісін зерттеу нәтижелері
40
10.
1,5 жасқа дейінгі балаларға арналған экстракраниалды брахиоцефалиялық тамырлар мен мидың ультрадыбыстық доплерографиялық зерттеуінің нәтижелері
11.
Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда шұғыл неврологиялық көмек көрсету: балаларда мидың ісіну және домбығу синдромы
20
Өз бетінше орындау:
12.
Сана деңгейін анықтау, зерттеудің нейропсихологиялық әдісін қолдана отырып, когнитивті функцияларды зерттеу
100
13.
Бассүйек-ми нервтерінің, бұлшықет тонусының, трофиканың, күштің, рефлекторлық сфераның, сезімталдықтың, қозғалыстарды үйлестірудің функцияларын зерттеу
100
14.
Жұтыну тестінің скринингін жүргізу техникасы мен әдістері
20
15.
PedNIHSS шкалалары бойынша инсульттың ауырлығын анықтау – инсульттың педиатриялық шкаласы, Балалар инсультының нәтижесін бағалау шкаласы (PSOM - Pediatric Stroke Outcome Measure) және оларды түсіндіру
20
16.
Глазго кома шкаласы бойынша сана деңгейін бағалау
20
17.
GMFCS, MACS, EDACS жіктеу жүйелерін пайдалана отырып, церебралдық сал ауруы бар балалардың функционалдық мәртебесін бағалау
10
18.
Шашыраңқы склероздың диагностикалық өлшемшарттарын анықтау (Куртцке шкаласы (EDSS), McDonaldW.I өлшемшарттары)
10
19.
Миастенияның диагностикалық өлшемшарттарын анықтау (протеин сынамасын жүргізу техникасы мен әдістері)
10
20.
Хаммерсмит бойынша балалардың неврологиялық мәртебесін бағалау
10
21.
Хаммерсмит бойынша 2 жасқа дейінгі балалардың неврологиялық мәртебесін бағалау
20
22.
Тесттерді пайдалану 6 минутпен жүру, Скотт Вьюнс шкаласы, баспалдақпен көтерілу тесті, Говерес, CHOP-INTEND, HINE түрлендірілген тест, CMARULM бар пациенттерге арналған Хаммерсмит
10
23.
Қызмет етудің халықаралық жіктелімін пайдалану
10
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы

Определение уровня сознания, исследование когнитивных функций с использованием нейропсихологического метода исследования, в соответствие с возрастом (от 0 до 18 лет), включая шкалы для новорожденные и детей до 1 года.
100
2.
Исследование мышечного тонуса, рефлекторной сферы, функции черепно-мозговых нервов, координации движений, чувствительности у детей от 0 до 18 лет
100
3.
Технику и методику проведения люмбальной пункции, ликвородинамической пробы у детей
20
4.
Результаты компьютерно-томографического головного и спинного мозга у детей
50
5.
Результаты магнитно-резонансного томографического исследования головного и спинного мозга у детей и МРТ мышц у детей
50
6.
Результаты церебральной ангиографии (МРТ и контрастной)
10
7.
Результаты электроэнцефалографии
30
8.
Результаты электровозбудимости мышц и нервов в электромиографии и электронейромиогафии
20
9.
Результаты исследования глазного дна и полей зрения у детей
40
10.
Результаты ультразвукового доплерографического исследования экстракраниальных брахиоцефальных сосудов и мозга для детей до 1,5 лет
11.
Оказание неотложной неврологической помощи при угрожающих жизни состояниях: синдроме отека и набухания мозга детей
20
Самостоятельное выполнение
12.
Определение уровня сознания, исследование когнитивных функций с использованием нейропсихологического метода исследования
100
13.
Исследование функции черепно-мозговых нервов, мышечного тонуса, трофики, силы, рефлекторной сферы, чувствительности, координации движений
100
14.
Техника и методы скрининга теста глотания
20
15.
Определение тяжести инсульта по шкалам PedNIHSS — педиатрическая шкала инсульта, Шкала оценки исхода детского инсульта (PSOM – Pediatric Stroke Outcome Measure) и их интерпретация
20
16.
Оценка уровня сознания по шкал комы Глазго
20
17.
Оценка функционального статуса детей с церебральным параличом используя классификационные системы GMFCS, MACS, EDACS
10
18.
Определение диагностических критерием Рассеянного склероза/шкала Куртцке (EDSS) критерии McDonaldW.I
10
19.
Определение диагностических критериев миастении (техника и методы проведения протеиновой пробы)
10
20.
Оценка нврологического статуса новорожденных по Хаммерсмит
10
21.
Оценка нврологического статуса детей до 2-х лет жизни по Хаммерсмит
20
22.
Использование тестов 6 минутная ходьба, шкала Скотта Вьюнса, тест на поднимание по лестнице, Говереса, CHOP-INTEND, HINE модифицированный тест, Хаммерсмит для пациентов со CMARULM)
10
23.
Использование международной классификации функционирования
10
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций

138
1)
Міндетті компонент
134
Стационардағы неврология модулі, балалар
82
Амбулаториялық-емханалық нефрология
10
Интервенциялық нефрология
12
Диализ терапиясы
17
Бүйрек трансплантациясы
13
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Жиыны:
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Р/с №
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жай-күйлердің тізбесі
1.
Жіті және созылмалы патология кезіндегі сулы-электролитті және қышқылды-негізгі бұзылулар. Бүйректің рөлі. Осмореттеу. Гипонатриемия, гипернатриемия. Гипокалиемия, гиперкалиемия. Гиповолемия, гиперволемия. Метаболикалық және респираторлық ацидоз және алкалоз. Аралас қышқылды-негізгі баланс
2.
Бастапқы тубулопатиялар: Гипофосфатемиялық мешел (фосфат-диабет), Проксималды реналды тубулярлық ацидоз (II тип). Фанкони синдромы (Де Тони-Дебре), Бүйректік глюкозурия. Дент ауруы, Барттер синдромы, Гителман синдромы, Дистальді бүйректік тубулярлық ацидоз (I тип), Псевдогипоальдостеронизм, Нефрогенді қант диабеті, Лиддл синдромы, глицинурия, цистинурия. Қайталама тубулопатиялар: оксалатты, уратты нефропатия
3.
Несеп шығару жүйесінің туа біткен ауытқулары (CAKUT): бүйрек ауытқулары (агенезия, гипоплазия, дисплазия, дистопия, таға тәрізді бүйрек, бүйректің қосарлануы, жылауықтық, бүйректің мультикистозы)
4.
Несепағардың ауытқулары (туа біткен гидронефроз/бүйрек түбегі мен несепағар сегментінің обструкциясы, мегауретерлік/несепқуық-несепағар рефлюкс, бүйректің қосарлануы)
5.
Несепқуық пен үрпі ауытқулары (несепқуықтың экстрофиясы, үрпінің артқы қақпақшасы, үрпі атрезиясы)
6.
Синдромдық CAKUT: бүйрек колобома синдромы, 17q12 делеция синдромы, бүйрек жылауығы және қант диабеті синдромы (RCAD), Фрейзер синдромы, Таунс-Брок синдромы және бронхио-ото-бүйректік синдромы
7.
Несеп шығару жолдарының инфекциялары. Жіктелім. Жергілікті және жүйелік НЖЖ. Жіті цистит, уретрит, пиелонефрит, уросепсис. Емдеу. Ішек дисфункциясы. Симптомсыз бактериурия
8.
Несеп шығарудың бұзылуы және несеп жолдарының дисфункциясы. Несеп жолдарының күндізгі дисфункциясы. Нейрогенді қуық. Моносимптомды түнгі энурез. Жоғарғы несеп шығару жолдарының кеңеюі (ЛНС және ПМС обструкциясы). Көпіршікті-несепағар рефлюксы
9.
Жіті және созылмалы тубулоинтерстициалды нефрит. Себептері: дәрі-дәрмектер, инфекциялар. Увеитпен тубулоинтерстициалды нефрит. Диагностикалау. Емдеу
10.
Гломерулярлық аурулар, бастапқы. Нефротикалық синдром (идиопатикалық). Жіктелім. Патогенез. Минималды өзгеріс ауруы. Патогенез. Стероидтарға сезімтал және стероидтарға төзімді нефротикалық синдром. нұсқа. Фокалды-сегменттік гломерулосклероз (балалар). IPNA ұсыныстары. KDIGO. Ересек өмірге көшу. Терапевт пен ересек нефрологтың бірлескен кеңесі
11.
Мембраналық нефропатия. Себептер. Анти-PLA2R деңгейлеріне негізделген пациентті бақылау алгоритмі. Бүйрек функциясының үдемелі жоғалу қаупін бағалаудың клиникалық өлшемшарттары. Тәуекелді бағалау бойынша емдеу және динамикадағы мониторинг
12.
Туа біткен және инфантильді нефротикалық синдром. Себептер генетикалық және генетикалық емес. Диагностика. Генетикалық және морфологиялық нұсқалары. Терапия стратегиясы. Бүйрек трансплантациясының ерекшеліктері
13.
Тез үдемелі гломерулонефрит. Нефритикалық, нефротикалық-нефриттік синдром. Иммундық кешенді гломерулонефрит, Гудпасчер синдромы, АНЦА васкулиті
14.
Инфекциямен байланысты шумақтық аурулар. Жіті инфекциядан кейінгі гломерулонефрит. Инфекциялық эндокардит, шунтты нефритпен ауыратын балалардағы бүйректің зақымдануы. IgA нефропатиясы. IgA нефритпен васкулит
15.
Иммуноглобулин және комплемент-зақымданудың мембранопролиферативтік бейіні бар жанама гломерулярлық аурулар. Иммунокомлекстік гломерулонефрит. С3 гломерулопатия. Тығыз депозиттер ауруы. Диагностика. Терапия
16.
Фибриллярлық иммунотактоидты гломерулонефрит. Себебі. Патогенез. Диагностика. Емдеу
17.
Қайталама гломерулярлық аурулар: люпус-нефрит. Патоморфологиялық сыныптар. АНЦА-ассоциацияланған гломерулонефриттер. Моноклоналды гаммапатиялар кезінде бүйректің зақымдануы. В, С гепатиті, АИТВ инфекциясы, вирустық және паразиттік аурулар кезінде бүйректің зақымдануы
18.
Тұқым қуалайтын бүйрек аурулары: Альпорт синдромы, жұқа базальды мембрана ауруы, отбасылық амилоидоз, Фабри ауруы, генетикалық нефротикалық синдром, генетикалық тубулоинтерстициалды ауру
19.
Балалардағы жылауықтық аурулары. Бүйректің аутосомды-рецессивті көп жылауықтығы. Балалардағы бүйректің аутосомды-доминантты көп жылауықтық ерекшеліктері. Бүйрек жылауығымен қоса болатын синдромдар. Нефронофтиз. Медулярлық жылауық ауруы. Медулярлық кеуекті бүйрек. Туберозды склероз және бүйрек жылауығы
20.
Тубулопатиялар: бастапқы және қайталама. Мешел: Х-тіркелген гипофосфатемиялық мешел, диагностика, емдеу. Кальципендік- Д-витаминіне тәуелді, Д-витаминіне тапшы мешелдер дифференциалды диагноз, гипофосфатазия және басқалар
21.
Проксималды бүйректік ацидоз (II тип). Аминоацидурия, цистинурия. Бүйректік глюкозурия. Де Тони-Дебре Фанкони синдромы. Бастапқы Фанкони. Цистиноз. Лоу синдромы, тирозинемия, Дент ауруы
22.
Барттер, Гительман, Лиддл синдромы. Бүйректік дисталды ацидоз (I тип). Псевдогипоальдостеронизм. Нефрогенді қант диабеті
23.
Балалардағы нефролитиаз және нефрокальциноз. Генетикалық және зат алмасу механизмдері. Бастапқы гипероксалурия. Екінші гипероксалурия. Цистинурия және цистин тастары. Күлгін тастар. Инфекциялық тастар. Идиопатиялық гиперкальциурия
24.
Тромботикалық микроангиопатиялар. Бастапқы тромбоздық микроангиопатиялар: шига токсинімен байланысты гемолитикалық уремиялық синдром (STEC-ГУС), пневмококкты ГУС
25.
Комплемент-жанама гемолитикалық-уремиялық синдром. Тромботикалық тромбопеникалық пурупура. Диагностиканың күрделілігі. Терапия
26.
Қайталама тромботикалық микроангиопатиялар: дәрілік препараттармен индукцияланған, инфекциядан кейінгі, сүйек кемігін транспланттаудан кейінгі, сәулелік терапия, жүктілік, жүйелі аурулар (жүйелі қызылжегі, антифосфолипидтік синдром, васкулиттер), ісіктер, қатерлі артериялық гипертензия). Дифференциалды диагностика алгоритмі, ТМА терапиясының қағидаттары
27.
Балалардағы артериялық гипертензия. Себептері. Реноваскулярлық гипертензия. Диагностика өлшемшарттары. Балалардағы АГ жіктелуі. Балалардың бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі кезінде АГ
28.
Бүйректердің қатты зақымдануы. RIFLE, KDIGO жіктелуі. Бүйректің жіті ауруы. Жаңа туған нәрестелердің бүйректерінің жіті зақымдануының себептері. Бүйрек алмастыру терапиясы (перитонеалдық диализ, гемодиализ, гемодиафильтрация). Дәрі-дәрмек алмасу ерекшеліктері. Гепатореналды синдром
29.
Бүйректің созылмалы ауруы. Балалардағы жіктелуі және себептері. Патогенез. Клиникалық және метаболикалық бұзылулар. Балалардағы нутритивті мәртебе. Өсудің бұзылуы. Ақуыз-энергетикалық жетіспеушілік. Бүйректік анемия. Бүйректің созылмалы ауруы кезіндегі минералдық-сүйек бұзылулары. Метаболикалық ацидоз. Созылмалы бүйрек функциясының жеткіліксіздігін ерте диагностикалау мәселелері. Диспансерлеу
30.
Созылмалы бүйрек функциясының жеткіліксіздігі бар балаларды бақылау, әлеуметтендіру. Анемияны емдеу, темір тапшылығын түзету. Ақуыз-энергетикалық жетіспеушіліктің алдын алу және емдеу. Балалардағы АГ мониторингі және емдеу. Ацидозды емдеу. Өсу гормоны - көрсеткіштерді анықтау және төмен бойлықты емдеу. Бүйрек алмастыру терапиясына дайындық. Әдісті таңдау. Балалар мен отбасы мүшелерін оқыту
31.
Гемодиализ, балалардағы ерекшеліктері. Гемодиализ терапиясының қағидаттары. Қантамырларына кіру: уақытша және тұрақты. Диализдің адекваттылығын бақылау. Гемодиализдің, гемодиофильтрацияның асқынулары: тромбоз, қантамырларына кіру инфекциялары. Мәселені шешу қағидаттары
32.
Перитонеалдық диализ. ПД қолданудың артықшылықтары мен шектеулері. Перитонеалдық кіру. Техникасы. ПД адекваттылығы. Асқынулары: перитонеалдық катетер инфекциясы, диализдік перитонит. Диагностика. Емдеу
33.
Тірі туысқан және қайтыс болған донорлардан бүйрек трансплантациясы. Бүйрек ауруының соңғы сатысының этиологиясы, балаларда бүйректі ауыстыру кезіндегі алдыңғы хирургиялық араласулар мен анатомиялық шектеулер. Донорлар мен реципиенттерді операцияға дейін дайындау. Пациенттерді несепқуықтың туа біткен ауытқулары, нейрогендік несепқуық кезінде бүйректі ауыстырып қондыруға дайындау ерекшеліктері
34.
Бүйрегі ауыстырылған балаларды бақылау. Операциядан кейінгі асқынулар, кішкентай балаларға күтім жасау ерекшеліктері. Индукциялық және базалық иммуносупрессияның негізгі қағидаттары. Бүйректі ауыстырғаннан кейінгі ерте және кеш кезеңде инфекцияларды профилактикалау және емдеу. Қайталанатын нефропатия. Баланың физикалық даму динамикасын және СБА басқа көріністерін, бүйректі ауыстырғаннан кейінгі балалардың әлеуметтік бейімделуін бағалау. Бүйрек донорының денсаулығын бақылау
35.
"Диабеттік нефропатия"
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Р/с №
Операция/емшара/техника
Дағдылар саны
Өз бетінше орындау:
1.
Бүйрек функциясын бағалау және есептеу
100
2.
Альбуминурия дәрежесін және Альбумин/Креатинин қатынасын түсіндіру
50
3.
Протеинурия дәрежесін және Протеин/Креатинин қатынасын түсіндіру
50
4.
Электролиттер/Креатинин қатынасы бойынша электролиттер шығынын түсіндіру
20
5.
Кальций, калий, натрийдің фракциялық бөлінуін есептеу
50
6.
Фосфордың арналық реабсорбциясын есептеу/фосфордың максималды арналық реабсорбциясының/СКФ арақатынасы
50
7.
Генетикалық зерттеуді түсіндіру
20
8.
Аутоиммунды аурулар мен васкулиттер кезінде иммунологиялық зерттеулерді түсіндіру
50
9.
Бүйректерге ультрадыбыстық зерттеу жүргізу
20
10.
Несепқуыққа ультрадыбыстық зерттеу жүргізу
10
11.
СБА әртүрлі кезеңдеріндегі баланың физикалық дамуын бағалау
50
12.
Диализдегі пациенттердің нутритивті мәртебесін бағалау
20
13.
Электрокардиография мен эхокардиографияны түсіндіру
20
14.
Гемодиализ сеанстарын жүргізу: науқасты уақытша және тұрақты катетердің көмегімен "Жасанды бүйрек" аппаратына қосу
30
15.
Гемодиализдің барабарлығын есептеу
30
16.
Шок кезіндегі диагностика және шұғыл көмек
10
17.
Гипертониялық криздер кезіндегі диагностика және шұғыл көмек
20
18.
Жіті бүйрек функциясының жеткіліксіздігі кезіндегі диагностика және шұғыл көмек
30
19.
Шумақтық фильтрация жылдамдығына байланысты дәрілік препараттардың дозасын есептеу және түзету
100
20.
Иммуносупрессивті препараттардың бір реттік және курстық дозаларын есептеу. Иммуносупрессивті препараттар концентрациясының мониторингі
50
21.
Гемотрансфузия жүргізу
5
22.
Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу
10
23.
Бүйрек функциясының жеткіліксіздігі кезінде эритропоэтиннің бастапқы дозасын және оның кейінгі титрленуін есептеу
50
24.
Бүйрек функциясының жеткіліксіздігі кезінде венаішілік темір препараттарын енгізу мөлшері мен еселігін есептеу
50
25.
Жіті коронарлық синдром кезіндегі алғашқы көмек
5
26.
Контраст-индукцияланған нефропатияның даму қаупі факторларын бағалау және оны түзету
10
Басшылықпен орындау
27.
Бүйрек биопсиясының микроскопиясы (фотосуреттер)
30
28.
Жарық микроскопиясы кезінде бүйрек биоптатын түсіндіру (микропрепараттар)
30
29.
Иммуногистохимиялық зерттеу кезінде бүйрек биоптатын түсіндіру (фотосуреттер)
30
30.
Электрондық микроскопия кезінде бүйрек биоптатын түсіндіру (фотосуреттер)
30
31.
Несеп тұнбасының микроскопиясы (фотосуреттер)
20
32.
Қышқыл-негіз күйінің бұзылуын түсіндіру
20
33.
Гипонатриемия/гипернатриемия кезіндегі инфузиялық терапияның құрамы мен көлемін есептеу
20
34.
Гиперкалиемия кезіндегі шұғыл көмек
20
35.
Экскреторлық урографияны, магнитті-резонансты томографияны, бүйректің компьютерлік томографиясын, дуплексті сканерлеу кезінде бүйрек қанағымының көрсеткіштерін тағайындау және түсіндіру көрсеткіштері
10
36.
Перитонеалды диализ жүргізу
20
37.
Тест жүргізу және перитонеалды диализдің барабарлығын есептеу
20
38.
Донор мен реципиентті бүйрек трансплантациясына дайындау
10
39.
Реципиенттің иммунологиялық қатерін анықтау
10
40.
Бүйрек трансплантаты реципиенті үшін иммуносупрессивтік терапия дозасын есептеу
20
41.
Артериовеноздық фистула қызметін күту және бағалау
20
42.
PD катетерінің қызметін күту және бағалау
10
Қосымша манипуляциялар:
43.
Гемодиализ сеанстарын жүргізу: артерия-веналық фистула пункциясы
5
44.
Бүйрек биопсиясы
5
45.
Плазмаферез жүргізу
5
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 15-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу

138
1)
Обязательный компонент
134
Модуль Нефрология в стационаре детская
82
Нефрология амбулаторно-поликлиническая
10
Интервенционная нефрология
12
Диализная терапия
17
Трансплантация почки
13
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
№ п/п
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Водно-электролитные и кислотно-основные нарушения при острой и хронической патологии. Роль почки. Осморегуляция. Гипонатриемия, гипернатриемия. Гипокалиемия, гиперкалиемия. Гиповолемия, гиперволемия. Метаболический и дыхательный ацидоз и алколоз. Смешанные КЩС
2.
Тубулопатии первичные: Гипофосфатемический рахит (фосфат-диабет), Проксимальный ренальный тубулярный ацидоз (II тип). Синдром Фанкони (Де Тони–Дебре), Ренальная глюкозурия. Болезнь Дента, Синдром Барттера, Синдром Гительмана, Дистальный ренальный тубулярный ацидоз (I тип), Псевдогипоальдостеронизм, Нефрогенный несахарный диабет, Синдром Лиддла, глицинурия, цистинурия, Тубулопатии вторичные: оксалатная, уратная нефропатия
3.
Врожденные аномалии развития мочевой системы (CAKUT): аномалии почек (агенезия, гипоплазия, дисплазия, дистопия, подковообразная почка, удвоение почек, поликистоз почек, мультикистоз почек)
4.
Аномалии мочеточников (врожденный гидронефроз/обструкция лоханочно-мочеточникового сегмента, мегауретер/обструкция пузырно-мочеточникового сегмента, пузырно-мочеточниковый рефлюкс, удвоение мочеточников)
5.
Аномалии мочевого пузыря и уретры (экстрофия мочевого пузыря, клапан задней уретры, атрезия уретры)
6.
Синдромный CAKUT: синдром почечной колобомы, синдром делеции 17q12, синдром почечной кисты и диабета (RCAD), синдром Фрейзера, синдром Таунса-Брокса и бронхио-ото-ренальный синдром
7.
Инфекции мочевой системы. Классификация. Локальная и системная ИМС. Острый цистит, уретрит, пиелонефрит, уросепсис. Лечение. Дисфункция кишечника. Асимптоматическая бактериурия
8.
Нарушение мочеиспускания и дисфункция мочевых путей. Дневная дисфункция мочевых путей. Нейрогенный мочевой пузырь. Моносимптомный ночной энурез. Расширение верхних мочевыводящих путей (обструкция ЛМС и ПМС). Пузырно-мочеточниковый рефлюкс
9.
Острый и хронический тубулоинтерстициальный нефрит. Причины: лекарства, инфекций. Тубулоинтерстициальный нефрит с увеитом. Диагностика. Лечение
10.
Гломерулярные заболевания, первичные. Нефротический синдром (идиопатический). Классификация. Патогенез. Болезнь минимальных изменений. Патогенез. Стероидчувствительный и стероидрезистентный нефротический синдром. вариант. Фокально-сегментарный гломерулосклероз (детский). Рекомендации IPNA. KDIGO. Переход во взрослую жизнь. Совместная консультация с терапевтом и взрослым нефрологом
11.
Мембранозная нефропатия. Причины. Алгоритм ведения пациента по уровню анти-PLA2R Клинические критерии оценки риска прогрессирующей потери функции почек. Лечение по оценке риска и мониторинг в динамике
12.
Врожденный и инфантильный нефротический синдром. Причины генетические и негенетические. Диагностика. Генетические и морфологические варианты. Стратегия терапии. Особенности трансплантации почки
13.
Быстропрогрессирующий гломерулонефрит. Нефритический, нефротический-нефритический синдром. Иммунокомплексный гломерулонефрит, синдром Гудпасчера, АНЦА васкулит
14.
Гломерулярные заболевания, связанные с инфекциями. Острый постинфекционный гломерулонефрит. Поражения почек у детей с инфекционным эндокардитом, шунт-нефрит. IgA-нефропатия. IgA вскулит с нефритом
15.
Иммуноглобулин- и комплемент-опосредованные гломерулярные заболевания с мембранопролиферативным профилем повреждения. Иммунокомлексный гломерулонефрит. С3 гломерулопатия. Болезнь плотных депозитов. Диагностика. Терапия
16.
Фибриллярный иммунотактоидный гломерулонефрит. Причина. Патогенез. Диагностика. Лечение
17.
Вторичные гломерулярные заболевания: люпус-нефрит. Патоморфологические классы. АНЦА-ассоциированные гломерулонефриты. Поражение почек при моноклональных гаммапатиях. Поражение почек при других системных заболеваниях, при гепатите В, С, ВИЧ-инфекции, вирусных и паразитарных заболеваниях
18.
Наследственные заболевания почек: синдром Альпорта, болезнь тонкой базальной мембраны, семейный амилоидоз, болезнь Фабри, генетический нефротический синдром, генетическое тубулоинтерстициальное заболевание
19.
Кистозные заболевания у детей. АРПП. Особенности АДПП у детей. Синдромы сопровождающийся кистами в почках. Нефронофтиз. Медулярная кистозная болезнь. Медулярная губчатая почка. Туберозный склероз и кистоз почек
20.
Тубулопатии: первичные и вторичные. Рахиты: Х-сцепленный гипофосфатемический рахит, диагностика, лечение. Дифференциальный диагноз от кальципенических- витамин Д-зависимых, витамин Д-дефицитных рахитов, гипофосфатазии и другие
21.
Проксимальный ренальный ацидоз (II тип). Аминоацидурия, цистинурия. Ренальная глюкозурия. Синдром Де Тони–Дебре Фанкони. Первичный Фанкони. Цистиноз. Синдром Лоу, тирозинемия, болезнь Дента
22.
Синдром Барттера, Гительмана, Лиддла. Ренальный дистальный ацидоз (I тип). Псевдогипоальдостеронизм. Нефрогенный несахарный диабет
23.
Нефролитиаз и нефрокальциноз у детей. Генетические и метаболические механизмы. Первичная гипероксалурия. Вторичная гипероксалурия. Цистинурия и цистиновые камни. Пуриновые камни. Инфекционные камни. Идиопатическая гиперкальциурия
24.
Тромботические микроангиопатии. Первичные тромботические микроангиопатии: шига-токсин ассоциированный гемолитико-уремический синдром (STEC-ГУС), пневмококковый ГУС
25.
Комплемент-опосредованный гемолитико-уремический синдром. Тромботическая тромбопеническая пурупура. Сложность диагностики. Терапия
26.
Вторичные тромботические микроангиопатии: индуцированная лекарственными препаратами, постинфекционная, после трансплантации костного мозга, лучевой терапии, беременность, системные заболевания (системная красная волчанка, антифосфолипидный синдром, васкулиты), опухоли, злокачественная артериальная гипертензия). Алгоритм дифференциальной диагностики, принципы терапии ТМА
27.
Артериальная гипертензия у детей. Причины. Реноваскулярная гипертензия. Критерии диагностики. Классификация АГ у детей. АГ при ХБП у детей
28.
Острое повреждение почек. Классификация RIFLE, KDIGO. Острая болезнь почек. Причины ОПП у новорожденных детей. Заместительная почечная терапия (ПД, ГД, ГДФ). Особенности обмена лекарств. Гепаторенальный синдром
29.
Хроническая болезнь почек. Классификация и причины у детей. Патогенез. Клинические и метаболические нарушения. Нутритивный статус у детей. Нарушение роста. Белково-энергетическая недостаточность. Ренальная анемия. МКН-ХБП. Метаболический ацидоз. Вопросы ранней диагностики ХБП. Диспансеризация
30.
Наблюдение, социализация детей с ХБП. Лечение анемии, коррекция дефицита железа. Профилактика и лечение БЭН. Мониторинг и лечение АГ у детей. Лечение ацидоза. Гормон роста -определение показаний и лечение низкорослости. Подготовка к ЗПТ. Выбор метода. Обучение детей и членов семьи
31.
Гемодиализ, особенности у детей. Принципы гемодиализной терапии. Сосудистые доступы: временные и постоянные. Контроль адекватности диализа. Осложнения гемодиализа, гемодиафильтрации: тромбоз, инфекции сосудистого доступа. Принципы решения проблем
32.
Перитонеальный диализ. Преимущества и ограничения использования ПД. Перитонеальный доступ. Техника. Адекватность ПД. Осложнения: инфекции перитонеального катетера, диализный перитонит. Диагностика. Лечение
33.
Трансплантация почки от живого родственного и умершего доноров. Этиология конечной стадии болезни почек, предыдущие хирургические вмешательства и анатомические ограничения при трансплантации почки у детей. Предоперационная подготовка доноров и реципиентов. Особенности подготовки пациентов к пересадке почки при врожденных аномалиях мочевого пузыря, нейрогенном мочевом пузыре
34.
Ведение детей с пересаженной почкой. Послеоперационные осложнения, особенности ухода за маленькими детьми. Основные принципы индукционной и базовой иммуносупрессии. Профилактика и лечение инфекций в раннем и позднем периоде после пересадки почки. Профилактика и лечение острого и хронического отторжения трансплантата. Возвратные нефропатии. Оценка динамики физического развития ребенка и других проявлений ХБП, социальная адаптация детей после пересадки почки. Наблюдение за состоянием здоровья донора почки
35.
"Диабетическая нефропатия"
Практические навыки, манипуляции, процедуры
№ п/п
Операция/процедура/техника
Количество навыков
Самостоятельное выполнение:
1.
Оценка и расчет функции почек
100
2.
Интерпретация степени альбуминурии и соотношения Альбумин / Креатинин
50
3.
Интерпретация степени протеинурии и соотношения Протеин / Креатинин
50
4.
Интерпретация потерь электролитов по соотношению Электролиты/ Креатинин
20
5.
Расчет фракционной экскреции кальция, калия, натрия.
50
6.
Расчет канальцевой реабсорбции фосфора/соотношение максимальной канальцевой реабсорбции фосфора/СКФ
50
7.
Интерпретация генетического исследования.
20
8.
Интерпретация иммунологических исследований при аутоиммунных заболеваниях и васкулитах
50
9.
Проведение ультразвукового исследования почек
20
10.
Проведение ультразвукового исследования мочевого пузыря
10
11.
Оценка физического развития ребенка на разных стадия ХБП
50
12.
Оценка нутритивного статуса пациентов на диализе
20
13.
Интерпретация электрокардиографии и эхокардиографии
20
14.
Проведение сеансов гемодиализа: подключение больного к аппарату "Искусственная почка" с помощью временного и постоянного катетера
30
15.
Расчет адекватности гемодиализа
30
16.
Диагностика и неотложная помощь при шоках
10
17.
Диагностика и неотложная помощь при гипертонических кризах
20
18.
Диагностика и неотложная помощь при острой почечной недостаточности
30
19.
Расчет и коррекция доз лекарственных препаратов в зависимости от скорости клубочковой фильтрации
100
20.
Расчет разовых и курсовых доз иммуносупрессивных препаратов. Мониторинг концентрации иммуносупрессивных препаратов
50
21.
Проведение гемотрансфузи
5
22.
Проведение сердечно-легочной реанимации
10
23.
Расчет начальной дозы эритропоэтина и еҰ последующей титрации при почечной недостаточности
50
24.
Расчет дозы и кратности введения внутривенных препаратов железа при почечной недостаточности
50
25.
Первая помощь при остром коронарном синдроме.
5
26.
Оценка факторов риска развития контраст-индуцированной нефропатии и ее коррекция
10
Выполнение под руководством
27.
Микроскопия почечного биоптата (фотографии)
30
28.
Интерпретация почечного биоптата при световой микроскопии (микропрепараты)
30
29.
Интерпретация почечного биоптата при иммуногистохимическом исследовании (фотографии)
30
30.
Интерпретация почечного биоптата при электронной микроскопии (фотографии)
30
31.
Микроскопия осадка мочи (фотографии)
20
32.
Интерпретация нарушений кислотно-основного состояния
20
33.
Расчет состава и объема инфузионной терапии при гипонатремии/гипернатриемии.
20
34.
Неотложная помощь при гиперкалемии
20
35.
Показания к назначению и интерпретация экскреторной урографии, магнитно-резонансной томографии, компьютерной томографии почек, показателей кровотока почек при дуплексном сканировании
10
36.
Проведение перитонеального диализа
20
37.
Проведение теста и расчет адеватности перитонеального диализа
20
38.
Подготовка донора и реципиента к трансплантации почки
10
39.
Определение иммунологического риска реципиента
10
40.
Расчет дозы иммуносупрессивной терапии для реципиента почечного трансплантата
20
41.
Уход и оценка функционирования артериовенозной фистулы
20
42.
Уход и оценка функционирования PD-катетера
10
Дополнительные манипуляции
43.
Проведение сеансов гемодиализа: пункция артериовенозной фистулы
5
44.
Биопсия почки
5
45.
Проведение плазмафереза
5
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций
В городских организациях здравоохранения - 3 (18)
В областных организациях здравоохранения - 3 (18)
В республиканских организациях здравоохранения - 3 (18)
Приложение 15 к приказу

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес) – 2 (12)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 17-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына 35-1-қосымша
"Пульмонология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар пульмонолог-дәрігері
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклі

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) - 2 (12)
В городских организациях здравоохранения – 3 (18)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
В республиканских организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 17 к приказу
Приложение 35-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Пульмонология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач пульмонолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин

138
1)
Міндетті компонент
134
Стационардағы балалар пульмонологиясы
70
Амбулаториялық-емханалық балалар пульмонологиясы
30
Балалар пульмонологиясындағы кезек күттірмейтін жағдайлар
8
Балалар фтизиатриясы
20
Балалар оториноларингологиясы
3
Балалар онкологиясы
3
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Жиыны:
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Р/с №
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жай-күйлердің тізбесі
1.
Балалар мен жасөспірімдердің тыныс алу ағзаларының анатомиялық-физиологиялық және иммунологиялық ерекшеліктері және олардың бронх-өкпе патологиясының симптоматикасына қосқан үлесі
1.1
Балалардың тыныс алу ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Тыныс алу ағзаларының эмбриогенезі. Балалардың тыныс алу ағзаларын дамыту
1.2
Балалардағы тыныс алудың клиникалық физиологиясы. Балалардың тыныс алу ағзаларының аурулары кезіндегі тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің патофизиологиялық тетіктері
1.3
Өкпені патологиялық факторлардың әсерінен қорғаудың негізгі тетіктері. Мукоциллиарлық көлік, сурфактант, балалардың өкпесін қорғаудың өзіндік емес және өзіндік иммунологиялық тетіктері
2.
Балалар мен жасөспірімдердің тыныс алу ағзалары ауруларының диагностикасы
2.1
Балалардың тыныс алу ағзаларының аурулары кезіндегі семиотика және клиникалық синдромдар
2.2
Балалардың тыныс алу ағзаларының аурулары кезіндегі микробиологиялық және иммунологиялық зерттеу әдістері
2.3
Балалардың сыртқы тыныс алуын зерттеудің функционалдық әдістері. Спирометрия. Пикфлоуметрия. Бодиплетизмография. Диффузиялық тест
2.4
Балалардың тыныс алу ағзалары ауруларын диагностикалаудың сәулелік әдістері. Балалардың тыныс алу ағзаларының рентгенографиясы. Бронхография. Компьютерлік томография. Магниттік-резонанстық томография. Ультрадыбыстық зерттеу
2.5
Эндобронхиалдық өзгерістерді және цилиарлық функцияны бағалау. Бронхоскопия. Тыртықтау эпителийі кірпіктерінің функциясын бағалау
3.
Неонаталдық пульмонология
3.1
Жаңа туған нәрестелердің респираторлық дистресс-синдромы
3.2
Жаңа туған нәрестелер өкпесінің интерстициалды аурулары. Өкпе бронхы дисплазиясы және оның асқынулары
3.3
Жіті бронхиолиттің БҚТ және БТБ нәтижелері сияқты өкпенің созылмалы обструктивті аурулары
3.4
Жаңа туған нәрестелердің пневмониясы
3.5
Жіті бронхиолиттің БҚТ және БТБ нәтижелері сияқты өкпенің созылмалы обструктивті аурулары
4.
Балалар мен жасөспірімдердің бронх-өкпе жүйесінің жіті инфекциялық-қабыну аурулары
4.1
Жіті бронхиттер. Обструктивті бронхиттер. Бронхиолиттер. Облитерациялайтын бронхиолит
4.2
Созылмалы бактериялық бронхит. Қайталанатын бронхит
4.3
Балалардың пневмониясы
5.
Балалар мен жасөспірімдердің плевра аурулары
5.1
Қабыну плевриттері
5.2
Пиопневмоторакс. Плевра эмпиемасы. Гидроторакс. Хилоторакс. Гемоторакс. Пневмоторакс
6.
Балалар мен жасөспірімдердің өкпесінің аллергиялық аурулары
6.1
Аллергиялық ринит
6.2
Балалардағы бронх демікпесі
6.3
Балалардағы гиперсенситивті пневмонит (экзогенді аллергиялық альвеолит)
7.
Балалар мен жасөспірімдердің өкпесінің зең және паразиттік аурулары
7.1
Өкпе микоздары
7.2
Балалардағы паразиттік өкпе аурулары
8.
Балалар мен жасөспірімдердің созылмалы қабыну аурулары
8.1
Балалардағы бронхоэктатикалық ауру
8.2
Балалардағы созылмалы бронхит
8.3
Балалардағы облитерациялайтын бронхиолит
9.
Балалардың генетикалық детерминирленген өкпе аурулары
9.1
Балалардағы муковисцидоз
9.2
Бастапқы цилиарлық дискинезия және Картагенер синдромы
9.3
Альфа1-антитрипсин тапшылығы
10.
Балалар мен жасөспірімдердегі интерстициалдық өкпе ауруларының жекелеген клиникалық нысандары

138
1)
Обязательный компонент
134
Детская пульмонология в стационаре
70
Детская пульмонология амбулаторно-поликлиническая
30
Неотложные состояния в детской пульмонологии
8
Фтизиатрия детская
20
Оториноларингология детская
3
Онкология детская
3
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
№ п/п
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Анатомо-физиологические и иммунологические особенности органов дыхания у детей и подростков, и их вклад в симптоматику бронхолегочной патологии
1.1
Анатомо-физиологические особенности органов дыхания у детей. Эмбриогенез органов дыхания. Развитие органов дыхания у детей
1.2
Клиническая физиология дыхания у детей. Патофизиологические механизмы дыхательной недостаточности при заболеваниях органов дыхания у детей
1.3
Основные механизмы защиты легких от воздействия патологических факторов. Мукоциллиарный транспорт, сурфактант, неспецифические и специфические иммунологические механизмы защиты легких у детей
2.
Диагностика заболеваний органов дыхания у детей и подростков
2.1
Семиотика и клинические синдромы при заболеваниях органов дыхания у детей
2.2
Микробиологические и иммунологические методы исследования при заболеваниях органов дыхания у детей
2.3
Функциональные методы исследования внешнего дыхания у детей. Спирометрия. Пикфлоуметрия. Бодиплетизмография. Диффузионный тест
2.4
Лучевые методы диагностики заболеваний органов дыхания у детей. Рентгенография органов дыхания у детей. Бронхография. Компьютерная томография. Магнитно-резонансная томография. Ультразвуковое исследование
2.5
Оценка эндобронхиальных изменений и цилиарной функции. Бронхоскопия. Оценка функции ресничек мерцательного эпителия
3.
Неонатальная пульмонология
3.1
Респираторный дистресс-синдром новорожденных
3.2
Интерстициальные заболевания легких новорожденных. Бронхолегочная дисплазия и ее осложнения
3.3
Хронические обструктивные заболевания легких, как исходы РДС и БЛД острого бронхиолита
3.4
Пневмонии у новорожденных
3.5
Хронические обструктивные заболевания легких, как исходы РДС и БЛД острого бронхиолита
4.
Острые инфекционно-воспалительные заболевания бронхолегочной системы у детей и подростков
4.1
Острые бронхиты. Обструктивные бронхиты. Бронхиолиты. Облитерирующий бронхиолит.
4.2
Затяжной бактериальный бронхит. Рецидивирующий бронхит
4.3
Пневмонии у детей.
5.
Заболевания плевры у детей и подростков
5.1
Плевриты воспалительной природы
5.2
Пиопневмоторакс. Эмпиема плевры. Гидроторакс. Хилоторакс. Гемоторакс. Пневмоторакс
6.
Аллергические заболевания легких у детей и подростков
6.1
Аллергический ринит
6.2
Бронхиальная астма у детей
6.3
Гиперсенситивный пневмонит (экзогенный аллергический альвеолит) у детей
7.
Грибковые и паразитарные заболевания легких у детей и подростков
7.1
Легочные микозы
7.2
Паразитарные заболевания легких у детей
8.
Хронические воспалительные заболевания легких у детей и подростков
8.1
Бронхоэктатическая болезнь у детей
8.2
Хронический бронхит у детей
8.3
Облитерирующий бронхиолит у детей
9.
Генетически детерминированные заболевания легких у детей
9.1
Муковисцидоз у детей
9.2
Первичная цилиарная дискинезия и синдром Картагенера
9.3
Дефицит альфа1-антитрипсина
10.
Отдельные клинические формы интерстициальных болезней легких у детей и подростков

100
23.
Тыныс алу ағзаларының аурулары кезіндегі цитологиялық және гистологиялық зерттеулердің нәтижелері
30
24.
Өкпенің диффузиялық қабілетін зерттеу нәтижелері
10
Клиникалық практиканың ұзақтығы, кемінде ай (кредиттер)
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес) – 2 (12)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 18-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу

100
23.
Результатов цитологических и гистологических исследований при заболеваниях органов дыхания
30
24.
Результатов исследования диффузионной способности легких
10
Продолжительность клинической практики, не менее месяцев (кредитов)
В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В городских организациях здравоохранения – 3 (18)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
В республиканских организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 18 к приказу

бағдарламасына 37-1-қосымша
"Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар ревматолог-дәрігері
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы
138
1)
Міндетті компонент
134
Балалар амбулаториялық-емханалық ревматологиясы
30
Стационардағы балалар ревматологиясы модулі

Приложение 37-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Ревматология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач ревматолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138
1)
Обязательный компонент
134
Ревматология детская амбулаторно-поликлиническая
30
Модуль Ревматология детская в стационаре

104
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Жиыны:
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Р/с №
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жай-күйлердің тізбесі
1.
Жіті ревматикалық қызба. Ревматикалық хорея. Балалардағы ревматикалық жүрек ақаулары. Инфекциялық эндокардиттер
2.
Дәнекер тіннің жүйелі аурулары. Жүйелі қызылжегі. Ювенильді склеродермия. Идиопатиялық қабыну миопатиясы. Ювенильді дерматомиозит. Шегрен синдромы және ауруы. Антифосфолипидтік синдром
3.
Жүйелік васкулиттер: түйінді полиартериит, полиангиитпен гранулематоз (Вегенер ауруы), гигантоклеткалы артериит, спецификалық емес аортоартериит (Такаясу ауруы), полиангиитпен эозинофильді гранулематоз (Чердж-Стросс синдромы), микроскопиялық полиангиит, Бехчет ауруы, сілемейлі-тері-безді синдром (Кавасаки ауруы), Гудпасчер синдромы, криоглобулинемиялық васкулит, геморрагиялық васкулит (IgA васкулит)
4.
Айқаспалы (overlap) синдром. Дәнекер тіннің аралас аурулары
5.
Инфекциялармен байланысты артриттер. Постстрептококк артриті. Ішектің қабыну аурулары (спецификалық емес ойықжаралы колит, Крон ауруы) және урогенитальды инфекциялар кезіндегі артриттер
6.
Ювенильді идиопатиялық артрит
7.
Ювенилді спондилоартрит
8.
Тұқым қуалайтын коллагенопатиялар. Эллерс-Данлос синдромы. Марфан синдромы
9.
Басқа аурулар кезіндегі ревматикалық көріністер (эндокриндік, онкогематологиялық, инфекциялық, метаболиялық және т.б.)
10.
Тірек-қимыл аппаратының туа біткен аурулары кезіндегі артропатиялар. Остеодисплазия. Остеохондропатия
11.
Остеопороз
12.
Панникулиттер. Түйінді эритема
13.
Аутоқабыну синдромдары
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Р/с №
Операция/емшара/техника
Дағдылар саны
1.
Буындар функциясын физикалық зерттеу, тест жүргізу, функционалдық индекстерді түсіндіру
200
2.
Шеткі тамырлардың жай-күйін бағалау
100
3.
Стандартты және қосымша жалғамдар бойынша электрокардиографияны жүргізу және талдау
50
4.
Реанимациялық іс-шаралар жүргізу: жүрек-өкпе реанимациясы (BLS) (симуляциялық технологиялар)
10
5.
Қан тобын, резус фактор, донор мен реципиент қанының үйлесімділігі сынамаларын (тәлімгердің бақылауымен) анықтау
10
6.
Биологиялық сынама, трансфузия алдындағы жеке сынамаларды жүргізу (тәлімгердің бақылауымен)
10
7.
Гемокомпонентті және инфузиялық-трансфузиялық терапия жүргізу (тәлімгердің бақылауымен)
10
8.
Гендік-инженерлік биологиялық препараттардың венашілік инфузиясын, теріастылық инъекциясын жүргізу (тәлімгердің қадағалауымен)
30
9.
Диагностикалық және емдік мақсатта буындардың пункциясын жүргізу (эвакуациялау, дәрілік препараттарды енгізу) (тәлімгердің қадағалауымен)
15
Интерпретациялау:
10.
Синовиалды сұйықтықты зерттеу нәтижесі
15
11.
Эхокардиография нәтижелері
20
12.
Перифериялық тамырлардың ультрадыбыстық допплерографиясының нәтижелері
20
13.
Буындарды ультрадыбыстық зерттеу нәтижелері
30
14.
Рентгенография, магниттік-резонанстық томография, буындар мен аксиалдық скелеттің компьютерлік томографиясы, денситометрия нәтижелері
50
15.
Электромиография нәтижелері
5
16.
Органикалық-спецификалық аутоантиденелерді иммунологиялық зерттеу нәтижелері
100
17.
Тері-бұлшықет жарғағының биоптатын морфологиялық зерттеу нәтижелері
5
18.
Буындар функциясын физикалық зерттеу, тест жүргізу, функционалдық индекстерді түсіндіру
200
19.
Шеткі тамырлардың жай-күйін бағалау
100
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес) – 2 (12)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 2 (12)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 19-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу

104
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
№ п/п
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Острая ревматическая лихорадка. Ревматическая хорея. Ревматические пороки сердца у детей. Инфекционные эндокардиты
2.
Системные заболевания соединительной ткани. Системная красная волчанка. Ювенильная склеродермия. Идиопатические воспалительные миопатии. Ювенильный дерматомиозит. Синдром и болезнь Шегрена. Антифосфолипидный синдром
3.
Системные васкулиты: узелковый полиартериит, гранулематоз с полиангиитом (болезнь Вегенера), гигантоклеточный артериит, неспецифический аортоартериит (болезнь Такаясу), эозинофильный гранулематоз с полиангиитом (синдром Черджа-Стросса), микроскопический полиангиит, болезнь Бехчета, слизисто-кожно-железистый синдром (болезнь Кавасаки), синдром Гудпасчера, криоглобулинемический васкулит, геморрагический васкулит (IgA васкулит)
4.
Перекрестный (overlap) синдром. Смешанные заболевания соединительной ткани
5.
Артриты, связанные с инфекциями. Постстрептококковый артрит. Артриты при воспалительных заболеваниях кишечника (неспецифический язвенный колит, болезнь Крона) и урогенитальных инфекциях
6.
Ювенильный идиопатический артрит
7.
Ювенильный спондилоартрит
8.
Наследственные коллагенопатии. Синдром Эллерса-Данлоса. Синдром Марфана
9.
Ревматические проявления при других заболеваниях (эндокринные, онкогематологические, инфекционные, метаболические и др.)
10.
Артропатии при врожденных заболеваниях опорно-двигательного аппарата. Остеодисплазии. Остеохондропатии
11.
Остеопороз
12.
Панникулиты. Узловатая эритема
13.
Аутовоспалительные синдромы
Практические навыки, манипуляции, процедуры
№ п/п
Операция/процедура/техника
Количество навыков
1.
Физикальное исследование функции суставов, проведение тестов, интерпретация функциональных индексов
200
2.
Оценка состояния периферических сосудов
100
3.
Проведение и анализ электрокардиографии по стандартным и дополнительным отведениям
50
4.
Проведение реанимационных мероприятий: сердечно-легочная реанимация (BLS) (симуляционные технологии).
10
5.
Определение группы крови, резус фактора, пробы на совместимость крови донора и реципиента (под контролем наставника)
10
6.
Проведение биологической пробы, индивидуальной предтрансфузионной пробы (под контролем наставника)
10
7.
Проведение гемокомпонентной и инфузионно-трансфузионной терапии (под контролем наставника)
10
8.
Проведение внутривенных инфузий, подкожных инъекций генно-инженерных биологических препаратов (под контролем наставника)
30
9.
Проведение пункции суставов с диагностической и лечебной целью (эвакуация, введение лекарственных препаратов) (под контролем наставника)
15
Интерпретация
10.
Результата исследования синовиальной жидкости
15
11.
Результатов эхокардиографии.
20
12.
Результатов ультразвуковой допплерографии периферических сосудов
20
13.
Результатов ультразвукового исследования суставов
30
14.
Результатов рентгенографии, магнитнорезонансной томографии, компьютерной томографии суставов и аксиального скелета, денситометрии
50
15.
Результатов электромиографии
5
16.
Результатов иммунологического исследования органоспецифических аутоантител
100
17.
Результатов морфологического исследования биоптата кожно-мышечного лоскута
5
18.
Физикальное исследование функции суставов, проведение тестов, интерпретация функциональных индексов
200
19.
Оценка состояния периферических сосудов
100
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций
В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В городских организациях здравоохранения – 2 (12)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
В республиканских организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 19 к приказу

бағдарламасына 48-1-қосымша
"Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 2 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: балалар эндокринолог дәрігері
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы
138
1)
Міндетті компонент
134
Стационардағы эндокринология модулі (балалар)-1
70
Стационардағы эндокринология модулі (балалар)-2
32
Амбулаториялық-емханалық эндокринология модулі (балалар)
32
2)
Таңдау бойынша компонент
4
2
Қорытынды аттестаттау
2
Жиыны:
140
Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Р/с №
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жай-күйлердің тізбесі
1.
Қант диабеті (1 типті қант диабеті, 2 типті қант диабеті, гестациялық қант диабеті, MODY, қант диабетінің басқа типтері), қант диабетінің спецификалық асқынулары, диабеттік кома)
2.
Семіздік. Метаболикалық синдром
3.
Қалқанша безінің аурулары (йод тапшылығы жай-күйлері, гипотиреоз синдромы, тиреотоксикоз синдромы, аутоиммунды тиреоидит, жітілеу тиреоидит, қалқанша безінің қатерлі ісігі, тиреотоксикалық криз, гипотиреоидты кома, түйіндік түзілімдер)
4.
Нейроэндокриндік аурулар (гиперинсулинизм, гиперпролактинемия синдромы, гипопитуитаризм, биік бойлық синдром, акромегалия және гипофизарлық гигантизм, қысқа бойлық синдромы, кортикотропинома, гонадотропинома, тиреотропинома, антидиурездік гормон секрециясының сəйкес еместігі синдромы, қантсыз диабет, пролактинома, гипофиз инциденталомасы, "бос" түрік ертоқым синдромы, гипофиздің гормоналды белсенді емес ісіктері)
5.
Бүйрекүсті безінің аурулары (бүйрекүсті безінің инцидентоломасы, гиперкортицизм синдромы, гипокортицизм синдромы, алғашқы және екіншілік гиперальдостеронизм, бүйрекүсті безі қыртысының туа біткен дисфункциясы, кортикостерома, андростерома, кортикоэстрома, жіті бүйрекүсті безі функциясының жеткіліксіздігі, феохромоцитома)
6.
Фосфор-кальций алмасуының бұзылуы (гиперпаратиреоз, гипопаратиреоз, остеопороз)
7.
Репродуктивті эндокринология (жыныс қалыптасуының бұзылуы, ер адамдардағы гипогонадизм синдромы, әйел адамдардағы гипогонадизм синдромы, жыныстық дамудың кешігу синдромы, ерте жыныстық даму синдромы, климакстық синдром, андропауза, поликистозды аналық бездер синдромы)
8.
Генетикалық аурулар кезіндегі эндокриндік синдромдар
9.
Көптеген эндокриндік неоплазиялар синдромдары. Аутоиммунды полигландулярлық синдромдар
10.
Нерв анорексиясы
Практикалық дағдылар, манипуляциялар, емшаралар
Р/с №
Операция/емшара/техника
Дағдылар саны
1.
Эндокринологиялық стационардағы пациенттерге курация жасау
100
2.
Эндокринологиялық бөлімшеде кезекші дәрігердің көмекшісі ретінде түнгі кезекшілік (айына 2 кезекшілік)
40
3.
Қандағы глюкозаны, ацетонды, зәрдегі глюкозаны, микроальбуминурияны экспресс-әдістермен айқындау
100
4.
"Қант диабеті мектебінде" пациенттерді оқыту
100
5.
Қант диабетімен ауыратын науқастардағы қанайналымы, аяқ-қолдың иннервациясы және сүйек жүйесінің жай-күйін бағалау
50
6.
Қант диабетімен ауыратын пациенттерді өзін өзі бақылау нәтижелерін талдауға және оларды практикалық қолдануға үйрету
100
7.
Қалқанша безді пальпациялау және оның мөлшері мен құрылымын бағалау
100
8.
Функционалдық сынамаларды жүргізу және олардың нәтижелерін бағалау
20
9.
Оқушыларды профилактикалық қарап-тексерулерге қатысу
10
10.
Консилиумдарға қатысу және реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде кезек күттірмейтін көмек көрсету
40
11.
Инсулин сорғысын орнату және пайдалану
50
12.
Глюкозаның үздіксіз мониторингін орнату, пайдалану және алынған нәтижелерді түсіндіру
10
13.
Эндокринологиялық пациенттерді жедел емдеуге дайындау
10
14.
Жүкті және босанатын әйелдерге консультация беру
20
15.
Аралас бөлімшелерде эндокриндік аурулары бар пациенттерге консультация беру
50
16.
Қалқанша безін ультрадыбыстық зерттеуді жүргізуге және оның деректерін түсіндіруге қатысу
40
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы

Приложение 48-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Эндокринология (детская)"
Продолжительность программы в годах: 2 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач эндокринолог детский
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин
138
1)
Обязательный компонент
134
Модуль Эндокринология в стационаре (детская)-1
70
Модуль Эндокринология в стационаре (детская)-2
32
Модуль Эндокринология амбулаторно-поликлиническая (детская)
32
2)
Компонент по выбору
4
2
Итоговая аттестация
2
Итого:
140
Содержание типовой учебной программы
№ п/п
Перечень наиболее распространенных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
1.
Сахарный диабет (сахарный диабет 1 типа, сахарный диабет 2 типа, гестационный сахарный диабет, MODY, другие типы диабета), специфические осложнения сахарного диабета, диабетические комы).
2.
Ожирение. Метаболический синдром
3.
Болезни щитовидной железы (йоддефицитные состояния, синдром гипотиреоза, синдром тиреотоксикоза, аутоиммунный тиреоидит, подострый тиреоидит, рак щитовидной железы, тиреотоксический криз, гипотиреоидная кома, узловые образования)
4.
Нейроэндокринные заболевания (гиперинсулинизм, синдром гиперпролактинемии, гипопитуитаризм, синдром высокорослости, акромегалия и гипофизарный гигантизм, синдром низкорослости, кортикотропинома, гонадотропинома, тиреотропинома, синдром неадекватной секреции антидиуретического гормона, несахарный диабет, пролактинома, инциденталома гипофиза, синдром "пустого" турецкого седла, гормонально-неактивные опухоли гипофиза).
5.
Болезни надпочечников (инцидентолома надпочечника, синдром гиперкортицизма, синдром гипокортицизма, первичный и вторичный гиперальдостеронизм, врожденная дисфункция коры надпочечников, кортикостерома, андростерома, кортикоэстрома, острая надпочечниковая недостаточность, феохромоцитома)
6.
Нарушение фосфорно-кальциевого обмена (гиперпаратиреоз, гипопаратиреоз, остеопороз)
7.
Репродуктивная эндокринология (нарушение формирования пола, синдром гипогонадизма у лиц мужского пола, синдром гипогонадизма у лиц женского пола, синдром задержки полового развития, синдром преждевременного полового развития, климактерический синдром, андропауза, синдром поликистозных яичников)
8.
Эндокринные синдромы при генетических заболеваниях
9.
Синдромы множественных эндокринных неоплазий. Аутоиммунные полигландулярные синдромы
10.
Нервная анорексия
Практические навыки, манипуляции, процедуры
№ п/п
Операция/процедура/техника
Количество навыков
1.
Курация пациентов в эндокринологическом стационаре
100
2.
Ночные дежурства в эндокринологическом отделении в качестве помощника дежурного врача (2 дежурства в месяц)
40
3.
Определение экспресс-методами глюкозы в крови, ацетона, глюкозы в моче, микроальбуминурии
100
4.
Обучение пациентов в "Школе диабета"
100
5.
Оценка состояния кровообращение, иннервации и костной системы конечностей у пациентов сахарным диабетом
50
6.
Обучение пациентов сахарным диабетом анализу результатов самоконтроля и практическому их применению
100
7.
Пальпация щитовидной железы и оценка ее размеров и структуры
100
8.
Проведение функциональных проб и оценка их результатов
20
9.
Участие в профосмотрах школьников
10
10.
Участие в консилиумах и оказание неотложной помощи в отделении реанимации и интенсивной терапии
40
11.
Установка и использование инсулиновой помпы
50
12.
Установка, использование непрерывного мониторинга глюкозы и интерпретация полученных результатов
10
13.
Подготовка эндокринологических пациентов к оперативному лечению
10
14.
Консультации беременных и рожениц
20
15.
Консультация пациентов с эндокринными заболеваниями в смежных отделениях
50
16.
Участие в проведении и интерпретации данных ультразвуковое исследование щитовидной железы
40
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций

Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес) – 2 (12)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында – 3 (18)
Бұйрыққа 21-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына 50-1-қосымша
Медициналық ұйымдар бөлінісінде резидент-дәрігердің клиникалық практикасының ұзақтығы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 10 қарашадағы № 164 бұйрығына сәйкес 50-қосымшамен толықтырылды (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Мамандық
Клиникалық практиканың ұзақтығы, кемінде ай (кредиттер)
Ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарында (АОА, ААА төмен емес)
Қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында
Облыстық денсаулық сақтау ұйымдарында
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында
1.
Аллергология және иммунология (балалар)

В сельских организациях здравоохранения (не ниже ЦРБ, МРБ) – 2 (12)
В городских организациях здравоохранения – 3 (18)
В областных организациях здравоохранения – 3 (18)
Приложение 21 к приказу
Приложение 50-1
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Продолжительность клинической практики врача-резидента в разрезе медицинских организаций
Специальность
Продолжительность клинической практики, не менее месяцев (кредитов)
В сельских организациях здравоохранения
(не ниже ЦРБ, МРБ)
В городских организациях здравоохранения
В областных организациях здравоохранения
В республиканских организациях здравоохранения
1.
Аллергология и иммунология (детская)

1(12)
-
3 (18)
-
2.
Анестезиология және реаниматология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3.
Гастроэнтерология (балалар)
2 (12)
-
3 (18)
-
4.
Жақсүйек-бет хирургиясы (балалар)
-
2 (12)
2 (12)
-
5.
Инфекциялық аурулар (балалар)
2 (12)
-
3 (18)
-
6.
Кардиология (балалар)
1 (6)
2 (12)
2 (12)
2 (12)
7.
Неврология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Нефрология (балалар)
-
3 (18)
3 (18)
3 (18)
9.
Оториноларингология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Офтальмология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Пульмонология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
12.
Ревматология (балалар)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
13.
Травматология-ортопедия (балалар)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Эндокринология (балалар)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының аумақтық бөлімшелерінде
АОА – аудандық орталық аурухана
ААА – ауданаралық аурухана
Бұйрыққа 22-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғарғы оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік оқу
бағдарламасына 51-қосымша
"Әскери хирургия" мамандығы бойынша резидентураның үлгілік оқу бағдарламасының құрылымы
Бағдарламаның жылдармен ұзақтығы: 3 жыл
Оқуды аяқтағаннан кейін берілетін біліктілік: әскери дәрігер-хирург
Р/с №
Пәндердің (модульдердің) атауы
Кредиттер саны
1
Бейінді пәндер циклы

1(12)
-
3 (18)
-
2.
Анестезиология и реаниматология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3.
Гастроэнтерология (детская)
2 (12)
-
3 (18)
-
4.
Челюстно-лицевая хирургия (детская)
-
2 (12)
2 (12)
-
5.
Инфекционные болезни (детские)
2 (12)
-
3 (18)
-
6.
Кардиология (детская)
1 (6)
2 (12)
2 (12)
2 (12)
7.
Неврология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
8.
Нефрология (детская)
-
3 (18)
3 (18)
3 (18)
9.
Оториноларингология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
10.
Офтальмология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
11.
Пульмонология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
12.
Ревматология (детская)
2 (12)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
13.
Травматология-ортопедия (детская)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
3 (18)
14.
Эндокринология (детская)
2 (12)
3 (18)
3 (18)
-
Примечание:
* в территориальных подразделениях Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз" Министерства юстиции Республики Казахстан
ЦРБ – центральная районная больница
МРБ – межрайонная больница
Приложение 22 к приказу
Приложение 51
к Типовой учебной программе
послевузовского образования
по медицинским
и фармацевтическим
специальностям
Структура типовой учебной программы резидентуры по специальности "Военная хирургия"
Продолжительность программы в годах: 3 года
Присваиваемая квалификация по завершению обучения: врач военный хирург
№ п/п
Наименование дисциплин (модулей)
Количество кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин