"Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 қыркүйекте № 36946 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20245 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық нысандағы ақпаратты қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру субъектілері (бұдан әрі - ТКШ ақпараттандыру субъектілері) - уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар, табиғи монополиялар субъектілері, мүлік иелерінің бірлестіктері, кондоминиум объектісін басқару субъектілері, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері және тұрғын үй қатынастар және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы өзге де субъектілер;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрылатын және (немесе) дамытылатын ТКШ ақпараттандыру объектілері ТКШ ақпараттандыру субъектісінің құзыретіне және ТКШ ақпараттандыру объектісінің функционалына қарай ақпарат жүргізуді қамтамасыз етеді:
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй шаруашылығы саласында:
1) көп пәтерлі тұрғын үйлерді есепке алу туралы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен бекітілген Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ереженің 1, 2-қосымшаларына сәйкес мүлік иелерінің бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не тікелей бірлесіп басқару кезінде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің бір өкілі толтыратын көп пәтерлі тұрғын үй туралы ақпарат; 2015 жылғы 19 ақпан № 108. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген);

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 "Об утверждении правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2025 года № 36946
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 "Об утверждении правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20245) следующие изменения:
в Правилах формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) субъекты информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – субъекты информатизации ЖКХ) - уполномоченный орган, местные исполнительные органы, субъекты естественных монополий, объединения собственников имущества, субъекты управления объектом кондоминиума, собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок и иные субъекты в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Создаваемые и (или) развиваемые объекты информатизации ЖКХ обеспечивают ведение информации в зависимости от компетенции субъекта информатизации ЖКХ и функционала объекта информатизации ЖКХ:
в сфере жилищных отношений и жилищного хозяйства:
1) об учете многоквартирных жилых домов;
2) информацию о многоквартирном жилом доме, заполняемую объединением собственников имущества или субъектами управления объектом кондоминиума, либо одним представителем собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок при непосредственном совместном управлении в соответствии с приложением 1, 2 Правил по управлению объектом кондоминиума утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под за № 10528);

3) пәтер иелерінің және тұрғын емес үй-жайлардың кондоминиум объектісін күрделі жөндеуге арналған жарналарын есепке алу туралы;
4) көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ мүлкін басқару және жөндеу жөніндегі жоспарлы іс-шаралар туралы;
5) көп пәтерлі тұрғын үйді басқару жөніндегі мүлік иелері бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі қызметінің қорытындылары бойынша есептер;
6) пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, көп пәтерлі тұрғын үй қоймаларының жиналыстары, сондай-ақ жиналыс және дауыс беру нәтижелерінің хаттамалары туралы;
7) көп пәтерлі тұрғын үйлерді басқару жөніндегі өтінімдерді беру, өңдеу және орындау туралы;
8) ақпараттандыру субъектілері арасында жасалған шарттар бойынша;
коммуналдық шаруашылық саласында:
9) коммуналдық қызметтерді жеткізушінің паспорты;
10) коммуналдық қызметтерді жеткізушілерді есепке алу туралы;
11) коммуналдық қызметтерді тұтынушылардың жеке шоттары туралы;
12) коммуналдық қызметтерді есепке алудың үйге ортақ және жеке аспаптарын есепке алу туралы;
13) коммуналдық қызметтерді есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы;
14) коммуналдық қызметтердің құнын тарифтеу, есептеу, төлеу туралы;
15) коммуналдық инженерлік желілер туралы: жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, кәріздік тазарту құрылыстары, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау желілері туралы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ТКШ ақпараттандыру объектілерінде электрондық нысандағы ақпаратты қалыптастыруды, өңдеуді, оның ішінде өзектілігін, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етуді тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы заңнамаға сәйкес жеке кабинет арқылы ТКШ ақпараттандыру субъектілері жүзеге асырады.
Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы және (немесе) жалпыға бірдей қолжетімді орындарда орналастыру арқылы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне, үй кеңесіне:
кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы есепті - есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін;
кондоминиум объектісін басқару бойынша жылдық есеп - есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін.
Ай сайынғы және жылдық есептер тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінде Кондоминиум объектісін басқару бойынша шешімдер қабылдау қағидаларына сәйкес машинамен оқылатын түрде толтырылады. сондай-ақ пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысы хаттамаларының үлгілік нысандары, және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің нысандары, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 163 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20283 болып тіркелген) және кейіннен орталықтандырылған алым АЖ-не жергілікті атқарушы органдардың сақтауын және қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ мүлік иелері бірлестігі төрағасының немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің талап етуі бойынша пәтер иелеріне, тұрғын емес үй-жайларға, тұрақ орындарына, қоймаларға интеграциялау арқылы беріледі.
Ақпараттандыру субъектісінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісінің меншігінде және (немесе) иелігінде ТКШ болмаған кезде ай сайынғы есептер тіркеу кезінде жеке кабинет арқылы орталықтандырылған алым АЖ-да толтырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) об учете взносов собственников квартир и нежилых помещений на капитальный ремонт объекта кондоминиума;
4) о плановых мероприятиях, по управлению и ремонту общего имущества многоквартирных жилых домов;
5) отчеты по итогам деятельности объединения собственников имущества или субъекта управления объектом кондоминиума по управлению многоквартирным жилым домом;
6) о собраниях собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок многоквартирного жилого дома, а также протоколах результатов собрания и голосования;
7) о подаче, обработке и выполнении заявок по управлению многоквартирных жилых домов;
8) по заключенным договорам между субъектами информатизации ЖКХ;
в сфере коммунального хозяйства:
9) паспорта поставщика коммунальных услуг;
10) об учете поставщиков коммунальных услуг;
11) о лицевых счетах потребителей коммунальных услуг;
12) об учете общедомовых и индивидуальных приборов учета коммунальных услуг;
13) о данных показаний приборов учета коммунальных услуг;
14) о тарификации, начислении, оплате стоимости коммунальных услуг;
15) о коммунальных инженерных сетях: теплоснабжения, водоснабжения, водоотведения, канализационных очистных сооружениях, электроснабжения, газоснабжения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Формирование, обработка, в том числе обеспечение актуализации, полноты и достоверности информации в электронной форме в объектах информатизации ЖКХ осуществляются субъектами информатизации ЖКХ, в соответствии с законодательством в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства через личный кабинет.
Председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума представляет собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, совету дома посредством объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства и (или) путем размещения в общедоступных местах:
ежемесячный отчет по управлению объектом кондоминиума – до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом;
годовой отчет по управлению объектом кондоминиума – до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Ежемесячные и годовые отчеты, заполняются в объектах информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в машиночитаемом виде в соответствии с Правилами принятия решений по управлению объектом кондоминиума, а также типовые формы протоколов собрания собственников квартир, нежилых помещений, многоквартирного жилого дома и формы ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 163 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20283), и в последующем передаются в ИС централизованного сбора посредством интеграции для обеспечения хранения и доступа местных исполнительных органов, а также по требованию председателя объединения собственников имущества или субъектов управления объектом кондоминиума собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
При отсутствии у субъекта информатизации ЖКХ в собственности и (или) во владении объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства ежемесячные отчеты, заполняются в ИС централизованного сбора через личный кабинет при регистрации.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. ТКШ ақпараттандыру объектісіне қолжетімділікті оның меншік иесі және (немесе) иесі болып табылатын ТКШ ақпараттандыру субъектісі оның және ТКШ ақпараттандырудың өзге субъектісінің арасында жасалған қол жеткізу құқығына арналған келісімге сәйкес береді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Пәтер, тұрғын емес үй-жай, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иесінің дауыс беруі тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы және пәтер, тұрғын емес үй-жай, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иесін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдер пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Электрондық дауыс берудің қорытындылары тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы тіркеледі.
Дауыс беру қорытындыларын шығару кезінде жиналыста, келу тәртібімен және тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісі арқылы, жазбаша сұрау салу арқылы және тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектісі арқылы өткізілетін пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің дауыстары ескеріледі.
Электрондық құжатты қалыптастыру кезінде жиналыстардың хаттамаларын сақтау "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев

"6. Доступ к объекту информатизации ЖКХ предоставляется субъектом информатизации ЖКХ, являющимся его собственником и (или) владельцем в соответствии с соглашением на право доступа, заключенным между ним и иным субъектом информатизации ЖКХ.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Голосование собственника квартиры, нежилого помещения, парковочных мест, кладовок осуществляется посредством объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, абонентского устройства сотовой связи и с использованием иных способов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, с обязательной идентификацией собственника квартиры, нежилого помещения, парковочных мест, кладовок.
Итоги электронного голосования фиксируются посредством объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
При подведении итогов голосования учитываются голоса собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на собрании, проводимом явочным порядком и посредством объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, путем письменного опроса и посредством объекта информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
При формировании электронного документа хранение протоколов собраний производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".".
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев