Кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлер тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 қыркүйекте № 36942 болып тіркелді
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-40) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлер тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 383 Бұйрығымен бекітілген
Кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-2-бабының 10-40) тармақшасына сәйкес әзірленді және кондоминиум объектісін басқару нысандары және кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылардың тізілімін (бұдан әрі - Тізілімдер) жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2025 года № 36942
В соответствии с подпунктом 10-40) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 383
Правила ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-40) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), и определяют порядок ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами (далее – Реестры).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелерінің бірлестігі (бұдан әрі – мүлік иелерінің бірлестігі) – көппәтерлі бір тұрғын үйдің пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлға;
2) басқарушы компания – кондоминиум объектісін басқару бойынша жасалған шарт немесе көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелері жиналысының хаттамасы негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсететін кәсіпкерлік субъектісі;
3) пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі – жасалған кондоминиум объектісін басқару шарты немесе көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелері жиналысының хаттамасы негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсету үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері құрған коммерциялық емес ұйым;
4) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, көппәтерлі тұрғын үйдің меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі - жиналыс) - кондоминиум объектісін басқаруға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауды және (немесе) қабылдауды қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы.
2-тарау. Кондоминиум объектісін басқару нысандары және кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін және көппәтерлі тұрғын үйлерді басқаратын кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің тізілімін жүргізу тәртібі
3. Тұрғын үй инспекциясы қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда мынадай тізілімдерді жүргізеді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кондоминиум объектісін басқару нысандары бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің және кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің тізілімі;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көппәтерлі тұрғын үйлерді басқаратын кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің тізілімі.
4. Тізілімдер тұрғын үй инспекциясының интернет-ресурсында орналастырылады.
5. Тізілімдердегі мәліметтер мына негізде қалыптастырылады және өзектендіріледі:
1) азаматтардың өтініштері;
2) тұрғын үй инспекциясы жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша;
3) қолданыстағы көппәтерлі тұрғын үйлерге мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу аясында;
4) тұрғын үй қорына түгендеу жүргізу және қолданыстағы көппәтерлі тұрғын үйлерді есепке алу аясында;
5) Заңның 51-4 бабының 4 тармағына сәйкес кондоминиум объектісін басқару субъектілері жіберетін ақпарат.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома (далее – объединение собственников имущества) – юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
2) управляющая компания - субъект предпринимательства, оказывающий услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
3) кооператив собственников квартир (нежилых помещений) - некоммерческая организация, образованная собственниками квартир, нежилых помещений для оказания услуг по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
4) собрание собственников квартир, нежилых помещений, многоквартирного жилого дома (далее – собрание) – высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и (или) принятие решений, связанных с управлением объектом кондоминиума;
Глава 2. Порядок ведения Реестров
3. Жилищная инспекция на казахском и русском языках в электронном виде ведет:
1) реестр многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектов управления объектом кондоминиума, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) реестр субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Реестры размещаются на интернет-ресурсе жилищной инспекции.
5. Сведения в Реестрах формируются и актуализируются на основании:
1) обращения граждан;
2) по результатам государственного контроля осуществляемой жилищной инспекцией;
3) в рамках государственного технического обследования функционирующих многоквартирных жилых домов;
4) в рамках проведения инвентаризации жилищного фонда и учета функционирующих многоквартирных жилых домов;
5) информации, направляемой субъектами управления объектом кондоминиума в соответствии с пунктом 4 статьи 51-4 Закона.

6. Тізілімдерді жүргізу мыналарды қамтиды:
1) Тізілімдердің мазмұнын жаңарту мақсатында бақылау жүргізуді;
2) мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы, тікелей бірлескен басқарудағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері және кондоминиум объектісін басқару субъектілері ұсынған мәліметтер өзгерген кезде мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы, тікелей бірлескен басқарудағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері және кондоминиум объектісін басқару субъектілері жазбаша жүгінген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылатын кондоминиум объектісін басқару нысандары және кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлер тізілімінің мәліметтерін өзектендіруді;
3) кондоминиум объектілерін басқару субъектілерінің және көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылардың ұсынылған ақпараты негізінде тұрғын үй инспекциясы жыл сайын жүргізетін кондоминиум объектілерін басқару және көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімің мәліметтерін өзектендіру.
Кондоминиум объектісін
басқару нысандары мен
кондоминиум объектісін басқару
субъектілері бойынша
көппәтерлі тұрғын үйлердің
тізілімін және кондоминиум
объектісін басқару субъектілері
мен көппәтерлі тұрғын үйлерді
басқарушылар тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Кондоминиум объектісін басқару нысандары және кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімі
Облыс, қала, елді мекен
аудан
Көппәтерлі тұрғын үйдің мекенжайы
Басқару формалары: меншік иелерінің бірлестігі, тікелей бірлесіп басқару. (көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы)
Мүліктің меншік иелерінің бірлестіктері, тікелей бірлескен басқару (көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы)
Пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар саны
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің бизнес сәйкестендіру нөмірі; Көппәтерлі тұрғын үй басқарушысының жеке сәйкестендіру нөмірі
Кондоминиум объектісін басқару шарты (күні, №); пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелері жиналысының хаттамасы (күні, №); көппәтерлі тұрғын үйді басқарушыны жалдаған жағдайда жалдау шарты (күні, №)
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы – аты-жөні;
көппәтерлі тұрғын үйді басқарушының аты-жөні
ескертпе
кестенің жалғасы
Кондоминиум объектісін басқару субъектілері: басқарушы компания, пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі
Кондоминиум объектісін басқару субъектісінің атауы (басқарушы компания/ пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі)
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметтің басталу күні.
Басшы аты-жөні
Заңды мекенжай, телефон нөмірі
Пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелері жиналысының хаттамасы (күні, №)
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметті тоқтату күні
ескертпе
Кондоминиум объектісін
басқару нысандары мен
кондоминиум объектісін басқару
субъектілері бойынша
көппәтерлі тұрғын үйлердің
тізілімін және кондоминиум
объектісін басқару субъектілері
мен көппәтерлі тұрғын үйлерді
басқарушылар тізілімін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің және көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылардың тізілімі

6. Ведение Реестров включает в себя:
1) проведение мониторинга Реестров на предмет актуализации его содержания;
2) актуализацию сведений реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектов управления объектом кондоминиума при изменений сведений представленных председателем объединения собственников имущества, всеми собственниками квартир, нежилых помещений при непосредственном совместном управлении и субъектами управления объектом кондоминиума, осуществляемую в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты письменного обращения председателя объединения собственников имущества, всех собственников квартир, нежилых помещений при непосредственном совместном управлении, и субъектов управления объектом кондоминиума;
3) актуализацию сведений реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами проводимую жилищной инспекцией ежегодно, на основании предоставленной информации субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами.
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
многоквартирных жилых домов
по формам управления объектом
кондоминиума и субъектам
управления объектом
кондоминиума и реестра
субъектов управления объектом
кондоминиума и управляющих
многоквартирными жилыми
домами
Реестр многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектов управления объектом кондоминиума
Область, город, населенный пункт
район
Адрес многоквартирного жилого дома
Формы управления: объединения собственников имущества, непосредственное совместное управление.
(управляющий многоквартирным жилым домом)
Объединения собственников имущества, непосредственное совместное управление (управляющий многоквартирным жилым домом)
Количество квартир, нежилых помещений
Бизнес идентификационный номер объединения собственников имущества; Индивидуальный идентификационный номер управляющего многоквартирным жилым домом
Договор управления объектом кондоминиума (дата,№); протокол собрания собственников квартир, нежилых помещений (дата,№);
договор найма (дата,№)
в случае найма управляющего многоквартирным жилым домом
Председатель объедения собственников имущества фамилия, имя и отчество;
фамилия, имя и отчество управляющего многоквартирным жилым домом
Примечание
продолжение таблицы
Субъекты управления объектом кондоминиума: управляющая компания, кооператив собственников квартир (нежилых помещений)
Наименование субъекта управления объектом кондоминиума (управляющая компания/ кооператив собственников квартир (нежилых помещений))
Дата начала деятельности по управлению объектом кондоминиума.
Руководитель фамилия, имя и отчество
Юридический адрес, номер телефона
Протокол собрания собственников квартир, нежилых помещений (дата,№)
Дата прекращения деятельности по управлению объектом кондоминиума
Примечание
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
многоквартирных жилых домов
по формам управления объектом
кондоминиума и субъектам
управления объектом
кондоминиума и реестра
субъектов управления объектом
кондоминиума и управляющих
многоквартирными жилыми
домами
Реестр субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами

1. Кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің тізілімі
Кондоминиум объектісін басқару субъектісінің атауы: басқарушы компания, пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелерінің кооперативі
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / Жеке сәйкестендіру нөмірі
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметтің басталу күні.
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға біліктілігін растайтын құжат (күні, №)
Басшы (аты-жөні), телефон нөмірі
Заңды мекенжай, телефон нөмірі
ескертпе
2. Көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылардың тізілімі
Көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар
Тіркеу мекенжайы, телефон нөмірі
Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға біліктілігін растайтын құжат (күні, №)
Көппәтерлі тұрғын үйді басқарушының басқаруындағы көппәтерлі тұрғын үйдің мекенжайы
Еңбек шарты жасалған мүлік иелерінің бірлестіктері
ескертпе

1. Реестр субъектов управления объектом кондоминиума
П№
Наименование субъекта управления объектом кондоминиума: управляющая компания, кооператив собственников квартир (нежилых помещений)
Бизнес идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер
Дата начала деятельности по управлению объектом кондоминиума.
Документ подтверждающий квалификацию на осуществление функций по управлению объектом кондоминиум а (дата, №)
Руководитель (фамилия, имя отчество), номер телефона
Юридический адрес, номер телефона
примечание
1
2. Реестр управляющих многоквартирными жилыми домами
П№
Управляющие многоквартирными жилыми домами
Адрес прописки, номер телефона
Документ подтверждающий квалификацию на осуществление функций по управлению объектом кондоминиума (дата, №)
Адрес многоквартирного жилого дома находящийся под управлением управляющего многоквартирным жилым домом
Объедения собственников имущества с которым заключен трудовой договор
примечание